TSTE NIEUWS 'Sr ififmS UTRECHTSCKE MISSIEWEEIC. De Rozenkrans. ÊEÜESÊD NIEUWS. SP0RT EN SPEL. D. H. V. B. D© crisis het Oosten. M1RKTNIEUWS. Gestrande schoener. Een record in de suikerindustrie. Diefstal van motor-rijwielen. Onverwachte vangst. - SfiL VAN ONZE IjRAADLOOZE TELEFOON f apt*. Ia Indië en de Islam. Palestina en de Zionisti sche beweging. Ce toestand van Palestina aldus spreker onder de Zionistische bewe ging is slechter dan hij was onder het Turksche bewind. Toespraak Mgr. de Gué briant. Onderwijzers-vergadering. Spoorwegongeval te Dordrecht. Smokkelarij van kinderen. De ton, die sprong. Het egelnest. De classificatie der gemeenten. Bouwmeester villa-bewoner! De inva! in Albanië. De vergadering van den Volken* bond. dïg, als dat Ebe dame protestant en de ander Katholiek was. De dame weende, en de reden van hare droefheid was, dat haar zoon, die in militairen dienst was, heel ernstig ziek lag. Men kan begrijpen hoezeer het moe derhart hieronder leed. De heer nu trach- te haar te troosten, en ried aan te bid den, vooral tot de H. Maria, die ook als Moeder zoozeer, om Haar Zoon heeft geleden. Alle avonden zoo zeide hij, bid ik den rozenkrans, opdat Maria voor mij en mijn gezin een voorspraak zij bij Haren Zoon en O. L. Heer. Daarom bid ook u tot Maria en zeker zal ons ^Uer Moeder ook over uwen zoon waken. De dame vond, wat den rozenkrans aangaat, te bidden tot Maria bespottelijk, en moest telkens weer bij ieder kraaltje het Wees Gegroet Maria enz. toch een bespotting wezen. Onze Boom- sche heer verzocht hierop te mogen ant woorden. Ik zou u bijna gelijk kunnen geven dame, zoo sprak hij. Doch alvorens zou ik gaarne deze gelijkenis willen stel len. Gisteren was ik in den Haag, en daar wordt een groote optocht gehou den. Men trok langs het Koninklijk Pa leis en daar werd uit duizenden kelen herhaaldelijk, ja misschien wel honder den keeren geroepen, lang leve onze Ko ningin Wilhelmina, hiep hiep hoera. En onze Koningin bracht dank aan die aardsche hulde, door telkens de menigte toe te wuiven en aan te moedigen. Hoe moet nu onze hemelsche Koningin zich niet vereerd gevoelen, wanneer wij Haar toeroepen:Wees gegroet Maria enz., tel kens telkens weer. Zal Maria die ook de Troosteres der bedrukten is, dan Uw gebed niet verhooren, als gij Haar aan roept. De dame kon geen antwoord hierop vinden en ik was verrukt zoo'n grooten vereerder van Maria en den rozenkrans ontmoet te hebben. A. P, jongen alleen, vreezend blijkbaar 'dat dien leed gedaan zou worden, als ze 't waagde om uit te gaan voor 't zoeken van voedsel. Drie dagen lang hield ze 't zoo uit. 's Morgens van den vierden dag vonden we 't blarennetsje verlaten: van daar liep er een spoor in de richting van de met hooi en koren volgetaste schuur, waarheen de nog hulpelooze jongen stuk voor stuk in den moederbek gedragen moesten zijn, ondanks een afstand van ruim vijftig meters. (Hbld.) Men meldt uit Helder: De in de Noordergronden gestrande schoener blijkt thans de Zweedsche drie master „Britta" te zijn. De sleepboot „Hector" zou Dinsdag avond trachten het schip, dat met fosphaat geladen is, weer vlot te brengen. De Wester-suikerraffinaderij heeft een record!productie behaald door het berei ken van een hoeveelheid van anderhalf millioen zak suiker, een grooter aantal dan ooit in een campagne door deze of een an dere raffinaderij is gebaseerd. De campagne eindigt 30 September. De 36-jarige B. H. W., uit Veendam her komstig, doch veelal elders vertoevende, is naar men uit Veendam seint, op verzoek van de Amsterdamsche politie te Veendam gearresteerd, onder verdenking van dief stal van een paar motorrijwielen. De me deplichtigen zijn te Amsterdam reeds ge knipt. Door de politie te Nijmegen werd in ver zekerde bewaring gesteld zekere W. H. v. W., koopman te Utrecht, die zich aan het politiebureau om onderdak had aangemeld. Bij onderzoek bleek, dat v. W. nog vier maanden gevangenisstraf had te ondergaan en hij vermoedelijk ook de persoon is, wiens opsporing en aanhouding werd ver zocht door de politie te 's-Gravenhage we gens rijwielverduistering. mii De Dinsdagavond vergadering was ge heel gewijd aan de Indische Missiebelangen. In de feestzaal van het Jaarbeursgebouw kwam deze vergadering bijeen, die ondanks het feit, dat gelijktijdig in den .Schouw burg de gal a - voorste Hing plaats