tmmMmm mms. egüEftës mmm, vmn berichth. Uirsdhtsehe Missieweek. De werktijd verlenging en loons verlaging m de sigaren-industrie. Nederlanders in Smyrna. De Kamerleden naar het Gooi. De voorzitter van den Minister raad. Jeugdige avonturiers. Een woest heerschap. Een ernstig ongeluk voorkomen. Van teleloonbaambts tot rente nier. -Gevaarlijke kwajongensstreken. Wie is tie schuldige? OneenigLeid tusschen directeur er. leerlingen eener H. B. S, Bloedige mislianéeiiog. INGEZONDEN. De koperen brug. LMfiBOtfW 'EN tf&SGHERIJ. De moeilijkheden in den Tuinbouw HIT SEN OMTREK. HEEMSTEDE. SCHOTEN. r VERVEEN. 40 jarig, mbileum M. Kokkelkoren. 23 Juli IT- 2 kwam de heer Kokkel koren als hulpbesteller in dienst der Posterijen, en verkreeg op 1 October ziin vaste aanstelling. HetPostkantoor was ondergebracht aan het Station Overveen. onder directie van den beer Buijs. Hij was daar de derde bestel ler, mét nog twee, den bejaarden G. J. Bfittger en L. Strengers. Door deze drie moest nehce! Bloemendaal en Overveen worden besteld. Door de invoering de- pakketpost, kw-afh er een vierde bij. Overveen werd een welvarend dorp, in hoofdzaak door rie bloembollencultuur Zelfs zoo, dat het een der drukste_plaatsen werd in ons land. Door de bijkomende parken in Kweekduin en aanwinst der be volking werd het aantal bestellers tot negen uitgebreid. De heer F. van Twisk kwam als tweede directeur en vestigde in Bloe mendaal een'bijkantoor, hetwelk voor de bestellers veel drukte veroorzaakte. Bij het uitsterven van de familie van wijlen J. Borski -op Hartenkrst en de familie Claus op .„De Rijp", gingen deze prachtige -buitenplaatsen in banden van particulieren over. Woningbouw -nam in groote mate toe, ook-de buitenplaats „Duin en Daal" van den heer Arnold, werd villapark. De heer Schram werd eigenaar van ,,D-e Rijp", die dit natuurschoon bin nen enkele jaren tot villapark exploi teerde. Door dit alles werd Bloemen daal zeer bevolkt en begon op een klei ne stad te gelijken.-Ook het e:g-en lijk e Bloemendaaisihe „bosch werd voor een groot gedeelte villapark. Deze verandering -heef Kokkelkoren mede gemaakt en zulks ver-eischte zwar: diensten voor de post, omdat alles vanui Overveen werd besteld. Eindelijk werd Bloemendaal zelf standig en kreeg een postkantoor, waarvan het .gevolg was, dat in Over veen vijl bestellers overbleven. Hier door bracht de heer Kokkelko e-n een groot offer, want ook Bloemendaal was hem in die jaren lief geworden en hij was bij de bewoners en bij het dienstpersoneel zeer gezien. Overveen ging van jaar tot jaar vooruit, tot uitbreiding van het Park Oosterduin en villabouw Julianaweg, R ampel a an en Tuindorp. De heer Kokkelkoren heeft in die 40. jaren drie geslachten medegemaakt Iedereen kent hem, en ziet hem ook gaarne. Zoowel bij superieuren als met z j c ilega's heeft hij altijd prettig samen gewerkt en de regeering erkende zijn verdienste door hem te benoemen tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Ongetwijfeld zullen velen den lsten October den jubilaris, die steeds ge toond heeft voor zijn medemenschen ets over te hebben, en zijn wer. - kring heeft beschouwd als een eersten plicht, komen feliciteeren. BLOEMENDAAL Uitslag van de gehouden eindwed- strijden der Bloemendaalsche Burger wacht te Overveen op 23 en 24 Sep tember 1922. Geschoten werd op 100 meter af stand, schijf Burgerw.telling 1—10. Personeele wedstrijd, max. 150 pun ten 1 e klasse 1 A. van der Ploeg 142 punten 2 C. F. Visse 140 3 N. van Keulen 140; 4 G. Mooyekind 139; 5 A. J. Hekker 1386 C. W. Meerdink 1377 J. Lindeman 1378 F. Hekker 135 9 H. J. van Tongeren 135; 10 W. G. Hoogestein 135; 11 J. van Bu-gge- num 135 12 C. Eldermans 134 13 A. Schipper 134. Ig klsssc 1 W. Faase 129 punten; 2 G. L. Roeien 129 3 J. Vermeer 129 4 A. Kerkvliet 125 5 T. Slachelhausen 122; 6 van Schaick 121. Eerebaan maximum 50 punten 1 J. Lindeman 49 punten 2 F. Bersée 48 3 C. F. Visse 47 4- G. Mooyekind 465 A. F. Bos 46 6 C. W. Meerdink 46 7 A. J. Hekker 46 3 F. Hekker 45 9 J. van Keulen 45 10 A. Schipper 45 11 P. Krook 44 12 N. van Keulen 44; 13 H. J. van Tongeren 44 14 J. van den Berg 44 15 T. Stachelhausen 44. Zilveren Lambert-Beker, max. 250 punten. J. Lindeman, Bloemendaal 131 punten wordt dus houders vn dezen wisselprijs. Vaste Baan maximum 100 punten 1e klasse 1 N. van Keulen 98 punten 2 C. F. Visse 96 3 J. Linderman 96 4 F. Hekker 96 5 C. W. Meerdink 94 6 P. Krook 947 G. Mooyekind 94 8 J. van Keulen 93 9 J. van den Berg 92 10 A. J. van Tongeren 90. 