Vrijdag 29 September 1922 dammen. ara EERSTE 3L.A® Vam h&ï Vatïc&an. STADSNIEUWS» AGENDA 33 SEPTEÜIS! Nd Provinciaal Elsdrisifeifs- bedrijf van Nosrd-Holland. LMTSTE NIEUWS. iürgsrlsjks Stand. 45ste Jaargang No. 14260 Dit nummer bestaat uit 2 bladen Ooedkoope voorstelüngenreeks in den Stadsschouwburg. Kamer van Koophandel en Fabrie ken te Haarlem en omstreken. Christelijke Drankbestrijding. English Association. Een fraai vertrek te Haarlem. Kennisgeving. Dierenmishandeling. De slechte tramrails. De Koode Kruis dag. Missa Brevis van Philip Loots. Handenarbeid, Lezingen mevr. W. L. Boldingh- Goemans. Gepensioneerde militairen. Gevonden voorwerpen. LANGS DEN WEG. Wedstrijd om het Kampioenschap van Haarlem en Omstreken. „Haarlemsche Damclub." Simultaan séances. Onderlinge wedstrijd 19221923. „Haarlemsche Damclub." Etalage-wedstrijd Koningstraat. Besmettelijke ziekten. Frr 1 rr tiet P- E. N- J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht. Het besluit van de Nationale Vergadering. Kind doodgereden. Df «Donnetaenisprij» w draagt voor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 3.28 Per Week 0.25 Franco per post p kwart, bij vooruitbet. 3.57 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnui. lers: 1426 2741 en 1748 Postrekening No. 5970 TfdverFenRfn 35 cents per regei - Bij contract belangrijke korting. Advertentiêc tusschen den tekst als ingezonden me- dedeeling: 60 cents pei regel Vraag- en Aar.bod- advnrtentiën 14 regel» 60 cents per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. Onze Romcinsche corresp. bericht: Het bijzonder Pauselijk gezantschap naar Brazilië, gezonden ter gejegenheid van 't eeuwfeest der onafhankelijkheid is daar met de grootste eer ontvangen. In naam des Pausen overhandigde Mgr. Che- rubini aan den President der Republiek de eereleekenen van de Christus-orde, hoogste bestaande Pauselijke onderschei ding, waarvan nu de President van Bra zilië de veertiende drager is. Verschillende dames uit Milaan die reeds een auto aan den Paus ten ge schenke gaven, hel ben een inschrijving ge opend om den H. Vader een vliegtuig aan te bieden. De H. Vader heeft medegedeeld dat Hij het geschenk zal aannemen. Z. Em. Kard. Gasparri, staatssecretaris van Z. H. den Paus is van zijne vacantie Sn het Vaticaan teruggekeerd. De berich ten in de bladen verspreid omtrent zijn ontslag schijnen geen grond te hebben. Verschillende diplomaten bij den H. Stoel zijn reeds van de vacantie terugge keerd. Volgens berichten uit Consfantinopel ten Vaticane ontvangen wordt de toestand daar met den dag gevaarlijker en bijna onhoudbaar. De Congregatie der Propaganda heeft ter gelegenheid van het eeuwfeest dier Congregatie een soort Annuarium uitgege ven getiteld: „Missiones Catholicae" waar in alle missies in Europa en andere we- telddeelen zeer nauwkeurig beschreven Svorden. Z. Em. Kard. van Rossum ver- Schijnt daar als de 27ste Prefekt der Pro paganda. Het Apostolisch Vicariaat van Mgr. J. Snrts telt 3200 katholieken, 15 parochiën, 19 geestelijken, waarvan 3 in landers en vier nederzettingen van kloos terzusters. Sociëteit „St. Bavo" Feestavond Bak kers half 8. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49, Eiken dag geopend van 1012J4, van 25 en van 710 u. behalve des Maandagsochtends en op Zon- en Feestdagen. Uitleen van boeken van half 39 uur. 7?. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnenstraat 15 Alle werkdagen voorm. van 912 uur, nam. van 25 uur. Zaterdags alleen van 912 uur. ,7?. