26 September 1922 Brieven uit Duitschland. BUITENLAND LEVENSDURF DE KLOVE Onschuldig veroordeeld Tweed® Blad lil, 1UITENL BERICHTEN. Sa vsrbi&ding Noord-Zuid te Brussel. iuifschlaud en de Volken bond. Fraude bij verkiezingen. Berlijn, 15 Sept. 1922. DDOR THURINGEN EN BEIEREN. iWanneer de vreemdeling* Saal feld in Thuringen bezoekt, een stadje met ruim 16000 inwoners, dan vallen hem de kerken en ve le torens op en herinneringen aan een groot Katholiek verle- deen. Het moet dus wel verbazen, als „Herr Ober" van een der hotels ter plaatse, gevraagd naar Üe Roomsche Kerk, een beweging maakt 'als b.v. in Obdairt of Span broek iemand zou maken, wien de weg ..gevraagd wordt naar de Synagoge. Herr Ober riep een kamermeisje ter hulp, dat Roomsch zou ziin. Veel meer dan dat er zeven straatjes verder een Roomsch kerkje stond, scheen ze van haren Godsdienst niet te we ten; van 15 Augustus had ze geen beset, kon me ook niet zeggen, hoe Iaat op Zon- en Feestdagen de H. Mis gelezen of gezongen wordt In een klem kerkje woonde ik op dien dag de Hoogmis bii met nog geen 50 kerkgangers. Gedurende de reformatie heeft het janhagel „van edelen geestdrift bezield" hier gemoord en kerken en kloos ters vernield, als in die dagen ten onzent, heldendaden, andermaal vereeuwigd (afs zoodan ig!) bp het papieren noodgeld der stad Saalfeld. Hoe geheel anders aiïes, als men (enkele kilometers verder de Bei- ersche grens gepasseerd is. Daar bloeit een warm Katholiek leven; langs de wegen hier en daar het beeld van den gekruisigden Ver losser en de vriendelijke Iandbe- yolking ^groet u met een vroolijk i,Grüss Gott". tWas ons doel in Saalfeld, de feeëriek duizendjarige grotten al daar te bezoeken, het doel, dat ons naar Lichtenfels in Beieren voer de, was de wonders dhoone Bede vaartskerk der ,,VeertienheiIigen". Lichtenfels zélf is een onbeduidend joud stadje. Troosteloos en verla ten scheen het ons, als we er onze entrée deden bii stroomenden re gen, opgezwiept door heftige windvlagen. Op de natte hobbeli ge keien van het marktplein, ston den we en monsterden de benge lende uithangborden, zoekende naar een herberg. Door den wa terval van een overloopende goot heen gingen we ter informatie 'n i.Wirtschaft" binnen, annex slage- rii en bakkerij, zooals dat hier veel samengaat. Het bleek, dat we het aanbevolen hotel voorbijgezwom- men waren. Ach zoo'n stadje bii jregen en wind!..... 'Den volgenden morgen lachte de zon en we begaven ons op weff i door het Main-dal naar de Bedevaartskerk. Aan den rechter oever van den Main, hoog op een rots staat daar in rustige pracht als ,,von Mardhen umwoben" het Oude Benedictijner-Klooster s,Banz". Aan deze zijde van de rivier, optongeveer 6 K.M. afstand Van Lichtenfels, troont op een [100 meter hoogen heuvel de „Veer tienheiligen-kerk", een in Franken land en ver daarbuiten zeer gelief de bedevaartsplaats. Het trotsche bouwwerk'van Bal- thasar Neumann, in schoonen ba- rok-stijl, beheerscht met zijn twee machtige torens het Frankische Maintdal, Inwendig is de kerk van .voorname pracht; het ge welf, rustend op marmeren zuilen, is heerlijk beschilderd door den Italiaansahen Meester Appianide verkondiging van de Geboorte des Heeren aan de herdo--. Altaren en kansel in rococo—stijl zijn kunst werken van Feuchtmayr. Het „ge- nadenaltaar", midden in de kerk, die 10.000 menschen bevatten kan, staat op de plek der bovennatuur lijke verschijningen, sedert 1445 steeds veel bezocht in tijden van al gemeenen nood en ook nu nog immer een toevluchtsoord voor „velen, die hulp en troost zoeken en er dikwijls zelfs wonderlijk vinden! Achter de kérk strekt zich het klooster der Franciscanen uit. Een vriendelijke pater leidde ons hier fond en toonde ons de rijke bi bliotheek. die vermaard is. Hoe wel ze door vroegere plunderin gen veel verloren heeft, bezit ze toch nog bijna 6000 werken. Bii Jhet vernemen der geschiedenis van dit genaden-oord, dadht ik aan het weer