2e klasse 1 T. Stachelhausen 90 punten 2 W. Faase 88 3 G. L. Roeien 86. Vrije Baan maximum 100 punten. 1e klasse 1 C. F. Visse 100 punten 49/2 steun 2 J. Lindeman 100, 49 3 F. Hekker 100; 4 F. van Bruggenum 98, 48; 5 N. van Keulen 98, 6 A. J. Hekker 96, 48; 7 F. Bersée 96, 46/4 8 A. Schipper 96 9 P. Krook 95, 47/2 10 H. J. van Tongeren 95, 47 11 G. Mooyekind 95 12 C. W. Meerdink 94, 47 2e klasse 1 Stachelhausen 92 punten 2 A. Kerkvliet 90 3 G. Roeien 86. VELSEN. - vei.seroorit. ASSENDELFT. BEVERWIJK. NOORD WIJK. zaandam. WIJK-AAN-ZEE. De ochtendvergadering was Vrijdag ge wijd aan de behandeling van het onder werp: Opleiding der inlandsche geeste lijkheid ia Engelseh Indië. Z. D. H. 9 gr. J. A-den aartsbisschop wan Madras, die mser dan reertig jaren in Engelseh Indië verbleef wilde zelf dit punt inleiden. Ook Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht was in deze vergadering tegen woordig, die werd geleid door den Zeer- Eerw. Pater J. de Louw. W.P. De beide bisschoppen begroetend en het welkom toeroepend aan de niet tal rijk aanwezigen verzocht pater de Louw can den aartsbisschop van Madras om zijn inleiding te houden en de vergade ring voor te lichten met zijn rijke er varing. Nadat Pater van Lith de verschillen tusschen Ned.- en Britsch-Indië had naar voren gebracht, sloot Pater de Lonw onder dankzegging de vergadering. In de vrouwen-vergadering, welke Vrij dagnamiddag werd gehouden, hield mej. A. Kloppenburg een rede over den nood van de Inlandsche vrouw in Ned. Oost- ïnelië. Bij dei-aanvaarding sluiting der fabrieken. In verband met de werktijd-verlenging Pn do loons-verlaging, welke door de Bamenwekende weTEceversveresrigingsn in de sigaren-industrie in Nederland aan hunne werknemers is aangezegd tegen 1 October a-s., zullen alle fabrieken in Nederland Maandag a.s. gesloten zijn, indien de werknemers-organisaties zich vóór dien niet met de nieuwe voorwaar den accooTd verklaren. De Christelijke Tabaksbewerkersband heeft thans verklaard zich bij het dwin gen,-lo verrstei der fabrikanten neer te léggen. De It. I-I 1 a'oaksbe werkersbond zal, naar we van particuliere zijde verno men, de werktijd ver lenging aannamen, doch niet da loonsverlaging. d an de neutrale veraeniging is tot dusverre het standpunt niet bekend. Men verwacht echter in fabrikantenkringen, dat de arbeiders Maandag op de dooi hen gestelde voorwaardon aan het werk zulke ucon. (Msb.) Blijkens bij het departement van Bui ten! Zaken ingekomen bericht zijn, be halve te Konstantinopel, ook op het land Malta enige tientallen Vluchtelin gen uit Smyrna, die "eveneens in kom- mervo 1 oms'andighedon verkeren, aan gekomen Het v'; van de Kamerleden aan het G dv oo deze week bepaald was, is aai.- he': ..lib!." meldt, uitgesteld tot de volger.ds weak, ra-ie in verband met de qua - a+i- ;jer samenvoeging Nanrden; Bussum. De caiTum scris der Koningin in Noord-Holland zal Vrijdag van de vol gende week Maarden bezoeken. JDe voorzitter van den raad van mi nisters wordt voortaan niet meer met de aanduiding „tijdelijk" genoemd. In een winkel van heerenmodearti- fcelen. te Rotterdam, deden Donderdag eer iongmensch van ongeveer 17 jaar cn een even oud meisje verschillende inkoopen. Toen het jongmensch be taalde, zig de winkelier dat de porte feuille gevuld was met een aantal bankbiljetten van f 100 en meer, wat lem verdacht voorkwam. Twee jeug dige personen in het bezit van een groot bedrag aan geld, hij schatte het met het oog op een paar duizend gul den, leek hem wel wat bijzonder. Hjj waarschuwde de politie, die lot ar restatie overging. Bij het verhoor be kende na eealg draaien hel jong mensch, een 17-jarige kantoorbedien de, X. A. v. S. genaamd, valschheid in geschrifte te hebben gepleegd ten nadeete van zijn patroon, de firma L. en Co. te Amsterdam. Op 31 Aug. heeft hij op het kantoor 'n geteekende blanco-kwitantie gestolen en daarme de, nadat hij 'n bedrag van f 5000 had ingevuld, dit geld geind bij de firma E. Th. E., eveneens te Amster dam gevestigd. S. heeft daar aanvan kelijk goede sier gemaakt, in gezel schap van zbi meisje, de 17-jarige