HANDSCHOENEN m GERZON Jongens Ulsters Jekkers MODELMELK „DE CRUQUIS" Restantrollen blanco papier Uitsluitend eigen fabrikaat Beslist billijke prijzen 35 55 75 12 12 12 2— 32 HAARLEM Nieuwe Modellen UTRECHTSCHË MISSIEWEEK. LUCHTVERKEER. GELENGD NIEUWS. KORTE BERICHTEN. MARKTNIEUWS. REKLAME AANBIEDING DAMES weder verkrijgbaar a 0.25 per Kilo. Drukkerij „DE SPAARNESTAD", Nassaulaan 49. Ingang magazijn alleen onder de klok van onze Modelboerderij In het bizonder geschikt voor Zieken, Zwakken en Bébé's PRIJS PER HALVE LITER- FLESCH 18 CENT. LOS' Dameskapperszaak Internationaal Missiecon gres. Inleiding Dr. Ant. Freitag Debat. Een stalen vliegtuig. Op het vliegveld van Norwich (En geland) zijn gisteren goedgelukte proeven genomen met het voor het Engelsche dept. van Luchtwezen gebouwde stalen vliegtuig. Deze machine, die voorzien is van motoren ter sterkte van 1000 P.K., heeft een werkingsstraal van 1000 mijl en kan eenige tonnen gewicht aan hom men medenemen. Hoewel het toestel ge heel van staal is gebouwd, kon er zoo De ex-kroonprins. In Frankrijk verdwenen. Een hinderlaag van gemaskerde bandieten. Moordaanslag te Heerlen. Mislukte demonstratie. Een lelie met 600 bloemen. De sabotage op de I. C. A. F. Gestolen goud* Herrie op een Wielerbaan. 'dSag geldig waferf, sTaa'giTe fflert ér ffi de rust te herstellen. Direct veredelend schijnt die wieler sport op de toeschouwers niet te wer ken, zegt de „Rsb." waaraan we bo venstaand herrie-bericht ontleenen. Een schietpartij in een trein. Duitsche mijnwerkers. "Gf, wosferift. TcfflJ—SAW T5.TW—7R.mr STOF IMIT. SUEDE LEDER Wacht niet tot het te laat is. Koopt nu Uw Brandstoffen voor het duurder wordt. Nu koopt U bij A. ROMEIJN, Meerdorpstraal 49, Hillegom uw goedkoopste Brandstoffen voor Hillegom en Omsfr. Belgische Anthraciet afm. 20/30 3.60 afm. 30/50 i 3.80 Eierkolen f 2.per H.L., tranco thuis. en (50 kerngezond®,), koeien) onder VEEARTSENIJ KUN Dl GE, BACTE RIOLOGISCHE EN SCHEIKUNDIGE controle, is door aseptische win ning een waardevol voedsel voor JONGE en ZWAKKE kinderen MET 4 APARTE SALONS. Thans Gevestigd JANSSTRAAT 69 Telefoon 883. ondier voorzitterschap van Mgr. Hennas, alg. secretaris van dien Priester Missiebond, werd in de vergadering van Dinsdagmorgen om 10 uur, «Se bijeenkwam in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen door Dr. Ant. Freitag (S.V.D.( het onderwerp „Wat is .\Rsie- wetenschap en waarop is zij geba seerd" ingeleid. Op het podiium waren gezeten H. H. D. D. H. H. Mgr. A. Diepen en Mgr. (Jr. Jan Olav. Smit. Missiewetenischap, aldus inleider is ©ener zijds een vrucht van onze moderne Missie beweging doch is anderzijds de krachtige steun dier zelfde beweging. Het is vanaf de 16e eeuw, dat we van een eigenlijke Missde-wetenschap kunnen beginnen te spreken. Uitvoerig zet spr. uit een, hoe men in dien tijd langzamerhand het Missiewerk van 'n meer wetenschappe- lijken kant is gaan bezien. Kon langen tijd de katholieke Missie bloeien zonder dat daar een bepaalde wetenschappelijke vorm en een bepaald systeem aan werd gegeven, anders was 't gesteld met 't Protestantsche zendingswerk, dat van den aanvang af die Missie-wetenschap noodzakelijk behoefde als een „Ersatz" van die levendige Kerke lijke autoriteit en organisatie, die onze Roomsche Kerk siert. Welke voordeden, aldus stelde spreker