Sport en wedstrijden. LEVENSDURF H m mm wa m m BINNENLAND Vierde Blad 30 September 1922 SPORTMOMENTEN. DE KLOVE Awm mm üf J i jj| jpp Een moderne afgod". Korte Berichten. DINGEN, DIE TOCH NIET MEER MOESTEN GEBEUREN. De Maasbode schreef on angs over dingen, die niet meer moesten gebeu ren, en later bleek, dat de dingen, die zij bedoelde, ook inderdaad niet meer gebeurden. Hier was het zooveelste „afschuwelijk misverstand" in het spel, dat zich sinds het ontstaan der wereld voordeed. Maar toch gebeuren er nog dingen, die niet meer gebeuren moesten. Wat wij bedoelen Ditdat in dit ver lichte Noorden door tal van katho lieken nog zoo hard wordt weggeloo- pen met de zoogcnaamd-neutrale sport beweging. Nog maar steeds verleenen honderden roomsch-katholieken, die waarachtig niet gaarne voor te weinig principieel zouden willen worden aan gezien, daadwerkelijken en positieven steun aan de neutrale sportclubs. Ze kunnen of willen maar niet in zien, dat de omgeving van de neu trale voetbalclub nu eenmaal nood wendig de voorbereiding is van de zedelijke en godsdienstige verslapping van de jongelui, die er in verkee en. Ook in onze goede stad Haarlem spreekt het gezond verstand van tal rijk vele katholieken in dit opzicht nog niet luid genoeg. En daar vertoont de" principiëel katholieke voetbal organisatie met name onder de Room sche middenstanders nog een beden kelijk en betreurenswaardig tekort. Talrijke ouders uit den katholieken middenstand hebben er geen bezwaar tegen, dat hun zoontjes in het neu trale verband blijven, ook al doen zich daar soms feiten voor, die ons den schrik om het hart doen slaan en doen afvragen, of de zielen van die jongens allemaal zoo gepantserd en extra-begenadigd zijn, dat zij onge rept uit het nijpend gevaar te voor schijn komen Schuchter en vol zorg beproefde men tegenover de neutrale grootmach ten de eigen Roomsche clubs te stellen en dus ook een voor de jongens, die zich gaarne onder eigen stand ver eenigen, "en al mocht het dan geen middenstandsvereeniging heeten, het was toch allermeest een vereeniging voor gelijkgezinden uit dien stand. En een, die daarom den steun bijzon der van den Roomschen ook den georganiseerden middenstand ver diende. Met dien steun liep het echter niet hard, en het was ook niet ani- meerend te zien, dat nog zooveel ge- loofs- en standgenooten absoluut zon der noodzaak in neutrale clubs bleven spelen. Dat was betreurenswaardig en onbegrijpelijk. Maar nog bedroevender was het, dat zich na een jaar een aantal van de beste spelers zonder eenig motief terugtrokken uit deRoom- sche club en wederkeerden naar de vroegere neutrale. Doch, wat het on- begrijpelijkste was, zulks geschiedde met welgevallen en medewerking van een katholiek lid dier neutra e ver eeniging, die eigenlijk ook uit hoofde van zijn contact met een katholieke jeugdorganisatie relaties met sommi gen der nu gedeserteerde Roomsche voetballers onderhield. En we zouden er nog niets van zeggen, indien dat katholieke lid in een vergadering van die katholieke jeugdvereeniging op zekeren keer, toen dat zoo in de praat te pas kwam, niet sommige klachten over den gang van zaken in de be wuste Roomsche voetbalclub had ver tolkt en er zich toen op beriep, dat zijn zevenjarige ervaring in de neu trale club hem wel had ge;eerd, hoe het in een voetbalorganisatie moest gaan. De man vergat natuurlijk een heeleboel dingen. Ten eerste, dat er nu eenmaal tusschen een Roomsche en een neutrale voetbalclub een we- zelijk verschil bestaat. En vervolgens, dat die plotselinge apostelen voor de Roomsche sport, die het voordoen, alsof