Tweede Bï&d 3 October 1922 BUITENLAND Onschuldig veroordeeld BINNENLAND. Solidariteit. De crisis in het Oosten Eer. antwoord van Kemal aan den Paus. Franse he en Britscfcf persstemmen. Kritiek der Engelsche arbei derspartij. Revolutie in Portugal en Mexico? Ond&r de Telegrammen: Bijeenkomst der geallieerde hooge com missarissen. Een Grieksch generaal op de conferentie van Moedania. Venizelos officieel Grieksch gezant bij de geallieerden. Militaire dienstplicht in Rusland. Staking bij Siemens en Halske. •M. BUITENL. BERICHTEN. Arbeidsvoorwaarden in Sovjet- Rusland. FEUILLETON „Dat aacht ik al. Ja, ja, zij kent 'de heeren wel. Laat die mijnheer maar naar haar toegaan. Lucie is een ingebeeld nestmen ziet ze hier alleen om werk af te leveren." „Dank u, juffrouw Óvide ging weg de juffrouw ging naar de salon terug. „Zij is jaloersch en veracht haar medewerkster," zeide Ovide bij zich zelf. Dat is misschien iets, dat de goe de zaak kan dienen. Het wachtwoord isop alles letten en uit de onbedui dendste dingen voordeel zien te trek ken. Lucie gaat alleen naar het atelier om er werk te brengen. Dat is dus bij vollen dag en bij vollen dag valt siet veel te beginnen, ik moet nog meer en uitvoeriger inlichtingen zien te krijgen, anders is het plan niet uitvoerbaar. Hoe krijg ik die Wel, sapperloot, die juffrouw van straks. Ik zei immers al, dat men niets mag Verwaarloozen. Met hare hulp zal iik komen, waar ik wezen moet." In plaats van door te loopen, be- sloot Ovide onmiddellijk uitvoerin» te geven aan zijn plan. Hij ging terug n.tai het huis van madame Augus tine en begaf zich naar de conciërge woning. De man was afwezigde vrouw was bezig het eten klaar te maken. „Neem u mij niet kwalijk, juffrouw,' zeide de witkiel, „ik zou u wat willen vragen." „Wat wilt u weten „Zoudt u mij ook kunnen zeggen, wanneer de meisjes van het atelier vam madame Augustine naar huis gaan De vrouw glimlachte, als iemand, die begrijpt wat met de vraag werd bedoeld en het Parijsche leven kent. „Dat vraagt u zeker niet voonu zelf." Ovide begon te lachen. „Zeer goed begrepen antwoordde hij. Al pratende stopte hij de vrouw twintig franken in de hand. „Neen, ik vraag dat niet voor mij. Ik vraag dat in opdracht van iemand." „ik zal u alles vertellen," zeide zij, mededeelzamer geworden op eenmaal door de twintig franken. „Er werken Een rede van Poincaré. Nieuwe distributieplannen in Duitschland. Tegen de buitenlanders! EINNENLANDSCH MIEUWS. Hulp aan Rusland. R.-K. Gemeenteraadsleden. Het bezuinigingsrapport. De salarissen van gemeente- personeel. verschillende soorten meisjes bij me vrouw Augustineer zijn naaisters, magazijnmeisjes en coupeuses." „Kunt u me inlichtingen geven omtrent de coupeuses „Zeker. Die gaan 's avonds om acht uur naar huis. Er zijn er drie juffrouw Irma, juffrouw Reine en juffrouw Amanda, een knappe bru nette.. de jongste van de drie." „Is dat die, die een vlekje op de wang heeft „Juist." „En gaan ze gedurende den dag ook weg „Zij hebben 's middags een uur vrij, maar gaan dan om beurten weg. Ze eten in het kleine restaurant hier naast." „Ik dank u vriendelijk, juffrouw." Óvide, die alles wist, wat hij wensch- te te weten, ging weg. Een oogenblik daarna kwam juf frouw Amanda naar beneden, blee bij de deur van de concierge-woning staan en vroeg „Is er geen nieuws, juffrouw Bar- del „Misschien wel," antwoordde zij veelbeteekenend. Wat dan Toe, wat dan zeg het me. Ik weet niets, maar ik veronder stel, dat u spoedig bericht zult ontvan gen van iemand, die zich voor u inte resseert. Heeft men u dan over mij ge sproken Ja- Wie Een chique mijnheer Die ...ij aangesproken heeft was niet zoo deftig, maar wel degene, door wien hij werd gezonden. En wat heeft men u gevraagd Hoe laat u 's middags wegging en hoe laat 's avonds En wat hebt u geantwoord Wat ik moest antwoorden en ver volgens heb ik met veel lof over u gesproken. Juffrouw Bardet, als er iets ge lukkigs gaat. gebeuren, zal ik mij niet ondankbaar toonenIk zal u een gouden horloge met ketting cadeau ge ven. Dat is werkelijk aardig. Nu ga ik gauw eten, het is al erg laat. Amanda Regamy was