BUITENLAND BINNENLAND. Tweede Blad - 27 September 1922 iUITEML. BERICHTEN. EIMMENLANBSGH Ü5EUWS. Uit onze Oost. Onschuldig veroordeeld De crisis in het Oosten: de nieuwe schending der neutrale zone; de ministers te Konstantinopel afgetreden; afstand van den Turkschcn Sultan verwacht; Ernstig rapport van generaal Townshend. Onder de Telegrammen: crisis in de Grioksche regeering; Koning KonstantOn afgetreden. Een derde inval in de neutrale zone. Een nota der Russische regeering aan Engeland. Rusland verlangt aan de be sprekingen over de Oostersche kwestie deel te nemen. De regeering van Angora naar Konia overgeplaatst. Een oproep der Tweede In ternationale tegen den dreigenden oorlog. Tal van vooraanstaande plaatselijke journalisten benevens ongeveer tiendui zend Grieken vragen om paspoorten. De Grieksche militaire missie is gisteren ver trokken. De vlootvermindering en de Oostersche kwestie. Een dreigement der katholieke Vlamingen. ken. Hij wtees er op 'Jat de Vïamtrigie®1 Een verworpen wetsontwerp door den onderkoning van Britsch-Indië van kracht verklaard. De conferentie te Tsjangtsjoen mislukt. Oud-president Wilson weder ten tooneele. Mislukte bankroof. Een ernstig ongeluk in Zweden. AMdtrskennis. Wat veel geëischf. Kinder-verpleging. De redactie van „De Nederlander" Nederlanders in Smyrna. De Katholieke Staatspartij. Het Koninklijk bezoek aan Am sterdam. Familiebezoek aan 't Hof. Zieke patrijzen. Tegen de Tabakswet. HET VISSCHERS GEDENK- TEEKEN TE SCHEVENINGEN. gens naar de weduwen en weezenj die zij van nabij toesprak. Dit was een hijzonder ontroerend oogenblik, waarhij geen der omstanders onbewo gen kon loezien. Zichlbaar onder den indruk, doch haar warm opwellende gevoelens beheerschende, boog de Ko ningin zich vol teederheid over de arme kleinen, waarna zij woorden van innige deelneming richtte tot de snik kende vrouwen, op wier betraande ge laten een diepe erkentelijkheid voor. S'eze woorden van troost en mede gevoel lag ten toon gespreid. Een der vrouwen,' mej. de wed. Roeleveld, geboren Westerduin, gaf in haperende klanken uiting aan het vol- gekropt gemoed van haar en hare lolgenooten en dankte H. M. de Ko ningin voor Haar bewijzen van op rechte deelneming. De aandoening, welke zich bij dit menschelijk contact van Vorstin en volk van de aanwezigen meester maak te, was onvergetelijk en vertolkte zicht in een sponlakn aangeheven: „Dat 's Heeren zegen op U dacl H. M. de Koningin kon zich als het ware niet losmiaken van deze om geving. Reeds eenmaal had Zij door een energieke wenk te kennen gege ven, dat het nog geen tijd yitas voor de rijtuigen om vóór te rijden. Thans onderhield zij zich telkens weer met andere personen en kre gen alle leden vfan het comité, als mede de vertegenwoordigers den Schippersvereeniging, de heeren C. V« d. Toren en A. Roeleveld, in huni ruige visscherslrid, een beurt. 1 Toen eindelijk het oogenblik van vertrek was laangebroken, werden d® Koningin en de Prins luide toege juicht, welke toejuichingen zich voort zetten langs den met een h'aag van belangstellenden bezetten Ouden Sch* veningschen Weg. Een brug over het Noord-Holland» sche kanaal. Vliegongeluk op de Marowijne, FEUIL LETON Laat ons eens aannemen, dat Lucien als hij je schoonzoon en je compagnon is geworden, Jaenne Fortier ontmoet. Laat ons verder aannemen, dat Jeanne Fortier er in slaagt, hem nog meer er van te overtuigen, dat zij niet i chuldig is. Stel je voor, dat ze famen den waren brandstichter van Alfortville gaan zoeken,den waren moordenaar van Ju les Labroue en dat zij hem vinden. Het is duide.lijk, dat Lucien zelf aan J anne Fortier het zwijgen zou op leggen. Zou hij dan een schandaal kunnen uitlokken tegen den man, waarvan hij de dochter heeft ge trouwd Nooit Dat was ook mijn gedachtengang, toen ik van Mary's liefde voor Lucien vernamantwoordde de gewaande Paul Harmant, maar van het huwelijk kan niets komen. Kom, komIs die jonge man misschien al getrouwd Getrouwd niet, maar hij bemint ten meisit Is dat meisje rijk Zij bezit geen centime. - Wat een ezelHet klinkt onge- loof elijk. Goed maar waar is, dat Lucien de hand van Mary heeft