winkeljuffrouw M. J. S. Ze hébben o.a. een motorrijwiel gekocht, doch na een paar dagen zijn ze met den trein naar deze stad gekomen. Hier is thans echter een einde aan hun omzwervingen -gemaakt, door de activiteit van den winkelier. De jeug- thge avonturiers zullen naar Amster dam op transport worden gesteld. Tc O toorn (Dr.) moest, naar de »-Ti meldt, de rijksveldwachter J. Bosman een dagvaarding beteekenen aan zekeren Sell. Dit geschiedde ten huize van zekeren Hofman. Terwijl de rijksveldwachter aan tafel nog een en ander moest invullen sloeg Sch. plotseling Bosman met een zware klomp bewusteloos. De onbezoldigd rijksveldwachter Drenthe, die toeval lig I ij de woning van Hofman aanwe zig was, schoot op het gerucht toe, doch kraag van Sch. een bijlslag, zoo dat hij onmiddellijk naar Assen werd vervoerd. De slag trof zijn aangezicht en maakte een groote wond, zoodat de kaken blooflagen. Zjjn toestand is redelijk, terwijl de rijksveldwachter Bosman na 10 minuten bijkwam. Sch. vluchtte na deze daad op kousen en den geheelen avond en nacht hebben gemeente- en rijkspolitie vruchteloos gezocht. Gisteren mocht het gelukken tien dader te arresteeren. Hij is gevan kelijk te Exloo binnengebracht. Toen trein 1.8, welke le 4.18 't slation Rotterdam D.P. verlaat, Donderdagmiddag Delft gepasseerd was, liet plotseling de •«machinist het alarmsignaal klinken en werd op 3e EoogTé van 3en eerslen over weg voorbij laatstgenoemd station de trein tot stilstand gebracht, niettegen staande de signalen veilig stonden. Bij onderzoek bleek, meldt de „Tel", dat een der afsluitboomen voor laatstge noemden overweg door een daarvoor wachtenden voetganger geopend was, nadat een goederentrein, welke even vóór den sneltrein aldaar passeert, uit het oog verdwenen was. De overwegwachter tiet de afsluitboo men gesloten, omdat dadelijk daarop de sneltrein zou voorbijkomen. Niettemin werd de boom door een der daar wachtenden geopend, waarvan ook vele huiswaarts keerende schoolkinderen gebruik maakten om de spoorbaan over te steken. Juist op dal oogenbtik naderde de snel trein van Rotterdam. De machinist, die gelukkig tijdig den toestand overzag, liet onmiddellijk de noodsignalen klinken, waardoor de zich op de spoorbaan bevin dende personen op het dreigend gevaar opmerkzaam werden gemaakt. Een opzichter der spoorwegen, die zich toevallig op de machine bevond, remde uit alle macht, zoodat de trein tot stil stand kon worden gebracht, zonder dat ongelukken werden veroorzaakt. Dank zij de -activiteit "van het personeel dat zich op de machine bevond, werd een ernstige ramp voorkomen. Het „Vad." heeft Donderdag eens een praatje gemaakt met den lieer J. H. van Broekhuy.sen, den arbeider bij de Haagsche gemeentetelefoon, die door het lot tot eigenaar van de villa Theresia bij Apeldoorn en rechthebbende op 200 per week werd gemaakt. De gelukkige winnaar, die woont aan de Rembrandtstraat 88, is vroeger bij de po litie geweest en Ihans lijmverk-er bij de telefoos. Gistermiddag -kwam hij tegen 4 uur heel gewoon achter zijn karretje aan zetten, een flinke werkman, 38 jaar oud, met prettig opgewekt gezicht. De rijkaard is vader van 5 kinderen, stamt uit eén oude Haagsche familie. Zijn vader was kunstdraaier. Wanneer de winnaar de keus krijgt tus schen de villa met lijfrente °f een ton gouds, is hij van plan de 100.000 te kiezen. Toen het blad naar zjjn toekomstplan nen vroeg, vernam het dat hij heel ge woon hij de telefoon wil werkzaam blijven en zijn huis niet gaat verlaten. „De tijd zal dan wc! raad schaffen", eindigde hij filosofisch het onderband. Te Delft wieTpen Woensdagmiddag half 5 eenige kwajongens na het passeeren van een goederentrein de afsluitboomen om hoog en liepen eenige menschen reeds over de spoorbaan toen op datzelfde oogenbltk de sneltrein uit Rotterdam aankwam. De machinist van den trein stopte onmiddellijk, zoodat 'Lpubliek zich nog juist kon bergen en a'tes -reter ree'•'-!:»;] afliep. In de jongste zitting van den Raad van Leeuwarden heeft do burgemeester zijn verbazing te kennen gegeven, dat opgaven uit een rapport, in zake een door een wet houder ingezonden rekening, en welk rap port vertrouwelijk Voor de raadsleden tér inzage lag, -door *}e pers is openbaar -ge maakt. Uit het uitvoerige daarover in den raad gesprokene is -gebleken -en