opbloeiende „Runxputte" in Noord-Holland, waar, naar ik har telijk hoop hetzelfde moge bereikt worden, wat hier bereikt is onder zware beproevingen. Dit mag ten voorbeeld gesteld worden.Ook Jhier werd in den loop der eeuwen pieermalen verwoest wat opge bouwd was. De eerste k'apel, in 1448 gebouwd, werd in 1525 ge durende den Boerenopstand ge plunderd en in brand gestoken: in Ï543 verfiief zich een nieuwe kapel op de ruïnen. Tijdens den dertig- jarigen oorlog in het begin der ze ventiende eeuw werd ook deze verwoest door de Zweden. Vol vertrouwen ging men weer aan den opbouw. En in 1743 werd de eerste steen gelegd van de tegen woordige kerk. Bij den opbouw had men met zoovele moeilijkhe den te kampen, dat ze eerst in 1772 kon worden ingewijd. Maar wederom kwam een ramp over haar: de secularisatie van 1803. De kerk werd van alles be roofd en onteerdveel werd balda dig vernietigd en de pelgrims tochten werden tenslotte verbo den. Maar met kinderlijk vertrou wen en manmoedig bleef het ge- loovige volk deze hem zoo dierbare plaats bezoeken, dikwijls bii nacht én langs geheime wegen. Zelfs een ramp als in 1835, toen de kerk door den bliksem getroffen, zwaar door het vuur gehavend werd, kon het niet ontmoedigen De kerk werd gerestaureerd en thans prijkt daar hoog .op den groenen heuvef dit heerlijke bouw werk, een monument van rotsvast geloof en vertrouwen. Een wan deling door het thans opgedroog de Lichtenfels leverde niet veel op. Het marktplein lag te blakeren in de brandende zon en was al even verlaten als gisteren. Slechts een hond en een paar kippen, die zich blijkbaar vreeselijk verveelden^ slenterden er lusteloos rond. Ach zoo'n stadje op .een heeten zomer- srinen middag! Het middagmaal in ons hotel was van dien aard, dat we in 't restaurant van het betrekkelijk groote station een stevig dessert namen. Een gastronoom zal zich op zijn reis door deze streken nim mer bevredigd voelen, tenzij hii dan een Valuta-Hercules is ot een Milliqnen-Mark-Gaukler. Het ging er in "de stationswachtkamer lustig toe. Een vroolijk gezelschap aardi ge bakvisdhjes voerden met bege leiding van mondoline-muziek een Beterschen dans uit, onder vele gilletjes en handgeklap; zooa'fs dat behoort. Een lokaaltje met uitsluitend der de en vierde klas-wagens nam ons allen op. Men reist hier tegenwoor dig meer verstandes-gemass dan Standesgemass. Het volgeladen treintje bommelde lustig door het verrukkelijke heuvelachtige land schap, terwijl overal vroolijk ge zang klonk. Niet het ontzettende gelal, zooals we dat bij ons hoo- ren van feestgangers in stad en lande, neen, aardige wijzen, meer stemmig en zuiver gezongen, altijd Sevoelvol, soms heel mooi; dui- clijk worden zingende de woor den uitgesproken der veelal zoo lieve 'Duitsche liedjes. Aan elk sta- tiontje, waar ons treintje stopt, vloog het jonge volkje uit de wa- fens om te drinken en te stoeien. n als dan de zwaargebaaide oude conducteur met zijn fluitje het sein gaf voor „instappen", werd daar maar weinig adit op gegeven. Hii moest zijn passagiertjes telkens letterlijk de wagens indrijven, Toen in Creidlitz de laatste kleu ters waren ingestegen, riep een hunner den conducteur toe, dat zijn broertje nog ergens om een hoekje stond en toch ook mee moest, waarop de spoorman met een streng .gezicht 't ventje ging halen en in den wagen tilde. Overallangs den weg werd ons treintje levendig toegejuicht, wat door de passagiers, groot en klein, uitbundig beantwoord werd. Zoo bracht ons treintje ons, na een ritje van ongeveer drie-kwar tier in Coburg, de hoofdstad van het voormalige Hertogdom', En zoo loopt dat treintje alle dagen dien weg .en juichen landbevol king en passagiers elkaar dagelijks toe en zingen hun aardige liedjes. Coburg, een stad met nauwelijks 24000 inwoners maakt in de bui tenwijken een zeer voornamen in druk, wat ze dankt aan haar ver leden als hoofdstad van het Her togdom Saksen-Coburg-Gotha en vooral als residentie