BUITENLAND 'Tweede Blad 28 September 1922 feuillëton Onschuldig veroordeeld De crisis in het Oosten: nadere berichten over de revolutie in Griekenland. Engelsche beschouwingen over den toestand. Het ver zoek van Rusland, om aan de Oostersche Conferentie deel te nemen. De Russische steun aan Kemal. De houding der Ver. Staten. Hulp van den Paus. Onder de Telegrammen: Het antwoord van Kemal. Een protest van Engeland en Frankrijk tegen de aanwezigheid van Grieksche schepen. Een beroep van den Paus op Kemal. De Volkenbondsver- gadering. GEM. BUITENL. BERICHTEN. De verkiezingen in Poolsch Opper- Silezië. De dreigende staking te Weenen. Onlusten in Albanië. De W.-Europeesche tijd. Het wetsontwerp tot bescherming der Indische vorsten. NNNENLANDSCH NIEUWS. Gedenkboek 1898-^—1923. Nieuwe Kamerleden. Federatie der Dioc. R.-K. Volks- en Werkiiedenbonden in Neder land. Een Oranjeboek. Voorzitter R.-K. Juvenaat in he* Bisdom Haarlem. De manoeuvres in Zuid-Limburg;. Onze gezant bij den Pauselijken Stoei. De salarissen van het spoorweg* personeel en ambtenaren. Giften. KERK EN SCHOOL Eucharistisch Congres Amsterdam 1922 October. „Vóór zijn vertrek," herbaalde zij met trillende stem. „Gaat mijnheer Labroue dan weg Waarom „Voor zaken." j „Waar gaat hij heen r „Naar Bellegarde, om toe te zien 'bij de installatie van machines, die ik daar aan een groot huis heb gele verd." „Hoe lang zal hij afwezig zijn?" „Ongeveer drie weken, en het wérk, waarmee ik hem heb belast en het bewijs van vertrouwen dat ik hem daar mee heb gegeven, zijn te beschouwen als een eerste stap in de richting van een toekomstige associatie." „Als het zoo is, kan ik mij er mee vereenigen mompelde het jonge meisje, „maar ik ben nu weer den heelen dag alleen." „Dat vind ik al even jammer als jij, zie je, maar zaken zijn zaken en door de afwezigheid van Lucien La broue heb ik veel werk er bij gekre gen. Maar ik zal je overheen poosje ruim schadeloos stellen." „Die schadeloosstelling zal mij zeer welkom zijn." Mary ging weg en haar vader, alleen gebleven, wreef zich in de handen, dat die pijnlijke aangelegenheid zoo'n goed verloop had gehad. Vertrouwen stellende in hetgeen zij vernomen had, was het jonge meis je niet langer ongerust, hoe vervelend zij het overigens vond, dat Lucien wegging. Zij zag er alleen een bewijs van vertrouwen en achting in, door haar vader aan haar beminde gege ven. Aldus gerust gesteld ging Mary Harmant weer naar haar kamer en bleef er tot elf uur. Toen zij terug kwam, zag ze er zeer elegant en smaak vol gekleed uit. „Lieveling, wat ben je nu mooi riep de valsche Paul Harmant uit. „Heb je plannen „Ik ben van plan mijn vriendinnen op te zoeken. Als ik niemand thuis tref, wat mogelijk is vandaag met den Zondag, ga ik een toertje in het bosch maken. Thuis zou ik mij verve len. Ik blijf tot het eten weg." Om een uur werd Mary gewaar schuwd dat het rijtuig wachtte. Zij stapte in. „Bourbonkade no. 9," zeide zij tot den koetsier. Toen de deur werd geopend, draaide hij zich om en zag op den drempel Mary, moeilijk ademhalend, een g'im- lach op 't gezicht. Lucien werd bleek. Mary wankelde, „En wat zegt u van mijn verras sing zeide Lucie, die in haar vreugde niets bemerkte van de zonderlinge emotie dezer twee personen, die zoo onverwacht tegenover elkaar geplaatst werden. „Bent u hier, mijnheer Labroue," zeide Mary, hare geweldige gemoeds aandoening beheerschend. „Daarop was ik allerminst bedacht, u hier te zullen aantreffen. Vertel u mij eens, welk toeval brengt u eigenlijk bij de juffrouw Lucien wilde eenige woorden sta melen, maar Lucie kwam tusschen- beide. „Dat is heelemaal geen toeval, juffrouw. Eiken Zondag kunt u mijn heer Labroue hier vinden." Mary voelde, hoe de angst, de on rust in haar toenam, haar Kart samenkneep. „Zoo," zeide zij met bevende stem, „kent u mijnheer Labroue algeruimen tijd „Wij kennen elkaar al meer dan twee jaar, juffrouw.»" antwoordde Lucien. „Vóór ik naar de Miromesnil straat trok, bewoonde ik dit huis." „Dat was mijn deur en dat de zijne.." voegde Lucie er bij, „en wan neer men zoo tegenover elkaar woont, vooral op de zesde verdieping, ziet men