DAMMEN. UIT DEN OMTREK. ORDE EK ARBEID. INGEZONDEN. Openluchtspeldag. O, die vrachtauto's! Iets nieuws. Faillissementen. Programma Tentoonstelling van werken van J. P. van den Berg in den kunst handel F. H. Smit. OVERVEEN. VELSEN. IJMUIDEN. ZANDVOORT. HEEMSTEDE. SCHOTF-N- LANDBOUW EN VISSCHERIJ. De Scheveningsche Haring- visscherij. De arbeid in de Belgische suikerfabrieken. Loonsverlaging. Tweede dringende oproep. RECHTSZAKEN. 32 Chineezen voor de rechtbank. 68? 1023 1708 2354 3270 3948 4412 4986 5700 6676 6889 7976 N.V. „DE TIJDGEEST". Dinsdag 26 Septembei 1922 rz 331 544 808 1014 1333 1685 '3'ï?; 87471 88731 65 14Q26 SffiS 16068 16078 16,02 77 64 00 ?-/ 16268 16275 16341 4 óg 16489 Gisteren is op het H.F.C.-terrein aan ie Spanjaardslaan de jaarlijksche open- luchtepelda? gehouden van de Rijkskweek school voor onderwijzers. Des morgens werden de vijf- en zes kampen genouden van alle studie-jaren. De beste resultaten waren als volgt: le studiejaar (vijfkamp) Hardloopen 75 M. M. E. Boerstra en C. Dik 9i j sec. Hoogspringen: C. Dik, Nagel, Siethof, 1.40 M. Verspringen: C. Dik, 4.64 M. SlingerbalwerpenBoerstra, 30 M. Speer werpen Boerstra, 23.80 M. 2e Studiejaar (vijfkamp): Hardloopen 100 II.F. Wimmers 12.6 sec. Hoog springen: P. Brouwer 1.50 M. Duitsche ndri esp rong: W. Hevlman, 9.30 II. Speer werpen H. Schleiffert, 24.60 M. Discus werpen P. Peys, 16.92 M. 3e Studiejaar A (zeskamp): Hardloo pen 100 JI.T- d. Woerdt, 13.2 sec. Hoog; springen, Kruiskamp, 1.35 M. Polsvèr- springen Fürst, 4.85 M. Speerwerpen v. d. Woerdt, 24.70 M. Discuswerpen J. Spreekmeester, 16.78 M. Kogelstooten v. d. Woerdt, 7 M. 3e Studiejaar B (zes-kamp): Hardloo pen 100 M. P. Krens, 12.6 sec. Pols- haggspriggen Ten Napel, 2.20 M. Ko gelstooten F. Krens, 7.80 M. Speerwerpen C. v. Baaren, 30.50 M. Vèrspringen F. Krens, 5 M. Discuswerpen F. Krens!, 21.74 M. 4e Studiejaar A (zes-kamp)Hardloo pen 100 M. A. Dekker, 12.6 sec. Pols- hocgspringen J. Berrevoets, 2.70 M. Ko gelslingerenJ. KI. Nulent, 15.85 M. Speerwerpen K. Vogelzang, 27.60 M. Dis cuswerpen J. KI. Nulent, 20.20 M. 4e Studiejaar B. (ze3-kamp) Hardloo pen 100 M. J. Walters, 12.8 sec. Hoog springen J. Walters, 1.60 M. Versprin gen A. Dekker, 5.45 M., D. Groot, 4.55 M. Kogelstooten J. Walters 8.325 M. Speerwerpen J. Walters, 31.12 M. Dis cuswerpen H. Warners, 16.31 M. Tot slot van den ochtend weTd een voetbalwedstrijd gespeeld tusschen het 2e en 4e studiejaar, die door het 2e jaar gewonnen werd met 10. De middag begon met een slingerbal- wedstrijd tusschen het 3e en 4e, welke door het vierde met 20 werd gewonnen en een kastiewedstrijd tusschen het le en 2e, weke door laatstgenoemd studiejaar met 1513 gewonnen werd. Vervolgens gaven een vijftiental leerlin gen van de hoogste twee klassen-een ath- lethiek-demonstratie, die goed slaagde. Bij den estafetteloop behaalde de le ploeg van het 2e studiejaar in de eerste afdeeling met een tijd van 52.8 sec. (5X 80 M.) den eersten prijs, terwijl de 2e ploeg van deze klas met 55.3 sec. tweede werd. In de 2e afdeeling (3e en 4e klas) be haalde de le ploeg met 51 sec. (4 X 100 M.) den len prijs, de le ploeg van de 4e klas met 52.4 sec. den 2en prijs, ter wijl de 2e ploeg van het 3e met 52.6 sec. zich als 3e wist te plaatsen. De korfbalwedstrijd (3e tegen 4e) ein digde in een draw (11). Het 2e toonde meer „handigheid" in bet handballen en won van het le met 30. De afiossingswedstrijd over 2600 M. voor drietallen, werd door de le ploeg van het 3e in 7 min. 36.6 sec. gewonnen. Als 2e kwam de 2e ploeg van ditzelfde stu diejaar aan, tijd 7 min. 29 sec., terwijl de le ploeg van het 2e studiejaar op den 3en prijs beslag legde (7 min. 30 sec.). Tot slot werd een hockeywedstrijd tus schen de hoogste twee studiejaren ge speeld, welke door het 4e met 21 ge wonnen werd. Hierna deelde de directeur van de Kweekschool de prijzen uit De middag wedstrijden werden bijgewoond o.m. door dr. J. F. M. Sterck, inspecteur van het L.O., den heer P. H. v. d. Ley, oud-direc teur der Kweekschool, dr. Merens, dr. Mul der en den heer H. Warnier, inspecteur van de lichamelijke opvoeding, benvens eenige leeraren. De prijzen van de ver schillende kampen werden gewonnefl door: le studiejaar: le prijs E. Q. Boerstra, 2e prijs C. Dik, 3e prijs Campen, 4e prijs W. Stassen, 5e prijs v. d. Broek, 6e prijs Timmermans, 7e prijs Nagel. 