ze het daar zoo goed mede mee- nen, als ze zeven jaar lid zijn van de neutrale beweging, vijf jaar te lang in die neutrale "club gebleven zijn émdat de roomsche sport al vijf jaar bestaat en zij dus niet het minste recht hebben zich op te werpen als veroordeelaars van fouten in de room sche club, omdat ze zelf hun plicht verzaakten, de Roomsche sport van stonde af aan te steunen. Maar droevig en bedenkelijk is het, als zulke men- sche hun eigen steun aan de Roomsche club terug trekken, door te bedanken als donateur en dapper medewerken, om een dosis Roomsche leden aan te brengen voor de neutrale club Ziet, dat zijn dingen, die toch niet meer moesten gebeuren, en die we hier nu signaleeren, omdat we de hoop koes teren dat de Roomsche middenstan ders van Haarlem uit dit gebeurde een lesje willen putten en nu eindelijk eens beseffen, dat de Roomsche Sport behoefte heeft aan steun van verstan- diege, principiëele sterke mannen. Nu gloriëeren de prachtige Roomsche middenstandets van Haarlem in de besturen- en feestcommissies der neu trale clubs en de Roomsche sport wordt door de huisgenooten des ge- loofs verguisd en vertrapt! DE SCHOONE SPORT! Carpentier, de „beau George", de befaamde Fransche bokser, heeft weer eens gebokst. Ditmaal tegen den Sene- galeeschen negerbokser Battling Siki, die hem na 6 ronden overwon. Dat gebeurde in Parijs, in de Buffalo- wielerbaan en de boksrevue Het Sta dion spreekt nu van „het graf op Buffalo", „Het einde van een schitte rende bokserscarrière", „Carpentier onttroond", en dergelijke sensationeele opschriften meer. Het is er weer heerlijk aan toe ge gaan daar in Parijs, te midden van 60.000..menschen. De boksmatch was wederom een prachtige propagan da voor het boks.verbod, zooals de hoofdcommissaris van politie in Amsterdam dat wijzelijk wil invoeren. Het begin was uiterst zachtzinnig. Zoo zelfs, dat het publ ek na twee ronden zijn misnoegen te kennen gaf over de zachtmoedigheid der bok sers, die hun werk niet serieus op vatten. D.w.z., dat de klappen, die ze uitdeelden, niet hard en gemeen genoeg waren, dat er geen bloed vloei de, dat de boksers niet crepeerden van de pijn. Weet u waar 'm dat in zat Dat vertelt „iemand, die onbekend wenscht te blijven, aan diezelfde boks-, pardon sportrevue„De camps, de manager van Carpentier, teekende een contract met de cinema, dat de wed strijd in elk geval drie ronden zou duren en dit was voor Carpentier nood lottig, want hij had geen adem voor 4 ronden." U ziet, waarde lezer, op bevel van zijn zaakwaarnemer had Fransche George zich zoo noodig moeten laten dood-ranselen, terwijl van.het con tract met de cinema i Want al was nu de algemeene verwachting, dat Ca pentier zou winnen (welke ver wachting dan toch falikant is uitge komen, zij het na 6 ronden) de moge lijkheid bestond toch ook, dat Siki al in de eerste of de tweede ronde zulke vervaarlijke opstoppers had uitge deeld, dar de kortademige George het niet kon volhouden. En dan toch moest hij doorvechten, zich doodboksen als 't moest niet ter wille van de boks- sport, maar ter wille van het contract met de cinema. Overigens kreeg de bloeddorstige menigte al spoedig waar voor haar geld. Men oordeele slechts uit deze bloemlezing uit een gedetaileerd ver slag, waarin wij sommige uitdrukkin gen onderstrepen Siki ontduikt meesterlijk een hook van Carpentier en een formidabele swing van den nege belandt op Car- pebtier's oog. George's oogen vergla zen er van en Carpentier is groggy. Siki doorziet onmiddellijk zijn po sitie en onder een vreeselijk geloei en geschreeuw slaat de neger Carpentier down met