Woensdag 4 October 1922 45ste Jaargang No. 14264 EERSTE BUD PrijsschommeSmgen. sTmwEms. AGENDA 5 OCTOBER Dit nummer bestaat uit 2 bladen. k V- Kamer van Koophandel en Fabrieken. Voor het examen M. O. Lichaamsoefeningen. Zang en Vriendschap. R.-K. Kring. Retraite. VAN ONS KANTONGERECHT. Publiek en Politie- J. J. WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. Telesrrafisc!' Weerbericht. Een zeldzaam jubileum. Dé hbanoèmënTspriJs b4' draagt voor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 3 25 Per Week0.25 Franco per post p. kwart, bij vooruifbet. 3.57 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. [Telefoonnummers: 1426 l 2741 en 1748. Postrekening No. 5970 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT De laatste jaren is het verloop der indexcijfers tot gemeen goed van bijna iedereen geworden. Was voorheen de statistiek van groot- en kleinhandel- prijzen voornamelijk een onderwerp van belangstelling bij economen en tnannen van zaken, in de oorlogsjaren en den daarop volgenden tijd neusde ihet oourantenlezend publiek met graagte in de cijferreeksen en geen vakvereeniging kon een vergadering gouden of een adres verzenden, geen gemeenteraad of Tweede Kamer kon vergaderen of de t cijfers der prijs- slijgingen worden naar voren gebracht. iVooral de serie statistische mededee- lingen van het Bureau van Statistiek der gemeente Amsterdam deed daarbij in de latere jaren goede diensten. Toen echter de stilstand in de prijs stijgingen en zelfs een vermindering Üer duurte intrad, voelde men een onvoldaanheid over de indexcijfers., waaraan de meesten geen verklaring konden geven. Men zag de cijfers aan merkelijk naar beneden gaan en be merkte in eigen huishouding niet een evenredige daling van de kosten. Dit gevoelde men ook aan het bovenge noemd bureau van statistiek; en in een thans verschenen nieuwe serie schrijft dan ook de directeur in een voor woord, dat de wensch is ontstaan naar gegevens, waaruit het verband, dat er tusschen al die cijfers be staat, en hun beteekenis voor de ken nis der duurte, kan worden afgeleid. Dat de groothandelsprijzen op een zeker lijdstip alléén niet geschikt zijn om de duurte voor den verbruiker op dat tijdstip te bepalen, is thans wel tot ieder, die zich voor deze zaken in teresseert, doorgedrongen. Des te be langwekkender evenwel is het na te gaan, welken invloed die prijzen ten slotte hebben op de kleinhandelsprij zen en na hoeveel lijd zich die invloed op de laatste en daardoor op de kosten Van het levensonderhoud doet ge voelen. De wensch. werd meermalen geuit, dat hiernaar een onderzoek zou wor den ingesteld. Aangezien de uitkom sten van\ een dergelijk onderzoek een waardevolle aanvulling zouden vormen van de verschillende statistieken over prijzen en kosten van het levenson derhoud, welke reeds door het Bureau worden gepubliceerd, en liet belang op zichzelf daarvan reeds van den aanvang voor het Bureau vaststond, werd besloten, dat dit een poging zou doen om ook op dit gebied tot een bruikbaar resultaat te komen. Met het zeer omvangrijke onderzoek dat hiervoor noodis }vas. en de be werking der resultaten werd de hoofd commies bij het Bureau, dr. R. Claeys, belast; van zijn hand is dan ook het bier besproken werk. Hij ging er van uit, dat het eenvou dig naast elkaar plaatsen van gemid delden van twee reeksen reeds voor banden groothandels- en kleinhandels prijzen om die met elkaar te vergelij ken, veel te ruw was om een betrouw baar resultaat te kunnen verkrijgen en dat dit slechts mogelijk was, als het mocht gelukken wan een bepaald artikel, dat in den kleinhandel wordt verkocht, zoowel den loop van de ver koopprijzen over eenige jaren, als dien der prijzen in den groothandel en daarnaast nog den loop der prijzen van de grondstoffen, waaruit het is samengesteld, in diezelfde jaren to verkrijgen, zoodat deze met elkaar konden worden vergeleken. Het bleek weldra, dat van slechts betrekkelijk weinig artikelen zoo volledige gege vens te vinden waren als voor het Idoel noodig werden