elkaar, men maakt kennis, men praat, men sluit vriendschap." „Vriendschap herhaalde de doch ter van den millionnair op drogen toon, nu alles begrijpend. Alles kwam bij haar in opstand, als zij bedacht, dat zij een concurrente had. „Het was over hem, dat ik u on langs sprak," ging Lucie voort. „Dank zij de goedheid van uw vader en de betrekking, die Lucien in zijn huis heeft gekregen, zijn wij in staat spoe diger onze droomen te verwezenlijken, spoediger het doel te bereiken, waarop wij al zoo lang hebben gehoopt." „U bedoelt natuurlijk trouwen?" vroeg Mary. Lucien begreep, na het onderhoud, dat hij met zijn patroon had gehad maar al te goed l}oe Mary thans leed. Maar wat kon hij doen Hij hield van Lucie en niet van Mary. Lucie zag, hoe Mary opnieuw wankelde. „Lieve hemel, wat scheelt u juf frouw? U bent heelemaal bleek.. Het is, of u pijn hebt.» Zeker ver moeid door het klimmengaat u toch even zitten." Ook ditmaal putte Mary in haar trots de kracht om zich te blijven beheerschen. „O, neen, dank u," zeide zij, hare lippen tot een glimlach plooiend, maak u niet ongerust., het heeft niets te beteekenen.,. Ik wilde u even komen opzoeken.» Nu zeg ik u weer vaarwel», ik ga naar het hotel terug „Gaat u al weg, juffrouw riep Lucie uit. „Maar u bent nauwelijks eenige minuten hier." „Ik ga naar het hotel terug .-."her haalde Mary, eenigszins kortaf. En zich tot Lucien wendende, voegde zij er bij „Juffrouw Lucie had mij van een verrassing gesproken. Het is inderdaad een groote verrassing geweest, groo- ter dan zij zal gemeend hebben en mijn vader zal niet minder verwon- derd_zijn dan ili, wanneer ik herajnj kennis stel, van hetgeen ik heb ge hoord." Voor Lucien werd de situatie elke minuut pijnlijker. Wat Lucie betreft, zij begreep niets van de plotselinge ommekeer, die zij in hare bezoekster opmerkte. Mary "ging naar de deur, doch alvorens ze te openen, draaide zij zich nog eenmaal om en vroeg „Dus u denkt spoedig te trouwen „Ik heb uw vader alles, wat ik kon en moest zeggen over deze zaak, medegedeeld, juffrouw," antwoordde Lucien. „Hebt u mijn vader dan over uwe plannen gesproken vroeg Mary. „Wanneer „Eergisteren." „O, dat is bestik wensch u beiden een lange, gelukkige toekomst. En je blijft natuurlijk voor mij werken, Lucie. Daarop reken ik. En nu zeg ik u vaarwel/' „U schijnt vermoeid te zijn, juf frouw. Staat u mij toe, dat ik u weer naar uw rijtuig geleid y>rdt vervolgd.) Omtrent de regeeringscrisls in Grie kenland Imeldde een Reuterbericht dat 't kabinet- Triantaphilakos (pas sedert 10 September aan het bewind), is afgetreden, daar er „gewichtige wijzigingen op til waren," om kort daarop uit Londen te berichten, dat mededeelingen uit Athene de gevolgtrek king wettigen, dat er op de Griekche (vloot een revolutionaire activiteit heerscht. Van uit een vliegtuig uit Mytilène wer den proclamaties geworpen, waarin het aftreden van koning Konstantifn werd ge- ëischt. De onderteekenaar dezer proclama ties is kolonel Constas, geen Venizelist echter. Ook boven Larissa en Saloniki zijn dergelijke proclamaties uitgestrooid. IDe houding van het leger zou er verdacht «ijn, terwijl, naar het heet, de oorlogs schepen zich bij de beweging zouden heb ben aangesloten. Dit bericht is evenwel piet bevestigd. De premier heeft den koning bezocht, 'die het verlangen uitdrukte bij zijn troe pen in Thracië te zijn. Latere telegrammen melden dat de re geering het nieuws der revolutie met „het gebruikelijke sang-froid" De minister van binnenlandsche zaken deelde mede, dat de regeering den indruk heeft, dat de be- (weging het karakter draagt van vreedza- ;ime eischen van een deel van het leger en de vloot. De regeering weet niet hoeveel i oorlogsschepen zich bij de beweging heb- ben aangesloten. De koning schijnt door |de gebeurtenissen ongeschokt. Er zijn maatregelen genomen om de orde te hand jlhaven. Patrouilles trekken door de stad. jïHet bericht voegt er aan toe dat deze 'laatste regels blijkbaar op de gebeurtenis sen op Mytilène slaan, en dat de tele grammen de sporen van censuur dragen). Aan de „Echo de Parijs" werd Maan dag reeds uit Athene geseind, dat het be