een wilden swing. Carpentier gaat onmiddellijk op Siki af en geeft hem in de corps en corps een kopstoot, dien de arbiter niet ziet, doch publiek en ook ons niet ontging. Het was geen boksen meer van Car pentier, het was slechts een forceeren van een voor hem verloren gevecht, met alle minder faire praktijken. Siki daarentegen kwam er meer en meer in, veroverde stormenderhand aller harten en plaatste een p achtige serie op Carpentier's kaak en hoofd, die den kampioen in de touwen deed rollen. Het rechteroog van Carpentier is geheel dicht en het bloed golft hem uit den mond, hij is geheel onkenbaar en het moet voor diegenen, voor wien Carpentier nog steeds het ideool was, wel zeer bedroevend geweest zijn, om dit schouwspel te hebben moeten aanzien. Onder een oorverdoovend spectakel begint de 5e ronde. Carpentier geeft Siki een harde rechtsche op de maag en Descamps roeptheb vertrouwen George, denk om Siki's hart. Maar neen, geen aanmoedigingen hielpen meer, Siki deed wat hij wilde en met harde swings en uppercuts teisterde hij Carpentier dermate, dat laatstgenoem de wederom ten gronde ging, en de bel redde hem uit deze zeer hachelijke positie. Bij het gaan van de bel stond Car pentier plotseling op en terwijl Siki naar zijn hoek ging gaf Carpentier hem een zoodanigen"/zardetz klap tegen het rechteroor, dat Siki van pijn in zijn hoek neerviel. Een dergelijk unfaire en onspor tieve handelwijze kende men niet eer der in de bokswereld en Carpentier wordt geweldig uitgefloten en uitge- schol den. Het publiek is niet tot bedaren te brengen, toen het Siki met de hand onder zijn hoofd in zijn hoek zag zitten huilen. De juryleden beraadslaagden een moment on Carpentier uit ie sluiten, doch hun groote partijdigheid deed hun besluiten om het gevecht te laten vervolgen. Siki is slechts met moeite te bewe gen om onder deze omstandigheden de 6e ronde te beginnen en terwijl zijn stoeltje nog in de hoek staat is Car pentier op hem toegesneld en heeft hem reeds een paar maal hard geraakt en met zijn ellebogen zeer unfair be werkt. Plotseling komt echter Siki los en onder een waar indianengeschreeuw, dat met geen pen te beschrijven is, gaat hij zijn tegenstander te lijf. Het is in één woord meesterlijk wat de neger in deze seconden klaarspeelt, ontduiken counteeren, alles is ge weldig. Carpentier is slechts een weerloos man en geheel aan Siki overgeleverd. Wanneer echter Carpentier met zijn hoofd Siki bewerkt en hem met dit lichaamsdeel in de maag loopt, eeft Siki Carpentier 'n geweldigen uppercut en licht hem een beentje, waardoor Carpentier achterover in de touwen valt. Met geen mogelijkheid kan Carpen tier zich verheffen, hij is totaal uitgeput en geeft het teeken dat hij van ver deren strijd afziet." Het is schoon, niet waar En nog altijd worden dergelijke beestachtige vertooningen verdedigd als behoorende tot „the noble art of self-defence" D. H. V. B. DE WEDSTRIJDEN VAN ZONDAG Een groot programma is voor mor gen vastgesteld. In de eerste klasse C. hebben drie wedstrijden plaats. Daar ontmoet Concordia van Hillegom de club van Wijkeroog. De vorige week heeft Concordia 2—2 gespeeld tegen S. D. O. in Beverwijk en daar getoond, dat er nog veel van de oude kracht in de Hillegomsche club schuilt. Nu hebben de Wijkeroogers, die, naar het ons toeschijnt, zich wel een beetje kunnen matigen in forsch spel, wel met „sprekende cijfers" van het re- serve-elftal der H.B.C.