mmmm Vrijdag 6 October 1922 45ste Jaargang No. 14266 )it nummer bestaat uit 3 bladen EERSTE BHD Noodlottige versnippering van Sehoten. STADSNIEUWS. AGENDA 7 ODTÖBER r ii 1euide een krach% *ppiu-- Van mm Rechtbank. BtirprlEJke Stand. AMSTERDAMSGHE BEURS. INGEZONDEN. 1 R.-K. Kring. wtarf biMi rnrtacM aan&®hoord en ver- Missa Brevis van Philip Loots. Eerste Abonnements-Concert. Quatuor Poulet. Loonsverlaging spoorwegperso neel. Algemeene vergadering Nederl. Tooneel verbond. Jubileum Leger des fleils. R.-K. Leeszaal Haarlem. Introductieavond H. H. V. Actie in de Sigareniiidustrie. Reclame. Praktijk-Examens. Het Nederlandsch Kunstverbond. Hinderwet. PATER BERTRANDUS VAN DEURSEN Eerste Kamermuziekavond der Maatsch. tot bevord. der Toon kunst. Getrouw aan de gewoonte der con certzangeressen begon Mevr. Charles Cahier haar programma met de oude Italianen, die zij gelukkig niet als bleeke, bloedelooze neen, als echte Zuiderlingen in hun volle mensche- lijkheid deed opleven. Marcello's „II mi bel fuoco" kon gisteren geschre ven zijn, al zou 't dan niet den tradi- tioneelen vorm hebben. Zoo is 't ook met Paisiello en Durante, Durante wel 't meest. Maar van hoe lang da teert ze, die gelukkig veranderde op vatting Genoeg,-ze bestaat, en dat zal wel zoo blijven. Alleen was 't alweer jammer dat de groote zange ressen nog somwijlen de gedachte in den tekst opofferen aan een zang- technische fraaiheid. Waarom toch bij Paisiello ter wille van een op zich zelf fraaie cadens de uitdrukking „un certo che" in tweeën te knippen, alsof 't laatste woord een nieuwe gedachte inleidde Van haar vier Mahler-liederen heb ben wij heerlijke herinneringen meege dragen. Juist omdat ze deze levende schoonheden zoo intens deed opklin ken. Niet als bij Brahms om den zang, maar om het innerlijk leven; bij Brahms kan men nog zingen om den zang. Maar doe dit bij Mahler niet, ge komt bedrogen uit. Daarom waren haar Mahler-liederen ook het beste van den avond, bijzonder „Das irdische leben" en „Ich ging mit Lust". Of Debussy's „Fantoches" me bij een tweede auditie door Mevr. Cahier wel evenzoo zou bekoren als nu, durf ik niet te zeggen, 't Is mogelijk dat haar schitterende techniek en haar bewon derenswaardige agiliteit me parten speelde, maar 't was overbluffend. En wat maakte zij wel niet van het toch niet sterke lied van Tosti, dat het tegen 't gelijkluidende lied van Bizet in de verste verte niet kan uithouden Wat was het dat ons hier met zoo op' rechte bewondering over deze vrouw vervulde Nu, wat maakte haar weer gave van Mahler zoo sterk Als elk artist kon vergeten dat zijn techniek bewonderenswaardig is, we- zouden heusch een heel eind verder zijn. Dit mocht ook de jonge klavier speler Hellmat Baerwald bedenken. Hij speelde niet Bach's Chromatische Fantasie en fuga, maar de sonate in bes van Chopin (met den bekenden treurmarsch). 't Is me een raadsel dat iemand zóó 't finale dezer sonate kan spelen en,... het niet anders speeit. Wat drommel, n iet ieder kan een Schafer zijn, maar men kan hem toch gaan hooren En met een tech niek als deze jonge virtuoos, de heer Baerwald, 't is me onbegrijpelijk hoe men er toe komt om het finale zoo bleek en levenloos weer te geven. Staaltjes van zijn bewonderenswaar dige techniek hebben we genoeg ge zien in zijn tertsenspel van de étude in a-klein. Het was knap, en even wel verzorgd als zijn begeleidingen van de liederen der zangeres. Zijn geheugen concentratie is evenals zijn technisch kunnen bewonderenswaardig zoowel zijn begeleidingen als de soli speelde hij uit 't hoofd. Zelfs van het toegiftje had hij de pianopartij netjes in zijn hoofd. Nu, Mevrouw Cahier heeft zich over de volgzaamheid van haar jeug digen partner niet te beklagen. Het klopte alles als een bus en bij Mahler ontbrak ook in de klavierpartij de poëzie niet. Beide hadden veel succes. Maar hoevelen zullen, in stede van dezen avond innerlijk rijker te zijn geworden, slechts de herinnering hebben meege dragen aan bewonderenswaardige keelvaardigheid en even knappe vin gertechniek G. J. K. Kennisgeving. Aanrijding. Gevonden voorwerpen. Een R.