richt over de beslissing der mogendheden in zake het Naburig Oosten diepen indruk 'aldaar had gemaakt. De zwakke hoop, iwelke men nog koesterde op den steun Iran Engeland, is verdwenen. Het verlies ;|van Thracië en Adrianopel treft 't Griek sche volk meer dan het verlies van Klein- i'Azië: het beteekent de volkomen instor ting van den droom van een Groot-Grie kenland, dat, na de poorten van Konstan- Itinopel te hebben bereikt, eensklaps ver jteruggeworpen wordt. Omtrent den verderen toestand ver- Ineemt de Times uit Konstantinopel, dat (volgens vluchtelingen, een Turksche ben- 'de Bigha binnengedrongen zou zijn en de (©verblijvende 900 Armeniërs en Grieken aldaar vermoord hebben. Het blad hoopt, fdat het verhaal overdreven is, maar de berichten uit Broessa toonen aan, dat al le ongeregelde en vele geregelde troepen van het Turksche leger geheel uit de hand zijn. Generaal Harington spreekt het bericht Hegen, dat in Turksche kringen circuleert, als zouden de Engelschen Grieken en Ar meniërs aanwerven voor den strijd tegen 1de Kemalisten. Nationalistische kringen rechtvaardigen ■bet beweerde voornemen van Kemal om 'de opschorting van de geallieerde verster kingen te eischen, door te verklaren, dat tKemal de macht heeft om de zeeëngten te sluiten en aldus druk uit te oefenen op de geallieerden in geval geen overeen stemming ter conferentie te bereiken zou vallen. Kemal zou zijn eenig waarlijk eï- 'fectieve troef verliezen, indien de geallieer de troepen in het gebied van de zeeëng- ilen sterk mochten worden wVoorts is het wachten op het antwoord van Kemal. 'De draadlooze dienst te Londen meldt: De verdere gang van zaken in i/fcet Naburige Oosten hangt af van den aard van het antwoord van Kemal op ide gemeenschappelijke uitnoodiging van de geallieerden. Dit antwoord is nog ijliet ontvangen. Men verzekert, dat de overbrenging van deze nota vertraagd is en dat zij eerst Maandag Angora Jjieeft bereikt. Dit, zegt de Daily News, k geeft steun aan de veronderstelling, dat I de aanwezigheid van Turksche troepen 'in de onzijdige zone een gevolg is van opdrachten, die verstrekt zijn, voordat ide Parijsche besluiten bekend waren. I Overeenkomstig hun uitnoodiging hebben iide geallieerde regeeringen op zich ge- i toornen hun invloed aan te wenden tot ihet verkrijgen van het terugrekken van j-fle Grieklsche troepen in Thracië op een 'lijn, welke de geallieerde officieren in 'overleg met de Turksche en Grieksche militaire overheid zouden vaststellen. Daar den Turken de toegang tot ;Thracië ontzegd is, houdt de Engelsche vlootvoogd aan de Dardanellen intusschen alle Grieksche transportschepen voor de |Zee van Marmora aan. Men wacht, dat dit bewijs van eerlijke, gelijke behande ling een goeden invloed zal hebben en 'in verband hiermede heeft de Griek- eche regeering, ingevolge aandringen van jde geallieerden, de Grieksche oorlogs schepen opdracht gegeven Konstantino pel te verlaten, met uitzondering van twee kleine torpedobootjagers, welke aan gewezen zijn om, zoo noodig, de Griek sche overheden uit Konstantinopel weg te voeren. De toestand bij Tsjanak is onveran derd. Men legt er te Londen nadruk op, dat Engeland in de vastberaden hou ding die het heeft aangenomen, vol strekt geen verlangen heeft, een' bij zonder voordeel na te jagen en dat zijn eenige doel is, de toekomst van de vrij heid der zeeëngten te verzekeren. Dat is een wereldbelang en geen uitslui tend belang voor Engeland. De uitzetting van Britsche verster kingen naar de Levant wordt volstrekt te rechtvaardigen geacht, zoo lang de tegenwoordige toestand van onzekerheid bestaat en het is een voorzorgsmaatregel genomen in overeenstemming met En- geland's voornemen om als mandataris van de mogendheden de intregiteit van de zeeëngten te handhaven en de uit breiding van de vijandelijkheden naar Europa te voorkomen. Naar men meldt heeft Kemal pas ja 48 uur tijd gekregen om op de nota der geallieerden te antwoorden. De oorrespondent van de Daily Telegraph heeft Kemal te Smyrna ge ïnterviewd. Kemal viel de Britsche po litiek aan en verklaarde, dat er geen' reden bestond voor de inblazing, dat Turkije