-ers gewonnen, doch dit Heemsteedsche elftal was zeer „gebroken" en tegen de Hille- gommers zulten de Wijkers vast niet zoo gemakkelijk spel hebben. We dur ven zelfs een overwinning voor de Concordianen verwachten. R.K.V.Z., dat verleden week een mooie succesje boekte in Leiden, krijgt thuis visite van S. M. C. uit Warmond, dat verleden week door een jammere onvoorzichtigheid van het Westen een vergeefsche reis naar Haarlem maakte. We verwachten nu op 't sportpark een spannenden strijd, dien de Haarlemsche Zwaluwen nog niet hebben gewonnen. Het War- mondsche elftal heeft een goede com binatie, waarmede de zwartjes moeite genoeg zullen hebben. Een gelijk spel lijkt ons goed mogelijk Tenslotte nog de wedstrijd tusschen H.B.C. 2 en het Westen, zeker niet de minste van de 3. Met veel belang stelling zien we dezen strijd tusschen Haarlem en Heemstede tegemoet. Het zou al te vrijmoedig wezen, een zegepraal van het Westen te ver wachten. Het elftal moet nog steeds debuteeren en treft nu den eersten keer een ernstig tegenstander, die belust is op revanche van de Wijker- oogsche nederlaag. Als H.B.C. vol ledig uitkomt, wordt het een overwin ning voor de onderdanen van burge meester van Doorn In de tweede klasse C. opent Dami- aten 2 het seizoen tegen Kinheim. Als de oranje-zwarte reserves, die waarschijnlijk verschillende nieuwe krachten tellen, volledig uitkomen, is er wel kans dat ze het seizoen met een overwinning beginnen, ofschoon Kinheim niets cadeau zal geven. R.C. IJ. zal wel winnen van Ami- citia, het pas gepromoveerde tweede klasse-elftal, dat in IJmuiden een zware partij zal hebben. Voor 3 D. ontmoet Santpoort Con cordia 2. Daar kunnen we heusch niets van voorspellen. Kinheim 2 ont vangt Victrix, dat wel weer eens 'n gelijk spel zou kunnen forceeren. Dit zal Geel zwart 2 o»k doen tegen H.B.C. 3. In 4 E. moet Geel Wit 2 partij ge ven aan R.K.V.Z. 3. Een zware wed strijd voor Geel WitWe verwachten een overwinning voor de Zwaluwtjes. Amicitia 2 moet Kinheim 3 van het lijf trachten te houden, maar za: daar wel niet in slagen. Ook Sant poort 2 zal het wel niet bo'werker tegen S.D.S. HANS. H. V. B. DE WEDSTRIJDEN VAN ZONDAG, Op het oogenblik, dat dit geschre ven wordt, valt de regen bij stroomer neer en de donder gromt in de verte. Het is Vrijdagmiddag en volgens de overlevering is Vrijdagsweer Zondags weer, zoodar het er voor den voetbal zondag alweer somber uitziet. Moes ten wij voorspellen geheel naar ons hart, dan zouden we zeggen weinig kans op spelen Het zou jammer zijn van het mooie programDe roocf- broeken, die het in Utrecht zoo leelijk lieten liggen, krijgen bezoek van Blauv, Wit. De Haarlem-aanhang heeft altijc nog den schrik te pakken van de 5—1 des vorigen jaars en de 7— 2 debacle van Feijenoord tegen Blauw-Wit heefi de hoop op succes niet erg verleven digd Hetgeen voor de roodbroeken reden te over, om de wereld te ver rassen met een overwinning- Haarlem, versterkt met den R. C. H.'er Dik, zal waarschijnlijk Scharpff, die van Storm vogels is overgegaan, in het eerste probeeren. In elk geval achten wij een volledig Haarlem in staat, om of eigen veld Blauw Wit te kloppen. De Racingclub gaat naar Rotter dam, waar voor R. C. H. aangename herinneringen van verleden jaar be staan. Deze Haarlemsche ploeg is ongetwijfeld voldoende in conditie, om het tegen Feijenoord weer te bol werken, al mag niet vergeten worden, dat de Feijenoord-club niet elke week zoo uit vorm is als verleden keer in Amsterdam. Bovendien heeft de Rot- terdamsche club het voordeel, van in eigen omgeving te spelen en dat kor voor de Racing nog wel eens nadeelu worden. Het volledige program luidt HaarlemBlauw Wit. FeijenoordR. C H. QuickV. O. C. H. V. V.