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des voorm. van 1012 en des nam. van 2 tot 4 en van 8 tot 9 uur. Oud-Holland Verwulft Matinée en avondconcert. Hotel Spoorzicht. Stationsplein Concert. Men schrijft ons: Het bestuur van de afdeeling Haarlem Pn Omstreken van het Nederlandsch Too- heelverbond verzoekt ons nog eens de handacht te vestigen op de reeks van zes Voorstellingen, welke door deze afdeeling Worden georganiseerd. In den tegenwoordigen tijd is het Schouwburgbezoek door velerlei invloeden keer duur. daarom heeft de afdeeling Haarlem van tiet Nederlandsch Tooneelverbond tot een reeks van zes goedkoope voorstellingen besloten bij voldoende deelneming der leden. Voor zoover mogelijk zal iedere maand een voorstelling gegeven worden door de beste gezelschappen van 't seizoen. Er zal haar gestreefd worden steeds een eerste Voorstelling te doen geven van een stuk dat nog niet te Haarlem ging. Voor nadere bijzonderheden wordt men verzocht, liefst schrftelijk te vragen om uitgebreide inlichtingen aan het secreta riaat der afdeeling, adres: Groote Hout straat 145, alhier. De Kamer van Koophandel en Fa brieken vergadert op Dinsdag 3 Oc tober 1922 des avonds te 7 uur in het gebouw Kruisweg 70. De agenda vermeldt: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. 3. Concept brief aan den Directeur-Generaal der Posterijen en Telegrafie, inzake bet adres van de Ka der van Koophandel van Tilburg, betref fende en samenstelling van den telefoon gids. 4. Concept brief aan de Directie der Nederlandsche Spoorwegen, inzake het adres van de Kamer van Tilburg, be treffende het weder invoeren van kiio- meterboekjes. 5. Concept brief aan den Baad van Toezicht op de Nederlandsche Spoorwegen, inzake het adres van de heeren Allard c.s., betreffende een be- 4ere treinverbinding tusschen IJmuiden- Eaarlem. 6. Conoept adres aan den Mi nister van Arbeid, inzake verlenging van den arbeidstijd in het slagersbedrijf. 7. Bespreking opheffing van het Departe ment van Landbouw, Nijverheid en Han delt. 8. Voorstel van het Bureau tot het benoemen van het personeel van de Ka mer in vasten dienst. 9. Rondvraag. 10. Besloten vergadering. Men schrijfit ons: Gisteravond hield de afdeeling Haarlem der Nationale Christen-Geheelonthouders- vereeniging haar jaarvergadering in „het Blauwe Kruis." De vergadering was druk bezocht. In zijn openingswoord wees de voorzitter, de heer W. p. j Overmeer er op, dait deze bijeenkomst geen feestelijk karakter droeg, daar het 35-jarige bestaan op 12 October zal gevierd worden. Voorts wees spr. er op, dat dezer dagen berichten de ronde doen als zouden de drankbestrijders invloed uitoefenen op het strenge toezicht der Politie op de naleving der drankwet. Dit is een insinuatie. Geen enkeüe drankbestrijder zal zich willen lee- nen tot een dergelijk karakterloos gedoe en de blaam, die daarmede ook op den Commissaris van Politie wordt geworpen, is beneden critick. De Politie vraagt nim mer inlichtingen of advies en nimmer zal een lid der N. C. G. O. V. ats spion optre den. SDr. drong, nu men d« drankbestrij ding zóó aanvailt, er op aan zich nauwer aaneen te sluiten voor het voeren van d^p strijd ten gunste der nuchterheidsbe weging, vooral nu er zooveel vervalschin- gen plaats vinden in de alcohotlindustrie, waardoor levensgevaar ontstaat voor de gebruikers. De secretaris, de heer Drost, bracht een keurig en uitvoerig jaarverslag uit, waar uit het opgewekte leven in deze afdeeling bleek. Na 1 Januari j.l. werden 67 nieuwe leden aangenomen. De voorzitter bracht vervolgens een woord van hartelijken dank aan den heer Gabriëls, die niet aanwezig was, voor zijn arbeid als administrateur van het gebouw en welke arbeid hij moest neerleggen wegens gezondheidsredenen. Uitvoerig werden de plannen geregeld der a.s. drankweerten toonstelling, waartoe al len hun medewerking toezegden. Door eenige dames werd een door haar gemaakte prachtige nieuwe vlag aangebo den, die a.s. Maandag en volgende dagen zal wapperen van het Blauwe Kruis. Na Verschillende besluiten en besprekin gen van meer huishoudelijken aard, werd deze bijzonder geanimeerde vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten. Men schrijft ons: De English Association in Holland" opger. in Oct. 1919 heeft in 't afgeloopen: vereenigingsjaar een snelle ontwikkeling doorgemaakt. Bestond zij op 1 Sept. 1921 uit zes afdeelingen met 500 leden, thans overschrijdt het ledental de duizend, ver deeld over acht afdeelingen, n.l. Am sterdam, Groningen, den Haag, Haar