TSTE NIEUWS UTRECHTSCHE fêlSSïEWEEX. EINNENLAMDSGH NIEUWS. KERKNIEUWS. GMRKTNIEUWS. De Crisis in het Oosten. De Duitsche sei!iatkisfwisse& Buitscltad m Zaid-Slavie. Loonsverlaging in Engeland. Sovjet-Rusland en Italië. Sovjet-Rusland en Japan. In nood!. Schip 1. D. H. DE AARTSBISSCHOP OPENT DE MISSIE WEEK. De Tentoonstelling. De opening. Openingswoord van Mgr, v. d. Wetering. Pontificaal Lof. Openingsvergadering. Toespraak van Mgr. van de Wetering. Mgr. H. van de .Wetering dankte op de eerste plaats Z. D. H. Mgr; Diepen, die hier dezen avond zou spreken over de Scandinavische Mis-1 si es en verwelkomde daarop Mgr. Smit, Mgr. Chulaparambil en Mgr. Louis, den vertegenwoordiger van Z. Ent. Kardinaal Schulte.Welkom heette Mgr. vervolgens de aanwezigen, er zijn leedwezen over uitsprekende, dat er op de galerijen zoo weinig arbeiders' aanwezig waren. Mgr. uitte de beste wen&dhen voor het welslagen van dit congres en besloot zijn korte toe spraak met het voorlezen van een schrijven van Z.Em. Kardinaal van Rossum. De toespraak van den Aartsbisschop werd gevolgd door de toelichting door1 Z- H. H. Mgr, Diepen van zijne stel lingen: |i i Stellingen van Mgr. A. F. Diepen. Hoopvolle verwachtingen in de Missiegebieden van Scandinavië. R.-K. Vereeniging van Gemeente raadsleden. Beleedigend karakter eener medaille. De rechtbank te Tiel niet op geheven. De ex-keizer. Uitgesteld. Dejhuldijgmg van Jhr. Mr. G. Jj. M._ H. Ruys dó BeerenbroueR, onft-CommTs- saris der Koningin in Limburg, gaat wegens ongesteldheid van zijn echtge noot® op heden, Dinsdag, niet door. De Katholieke Staatspartij. Harmsenperen re srf. 6 ct, spïegeï- 1 peren 5 ct., peren val 1 ct., zoet val 3 ct., maagdeperen le srt. 10% ct., Bonne Louise 15 ct., Cox Pomona le srt. 5% ct., Koningin van Dene marken 6% ct. Durandeau de Tongre 5% ct. Triumph de Vienne 15 ct. Duchesse handperen val 4% ct. zoete aagjes 5% ct. melkappels le srt. 4% ct. Williams le srt. 4 ct. noten 8% ct. kandijzoet 5% ct. polboonen 8% ct. koningspippelingen 4 ct. zoete appelen 5% ct. alles per K.G. ENKHUIZEN 23 Sept. Aardap pelen. Blauwe 1.20— 1.25; blanke ƒ1.20 borgers ƒ0.80 per 50 K.G. Peren Cons, de la cour 2.25- 2.80 mandjesperen 4.10 vijgeperen 6.85 bonne Louise 10- 13. Appelen zure 2.50 alles per 50 K.G. Slaboonen enkele 1— 1.20 Snijboonen 1.15 per AMSTERDAM 25 Sept. Boter. (Centrale Botermijn.) Prijzen hoogste 2.37 midden ƒ2.26 laagste 1.90. AMSTERDAM 25 Sept Eieren. (Veiling Prinsengracht.) Aanvoer 72.994 stuks kippen-, hoogste 12.20, midden ƒ11, laagste ƒ8.50. Handel flauw. AMSTERDAM, 25 Sept. Vee. Ter markt waren aangevoerd 449 vette koeien waarvan de prijzen waren: le qual. 1.15- 1.40, 2e qual. 0.90 1, 3e qual. 0.70-0.80 per K.G. 95 melk- en kalfkoeien 350— 600 per stuk; 71 graskalveren ƒ40—90, 18 nuchtere kalveren 14-23, 262 schapen 25—46 per stiik 420 vette varkens le qual. 1.30, 2e qual 1.26 per K.G. schoon gewicht. AMSTERDAM, 25 Sept. Aardap pelen. (Bericht van Jac. Knoop). Zeeuwsche Bonte 2.75—3, id. blau we 2.50—2.70, id. eigenheimers ƒ1.752, Noord-Hollandsche blauwe ƒ1.90—2, id. bonte 1.90—2, Hille- gommer zandaardappelen 3.50— 4.80 per H.L. BROEK OP LANGENDIJK, 23 Sept. (Weekbericht Langendijker Groentenveiling.) In 't begin dezer week werden voor de bloemkool flinke prijzen besteed voor le cerf ƒ7—15 en voor Langendijker soort ƒ4.90—10.50 per 100 stuks. Heden, Zaterdag, waren ze echter weer gul dens lager, le cerf 3.207.60 en Langendijkers ƒ1.305.20. De aan voer bedroeg 148.800 stuks en de qualiteit is puik. Roode kool aanvoer 621.400 K.G., prijs ƒ0.502.60, gele kool 0.60—2.50 met een aanvoer van 258.350 K.G. Van witte kool werd aangevoerd 755.500 K G met prijzen van 1.20—2 per 100 K.G. per wagon van 10.000 K.G. 147—163. Nu is ƒ1.20—2 per 100 K.G. betrekkelijk laag, doch daar de witte kool zeer zwaar is, gewoonlijk 4 tot 6 K.G., is de prijs van dit artikel nog vrij goed te noemen. Boswortelen, prijzen 1.30 4.20, aanvoer 2570 bos, losse wor telen (peen) 0.801.70, aanvoer 76.575 K.G. Nep, aanvoer 18.315 K.G., prijzen ƒ4.90—6.30, drielingen 2.50—3.70 Uien ƒ2.30—5.40, 2e soort 1.40—1.90, alles per 100 K.G., aangevoerd 80.465 K.G. Slaboonen brachten op ƒ6.90—11.4-0 per 100 K.G., aanvoer 6950 K.G. Snijboonen 11.40—1890. Een paar partijtjes bieten en rammenas resp. 2 4 de 100 K.G. Aardappelen. Aanvoer 84.800 K.G. De prijzen vrijwel