2e studiejaar: le prijs H. Schleiffert, 2e prijs W. Heylman, 3e prijs P. Peys en A. Sayes; 4e prijs P. Brouwer. 3e studiejaar: le prijs F. Krens, 2e prijs C. v. Baaren, 3e prijs G, ten Napel, 4e prijs R. v. d. Klip. 4e studiejaar: le prijs J. J. Walters, 2e prijs K. Vogelzang, 3e prijs J. Klein Nu- lent, 4e prijs J. Does, 5e prijs A. Dekker, 6e prijs J. Oosterling. Hel geheel stond onder leiding van den leer J. Goeting. Gisterenmiddag waren de gemeente- itraatmakers alweer bezig met het her etellen van de verschillende gaten en kuilen in den Wagenweg veroorzaakt door de zware vrachtauto'3 die er passeeren. Men schrijft ons Evenals te Amsterdam voor de groote garages is hier op het Houtplein op het trottoir een benzinefilter geplaatst voor de garage van de firma Kimman. Deze machine zuigt de benzine uit een reservoir en brengt ze met een slan™ over naar de auto's die benzine noodig hebben en waarvan de geleider dat ver zoekt. Een wijzer geeft aan de hoeveel heid die afgegeven wordt. Als het ech ter maar geen sta-in-den-weg blijkt te zijnl In staat van faillissement werden ver- Haard: 1. De N.V. Visscherij Maatschappij „Batavia 11," gevestigd te IJmuiden. R. 0. Jhr. Mr. B. de Marees van Swinderen. Curator Mr. A. H. J. Me rens. 2. W. Wobben, ovenhakker, te Koog aan de Zaan, Bijenkorfstraat 2. B. C. Jhr. Mr. B. de Marees van Swinderen. Curator Mr. M. A. van Eek. 3. 0. Kes, winkelier in kruidenierswa ren, te Schoten, Slaperdijk. B. C. Jhr. Mr. B. de Marees van Swinderen. Curator Mr. J. G. M. v. Leeuwen. Opgeheven werden de faillissementen van: 1. S. Visser, koopman in huishoude lijke artikelen, wonende te Beverwijk, Arendsweg 37, uitgesproken bij vonnis dezer Bechtbank d.d. 28 Februari 1922. 2. J. J. de Vries, wonende te Heem stede, Leidschevaart 111, uitgesproken bij vonnis dezer Bechtbank d. d. 5 Sep tember 1922. 3. J. Fagel, koopman in thee en kof fie, wonende te Haarlemmermeer Zwa nenburg, uitgesproken bij vonnis dezer Bechtbank d.d. 5 September 1922. V E. Straastra. winkelier te Haarlem, Spaamwouderstraat 70a, uitgesproken bij vonnis dezer Bechtbank d.d. 12 Sep tember 1922. 5. J. Th. Offerman, koopman te Haar lem, Gr. Houtstraat 15, uitgesproken bij vonnis dezer Bechtbank d.d. 19 Sep tember 1922. van de orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem, op Donder dag 28 September 1922, des namiddags van 23 uur, door den heer George Robert. 1. Choralvorspiel, „Nun komm' der Heiden Heiland," J. S. Bach. 2. Zesde Sonate. Ohoral Variatio- nen. Fuga. Finale, F. Mendels sohnBartholdy. 3. a. Intermezzo, b. Melodia, Max Beger. 4. Introduction et Allegro moderato, J. Guy Bopartz. 5. a. Olair de lune. b. Lobet den Herren, o meine Seele, Sigfrid Karg. Elert. Te weinig is het bekend dat van den Berg zoo'n knap teekenaar van dieren is en reeds daarom heeft heit onze instem ming dat bij Smit een tentoonstelling van zijn weik op dit gebied werd ingericht. Van den Berg is een bescheiden werker die het brevet van „kunstenaar" nooit voor zichzelf heeft opgeëischt doch niette min aan de vorming van vele kunstenaars het zijne heeft bijgedragen. Bijna vijf en twintig jaren gaf hij zijn beste krachten aan het onderwijs der voormalige School voor Kunstnijverheid na de reorganisa tie „School voor Bouwkunde, versierende kunsten en kunstambachten" geheeten en waar hij zijn zware en veel omvattende taak ernstig opvatte ontbrak hem de ge legenheid zijn talenten geheel te ontplooien. Dat hij, zooals men het wel noemt, ver starde in het onderwijs behoef ik niet eens te ontkennen, de tentoonstelling bewijst overduidelijk het tegendeel. Deze leeken- meester is een „meester in het teekenen" naar levende dieren. Hoe vaardig weet hij ze weer te geven met het zwart krijt, de pen of penseel, te snijden in het hout of te krassen in de etsplaat. Zijn pen- of penseeüteekeningen zijn geen overgehaalde potlood It eeken in gen doch onmiddellijk op gezet met een zekerheid die van veel kun nen getuigt, een kunnen dat slechts ver kregen kan zijn na veel studie, na veel en nauwkeurig observeeren. Hij kent del die ren in hun eigen aard en bewegingen, toe kent pittig een kemphaantje dat zich als een dèftigen voorzaat met breeden kanten kraag voordoet. Hoe juist zijn die eenden met hun waggelenden gang, die kraaiende haan of de pronkende duif en de guitige kakatoe. Wanneer van den Berg etst of in het hout snijdt dan worden zijn werken deco ratief, dan zoekt hij naar een juiste