Woensdag 27 September 1922 45ste Jaargang No. 14258 EERSTE BUD Bericht. Van het Vaticaan. AGENDA 23 SEPTEMBER MUZIEK. Dit nummer bestaat uit 2 bladen De H. Vader en de nood te Smyrna. STADSNIEUWS. Uitvoering van Gewijde Muziek door het Dresdener Kreuzchor. Eerste Abonnementsconcert. Haarlemschc Orchest Vereeniging. Hoofden van Gemeentewerken in Noord-Holland. Ongeluk aan boord „Besoekie". H. O. V. Tegen het vernielen van wegen door vrachtauto's. J. H. Speenhoff. „St. Hubrecht." Reclame. Een verguiuiingskwestie. De Etalage-Week. LANGS DEN WEG. Met Provinciaal Electriciteits- bedrijf van Noerd'Mand. Een hopelooze financieele toestand Over 1921 werd een verlies ge leden van f 856 453. In een gun stig geval zal het verlies voor 1922 bedragen f 931.453.60 V2. Het rente-verlies over het tot dus ver geleden verlies bedraagt f 170.000. J. J. WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht. LAATSTE MËÜWS, - Diefstal. Burgerlijke Sfand. Droeve Begrafenis. Gemeenteraad. D« abonnersenfsprij* Bi draagt vuoi Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 3.25 Per Week 0-25 Franco per post p. kwart, bij vooruitbet. 3.57 M Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnur <ien: 1426 2741 en 1748. Postrekening No. 5970 NIEUWE HAARLEMSCHE Kdverlentiên 35 etui» per regel Bij contract belangrijke kortimg. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden me- dedeeling: 60 cents pei regel Vraag- en Aanbod- advcrtentiên 14 regels 60 cents per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. i i Vandaag is in de Nieuwe Haartemsche Courant ingelegd een circulaire van het Nederlandsche Roode Kruis. In het eigenbelang van onze lezeressen en lezers zeggen wij: leest die circulaire geheel en met aandacht. Gij zullt er geen spijt van hebbent Redactie N. H. Ct Men schrijft ons uit Rome: Reeds voor den brand te Smyrna had Mgr. Vallega, Aartsbisschop der zwaar- geteisterde stad, aan den H. Vader de groote nood geseind, waarin de stad ver keerde, daar duizenden vluchtelingen uit bet binnenland naar de stad gekomen wa ren. De H. Vader stelde toen onmiddel lijk de som van 100.000 lire ter beschik king van den Aartsbisschop. Sedert brak de groote brand uit en ten Vaticane ver nam men slechts eenige dagen later dat de Aartsbisschop en verdere geestelijk heid zich hadden kunnen redden op do oorlogsschepen in de haven. De Aarts bisschop seinde toen dat de Aartsbis schoppelijke woning, verschillende neder zettingen van missionarissen en zusters verbrand waren, maar dat de kathedraal en andere kerken behouden waren ge bleven. Mgr. Vallega verhaalde den Paus van den treurigen toestand waarin het noodlijdende gedeelte der stad en bevolking verkeerde. De Paus deed on middellijk opnieuw honderdduizend lire zenden met opdracht aan den Aartsbis schop zoo spoedig mogelijk een geschik te woning in te richten en zorg te dra gen, dat de werken van weldadigheid evenals de goddelijke diensten weder ••ouden ingericht worden. Door brief van den H. Vader aan den Generaal der Sociëteit van Jezus wordt het Oostersch Instituut overgeplaatst naar hetzelfde gebouw als het Bijbelinsti- tuut en wordt voortaan geleid door de leden van de Sociëteit van Jezus. Sociëteit „St. Bavo" R. K. Vrouwenbond 8 uur Geloof en Wetenschap 8 uur De Landbouw 8 uur Nut en Gezellig Verkeer 8 uur Herwon nen Levenskracht 8 uur Eerbied in Gods Huis 8 uur. De Kroon Het Witte Kruis 8 uuf. Groote Kerk. Orgelbespeling door den beer George Robert van 23 uur, Luxor-theater Groote Houtstraat 139—. 141 Bioscoop- en variété-voorstelling „De Drie Musketiers." Flora-theater Kleine Houtweg Bioscoop-voorstelling. Luxor-tearoom. Groote Houtstraat 139. Middag- en avondconcert. Hotel Spoorzicht. Stationsplein Concert. 1 Oud-Holland Verwulft Matinée en avondconcert. Bisschoppelijk Museum Jansstraat Dv gelijks uitgenomen Zaterdag- Zon- en feestdagen toegankelijk. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49, Eiken dag geopend van 1012J4, van 25 en van 710 u. behalve des Maandagsochtends en op Zon- en Feestdagen. Uitleen van boeken van half 39 uur. 'jR. