mi DEN OMTREK (Vergadering van de afd. Haarlem van den R.-K. Vrouwenbond. „Geloo! en Wetenschap". Jferjjkea ala boefsnmeisje ea als rijke DmÏ. onderricht ontving in^db ker 40 jaar te Haarlem gevestigd. Ontvangdagen. Kleine Houtstraat-Vereeniging. Roode Kruis dag, 30 September. Aanbestedingen. Nog goed afgeloopen. Esperanto. De prijsvraag der Zijlstraat- vereeniging. HEEMSTEDE. SCHOTEN. A N.V. „DE TIJDGEEST".! Donderdag 28 Septembex 1922 VoriflQ lyst stond 13656' m-z. 1 j65j 1 van., In gebouw St. Bavo hield gisteravond de afd. Haarlem van den R.-K. Diocesanen .Vrouwenbond eene ledenvergadering, hoofdzakelijk ter bespreking van het .winterprogramma. De groote zaal was (vóór het voorhang sel) tot in de uiterste hoeken geheel be zet. Te ruim 8 uur opende de presidente, mej. F. A. M. Peeters de vergadering met den Christelijken groet en verzocht de ver gaderden „Roomsche Blijdschap" in te zetten, aan welk verzoek uit volle borst jverd voldaan. Mej. Peeters nam nu het woord oen de leden van den Vrouwenbond welkom te beeten op deze vergadering, die de morgen is van een nieuwen werkdag, een werkdag van 8 maanden, waarin met noeste vlijt gearbeid zal moeten worden. Dat werk van de vrouwen is: mede te helpen om alles te herstellen in Christus, om den vrede terug te brengen op aarde. Dat kunnen de vrouwen door hare kin deren op te voeden in de overtuiging, die zij in ziehzelf ook versterkenmoeten, dat er geen heil is dan in God en in de Katho lieke Kerk. Door deopvoeding hebben de vrouwen de overtuiging van het komende geslacht in de hand, en in het gezin ligt dus het voornaamste arbeidsveld voor de vrouw. Dezer dagen sprak dan ook Paus Pius XI tot de vertegenwoordigsters der Italiaansche Vrouwenbonden: „Het familie-leven is uw rijk, vrouwen, daar zijt gij Koninginnen. Geve God, dat geene vrouw van dit rijk afstand moge doen, om ijdele triomfen na te jagen." Bij ons werken in de maatschappij, al dus spr., mogen wij dus niet vergeten, dat wij slechts noodgedwongen voor dien ar beid den huiselijken haard, waar onze plaats is, verlaten. Daarom heeft het be stuur van den Dioc. Vrouwenbond ge meend, goed te doen, het win terprogram geheel volgens deze gedachte samen te stellen uit onderwerpen, die opvoeding en gezinsleven betreffen. Als 't getij verloopt, verzet men de bakens. Daarom juichen wij het toe, dat ook wij eene zelfstandige positie in de maatschappij verwerven enwerken mogen yoor die maatschappij. Maar boven de vraag naar den arbeid der vrouw in de maatschappij staat de kwestie, hoe zij haar vrouwenplicht ver staat in het gezinsleven. Spr. betoogt dan, hoe de vrouw ook haar geluk alleen vinden kan in 't familie leven, in het geven en ontvangen van liefde en niet in louter wentenschappelijken ar beid, waarbij zij de auto-biografie aanhaal de van de Russin Sonja Kovaleska. Vooral nu de huwelijksbanden losser worden, de trouw bespot en het moeder schap vernederd, moet de gedachte aan onze plichten als huisvrouw levendig ge houden worden. En ook al werkt de vrouw buiten het gezin, ook al is zij ongehuwd, zij behoort toch, of kan behooren tot een gezin, en voor elke vrouw is het kind te vinden, dat hare zorgen vraagt, dat zij hare liefde ge ven kan. Spr. sluit hare rede met den wensch, dat de liefde die zij voor het gezinsleven heeft trachten op te wekken, blijvend moge zijn. Mej. Poelhekke leest nu de notulen voor van de vergadering van 22 Juni, waarop met het oog op de naderende ver kiezingen Mr. Bo-mans en Rector de Kok, de Geest, adviseur van de vereeniging, het Woord voerden. De presidente leidt nu zuster Greeve uit Bloemendaal in, die op kernachtige wijze de noodzakelijkheid en het nut van moe dercursussen betoogt. Waar andersdenkenden, aldus spr. de noodzakelijkhed dezer cursussen voelen, daar mogen wij toch zeker niet achterblij ven, deze onder de oogen te zien. Een moeder moet niet alleen het kind weten te behandelen, zij moet voor de goede en ge zonde vorming van het kind evenzeer ver antwoordelijk zijn; zij is verantwoordelijk yoor een geheel nageslacht. Verder wil spr. de moedercursussen aan gevuld zien met cursussen óver ziekenver pleging in het gezin en over opvoeding, waardoor de moeder het gezag en de macht in het gezin behouden moet, om zoo de kentering te brengen in den tijd geest. Onder hartelijk applaus besloot spr. hare rede. Na Zuster Greeve dank gebracht te heb ben, deelde mej. Peeters mede, dat dezen winter een moedercursus zal gegeven Worden waarvan dokter Kuenen het me dische en Zuster Greeve het practische ge deelte behandelen zal. Het Dames-zangkoor „Ave-Maria" zong nu eenige liedjes van Cath. van