twee en twin tig jaar. Zij was knap en zeer elegant gekleed. Hare verschijning had haar gemak kelijk toegang verschaft tot de ateliers van madame Augustine. Overigens was zij een meisje, dat alleen streefde naar luxe en genot. Zij wist dat ze mooi was en hoopte in stilte o een aardige villa, waarin gedienstig personeel aanwezig zou zijn, om aan hare ijdele wenschen te voldoen. Op dien bewusten dag schenen de minuten haar uren toe en het oogen blik van vertrek scheen maar niet te willen komen. Ongeveer kwart voor acht ging zij naar haar kamertje, trok een andere japon aan en verliet het atelier. Ditmaal bleef zij niet bij de portier ster staan om een praatje te maken. Buiten gekomen keek zij naar links, naar rechts, zij zag niemand dan een man van omstreeks vijftig jaar, met grijzend haar,' goed gekleed en respec tabel uiterlijk. Die zal 't wel niet zijnmom pelde ?ij. Zij liep evenwel in de richting, waar hij stond en toen zij hem passeerde, groette hij vriendelijk. Amanda dacht bij zich zelf Hé, dat is hij blijkbaar toch Nu, hij ziet er welgesteld uit. Zij groette, noch lachte, maar wandel de langzaam door. Ovide, want hij was 't, die op haar stond te wachten, volg de haar. Ga je gang maar! dacht hij bij zich zelf, de concierge heeft haar plicht ge daan en je behoorlijk ingelicht. Achter elkaar wandelende kwamen zij ten slotte in de Martelaarstraat. De coupeuse stond stil voor een magazijn van linnengoederen, Ovide kwam naast haar staan. Heb ik de eer en het genoegen met juffrouw Amanda te spreken? vroeg hij. Het jonge meisje keek op en deed, alsof die vraag haar verraste. Ja, mijnheer, antwoordde zij. Maar ik heb niet het genoegen U te kennen. Er zijn er zooveel, die u bewon deren, U kunt ze onmogelijk allemaal kennen, antwoordde Ovide galant. Amanda bloosde van trots, toen zij dit hoorde en dacht: Jong is hij niet meer, maar goed bewaard en kolossaal chic. Zij wandelde verder, doch dit maal hield Ovide haar terug. De ontspanning in den toe stand in het Nabije Oosten. Wordt te Parijs met vreugde begroet, seint de correspondent van het „Hbl" aldaar, en al is die ook niet uitslui tend te danken aan het bemiddelendd optreden van Franklin Bouillon, maar gedeeltelijk ook aan de verzoenende ge zindheid van Moestafa Kemal en de di plomatie van Harington, toch is het be grijpelijk, dat men hier met trots op merkt, dat het behoud van den vrede grootendeels op Frankrijk's credit komt. 'Franklin's bemoeiingen, eerst bij Kemal, later bij den Engelschen bevelhebber te Konetantinope], zijn dan toch -wel de belangrijkste factor, die tot verbetering van den toestand heeft geleid. En nu Kemal zijn troepen reeds van Erenkeuy heeft teruggetrokken en geneigd is te komen praten op een militaire confe rentie te Moedania, is er alle kans ont staan, dat men het werkelijk ook wel eens wordt. Hier te Parijs beschouwt men den Turkschen eisch, dat Thacië onmiddellijk door de Grieksche troepen ontruimd zal worden, als volkomen redelijk, aangezien ze niet verzegeld gaat van den eisch, dit gebied reeds dadelijk door de Turk- eche soldaten te doen bezetten. De groote vraag, die men zich hier eteld, is, of nu ook Loyd. George zich redelijk en handelbaar zal willen too- nen. Dat men te Londen de goede dien sten zal erkennen van Franklin Bouillon, die wegens de overeenkomst van An gora daar nog altijd de „bete noire" is, verlangt men niet. Als het Brit- 6che kabinet nu maar op deze zeer aannemelijke Turksche voorstellen wil in gaan en niet opnieuw het oor leent aan inblazingen van Venizelos. Het „Journal" prijst bet beider in zicht en de diplomatie van Harington, die vrij wat meer handigheid en tact getoond heeft dan de heeren te Lon den. Enkele dagen geleden nog is hjj beslissend tusschenbeide gekomen, toen een van zijn ondergeschikten, ongerust omdat hij zijn positie door de Turken omringd zag, order wilde geven het vuur te openen. En in zijn correspondentie met Kemal heeft hij steeds een cour toisie getoond, welke intusschen flink heid niet uitsloot, die een zeer gunstig effect heeft gehad. De staking der operaties. Ofschoon de Turken zich nog niet