-K. Sociëteit? J. J. WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht. LAATSTE NIÉUWS. De staking in de Sigarenindustrie. dt iKbonemenT»prI[s Wfc draagt (root Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 3.25 3er Week 0.25 -ranco per post p. kwart bij eooruitbet 3.57 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnun uera: 1426 2741 en 1748. Postrekening No. 5970 NIEUWE HAARLEM COURANT SEÏverTenTiên S per regel Bü contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden me- dedeeling: 60 cents pet regel Vraag- en Aanbod- advcrtentiën 14 regels 60 cents per plaatsing; elke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling. Bij de bespreking der jongste mil- iioenennota gaven wij onze bezorgd heid te kennen over de voorgestelde bezuinigingen op de onderwij sbegroo- ting. Dat bij een zoo betrekkelijk ge ringe besparing op de uitgaven voor leger en vloot zoo kwistig gesnoeid werd op het volksonderwijs, moest wel tot beduchtheid aanleiding geven. Im mers de toekomst van een volk hangt voor een niet gering deel ai van de ontwikkeling van de jeugd. De eerste maatregel, waarmee echter de regeer.ng komt, om aan haar be- zuinigingsbeloften effect te geven, zal in breede kringen voldoening wekken. Het voorbehoud, kort na de totstand koming der nieuwe Onderwijswet, door de regeering gemaakt, waardoor plan nen voor het stichten van nieuwe scholen niet dan na goedkeuring door den Minister mochten worden aan vaard, heeft niet afdoende geholpen om de versnippering van het onder wijs tegen te gaan. Het is mogelijk aan alle eischen van de wet te vol doen en toch met geld uit de gemeente- telijke schatkist een school te stich ten, waarvan het bestaansrecht niet alleen kan worden betwijfeld, maar waarvan de overbodigheid zonder te genspraak kan worden aangetoond. En al wat in dezen tijd van noodzake lijke bezuiniging overbodig is, wordt een economische doodzonde, wannen de kosten uit de publieke kassen moeten worden gehaald. De besturen van groote gemeenten. Voornamelijk, die zich dagelijks het hoofd breken over het probleem om bij dalende inkomsten en gerechtvaar digen roep om belastingvermindering toch de eindjes aan elkaar te knoopon, zien zich herhaaldelijk genoodzaakt tienduizenden guldens uit te geven aan kleine kringen der bevolking, die van de eenmaal bestaande bepalingen dei- Onderwijswet profileeren om knusse Standenschool tjes op te richten. Daartegen verzetten zich voorname lijk de nieuwe bepalingen der regeo- hing. De bedoeling der Onderwijswet is geweest op de allereerste plaalt volledige financieele gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs te bereiken. En die bedoeling moet in haar volle waarde blijven. Wij vree- zen dan ook niet, dat de ernstige schoolbesturen, wien het inderdaad om uitbreiding en verbetering van het bijzonder onderwijs ter wille van een hooger beginsel te doen is, veel last van de bezuinigingsmaatregelen zullen ondervinden. Anderzijds vertrouwen wij, dat de thans voorgestelde wetswijzigingen aan de geldverkwisting ten gerieve van allerlei onnoodige neulrde standen schooltjes een einde mogen maken. Sociëteit „St. Bavo" Gewestelijke ver gadering 2 uur Veehouders 10 uur Gewone z-ijlingen. Schouwburg Jansweg Balalaika oilkest 8 uur. Bisschoppelijk Museum Jansstraat Da. gelijks uilgenomen Zaterdag- Zon- en feestdagen toegankelijk. ft- K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49. Eiken dag geopend van 10—12'/,, van 2—5 en van 710 u. behalve des Maandagsochtends en op Zon- en Feestdagen. Uitleen van boeken van half 39 uur. ft- K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnenstrant 15 Alle werkdagen voorm. van 912 uur,nam. van 25 uur. Zaterdags alleen vAn 912 uur. ft- K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des voorm. van 1012 en des nam. van 5 tot 4 en van 8 tol 9 uur. Hotel Spoor zicht Stationsplein. Concert. Gisteravond is het winterseizoen van oen R. K. Kring geopend met een ezmg van den geestelijk adviseur, den eleerw. lieer A. J. Boks, over „De ■vrijmetselarij." Dezen eereten avond waren de leden 0 tinken getale opgekomen en als de P sonast voor de andere cursusavonden dusdanrg blijft, heeft de E. K. Kring u'fJ P1®** klagen. Natuurlijk, het kan r 6T1 het allermooiste zou zijn, s c e ontwikkelingsavonden even goed ze waren als de georganiseerde ont- den ni^av0Bdcn- Maar de geest van schn„ cm? *s uitstekend, kameraad-- happehjkheid vQ6rt den Wntoon on Zeker Ir ondergrond zal de Kring voor- De i -ven en bloeien- mot <*1Van kapelaan Boks werd hartelijk dankwoord van den voorzitter. Tevens werd dezen avond mededee- hng gedaan van het winterprogram, dat het bestuur ach voorstelt, dezen winter te doen uitvoeren en dat blijk geeft van een krachtig innerlijk leven in den Kring. Voor de noodige afwisseling is .wel gezorgd. Het program is als volgt samengesteld. 10 October: Billardwedstrijd. 26 October: le cursusavond in Apo logie door den geestelijk adviseur. 5 November: H. Mis en daaronder generale H. Communie der leden, waar na gemeenschappelijk ontbijt. 7 November: Lezing over E. K. Jeugd organisaties door den heer H. Smits. 13 November: Uitvoering in den Stads schouwburg door de reciteerafd. van den Kring. Opgevoerd wordt: „Lord Demon". Na afloop reünie in de Kroonzaal voor de leden. 23 November: Dien dag wordt het zelfde stuk weder in den Stadsschouw1- burg opgevoerd, ten bate van een lief dadig doel. 7 December: 2e cursus in Apologie door den geestelijk adviseur. 14 December: Kienavond. 21 December: 3e cursus in Apologie door den geestelijk adviseur. Deze maand wordt ook de algemeene vergadering gehouden 12 Januari: Eéunie voor de leden met speciale attracties. Verder zullen in de eerste vier maan den van het volgende jaar nog ver scheidene lezingen gehouden worden, waarvoor zich reeds verscheidene spre kers beschikbaar hebben gesteld. Om de overgroote belangstelling, ook van niet-Katholieke zijde, betoond in het werk van onzen onvergetelijken toonkun- kunstenaar-stadgenoot, zal, naar men ons mededeelt, in de Kathedrale kerk op Zondag 8 Oct., te half elf zijn Missa Brevis nogmaals worden uitgevoerd. Dit tevens om te voldoen aan eenige aan vragen om een spoedige herhaling ten beteren verstande van deze belangrijke compositie. Op het eerste der door het Concert bureau Hans Augustin hier ter stede sedert 7 jaren georganiseerde Abonne- ments-Concerten, Donderdag 12 October in( den Schouwburg Jansweg wacht het muzieklievend publiek een eigenaardig genot door het optreden van den be roemden Finschen zanger Olli Suolahti met zijn prachtig 36-snarig instrument de Oantele. Het programma bevat lie deren van Msrikanto, Suolahti en Volks liederen uit Karelie, van de Alands- eilanden en uit Noord- en Zuid-Fin- land, verder werken voor