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnenstraat 15 Alle werkdagen voorm. van 912 uur, nam. van 25 uur. Zaterdags alleen van 912 uur, B. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des voorm. van 1012 en des nam. van 2 tot 4 en van 8 tot 9 uur, Buitengewone belangstelling was er voor bovengenoemd koor, en niet ten onrech te, want waar een Dr. Peter van Anrooy zich zóó enthousiast over dit koor heeft uitgelaten, kon het niet anders of ieder muziekliefhebber verlangde naar de ken nismaking met dit pracht-ensemble. En voor hen die veel van koorzang houden, was deze avond dan ook een openbaring. Het stemmenmateriaal klonk als klok jes van goud en Prof. Qtto Richter, den dirigent wist zóó zijn persoonlijk cachet aan het uitgevoerde te geven dat alles op het hoogst denkbare artistieke peil stond. In de moeilijkste modulaties wordt er niet van den diapason afgeweken en de ïtuancen worden zóó verfijnd uitgevoerd dat men zich een instrument van men- schelijke stemmen voorstelt. En wat een voorbeeldige rust heerscht er bij deze jongere en oudere zangers! Geheel hun optreden is sympalhiek. Ieder weet zijn plaats en met de handjes op den rug volgen zij de expressieve gebaren van hun eminenten leider. Ieder stemmetje is reeds gecultiveerd en past zich aan bij zijn partij die als door één stem gezongen klnkt. De tenor en baspartij, de natuurlijk door volwassen personen gezongen worden sluit zich zoo voortreffelijk bij die der jongens aan en is van zulk een voortref felijk gehalte dat de meest ideale koor klank verkregen wordt die men zich in kan denken. En hebben wij nu getracht het uiter lijke van dit koor eenigszins te beschrij ven, het innerlijke, n.l. het artistieke peil van dit koor voldoet mede aan de hoog ste eischen. De opvatting, of beter gezegd, de ver tolking van de meest technisch moeilijke werken door den onvolprezen leider isi van de grootst mogelijke muzikale betee- kenis. Wijlen de heer Philip Loots wiens ver slagen over muziek van zoo opvoedende kracht waren, beduidde zijn lezers steeds, dat woord en toon één moesten zijn wilde de vocale muziek volmaakt uitgevoerd worden. En zóó was het gisteravond! Onverge telijk scJtpon was voor ons Bachs' Motet „Komm, Jesu, komm" en van de „Drei Chorgesange „Ich will dich lieben, meine Krone", van Peter Cornelius, terwijl diep ontroerend klonk een Duitsch Volkslied „Das hungerende Kind" „Und als das Brot gebacken war, Lag das Kind schon auf der Totenbahr" en als een engelen-jubel klonk „Hosianna singt: der König ziehet ein!" van Max Bruch („Es fiel ein Tau"). En kunt u zich voorstellen vroeg een der dames van het comité ons, dat deze kinderen die in Duitschland voor 3 Mark per dag op een school in Dresden intern zijn, slechts als voeding krijgen: 's mid dags wat soep en brood, 's avonds te weinig brood en 's morgens geen ontbijt. Ze schrijven dan ook aan hunne familie leden dat ze het hier een Paradijs vinden, hetgeen wij ons levendig konden inden ken. De organist Bemhard Pfanustiehl schonk klaren wijn, d.w.z. zijn spel was tot in de moeilijkste passages duidelijk en had, volgens bovengenoemde dames, zijn groote bewondering voor ons orgel, te kennen gegeven. Dat hij het dan ook met bijzondere voorliefde bespeelde was dan ook wel te hooren. Bovendien schonk hij de kennismaking met Sweelincks' Fantasia voor orgel, voor welke daad, liij voerde n.l. een werk van dezen oud-Nederland- schen componist uit, wij hem oprecht hulde brengen. Het was een kunstavond waarvan men de diepste ontroeringen nog lang zal be waren. K. H. KBRKHOFF. Men schrijft ons: Op het eerste der door het Oonoert- bureau Hans Augustin hier ter stede georganiseerde Abonnements-Concerten Donderdag 12 October in den Schouw burg Jansweg, zal optreden de Finsohe zanger Olli Suolahti met zijn eigen aardig snaren-instrument de Cantele. De Maasbode schrijft over Suolahti en dit instrument; een verrukkelijk instru ment, de Oantele! De tonen zijn van het puurste goud, vol en donkerder nog dan de harp. En Suolahti is een too- venaar; wat hij aan toonschakeering, tim bre-verandering, nuanceering en expres siviteit uit dit zingende, trillende in strument weet