lem, Hilversum, Nijmegen, Botterdam en Utrecht. In 19211922 werden vier series le zingen door de Association georganiseerd eone over Londen, door A. H. Walker; over „The Influence of the war on Eng land and English Life" door E. B. Adair; over „The Danger to Civilization" door Hamilton Eyfe, en over Dickens en Browning door G. K. Chesterton. Het programma voor het komende win- te;)» rif jaar is nog gedeeltelijk in voor bereiding, doch zal, wanneer het gereed is, niet minder dan acht series bevaten. In de tweede en derde week van Oc tober zullen voor alle afdeelingen en bovendie:. te Arnhem en Leiden, lezingen worden gehouden ter herdenking van Shelley. Als sprekers zullen optreden Lascelles Abercromble, hekend dichter en criticus, en lector aan de universiteit te Liverpool en prof. 0. H. Herford, hoogleeraar te Manchester en schrijver van tal van werken over Engelsche en Scandinavische literatuur. Nadere bijzon- zonderheden over deze lezingen zullen binnenkort gepubliceerd worden. In November zullen voor verschillende afdeelingen optreden Laurence Binyon, Conservator der Oostersche prenten in het Britsch Museum, die een lezing met lichtbeelden zal houden over Chinese Painting, en de bekende tooneelcriticus van de Observer St. John EBvine, die spreken zal over het hedendaagsche too- neel in Engeland. Voor de maanden na Kerstmis is reeds vastgesteld een lezing met lichtbeelden over „Londen In The Days of Pepys" door A. H. Blake, terwijl over andere lezingen nog onderhandelingen gevoerd worden. Leden hebben tot al deze lezingen vrijen toegang, en kunnen tevens ge bruik maken van het Informatie-bureau dat inlichtingen verstrekt over studie en verblijf in Engeland. Het fraaie vertrek, waarvan hier spra ke is, hebben de velen gezien, die aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur te Haarlem zich vervoegen kwamen om een reispas. Het is een mooie kamer, die haar prachtige inrichting uit het midden der 17de eeuw nog grootendeels heeft behouden. De redactie van „De Bouwwe reld", verrast die schoonheid daar te vin den, heeft zich om inlichtingen gewend tot den kenner van oud-Haarlem, den gewezen archivaris in Noord-Holland, den heer C. J. Gonnet. Wat zij vernomen heeft, volgt hier: Het zuidelijk gedeelte van het gebouw van het Provinciaal Bestuur (men noemt het te Haarlem meest Gouvernements gebouw, Red.), ongeveer eindigende bij den tegenwoordigen ingang, is tot het einde der achttiende eeuw een patrici sche woning geweest, met mooien tuin en een stal met koetshuis, die in de Morinne- steeg uitkwamen. De stad Haarlem heeft het even voor 1800 gekocht van de wedu we van mr, Reinoud Floris van Zanen, burgemeester van Haarlem. Voor een deskundige is dit vroegere woonhuis nog best te herkennen. De kamer, wier aanleg u verraste, zal omstreeks de helft der zestiende eeuw gebouwd zijn. In de oorspronkelijke schouw is, in de achttiende eeuw, een zoogenaamde „Engelsche schoorsteen" geplaatst, naar den smaak dier dagen. Dat is, dunkt mij, nog al knap gedaan en misstraat niet (inderdaad, er is een zeer goed geheel ontstaan, Red.). In die schouw prijkte weleer een schilderij, vervaardigd door Cornells Holsteyn (geboren te Haar lem in 1618, gestorven te Amsterdam in 1658), een fraai stuk, dat Venus, die den dood van Adonis betreurt, voorstelt. Het stuk werd in 1862 of 1863 aan de gemeente Haarlem afgestaan en bevindt zich thans in net Frans Hals Museum. Omdat Holsteyn de maker was van dit tafereel kan men het wel voor zeker hou den, dat aan hem het beschilderen van het houten tongewelf werd opgedragen. Ik heb het er tenminste altijd voor ge houden en geloof het nog. Achter dit vertrek bevindt zich een in de achttiende eeuw aangebouwde tuinka mer, met een fraai stucgewelf (helaas ge kleurd), een aardige betimmering van een geschilderd behangsel. Er is nog meer bezienswaardigs in dien ouden vleugel van het gebouw. De Burgemeester van Haariem brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen dezer Gemeente, dat het op den 