onveranderd. Schot- sche muizen 1.402.90, doch bijna niet meer aangevoerd, Schoolmees ters ƒ1.504, blauwe 2.304.50, Eigenheimers 1.70—3.50, Due 1.80 2.30, kriel 1.401.60, alles per 100 K.G. CULEMBORG, 23 Sept. Fruit. (Veilingsvereeniging Culemborg en Omstreken.) Vlaamsche Schrijvers le soort 5%—6 ct., ronde perzikperen 5%6 ct., zomer pippelingen le soort 6% ct., zoet pronkers le soort 5 ct., dubbele benderzoet 6 ct., goud- reinet le soort 1% ct., Windhuizers le soort 5% ct., trosperen le soort 4% ct., bergamotten le soort 3 ct., blanke hooilaars le soort 4 ct., Oranje Bergamot le srt. 4% ct., Soldat La- boureur 6 ct., Bezie de Choumantel 1 ct., ketelperen ce srt. 4% ct., zoete appelen 5% ct., Avezaath Ka pellen 2e srt. 2% ct., Napoleons 2% ct. zandperen 2% ct., stoofperen 2% ct., tulpappelen le srt. 2% ct., Hollemans le srt. 5 ct.* wjinzunj le srt. 7 ct.v 15 K.G. Pruimen roode 3 ct. per pon# BOTER, KAAS, EIEREN EN HONIG. AMSTERDAM, 25 Sept. Boter< De Centrale Botermijn noteert 2.32, 2.26 en ƒ1.90. ALKMAAR, 25 Sept. Aanvoeï 395 vette varkens, 0.961.08. AMSTERDAM, 25 Sept. Eieren. Gedurende de afgeloopen week wer den van Amsterdam en Rotterdam naar Engeland verscheept 1586 kistep eieren. APELDOORN, 25 Sept. Eieren. Aanvoer 70.000 stuks van ƒ1113, gemiddeld 12.25, handel gewoon- ■A"° - VAN OM ZE e PRAADLOOZE TELEFOON*^' ill Een automobieiongelukt De groote raai van Tivoti te Utrecht is tilet meer te herkennen. Kunstenaars zijn hier bezig geweest, die met fijnen zin een tentoonstellings-interieur hebben opge bouwd, dat doet denken aan een Oos- tersch paleis. In het midden der zaal is een door het kruis bekroonde Turksche koepel opgericht, die met zijn vier poor ten den kruisgang tusschen de „stands" overspant Als een pièce de milieu domi neert dit koepelgevaarte in de zaal zon der nochtans iets meer te wijzen dan een doorgaang. De „stands" rijen zich naar 't podium, vormen daarmede een geheel en worden overschaduwd door den Christus op den berg der glorie. Om ons nu te bepalen tot de eigenlijke „stands" moeten wij beginnen met een opsomming te ge ven van de Missiehuizen en Missiegebie den, die vertegenwoordigd zijn. In duide lijke „kapitalen" staat zulks boven elk tentoonstellingsvak geschilderd en wij hebben slechts van het rijtje af te schrij ven: Carmelieten Brazilië, Maristen Poly- nesië Australië, Missionarissen der H. Fa milie Zuid-Amerika, Dominicanen N. W. Indië, Missiehuis van het H. Hart (Til burg) Molukken, Jesuieten Java, Paters van bet Goddelijk Woord KI. Soenda- eilanden. Missiezusters van Steijl (Diena ressen H. Geest) China en Japan, PateTS H. Hart (Ginneken) Australië, Zusters Franciscanessen Britsch-Indië, Missiezus ters van het Kostbaar Bloed Z. W.-Afrika, St. Joseph-Congregatie (Mill Hill) Neger- missies, Priesters van de H. Harten Cen traal Afrika, Congregatie van den H. Geest Redemptoristen Ned. W.-Indië, Afrikaan sche Missiën (Cadees Keer) W. Afrika, Kruisheer en Centr. Afrika, Witte Paters (Kard. Lavigerie) Centr. Afrika. Lazaristen China, Missiehuizen Scheut bij Sparendraei China, Gezelschap van Maria IJsland, Franciscanen China, Capucijnen" Borneo, Sumatra, Passionisten Bulgarije, en dan nog de „stand" van het St. Mela- niawerk. Aan een vermelding van het ge ëxposeerde valt niet te denken. Er is een verscheidenheid van afgoden om van le duizelen, er zijn offerbenoodigdheden, krijgsuitrustingen, kleedij, sieraden of wat als sieraden beschouwd wordt, gebruiks voorwerpen en specimen van volkskunst in een bonte verzameling waarnaar men geruimen tijd kan kijken met onbedwing bare nieuwsgierigheid. De „stands" zjjn smaakvol gemonteerd en men heeft er overal een aangenaam vertellende pater of zuster in de habijten, de covels of seu- tanes huner orde, (Be het gebruik van al die vreemdsoortige dingen weten te verkla ren als hadden zij er steeds mee omge gaan en die je zoo een kijk geven in het dagelijksch leven van nrissievolk en mis sionaris. Er drentelen een paar heusche Javaantjes rond, er hangen veel bande rolles met opschriften en op het podium staan lange leestafels met missielectunr. Gaan we nu de tentoonstellingszaal uit, dan komen we in de koffiekamer die in een ontspanningszaal is omgetooverd. Hier heeft men een zeer intieme sfeer verkregen door van het plafond af diepe, neerhangende velums te drapeeren in wit en zwart. Met paars jute zijn de wanden