Dit nummer bestaat uit twee bladen. - Eerste blad In en om Haarlem. 1426 Donderdag 28 September 1922 45sts Jaargang No. 14259 Uit den Kaartemsehen Gemeenteraad. STADSNIEUWS. AGENDA 28 SEPTEMBER liSTERDAfêSCHE BEURS. Het optreden van de Haarlemsche politie. De Etalage-Week. Burgerlijks Stand. Commissie tegen Belasting op Vereenigingen. Personalia. Zuster Romana. Zich zelf aangemeld. De nieuwe praeses der H. O l J. J. WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht. BLOEMENDAAL, Zeevaart. Electrische spoorweg Amsterdam- Leiden. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT V* kbonnezsënTsprt]* Vf draagt vooi Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 3.25 Pet Week 0.25 Franco per post p. kwart, bij vOoruifbet. 3.57 34 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Postrekening No. 5970 Adverientién 35 cents per regel - Bij contract belangrijke korting- Advertentiën tussrhen den tekst als ingezonden me- dedeeling: 60 cents pci regel Vraag- en Aanbod- advcrtenliên 14 regels 60 cents per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. „De dingen zijn niet als zij schij nen", zei Vader Vondel en hij had gelijk. Wij praten over niets anders dan over malaise en de Haarlemsche middenstand viert zijn beste krachten .uit in een schitterende winkelweek, waarbij geen St. Nicolaasdrukte kan vergeleken worden. Waar we de ma laise dan wel moeten zoeken? In iden Gemeenteraad! Ge zoudt zoo zeggen, zoo'n droog publiekrechtelijk lichaam is aan geen invloeden van buiten onderhevig. En toch, nergens is het zóózeer de dood in den pot alsop het Prinsenhof. Eerst spraken we van zomarzittingen; toen over een vergade ring, die enkel belegd was voor het doen van benoemingen; dan weer de eerste in September, zóó onbenullig, dat ze het vermelden eigenlijk niet waard was. En nu weer gisteren ja, waarom was er gisteren eigenlijk raadszitting?... De heer Groenendaal zette een heelen boom op over een adres van bewoners van de Schaep- manstraat over slechte bestrating. [Wethouder Slingenberg trachtte uit te leggen, dat de schuld bij de gemeente Haarlemmerliede lag. De bewoners moeten zich dus tot den Raad dier Gemeente wenden. Maar de heer Groenendaal vond, dat men de bewoners zoodoende van het kastje naar den muur zond. Waar om namen B. en W. het niet voor hen op? Omdat wij ons niet in een wespennest willen steken, zei voor zitter, mr. Heerkens Thijssen boos (de burgemeester was afwezig). Er zit een heele juridische kwestie aan vast, waarvan de heeren toch geen verstand hebben! En om dit te bewij zen begon wethouder Slingenberg met latijnsche woorden te kogelen, waar bij echter de oppositie toch niet om viel. Als verstandig advies gaf de [Wethouder aan, dat de bewoners zich tot Gedeputeerden zouden wenden. Die hebben bevoegdheid om een admi nistratieve regeling tusschen twee ge meenten tot stand te brengen. De heer Groenendaal stelde daarop voor, dat B. en W. zich met dat doel met Gedeputeerden in verbinding zouden stellen, waarmee het college van dage lij ksch bestuur genoegen nam. Het voorstel omtrent de subsidie aanvrage voor de R.K. Leeszaal ging zonder één woord onder den hamer door. Had niet een der Katholieke raadsleden er bij B. en W. op kun nen aandringen, om voor 1923 althans een beter subsidie te geven? Er wor den wel grooter onbenulligheden in den Raad gezegd en er wordt wel tninder besteed geld uitgegeven! De heer Kuenen was op dit oogen- blik niet aanwezig; toen hij later ter vergadering kwam, deed hij nog, wat gedaan kon worden, zooals men ver derop bij de rondvraag lezen kan. Men heeft het voorstel van B. en !W. gelezen om een crediet te ver- leenen voor werkverschaffing aan iwerklooze sigarenmakers. De heer