Rennes, Em. Hullebroek en Hendrika van Tus senbroek, onder leiding van mej. Elze .Wille. Het was de eerste keer, dat wij dit koor tje hoorden, maar wij stonden verbaasd, wat mej. Wille met dit materiaal heeft bereikt. En het soms even detoneeren der laten ("de unisone stukjes waren verreweg hetbest) en een enkel foutje in de rhyt- miek waren zeker niet te wijten aan hare keurige, energieke leiding. De klavierbegeleiding berustte bij mej. Annie Bonarius in uitstekende handen en was in alle opzichten te roemen. De geest, adviseur namhiema het woord om in erband met den omvang der Oc- tobermaand, den vrouwen op het hart te drukken, vooral te zorgen dat hare huis- genooten in de Kerk of thuis het Rozen hoedje bidden. Hierna werd gevauzeerd. Na de pauze deed de presidente ver schillende mededeelingen. Vooreerst, dat de collecte voor het Bisschopsfeest in deze afdeeling 880 heeft opgebracht en in den geheelen Diocesanen bond bijna 10,000. Verder dat in Januari a.s. (eigenlijk had dit reeds dit jaar plaats moeten hebben, doch door verschillende omstandigheden is vertraging ontstaan) 3 bestuursleden pe riodiek aftreden, n.l. mevr. Schous, mej. Poelhekke en mej. Kamerbeek, waarvan de beide laatsten zich herkiesbaar stellen. Vóór Januari kunnen de leden candida- lenlijsten inleveren bij de secretaresse mej. Poelhekke te Overveen, Huize Duinrusb Omtrent de oprichting van den Jonge- Vrouwen-bond werd medegedeeld, dat deze zaak thans in handen is van de Plaatselijke Jeugdcommissie (Voorz. Pas toor Boogmans) en dat spoedig nadere bijzonderheden te verwachten zijn. Dan werd mededeeling gedaan van de oprichting eener propaganda-club, waar voor zich bereids 75 leden hadden opge geven, en waartoe men op deze vergade ring nog kon toetreden. Het Bestuur van deze propaganda-club, 3at 22 September door het Afdelings bestuur werd geïnstalleerd en dat onder bescherming gesteld is van het H. Hart, bestaat uit de volgende dames: mej. de Rooij, Turfmarkt 20, Presidente: mej. W. Tonnen, Z.B. Spaarne 4r., secr.; mej. v. Vel- zen, mevr. v d. Heijden, mej. Nieuwen- huis, mevr. Weber. Aan de propagandaclub is ook eene af deeling Tooneelclub verbonden. Naar de poppen ten toonstelling voor het St. Melania-werk te Nijmegen, waar de poppen alle legenden of sprookjes voor stellen moeten, zal de legende van Marij- ken van Nieumeghen gezonden worden. dame werden op de Bestuurstafel ten toon gesteld; met den duivel is men nog niet kunen slagen. Eene collecte bracht 19.48 op, welke Marijke mee naar Nij megen nemen zal. Verder werden bijzonderheden mede gedeeld omtrent een op te richten Missie- naaikrans, en werd gevraagd om hand werkjes voor de loterij voor de R. K. Leeszaal. Presidente wekte daarna de leden op tot deelname aan het Eucharistisch Con gres, dat 19 October in Amsterdam ge opend wordt. Het vaandel van de afdee ling zal ook aanwezig zijn bij de plech tigheden. De volgende lezingen zullen in den loop van den winter gehouden worden. 2 conferenties door den HoogEerw. Ple baan Westerwoudt over het Geestelijk le ven der vrouw en zijn invloed op de maatschappij, de eerste omstreeks 8 De cember, de tweede omstreeks 6 Februari. Een lezing met lichtbeelden, over Wo ningbouw- en inrichting, hygiëne, gezellig heid, enz. door Ir. Siebers. Een lezing over Politieke Voorlichting door Dr. Deckers, Lid der Tweede Ka mer op 18 Januari (voor de Sta ten-ver kiezingen in Februari). Eene lezing (waarschijnlijk) door Pas toor v. Schaik over de toestanden op de Drentsche heide (met lichtbeelden). In Februari zal weder een Mysterie spel worden opgevoerd. Aan dien Feest avond zal een Friduum voorafgaan, te ge ven door R. P. Hanraedt, C. s.s. R. op 1. 2 en 3 Februari. De programma's voor de cursussen zul len door de propagandisten worden be zorgd, en een week daarna zal het antw. worden gehaald. Deze cursussen zijn: de reeds genoemde moedercursussen op na der te bepalen data: een verbandcursns te geven door Dr. Bos; een knipcursus (voltallig) welke loopt tot Februari, waar na een nieuwe begint: een spreek- en de- bati-cursus voor dames boven 18 jaar, Vrijdagsavonds om de 14 dagen van 8 uur, te beginnen 27 October, geleid door Pater Dr. Vlaar, Rector van het R.K. Lyceum. (Prijs 3. Verder is Mej. Peeters bereid, maan delijks een moeders-uurtje te geven over opvoeding. Mot nadruk werd men verzocht, rich op te geven voor de besproken onderafdeelin- gen, bijzonder ook voor het dames-koor „Ave Maria" (Mej. Elze Wille, Konin ginneweg 22). De Geestelijk Adviseur sprak hierna nog een opwekkend woord, waarin hij de woorden der Presidente onderstreepte. Nadat verschillende