de zeestraten zou sluiten. De Morning Post meldt uit Konstan tinopel, dat er Dinsdagavond eenige bran den zijn uitgebroken in het Europeesch kwartier. Er rijn troepen uitgezonden ter blussching. Officieel wordt thans bericht, dat het Britsche ministerie van buitenlandsehe zaken van Rusland het verzoek ontving, dat Rusland, Georgië en de Oekrajine zouden deelnemen aan de conferentie in zake het Naburige Oosten. J 1 Een protest tegen de Brit sche politiek in het naburige Oosten. In een vergadering van een aantal te Londen wanende Indiërs en hun Britsche vrienden is een motie aangeno men, waarin geprotesteerd wordt tegen de Britsche politiek in het Naburige Oosten en geëisoht wordt, dat de crisis zal worden opgelost door onderhandeling in plaats van machtsvertoon. De voorwaarden van Kemal. De Daily Chroniole verneemt uit Kon stantinopel, dat de Turksche leider het voorstel voor de conferentie te Venetië zal afwijzen op de door de geallieerden gestelde voorwaarden. Kemal zou gezegd hebben, dat hij de tegenwoordigheid vax Rusland en Bulgarije ter conferentie wenscht alsmede het recht om de kusten van de Zee van Marmora te versterken. Engeland, zoo verklaart hij, moet ophou den versterkingen naar Turkije te zen den, indien het wil dat Turkije zijn militaire operaties staakt. Russische steun voor Kemal? Volgens een bericht uit Moskou heeft sow jet-regeering besloten Kemal gewa- penden steun te zenden, in geval van 'n botsing met de Engelschen aldus po- gende Kemal in zijn anti-vredespolitiek te sterken. Men bereidt stappen voor'n militaire tusschenkomst voor, waaronder een breed opgezet plan voor het inrich ten van 'n operatiebasis in den Kaukasus. De Ver. Staten en het nabu rige Oosten. De Amerikaansche opvatting over de kwestie van het naburige Oosten is gis teren onder woorden gebracht door den secretaris van Staat, Hughes. De Amerikaansche regeering „zoo zeide Hughes, is er aangenaam door getroffen, dat het voorstel van de drie groote mo gendheden (Engeland, Frankrijk, Italië) een werkelijk vriie doorvaart door de Dardanellen, de Zee van Marmora en den Bosporus tracht te verkrijgen, en ook de bescherming van de rassen, die minderheden uitmaken. Deze punten van het voorstel zijn, naar duidelijk is, in overeenstemming met de Amerikaansche opvattingen. De Amerikaansche regeering zoo voegde Hughes er nog aan toe ver trouwt or ook op, dat een overeenstem ming zal worden bereikt, om de vrije vaart door de zeeëngten open te houden, tot dat de conferentie zal zijn gehou den tot sluiting van een definitief vredesverdrag fusschen Turkije, Grieken land en de Geallieerden. Hulp van den Paus. De Paus heeft 400.000 lire aan den Grieksch-katholieken bisschop te Kon stantinopel gezonden voor steun aan de Grieken van elke gezindheid en 100.000 lire aan den vicaris van het Armeensche patriarchaat voor de Armeensche bevol king van Konstantinopel. Het resultaat van de vierkiezing voor den Landdag van Poolsch-Opper-Silezië is, dat gekozen zijn 19 afgevaardigden van het nationalistische blok van Kor- fanty, 11 van het Duitsche blok, 8 van de Poolsche socialistische partij, 6 van de nationale arbeiderspartij, 3 van de Duitsohe socialisten en 1 van de Pool sche volkspartij. In de Dinsdag gehouden bespreking van de voormannen van de metaalbe werkers is een motie aangenomen, waar in de metaalbewerkers hun besluit aan kondigen om in goede orde en vast beraden den strijd te aanvaarden, doch, uit overweging, dat ook de verdere ar beiders belang bij den strijd hebben, zich bereid verklaren tot het laatst toe elke vreedzame oplossing, welke zich voor mocht doen, nauwgezet in overwe ging te nemen. De Tribuna vernoemt uit Triest, dat 200 vluchtelingen van Beiramzur Noord- Albanië binnengevallen zijn en in bot sing zijn gekomen met de geregelde Al- baneesche troepen, die, na een gevecht van 8 uur, waarin zij zware verliezen leden, in de richting van Skoetari te rugtrokken. De volgelingen van Beiram zur hebben de streek van' Matessia en van de Mirdieten bezet. De regeering te Tirana heeft vorsterkingen gezonden. De Rijnlandoommissie heeft aan dort rijkscommissaris van het bezette gebied meegedeeld, dat in den nacht van 8 Oct. de W.