van den her tog, die de stad deze eer sChonk in afwisseling met Gotha. Daar wordt web dikwijls gelachen om de vele vorsten, die vroeger in Duitschland hunne staatjes hadden men kan echter niet ontkennen, dat ze veel schoons tot stand brachten tot nut en genoegen der bevolking die tevreden was met dien staat van zaken, ja dezen mis schien in verrassende meerderheid feYtïg'vefrangf, zij ïï'e'f dan mé? en kele wijzigingen. De binnenstad met een mooi oud marktplein maakt een prettigen indruk. Hoe wel Coburg overwegend protes tant is, dragen nog vele oude par ticuliere zoowel als publieke ge bouwen in hunne gevels goed verzorgde heiligenbeelden, vooral der H. Maagd. Fraaie parken en een heuvelachtige omgeving ma ken mede deze stad tót een aan gename woonplaats. Bezit de stad een mooi oud Raadhuis, schoone kerken en yorstelijke paleizen, haar trots is de vesting „Coburg", waaraan ze haar naam ontleent. Geregen op den top van een hoo gen heuvel, maakt de vesting van de stad uitgezien, een imposanten indruk. Een bezoek aan deze ves ting is Ioonend, zoowel om de xunTscïïatTen, die In Het gërcsïa'tï reerde gedeelte getoond worden, als om het panorama dat men vandaar genieten kan. Een goed hotel, een goede ta fel en matige prijzen deden ten slotte het overige, om met onver deeld genoegen te kunnen terug denken aan de schoone stad bii het Thuringer woud. Ons bezoek aan Coburg was evenwel maar een „Abstecher", we moesten naar Würzburg, de de oude Beiersche stad aan den Main, een stad, niet genoeg be kend in Holland en toch zoo waard, meer bekend te zijn, waar om ik trachten wil, in een volgen den brief wat belangstelling voor haar te wekken H. L\ De Oostersche kwestie: de gemeenschappelijke nota der geallieerden aan de Turken. Kabinetsraad te Londen, liet incident aan de neutrale zone. Fransche en Britsche persstemmen. Onder de telegrammen: De Dnitsche schatkistwissels te Parijs over handigd. Een toespraak van Jonnart. Japan en Rusland. Een nieuwe inval der Turken in de neutrale zone. FEUILLETON te. Lucien Labroue ging heenPaul Harmant steeg in zijn rijtuig. „Avenue de Clichy. Bij den ingang der avenue halt houden." Op de aangewezen plaats stapte Jacques Garaud uit, beval te wachten en ging te voet de avenue in op zoek naar het nummer, door Ovide opgegeven. Daar aangekomen trok hij krachtig aan de bel. Na eenige oogenblikken verscheen Ovide, hoed op, keurig geschoren, met zorg ge kleed en geschoeid, handschoenen aan. Blijkbaar stond hij gereed uit te gaan. Toen hij den bezoeker her kende, slaakte hij een uitroep van verwondering. „Jij, neef!" zeide hij. „Dat is ge troffen. Vijf minuten later en ik was weg geweest." „Moet je voor gewichtige zaken uit „Absoluut niet. Een beetje slen teren op de boulevard, vóïr ik ga eten." „Blijf dan hier, dan kunnen we praten." „Tot je dienst. Is er wat bijzonders aan de hand „Laten we eerst binnengaan." Ovide opende de deur en Jacques Garaud trad een klein, smaakvol gemeubileerd en keurig onderhouden vertrek binnen. „Je ziet neef, sinds ik van mijn ren te leef of beter gezegd van jou rente houd ik van orde 1" zcide Soliveau lachend. „Het ziet er heel aardig uit, maar ik kom je niet over je installatie spre ien antwoordde Paul Harmant. „Het gaat over heel wat anders. Hoor eens....wij kunnen samen eten. Ik neem nu de uitnoodiging aan, die ik eenige dagen geleden heb afge slagen." „Kunnen we die zaak niet onder 't eten behandelen." „Dat gaat niet." Zoo, dus behandeling met geslo ten deuren Oordeel zelf. Zouder den stoel te nemen, dien Ovide hem aangeboden had, ving de industrieel aldus aan jr- Joep je me opgezocht hebt in Courbevoie, heb je me verzekerd, dat ik over je kon beschikken, als ik je noodig had. Dat wil ik gaarne andermaal bevestigen. Ik heb je bij die gelegen heid nog beter dan iot nu toe leeren kennen. Je heb niet gemarchandeerd of afgedongen. Dat heeft me genoegen gedaan. Dus, je kunt over me beschik ken, je kunt alles