Cantele van Suolahti. De kunstenaar komt juist terug van een Concertreis door Spanje, waar hij o.a. ook aan het Hof werd uitgenoodigd te concerteeren. Het Quatuor Poulet, hetwelk geënga geerd was voor een Kamermuziekavond van het Fransche Muziekfeest te Am sterdam, heeft een schitterend succes! behaald, zooiat de bladen der Hoofd stad vol zijn van den hoogsten lof. Zoo schrijft o.a. het „Handelsblad": „Nog in dit jaar speelde het Poulet- kwartet hier Debussy's werk en ik schreef toen, dat ik mij geen zóó vol maakte, meesleepende voordracht ervan kon herinneren. En dien indruk kreeg ik ook thans weer: nimmer is ons de schoonheid van het werk zóó overtuigend geopenbaard als door dit viertal. En ook Eavel's kwartet speelden zij met 'n gloeiend temperament, waarbij zij toch immer een verrukkelijk achevé bewaar den, en met een rijkdom van teere, droo- merige nuanceringen. Het was 'n ware feestavond. Het publiek tot op het po dium dat heeft- men sinds jaren niet gezien." Het Quatuor Poulet zal hier ter stede optreden op een der Abonnements-Con- certen van het Concertbureau Hans Augustin. Naar het „Centr." uit zekere bron ver neemt zal van het werkplaatspersoneel, waarvan het loon deeds met 10 pCt. is ver laagd, ook nog 8y2 procent voor pensi oenen woTden gekort. In de tuinzaal van café „Brinkmann" had de algemeene vergadering plaats van de afdeeling Haarlem en Omstreken van Het Nederlandsoh Tooneelverbond. Nadat de voorzitter, de heer M. Merens, de aanwezigen welkom heeten.de, de ver gadering had geopend, werden na voorle zing de notulen onder dankbetuiging goed gekeurd. Uit het daarop volgend jaarverslag van den secretaris, den heer T. Franken, noe men wij den vooruitgang in ledental van de Haarlemsche afdeeling. Steeg dit het vo rig jaar van 241 tot 300 ,nu heeft hun aan tal de 400 reeds overschreden. Onder dankzegging werd het verslag goedgekeurd, evenals het toegezonden jaarverslag van den penningmeester, den heer Sassen, die wegens ziekte niet aanwezig kon zijn. Het verslag der Kascommissie werd tot een volgende vergadering uitgesteld. Het verslag der afgevaardigden ter al gemeene vergadering op 6 Mei werd zon der verdere bespreking goedgekeurd. Als punt 5 op de agenda stond de ver kiezing van 3 bestuursleden. Aftredende bestuursleden waren de heeren: Jhr. A. W. G. van Riemsdijk, M. Merens en J. G. van Gasteren, die alle drie herkozen wer den. Als penningmeester in de vacature van den heer Van Sassen werd dr. M. Ketting benoemd. Bij de rondvraag stelde jhr. Van Riemsdijk de vraag, hoe het met de te houden goedkoope voorstellingen stond Volgens het antwoord van den voor zitter waren tot nu toe slechts 180 kaarten verkocht. Een aantal dat veel te gering was om de voorstellingen te kunnen ge ven. Daarvoor was zeker een dubbel zoo groote verkoop noodig. De goedkoope voorstellingen zijn echter zeer in trek bij het publiek, dus is dit ook zeker wel door een grootere belangstelling verplicht te toonen, dat het de voorstellingen op prijs stelt. Wat betrof ingekomen klachten over de plaatsbespreking, kon de voorzitter mededeelen dat bij de plaatsbespreking in het vervolg steeds een der bestuursleden aanwezig zou zijn. Het telefonisch bespre ken der plaatsen werd verboden. Alles werd dus gedaan om de zaak der leden te behartigen. De heer De Kanter sprak daarop de hoop uit, dat het bestuur het optimisme inzake de goedkoope voorstelling toch mocht bewaren. Indien er goede stukken gegeven wor den zullen ook velen die geen lid van het tooneelverbond zijn, graag de goedkoope voorstellingen bezoeken. Vooral was het raadzaam aldus de heer De Kanter, om niet