100.000 GULDEN 100.000 GULDEK „OBTÜEEilSifiO^sLange Begijnestraat D. J. VAN ELLINCKHUIJZEN fPÉT TWEE Ü8LLIOEN GULDEÜ. ASSENDEI FT. LISSE. EGMOND-BINNEN. HILLEGOM. ROOKT HET BEKENDE MERK MANNENKOOR „PHILIP LOOTS" 7, 8, 10, 12 Ct. CHR. NAGEL, 0STADESTR. 14 36 ANEGANG 36 Juweelen Gouden en Zilveren werken IS EN BLIJFT HET ADRES A.s. week nieuwe Etalages met wederom VERLAAGDE PRIJZEN, Verzuimt niet deze te gaan zien. KROMMENIE. SCHOTEN. kan den aandrang weerstaan, dus ook Gij niet, waarde lezer! De aan trekkelijkheid is U te machtig. Ge staat ermee op en gaat ermee naar [bed. Uwe nachtrust wordt er door gestoord. Forfuna verschijnt lï in den droom, Ge glimlacht, strekt de hand uit om haar milde gift van jln ontvangst te nemen, doch tevergeefs. - Eigen schuld. - Gê ont waakt, kijkt beteuterd rond, overstelpt U met zelfverwijt, doch neemt j't kloeke besluit voor goed een einde te maken aan dien onhoudbaren toestand en geen twee uur later stapt U bij een der onderstaande adressen binnen, ten einde bevrediging te zoeken voor uwe nalatigheïi Geen andere oplossing was mogelijk. AAN U ALLEN DIT VOORBEELD TER NAVOLGING De eerste trekking der 21e Rotterdamsche met een Hoofde 'premie van en een groot aantal premiën van fSO.OOO, f25.000, f20.000, f IO.OOO, f 5000, enz. enz., geschiedt a.s. Woensdagavond 7 uur te Amsterdam. OTF* De tweede trekking wordt te HAARLEM gehouden op 4 Octo ber a.s., "s avonds 7 uur, in de Groote Concertzaal van en, 't is dui el ijk, dat, met het oog op den enormen toeloop, zonest mogelijk alléén belanghebbenden worden toegelaten. C Zorg daarom, dat ook Gij tot die belanghebbenden behoom Daar kunt Ge de Simplex-machine, die al zoovelen gelukkig heeft ge maakt, in werking zien en haar zelf in beweging brengen, waartoe ieder een uit het publiek 't recht heeft. Met uwe Obligatie in de hand kan U dan éénsklaps tot de uitverkorenen behooren. Totaal worden bij de 21e 92.000 PREMIER GETROKKEN TER WAARDE VAli\ Kans: EEN tegen DRIE. Geen twïntigjjes, doch heele Obligaties, zoodat de volle pre-, mie, - zonder een cent korting -, den gelukkigen winnaar on-, middellijk wordt uitbetaald. Geen enkele concurreerende instelling biedtl zulke kolossale sommen gelds aan voor zoo'n geringe uitgave, want een Obligatie kost slechts f 10.20bij omwisseling voer! oude Rotferdammertjes maar *6.20; K. en W. en Tïl-< burgsche worden, bij omwisseling, tegen f 2.50 berekendj Koop nu reeds, teneinde aan alle trekkingen te kunnen deelnemen en alle kansen te kunnen meemaken. Obligaties verkrijgbaar bij de Nationale Bank, Parklaan 65,, Tel. 2035 (Hoofdagentschap) en bij de Agenten: Haar- lemsch Obligatiekantoor, Kruisstraat 27Sigaren magazijnen „Het Wapen van Haarlem, Spaarne 70, hoek Korte Veersftraat en Barteljorissfraat 33Siga renmagazijn van W. MARET, Koningstraat 58, bij het VerwulftBoekwinkel van J. AKKERMAN, Ged. Oude Gracht 37; Sigarenmagazijn van O. VAN EL, Schagchei- straat 12F. J. MARTENS, Haarlemmerliedestraai 30, alien te HaarlemP. J. PRENEN, Sigarenmagazijn, Cronjéstraat 164, Tel. 1874, te Schoten en P. J. LAM- BOO, Sigarenmagazijn, Kort® KleverJaanS. eindount tram Haarlean-rBloemendaaL Raadsvergadering. Aanwezig alle le- den op één na, n.l, de heer Vreeburg, die bericht van verhindering had gezonden. .Voorzitter, de Edelachtbare Heer Burge meester J. J. de Boer. Ingekomen van Ged. Staten: a. een schrijven, waarin goedkeuring wordt verleend tot het ver- leenen van erfpacht aan Albertus Grin, Willem Kranenburg, J. Koomen Iz. en KI. Berkhout Wz., alhier, van gronden, gele gen op „Het Laantje"; b. van den heer C. J. v. d. Zeijden, waarin wordt mede gedeeld, dat deze zijn benoeming tot lid van de Commissie tot Wering van school verzuim aanneemt; c. van het Provinciaal