ook vanwege het betrokken nieuwsblad medegedeeld, dat die opgaven niet zijn verstrekt door iemand in dienst der gemeente, noch van den gewonen of van den specialen raads- verslaggever. Bleven over de raadsleden, die allen op hun eerewoord hebben verzekerd dat zij zich niet bewust zijn dat door hun be middeling hel blad in kennis gekomen kan zijn van de conclusies en cijfers uit het rapport, die door dat blad zijn gepu bliceerd. De ergernis onder de leden was zoo groot, dat zelfs een hunner zich verwijder de, voornermens geen raadsvergadering meer te zullen bijwonen, voor de- schul dige zich Zal hebben békend gemaakt. De directeur van de Rijks Hoogere Bur gerschool te 's-Bosch, do heer II. C. Brans, heeft aan de ouders van de leer lingen, die deze school bezoeken, de vol gende circulaire gezonden: _„U hebt mii een gedeelte der opvoe ding van uw kind toevertrouwd; daarom meen ik u deze circulaire te moeten zen den. ..In 1917 vierde de Rijks H. B. School te 's-Hertogenbosch haar 50-jarig bestaan. Eenige leerlingen vereenigden zich tót een club en daaruit werd de R. H. B. S.-ver- -eemcing géborén. De oud-leerlingên ble ven lid. nadat zij de school, sinds lange- ren of korteren tijd, verlaten hadden. „Zoo kwam het. dat in -den loop der jaren leden van zeer verschillenden leeftij (2114) deel uitmaakten van die vereeni- gmg. Ik vond dat niet-goed en kan er mij nog geenszins mee vereenigen. Immers, jongelui, die reeds een ander maatschap pelijk millieu hebben, mogen zaken doen die veor een -H. B S.-leerling niet passend zijn. Het zich vereenigen in een café, het dansen tot nü 12 uur 's nachts, acht ik voor scholieren van 1318 jaar nadeelig. Ik wilde de club hervormen tot een ver- eeniging van uitsluitend tegenwoordige leerlingen, waarnaast zich dan een ande re van oud-leerlingen kon oprichten. Mij ne pogingen hebben niet het door mii ge- wenschle succes gehad; ik legde het eere voorzitterschap neer en de club herdoopte zich in A. H. S. (allen houden stand!) Alle verantwoordelijkheid omtrent deze vcreetiigiog heb ik daarmede dus van mij afgewezen." Vrijdagnacht is te Silvolde zekere G. v. d. Kemp uit Ulft door iemand uit Nieuwdorp zoo gruwelijk met een mes bewerkt, dat men voor ziin leven vreest. De dader, zekere L., is gearresteerd en heeft vollelig bekend. Voer den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Geachte Bedactïe. Evenals u dit zal doen, keuren wij de daad van bedrog van de Iwee tand- tochnikers in den Haag ten strengste af. Steed3 zijn wij er op uit, zooveel in ons vermogen is, tegen dergelijke individuen op te treden. Van tandartszijde lokt men wel processen uit tegen ernstig en solide werkonde tandtechnikcrs, maar openlijke bedriegers worden vrijwel met rust gela ten. Met deze menschen, die geen lid onzer vereeniging zijn, hebben wij niets te maken. Wij betreuren het daarom dat dit geval weer wordt uitgebuit, om ons doel en streven te treffen, wij vragen ons af, of een hoogeschool-studie waar borg is tegen bedriegeliike handelingen. (Het Vaderland schreef dat dit geen ge schoolde mensehen waren). Meer dan één geval is daarvan op te noemen, dat het tegendeel bewijst. Wanneer een vroedvrouw een straf bare daad doet, zal haar de niet-hooge schoolstudie niet verweten worden. Om de eenvoudige'reden, dat men aan het werk der vroedvrouwen gewend is. Het vele góede werk, waartoe de tandteehnikers in staat zijn gebeken te everen, is onzss inziens een reden om hun een dergelijke bevoegdheid te verleenen, waar wij trou wens meedoende zijn, dit te trachten te bereiken. De vraag, van 't al of niet-wen- schelijke van een dergelijke bevoegdheid, thans in het midden latende, zal u het hopelijk met ons eens zijn, dal dit geval in geen enkel opzicht, aangewend mag en kan worden, om er zich tegen te verklaren. In iedere greep van menschen kunnen dergelijke bedriegers voorkomen, die geen verwijt kunnen zijn tegen die groepgroep, al hebben ze een hooge- school studie en een hoogeschoolbevoegd- heid. Bedriegers zullen onder elke wetge ving trachten le bedriegen en zullen al leen bij gepleegd bedrog achterhaald kun nen worden. Bedrog op tandheelkundig gebied wordt bovendien door de wet be vorderd, daar de wet geen speciale waar borgen eischt voor het in de mond gele verde goud, waar iedere goudsmid, voor gewone