vul ling van het vlak en gaat als van zelf over tot styleeren. Ook dan weet hij goede re sultaten te bereiken. Van zijn aquarellen treft ons vooral de opgeroMe slang „Pi- ton" waarvan de rijk geornamenteerde huid zoo bijzonder goed is weergegeven. Frisch zijn de teekeningen welke even met waterverf zijn aangezet, men zie bijv. de eenden. Alles saamgevat; eien aardige tentoonstel ling die de kwaliteiten van van den Berg als diexenleekenaar goed naar voren brengt. M. r. d. W. Niettegenstaande het slechte weder had den Zondag zeer vele dammers aan den oproep van den Ned. R.K. Dambond ge hoor gegeven en de reis naar Alkmaar ondernomen ter bijwoning of deelname van de aldaar gehouden wedstrijden. We noteerden deelnemers uit de navolgende plaatsen: Bovencarspel 19, Lutjebroek 9, Ooster Blokker 2, Limmen 3. Haarlem 14, Amsterdam en Heemstede hadden bericht van verhindering ingezonden, terwijl het Bondsbestuur vertegenwoordigdd was door de heeren Joh. Jansen uit Rotter dam en R. Pannekoek, Haarlem. Terwijl een massakamp BovencarspelHaarlem werd gespeeld, waarin de laatste met 26 4 de overwinning behaalde, werd door den heer Regouw uit Rotterdam een si multaan seance gegeven, waarbij deze van 15 deelnemers won en remise speelde tegen den heer J. v. Som, Alkmaar. 's Namiddags 434 uur werd voor alle deelnemers nog een simultaan seance ge geven door den heer Jb. Wagenaar uit Ooster-Blokker en Regouw, Rotterdam. Regouw speelde 18 borden, waarvan 16 gewonnen en 2 remise, n.l. tegen de heeren Meijer, Limmen en Kaagman, Bo vencarspel. Wagenaar speelde 11 borden, waar van 8 gewonnen en 3 remise, n.l. tegen de heeren Hopstake, v. d. Kamp en Bier boom, allen uit Haarlem. Zeer terecht mocht de voorzitter in zijn slotwoord spreken van een schitterend geslaagden Damdag. Moge spoedig het re sultaat blijken door de oprichting van vele Roomschen Damclubs in Alkmaar en omstreken, opdat ook daar spoedig een district worde gevormd van R.K. Dam clubs, aangesloten bij den Ned. R.K. Dam bond. Jubileum. Gisteren herdacht de heer C. L. Bitterberg, chef-kok van het hotel „Van ouds het Raadhuis" alhier, zijn 12% jarig jubileum als zoodanig. Heden werd dit feit feestelijk gevierd. Om half elf werd de jubilaris met zijn familie per auto van zijn woning gehaald en naar het hotel gebracht, waar hij in de directiekamer door de directrice werd ge complimenteerd en hem een couvert met inhoud aangeboden. Van het mannelijk personeel ontving hij een zilveren cigarettenkoker en van het vrouwelijk personeel een fraai bloemstuk. Van vele andere zijden, o.m. van leve ranciers, gewerden den jubilaris nog vele stoffelijke blijken van belangstelling. Nadat men eenigen tijd gezellig bijeen gebleven was, werd de jubilaris met zijn familie weer per auto naar huis gebracht, waar verder het feest gevierd werd. HET NIEUWE MISSIEHUIS. Sedert eenigen tijd bestaan er plan nen tot stichting van een Missiehuis der missionarissen van het H. Hart in de afdeeling Driehuis. Volgens het uit breidingsplan der gemeente is eene om legging van de bestaande wegen over het voor dezen bouw bestemde terrein gedacht De eigenaren van het terrein hebben zich bereid verklaard den voor deze omlegging benoodigden grond aan de ge- fmeente af te staan, mits deze het per- oeelsgedeelte, dat tusschen den hestaanden en den nieuw aan te leggen weg ligt, ter oppervlakte van 4517 vierk. meter, tegelijkertijd tegen een prijs van f 1,10 per vierk. meter overneemt. B. en W. adviseeren gunstig op dit voorstel en vragen een crediet van f 32.000 voor aanleg van den nieuwen weg en f 4968 voor aankoop van bo venbedoelden grond. In besloten zitting werd uitvoerig door den gemeenteraad over dit voorstel reeds gesproken, het zal nu in de eerstvolgende openbare zit ting in behandeling worden genomen. DE LOONEN DEB KOLENLOSSERS. Door de Reeders-vereeniging alhier is het volgende schrijven gezonden aan de Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Arbeid en aan Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen. Het bestuur van de Vereeniging van Eeeders van visschersvaartuigen te IJ muiden wendt zich hierbij tot Uwe Ex cellentie in verband met een feit dat zich een dezer dagen in de haven al hier heeft voorgedaan. Bij de onderhandelingen over nieuwe loonsvoorwaarden met de arbeidersorga nisaties is van de zijde van de patroons herhaaldelijk betoogd, dat verlaging van loonen één