geacht, zoodat ten slotte de statistiek slechts kon loopen. over enkele, zorgvuldig daar voor uitgezochte artikelen en wel vier verschillende groepen, n.l. schoeisel met leder en huiden, eenige soorten ongebleekt en wit katoen, boter en margarine en eenige kruidenierswaren: suiker, zout, soda, zachte zeep, kof fie, cacao, tarwebloem, groene erw ten, bruine boonen, havermout en rijst. En zelfs met dezen beperkten op- Zet mocht het niet gelukken het doel, n.l. prijzen van dezelfde artikelen met bun grondstoffen te vergelijken, ten [volle te bereiken. Uit de verwerkte gegevens, welke Over de drie laatste jaren loopen, een enkele greep en wel uit 't hoofdstuk buiden, leder en schoenwerk. Het blijkt, dat de dalingbeweging, ■welke de lederprijzein hebben ondergaan, zich in veel verzwakte mate en ook vee) later in de kleinhandelsprijzen van het afgewerkte schoeisel heeft doen ge voelen. Voor het leder ziet men, dat in AprilMei 1920 de groote daling is in getreden, welke zich van dat oogenblik af heeft voortgezet. De schoenprijs daar entegen begint wel geleidelijk af te brokkelen in Juli van datzelfde jaar, doch de snelle en sterke daling, welke den prijs der schoenen moet aanpassen aan een normaal niveau, is eerst merk baar in het najaar 1921, op een oogen blik zelfs jlat de grondstof weer een nijging vertoont tot stijging. Voor een verdere beoordeeling zijn de gegevens omtrent den prijs van schoenen in den groothandel, welke m de tabel en de grafiek zijn opgenomen en verwerkt van veel nut. In de lijn, die op deze ge gevens betrekking heeft, en in die der kleinhandelprijzen, z'jn immers uiteraard meer punten van overeenstemming te vinden dan in de twee eerstgenoemde: de winkelprijs van schoenwerk zal zich nauwer aansluiten bij den prijs in den groothandel van hetzelfde artikel dan bij den prijs van leder. Toch ziet men daar ook het verschijnsel, dat de daling later komt (de daling in den groothandel AdverFenfiën 35 eenfo per regel Bij cootract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden cne- dedeeling: 60 cents pei regel Vraag- en Aanbod- advertentiën t—4 regelt 60 cents per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. in Mei 1920 veroorzaakt slechts twee maanden later een in den kleinhandel) en dat ze in omvang bij die in den groothandel achter blijft. De stijgingsbe weging in het voorjaar 1919 daaren tegen, heaft in den kleinhandel een scherperen vorm aangenomen dan in den groothandel, terwijl de hoogere prijzen zich ook langer dan daar hebben kunnen handhaven. De algemeene conclusie van dit hoofd stuk, neergeschreven bij een samenvatten de graphiek luidt als volgt: Voor zoover de cijfers conclusies toe laten, blijkt dan duidelijk uit deze voor stelling dat, wat de behandelde waren- groep betreft, de prijs der grondstoffen dien van het afgewerkte fabrikaat in den kleinhandel niet bepaalt. De hui denmarkt is voor den prijs van schoen werk in geenen deele van invloed. Omgekeerd: niettegenstaande i-n het begin der driejarige periode (19191921) leder en schoenprijzen een neiging tot daling aan den dag leggen, bewegen de huidenprijzen zich dadelijk in stijgende richting. De loop van de lijn der hui den staat volkomen los van dien der andere lijnen. Het uitgesproken specu latief karakter van den huidenhandel komt hierin wel tot uiting. Zoo is deze statistische bijdrage vol merkwaardigheden. Om velerlei redenen zijn er geen conclusies uit te trekldan, waarop men positief mag bouwen; de gegevens over de drie afgeloopen jaren waren slechts moeilijk en onvolledig te verkrijgen, hier en daar misschien on betrouwbaar enz. Wel echter is er dit al vast uit te besluiten, dat men met dergelijke statistieken uiterst voorzich tig moet zijn. Waar eomstijds zelfs belangrijke be palingen in collectieve contraten worden gebaseerd op de prijsschommelingen dier statistieke gegevens, stemt het boven aangehaald rapport tot nadenken. In ieder geval vernemen wij met genoe gen, dat het Amsterdamsche bureau van 1 Januari 1923 af zijn studie over de prijzen