Dinsdag 3 October 1922 45ste Jaargang No. 1426 Dit nummer bestaat uit 2 bladen. V EERSTE BLAD V Gevaarlijke beekjes. STADSNIEUWS. AGENDA 4 OMBER KlG^sferjuBiBlé. Maatschappelijk werk. Bijeenkomst in „De Kroon" Zijl- straatvereeniging. Kruisstraat- en Kruisweg-Vereeni- ging. Statuten. Drankweer-tentoonstellmg. Fietsendiefstallen. Jubileum. J Personalia. Origineele eerste groot-Russische Balalaika Orkest. Schoolbouw voor Bijzonder Onderwijs. Zilveren Klooster-Jubilé van Pater Caminada. Nederlandsch-Duitsche Vereeniging. Burgerlijke Stand. TQQNEEL Baron von Haberniks. LANGS DEN WEG. M. T. S. Reclame-Marionetten. Ie Kamermuziekavond Toonkunst. Gevonden voorwerpen. Giften. "c i-n.f.ise. te IJmuiden HAfifltEL EN NIJVERHEID. Uit de schoen- en lederindustrie. ORDENT ARBEID. Uit de Metaalnijverheid. J. J. WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem Telegrafisch Weerbericht. LAATSTE NIEUWS. Uit de Sigarenindustrie. AMSTERDAMSCHE BEURS. P» hSoBnëoenï»pri}g he' Jraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 3.25 Per Week 0.25 Franco per post p. kwart, bij Tooruitbet. 3.67 54 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem, ifelefoonnunners: 1426 2741 en 1748. Postrekening No. 5970 NIEUWE COURANT Advertentiên 35 cants per regel - Bij contract belangrijke korting. Advertentiên tusschen den tekst als Ingezonden me- Hi'deeling: 60 cents pei regel Vraag- en Aanbod- ad -rtenfiën 1—4 regels 60 rents per plaatsing; eücc regel meer 15 cent bti vooruitbetaling. De bekende „Wereldbibliotheek" van de „Maatschappij voor goede en goed- koope lectuur' welke al veel lite raire schatten ook voor het gewone publiek toegankelijk maakte, heeft een nieuw periodiek opgericht, dat er aan ren en ouderen." 't Is genaamd „Wil en Weg" en wil zijn „een volksuniversiteit voor jonge ren en ouderen". Nu kent men onze bezwaren tegen Volksuniversiteiten in het algemeen en tegen dergelijke neutrale instellingen in het bijzonder. Bij inzage van het eerste nummer van „Wil en Weg" werden wij daarin wederom versterkt. Allerlei vraagstukken worden door 'competente geleerden behandeld. Zoo wordt onder meer daarin een cursus geopend over „de wordingsgeschiede nis en de ontwikkelingsgang der vol keren", door dr. J. van Leeuwen. Men zal het begrijpelijk vinden, dat wij- met eenige nieuwsgierigheid ken nis namen van de wijze, waarop deze schrijver „de oorsprong der mensch- heid en haar verspreiding over de aarde" behandelt. En we moeten zeg gen, dat een zoo moeilijk vraagstuk toch wel wat minder oppervlakkig be handeld mocht worden. Maar het erg ste is, dat deze schrijver zich op een wel wat al te goedkoope manier van het Godsbestel bij het scheppingswerk afmaakt. Hij schrijft daarover: „De vraag moet nu beantwoord wor den, of deze wetenschappelijke be schrijving van den oorsprong van den tnensch niet in strijd is met de op vattingen van het Christendom en daarom dan onaanvaardbaar zou zijn voor den rechtzinnigen - geloovigen Christen. Voor een ieder, die even doordenkt, is het duidelijk, dat de levenswerkelijkheid onmogelijk door eenige godsdienstopvatting ontkend of geloochend kan worden. Wel is het mogelijk, dat de verkondigers eener bepaalde godsdienst-opvatting, indien zij van het een of ander onderdoe! der levenswerkelijkheid onkundig zijn, daaromtrent opvattingen huldigen, die daarmede in strijd zijn, doch die zij in hun godsdienstleer hebben ingewe ven en daarom als juist erkennen. De wetenschappelijke beschrijving van den oorsprong der menschh.eid kan dientengevolge ongetwijfeld in botsing komen met dergelijke onjuiste opvat- tingen van godsdienstleeraren. Met den godsdienst zelf zou zij slechts dan in botsing kunnen komen, indien zij ten doei had te bewijzen of tot die