bespannen en bloembakken breken de muurvlakken. Als groene kubussen vlek ken vierkant geschoren palmboompjes te gen de paarse fond. Ook met het elec- trisch licht is nog naar effect gestreefd en niet zonder resultaat Dan is er in de zaal een soort estrade, alles deftig paars, met heel plechtige stoelen voor hooge gasten. Voor deze laatsten men ver wacht o.a. Z.Em. Kard. Mercier en Kard. Schulte heeft men nog een bijzondere ontvangkamer ingericht Dit is werkelijk een fantastisch interieur. Het is sprook jesachtig verlicht zoodat men moeilijk zeggen kan, wat men er nu eigenlijk ziet. De boofdtinten zijn paars en groen, doch door „bespniting", zooals men het noemt, heeft men er een effect verkregen, zooiets als uit de „Duizend en en nacht". Aan de ingangen van Tivoli en in den tuin zijn verder nog stijlvolle decoraties aangebracht Zondagmiddag om twee uur had de plechtige opening plaats. Het regende, dat het goot. Toch hingen er in de stad nogal enkele vlaggen, waaruit viel op te mer ken, dat de Utrechtsche katholieken met dit Missiefeest meeleven. In de ontvangstzaal hadden zich op den aangegeven tijd talrijke genoodigden ver zameld, o.w. de burgemeester van Utrecht met de wethouders dr. J. ten Berge, J. Kettlitz en G. van Dijk, het lid van Pro vinciale Staten G. H. J. van Spanje en de plaatselijke commandant majoor Visser. Dan waren er de leden der vele commis sies aanwezig en Eerw. Heeren Geestelij ken, Paters en Zusters waarvan het on doenlijk is iemand afzonderlijk te ver melden. Terwijl het R. K. Orkest het Missielied speelde, schreed de Aartsbisschop Z. D. H. Mgr. H. van de Wetering met een groot gevolg de zaal binnen. Dit hooge gezel schap, bestaande uit den Aartsbisschop, den bisschop van Kottayam Travancore (Engelsch-Indië) Mgr. Alex. Chulaparam- bil, mgr. B. A. de Wit, vicaris-generaal van het Aartsbisdom, Kanunnik mgr. G. A. Starink, plebaan. Zeer Eerw. Heer Pas' toor R. J. A. Janssen, mr. dr. D A. P. N. Kooien, mr. A. baron v. Wijnbergen, J. A. L. M. Struycken, voorzitter van het Comité van Actie, mr. A. J. W. N. Stok vis, secretaris, en P. H. M. Hildebrand, adj.-secretaris, nam plaats op de estrade, terwijl de aanwezigen staande het „Aan U o Koning der eeuwen" zongen. Na deze verwelkoming nam de voorzit ter van het tentoonstellings-comité, de heer L. C. F. M. Smulders, het woord tot het houden een er korte begroetingsrede. Spreker zeide, dat het een oogenblik was van ontroerende schoonheid en dat allen met kinderlijke blijdschap ter verga dering waren gegaan. Want waar Mgr. zoo vriendelijk zal zijn deze Missieweek te openen, daar voelen wij ons plechtig en devoot gestemd, omdat wij in deze maanden van voorbereiding het missie werk van nabij konden beschouwen. Wij hebben gezien en begrepen, wat is weg gelegd voor hen, die gevolg geven aan de roepstem: Gaat en onderwijst alle volken. En wat hebben wij nn gedaan? Wij heb ben getracht deze missieweek te organl- seeren tot lof van God, die op zijn troon is gezeten zoo hoog en zoo heerlijk. Wij begrijpen, dat het een eer is naast het apostolaat des gebeds ook te mogen voe gen het apostolaat der daad. De missie actie der laatste dagen heeft ons weder tot de missie gebracht. Hebben wij vol doende daarbij begrepen wat deze taak was? Zich daarbij richtende tot Mgr. zeide spr.: Mgr., wij hebben deze missieweek willen verbinden met een missie-tentoon stelling. Wij hebben getracht te doen wat wij konden. Ik verzoek n deze tentoon stelling te willen openen tot meerdere eer van God, tot uitbreiding van Zijn Rijk op narde. Vervolgens spTak Mgr. de Aartsbisschop. Voor mij is het een groote voldoening, dat het Missiecongres in de aloude bis schopsstad wordt gehouden. Ik ben geluk kig, daf congres te kunnen openen. Wat ik zie en hoor, dat uw comité gedaan heeft, dat geeft mij de zekerheid, dart de missie- actie leeft in de harten der katholieken. Zij zijn er van verzekerd, dart de missie actie het grootste en verhevenste sociaal werk is. Daarvoor veel te doen, is katho lieke plicht, opdat meer en meer die missie- actie in groei en bloei toeneme. Het verheugt mij, dart ook de burgerlijke autoriteiten hieraan deelnemen, want zij geven daardoor bewijs, dat wat onze pries ters en zusters doen, beschavingswerk is. Ik dank daarvoor den HoogEdel Achtbaren Heer Burgemeester en de Wethouders dat zij hier blijk willen geven van