uit de zone van Tsjanak hebben teruggetrok ken, bestaat toch het vooruitzicht dat zij op eenigen afstand zullen terugtrekken om een strook lands tusschen hun voor posten en de Britsche posities vrij te la ten. Generaal Maurice, de correspondent van de „Daily News" in het Oosten, meldt dat ten einde onverwijld den toe stand in de zóne van Tsjanak te regelen, generaal Harington met Moestafa Kemal is overeengekomen, dat deze officieren zal aanwijzen, die generaal Marden in de zóne zullen ontmoeten om gezamenlijk ter plaatse de grens voor de Turksche en Britsche troepen in de zóne van Tsjanak vast te stellen. Dit voorstel werd gedaan bij wijze van noodmaatregel en zonder vooruit te loopen op de kwestie der neu trale zóne, zooals deze door de gealli eerden werd vastgesteld. De Paus en de crisis. Wij hebben reeds melding gemaakt van het feit, dat de paus zich in een nota tot Kemal pasja heeft gewend, met het ver zoek om, in naam der humaniteit, last te geven nieuwe bloedige conflicten te ver mijden. De „Osservatore Romano" meldt, dat Vrijdag het antwoord van Kemal te Rome zou zijn aangekomen, hetwelk vage verzekeringen zou bevatten. Het Vati- caan heeft verder aan den Grieksch-Ka- tholieken bisschoo van Theodoropel ge telegrafeerd, met de mededeeling, dat het 400.000 lires ter beschikking stelt voor de Grieksche uitgewekenen, zonder on derscheid van geloof. Een kerkvorst zou zich gereed maken om met een specïfcle opdracht naar Smyrna, Konstantinopel en Angora te vertrekken. Engelsche persstemmen. De Londensche bladen van gisteren be groeten met voldoening de verbetering in den toestand aan de Dardanellen. De „Daily Express" zegt: Wij zijn nu in staat te gelooven, dat alle voorwendsels voor een oorlog in het Nabije Oosten vrijwel verdwenen zijn. De Turksche nota aan Parijs geeft duidelijk den grondslag voor een vreedzame regeling. De „Daily Chro nicle deelt deze meening en voegt er *?f:De verbeterde positie is onge twijfeld het gevolg van de krachtige en redelijke houding welke alleen de Brit- sche regecring den moed had aan te ne men. De „Times", die de langdurige bij eenkomsten van het Kabinet bespreekt, zegt: Ofschoon er geen scheuring onder de ministers is geweest, verluidt toch dat er aanzienlijke meeningsverschillen zijn ge wees* tusschen de verschillende deelen van het Kabinet. Vrijdag en Zaterdag wil de de meerderheid der ministers krachti ge maatregelen tegen de Turken in de neutrale zóne, maar de meer voorzichti- gen raadden aan, het uiterste geduld te oefenen en behielden de bovenhand. Een schijnbeweging. Een telegram meldt, dat geloofd wordt, dat de aanwezigheid der Turken aan de Dardanellen slechts een beweging is om de aandacht af te leiden van de militaire bewegingen in het gebied van fsmid, welke gericht zijn tegen Konstantinopel. De Engelsche arbeiderspar tij en de crisis. Arthur Henderson, de Engelsche Arbei dersleider, heeft, Zaterdag te Wimbledon het woord voerend, verklaard, dat zoo noodig een speciale conferentie zal wor den bijeengeroepen van de vak- en ar beidersbeweging om vast te stellen welke stappen genomen dienen te worden om j.e reé®eHng tot de orde te roepen, in dien zij geen acht slaat op den eisch der arbeiders tot het voeren van een politiek, die op vrede gericht is. Henderson zeide, dat de regeering regelrecht op oorlog aanstuurde en dat hij ervan overtuigd was, dat het land de arbeiderspartij zou steunen in haar eisch. Revolutie in Portugal? Verschillende bladen spreken van een revolutionaire beweging, die voorbereid wordt in Portugal ten gevolge van onte vredenheid, onder de officieren van het leger gewekt door de onvoldoend geachte salarisverhooging. De regeering nam voorzorgsmaatregelen, maar er deed zich geen enkel incident voor. Het intern. Dem. congres te Weenen. Hef inievnaiionaal democratisch congres te V eenen heeft talrijke resoluties aan genomen, en wel in de eerste plaats, dat de Volkenbond toegankelijk zal zijn voor alle volken zonder onderscheid, dat de bond wordt omgezet in een orga nisatie van meer democratische richting en dat daartoe de gedelegeerden der volken voortaan