zich vervolgens de vraag, zal de practische Missie-arbeid van de Missiewettenschap, zooals we die thans verstaan, kunnen ge nieten: Op de eerste plaats zal door vergelijk met andere missiemethodes, zoowel van onzen tijd als die welke vroeger werden toegepast, methodes ook die in verschillende landen of bij onderschei dien Orden worden toege past, de eigen methodle worden verdiept en verbeterd. Men leert door zulk een vergelijkende studie die gebreken in de eigen gevolgde methode zien, leert ook het goede, wat el ders wordt toegepast kennen en zal lich telijk geneigd zijn, dat goede over te ne men. Sterker doelbewustheid en krachtiger organisatie is het gevolg. Vervolgens is de Missiewetenschap voor den Missionaris als de sleutel die hem een overvloeiende bron van studie ontsluit over die zaken, die hij straks bij zijn missearbedd noodig heeft te weten. Spreker noemt hier het Msssierecht pas torale arbeid enz. Missiewetenischap ten slotte geeft den Missionarissen aanzien, doet hun werk meer waardeeren. Uitvoerig gaat spr. daarna na dat Missie wetenschap niet alleen door Miissiearbeid, maar ook voor de algemeene theologische, ja zelfs voor de profane wetenschappen van nnt is, om daarna uiteen te zetten het wezen dezer wetenschap en met een algemeen overzicht over de verschillende deelen waarin de Missie-wetenschap kan verleend worden, zijne verhandeling te be sluiten. Als eerste onderdeel der Missieweten schap noemt hij de missiekennis, die hij verdeelt in de kennis van de Geschiedenis der missie voor wait het verleden betreft, maar niet minder de kennis van den hul digen omvang der Missie. Tweede onderdeel dier wetenschap noemt spr.: a. Missie-apologie, b. Missiie-dogmatieik e. Missie-ethiek en d. Missie-exegese. Derde onderdeel noemt hij het Missie- recht en eindleijk het vierde onderdeel Mis sie-methodiek. Uitvoerig worden al deze onderdeden door spr. behandeld. Bij het debat wees dir. Louis (Keulen) op het werk van Dr. Robert Streit, getiteld ,3ihliofheca missaonum." Van dit werk. waarvan de uitgave gedacht is in 4 banden en dat in manuscript geheel gereed is, ver scheen reeds het eersle deed bij den uitge ver Assendorf te Munster. Het werk is een zeer uitgebreide grondslag voor nieuwe stu die. Het eerste deel werd door de Duitsche missievrienden uitgegeven. De uitgave van het tweede deel zal spoedig met behulp der Spaansche méssie-vrienden mogelijk zijn. Zouden de Hollanders, vroeg dr. Louis, niet de uitgave van het derde deel moge lijk kunnen maken? Als dan het vierde deel met behulp van ai de andere verschijnt, zal de internatio nale missie-wetenschap een werk van hoo- ge waarde rijker zijn. Mgr. dr. Jan Olav Smit meende, dat het nu eens eindelijk tijd wordt, zich practisch met de beantwoording der zoo vaak gestel de vraag bezig te houden; hoe de missiolo- gie practisch op onze seminaria kan be handeld worden in de overige theologische tractaten. Speciale missie-cursussen, die de inleider wilde, meent Mgr., zullen vaak te kostbaar blijken, doch heel veel zal reeds bereikt kunnen worden, wanneer de ver schillende professoren ieder in eigen vak en met betrekking daartoe, de missie-weten schap behandelen. Prof. Aufhausen, München, bepleitte een meer samengaan van de praxis en de theo rie der missie-wetenschap. Ook een meer internationale beoefening en