hun sym pathie voor het groote sociale weifc der missie. En hiermede verklaar ik de Mis sieweek geopend. De Zeereerw. Heer R. J. A. Janssen, voorzitter van den Diocesanen, Priester- Missiebond sprak een enkel woord van dank en noodigde daarop mgr. en de aanwezigen uit een rondgang over de ten toonstelling te maken. Met veel belangstelling bezocht de Aarts bisschop iederen „stand" en onderhield zich geruimen tijd met de paters en zus ters, die de explicatie der verschillende voorwerpen gaven. Maandag J.L celebreerde Z. D. H. de Aartbisschop in de Metropolitaan-Kerk een pontificaal Lof. Op gereserveerde plaatsen hadden de geestelijke en wereld lijke autoriteiten plaats genomen, waaron der vele leden der Eerste en Tweede Ka- De Stadsschouwburg bood bij deze ope ningsvergadering een imposant schouw spel. Wel zou men verwacht hebben, dat alle rijen dicht zouden zijn bezet, maar al bleef ook hier en daar een plaatsje open, toch wekte deze openingsverga de- ring de beste verwachting voor een druk bezoek aan de congresvergaderingen. Op de frontgalerij was het voltallig da gelijksch bestuur der gemeente Utrecht met den Commissaris der Koningin in de provincie en den plaatselijken comman dant gezeten, terwijl wij daar voorts op merkten de Eerste- en Tweede Kamer le den Van Basten Batenburg, Gilissen, Fe- ber, Van Dijk, Van RijckevorsreJ, Moerel, Engels, Deckers, v. d. Bilt en mevr. BronsveldVitringa. Op het podium, dat met eenige palmen was versierd, had het Congresbestuur plaats genomen met verschillende leden van het eere-comité. Terwijl door het zangkoor der 0. L. Vr. Kerk het Ecce Sacerdos werd gezongen, schreden de Bisschoppen Mgr. van de Wetering, Mgr Diepen, Mgr. Smit en Mgr. Chulaparambil met den vertegenwoordi ger van Z.Em. Kardinaal Schulte, den voorzitter van het Centraal Comité Jhr. Mr. J. W. M. Bosch van Oud-Amelis- weerd, en den Congres-voorrzitter, Mr. Dr. D. A. P. N. Kooien de congreszaal binnen en namen plaats aan de bestuurs tafel op het podium. Zoodra het applaus was bedaard, waar mede de bisschoppen werden begroet, nam de voorzitter, Jhr. Mr. J. W. M. Bosch van Oud-A'melisweerd het woord tot het uitspreken der begroetingsrede. Vervolgens droeg spr. het voorzitter- schop van 't Congres over aan Mr. Dr. b. Kooien. Telegrammen van hulde werden ge zonden aan Z. H. den Pans, Z.Em. Kardinaal van Rossum en H. M. de Koningin. Door den voorzitter Mr. Koden, werden alle deelnemers aan het eer ste Nederl. intern. Missiecongres wol kom geheeten. Dan verwelkomde spr. nog in het Fransch, Duitsch en Engelsch de gasten uit het buitenland, in het bij zonder den afgevaardigde van den Aartsbisschop van Keulen, dr. Louis en Mgr. A. Chulaparambil. Deze stellingen luiden: 1. De in de XVI eeuw door list en geweld van de Katholieke Kerk ver vreemde Scandinavische Rijken, tot welker gebied toenmaals ook de tegen woordige Republiek Finland behoor de, vormen thans een onmetelijk en' uiterst moeilijk Missiegebied, verdeeld' in de vier Apostolische Vicariaten: Zweden, Finland, Denemarken en IJs-' land, Noorwegen en Spitsbergen. 2. In al die Missielanden heeft de Ka tholieke Missie hoofdzakelijk tegenover zich eenzelfde, zij het ook in zeer verschil lende mate, nog altijd als Staatsgodsdienst beschermde dwaling, n.L het Luthera nisme. 3. Hoewel bovendien ook onder gods- dienstig-zedelijk, cultureel en materieel opzicht onderling zeer ongelijk in uit den weg te ruimen belemmeringen en te trot- seeren moeilijkheden, in noodzakelijk te verkrijgen hulpmiddelen en reeds verkre gen resultaten, geven die Missiën toch allen gegronde verwachtingen voor het welsla gen van haar vaak uiterst moeilijken ar beid tot verbreiding of bevestiging van het ware Katholiek Geloof. 4. Die verwachtingen zijn, menschelij ker wijze gebouwd op de verkregen of te verkrijgen ruimere godsdienstvrijheid, op het toenemend aantal staties en missiona rissen, op dezer toenemend aanzien en verworven resultaten, op een zich baan brekende grootere belangstelling in de Ka tholieke leer, wetenschap, kunst en litur gie, waarbij dan nog komen de alom ont wakende, en kracht winnende belangstel ling, offervaardigheid en organisatie onzer wereldmissie-actie. 