onvermijdelijke slotsom zou moeten voeren, dat er geen God is. Dit doel nu heeft zij niet, en die slotsom be hoeft niet noodzakelijk uit haar be toog voort te vloeien.'' -I Dit is toch al een weinig weten schappelijke manier om zich van een zoo moeilijk probleem als het ver band leggen tusschen wetenschap en Openbaring af te maken! Met een enkel mooi woord als „levenswerke lijkheid" komt men er niet. Precies op denzelfden grond concludeerden de atheïsten van de 18de eeuw, dat er geen God kon bestaan, En de laatdenkmdheid, waarmee de „onjuiste opvattingen der godsdienst- leerarenv behandeld worden, pleit nu ook juist niet voor groote objectivi teit. Tot nu toe heeft de Katholieke Kerk geen enkel wetenschappelijk on derzoek ooit tegengehouden, integen deel heeft zij iedere ernstige studie, ook die der biologen, steeds met de grootste belangstelling gevolgd. En conflicten tusschen geloof en ware wetenschap doen zich niet voor. Iets anders is, alle wetenschappelijke proe ven, hypothesen en onbewezen stellin gen maar onmiddellijk tot publiek domijn te maken en daarmee ongelet- terden van de wijs te brengen. Opnieuw is door dr. van Leeuwen bewezen, dat het onderwijs niet in neutrale handen veilig is, het onder wijs, noch voor jong, noch voor oud. Dat onze kinderen slechts op Ka tholieke scholen thuis behooren, daar tegen hoort men geen verzet meer. Maar dat ook de voorlichting van ouderen alleen door christen mannen moet geschieden, dat mag in onze dagen van gepopulariseerde weten schap nog wel eens gezegd worden. Deze volksuniversiteit in zakformaat heeft het wederom bewezen. En zul ke aantrekkelijke boekjes vinden te genwoordig grif aftrek. Sociëteit „St. BavoTypografen 8 uur Maria-vereentiging 8 uur Trampersoneel 8 uur. Stadsschouwburg Nat. Opera De vroolijke vrouwttjes van Windsor half 8. Schouwburg Jansweg Baron Von Haberniks 8 uur. Blauwe Kruis Drankweertentoonstelling van 25 en van 710 uur. Oud-Holland Verwulft Matinée en avondconcert. Bisschoppelijk Museum Jansstraat Dj. gelijks uilgenomen Zaterdag- Zon- en feestdagen toegankelijk. B K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49. Eiken dag geopend van 101254, van 25 en van 710 u. behalve des Maandagsochtends en op Zon- en Feestdagen. Uitleen van boetien van half 39 uur. ft. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bljnenstraat 15 Alle werkdagen voorm. van 912 uur, nam. van 25 uur. Zaterdags alleen van 912 uur. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des voorm. van 1012 en des nam. van 2 tot 4 en van 8 tol 9 uur. Luxor-theater Groote Houtstraat 139— 141 Bioscoop- en variété-voorstelling Luxor-tearoom. Groote Houtstraat 139. Middag- en avondconcert. Flora-theater Kleine Houtweg Bioscoop-voorstelling. Morgen, Woensdag, hoopt onze stad genoot©, de Eerw. Zuster Imelda, in de wereld mej. Catharina van Emme rik, van de Orde dar Franciscanessen v. Salzkotten, haar zilveren professiefeest te herdenken, in het Instituut St. Jozef te Bodegraven. Dien dag zal het de jubilaresse zeker niet aan belangstelling ontbreken. Men schrijft ons: Door de Spaarnestichting, oordeel van de vereeniging „Maatschappelijk werk bij zenuwlijders en krankzinnigheid," werd nn een maand geleden een werkver schaffing begonnen in een van de bo- kamers van 't Proveniershuis, hiervoor door de gemeente afgestaan. Een twaalf tal jongens en mannen, oud-leerlingen van de buitengewone school voor lager onderwijs, zijn daar bezig onder bevoeg de leiding allerlei soort borstels en matten te maken, 't Is verwonderlijk hoe goed ze het al doen, in aanmerking geno men hun capaciteiten. De bovenzaal van „De Kroon" was Maandagavond aardig vol geloopen. En de stemming was er recht gezellig. De prijs uitreiking van den