te vroeg in het seizoen met die voor stellingen te beginnen, daar het vorig ja-ar was gebleken, dat na Nieuwjaar de toe loop van bezoekers het grootst is. Met beëindiging der rondvraag besloot daarop de voorzitter de vergadering. Het Leger des Heils, corps Haar lem, bestaat morgen 35 jaar, te disr gelegenheid is oen geïllustreerd feest nummer van de „Strijdkreet" uitgegeven en wordt morgenmiddag een optocht ge houden, welke rond 4 uur van de Dreef, waar de opstelling plaats heeft, zal ver trekken. De tocht gaat door Groote Hout straat, Groote Markt, Smedestraat, Kruisstraat, Kruisweg naar het Kenne- merplein, waar de stoet wordt ontbonden. In den stoet zal aanschouwelijk worden voorgesteld het Maatschappelijk werk van het Leger des Heils te Haarlem, het achterbuurtwerk, het reclasseerings- werk, mannentoevluchten, vrouwen- en kinderentehuizen. De muziek zal voorop gaan en in een rijtuig zal het oudste lid uit Haarlem plaats nemen. In de maand September werden uitge leend 2575 boeken, waarvan: Sludietoeken 101; Jeugdboeken 275 en Romans 2199. Zaterdag 7 Oct. a.s. zal de jaarlijk- sche Introduction vond van bovengenoemde vereen iging in het Brongebouw plaats vinden. Het programma bevat o.a. een viool solo. een dans, terwijl de H. H. Vfollies niet ontbreken zullen. Het welbekende strijkje zal de pauzes met- de nieuwste muziek aanvullen. Het belooft een gezellige avond te worden Ons wordt ter plaatsing het volgende communiqué toegezonden. Hedenmorgen waren de Ned. Bond, Fe deratie, R.K. Bond in vergadering bijeen in „De Centrale" om den toestand in het bedrijf te bespreken. Op deze vergadering bleek uit de be spreking, dat de patroons a.s. Zaterdag alle nog werkende leden uit zullen slui ten indien de arbeiders organisaties niet in principe loonsverlaging willen aanvaar- den. Hierover spraken de arbeiders hun ver ontwaardiging uit. Met algemeene stemmen w-erd de vol gende motie aangenomen. Motie. De vergadering bijeen op 5 October 1922 's morgens 10 uur in het gebouw „De Centrale", besprekende den toestand in het bedrijf, besluit zich ten sterkste te verzetten tegen verslechterde levensvoor waarden hunner leden en draagt de Hoofdbesturen ov in dezen geest te han delen, veroordeelt tevens de brute hou ding der patroons, die er niet tegen op hebben gezien, hun arbeiders nogmaals een verslechtering op te dringen, besluit deze motie in de pers te publiceeren en gaat over tot de orde van den dag. N. B, Heden gewerd ons liet gerucht dat er voor de uitgesloten sigarenmakers gecollecteerd wordt. Het pubick wordt ge waarschuwd om niet hierop in te gaan, daar door de organisaties geen steunrege ling op touw gezet. Door de fa. J. P. Daudey, Krocht 6, was voor Donderdagavond een prijsvraag uitgeschreven. Het betrof het raden van het aantal kilogrammen vleesch in den winkel. Honderden vedrongen zich gister avond voor den winkel en li-et aantal in zendingen zal dan ook wel enorm -U;1- Het 15-tal voorzeker „lekkere" prijzen zal daartoe ook wel bijdragen. Op 20, 21 en 22 Nov. a.s. zullen te Haarlem do practijkexamens in Boek houden, Stenografie en Handelscorres pondentie (10 talen, waaronder Russisch, Maleisch en Esperanto). Ook zullen op die data worden af genomen de Leeraar-Examens in Han delscorrespondentie en Stenografie, zoo mede de examens Privaat-docent Boek houden (vakleeraar) en Boekhouder-cor respondent, waartoe de Vereenigmg ge rechtigd is bij Kon. Besluit van 15 Met 1919, Nr. 64, Staatsblad 155. Ingevolge besluit van Zijne Excellen tie den Minister van Oorlog kunnen militairen gedurende de examendagen stu dieverlof verkrijgen op vertoon van den