Ziekenhuis een bericht, dat de verpleegde Klaasje Mooy, uit deze gemeente, den Óen September is overleden; d. van Ged. Staten, inhoudende de mededeeling, dat het besluit van den Gemeenteraad inzake de wederinvoering van den kermis-Zondag is goedgekeurd; e. van het Provinciaal Ziekenhuis, inhoudende het bericht, dat de gemeente over het 2e kwartaal voor dz verpleging van twee armlastige krank zinnigen verschuldigd is het bedrag van 312.22; f. van Ged. Staten het bericht, dat de vergoeding over 1921 voor het doen geven van Herhalingsonderwijs in deze gemeente is bepaald op 330. Van het gemeentebestuur van Krommenie een schrijven, waarin wordt verzocht, over eenkomstig art. 25 der Nijverheidsonder wijswet om betaling van 34.79 als ver goeding voor het deelnemen van 7 leer lingen uit Assendelft aan den teekencur sus te Krommenie; g. wordt voorgelezen een schrijven van den Minister van Bin- nenlandsche zaken, waarin aangedrongen wordt op een uiterst zuinig beheer der gemeentefinanciën. De Raad lachte am deze zuinigheidsbevlieging van een regee ring, die de Kamerleden een verhooging van 2000 plus pensioen enz. in den zak stopt. Toch zal onze Raad over een be zuinigingsvoorstel moeten beslissen, want naar wij vernemen zal bij de behandeling van de begrooting door wethouder Veen- boer het voorstel worden gedaan om de presentiegelden der raadsleden terug te brengen van 5 op 2.50 per zitting en de vergoeding aan de wethouders van 200 op 100 te brengen. Hulde aan den Raad, indien het voorstel aangenomen wordt. Woorden wekken, voorbeelden trekken; h. 'n adres van den Hanze Han delscursus te Krommenie, waarin ver zocht wordt om 50 subsidie ten be hoeve van bedoelden cursus over het jaar 1923. Dit adres zal bij de begrooting behandeld worden; i. een verzoek van den heer H. J. Moerkamp, om een tegemoet koming in de kosten van schoolgeld voor zijn zoon aan den teekencursus te Krom menie, wordt behandeld. Besloten wordt voor dien leerling de helft van het school geld te betalen; j. een schrijven van het bestuur van de Nederl. V ereen. „Het Groene Kruis", waarin verzocht wordt om een jaarlijksche subsidie. Wordt uit gesteld tot de begrooting; k. komt in be spreking een schrijven van Ged. Staten over de salarisregeling der gemeente-ont vangers. Omdat in bedoeld schrijven er de nadruk op wordt gelegd, dat bij her ziening de tegenwoordige titularissen in geen geval finantieel mogen achteruit gaan, wordt besloten om Ged. Staten te berichten, dat de Raad voorloopig geen toekomstige salarisregeling zal indienen. De heer Aafjes vond het jammer voor de gemeentekas, dat de salarissen der ge meente-ontvangers, die doorgaans, zooals hier genoeg bijbetrekkingen hebben om te kunnen bestaan, niet ver laagd konden worden. De voorzitter bracht nog ter sprake de mogelijkheid om den gemeenteontvanger andere werkzaamheden op te dragen, die geacht kunnen worden rechtstreeks of zij delings met diens functie verband te. houden. Een beslissing in deze werd niet genomen; 1. door den voorzitter wordt me degedeeld, dat de noodwoning, te maken van een lokaal in school No. 3, is aan besteed voor 809. In verband met deze mededeeling vestigt de heer G. Valkoog er de aandacht op, dat de tegenwoordige bewoner P. Steyn, niet kan blijven wonen, zooals hij tegenwoordig woont. Vooral het kleine slaaphokje voor vader, moeder en 3 kinderen, waarvan de oudste 12 jaar is, voldoet aan geen enkelen eisch. De heer P. Boon onderstreept de woorden van den heer Valkoog en om nu afdoende de zaak op te lossen, wordt met algemeene stemmen besloten om van de 3 lokalen der Noorderschool, 3 noodwoningen te maken. Een zeer bevredigende en goed- koope oplossing, die bij het heffen van een billijke huur, aan de gemeentekas weinig