van de noodzakelijke voor waarden is om verbetering in het vis- soherijbedrijf aan te brengen en dat dit ook een van de middelen is, waardoor vermeerdering van arbeid kan worden verkregen, daar thans tengevolge der on voldoende bedrijfsresultaten nog steeds een belangrijk deel van de vloot moet opgelegd blijven. Bij deze zelfde onderhandelingen werd aan de werknemers voor het lossen van zeekolenbooten een loon aangeboden van f 0.56 per ton, hetgeen per ton 31/s et. meer is dan in Botterdam wordt betaald. De vakorganisaties wilden dit niet ac cepteeren maar bleven eischen f 0.70 per ton, hetzelfde loon dat voor het hunke ren van trawlers wordt betaald. De gevolgen van deze politiek doen zich thans reeds weer gevoelen en wor den in het bijzonder geïllustreerd door het feit dat wij thans ter Uwer kennisse willen brengen. Een der kolenhandelaren alhier kon een zeeboot met steenkolen hier ter los sing krijgen, wanneer de arbeiders hier voor een redelijk loon bereid waren te lossen. Hij bood hun daarop aan het schip hier te laten komen wanneer dit gelost werd, niet voor f 0.52i/s per ton als te Botterdam, niet voor f 0.56 per ton als hier voorgesteld, maar voor f 0.60 per ton. Voor dit loon werd geweigerd te werken. Geëischt werd f 0.70. Het gevolg was dat dit schip, waarin te IJmuiden. f 720 arbeidsloon had kun nen worden verdiend niet naar IJmui den kwam, maar elders loste. Bij alle klachten over absolute werkloosheid van een deel, en onvoldoende werkgelegen heid van de overigen liet men dus het werk stil gaan. Om Uwe Excellentie thans een juist inzicht te geven in hetgeen werd ge weigerd, kunnen wij U mededeelen dat zeer onlangs een dito boot hier geloe werd. Daama werd gearbeid door 36 man, eerst het stellen da wellicht nnr in beslag nam en den volgenden dag van 6 uur voormiddag tot 8 uur namiddag, met inachtneming van schaft tijden, ongeveer tezamen 2Va uur. Ieder arbeider beeft daarin verdiend f 24.65, n.l. 1168 ton h f 0.70 plus overuren, 36 man. Hadden de arleiders dit andere schip gelost voor f 0-60 per ton, dan was dit nog altijd geweest 1200 x 0.60 is f 7.20, 36 man is f 20 per man voor iets meer dan één dag arbeid. Wij zijn van oordeel dat dus in dit geval een voor onzen tijd buitengewoon goed loon zou zijn verdiend geworden, dat de arbeiders door het werk te wei geren niet alleen het bedrijf in zijn geheel, maar ook zichzelf schade heb ben gedaan en hiermede ten volle ge ïllustreerd wordt, hoe het te hoog hou den der loonen de werkloosheid ten zeerste in de hand werkt. In vele gevallen is dit niet altijd met cijfers en feiten, te bewijzen, maar waar wij nu hier de gelegenheid had den dit te bewijzen, meenden wij goed te doen, Uwe Excellentie hiervan mede- deeling te doen, opdat ook Uwerzijds kan worden rekening gehouden met deze toestanden, zoowel hij het treffen van maatregelen tot ondersteuning vanwerk- loozen, als bij het vaststellen en goed keuren van voorschriften voor arbeids beurzen, waarin daarin bepalingen voor komen die prijsregelend werken op de arbeidsloonen. De werkgevers ondervinden maar al te zeer dat, ofschoon zoo niet bedoeld, de werkloozenondersteuning te vaak een geest kweekt waarvoor werkloosheid niet meer zulk een ernstig schrikbeeld is en dat arbeidsbeurzen die loonregelend wer ken een zedelijken steun verleeuen aan de arbeiders tot nadeel van die arbei ders en tot verhindering van het her stel en den bloei onzer nationale be drijven. Werkloozencommissie en werkverschaf fing. Men schrijft ons: Dinsdagavond had onder voorzitter schap van den heer J. Vinken eene vergadering plaats van de groote com missie der werkloozen uitkeering en wel naar aanleiding van een ingekomen schrij- van der federatie van Ned. Bouwvak- en Transportarleiders. inzake werkver schaffing. Niettegenstaande men vrij algemeen van meening was dat deze kwestie niet in de bevoegdheid lag van genoemde commissie, werd het toch besloten in het belang der werkloozen in die rich ting stappen bij het gemeentebestuur te doen, waar gebleken was werkloos zijn, doch zich niet gaarne voor steun op geven, maar liever werken, om daardoor in het onderhoud te voorzien. Twee leden der kleine commissie zul- worden aangewezen met B. en W. dit vraagstuk onder het oog te zien, niet tegenstaande er mededeeling werd ge daan, dat B. en Wi. reeds in die rich ting werkte, en hadden te kennen ge geven meerr productief werk te zullen verschaffen, namelijk schoonmaken van het geheel rioolbuïzennet, het leggen van een rioleering in een bouwplan, het stel len van trottoirbanden enz. Het is te hopen dat nica, hiermede de wmtar_kan doorkomen. 