-U. V. V. AjaxD. F. C. SpartaH. B. S. In den overgang ontvangt H. F. C het Rotterdamsche Excelsior, eeer goede ploeg, die het echter wel nie' zal redden tegen 't hechte blauwwitte team, dat bu eenmaal niet weg tt praten voornemens heeft, om in d< eerste klasse terug te keeren. Dat kan als de tegenstanders maar nooit wor den onderschat. De Stormvogels gaan eventjes hun heil zoeken in de Mer- wedestad, om van O. D. S. te winnen. We verwachten tenminste stellig, dat de geroutineerde overganger van het nieuwe overgangszusje zal winnen. Verder wordt" in den overgang ge speeld S. V. V.—V. V. A. 't GooiZ. F. C. SpartaanA. D. O. Het programma luidt verder Reserve le klasse A. Z. F. C. 2—Spartaan 2. Hilversum 2Haarlem 2. Blauw Wit 2—Rapid 2. 2e klasse A. E. D. O.—Q- S. C. A. F. C.Alcm. Victrix. Z. V. V.Zandvoort. W. F. C.—Hortus. HollandiaSchoten. 3e klasse C. E. D. W.—H. S. V. W'meerKennemers. Oostelijke le klasse. QuickEnsch. Boys. Go aheadTheole. EnschedeHeracles. Z. A. C.—U. D. HengeloBe Quick. Zuidelijke le klasse. DoskoB. V. V. Willem II—P. S. V. N. A. C.Velocitas. M. V. V.—N. O. A D Eindhoven—Bred ania Noordelijke le klasse. AlcidesBe Quick' ForwardFriesland Upright—W. V. V. VeendamAchilles. FrisiaVelocitas. ZWEMSPQRT. DAWN, if mm. mmwJmm WM 'M i mm W. WM WA WÊ WÊ I m Wiis 'rnf/. WSfr ''W L&K9BÖÏSW EN VISS6HERIJ. De stand der late tulnbouwgewas- sen. P7~~- GEMENGD NIEUWS. Magnetische „Foto' Grafie? LESER EM VLOST, Het schieten met scherp bij oefeningen. R.K.S.V. DE DAMIATEN. De naam van den R.K.S.V. De Damia- ten is deze week door den N.V.B. ga- registreerd. Het eerste elftal speelt morgen een vriendschappelijken wedstrijd tegen V.- I.C. in Amsterdam. DE INTERN. WEDESTRTJDEN IN DEN HAAG. Bij het bestuur van. den Ned. Zwem- bond is thans bericht ingekomen van den Franschen Zwembond, dat aan het num mer 100 M. snel.wemmen zal deelne- men de heer Palou van Tour~oing, kam pioen van Frankrijk en aan het num mer 250 estafettenrace (5 X 50 M.): I-Iorny, Frisoillet, Weill, Deborgie en Padou, met Saas en Fasarje als reser ves. Het zevental, dat tegen het Neder- landsche dito 'n water-polowedririjd zal spelen, is samengesteld als volgt: Doel: Dujardin, captain; achter Fib- bé en Delberghe; spil: Parlou allen (Tourcoing). Voor: Deborgie (Tourcoing.) Marjaux (Parijs) en Vandevenne (Tour coing). De ploeg zal worden vergezeld door den heer Paul Beulque van Tourcoing als manager terwijl ook nog een be stuurslid van de Federation de reis zal meemaken. In totaal komen dus 14 Franschen. De Haagsche Zwem- en Poloclub zal aan de internationale weistrijden deel nemen door J. van de Water, die voor het nummer 100 M. snelzwemmen heeft ingeschrevenF. Bolde, die aan de de monstratie schoon springen zal medewer ken en haar estafettenploeg (B. en H. Snoeck; F. Boide, Broese van Gro°nou en J. van de Water) voor het nummer 250 M. (5 X 50 M.) estafettenrace. Verzoeke alle correspondentie deze ru briek betreffende te zenden aan den Damredacteur P. J. VAN DARTELEN, Roosveldstraat 70, Haarlem. PROBLEEM No. 160 Auteur Marius Fabre, Parijs. Oorspronkelijke roman d. H. B. v. D. Sande Prijs gebonden f 4.50 franco p. p. f 4.75 Prijs gebrocheerd f3.—, franco p. p. f3.25 Roman van denzelfden populairen schrijver Prijs gebrocheerd f 2.25 tranco p. f 2.5q Verkrijgbaar bij den boekhandel en bij de N.V. DRUKKERIJ „DE SPAARNESTAD Nassaulaan 49, HAARLEM. 