NIETS VOOR AH1AATJE5 Advertentiên Li SUCCES Zaterdag 30 September 1922 45sie Jaargang No. 14261 Het onzalige waarborgartikel Nieuwe Haarlemsche Courant De Gemeentelijke Incasso- dienst. V bfrr •l-a/fflSSNRL Door suJyertee ■en Dit nummer bestaat uit vijf bla den, waaronder bet Geïllustreerd Zondagsblad in acht bladzijden. EERSTE BLAD - luidt het spfeeEwoora Ook adverteeren kost geld. - Niet adverteeren komt u echter nog duurder AGENDA I OCTOBER AGENDA 2 OCTOBER De St. Vincentius-Bibliotheek is geopend: Witte Kruis. Dndoerav nJ vergaderde in de kroon den atdeeiuig Haarlem van de vereeniging Het Witte Kruis on der voorzitt rschap van den heer dr. H. van den Berg. Nadat de notulen waren goedge keurd en eenige mededeelingen waren gedaan over de badhuizen, werd het grootste gedeelte van den avond be steed aan de behandeling van den beschrijvingsbrief voor de afgemeene vergadering, welke 6 October te Amsterdam wordt gehouden. De heer L. Modoo merkte hierbij o. m. op dat de instellingen van de vereeniging meer zakelijk beheerd kon den worden. Dit is meermalen gebleken bij de exploitatie der badhuizen. Er wordt bijv. nimmer afgeschreven op installaties e.d. waardoor men dikwijls in geldelijke moeilijkheden geraakt, om dat er geen fondsen zijn, wanneer ver nieuwingen moeten plaats hebben. Spr. zou dan ook gaarne zien, dat ter algemeene vergadering werdaangedron gen op een meer zakelijk beheer door de begrootingen op anderen leest te sch oeien. Besloten werd den afgevaardigde op te dragen bij de verkiezing van leden van het hoofdbestuur voor de vacature-Beeker, te stemmen op pastoor P. C. W. Soepnel, te Haarlem mermeer en voor de vacature-mevr. Brunner-Brouwer, op den heer W. Spuyman te Zaandam. Als afgevaardigde, resp. plaatsver vangend afgevaardigde werden be noemd de heeren W. J. van Vloodorp en J. J. Verwijnen. In de commissie voor het nazien der rekening van den penningmeester, werden gekozen de heeren J. J. Verwijnen en mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen. Aan de Vereeniging van Huisvrou wen werd wederom een su bsidie van f100 toegekend. Bij de rondvraag stelde de secreta ris, dr. Maurits, voor om een commissie te benoemen, welke tot taak heeft een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid om vanwege het Witte Kruis een centrale wijkverpleging in te stellen. Deze instelling kan een uitstekend propagandamiddel zijn, maar zij voorziet ook in een behoefte, daar thans de wijkverpleging geheel berust in handen der kerkelijke ge meenten. Voor velen, die niet tot de een of andere gezindte behooren, is zulk een neutrale instelling, vooral in tijden van epidemieën, wanneer de andere verpleegsters het druk hebben met hun eigen patiënten, een behoefte. De vergadering besloot een commis sie samen te stellen en benoemde tot leden de heeren dr. Maurits, Van Vloo dorp en Westerman Holsteyn. Hierna werd de vergadering geslo ten. openen U de-a weg, welke leidt tot vergrooting van uw omzet Het aangewezen dagblad voor het plaatsen uwer advertentiên He t Heel België heeft hij als het ware Voor den Politierechter. I doorkruist, om in het Fransch en in Voor den politierechter stond Vrij-1 het Vlaamsch missies, retraites en t iduums te prediken. Pater Bertran dagmorgen terecht de 20-jar. slagers knecht E. D., die den llen Juni j.l. van zijn patroon J. K. alhier een bank biljet van f40 had gestolen, Deze jongen bleek allerminst een „heilig boontje," zooals de officier van Justitie opmerkte, want reeds bij een vorigen patroon had hij f70 gesto len en ook bij dezen patroon had hij zich reeds aan verscheidene verduiste ringen schuldig gemaakt. Het O. M. eischte 2 maanden gevan genisstraf. Overeenkomstig dezen eisch werd beklaagde veroordeeld. P. H. uit Bloemendaal, kocht den 25en Mei bij de sigarenhandelaar P. A. W. voor f0.50 sigaren. Hij betaalde met een gulden