had van de Sevende bliscap, zeer goed was bezocht. Ook Mgr. Dr. Jan Olav Smit woonde deze vergadering wederom bij, due werd voorge zeten door Mr. Dr. Kooien. In een openingswoord verklaarde de voorzitter, dat het congresbestuur er goed aan gedaan had een afzonderlijken «vond te wijden aan de bespreking der missionee ring in onze koloniën. Spreker verwel komde alien en verleende daarop het woord aan den eersten inleider Dr. G. J. C. Vriens, Nijmegen, tot behandeling van het onderwerp art. 123 van het regeerings- reglement in Ned. Indië, welk artikel luidt: „De Christen-leeraars, priesters en zende lingen moeten voorzien zijn van eene door of namen-s den Gouvemeur-Genemal te verieenea bijzondere toelating, om hun dienstwerk in eenig bepaald gedeelte van Nederlandsoh-Inddë te mogen verrichten. „Wanneer die toelating schadelijk wordt bevonden, of de voorwaarden daarvan niet worden nageleefd, kan zij door den Gou verneur-Generaal worden ingetrokken.'' Na de inleiding van Dr. Vriens kwam het Tweede Kamerlid Ir. U. J. M. Feber aan het woord, die als onderwerp had te be handelen: Ir. Feber begon met te zeggen, dat hij eigenlijk onoprecht was geweest bij de op gave van zijn onderwerp. Toen spreker aan Dr. Vriens dat onderwerp meldde, had hij reeds in zijn hoofd gezet te zullen spre ken over het vraagstuk, dat den sleutel uitmaakt van geheel het sociaal probleem onzer koloniën, de vraag: hoe zullen wij Indië winnen voor Christus? wanit dat is de vraag der vragen. AI had spreker zich dit tot taak gesteld, dan wilde zulks nog niet zeggen da-t hij niet over den invloed van den Islam in Indië zou spreken, maar hij zou zulks beperken tot Java en den Islam. Den Islam onderschat spreker niet, raaar hij wenscht hem ook niet te overschatten. Er zitten vele primaire elementen in den Islam naast vele misvattingen. Als wijs- geerig systeem is de Islam verward, maar voor den Mahomedaaa houdt hij meer v ijsheid in omdat hij zich aansluit aan hun religieuze gevoelens. De bruine broeder van Java is geen vol slagen Islamiet. De Javaan bidt in moei lijke omstandigheden niet tot den Toewan Aiah maar roept de geesten aan en houdt zich aan het gebruik, dat hij eeuwen te vo ren uit Achter-Indië heeft gekregen. De Javaan denkt niet aan een cultuur die doortrokken is van den Islam, maar hij wil naar het Hindoeïsme, naar datgene, wat reeds lang voor ljet Mahomedanismc bestond. Om die reden, betoogt spreker, is de Javaan veel meer vatbaar voor de invloe- d.® van het Christendom en daaroüi is bet geen hopeloos werk te arbeiden aan de kerstening van Indië. Een Javaan is echter niet zoo naïef of hij stelt zich op het standpunt: „aan de vruchten kent men den boom.'' Daarom moeten wij aan den Javaan geven een maatschappij op Ghristelijken grondslag, en dan zal hij zeggen: welaan, aan deze grondslagen herken ik den bouwheer die met ons denzelfden God aanroept. Dan eerst zal er verbroedering komen tusscuen blank en bruin en Oost en West zullen elkander ontmoeten en zij zullen één wor den in het gemeenschappelijk bezit van dezelfde cultuur en denzelfden godsdienst, één in het gemeenschappelijk bezit van het katholicisme. Na deze rede werd het woord gegeven aan den Javaanischen priester-student, Adrianus Djajasepoetra, die de groeten overbracht van Java aan Nederland en hulde bracht aan ons land voor de ontvan gen weldaden. De Chineesche priester-student Fr. Paschalis Bovy Sjoen Klin bracht hier na de groeten over der Katholieken in China. Een causerie met lichtbeelden over Java door Pater Jos. Erencken was het einde van dezen Missie-avond. Het congres werd Woensdagmorgen voortgezet met een vergadering in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, die onder leiding stond van den Hoog- Eerw. Pater H. Haymakers (C. I. C. M,) In plaats van Prof. Ign. Beaufays ,die volgens het programma-boek de inleiding zou houden, werd in deze bijeenkomst het woord gevoerd door den ZeerEerw. Pater Angelicu3 Hartman (O.E.M.). De vergadering werd o.m. bijgewoond door Z. D. H. Mgr. J. de Guébriant, aartsbisschop van Marcianopolis, Overste van het Seminarie en van het Genoot schap der vreemde missieën die door den voorzitter hartelijk werd verwel komd. Het onderwerp dat behandeld werd luidde: Palestina is een verarmd land be woond door ongeveer 700.000 Arabieren en 100.000 Joden. De Arabieren