uitbouwing van deze wetenschap kwam spreke? gie- wenscbt voor. Pastoor v. d. Muysenbergh besprak het geven van schriftelijke cursussen in mis- sdologie in onze missie-tijdschriften. Mgr. dr. Smit onderschreef deze gedach te en wees op het wetenschappelijke tijd schrift „Het Missiewerk," dat daarvoor uit stekend geschikt is. Terwijl Mgr. sprak verscheen ter verga dering Z.D.H. MgT. H. v. d. Wetering. De voorzitter sprak eendge woorden van welkom tot den Doorluchtigen Kerkvorst en bracht Z.D.H. dank voor hetgeen deze voor het welslagen van het congres gedaan had. Voorts deelde hij mede, dort; het bestuur van den Priester-Mdssiebond in de des na middags gehouden vergadering het door dr. Louis geopperde denkbeeld, dat spr.'s sympathie heeft, in ernstige bespreking zal worden genomen. Spreker dankt vervolgens den inleider en de debaters en sluit de vergadering. Alvorens hier toe werd overgegaan wenschte Mgr. de Aartsbisschop nog een enkel woord te spreken. Mgr. zeide te hopen en het volle ver trouwen te hebben, dat de missie-actie in Nederland niet van een enkel persoon zal afhangen en dat de opvolger van Mgr. Smit deze actie in ons vaderland tot hoo- gen bloei zal weten te brengen. Mgr. gaf daarop zijn bisschoppelijken zegen, waarna de vergadering uiteenging. H.H.D.D.H.H. de bisschoppen van Haarlem, Roermond en Breda, hadden bericht ge zonden, dat zij verhinderd waren, het con gres bij te wonen. Dinsdagmiddag 31/ij uur vereenigden zich in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen de leden van den Priester- Missiebond. De vergadering, die door een honderd tal priesters werd bijgewoond, stond on der leiding van den ZeerEerw. heer Pastoor R. J. A. Janssen. Op het podium waren gezeten Mgr. Chulaparambil, Mgr. dr. Smit en de be stuursleden van den Priester-Missiebond Mgr. Hermus, Mgr. Princen en Mgr. van Oers. Pastoor Janssen richtte zich in 'n ope ningswoord in het Latijn op de eerste plaats tot den Bisschop van Kottaijan en verwelkomde daarna Mgr. Smit en pater Swager uit Steijl, den grondlegger van den Priester-Missiebond. Vervolgens verleende hij het woord aan den inleider op deze vergadering, den ZeerEerw. heer pastoor J. P. Huibers, Amsterdam, tot de behandeling van het onderwerp: Kan ieder priester wel mis sionaris zijn? Mgr. Smit herinnerde er aan, dat pastoor Huibers in Amsterdam een nieuwe parochie heeft gesticht, in weike parochie het eerst van allen het St. Petrus-liefde werk werd gesticht. Onder hartelijke toejuiching hield de neger-bisschop Mgr. Chulaparambil een Latijnsche toespraak, waarin Z. D. H. het betreurde, dat hier niet als op den eer sten Pinksterdag ieder zijn eigen taal zou hooren. Met groote geestdrift sprak Z. D. H. over het werk der Nederlandsche mis sionarissen en sprak daarbij de hoop uit, dat in ons land de roepingen tot het priesterschap zouden blijven toenemen en dat ons aantal priesters zoo groot zou worden, dat wij er nog velen zouden kunnen uitzenden naar het missieland. Met dank te betuigen aan allen die voor de missie ijveren eindigde Mgr. zijn met aandacht aanhoorde toespraak. De voorzitter vertolkte de gevoelens der aanwezigen door Z. D. H. hartelijk dank te zeggen voor zijn waardeerende woorden en sloot de vergadering met den christe- lijken groet. veel worden uitgespaard bij gelijke sterk te dat het totaal gewicht