44—49 27—31 4932 en wint. 2e OPLOSSING. Wit Zwart 2—13 6—11 13—22 11—16 22—13 16—21 27—16 25—30 13 35 en wint. Wij ontvingen correcte oplossingen van W. J. en H. G. Teunisse, W. J A. Matla, P. Hopman te Haarlem, A. Slinger en P. J. Eijpe te Schoten. m,W0>. Stand Zwart 7 schijven op 3, 7, 8, 18, 21, 27 en 35. Wit 7 schijven op 32, 33, 37, 39, 45 49 en 50. PROBLEEM No. 161. Auteur Rouvière. M//. Stand Zwart: 8 schijven op 6, 8, 9, 10, 16, 18, 19 en 28. Wit 8 schijven op 17, 20, 27 29, 34, 38, 41 en 50. EINDSPEL No. 162. Autrur Raimonds. Dezer dagen is te Parijs een bokspartij gehouden, waarbij de „beroemde en sinds een paar jaar op de handen gedra gen kampioen Carpentier, die, nationaal en internationaal als een vorst gehuldigd werd en als een glorie voor zijn land ge ëerd ook door personen van den aller- hoogsten stand het onderspit dolf. Men leze nu, hoe het bij deze vecht partij die een publiek van 60.000 men schen trok, is toegegaan. De Parijsche correspondent van de „Te legraaf" beschrijft het geval als volgt, met als opschrift: „Het einde van een afgod": Het was merkwaardig gisteren tijdens den wedstrijd de opeenvolging van stem mingen na te gaan. In de eerste twee ron den was men gereed tot juichen, men amuseerde zich hoe Carpentier met den Senegalees scheen te spelen. In de derde ronde verwachtte men het einde van den neger. Toen in plaats daarvan de afgod neer ging en zich machteloos aan de borst van den neger vastklampte om daar steun en dekking te zoeken, uitte de verba zing zich in een angstig zwijgen. Aller- wege zag men vertrokken gezichten. Men wilde het niet gelooven. In de vierde ron de was de emotie tot barstens toe ge spannen en zoch een uitlaat. Siki, Siki, klonk een enkele roep. De vertrokken ge zichten kregen een harden trek. Was dat de afgod, die man met dat bloedende ge zicht, die verwezen uitdrukking en den van piin gekromden rug? Siki, Siki. klonk het luider. In de vijfde ronde vocht Car pentier met den moed der wanhoop. Zijn onmacht verhoogde de tragiek van het schouwspel. Op een oogenblik haast le venloos in de touwen vallend, hielp de Senegalees hem op te staan. Nog in de broederliike omarming van den neger, be gon de blanke, geheel van zinnen, er op los te slaan. De scheidsrechter diende hem daarvoor een waarschuwing toe De stemming was nu geheel omgeslagen. Hun afgod was in het slijk gevallen. Een ge voel van wraak zocht uiting: de behoefte van te traDpen na te lange en te hooge vereering. Men was bereid als eertijds in de Romeinsche arena's het teeken te ge ven, dat de verslagene afgemaakt moest worden. De hervatting van het gevecht in de zesde ronde zal een der zwartste blad zijden in de boksgesehiedenis blijven. Als een bezetene rende Carpentier op den ne ger in. die nog nauwelijks opgestaan was. Spoedig daarna lag de blanke als een af gemaakt beest op den bodem. De uit spraak, dat die bebloede massa de over winnaar zou zijn, streed zoo zeer tegen de werkelijkheid, dat zij op duizendvou- digen, dwingenden eisch herroepen moest worden. Een oogenblik daarna werd Carpentier onder een met bloed bevlekten handdoek weggedragen. Geen woord van medelijden deed zich hooren; slechts het wreede, dat hij het we! verdiend had, dat het een goede afstraffing voor hem was na ziin spel voor de cinema in de eerste ronden, bleef. De afgod lag in de modder en kreeg nog eenige trappen toe. Een man naast mij zeide, dat het „une belle matinee" ge weest was: men had emotie voor zijn geld gehad. Tot zoover de verslaggever. Men weet inderdaad niet schriift het „Centrum" terecht, wat meer weerzin wekt: de bloedige vertooning-zelve, of het publiek, dat naar dergelijke walgelijkhe den gaat kijken, daarin zijn genot, een wreed genot, zoekt en zich zelfs het be talen van hooge entreeprijzen getroost, om Ier toch maar getuige van te kunnen zijn. En dan te moeten denken dat znlk een grove