bebou wen den grond en hebben 'n armzalig bestaandaarom zoeken ze ook gaarne fortuin in Amerika. In de steden zijn de Arabieren ambachtslieden, kooplui, beambten. ste metalen, de kostbaarste steenen, want altaar, Tabernakel, kelk, ciborie, mon strans kunnen nooit te kostbaar zijn! En de wouden bieden hun schoonste houtsoorten, en de olijven zorgen voor eeuwig licht, en de bloemen-weelde der natuur herschept Christus' verblijf tot een lusthof. Buigen de eeuwen-oude natuurwetten iet voor het consacreerend woord? En de mensch? Zijn edelste gaven behoort hij te schen ken aan „deze glorie van God". Zijn hart, zijn talenten, zijn krachten, zijn aanbid dende ziel Kunsten en wetenschappen begonnen een schitterenden tweestrijd met moeder natuur, om den verborgen God 't beste aan te bieden. Want aan het Allerheiligst Sacrament kan nimmer te groote^ lof gebracht. „Major omni laude," zingt St. Thomas van Aquine nog altijd door, boven allen lof verheven is dit Goddelijk Sacrament. Daarom komt het Eucharistisch Con gres in Amsterdam. Het moet worden _gen nog ongekende verheerlijking der H. Eucharistie. En allen moeten meejubelen n 't machtig koor! Lezer, lezeres, wat doet gij ervoor? Doet ge meê aan 't Congres van Chris tus? Steunt ge met uw geestdrift, uw ta lesten, uwe Gods-gaven, uwe tegen- De groote meerderheid der Arabieren is Mohamedaansch, bijgeloovig en niet vatbaar voor bekeering. Van de Arabieren zijn er eenige dui zenden christenen, welke bescherming zoeken bij de Grieksche, Armeensche oef Latijnsehe kloosters. Ze zijn vooral ge schaard om de heiligdommen, bediend door de verschillende geestelijken. Wat de Joden betreft, deze zonderen zich af om de ruïnen van den tempel, wonen in ellendige krotten of groepeie- ren zich in de nieuwe wijken in het N.-O. van Jerusalem, of wel ze zijn ver spreid in de weinige bloeiende land bouwkolonies. Ze leggen zich met ijver toe op de klein-industrie en handel. Velen komen naar Jerusalem om er te sterven en worden onderhouden door de aalmoezen hunner gelcofsgenooten uit Europa en Amerika. Het Zionisme heeft dezen toestand niet verbeterd, integendeel. Volgens hun pro gram wilden de Zionisten de Joden van Palestina helpen, met de daar wonende Mahomedanen en Christenen samenwer kend tot de opheffing van het land, an dere godsdiensten eerbiedigend „rondom de heilige Stede eene eerewacht te vor men". In werkelijkheid staan de Zionisten (meestal arm en bolsjewistisch) vijandig tegenover de Palestijnsche Joden, die hen aanzien als ongeloovigen en gevaarlijke parasieten. Nadat de voorziter gelegenheid had ge geven tot het stellen van vragen aan den inleider, waarvan geen gebruik werd ge maakt, dankte hij spr. voor de leerzame wijze, waarop hij het in onze dagen zoo belangrijke onderwerp der Zionistische beweging had toegelicht. Z. D. H. Mgr. de Guébriant zeide deze vergadering niet te kunen verlaten, alvo rens een woord van dank te hebben ge bracht aan den voorzitter voor de harte lijkheid, waarmee deze hem hier heeft be groet. Het doet mij een groot genoegen, zeide Mgr., dit congres te kunnen bijwo nen. Ik wieet, dat de Hoilandsche katho lieken een minderheid vormen in hun land, maar ze geven een voorbeeld van trouw aan het geloof en van ijver bij de ontplooiing van godsdienstige werken. Een der oudste missie-congregaties moest op dit congres vertegenwoordigd zijn, niet wijl zulks een aangename taak is, maar om haar plicht te vervullen en te toonen, dat waar hier Franschen, Duit- schers, Spanjaarden, Belgen, enz. aanwe zig zijn, alle missie-congregaties en natio naliteiten, toch slechts één zijn in het doel, dat ze nastreven: de verbreiding der leer van Christus over de wereld. Aan het eind zijner toespraak, zeide Mgr. van de gelegenheid gebruik te willen maken om een misverstand te herstellen. De aankondiging in het programma-boek, dat Z. D. H. in de avondvergadering het onderwerp zou inleiden ,,De toekomst van de missies in China en Japan", moet op een vergissing berusten, wijl hij zich had voorgenomen te spreken over de mis sie in Siberië, welk land als apostolisch visitator door hem werd bezocht. Daarop dankte Mgr. nogmaals voor de vriendelijke ontvangst onder betuiging zijner groote ingenomenheid met dit con gres. De voorzitter sloot hierna de vergade ring. De namiddag-vergadering van den con gresdag van