-Europeesche tijd wordt in gevoerd op het spoorwegnet van het be zette gebied. Naar uit Simla gemeld wordt, heeft de Raad van State (te vergelijkenmet onze Eerste Kamer) na eenige oppositie het ontwerp tot bescherming der Indi sche vorsten (tegen aanvallen der pers) goedgekeurd. Een Engelsch lid verze kerde het Huis, dat de stap van den onderkoning niet gericht was tegen de vergadering, maar schoorvoetend was ge daan als eanig middel om den maat regel in de huidige zitting doorgevoerd te krijgen. De regeering is bereid ver schillende voorstellen in verband met het ontwerp te overwegen. Het gebrek aan betaalmiddel, dat den laatsten tijd van Duitschland sterk op den voorgrond is gekomen, wordt veelal aan het hamsteren van papier geld toegeschreven. De Köln. Volksztg. tracht aan te toonen dat dit volmaakt onjuist is en dat de schoen ergens anders wringt. Vóór den oorlog zegt het blad Was ongeveer 41/} millard mark in omloop als ruilmiddel voor de omzet ting van goederen. In Aug. 1.1. .,z°u, bij een 180 voudige prijsstijging) dus ongeveer 800 milliard voor dit doel ribo- dig zijn geweest, terwijl wij in werke lijkheid slechts 250 milliard in omloop hebben. Tengevolge hiervan komen meer en meer storingen in het economische leven voor, die allengs zorgwekkend wor den. De circulatie van bankpapier kan de depreciatie der valuta niet meer bij houden en dit bewijst overtuigender dan iets anders, dat de hoog-conjunctuur van den laatsten tijd slechts een schijnbloei is geweest, die nu, met de toenemende! inflatie, snel zijn ondergang tegemoet gaai Een nieuwe poging om het huwe lijk te bevorderen is te Parijs onder nomen, waar de Groene Lintjes Club dezer dagen haar werkzaamheden begon nen is. De leden dezer vereeniging ge ven blijk van hun wensch. om te trou wen door een groen lintje te dragen. Daar de ondervinding echter aantoonde dat de juffers en jongezellen in den regel te bedeesd zijn om zulke lintjes in het openbaar te dragen, is bepaald om alleen in besloten kring bijeen te komen. De club is toegankelijk voor meisjes boven zestien en jongens boven achttien jaren. Het lidmaatschap bedraagt tien of twaalf francs. De club organiseert „dancings" en uitstapjes, alleen voor de leden, die echter niet aan elkaar wor den voorgesteld, maar alleen kleine num mertjes dragen. Wanneer een trouwlus tige jongeman aldus een jonge dame ontmoet, die hem behaagt-, noteert hij haar nummer en wendt zich tot den secretaris der vereeniging, wien bij in lichtingen over zijn persoon verschaft. Deze inlichtingen -worden naar het uit verkoren tneisje opgëzondetf, dïe harer zijds indien zij op da znk wil in gaan inlichtingen omtrent zich zelf geeft. Eén van de reglementen der vereeni ging is dat alvorens men verdere stappen doet aan het secretariaat een bewijs van medisch onderzoek wordt voor gelegd. De in 1859 te Weimar gestichte „Schillerstiftung" tot hulpverleening aan noodlijdende Duitsche schrijvers, on dervindt ook de ernstige gevolgen van de depreciatie van de mark. De rijks president heeft de stichting 50.000 M. toegewezen uit een fonds, dat te zijner beschikking is gesteld ten bats van kun sten en wetenschappen. Naar gemeld wordt, beeft Lord Rothermere, de broeder van wijlen Lord Northcliffe, het beheer gekregen over de „Daily Mail" en andere daarmee ver bonden bladen. De bond van voormalige krijgs gevangenen van Duitschland heeft den Volkenbond verzocht bij de Fransche re geering stappen te dosn ten gunste van gratie voor de laatste 27 Duitsche krijgs gevangenen, die nog in Frankrijk wor den vastgehouden. In een bioscoop te Leipzig zijn gisteravond vijftien communisten binnen gedrongen en hebben met de revolver in de vuist de film „doodendams" waar in de ellende in de Sowjet-republiek wordt weergegeven, geroofd. De daders zijn onbekend gebleven. In opdracht van het Landshuldigings- comité 18981923 zal, ter gelegenheid van het zilveren regeeringsjubileum van H. M. de Koningin, een rijk geillustreerd gedenkboek worden uitgegeven, waarin een zeventigtal vooraanstaande mannen en vrouwen in den lande, ibder