23en Sep tember j.l. executoir verklaard kohier nrs. 16/19 Afd. III op de Personeele belasting dienst 1922, op heden aan den ontvanger der directe belastingen is ter hand gesteld. Wordende den ingezetenen tevens herin nerd, dat de belastingschuldigen verplicht zijn hunnen aanslag op den bij de wet be- Daaüden voet te voldoen. Tegen den voerman P. C. is wegens die renmishandeling proces-verbaal opge maakt Met het ondereinde der zweep sloeg hij zijn paard op den rug. Al weder is een fietsende juffrouw ko men te vallen, doordat zij tegen boven de steenen liggende rails stootte. Het ge beurde op den Wagenweg. Zij bekwam een wond aan het hoofd en werd bij den banketbakker II. binnengebracht en al daar verbonden. Zaterdag 30 September a.s. van 2 tot 6 uur wordt door het Roode Kruis de jaarlijksche collecte gehouden. Laat Haar lem toonen dat ook hier het vereenigings- werk van het Roode Kruis wordt gewaar deerd. Het Comité. In de Kathedrale Kerk aan de Leid- sche vaart zal Zondagmorgen ten half 11 onder de Höogdienst de eersm uitvoering plaats hebben van de Missa Brevis. „In honorem Sancti Josephi" van Philip LootsDeze mis is geschreven voor ge mengd koor (alt, tenor, barvton en bas) met orgelbegeleiding (ad libitum) en wordt uitgevoerd onder leiding van den organist (waarnemend directeur) den heer Henri Pielage met orgelbegeleiding dooi. den heer Leo Pielage. October a.s. zal onder leiding van den hoer Been Slöjd-leraar aan de Kweek school voor onderwijzers en onderwijze ressen een cursus of liever cursussen in Handenarbeid gegeven worden. Cursus A leid op voor Diploma A. (Carton en kiei). Cursus B. voor Diploma B. (Houtarbeid) en Cursus C (voor Dames) voor Diploma C. (verplichte akte voor dames.) Men schrijft ons: Morgenavond 8 uur zal mevrouw w. L. Boidingh-Gocmans hare le letterkundige lezing houden in het gebouw „Zang en Vriendschap", Jansstraat. Men schrijft ons: Woensdagavond 27 Sept. hield de AI- gemeene Militairen Pensioenbond ©en vergadering voor gepensioneerde militai ren, in het gebouw van den Kon. Ned. Bond van Oud-onderofficieren Schouw tjeslaan 63, waar als spreker optrad, de heer v. Geen, lid van het hoofd bestuur, die in een gloedvolle en goed geiocumentoerde rede de nooden en be hoeften der gep. militairen ook in het bijzonder van voor de wet van 1909 van Land en Zeemacht en Koloniën uit eenzette. Van de gelegenheid tot debat werd door eenige gepensioneerde mili tairen gebruik gemaakt om eenige vragen te sLI'en, welke door denspreker den beantwoord. Daarna werd overge gaan tot het kiezen van een afdeelings- bestuur. Bij acclamatie werden gekozen de heeren Theel, Potgietorstr. 9, voorz., v. Thienen, Frankesfcr. 9, secret., Vasten- holt, N. Geldeloozepad 25, Penn., v. Driel, Duvenvoordestraat 76, comm. Itjes- horst, Parldaan 22, comm. Na afloop gaven een veertigtal zich als nieuwe leden op. E. Buytink, Nagtzaamstraat 14rd, Arm bandje; J. van Esch, 2e Zuidpolderstraat 66a, Armbandje; L. van Maas, Brouwers straat 28, Broche; M. de Haan, Hasselaers- plein 34, Ceintuur; J. Doornbosch, Sout- manstraat 40, Ceintuur; S. Smink, Graaf van Wiedstraat 19, Gummibal: W. Blom, Lange Annasfraat 22, Hond; Ch. Parthe- sius, Schalkburgergracht 88, Hondje; N. Laan, Waldeck Pyrmontstraat 27, Hond; Th. Polak, Emostraat 8, Hondenhalsband met penning; P. Warmerdam, Brouwers plein 6, Halsketting; B. Jordaan, 2e Voor uitgangstraat 37, Insigne; M. Poelman, Kousebandslaan 4c, Lecrboek-piantkunde; F. Cassee, Jansweg 42rd, Medaille; A. Krombeen, Drappenierstaat 9rd, Medail lon; Burvau van Politie Smedestr., Man chetknoop; H. Dirken, Binnenweg 75, Heemstede, Portemonnaie: J. Stöver, Oranjestraat 44, Portemonnaie; J. Bel- Iaard, v. Beeresteynstraat 14, Sportriem; G. Hurkmans, Gen. Bothastaat 120, Ring; W. Groeneveld, Zijlstraat 34rd, Rozen krans; T. Spoor, Korte Houtstraat 4, Lips- steutel: R. v. Emmeik, Tetterodestraat 106 Huissleutel; Stads- Armen- en Ziekenhuis, Schriifgamituuf; Unie-Mij, Smedestraat 21, Ring met sleutels; v. d. Werf, Alb. Thijmstaat 27, Tasch; J. Takken, Lange Molenstraat 40b,rd., Tasch; J. Burggraaf, Gortesteeg 18, Tasch; W. Bijvoet, Dusart- straat 2, Vulpenhouder; Kennel Fauna, gebracht door: v. Heuven, Brederodestr. 