5. Voor de Nederlandsche Missieactie mogen wel als bijzondere redenen tot steunverleening aan het Scandinavisch Missiewerk, pgastjen niet het formeele be-> roëp vin Köffië, felcTen Eet gtöbï aantal, in drie dier Vicariaten zelfs overwegend aantal Nederlandsche Missionarissen, die zich daar belangeloos en vaak kommervol wijden aan de redding der zielen en de uitbreiding van het Godsrijk. 6. Een gemakkelijk en practisch middel tot die zoo gerechtvaardigde bijzondere hulpverleening biedt aan al onze Neder landsche Missieijveraars en Missievrienden het lidmaatschap van het Pauselijk goed gekeurde en aanbevolen hier te lande ge organiseerde „Gebedenbond voor Scandina vië en Finland", dat door eendrachtig ge bed en vrijwillige missiegaven de vervul ling beoogt der Katholieke bede: „Scan dinavië en Finland, niet in schijn maar in waarheid, aan Christus en Christus in de volle werkelijkheid aan die Noordelijke landen." Nadat het Missielied gezongen was, sloot de voorzitter de vergadering. Men bericht ons: Het Dagelijksch Bestuur van de K. S. A. neemt het initiatief tot oprichting eener R. K. Vereeniging van Gemeente raadsleden misschien te bout gespro ken! meer precies gezegd: het initiattief tot het geven van de gelegenheid om over de wenschelijfcheid en mogelijkheid eener dusdlainigie vereeniging van gedachten ie wisselen op het politieke terrein, en wat daaraan annex is, is voorzichtig-spre- ken een voornaam vereischte! Nu echter dit initiatief genomen is, mo gen wij de onvoorzichtigheid begaan, even op de gelegenheid tot gedachten-wis seling vooruit te loopen en reeds nn met het Dagelijksch Bestuur der K. S. A. in te stemmen, dat het slagen van wat het zich met zijn initiatief voorstelt zou zijn „een schitterende bekroning van de So ciale Week." Want een R. K. Vereeniging van Ge meenteraadsleden zouden wij toejuichen in het belang van de R.K., Gemeentepolitiek, d.i. in het belang van gekozenen, kiezers en.... de gemeenten zeiven. In het vóórlaatste nummer van de „R. K. Gemeentepolitiek" wordt de wensch geuit „dat er meerdere vastigheid komt dn.R. K. Gemeentepolitiek." Wij weten, dat deze wensch niet ontsnapt is aan het brein van een stuurman-aam-den-wal, maar dat zij gegrond is op de ervaring van ie mand „uit het vak." De Katholieke Gemeenteraadsleden in generali behoeven zich voor het feit, dat deze wensch steunt op de praktijk, niet bijzonder te schamen: het is een algemeen verschijnsel, dat de gemeente-politiek, naar haar moeilijkheid, wordt onderschat; maar daarenboven: er bestaat tusschen de R.K. Gemeenteraadsleden geen contact, er be staat daardoor zoo weinig gelegenheid, om op het uitgebreide terrein der Gemeente politiek te geraken tot het trekken van vaste en gedetailleerde lijnen (wat in een program dikwerf niet mogelijk is en die daarin soms ook niet op haar plaats zijn), te geraken ook tot de kennis van wat in de verschillende gemeenten door de Ka tholieke fractie naar voren wordt gebracht en in het algemeen aldaar geschiedt. Hoe nuttig zoude het niet zijn, wanneer jaarlijks over een of ander belangrijk on derwerp van gemeentepolitiek de R. K. Vereeniging van Gemeenteraadsleden, op den grondslag van doorwrochte praead- viezen, haar gevoelen uitsprak. Welk een houvast zou dit bieden in de practijk van het gemeenteraads-leven, welk een steun zou het kunnen zijn voor een juistet ontwikkeling van de Verhouding van Rijk en Gemeente, welk een opklaring ook zou hert dikwerf kunnen brengen in moei lijke gemeente-aangelegenheden. Om slechts twee voorbeelden (wij bedoelen hier niet meer mede dan „voorbeelden") te noemen: de kwestie van de tot-stand- keming van loonen en verdere arbeidsvoor waarden van gemeente-persftnéel is de richting, waarin Amsterdam ten deze is gegaan de richting van het collectief con tract, de goede richting of moet deze aangelegenheid onverkort in handen blij ven van den Raad? De kwestie van het voorzien in de ge volgen van crisis-weikloosheid wie moet hier de lasten dragen, Rijk of Gemeente? Er zijn tallooze zaken, waarover de uit spraak van een R. K. Vereeniging van Gemeenteraadsleden van groot nut zou zijn: zaken, die het gemeentelijk leven betreffen zoowel naar binnen als naar buiten, en die diepgaande behandeling eischen, wil men op het evolueeren der dingen een gezonden invloed uitoefenen. Maar wanneer een R. K. Vereeniging van Gemeenteraadsleden ook zou beschikken over een goed geoutilleerd bureau, dat als centrale inlichtingen-dienst zon kunnen fungeeren voor ieder Katholiek Raadslid, die het voor een goede