vragen nit de ver gadering op afdoende wijze waren be antwoord. zong mej. Wille op veelvuldig verzoek het mooie, enthousiaste Vaan dellied, eente gedeeltelijke wijziging van ..Limburg's mannen, Christus* vasallen", (gedicht door Marie Koenen, toonzetting van Alph. G. J. Mosmans). Nadat verder door het dameskoor nog eenige liederen op keurige wijze waren uitgevoerd, sloot de Presidente onder dank voor de groote opkomst deze pret tige, opgewekte vergadering, met den Christelijken groet. In een der zalen van hst gebouw Si. Bavo sprak Woensdagavond de Weleer waarde Pater J. van Well S. J. uit Venlo over Gl. K. Chesterton. Bij ontstentenis van den voorzitter, den heer A. B. Michielsen, wordt de vergadering geopend door dokter Kue nen. Spr. verzocht deze bijeenkomst niet te beschouwen als de openingsvergade ring voor detn aanstaanden winter, maar meer als een hors d'oeuvre. Spr. brengt in herinnering het zilveren priesterfeest van den Zeereerw. Adviseur Wenzel, waarmede hij Z.Eerw. nog gelukwenschk Spr. deelt mede, dat door het bestuur een oproep is gedaan aan gegadigden, ter vorming van studiekringen. Bij de definitieve besprekingen omtrent deze - aangelegenheid, waren slechts 12 be langhebbenden verschenen. Dit aantal is te gering, om verder aan het plan uit voering te kunnen geven. Hierna neemt pater v. Well het woord. De Eerw. spreker heeft zich op de reis naar Haarlem afgevraagd, wat hij eigen lijk is begonnen en was vreemd verrast toen hij van den secretaris van Geloof en Wetenschap eene uitnoodiging ont ving, eene lezing te houden over Ches terton, in verband met zijne bekeering. Eerlijkheidshalve meende spr. te moe ten bedanken. Het eenige wat hij doen kon, was, een oud paard, van stal te halen en op te tuigen. Met de latere geschiedenis van Ches terton is spr. niet op de hoogte en van zijne bekeering weet hij heejemaal niets. Als spr. zich afvraagt, hoe Chesterton is bekeerd, dan behoeft hij echter toch niet het antwoord schuldig te blijven. Dat is geschied door het gebed van hon derden en duizenden, die voor zijne be keering dag aan dag hebben gebeden. In 1908 zag zijn boek Orthodoxy het licht en die het lazen, kregen den in druk: die man is Katholiek of zal het spoedig worden. Vóór eenige maanden evenwel was Chesterton blijkbaar nog even ver als in 1908. Hoe kan dat zoo lang hebben geduurd? Dat i3 het werk geweest van Gods Voorzienigheid. Was Chesterton in 1908 tot het Katholicisme overgegaan, dan zon de Katholieke pers hem hebben doodgezwegen. Onze Lieve [Heer echter heeft toegelaten, dat hij nog geruimen tijd bleef schrijven en hoe wel hij niet Katholiek was, toch velen den weg wees naar de Katholieke kerk. Nu hij niet meer doodgezwegen worden. Er is in 't zdeleleven van Ches terton iets gebeurt, wat bij elke bekee ring gebeurt. Door studie en voorlich ting is bij hem de overtuiging gerijpt, dat het Katholieke geloof hem bevredi ging zou geven en zijn hem de gronden duidelijk geworden, waarom hij tot het Katholicisme is overgegaan. Geloof be zit niemand nit zich zelf. Wij leven in een vreemden tijd van verwording en verval, maar daartegenover ook opbloei van primitief geloof en groote bekee ringen. Niet de priester is de zieienbe- keerder, dat is God alleen. De Eerw. spreker komt thans tot de eigenlijke lezing over Chesterton. Omstreeks 10 jaren geleden heeft spr. op verschillende plaatsen dezelfde lezing gehouden. Hij is daarmede opgehouden, aangezien er destijds van de hand van Willem Nieuwenhuis artikelen verschenen in „De Katholiek," die beter behandel den, dan spr. kon zeggen of schrij ven, wat hij hedenavond tot taak heeft te bespreken. Later heeft spr. door den oorlog Chesterton uit het oog verloren. Hij is echter blijven bidden voor hem en heeft ook anderen aangespoord daar toe. G. K. Chesterton werd 29 Mei 1874 te Londen geboren. Zijn ouders waren liberaal, op godsdienstig en politiek ge bied. De knaap groeide op, zonder dat stellingen van het geloof. Van 12 tot 17-jarigen leeftijd was hij leerling der St. Paul's school. In school- sche wetenschappen muntte hij niet uit; godsdienst maakte geen indruk op hem. In Orthodoxy vermeldt hij, hoe hij op 12-jarigen leeftijd een heiden is en op 18-jarigen leeftijd volslagen agnosticus. Hij werd gewaagd aan een der gevaar lijkste systemen van opvoeding: zich zelf opvoeden of beter gezegd, heelemaal geen opvoeding ontvangen. Hij leest Gibbon, een ongeloovig geschiedschrijver en het lezen van Goethe verhardt hem in zijn jeudig ongeloof. De journalist, de man die nooit tot zioh zelf komt. door kleine en groote zaken jaagt, aan honderd verschillende dingen zijn