of geen offers zal vragen. Goed zoo, Edelachtbare heeren! Zorgt dat het belastingbriefje voor 1923 ons den schrik van 't lijf houdt; m. Komen in behande ling verscheidene reclames tegen de hon denbelasting, met het gevolg, dat enkele aanslagen worden nietig verklaard en anderen met 50 pet. worden verminderd. Aan H. Vredenburg wordt geheele en aan E. Mijnen Dz. wordt gedeeltelijke kwijt schelding verleend der schoolgelden, dit alles als een gevolg van een verzoek schrift aan den Raad. Gaat de Raad aldus door, dan zal het spoedig verzoekschrif ten regenen; n. tot lid van het Burgerlijk armbestuur in de plaats van wijlen den heer W. Jongejans, wordt na loting tus- schen de heeren H. Aafjes en K. Aafjes, die elk 3 stemmen op zich verwierven, dc laatste gekozen verklaard; o. Tot leden van de lichtcommissie worden herbe noemd de heeren A. Zuidervaart, E. Boon G. Valkoog en H. Aafjes, die allen de be noeming aannemen; p. De voorzitter deelt mede, dat de nieuwe school pas tegen Nieuwjaar in gebruik zal worden geno men. La verband hiermede stelt hij voor den heer Peys. die tegen 1 October a.s. zijn eervol ontslag heeft verkregen, te vragen tot Januari 1923 de betrekking van Hoofd te willen waarnemen, natuur lijk behoudens goedkeuring van hat schooltoezicht. Is de heer Peys daartoe niet genegen, dan zal de heer Zaal, on derwijzer aan de Kerkbuurtschool tot tij delijk hoofd benoemd worden; q. Met het oog op de opening der nieuwe school tegen 1 Januari 1923, wordt met ingang van 15 September de Openbare Lagere School No. 1 in het Zuid Einde opgehe ven en aan den heer Boeré tegen dien datum eervol ontslag verleend. Het per soneel dier school, n.l. mej. Scherpel en de heer Lans zullen overgeplaatst wor den aan de nieuwe school; r. Met alge meene stemmen werd besloten het over blijvende bouwterrein bij de nieuwe school te verkoopen aan den heer K. van 't Veer alhier, voor den prijs van 1 per M2. De heer Aajjes maakt hierbij de op merking, dat de grond al verkocht was door den Burgemeester, want de heer Van 't Veer is op dat terrein al lang aan 't bouwen. De heer Aafjes vindt, dat zulke eigenmachtige handelingen van den bur gemeester niet toelaatbaar zijn en hij hoopt dat de Raad voortaan meer ge kend wordt. Bij dergelijk fiandelen van den Burgemeester kunnen de raadsleden wel thuisblijven. De voorzitter beloofde beterschap; de koop was haastig geschied ter wille van den kooper, die spoedig wilde gaan bouwen; s. Komen in behande ling de gemeenterekening over 1921; de rekening van het G. E. B. en van het Burgerlijk Armbestuur. Over de rekenin gen viel nog wat te bespreken. Deze be sprekingen zullen we voor onze lezers be waren tot een volgende maal. Het raads- verslag zou dan te lang worden. Dit nog even vermeld: het zal een glimlach too- yeren op het gelaat van onze huismoe- clert: MeT Ingang van 'Jan. 1923 wordt de prijs van het licht misschien met 5 ets. per K. W. U. verlaagd. Bij de rond vraag vroeg de heer H. Aafjes namens het W. K. wie de ontsmettingen moest beta len; de gemeente of het W. K. De voorzit ter antwoordde dat als regel de gemeente opkwam voor de ontsmettingen bij be smettelijke ziekten en in andere gevallen moest het W. K. betalen. De heer Valkoog vestigde de aandacht van B. en W. op de onvoldoende afschut ting van rijweg en sloot bij den nieuwen weg, dit zou verbeterd worden. De heer G. Kleijn sprak zijn diepe teleurstelling uit. dat de schoolcommissie niet geraad pleegd was bij de aanschaffing van school- meubelen en ieermiddelen voor de nieuwe school, en dat het verzoek tot aanstelling van een schoolarts was afgewezen. Over dit laatste werd een heele boom op gezet. Het nut van een schoolarts werd erkend, doch voor deze gemeente niet de noodzakelijkheid. De