Pe per luchtte eenigc communistische fra sen over moderne loonslaven, die het veel slechter hadden dan de slaven uit den ouden tijd enz. en besloot op deze „gronden" tegen de voor dracht te stemmen. Er volgde een gevecht met den heer Gerritsz, die den heer Peper den raad gaf van zijn vrienden in Rusland gedaan te krij gen, het groote land wederom voor den invoer van sigaren open te stel len. Rusland was vroeger zulk een beste afnemer. Maar sinds de commu nisten er baas waren, verging men daar van den honger en had men hier werkloosheid. Dat is de schuld der S.D. A. P., zei de heer Peper! Van der Velde heeft dien toestand in de hand gewerkt. Aldus behandelen wij Haarlemsche gemeentezaken De voorzitter deelde nog mee, dat de heer Dresselhuys goeden moed had de bestelling cigarillos voor de Spaan- sche regie tot een goed einde te brengen. Hij wordt echter door de vaoantie wat opgehouden, doch zal nu spoedig terugkomen. En wij dicht ten op de perstribune: V Daar ginds komt de stoomboot van Spanje weer aan, Ze brengt onzen Dresselhuys, ik zie hem reeds staan t De voordracht werd zonder meer goedgekeurd. Een allereenvoudigst voorstelletje van 'B. en W. om een kleine wijziging in de politie-verordening te brengen, voer de nog tot een heel debat. Het betrof de banketbakkers hier ier stede, die tevens een lunch room houden. In deze „verlofslo kalen" mogen geen kinderen beneden 16 jaar anders dan in gezelschap van een meerderjarige worden toegelaten. Gevolg: schoolgaande kinderen kunnen hun twaalf-uurtje niet meer in een lunchroom gebruiken, ja zelfs kwam het voor, zooals mr. Slingenberg gisteren in do Raad meedeelde, dat een agent van po- litei proces-verbaal opmaakte, omdat een meisje haar schoolkameraadje kwam af halen en daarvoor in het „verlofslokaal" aanwezig was. Er werden harde noten gekraakt over den overijverigen opsporingsdienst van de Haarlemsche politie. Wij staan daar machteloos tegenover, werd van de tafel van B. en W. gezegd. Do commissaris is hulp-Officier van Justitie en in die kwaliteit staan de politieambtenaren on der zijn bevelen en niet onder die van flen burgemeester. Wij hopen, dat bij onze politie niet |fle opvatting gaat vast zitten, da,t de strafverordeningen er zijn ten pleiziero van de opsporingsambtenaren maar al leen als maatregel om werkelijke wets overtredingen tegen te gaan en te be straffen. De Raad schijnt er ook zoo over te denken. Een voorstel van B. en W. om de desbetreffende bepalingen der ver ordening aldus te wijzigen, dat het ar tikel niet van toepassing is op een lo- ealiteit, waarin als hoofdberoep een an der bedrijf wordt uitgeoefend werd met 25 tegen 4 stemmen aangenomen nadat een voorstelGroenendael om de zaak aan te houden met 18 tegen 8 stemmen verworpen was. Bij de behandeling der voordracht van B. en W. om aan de Haarl. Stichting voor Woningverbetering 'n voorschot te geven en een jaarlijksche bijdrage in de exploitatie van 't Volks- douchebadhuis aan het Hofdijkplein maakte de heer Gerritsz velerlei be zwaren: er was te veel bezuinigd in het plan; een fietsenbergplaats was geschrapt; er waren geen afzonder lijke wachtkamers voor mannen en vrouwen; de gelegenheid om te ba den was te schriel, enz. Wethouder Slingenberg verbaasde zich over deze oppositie; juist door opmerkingen van den heer Gerritsz was zooveel bezuinigd in het oor spronkelijke plan. En dr. v. d. Berg trachtte duidelijk te maken, dat heel goed met het nu ingediende plan: kon worden volstaan. Niettemin dien de de heer Gerritsz een voorstel in om het bestuur uit te noodigen met de oude plannen terug te komen voor wat betreft het wachtlokaal en de fietsenbewaarplaats. Van sommige zijden werd beweerd, dat mannen en vrouwen