te halen, grenst aan het legendarische. Het Vaderland schrijft: Suolahti is virtuoos op dit instrument, dat hij kan laten zingen in krachtige tonen en fluisterende geesten-stemmen. Nu eens klinkt de muziek als harpspel, dan weer als een hemelsch carilllon van wonderteere schoonheid. Onzen muziekliefhebbers staat dus een eigenaardig muzikaal genot te wachten. In de Laatst gehouden bestuursver gadering is het bestuur thans samen gesteld als volgt: A. Koolhoven voor zitter, Mr. M. van Toulon van der Koog 2e voorzitter, E. L. Baron van Heeckeren van Walien le Secretaris, M. O. van Zanten (Eereiid) 2e Secretaris, J. A. J. Sybrandi penningmeester, W. Alphenaar, Dr. H, van den Berg, Me vrouw B. Erensei WegenerKoopman, Jhr. E. Teding van Berkhout Jr., A. H. Weyburg, terwijl als administrateur is aangesteld de Heer Ph. K. Schouw, verlengde Wouwermanstraat 82. Den 6en October a.s. zal het eerste leden-concert plaats hebben, waarvoor het programma binnenkort den leden zal worden toegezonden. Zij, die nog als leden wenschen toe te treden, kunnen zich bij een der be stuursleden, of bij den administrateur steeds solisten doen hooren, wat ook het aanmelden. Op de 18 leden-concerten zullen zich geval zal zijn op de verschillende bui tengewone concerten, welke gegeven zul len worden. Verder 6taan 14 populaire concerten op het programma, en wordt de eerste ma tinée gegeven Zondag 1 October. Wij vertrouwen, dat weder evenals vorige ja ren een druk gebruik gemaakt zal worden: van deze uitvoeringen, waaruit dan ook zal blijken, hoe het bezit van onze uit stekende Orchest-Vereeniging door Haar lem's ingezetenen op prijs wordt gesteld. Dezer dagen heeft de Bond van Hoofden van Gemeentewerken in Noord-Holland zijn najaarsvergadering gehouden te Haatef iem, onder leiding van den voorzitter, dien heer L. C. Dumont, directeur van Gemeen tewerken aldaar. Na huishoudelijke werik zaamheden en verdere besprekingen hield de voorzitter een kortte causerie over eenige belangrijke bouwwerken te Haarlem, deels wel, deels niet uitgevoerd. Daarna brachten de leden een bezoek aan het Frans Halsmuseum, waar het ge bouw en de schilderijen werden bezichtigd, onder leiding van den directeur, den heer Gnatema. Des middags bezichtigden zij de zwem school en den woningbouw in het Klever- park kwartier. Aan boord van de „Besoeki" van de Rot- terdamsehe Lloyd, op weg nahr Ned. Indië, is in de Roode Zee een ernstig ongeluk voorgekomen. De Haarlemmer, de heer C. Root is daarbij om het leven gekomen. Na- dehe bijzonderheden onbreken nog, meldt het Hbld. In het met 1 October aanvangende sei zoen zullen worden gegeven: 30 ledencon certen, waarvan 18 win terconcerten, met solislen, in de Gem. Concertzaal en 12 zomerconcerten. Van de zomerconcerten worden 5 in de tuinen van het Brongebouw en 7 in de Gem. Concertzaal gegeven. Voorls zullen worden gegeven, behalve de 14 Volksconcerten volgens contract met het Gemeentebestuur a 25 cent per entree, een beperkt aantal Buitengewone concer ten tegen 50 cents (plus belasting). Vcor verdere bijzonderheden zie men de in dit nummer voorkomende advertentie. In verband met de vernieling der wegen door vrachtauto's zonder luchtbanden heeft het Gemeentebestuur zich tot den Minister van Waterstaat gewend met de vraag of Z$n$ Excdflenflle wit bfyojjdiaia» de tot standkoming van een algemeen verbod tot het gebruiken van zoodanige auto's of indien daartegen bezwaar bestaat, van eene regeling, waarbij de Raad de bevoegdheid krijgt voor de geheete gemeente of voor het verkeer over nader aan te geven wegen be doeld gebruik te verbieden. De heer Speenhoff is van zijn uitstapje naar het Vlaander-land geheel hersteld te ruggekeerd. Zaterdag 30 September a.s. viert de afd. Haarlem van den R. K. Bond van Bakkers-, Cacao-, Chocolade- en Sui kerbewerkers „St. Hubrecht", welbe kend door haar eenige jaren geleden gehouden groote internationale Bak kerijtentoonstelling hier ter stede, in het Gebouw „SI. Bavo", haar 27-jarig beslaan. Deze feestvergadering wordt opgeluisterd door het Duo Hellman en Van Leeuwen. Verder houdt, de heer H. J. Sprokop, bondsvoorzitter, 'n