22, Poes, Casse, Papen torenvest 51, Poes, A. Koer, Papentorenvest 76, Poes. Een verbetering. Eindelijk is de stoep voor perceel Jans straat 53 eemsvermeuwd. Dat mag wel met een streepje aan den bailk. Jaren en jaren is zij in slechte conditie geweest en de vele vaten bier, welke daar gerold werden, de den de sleenen steeds dieper verzakken. Misschien zijn die vaten bier wel de oor zaak geweest dat nooit naar verbetering getracht is, want de nieuwe stoep zou dan toch weer zoo afschuwelijk misvormd wor den. Maar gelukkig is dan toch eindelijk de verbetering gekomen. Hoeveel jaren hebben we moeten wachten? Wij voor ons kunnen ons niet herinneren, dat er ooit iels tot verbetering daar ter plaatse gedaan is. Hoe vele St. Joseph-kerk-gangers zijn daar in hun vrome gemoedsstemming ge stoord geworden door die wreede. onbarm- tig ongelijk liggende steenen, waartegen zij op zoo gevoelige wijze zich stootten. Me nig minder liefelijk woordje zal hun (de steenen altijd) toegeslingerd zijn gewor den. Maar nn is dan alle leed geleden. Uit blijdschap over vernieuwd plaveisel laat de bierhandelaar nu voorlaan alle zware vrachten torsen. De nieuwe stoep wordt op alle mogelijke manieren ontzien en nooit meer zuilen zware vrachten haar pletten. Alleen de tand des tijds zal er aan mogen knagen en dies behouden we onze mooie stoep nog vele jaren. Lang leve dan de nieuwe stoep voor perceel Jansstraat 531, Binnenkort zal door de „Haarlemsche Damclub" in samenwerking met de „Dam club Haarlem" de jaarlijksche wedstrijd om het kampioenschap van Haarlem en Omstreken worden uitgeschreven. De Commissie welke met het organisee- ren van dezen wedstrijd is belast, is als volgt samengesteld: Jac. Fr. van Garderen en J. L. Var- steeg van de „Haarlemsche Damclub" en H. C. van Oort en G. P. Heck van de „Damclub Haarlem." De „Haarlemsche Damclub" heeft voor de maand October verschillende wedstrij den op haar programma staan: Op Zondag 8 October a.s. speelt het eerste tiental in de seriewedstrijden van de Damvereeniging „Mutua Delectatio" te 's-Gravenhage. In deze seriewedstrijden spelen de vol gende Vereenigingen met hare eerste tientallen mede: 1. Het „Utrechtsche Damgenootschap" uit Utrecht (hierin speelt o.a. mede de wereldkampioen Herm. Hoogland Jr.) 2. De „Damclub Rotterdam" uit Rot terdam (Kampioen 1921'22 Hoofdklasse Zuid). 3. „Mutua Delectatio" uit 's-Graven hage (waarvoor o.a. de bekende Meester Henri J. v. d. Broek uitkomt) en 4. De „Haarlemsche Damclub", De club-kampioenen Hoofd-, Tv/eede en Derde-Klasse zullen op de volgende avonden in het clublokaal der „Haarlem sche Damclub" simultaneeren: Op Donderdagavond 12 October a.s. de Kampioen der „Haarlemsche Damclub", de heer P. J. van Dartelen, voor alle leden, donateurs en genoodigden. Op Donderdagavond 19 October a.s,, de Kampioen 2de Klasse, de heer J. Sie- gerist, voor de 2de en 3de klasse-spelers der „Haarlemsche Damclub," donateurs en genoodigden. Op Maandagavond 23 October a.s. de Kampioen 3de klasse, de heer J. B. Slui ter, voor de 3de klasse-spelers der „Haar lemsche Damclub", donateurs en genoo digden. Op deze avonden zullen tevens de prij zen worden uitgereikt welke in de ver schillende afdeelingen zijn behaald. Niet-leden der „Haarlemsche Damclub" kunnen in deze séances mede spelen. Aanvang van alle séances 's avonds te 7 Vz uur. Binnenkort zullen in de „Haarlemsche Damclub" de onderlinge wedstrijden om de club-kampioenschappen 19221923 en tevens ter bepaling van de plaatsen welke de spelers in de tientallen dezer vereeni- ging zullen innemen, een aanvang nemen. In deze wedstrijden wordt gespeeld in drie klassen: Hoofdklasse: de spelers van het eerste tiental, om den titel van Kampioen der „Haarlemsche Damclub". Tweede Klasse: de spelers van het tweede tiental, om den titel van Kam pioen 