wel op de zelfde uren in hetzelfde badhuis kun nen baden en met heftige hoofdbe wegingen ondersteunden de socialis tische dames dit betoog, maar 't deed ons werkelijk genoegen dat althans mevr. Willekes Macdonald dal niet noodig vond. De- vrouwen kunnen op andere uren baden dan de mannen, zeide zij. Deze laatste zijn door hun -arbeid aan tijd gebonden. Voor hen is de Zaterdagmiddag vooral een gun stige tijd. Voor de vrouwen geldt dat niet in dezelfde mate en men bereikt er mede, dat het badhuis op de laatste dagen van de week meer beschikbaar is voor de mannen. Mevr. Maai-schall had geen gelukkig oogenblik, toen zij aanbeval om althans te maken dat een gazen afrastering boven de bad- cellen zou komen, opdat geen kwa jongens daar overheen zouden kijken. Zeer terecht merkte de heer v. d. Kamp dan ook op dat dbzelfde bad- uren voor mannen en vrouwen het baden door vrouwen niet zou aanmoe digen. Dat overtuigde den gemeente raad vrijwel geheel. De heer Gerritsz onderschreef de opmerking van den heer v. d. Kamp ook, maar wilde- daarom de oude plannen terughebben, ondanks de toezegging van B. en W., dat zij -alsnog met architect en be stuur in overleg zullen treden. Het voorstel-Gerritsz werd echter verwor- peen en het voorstél van B. en W. aangenomen. Intusschen was de hoofdbode Bouw meester bezig met het uitdeeln van „cnveloppes met inhoud". We ver moeden, dat die enveloppen het pre sentiegeld der raadsleden inhielden. Kan de salaris-uitdeeling nu toch waarlijk niet op andere wijze geschie den? Het decorum van den Raad wordt er niet door verhoogd. En zoo kwamen wij -aan de benoe mingen, die zonder incidenten van stapel liepen, maar waarbij iets nieuws te bespeuren viel. Alle be noemingen stonden op één stembiljet. De raadsleden hadden nu eenvoudig op het biljet te schrijven dat zij de voorgedragenen of de nummers één verkozen en hun biljet in de bus le sloppen. Dat liep heel wat vlotter dan over elke benoeming opnieuw stemmen. Te verwonderen is alleen dat deze vinding, eenvoudig als het ei van Columbus, niet reeds jaren geleden in toepassing is gebracht. Het zou den Raadsleden en ons vele kost bare half uurtjes hebben bespaard. De rondvraag was belangrijker dan de agenda? Memoreeren wij allereerst dat de heer Kuenen aankondigde in de volgende raadsvergadering een be middelingsvoorstel te zullen doen ten behoeve van de R. K. Leeszaal, om dat hij met het dezen middag ge vallen besluit (waarbij hij niet tegen woordig kon zijn!) niet tevreden was. Even releveerde hij de ongelijke be deeling van R. K. en openbare lees zaal. De voorzitter had groot gelijk met zijn opmerking dat de heer Kue nen dit voornemen niet nadrukkelijk nu had behoeven aan te kondigen, maar het rechtsgevoel van de vele vrienden der R. K. leeszaal werd niet deze mededeeling bevredigd en zij zul len met genoegen hebben kennis ge nomen van 's heeren Kuenen voor nemen. De heer Klein interpelleerde over het feit dat, hangende het geschil, de villa van mej, Pelit in het Flora park toch als school was in gebruik genomen. Op zijn vragen ontving hij een ontkennend antwoord van B. en W. De heer Slingenberg verzekerde dat bouwvergunning om de school te verbouwen niet kon worden gewei gerd op gronden aan de Onderwijs wet ontleend en zelfs konden B. en W. er niets aan doen, dat men in een villa een school opent. In dit geval h,ad de onderwij a-inspectie voorloopig toestemming verleend. Het schoolbe stuur heeft dat geheel op eigen ver antwoording gedaan en de gevolgen zijn ook voor dat bestuur. Het kan dit was de korte inhoud van hei: betoog van den wethouder ons koud laten. De heer Klein was er niet gehfel mede tevreden en de heer Reinal-da luchtte zijn ontstemming ook, waarop de heer Wolzak met de „trouvaille" kwam dat vanwege de erfdienstbaarheid in een villa van liet Florapark geen school mag wor den gesticht. Of dat wel zoo heel. zeker was? vroeg de voorzitter. En of, antwoordde de heer Wolzak, en met jaartal en datum zelfs boekdeel en rangeijfer verleide de heer Wol zak wanneer de acte, waarin die erf dienstbaarheid beschreven staat, was opgemaakt en ingeschreven. De heer Slingenberg zal een onderzoek instel len. Het was voor '.ie eerste maal, dal hij er van hoor."'