bespotting en miskenning van de beschaving aanmoediging vindt in de be langstelling van menschen, die op de hoogste sporten van het maatscbappelhk leven staan en geroenen zijn anderen een goed voorbeeld te geven Stand Zwart: 1 schijf op 8 en dam op 9. Wit: 3 dammen op 46, 47 en 48. Oplossingen worden gaarne binnen 8 dagen ingewacht. OPLOSSINGEN PROBLEMEN. No. 157. Wit 49—44 23—19 37—31 47—41 34—30 30—10 25 1 No. 158. Wit 15—10 39—34 21—17 17 10 en wint. Wit No. 159. Zwart 22 13 13 24 27 36 36 47 47 45 15 4 Zwart 5 14 29 49 49 13 Zwart 2—7 7—2 2—7 27—21 7—11 11—44 25—30 10—34 34—39 23—17 17—21 21-27 Omtrent de onderscheiden gewassen op '22 dezer deelt het overzieht der Directie van den Landbouw mede: Bloemkool. In de voornaamste teeltge- bieden is de stand goed of goed tot zeer goed. Met name geldt dit voor de provin ciën Noord- en Zuid-Holland. Slechts in enkele minder belangrijke streken is de stand iets minder. Dit is o.a. het geval in de omgeving van Maastricht, Gouda en Leeuwarden, alsmede in de Over-Betuwe. Boode, witte en savoyekool. Voor de ontwikkeling dezer koolsoorten was het weer bijzonder gunstig, zoodat het gewas een slerken groei vertoont. Voor Langendi.jk e. o. wordt de stand opgegeven als goed tot zeer goed, voor Oostelijk West-Friesland als goed. Voor de andere deelen des lands geldt onge veer hetzelfde. Slechts zelden wordt ge waagd van een vrij goeden stand, zeer dik wijls va.n een goeden en niet zelden ook van een zeer goeden. Doordien door de lage prijzen veel kool langer dan wen schel ilk is te velde staat, wordt, met name in Zeeland, er over ge klaagd, dat veefl exemplaren barsten. Spruitkool. Spruitkool staat in de belangrijkste productiegebieden, speciaal in het Westland en de Beenisler, zeer goed. In de meeste andere streken is de stand goed tot zeer goed. Een vrij goede 1 stand komt voor onder Veur, Voorscho ten en Wassenaar, enkele deelen van Groningen, de omgeving van Maastricht en nog enkele minder belangrijke streken. Boerenkool. Ook de boerenkool staat op tal van plaatsen zeer goed, op andere goed. Een vrij goede stand word' slechts sporadisch, o.a. uit de omgeving van Maastricht en Veur, gemeld. Schorseneeren. De stand der schor- seneeren wordt over het algemeen en wel inzonderheid in het Westland, goed genoemd. Enkele berichten gewagen van een zeer goeden en ook enkele van een zeer goeden en ook enkele van een vrij goeden stand. Tiel. De stand der prei is over het algemeen goed. Met name geldt dit van Limburg en het Westland In de omgeving van Rotterdam en Delft, onder Veur, in enkele deelen van Noord-Brabant en in de Bommelerwaard wordt de stand zelfs zeer goed genoemd. Vrijgoed is hij in Rijnland, de omgeving van Brgla en op Walcheren, matig in de Langstraat, in de omgeving van Zwolle, in Kennemerland en in verschillende deelen van Friesland en Groningen. In de omgeving van Breda klaagt men over schade, aangericht door de preivlieg. Sla. In Zuid-Holland is de stand der sla goed, met uitzondering van Rijn land, waar hij slechts matig is. Vrij goed staat dit gewas in Kennemerland en West Noord-Brabant, matig te Sloterpol- der en Boerenwetering. In de andere dee len des lands kan de stand over het ge heel goed worden genoemd. Andijvie. De stand der andijvie is in het algemeen goed tot zeer goed. In Zuid-Holland is hij zeer goed. Vrij goed wordt hij genoemd te Vinkeveen e. o. en matig in de Zaanstreek. Enkele berich ten gewagen van het voorkomen va» roest. Appelen. De vooruitzichten van den oogst zijn over het algemeen goed of zeer goed. Ais goed worden zij o.a. opgegeven voor de volgende