op hun speciaal gebied, geheel belangeloos, in populairen vorm, de hoofdzaken zullen behandelen van al datgene, wat gedu rende de laatste 25 jaren in ons land en in de overzeesche deelen des Rijks is geschied of tot stand is gebracht. Dit nationalistische standaardwerk, dat aan H. M. de Koningin zal worden opge dragen, is gesteld onder redactie van den kapitein der artillerie W. G. de Bas te Utrecht, De omvang van het werk wordt geschat op ruim 40 vel druks. De band, voorstellende den koninklijken standaard wordt ontworpen door den heer C. A. Lion Cachet te Vreeland. Voor de il lustratie van dit werk hebben de heeren H. Deutmann, hoffotograaf te 's-Graven- hage, de N.V. Vereenigde Fotobureaux te Amsterdam en de N.V. Koninklijke Me taalbedrijven van Kempen, Begeer en Vos belangloos hun medewerking toege zegd. De prijs van het werk zal, zoowel voor luxe-, gewone-, als volksuitgaaf, zoo laag mogelijk worden gesteld. Van de medewerkers noemen wij: Gep. lt. Gen. F. de Bas(genealogie); J. J. Bruna, (H. M. de Koningin en gebeur tenissen in het Oranjehuis); A. E. Dudok van Heel (18 Nov. 1918); Mr. Gerbert Scholten (Binnenlandsch gebeuren); Prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine (politie ke stroomingen); D. Hans (Parlementaire figuren en momenten); Anna Polak (vrou wenbeweging); Prof. Mr. J. de Louter (vredesbeweging); gep. Gen. C. J, Snij ders (Nederl. Krijgswezen); K. van Len- nep (burgerwachten); Jhr. M. Mazel (Nederl. Rood Kruis); H. de Booy (NeA Reddingswezen); Mr. J. C. A. Everwijn (Handel); A. Asscher (Diamanthandel en Industrie); W. Graadt van Roggen (Ne derl. Jaarbeurzen); hoofd ir. D. A. van Heyst (Waterstaat); Mr. Dr. W, F. Fro- wein (Nederl. Mijnwezen); Jhr. Mr. H. Smissaert (Nederl. Fabrieksnijverheid); P. van Huizen (Ned. Koopvaardij!- prof. Ant. van Gijn. (Nederl. Financiewezen); Mr. dr. W. M. Westerman (Nederl. Bank. wezen); Prof. Mr. H. W. Methorst (Volks welvaart); Dr. J. C. Koningsberger (N.O. I.); Oud-Gouv. G. J. Staal (Suriname); pa ter P. H. Euwens (Curacao); N. (Posterijen en Telegrafie, enz,); Maj. Gen. Staf J. H. Hardenberg (Luchtvaart); Mr. Dr. J. H. Jonckers Nieboer (Spoor- en Tramwe gen); J. H. Slicker (Toerisme); Jac. Mast (Hotelwezen enz.); Ds. v. Tuyll (Vreem delingenverkeer); A. Rienks (Lager On derwijs); G. Bolkestein (Middelbaar On derwijs j; Prof. Johanna Westerdijk (Hoo- ger Onderwijs); Prof. dr. J. Boeke (Biol.- en medische wetenschappen); Prof. dr. A, van Veldhuizen (Theologie); Mr. dr. Ka pitein J. S. Barbas (Rechtswetenschap pen); F. J. W. Drion (Arbeiderswetge ving); Mr. L. Del Baere (Soc. Verzeke ring); J. Dekker (Vakorganisatie); Prof. J. Elema (Akkerbouw); J. P. van Lonkhuy. zen (Boschbouw en heide ontginning); Ir. C. Th. Moerlands (Boomkweekerij); K. Wiersma (Fruitteelt); J. G. Hazeloop (Groenteteelt); P. de Vries (Bloemkwee- kerij); Ir. K. Volkersz (Bloembollencul tuur); Prof. dr. D. L. Bakker (Veeteelt); J. van Geersbergen (Bijenteelt); C. S. Th. van Gink (Pluimvee); J. Mesdag (Zui velbereiding); dr. H. C. Redeke (Vissche- rij); W. Hutschenhuyter (Componisten); Dr. J. Wagenaar (Orkesten, koren, mu ziekonderwijs); mevrouw Top. van Rhijn» Naeff (Tooneel); Plasschaert (schilder-, graphische- en beeldhouwkunst); Archi tect A. W. Weissman (bouwkunst); dr. C. Easton (Journalistiek); mr. P. H. Ritter Jr. (Letteren); Willy Mullens (Filmkunst); C. J. A. Begeer (Penningkunst en edel smeedkunst); Prof. dr. Jhr. B. H. C. K, van der Wijck (geestelijke stroomingen); Prof. C. Feldmann (ElëcTrd-lëcfinleRTi Prof. Dr. R. H. Saltet (Gezondheidsleer); Prof. Dr. J. A. Cramer (Godsdienstig le ven); dr. Jac. van Ginniken S.J. (R.