. Geheel onjuist was de door iemand gemaakte op merking niet, dat liet eigen lijk wel op den weg van B. en W. had gelegen dit reeds vroeger te weten. Een ongewoon debat-puntje werd voorts de kwestie der werkverschaf fing. Het aantal werkloozen wordt grooter in Haarlem. De gemeente heeft een aantal werken voor pro ductieve werkverschaffing laten uit voeren, maar die raken gereed. An dere yju in voorbereiding, o. m. het ophoogen van gronden aan de Pijls- laan. Maar 't wachten is nu op het rijkssubsidie. De heer Heerkens Thijs sen vertelde in geuren en kleuren hoeveel moeite hij in Den Haag ge daan heeft om een gunstige beslis sing te krijgen, 't Komt maar nietL. Toch maar beginnen, vond de heer Peper. Doch anderen vonden dat wel wat gewaagd, omdat zij vreezen dat, als Haarlem eenmaal begonnen is met de uitvoering, het Rijk geen subsidié zal geven. De heer v. d. Kamp vond een motie uit, waarin stond dat met de uitvoering der werken zal begon nen worden, „rekening houdende met den bekenden Rijkssteun" en hij legde dat zoo uit, dat B. en W. met de motie naar Den Haag zullen gaan en zeg gen: wat moeten we nu doen? De Raad hinkte op deze twee gedach ten: liefst zoo spoedig mogelijk be ginnen, maar loch vooral ook den Rijkssteun niet in de waagschaal stel len. De voorzitter stelde voor 'geen motie aan te nemen, maar B. en \V. zullen rekening houden met den ge- dachtengang van den Raad. Extra spoed zal nog eens worden betracht. De voorstellers der motie namen hier mede genoegen, behalve de heer Pe per, die vond dat al die „tactische zetten" toch niets uithalen. Zijn mo tie, om direct maar met de uitvoe ring der werken te beginnen, werd verworpen. De heer Poppe deed nog een heel zondenboekje open van den Incasso- dienst. Volgens hem deugt er ongeveer geen draad aan. De volgende week zullen de ambtenaren hem mogen te woord staan in de speciaal daartoe belegde vergadering van de commissie voor de gemeente-financiën en de commissies voor de bedrijven. Sociëteit „St. Bavo" Bestuur K.S.A. 9 Uur Bestuur Aika 8 uur Veehouders 8 uur Bouwvakbond half 8 Haarlem's gemengd Koor 8 uur Zuiivelbereiders 8 uur Re derijkers 8 uur. „Zang en Vriendschap" Jansistraat Voordracht over Ned. Letterkunde door mevr. W. L. Boidiingh—Goemans 8 uur. Luxor-thcatr.r Groote Houtstraat 139- 141 Bioscoop- en varieté-voorstelling „De Drie Musketiers," Flora-theater Kleine Houtweg Bioscoop-voorstelling. Luxor-tearoom. Groote Houtstraat 139 Middag- en avondconcert. Hotel Spoorzicht Stationsplein Concert. Oud-Holland Verwulft Matinée en avondconcert. Bisschoppelijk Museum Jansstraat Ds gelijks uitgenomen Zaterdag- Zbn- en feestdagen toegankelijk. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49. Eiken dag geopend van io1254, van 2—5 en van 710 u. behalve des Maandagsochtenés en op Zon- en Feestdagen. Uitleen van boeken van half 39 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen -r- Jaco- bijnenstraat 15 Alle werkdagen voorm. van 9—12 uur. nam. van 2—0 uur. Zaterdags alleen van 9—12 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des voorm. van 1012 en des nam. van 2 tot 4 en van 8 tot 9 uur. Bij de behandeling van een voorstel om de Atecmeene Politieverordening te wijzigen wat art. lOöbis betreft, zijn gisteren in den gemeenteraad van Haarlem nog al heftige verwijten ge richt aan het adres der Haarlemsche Politie voor wat in dit geval betreft de toepassing eii handhaving van de Drankwet. Door niemand minder dan den heer Slingenberg werd gezegd dat B. en W. allerminst tevreden zijn over de wijze, waarop de Haarlemsche Polilie in zake de toepassing der Drankwet op treedt. De lieer Slingenberg memo reerde een geval der laatste dagen, welk geval in het college, van B. en W. is besproken en dat volgens hem de spuigaten uitloopt. Wij ver moeden dat hij daarbij op het oog had het geval van den vergunning houder Th. G. C. H., welke zaak gis>- teren voorden kan toni-echter is be handeld, N\ In den gemeenteraad werd het voor- beeld aangehaald van het dochtertje van een banketbakker hier ter stede, dat werd afgehaald door haai* vrien dinnetje. Daartoe kwam dat meisje op een plek in den winkel, waar voor verlof,i ngevolge de Drankwet, was verleend. Zij werd door 'n agent van polilie bekeurd, omdat kinderen beneden 16 jaar niet in lokaliteiten mogen komen, waarvoor verlof is ver leend. De heer Poppe dacht aan een afspraakje van den bankethakker met de politie en toen hem duidelijk werd gemaakt dat deze veronderstelling dwaas was, meende hij, dat dit geen normale toepassing van de Drankwet is en dat de Commissaris van Politie zijn agenten beter moet instrueeren. Hierop interrumpeerde de heer v. d. Kamp zeer scherp met de opmerking dat de Commissaris van Polilie dat nu. juist niet deed. Het is ons bekend, dat reeds ge- ruimen tijd in Haarlem dergelijke ge ruchten over het optreden der po litie tegen vergunning- en verlofhou ders loopen. Er wordt zelfs de bewe ring aan toegevoegd, dat het der po litie om te doen zou zijn door klein geestige plagerijen sommigen- eerzamen burgers het brood uit den mond te slooten; dat onnoodig vitterig wórdt opgetreden door de politie, dat plot seling een stride naleving der wet geëischt werd, waar de toepassing jaren lang zoo goed als niet had plaats gehad .en naleving geëischt werd op punten, die den meesten vergunning:- en verlofhouders onbe kend zijn. Zij zon zich niet ontzien daarvoor een soort spionnagedienst en postendienst in stand te houden. Deze klachten bereikten ons niet op de allereerste plaats van de zijde der vergunninghouders. We meenden niet beter te kunnen doen dan omtrent al die klachten het oordeel van onzen Commissaris van Politie, den heer Tenckinck, eens te hooren. Deze stond ons welwillend te woord. We vroegen hem allereerst of de klachten over de toepassing van de Drankwet juist zijn? Hierop antwoordde hij dat de toe passing van de Drankwet hier ter stede geschiedt zooals zij in elke ge meente, waar een behoorlijke toepas sing van de Drankwet wordt betracht, plaats heeft. In jaren is echter de Drankwet hier ter stede niet nage leefd. Men is in de laatste maanden begonnen met de naleving te bevor deren en dat valt, volgens den Com missaris, vergunning- en verlofhon- ders misschien wel wat zwaar. Om te bewijzen dat niet onnoodig hard vochtig wordt opgetreden deelde de commissaris ons mede dat in niet minder dan dertig gevallen de over tredingen gepardonneerd zijn. Voorts is de behartiging van de Drankwet in onze stad van 80000 zielen opge dragen aan één inspecteur en twee agenten, die daarnevens nog ander werk hebben. Dat een vriendinnetje zou bekeurd zijn toen zij het dochtertje van een banketbakker thuis kwam afhalen is den commissaris niet bekend. Dat er bij de vergunninghouders als het ware gespionneerd wordt en dat 'n postenketen om slijterijen wordt gelrokken om overtredingen te con- stateeren ontkende de Commissaris ook. Wel wordt er somlijds bijzonder