oproepingsbrief. Zij die zich hier voor willen laten in schrijven moeten dit voor 5 November laten geschieden. Den 5den Mei 1922 werd te 's-Graven- hage het Nederland-soh Kunstverbond op gericht met het doel, den beeldenden kun sten den steun te bieden, welke zij thans zoozeer noodig -hebben. Het wil daartoe werken aanknopen van begaafde, levende kunstenaars. Door hen moreel èn financieel te steunen, wenscht het te toonen, d-at men de kunst als nood zakelijk tevens-element niet kan ontberen. Voor de ingekomen gelden zullen wer ken van v-ersohilllende richtingen worden aangekocht, die op nader te regelen wijze -in bruikleen zullen worden afgestaan aan openbare gebouwen, zoodat breede kringen der maatschappij van deze aankoop-en zul len kunnen genieten en den kunstenaars de gelegenheid wordt geboden, hum werk on der veler aandacht te brengen. Het voornem-en bestaat, i-n d'e groot® sted-en en in de provincie afdeefingen op te richten. Door de afd. Haarlem van het Neder- lr-ndsch Kunstverbond wordt thans een circulaire verspreid, waarin bovenstaande uiteengezet en toegelicht wordt en finan cieele en moreele steun wordt gevraagd- B. en W. van Haarlem, doen te weten, dat de Naamlooze Yennootschap „De Houthandel", Dir. Sj. de Vries in beroep is gegaan van de beslissing van hun Col lege dd. 14 September 1922, 7e Afd. O. F. M. f geboren te Haarlem in 1878, overleden te Kerkrade, na langdurige ziekte. Z. E. was in 1914 aalmoezenier der Belgische vluchtelingen te Haarlem. No. 1/322, waarbij aan Jac. Klerk en D. Bruijn vergunning is geweigerd tot oprichting van eene inrichting voor ma chinale houtbewerking ten dienste van een houtkoopeijj, in een te bouwen werk plaats op een terrein, gelegen aan de Eeguliersstraat no. 38B, waarbij electri- sche beweegkracht zou worden aange wend, tot een gezamenlijk vermogen van 131/s P.K. tot het aandrijven van een cirkelzaag, een vlakbank en een slijpma chine. Mevr. Charles Cahier. De Burgemeester van Haarlem brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen dezer Gemeente, dat het op den 29en September executoir verklaard kohier No. 1922 Afd. 5 op de Personeele belasting, dienst 1922, op beden aan den ontvanger der directe belastingen is ter band ge steld.' Wordende den ingezetenen tevens her innerd, dat de belastingschuldigen ver plicht zijn bunnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gisteren botste op den Scho'lersi-ngel een wielrijder tegen het achterste gedeelte van een ziekenauto van de firma K. Hij viel en bekwam een inwendige bloeduitstorting iu den linker bovenarm. Na ten huize van dr. Ootmar verbonden te zijn, is hij naar zijne woning kunnen gaan. Terug te bekomen bijB. Hofsomer, Nassauslraat 41, armband; J. Duister, Leidschevaart 46, bril in étui; Bureau van Politie, Smedestraat, ceintuur; C. Blazer, Pieter Kiesstraat 24zw., cein tuur; W. Hendriks, Brouwersstraat 3, hondje; G. Haan, Nassaulaan 22B, halsband; P. H. Oliedam, L.Wijngaard straat 20rood, poes, Kennel Fauna; Mevr. Hooft, Koninginneweg 107, mu ziekstuk; A. Ooms, Kinderhuisvest 21, portemonnaie; J. Willhagen, Kruisweg 20, wandelstok; A. v. Woerden, Gr. Houtstraat 100, poes. Zitting van 6 Oct. 1922. Woesteling. Bij een feestje dezen zomer in liet Brongebouw wilde C. D. W. toegang tot bet gebouw in gesloten tijd. Toen hem dien geweigerd werd sloeg hij verschil lende ruiten stuk. Schade f 30.