letter-reclamewedstrijd, die verscheidene dagen en wellicht ook nachten menigeen heeft beziggehouden, zou plaats vinden. De heer Caderius van Veen Sr. heette alle aanwezigen namens het bestuur wel kom. Niet zoo vaak komt de vereeniging bijeen en als dat gebeurt is dat ter bevor dering van de algemeene belangen en on derlinge samenwerking. Nu echter heeft de prijsuitdeeling ons bijeen gebracht. Reeds lang waren bij het bestuur be sprekingen hangende, om iets extra's te or- ganiseeren. Toen de Dahlia-vereeniging met hare voorstellen en plannen voor den dag kwam, werd die gelegenheid aange grepen, om aan dit voornemen uitvoering te geven en werd besloten tot het houden van een letter-prijsvraag. Niemand had zulk een succes verwacht. Onder alle standen en leeftijden was er belangsteling. Spr. leest verschillende brie ven voor, waaruit blijkt, welke moeite en inspanning de inzenders zich hebben ge geven. Dat blijkt bovendien uit de ver schillende inzendingen, welke in de zaal zijn opgehangen. Onder de 3490 deelnemers moesten na tuurlijk vele teleurgestelden zijn. Bij de eerste schifting vielen al dadelijk honder den weg. Er moesten immers toch rede lijke eischen aan de oplossingen gesteld worden Ten slotte moest bij de vele goede oplos singen het lot beslissen. De hoofdprijs werd toegekend aan den heer J. Heeres. Spr. wenscht hem geluk en hoopt, dat hij het gouden horloge met inscriptie nog jaren lang zal mogen dra gen, als een aangename herinnering aan dezen wedstrijd. De overige prijzen worden bij loting toe gewezen. In de aangenaamste stemming werd ver der den avond doorgebracht. Door de gezamenlijke prijswinners is als blijk van waardeering een verzilverde be ker aangeboden aan het bestuur der Zijl- straat-vereeniging. In tegenstelling met „De Kroon" was de opkomst op deze bijeenkomst, gehouden in Hotel „De Leeuwerik" zeer gering. De voorzitter, de heer Stinis, spreekt dan ook zijne teleurstelling daarover uit. Hij ziet daarin een teeken van de onderlinge ver houding van den middenstand: er is geen geest van saamhoorigheid. Wanneer het dien weg op gaat, graaft de middenstand zijn eigen graf. De strijd om het bestaan moet hand in hand worden gestreden. Hedenavond echter geldt het niet den strijd om het bestaan, maar de prijsuitrei king. In verband met de groote uitgaven, waarvoor de vereeniging in het aanstaan de jaar zal komen te staan, stelt spr. voor de contributie voor dit jaar gesev-n. te be schouwen als gegeven voor het afgeloopen jaar. Dit Voorstel wordt aangenomen. Het verheugt spr. te kunnen meedeelen, dat zich 3 nieuwe leden hebben opgegeven. De heer Stinis gaat nu over tot het be spreken van den gehouden etalage-wed strijd, zet in den breede uiteen en blijk baar met groote kennis van zaken, weike groote kracht er voor dqp winkelier schuilt in de etalage. In het algemeen, meent spr., behandelt de Nederlander zijn étalage met te weinig zorg. Toch heef' de winkelweek getoond, dat we de kunst wel verslaan. Spr. dankt voor de deelname aan den wedstrijd. Daarna wordt overgegaan tot het uitrei ken der prijzen, die bij „onze menschen" zijn gekocht. Het bestuur heeft besloten den heer Dumaine een priisje aan te bie den voor zijne speciale hiifelbewerking. Den bijzonderen dank van het bestuur wordt gebracht aan den her Daudeij, die weken lang aan zijne etalage heeft ge werkt. Spr. eindigt zijn interessante rede met een opwekking tot samenwerking, onder linge waardeering en onderling vertrou wen. Onder het genot van een strijkje werd het verdere gedeelte van den avond in ge zellig samenzijn gesleten. De „Staatscourant" bevat de statuten van de Vellenhanrlelmaatschappij alhier. In „Het Blauwe Kruis" wordt thans de Drankweertentoonstelling gel-ouden, welke georganiseerd is door de afdeeling Haarlem der Nationale Christen-Geheel- onthcu !er.