geweigerd. Nu wordt 't me duidelijk. Het is dat meisje van Lucien, dat je plannen dwarsboomt. Zij zal dus moeten ver dwijnen. Zij en niemand anders. Maar als zij weggewerkt is, is 't dan zeker, dat Lucien het vermogen zal accepteeren, dat hem wordt aange boden Daarop reken ik. Het zal de red ding van mijn dochter zijn. Welnu, neef, ik knap dat zaakje wel op. Ik ben je man. Laat dat maar aan mij over. Over eenigen tijd, zal je dochter zich mevrouw Labroue noe men. Tusschen haakjes, hoe heet dat meisje van Lucien en waar woont ze Dat weet ik niet. - Met die verklaring kom ik niet veel verder. Dat geef ik toe. Maar er is iets anders, dat ons misschien kan helpen haar adres te ontdekken. Ik zend Lucien voor drie weken naar Bellegar de, om daar machines op te stellen. Uitstekend, dan zal hij ons gedu- ende die weken niet lastig vallen. Van nacht slaapt hij in de fabriek om morgen ochtend zoo vroeg moge lijk tegenwoordig te kunnen zijn bij de verzending. Maandag morgen ver trekt hij. Nu weet ik voldoendeonder brak Ovide. Zondag is hij vrij, Maan dag gaat hij er van door, dus hij zal den Zondag grootendeels bij zijn liefste doorbrenge'n. Het gaat er dus over zijn gangen na te gaan, als hij uit de fa briek komt, nadat hij de machines naar het spoor heeft doen vervoeren. Nu, daar kom ik wel achter., ik beloof het je. Heb je geld noodig vroeg Jac ques Garaüd. Dat vind ik nuftn buitengewoon tactische vraag zeide Ovide lachende. Men voelt dadelijk, dat men met een man van de practljk te doen heeft. Op het oogenblik vraag ik niets. Is dat niet lief van me Als we weten, wat er aan de onderneming vastzit, zullen we over den prijs spreken. La ter geef ik je wel op, hoeveel daarvoor hoort. Hoe is het adres van Labroue Miromesnilstraat 87, Voldoende. Nu is alles geregeld ik heb honger gekregen, laten wij gaan eten. Laat mij eerst weggaan. Mijn koet sier wacht bij het begin van de avenue. Ik stuur hem weg met de boodschap, dat ik niet thuis kom eten. Dan zal ik je wachten in het re- restaurant Lahire. Om elf uur 's avonds verliet Jacques Garaud zijn zoogenaamden neef. Ovide is de man, dien ik hebben moet, dacht hij onderweg. Als ik hem heb, bestaan er geen moeilijkheden. Ovide van zijn kant liet ook zijn gedachten gaan, over hetgeen was besproken Jongen, ik moet zien, dat ik mijn rente blijf trekken. Reken er op, dat ik voor dit karweitje een aardig bedrag in rekening zal brengen! De neef is rijk.... hij kan betalen. V Sinds haar vader haar beloofd had dat zij de vrouw van Lucien Labroue zou worden, was de stemming van Mary Harmant geheel omgeslagen. De toekomst scheen haar mooier dan ooit toe. Acht en veertig uren slecht? waren verloopen, sinds haar de geluk kige tijding was gebracht en reeds was de verontrustende bleekheid van haar gelaat minder geworden. Den Zondag offerde Paul Harmant geheel aan zijn dochter op. 's Zaterdags had ze een boodschap van hem ontvangen, dat hij niet op het etensuur zou thuis komen. Die onverwachte afwezigheid was voor haar in tegenspraak met hetgeen ze had verwacht. Ze had n.I. gehoopt zich met Lucien Labroue te kunnen onderhouden. Dien Zondag was zij vroeg opgestaan en ging daarna naar het werkvertrek van den grooten in dustrieel. Deze had zich reeds voor bereid op allerlei lastige vragen, welke zijn dochter hem, in verband met den jongen pan, zou stellen. Hij had be sloten, om aan deze pijnlijke situatie te ontkomen, zooveel mogelijk elk gesprek onder vier oogen met zijn dochter te vermijden. Toen dan ook Mary op dit vroege uur binnenkwam, was Jacques Garaud eenigszins ver stoord en fronste het voorhoofd. Een en ander was Mary niet ontgaan. „Stoor ik u, vader vroeg zij. „Een beetje wel, kind, want ik ben verdiept in allerlei berekeningen," antwoordde de millionnair, „maar nu je toch hier bent, kun je me wel goeden morgen wenschen." Het jonge meisje voldeed haastig aan dit verlangen en hernam toen j „Wat gaan we vandaag doen „Ik heb veel achterstallig werk te regelen. Daarmee zal een groot gedeelte van den dag voorbij gaan en vanavond moet ik noodzakelijk een paar uur weg. „U zult toch met mij lunchen en dineeren „Lunchen wel, dineeren zal niet best gaan." „Daar gaan mijn mooie droomen. „Wat hadt je dan gedroomd, lief kind „Dat u Luijien Labroue hadt uit- genoodigd om te komen dineeren." „Je ziet, dat het niet mogelijk is." „Maar dan had hij toch hier kun nen lunchen „Dat kon al evenmin, want mijn heer Labroue heeft stellig vóór zijn vertrek nog veel te regelen. Mary werd bleef Wordt yeryo! De nieuwe schending der neutrale zone blijft vooralsnog het voornaamste punt in de Oostersche crisis. Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat de hooge commissa rissen gisterenmiddag bijeen kwamen ter bespreking van de schending der neutrale zóne. De Fransche commissaris zond een telegram naar Smyrna, waarin hij er bij Kemal op aandrong de onmiddellijke te rugtrekking te gelasten. Lady Harington en de vrouwen van zestien andere opperofficieren zijn ver trokken. De overige officiersvrouwen -ou den heden, Woensdag, vertrekken. Een Amerikaansch draadloos N. T. A. bericht meldt nog, dat de besprekingen #er hooge commissarissen te Konstanti nopel worden bijgewoond door den Ame- rikaanschen schout-bij-nacht, Bristol, als" niet-officieel waarnemer. Een opzienbarend bericht is dat van Reuter uit Londen, dat n.m. te Konstan tinopel de ministers zijn afgetreden en de Sultan heengaat. De correspondent van de „Daily News'' te Konstantinopel meldt n.m., dat de mi nisters van buitenlandsche en binnenland- sche zaken der regeering van Konstan li- nopel afgetreden zijn. Deze aftredingen doen de vorming van een nationalistisch kabinet voorzien, alsmede binnen afzien- baren tijd den afstand van den sultan, die waarssnijnlijk door den kroonprins, die populair is bij de nationalisten, zal wor den opgevolgd. Wat verder de nota der geallieerden betreft, is de houding der Kemalisten nog twijfelachtig, maar de meeste berichten uit Konstantinopel wijzen er op, dat de nationalisten het recht opeischen, de t>:- gangen tot Konstantinopel te versterken, tot welk vergelijk men ook moge komen. Ofschoon tot dusver nog geenerlei ant woord van Kemal Pasja is ingekomen op de gemeenschappelijke uitnoodiging der geallieerden, zou volgens een Ameri kaansch draadloos N, T. A.-bericht, Hi- mid Bey, de vertegenwoordiger der Turk- sche nationalisten te Konstantinopel, Maandag reeds verklaard hebben, dat zijn regeering de uitnoodiging der geallieerden tot een vredesconferentie niet kon aan vaarden. Hij verklaarde, dat deze voor waarden den Turken zouden beletten, troepen uit Azië naar Europa over te brengen en maakte ook bezwaar tegen de bepaling, dat de vijandelijkheden moeten ophouden gedurende de zitting der con ferentie, hetgeen den Turken voordeelen zou doen verliezen, Hamid Bey, de vertegenwoordiger van Angora te Konstantinopel, heeft volgens een later Reuter-bericht, opnieuw mede gedeeld, dat de nationalistische regeering de militaire bezetting van Thracië zal eischen, alsmede vertegenwoordiging van Rusland en Bulgarije op de vredesconfe rentie. Lloyd George is naar buiten terugge keerd, waar hij het antwoord afwacht van Kemal, hetwelk volgens inzichten in offi- cieele kringen waarschijnlijk eerst binnen twee of drie dagen kan worden verwacht. Intusschen blijft men optimist in Engeland. De Londensche bladen ven gisteren weerspiegelen in het algemeen het optimisme ten aanzien van het Na burige Oosten, dat in offideele krin gen heerscht. Eenige bladen bespreken de quaesr- tie der toelating van Rusland en Bul garije tot de vredesconferentie. De „Daily Telegraph" en de „Chro nicle" verzetten zich niet tegen een mogelijke deelneming dezer landen. De „Daily News" spreekt de mee ning uit, dat het aanbeveling zou ver dienen de Britsche troepen uit de Aziatische neutrale zóne weg te ne men in plaats van versterkingen te zenden. De „Daily Express" legt opnieuw nadruk op de wenschelijkheid de pro- Grieksche politiek te laten varen, wel ke de geallieerden van elkaar ver vreemd en een gevaarlijke spanning wekt met de Turken. Niet optimist is Generaal Townshend Deze heeft zich door de „Glasgow Sunday Post' laten interviewen en verklaarde, dat de Turken geen vij andschap jegens Engeland koesteren en niet