en meende dat de echt- genoote van W. hem geen geld had teruggegeven. Hierover ontstak hij dusdanig in toorn, dat hij de groote glasruit voor den winkel intrapte. Nog altijd verkeert hij in het idee, dat hij zijn geld niet heeft ontvangen; doch de sigarenhandelaar verklaarde dat het geld wel is terug gegeven. Beklaag de heeft de ruit niet vergoed. Het O. M. eischte f25 boete subs. 20 dagen. De politierechter veroordeelde be klaagde tot een boete van f 15, subs 10 dagen hechtenis. De 20 jarige loodgietersknecht J. H. H„ had te Zandvoort bij een familie waar hij eenige reparaties moest ver richten, uit de keukentafellade een zilveren armband-horloge gestolen, dat aan het Duitsche dienstmeisje toebe hoorde. Door de politie ondervraagd, ontkende hij iets van het horloge te weten. Later werd 't horloge terugge vonden in den tuin. Toen H. daarop weer ondervraagd werd, viel hij door den mand. Beklaagde was hedenmorgen diep onder den indruk en toen het O. M„ gezien zijn jeugd en zijn gunstig ver leden, een voorwaardelijke gevange nisstraf vroeg van 2 maanden met een proeftijd van 3 jaar, wilde hij zelfs een eed afleggen dat hij net nooit weer doen zou. De politierechter veroordeelde hem tot een voorwaardelijke gevangenis straf van 2 maanden met proeftijd van 3 jaar. J. L. M. had te Heemstede een schof fel weggenomen doch verklaarde dat hij deze alleen had willen gebruiken en daarna terug geven Het O. M. wees er op dat beklaagde reeds 7 maal veroordeeld is en eischte 1 maand gevangenisstraf. De politierechter wilde het met dezen beklaagde nog eens probeeren, daar hij sinds 1918 niet meer veroor deeld is en veroordeelde hem tot een boete van f8 subs 4 dagen. Het O. M. verklaarde in hooger be roep te zullen gaan. Dat „de nacht-veiligheid" wakers niet altijd zoo betrouwbaar zijn als men zou verwachten, bleek heden morgen wel toen de 71-jarige nacht waker J. v. Z. uit Bloemendaal terecht moest staan wegens diefstal van eenige rozen uit den tuin van den heer O.T. M. v. C„ wien het verlies van zijn ro zen blijkbaar zoo aan het hart ging, dat hij dezen geringen diefstal bij de politie aanga'. Deze deed net eerst onderzoek bij den nachtveiligheid, want zooals de rechercheur G. C. T. verklaarde, ko men dergelijke bloemendiefstallen door nachtwakers tamelijk dikwijls voor. De politierechter wees beklaagde er op dat hij precies het omgekeerde heeft gedaan van wat hij doen moet. Het O. M. wees er op dat beklaagde reeds 70 jaar is en dat deze jaren als het feit dat hij tochin dienst is gebleven boekdeelen spreken voor de veiligheid van dezen dienst, waarvan de bewakers zich des nachts aankondigen met luid getoeter en hekkegerammel en er zoo van misdadigers vangen nooit vee. komt. De officier eischte een boete van f25 subs. 25 dagen. De politie rechter veroordeelde beklaagde tot een boete van f 15 subs. 15 dagen. Pater Bertrandus O. F. M. De correspondent van „De Tijd" te Kerkrade schrijft nog het volgende aan zijn blad over onzen oud-stadge noot Pater Bertrandus O.F.M., die aldaar overleed Op 42 jarigen leeftijd is in den nacht van Dinsdag op Woensdag in het St. Jozeph hospitaal te Kerkrade over leden de Eerw. Pater Bertrandus van Deursen. Een langdurige ziekte,waar voor hij ook tevergeefs genezing zocht in het hospitaal te Burtscheid-Aken, met geduld verdragen, geheel overge geven aan Gods H. Wil, maakte een einde aan dit leven rijk aan verdien sten voor zich zeiven en de H. Kerk. Pater Bertrandus, te Haarlem in 1878 geboren, studeerde aanvanke lijk te Megen en voltooide zijn studies in de verschillende kloosters van Bel gië. Hij werd in 1905 priester gewijd. dus was een uitstekend predikant, een ijverig priester. In de mondaine bad plaats Ostende was hij met veel succes werkzaam. Bij het uitbreken van den oorlog verwijlde pater Bertrandus bij zijne nu nog in leven zijnde moeder te