-ve*eeniging, ter ge'egeohei 1 van haar 35-jarig bestaan en het feit, slat haar eigen gebouw voor 121/s jaar in gebruik werd genomen. De tentoonstelling belooft een succes te worden. De zwijntjesjagers zijn weer op het pad. Thans is weer een drietal rijwielen ontvreemd. Men lette dus goed op ziin karretje. Heden herda.u. ac j.u J. Wubbe den dag, waarop hij vóór 25 jaar als boek houder in dienst trad bij de N.V. voorh. A. M. Bandoe. Na door de directie ontvangen en in hartelijke bewoordingen te ziin toege sproken, werd hem door den directeur een enveloppe met inhoud overhandigd. Bij beschikking van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zijn in de commissie, in 1922 heiast met het examineeren van hen, die eene akte van bekwaaamheid wenschen te ver krijgen tot het geven van lager onder wijs in de beginselen der handelskennis, voor de dezen winter te houden exa mens lager onderwijs, akte U, o.m be noemd de heeren G. Smits, leeraar aan een handelsschool en accountant J. W. Lucas, accountant, beiden alhier en Joh. Bouwman, directeur der handelsdagsehcol te Zaandam. Heden herdacht de heer 0. H. Er- brink den dag dat hij gedurende 12]/g- jaar als boekhouder is werkzaam geweest ten kantore van de advocaten en pro cureurs mrs. J. H. Monnik, J. H. J. Simons en A. Bruch alhier. Op het kantoor werd hij hedenmorgen door mr. Monnik toegesproken, die hem tevens namens de drie advocaten een enveloppe met inhoud overhandigde. Van ieder hunner afzonderlijk ontving hij nog een fraai geschenk, terwijl ook het per soneel hem een cadeau offreerde. Voorts ontving hij van verschillende zijden nog blijken van belangstelling, waaronder ver scheidene bloemstukken. Zaterdag 7 October, 's avonds 8 uur, zal het Eerste Groot-Bussisehe Balalai ka Orkest slechts een enkel buitenge woon concert geven in den Schouwburg J answeg. Het ensemble dat onder leiding staat van den Dirigent Dr. Eugène Swer- koff, bestaat uit 30 medewerkenden, waaronder de prima-donna van de groote Opera te Petrograd Mme Valentinowa en de Russische danseres Helene Sokolskaja met haar partner den Bussischen danser Wladimir Rutschkowsky van de groote Opera te Moskou. Behalve de uitvoering van orkestwer ken bevat het programma variaties op Russische volksliederen en origineel Rus sische volksdansen. B. en W. van Haarlem brengen ter openbare kennis, dat de Raad dezer ge meente op 27 September 1922 heeft be sloten, op het verzoekschrift d.d. 28 Juni 1922 van het Bestuur der Eerwaarde Zusters van Liefde, gevestigd te Tilburg ften deze domicilie kiezend aan het St. Veronica-gesticht, Spaame no. 89 te Haarlem), tot stichting eener school voor gewoon lager onderwijs in de Antonie- straat alhier, de gevraagde medewerking te verleenen. In herinnering wordt voorts gebracht, dat ieder ingezetene, ingevolge art. 76 2e lid van genoemde wet, binnen dertig vrije dagen, (te rekenen vanaf heden), van genoemd besluit bij Gedeputeerde Staten dezer provincie in beroep kan komen. Tot dien datum liggen alle beschei den op deze beslissing betrekking heb bend, van heden af kosteloos voor een ieder ter inzage op de secretarie der gemeente (5e Afdeeling). Onze oud-stadgenoot, de Weleerw. Pa ter 0. Caminada O. E. M. te Delft, vierde Zondag zijn zilveren kloosterju- bilé onder veel blijken van belangstel ling. Een feestcomité stelde den jubi laris een som van f 550 ter hand als bijdrage voor de stichting van het St. Antoniuspatronaat. Aan de „Residentiebode" ontleenen wij nog het volgende feestverslag: Om 10 uur droeg de Eerw. jubilaris een plechtige Hoogmis op, o.a. geassis teerd door een tweetal heerooms. Het zangkoor, dat door ongesteldheid van. zijn