minder be- raagt, dan van een gewoon van hout enz. gebouwd apparaat. De ex-krooprins, die sedert 15 Augustus te Doorn heeft vertoefd, is weder op de pastorie van Oosterland op Wieringen teruggekeërcf. kapitein der mare chaussee, Van Houten heeft hem op zijn reis vergezeld. Dezer dagen vertrok iemand uit Pur- rrerend met een zending vee naar Frank rijk. Hij schijnt niet op de plaats van be stemming te zijn aangekomen. Dinsdag kwamen de familieleden thuis die ge tracht hebben hem op te sporen, doch zon der resultaat. Men vreest dat hem een on geluk is overkomen. Een mislukte poging tot berooving. Maandagmorgen om 5 uur had te Apel doorn een brutale aanranding plaats. De veekoopman G. Huisman te Vaassen, die zich als gewoonlijk Maandagmorgen naar de veemarkt te Rijssen wilde begeven, werd op den eenzamen weg langs het Apeldoornsche kanaal tusschen de Ram en de Papegaaibrug te Beemte aangeval len door twee gemaskerde mannen. Deze hadden eerst een touw over den weg ge spannen, dat door den niets vermoeden den H. wegens de duisternis niet werd opgemerkt. Hij kwam met zijn rijwiel te vallen en de roovers, die zich verdekt hadden opgesteld, sprongen op hem toe. Zij trachtten H. zijn portefeuille te ont nemen. H. verdedigde zich echter zoo krachtig tegen de lage aanvallers, dat hij zijn eigendom wist te behouden daarbij zijn aanranders noodzakende met leege handen in de richting van Vaassen h<»t hazepad te kiezen. H. kwam er met den schrik, bemodderde kleeren en een licht beschadigd rijwiel af. Te Kunrade bij Heerlen klopte gister avond een man aan bij den kruideniers winkel van J. Meessen, die al gesloten was. De vrouw was alleen thuis, daar Meessen als mijnwerker nachtdienst had op de Oranje-Nassaumijn. Toen zij de deur opende, trad een man binnen, die een pakje sigaretten wilde koopen en tegelijkertijd, na geïnformeerd te hebben of haar man afwezig was, zeide, dat zij wel veel geld in huis zou hebben, waarop hij de winkelierster aanviel. Een hevige worsteling ontstond, waarop de misdadi ger de vrouw eerst een prop in den nnnd stopte en haar daarna met een scherp voorwerp een steek in de keel toebracht. De ongelukkige geraakte bewusteloos, waarna de man zich van het geld in de toonbanklade meester maakte en vervol gens naar boven ging om in de slaapka mer te zoeken wat van zijn gading was. Intusschen was de vrouw weer tot be wustzijn gekomen en riep zwakjes om hulp. Eenige buren kwamen hierop in den winkel, en vonden de vrouw weder om zonder bewustzijn in een plas bloed, terwijl de bloedsporen zich overal in den winkel, op de trap en in de slaapkamer vertoonden. Direct werd de politie te Voerendaal gewaarschuwd, die een uitge breid onderzoek instelde, dat tot heden geen resultaat opleverde. De dader, een Duitscher, moet waar schijnlijk vroeger als knecht bij een mole naar te Kunrade werkzaam zijn geweest. De toestand van de vrouw is ernstig. „Tel." Dinsdagochtend heeft een troep werk- loozen getracht bij de onthulling van het monument aan den Scheveningschen weg te demonstreeren. De politie had echter maatregelen getroffen om deze menschen op een afstand te houden, zoodat geen incidenten zijn voorgevallen. Een tweetal mannen, die desondanks toch hadden we ten door te dringen en bij de onthulling van het gedenkteeken de aandacht op zich trachtten te vestigen, door