Haarlem. De oorlog belette hem naar België terug te keeren. Zijn pro vinciaal belastte hem met de zielzorg der Belgische vluchtelingen in Haar lem, in 1915 ging hij naar het befaam de kamp van Nunspeet. Onder deze Belgische vluchtelingen van allerlei slag werkte hij met voorbeeldigen ijver. Later keerde hij weer naar Bel gië terug, om in 1918 over te gaan in de Nederlandsche provincie. Gedurende vier jaren was pater Bertrandus in het rectoraat Bleijer- heide werkzaam. Hij was er bemind en geliefd bezocht geregeld de pa rochianen en vooral de zieken. Hii liep van den vroegen morgen tot den laten avond, was steeds in de weer. De meisjes-congregatie bracht hij tot hoogen bloei. En toen pater Bertran dus, die reeds iang de verraderlijke ziekte onder de leden had, in het hos pitaal te Burtscheid-Aken een kuur onderging, gingen dag aan dag pa rochianen van Bleijerheide hem be zoeken. Het steeds opgeruimde karakter van pater Bertrandus werkte aanste kelijk op zijn omgeving. Ook was hij een groot kindervriend. Nauwelijks was pater Bertrandus uit het hospitaal te Burtscheid terug gekeerd, of hij gevoelde zich zoo zwak dat hij naar het hospitaal te Kerkrade moest worden overgebracht. Hij leed veel pijn, doch geen klacht kwam van zijn lippen. Al slapende is hij in den dood gegaan, na met voorbeeldige godsvrucht de H.H. Sacramenten in volle bewustzijn te hebben ontvan gen. Pater Bertrandus heeft zich in de harten van de Bleijerheidsche geloo- vigen een monument gesticht. Hij was een waardig zoon van den H. Fran- ciscus, wiens voorbeeld hij steeds ge tracht heeft na te volgen. A.s. Vrijdag zal zijn begrafenis plaats/heb ben. Jubileum. Dird r ag herdacht de heerW. C. Lemai e, adm. ambtenaar bij d e Ar beidsinspectie der 2de klasse, den dag, waarop hij vóór 12% jaar bij dezen dienst werkzaam werd gesteld. Met bloemstukken is hij door zijn collega's gehuldigd. De etalagewedstrijd in de Koningstraat. LANGS DEN WEG. De Dubbelebuurt. Men is thans bezig de Dubbelebuurt welke in den laatsten tijd in een erbar- melijken toestand verkeerde, opnieuw te bestraten. Het rijverkeer naar het slachthuis en den Schalkwijkerweg, heeft nu plaats langs de nieuw aange legde wegen in 't Bavo-dorp. TUINWIJK-NOORD. Het bestuur van de woningbouwver- eeniging „Tuinwijk-Noord" heeft in zijn gisteren gehouden vergadering besloten in zijn geheel af te treden, welk voorbeeld door de commissarissen der vereeniging is gevolgd. In een morgenavond te houden alge meene vergadering van leden zal deze zaak nader worden besproken. De reden van het besluit van be stuur en commissarissen is 'n geschil met B.. en W. over de huurregeling der huizen Men zal zich herinneren, dat de vereeniging eenigen tijd geleden is een adres aan B. en W. is opgekomen tegen een van die zijde geoefenden drang om een progessieve huurregeling in te voeren. Nu met de ingebrachte bezwaren geen rekening is gehouden en door B. en W. een huurregeling is voorgeschreven, heeft het bestuur ge meend, de zorgen over deze vereeni ging aan anderen te moeten overlaten. bprr Ffr JSU, Onze bestrating- 4T J. J. WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten. Koninustraat 10 Haarlem. ADVERTEER Da abonnemenïtprfis be draagt vooi Haarlem en Agentschappen: Pet Kwartaal 3.25 Pet Week 0.25 Franco pet post p. kwart, bij vooruitbet. 