verlangen tegen de Engelsdhen te vechten. Kemal pasja had tot Townshend gezegd: „Als Engeland wil, kan de vrede in 3 minuten ge- teekend zijn." De regeering te Angora verlangt niets liever, ondanks de dui delijke antipathie, welke de Engelsche staatslieden haar betoonen. Kemal be schikt op het oogenblik over ten naastebij 300.000 krijgslieden, bijna allen geharde en door en door ge oefende kerels. Ik vond, zei Townsr hend, Angora een goed geordende hoofdstad, met een bewonderenswaar dig bestuur en politie, en de zetel van uitgebreide bestuursinstellingen, welke heel Aziatisch Turkije onder hun toezicht hebben. Niettemin be schouwt men hier in Whitehall An gora als een soort van heidensch kamp, waarin Kemal troont te mid den van eeii horde wilden, met zijn beulen naast zich. Ik heb den eersten minister een verslag van mijn be zoek overhandigd en er een bedankje voor gekregen. Vervuld van het denk beeld dat in deze crisis mijn kennis en de invloed, welke ik te Angora meen te bezitten, van nut kan zijn om den vrede tot stancl te brengen, is het mijn ernstig verlangen dadelijk naar Kemal pasja terug te keeren, met de een of andere volmacht als afgezant van dit land, Franklin Bouil Ion, de tusschenpersoon van Frank rijk keert dezer dagen naar Turkije terug en wacht te Parijs in de hoop, dat ik hem zal kunnen vergezellen. Ik heb mijn voorstellen bij Zijner Ma jesteits regeering ingediend. Meer kan ik niet doen. Ten slotte nog eenige verspreide be richten in zake de Oostersche crisis: De Temps meldt uit Konstantinopel, dat Moestafa Kemal zelf de aanstaande conferenties wil bijwonen, doch dat hij in geen geval Klein-Azië wil verlaten, zoodat de besprekingen in een Klein- Aziatische stad gevoerd zullen dienen te worden. De loop van de Parijsche besprekingen wordt volgens het Berliner Tageblatt, te Rome als een succes voor Italië opge vat. Italië wilde steeds het herstel van Turkije en zag in Griekenland een ge vaarlijken concurrent in de Middelland sche zee. Italië acht het verder zijn ver dienste, als Turkije weer in den kring der mogendheden wordt opgenomen en men is Schanzer en Sforza hiervoor zeer erkentelijk. Uit New-Uork wordt gemeld, dat de geallieerde nota over de crisis in het Naburige Oosten door de Amerikaansch© pers in het algemeen wordt beschouwd als een greote concessie aan de Turksche nationalisten en dat een weigering voor de vierschaar van het oordeel der we reld nimmer kan gerechtvaardigd wor den. Eenige bladen noemen de nota een overgave aan de Turken. Uit Pretoria wordt gemeld, dat in het antwoord der regeering van Zuid-Afrika op den Britsohen oproep om steun in zake het Naburige Oosten, de meening wordt uitgesproken, dat de toestand be ter is geworden zoodat er niet langer behoefte bestaat om daadwerkelijke in terventie van Zuid-Afrika. Voorts wordt verklaard, dat Zuid-Afrika ten gunste van handhaving van de vrijheid der zee- ëngtem is door den Volkenbond. De Amerikaanscbe admiraal Bristol heeft permanente instructies zijn werk in verband met de ramp van Smyrna te beperken tot het verleenen van hulp ban de vluchtelingen en de regeering hier weet niets van eenig plan om be scherming te verleenen aan Grieksche schepen, aan welke de toegang tot Smyr na door de Turksche autoriteiten is ont zegd. Men veronderstelt hier, dat hij een voudig voortgaat destrouyers te bezigen om vluchtelingen buiten de oorlogszone te brengen, waar zij worden overge bracht op andere schepen. LONDEN, 26 Sept. (R. B. D.) De Amerikaansche minister van marine Den- by heeft verklaard, dat er geen slag schepen zullen worden geschrapt voor Frankrijk en Italië het vlootverdrag ge ratificeerd hebben. Er wordt gedacht aan de mogelijk heid, dat eenige onderteekenaars hun plannen inzake schrapping zullen wij zigen in verhand met den toestand in het Naburige Oosten. Te Mortsel bij Antwerpen heeft het Katholiek Vlaamseh Verbond Zondag een nieuwe vlag ingewijd, bij welke gelegen heid burgemeester van Gauwelaert, te vens Kamerlid, een rede heeft gehou den, die zeer de aandacht heeft getrok dank zij hun organisatorische eu door zettende politiek tot in de verst-verwij