vervulling van zijn taak van beteekenis acht te weten wat in andere gemeenten gdbeurt, dan zoude zeker eerst ten volle tegemoet gekomen zijn aan de leemte, die ieder, vrijwel ge ïsoleerd Raadslid in de practijk moet ge voelen, dan zou ook, door het praötisch openen van de mogelijkheid om kennis te nemen van wat elders bestaat, dagelijks medegewerkt worden aan het brengen van eenheid en vastigheid in R.K. Gemeentepo litiek. Daar zullen groote moeilijkheden op ie lossen zijn, vóór het initiatief vah het Da gelijksch bestuur der K.S.A. vruchten kan dragen. Maar moge de schoonheid dezer vruch ten zoo lokken, dat velen zich aanmelden om de moeilijkheden mede te torsen en het dragen der last hun een lust 1st Do minister van Buitenlandsohe Zaken heeft aan de commissarissen der Ko ningin medegedeeld, dat op betrekkelijk ruime schaal een medaille zou worden verspreid, welke een beleedigend karak ter draagt voor de Fransche bezettings troepen in het Duitsche gebied. Boven dien geeft zij een onzedelijke Voorstel ling van een aan ieen paal gebonden vrouw. De minister zal het ten zeerste wuar- deeren, indien de verspreiding van deze medaille zooveel mogelijk wordt tegen gegaan. „Tieleoh Nieuwsblad" verneemt, dat de geruchten, als zoude de regeering voor nemens zijn de rechtbank te Tiel op te heffen, geheel nit de lucht gegrepen zijn. De secretaris-generaal in algemeenen dienst, mr. I. B. Kan, heeft zich gister naar Doom begeven tot het houden van besprekingen met den ex-keizer. Nieuw Kiesreglement. Naar de Msb. uit zeer goede bron verneemt, heeft staatsraad Struycken, van wege het Bondsbestuur aangezocht om bet presidium op zich te nemen der commissie, welke zich belasten zal met het ontwerpen van eeln algemeen kies reglement voor de Katholieke Staatspartij, doen weten, dat hij wegens overdrukke werkzaamheden verhinderd is, deze benoe ming te aanvaarden. Z.D.H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Kapelaan te Voorschoten, den WelEerw. Heer 0. J. Henning (Neomyst), te Den Burg (Texel) den WelEerw. Heer J. Rijk (Neomyst), te Schoonhoven den WelEerw. Heer H. 0. A. M. Kouwenhoven (Neomyst) en tot Assistent te Delft (H. Hippolytus) den WelEerw. Heer H. 0. A. M. Roel vink (Neomyst). SS. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft Vrijdagavond 22 Sept. in de ka pel van het Groot-Seminarie te War mond de Tonsuur toegediend aan de volgende Eerwaarde Heeren: A. 0. D. Andreoli; N. Bijl; F, F, v. Buuren; G. W. v. Diest; H. C, M, DijsselbloemL. J. Droogh; H. A. J. Drost; J. H. A. Everts; H. P. J, Pi- gelet; G. A. M. Geurtsen; W. N. v, Leeuwen; E. L. J. M. Meynders; G, J. Morsch; Th. A. Nijman, L. W. A, M. Roel vink; N. T. j. v. Schaak; J, W. Schoots; H. M. v. Spanje; J. P, A. Verhoeven; J. G. Verleun; W. Q. Versteegen; J. W. A. Vollaerts en H. H. Westdijlc. Zaterdag en Zondag de vier kleinere Wijdingen aan bovengenoemde EE. Hee ren en Zaterdag de H. Wijding van het Diakonaat aan volgende EE. Heeren: G. P. Bakker; J. F. H. Biermans; A Boelcel; P. N. Barsboom; P. C. Botte lier; L. J- Bresser; H. J. van Deur- sen; M. M. H. Haring; A. H. Harst; P. H. Hoogervorst; J. P. van Houten; A. J. Raaffels; A. A. van Rijn; M. G van Rijn; P. A. A. Verhoekx en F. P. M. van de Vliet. ZJD.H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd aan de rectorale hulpkerk van den H. Gabriël te Haastrecht de vol gende E.E. P.P. Passionisten; Tot rector den WelEerw. Pater J. H. Simons, tot assistenten de WelEerw. Paters J. H. Letjens en G. Pex. GOUDA. Bloemenveiling 25 Sept. Rozen 630 ct.; Dahlias 5—40 ct.; Anjers 10—25 ct.; Helianthus 10—20 cent; Asters 37 cent; Chrysanten1 (bros) 3—10 cent per 10 stuks. N. ;S>3 De nieuwe inval der Turken in de neutrale zone. KONSTANTINOPEL, 25 Sept. Een troep Turksche cavalerie is met machinegeweren de neutrale zóne van Tsjanak binnenge drongen. Deze daad vormt een ernstige be dreiging voor een vreedzame regeling. Generaal Harington heeft den vertegen woordiger der nationalisten te Konstan- tinopel verzocht, zich tot Kemal te wen den met verzoek, de troepenmacht te gelasten, zich terug te trekken. Harington heeft een redelijken termijn toegestaan voor het overbrengen van het verzoek aan den Turkschen commandant aan de Dar danelles Indien deze volhardt, zullen de gevolgen neerkomen op het hoofd der Kemalisten. Harington is thans in het bezit van