van me gedaan krij gen, tenminste als 't in mijn macht ligt. Zou je alles wiüe.n doen, wat ik je opdraag. Ik zeg met nadruk alles. Ovide keek zijn gewaanden neef vreemd aan. Voor den duivel, ik begrijp je best 1 antwoordde hij. Alles wil zeggen, dat ik elke opdracht zou moeten aan vaarden, zelfs als 't er om ging een brandje te maken, zooals je vroeger wel eens gedaan hebt. Is 't dat? Veel erger. Drommels, als 't niet over vuur gaat, moet er zeker bloed vloeien. Wat zou je daarop zeggen, als dat inderdaad 't geval was Erg happig ben ik er niet op. Ik ben iemand van zachte zeden en vreedzame neigingen. Het gaat om mij zelf. Mij red den beteekent in dit geval, datje de voordeelen deelachtig blijft, die ik je heb toegezegd. Dreigt er dan gevaar vroeg Ovide, die het vooruitzicht zijn inko men te kunnen verliezen, eenigszins verontrustte. Ja. Dan zul je me zonder uitzonde ring tot alles bereid vinden. Wie jou bedreigt, bedreigt mij. Jij bent mijn geldschieter en ik moet je dus in eere houden. Zou het verleden nu, na een en twintig jaar, nog opgehaald worden Wat beteekent het trouwens Er be staat immers verjaring. Voor het schandaal bestaat nooit verjaring en daardoor ben ik net zoo goed verloren als door het hof. Ik begrijp je niet goed. Vóór ik begin, moet ik nauwkeurig weten hoe de zaak er bij staat. Ik zal je alles zeggen. Terwijl ik in Parijs ben, heb ik door een duivelsch toeval den zoon van Jules Labroue op mijn weg ontmoet. Die nu in je dienst is.ja dat weet ik Lucien Labroue. Wist jij hetherhaalde de mil- lionnair verbaasd. |Ja wel. Men heeft zijn naam in mijn tegenwoordigheid uitgesproken, terwijl ik op je kantoor ?was. Ik heb toen dadelijk gedacht, dat moet de zoon van dien bewusten Labroue zijn en ik vind het een sterk staaltje van je, dat je dien jongen man bij je hebt genomen, en steeds onder het oog meet komen. Waarachtig, ik vind zoo iets sterk. Juist, omdat ik weet, wat Lucien Labroue zoekt, heb ik hem bij me ge nomen. Wat zoekt hij Zijn levensdoel is den dood van zijn vader te wreken. De dood van zijn vader is gewro ken, aangezien Jeanne Fortier door een knappe Jury tot opsluiting is ver oordeeld. Hij gelooft niet aan de schuld van Jeanne Fortier. Zoo en waarom niet Hij heeft een voorgevoel van de waarheid. Hij beschuldigt Jacques Garaud en neemt niet aan, dat deze dood is. Dromnels 1 Nu krijg ik een heel anderen kijk op de zaak. Als het zoo is, is de tegenwoordigheid van Lucien Labroue tamelijk gevaarlijk voor je. Dat zou ze vooral worden, als hij Jeanne Fortier zou ontmoeten en die vrouw hem herkende. Jeanne Fortier is in de gevangenis en zal er wel nooit meer uit komen. Zij is ontvlucht. Zij is vrij Vrij herhaalde hij. Dat is een leelijk ding. Dan zouden die beiden elkander ze ker kunnen ontmoeten en dat moet niet. Dus, je wilt Lucien Labroue zeker uit den weg ruimen Neen, antwoordde de millionnair. Jeanne Fortier dan Ik weet niet, waar die is. Dan begrijp ik er niets meer van. Ik zal je uit den droom helpen fe weet, hoe veel ik van mijn dochter Mary houd Om harentwille zou \v Pa rijs in brand steken. Ja, ik krimp in een bij de gedachte dat ze sterven kan je weet, dat ze erg ziek is. Ze mag niet stervenze moet zoo lang mogelijk leven. Maar hoe haaA je nu je dochter er bij Mary bemint Lucien Labroue. Is het dat, wat je bezorgd maakt? zei Ovide vroolijk. Mary's verliefd heid op Lucien Labroue is jou red ding. Geef nu je dochter heel gauw aan dien jongen man. Eenmaal getrouwd, heb je niets meer te vreezen. Gisteren deelden wij reeds het een en ander omtrent de gemeenschappelijke nota aan de Turken mee. Uit Athene wordt nog gemeld, dat de Fransche gezant uit naam der geallieerden aan Kalogeropoelos den tekst der aan Kemsl pasja gerichte nota overhandigde. De Grirksche ministerraad kwam Zondagavond bijeen. Over den inhoud dei- nota wordt nog uit Londen gemeld: In de gemeenschappelijke nota dér geallieertien aan Turkije wordt nog gezegd, dat