derde steden van Vlaanderen de stad huizen hebben veroverd. In een atmos feer van reactie, van jacht op de Vla mingen, na den oorlog hebben zij dit alles in vier jaar tijd verkregen. Dit is het bewijs, aldus Van Gauwe laert, dat wij het vertrouwen van het Vlaamsche volk niet hebben beschaamd. Een nieuw bewijs zal binnen enkele we> ken worden geleverd bij de behandeling van de vervlaamsching der Gentsche Hoogeschool. Welnu, de Vlaamsche Ka tholieke Kamergroep heeft besloten, in dien deze vervlaamsching wordt ver worpen, wij niet langer de verantwoor delijkheid wenschen te dragen voor de regeering, en in een besliste oppositie zullen treden. De Belgische eenheid kan alleen stevig gevestigd worden op de onvoorwaardelijke gelijkwaardigheid der beide landsdeelen. Wil men dit niet er kennen dan zien wij van alle verant woordelijkheid af. Uit Simla wordt gemeld, dat de regee ring gisteren in den staatsraad aankon digde, dat de onderkoning het wetsont werp ten aanzien van aanvallen der stookpers op de Indische vorsten van kracht verklaard had, als zijnde dit ont werp noodzakelijk. De verklaring veroor zaakte groote opwinding, daar dit de eerste maal is dat de onderkoning van dit recht gebruikt maakt. Een resolutie tot verdaging van het Huis werd als onregle mentair niet toegestaan. Thans wordt voor gesteld, dat de beide Kamers gezamenlijk zullen zitten, teneinde de mogelijkheid te bespreken, het ontwerp opnieuw aan de wetgevende vergadering voor te leggen, welk ontwerp Zaterdag reeds verworpen werd. Omtrent de verwerping van het thans van kracht verklaarde regeeringsontwerp deelt de correspondent van de „Times" te Simla mede, dat Sir William Vincent (lid van den uitvoerenden raad van den gouverneur-generaal, belast met de bin nenlandsche zaken) bij de indiening vau het wetsontwerp uiteenzette, dat door de intrekking van de perswet den vorsten de bescherming was ontnomen, die zij sedert 1910 genoten hadden. Bovendien had de onderkoning in zijn rede in de wetgevende vergadering verleden jaar er op gewezen, dat het waarschijnlijk noodzakelijk zou zijn een maatregel ais de thans ingediende te nemen, terwijl bij de opening der hui dige zitting de onderkoning verklaard had. dat de regeering zich door overeenkom sten en door haar eer gebonden achtte den vorsten dezelfde mate van bescherming te verleenen, die zij vroeger genoten hadden. Sir. W. Vincent haalde eveneens de pro clamatie van den koning-keizer van ver leden jaar aan, waarin den vorsten verze kerd werd, dat onder het nieuwe regime hun voorrechten, rechten en waardigheden ongeschonden en onschendbaar zouden blijven. Ofschoon het ontwerp een speciale be paling bevatte, waarbij rechtmatige critiek gewaarborgd bleef, steunde de vergadering den heer Iswar Saran, die, ,in een heftige rede, verwees naar de conclusie van de commissie inzake de perswetten, waar van Sir W .Vincent en dr. Tej Bahadur Sapru (lid van den uitvoerenden raad Voor jusli(ie) leden waren en den maatregel cri- tiseerde, die met 45 tegen 41 stemmen (de wetgevende vergadering telt in het ge heel 143 leden, waarvan er 104 gekozen eu 39 benoemd, wgrden) werd verworpen. De conferentie te Tsjangtsjoen tusschen vertegenwoordigers van Japan, Tsjita en de sovjet-regeering is met een mislukking geëindigd wegens de weigering van Japan om een datum vast te stellen voor de ont ruiming van noordelijk Sachalin. De correspondent van de „Times" te Washington meldt, dat oud-president Wil son het gunstige moment afwacht om een verklaring van groot belang het licht te doen zien. Het is geen geheim, zegt de correspondent, dat Wilson gelooft, dat de democratische partij terugzinkt in een zui ver negatieve politiek en dat hij al het ge wicht van zijn gezag dat grooter is dan velen gelooven zal bezigen in de rich ting van iets meer positiefs en krach tigs. Hij zal, naar de correspondent ver neemt, een oproep uitvaardigen tot toe treding van Amerika tot den Volkenbond op grond hiervan, dat Amerika's weige-' ring om tot den Volkenbond toe te tre den verantwoordelijk is voor vele rampen van de laatste drie jaren en dat het voortduren van dit blijven buiten den Vol kenbond de verwarring moet bestendigen, waarin de wereld thans verkeert. Een draadloos N. T. A.