der grondstoffen en die in den groot- en kleinhandel opnieuw zal be ginnen. Voor den komenden tijd krijgen wij dan ten minste gegevens, waaraan men houvast heeft. Sociëteit „St. Bavo" Kantoorbedienden 8 uur Espera mto 8 uur Bestuur Spoor en Tram, 8 uur Trampersoneel, 8 uur Besuur Bakkers 8 uur. Stadsschouwburg Toonkunst mevr. Oharies Cahier. Groote Kerk. Orgelbespeling door den heer George Robert van 23 uur, Flora-theater Kleine Houtweg Bioscoop-voorstelling. Luxor-tcaroom. Groote Houtstraat 139. Middag- en avondconcert. Bisschoppelijk Museum Jansstraat Da gelijks uitgenomen Zaterdag- Zon- en feestdagen toegankelijk. R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraal 49, Eiken dag gedpend van 1012J4, van 25 en van 710 u. behalve des Maandagsochtends en op Zon- en Feestdagen. Uitleen van boeken van half 39 uur. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnenstraat 15 Alle werkdagen voorm. van 912 uur, nam. van 25 uur. Zaterdags alleen van 912 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des voorm. van 1012 en des nam. van 2 tot 4 en van 8 tol 9 uur. Luxor-theater Groote Houtstraat 139- 141 Bioscoop- en variété-voorstelling Hotel Spoorzicht Stationsplein. Concert. Oud-Holland Verwutft Matinée en avondconcert. Dinsdagavond vergaderde de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken, in haar gebouw Kruisweg 70, onder voorzitterschap van den heer Ernst H. Krelage. Afwezig met kennisgeving de heeren Teding van Berkhout, Lamp, Weijburg en Enschedé. De heer Van Hardenbroek wordt door den voorzitter geluk gewenscht met zi;n verkiezing tot voorzitter van de afd.' Grootbedrijf. De notulen der vorige vergadering worden goedgekeurd. Ingekomen is een verzoek tot bijwo ning van een bespreking op Maandag 9 October a.s. in het gebouw van het De partement van Landbouw, waar o.m. ter sprake zal komen de bevordering der onderlinge samenwerking der Kamers van Koophandel. Verder zijn verschillende adressen, be- oogende de wenschelijkheid tot het stich ten van een vereeniging van Kamers van Koophandel en van concentratie van den arbeid der Kamers, ingekomen. Dit punt zal in besloten vergadering behandeld worden. De adressen worden voor kennisgeving aangenomen. De Minister van Waterstaat heeft me degedeeld, dat niet gedacht kan worden aan verlaging der vrachten voor het ver voer van bestelgoederen en dat tegen invoering van ambtshalve spoedbestelling van bestelgoederen bezwaar bestaat. Evenwel kunnen afzenders desgewenscht aflevering „station restante" voorschrij ven en den geadresseerde verwittigen, dat de zendingen aan het station in ont vangst kunnen worden genomen. Het Bureau stelt voor op het antwoord terug te komen in de missive welke in bewerking is inzake de verlaging van reizigerstarieven en vrachtprijzen. Aldus besloten. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken te Amsterdam heeft een schrijven gericht tot de Kamer, naar aanleiding van art. 21 le lid sub C der wet op de Kamers van Koophandel, welke aan de Kamers de bevoegdheid geeft, een retri butie te heffen wegens door haar aan belanghebbenden bewezen diensten of voor hen verrichte werkzaamheden. De Amsterdamsche Kamer geeft in overwe ging voorshands van deze bevoegdheid gebruik te maken. Het Bureau stelt voor de bestaande le ges-tarieven te handhaven, doch den se cretaris te machtigen in speciale geval len afwijkende tarieven te berekenen. Aldus besloten. Verder verzoekt de Int. Kamer van Koophandel de bijdrage van het lidmaat schap der Haarlemsche Kamer, welke 50 is, te verhoogen. Het Bureau stelt thans voor de bij drage op 100 te bepalen. Aldus besloten. De Kamer van Koophandel te Eindho ven heeft aan den Minister van Finan ciën een adres gezonden, inzake de ont- werp-wijzigingen van de tabakswet; hij vraagt een verhooging van 15 tot 25 per 1000 sigaren, benevens een spoedige behandeling van het ontwerp. Voor kennisgeving aangenomen. De K. v. K. te 's-Hertogenbosch ver zocht den Minister van Waterstaat, om het mogelijk te maken, dat ook van an dere plaatsen dan Den Haag, Amsterdam en Rotterdam uit, rechtstreeks met Enge land getelefoneerd kan worden. In handen der Commissie van Handel en Vervoer gesteld. Verder wijst deze Kamer op de hooge post telefoon en telegraaftarieven en dringt op verlaging aan. Eveneens in handen der Commissie van Handel en Vervoer gesteld. De K. v. K. voor Westelijk Noord-Bra bant dringt in een adres aan den Minis ter van Landbouw aan op wijziging van de Handelsregisterwet en van het Kon. besluit van 29 Sept. 1920, Stbld. 