3.57 14 Bureaux Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnui iers: 1426 2741 en 1748 Postrekening No. 5970 NIEUWE COURANT Ad verf en tién 35 e«nl« per regel Bij "Ct belangrijke k&rtiag. Advertentiên tusschen den tekst als tngeronden me- dedeeling: 60 cents pet regel Vraag- en Aanbod- advcrtentiën 14 regelt 60 cents per plaatsing; elke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling. (Ingezonden.) Nadat het particulier bedrijf, om erger e voorkomen, tot loonsverlaging moest •vergaan, was het te voorzien, dat ook 'oor hen, die zich in Rijks- of gemeen tedienst bevinden, een salarisverminde ring op komst zou zijn. Voor 't Rijkspersoneel is in de millioe- oennota aangekondigd, dat hun premie voor eigen, weduwen- en weezenpensioen eerlang niet meer vrij zal zijn, doch op hnn wedden gekort moet worden. Klaarblijkelijk wil de Begeering voor- loopig nog geen andere soort van druk king der salarissen ter hand nemen, 'daar zij zich door het garantie-artikel ■san handen en voeten gebonden heeft. Zij moest begrijpen, dat een sterke vermindering van veler inkomen aan den eenen kant en een tegelijkertijd bevrie zen van bestaande salarissen van groepjes der andere zij een schrille tegenstelling in 't leven zou roepen en toch de oogen- blikkelijk intredende bezuiniging niet •brengen kon. Doch ook het opeischen der pensioen premies, bij wijze van salarisverlaging, omdat een ander 60ort van vermindering zoolang de waarborgbepalingen bestaan, moeizamer gaat, ja onmogelijk is, brengt eigenaardige verhoudingen aan het licht en is eveneens grootelijks onbillijk. Onderstaand staatje moge hiervoor het bewijs leveren; Korting Salaris Gehuwden Ongehuwden f 2000 8V2 pet. 3 pet. f 3000 81/2 pet. 3 pet. i 3500 7 5/7 pet. 3 pet. f 4000 71/8 pet. 3 pet. f 5000 6,3 pet. 3 pet, f 6000 5 3/4 pet. 3 pet. f 10000 13/20 pet. 3 pet. "Wie ziet en narekent, vindt hieruit een relatief grootere drukking voor de minst draagkrachtigen. Des te schrijnender is de wanblik voor salarissen, die de al gemeen menschelijke nooddruft nu reeds al vrij sterk benaderen. Aan 't verbreken van redelijk bevonden verhoudingen denke men nog maar niet eens. Bestaanbaar is b.v. het geval, dat nu iemand, die tweemaal zooveel verdient als een ander, ten naastebij, in guldens uitgedrukt, een zelfde of kleinere loons verlaging krijgt, dan een minder bezol digde. De schaduwen werpen zich vooruit. Zekerheid is er al, dat geldelijke promo tie, na 1 Juli verkregen, tot niets kan teruggebracht worden. Wilde geruchten doen de ronde, dat vermeerdering van 't aantal gemeenteklassen op komst is en de kindertoeslag op zal houden. Mogelijk is het nog niet te laat, doch artikel 40 van het Bezaldigingsbesluit moet weg. Het handhaven van ditartikel beplei ten, omdat het drukking tegen zal gaan, kan moeilijk langer steek houden, daar, zooals blijkt, de Begeering het nu op een andere manier, welke steeds grove onrechtvaardigheden met zich brengen zal, probeert of probeeren moet. Want.... de tekorten zijn er helaas; 50 millioen ongeveer op den gewonen en een kleine 200 op den buitengewonen dienst. Toegegeven wordt, dat op leger en vloot, werkelijke bureaucratie, onnoodig vertoon, luxueus inrichten van publieke gebouwen enz., allereerst bezuinigd dient te worden, doch alles kan dit zeker niet brengen. Ook moeten de geldelijke inkomens ver mindering ondergaan, zonder onderscheid en niet het laatst van hen, die zich in de allerhoogste regionen bevinden, want met argusoogen zullen de vele slachtof fers der versobering rondzien, of ook ge nomen wordt, daar, waar het het best gaat. Kinantieel zijn we in een nood toestand. Mr. Vissering zegt, dat we op den tweesprong staan. Ons is slechts de keuze tusschen minder of minderwaardige guldens. De eerste kiezen is voor allen, van hoog tot laag, het beste, want bij depreciatie van ons muntstelsel, vermin deren onze inkomens toch en óók' wat erger is, onze moeilijk verworven wei nige spaarpenningen. Bovendien wordt het uitstellen van de ordening onzer financiën een verdoe- ADVERTENTIÊN in de „Nieuwe Haarlemsche Courant" hebben steeds het gewenschte succes zelen der rampen, die ons wachten, wan neer we, door dat afstel, een land met lage valuta geworden zullen zijn. Offers moeten er dus gebracht worden, maar dan ook door iedereen naar draag kracht. Niet de een wel en de ander niet. Niet met een progressie naar onder toe, waardoor elk redelijk verschil te niet gaat en waarin slechts grof eigenbelang bevrediging vinden kon. Juist het artikel 40 van het bezoldi gingsbesluit houdt een rechtvaardige ver mindering, noodzakelijk ter verkrijging van gezonde, financieele verhoudingen, uit alle macht en over de geheele linie tegen. Zoo ooit, dan hier: gelijke mon niken, gelijke kappen. H. J. J. SPOOK. Stadsschouwburg Het schouwtooneel Als je maar 'n verleden hebt 8 u. Luxor-theater Groote Houtstraat 139—. 