-K. Godsdienstig leven); Opperrabbijn J. Tal (Joodsch Godsdienstig leven); Zendings- director Dr. J. W. Gunning (Zending); Dr. M. A. van Weel (Onze Taal en het A. N. V.); Mgr. J. A. S. van Schaik (Volks, zang); R. Tolman (Natuurbescherming); e.a. Voorts zijn bijdragen toegezegd door de Ver. „De Nederl. Padvinders" en en kele andere organisaties. Omtrent de bewerking van nog en kele hoofdstukken is de redactie in on derhandeling. Een aanvullingscommuni qué zal ter gelegener tijd worden be kend gemaakt. Zooals gemeld is, zal Donderdagmiddag het Centraal Stembureau te 's-Gravenhage bijeen komen voor de benoemd-verklaring van nieuwe leden der Tweede Kamer, ter vervanging van de tot Kamerleden geko zen ministers, die na de vorming van het nieuwe Kabinet voor het Kamerlidmaat schap hebben bedankt. Hun plaatsvervangers in de Tweede Ka mer zullen zijn: voor minister Heemskerk, de heer C. van den Heuvel, te Haarlem mermeer; voor minister Van Dijk de heer Th. Heukels, te Rotterdam; voor minister Ruys de Beerenbrouck de heer J. Rutten, te Wanssum; voor minister De Geer, jhr. mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg, bur gemeester van Baarn en voor minister De Visser de heer H. J. Lovink, te 's-Graven hage. Onder voorzitterschap van den heer Jicnri Hermans kwam Maandag j.l. te Utrecht bijeen de Algemeene Verga dering van bovengenoemde Federatie. In zijn openingsrede hield de voor zitter eene beschouwing over de hui dige economische moeilijkheden, ver oorzaakt door drie machten, waar tegenover wij in ons Nederland niets vermogen: de oude diplomatie, die den vrede wil brengen zonder zich te baseeren op het recht; het kapi talisme, dat geen gemeenschapsgevoel en geen verantwoordelijkheidsgevoel heeft en het bolsjewisme, de conse quentie der valsche beginselen van de vorige eeuw. Deze drie machten stoelen volgens spr. op één wordel, het ongeloof. Spr. constateert, dat dus de huidige crisis in haar diepste we zen is een geestelijke crisis en trekt daaruit ten opzichte van het werk der standsorganisatie in het verleden en voor de toekomst zijne conclusies. Spr. meent, dat veel meer dan in het verleden geschiedde, in de toe komst het werk zal moeten worden „geïndividualiseerd", waarvoor spr. verschillende middelen aanwees. Spr. deelt mede, dat het bestuur, nu van de ziekteverzorgingswet, in verband met den toestand van 's Rijks schatkist, voorloopig wel niet veel ko men zal, den draad weer heeft op gevat en spoedig hoopt voor te leg gen plannen omtrent reorganisatie van bestaande ziekenfondsen, het oprich ten van nieuwe en het geven van' centrale leiding aan die fondsen; dat het R. K. Vakbureau over deze mate rie eene conferentie vroeg, welke bin nenkort zal plaats hebben; dat het bestuur eene commissie benoemde voor het bestudeeren van het crediet- vraagstuk voor de arbeiders en het formuleeren van voorstellen; dat het bestuur onderhandelt over een moge lijk gemeenschappelijk beheer der reeds bestaande brandverzekeringen van de boerenorganisatiesdat de Cen trale Volksbank zich gunstig blijft ont wikkelen, zoodat het netto ingelegd bedrag de 7 ton reeds nadert; dat ten bate van de needlijdende christe lijke arbeidersorganisatie van Oost», rijk een beroep zal worden gedaan op de afdeelingen, in afwachting waarvan het bestuur reeds f200 naar Oosten rijk zond; dat spwedig kan worden tegemoet gezien de oprichting eener afdeeling „Kunst e* Ontspanning", waarin zullen worden samengebracht de in de plaatselijke vereenigingen bestaande muziek-, zang- en tooneel- gezelschappen; dat het aantal deel nemers aan de Reis naar Rome-1923 reeds 140 bedraagt, zoodat de uit voering der plannen hoogstwaarschijn lijk verzekerd is. In het debat over de openingsrede en de mededeelingen werd erop aan gedrongen, dat het bestuur met het Vakbureau-bestuur bij de Regeering stappen zou doen tot vlugger door voering van werkverschaffingsplannen zoodat het demoraliseerend leegloopen spoediger zal ophouden. De Geestelijke Adviseur drong aan op het verschaffen van gegevens om trent de gelegenheid tot Mishooren, welke vooral de Katholieke patroons geven op de afgeschafte katholieke feestdagen, zulks in verband met de inderlijd door de katholieke patroons gedane toezegging daaromtrent. De notulen der vorige vergadering werden goedgekeurd. Eveneens de rekening en verantwoording over 1920 en het verslag van den secretaris. De rekening over 1921 en de begroo ting over 1923 werden aangehouden Besloten werd tot het houden eener vergadering. BesToTëh' werd Tof hef houden ener conferentie van de secretarissen over de samenstelling der jaarverslagen; tot het