het roe pen van: „honger!", werden door de po litie aangehouden. Zij werden naar het bureau aan de Duinstraat overgebracht en na eenigen tijd weder op vrije voeten gesteld. De tuinbouwkundige medewerker van het „U. D." schrijft: Wij waren te Bilthoven, waar voor 't woonhuis van den heer van Essen, di recteur der Utr. Ambachtsschool, een on gekend rijk bloeiende lelie onze aan dacht trok. De roos is de koningin der bloemen, de lelie is de koning, heeft 'n Fransch dichter gezegd. Inderdaad, zoo is het: wij konden hier een vergelijking maken en tot de con clusie komende Lelie is de koning. Deze lelie, Lilium auratum, is twee me ter en vijf en dertig centimeter hoog, komt met een paar dozijn stengels uit den grond en daar zijn er bit met 120 bloemen en knoppen. Dit zijn z.g. band stengels en die vind ik niet zoo mooi als de stengel met een tiental bloemen. Men moet niet vergeten dat elke bloem twintig centimeter in doorsnede i3. Aangezien de plant kort bij den Soestdijker straatweg staat, heeft zij veel bekijks en geen wonder. Nooit te vo ren zagen wij een Goudbandlelie van dien omvang én mil Zooveel WésWert én het loont de moeite om een kijkje te nemen. Een plant met ongeveer 600 bloemen heeft heel wat voedsel noodig en da eigenaar deelde mij mede, dat zij, zoo dra de stengels in het voorjaar flink boven den grond komen, elke veertien dagen een giertje van koemest krijgt, terwijl zii1 in den winter met een dikke laag paardenmest toegedekt wordt. De firma Yeitch te Londen heeft de ze lelie in 1861 ingevoerd, door den verdienstelijken plantenzoeker John Gould Veitch, terwijl dr. Lindley haar doopte als Lilium auratum. Bij de oude re bloemen vooral ligt de band van goud op elk bloemblad dik op. In Engeland plant men haar nogal eens tusschen Rhododendrons en hoven deze planten komen de bloemen, dib sterk geuren, goed tot haar recht. Naar aanleiding van het bericht van onlangs in het „Alg, Hbld." over sabo tage op de I.C.A.R., verneemt het blad nog van betrouwbare zijde, dat iets der gelijks inderdaad heeft plaats gehad. Het feit, dat op zekeren dag de Juncker-vlieg tuigen in tegenstelling met de andere niet in de lucht gegaan waren ,was daaraan te wijten, dat in den nacht van Zaterdag op Zondag hieraan voorafgaande, kabels van de stuur-inrichting van Zimmermann's vliegtuig door minderwaardig materiaal waren vervangen. Dit werd echter tijdig door den vlieger bemerkt, die met zijn col lega's eerst opsteeg, toen het vliegtuig weer in zijn oorspronkelijken staat was hersteld en men verder onderzocht had of alles in orde was. De Centrale Recherche van de Rotter- damsche politie, had verleden week in een pandjeshuis een hoeveelheid gouden sie raden in beslag genomen op vermoeden dat deze van diefstal afkomstig zouden zijn en naar gewoonte daarvan een lijst gepubliceerd. Thans heeft jhr. Clifford, te Baam, die zich op het hoofdbureau aanmeldde, de in beslag genomen voor werpen als zijn eigendom herkend. In den nacht van 28 op 29 Augustus was in zijn, toen tijdelijk onbewoonde, villa in gebroken en dit goud, benevens tafelzilver en f 1000 aan geld, ontvreemd. Het zil ver was echter in tasschen verpakt, ach tergelaten, want de inbrekers schenen ge stoord te zijn. De man, die het goud in het pandjeshuis had beleend en die in verband daarmee was aangehouden, is naar Baarn