kracht moet geven, heden aan dit, morgen aan dat. Oh. wist, dat jle journalistiek een noodzakelijk kwaad is. Toch heeft ze medegewerkt hem puntiger en vernufti ger en meer slagvaardig te maken. Hij schonk aandacht aan dingen, die een Kamergeleerde ontgaan. Hij was niet overprikkeld, bezat gezonde zenuwen en een onverwoestbare levenslust. Anderzijds heeft zijn klassieke vorming door zjjn journalistieke loophaan geleden. Hij be zat een veelzijdigen aanleg, had 'n groot dichter, ezzayist, stylist en romanschrij ver kunnen worden. Hij vocht tegen leugen en valschheid op 't gebied van kunst en godsdienst en bouwde zoodoende zijn nieuwe we reldbeschouwing op: het Christendom be schreven in Orthodoxen. Spr. trekt nog .eens een vergelijking tusschen hem en Fouster. Zij hebben nooit iets van elkaar gelezen en beider boeken zijn een doorloopend protest te gen de moderne overcultuur, beiden mondden uit in de Katholieke Kerk; beiden hebben geaarzeld den drempel te overschrijden. Ch. heeft dien thans over schreden, Eauster aarzelt nog. Na de journalistiek was hij enkele jaren werkzaam op een uitgevers-bureau. In dien tijd leverde hij toch nog bijdra gen voor de Daily News, de Illustrate? London News, enz. Hij las boeken van allerlei schrijvers en schreef detective stories, het knapste wat in dit genre is geleverd die in het Hollandsch ver taald zijn doo rNieuwenhuis. In dezen tijd verraste hit de wereld met een nieuwe uiting van zijn talent: een tooneelstuk „Magnic", bedoeld als antwoord op eene uitdaging, in Londen meer dan honder maal opgevoerd. Twee jaar later is dit stuk in 't Hollandsch vertaald en door Yerkade vijf en twin tig maal gespeeld. Hij doet zich daarin kennen als een strijdlustig middeleeuwer, en een heetbloedig Jacobijn. Chr. is een groote, forsch gebouwde man, die zich moet kunnen uitvieren, overborrelend van kracht, levens- en eet lust, met een supube verachting voor alle sentimentaliteit. Met William Sfead, die zijn dood vond bij de ramp van de Titanic, was hij de eenige, die zijn protest liet hoo- em tegen den oorlog in Transvaal. Tot nu toe verdediger van de politiek der liberalen, werd hij democraat. Hij was feitelijk democraat in zijn hart. Hij omschreef zijn democratie aldus :het al gemeen belang gaat boven het bijzonder belang. Hij hekelde de zelfzuhtigeo lords^ die meer op eigen voordeel waren be- dan herstel van de rechten des volks beoogden. Chesterton's democratie is niet dezelfde als die van onze socialisten. Iemand als Ch. moest vele vijanden hebben. Maar vriend en vijand zijn het op één punt eens. Bij de beoordeeling van zijn litterair talent komt 't epitheon „brilliant" telkens terug. Een tweede stereotype epitheton ornans in 't para doxale in zijn werken. Het zijn echter niet de moderne won derspreuken van een Oscar Wilde of Bernard Shaw, maar ze klinken als de paradoxen in Jezus' Bergrede. In zijn gesprekken is Chesterton even geestig als in zijn geschriften. Zijn geweldige gedachtensprongen lijken grillig, maar niet onberekend. Hij belande steeds daar, waar een filosoof zou zijn beland. De beteekenis van Ch. als schrij ver besprekend, kan spr. hem niet groot noemen in den strikten zin van het woord. Zijn gedichten lijken hem meer 6{Wnaakt dan gezongen, meer uit het hoofd dan uit het hart, maar ze weme len van paradoxen. Spr. behandelt en kele zijner gedichten. Het een en ander uit Chesterton's persoonlijk leven releveerend, vertelt spr. onder meer, dat Ch. een zeer gelukkig huwelijksleven heeft. En daarom lijkt het spr. aannemelijk, dat het hem pijnlijk moet zijn geweest zijn vrouw, die een Angelicaansche is, de illusie te moeten benemen, dat hij op godsdienstig gebied niet meer aan haar zijde stond. De groote verdienste van Chesterton's romans is daarin gelegen, dat zij een levend protest zijn tegen realisme en naturalisme. Hij is een fel bestrijder van alle vormen van pessimisme, en predikt in al zijn werken een levens blijheid, in sterker mate dan Keppler in zijn Lebensvreude. Spr. brengt zijn groote verdienste als apologeet naar vo ren. Aan het einde van zijn buitengowoon interessante rede, leest spr. nog ver schillende fragmenten van den schrijver voor. Wij zien daaruit, hoe de schrij ver denkt over echtscheiding en vrije liefde, woningvraagstuk en feminisme. Deze fragmenten vinden bijzonderen bijval. De waarnemende voorzitter dankt hier na den eerw. spreker voor den leerrijken avond, waarna de vergadering met den Christelijken groet wordt gesloten. In 1891 verlaat hij de St. Paul's school. Hij meende zijn roeping te hebben ge vonden: hij zou schilder worden. Maar terwijl hij