gebruiksvoorwerpen wel voor te zorgen heeft. Wij protesteeren er tegen, dat dit geval gebruikt wordt om ons doel en streven te treffen. Wij hebben er niets mee te maken 1 tl dankend voor de plaatsruimte. Hoogachtend, Nftmans het Hoofdbestur der Ned. Tandteehn. Vereeniging COR GaTZE, Secr. Uit Broek op Langendijk wordt gemeld: In de Woensdag gehouden vergadering van de -Langedijker Groen ten centrale te Broek op La-ngendijk,-deelde de voorzitter mee, le dat de .Langendijker Schippersver- -eeniging „Beurtbevrachting" de vrachtta rieven met 10 pet. verminderd heeft; 2e dat de vrachttarieven per spoor voor het binnenland met 20 pet. en naar hel-buiten tend met -ongeveer 35 pet. verlaagd zijn; 3e-da t de vereem-g'mg de -Rröekerveéting on der gunstige Voorwaarden én nu voor den lijd van 6 jaar, in plaats van voor één jaar. heeft 'géhuurd, en dat de SroCfccr Gemeen teraad het Bestuur gemachtigd 'heeft, hét "vrehTngspercerrtage 1e mogen steHen, naar gelang van de kosten van onderhoud enz. Helaas moést de voorzflter ook mee- itPèten, dat ever "het Beta Uk an t oor Ie Broek op Laïifiep-'düEt gedurende 3e maan den Juni, Juli en Augustus van dit jaar voor 'rnirm 1% miüioen gulden minder verhaudéM Was, dan gedurende dezelfde maanden van 1021. Besproken werd hét voornemen van den Tuinbouwraad, óm "invoerrechten te gaan heffen van groen ten uit andere landen: met welk plan 'de "L. G. C. niet occoord ging, omdat die maatregel dan oof.c wel gauw op de Lan- gendijlker groenten zal worden toegepast. Voorts werd besloten, wegens den on- .gunstigen toestand in het Tuinbouwbedrijf een beroep te doen op de regeering om krediet tegan lage rente voor hulpbehoe vende tuinders tot den aankoop van mest stoffen voor het volgende jaar. Tenslotte werd1 de wewschrijjikhciid besprotaen van het behoud van het -Minister!» van Land bouw. Vr. Wat moet er van -de Lichting 1923 dienen uit de Gemeente -Velsen? Ik heb een nummer boven de 200. Ben ik vrij Ja -of Neen? 'Antw. Hoeveel militairen Vet san moet levefen 'is -ftcg niet bekend. Het -is dus niet bekend of u vrij bent. Vr. Zoddt u mij ook -fcü-ntaen zeggen of er hier in HaaHém ook een avondcursus rs om 1ex te krijgen in het autogeënlasschen ren snijden en in mach. batikwerk? Antw. Wendl u tot den directeur der Ambachtsschool, Kleverparkweg, alhier. Vr. van W. v. G. te -K. Antw. Omtrent de -soliditeit van finan- cleele instellingen wagen wij hel niet, in deze tijden een oordeel uit te spreken. Vr. Bestaat er in Haarlem ook gelegen heid voor R.K. schoolgmande jongens om een cursus te volgen i-n b Hout en figuur zagen, Waar "Zij "tegen betaling den Woens dag- ren Zaterdagmiddag kunnen bezig zijn? Antw. Naar o-ns beste weten bestaal -zoo'n Cursus niet. Wellicht dat er kleine "cursus bestaat, doch dat .is ons niet be kend. Vr. Kunt u ock opgeven wat de kortste weg is ven Haarlem naar Losser (O.) en hoeveel 'kilometer? Anttw. Haarlem, Halfweg, Amsterdam, Halfweg, Diemerbrug, Meiden, Hakkelaars- brug, Haarden, Laren, Eemres-buiten, Eemné-s-binnen, S'OêStdiik, Soest, Amers foort, Hoevelaken, Voorhuizen, Oud-Mil- figen. Nieuw-MiHigien, 'Apeldoorn. Voorst. -Zutphen, Loehem, Geesteren, Nreede, Haaks bergen, .Enschedé, Losser. Afst 186.4 K.M. Vr. Ik heb een rooie l'luweelen jurk die aan den binnenkant erg afgeeft. Is daar ook nog iets aan te doen. Zoo ja, wat? Antw. Ons niet bekend, dat er iets aan te doen is. Wellicht kunt u met voering iets bereiken. Vr. Kunt u mij een paar adressen opge ven van Bouwvereenrgiingen in Haarlem? Antw. Woningbouwverceniging „St. Bn- -vo„' -adres Kruistochtstraat 29. Woning- bouwevereeniging „Patrimomium" voor zitter de heer Wijkhuizen, Joh. de Breuk- straat. Vr. Bij mijn ouders .in Duitschlaod, heb ik mijn handwerken achter gelalen, wat nog onafgewerkt is. Dit had ik gaarne bier om het verder af te werken. Moet hiervoor nog uilvoerbewijs aangevraagd worden? Of moeten er nog in- of uitvoerrechten 'betaald worden daar alles nog hall' is afgewerkt? AntW. Zonder nadere aanduiding om trent den aard dier handwerken, kunnen wij uw vraag niet beoordecien en beaut- Woorden. La-ten uwe ouders in Dnitsch- land eens informeeren. Dat is vrij wat eenvoudiger. Vr. Ik heb een huishoudster mondeling bij de week gehuurd, met opzegging bij de maand. Nu is zij met dien tienden dag