'Burgerlijke stand. Geboren: Ber- nardus Theodorus, z. van B. L. Lef- ferts en M. A. Kortekaas Leendert z. van W. v. d. Werff en Duifje Ro- ning. Ondertrouwd: J. 0. L. Looman en M. A. Siegers F. Bonde en A. Koper W. V. van Petegem en N. Loos D. v. d. Werff en 0. Keur D. Forma en G. Felderhof. Gasdemonstralie. Men schrijft ons: De waschdag een pleizierdag. Dit is Dins dagmiddag bewezen met den iueuwsten waschketel. Weinig water, weinig zeeppoe der, weinig zeep en weinig gas en de wasch gereinigd zonder eenige moeite. Dat waren de enthousiaste woorden van den demonslrateur en dat ze waarheid bevatten hebben de talrijke aanwezige da mes met eigen oogen kunnen aanschou wen. Het program, dat eiken dag varieert, was dezen middag gewijd aan de verhe ven kunst van „koekjes bakken." Wat is er gebakken en wat waren ze fijn en lek ker! De dames schaarden zich zoover mogelijk om bet fornuis en waren vol be langstelling. De speculaas en de andere koekjes werden door allen beproefd en geroemd. Door den importeur van de Kuppers- buschfornuizen werd tevens nog in het licht gesteld hoe dit fornuis is geconstru eerd en speciaal nog eens gewezen op het feit dat elk onderdeel zoowel technisch als theoretisch juist is gefabriceerd. Op zeer unieke wijze werd na de de monstratie een tulband verloot. De vele ten toon gestelde artikelen trok ken aller aandacht. Het was wederom een gezellige mid dag waar veel gezien en geleerd is. Thans (Woensdag) verhuist de Demon stratie naar het Katholiek Vereenigings- gebouw. Laten we hopen dat daar het succes niet minder is zoodat al de moeite en zorgen niet tevergeefs zijn en de Heem stedenaren op de hoogte komen van de vele nieuwe dingen op gasgebied en lee- ren hoe gas te gebruiken. Alhier is in den ouderdom van 54 jaar overleden de heer N. G. Kapteijn, die van 1917 tot 1919 lid van den raad was, doch in laatstgenoemd jaar bij de raads verkiezingen niet herkozen werd. De heer Kapteyn behoorde tot de anti-rev. partij. Burgerlijke Stand. Geboren: z. van L. G. M. Timmersvan Aarsen. z. van M. J- VisserWarmer. z. van A. de Steer KlootsBeeeman. d. van M. E. IloogensteinBrouwer. Ondertrouwd: G. van Geer en T. Viersma. G. Wijkhuizen en H. G. v. Kordelaar. L. de Haan en A. E. de Vos. A. Baretta en J. A. de Bruijn. Getrouwd: Chris Wegerif en M. G. A. Chambry. Overleden: J. W. Werker 41 j. M. T. Th. Ringnalda, 57 j. N. G Kapteijn, 54 j. L. v. Bakel 60 j. Vragen aan B. en W. Door het raads lid den heer Klein is een drietal vragen aan B. en W. van Schoten gesteld: le of olie düens/tcommdssie voor het politieperso neel reeds is ingesteld; 2e hoe van de wer king dier commissie de resultaten zijn; 3e zoo ddt laatste nog niet is mede fe deden, of mededeeling dan tegelijkertijd wordt ge daan. De Scheveninger8 komen ook niet uit de pech. Nu de haringprijs boven ver wachting goed is België en Amerika trekken nog al valt de vangat erg tegen. Men maakt dit namelijk op uit de omstandigheid, dat de schepen van de tweede vangst zoo buitengewoon lang uitblijven. In andere jaren zijn ze ge woonlijk allemaal om dezen tijd terug en nu nog maar 14 vau de 136 uitge varen schepen. Dit moet, naax het Vad. vernam, wijzen op zeer slechte vangst. De Internationale Federaties van Christelijke Fabrieksarbeiders in de Voe- dings- en Genotmiddelen industrie, heb ben zich tot den Hoogen Baad van Arbeid gewend, in zake de door de Belgische suikerfabrikanten geëischte ver lenging van den arbeidstijd. De fabrikanten in België en Neder land hebben getracht, voor de a.s. cam pagne een vergunning te krijgen tot het doen werken van twee ploegen, ieder gedurende 12 uur per dag, zulks in plaats van 3 ploegen, ieder gedurende 8 uur per dag. In Nederland heeft de Minister van Arbeid dit verzoek van de hand ge wezen. Tijdens de campagne zal daar in drie ploegen gewerkt worden. De Internationale organisaties hebben thans den Hoogen Baad van Arbeid in België verzocht eveneens deze vergun ning niet te verleenen. Ten opzichte van de arbeidsvoorwaar den van de tuinarbeiders te Loosduinen, kan worden medegedeeld, dat de loonen dier arbeiders thans met 2 per week zijn verlaagd. De Land- en Tuinarbeidersbonden heb ben deze