—. Bekt. is niet verschenen. De ambte naar van het O. M. vraagt 10 dagen ge vangenisstraf. De politie-rechler veroordeelt bekl voorwaardelijk tot 1 maand gevangenis straf met proeftijd van één jaar, onder voorwaarde dat de schade na 3 maan den zal worden vergoed. Diefstal van bloemen. J. P. v. D. en P. H. hebben dezen zo mer ten nad-eele van de firma R. ie Hil- legom bloemen gesneden, toebehoorende aan voornoemde firma en deze te gelde gemaakt. Beiden bekennen. Uit het getuigenverhoor van één der firmanten blijkt, dat H. reeds meer dan 40 jaar in dienst der firma is en gedu- renddé die periode nooit iets op zijn ge drag was aan te merken. De ambtenaar van het O. V- eischt voor v. D., die zich reeds vroëger aan dergelijke diefstallen heeft schuldig ge maakt, 14 dagen gevangenisstraf, voor H. f 10.boete of 10 dagen hechtenis. De politierechter veroordeelde v. D. tot 20.boete of 10 dagen hechtenis, II. tot 10.of 5 dagen hechtenis. Twist. Terecht staat H. v. d. R., die op 16 Juni jl. te Spaardam P. V. met een bïer- fiesch op het hoofd heeft geslagen, zoo dat een bloedende wonde ontstond. Be klaagde bekent en voegt er bij, dat hij geslagen heeft, omdat V. een voorwerp in den rechtermouw had (een mes of eenig ander wapen) en bovendien zich te verweren had tegen nog twee anderen. Getuige P. V. ontkent, dat hij een mes of eenig wapen in den rechtermouw had. Behalve door bekl. is ook door get. F. V. gezien, dat P. V. iets giinsterends in den rechtermouw had. P. V. blijft ontken nen, ook wanneer hij gewaarschuwd wordt voor de gevolgen van meineed. De ambtenaar van het O. M. verzocht van deze verklaring acte te nemen en stelt voor de zaak te schorsen, totdat onder zocht is, of de eerste getuige, verdacht van meineed eenig wapen bij zich had. Gisteren stond voor onze rechtbank te recht H. G. uit Noordwijkerhout. Hem is ton laste gelegd, dat hij op 27 Juli j.l. te Haarlem op de Kampervest een 70-jarige vrouw met zijn automobiel heeft aangereden, welk incident een doodelijken afloop had. Verschillende getuigen a charge en de charge verklaarden, dat bekl. lang zaam gereden had. Het O. M. vroeg een voorwaardelijke straf, gevangenisstraf van 1 maand met een proeftijd van 1 jaar. Mr. P. Tideman pleitte vrijspraak voor beklaagde. Ondertrouwd: 6 October B. M. Ser- né en E. J. de Vries. Getrouwd: 6 October W. L. A. War nier en A. Auen. Geboren: 4 October d. van .1. W. F. Broers—Happel. 5 October z. van J. Dijkstra—Kooijmnn. d. van J. C. A. Hartman—Op de Beeck. z. van A. J. GroeneveldGiestoers. z. van N. J. Bijsier—v. Doorn. 6 October d. van J. HendrikxScheid- Ier. d. van T. lVildeboer—Geert- sema. Overleden: 5 Oct. L. J. Sluijter, 17 j. Kamperlaan. A. Op den Keldcr- Knegjes, 68 j., Kamperlaan. 6 Oct. C. de Vries—v. d. Pligt, 75 j. Vrou- wehekstraat. Staatsfondsen. 5 pc-tta Nederland 89J4, 6 pet. Indië 95%. Culturen. Koloniale Bank 118, Indi sche Bank 90, Vorstenlanden 148%, H. V. A. 34%. In-dus-lri-eete waarden. Jurgens 36. Ol'iewaarden. Koninklijke 448%, Consols 125%, Orion 86%. Tabakken. Deli 186, Besoeiki 35, Rot terdam Deli 16, Senembah 275. Rubbers, Amsterdam Rubber 82%, iDeli Batrteia 47%, Nedehl1. Rubber 45, Rolt. Taipanoeli 13%. Soheepvaartwaard-en. Holl. Am. Lijn 112, Holl. Bool 18, Kon. Ko-lil. Lloycl 14%. JapanKjn 67, Pri.vC.vaari, Scheepvaart Unie 86%,, Marine 16%. Ameriikaansche waarden. Hide and Leaeher 71, Steel 109, Smelting 64, Ana conda 109, Cigar 82. A-tchison Topeka 109, Voting Rails 26%, Denver 1%. Southern Pacific 101, Union Pacific 159%. 