141 Bioscoop- en variété-voorstelling Luxor-tearoom. Groote Houtstraat 139. Middag- en avondconcert. Flora-theater Kleine Houtweg Bioscoop-voorstelling. Gem. Concertzaal H.O.V. Volksna- middagcomcert half 3. Hotel Spoorzicht. Stationsplein Concert. Sociëteit „St. BavoHet Westen 8 uur. Stadsschouwburg Tournee Henri de Vries 8 uur. Bisschoppelijk Museum Jansslraat Dv gelijks uilgenomen Zaterdag- Zon- en feestdagen toegankelijk. li. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraal 49, Eiken dag geopend van 1012J4, van 25 en van 710 u. behalve des Maandagsochtends en op Zon. en Feestdagen. Uitleen van boeken van half 39 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnenstraat 15 Alle werkdagen voorm. van 912 uur, nam. van 25 uur. Zaterdags alleen van 912 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des voorm. van 1012 en des nam. van 2 tot 4 en van 8 tol 9 uur. Oud-Holland Verwulft Matinée en avondconcert. St. Elisabeth's Vereeniging .lansstr. 49 van 2half 3 aanvrage om ver sterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. De Zondags- en nachtdienst der apotheken wordt deze week waargenomen door de firma's C. G. Loomeijer en Zn., Barteljo- risstraat 11 en W. P. Woutersen, Konin ginneweg 3. Blauwe Kruis Drankweerlentoonstelling van 25 en van 710 uur. Groenmarkt 22, Woensdag en Vrijdag van 7 9 uur. Generaal de la Reystraat 2, Dinsdag en Vrijdag van 89 uur. St. Anthoniestraat 89rood, Woensdag en Vrijdag 7—8J4 uur. Klanenbeefcstraail 60, Woensdag van 7J49 uur. In verband met de ingezonden mede- deeling van den heer Maaswinkel in ons nummer van gisteren betreffende den uitslag van den étalage-wedstrijd in de Koningstraat hebben wij een onderhoud gehad met den voorzitter der Koning- straat-vereeniging. Gaarne erkennen wij den indruk te hebben gekregen dat het bestuur der Koningstraatvereeniging inderdaad al het mogelijke heeft gedaan om een zoo juist mogelijken en billijken uitslag te ver- kTIri>uwens door den beer Maaswinkel was ons bet verzoek gedaan bet ons door hem toegezonden stuk niet te plaat sen, daar de zaak in der minne en naar aller genoegen geregeld was, doch door een noodlottig verzuim ter zetterij werd bet ingezonden stuk toch geplaatst. Beclame-marionetten. M«t het flegma van een Oosterling schrij den ze voort. Hun gang is bijna schuife lend. De beide stokken van het reclame bord houden ze omklemd en boven hunne hoofden wordt den volke kond gedaan, welke chocolade zoo overheerlijk is, welke Cinema zoo'n prachtfilm heeft of met welk soort braadboter men het hart van eike huisvrouw kan veroveren. Zij haasten zich niet. Op een gegeven oogenblik duiken ze op in de straat, komen een hoek om. Maar hun verschijnen is al- lijd «enigszins on verwacht. Niemand weet, vanwaar ze komen, waar hun beginpunt is, waarheen ze gaan, waar en wanneer ze eindigen. In zwijgende berusting, op gelij ke afstanden van elkaar, vervolgen zij hun weg, deze ouden van dagen. Troosteloos beeld eener onwaardige ex ploitatie! Deze mannen hebben in de krach t hunner jaren moeizamen arbeid verricht, hette van zon trotseerend, zware regens stormen. Nu zijn ze gedoemd, de zorgen hunner oude dagen te verlichten, door zich in dienst der reclame ais marionetten te laten exploiteeren. Alle gevoel van eigen waarde moet wijken voor materieele eischen. Met gebogen hoofde, met sloomen tred, wandelen