korte toespraak. In de pauze wordt een tombola gehouden. Van de firma Th. G. van Dussel- dorp, Heeren- en Dameskleermakerij, Barieljorisstraat 5, te Haarlem, ont vingen wij een fraai uitgevoerd re clameboekje, dat het bij de cliënten der firma wel zal doen. Voor het Kantongerecht moest heden terecht staan de heer TH. G. C. H., voorzitter van de afd. Haarlem van den Ned. Bond van Koffiehuishouders, restau rateurs en slijters en lid van de Prov. Staten van Noord-Holland, terzake dat hij op of omstreeks 1 September 1922, des namiddags half 2, zonder de daartoe vereischte vergunning, volgens de drank wet, in zijn winkel, gevestigd in perceel KI. Houtstraat 57, door tusschenkomst van zijn alstoen in den winkel dienst doende dochter E. C. M. H., geboren te Haarlem, 28 Februari 1903, 2 d.L. bitter, althans sterken drank heeft verkocht te gen betaling van 90 cent, aan J. D. D., inspecteur van politie en buitengewoon gemeenteveldwachter te Haarlem, terwijl hij, beklaagde, te Haarlem op of cun- streeks 8 September 1922, in perceel Kleine Houtstraat 57, zonder de daartoe vereischte vergunning volgens de Drank wet, in voorraad heeft gehad ten Ver koop in het klein, een groote hoeveelheid sterken drank, waaronder verschillende liters, kruiken en flesschen, gevuld met jenever, brandewijn, oranjebitter, citroen- bitter en cognac. Bekl. erkende den verkoop en hef in voorraad hebben van den sterken drank, doch ontkende geen vergunning te heb ben. 24 Februari 1920 heeft hij van de N.V. „De Vereeniging", gevestigd te Hilver sum, een afstandsverklaring gekocht. Hij had de uitgebreide volmacht namens uie Vennootschap de zaak te exploiteeren. Die afstandsverklaring had evenwel op het oogenblik nog geen effect, doch bekl. had haar gekocht voor het bestaan van zijn geheele zaak, zijnde en gros handel in gedistilleerd, wijnen, limonades enz. De vergunning was eerst gevestigd in een perceel (café) op de Turfmarkt, doch is door bekl. overgebracht naar perceel Kleine Houtstraat 57. Bekl. was verplicht, rekening en verantwoording te doen aan de N. V. „De Vereeniging", zelfs kon deze de geheele winst opeischen, nadat alle onkosten waren bestreden. Per deur- waarders-exploit heeft bekl. twee maal rekening en verantwoording aan de ven nootschap doen beteekenen. De beide directeuren der vennoot schap, als getuige gehoord erkenden den koop der afstandsverklaring. Tevens er kenden zij, dat door de vennootschap rekening en verantwoording kon ge vraagd worden. Zij persoonlijk wilden er echter liever nooit meer iets mede te maken hebben, omdat zij geen verstand van vergunningen hadden en nooit was door hen afrekening gevraagd. De koop der afstandsverklaring was door een makelaar geregeld. Zij zelf hadden bekl. nooit gezien. De ambtenaar van het O. M. noemde de twee feiten, welke bekl. ten laste ge legd zijn, bewezen, n.l. het in voorraad hebben van sterken drank en den ver koop in het klein, voor welk bewijs spr. een arrest van den Hoogen Raad aanhaalt. Is bekl. ter goeder trouw geweest? Dat kan spr. niet aannemen. Op 24 Maart 1922 is bekl. bekeurd wegens het in voor raad hebben van sterken drank in fleschjcs, minder dan 2 d. L. bevattend. Bekl. is toen met andere vergunninghou ders en hun rechtsgeleerden raadsman bij spr. geweest, waarbij opgemerkt werd, dat vroeger niet zoo op de naleving der Drankwet gelet werd en er nu bekeurin gen en masse plaats vonden. Spr. heeft dit geinformeerd bij den com missaris van politie, die zeide, dat die mogelijkheid, dat vroeger de Drankwet niet zoo nageleefd werd, niet uitgesloten was. Bekl. is toen niet vervolgd en hij en de andere vergunninghouders zijn toen blijkbaar zeer voldaan heengegaan. 30 April is geconstateerd, dat bekl. sterken drank ongecapsuleerd verkocht. Bekl. verschool zich achter zijn kinderen en zei het niet geweten te hebben. 25 Juni vervoert een 13-jarige zoon van bekl. sterken drank en weer zegt bekl. van niets te weten. 