overgebracht om ter beschik king van den burgemeester te worden ge steld. Zondagavond is het op de Rijs- wijksche wielerbaan bij Den Haag, tot ernstige opstootjes gekomen. Door de herhaalde regenbuien der laatste weken was het reeds een paar malen gebeurd, dat de wedstrijden moesten worden afgelast, waarover een. gedeelte van het publiek, voor al van de goedkoopere rangen, zijn ontstemming reeds enkele malen had gelucht. Zoo moesten ook Zondagmiddag de wedstrijden weer worden afgelast om dat Icï e hanen niet te berijden waren maar om zooveel mogelijk het pu bliek ter wille te zijn, werd beslo ten des avonds bij kunstlicht te rij den. Dit gebeurde, maar nadat de wed strijden 2 uur aan den gang waren ontstond plotseling een defect aan de electrische geleiding en gingen de lichten uit, waardoor de directie ge noodzaakt was, opnieuw de verdere wedstrijden uit te stellen. Een gedeelte van het publiek maak te zich hierover zoo driftig, dat het over de tribunes heenklom, het veld inging en de directie te lijf wilde. Men eischte teruggave van de betaal de entrées, maar de directie verze kerde, dat dit niet mogelijk was, doch ze.gde toe, dat hedenavond de wed- estrijden zouden worden voortgezet, die dan op de oude kaartjes konden worden bezocht. Men nam hiermede echter geen ge noegen. en ging den directeur te lijf alsmede een der controleurs, die den directeur verdedigde. Vooral deze laat ste werd hevig bloedend aan het ge zicht gewond. Intusschen was om politie-assistentie getelefoneerd en kwamen een zevental agenten uit Rijs wijk die echter niet zoo heel veel konden uitrichten. Eerst toen de directie beloofde dat de kaartjes niet alleen dien avond, maar ook de volgende week Zon- Op het baanvak AmersfoortUtrecht is door een vijftigtal verlofgaande mili tairen in den trein geschoten. Door de militaire autoriteiten zijn de verlofgan gers naar de kazerne te Utrecht over gebracht. Naar we vernemen, zullen met ingang van 1 October a.s. op de Domaniale mijn te Kerkrade verschillende Duitsche mijn werkers worden ontslagen. Op en in de ze mijn hebben de laatste maanden ge werkt Duitsche studenten en Duitsche hoogleeraars en dezer dagen meldde zich een Hongaarsch graaf om werk. Inbraak. Te Zaandam is Dinsdag nacht ingebroken in het kantoor van G. Nieuwenhuizen, mineraalwater-fabrikant. Uit de brandkast, diie aan de achterzijde werd opengeknipt, werd een bedrag van zevenhonderd gulden gestolen. De daders zijn onbekend. GOUDA. Veiling van 25 Sept. Snijboonen f743, idem sprot f 19; Stokboonen f 826; Stamboonen f 1 —16; Spekboonen f 1—2; Pronkboonen f 0.10-3.80; Uien f 2.40-4; Sjalotten f 8; Kroten f 0.80—1.50; Postelein f 5.70 15.70; Spinazie f 11.40—18.20 per 100 Kg.; Andijvie le soort f 1.10—3.10, id. 2e soort 10.601.10; Kropsla f 0.60 1.70; Komkommers f 0.201.90, idem gele f 0.80-3.30; Bloemkool f0.80— 19; Roode kool f 1.50—7; Gele Sa- voyekool f 1.70—5; Groene idem f3 —6; Witte kool f2.70 per 100 stuks; Peen f 0.40—3.60; Kroten f 0.80—2.30; Prei f 3.20; Selderie f 0.500.90: Pe terselie f 0.10—0.50 per 100 bos; Zu ring f 0.230.25 per kist; Tomaten A f9.80—12.40, idem B f 8.10-11, idem C f 8,90—9,90, Idem C 3.70—4,30, idem kriel f 12.90, idem rijp f 7—8 per 100 pond; Vijgeperen f26; Blanke Jutte f 13; Bonne Louise f23; Wil liam f8; Conseiller de la Cour f 8 per 100 Kg.; Meloenen