7 pet. I-ndië 101%, 6 pet. N. W. S. 99%, Zooals bekend, is in het nieuwe Hanze- gebouw tijdelijk ondergebracht de Hanze- bank. Daarom is het dezen winter on- mogebjk, het geheele gebouw te exploi- teeren als vergaderlokalen e.d. Voorloo- pig wordt met een drietal begoxunln. Deze zijn keurig ingericht en goed ge meubileerd en gestoffeerd. De volgende week hoopt men met de exploitatie te kunnen beginnen. Mogen we daarin een voorteeken zien van de spoedige stichting van een E.K Sociëteit? Reeds vele jaren lang is daarop door vooraanstaande middenstan» ders en vooraanstaande Haarlemmers g» zinspeeld en aangedrongen. S# Barometerstand 762. Vooruit. OPGAVE VAN: Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteo rologisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen verricht In deiz morgen van 6 October. Hoogste barometerstand 768.5 m.M. te Aberdeen. Laagste barometerstand 757.5 m.M. te Grisnez. Verwachting van den avond van 6 tot den avond van 7 Oct. Matige, tijdelijk vooral ia het Noorden krachtige Noord-Oostelijke tot Oostelijke wind, nevelig tot zwaarbewolkt of betrok ken, waarschijnlijk aanvankefijk regen, zelfde temperatuur. ONZE' HAARLEMSCHE POLITIE. M. de Redacteur, Het schijnt wel of de Haarlem scha Politie in de laatste dagen met alle ge weld van zich wil laten spreken. Dezer dagen konden bezoekers van de Groote Houtstraat en wellicht van an-dere hoofdstraten getuige zijn van een maatre gel, die niet anders dan nadeelig kan wer ken op het prestige der politie. Wandelaars, die links van de straat liepen, werden plotseling aangeklampt door politie-agenten en verzocht rechts te gaan loopen. Er is mij niets bekend van een vooraf gaand verzoek of voorafgaande waarschu wing, nog min-der van een bepaling in de Politieverordening, die rechts houden voor wandelaars gebiedt. Daargelaten of voor een stad als Haar lem een gebod van rechtshouden reeds zoo noodig is, dat daarvoor strafbepalin gen in het leven moeten geroepen worden, lijkt mij dit optreden allerminst te getui gen van een juiste keuze om het prestige der politie op peil te houden. De commissaris van politie, die tot den gesignaOeerden maatregel toch wel op dracht zal hebben gegeven, moest begrij pen, dat er altijd menschen zijn, die aan 'n vri-endelij-ken wen-sch, vooral van de politie geen gehoor willen geven. Dat ge beurt ook. Wat moet de agent in zoo'n geval doen? Hij kan niets doen en loopt kans voor den gek gehouden te worden. Het gebeurt ook, dat wandelaars boos worden, booze woorden tegen den agent bezigen, dat de agent op zijn beurt boos wordt, hardhandig optreedt, misschien zelfs de oorzaak is dat verzet tegen een ambtenaar gepleegd wordt. Dat is geen fantasie. M. de Redacteur, ik was zelf van zoo'n geval getuige. Ik kan zulk een bevel niet anders dan onoordeelkundig en oitectisch noemen ten opzichte van ondergeschikten. WANDELAAR. Naschrift der Redactie. Bij informa tie bleek ons, dat den agenltin van politie is opgedragen te „verzoeken'* rechts te houden, maar dat eenige agen ten van politie deze opdracht voorbij ge streefd zijn, door nog wat meer te doen dan „verzoeken". Het ligt inderdaad in de bedoeling het „rechtshouden" in de Algemeene Politieverordening op te doen nemen. De Commissaris van Politie verzocht ons hieraan nog het volgends toe fe voegen „Ik heb altijd gemeend, op de Wel willendheid van het publiek te mogan rekenen, als in mijn naam iets in het algemeen belang aan het publiek ver zocht werd, doch ten deze schijn ik mij er in vergist te hebben." C. v. P. De gecombineerde Patroonsbonden in de Sigarenindustrie deelen ons mede dat bij de firma M. A. Hagen te Utrecht door geheel het personeel, bestaande uit leden van den EoomBch-Katholieken-, Nederlandsehen- en Christelijken Bond, de patroonsvoorstellen op Maandag 2 Oc tober 1922 zijn aanvaard, zoodat bij ge noemde firma geregeld wordt doorge werkt onder de nieuwe paijroonsvoor- waarden,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1