worden gekozen, zoo al niet door de volken zelf, dan toch ten minste door de resp. parlementen; ten tweede, dat de hoogste intern, vergade ring worde geraadpleegd in internatio nale geschillen; ten derde, dat alle po litieke rechten (stemrecht) worden ver leend aan de vrouwen in de landen, waar dit nog niet het geval is; ten vierde, dat persvrijheid wordt verzekerd in landen waar deze niet bestaat; ten vijfde, dat Frankrijk de te werkstelling goedkeurt van Duitsche arbeiders voor ide herstelling van het verwoeste ge bied, en ten zesde, dat de gedelegeerden van het congres in hun resp. landen ijveren voor de ratificatie van de ont werpen, te Washington en Genua opge steld door de intern, arbeidsconferentio. Een revolutionnaire bewe ging in Juares. Een deel van het Mexicaansche gar nizoen te Juares is in opstand gekomen en heeft de trouwgebleven regeerings- t.roepen volledig verrast. Na verschillen de gevechten, waarbij enkele dooden en gewonden vielen, raakte de ammunitie der rebellen uitgeput en trokken zij naar de buitenwijken der stad terug. Amerikaansche troepen stelden zich op bij de internationale brug, maar nadat de robellen waren teruggetrokken lieten zij Amerikanen die zaken te doen had den te Juares, toe zich naar de zakenwijk te begeven. Drie Mexicaansche soldaten, die zich bij de rebellen hadden aange sloten, werden dadelijk tegen den muur geplaatst door den bevelhebber der regee- ringstroepen en gefusilleerd. In de „Mededeelingen van de Ver. van Werkgevers" komt een stuk voor over de Russische arbeidswet; het is ont leend aan een overzicht, samengesteld n°or het Internationaal Arbeidsbureau. Het volgende is er aan ontleend: Be arbeidsduur voor volwassen arbei ders is 8 uren voor arbeid overdag en 7 uren voor arbeid 's nachts. De dag wordt gerekend van 6 uur 's morgens tot 9 uur s avonds; de nacht van 9 uur 's avonds lot b uur 's morgens. Op dezen algemee- nen regel zijn uitzonderingen: zoo mag overdag nfe'f langer dan 6 uren gewerkt worden in ongezonde bedrijven; op de bureaux, in de ondernemingen, welke lichtgas produceeren, in de ziekeninrich- tingen door geneesheeren, pleegzusters en vroedvrouwen etc. De arbeidsdag is tot 7 uren beperkt in de tabaksnijverheid en voor werkzaamheden in de open lucht, gedurende het koude seizoen. Iedere wijziging in de algemeene regle menten, betrekking hebbende op verande ring van den gemiddelden arbeidsduur overdag, moet voor iedere onderneming afzonderlijk goedgekeurd worden door de betrokken vakvereeniging, in overeenstem ming met het al-Russische centrale comi té van vakvereenigingen. Overwerk kan slechts verricht worden door mannelijke personen van 18 jaar en ouder en alleen in gevallen, door de Wet voorzien. De wet geeft een maximum aan voor het getal overwerkuren, waarvoor toe stemming kan worden gegeven. In de eerste 4 van de hierboven genoemde ge vallen is voorgeschreven, dat ten hoogste 50 dagen per jaar overwerk mag worden verricht. In de volgende 5 gevallen is het maximum getal werkuren bepaald op 50 per maand. Deze grens mag alleen over schreden worden met machtiging van den buitengewonen gevolmachtigden Commis saris voor de proviandeering van het le ger. Niet gerechtvaardigde afwezigheid van het werk wordt, evenals onthouding van arbeiden zonder geldige reden, beschouwd als onwettige afwezigheid. Om het voort schrijdende absenteïsme tegen te gaan heeft de Regeering beslist, dat de arbei der of de beambte alle loon zal missen voor de dagen, die zij niet gewerkt heb ben. Wordt hij maandelijks betaald, dan wordt voor eiken dag van onwettige af wezigheid 1/24 van het maandsalaris in gehouden. Bovendien wordt ten bate van de organen voor de sociale terzekering, nog zeker percentage van het loon in gehouden. Intusschen schijnt de praclijk slecht overeen te stemmen met de theorie. Zoo constateerde de Arbeidsinspectie in de periode AprilJuni 1921 in Moskou voor 6,9 pCt. van de arbeiders een langeren werkdag dan den normalen. Van de 377 particuliere ondernemingen, waarbij een onderzoek werd ingesteld, bleken 272 de reglementen op den arbeidsduur niet toe te passen. Bij 