vertrofïken, om niet terug te komen. Wat moet ik doen om mijn Tech-1 te zoeken, en heb ik recht op schadevergoeding, daar ik nu een werkster heb genoTnen, die mij meer kost? Antw, U hebt recht op schadeloosstel ling. Wendt u tot den kantonrechter, een advoeaat of een Bureau voor Arbeidsrecht. Indien gij onbemiddeld zijt tot het Con sultatiebureau dat eiken Vrijdagmiddag zit- aing houdt om half twee in het Paleis van Justitie ie Haarlem. De rjasdemonstraties. Men schrijft ons: De gasdemonstraties mogen zich in benemende belangstelling verheugen. Don derdagavond weder een zaal vol belang stellenden, die zich op de hoogte wensch- ten te stellen van de nieuwe uitvindingen op gasgebied en tevens een gratis les wensc.hten le ontvangen in het koken, en hoe niet gas gespaard kan worden. De demonstralrice der Prometheusfor- nu-izen komt een woord van lof toe voor de prettige en duidelijke wijze, waarop zij het publiek twee avonden heeft bezig ge houden en de wijzen van bezuiniging op gasgebied in het licht stelde en demon streerde. Haar koclkwijze welke duidelijk te zien was, wékte groote belangstelling. Ver schillende gerechten werden bereid met nog geen halven kubieken meter gasge- brmiik. AI de bereide spijzen en de koek werd wederom prima bevonden. De directeur der Firma toonde voorts de diverse fabrikaten der fabriek. Sterili- seercbmforcn, verschillende strijkbouten en branders, kachels, fornuizen passeerden alle de revue en werden getoond en uit gelegd. Inlussehen werd het pubTiek door de firma o.p thee vergast. Indien de demonstraties in de oude Buitensocieteit, die thans aan de beurt zijn zóó slagen, dan twijfelen wij niet of de demonstraticweek zal én voor de Heemste- deraren én voor hel Gasbedrijf rijke vruch ten afwerpen. Een-erzijds zal geleerd zijn, dal gas de zuinigste brandstof is en imdor- zrjds zal het de-biet vergroot worden, dooT- '3at gas nuttig en voor velerlei -doeleinden gebruikt zal worden. Terug te bekomen bij: N. Ruyfer, Soen- dasiraat 62, een loterijbriefje „Utilé"; H. He.jjne, Rijksstraatweg 314, een grijze re genjas; B. Hollus, Spaanschevaartstraat tl, een alpacca beursje met inhoud; B. Wolters, Pres, Steyristraat 33, een rozen- krans in étui; J. Groot, Soendasiraat 17, ren rijksdaalder; M. v. d. Dij! Olivierstr. 6, een norlemonnaie met inhoud: M. Bou- ma, Rijksstraatweg 348, -een jongenspet; N. Porlfvesius, God. Schalk!urgergracht 88, een smousbondje; J v. Til, Iilooster- stiaat 21, een porlemonnaie met inhoud; II. Boots, Gen. Bothastraat 57, een sleutel; fl. Wc.leWéijn, Colensos'traat 23, een bril in étui; Th. Bergman, Paul Krugersfrarrt 21, een zilveren mzenkrarrs. Aan het poli tiebureau. een gvrnnEPrtiekféhoen. De tentoonstelling in Rusthoek. Dc afdeel ins, BloemendaalVelsen van de Ned. Mij. voor Tuilnixmw- en Plantkunde ho-udt thans oen onderlinge tentoonstel ling van bloemen, groenten en fruit in calé Rusthoek. De afdeeling is voor de zoovoelste maal tveér eens echt ou-der- wetseh voor dén dag gétkomen, dat wil ■assen met fcetrrig-en goed verzoTgd wélk. Zoowd bloemen, hoofdzaikélijlk dahlia's, als -de groenten en 't fruit zijn van supéri eure kwaliteit en geven een gunstig beeld van wat onze kweekers en tuinlui op dit gebied kunnen presteeren. Maar oolk eenige voortbrengselen van, handvaardigheid, en goéden smaak zijn daar, om te laten tien, dat er onder de afdeeKngsleden menschen zijn, die op 't gebied van bind- en schik- kunst kunnen cóncurreoren met de be kwaamste vaklui op -dit gebied. Alzoo heeft men eén gehéél gekregen, dat -een bezoek aan Rusthoek ten volte waard is. Gaarne zouden we een meer gedetailleerd verslag geven, maar vrees „schele oogen" te ma ken, weerhoudt ons er van. Toch kunnen we niet nalaten even te wijzen op de mand met Salmonea-dahlia's, die werkelijk iets buitengewoons is. En op de beide schilde rijen op ezel. En verder op de mooie col lectie planten van den heer Siplkes en die van eren- neer i/ncro. vervolgens verrrrrnT, .neen, daar is geen beginnen aan, ten zij de redactie een heele pagina ter be schikking geeft. De volgende prijzen werden toegekend. A. Voor beroepskweekers: Eereprijis f 10, mooiste inzending; C. Sipkes. le prijs zilv. med. C. Sipkes. e 2e prijs br. med. W, Beunder. 3e prijs Kunstvoorwerp, Ducto; 4e prijs Getuigschrift f 2.50 A. Koper; 5e prijs 2.50 S. Weyens. 