-bericht uit Sten- benville (Ohio) meldt, dat de kassier van de First National Bank te Hopedale in den hals is geschoten en vermoedelijk doode- lijk gewond door vijf mannen, die °P klaarlichten dag poogden de bank te plun deren, maar die met leege handen moes ten vluchten toen de assistent-kassierster om politie riep. De Fransche bladen bevatten een tele gram uit Stockholm, waarin wordt e- meld, dat er aan de Zweedsche kust een gedeelte van een rots naar beneden is ge stort en op eenige aan den voet gelegen gebouwen is terecht gekomen. Men vreest dat er meer dan 100 slachtoffers zijn. Socialisten plegen nog al eens te snoeven op de kennis hunner mensehen Ze doen in dit opzicht de libera len al heel aardig na! Zoo heet het strijk en zet, dat de christelijke arbei ders zoo dom zijn maar de „bewusten" zijn op de hoogte Als de Socialisten eerlijk zijn komt er wel eens een enkele maal een an der boekje open. Zoo vertelt men thans in de „Voorwaarts" „Onder het zoek licht", dat in een kleine arbeidersbiblo- theek de romans de sporen droegen van aanhoudend gebruik, terwijl de socialisti sche „ontwikkelings-lectuur" er u't zag, alsof ze zoo pas uit den boekwinkel kwam. „Hoewel iedere ontwikkelde arbeider 't Socialisaiierapport, esn der belangrijk ste partij-uitgaven, begrijpen kan, heeft een derde onzer partijgenooten het nooit gezien, 'n derde heeft er een beetje in gebladerd en een derde heeft het in derdaad gelezen. Waarschijnlijk is deze berekening nog veel te gunstigzegt de man van het zoeklicht. En hij zal wel gelijk hebben. Maar daarom weten „onze partijgencoten" nog zoo weinig van de dingen waarover men hen laat stem men en waarover ze op congressen en vergaderingen resoluties en moties aan nemen, die klinken als klokken, of lie ver als ketels Onder bovenstaand opschrift schrijft het „Hbld.": „Als iemand het raadsel van den wolf, de IkooQ en de geit eens zou oplossen met het denkbeeld: „zet ze ieder in een afzon derlijk bootje" wij zouden zeggen: aar dig gevonden, maar de oplossing deugt niet. Zij is st rij dig met de opgaaf. Wanneer nu de arbeiders-vakcentralen het vraagstuk „hoe worden wij hot eens over onzen afgevaardSgd'e naar Genève?" ontwarren door voor te stellen: „wij gaan ollemaal".dan past toch eigenlijk een zelfde opmerking. De Regeeriing staat weer voor het netelige vraagstuk, een arbeiders- vertegenwoordiger uit die Nedesflandsche vakbeweging te benoemen. Zij vraagit ad vies aan de vier centralen, die in aanmer king wenschen te komen om een van hun leden benoemd te zien. De centralen over leggen, en wij kunnen onze oogen haast niet gelooven, maar heit staat er! zij 'komen tot „volledige overeenstemming." Maar in welken zin? Wed, dat de afge vaardigde uit het N. V. V. mag worden benoemd, maar dait deze dien steun dient te genieten van.... drie technische adviseurs, ieder uit een van de andere groepen. Aldus zal aan den minister van arbeid worden ge adviseerd. Nu klinkt heit heel mooi, dat woord „technische adviseurs." Maar het beteekent niets anders dan „menschen, die óók mee willen, en voor wie toch eigenlijk geen plaats is." Dat hedle technische adviseur schap is uitgevonden, toen men bij vorige gelegenheden een grooten concurrentie-nijd tusschen de bonden walt wiilde verzachten. Zoo wilde de Regeering voor de conferen- tie-1921 te Genève behalve den heer Serra- rens van het Roomsch-Kathollek Vakver bond eet. „adviseur" uit het N. V. V. be noemen. ai: een. maar om die dit keer niet begunstigde vakorganisaltie tevreden te stel len. Ben jammerlijk mislukte poging in tusschen waolt het N. V. V. verklaarde op formalistisch-juril'Ssche gronden die bonote- ming van den heer Semrarens ongeldig, en maakte ook in hot builtenCand groot spek takel. Het slot is geweest, dait het Intern. Hof van Justitie het standpunt van heft N. V. V. heeft gewraakt: helt Hof „voelde n.iet voor die.... „juristerij!" Maar in elk geval: tot nu toe is helt niet noodig, dal de Staat aüiijd uit tedere organisatie een advi seur benoemt en