44 ondernemingen was de arbeidsdag 1012 uur en bii 11 van 14 10 uur. In de periode MaartApril 1922 werden afwijkingen geconstateerd, ook bij de ondernemingen van den Staat. In een schoenmakerij te Ginsburg werd 1214 uren gewerkt, 18 uren bij een sleepdienst, 12 uren in de spinnerij Issaev, enz. enz. enz. Havas meldt, dat de onderminister Col- rat bij dg onthulling van een monument voor de gevallenen te Thaon een rede heeft voorgelezen van Poincaré, die ver hinderd was, waarin deze den nadruk legde op de vredelievendheid van Frank rijk en o.a. beoogde, dat zonder de hel den, die Lotharingen voor Frankrijk red den, Frankrijk de dienstknecht zou ge worden zijn van een imperialistisch Duitschland en nog grooter financieele moeilijkheden zou kennen. Op den Verbondsdag van Katholieke arf>eidersvereenigingen en mijnwerkers bonden in West-Duitschland en Essen verklaarde rijksminister Giesberts, dat men op een verdrievoudiging van den broodprijs moest rekenen en wel op zijn laatst met 1 November. De regee ring zal waarschijnlijk gedwongen zijn, met dien datum tevens de distributie voor brood, vet en melk weer in 'te voeren. Gisteren zou de sociaal-democrati sche fractie een besluit nemen ten aanzien van de verhooging van den prijs van distributiegraan. Ofschoon de sociaal-democraten zich van het begin af met groote kracht tegen de verhoo ging van den graanprijs hebben ver zet zullen zij, naar wij van betrouw bare sociaal-democratische zijde verne men, toch een zekere verhooging van de distributieprijzen goedkeuren. De betrokken autoriteiten zijn er, naar de „Berl. Morgenpost' ver neemt, door het rijksministerie van binnenlandsche Zaken nadrukkelijk op gewezen, met het' verleenen van visa aan buitenlanders voor 'n reis naar Duitschland uiterst voorzichtig te zijn. Iedere buitenlander, die een visum aanvraagt, moet het doel van zijn reis opgeven. In alle gevallen, waar in het gemotiveerde vermoeden be staat, dat de buitenlander slechts naar Duitschland wil komen om daar valuta-inkoopen te doen, wordt hem het visum geweigerd. Verder werd bepaald, dat de aanvragen om' ver lenging van het verlof tot uitblijven in Duitschland strenger dan tot nu toe onderzocht zullen worden. Het doel van deze maatregelen is, te be letten dat Duitschland door vreem delingen wordt overstroomd. Nadruk kelijk wordt er op gewezen, dat ze alleen tegen „valuta-hyena's" zijn ge richt. De secretaris van het comité van actie der verwoeste gebieden, de heer Doucedame, die le Keulen met verte- geenwoordigers van Duitsche organi saties heeft onderhandeld in zake le veringen in natura voor het herstel der verwoeste gebieden, heeft na: een onderhoud met den minister voor de bevrijde gebieden, Reibel, aan „TOeu- vre" meegedeeld, dat de regeeri.ng gee nerlei bezwaar had tegen een over eenkomst cn dat ten aanzien der be- noodigde steenkool dezelfde facilitei ten zouden worden veFleend als die welke waren toegestaan in zake het accoord De Lubersac Stinnes. Het Nansen-comité te Genève meldt door bemiddeling van het N.T. A., dat dank zij de verbetering in het vervoerwezen en de vorming van uitgestrekte opslagplaatsen in Ri *>- land, de levensmiddelenpakketten, ver zonden via het intern. Roode Kruis- comité en de Nansen-missie, in den kortst mogelijken Lijd aan het verlang de adres worden bezorgd. Tienduizen den door de geadresseerden geteekende verklaringen zijn te Genève ontvangen en aan de afzenders doorgezonden. De slechte berichten over den oogst in Rusland hebben het Nansencomité doen besluiten dezen winter den arbeid nog voort te zetten en uit te breiden. De bond van vereenigingen van invaliden en oudstrijders in Frankrijk heeft in een vergadering in de Sor- bonne een motie aangenomen, waar in de Fransche regeering, die te Ge nève en in de Oostersche quaestie zoo juist blijk heeft gegeven van een vredelievenden geest, wordt uitgenoo- digd krachtig te blijven weigeren daad-" werkelijken steun te verleenen aan elke oorlogspolitiek en imperialistische politiek, van welke zijde die ook moge komen. Uit Berlijn wordt doo-r het W. B. gemeld, dat de politie daar een