Woensdag stond in het tee- ken van het onderwijs. Voorzitter dezer vergadering was de HoogEerw. heer Dr. G. Bauduin. De vergadering openend met den Christelij- ken groet, sprak de voorzitter zijn vol doening uit over de talrijke opkomst, verwelkomde in het bijzonder dr. Louis, alg. secretaris van den Duitschen Pries- ter-Missiebond, Mgr. Claassens, Alg. se cretaris van de Indische Missie-vereeni- ging, dr. Vriens, voorzitter der Indische Missie-vereeniging en den ZeerEerw. heer De Bouck, alg. secretaris van den Bel gischen Priester-Missiebond. Vervolgens wees de voorzitter op het groot belang van het Katholiek onder wijs voor de missiën en gaf den invloed daarvan met een enkel woord aan, de overtuiging uitsprekende, dat zulks door de inleiders in den breede zou worden gedaan. Na deze korte inleiding verleende de voorzitter het woord aan den eersten inleider, den ZeerEerw. Pater E. van Lith (S.J.), die zou spreken over: „Hoe kan het onderwijs de missiën dienen P" De tweede inleider in deze vergadering was de Eerw. Broeder Cyprianus van de Congregatie van de Onbevlekte Ont vangenis. Deze paedagoog ging uit van de vraag: „Hos kan de missie de op voeding en het onderwijs dienen? Het bestuur van den Priester-Missie bond in Nederland besloot overeenkomstig het voorstel van den ZeerEerw. heer Dr. Louis uit Keulen de uitgave voor zijne rekening te nemen van het derde deel der Bibliotheca Missionum van Dr. Bobert Streit. In de avondvergadering hield de Aartsbisschop van Marcianopolis, Z. D. H. Mgr. de Guébriand een inleiding over de toekomst der Missie in Si berië. De Zeereerw. Pater Ph. Wang be handelde het onderwerp: de vorming der Seminaristen in China. Beide sprekers spraken in 't Fransch. woordigheid, uw geld? Kan menschelijke kracht ooit beter zijn besteed? Doet mee! Laat in de dagen van het Congres den troon van onzen Koning Christus in iede re kerk prijken temidden van bloemen weelde in blanke pracht! Alle banieren naar Amsterdam! En met duizenden naar het le Eucha ristisch Congres in Nederland! W. VAN DIJK, O. S. Aug., le Secretaris. Het was in de dagen van November 1918. Zooals menigeen zich herinneren kan was het toen een üid, die van ons echte Nederlandsche volk getuigde, hoe zeer het zijn Oranje Vorstenhuis vereerde en hulde bracht. In die dagen moest ik een reisje maken naar de Residentie, en had het geluk te reizen in gezel schap van een dame en heer. Zooals ge woonlijk in de 3e klas ooupé,ontspon zich tuaschen mijn medereiziger een ge sprek, terwijl ik mij als toehoorder bepaalde, en kon mij ten hoogste interes- seoreo. Uit hun gesprek merkte ik sgoe- Dinsdagavond öy2 uur is te Dordrecht een goederenwagen door iets te vroeg over halen van een wissel, die door een ran geermachine naar het spoordok geduwd werd uit de rails geloopen, gekanteld en gevallen, tegen een langszij staande ran geermachine, die eveneens ontspoorde. Ook een tender geraakte uit de rails. Persoonlijke ongelukken vielen niet voor. De materieele schade is niet groot en het verkeer ondervond geen noemens waardige vertraging. Onmiddellijk is met het op orde brengen van de lijnen een aanvang gemaakt Maandag j.l. waren er in Herzogenrath (Limb.), niet minder dan 53 kinderen in voorloopige bewaring gezet, wegens het smokkelen van levensmiddelen. Meestal waren het meisjes en jongens van 10 tot 14 jaar. Het is waar gebeurd in Delft. Een iuffrouw zat te genieten van een kop ie thee. Plotseling werd ze opgeschrikt door een hevigen knal. Was het een herhaling" van den Haagschen bomaan slag? Alles bleef echter rustig; het huist vloog niet de lucht in en de juffrouw: keerde tot haar kopje thee terug. Het tweede bedrijf speelde zich een half uur later af. De juffrouw van he neden kwam even aankloppen: Juffrouw, mijn plafond is heelemaal van kleur ver anderd. De juffrouw van boven kwam kijken, waarlijk het plafond had eens klaps een kleurverandering ondergaan. Plotseling ging haar een licht op: de ton moest gebarsten rijn en de inhoud er van enfin, men begrijpt het wel. Hoe moest men nu die kapotte ton met resteerenden inhoud verhuizen Goe de raad was duur. Gelukkig was deton- neman juist in de buurt. Die krabde rich achter de ooren en hield vol, dat het een moeilijk karwiitje was, als de haken loslieten, dan was men binnenshuis niet gelukkig. Hij stapte echter over de bezwaren