schilderde, schreef hij kunst- critieken en had met de pen meer re sultaat dan met het penseel. Hij voelde, dat hij als schilder zou mislukken, niet als schrijver. Spr. leest hierna een fragment uit zijne knnstcritieken voor, fijn van visie, zui ver van bouw. Chesterton is een fijn opmerker. Bekijkt hij iets, dan neemt hij daaraan allerlei kanten, eigenschap pen en bestanddeelen waar, die een leek ontgaan. Een gevleugeld woord van een. oud dichter: tranen, weemoed en poëzie liggen in 't hart der dingen, geldt niet voor Chesterton: hij kijkt in de ziel. Hij ziet met z'n sehildersoog ietsvision- nairs, iets apocalyptisch, iets onstoffe lijks, bovennatuurlijks. Hij staat niet aan de zijde van de evenwichüooze gevoels- megschoA eji dwepers sa overprikkelde 19e en 20ste eeuwsohe zonderlingen. Spr. brengt naar voren de beteekenis van den gezonden Chesterton in dezen zieken tijd. Spr. maakt eene vergelijking tusschen Ch. en Poerster en leest daartoe een fragment voor uit zijne Jugendlehre. Tusschen 17 en 20 jaar komt er een omkeer in Ch. Hij was in aanleg kernge zond en herinnert aan het gezonde type van de middeleeuwen. Hij is opgegroeid in een milieu van ziekelijke overcultuur, voorgelicht door dwaallichten. Hij las de wetenschappelijk litteratuur van zijn tijd en kreeg niets onder 't oog van. een andere school van wijsbegeerte. Een man als hij kon op den duur geen bevrediging vinden in het schrij ven van kunstcritieken. Hij werd journa list. Het wonderlijke leven van den let terkundigen daglooner, zooals Jörgenzen het uitdrukte, ging hij leiden. (Gedeeltelijk gecorrigeerd). Vandaag was het 40 jaar geleden, dat de E.E.Z.Z. Franciscanessen in de Ko ningstraat zich hier ter stede vestigden. Dit feest is in het geheel niet gevierd geworden, ook niet kerkelijk. Met ingang van Zondag 1 October zul len de burgemeester en mevr. Maarschalk wederom geregeld iederen eersten Zon dag der maand ontvangdag houden. Gisteren hebben eenige winkeliers uit de Kleine Houtstraat (vanaf Anegang tot Ged. Oude Gracht) vergaderd en in deze vergadering is opgericht gewor den de Kleine Houtstraa-vereeniging. Het bestuur is als volgt samengesteld: Joh. Braakman, voorzitter, G. de Ja ger, penningmeester, 0. Schouten, secre taris, H. Serné en C. Speet. Eenige winkeliers uit het tweede ge deelte der Kleine Houtstraat hebben deze vergadering bijgewoond en zullen nu trachten ook voor dat een gedeelte een vereeniging op te richten. HAARLEM, loont uw medewerking Aan de groote vredestaak. Doet de Roode-Kruisdag slagen, j Steunt de groote, hooge zaak. Mannen, vrouwen, dames, heeren; Jongens, meisjes, aan den slag. Beurt den dertigsten September Eens een duizenden-bedrag. Vrede, vreugde en gezondheid Brengt en houdt ge in uw huis Door de zorgen en den arbeid Van het wakend Roode Kruis. Zusters, helpsters en verplegers Worden ernstig opgeleid. Die bij rampen en ellende Klaar staan voor uw veiligheid. Heel wat lijden kan verholpen.., Kan voorkomen en geweerd. Door de Roode-Kruisgedachte Wordt menschlievendheid geleerd Helpt ons, onderwijzeressen, Onderwijzers, geeft uw kracht Door uw woorden op de scholen Wordt er veel bijeengebracht, Met uw sterke propaganda B(j de Nederlandsche jeugd- i Leert ge hygiëne kennen Als een plicht, een hooge deugd, i HAARLEM, helpt ons leden werven, Steunt die overschoone zaak, HAARLEM, toont uw medewerking Aan de groote Vredestaak. J. H. SPEENHOFF, VariWege het Ministerie van Waterstaat werd heden aanbesteed: Het uitvoeren van onderhoudsbagger- werk in de zijkanalen F. en I. van het Noordzee Kanaal, behoorende tot de wer ken van dat Kanaal. Laagste inschrijver was de fa. den Breien v. d. Wouw te Nij megen voor 19.980; het onderhoud van de Pettemerzeewe- ring, gedurende het jaar 1923. Raming 25.000. Laagste inschrijver was P. Kuipers, te Zijpe, voor 22.990. Hedenmorgen omstreeks negen uur is de 13-jarige J. B., te Haarlem, door de stoomtram nabij Santpoort aangereden. De jongen liep tusschen de boomenrij op den grasberm met een groote mand op het hoofd. Plot seling ging hij, niet bemerkende dat de stoomtram achter hem aankwam, op de rails loopen met het noodlottige gevolg, dat hij door de locomotief gegrepen werd. Hij had evenwel zoo veel tegenwoordigheid van geest, dat hij zich aan de buffers der locomotief vastklampte. De machinist remde uit alle macht, waaraan het te danken is, dat de jongen niet gedood werd. Hij bekwam evenwel kneuzingen aan boe nen en handen. Nadat hij ten huize van Dr. de Groot verbonden was, werd hij per tram naar Schoten ver voerd alwaar hij door de politie naar zijn huis werd gebracht De machi nist heeft aan