inbre kersbende heeft gearresteerd, die sedert bijna een jaar diefstallen pleegde in de confectiemagazijnen en voor millioe- nen heeft geroöfd. De gearresteerden bekenden. In de laatste dagen is het weer voor gekomen, dat in sommige katholieke bla den gepolemiseerd werd over de vraag, wie, of liever welke onzer volksgroepen vóór vier jaren het toenmaals dreigend revolutiegevaar zou hebben gekeerd. Het is een vraag, zegt het „Centr." die allerminst zich leent voor twistge schrijf, en waarop het antwoord sinds lang gegeven werd door de feiten. „Vast toch staat, dat de dreiging van November 1918 in de eerste plaats tegen over zich vond de krachtige houding en het zeer heslist optreden der Regeering. Nederland had op dat bewogen tijdstip het bewind, dat het behoefde. Daaromtrent kan geen twijfel bestaan. En het vond ook dit zal geen de minste tegenspraak vinden prijzens- waardigen steun in onze organisaties. Het zal de onvergankelijke verdienste blijven van onze arbeiders, dat zij geen oogenblik het oor leenden aan het lok kend gefluit van den socialistischen vo gelaar, doch zich onmiddellijk zeer be slist en onverzettelijk tegen hem keerden. Zij toonden daardoor goede en be ginselvaste katholieken te. zijn. Maar juist, wijl het hier om princi- pieele zaken ging, sprak het vanzelf, dat andere katholieken onverschillig van welke maatschappelijke positie of werkkring evenzeer en niet minder vastberaden der Kegeering hun steun boden, en voor de handhaving der orde opkwamen. Onze partij in haar geheel stond pal in die dagen, ©n van de andere Recht- sche groepen kan hetzelfde worden ge zegd, terwijl ook dient erkend, dat aan de overzijde velen bereid en gereed wa ren, het gouvernement met raad daad ter zijde te staan. Tegen de Revolutie, die woedde aan onze grenzen, keerde zich de overgroo- t» meerderheid van ons volk. Dit is het nuchtere, onloochenbare feit. En nu mogen wij zeker dankbaar en met fierheid constateeren, dat de katho lieken als belangrijk en goed georgani seerd volksdeel daarbij een voorname taak hebben kunnen vervullen; maar wat wij niet mogen is, onderling te gaan kib belen over de vraag, aan welken stand, of groep daarvoor nu eigenlijk de meeste eer, zoo niet alle eer toekomt. Het is kleingeestig en het is onre delijk. Wij stonden in 1918 naast elkaar tot wering van een gemeenschappelijk ge vaar. Wij waren solidair. Wij zullen nooit iets anders kunnen doen, dan wij toen in krachtige eenheid hebben En evenzeer als wij elkander noodig hadden in 1918, hebben wij elkander noodig in dezen tijd en zullen wij el kander noodig hebben in de toekomst Maandag vertrok van Amsterdam het s.s. „Vechtstroom" van de Hollandsche Stoomboot-Mij., met een lading levens middelen, kleeding, enz. bestemd voor de noodlijdende Russan in de z.g. „Hol landsche districten" bij Samara. De lading van het schip vertegen woordigt een waarde van plm. f 70.000. De zending gaat, evenals de laatste in de maand Juni, weder uit van het Nederlandsche Roode Kruis en het Ne- derlandsche Nansen-Comité. Geladen werden o.a.: 30.000 K.G tar webloem, 50.000 K.G. roggebloem," 10.000 K.G. havermout, 70.000 K.G witte boo- nen, 30.000 K.G. groene erwten, 275 va- staansmogelijkheid van een groolen bond. ten auto-onderdeelen, 10.000 K.G. sui ker, 32.500 K.G. aardappelen, eenige kis ten boter, en een groot aantal oolli di verse levensmiddelen. Het was het Nederlansche Roode Kruis mogelijk een belangrijke zending klee ding en schoeisel voor de Nederlansche kolonie te Petrograd mede te geven, o.a. doordat het Centraal-Comjté voor steun aan Nederlanders in het Buitenland een bedrag van f 2000 ter beschikking stelde en nog een bedrag van f 1000 bij het Roode Kruis voor dit doel beschikbaar was. Het Algemeen Kleerencomité voor Rus land, Oostenrijk, Hongarije, Duitschland enz. zond wederom een groote partij kleeding mede, en voor een waarde van f 300 aan levensmiddelen. Ook werden medegenomen 15.000 stuks kinderkleeding vervaardigd door de leerlingen der Amsterdamsche Gemeen tescholen. Te Petrograd wordt de lading door den leider der Zweedsche levensmidde len-transporten overgenomen. Deze zorgt voor het verdere vervoer tot Samara, alwaar de verdeeling in de Hollandsche districten onder toezicht der Nederland sche gedelegeerden, plaats heeft. Voorbereiding van een Vereeniging. Zaterdagmiddag om 2 uur had eene ver gadering plaats te Eindhoven in de zaal van den R.