2de klasse en Derde Klasse: de overige spelers (ver deeld in derde klasse A, en B.) om den titel van kampioen 3de klasse. (Vervolg.) Het rapport van den Raad van Toezicht gaat als volgt verder: Tevens moet rekening worden gehou den, dat een gedeelte van het bedrag aan salarissen en kosten, thans geboekt ten laste van den bouw, niet bij beëindiging daarvan zal wegvallen. Dit gedeelte is ge raamd op 40,000. Ook moet gerekend worden op een ver grooting van den verliespost opde balans en dus ook op de vermeerdering van het renteverlies uit dien hoofde als gevvolg van de nog te verrichten uitgaven, die voorkomen op den staat van verlie zen en afschrijvingen uit oorzaken vóór 1921. Volgens dien staat zijn nog uitgaven tot een totaal van 600,000 te voorzien; de rente daarover kan, berekend tegen 6 pCt., worden geschat op 36,000. Ten slotte dient rekening te worden gehouden met de lasten, die het gevolg zul len zijn van de volledige uitvoering der werken, welke begrepen zijn in het hier boven reeds genoemde bedrag van circa 1,000,000. Wel is met de uitvoering van een gedeelte dezer werken, tot een bedrag van circa 1,000,000, nog geen aanvang gemaakt, doch indertijd werden de bedoel de werken door den directeur noodzake lijk geacht, zoodat het in eik geval voor zichtig zal zijn in de toekomst op de daar uit voortkomende lasten te rekenen. Deze geleidelijke vermeerdering der jaar lijksche lasten is begroot op f 82,000 Wanneer wij het bovenstaande recapitu- 1 eeren, dan blijkt met betrekking tot 't ai- gemeen stroombedrijf, dat het in 1921 een exploitatieverlies heeft opgeleverd van 745,500; dat een toeneming der lasten over 1922 geraamd kan worden van f 249,000; dat de geprojecteerde werken waarvan de uitvoering is begonnen een vermeerdering der lasten zal veroorzaken die geraamd kan worden op 179,000; dat bij eindiging van den bouw niet bespaard wordt een bedrag van 40,000; dat ge rekend moet worden op een vermeerdering van den rentelast met 36,000; en dat de uitvoering van de verdere geprojecteerde werken een vermeerdering der lasten zal kunnen veroorzaken van circa 82,000. Tegenover deze lasten zullen dan in 1922 en volgende jaren staan eventueele baten van de nevenafdeelingen van het bedrijf, de levering aan huis in enkele Gemeenten daaronder begrepen. Deze baten bedroegen, zooais boven is aangegeven, in 1921 samen 244,900. Dit bedrag was echter door bij zondere omstandigheden buitengewoon hoog. Op den duur zal slechts met een lager bedrag rekening mogen worden ge houden. Voorts moet nog gerekend wor den op de voordeelen, welke verwacht mo gen worden wegens de aanvaarding door de Gemeenten van de nieuwe tarieven en van de toeneming van het stroomverbruik. Blijkens zijn verslag werden deze voor deelen door den Directeur geschal op 400,000. Hoewe! de hierboven genoemde bedra gen volledigheidshalve alle in dit over zicht zijn opgenomen, mogen wij er in- tussohen wel de aandacht op vestigen, dat het niet te verwachten is, dat de vermelde ongunstige omstandigheden zich alle ■■aeds in den loop van 1922 zullen yoor- doen. Zij zullen haren invloed op de be- drijfsuitkomsten dus vermoedelijk in de eerstvolgende jaren meer geleidelijk doen gevoelen. Niet onwaarschijnlijk echter zul len dan ook de inkomsten uit meerder I stroomverkoop en uit verbetering der in- dusirieele tarieven geleidelijk zijn toege nomen. Wij voegen ten slotte, zij het ten over vloede, aan het bovenstaande nog toe, dat indien de Provinciale Stalen zich niet zouden kunnen vereenigen met het voorstel van Gedeputeerde Staten om het Bedrijf van een aanzienlijk deel van het daarop drukkend kapitaal en de tot dusverre ge leden adviezen te ontlasten en zich bijvoor beeld, omdat de gemeenten niet in voldoen de mate tot aanvaarding der nieuwe tarie ven bereid zouden blijken, geen opofferin gen len bate van het bedrijf zouden wil len getrooslen, nog gerekend zou moeten worden op een rentebedrag van circa 170.000.over de som der tot dusverre geleden verlies-saldi. Bij de