764. In handen gesteld van het bureau en de Commissie voor het Handelsregister. De Gem. Middenstandsfederatie „Sint Nicolaas" te Lisse heeft een adres inge zonden, waarin aangedrongen wordt, po gingen te doen den 70 minuten-dienst Haarlem-Leiden vice versa, te doen ver anderen in een half uur dienst. Het Bureau stelt voor, zich direct tot de directie der N. Z. H. te wenden. Aldus besloten. De heer HOOY stelt voor, de besloten vergadering in het openbaar te houden en niet aan het eind der vergadering, doch na de ingekomen stukken. De voorsteller licht toe, dat begrootin gen altijd in het openbaar behandeld moe ten worden. Spr. zou dit van deze Kamer daarom ook willen. De VOORZITTER zegt, dat het een zeer huishoudelijke begrooting is. Begrootingen van gemeenteraden e. d. moeten wel in het openbaar behandeld worden, maar om dat het een huishoudelijk karakter draagt, meent het Bureau haar in besloten verga dering te moeten behandelen. De heer VAN HARDENBROEK vindt, dat er al te veel in het openbaar vergaderd wordt. Spr. vindt, dat de begrooting der K. v. K., waarin het publiek toch geen be lang stelt, beter in besloten vergadering kan behandeld worden. De heer HOOY zet nog uiteen, dat hij zijn voorstel handhaaft, omdat bij een be- grooling ook de algemeene richting der werkzaamheden der Kamer daarbij be sproken worden. De VOORZITTER meent, dat, wanneer men groote lijnen wil volgen, men daarop voorbereid moet zijn en dit niet zoo past bij de behandeling van de cijfers der be grooting. De heer WEBER zegt, dat de leden hier zitten als afgevaardigden van vereenigingen en dat deze wel belang stellen in de be sprekingen der Kamer. Spr. is voor het voorstel Hooy. De heer TEN BOOM erkent de moeilijk heid, nu deze zaak in het openbaar te be handelen, doch zou dit toch wel voor de toekomst nader onder de oogen willen zien. De heer BURGERSDIJK is er vooreerst nog voor, de begrooting in besloten ver gadering te behandelen, maar wenscht daarbij den leden alle gelegenheid te geven, hun wenschen naar voren te bren gen. De heer VAN LIEMT meent, dat de Kamer in besloten zitting kan vergaderen, maar als zij het dan wenschelijk oordeelt iets te publiceeren, kan dit altijd gebeuren. De heer HOOY zegt, dat de voorgaande spr. het doet voorkomen, alsof spr. wat men noemt, voor de publieke tribune wil spreken. Dit is niet zoo, spr. wil over de hoofden der leden anderen bereiken en dat kan hij door openbare vergadering. De motie van orde van den heer Hooy wordt dan in stemming gebracht en ver worpen met 109 stemmen en 1 blanco. Voor de heeren Meyer, Treur, Ten Boom, Jonkheer, Klein Schiphorst, Van Liemt, Miezerus, Weber en Hooy. Goedgekeurd wordt het concept adres aan den Dir.-Gen. der Posterijen, betreffen de wijziging van den telefoongids. De Kamer van Koophandel te Tilburg heeft geadresseerd inzake wederinvoering van kilometerboekjes. Goedgekeurd wordt nu het concept, waarin de Haarlemsche Kamer het adres, aan de directie der Ned. Spoorwegen gericht, steunl. Naar aanleiding van een adres van den heer F. A. A. M. Allard en 26 andere forensen, alleen in 't bezit van een traject- kaart HaarlemIJmuiden, zal de Kamer zelf een adres zenden aan den Raad van Toezicht op de Ned. Spoorwegen met ver zoek, om 5.15 uit IJmuiden een trein te doen vertrekken en dan de treinen welke 4.43 en 5.23 uit IJmuiden vertrek ken te doen vervallen. Het concept wordt goedgekeurd. In de vorige vergadering werd in han den van de Commissie voor het winkel bedrijf gesteld een adres van den Ned. Slagershond