zij in hivnne luchte khaki- jassen en livrei-petten, straat in straat uit. Zon noch regen schijnt hen te deren. Zij groeten niemand, zij bekommeren zich om niets, zij leggen den langen weg af, als loopen zij in een vreemde stad, waar nie mand hen kent. Tot het einde van den levensweg is bereikt. Daar is al veel gemopperd over den gemeentelijken Incassodienst sinds den korten lijd van zijn bestaan en nog deze week werd er in den ge meenteraad door den heer Poppe een scherpen aanval op gedaan. Moet men de klachten, die allerwege groeien, gelooven, dan deugt er van den heelen dienst niet veel. Dat direct voor juist aan te nemen is ook wel wat kras, want er zijn dan toch een aantal menschen, ge meente-ambtenaren, die hun beste krachten a an de behartiging van dien dienst wijden en die hem zoo goed mogelijk willen maken. „Audi et alteram partem" zegt een Laiijnsch spreekwoord, „luister ook eens naar de andere partij En inder daad leek het ons dienstig ook den heer Reus, onder wiens beheer deze dienst staat, eens te hooren. Hoe nuttig dat is, bleek ons al' direct, toen heel wat beschuldigingen, van den heer Poppe ongegrond bleke* te zijn of aan bijkomstige omstandig heden geweLen moeten worden, die echter geen beoordeeling van den dienst, nog minder een veroordeeling van den dienst mogen zijn. Dat er een groote achterstand in het ophalen der quitanties zou zijn, werd ons ten stelligste tegengespro ken. Op 15 Juli is de dienst aangevan gen. De quitanties van de maanden 15 Juni15 Juli en 15 Juli15 Augustus alle ,geïnd. Men is nu bezig met de inning der quitanties over het tijd vak 15 Augustus15 September. Dat is dus geen achterstand. Dat er mis schien in de maanden Juli en Augustus wellicht eenige vertraging heeft plaats gehad, doordat de dienst pas was ingesteld en doordat van de verschil lende bedrijven een aantal quitanties om te innen werd overgekregen, is best mogelijk. Ook heeft de dienst der Waterleiding, die nu pas bij den dienst is getrokken, een heel stapeltje quitanties aan dezen dienst ter inning afgedragen. Bij die waterleiding-qui- tanlies zijn er nog van voorgaande kwartalen, maar dat is voor dezen dienst geen achterstand en zijn van diei moeilijkheden, die aan alle soort ver anderingen verbonden zijn. Achter stand in de inning der quitanties is er niet, zeide ons de heer Reus, en ook is er geen achterstand in de over schrijvingen. Het geval, dat de heer Poppe aanhaalde in de gemeente raadszitting, heeft een zeer bijzondere reden, die echter wat moeilijk in een dagblad uiteen te zetten is. Het is een op zich zelf staand geval. Ook is er inderdaad 14 man personeel be zuinigd door de instelling van den In cassodienst. en hij zette ons dat uit een op een wijze, dat wij de juistheid van die bewering ook moesten aan nemen. Dat sluit natuurlijk de moge lijkheid niet uit, dat indertijd ontslagen personeel nu weer in dienst is geno men hetzij ter vervanging van tijde lijk personeel of om ander werk te doen. De stad Haarlem is inderdaad ver deeld in wijken, zooals ook de heer Poppe dat zoo gaarne zou willen. Elke wijk wordt afgewerkt door één looper. Maar het komt voor, dat per sonen verhuisd zijn, dat tegen een qui- tantie gereclameerd wordt of iets der gelijks. Al deze quitanties, al die „res tanten" worden dan soms aan één looper gegeven ter afhandeling en dan kan het voorkomen, dat dezelfde qui- tanlielooper op verschillende uiteen gelegen punten van de stad moet zijn. Dat is echter uitzondering. Het kan ook zijn, dat één winkelier verschil lende quitanties gepresenteerd kreeg. Van de waterleiding b.v. zijn er nog quitanties van eenige kwartalen terug ter inning gegeven. Dat zijn overgangs moeilijkheden. Door dergelijke inlichtingen wordt veel misverstand opgeheven en zoo zal ook de deze week te houden com missievergadering van raadsleden veel nut kunnen