loonsverlaging, hoewel strijdig met het per Januari 1923 eindigende col lectief contract, aanvaard, omdat de toe stand in het bedrijf zeer slecht is en ac tie tegen deze verlaging wellicht werk loosheid op groote schaal tengevolge zou hebben. Aan de Haarlemsche Dames en Jonge Meisjes, Heeren, Jongens en 't Corps Padvin ders. De Haarlemsche Afdeeling van het Roode Kruis doet nogmaals een be roep aan U om haar te helpen met de collecte voor de Vredestaak van het Roode Kruis op 30 Sept. a.s. van 1 tot 6 uur. Toont uw goed willen daarvoor, slechte enkele uren maar worden uwe krachten gevraagd. Een algemeen Nederlandsch Belang, het instandhouden van het Roode Kruis is er mee gemoeid, hoe om vattender zijn Vredestaak, des tester ker slaat het in tijden Van Vatn'peri. Helpt ons allen door U zoo spoe dig mogelijk mondeling of schrifte lijk tot uiterlijk Woensdag met naam en adres aan te meldenRoode Kruis- gebouw, Kenaustraat 9. M. HOLTZSCHUE DE KRUIJFF, Pres. Uitv. Comité. L. LEVENKAMP— PLANTEN, Secr. Zooals wij reeds vermeld hebben, ko men 5 October een aantal Chineezen voor de rechtbank, beschuldigd van moord, pogingen tot moord of medeplich tigheid daaraan. Wij kunnen dit be richt thans aanvullen, 's Morgens staan voor de 4e Kamer 17 Chineezen terecht, allen gedetineerd, en beschuldigd van de moordpartij in het Chineezen-logies op de Javakade. 's Middags komen 15 Chi neezen, van wie 5 gedetineerd, die in de Bamtammerstraat "en Prins Hendrik kade geschoten hebben, voor dezelffte rechters. Wij zullen geen opsomming geven van de namen der zonen van het Hemel- sche Rijk. De dagvaardiging noemt hen allen op: Young-Chew, Dang-Foo, Loo- Kew, Chang-Ohong, Tsjen-Tin, Lok- Chang enz. De dagvaardiging vermeldt ook, hoe men de namen moet uitspre ken: de eerste beklaagde b.v. als „Juun Tsju". De beklaagden zijn geboren in Kanton, Hongkong, in de provincie Kwantung. Hun beroep bij de maat schappij Nederland" was: stoker, olie man, smeerder, kok 'of voorman. En thans waarvoor zij zich te verant woorden hebben. Van de eerie van 17 Chineezen Young-Chew cum suis staan nummer 1 en 2 terecht, ter zake, dat zij op 17 Juli in de loods „Java" op de Java kade Pang-Lin van het leven hebben beroofd. Subsidiair is hen ten laste ge legd het tcebengen van zwaar lichame lijk letsel, den dood ten gevolge heb bende, of mishandeling met doodelijken afloop. Zij hebben vlak bij Pang-Lin één of meer schoten gelost op Tjon- afgegevon, ten gevolge waarvan Pang- Lin zwaar gewond werd en kort daar op overleed. Nummer 3 staat terecht, wegens po ging tot moord op Tjon-Kow op een zelfden datum. Deze gele broeder beeft één of meer shoten gelost op Tjon- Kow, die echter niet doodelijk werd getroffen. De gewonde Chinees moest eenige maanden in het ziekenhuis ver blijf houden en heeft thans nog een stijf ellebooggewricht. Nummer 4 tot en met 17, anders ge- kegd Chang Chong eh' Consorten wij besparen u al hun namen zijn, vol gens de dagvaardiging de andere be klaagden bij het plegen van het mis drijf behulpzaam geweest door de, in de loods verblijf houdende Chineezen, die niet tot hun partij behoorden, met revolvers te dreigen en zoodoende op een afstand te houden. In de zaak tegen deze 17 Chineezen) zijn niet minder dan 30 getuigen ge dagvaard, onder wie eenige doctoren, de commissaris van politie Tinholt en in' specteur De Vries Humel, die het om derzoek geleid hebben, benevens anderfl politie-beambten en nog eenige Chinee zen plus tolk. Het aantal toegevoegde verdediger? is 13. De zaak, welke 's middags dient, het treft de poging tot moord op twea Chineezen in de Ohineezenwijk in da Bantammerstraten. Aan deze vijftien be klaagden is hetzij poging tot moord, hetzij medeplichtigheid ten laste gelegd. Het meerendeel hunner is op vrije voe ten. 430s NED. STAATSLOTERIJ. ^Trekking van Woensdag 27 Seot fc 5e Klasse 7e Liist. Hooee Prlfzen: 20 2525 6011 16088 17817 elk 1000. 18621 ƒ400. 9438 18283 19862 19928 elk 200. 980 11794 19287 19495 21767 elk 10$ Prijzen van ƒ70: 24 41 70 284 352 817 1395 2274 3083 3557 4149 4752 5321 6043 6799 7600 8503 9276 10117 10922 11326 12542 689 1119 1839 2725 3296 3987 4467 5008 5836 6682 7328 8210 9085 9859 797 1263 1860 2788 3398 4054 4536 5194 5966 6693 7490 8373 9204 9894 814 1273 2159 3064 3553 4102 4660 5210 6016 6733 7506 8384 9256 10081 10693 10702 10771 11179 11228 11277 11701 11718 12171 12640 12743 12858 13358 13477 13519 14318 14480 14551 15000 15003 15080 850 1560 2278 3094 3734 4295 4764 5651 6152 6837 7837 8713 9517 10205 Trekking van 950 nummers ten overstaan van Notaris A. G. Mulle. Prjjs van f 1000 658 3891 4850 9497 16911 400 45 3000 4313 5247 200 6459 7723 12065 100 2292 5362 5627 6980 10597 1194316998 17282 18005 18775 Frijzen van f 90.