aan den Minister, om te ver krijgen verlenging van den arbeidstijd in het slagersbedrijf. De Commissie heeft een vergadering gehad met de besturen van Slagerspa troons en Slagersgezellenvereeniging. Als motief voerden de patroons aan, dat door verlenging van den arbeidstijd de pro ducten beter verwerkt kunnen worden en de slagers dan met minder moei lijkheden buiten hun schuld te kampen zullen hebben. Ook het loonvraagstuk is behandeld. De patroons verklaarden bij verlenging van den arbeidstijd het loon niet te ver hoogen. Bij handhaving van den tegen- woordigen tijd zal tot loonsverlaging worden overgegaan. De gezellen beweerden, dat er gansch geen redenen voor loonsverlaging aanwe zig waren. De Commissie is het niet gelukt, een stemmigheid te bereken; de besturen der gezellen waren niet gemachtigd, zoo zon der meer de 55-urige werkweek te aan vaarden. De Commissie stond voor een moeilijk geval, maar heeft thans hare conclusie getrokken en adviseert, om het adres van den Ned. Slagershond te steunen op grond dat de werkzaamheden in het Slagers- bedrijf niet te vergelijken zijn met fa brieksarbeid en voor een zoo groot gedeelte in de frissche lucht. De bezwaren der patroons komen haar aannemelijk voor en een loonsverlaging voor de ge zellen lijkt minder gewenscht Besloten wordt het adres van den Ned. Slagershond te steunen. De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Delft en Omstreken heeft tot den Raad van Ministers een adres ge richt, waarin de Kamer haar leedwezen en teleurstelling uitspreekt over het aan gekondigde voornemen tot opheffing van het Departement van Landbouw, Nijver heid en Handel als zelfstandige instelling. Verder bepleit de Kamer, dat aan het bezuinigingsmotief, dat vermoedelijk heeft voorgezeten, evengoed zou kunnen zijn voldaan door onderbrenging van het be staande departement van Arbeid onder dat van Landbouw, Nijverheid en Handel. Hierdoor zouden deze afdeelingen meer op den voorgrond zijn gebleven dan tot nu toe het geval is. Indien aan het verzoek om' hiertoe over te gaan niet kan worden voldaan, dan zou de Kamer van Delft willen aan dringen om in elk geval de noodige waarborgen te scheppen, teneinde te voor komen, dat de belangen der beide af deelingen Nijverheid en Handel in het gedrang zouden geraken. De VOORZITTER zet uiteen, dat de zaak van groote importantie is en het daarom beter zou zijn, als de Kamers v. Koophandel gemeenschappelijk optraden. Maar daarom meent het Bureau, dat eerst de meening dezer Kamer bekend moet Zijn. Het Bureau noemt het ook een allerongelukkigste oplossing, dat het departement van L., N en H. opgeheven wordt. De heer HOOY heeft het voorstel tot opheffing van het departement ais bezui nigingsmaatregel toegejuicht. Spr. meent, dat het ministerie niet tot opheffing zou besluiten, als niet duidelijk gebleken was, dat de belangen, tot nu toe onder gebracht bij Landbouw, niet even goed konden behartigd worden door Ar beid. Daaropi kan spr. zich niet veree nigen met het adres der K. v. K. te Delft. De VOORZITTER zegt, dat alle ambte naren thans bij Landbouw in functie blij ven. Alleen komt eT op de formulieren enz. een ander briefhoofd. Dat zijn er natuur lijk duizenden. Spr. gelooft niet, dat door opheffing veei bezuinigd wordt. De heer BURGERSDIJK meent, dat Landbouw en Arbeid veel met elkaar ge meen hebben. Spr. zegt, dat de voorzitter wel wat tegen zich zelf is, als hij zegt, dat de landbouw in de verdrukking komt en daarnaast aan toevoegt dat hetzelfde aan tal personeel in dienst blijft. Spr. meent, dat Landbouw en Arbeid best in één ministerie kunnen vereen igd worden. De heer HARDENBROEK is overtuigd, dat de voorgestelde opheffing utt den boo ze is. In 1905 zijn de verschillende takken ondergebracht in een ministerie van L. N. en H. Daarvan is de arbeid een onderdeel. Het is een fout van hel ministerie geweest, arbeid te scheiden van landbouw. Arbeid is zelfs gaan overheerschen over landbouw, nijverheid en handel. Als men wil gaan bezuinigen, wijst de weg zich van