de drie geallieerde regie ringen hun invloed zullen aanwenden om, vóór de opening der conferentie een terugtrekken der Grieksdie troe pen te weeg te brengen op een linie, die zal worden vastgesteld door de geallieerde gtnoraals in overeenstem ming met de Turkache en Grieksche autoriteiten. In ruil hiervoor moet de regeering van Angora op zich nemen noch voor, noch tijdens de confe rentie troepen te zenden naar de zóne, die voorloopig neutraal is verklaard en niet de Dardanel len of de zee van Marmora over te steken. Ter vaststelling van bovenbedoelde linie zou er onmiddellijk een- bijeen komst kunnen plaats hebben tussohen Moestafa, Kemal en de geallieerde ge neraals te Moedania of Ismid. Voldoening in Eajgeland. Te Londen beschouwt men het als een reden voor groote voldoening, dat Frankrijk en Italië in de gemeen schappelijke nota zulk een volledige waardeering hebben getoond van de drie hoofdbeginselen, steeds door de Briische politiek gehuldigd en wel le. de vrijheid der zeeëngten en de eer biediging der neutrale zönes, welke' deze beschermen3e. geen gewapend binnendringen uit Azië in Europa; 3e. voldoende bescherming der miri- ederheden in een definitieve regïing. De drsmdlooze dienst meldt verder uit Londen: In Britsche kringen is men evenzeer als in Frankrijk voldaan over het herstel van een hecht geallieerd front, dat bereikt is als gevolg van de her Sprekingen te Parijs. Weliswaar hacL den de verschillen tuwchen het Franr sche en het Britsche standpunt meer betrekking op de methoden dan op de doeleinden, maar toch bestond het zeer ernstige gevaar, dat het hij de Turken den schijn zou wekken alsof de geallieerden op essentieels punten verdeeld waren. Deze indruk moet nu geheel rijn weggenomen. De thans tusr schen de Geallieerden heerschende eendracht is geen opgelapt compro mis, ma-ar het samensmelten van uit- eenloopende denkbeelden in een be sliste en overeengekomen politiek. De Britsche openbare meening is er in hetfo ijzonder mede ingenomen, dat gedurende het heele verloop der besprekingen het initiatief in het al- nooten aanvaard. Het was de Brit sehen gevolmachtigde. Zoo is het denkbeeld om onmiddel lijk een volledige conferentie te hou den teneinde tot een regeling van den vrede te komen, voorgesteld door Engeland en door zijn beide hondge- noolena anvaard. liet was de Brit sche minister van buitenlandscbe zar ken, die er sterk op aandrong, dat Zuid-Sle vië en Roemenië zouden wouden uitgenoodigd tot volledige deelneming «en deze conferentie en die er daarna op stond, dat geert bindende besluiten zouden worden genomen zonder hun goedkeuring. Ten derde slaagde lord Curzon er in goedkeuring te erl-angen van de ge dragslijn om de taak van waarbor ging der vrijheid van de zeeëngten, alsmede die van de bescherming der minderheden onder de auspiciën van den Volkenbond te plaatsen. Op deze wijze zal de Britsche wenscli, dat de Volkenbond zijn groote rol zou spelen in het Naburige Oosten, waar schijnlijk vervuld worden. De Britsche regeering aanvaardde bereidwillig het denkbeeld, dat Tur kije bij de vredessluiting als lid zou worden toegelaten tot den Volken bond en heeft aldus haar oprechten wensch getoond, dat de Mobamme- daansche volken der wereld hun volle aandeel zullen hebben in die internationale instelling. Ten slotte toont de Britsche open bare meening ingenomenheid met de wetenschap, dat het op voorstel der Frarwohen was, dat de steun der ge allieerden bij de Turksche aanspraken inzake de teruggave van het grootste deel van Oost-Thracië geheel en al afhankelijk moet zijn van de eerbiedi ging door de Turksche troepen van alle neutrale zönes, ingesteld door de geallieerden. Inmiddels begint de vast beraden houding der Britsche regee ring om te staan op de onschend baarheid dezer zones en het hand haven dezer politiek zoowel door di plomatieke «ls militaire maatregelen beter begrepen te worden, zoowel in Frankrijk als elders. Ten slotte