heen, omvatte energisch 't zwakke om hulsel en transporteerde de ton tot even huiten de woning. Toen gebeurde wat de man gevreesd had, de ton barstte nu geheel en de geurige inhoud ver spreidde rich, tot groote hilariteit van huren en kinderen, op de straat. De ton is dus weg, maar de reuk hangt nog in het huis en de juffrouw van beneden kijkt meewarig naar haar verkleurd plafond. („D. Crt.") Midden in een bed met rijpende prin- oesseboonen vonden we het: een zakvor mig holletje van gedroogde boonenbla deren, half in, half boven den grond, met een zachte ronding in den wand, zoodat de ingang naar 't Noordoosten was ge richt en dus zoo goed mogelijk beschut te gen de regens uit Zuidwestelijke richting. Op den bodem van dien bladerzak lagen ze, knus ondanks hun stekeligheid bij el kaar, moeder egel, wat donkerder van tint, en drie egel-kindertjes, wat minder stekelig, of beter wat minder hard van stekels en wat lichter van kleur. Moeder egel keek schuw naar ons op met haar donkere, pientere kraaloogjes, de egelkindertjes, pas enkele dagen tevo ren in 't ondermaansche aangekomen en zich er dus niet van bewust dat menschen vaak wreede dieren zijn, waarvoor men zich in acht moet nemen, bleven rustig zich te goed doen aan de moederborst. Een kwartier na onze ontdekking wisten al onze huisgenooten van onze vondst in het boonenbed, om beurten kwamen ze zich verlustigen in het nooit geziene, en steeds weer als er een nieuwsgierig men- schenkind zich over haar woninkje boog, toonde moeder egel haar onrust trok ze, zoover ze dat doen kon zonder haar kin dertjes te hinderen, haar stekelige huid bijeen en keek steeds met angstige gluur- oogjes op naar den bezoeker. Onder de 'sgenooten werd het con signe uitgegew niemand in de buurt iets te vertellen van de vondst in den akker, opdat moeder egel zoo weinig mogelijk zou worden gestoord, maar nieuwsgierige bu- renoogen hadden al opgemerkt dat er wat bijzonders moest wezen in dat boonenbed en spoedig was door 't heele dorp bekend dat daar, tusschen *t groen der nog groei ende hbonen, een nest met jonge „swien- iegels" verborgen zat, en van dat oogen- blik af kwam ieder, die maar even den tijd had, eens kijken naar het onbekende. Telkens zoo gestoord te worden in haar voedsterplichten, 't verveelde de schuwe moeder-egel blijkbaar al gauw bovenmate. Steeds meer schuwheid kwam er in haar blik als een bezoeker zich heenboog over haar nest en geen oogenblik liet ze haar - Op initiatief van de commissie van geor ganiseerd overleg was ongeveer een jaar geleden een z.g. classificatiecommissie in gesteld tot onderzoek van de mogelijkheid van een nieuwe classeering der gemeenten met betrekking tot de loongrenzen. Deze commissie, welke tot nu toe nog weinig van zich deed hooren is thans uit gebreid met 3 afgevaardigden van de spoorwegdirectie en 3 afgevaardigden van de spoorwegpersoneel-organisaties. Trekking van de Rotterdamsche! Woens dagavond in Bellevue te Amsterdam. Veel gokkend publiek, te veel om allen in de beide zalen te bergen, vertelt het „Hbld." Op het podium Louis Bouwmeester met de onafscheidelijke Raaf, in de zaal de kleine Wiesje en anldere nakomelingen van den grooten Louis. 't Is dan ook een gewichtige dag voor „Shylock", die immers dezen avond eige naar van een villa zal worden, hoe ook het rad van avontuur moge draaien. De directie van de Rotterdamsche Han dels- en Landbouwbank heeft toegezegd, dat Bouwmeester het landhuis „Theresia" zal krijgen, als dat zal vallen op een niet verkochte obligatie. Het landhuis staat te Apeldoorn en Louis zal als hij het zal aan vaarden bovendien een lijfrente van 200 per week ontvangen, wet te verstaan zoo lang de bank obligatie-leeningen uitgeeft. Mocht het anders loopen, mocht „There sia" vallen op een verkocht nummer, dan zou de bank aan Bouwmeester een te bouwen landhuis aanbieden aan den Berg- schen Plas, met de lijfrente van 200 per week. De machine draait, het lot beslist. Maar het is nog niet uit temaken of het nummer ist verkocht. Druk intercommunaal getele foneer, dat een paar uren duurt. Intusschen gaat de trekking door. Bouwmeester wacht en met hem wachten vele anderen in spanning. Eindelijk de beslissing. „Theresia" is Bouwmeester ontgaan. Maar medegedeeld wordt, dat hij de an dere villa zal krijgen die te Hillogers- berg. Neen toch niet Louis