stichten. Dat de regeling echter volmaakt is, zouden wij niet durven beweren en dat de ambte naren van den Incassodienst niet over tuigd zuilen worden van de voor- deelen aan een ophaaldienst verbon den, ia.lsmede van de voordeelen aan een grootere centralisatie verbonden, zoudeen wij niet durven beweren. Er zijn nog wel wat verbeteringen, dunkt ons, aan den bestaanden In cassodienst aan te brengen. Daar rijn b.v. de meterkaarten. De heer Reus ^acht die onaoodia. omdat men zich. op VI _T. Het wordt nu toch wel wat al te mal met den toestand van de bestrating op verschillende punten van deze stad. Wij hebben tot nu toe grapjes er over gemaakt en zoo eens terloops er op gewe zen dat onze straten levensgevaarlijk zijn, maar inderdaad komen de feiten nu deze veronderstelling bevestigen. Maandagmiddag viel een dame uit Spaamdam om den hoeik van Rozenstraat en Kruisweg van haar rijwiel, doordat het voorwiel van het rijwiel stootte tegen de tramrails, die boven de straatsteenen uit liggen. Per auto moest zij naar Spaam dam gebracht worden. Donderdag over kwam een andere dame hetzelfde op den Wagenweg. Dat zijn eenige gevallen, die bekend worden, maar hoeveel anderen heb ben al eens met de straatsteenen ken nis gemaakt door de slechte bestrating, waarvan het groote publiek niets ver neemt. We hebben zoo'n ondeugend vermoe den dat de erbarmelijke toestand van onze bestrating nu ook zoetjes aan tol binnen de muren van het Stadhuis de aandacht heeft getrokken ,sinds daar ge durende vele dagen een onzer verdien stelijkste hoofdambtenaren met een ver bonden aangezicht en eenige tanden min der in den mond heeft rondgeloopen ten gevolge van een val van zijn fiets op de Nieuwe Groenmarkt. Een wandelen de aanklacht tegen Haarlem s bestra ting! En we hebben kunnen lezen hoe ons gemeentebestuur zich jpt de regeering heeft gewend met het verzoek om een verbod tot rijden voor vrachtauto's zon der luchtbanden. Maar we mogen ho pen dat ons gemeentebestuur niet van plan is de regeering ter overtuiging uit te noodigen eens te komen zien hoe slecht de Haarlemsche bestrating is. Want dan zouden wij nog wel eens heel lang op verbetering moeten wach ten. Barometerstand 767. Vooruit. OPGAVE VAN: er niet voor interesseerde. Dat het niet wenschelijlc zou zijn de meterkaarten weer in te voeren, zouden wij niet durven bewern. De bezuiniging, die daarmede bereikt wordt, moet miniem zijn en het is .niet juist, dat het publiek zich niet voor de meterkaarten zou interessee ren. In dit verband bewijst het feit, dat meterkaarten in een hoek worden gevonden, natuurlijk niets. Men controleert die kaarten en hangt ze dan niet in een lijstje. Te weten hoe de stand is geeft echter een ge voelen van tertrouwen. En om dat ver trouwen te winnen, moet ook al eens wat gedaan worden. De menschen moeten zelf kunnen controleeren. We begrijpen niet, dat de Incassodienst zulk een tegemoetkoming weigert, als die op prijs wordt gesteld. Evenzoo is dat het geval met de mededeeling, dat een nota zal worden aangeboden op een bepaalden datum, zonder dat daarbij het bedrag wordt vermeld of het aantal gebruikte meters gas, elec- triciteit en water. Met een kleine wij ziging van al die soort paperassen kan men het publiek ter wille zijn. Men stelle zich op het standpunt dat aan de wensohen van het publiek zooveel mogelijk moet worden tege moet gekomen voor zooveel dat zon der veel kosten en zonder veel moeit© kan gebeuren. Dan alleen zal men er in slagen een dienst niet ir^populair te maken. En we gelooven. dat er bij deir Incassodienst nog heel wat veranderd Niet alle advertentiên hebben reed» bij één enkele plaatsing Zulks hangt grooten- deels daarvan af of er lust tot het koopen van Uw artikel bestaat wordt de lust tot koopen opgewekt. t in de „Nieuwe Haarlemsche Courant"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1