opgelet op één punt of overtredin gen worden begaan, zooals dat voor alle delicten plaats heeft. De Commissaris ontkende dat met het doen naleven der Drankwet zijn belast felle geheel-onthouders poli tiemannen. Die thans met dezen tak van politiedienst belast zijn, zijn niet- geheel-onihouders. Ook is deze. actie niet het gevolg van optreden van geheel-onthouders, zeide ons de Com missaris. Natuurlijk is het er niet om le doen den menschen het brood uit den mond te stooten, maar de Drankwet moet worden nageleefd. Wij vroegen speciaal naar het geval van den heer H. (welke zaak gis "eren voor den kantonrechter werd behandeld) en met name of het beslag dat is ge legd, niet had kunnen worden opgeschort tot na den uitspraak van de rechters. Dat zou in alle geval een coulante hou ding zijn geweest, meenden wij, vooral omdat een veroordeeling toch geenszins vaststaat. De C. v. P. deelde mede, dat hij per soonlijk daa ^rgeheel buiten staat. Het beslag is gelegd en de vervolging in gesteld door Mr. Wildervanck de Blé- court, officier bij het Kantongerecht. De officier is overtuigd dat de heer H. in dezen ongelijk heeft. Tót zoover ons onderhoud. Wij onthouden ons er natuurlijk van een oordeel uit te spreken, doch ge ven o&jectief weer, wat ons van deze zaak bekend werd, aan de lezers over latende een conclusie te trekken. Zoo is dan gisteren de Haarlemsche Etalageweek besloten. Ook den laatsten avond heerschte er 'een enorme drukte in de stad, waarschijnlijk ook wel op de been gebracht door den muzikalen ommegang, welke weer gehouden werd. Omstreeks acht uur vertrok de muziek vereniging „Laurens Janszoon Coster" van de Groote Markt, gevolgd door een reusachtige menigte en onder een schit terende Bengaalsch vuurveriiehting. Van de verschillende zuilen .in de stad op gericht, werd evenals Maandagavond Ben gaalsch vuur ontstoken. De volgende weg werd genomen: Groote Markt, Jansstraat, Jansweg Stationsplein, Kruisweg, Kruis straat, Barteljorisstraat, Gr. Markt, Ko ningstraat, Gier3tr., Proveniershu-'s, om zwenken in de Gr. Houtstraat Ane- gang, Kleine Houtstraat, Gasthuisvesit, Doelstraat, Voldersgracht, Raamvest, Bo termarkt, Ged, Oude Gr., Raaks, Zijl vest, Zijlstraat, Groote markt. Een vijftal agenten te paard zorgde voor de goede orde. Om kwart over 9 werd het uitgangs punt weer bereikt, waar de stoet ont bonden werd. Nog lang daarna bleef het levendig in de stad. In de bovenzalen van „de Kroon", welwillend door de goede zorgen van den heer Brinkmann versierd, was een groot aantal deelnemers aan de H.E.W. in gezellig samenzijn bijeen. De heer E. Wildeboer opende haar met eenige korte woorden, waarna de aanwezigen gezellig werden bezig gehouden door een sou brette en een conferenier. Een strijkje verhoogde de feestelijkheid. In den loop van den avond memo reerde de heer A. H. Weyburg het verloop der H.E.W. „Opgewekt is zij geopend, blijmoedig kunnen we haar sluiten", aldus spr. Hij meende voorts dat het doel der etalage- week, belangstelling te wekken voor het Haarlemsche winkelleven en wat leven in Haarlem te brengen, wel bereikt was. Spr. bracht dan dank aan het ge meentebestuur Openbare Werken, ban kiers, winkeliers, particulieren, die fi nancieel gesteund hadden, aan de p^rs, de verschillende commissies, de fa. Ja- cobson, die voor de fraaie emblemen ge zorgd had en nog in 't bijzonder aan de heeren Van Dam en Max Weber voor het door hen verrichte werk. Spr. zeide dan, dat mooie étalages den kooplust bevorderen en wekte de win keliers op, des avonds ook na sluitings uur de étalages eenigen tijd verlicht te houden. Spr. eindigde met den wensch, dat ook het financiëele succes voor de win keliers niet uit zal blijven. Eerst laat in