heeft liever een villa in Apeldoorn. Ook dat blijkt te kunnen. In de omstreken van het groote dorp op de Veluwe zal Bouw meester zijn landhuisje krijgen, Villa „Maria". Hij moet daar gaan wonen, dat is de voorwaarde aan de schenking verbonden, ook aan de uitkeering van de lijfrente, welke komt boven eene van 40, die den grooten acteur al eerder door de Bank was gegeven. Bouwmeester zal dus villa-bewoner wor den. Hij zal zijn laatste levensjaren, dat er nog wel heel vele kunnen zijn, niet in de hoofdstad slijten. Louis komt naar voren. Donderend ap plaus! Hij buigt, zooals hij reeds meer dan duizend malen heeft gebogen in het onder kleed van Shylock. Hij is weer geheel de acteur, wonderlijk in het „stille spel." Dan spreekt hij. Het spijt hem den heer Broekhuys thans niet persoonlijk te kun nen danken, maar hij hoopt het later te zullen doen. Weer gejuich! „Dank voor deze hulde", zegt Louis, dank voor dit koninklijk geschenk. Ik hoop het waardig te blijven en en nog lang comedie te spelen." Een spontaan geroep: „Leve Bouw meester" en dan gaat de trekking voort. In de volle zaal blijft Louis het middelpunt. Programma 1 October. Bekercompetitie. 2e ronde. D.H.L. 1Graaf Willem 1 J. Kreuger. Competitie. IB. De Duiven 1—Graaf Willem 3 J. Salfischberger Olympia 1— D.O.N.K. 1 L. van Gastel IC. Concordia 1—W.F.C. 1 N. van Wijk! R.K.V.Z. 1—S.M.C. 1 W. C. van Hoorn. H.B.C. 2—Het Westen 1 J. K'unnen. 2C. De Damiaten 2Kinheim 1 B. van der Peet. R.C.IJ. 1Amicitia 1 C. H. Maks.. 2D. Leiden 1— Zilk 1 F. Wallekers. Lisse 1S.J.C. 1 J. Verzijlbergen. 2F, De Duiven 2—Celer 2 1 uur J. Sal. fischberger. D.O.N.K. 2—Spartaan 1 A. Witjens. Excelsior 2-—D.O.S. 1 J. W. Klüte. 3A. A.D.O. 2—S.D.W. 1 A. J. Winter. W.F.C. 2—S.V.A. 1 G. Neelen. Vitesse 1—R.C.IJ. 2 G. M. Tromp. 3D. Santpoort IConcordia 2 J. Gomes. Kinheim 2Victrix 1 J. Bierman. Geel Zwart 2H.B.C. 3 J. Floris. 3E. S.J.C. 2—S.M.C. 2 C. Broekhof. S.P.C. 1Lisse 2 P. v. Berkel. 3J. Haastrecht 1D.O.N.K. 3 J. Massar 4A, W.F.C. 3—A.D.O. 3 1 uur Th. Leeuw. De Grieksche schepen in de Turksche wateren, ATHENE, 27 September. De vertegen woordigers van Frankrijk en Engeland hebben bij de Grieksche regeering een dé marche gedaan om te wijzen op de in- convenienten, die voor het handhaven van den vrede voortvloeien uit de aan wezigheid in de Turksche wateren van Grieksche oorlogsbodems. De kruiser „Averoff' zal worden terug geroepen. Twee torpedoboclen zouden voorloopig cp de recde van honstanti- nopel worden gelaten om de Grieksche onderdanen te beschermen. De Grieksche schepen. KONST ANTINOPEL, 27 Sept. De krui ser „Averoff" is overhaast uit de Turk sche wateren vertrokken. Britsche schepen en troepen naar Klein-Azië. LONDEN, 27 Sept. Morgen vertrekken drie bataillons infanterie van hier, ook zal een flottille torpedojagers naar het oosten vertrekken. PARIJS, 27 Sopt. Volgens de „Matin" bestaat de Engelsche vloot in het Oosten uit viif super-dreadnoughts, vijf lichte kruisers en 12 torpedobootjagers. Er zul len nog drie super-dreadnoughts, een lichte kruiser en een flottille torpedoboot jagers worden heengezonden. De troonsafstand van koning Konstanfijn. ATHENE, 27 Sept. Koning Konstantijn heeft er in toegestemd om zonder eenige voorwaarde af te treden. De revolutionaire beweging in Griekenland. ATHENE, 27 Sept. De revolutionaire beweging, die onder de troepen op Mvti- lene en Chio ontstond, heeft zich tot Sa- loniki uitgebreid. Generaal Koetzis haalde er de bezetting toe over, zich bij het ma nifest van de troepen te Mytilene aan te sluiten. Het is rustg in de stad. Te Chio nam generaal Platsiras de leding van de beweging op zich. Ook de vloot schijnt partij te kiezen tegen de regeering. Opstandige troepen zouden te Kaap Su- nion (zuidpunt van Attika, ten zuidoos ten van Athene) zijn geland. Generaal Pa- poelas is hun tegemoet gezonden, om te pogen hen door onderhandelingen met de leiders tegen te houden. Er heerscht groote opgewondenheid te Athene. De staat van beleg is afgekondigd. ATHENE, 27 Sept. Uit Saloniki wordt gemeld: De troepen van het garnizoen hebben zich bij de revolutionaire bewe ging aangesloten. Prins Paul zou aan boord van het opleidingsschip „Helli" in gevangenschap verkeeren. In weerwil van den ernst van den toestand blijft het te Athene rustig. Het antwoord van Kemal pasja. KONSTANTINOPEJTJ, 