14 Juli staat bekl. hier terecht en ont ziet zich niet insinuaties te bezigen aan het adres der politie. Spr. heeft toen opdracht gegeven on derzoek in te stollen naar het zetkas- teleinschap van bekl. en eerst daarna last gegeven, den boel in beslag te nle- men. Desondanks zijn bekl. en zijn aan hang overtuigd, dat hij wordt, gezocht. Het is zelfs zoo erg, dat oen Kamer lid-Wethouder dezer gemeente het eon schande noemt, dat de politie aldus op entreden is en als een kwajongen aan het politie-bureau is gaan schelden op spr. Men heeft zioh zelfs in verbin ding gesteld met het departement van Justitie, zoodat dus ellenlange rappor ten over deze kwestie zijn te verwachten Waar dit zoo is, wil spr. er open lijk tegen protesteeren en het openlijk een schande noemen, dat een Kamerlid aldus optreedt. Ten slotte eischte spr. 2 maal f 100 boete of 2 maal 10 dagen hechtenis. He verdediger, mr. Th. S. Prenkel, uit Amsterdam zeide, dat in het begin van 1922 zeer scherp en ongewoon is opgetreden tegen de vergunninghouder. Zelfs zijn toen de proeffleschjes in be slag genomen. Bekl. heeft de speciale aandacht op zich gevestigd gezien. Hij is gecontro leerd en men heeft door speciale oplet tendheid geconstateerd, dat een flesch niet gecapsuleerd was en een 13-jarig zoontje sterken drank vervoerde. Aan die sterke controle zijn misschien niet vreemd, de functies, welke bekl. be kleedt. In de dagvaarding staat, dat hij voorzitter is van den Bond van Restau rateurs, enz. en lid der Prov. Staten van Noord-Holland. Doch dat is nietbe- klaagdes beroep. Dat (zijn publieke func ties, welke men niet altijd voor zijn ge noegen waarneemt. Beklaagdes beroep is grrossier in gedistilleerd, wijnen, e nz. Door het optreden tegen bekl. op deaa wijze krjjgt het publiek den indruk dat er andere krachten werkzaam zijn. De in beslagname der sterko dran ken noemt pl. volkomen onrechtmatig, want ten eerste heeft de ambtenaar van het O. M. daar geen recht toe en ten. tweede hebben de stukken niet gediend als stukken van overtuiging enz. Men heeft beklaagde zijn eerewoord laten geven, dat hij niets meer van dien sterken drank zal verlcoopen, doch nu kan hij ook niet moer en gros ver- koopen van dien voorraad. Dat berok kent hem groote schade en hij moet iets nalaten, wat hem volgens de wet geoorloofd is. Dat is machtsmisbruik. Pl. meent, dat het beslag opgeheven moet worden. Er worden bekl. voorts twee feiten te gelijk ten laste gelegd. Mea wil daardoor bekl. nekken, want wan neer men binnen 5 jaar 2 dergelijke overtredingen begaat, kan de vergun ning ingetrokken worden worden en dan treft men bekl., die in Schoten eelf een vergunning heeft in zijn bestaan. Hier kan hoogstens sprake zijn van slechts één overtreding, want het in voorraad hebben en verkoopen van sterken drank is het voortzetten van een strafbaar feit. Bekl. zal dus slechts één straf kunnen opgelegd worden. Het 2de ten laste gelegde fei is, niet bewezen, want niet bewezen toch is, dat al die sterke drank, voor den verkoop in 't klein diende. De dagvaarding be schouwt ook den drank in de fusten voor den verkoop in 't klein te gebrui ken, terwijl de verbalisant zelf die fus ten buiten beschouwing laat. Wat het eerste feit betreft, bekl. heeft van de N. V. „De Vereeniging" de afstandsverklaring gekocht. De drank wet heeft hierr een leemte, zij erkent de vervanging, doch verzwijgt de voor waarden voor de wettige vervanging. Zeer vele vonnissen kunnen dan ook geen genade vinden bij don Iloogen Raad, waartoe pl. eenige arresten aan haalt. Ook dit kantongerecht en deze rechtbank te dezer zaken gewezen von nissen zijn vernietigd verklaard. Het voordeel van het koopen der af stand s verklaring was deze: Wanneer het aantal vergunningen boven het maximum komt, dan kan men tegen twee afstands verklaringen een vergunning krijgen. Dat wijzigt zich eens in de 5 jaar, zoodat voor 1925 bekl. betrekkelijk weinig heeft aan die afstandsverklaring. Hij heeft de transactie in 1920 gedaan, om het voordeel van een vergunning te krijgen en daarvoor heeft hij gaarne de zaak der vennootschap willen waarnemen en haar, als zij dit wilde, zelfs de winst willen af staan. Het eigenaardige is, dat de fir manten niet eens den heer H. kennen. Deze heeft altijd gemeend, rekening en verantwoording te moeten doen en al wil len deze