den avond was ook hier de pret geëindigd. Op initiatief van de heeren J. H. Al- bers, magazijn ,,De Tijdgeest", H. T. A. Okhuysen en C. J. Stolwijk, heeft Dins dagavond een muziekkorps van 89 uur, onder leiding van den heer J. C. J. Scholte in de Gierstraat muzikale wan delingen gemaakt. Als altijd trok dit veel belangstelling van het publiek. Er zijn nu plannen om ook een Gier- straatvereeniging op te richten. Ondertrouwd: 28 Sept., A. T. v. Dijk en G. C. Ooms. T. v. Hoeven en G. C. Baltes. C. M. v. d. Broek en G. Otter. L. J. de Bruijn en A. A. Vooren. J. P. de Nobel en C. P. M. Tijssen. - J. Gerbehij en J. Benjamin. T. A. Denies en C. M. Toepoel. T. Horst en J, v. Bergen. Getrouwd: 28 Sept., C. J. R. Kan en A. M. v. Loenen. T. Dijkstra en G. Mooijboer. G. M. J. v. Gerwen en H. C. Hendriks. W. C. Meijer en J. C. Kistemaker. P. H. Radisch en J.,J. Gar- ritsen, J. P. G. v. Lewe en H. Mulder. A. J. Benink en J. J. Olij. J. J. Luyten en C. M. Peereboom. Geboren: 26 Sept. d. van E. Rijbroek- Luiting)27 Sept., z. van W. C. v. Kleef- Rootlieb. z. van S. B. Sabelis-Pel. z. van M. E. Otten-Boersen. z. van J. Zalm-d-ü Graaf. z. van E. C. Beek- huijs-v. d. Meij. z. xan J. C, v. Beelen- Vader. d. van J. Bcenders-Hendriks. d. van T. Heijne-de Boer. 28 Sept., z. van C. J. v. Brugge-Hiep. z. van A. v. Zandbergen-Prins. - d. van W. Burger- Baaieman. d. van T. Heijne-de Boer. Overleden: 26 Sept., A. Warmolt-Pop- pink, 49 j., Lcidscheplein. C. Mol, 97 j., Kampersingel. 27 Sept., B. J. Barn- horn-Vester, 73 j., Brouwersstraat. 28 Sept., C. de Paus, 70 j., K. Wijngaardstraat. Een deputatie van bovengenoemde commissie, die, zooals men zich zal her inneren, werd gekozen op de tweede pro testvergadering van de muziek-, zang-, tooneel- en sportvereenigingen, in ge bouw „Zang- en Vriendschap" tegen de nieuwe verordening op vermakelijkheden, heeft een langdurig onderhoud gehad met den wethouder van financiën, voor wien de onoverkomelijke bezwaren tegen deze verordening breedvoerig werden uiteen gezet. Op advies van genoemden wethou der, heeft de commissie schriftelijk deze bedenkingen kenbaar gemaakt aan het College van Burgemeester en Wethouders, hetwelk naar aanleiding van dat schrij ven de zaak ter onderzoek in handen ge steld heeft van een hoofdambtenaar. Daar eiken dag het antwoord hierop kan worden tegemoet gezien en dit beslissend zal zijn voor de uitlegging der nieuwe verordening, zal de commissie onmiddel lijk na de ontvangst hiervan tot publicatie kunnen overgaan van reeds gevoerde en eventueel te voeren actie. Gsteren herdacht de heer W. C. Le- maire, adm. ambtenaar bij de Arbeidsin spectie, der 2e kl. den dag waarop hij voor 1254 jaar bij dezen dienst werkzaam werd gesteld. De heer A. F. Kaart, herdacht gisteren d endag, dat hij 25 jaar in dienst was bij de Nederlandsche Spoorwegen. Door de directie werd hein een envelop met inhoud ovehandigd. Van het perso neel ontving hij een oorkonde. Zuster Romana, sinds lange jaren ver bonden aan de Naaischool in de Koningslr. herdacht vandaag haar zilveren professie- feest. Om 7 uur droeg de WelEerw. pater een H. Mis op en daarna was er gelegen heid voor de kinderen waarbij zich verschillende oud-leerlingen der naaischool hadden- aangesloten de zuster te compli- meniteeren. De eerw. juhilaresse werd ver rast met vele felicitaties, waaronder vele in den vorm van bloemen. Vele paters van de St. Antonius-kenk kwamen zuster Ro mana eveneens gedukwenschen. Het was voor zuster Romana een dag vol van blij ken van belangstelling voor haar. Ten politiebureele te Roermond heeft zich aangemeld zekere J. de J., 27 jaar, koopman, wonende te Haarlem. Hij be weerd» zich te hebben schuldig gemaakt aan verduistering van