vliegmachines, die zouden kunnen mede werken bij het toepassen van dwangmaat regelen, ofschoon het niet waarschijnlijk is dat de Turken de zaken op de spits zouden drijven. Vernomen wordt, dat de Fransche hooge commissaris zijn goede diensten bij Kemal bewijst. KONSTANTINOPEL, 25 Sept. De Turk sche cavalerie, die bij Erenkeui weder de neutrale zóne is binnengedrongen, wordt op 2000 man geschat. Een Britsche vliegende colonne heeft van uit Tsjanak een stelling halfweg Erenkeui betrokken om voor alle gebeur lijkheden gereed te zijn. KONSTANTINOPEL, 26 Sept. De ver tegenwoordiger van Angora verklaart, dat, aangezien Erenkeui is bezet vóór de ont vangst van de nota der mogendheden, de commandant van Kavalla heeft verzocht om een langer uitstel dan 48 uur, ten einde met zijn superieuren van gedachten te kunnen wisselen. Kabinetsraad in Londen. LONDEN, 25 September. Het kabinet is vandaag in Downingstreet samenge komen en lord Curzon heeft een tot in bijzonderheden afdalend verslag uit gebracht van zijn besprekingen te Pa rijs met Poincaré en graaf Sforza. Men meldt, dat het kabinet ten zeerste vol daan was over de eenheid van doel,, welke onder de geallieerden is geble ken en al zijn collega's hebben den minister van buitenlandsohe zaken har telijk gelukgewenscht met de wijze, waar op hij de Engeische meening heeft voor gedragen, dusdoende metterdaad bijdra gende tot een goeden afloop van de besprekingen. Nu de geallieerden vol ledige overeenstemming bereikt hebben over hun politiek en de gemeenschap pelijke uitnoodiging aan Kemal is ver zonden, wacht men diens antwoord af. Men neemt algemeen aan, dat het binnen 24 uur verwacht mag worden en heeft den indruk, dat het de uitnoodiging zal aanvaarden. LONDEN, 25 September. (B.-part,) De bijeenkomst van het kabinet heeft 2 uur geduurd. Er is voor het oogenblik geen nieuwe kabinetsraad beraamd. De Geallieerden en Griekenland PARIJS, 25 September. De Eransche gezant te Athene heeft Zondagmiddag Kalogeropoels namens de geallieerden den tekst ter hand gesteld van hun gemeenschappelijke nota aan Kemal pas ja. Het besluit der geallieerden heeft te Athene verbazing en ontstemming on der de openbare meening gewekt. Het Grieksche kabinet zou Zondag nog bij eenkomen om den toestand te bespre ken en de noodige maatregelen te ne men. Dienaangaande loopen er de meest tegenstrijdige berichten. Generaal Papoelos is benoemd tot gou verneur-generaal van Thracië. De neutrale zone. LONDEN, 25 September. Naar men thans meldt, waren ongeveer 1100 man Turksche troepen de strook van Tsjanak binnengerukt. Zij dachten, dat de En- gelschen teruggetrokken waren en da delijk nadat zij gezien hadden, dat dit niet het geval was, trokken zij terug. Vluchtelingen nit Smyrna. PARIJS, 26 September. Het transport schip Tourville is te Bizerta aangekomen met 2100 vluchtelingen uit Smyrna, onder wie 300 Franschen. Een toespraak van Jonnart Atrecht, 25 September. De algemeene raad van het departement Nauw van Galais heeft tot voorzitter Jonnart herkozen, die in zijn redevoering o.a. zeide: De nachtmer rie van de schadevergoeding, die ons zoo veel stappen en conferenties heeft betrek kend en zooveel teleurstellingen heeft ver oorzaakt, heeft lang genoeg geduurd. Zeker weegt de zorg van het lot van Europa op ons evenals op onze bondgenooten, maar laat men ons niet vragen, daaraan onze na tionale bekommeringen op te offeren. Is bovendi erihet hersltel van onze bouwval len niet de eerste voorwaarde van den her bouw van Europa? De talrijke concessies, die onze regeeringen sinds 1919 hebben ge daan, welke afwijken van het verdrag van Versailles, maar waarin zij zich hebben ge- sckiht, bewijzen, dat geduld en welwillend heid de uitnemende eigenschappen zijn, welke men Frankrijk niet kan ontzeggen. Dit zijn vruchtdragende deugden, die men moet nastreven, op voorwaarde, dat zij niet synoniem worden met ongerechtigheid en onzedelijkheid, want misdaden moeten wor den geboet, en het volkenrecht stort ineen, als het blijkt, dat internationale verdragen omzestrafit kunnen worden geschonden, Vervolgens herinnerde Jonnart aan dé welsprekende protesten van Poancaré tegen de onrechtvaardige en perfide aantijgin-( gien, tegen Frankrijk gedaan. Hij deed uit komen, hoe moeilijk de taak van den Franschen premier is, en hoe noodig het is, hem vertrouwen te schenken, en' ging naarna als volgt