directeur-organist, A. Limbach, on der leiding stond van J. v. d. Breek, zong de Mis van Gruber. Na de H. Mis werd met veel entrain de Priester-Cantate van Mosmans uitge voerd. De orgelbegeleiding was aan de kunstvaardige ha~den van den 14-/a"i~en jongeheer Jo Limbach toevertrouwd. Om half' twee was in de pastorie het feestcomité, he taande uit parochianen en bestuursleden van de Delflsche Ma- ri-iver-eniring en bet Kruisverbond „St Petrus". In tegenwoordigheid van zijn moeder en verdere familieleden en heeren geestelijken alsmede afgevaardigden van het bakkersgilde „St. Huhertos" werd de jubilaris namens het Feestcomité toe gesproken door den voorz. den heer Vos kuil. Deze memoreerde, dat op initiatief van het St. Antonius-Patronaat een feest comité wais gevormd, dat met bezwaard gemoed trachten zou, een feestgave voor den jubilaris bijeen te brengen. Men kende immers pater Caminada nietdoch de korte spanne tijds, dat deze in het Westerkwartier heeft doorgebracht, heeft zooveel goeds doen verwachten, dat het Comité boven verwachting geslaagd is. Om ook iets bij te brengen tot stichting van het St. Antonius-Patronaatsgebouw, waarvoor zijn voorganger, Pater. F. Ver haar, zich zoozeer had ingespannen, stelde spr. den jubilaris een gift van f 550 ter hand. Pater Caminada dankte allerhartelijkst voor de spontane hulde't had hem, mede met het oog op zijn zilveren feest, gespeten, dat hij in het voorjaar Haarlem had moeten verlaten; doch Delft's Wes terkwartier had hem zulks ruimschoots vergoed. Hij gaf do verzekering, dat hij al zijn krachten in zal spannen, om te maken, dat de bijkerk aan, een zelf standige parochiekerk geworden, weldra ook haar eigen en waardig patronaats gebouw heeft. Namens he't Comité werd den jubi laris een mand prachtige bloemen aan geboden. Achtereenvolgens boden nu de parochieleerlingen van de school van den heer E. van Rossum en de kinderen van de Zondagsche leering bloemstukken aan, waarna ook de leerlingen van de school voor vervolgonderwijs met hnn Onderwij zers van hun hoogachting en waardee ring blijk gaven door een stoffelijk be- wijs. Dé receptie was zeer druk bezocht; we merkten o.a. ook op den ZeerEerw. Deken J. J. de Graaf, die persoonlijk den jubilaris en diens moeder kwam ge- lukwenschen. De receptiezaal was door de vele ca- deaux in een bloementuin herschapen. Een deputatie van Haarlemsche Ka tholieken bracht in gezelschap van Pa ter Verhaar hulde aan den jubilaris voor 15-jarigen noesten arbeid in Haarlem. Men schrijft ons: In de 29 Sept. gehouden bestuurs vergadering van de Nederl.-Duitsche Vereeniging; afd. Haarlem, werd na' afdoening van eenige huishoudelijke' zaken het programma voor het a.s. winterseizoen opgemaakt. Uit 'n lange lijst van sprekers, die zich bij het hoofdbestuur beschikbaar gesteld heb ben, werd de volgende keuze gedaan. Het seizoen zal geopend worden met een voordracht van Prof. Dr. Martin, anthropoloog, München, die dezer da gen een lezing voor de Natuurhistorij sche Vereeniging hield, over: „Beden- tung der Körpercultur für die Ent- wicklung der Jugend", op Dinsdag 10 October. Vóór Januari zullen verder nog op treden, begin November: Prof. Max Friedlander, Berlijn, met een voor dracht over: „das deutsche und das niederlandische Volkslied" en begin December: Kammersanger Ernst Otto, Bass-Buffa van het voormalige Hof- Theater te Dessau, bekend voor drachtskunstenaar en recitator. Na Januari denkt men een avond van het voortreffelijke Klingler-kwar- tet, een voordracht van Prof. Dr. A. Mendelssohn-Bartholdy, Hamburg, over een onderwerp op volkenrechte lijk gebied en van Prof. Dr. R. Stamm- ler, Berlijn, en Prof. Dr. H. G. Graf, Schriftführen der Goethe-Gesellschaft, Weimar, te kunnen organiseeren. Bovendien zullen den leden toe gangsbewijzen gezonden worden voor de tentoonstelling van „Duitsche schil der en grafische kunst in de laatste 50 jaar", die na het succes in Den Haag, in de maand October in Amsterdam gehouden zal worden. Ondertrouwd: 3 October, T. G. v. Lies hout en P. J. Weijers. Getrouwd: 3 October, F. H. Steenhui zen en W. Roode Geboren: 29 September, d. van A, H. B. Krijn-Kramer. 