firmanten er zich niet mee be moeien, opvolgers hebben toch het recht, verantwoording te eischen. Bekl. drijft dus de zaak voor rekening en risico van de N.V. „De Vereeftiging" en deed dit geheel te goeder trouw en pl. meent daarom, dat ook voor dit feit vrijspraak zal moeten volgen. Uitspraak 4 October. Hedenavond heeft de officieele sluiting plaats van de Haarlemsche winkelweek. In de bovenzalen van „De Kroon" wordt wederom een feestavond gegeven. Daaraan zijn eenige attracties verhon den, o.a. declamator en soubrette, voor drachten enz. De aanvang geschiedt om 8 uur in de bovenzaal van de „Kroon". Ommeganch. Wederom zal vanavond een „,0mm e- ganck" door de stad plaats hebben op dezelfde wijze als j.h Maandagavond, door de muziekvereeniging .Laurens Janszoon Coster". Dezelfde route zal erevolgd worden als Maandag. Al leen zal de stoet niet ontbonden worden nabij de Waag. maar op de Groote Markt. Wederom zal Bengaalsch vuur ontstoken worden op de route van den stoet. De te volgen weg is dus: Groote Lantaarns. Als onze Wethouder van financiën te genwoordig nog een te lang brandende gaslantaarn wilde uitdraaien, dan zou hij zoo nu en dan. dagwerk hebben. Het is onbegrijpelijk, zooveel lantaarns er soms overdag branden. Waar de fout ligt, weten we niet. Misschien steken de kwajongens de din gen aan, misschien ook vergeten lan taarnopstekers ze wel uit te doen. Dit laatste hebben we meermalen mogen eon- stateeren. Maar hoe het ook zij, ze bran den overdag. Onlangs brandden alle lan taarns onder de viaiucten aan Kruisweg en Jansweg en nog verscheidene in de stad. In het centrum der stad brandde oenigen tijd geleden een lantaarn on afgebroken van Zaterdagavond lot Maan dagmorgen ongeveer half 9. In enkele stegen branden zo ook nog al eens over dag: Ra, ra. wat is dat? Is het zon licht niet voldoende? Maar er is een probaat middel tegen die luxueuse over daad van schitterende straatverlichting. We klimmen in den vervolge allemaal in 'n lantaarn en draaien het ding uit. Dat kan interessant worden. Markt, Jansstraat, Jansweg, Stations plein, Kruisweg, Kruisstraat, Barteljoris- straat, Gr. Markt, Koningstraat, Gier straat, Proveniershuis, omzwenken in de Gr. Houtstraat, Anegang, Kleine Houtstr., Gasthuisvest, Dcelstraat, Voldersgracht, Raamvest, Botermarkt, Ged. Oude Gr. Raaks, Zijlvest, Zijlstraat, Groote Markt, waar de *ït>et zal worden ontbonden. Huldiging F. Wildeboer. Gisteravond kwamen de Jansweg- en Jansstraatvereeniging bijeen in feestver gadering in de „Nijverheid". De heer Duin heette de aanwezigen welkom en sprak verder een inleidend woord waar na het woord was aan den heer Veen- stra, die namens het bestuur den heer F. Wildeboer, voorzitter der Janswegver- eeniging, in welgekozen woorden voor zijn vele verdiensten huldigde en hem een fraai cadeau met inscriptie aanbood. On der hartelijk applaus van de aanwezigen dankte dé heer F. Wildeboer met een pit tig woord voor de hem gebrachte hulde Vervolgens werd onder leiding van den heer F. Wildeboer door verschillende Janswegbewoners een cabaret-programma uitgevoerd, dat bij de aanwezigen zeer in den smaak viel. Een geanimeerd bal sloot deze uitste kend geslaagden avond. Prijsvraag Zijlstraat. Het aantal inzendingen voor de prijs vraag bedraagt tusschen de 2000 en 3000. Donderdag zullen de prijzen worden toe gekend. Het geheele bestuur is bezig met de inzendingen na te gaan. De houders van deelnemerskaarten der Etalage-week hebben hedenavond vrijen toegang tot de bovenzalen van „de Kroon". Verschenen is het verslag van het Pro vinciaal Eleclrioiteitsbedrijf van Noord-Hol land over het jaar 1921. Voor heden ont- leenen wij daaraan het verslag van den Raad van Toezicht op de Provinciale Be drijven van Noordiholland. Dit geeft wel een inzicht in de treurige financieele om standigheden van dit bedrijf. Aangezien heit in ons vorige verslag be doelde onderzoek omtrent de fdnainitieele positie van het Bedrijf nog niet voltooid is en de Commissie uit de Provinciale Sta ten, welke zich onledig houdt met het on derzoetien Uwer voorstelllen, aangaande het treffen van voorzieningen, ten opzichte van