27 Sept. De Span ning over de schending van de neutrale zone is eenigszins verminderd tengevolge van het antwoord, dat heden van Kemal pasja uit Smyrna is ontvangen. Het ant woord, dat aan generaal Harington is ge adresseerd, ontwijkt de quaestie van het terugtrekken van de Turksche troepen. Hij verkaart, dat hem niets bekend is van een neutrale zone, doch klaagt over het optreden van de Britsche troepen, die gebouwen en bruggen vernielen. Het ant woord geeft uiting aan den wensch om incidenten te vermijden. Een beroep van den Paus op Kemal. ROME, 27 Sept. De Paus heeft Moesta- fa Kemal gevraagd om nieuw bloedver gieten te vermijden. Een nota van den Paus aan den Volkenbond? BERLIJN, 27 Sept. Uit Rome wordt ge meld: Naar het blad „El Mondo" ver neemt, heeft het Vaticaan besloten tot den Volkenbond een nota te richten in zake de Oostersche quaestie. De Paus wenscht in het belang van den vrede de status quo in het oosten te zien gehand haafd. Hij rekent daarbij op de sympa thie van Engeland, waardoor de quaestie der heilige plaatsen in Palestina wellicht een oplossing in den geest der pauselijke wenschen zou kunnen vinden. ROME, 27 Sept. Men meldt uit Bari V.V.Z. 4—Vitesse 2 4E. Geel Wit 2—R.K.V.Z. 3 Th. Hynen. Amicitia 2Kinheim 3 J. F. Duyn. Santpoort 2S.D.S. 1 1 uur J. Gomes. 4M. D.O.N.K. 4—D.O.N.K. 5 Ch. Bak kers. D.I.O.S. 2—A.W. 2 J. v. Vliet. Wanneer geen aanvangsuur bepaald is, vangen de wedstrijden te drie uur aan. AMSTERDAM, 27 Sept. (Bericht van het Gem. Veilinggeb., expl. De Jong Koene). Triumph de Vienne 1012, Ananas de Contrais 1014, William strijp 1418 Williams 612, Maagdeperen 711, Souvenir de Congres 1218, Conseiller de la Cour 59, Vijgenperen 812, Soldat Laboureur 10—14, Hertogin Elza 78, Beurré Lindauer 78, Beurré Hary 817, Tesselaars 46, Jutte- peren, extra, 3758, dito I, 2430, Margarithe Marillat 812, Louise Bonne 1016, Clapp's favorite, extra, 1216, dito dito I, 10—12, Dr. Cornelis 7 9, Beurré d'Amalie 812, Dr. Jules Guyot 711, Bon Chrétien Williams 7 9, Diamantperen 57, Beurré de Mé- rode 710, Madame Mathou 10—14, Seigneur d'Esperen 712, Druiven 52 58, dito wit 40—44, Charlemonsky 8 —12, The Queen 711, Gravensteiners 7—1, Cox pomona 8—3, Tulpappelen 68, Godlin Keswick 46, Zonzoet 4—6, Bloemé (zoet) 58, Vlaamsch zuur 47, Framboos zuur 58, Hazel- nóoten 1418, alles per 100 K.G. Bloem kool I 4,906,40 per 100 stuks. Duin zand Eigenheimers 3,506,70; Spercie- boonen enkele 611, dito dubbele 8 10; Snijboonen 17—50; .Tomaten 10 i4; Augurken, fijn, 5462, dito grof 10—14, alles per 100 K.G.; De fruit markt is zeer overvoerd, met dientengevol ge sterk gedrukte prijzen. Bloemen: Chrysanthemums 1732; Rozen 49, Am. Anjers 59; Lelies 1424, Dahlias 35; Snijgroen 3.7.50; Eike- tokken —45 per .100 stuks, aan de „Nazione": Stoombooten, gevuld! met uitgewekenen, vertrokken van Valona. naar Italië. De Albanieesche regeeringstroe- pen zijn verslagen. GENèVE, 27 Sept. De Vergadering zette de behandeling voort van het voorstel-Gecil Jouvenel in zake ontwapening en waar. bong. Askenazy (Polen) veifclaar-t, dat zijn re. geering van harte zal medewerken aan de verwezenlijking van het denkbeeld van eert wederzijdsohen waarborg en van materieele en moreeie ontwapening. In verband meï de buitengewone omstandigheden, waarif Polen zich bevindt, krijgt zijn medewerking hizondere waarde. Sir Joseph Cook (Australië) stelt vast. dat het langen tijd zal duren voordat hei denkbeeld van ontwapening zal worden ver. wezenlijikt Hij wijst op de voordelige eco« nomische positie van DuitecMand, dat ont. wapend its en welks materieele hulpbron* nen en mannen zich vrijelijk aan de eco. nomische ontwikkeling van het land kun. nen wijden. Spreker is van meening dat de economische toestand der wereld alleen kan verbeteren wanneer algemeene oratwa. pening plaats heeft. Lange (Noorwegen) verklaart, dat de ontwapening het grootsche werk voor den! Volkenbond is. Alle pogingen moeten wor. den aangewend om dit werk te volbrengen. Spreker meent dat een wederzijdsch waar. borgverdrag moeilijkheden oplevert en zelfs een gevaarlijken kant heeft. Hij spreekt de hoop uit, dat de commissie voor de ontwa. pening de bestudeering van deze zaak zal voortzetten. Om de moreeie ontwapening te verwezenlijken moet men alle gunstige stroomingen in de verschillende landen! met elkaar