30 September, z. van A. W. Blankwater-Staphorst. z. van A. Wesseling-Beenen. 2 October, d. van E. Hietbrink-de Waal. Overleden: 1 October, M. Paulen-Ne- derkoorn, 48 j„ Wijde Geldeloozepad. J. P. Heijbrock, 86 j„ Wilhelminastraat. P. M. v. Hemert, 71 j„ Adriaan Loos- jesstraat. T. Kostelijk, 64 j., de Clecq- straat. 2 Oct. D. de Wid-Paap, 71 j„ Jansstraat. In den Schouwburg aan den Jansweg gaat tot en met morgen de klucht in 3 bedrijven, door Lengbach en Otto Schwartz „Baron Von Haberniks," waarvan de tour- née is georganiseerd door de N.V. Theater bureau „Het Voetlicht." Het is een klucht, waarom veel en ge zond gelachen wordt. De dol-komische moeilijkheden waarin de papierfabrikant Sohulze zich gewikkeld ziet, doen het pu bliek schateren. Het is een avond van prettige ontspan- Reclame. Het nut van reclame behoeft niet meer betoogd te worden. Daar is reeds zoo dikwijls over uitgeweid, dat er wel niet meer over gesproken behoeft te worden. Daarmee is natuurlijk niet gezegd, dat allen het nut begrijpen. Er blijven altijd menschen over, die iets niet begrijpen.... willen. Daarover willen we het thans echter niet hebben, doch eens even wijzen op hen, die wel reclame maken, doch het niet doelmatig doen. Dat toch is juist het eigenaardige er van. Men geeft soms schatten gelds uit ter aanbeveling van een of ander en men doet dit op een wijze, welke per saldo niet anders zal blij ken te ziin dan weggegooid geld. Het doet vreemd aan. te zien. hoe misvormd een reclame is. Soms bereikt men er zelfs liet tegenovergestelde mee, van wat men hoopt. Want. wat te zeggen van deze reclame, welke onlangs in een winkelétatage was te lezen: „Koopt die en die artikelen bij mij; later zult u er spijt van hebben." Er zal wet bedoeld zijn: „Later zult u er spijt van hebben, ais u ze niet bij mij koopt." Doch juist die woorden stonden er niet bij. En de beteekenis van den zin werd daardoor geheel anders. Wel meer dergelijke voorbeelden zouden zijn aan te halen, doch een Langs den Weg-je be hoeft geen opsomming te worden van „malle gevallen." Dat deze, ondanks het uit den treure herhalen van het groote nut van doelmatige reclame, toch nog voorkomen, doet de samenstellers er van geen eer aan. De hoofdrollen werden uitstekend ver vuld door Theo Frenkel Jr. en Walther Smith. Ook de kleinere rollen waren goed bezet. Voor oudere personen behoeft een be zoek niet te worden afgeraden. De schouwburg was vrij goed bezet. Gisterenmiddag is een vergadering ge houden van de Vereen, voor Ambachts- en Middelb. Tech. Vakonderwijzers, waar in tot bestuurslid is gekozen de heer C. H. Teschmacher. Een onzer lezers voelt zich gekrenkt over een zinsnede in bovenstaand stukje onder de rubriek .(Langs den "Weg": „Troosteloos beeld eener onwaardi<re exploitatie." Uit hetgeen volgt zal de geoefende lezer hebben begrepen, dat hiermede niets krenkends is bedoeld aan het adres van den werkgever. Het is duidelijk, dat het onwaardige ge legen is in het feit, dat deze oudjes op een manier als daarin geschetst wordt nog moeten trachten, wat bij te ver dienen. Voor het overige geeft het stukje in kwestie een stemmingsbeeld, waarmede uit den aard der zaak natuurlijk niets persoonlijks was bedoeld. Donderdag a.s. zal de zangeres Mevr. Charles Cahier op den lsten Kamermu ziekavond van Toonkunst optreden. Het Concertbureau