geven wij nog weer het oordeel der pers over de gemeenschappelijke nota. De bladen van Zondag en Maandag be groeten de regeling van Parijs met groote ingenomenheid, maar er is een besliste hou ding van voorzichtigheid in afwachting van Kemal's antwoord. De „Daily Mail" zegt, dal de overeen- fcemst de spanning aanzienlijk zal vermin deren. Wij vertrouwen, zegt het blad, dat Kemal zoo verstandig zal zijn de uitnoodi- ging der geallieerden -te aanvaard-en. De „Daily Express" zegt, dat alle moge lijke reden voor oorlog in het Oosten ver dwenen is door deze overeenkomst. De re geering heeft volgens het blad «11e moge lijke concessies gedaan. De „Daily Chronicle" zegt, dat nimmer een overwinnende mogendheid meer edel moedigheid heeft getoond om der wille van den vrede. Het zal onze politiek Ier confe rentie zijn om te bepleiten, dat de vrijheid der zeeingten in handen van den Volken bond wordt gesteld. De „Daily Telegraph" verklaart dot het nu aan Kemal cn san Angora staat de op rechtheid te bewijzen van den wensoh naar vrede. De „Westminster Gazette" acht het waar schijnlijk, dat de Kemalislen de conferentie zullen aanvaarden. De „Times" zegt, dat de geallieerden thans te toonen hebben, dat zij krachtig zullen vasthouden aan het standpunt, dat zij gemeenschappelijk hebben ingenomen, Zij moet lederen schijn vermijden van toe te geven aan machtsvertoon. En deze Fransche persstemmen In Fransche politieke kringen wordt le vendige voldoening uitgesproken over het .resultaat dier driedaagsche beraadslaging. De dag van heden (Zondag) wordt gunstig voor den vrede en voor het prestige der geallieerden geacht, daar er overeenstem ming is bereikt over het samengestelde Oos tersche probleem, een overeenstemming, die in een gemeenschappelijke nota aan de Porie ter kennis is gebracht, niet slechts wat betreft den vorm van de uitnoodiging aan Turkije, maar tevens over den grond slag der aan Turkije te schenken voldoe ning. De in Turksche kringen te Parijs verkre gen indrukken doen hopen dat de regee- ringspersonen in Angora de voorgestelde wijzigingen van het verdrag van Sèvres be vredigend zullen achten, en dat elk con flict definitief uit den weg geruimd is, in dien althans de Kemalislen van verstand en gematigdheid blijk geven. In diplomatieke kringen is men van oor deel, dat 't gevaar hetwelk de Fransch di plomatie bedreigde, n.l. dat zij tegenover de Turken een vijandige houding zou moeten aannemen, of dat de geallieerden zoud-en worden gesc-hei-den, is geweken. De Temps" verheugt zich over de tus- schen Poincaré, Curzon en Sforza tot stand gekomen overeenstemming over de aan Tinkije te zen-den uitnoodiging. De geheele EëscïïaaT3e' wereld zal dit KerTcfïf, aldus het blad, met oprechte vreugde vernemen, want het besluit is niet slechts in overeen stemming met de politiek, welke Frankrijk en Italië niet hebben opgehouden te voe ren, doch het is een succes voor de alge meen zaak van den vrede, die de onder handelingen te Parijs hebben gediend met een begrip voor de o ogen hl ikke] ijk e feiten en met een goeden wil, welke boven elke lof verheven waren. De gevoelens van mo- reele solidariteit en het gevoel van de ver antwoordelijkheid, die op de drie mogend heden rustten tegenover de crisis, welke dreigde een nieuwen oorlog te zullen uitlok ken, waren boven alle particuliere overwe gingen verhever Wat belreft het incident aan de neutrale zone meldt de Times nog, dat de Kemalistische troepen, die een positie in de neutrale zone hadden ingenomen op Bairawitsj, even bui ten de zone terugtrokken. De samenkomst van den Britschen be velhebber Shuttleworth te Tsjanak met den Turkschen bevelhebber was zeer vriend schappelijk; de laatste stemde er onmiddel lijk in toe de cavalerie achter de neutrale linie terug te trekken en verklaarde, dat de Kemalislen niet den wen-sch koesterden ten oorlog te gaan tegen het Britsche rijk. Eindelijk nog deze losse berichten: De Grieksche