financiën laten niet toe het instituut schoolartsen in het leven te roepen. Hierna sluiting. Ten slotte zij hier meegedeeld, wat in het begin ver zuimd is, dat de nieuwe leden Boon en Kleyn werden geïnstalleerd, de eerste na aflegging der voorgeschreven eeden en de laatste na het doen der beloften. De voor zitter heette ze welkom en hoopte op vruchtbare samenwerking. Op het ILK. Parochiaal Sportterrein had Zondagnamiddag ander scheidsrech ter P. van Duin de eerste competitiewed strijd plaats en wel tusschen L.F.C. II alhier en S.J.C. II uit Noordwijk. De belangstelling was niet bijzonder groot, waartoe dan ook het minder aanlokke lijke weer wel de oorzaak was. S.J.0. raadt gelukkig en verkiest voor den wind te spelen. L.F.C. onderneemt direct een aanval op het gastendoel, doch de verdediging was op haar qui vive. Moed samenspel kregen we nu juist niet te zien waardoor enkele mooie kan sen verloren gingen. Het talmen van en kele spelers vooral van L.F.C. maakte de wedstrijd nu ook niet direct span nend. Na een kwartier spelens waarbij het leder nu eens voor het eene en Idan weer voor 't andere doel belandde wist A. v. d. Zwet mooi voor te plaatsen, waardoor zijn broer door een mooi schot L.F.C. de leiding bezorgde. Echter wist SJ.C., mede en vooral door het talmen van J. Slobbe en der backs spoedig daarop den gelijkmaker te plaatsen. Pust kwam alzoo met 11. Na de rust had. L.F.C. den wind mee en het samenspel was iets beterbet talmen van enkele spelers was echter niet veranderd. Toch, en wij hadden het voorzien, ontwikkelde zich het spel meest voor het gastendoel. Alhoewel de verdediging daar goed was wist L.F.C. nog tweemaal den S.J.C.-keeper het na kijken te geven. Deze kon het tot geen doelpunten meer brengen zoodat toen de scheidsrechter einde floot L.F.C. een 3-1 overwinning kon boeken hetgeen de spelverhouding o.i. tamelijk weergaf! L. F. 0. III moest een competi- titeiwedstrijd spelen tegen L.F.C. I te Lisserbroek op het terrein van laatst genoemde. Onder scheidsrechter v. Loon werd deze wedstrijd gespeeld. L.F.C. UI mocht hier een 2I-over winning boeken. Te 5 u. had op hetzelfde terrein een Medaille-wedstrijd plaats tusschen L.F.C. II (Lisserbroek en S.P.C, UI uit Roelofarendsveen. L. F. C. II won hier na tweemaal ^1/2 minuut verlen ging met 32. De verkoop van de Sobriëtasbioempjes heeft Zondag opgebracht 136,26. Tot chef in de Brandstoffenbranche van de R. K. Coöperatie is aangesteld N. van der Poel alhier. Raodo Kruisdag. Ook in deze ge meente werd enkele weken geleden 'n comité opgericht voor de landelijke in zameling van gelden ten behoeve van het Roode Kruis, opdat deze vereeni- ging, wier werk in oorlogstijd door elk bewonderd werd, ook haar taak in vre destijd zal kunnen vervullen. Deze taak kan niet minder zegenrijk zijn, daarover werd reeds genoeg ge schreven, doch omdat het voor onze ge meente iets nieuws is, meenen we te moeten aansporen, dat ook hier Zater dag, als de dames van het comité of hare helpsters zich aanmelden elk zijn offertje afdrage. Wellicht wordt te gelegenertijd de vraag behandeld of het niet wenschelijk zou zijn, een vaste afdeeling van het R.K. te stichten, waardoor de ingezetenen nog meer rechtstreeks van die instelling zou den kunnen profiteeren. Volksbond. De R. K. Volksbond houdt Woensdagavond zijne eerste ver gadering in het winterseizoen. Op de agenda staat o.a. ooöperatieve aankoop van steenkolen en samenwerking met Eg- mond aan den Hoef; bovendien moet er een nieuw bestuurslid gekozen worden. Dat de leden nu op hun post zijn! Bloemendag. Door de te late toe zending van circulaires en bloempjes zal de verkoop van het Sobriëtas-bloempje tot steun aan het reclasseeringswerk op een nader te bepalen Zondag in