ruim 2300 ten De Haarlemsche Orkestvereenigint heeft in den persoon van den heer A. Koolhoven een voorzitter gekre gen, waarmede zij zelf en waarmede Haarlem, voor zoover liet prijs stelt op behoud van Gerharz' -orkest, ge luk mag wordeu gewenscht. Dat de heer Koolhoven een taak op zich nam, die geen Haarlemmer, die bijna niemand hegeerde, omdat zij te zwaar geacht werd, is een ge- gelukwensch waard en leekcnl den heer Koolhoven ten voeten uit als de man, die voor geen geruchtje ver vaard is, graag in het algemeen be lang werkzaam is en moeilijkheden als bij wijze van sport tracht te over winnen. Wij kunnen ons voorstel len dat een man, als de heer Kool hoven er plcizier in heeft, eer. moei lijk werkje als dit op 1e knappen. En zoo iemand, dan is zeer zeker de heer koolhoven de man, die onze Haarlemsche Orkeslvereeniging er weer bovenop kan helpen, een man met een groot organisatie-talent, met ruimen blik in de wereld en talloos vele connecties, de onweerstaanbare, aan wien geen verzoek kan worden geweigerd. Wie de toekomst van Haarlemsch Orkest een oogenblik met somber oog heeft ingezien, hij moge nu weer even ruimer ademhalen en eas af kijken, wat de heer Koolhoven berei ken zal. Ons dunkt, dat hij Haarlem verrassingen zal laten zien, mits mits hij op veler, aller medewerking rekenen mag. Wij voor ons zullen den heer Kool hoven gaarne in zijn pogen steunen, omdat de persoon van den heer Kool hoven dat verdient en omdat het be houd van ons Haarlemsch Orkest van groot belang voor Haarlem is. We go looven ook dat er voor ons gemeente bestuur aanleiding is voortaan de toe komst van onze H.O.V. met opge wekter blik te beschouwen dan het geval bleek te zijn bij de laatste ge- meentebegrootingen._ Barometerstand 757. Vooruit. OPGAVE VAN: Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteo rologisch Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 28 September. Hoogste barometerstand 765.1 m.M. te Saerna en Bronnoe. Laagste barometerstand 744.2 m.M. te Reykjavik. Verwachting van den avond van 28 tot c!en avond van 29 Sept. Meest zwalkke zuidelijke tot zuidweste lijke wind, bewolkt of betrokken met tijde lijke opklaringen, waarschijnlijk regenbui en, zelfde temperatuur. De Beurs opende heden: flauw. Staatsfondsen. 5 pet. Nederland 89 54 6*pct. N.W.S. 1922 B, 9954, 7 pet. Ind» 101, 6 pet. Indië %Is. Culturen. Koloniale Bank 116/4, In dische Bank 90. Vorstenlanden 11414, H V. A. 388. Industrieele waarden. Jungens 35. Oliewaarden. Koninklijke 447 YtCon sols 127J4, Orion 37. Tabakken. Deli Mij 185, Besoeki 35, Rotterdam Deli 16, Senembah 272. Rubbers. Amsterdam Rubber 80. Del4 Batavia 42 f4, Nederl. Rubber 45, Rott Tapanoeli 1354. Scheepvaarlwaarden. Hol!. Am. Lijn 11454, Ho-ll. Boot 1754, Kon. HoB. Lloyd 16, Japanlijn 72, Pakctvaart 80, Scheep vaart Unie 8654, Marine 14%. Amerikaansche waarden. Hide and Leather 71, Steel 107. Smelting 64, Ana conda 10454, Cigar 8254, Atchison Tope- ka 109, Voting Rails 26, Denver 154, Southern Pacific 101, Union Pacific 430- Geslaagd. Onze plaatsgenoot, de heer T. Papma, heeft te Amsterdam met gunstig gevolg het candidaats-examen af gelegd in Germaansche telleren. nadeele van een firma te Goes. Hij werd ter beschikking van den commissaris van politie te Goes gesteld. De Engelsche schoener „Result" ver trok 23 dezer met een lading dakleien van Port Madoc (Eng.) naar hier. De „Frankfurter Zeitung" deelt mede, dat de Nederlandsche spoorwegen voor de electrificatie van den spoorweg tus schen Amsterdam en Leiden opdracht ge geven hebben aan de Bergmann Elektrizi- tatswerke te Berlijn tot den aanleg van het bovengrondsche net en de stations- netten,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1