bestaande vooruitzichten ten opzichte van dit punt kan laatstgenoemd bedrag echter, naar wij meenen, voorshands buiten beschouwing worden gelaten. Wij willen dit verslag niet beëindigen, zonder daarin melding te hebben gemaakt, dat tot ons groot leedwezen de heer H. P. Maas Geesteranus, die van den aanvang af in onzen Raad zifting gehad heeft en wiens deskundige adviezen ons meermalen van groot nut zijn geweest, zich genoodzaakt gezien heeft, in verband met zijne veran dering van woonplaats en zijne drukke werkzaamheden, het lidmaatschap neer te leggen. Door de benoeming van den heer Mr. M, Slingenberg werd in de door dit ont slag ontstane vacature voorzien. De commissie der Koningstraat-Ver- eeniging hal de (goede) gedachte voor dezen wedstrijd een jury samen te stellen en verzocht, kennende den goeden smaak der niet-altijd physiek zwakkere doch psychisch dikwijls sterkere sexe, aan een drietal intellecte, speciaal daartoe aan gewezen dames, zich met de taak van jury te willen befasten, welke taak met aangeboren minzaamheid werd aanvaard. Nu is het bijna een axioma, dat na de uitspraak eener jury immer onte vredenheid heerecht over de toekenning der bekroningen. Men vrage dit aan zangers en zangeressen, die onder eene meer of minder eminente directie in een concours bewijzen moeten geven van hun muzikaal kennen en kunnen, en, onbekroond of volgens eigen inzicht niet- voldoende gelauwerd uit het strijdperk tredende, de juistheid der uitspraak in twijfel trekken. De verstoordheid ver krijgt somtijds haar hoogtepunt in een protest: en doch... de uitspraak eener jury is onherroepelijk. Niet alzoo in dezen étalage-wedstrijd. De Commissie der Koningstraat-Vereeni- ging, welke blijkbaar nimmer als com- missie van een zangconcours heeft ge fungeerd, vond in de uitspraak der jury wellicht niet de vervulling harer eigene wenschen en... stelde een nieuwe jury nu uit „mannelijke" leden samen. Hoe onhoffelijk tegenover de betreffende da mes! Haar het eenmaal afgegeven cer tificaat van potentie op dusdanige wijze fte ontnemen! En nog wel nadat aan vankelijk de uitspraak dier dames was aanvaard en de le en 2e prijs bij loting werden toegekend. Nu dan de uitslag der beoordeeling door de tweede („mannelijke") jury of ficieel is gepubliceerd en als zoodanig bekend wordt geacht, zij in deze aan de eerste (dames-) jury eenigszins recht gedaan door een officiëuse bekendmaking van den oorspronkelijken uitslag: le prijs firma Lommelaars2e prijs firma Bouman3e prijs firma Beek man. J. VAN MAAS-WINKEL. „Herwonnen Levenskracht". Deze veresniging hield gisteravond in bet gebouw „St. Bavo" een öomité-ver- gadering waarvoor de opkomst bevre digend was. De voorzitter heette allen hartelijk wel kom. In zijn openingswoord memoreerde hij den gehouden speldjes-dag en dank te allen voor de medewerking voor het slagen van dien dag, een bijzonder woord van dank brengen aan de Woning inrichtingen „Onder de Damiaatjes", Lange Veerstraat, en aan de Eaam's Kleedingmagazijnen, voor hunne vele moeite en offervaardigheid. Spr. uitte den wensch, dat allen hun krachten ten beste zullen blijven geven. De secretaris las de notulen, die on gewijzigd werden goedgekeurd. Hierna bracht de controle-commissie verslag uit van hare werkzaamheden. De boeken van den penningmeester waren uitstekend in orde bevonden en een dankwoord werd gebracht aan den penningmeester, voor zijn accuraat be heer. De bespreking omtrent den kalender verkoop had een goed resultaat. Ieder comité-lid was weer bezield om met goeden moed het beste beentje voor te zetten, om de honderden kalenders aan den man te brengen. De voorzitter deelde mede, dat de verkoopprijs van de kalenders 60 cents zal bedragen. Na dit punt was de bespreking over de jaar vergadering aan de orde. Verschillende opmerkingen werden gemaakt en de voor zitter zeide toe, dat al deze bemerkingen in overweging genomen zullen worden. Met algemeens stemmen werd dan be sloten, om een Feestcommissie te benoe men, die de taak zal krijgen