f0.05—0.49; Perziken f 0.02—0.08 per stuk. ROTTERDAM, 26 September. Vee. Aan gevoerd waren: 278 paarden, 38 veulens, 2196 magere runderen, 196 vette runderen, 1226 vette en graskalveren, 276 nuchtere kalveren, 244 schapen of lammeren, 76 varkens, 276 biggen. De prijzen waren als volgt: koeien le qual. 1.301.37 Bi, 2e qual. 1.251.15, 3e qual. 1.05—0.95; ossen le qual. f 1.301.35, 2e qual. 1.20 1.10, 3e qual. 10.90; stieren le qual. 1.05—1, 2e qual. 0.95—0.85, 3e qual. 0.75; kalveren le qual. 1.251.45, 2e qual. 1.151, 3e qual. 0.900.80 per K.G.; melkkoeien f 200315, kalfkoeien 215325, stieren 145280, pinken 125175, graskalveren 4075, vaar zen 140185, werkpaarden 125250, slachtpaarden 100175, hitten 100 185, nuchtere kalveren 1319, fokkalve- ren 1630, biggen f 1325, overloopers 26—45. Vet vee met redelijken handel tot hoogere prijzen, speciaal voor prima quali- teiten. Melkvee minder verhandeld dan de vorige week, doch prijshoudend. Nuchtere kalveren met matigen handel. Biggen en overloopers met redelijken omzet tot terug gaande prijzen. Paarden tamelijk verhan deld. Eeieren. (Rotterd. Veiling). Aanvoer 125.000 stuks. Kippen- 1011.90, idem kleine 6.95—9.75. Eieren (Rotlerdamsche consumptie-vei ling). Aanvoer 165.000 stuks. Kippen 9 11.75, kleine 7.50—8.50, eenden 8— 9.50, ganzen 25, Rotterdamsche vei ling. Aanvoer 115,000 stuks. Kippen 10 —11.90, kleine 6.90—9.75. GRONINGEN, 26 Sep. Granen. De laagsite en hoogste prijzen waren als volgt: 26 Sept. 19 Sept. Roode tarwe f 8.009.75 8.009.75 Witte tarwe 8.009.75 8,009.75 Inl. Rogge 7.00— 9.25 6.50— 9.00 Wintergerst 8.009.75 7.50— 9.40 ZomergerSt 8.009.50 7.509.00 Witte haver 8.5010.00 8.009.25 Gele haver 8.00—10.00 8.009.50 Zw. haver 8.5010.00 7.509.00 Bü. peulerwt. 10.0016.50 8.0014.00 Gr. erwten 14.00—18.75 14.00—19.50 Schokkers 20.00—30.00 20.00—28.00 Waalscheid. 11.00—13.00 Karwijzaad 65.0086.00 65.0086.00 Bl. maanz. 20.0041.00 20.0041.00, GRONINGEN, 26 Sept. Vee. Kalf-» en melkkoeien le soort f 450525, 2a| soort f 350400, 3e soort f 200300, kalfvaarzen le soort f 275325, 2e soort f 1.75225, varekoeien le soort f325 375, 2e soort f 250—300 stieren la soort f 11,05, 2e soort f 0.700.80, slachtvee le soort f 1.10—1.20, 2e soort f 11.05 per K.G. 6laohtgew.; vette kal- veren le soort f 1.101.20, 2e soort f 0,901 per K.G. slachtgew.weide- schapen le soort f 3037, 2e soort f 20 24, melkschapon f 1822, vette lam meren f 2428, weidelammeren f 15 25, vette schapen le soort f 4550, 2e soort f 3840, loopvarkens f 25 35, biggen f 1622 (f 2.503 per week)] vette varkens f 0.981, 2e soor f 0.94 0.96, Londensche varkens f 0.900.94, zouters f 0.900.92. Aanvoer 187 vette koeien, 254 vette: kalveren, 217 kalf- en melkkoeien, 40 stieren, 978 schapen, 532 vette- en Lon densche varkens, 284 magere varkens ea biggen. Eieren. Kip- f 8.759.75. Kalf- en melkkoeien werden prijshou- dend verhandeld. De handel in slacht vee was iets levendiger dan de vorige! week, hoewel dit niet van invloed waal op de prijzen. De prijzen der stieren waren eerder iets hooger, terwijl d«< vette kalveren hooger werden betaald. De wolveehandel had over 't geheel een! prijshoudend verloop. Vette varkens wer den vlug verhandeld, in enkele gevallen' iets boven noteering. Londensche var kens en zouters hooger betaald. AMSTERDAM, 26 Sept. Aardappelen! (Bericht