Vernout deelt ons mede, dat nog enkele abonnementskaar ten voor de serie concerten, (Mevr. Ga llier, zang Chailley Kwintet Moriz Rosenthal, piano Rosé Kwartet Alma Moodie, viool) beschikbaar zijn. Voor een goede regeling der plaats bespreking is gezorgd en zal dit op volgnummer, hetwelk door loting is ver kregen, geschieden. Terug te bekomen bij: E. Kerkhof. Nagtzaamstraat 10, Ben nen Armband: M Rodpr, Koningstraat 29. Bankbiljet: G. Claus. Brouwersvaart 134, Ceintuur: A. Roemer, Romolensfraaf 24. Gummibal; G. Hummels, Hngestraat 33, Halsband met penning: G. .1. Lemmers. Korte Lakenstraat 8. Huissleutel: Kennel Fauna, Parklaan 119. Bruin met zwarte hond gebracht door Pool. L. Herenvest 80c; Grijze kat, pebracht door v. Es, Ge weerstraat 41: Wit-zwarte kat. gebracht door W. J. Neelissen. Gasthuissingel 8: Grijs-witte kaf. gebracht door J. H. van Munster, Drappenicstraai 2: C. v. d. Mo len, Rarnesteeg t. Medail'on met nortret; C. Paap. Srheenmakersdi'k 5a. Notitie boekje: J. Vreeken, .1 Nieuwenhuvzen- straat 13rd. Kinderrmrtemonnaie met Ro zenkrans: C. Bakker. Gasthuisstraat 28, Gele portemonnaie met Rozenkrans: H. Klijn,. Teylerstrae' 3zw. Grnze ioneens- pet: J. v. Evck, Westergracht 109, Pakje voering: J Cancrinus. Wüsonnlein R. Zw. Kinderschoentie; Cl Meijer. Oranjeboom straat 73. Bruin damestasehje: A de Bruin, Harmenionsstraat 81. Tabaksdoos: G Roosma. v. Zeggelenstraat 24. Voetbal. M. Kroon. Amsterdamstraat 2 zwart, armband; H. Nas. Kruisweg 43 R.K. Vragenboek: .1 Duvveman. Kinderhuis singel 24. collier: A. Wensing Jan Steenstraat 8. hondennenning; J. An- dringa, Vooruitgangstraat 84, ho"nd- je (wit met zwart): C. v. Houten Eend- jespoorlstraat 15. hondje (zwart); G. Smit Nassaulaan 14, hondenpenning; M. v. d. Zeep Gen. de Wetstraat 14; Smoushond je; J. Versterren Lange Mo- lanstraat 12a, heerenschoen: Halte E. S. M., Tempelierstraat, kist met bus sen benzine;'L. Wolf Scheepmakers- dijk 34. R.K. kerkboekje: Politiebu- reeau, Smedestraat. pakkist; Keifnel Fauna Parklaan 119. grijze kat. ge bracht door Maas. Kleverlaan 131: Th. Bloem, Nassauslraat 9. lorgnet in étui N. J. G. Hijne Kenaustraat 8, Kin dermuts; Vroom en Dreesman Groote Houtstraat, portemonnaie; A. W. Rijn- ders. Graaf von Wiedstraat 15, por temonnaie; F. Dumaine Kruisstraat 37 zwarte portemonnaie: P. v. Amstel, Essehilderslraat 1. heerenpantalon: C. Veldhuizen, Kerkstraat 10. kinderpor- temonnaie; Th. Stokman, Dubbele buurt 1, kindertaschje; J. Brandt Bo- lerstraat 2, bruine tasch; A. Beumer, Eikenslraat 3. zwarte taseh; P. Val- lenduk, Wagenmakerslaan 3, tabaks- zakje. Van N. N„ ter eere van den Eerbiedw. Pater Eymart 5. Vorige week lazen we, dat bij Jut land groote scholen haring zijn gezien, men kon ze zoo maar opscheppen. Ook in Schotland wordt flink wat haring aan gevoerd; daarentegen blijft in Holland de vangst klein. Schepen met 2 maan den reis brengen soms een kleine vangst mede. Toen vorige week een IJmuider logger met 30 last baring binnenkwam, werd daar extra melding van gemaakt. Vorige week brachten 20 schepen slechts 6150 tonnen aan, waarvan te Vlaardingen 11 schepen met 3980 tonnen, Maassluis 2 schepen met 560 tonnen Schevenir.gcn 3 schepen met 840 ton nen en IJmuiden 4 schepen met 770 tonnen. In 1919 werden in deze zelfde week 72700 tonnen aangebracht. Wat toen in een week aangebracht werd js nu zoo wat gedurende de h^ele visscherii aan gevoerd, want in 357 reizen jp'in nu m totaal 87477 tonnen aangebracht. Dat i= slechts een vierde van de vangst van 1919, toen om dezen tijd 436387 tonnen aangebracht waren. Tengevolge van de kleine aanvoeren liepen de prijzen weer omhoog, maaz teze nrijsverhooring neemt de malai=e niet weg, omdat zij veroorzaakt wordt door kunstmatig het