betaalt. Bescheidenheid 'is nog altijd een sieraad; dat mogen de concurreerend'e en confe- reerende vakcentralen wed eens bedenken." Naar Mgr. Dr. Alph. Ariëns mede deelt, zijn, van de oprichting af tot Januari van dit jaar, door het R.K. Comité voor huisvesting van kinde ren uit den vreemde totaal 63.000 kinderen hier te lande verzorgd en verpleegd, n.I. 25 000 Oostenrijksche, 5000 Hongaarsche, 26.000 Duitsche, 6000 Belgische en 1500 Nederlandsche. Dr. Ariëns berekent, dat daarvoor f 9.525.000 aan verplegingskosten is uitgegeven door particulieren, en f 820.000 door het comité, dat aan giften en geschenken voor ongeveer f 3.100.000 aan de kleinen is mee gegeven en dat 486 wagons levens middelen en goederen tot een be drag van f 1.813.000 daarheen is ge zonden, wat 'n totaal-generaal maakt van f 15.320.000. In „de Nederlander" wordt medege deeld, dat professor Slotemaker de Brui ne, die sinds Januari jl. met de heeren Schckking en Snoeck Henkemans de hoofdredactie vormde van het christelijk- historisch hoofdorgaan, „om geheel per soonlijke redenen" uit de hoofdredactie is getreden, doch dat commissarissen al het mogelijke doen, den hooglferaar als medewerker voor verschillende rubrieken te behouden. Blijkens bij het departement van Bui- tenlandsche Zaken ingekomen telegrafisch bericht is het s.s. Deukalion van de Koninklijke Stoomboot Maatschappij op 24 dezer te Konstantinopel aangekomen met den waarn. consul-generaal en om streeks 150 leden van de Nederlandsche kolonie te Smyrna aan boord. De gezondheid :t?estand van dezen liet niet ts wenschen. Naar de „Msb." verneemt, heeft staats raad Struycken, vanwege hot Bondshe- stuur aangezocht om het presidium op zich te nemen der commissie, welke zich belasten zal met het ontwerpen van een algemeen kiesreglement voor de Katho lieke Staatspartij, doen weten, dat hij wegens overdrukke werkzaamheden ver hinderd is, deze benoeming te aanvaar den. Uit 's-Gravenhage wordt gemeld: Het bezoek van de koningin aan Am sterdam, dat in het voorjaar moest wordën uitgesteld wegens het overlijden van de Moeder van Prins Hendrik, de Groot Her togin van Mecklenburg, is thans bepaald op Maandag 30 October en volgende dagen. Vrijdagavond wordt Hertog Adolf van Mecklenburg, de broeder van Z. K. H. Prins Hendrik, voor eenigen tijd als gast op Het Loo verwacht. Jagers en anderen treffen in het veld in de omliggende gemeenten van Steenwijk gedurig patrijzen aan, die slechts met moeite en zeer weinig kunnen vliegen, zoo dat ze gemakkelijk met de hand gevan gen kunnen worden. De dieren zijn ziek; ze hebben om de oogen en op de pooten tal van puistjes, vrij zeker vogelpokken. Toch worden ze nog in den handel ge bracht. Ook onder de duiven in die stre ken komt deze ziekte voor. Het Comité van Actie inzake de Tabaks wet, heeft een adres tot de Tweede Kamer gericht, waarin gezegd wordt, dat de Tabakswet, ingevoerd op een voor de in dustrie zeer ongunstig tijdstip, de con sumptie van het producte sterk doet ver minderen, de werkloosheid doet vermeer deren, den producent en winkelier onnoo- dig kostbare en drukkende lasten oplegt, de persoonlijke vrijheid belemmert, voor controle op de richtige naleving het aan stellen van een groot aantal ambtenaren noodzakelijk maakt, en het Rijk geen voordeelen zal opbrengen, die opwegen tegen de bezwaren. Daarom wordt de Kamer verzocht de Tabakswet te willen intrekken. Omtrent de onthulling van het vis- s ell e rsged enk! eeken te Scheveningien, van de in den oorlog omgekomen vis- schèrs door H.M. de Koningin ver nemen we nog het volgende: Nadat het vorstelijk echtpaar een krans aan den voet van het gedenk- teeken gelegd had, bracht de Burge meester van Den Haag, Mr. Patijn, II.M. en Z.K.H. eerbiedig dank voor hun aanwezigheid. Verder dankte hij allen, aan wier samenwerking het oprichten van dit gedenkteeken was te danken, met nar me de Schippersvereeniging, van web ke het denkbeeld schijnt te zijn uib gegaan, de commissie waarvan Ver maas tot zijn dood de ziel was, en den architect, den heer Van Duyne, voor de naar spr.'s smaak zeer go- slaagde uitvoering. De gemeente 's-FIage heeft het ge denkteeken