van Jao. Knoop.) Zeeuwsche bonte f 2.503.idem blauwe f 2.40—1 f 2.60, idem eigenheimers f 1.801.90, idem blauwe eigenheimers f 1.902. Noord Hollandsche blauwe f 1.902. idem bonte f 1.902.Hillegommer zandaardappelen f 3.504.80 per H.L. BODEGRAVEN, 26 Sept. Kaas. Ter markt waren 267 wagons. Prijzen le soort f 4951, 2o soort f 4547, rijks- merk f 4757. Handel vlug. LAN GENEIJK, 26 Sept. Bloemkool le soort le oerf f 3.709.70, bloemkool le soort Langendijker f 1.804.20 per 100 stuks, roode kool le soort f 0.50 f 1.70, gele kool le soort f 0.702.40, witte kool le soort f 1.602.per 100 Kg., witte kool f 165170 per wagon, sohotsche muizen f 2.602.70, school meesters f 1.902.20, bravo f 3.klei- »ne f 1.40, duo f 1.70—1.90, bieten f 2.10, gele nep f 4.605.80, drielingen f 2.70 f 3.30, uien le soort f 3.103.50, losse wortelen f 0.801.10, slaboonen f 9.50— f12 per 100 K.G.; Aanvoer 16,300 st. bloemkool, 86,000 K.G. roode kool, 175,000 K.G. witte kool; 45,600 K.G. gele kool, 7625 K.G. uien, 13.000 K.G. aardappe len, 5725 K.G. gele nep, 1650 K.G, bieten, 408 K.G. slaboonen, 17,800 K.G, losse wortelen. PURMEREND, 26 Sept. Kaas. Aanvoer 13 stapels fabrieks- f 48, met rijksmerk 48,50; 51 stapels, boeren- 47, met rijksmerk 49; 1 stapel commissie met rijksmerk 49. Boter. Aanvoer *435 K.G., '2.702.SÖ per K.G. Vee. Aanvoer 800 runderen, w.o. 3801 vette koeien f 0,801,40 per K.G.; peliie kr-cien 125275; melkkoeien 175 400, 88 vette kalveren 1 201,40 per K.G.; 157 nuchtere kalveren; slachtkalve- ren 10—40, mestkalveren f 1632; 54| stieren 0,601 per K.G.; 43 paarden 150250; 469 vette varkens 1l,08j zouters 0,90—0,96; 71 magere varkens f 2648; 202 biggen 12—24; 1130 schapen en vette lammeren 2648; 940 weide lammren 1834; 150 bokken. Slachtkoeien en vette schapen lager in prijs met stuggen handel, gebruik svee ge, ringe omzet, vette varkens levendige hans del en kalveren traag met stationaire prij, zen. Eieren. Kippen- 10,50—11,50. Fruit, 700 zak appelen 12,50; lOOflj zak peren 1—5 per zak. SNEEK, 26 Sept. Vee. Ter markt waren 500 melk- en kalfkoeien f 140500, 42! vette koeien 225480, 36 vette kalve ren 35—80, 607 graskalveren 45110, 2536 nuchtere kalveren f 1221, 732 schapen 1854, 246 lammeren f 1832i 310 varkens 80180, 31 biggen 14— 26. Men betaalde voor vette runderen 43, 65 ct., vette kalveren 4560 ct, vette varkens 4548 ct., zouters 4044 ct-, schapen 4347 ct. per 34 K.G. Handel in koeien met gelijke prijzen als vorige week; vette en graskalveren prijshoudend, mindere soort traag; wolvee met sleependen handel, prijzen onverans derd; varkens met behoorlijken handel* zouters lager, Londensche prijshoudend. WOERDEN, 27 Sept. Kaasmarkt. t Aanvoer 348 partijen, le kwaliteit 481! 53; 2e kwaliteit 48—57, Handel matig. moderne kleuren, prima kwaliteit PR. IM. WILD* LEDER alle kleuren, sterke kwaliteit WOL TRICOT EN IM. LEDER warm en solide IMIT. CASTOR m.fantasienaad en riemsluiting I HIT. SUEDE goede kwaliteit, lang model met riemsluiting NAPPA met riem sluiting, solide najaars handschoen PR. CHEVREAU 2 drukknopen, wit, zwart en gekleurd.... PR. CHEVREAU fantasienaad en rlemsl. wit, zwart en gekleurd PRIMA CLACE m. breede fantasienaad of kap, lichte kleuren WASLEDER - goede kwal., wit, geel en gekleurd Peek Cloppenburg „SIERKAN"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 6