zelf. Door een apart ministerie van Arbeid te stichten, heeft men juist het tegenover gestelde van bezuiniging gedaan. Arbeid moet weer een onderdeel wor den van Landbouw. Het zou beter ge weest zijn, oorlog en marine bijeen te voegen, doch daar hoeft deze Kamer niet over te oordeelen. Zij heeft handel en nijverheid te bevor deren. De heer MEIJER zou een apart ministe rie van Landbouw en een van Handel en Nijverheid willen hebben. De VOORZITTER zegt, dat het doel is, te behouden, wat we hebben. We moeten niet ons doel voorbijschieten, doch het bereikbare trachten te verkrijgen. Wat de heer Meijer wil, is heelemaal geen bezuini ging. De heer BURGERSDIJK is ook van mee ning, dat L., N„ H„ en A. bijeen behooren. De heer HOOY zegt, dat de heer van Hardenbroek zelf gezegd heeft, dat hem de naam niets kan schelen, als Landbouw, Nijverheid, Handel en Arbeid maar bijeen komen. Welnu, dat gebeurt nu door op heffing van een ministerie en het overbren gen daarvan bij hei andere. De heer VAN LIEMT meent, dat L., N. en H. en Arbeid bijeen behooren, opdat Arbeid getoetst kan worden aan Landbouw, Nijverheid en Handel. De heer VAN HARDENBROEK zet na der uiteen, dat landbouw een dir. gen. van arbeid had. Meer moet het niet wezen ook. Maar nu moet het onderdeel weer gevoegd worden bij het geheel en niet andersom. Arbeid heeft den landbouw en nijverheid in den hoek gedrukt en dat foutieve moet weg. Arbeid, als zelfstandig ministerie moet opgeheven worden want arbeid is slechls sociale wetgeving en sociale verzekering. Ten slotte wordt besloten, dat het Bu reau der Kamer, dat nu de meendng der Kamer kent, na de vergadering in den Haag, zal uitzoeken in welken geest het besle zal worden geadresseerd of bij welk adres zal kunnen worden aangesloten. Het Bureau stelt voor in vasten dienst te benoemen den heer H. Ui tienbosch en de dames G. F. H. ie Kiefte en A. S. Jeckel. Aldus besloten. Na de rondvraag gaat de Kamer in be sloten vergadering over. Do heeren J. van Breemen, arts, (di recteur van het Instituut voor Physisehe Therapie te Amsterdam), M. Mauritz, arts, (lid der «Medische Commissies van den N. V. B. en van de N. A. U.), en de leeraren M. O. Lichaamsoefeningen F. 0. 0. Duvergè, J. Hop, Th. J. H. van 't Lam, J. B. A. de Vries en B. J. Wieland Loe hebben opgericht het Ken- nemer Instituut voor de Lichamelijke Opvoeding, ''t welk zich in de eerste plaats tot doel stelt: een wetenschap pelijke, breed opgevatte vorming van candidaten voor het examen M. O. Lichaamsoefeningen. Voor toelating tot genoemd Instituut wordt voorloopig minstens het diploma 3-j. H. B. S. of een daarmede gelijk te stellen bewijs vereischt. Zoowel aan de Zweedsche als aan de rhythmische gymnastiek zal bij de theoretische en de praotische lessen alle aandacht wor den geschonken, terwijl ook de sport een belangrijke plaats op het leerplan ver krijgen zal. Zooals uit bovenstaande opgave van bet leeraren-colege blijkt, zijn doctoren aan de nieuwe instelling verbonden, 't geen een noodzakelijke voorwaarde is met het oog op de meer wetenschappelijke richting, welke de opleiding tot leeraar in lichaamsoefeningen de laatste jaren uit gaat. Na vaststelling der statuten zal Ko ninklijke goedkeuring worden aange vraagd. Op initiatief van bovengenoemd „Ken- nemer Instituut" en van de afd. Haar lem van de „Nederl. Geneeskundige Ver. voor Lich. Opv." zal prof. dr. Budolf Martin, directeur van het Anthropolo- gisch Instituut aan de Universiteit te München, op 13 Oct. a.s. een causerie (met lichtbeelden) houden over „Körper- bau und Körperfunktion." Op de gehouden bestuursvergadering der Kon. Liedertafel „Zang en Vriend schap zijn de verschillende functies aan de volgende leden opgedragen: Voorzitter: Dr. E. Broese van Groenau; vice-voorzitter: J. Kuyper; le secretaris: C. Warnier, Nic. v. d. Laanstraat 20; 2e secretaris: F. W. Grimberg; penningmees- t®r; F. W. Bremer Jr.; bibliothecaris-ar chivaris: J. v, d. Velden; commissarissen: K. van Eden; B. Langeveld; J. Looman; H. P. Loots; G. A. Oostenbroek. Het