het bedrijf, nog geen verslag heeft uitgebracht, meenen wij ons ook düt maal nog van beschouwingen omtrent den toe- Stand waarin het Bedrijf verkeert, te moe ten onthouden. Voori eene jujfcsite bteoordeelnng achten wij heit echter gewenscht, aan de door den Directeur overgieiiegidet stukken, nog heit volgende toe te voegen. De winst- en verliesrekening, gelijk deze door helt Bedrijf is vastgesteld, sluit melt een nadeelig saldo van f 544.553.60li. Dit cijfer klopt geheel met_de boeken, doch bij de beoordeeling daarvan dient er rekening mede te worden gehouden, dat de Provincie in het afgeioopen jaar door de wijze van verrekening der aan haar verschuldigde rente en aflossing over in vroeger jaren voorgeschoten kapitalen, een gedeelte van het over die posten geleden rente-verlies nog niet aan helt Bedrijf in rekening heeft gebracht. Het bedrag, waar voor het Bedrijf uit diien hoofde nog be last kan worden, moet op ongeveer f 67.000 wonden geschat. Teneinde voorts te kunnen nagaan, wel ke de uitkomsten zijn geweest van het eigenlijke engros-stroombedrijf zonder de daarmede wel in min of meer nauw ver band staande, maar toch afzonderlijke af- deelingen, als het maken van werken voor derden, het leveren in enkele Gemeenten van stroom aan huis, enz., is een becijfe ring opgesteld, waaruit blijkt, dat het ver lies van het eigenlijke stroombedrijf nog ongeveer 244.900 meer bedragen heeft, waarbij in aanmerking genomen moet wor den, dat van den in 1921 door het Bedrijf gedragen rentelast een som van rond f 104.000 niet bij 'het verlies gevoegd, doch op de rekening van den aanleg der 50.000 voltleiding gebracht is, hetgeen overigens geheel toelaatbaar moet worden geoordeeld. Uit het bovenstaande vloeit voort, dat het verlies van het eigenlijk stroombedrijf in 1921 heeft bedragen rond f 856.500 Brengt men van dit cijfer in aftnek, heigeen voor de beoordeeling der bedrijfsresultaten gewenscht kan geacht worden, hel rente verlies ad f 111.000 dat het Bedrijf in 1921 geleden heeft uit hoofde van de met de Provincie niet verreikende saldi van vorige jaren en van de posten 2 en 3 van den staat van verliezen en afschrijvingen uit oorzaken van vóór 1921, dan zou het ver lies op het Algemeen Stroombedrijf strikt genomen te stellen zijn op ronj 745.500. Wil men uit dit laatste cijfer gevolglrek- kignen maken voor <le toekomst, dan dient in het oog gehouden te worden, dat in 1921 verschillend laslen nog niet op de winst- en verliesrekening tol uitdrukking zijn gekomen, ofschoon de uilgaven, waar uit zij voortspruiten, reeds zijn gedaan. De uitbreidingen, welke in 1921 zijn tot stand gekomen, alsmede de in dat jaar voortge zette voltooiing van het net, heeft slechts geleidelijk tot uitgaven geleid, zoodat de volile rentelast eerst in 1922 zal drukken. Bovendien is, overeenkomstig de door heit Rijk goedgekeurde gewoonte, ook dit jaar geen afschrijving geboekt op de in 1921 uitgevoerde werken. Een en ander heeft tengevolge, dat de winstrekening van hot volgend "jaar bij overigens gelijke om standigheden nog zat wonden belast voor een bedrag aan rente van rond f 200.000 en aan afschrijvingen van rord f 112.000 te zamen dus mol circa f 312 00!) Daarentegen moe! in aanmer king genomen worden, dat de in den loop van 1921 toegepaste tariefverhooglimgen slechts voor een deó! van heit jaar baten hebben opgeleverid. Hadden deze verhoo gingen gedurende een geheel jaar gegolden, dan zou volgens de raming van het be drijf meer ontvangen zijn f 63,000. Zoodat voor 1922, in vergelijking met 1921, moet gerekend wordien op een netto- Barometerstand 755. Achteruit. OPGAVE VAN: n Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteos rologiscb Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen verricht in den 27 September. Hoogste barometerstand 766.3 m.M. te Roest. Laagste barometerstand 741.3 m.M. te Scilly. Verwachting van den avond van 27 tot den avond van 28 Sept. Matige, aanvankelijk wellicht nog krach tige wind, uit Oostelijke ridthndgen, half tot zwaarbewolkt met waarschijnlijk eeni- gen regen in het Zuiden, zelfde temperar tuur. BUSSUM, 26 Sept. Zondagavond