verbinden. Urrutia (Colombië) brengt huidie aan de Conferentie van Washington en aan de- Staten, die in werkelijkheid maatregelen' hebben genomen met het oog op de ontwa. pening ter zee. Spreker begroet de aan. staande pan-Amerikaamsche bijeenkomst tej Santiago. Rivas Vienna (Chili) dankt voor de wen. sohen, door de commissie voor de ontwa. pening en door de Vergadering uitgespro. ken voor de pan-Amerikaansche confenen. tie. Deze wenschen leggen getuigenis afl van den wensch tot samenwerking tusschen den Volkenbond en bet reeds krachtigs pan-Amerikaansoh Instituut. Zahle (Denemarken) verklaart, dat del Deensche delegatie de juistheid van hef! verband, gelegd tusschen de ontwapening) en het plan van een wedeTkeerig waarborg, verdrag, betwijfelt. Robert Cecil (Zuid-Afrïka), de rappor, teur, dankt de vorige sprekers voor den lof en de critdek. Hij meent, dat Jouvenel ge. lijk had met het veroordeelen van het evan. gelde van het geweld, geïncarneerd in het Dui'tschland van Bismarck. De voorstan. ders van een geweldpolitiek bestaan faedenl ten dage nog in affle landen, doch in klein aantal. Overal vindt men vrienden van! den vrede, in het bazondér in Frankrijk, dat vredelievend is. De resolutie, ingediend, door de commissie voor de ontwapening, beteekent een zeer groote schrede op dien! weg der ontwapening. Edwarts, de president der Vergadering, doet de beteekenis uitkomen, van den ar. beid, door de commissie voor de ontwape. ning verricht ten behoeve van het stichten! van internationale eendracht en het hand. haven van den vrede. Alle landen der we. reld zijn solidair. Geen hunner kan zich' onttrekken aan de gevolgen van een con. fldct. Allen hebben den plicht, om mede te weiken tot overéénkomsten, waarvan de draagwijdte zich over de gehecle wereld! uitstrekt. De landen, die de verdragen vanl Washington hebben geteekend, hebben eei» merkwaardig voorbeeld gegeven van prak. tischen zin. O'i vie ra (Brazilië) deelt mede, dat zijn! regeering in beginsel de bijeenroeping van! conferentie in zake ontwapenng ter zeej heeft aanvaard op voorwaarde, dat men< niet afwijkt van het beginsel, vervat in tikel 8 van het Pact. j: De vergadering nam vervolgens met alge. meene stemmen alle resoluties aan, doofl de commissie voor de ontwapening inge. diend. 1 Arfa Dow!»!i fPerzdë) deelt mede. dat naar de vertegenwoordigers van de groote! Nationale Vergadering van Turkije, naai! Rome en naar Konslantinopel telegrammen! waren gezonden, het vertrek meldende van! de afgevaardigden, die belast zijn met het rganiseeren van hulp onder het gezag! van Narasen en dien Raad van den Volken, hond. ENSCHEDE, 26 Sept. Eieren. Aanvoeu. 13000 stuks. Prijzen 1012,50 per 10Ü* stuks* t AMSTERDAM, 27 Sept. Vee. Te*j markt waren aangevoerd: 239 vette kal* veren le qual. f 1.451.55, 2e quaL f 1.25, 3e qual. f 1.10 per K.G,; 4a nuchtere kalveren f 1422. per stuk 580 vette varkens le qual. f 1.26, 2etj qual. f 1.24, epekvarkens f 1.24 pen' K.G. schoongewicht. AMSTERDAM, 27 Sept. Aardappelen! (Bericht van Jac. Knoop). Zeeuwscha bonte f 2.402.60, dito blauwe f 2.30i 2.50, dito Eigenheimers f 1.852, dita blauwe Eigenheimers f 1.902, Noord) Hoilandsche blauwe f 1.801.90, dito bonte f 1.801.90, Zeeuweohe Eigen-i heimer poters f 1.50—1.70, Hillegommer? Zandaardappelen f 3.5004.50 per H.L* ti BOVENKARSPEL. (Staüon), 27 SepL) Aardappelen Koks 1,05, due 1,05i 1,15, Schotse 1,10, blauwe 1—1,10^; bonte 1.05 per baal. Aanvoer 950 balen- Uien, Groote gele 1,051,30, kleina gele f 2.152.75 per baal. Aanvoer 1240 balen. Bloemkool: l_e soort 3,25—7,25^ 2e soort 1,603.25 per 100 st. Aanvoer 96,300 stuks. Roode kool 0,55—1.45, gele kool 0,901,35, witte kool f 0,60 1,75 per 100 K.G. Aanvoer: Roode kool 96,600 K.G., gele kool 19,900 K.G., witte kool 60,000 K.G. Bieten groote 7,25—t 8,25 per 1000 st. Aanvoer 9600 stuks; Sla- boonenf 0,701,55 per 15 K.G. Aanvoer- 1130 zakken. ENKHUIZEN, 27 Sept. Zaden en peul* vruchten. Groene erwten 1112,50, wij* ker vale 12—17, vale 2022, grauwe! 2229, bruine boonen 1925 per H.L.; bruin mosterdzaad 2829,50 per 70 K.G.; maanzaad 2222,50, kanvij* zaad 42 per 50 K.G. HOORN, 27 Sept. Vee. Aanvoer: 87i varkens vette 1,021,09, Londenscha 0,96, zouters 0,22 per K.G.; 591 scha-i pen 3550, lammeren f 25->-3S stuk. Handel goed..

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 6