-K. Volksbond uitgaande van het Centraal Bureau van de K. S. A. om te komen tot oprichting van een Bond van R.-K. Gemeenteraadsleden. Slechts een 20- tal personen hadden gehoor gegeven aan den door het Centraal Bureau gedanen op roep. De voorzitter merkte op, dat het de be doeling van de K. S. A. niet kan zijn om een bond op te richten. Alleen vond zij het noodig en wenschelijk een vergadering bijeen te roepen om de mogelijkheid van een dergelijken bond onder het oog te zien. De heer Heerkens-Tbijssen uit Haarlem memoreert, dat in 1912 een Bond van R.-K. Gemeenteraadsleden was opgericht. Spreker gaat dan het korte bestaan van dezen bond na, en komt tot de conclusie, dat hij thans door het gebrek aan belangstelling bij de leden, het eenig overblijvend lid is der vroegere vereeniging. Spreker stelt dan voor om misschien met eenige wijzigin gen een nieuwen bond op te richten op de puinhoopen van den vroegeren bond en stelt al zijn bescheiden gaarne ter be schikking van den nieuwen bond. Spreker neemt echter ten opzichte ook van een nieuwen bond geen al te groot optimisme in en beveelt aan het vormen van kringen, die onder een Centraal Bestuur werkzaam zouden kunnen zijn. De voorzitter, mr. Tepe, deelt dan aan de vergadering me de, dat aan alle R. K. Gemeenteraadsleden óf per convocatie óf per communique in de pers mededeeling is gedaan van deze vergadering en maakt er met genoegen melding van, dat behalve een 4-tal be richten van verhindering een groot aan tal sympathiebetuigingen van verschillende deelen des lands zijn binnengekomen. Dr. Hofman uit Gouda, die daarna het woord verkrijgt, stelt zich als voorzitter van een Bond van R. K. Gemeenteraads leden in den Statenkieskring Gouda. Zijn bond omvat een 50-tal leden en heeft tot nu toe goed werk kunnen verrichten. Spreker stelt aan de vergadering voor een studiecommissie in het leven te roepen en gebruik te maken van de kennis opgedaan bij den vroegeren bond. De heer Kramer uit Zuid-Scharwoude, ondersteunt dit voorstel. Eveneens de heeren mr. Rommc en Max van Poll. De heer van Wijk uit Nuenen, als platte lands-gemeenteraadslid bepleit de vorming van kringen onder een centraal bestuur. De heer Klein uit Haarlem is eveneens voor instelling eener commissie. De heer v. d. Putt uit Eindhoven, is niet voor directe oprichting van den bond, aan gezien hij werkelijk het practische nut hier van niet kan inzien. Buiten de orde toont spr. aan, dat zelfs de in Eindhoven be staande R. K. Raadsfractie aan te weinig belangstelling van de zijde der leden is be zweken, Zoodat hij zeker vreest voor be ten haring, 42 kisten gedroogde groen ten 2000 K.G. gedroogde aardappelen, 15.000 K.G. zout, 200 kisten geconden seerde melk, 10 kisten vensterglas, 1000 K.G. cacao, 1000 K.G. mager spek, 40.000 K.G. haver, eenige vaten auto olie, 6 kisten gedragen kleeding, 2 kis- De heer Heerkens blijft buiten de orde der vergadering, als hij den heer v. d. Putt bestrijdt en aantoont, dat b.v. te Haar lem een R.-K. Raadsfractie alleszins re den van Bfestaan heeft. Spreker wijst er verder op, dat bij eventueele oprichting van een bond zeer zeker het finantieele gedeelte goed onder fiet oog moe! worden gezien. De heer Staal uit Eindhoven verklaart het bezwijken van de R. K. Raadsfractie als gemis aan voeling onderling en wil aan- toonen, dat de vorming van kringen, door de grootere gemeenten zeer zeker op prijs kan worden gesteld. De heeren De Bruijn uit Utrecht, Jansen uit Eindhoven en van Rijzewijk uit Tilburg, voelen alles tot op richting van een bond en sluiten zich aan bij het gesprokene door mr. Romme. De heer Schreuder uit Eindhoven wil in een kort woord verbeteren hetgeen door den heer v. d. Putt is gezegd aangeande bel bezwijken van de Ëindhovensche R. K Raadsfractie en schrijft dit toe aan der door de leiding dezer fractie tot 2 maai gepleegden woordbreuk. Ook vindt spr. dat de door Mr. Romme genoemde invloed op de wetgeving beter kan worden ver kregen in de Neutrale Vereeniging van Ne derlandsche gemeenten. Mr. Tepe, d« voorzitter komt in zijn slotwoord tot de conclusie, dat behoudens den heer v. A Put (wat deze later ontkent) de geheele vergadering iets voelt voor oprichting van een Bond v. R.