bestuur van den B.K. Kring heeft voor de leden een winter-programma sa-, mengesteld, waarmede op de eerste plaats bedoeld wordt, den leden ontwikkeling bij te brengen op godsdienstig, sociaal en wetenschappelijk gebied; dit in overeen stemming met het voornaamste doel van den B.K. Kring. Waar hij op de tweede plaats ten doel heeft gepaste ontspan ning te geven, is in het programma op genomen het houden van gezellige club avonden. Het nuttige zal dus met het aangename worden vereenigd. Het win terseizoen zal Donderdag 5 October ge opend worden met een lezing over „De Vrijmetselarij" door den Geestelijk advi seur, den Weleerw. heer A. Boks. Door dezen zal tevens dezen winter een cur sus gegeven worden in Apologie. Verder hebben zich reeds eenige bekende spre kers beschikbaar gesteld een spreek beurt te vervullen, terwijl het bestuur nog met enkele anderen in onderhan deling js. Het bestuur van den Kring vertrouwt op de medewerking en belangstelling van alle leden en verwacht ook, dat vele B.K. jongelingen zich getrokken zullen gevoelen, toe te treden als lid der vereeniging. Moge dan met de afwerking van het winterprogram het tweeledig doel bereikt worden, n.l. nut en genoegen brengen aan de leden, en tevens een propaganda zijn voor vooruitgang en verderen bloei van den B.K. Kring. Men schrijft ons: De noodige toebereidselen waren ge troffen. Zaterdagmiddag zagen wij de leden van het Retraitefonds voor Haar lem en Omstreken optrekken naar het buis ,,St. Clemens" te Noordwijkerhout, om zicb daar gedurende drie dagen af te zonderen van al bet wereldlijke, van hunne familie vrienden en kennissen, van hunnen arbeid, om zich geheel te geven aan het geestelijke, aan dat heerlijk gods dienstige leven, dat men alleen in een retraitehuis vindt. Gisteren, Dinsdag, kwamen de retrai- tanten weder terug en men kon het hun aanzien hoe tevreden zij waren; hoe gestorkt zij waren door het heerlijke woord tot hen gesproken door hunne zórgvollen leider Pater van Wijnhoven. Eén roep ging er uit van die mannen, grijsaards en jongelingen over deze dagen waarop de Genade Gods wederom in warme stroomen in hunne harten was gevloeid en doet opleven het kinderlijk vertrouwen en de liefde verrijkt tot Christus en zijne Moeder. En dan die laatste dag, waarop al len, mannen uit de wereld, met ver eelte handen en gebruipde gezichten, kloek en forsch van bouw, daar met innige, kinderlijke geneugdheid, naderen ter H. Tafel, daar nederknielen en bij het ontvangen van hun Heer, even ge lukkig zijn, als bij hunne eerste H. Communie, als kind. En bij de dank zegging zien we diezelfde, schijnbaar on verschillige kerels, een traan wegpinken van aandoening. Gesterkt dan door deze genademiddelen zijn zij weder in de wereld teruggekomen, doch vraagt het bun zij daar niet zouden willen blijven in dat stille huis van vrede en rust en eenparig zal het antwoord zijn „ja". Komt leden van den B. K. Volksbond, leden van de E. K. Vakorganisaties, wij weten wel, onbekend maakt onbemind, doch laat dit niet zoo blijven. Wij zijn nu aan het begin van bet boekjaar van het Betraitefonds, geeft u op als lid met een wekelijksche betaling, welke Za terdagsavonds geschiedt in „St. Bavo",, alwaar gij u ook als lid kunt opgeven, of bij den Secretaris, den heer J. Felix, Graaf Willemstraat 17. Overtreding Drankwet. Th. G. C. H. werd heden door den kantonrechter wegens overtreding der Drankwet veroordeeld tot 2 maal f 50 boete subs. 2 maal 10 dagen hechtenis. De ei :ch was 2 maal f 100 boete, subs. 2 maal 10 dagen hechtenis. H. zal in hooger beroep gaan. Magnetisme H. S., tegen wien de vorige week 2 maal f 25 boete of 2 maal 10 dfjjen hechtenis was geëischt wegens het on bevoegd uitoefenen der geneeskunde, werd heden door den kantonrechter ver oordeeld overeenkomstig den eisch. Er is in de laatste weken, maanden, onder een gedeelte der Haarlemsche burgerij een animositeit tegen het op treden der Haarlemsche politie ontstaan, zooals wij in geen jaren gekend hebben. Deze animositeit heeft zelfs een uit