met groot genoegen zien ven-ijzen, omdat daarin een hulde ligt opgesloten aan ingezetenen, die gebleven zijn bij de vervulling van wat zij hun plicht achtten. Zij hebben de beste eigenschappen getoond, die on zen volksaard kenmerken. Onze volks aard leidt nu eenmaal minder tot schitterende heldendaden, dan tot taai volhouden, stoeren weerstand en on verzettelijke volharding. Dit hebben nu ook deze mannen gedaan en daarom is het gedenkteeken van een streng en sober karakter. Hier, op deze plaats, den eerbiedr waardigen Ouden Scheveningschen weg, waar duizenden passeeren, zal dit gedenkteeken getuigen van de ver schrikkingen van den oorlog, die de nijvere zonen van een onzijdig volk tot slachtoffers maakte, doch ook van den moed en de plichtsbetrachting van de mannen, wier namen in de oor konde zijn vastgelegd, welke hier wordt bewaard. Namens het gemeentebestuur ver klaarde spr. het monument te aan vaarden en naar vermogen in stand te zullen houden. De Koningin begaf zich alsnu naar het monument, dat zij in bijzonder heden nader bezichtigde, en vervol Reedis geruimen tijd hebben de bewoners van Amsterdam benoorden het IJ aange drongen op het maken van een brug tier verbinding van de beide oevers van het Noord-Hollandseh kanaal. Zooals bekend is, was in het uitbreidings plan voor den overkant van het IJ van 1914 een groote brug ontworpen vóór het Kraaieniplein. Destijds echter bestond er nog geen aanleiding dit werk ter hand te nemen, wijl er nog zoo goed als geen be bouwing. bestond. Sedert echter is die zeer toegenomen en heeft het overbruggings- vraagstuk de voortdurende aandacht van B. en W. gehad. Reeds vóór het verzoek van de bewoners inkwam, waren voorbe reidende maatregelen getroffen en hadden B. en W. aan den minister van Waterstaat de voorwaarden gevraagd, waarop de over brugging zou worden toegestaan. De ver gunning tot den bouw van een brug is en kele maanden geleden verkregen. Thans is dit gedeelte van het uitbreidingsplan nader uitgewerkt in overeenstemming met de door den minister gestelde voorwaarden. Eerlang zuiilen deze, in een voordracht van B. en W. aan den Raad wonden voorgelegd en mocht dit college dan het daarbij te vragen credïet verleenen dan zal, binnen niet te langen tijd, een brug op de aangeduide plaats, hot aldaar dienst doende zeer Ge brekkige pontverkeer vervangen. Van een passagier die met de laatste mail uit Albina gekomen is, vernam „De .Vest" het volgende, omtrent een tragisch ongeval met een vliegmachine. De heer Réjone kreeg opdracht van zijn chef om een proefreis te doenmjet 'n nieuwe vliegmachine. Hem werd mee gegeven een leerling-mechanicien terwijl hij nog zijn broer, die in Cayenne over gekomen was om zijn hnweliiksfeest bi| te wonen, meenam. (Een tweede broer, die ook uitgenooiigd was om den tocht mee te maken, weigerde op het laatste oogenblik mee te gaan). Een tweede pas sagier was een vriend van den heer Réjone. De opstijging geschiedde zonder stoor nis, de machine steeg snel en zettel koers in de richting van den Holland- schen oever. Plotseling bemerkte men in Albina dat er iets aan de machina scheen te haperen. In schokkende vaart daalde het vliegtuig, helde naar rechte over, daarna heelemaal links en viel ein delijk met den kop naar beneden. Dicht bii de oppervlakte van de rivier zag men twee personen uit het vliegtuig springen (vallen?). Het is niet uit gemaakt of ze eruit gesprongen zijn onl een laatste poging tot redding te doen of dat ze er uit geslingerd zijn. Nog even voor het bereiken van het water volgde 'n hevige ontploffing. Het vlieg tuig zonk onmiddellijk. Daags daarna werd het geraamte van de machine op gehaald. Hierin vond men o.a. eenige open gereten schoenen, waaruit opgemaakt werd dat de verongelukten pogingen had den gedaan zich te redden door uit de boot te springen toen ze de oppervlakte genaderd waren. De 4 lijken ziin la ter opgevischt. Naar Suriname" mededeelt, zullen de lijken van de gebroeders Réjon worden gebalsemd en per eerstvolgende gelegen heid naar hun geboorteplaats Martinique worden vervoerd. £6

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 5