-K. Gemeenteraadsleden en stelt voor de Studiecommissie thans oh deze vergadering te benoemen. Na eenige discussies worden en slotte benoemd de heeren Mr. Romme uit Amsterdam, Van Rijzewijk uit Tilburg en Blom uit Eind hoven, die deze aangelegenheid in studie zullen nemen. De commissie koos tot voorzitter Mr. Romme, tot secretaris den heer Van Rijze wijk. Zij besloot vóór 1 Januari te Haarlem bijeen te komen, terwijl Mr. Romme eea ontwerp-rapport zou samenstellen. Aan het tweede verslag van de Be- zuinigingscommissie ingesteld bij K B. van 20 Sept. 1920, ontleenen wij het volgende Voor den huishoudelijken dienst bij het departement van Buitenl. Zaken is op de begrootiing van 1922 een be drag van f 304.000 toegestaan. Deze som kwam der commissie buitenge woon hoog voor al nam zij in aanmer king dat de telegrammen en de bui- lenlandsche paspoorten groote som men per jaar vorderen. Na onderzoek kwam zij tot de slotsom, dat door ge brek aan voldoende toezicht en ge mis van de vereischte spaarzaamheid de uitgaven voor den huishoudelijken dienst onnoodig hoog zijn opgevoerd. Bij schier alle groepen van uitgaven meende de commissie dit euvel tö moeten constateeren. Inzonderheid de zeer aanzienlijke kosten voor meubileering, electrische installation en schrijfbehoeften trok ken haar aandacht. De uitgaven voor meubilair en electrische installatiën in 't gebouw bedroegen over 1919,1920 en 9 maanden van 1921 niet minder dan* f 121.000, waarvan pl.m. f 17.000 werd betaald voor de inrichting van de ambtswoning van den Minister van Buitenlandsche Zaken. Vier leveran ciers, te weten een Electrotechnisch bureau, een meubelmaker, een behan ger en stoffeerder en een timmerman, ontvingen over genoemd tijdvak van twee jaar en negen maanden, resp. f42.200, f 10.100, f25.800 en f 15.7oo. Met betrekking tot de uitgaven aan schrijf- en bureelbehoeften, welke over 1920 een bedrag van f 33.000 beliepen, zonder de kosten van buitenlandsche passen, nam de commissie dezelfde gebreken waar als hiervoren zijn ge schetst. Een duplicator, in 1920 aan gekocht voor f 425, werd na een half jaar te zijn gebruikt vervangen door een ander toestel, dat f 575 kostte. De eerste machine, welke nog in zeer goeden toestand verkeerde, was op zolder opgeborgen. De voor het depar tement benoodigde schrijf- en bureel behoeften werden, met uitzondering van enkele papiersoorten, in de laatste jaren steeds aangekocht bij een klein handelaar, le 's Gravenhage. Zijne vor deringen bedroegen over 1919 en 1920 en 'n deel van 1921 tezamen ongeveer f45.000; over 1920 alleen f25.900. De commissie sprak er hare bevreemding over uit, dat aan dezen handelaar zulke belangrijke leveringen waren op gedragen zonder dat aan anderen de gelegenheid tot mededingen was ge* geven. Het niet goedkeuren der gemeente- begrootingen. De Minister van Binnenlandsche Za ken heeft aan de Ged. Staten der on derscheidene provinciën het navolgende schrijven gericht: „Meermalen komen te mijner kennis eevallen van onthouding van goedkeu ring door Colleges van Ged. Staten aan gameentebegreoiingen, op g ond van nadk het oordeel van die Colleges, te laag uitgetrokken salaris van personeel in gemeentelijken dienst. Nu algemeen gestreefd wordt naar beperking van kosten van den openbaren dienst, wil liet mij voorkomen, gewenscht te zijn, dat de Colleges van Ged. Sta ten, bij de beslissingen omtrent be doelde begrootingen indachtig zijn, dat pressie van hooger hand tot opvoering van salaris ware te vermijden of al thans tot uiterste gevallen te beperken. Daartoe veroorloof ik mij voor zóó veel noodig, de medewerking van uw College in te roepen." (Wordt vervolgd^

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 5