het ongeval geen schuld. Woensdagavond hield de R. K. Es perantistenclub „Abbé Richardson" 'n goed geslaagden propaganda-avond. Half 8 uur opende de voorzitter de vergadering. Hij heette allen welkom en memoreerde met korte woorden hoe velen te weinig werk maken vtan hun studie van Esperanto. Op zeer duidelijke wijze deed hij uitkomen, dat men geregeld de lessen dient te volgen. Daarna gaf hij het woord aan den Dominicaner pater Preller, uit Alkmaar. Deze begon met een groet te bren gen van de „Alkmara Samideanoj al la Harlemaj". Dit werd met daverend applaus begroet. Spr. hoopte, dat de hand van vriendschap tusschen .de Alkmaarsche en Haarlemsche Esperan tisten altijd hecht moge blijven en 't' bezoek der Haarlemsche Esperantisten aan hun Alkmaarsche vrienden heeft zeker bij beide clubs een aangename herinnering achtergelaten. Daarna begon spr. zijn mooie rede. Hij behandelde het verloop van ver schillende congressen, waar duizen den Esperantisten bijeen waren en waarvan men absoluut niet kon hoo- ren of men met een Hollander, Ger maan, Rus, Engelschman, Griek of Japaneees irprak, want alle monden EèPiËS&tp, spreken, J? Op verschillende wijzen maakte spr. duidelijk dat Esperanto reeds vele on schatbare diensten aan de wereld had bewezen, als ook lioe verschillende Pausen Esperanlo hebben aanbevolen, en hij spoorde de aanwezigen aan zich bij Esperanlo aan te sluiten eni den te geven cursus welke begint a October te volgen. Luid applaus viel den eminenten re-* denaar ten deel voor zijne gloedvolle' rede. De voorzitter dankte Pater Preller en sloot hierna de vergadering. Hierna gaven verschillenden zich op voor het volgen van den cursusJ Gisterenmiddag heeft het bestuur der Zijlstraatvereeniging ten huize van den heer Dantuma vergaderd, tot toekenning der prijzen op de prijsvraag der Zijlstraat vereeniging. Tijdens de etalageweek had deze vereeniging een prijsvraag uilgeschre ven, hierin bestaande, dat in de etalage kast der winkels van 39 winkeliers, leden der Zijlstraat-vereeniging een lelter was neergelegd .De bedoeling was dat het pu bliek, al die 39 letters zou vinden, van elke letter mededeelen bij welke firma zij gedeponeerd was en van die 39 letters een zin samenstellen van 5 woorden, waarvan het eerste woord met een B. begon. De oplossing van deze prijsvraag was de volgende zin: Begunstig de leden der Z ijlstraatvereeniging. Zooals de heer Caderius v. Veen, voorzitter der Zijlstraatvene-eniginggiste renmiddag in een kort toespraakje op merkte, is het doel van de prijsvraag vol komen bereikit en werden de verwachtin gen zelfs ver overtroffen. Waar anders de Zijlstraat, wat bezoek betreft, werd achtergesteld bij de Groote Houtstraat, Anegang enz., door middel van de prijsvraag het bezoek aan de Zijlstraat zoo groot geweest dot het wel leek alsof de Zijlstraat een hoofdstraat was. De aandacht werd niet alleen op de Zijlstraat maar ook op de etalages en op de winkeliers gevestigd. De animo voor de prijsvraag was zeer groot en de moei te, die vele inzenders zich getroostten om de oplossing in fraaien of aantrek'kialijiken vorm te gieten was groot, de goedie ge- Er zijn er bij die niet minder dan 9 a 10 bladzijden op rijm inzonden. Er waren er, die elke Zijlstraatsche frma bedachten en als uitkomt wat de meeste inzenders de leden der Zijlstraatvereeniging voor goeds toewenschten, dan wordt de Zijlstraat niet alleen een hoofdstraat van Haarlem, maar de daar wonende winkeliers zullen zoo door het publiek begunstigd worden dat er voor de andere in Haarlem wonende winkeliers niet veel meer overblijft. An deren hadden hun inzending fraai gecalli- grafeerd, of van een aardige teekening voorzien. Zoo iemand die alle firma's in de Zijlstraat onder bescherming stelde van den Handelsgod Mercurius. Er waren ook aardige vindingen bij van moderne en antieker opvatting. Jammer dat in vele gevallen de oplossing van het raadsel zelf niet juist was. Toch deed het ons genoe gen dat het bestuur der Zijlstraatvereeni ging de goede gedachte had voor dat vele fraaie werk extra-prijzen toe te kennen, buiten de prijsvraag om dus. Het ligt in het voornemen een volgend jaar nog eens een zelfde prijsvraag uit te schrijven. Totaal waren ingekomen 3514' oplos- shjgien, waarvan bij eerste schifting al reeds zooveel uitvielen dat nog 1699 op lossingen overbleven, Bij nadere schifting vielen er nog meer uit. De namen der winkeliers of firma's moesten juist geschreven zijn, al werd op een enkel lettertje niet gelet en al werd rekening gebonden met de jeugd van vele anzen'derls en inzendsters. Er was één winkelier, die niet mee deed aan de