geleidelijk doorvoeren van het vijf-afdeelingen-systeem in de geheel© organisatie; tot het oprichten van diocesane kleinvee-cenlrales en -ver zekeringen met eene herverzekering bij de 'Federatie, waarvoor ontwor pen reglementen werden goedgekeurd en tot het verlagen van den prijs van het weekblad „De Volkskrant" tot 3 cent per exemplaar, met ingang van 1 Januari a.s. Bij de rondvraag werd ter sprake gebracht het verschijnen van het ars tikel in „Het Roer" over de Bedrijfs organisatie, het uitgeven in brochure* vorm van dat artikel en het gerucht, daaromheen gemaakt. Na ampele bespreking keurde de vergadering het standpunt, door het bestuur ingenomen in zijn bekend communiqué, unaniem goed. Van be stuurszijde werd medegedeeld, dat te gen eene conferentie met het Vak bureau-bestuur geen bezwaar bestaal en dat eene bespreking, al werd dew overbodig geacht, dan ook niet ge weigerd is. Naar verluidt is eerlang weder de ver* schijning van een Oranjeboek te verwacir ten. Naar wij vernemen, heeft de voorzit ter van het R. K. Juvenaat in het Bisdom Haarlem, de Hoogeerw. heer mgr. W. van Stee, op medisch advies als zoodanig ont* slag gevraagd en verkregen. De minister van Oorlog heeft aan de Officieren van den Generale» Staf opge dragen een onderzoek in te stellen naar de beide voorvallen tijdens de manoeuvres in Zuid-Limburg nl. bet ongeval op den Cau- berg en het schieten met scherpe patronen bij een mitrailleurs-oefening nabij Ambfj, De Nederlandsche gezant bij den Pau selijken Stoel, jhr. mr. O. F. A. M. van Nispen tot Sevenaer, die eenigen tijd met verlof in ons land heeft doorgebracht, Ir naar zijn post teruggekeerd. Een massa-conferentie van alle organi saties. Naar wij vernemen heeft het C. N. O. P. een uitnoodiging gericht tot alle per- soneel-organisaties der rijksambtenaren en het spoorwegpersoneel voor een bijeen komst, waarin getracht zou moeten wor den tot overeenstemming te geraken om trent de houding welke men dient aan te nemen tegenover de plannen van Regeering en spoorwegdirecties met betrekking tot de maatregelen, welke als een verbetering van de arbeidsvoorwaarden werden be schouwd. Deze vergadering heeft heden Donder dag, te 's-Gravenhage plaats: alle centrales van overheidspersoneel en het comité van actie uit de 5 spoorwegorganisaties zullen deze vergadering bijwonen, te zamen ver tegenwoordigende ongeveer 150,000 lede» Ontvangen van A. B. voor de Weensehe, Priesters 5.00. Het le Eucharistisch Congres in Neder land nadert. De comité's zijn in volle actie. Propa- ganda-vergaderingen worden belegd in 't geheele Bisdom. Massa-samenkomsten, die de strooming inzetten, verzekeren den stortvloed in de hoofdstad, waar het Hoogheilig Mirakel nog immer geestdrift wekt. Plannen worden uitgewerkt, die weldra worden verwezenlijkt in schoone daden van eucharistische liefde. Met ijver wordt gestudeerd, om in sectie- en algemeene vergaderingen de wonderen der H. Eucha ristie klaar te kunnen verkondigen. Onze meesters leiden de menigvuldige repeti ties, want aanstonds komen de kunsten haar aanbiddende verheerlijking brengen aan den God-met-ons. Zoolang reeds is de wensch geuit: moge Nederland een Eucharistisch Congres heb ben! Sinds 1916 staat dat plan vastgelegd in de statuten van den Eucharistischen Bond. In 1920 zou het komen. En nu komt het inderdaad. Waarop wij wachtten, wat we hoopten, laat'nog steeds op zich wach ten: het processie-verbod is gebleven. Maar al mogen we dan nóg niet buiten komen, we zullen binnen met grootschen luister onzen Christus eeren. De natuur huldigt haren Schepper. Dit is haar groot streven. De mensch heeft getracht de natuur in opstand te brengen met God. Maar de H. Eucharistie doet de natuur weer voor God buigen. Biedt de natuur aan Christus niet den eucharistischen mantel? De jaargetijden, de elementen, zon en dauw en regen en vorst, alles werkt sa men, om te leveren de uitverkoren graan korrels en druiventrossen voor het Hoog heilig Offer, dat ons den Christus geeft. De aarde wordt opgedolven, om aan Jezus Eucharisticus te schenken de edel- 4 J57 e

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 5