streken: IJselstreek, Veluwe. Neder-Betuwe, Tielerwaard, Bom- meJer waard, het Rijk van Nijmegen, de prov. Utrecht, Oostelijk West-Frierinnd, Beemsler en Wijdewormer. Zuid-Hol- landsche eilanden, Zuid-Be velend, de Meierij. Als goed tot zeer goed in Limburg, in Friesland en op Walcheren. Als zeer goed in de Lijmers, de Over-Betuwe, het land van Maas en Waal, het Westland, het land van Altena. Uitmuntend voor den Maaskant. Peren. De stand der peren komt vrijwel met dien der appelen overeen. lit enkele streken zijn zij zelfs nog beter. Druiven. In het Westland is de stand der druiven zeer goed. In de mees te andere streken, waar de teelt van ee nige beteekenis is, is de stand goed of zeer gced, bij uitzondering slechts vrij goed. Het „Vaderland" maakt melding" van een curieuze nieuwigheideen magnetiseur, luisterende naar den naam van Albert-Albert, zou door „magnetische invloeden" in staat zijn fotografische verschijnselen te weeg te roepen bij afwezigheid van ander dan rood licht. Daar uit den lezerskring twijfel werd' geopperd aan de deugdelijkheid der betrokken experimenten door zwak ke belichting bereikt men geliike resultaten heeft de Haagsche re dactie de proef herhaald, waarvan we volgend relaas aantreffen: „Gistermorgen hebben wij den heer' Albert-Albert verzocht de proef in ons bijzijn te herhalen. Een onzer; heeft in de donkere kamer van mej. Eweg een plaat uit het pakket geno men en in de donkere kamer, dia geen lichl had behalve een goed func- tionneerende roode lamp, heeft ge durende hvee minuten de magneti seur zijn hand twee c.M. boven de plaat gehouden, terwijl hij met aan dacht de uitstraling veroorzaakte. Daarop hebben wij zelf de cassette gesloten en zijn naar de ontwikke- lings-donkere kamer gegaan, waar met den ontwikkelaar, waarmee alle pla ten ontwikkeld worden, het bad ge reed werd gemaakt. Iets langer dan normaal het geval is bleef de plaat in den ontwikkelaar schommelen. Wel dra vertoonde zich de omtrek van de hand en heden of morgen zullen wij den nieuwen afdruk, onder on ze controle gemaakt, exposeeren. Als de heer Albert-Albert de proef nu nog onder wetenschappelijk toe zicht herhaalt, zullen de twijfelaars wel tevreden zijn gesteld. i Doodelijk motor-onyevat. Woensdag avond reed de heer J. Werners te St. Oe- denrode met zijn motor tegen een paal der electrische verlichting. Hij bekwam een schedelbreuk en is gisteren aan de ge volgen overleden. Gearresteerd. De dader van den moordaanslag op Mej M. te Kunrade iL.l is te Aken gearresteerd. Hij heeft hekend het misdrijf te hebben gepleegd om Ie kunnen stelen. Hij is van Duitsche natio naliteit, doch was in de omstreken van Voerendaal geen onbekende. Door den commandant van hef veldle ger is de volgende order uitgevaardigd: „Naar aanleiding van het feit, dat ver moedelijk bij oefeningen in het terrein met een tegenpartij uit een lichten mitrail leur éen tromel scherpe patronen is ver- vuurd, niettegenstaande door mii geen machtiging werd verleend om uit dit wa pen met lose patronen te vuren, bepaal ik dat bij gevechtsoefeningen in het terrein, waarbij van de lichte mitrailleurs nis vuurwapen gebruikt moet worden ge maakt (zij hst slechts in schijnbeweging) geen scherpe patronen door den troep mogen worden medegenomen, ook niet bij wijze van proefneming eener draag- melhode." De commandant van het veldleger komt met deze order wel wat laat. Hij zegt, dat metscherpe patronen is gevuurd, niettegen staande geen machtiging werd verleend met losse patronen te vuren. Is hier do logica niet zoek?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 13