prijsvraag, docih in zijn eta lagekast had hij een punt gelegd, met de mededeeling er bij: „Hier zie je, wat je bij niemand anders ziet." Of deze punt al of niet vermeld werd in de oplossing werd niet in aanmerking genomen. In tegenwoordigheid van de pers werd gisterenmiddag overgegaan tot trekking der prijzen. Tegenwoordig waren de be stuursleden der Zijlstraatvereeniging de heer J. 0. Oaderius v. Veen, O Th. Dantuma, Th. Pielage, P. A. Cassée, Th, Wanders, F. Bühning en W. Worst. Wij hebben eerbied voor de vele moei ten, di© de bestuursleden en de heer en mevr. Dantuma zich gegeven hebben om de oplossingen na te zien. Dat is een ontzaggelijk werk geweest. De goede oplossingen werden alle voorzien van 'n nummer en in een schaal waren num mers, in koperen of beenen ringe tjes gevat, die correspondeerden met de nummers der goede oplossingen. De toe kenning der prijzen heeft zoo billijk en zoo goed mogelijk plaats gehad. De uitslag is: Hoofdprijs: J. Ileeres, Roosveldstraat 13, Haarlem. De overige 13 prijzen vielen ten deel aan: 1. B. Bos, Zijlweg 64, Overveen; 2. A, L. Dui verman, A. L. Dyserinck3traat 90; 3. J. Schuitemaker, Koninginneweg 63; 4. M. Berends, Kenaustraat 12; 5. E. v. d. Berg, Palmstraat 19rcod; 6. N. Müller, Jansstraat 58, 7. A. G. Kroon, Meerweg 15, Heemstede; 8. J. Timmerman, Jans straat 619. P. Dekker, Pieter Kies- straat 10; 10. J, Luyte, Magdalenastr. 23; 11. D. Andrea, Ampsingstr. 91; 12. E. Lambert, Atjehstr. 35, Schoten; 13. A. P. Aukes, Ged. Oudegracht 111, Haar lem. I Nog werden een zestal extra-prijzen beschikbaar gesteld voor de fraaiste in gezonden uitvoeringen, en wel aan: H. van Walsem, Schermerstr. 2rood; A. J. Röben, Vooruitgangstr. 119rood; H. Rus tige, Koninginneweg 8P. Heitlager, Potgieterstraat 14; J. Soelaart, Zijlweg 113; J. van der Wateren, Roosveldt- straat 14. De verschillende prijzen ziin tot a.s. Maandag ter bezichtiging gesteld in de etalage der firma Dantuma, Zijlstraat 90, terwijl tevens de ingekomen antwoorden aan twee stapels zijn geëtaleerd. Eén sta pel verkeerde antwoorden en één stapel goede. Eenige fraaie teekeningen even eens als antwoorden ingekomen, versie ren verder de etalage. De prijzen worden a.s. Maandag 2 October des avonds 8 uur uitgereikt in de bovenzaal van de Kroon. De winnaars ontvangen een uitnoodiging thuis. Deze avond wordt een echt gezellige avond voor de Zijlstraters levens, daar het bestuur de bewoners der Zijlstraat hiervoor zal uitnoodi- gen en na de prijsuitreiking de rest van den avond worden aangevuld met muziek en dans. i De hoofdprijs, een gouden horloge, wordt uitgereikt. i Onder de 13 andere prijswinners wordt geloot om de eerslfi. tweede, derde keuze en& J> Simultaanseance. Ter gelegenheid van het 5-jarig bestaan der damclub „St. Bavo" alhier, gaf de heer B. H. M. Stevens Dinsdagavond een simultaan- séance. Er waren 17 deelnemers, hetgeen voor Heemstede vrij groot genoemd mag worden. Nadat de voorzitter de bijeen komst had geopend, werd om 7.30 be gonnen. Daar alle deelnemers leden van dam clubs waren, was de strijd op vele borden zeer spannend. De heer Stevens won 9 partijen, en ver loor er 8, en wel tegen de heeren L. T. Floris, J. v. Wees, P .Veen, J. Stevens, N. v. d. Berg, J. v. d. Zwam, J. Draaijer en J. v. Berkum. In de pauze reikte de heer B. H. M. Stevens, als eerelid van„St. Bavo" de prij zen uit, behaald in de competitie en pro- bleemweüstrijden, seizoen 19211922, ter wijl den heer B. H. M. Stevens een cadeau werd aangeboden voor de vele werkzaam heden in de 5 jaren voor de damclub ver richt. De heer F. Broekman had een bloemstuk in ontvangst te nemen voor zijn 6-jarig lidmaatschap. Voor de simultaanséance waren 6 prij zen beschikbaar gesteld, die na afloop on der de 8 winnaars werden verloot, waarna te half elf de voorzitter onder dank aan spelers en belangstellenden de bijeenkomst sloot. Gasdemonstratie. Woensdagavond was in het Kath. Vereenigingsgebouw een da me aan het woord, die op uitnemende wijza voor een talrijk en belangstellend publiek heeft uiteengezet den bouw van de Pro- metheusgasfornuizen en ondertusschen op twee fornuizen en een lossen oven heeft gekookt, gebakken en gebraden. De zaal met de talrijk tentoongestelde artike len, platen en spreuken bood een gezelli- gen aanblik. Ook hier werd verklaard op wat voor wijze gekookt kan worden op gas, goedkooper dan op elke andere brandstof en aan het publiek getoond hoe de brander van een comfoor of fornuis moet worden gesteld om een zuinig gas verbruik te verkrijgen. Een wonderpan, een zoogenaamde etage pan, trok veler aandacht. Met deze pan kunnen waarlijk wonderen