6s prijs f 2.50 Geils en Klein. B. Tuinbazen enz. Eereprijs -j- f 5 en le pr. zilv. med. H. Boeg schoten; le pr. zilv. med. G. Swej-en; 1c pr. zilv. med. A. Meerdimk (met lof) 2e pr. br. med. Jo-h. Mey. f 5 -f- taarl, A. Jager; 5, J. Ende; Getuigschrift f 2.50 C. Molenaar; Idem, J. deMeza; Idem A. J. Martens; Idem, Bersee; Boek (get. Decoratieve dmn-beplanting) K. v. d. Belt; Verder f 2.50 B. Vader, J. Bruins, en v. d. Spiegel. Burgerlijke Stand. Geborend. en z. v. J. de HoopTigchelaar. z. v, M. L. P. Hendrix-Delaunoy. OndertrouwdJ. J. Burghardt en C. M. Eontijne. Getrouwd: W. Th. Gerrete en J. A. J. Sorée. Overleden: G. Oderkerk, 67 j. E. de Jong, 74 j. Gemeenteraad. Openbare vergadering van den gemeenteraad op Dinsdag 3 Oc tober 1922. des namiddags 7 uur ten ge- meente'huize. De Agenda vermeldt: 1. Belastingzaken. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen 3. Verkoop van een gedeelte brandgang. 4. Interpellatie van den heer J. E. Slui ters inzake de sportfeesten en de ker- messe d'été te Wijkeroog op 6 tot en met 10 September 1922. 5. Grondoverna- me en crediet voor aanleg van een straat te Driehuis. 6. Overname van de voorma lige rijksquarantainebarak met ontsmet tingsoven -etc. te IJmuiden en in erfpacht aanvaarden van den daarbij behoorenden grond. 7. Verleenen van steun aan de particuliere bouwnijverheid. 8. O vemame van een gedéelte van den Duinlustweg en de bermen van den Wijkerstraatweg met de daarop aanwezige beplanting. 9. Grond overname ter verbetering van den Hage- ling-erweg. 10. Gelijkstelling der salarissen van de directeuren van het gasbedrijf en de waterleiding met de verhoogde bezol diging van den directeur van den reini- gings- en ontsmetlingsdienst. 11. Herdruk van de verordening op den rechtstoestand der ambtenaren. 12. Benoeming van amb tenaren v. d. burgerlijken stand en wij ziging der verordening regelende de verdeeling der werkzaamheden tusschen de verschillende titularissen. 13. Vaststel ling van eene verordening tot verleening van toelagen aan ambtenaren, die over gaan in 's Rijks dienst. 14. Benoeming van twoe leden in de commissie van toe zicht op de Rijks Hoogere Burgerschool. 15. Idem van een onderwijzer in de gym nastiek aan de o.l. scholen, tevens leeraar in dit vak aan de visscherijschoo! Burgerlijke Stand. Geboren: z. v. C. A. Hals-de Rooy. d. v. G. Bijn- t-jes—Bo3char. d. v. B. Dijkhuizende Vries. d. v. E. v. d, LindenVeld man. z. v. E. BosmanPoe! d, v. C. A. DuynNak. z. v. G, Goos Jagtenberg. d v. J. H. MamEwaay, z. v. C. J. de Vroome—Stals. Ondertrouwd: G. A. Dekker en J. P. Piepers. J. Sintenie en *M. E.' Schoor! D. v. Buuren en N. Grapen- daa! S. Haringa en A. Wierdsma. E. Mars en A. Oldenburg. D, de Greef en A. Koning. J. Timmer en T. Hamers. Getrouwd: J. J. Blom 'en M. 0. Kneg- jes. J. de Bray en M. van Beek. L. Brijs en J. L. J. OVerdorp. P. J. Peeters en D. v. Oscli. W. van Zwol en S. Blók. A. Hoogstadt en -M. de Bruyn. P. Toornvliet en T. 'W. Mo wing. J. W. v. d. Steen en M, 't Hart, Overleden: P. Soheffer, 30 jaar, echt. v. T. IJ. v, d. Gang, J, Visser, 7 mnd. 'Begrafenis P. Scheffer Op de Alg. Begraafplaats te IJmuiden is, gistermid dag ter aarde besteld het stoffelijk over- schot van den heer P. Scheffer, die Maandag op de werken van het Hoog- ovenbedrijf door een noodlottig ongeval om het leven kwam. Ondanks den stroomenden regen was er op de begraafplaats een menigte van belangstellenden. De stoot werd, behalve door de familieleden, gevolgd door den heer Teijinck, ingenieur van het Hoog- ovenbedrijf en een deputatie van arbei ders. Aan de groeve, waarop tal van kransen werden gelegd, werd gesproken door Ds. W. K'roese alhier, die op dit tragisch eterven wees. Immers, Scheffer was pas 6 weken ziek geweest en weer den eersten dag aan het werk. En nu trof hem zoo onverwachts de dood. De predikant schetste den overledene als ■een goed man, die zich gaarne voor anderen gaf. De broeder van den overledene dank te voor de groote 'belangstelling. De autospuit. In de laatste raadsver gadering informeerde de heer Aafjes bij de rondvraag naar den toestand van de aiiitospuil, die, naar de geruchten luidden, defect was. De voorzitter kon de heeren geruststellen, en deelde mee, dat het kost baar geschenk van de Assendelftsche Brandwaarborg Mij. aan de gemeente, door een onvoorzichtige en daarbij zeer ondes kundige behandeling defect was geraakt. De aulospuit is weer hersteld en zal een der gelijk lot niet meer ondergaan. Het vrijwillig personeel van de autospuit is door B. en W. aangesteld. Hoofdcom mandeur de heer P. M. N. 