om een feestavond te organiseeren, evenals het vorige jaar. In deze commissie werden gekozen de heeren Dekker, Kooij, Rei- mere, Sanders, Molenkamp, de Graaf en Kerkvliet. Bij de rondvraag gekomen verzachten enkele Jolen het woord. Door den voor zitter werrlen zij beantwoord. Daarna werd de geanimeerde vergade ring ongeveer half elf met den Ohriste- lijken groet gesloten. In de week van 1723 September zijn in de navolgende gemeenten gevallen van besmettelijke ziekten voorgekomen: Bever- mmmm i rr We hebben het jaarverslag over 1921 gepubliceerd van het Provinciaal Elec- triciteitsbedrijf, in de Provincie Noord- Holland. Het is me daar de financieele toe stand wel Onze Oostelijke naburen zouden zoo'n geval eenvoudig „grofzartig" noemen. Welnu, reusachtig is het zeer zeker, maar dan in de tekorten. Het verlies over 1921 bedraagt voor ons Prov. electrisch bedrijf f 544.553. Zeer gunstig berekend. Het werkelijke verlies bedraagt feitelijk f 856.453. Voor 1922 wordt een verlies geraamd van f 1.331.451. Anderhalf millioen dus zoowat. maar wanneer het een beetje meeloopt met den stroomverkoop, dan kaa dat verlies wellicht tot f 931000 of neg geen millioen beperkt blijven. En dat bij een stroomprijs, die on geveer nergens zoo hoog is als bij 't P. E. N. althans voor particulieren. We zullen er niet veel van zeggen, maar iedereen zal begrijpen dat elk par ticulier bedrijf op deze wijze beheerd en met zulk een balans naar den kel der zou zijn. Een overheidsbedrijf natuurlijk niet. A!s dat in zulke omstandigheden ver keert wordt een commissie benoemd, om „de financieele uitkomsten en de levens vatbaarheid van het bedrijf te onder zoeken". De commissie werkt dan een jaar, zonder dat je er iels van te hooren krijgt, (vanwege de groote wenschelijk- heid openhaarheid aan zulke dingen te geven) en dan zal Jan de belasting betaler wel zooveel van het verlies op zijn besnige schouders moeten nemen, dat over één jaar het bedrijf „met een batig saldo" sluit. Maar Sijmen betaal is ook een goed* zak! Barometerstand 761 vooruit OPGAVE VAN: Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteo rologisch Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 29 September. Hoogste barometerstand 768.3 m.M. le Stensele. Laagste barometerstand 743.3 m.M. te Vestmanoer. Verwachting van den avond van 29 tot den avond van 30 Sept. Krachtige, later afnemende Noordweste lijke tot Westelijke of Zuidwestelijke wind, aanvankelijk nog zwaarbewolkt met re genbuien in het noorden, later opklarend en iets warmer. BERLIJN, 29 Sept. Volgens de laatste telegrammen uit Angora besloot de Na tionale Vergadering in geheime zitting aan Kemal Pasha mede le doelen, dat de sta king der vijandelijkheden onder geen om standigheden mag plaats hebben. Turkije kan slechts aan de Conferentie deelne men als te voren Thracië en het schier eiland Gallipoli aan Turkije teruggegeven zijn. wijk 1 van buiktyphus, Haarlem 1 van diphtheritis, Schoten 1 van buiktyphus Zaandam 2 van roodvonk en Noordwijk 1 van dipthcritis. Ondertrouwd: 29 Sept., J. v. 't VTie en C. A. H. C. Maquiné. Bevallen: 27 Sept., A. Bestemanv Beest, z.\ 28 Sept. A. A. de Carpentier— Pethke, 2 z.; W. J. M. de GraafRoosen, z.; A. Weststeijnv. Amstel, z.; 29 Sept., S. E. Rotmansv. Brouwershaven, d. Overleden: 27 Sept., N. J. Zwakman. 16 jaar L Hofstraat; 28 Sept. J. Ras- mussens, 15 j., Hoofmanstraat; J. C. De- ruettev. Harencarspel, 62 j., Nieuwe Gracht; J. RozenhartSchook, 83 j.. Jansstraat. Het Gerechtshof te Amsterdam beves tigde gisteren het vonnis van de Haarlem- sciie rechtbank, waarbij de 34-jarige fa brikant A. J. v. R. te Aerdenhout, veroor deeld werd tot 2 maanden gevangenisstraf, wegens het bij de Zwetbrug op den weg Haarlem-Halfweg doodrijden van een 13- jarigen knaap. Hij reed op dien smallen weg met een snelheid van 70 K.M., ver minderde weinig vaart en gaf onvoldoende geiuidsignalen. Het O. M .had voor het Hof 4 maanden gevangenisstraf geëischt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1