ont moette de marechaussee, alhier gestation- neerd, een wielrijder met een groot pak voor op zijn rijwiel. Hij hield den man, zekeren E. uit Haarlem aan en even later een tweede, die bleek te zijn de heer F., bedrijfsleider van het P. E. N. alhier. Ook deze had een pak voor op de fiets. Bij onderzoek werd geconstateerd, dat beide partijen koperdraad, welke werden vervoerd, toebehoorden aan het P. E. N. en afkomstig van de bovengrondsche elec- trische geleiding, welke eenigen tijd ge leden werd gesloopt. Zij hadden zich dit koperdraad wederrechtelijk toegeeigend. Beiden zijn gearresteerd en te Bussum in arrest gesteld. (Gooi en Eemlander). lasilenverhooging voor heft Algemeen Stroombedrijf van 249.000. Beschouwt men het verlies-saldo 1921 in het perspectief der naaste toekomst, dan zal men nog rekening moeten hou den met de losten, welke zullen voortsprui ten uit de in het rappont-Ldmperg bedoelde, voor de voltooiing van het net noodzake lijke, werkzaamheden, waaronder niet zijn begrepen die wenken, waarmede beoogd' wordt het verwerven van nieuwe afzetge bieden en welke dus rechtstreeks vermeer dering van inkomsten zullen tengevolge hebben. Het bedrag dezer werken is in totaal geraamd op circa f 3.000.000. Neemt men in aanmerking dalt op 31 December, 1921 reeds begonnen was met de uitvoe ring van verschillende werken, welke een bedrag van circa f 2.000.000 zullen ver- eischen, dan kan men de geleidelijke ver meerdering der jaartijksche lasten uit dien hoofde begrooten op f 164.000. Boven dien moet gerekend worden op de toekom stige afschrijving op het gedeelte der 50.000 Voltleiding, dat einde 1921 gereed, doch nog niet in bedrijf gesteld was; deze afschrijving zal bedragen circa 15.000. Totaal f 179.000. Wordt vervolgd. Ondertrouwd: 27 Sept., K. J. Schon en W. J. v. Essen; J. Fennis en E. v. d. Klas horst; N. Zonneveld en D. Overmars; S, J. Tensen en M. M. Zwarter; C. J. Kor» en E. M. Turkenburg; A. H. J. Swart en P. H. W. Meijeratken, P. Hommels en C. E. Wagener; C. v. Altena en J. Droog. Getrouwd: 27 Sept., F. N. Geerlings en M. J. v. Zaanen; J. Loos en W. Borre- man; J W. v. d.Poll en J. H. W. v. d. Bel; B. Pots en G. Kooistra; P. Bogaart en W. S. Groenewoud; J. P. Matheij en W. C. Langschmidt; K. Eterman en M. E. Pieters; P. A. Dinges en C. Schmidt; J. A. Kuenen en J. G. W. v. Roode. Bevallen: 26 Sept., C. A. H. KluftBu- sé, z.\ A. L. H. RoelofsGoossens, z.; P. M. v. AkenRenzen, z.; 27 Sept. M. C. v. Duijn—v. Halen, z. Gisteren werd op de Algemeene be graafplaats aa> den Kleverlaan het stof felijk overschot ter aarde besteld van de 13-jarig Tootje Göppinger, die bij het rijwielongeval te Heemstede zoo treurig om het leven is gekomen. Door een predi kant werd een toespraak gehouden. Onder de aanwezigen heeerschte groote ontroe ring. Hedenmiddag vergaderdie de gemeente raad onder presidium van den heer Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, bij ontstente nis van den burgemeester. Afwezig waren de heeren Kuenen, Vi®- ser, de Zeeuw, Koppen, Loosjes. Eervol ontslag werd verleend aan den heer R. Bogstra als leeraar aan de avond school voor Handelsonderwijs. Op een maag van Mej. v. Vliet zegde de heer Heerkens Thijssen toe dat het verzoek s an de vereeniging voor kin derbewaar- plaatsen met den meesten spoed zal wor den behandeld. Op voorste! van den heer A. Bruch be sloot de Raad_ B. en W. te machtigen om, als deze tot dè overtuiging komen, dat er wat gedaan moet worden, de inrichting al vast loopende te houden, dn afwachting van een nader besluit ra den Raad. De heer GROENENDAAL spreekt over de Schaepm anslraat De heer SLINGENBERG antwoordt dat deze straat onder de gemeente Haarfem- merliede Hgt en nu bestaat er een geschil tusschen Haarlem en Haarlemmerliede over het onderhoud der straat. Haarlem heeft daar de straat gekocht, maar daar mede nam Haarlem niet de verplichting op zich de straat te bestraten. De heer GROENENDAAL vroeg dalt Haarlem de bestrating uitvoert en de kos ten later verhaalt op de gemeente Haar lemmer liede als dat mogelijk is. Wordt vervolgd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1