verricht wor den zooals duidelijk uiteengezet werd. Van het proeven van de bereide cake, visch, vleesch enz. werd door de dames een dankbaar gebruik gemaakt. Alles was op_| uitnemende wijze bereid. Het was een welgeslaagde avond. Het Witte Kruis". Dinsdag 3 Octo ber a.s. vergadert „Het Witte Kruis", afd. Schoten, des avonds ten 8 ure in de zaal van den heer Plug, Soendapleiu. De agenda bevat o.m.: verkiezing be stuursleden, verkiezing leden commissie wijkverpleging, behandeling beschrijvings brief algemeen© vergadering, verkiezing afgevaardigden, enz. V Trekldng van 950 nummers ten overstaan van Notaris A. G. Muliê. Prijs van f 1000 3719 6511 400 2176 3787 4610 5116 10527 12947 14086 14566 18777 18941 200 284 9968 12488 100 517 585 1274 3591 5961 7581 12445 20448 Prijzen van t 90 eigen geld.) 4 2259 4725 7174 9650 12118 14233 15982 18758 51 2300 34 7348 9733 12243 öl 16019 81 54 2488 7414 84 ÜO 62 16134 18835 83 2539 4825 58 93 S3 78 16469 19169 105 2715 4945 7503 9858 12347 14317 16512 19269 18 32 59 8 9950 12459 24 17039 94 50 2844 5318 7703 10010 63 88 78 19313 268 2957 21 58 10155 83 14443 17113 71 339 3002 5439 7865 10360 12520 14551 17431 19674 41 84 51 8022 10428 12673 14634 17598 19761 405 3179 5728 8415 59 12764 92 17716 19913 35 3514 80 48 94 95 14921 79 28 52 3608 5932 53 10677 13027 87 89 20107 75 18 55 8544 10708 13133 15098 17888 84 635 31 6003 65 89 37 15156 17911 93 1034 3772 39 8612 10885 13228 15251 18036 20354 61 4000 6138 97 10909 30 89 46 20609 1204 4209 6304 8703 11029 13399 15402 75 74 77 14 6405 7 11141 13438 69 88 20782- 1458 4338 97 8822 11494 91 15512 18170 98 82 58 6672 5911730 13555 54 18 20841 1644 88 92 8913 80 89 57 18352 1702 4415 6874 63 11884 13677 15623 18427 54 4513 6943 9158 12011 13795 15767 1859S 1949 55 7071 9258 93 13891 87 18673 2033 4657 7165 9512 12102 94 15920 18715 Later aflosbaar. 22 2254 4446 7051 928511881 1424316536 18835,' 64 61 4506 7150 9323 11907 57 70 18901 146 t)3 27 7243 4! 15 14353 73 18 73 2301 79 78 53 40 72 16618 54 79 79 4607 7301 96 58 14412 66 55 242 2412 13 42 9447 99 27 75 58 31 50 49 12025 51 76 66 46 84 98 48 99 87 19034 48 7436 9597 63 14505 16726 47 60 48 9714 12106 29 57 75 50 31 31 44 41 59 47 54 47 66 67 52 62 14608 16898 92 73 12210 9 16901 19155 9814 60 16 31 19253 20 12331 27 22 41 70 34 12401 14721 44 16 37 52 24 66 67 81 53 56 60 62 86 70 353 2501 434 4 4a 24 4700 56 74 22 90 2603 94 45 505 52 73 70 652 71 62 82 79 2700 759 6 87 9 80 81 50 7513 63 36 80 40 20 1233 1 27 47 19337 87 98 22 41 70 64 46 4315 7622 34 12401 14721 70 68 37 38 44 16 37 75 90 55 48 52 24 66 83 19487 64 49 67 81 93 17005 19517 89 731C035 12512 14879 8 37 95 96 4979 7711 60 22 14911 24 42' 813 2823 86 20 10112 49 12 27 69 16 30 96 84 10222 50 52 33 94 19 41 5027 86 58 55 53 17168 19602 35 61 88 93 62 57 61 17234 62 61 93 5100 7881 10314 12632 78 42 83 60 2S00 80 88 44 59 93 71 19742 913 4 5222 80C6 81 12714 94 17321 65 18 17 32 24 85 4415008 32 76 25 29 69 39 10412 12875 13 55 1981 li 37 38 70 78 46 78 5346 8128 65 3008 5415 43 1038 3113 40 49 53 24 42 85 59 25 67 93 11C6 77 18 3244 32 93 23 92 52 34 12916 55 17459 611 45 44 64 97 761 62 13019 15108 17501 80: 73 21 12 3 831 93 73 42 22 19947; 72 8245 10503 81 57 34 87! 89 47 20 13106 15207 51 921 39 56 5518 48 72 36 61 17605 94 47 3405 23 65 10615 13208 87 8 20059' 76 26 40 73 54 46 92 43 201341 1254 38 68 8326 10709 78 15302 70 40 j 70 66 5605 53 44 13303 14 17729 73 1470 98 47 8407 57 27 99 42 20211, 81 3522 62 9 10821 3915400 17811 17 85 31 80 64 78 77 6 33 20 91 75 98 8523 10924 13412 8 62 261 1507 78 5758 30 61 34 1558/ 17917 55- 55 3612 5820 55 11007 83 90 24 20304 95 93 5988 74 37 13511 15609 46 20405 1626 3704 89 87 38 67 12 58 23, 34 54 6007 8604 55 82 34 18096 20509' 35 77 70 27 89 88 36 18129 53' 66 3833 90 68 11127 13610 80 90 20623 67 52 6100 84 60 31 98 18203 28' 77 3906 7 8701 11203 63 15811 19 30' 94 16 26 55 16 89 12 20 33i 1709 25 61 78 47 90 57 26 87' 14 26 6220 87 69 13707 15917 76 99' 20 73 96 8837 85 16 29 18340 20711 71 4001 6345 41 92 17 66 59 281 81 43 65 6311340 20 69 18414 36 1803 48 6452 92 53 21 16122 91 52! 53 49 6519 8984 11406 90 16208 18520 66 1977 94 38 91 11 13810 15 52 93 2011 4185 61 9020 11513 28 53 62 20809 36 4215 86 58 32 45 5-4 84 19 49 56 6689 65 69 58 93 86 25 2112 4316 6716 91 11621 63 16333 18674 99 13 22 74 9145 42 13933 39 81 20927 40 82 6839 68 11717 44 79 18732 37 43 4413 93 80 47 64 96 90 55 20 6917 9201 11813 73 16403 18808 78 22 81 26 25 77 75 43 90 23 7005 47 31 97 16504 72 2234 31 7 50 73 14187 26 79 73

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2