brandstichtingen. Het is thans gebleken dat de Grieken op hun terugtocht in Klein-Azië tal van dorpen en punten in brand hebben ge stoken. Dat Broessa gespaard is gebleven, is volgens Havas alleen te danken aan de interventie van den Eranschen con sul en de Fransche en Italiaansche gene raals daar ter plaatse. De Grieksche opperbevelhebber had reeds de order er toe gegeven, doch trok deze wederom in. De bevolking heeft dan ook voor het Fransche consulaat haar dankbaarheid be tuigd. Andorzijds heeft liet Fransche detache ment, dat naar Moedenia was gezonden om bij het handhaven der orde onder de vluchtelingen behulpzaam te zijn, er 16,000 overgebracht, wier uittocht door de dreigende houding der Grieksche mi litaire autoriteiten uitgelokt was. Frankrijk en Kemal pasja. Naar draadloos wordt gemeld heeft Frankrijk een telegram aan Moestafa Ke mal gezonden, waarin het er bij dezen op aandringt tot geen enkele actie over te gaan vóór dat de Fransche speciale boodschapper (Franklin Bouillon) is aan gekomen. In zake de lersche kwestie worden we r muiterijen gemeld. Het vermaarde landhuis in Derreen, graafschap Kerry, toebehoorende aan Lord Lansdowne en verscheidene kost bare schilderijen bevattend, is geheel ver woest door ongeregelde troepen. Dezer dagen is in het graafschap Sligo aan de zijde der rebellen o.a. Brian MacNeill gesneuveld. Dit bericht illus treert de tragische wijze, waarop de hui dige burgeroorlog de gezinnen in Zuid- Ierland heeft verdeeld. De gesneuvelde is namelijk de tweede zoon van John MaoNeill, den vroegeren speaker van het Dail Eireann en thans minister van on derwijs der voorloopig© regeering. Diens oudste soon is brigade-generaal in het leger- van den Vrijstaat. De lijdensgeschiedenis der verbinding tusschen het Noordelijk en Zuidelijk station te Brussel heeft thans definitief een einde genomen. Enkele jaren vóór den oor log was een begin gemaakt met zeer om vangrijke werkzaamheden, welke in hoofd zaak zouden bestaan in den aanleg van een monumentaal viaduct tusschen de beide stations. De oorlog kwam tusschen beiden. De werkzaamheden lagen stil, de prijzen van het materiaal en de arbeidsloonen stegen, en er is thans geen geld meer beschikbaar om het werk, dat reeds 6.265.000 fres. heeft gekost, te voltooien. Er is dan ook besloten het geheele plan op te geven. Het is thans zaak voor den Staat om zoo min berooid als mogelijk is uit deze onvoordeelige historie te voorschijn te treden. De heer Neujean, minister van spoorwegen, heeft een bereking opgemaakt, welke de vooruitzichten vrij rooskleurig voorstelt. Men stelt zich voor dat de vrij komende terreinen wel 67 millioete francs zullen opbrengen, terwijl de Staat boven dien eigenaar blijft van de destijds aange kochte en nog niet afgebroken gebouwen, die 38.000.000 francs hebben gekost. De waardevermeerdering sedert den oorlog in aanmerking genomen, verwacht de minis ter dat ze wel 20.000.000 fres. zullen op brengen. Het opnieuw verkoopen der ont eigende gronden zal naar alle waarschijn lijkheid evenveel opbrengen als destijds voor de onteigening is betaald. Ten slotte zal de waarde van het terug te verkrijgen materiaal en het opnieuw te verkoopen materiaal de kosten van afbraak dekken. Zoodat alleen de reeds voor het werk uitgegeven 6.250.000 fres. als zuiver ver lies moeten worden geboekt. Het woord van Motta, in de historische Oorspronkelijke roman d. H. B. V. D. SANDE Prijs gebondenf 4.50, franco p. p. f 4.75 Prijs gebrocheerd f 3.