Octo ber plaats hebben. Burgerlijke stand. Ondertrouwd; P. Kok en M. Cinjee. Getrouwd: M. Langeler en J. Jongkind. Geboren: d. van W. M. de Jongvan der Kamp; d. van W. J. Gigengack—Gie- zen; d. van C. van der Wiel—Broekhof; d. van P. Cornetvan Duivenbode; d. van J. M. ImanseRolvers. Overleden: W. van der Geest m„ 49 j.; C, M. van Duin, wed. A. Lakemond, 80 j! De Witte Bioscoop. Nu de lange avonden weder aanbreken krijgen we in hotel Sistermans weder bioscoop-voorstel lingen en wel eiken Zaterdag- en Maandag avond. Voor liefhebbers is er dus weer te genieten. Waar in deze films nimmer iets geboden wordt dat geloof of zeden kwetst kunnen we het bezoek gerust aanbevelen BK. Sportpark. Het R.K. Sportpark „Treslong" is voor een week geleden ge opend. Jammer dat den vorigen Zondag 't weer zoo_ ongunstig was, althans tot on geveer drie uur. Een gunstiger gelegen ter rein is moeilijk denkbaar: aan de Weere- «teinstraat. (Rijksstraatweg) en vlak bij het centrum van het dorp. We kunnen onze wakkere R.K. Voetbal vereeniging Concordia met dit terrein feliciteeren. Op het terrein staat een mooie, fonkelnieuwe tent, verdeeld in drie afdeelingen. Twee daarvan dienen als kleedkamers, de derde als ververschingstent. De heer A. W. Nie- berding, die eigenaar is van deze uitge strekte terreinen heeft bij de besprekingen en bij het verhuren getoond dat het be ginsel, steun te verleenen aan de R.K. Sport voor hem geen ijdele klank is; daarvoor verdiént hij zee? zéker éefi woord van hulde en van dank. Het is dan ook niet gewaagd, als we voorspellen, dat de R.K. Sporlbeweging te Hillegom een schitterende toekomst tegemoet gaat en de wakkere bestuursleden in de keuze uitnemend geslaagd zijn. Door mooi spel en vriendschappelijke wedstrijden zal de sportjeugd hier zich kunnen ontwikkelen tot eene groote hoog te. Het spreekt van zelf, dat ieder katho liek gaarne dit goede doel wil steunen. Jammer is, dat nog steeds Roomsche jongelui georganiseerd zijn in neutrale voetbalclubs: dat moest niet zijn. De ou ders, die de gevaren voor hun jongens kennen, die aan den omgang in en bui ten spel met sommige leden van de neu trale voetbalvereenigingen verbonden zijn, kunnen in dezen veel ten goede doen. Het geestelijk gezag heeft voorzeker groote motieven, om niet alleen te wenschen, maar ook te gebieden, dat de Roomsche sportbeoefenaars zich organiseeren in Roomsche clubs. Daar hooren de jon gens, daar zijn ze op hun plaats. Laat vooral nu, nu Concordia zulk een bij uit stek geschikt en gunstig gelegen terrein te harer beschikking heeft, geen enkele Room sche voetballer meer lid blijven van de neutrale vereenigingen. Als ieder in dien geest arbeidt, zullen de pogingen slagen en ziet het Bestuur zijn vele moeiten en zorgen en opofferingen ruimschooots be loond. Huize Albion. Men schrijft ons: Wie de van den Endelaan rondwan delt en het huis ziet, waarin onze Burgemeester gewoond heeft en straks weer wonen zal, blijft onwillekeurig staan, om een blik naar binnen te werpen. Hij ziet dan, dat van het ge heele pand alleen nog de vier mu ren staan. Alles daarbinnen is ge sloopt en uitgebroken. Vóór korten tijd is dat huis door de gemeente aangekocht; de Burgemeester krijgt dus een zoogenaamde ambtswoning. De gemeente betaalde f 8500 wat toch Fabr. V. GEMS 4 Co., EINDHOVEN AGENT VOOR HAARLEM <3 O erg. Als een rooster in de woning van J. wordt aangebracht voor toetreding van versche lucht, is eigenlijk de kwestie opge lost. De heer Schaaper (R.-K.) betoogt, dat het niet gaat om J. zulk een last te ver oorzaken. De termijn van zes maanden moet dan maar verkort worden. De heer Mooy (R.