aanbod te vermin deren. De -malaise blijft er. een der kentee- kenen vindt men b.v. in het feit, dat eén der nWwste en groo'ste stoomtraw lers van de IJmuider vissehersvloot d° in 1920 gebouwde E.T.IJ.M. 19, dezen maand gerechtelijk zal worden verkocht. Eveneens een vischrookerii met pakhuis, kantoor, garage en woonhuis van de N.V. Mij. tot Exploitatie van den Vischhandel. Neen, bet ziet nog niet naar betere tijden uit, zeer in tegenstelling met den anderen tak van nijverheid in onze om geving: den Bloembollenhandel waarvoor de zwaarste tijden blijkbaar zoetjesaan voorbij ziin. En toch, wat zag het er ook voor den bollenhandel een jaar geleden som ber uit. Besprekingen met de rechtsche fracties. De heeren H. Verheijen, voorzitter, en M. J. H. Deutner, secretaris van de Commissie van Overleg in de Schoen en Leder-industrie tot beperking van den invoer van schoenen en leder, hebben een onderhoud met Mr. J. B. Kan, secretaris-generaal in algemeenen dienst, gehad. Daarna is ge-onfereerd me' Mgr. Dr. Nolens, voorzitter der R. K Ka merfractie, waarhij ook tegenwoordig was de heer E. W. Klijberg. De drie regee- ringsgroepen hebben in hun programma staan, aldus dr. Nolens, hulpverleening aan de industrie, maar over de wijze waarop, bestond nog geen overeenstem ming. Met den heer Fleskens heeft even eens een onderhoud plaats gehad. Er zal een onderhoud aangevraagd worden bij de drie rechtsche groepen aan de Tweede Kamer. Inmiddels heeft reeds met de A. R. groep een conferen tie plaats gehad. (Vad.) Men schrijft ons uit Amsterdam: De R. K. Vereeniging van Werkge vers in de metaalnijverheid schrijft ons naar aanleiding van het bericht van 2 Oct. uit Deventer, als zou de Minister van Arbeid afwijzend beschikt hebben op het verzoek van de R. K. Werkgevers organisatie in de metaalnijverheid tot Barometerstand 766. Stilstand. OPGAVE VAN: Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteo rologisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 3 October. Hoogste barometerstand 765.7 m.M. te Iledaix en Toulouse. Laagste barometerstand 751.7 m.M. te Saerna en Roest. Verwachting van den avond van 3 tot den avond van 4 October. Zwakke tot matigen Zuidelijke tot Weste lijken wind, nevelig tot zwaarbewolkt of betrokken, waarschijnlijk later eenige re gen, zelfde temperatuur. verlenging van den werktijd en als zou genoemde organisatie in verband hier mede de. aangekondigde loonsverlaging voorloopig opgeschort hebben, dat dit be richt uit de lucht gegrepen is. AMSTERDAM, 3 Oct Omtrent den stand der staking in de sigarenindustrie verne men wij. dat heden geen verandering in het confict is gekomen. Men wacht met spanning het resultaat af van de bespre kingen met de werkgevers in de heden middag te Utrecht te houden conferentie. In afwachting daarvan hebben Verschillen de werkgevers naar' ons van werknemers zijde wortd meegedeeld, het personeel on der de oude voorwaarden nog aan 't werk laten gaan. De Beurs opende heden: fauw. Staatsfondsen. 5 pet. Nederland 89 6 pet. Indië 9554. Guituren. Koloniale Bank 116, Indi sche Bank 89.Vorstenlanden 146J4, H. V. A. 340. Industrieele waarden. Jurgens 37 'A. Oliewaarden. Koninklijke 445K, Con sols 12754, Orion 3654. Tabakken. Deli Mij. 16, Besocki 33. Senembah 270. Rubbers. Amsterdam Rubber 72. De- li Batavia 42, Nederl. Rubber 43, Roti. Tapanoeli 1354. Scheepvaartwaarden. Holl. Am. Lijn 112, Holl. Boot 1854, Kon. Holl. Lloyd 14 Japanlijn 268, Paketvaart 79, "Scheepvaart Unie 86. Marine 1454. Amerikaansche waarden. Hide and Leather 71. Steel 107, Smelting 9854, Ana conda 107, Cigar 81, Atchison Topeka 10854. Voting Rails 26 Denver 154 Sout hern Pacific 9954. Union Pacific 15954-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1