- eigen geld.) 101 2444 4455 5941 898811169 13740 17559 19443 1702 233 2555 4578 6167 9056 11648 94 17623 19530 1960 67 2661 4717 6295 91 92 13803 73 76 2165 361 90 35 6576 917011718 11 92 79 2523 408 2756 91 6614 9339 44 14172 17800 19692 3233 647 894 1673 2314 3134 3829 4350 4979 5698 6314 6871 7940 8904 9650 967 10448 105651 11029 11048 1. 11355 11364 11662! 12578 12620 1262» 12909 13062 13132 13139 13521 13889 14145 14295 14606 14727 14768 14902) 15104 15187 15239 152511 15288 15347 15348 15507 15525 15540 156041 15742 15812 15862 15902 15943 15970 1614? 16178 16282 16326 16365 16399 16423 16440' 16606 16700 16775 16847 16853 16893 16002 16927 17260 17298 17383 17481 17571 176051 17621 17633 17758 17779 17895 17926 18017, 18046 18144 18186 18216 18217 18237 18279; 18344 18358 18622 18946 18.983 19029 19097 19207 19247 19271 19464 19465 19763 19842 19867 19953 20401 20479 20699 21073 21121 21146 21175 21203 21360 21395 21438 21539 21615 21673 21726 21826 21851 21871 21941 21956 22033 22051 22141 22356 22367 22504 22609 22808 22909.^2972 jwnsa- - 545 88 4800 61 68 11944 14540 18058 19700 3493 610 2815 17 6866 9575 12003 70 83 19814 67 21 40 67 84 12184 14788 18134 19904 774 54 46 84 9633 12227 14840 18270 66 3888 803 2-64 5032 6975 9859 12309 14920 84 90 4123 96 3007 48 7020 99C0 12456 77 93 20015 4398 940 3115 76 7191 10005 12539 15141 18367 78 4701 71 33 92 7219 9 77 15354 75 20229 4932 1030 3206 5142 96 74 12619 15436 82 69 rln, 1151 69 65 73C0 10154 56 15660 18445 98 D25 3392 94 S0 59 90 15732 70 20391 62 3444 5221 7583 88 12726 15869 18707 20552 5970 1593 81 87 7635 10372 13020 15916 40 58 6137 1715 93 5382 7732 10424 69 16561 18927 67 6421 53 3581 84 46 10595 90 16653 50 93 6791 87 90 5470 64 10607 13239 16797 87 20801 6955 1972 3898 5514 7951 10700 67 16819 19029 62 710', 2000 4016 33 74 29 13330 16912 74 5 17 51 8157 33 82 17101 19175 19 80 56 8445 75 13435 17:10 89 38 4174 79 52 96 70 23 19221 2243 4312 5817 8698 10999 13531 17537 70 2415 29 95 885211097 44 40 19349 22 50 5921 8902 11157 13667 45 19441 Later aflosbaar. 7428 7755 8232 t 8374 8615 8776 i 8877 "023 9310 65 2319 4132 6505 9130 11343 13908 16436 18690 9680 119 38 44 54 34 86 60 37 18739 9958 31 86 4236 82 -14 11420 54 2403 89 6679 9273 41 64 89 98 6780 9319 99 96 2502 4321 86 21 11579 49 83 14009 53 50 11631 63 16613 75 32 92 16707 79 54 14108 14 12 93 114 370 659 824 1070 1338 1760 2047 2180 2541 3240 3616 3745 3978 4155 4400 4757 4941 5108 5460 5988 6159 6435 6840 6979 7229 7443 7831 8247 8376 8623 8794 8883 9027 9378 9681 NIETEN: 160 170 393 663 899 1078 1344 1784 2123 2230 2546 3259 3619 3753 3982 4172 4553 4796 4946 5161 5602 5991 6164 6503 6841 6987 7231 7511 7S92 S272 8527 8625 8815 8954 9059 9403 9792 439 670 922 1176 1355 1854 2125 2257 2592 3273 3627 3836 3993 4206 4586 4822 4977 5196 5614 5993 6230 6633 6852 7079 7298 7565 7958 8280 8589 8641 8816 8965 9154 9408 9838 190 486 682 937 1184 1466 1873 2130 2374 2808 3280 3697 3856 4008 4207 4613 4863 5010 5296 5639 6023 6268 6638 6867 7093 7320 7628 7960 8306 8592 8689 8828 8983 9250 9415 9851 225 519 727 946 1243 1513 1906 2139 2464 3039 3294 3707 3864 4050 4216 4642 4874 5020 5301 5641 6069 6285 6700 6868 7154 7353 7673 8201 8312 8692 8859 7281 95!» 1320!' 1623 19591 2159 2513 3075 3466 3720 3866 4119 4261 4688 4881 5063 54281 58191 613? 63401 6744 6953 71761 7421| 77081 82061 8372) 9255 9653 9S65 62 75 70 85 9974 10034 10276 10280 251 43 75 6827 313 48 96 6912 68 62 4411 31 78 99 39 48 407 2607 4519 7004 9429 99 19 18 48 97 9561 11748 44 10236 csfx,: ,„o1e 10358 10430 10509 79 16505 18840 j 0600 10631 10747 61 10900 10914 10926 64 11191 67 11625 91 11854 10038 10090 10120 10308 10342 10344 10514 10546 10762 10786 10960 11016 11244 11308 11402 11547 11706 11783 11657 11695 41 54 72 7167 9615 11834 14212 16809 82 10cri7 575 89 87 7234 73 36 85 23 19007 J*59' 644 2749 4653 79 975311926 92 31 26 12715 68 64 58 7335 78 12029 14358 61 78 81 67 52 9801 92 70 76 93 2835 4904 96 99 12156 71 16900 756 42 11 7434 9920 12232 84 21 30 61 10050 71 14433 47 74 55 84 73 -±i isjui n7f)t 49 7521 61 12302 90 17009 19492 60 42 85 26 14516 48 19507 J^bl 67 93 10131 39 50 58 14 13965 68 7662 46 40 59 17123 50 14189 51 81 14605 38 63 1 4200 89 12414 32 56 19653 14338 90 32 42 65 72 ^553 2418951 12069 12073 12078 59 69 12231 12252 12364 11920 11946 11972 11985 12083 12119 12417 12422 12557 12598 76 60 828 75 78 83 89 2901 941 19 12510 12530 12727 12737 12772 12785 53 12821 12822 12836 12863 12873 72 12965 12983 13032 13055 13087 13219 13227 13267 13277 13455 13466 13488 13491 13569 13589 82 13180 97 13447 24 19176 41 19307 9257) 96561 9927) 1018? 