-K.), zou gaarne eens willen weten, of de hinderwet in deze kwestie gevolgd is? Spr. heeft n.l. verno men, dat Zwart reeds drie maanden bakte, voor over de hinderwet gedacht is. Zulks is sterk af te keuren; vooral bij 't oprich ten van een nieuw bedrijf, moet scherp toegekeken worden. Ook de heer Baars (S. D. A. P.), spreekt in gelijken zin als de vorige spr. en dringt er op aan, dat bij een eventueele niemVe vergunning voor 't bakken strenge con trole zal uitgeoefend worden op de voor geschreven bepalingen. De voorzitter wil tot slot van deze kwes tie opmerken, dat de zaak eigenlijk niet eens in den raad thuisbehoort. Spr. heeft echter de verschillende heeren laten be gaan en geeft de verzekering, dat de hin derwet nauwkeurig is nageleefd en dat de beste oplossing gevonden zal worden. Bij punt vier zegt de voorzitter, dat B. en W. geen termen kunnen vinden de sala rissen der gemeenteambtenaren en werk lieden te verlagen, zoodat hij gaarne zag, deze voor het volgende jaar weer uit te keeren. Aldus besloten Punt vijf. Op verzoek van mej. Peere boom en na overleg met den heer Inspec teur van 't L. O. te Haarlem stellen B. en W. voor, genoemde onderwijzeres over te plaatsen van school C, naar B. Goedge- f." b zeker niet goedkoop is voor 4 mu ren! Men zal ons tegenwerpen, dat bij opnemen van wat gerestaureerd moet worden het inwendige is tegen gevallen en nu men toch het huis1 in orde gaat maken; het verstandig is, de boel meteen solied en dege lijk in te richten. Dit zij toege(g£i-f ven, maar was het in onzen tijd van' bezuiniging niet gebiedend noodzaken lijk geweest, dat men eerst door des- kundigen (één is ambtshalve de Gen' meenteropzichter) het huis binnen en buiten terdege laat opnemen vóór men. koopt. Het komt ons voor, dat eeni- ge duizenden zullen worden besteed!, eer het huis klaar is; dan zal Albion het duurste burgerhuis van Hillegom; zijn. We zeiden Burgerhuis, want een' villa, een waardige Burgemeesterswo ning voor een plaats van rond 10000 inwoners wordt Albion nooit. Er was bij aankoop door de gemeente wel iets beters, mooiers en degelijkers te vinden geweest dan het onderhavige. Nu moeten we terstond er bijvoer gen, dat Burgemeester Wenlholt en Mevrouw eu Mejuffrouw Wentholtin hun stand de eenvoud zelve zijn en daarom zeer zeker gaarne genoegen nemen met huize Albion, en mist-' schien zelfs er de voorkeur aan geven boven een meer moderne woning, doch de gemeenteraad heeft verder te zien. Als de tegenwoordige dignitar ris het ambt eens neerlegde is het zeer de vraag, of zijn opvolger ge noegen met Albion zal nemen. Bij den bouw doet zich nog het merkwaardige feit voor, dat de ven-' bouwing geschiedt in eigen beheer. Of dit voor de gemeente meer voort- deel is, dan indien een aannemer der plaats het werk had, is een open. vraag; wij voor ons zijn zoo vrij dit te betwijfelen. Maar het is toch ook niet in den haak, dat de vaklui in de gemeente, die door hun belastinr gen de gemeente mede onderhouden^ naast het werk grijpen. Gemeenteraadsvergadering. Aanwezig alle leden; ook het nieuwe lid, de heer L. ten Wolde. Voorzitter burgemeester Klerk. Na de opening wordt de nieuwgekozene geïnstalleerd en legt deze de vereischte belofte af. De burgemeester feliciteert den heer Ten Wolde met zijn benoeming tot dit college, waarin door 't overlijden van weth. Jonge jans een vacature was ontstaan. Onwillekeurig denkt spr. aan den tijd, dat hij mocht samenwerken met den vader van 't nieuwe lid en de burgemeester hoopt, dat het nieuwe lid 't voetspoor van zijn vader zal volgen. Reeds in 1923 zijn er nieuwe verkiezingen en dus is de zit tingsperiode nog kort, toch vertrouwt spr., dat de heer Ten Wolde moeite zal doen, zich in de gemeentezaken te werken. Waarschijnlijk behoeft die moeite niet groot te zijn. Toch wil de burgemeester tot slot nog dit zeggen: Voor jonge leden is het zeer gewenscht eerst te luisteren en dan te spreken, omdat velen soms door jeugdigen overmoed gedreven meer naar voren brengen dan gewenscht is. Na dit officiëele puntje en de mededee ling, dat boeken en kas van den penning meester in orde bevonden waren, kwam het adres van den heer Jongkind over den grooten hinder, dien hij ondervindt van den suikerballetjes-bakker Zwart, zijn buurman nogmaal en zelfs zeer uitvoerig ter sprake. De heer Albers (C.