'K«rentés; chauf feurs C. Kleyne, A. Hoogenstein en verder personeel F. van Beer, P. v. 't Veer, M. v. 't Veer D. van 't Veer, D. Boekel, P. Sfk- kes, J. de Boer Jz., J. P. Gorvér en P, Corver. Overleden. Onze plaatsgenoot de met selaar IJ. Veenes die voor eenige weken aan de in aanbouw zijnde openbare school van een hoogte van 10 Meter viel en ten gevolge van inwendige kwetsuren in het Ziekenhuis te Zaandam werd opgenomen, is dezer dagen na een zeer smartelijk lijden, •overleden. R.-K. Vrouwenbond. Het bestuur van den R.-K. Vrouwenbond, heeft evenals vorige jaren een uitgebreid winterprogram samengesteld. Gegeven zullen worden: Knipcursus, door gediplomeerde Ieerares, die les geeft volgens de nieuwste methode. Bij voldoende deelname ook vervolgcursus. I! Moedercursus. II! Verbandcursus. IV. Naai- en verstelcursus. Ook wordt den leden aangeraden, zoo veel mogelijk het Eucharistisch congres bij te wonen. Jubilé. Op Dinsdag 3 Oct. a.s., hoopt de Beverwijksche Rederijkerskamer Kenne- merland haar 50-jarig bestaan te herden ken. Directeur Kerkkoor. In opvolging van den elders tot schoolhoofd benoemden heer v. Eijk, is tot directeur van het kerk koor van O. L. Vrouw van Goeden Raad benoemd, de heer J. Ketelaar, onderwijzer; alhier. Geslaagd. Voor het examen Steno graphic, slaagden de dames T. Roderkerk, G. Tieleman en B. Redeker alhier. Een handige. De sinjeur C. S., kreeg het deze week in zijn hersenen, om in het café van S. alhier er maar eens op los te gaan frommelen. De politie werd gewaar schuwd en verbaliseerde den man wegens mishandeling. II ar mo n iekapcl. Naar wij verne men zal er hedenavond een rondl- gang zijn door Beverwijk. Op verschil lende gedeelten zal halt gehouden en een nummer muziek gegeven worden. In dien lusschentijd zullen eenige da mes of heeren zich verdienstelijk ma ken door offers in te zamelen voor het „Boöde Kruis". K. S. A. Vrijdag 8 October iajs. zal het bestuur der K. S. A. een comitévergadering beleggen van bij' haar aangesloten v-erecnigingen, om' plannen te beramen voor 'n zoo groot mogelijke deelname aan het Eucha ristisch Congres, "dat in October zal' gehouden worden te Amsterdam. j Wij vernemen, dat wanneer 't blijkt dat het comité met de plannen ac- coord gaat, er een groote propaganda- vergadering voor dal doel zal gehou den worden voor alle R. K. mannen en vrouwen, waar een spreker het doel en wezen van het Congres zal' behandelen. Burgerlijke Stand van 22 tot 29 Sep tember 1922. Geboren21 Sept. Maria, d. van A. Bietvink en E. van Vlijmen. 23 Sept. Cornelia Maria, d. van 'H. v. d. Berg en I. Bakker. 25 Sept. Gorardus Tho mas, z. van J. Vegt en O. Leeflang. 27 Sept. Maria Petronella, d. van Jae. v. d. Holst en C. Metz. 27 Sept.: Eranciscus Oasparis, z. van J. C. Buig- rok van der Werven en A. Slooten. Ondertrouwd: Petrus Gerrit Carol van Oort, 27 jaar, te Amsterdam en Maria Lau, 27 jaar, te Noord wijk, 'onlangs te Amsterdam. Antonius Adrianüs Brou wer, 32 jaar, te Noördwijk, onlangs te Amsterdam en Angela Oemohlavek, 24 jaar, te Noordwijk, onlangs te Neun- kirclren. Petros Cornells van den Baadt, 28 jaar, te Haarlemmermeer en. Elisabeth Maria Duivenvoorden, 23 jaar te Noordwijk. Johannes Cornells Oas- pers, 24 j. en Maria Elisabeth Backer, 25 jaar. Ohristianus van der Voort, 21 j., te Leiden, onlangs te Noordwijk en Grietje Sieka Ilam, 20 jaar, te Noord wijk. Izaac 'van der Putten, 25 jaar, te Leiden, onlangs te Noordwijk en Ca- tharina Cornet, 25 jaar, te Leiden. 'Getrouwd: J. A. v. d. Geest, 25 jaar, en E. H. Koelewijn, 26 jaar. A. 0. Steenvoorden, 25 jaar, en M. Th. de Groot, 21 jaar. Overleden23 Sept. Adrianus Zonne veld, 43 jaar, gehuwd met M. J. Mooije- kind. Bij Hon. Besluit van 26 September, is tijdelijk benoemd tot leeraar aan de B.H.B.S. te Vlissingen, de heer J. Spuy- man, alhier. Ten -behoeve van het priesterfeest: van AD.H. den Bisschop van "Haarlem is al hier door den R.K. Volksbond biiépnae- bracht de som van f 55,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 10