barsting gevonden in de jongste zitting van den gemeenteraad en de plaats waar de vlam oplaaide was niet minder daa de tafel van B. en W. In hoofdzaak betrof het klachten tegen de wijze waarop door de politie tegen vergunning- en verlofhouders wordt op getreden, maar ook wat de naleving van andere verordeningen betreft, worden vele klachten geuit tegen de wijze waar op getracht wordt overtredingen te con- stateeren, b.v. wat betreft de verkeers regeling en de arbeidszaken. Het is zeer moeilijk in bepaalde geval len de gegrondheid van klachten over ontactisch optreden der politie in haar geheel te onderzoeken en te beoordeelen, omdat afgegaan moet worden op verkla ringen, die soms geheel tegen elkaar in gaan, maar-als een hoogstaand college als dat van B. en W. ontstemming uit spreekt over de wijze, waarop in 't al gemeen door de politie bij de handhaving der Drankwet wordt opg-treden, dan wordt de zaak wel bedenkelijk. Wij gelooven, dat over 't algemeen van de zijde van de Haarlemsche burgerij overdreven wordt met de klachten, maar gedachtig het spreekwoord, „waar twee kijven, hebben twee schuld", is er ook, dunkt ons geen aanleiding de handelin gen der politie geheel schoon te was- schen. Trouwens, we hebben dezen gang van zaken al sinds eenige maanden ver wacht. Intusschen zijn we overtuigd, djt de Haarlemsche politie haar best doet, niet alleen om de verordeningen zoc* goed mogelijk te doen naleven, maar ook om de Haarlemsche burgerij zoo weinig mo gelijk last aan te doen. Waaruit vloeien dan de vele klachten voort, hebben we ons afgevraagd. En voor ons zelf hebben we het ant woord gegeven, opgemaakt uit wat we zoo hier en daar al eens vernamen, dat het Haarlemsche publiek, terecht of ten onrechte, het gevoel heeft het slachtof fer te zijn van een spionnage-systeem van de zijde der politie. Een groot ge deelte van de burgerij heeft het gevoel alsof zij tot open jachtterrein is verklaard, waarop de Haarlemsche inspecteurs van politie hun agenten kunnen afzenden om overtredingen te constateeren. Wij weten dat dit niet het geval is, we hopen ook dat, zooal door een of andere handeling die indruk is gevestigd dit geenszins met goedvinden van onzen Commissaris van Politie is. Wij moeten dan wel gelooven aai. een misverstand en het zou ons spijten wanneer de zich openende kloof tusschen burgerij aan de eene zijde en de justiti- eele ambtenaren aan de andere zijde door een misverstand niet overbrugd of zelfs verbreed werd. Daarom is het wel licht wel goed, dat de zaak openlijk be sproken werd. „Du choc des idéés jaillit la lumière," uit de botsing van gedachten, zal het licht naar voren stralen." S5 Barometerstand 763. Vooruit. OPGAVE VAN: Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteo rologisch Ihsiiluut te De Bildt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 4 October. Hoogste barometerstand 767.5 m.M. te Zuerich. Laagste barometerstand 748.9 m.M. te Vestmanoer. Verwachting vam den avond van 4 tot den avond van 5 Ociober. Zwakke tot matige Zuidwestelijke tot Westelijke wind. Zwaarbewolkt of betrok ken met tijdelijke opklaringen, waarschijn lijk regen, zelfde temperatuur. Aanrijding. De Amsterdammer C. S. reed, door dat hij niet goed uitweek, 6 Augustus op den Zeeweg een fietser aan, die zich daarbij bezeerde en wiens fiets bescha dig werd. Deze eischte f 50 schade vergoeding. S. werd veroordeeld tot f 15 boete of 10 dagen hechtenis, terwijl hij tevens de geëischte schadevergoeding moet vol doen. Gevaarlijke hond. Th. B. te Haarlemmerliede houdt er een gevaarlijke hond op na. Verschei dene malen heeft hij al personen ge beten. De laatste wien dit overkwam, maakte er werk van en B. stond nu terecht. Hij beweerde, dat de hond wel „uit zelfverdediging" zou gehandeld heb ben, doch dat leek niet waarschijnlijk. Eisch: f 25 boete of 15 dagen hech tenis. Veroordeeling: f 15 boete of 5 dagen hechtenis. Gisteren vierde de heer L. Reijnders zijn zilveren jubileum als penningmeester

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1