-H.) stelde eigenlijk niets anders dan deze vraag: Heeft Jongkind bij de opening der bakkerij ook bezwaren ingediend en zijn die onderzocht? Hierop antwoordde de voorzitter, dat de heer J. meerdere malen bezwaren heeft ingediend en den heer Zwart ook slechts voor zes maanden verlof is gegeven, welke termijn afloopt met 1 Nov. a.s. Bovendien is de gemeenteopzichter op onderzoek uit ge weest en deze yond dep toestand niet zoo keurd. Bovendien worden B. en W. ge machtigd voor school C sollicitanten op te roepen. De nieuwe regeling der begrafenisrech ten, die in de vorige vergadering reeds zooveel stof tot spreken gaf, lokt opnieuw veel discussies uit. De heer Albers heeft in de portefeuille stukKen" gerezen; te voor iedere begrafenis 18,50 en voor ieder eigen graf 456 bedragen, terwijl in de nieuwe regeling resp. gevraagd wordt 10 en 200, maar vindt zulks heel niet erg, omdat we hier een zaak voor 't alge meen belang hebben en dus moet de ge meentekas er maar wat bijleggen. Spr. betoogt op dezelfde gronden als in de vorige vergadering, dat de kosten voor eigen graf te hoog zijn. Kost een grafkel der veel, dat hindert niet, wie zulks ver langt moet er maar veel betalen. Een eigen graf is echter geen luxe en dat is het met de voorgestelde prijzen wel, daarom zal spr. tegenstemmen. De heer Mooy is het met den vorigen spreker eens en vindt ook de prijzen voor 't klokluiden nog te hoog. Het wordt echter den heer Mooy duide lijk gemaakt, dat de bedragen voor 't klok luiden in de vorige vergadering vastgesteld zijn en dus blijven deze buiten beschou wing. De heer Molenaar (R.K.) wil geen lage prijzen voor een eigen graf, want dan is 't kerkhof spoedig te klein, iets wat niet terstond begrepen wordt, maar wat door Weth. Labberté aldus wordt beredeneerd: Een huurgraf wordt na den verstreken tijd opgeruimd en weer in gebruik genomen, doch eigen graven zijn bezittingen, waarop de gemeente geen rechten meer kan laten gelden. In pnze gemeente zijn jaarlijks ongeveer 50 dooden; 't kerkhof biedt plaats voor 560. Kreeg ieder dus een eigen graf, dan was na 11 jaar alles vol. De heer Schaaper zal B. en W. steunen; spr. heeft de prijzen in andere gemeenten eens opgevraagd en toen is hem gebleken dat wij hier niet te hoog zijn, waarop de heer Albers onmiddellijk laat volgen, dat hij 't vergelijken met andere gemeenten afkeurt, we moeten de wenschen onzer burgers trachten te bevredigen. De lieer Schaaper vraagt daarna, hoever stFekken zich die wenschen uil? Men kan wel graf kelders willen! De heer Albers zag bovendien gaarne een lager bedrag voor beplanting, 10 per graf is te hoog. De voorzitter betoogt dat de kosten voorheen 3 waren en dus nu 10 moeten zijn. Tot vrije beplanting wenschen B. en W. niet over te gaan, om dat zulks 't kerkhof zou ontsieren. Ten slotte wordt de regeling met de stemmen van de heeren Albers en Mooy tegen, goedgekeurd. Punt 7. Een voorstel van B. en W. om voor de verordening op de heffing en in vordering van de schoolgelden, welke tot 1 Jan. Kon. is goedgekeurd, opnieuw de Kon. goedkeuring te vragen, alsmede punt 8, een voorstel van de gascommissie om gas voor kamerverwarming te leveren voor 8 cent per M3 en dit gas door een af zonderlijken meter te laten stroomen, wer den zonder hoofdelijke stemming goedge