door: Het prograamma van onze regeerders is het onze: van Duitschland veel grootera leveringen in natura te verkrijgen, en beta lingen in specie, vergemakkelijkt door de uitgifte van een internationale leening. Maar volken zoowel als personen hebben slechts het crediet, dat zij verdienen. Om de kans te hebben van te leenen moet Duitschland! afzien van zijn financieele dwalingen, van het camoufleeren van zijn schatkist, moet het zich leenen tot een strenge controle op zijn uitgaven, en deugdelijke onderpan den aanbieden aan zijn schuldeischers. Dat is zijn plicht en zijn belang. Als het weigert te gehoorzamen aan de ingevingen van rechtvaardigheid en plicht, laat het dan tenminste bedenken, dat de financieele po litiek van zijn regeering zich tegen het land zelf dreigt te keeren, en dat de voortduren de en gewilde depréciatie van zijn geld op een punt zal komen, waarop, met omver werping van de voorzieningen van zijn re geerders, zij noodlottig kan worden voor de vlucht van zijn productie-krachten. Dienten gevolge gebiedt zijn belang het, van sy steem te veranderen. Laten wij zeer op recht wenschen, dat Duitschland tot rede komt. Laat het in elk geval goed weten, dat wij niet van plan zijn, om met dat land int het verderf te storten. Zijn recht Frank rijk zal het tot het einde toe uitoefenen, j BRUSSEL, 25 Sept. De voorzitter* van de Duitsche commissie voor de schadevergoeding heeft vandaag te PaJ rijs de Duitsche schatkistwissels over-, bandigd. BELGRADO, 25 Sept. De Duitsche regeering heeft aan de regeering ta Belgrado een motie gericht, waarin' zij wijst op de ernstige gevolgen den verdere veeleveringen aan Zuid-Slavië,' voor de voeding van het Duitsche volk: en waarin zij zich bereid verklaart,' onmiddellijk onderhandelingen te be- ginnen over het bepalen van een over eenkomstige hoeveelheid machines,' voornamelijk voor den landbouw, die ter compensatie van het nog te leve ren vee zal worden gegeven. I Het kabinet-Pasjits heeft, aange zien de transportkosten voor 't Duit sche vee te hoog zijn, en in de behoef ten van Zuid-Slavië aan vee vrijwel! is voorzien, het voorstel aangenomen- LONDEN, 25 Sept. De vertegen woordigers van de patroons en van' de bootwerkers hebben vandaag de? loonovereenkomist geteekend, waarbij de loonen voor de bootwerkers met ingang van 2 October met een s'hil- ling per dag verlaagd worden, ter-' wijl bepaald is, dat zij in Juni nogJ maals met een shilling per dag ver laagd worden, mits dan het index-1 cijfer voor levensonderhoud opnieuw* 10 punten gedaald zal zijn. PARIJS, 25 Sept. De regeering K Moskou heeft de overeenkomst met Italië over landbouw- en mijnconces- sies in Koeban, welke te Genua is gesloten en welke zij tot dusverre geweigerd had te teekenen, thans beJ krachtigd. SJANGAI, 24 Sept. De conferentie to Sjangsjoen, welke den 20en voor om bepaalden tijd verdaagd was, is gisteren, hervat. De Russen, handelende in op dracht van Moskou, hieven staan op de ontruiming van Noord-Sachalin onaf hankelijk van de kwestie van Nikola- jefsk en verzochten de Japaneezen een datum voor het terugtrekken van de Ja- paneche troepen vast te stellen. De Ja paneezen hielden vast aan hun vroegerel verklaring, dat zij hun troepen zonden terugtrekken na de regeling van de kwestie van Nikolajefsk welke behan deld zou kunnen worden, onmiddellijk na het teekenen van de algemeene over eenkomst, welke thans in behandeling is, en verklaarden, dat het onmogelijk was een datum voor de ontruiming vast te stellen, zoolang de onderteekening van de overeenkomst niet vast zon staan. Da conferentie is daarop weer verdaagd, tot dat de Japansche afgevaardigden defini tieve opdrachten uit Tokio ontvangen zullen hebben. DRANGEN (Noorwegen), 26 Sept. AlhlW is een zeilschip binnengekomen, dat op 17 Sept. j.l. in de Noord-Zee een verlaten s.s. ontmoet heeft. Aan het schip ontbrak de postboot, de bemanning schijnt het schip verlaten te hebben. Men vermoedt hier te doen te hebben met een Engelsch kolenschap, dat sinds den jongsten storm vermist wordt. BOULOGNE, 25 Sept. Vier Engelschen, leden der commissie voor de Britsche graven, die per auto de omstreken van Péronne bezochten, zijn door de duister nis misleid met hun auto verongelukt. De wagen vloog in brand en de tijken der in zittenden .werden verkoold teruggevonden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 6