—, franco p. p. f 3.25 Roman van denzelfden populairen schrijver Prijs gebrocheerd f 2.25, franco p. f 2.50 Verkrijgbaar bij den boekhandel en bij de N.V. DRUKKERIJ „DE SPAARNESTAJV Nassaulaan 49, HAARLEM. zitting te Genève gesproken naar aanlei ding van het voorstel Cecil de Jouvenel heeft reeds weerklank gevonden. De „Voss. Z.", die herhaaldelijk gewe zen heeft op het eenzijdige karakter van. den Volkenbond, acht het niettemin thans gewenscht, dat Duitschland zijn houding wijzigt en aanstuurt op het lidmaatschap van den Bond. Nu Frankrijk en Engeland het er over eens schijnen de herstelkwestie te betrekken in de werkingssfeer van den Bond, staat Duitschland eenvoudig voor de vraag, of het daarbij wil zijn dan wel wederom zijn lot door anderen wil lattn. bepalen. De heer Leonard Ceccaldi „burgemees ter van de gemeente Piana, op Corsica" en zijn zoon Joseph, lid van den Conscil Ge neral, alsmede tien kiezers van genoemde gemeente hadden zich wegens gepleegde fraude bij de jongste verkiezingen voor het gerecht te verantwoorden. De burgemees ter zou veertien kiezers op de lijst hebben geplaatst, die elders woonachtig zijn en acht kiezers wederrechtelijk hebben ge schrapt. Ook zou hij het resultaat van een andere gemeente hebben gewijzigd om de verkiezingen van zijn zoon te verzekeren. De burgemeester werd voorwaardelijk tot twee maanden gevangenisstraf veroor deeld, alsmede tot een boete van 1000 frs., tot het betalen eener schadeloosstelling van 2000 frs., en tot twee jaren verlies van burgerrechten; zijn zoon voorwaardelijk tot een maand gevangenisstraf, 500 frs, boete en twee jaar verlies van burgerrech ten. De andere beklaagden zijn er met lichtere straffen af gekomen. In het plaatsje Nérac (Frankrijk) werd er herhaaldelijk over geklaagd dat aan het station verzonden pakketten de plaats hunner bestemming nimmer bereik ten. De afzenders brachten ze naar het station, waarna zij op onverklaarbare wijze verdwenen. Een ingesteld onderzoek bracht aan het licht dat een dievenbende bestaande uit 8 bij de spoorwegmaatschappij in dienst zijnde personen, en aangevoerd door twee ....communistische raadsleden, de pak ketten wegnamen en onderling verdeelden. Tijdens den oorlog hebben de dieven tal van aan de soldaten aan het front gezon den pakketten verduisterd. Men meldt uit Helsingfors aan het ,,Hbl." dat in de „Krass. Gaz." van 11 September geklaagd wordt over de duurte van het schrijfpapier, vooral van de briefkaarten. Een briefkaart (zon der postzegel) koStte voor kort bij het postkantoor 320.000 roebel. Nu is de prijs onlangs verlaagd tot 100.000 roe bel. In den particulieren handel kost een briefkaart meer dan een velletje papier met enveloppe. Deze kost 10.000 roebel, een postzegel voor binnenlandsch. verkeer 50.000 roebel. Een briefkaart kost 75.000 roebel en de postzegel 20.000 roebel. De op de afzonderlijke partijda gen van de beide soc. fracties goedge keurde fusie werd ook aangenomen op den gecombineerden partijdag te Neu renberg. Tot voorzitters werden met al- gemeene stemmen gekozen Herman Muller, Oriepien en Wels. De laatste begroette de buitenlandscbe vertegen woordigers. Het N. T. A. verneemt uit Ge nève, dat de Russische autoriteiten te Moskou dr. Nan een te kennen hebben gegeven, dat bij, naar zij hopen, zijn hulpactie in Rusland zal voortzetten, vooral nu pogingen worden gedaan om deze actie te sturen in de richting van herstel van het economisch leven in de gebieden, die onder den hongersnood heb- hebben geleden. Groote uitgestrektheden in het Wolgagebied, in de OekrajSene en den Krim zijn geheel ontbloot van vee en landbouwmachines. Bovendien zijn honderdduizenden weeaen dakloos. De vergadering van den Volkenbond heeft de uitbreiding van bet aantal niet- permanente leden van den Raad van den Volkenbond tot zes aangenomen. Alleen Nederland verzette zich er tegen stemde ook tegen. De Hongaarsche regeering heef{ aan de vertegenwoordigers der gealli eerde mogendheden een nota overhan digd, waarbij geprotesteerd wordt tegen de handhaving van de geallieerde mi litaire controle-commissie, zij het terug gebracht tot een klein bureau, terwijl Hongarije aan alle militaire bepalingen van het vredesverdrag heeft voldaan. De Venizelistische pers noemt da bewering over het bestaan van een z.g. politieke samenzwering belachelijk. 85 L' Wordt vervolgd,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 5