keurd. Vervolgens bood de voorzitter de be grootingen voor 't jaar '23 van gemeente- gasfabriek, burgerl. armhest., godshuis en bewaarschool aan. De gemeentebegrooting sluit in ont vangst en uitgaaf op een bedrag van 456.967.39 met een post van onvoorziene uitgaven ad 307.25 J4 en een post hoofdei, omslag ad 116.8000, welk bedrag B. en W. hopen te bereiken met een heffings percentage van 7. Verlaging dus, want thans is 't 9. De begrooting der gasfabriek sluit in ontvangst en uitgaaf op 182.260.19%., terwijl daarbij gerekend is op een gasprijs van 16 cent per M3, zoodat 't gas op 1 Jan. a.s. verlaagd wordt met 2 cent per M3. De begrooting van 't burg. armbestuur simt in ontvangst en ïïnpSTSp één FecTrag van 8075, die van 't godshuis op 10.457.32 en die van de bewaarschool op 4756. Eindelijk had de zoo lang verbeide ver kiezing van een wethouder plaats, eene zaak, die veel belangstellenden aanwezig deed zijn; de publieke tribune was geheel bezet. Na drie stemmingen hadden de heeren Van Vliet en Albers een gelijk aantal stem men (ieder vier), zoodat volgens art. 61' van de gemeentewet het lot moest beslis sen. De heer Van Vliet was de gelukkige, dia zijne benoeming ook aannam en door den voorzitter namens den Taad werd geluk gewenscht. Punt 11. De benoeming van een lid van t bestuur der woningstichting Krommenie, in de plaats van wijlen den heer Jongejans# B. en W. zagen gaarne den heer P. v, Walbeek, gemeente-opzichter benoemd. De heer Ten Wolde dacht, dat zulks moeilijkheden kon geven; beide functies door één persoon vervuld achtte hij min der gewenscht. De voorzitter achtte zulks juist gewenscht, omdat de gemeente door een deskundige in die vereeniging vertegen woordigd moet zijn, daarom mag een par ticulier niet benoemd worden, 't moet iemand zijn, die bij de gemeente betrok ken is. De heer Mooy had gaarne een dubbeltal gezien, waarop de weth. Labberté vroeg: wil de heer Mooy er soms in? Met 7 van de 9 stemmen werd de heer Van Walbeek gekozen. Tot slot werden drie commissies be noemd voor 't nazien der begrootingen en wel: 1. voor de begrooting der gemeente, de heeren: Albers, Baars en Molenaar; 2. idem voor de gasfabriek: de heeren Aten, Ofman en Ten Wolde; 3. voor de overige begrootingen: Mooy, Schaaper en Joon- Daarna sluiting. Hieuw muziekcorps. Ernstige pogin gen worden aangewend om te komen tot een christelijk muziekcorps, waarvan de heer De Vries, die, van 't Chr. muziek corps „Soli Deo Gloria" te Zaandijk als directeur zal optreden. De Vereenigde Blik fabrieken. Als vierde directeur der genoemde N.V., is be noemd de heer W. Woud Cz. te Amster dam. Uitslag loting. L. Alberts 43; J. Bak 13; J. L. v. d. Berg 32; P. Bloem 11; H. Boelhouwer 3; P. Borstlop 42; Th. Breeu- wer 5; W. Buntsma 40; W. Buntsma 35; J. A. Duin 33; H. Filmer 14; P. v. Gelde ren 1; A. Glijnes 30; K. v. Harlingen 41; P. de Heer 39; P. Hofland 38; S. Huisman 20; J. Jak 22; C. Janneman 17; A. Kalf 18; A. Knijnenberg 21; K. Koning 24; Jan Koomen 34; B. v. d. Laan 26; J. P. Leguyt 12; P. P. Molenaar 8; P. A. Molenaar 23; W. P. Molenaar 10; G. Neele 16; G. Neelen 19; D. Nielen 25; D. Reyne 36; P, Kol 15; A. C. Schaaper 31; S. Schots 7; J< v. d. Stroom 27; N. A. v. d. Toom 2; R. Veis 29; J. Verkooyen 4; J. de Vries 6; P. Westenbrink 9; W. Woud 28; H. v, Zaanen 37. Dit jaar waren er 43 lotelingen. Marktbericht. Op de laatstgehouden weekmarkt werden aangevoerd 1200 eieren, die f 10, f 11 de 100 stuks op-, brachten. Aangereden. Zaterdag j.l. is op- deft Rijksstraatweg nabij het „Huis ter Zaa nen" een 8-jarige jongen door de stoom tram aangereden. Wonder boven wonder kwam het ventje er slechts met enkele lichte schrammen af. GEER STERVELING

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2