103531 10563 10590 10797 10802. 11114 11151 11621 11623* 11804 1183^ 12017 1206 lf 12152 12226) 12475 124.901 12659 127001 12818 12819 12891 12898 13147 13165 13282 13298 13515 13538 13642 13649 13659 13699 13791 13971 13839 14009 54 90 1067 74 21 23 77 86 5000 20 93 65 94 7725 27 66 1179 3027 20 66 93 43 90 17203 1200 72 54 75 10254 12531 14718 12 85 73 79 66 59 19 36 3117 5145 7827 10331 99 20 39 80 26 59 7907 40 12600 29 62 45 5211 65 57 18 78 17341 19806 1 5625 48 35 14220 14300 14359 14447 14717 14733 1302 29 69 1447 14813 14818 14830 „91 7 15016 15049 15057 21 15292 15299 15374 44 15501 15516 15557 13846 13849 14035 14036 14302 14310 14457 14462 14736 14739 14940 14956 15090 15128 15387 15417 15559 15561 66 68 70 39 67 78 73 41 79 10416 98 3210 5329 91 33 1508 33 44 8029 72 9 42 45 31 79 12704 15010 17520 25 68 5407 54 10504 29 44 28 48 98 61 8109 17 15637 15658 15681 15870 15944 15951 1660 3324 84 68 47 5552 88 53 66 1759 70 78 62 93 5616 86 3420 1801 62 29 32 58 87 28 14817 62 15626 39 49 1-7411 89 15868 £9 16691 34 66791 48 17055 9? 17433 30 72 74 35 15140 99 52 65 17625 16549 16569 16707 16730 15699 15992 16136 16141 16354 16369 16630 16647 16733 16735 92 10629 59 61 62 63 97 89 12835 15252 16837 16940 16953 16954 17083 17291 13920 13937) 14064 1407? 14319 143241 14471 145225 14783 1480# 14975 1497» 15174 15259 15447 15455 15570 15608 15831 15845 16016 16048 16157 16232 16388 16458 16657 16679 16765 16781 16957 1697? 62 20121 17705 85 38 60 1 18051 17 37 1900 78 93 58 74 17720 21 8225 53 67 82 36 71 *8245 23 68 62 12943 96 46 91 18o65 71 72 89 51 15321 50 20251 18660 81 86 96 13008 50 91 63 18918 83 88 10723 25 80 17808 97 ]0()99 5215488 58 20314 0200 54 15513 93 49 „fk, 92 4817954 53 97 15853 18051 96 855 97 13184 15953 64 74 75 78 88 8339 89 5796 51 2007 3565 5845 8430 8 87 52 58 4fl Q'i 7Q 41 94 66 90 10859 13253 48 3661 5910 8538 97 60 49 60 65 93 50 20437 19951 67 88 20021 17314 17398 17411 17428 17440 17467 17573 17656 17658 1779Ö 17813 17822 17892 17924 17927 17944 18053 18086 18114 18140 18176 1819Ö 18254 18319 18331 18386 18404 18424 18566 18569 18596 18642 18645 18652 18671 18708 18765 18840 18898 18903 19041 19049 19067 19070 19199 19228 19254 19268 19483 19484 19492 19497! 19679 19784 19843 19852 19876 19901 19947 19949 18974 18993 19120 19134 19296 19473 19635 19675 19863 19868 19970 19976 19989 19994 20006 20012 20049 20063 20067 20144 20145 20177 57 83 27 50 10900 95 16070 35 51 20331 61 88 79 8661 66 13320 16124 99 87 62 3716 90 8011021 97 18107 2053J 20199 20215 20219 20226 20232 20270 20279 2105 33 94 8702 75 19 42 6026 6 76 38 43 78 35 84 45 3843 6114 6011122 81 85 59 8839 11200 88 3946 96 98 91 61 6258 8912 2209 69 6319 60 53 85 44 93 79 4011 52 9027 2307 89 74 66 11 4106 6400 89 11326 99 17 25 75 9115 31 13862 66 20371 20396 20461 20471 20477 20436 «mom o 20514 20519 20540 20552 20571 20598 2060: 34 53 1821Zq6»6 20651 20673 20786 20860 20870 20931 2098, 83 21019 21059 21068 21079 21096 21116 2114 21208 21292 21337 21372 21373 2137- 47 21393 21439 21440 21488 21515 21536 2160 04 21628 21671 21747 21794 21864 21867 2188 22022 22023 •40 54 86 53 - 60 16202 99 20745 21167 68 7 18301 69 11 64 44 20818 21887 21929 21968 li 1044/ 22062 22093 22113 22132 22136 22144 221 22254 22280 22286 11 13423 20 13554 28 97 86 83 92 56 13634 16324 18519 20901 22'5I 6813755 51 93 29 22406 22455 22473 79 76 16405 96 33 22590 10 18602 69 22682 28 87 22025 2204 22303 22332 2235 22496 22497 22511 22514 22606 22634 22644 22649 22654 22660 22738 22753 22777 22794 22798 22801 >22817 22839 22847 22883 22914 22948 2296 Vorige lijst ontbreekt 1272290 8639 m-z. 8634 5e Klasse 6e JLjjs*: 3080 m.z. 3013; 2I9fi5 HUS4' 14327 m.z. 14327» ÏHet. 70.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2