w Zaterdag 7 October 1922 45ste Jaargang No. 14267 Adverientién Si eclt per regel Bij coBtr.ni Dit nummer bestaat uit vijf bla den, waaronder het Geïllustreerd ZondajrsHfd m i«cbt bladzijden. EERSTE BLAD AGENDA AGENDA 9 ODTORER De St. Vincentius-Bibliotheek is geopend: Ned. R.-K. Bond van Handels, Kantoor- en Winkelbedienden St. Franciscus van Asslsië. Uitslag reclame prijsvraag. Baden. Gemeente-ambtenaren. „G. en W." De voorloopige werkzaamheden. Tuinbouw en Plantkunde. Examens. Personalia. English Association. Luxor-theater. R.-K. S. V. de Damiaten. Balalaika Orkest. Gevonden voorwerpen. Concert Haarlemsche Orkest vereniging. Wanneer men tot een vergelijking komt tusschen Beethoven's „Jenaer Symphonie in C-dur en Mozart's viool concert in G-dur, dan kan men zich voorstellen dat Beethoven eens ge zegd heeftIk heb mij altijd gerekend onder de grootste vereerders van Mo zart en zal dat blijven doen tot aan mijn laatsten ademtocht En, hoewel wij den heer Gerharz dankbaar zijn voor de kennismaking met Beethoven's weinig gespeelde symphonie, niet kon deze jeugd com positie van den grootmeester de in- dru kken verwekken welke er bij het beluisteren van Mozart's zielvolle me- lod ieën geboren werden. De hi torie van de Jenaer Sympho nie meldt dat men slechts door een toeval, en wel doordat men op één der orkestpartijen vond geschreven „Symphonie de Beethoven," Beet hoven als de schepper van dit werk kon aanmerken. Toch is er sterke twijfel gerezen of Haydn of Mozart niet de componis ten van dit oj-us waren. Trouwens constateerden wij thema s die zeker aan beide laatsten konden toegeschre ven worden, doch cok de eigene indi vidualiteit van Beethoven irad naar onze meening in de laatste Satz sterk naar voren, en deed denken aan zijn symphonie. Een raadsel mag men het toch wel noemen dat de beroemde meester,die zelfs vele zijner volgens hem mislukte bladzijden ijner compositie bewaar de, en wiens werken men tot de minst beteekenende toe, heeft opgespoord, deze symphonie zoo angstvallig ver stopt zou hebben. Grootsche indrukken lrengt dit opus dan ook niet, meer de gemoede lijke stemming van een Haydn strijk kwartet, aangevuld door eenige blaas instrumenten. Geheel in de macht van ons orkest lag dit werk dan ook wel en de uit voering werd daarvan dan ook har telijk door de vele leden der H. O. V. ontvangen. De variatie voor viool en alt in "de 3e Satz willen wij gaarne als goed van samenspel, even aanstip pen. De concertmeester, de heer Willem Knikker, had begrijpelijk in Mozart's vioolconcert als solist, alle gelegenheid zijn talent en qualiteiten, als violist in 't bijzonder, te ontplooien. Zóó als concertmeester, en daarna weder als solist het podium te betreden heeft toch zijne bezwaren ook. Als concert meester toch wordt er van hem het z.g. „attakkeeren" verlangd, erwijl er als solist in Mozart's viool concert de meest subtiele viooltoon van hem wordt gevraagd. Of he daarom geen aanbeveling verdiende dat de rolist dien avond geen concertmeester was, is een vraag 'die wel eens een enkele maal bij ohs rees, omdat de streek van den concert meester voor Mozart's muziek wel eens wat te sterk geaccentueerd klonk. Doch hoe heerlijk zong Knikker's viool in het klankschoone Adagio en hield hij contact met zijn in ademlooze stilte luisterende vereerders. Inderdaad mag de H. O. V. haren concertmeester wel waardeeren, want hii is een violist van buitengewone begaafdheid wiens spel ook wel eens de aandacht van dirigenten van groo- tere orkesten als het onze kon trekken. Met de cadenzen in dit concert konden wij ons, en dit is altijd zoo, maar niet vereenigen. Mozart heeft nooit geen virtuositeit, maar wel ware kunst verlangd, terwijl er genoeg bravourni m ners in de vioolliteratuur :ijn om eens extra te schitteren. De heer Knikker heeft evenwel zijn hoorders medegevoerd en buiten de gewone sfeer gebracht, terwijl de ge- iieele vertolking als van een fijnvoe lend kunstenaar aangemerkt kan wor den. Het orkest reageerde prachtig op zijn spel. Het tweede gedeelte van het pro gramma bracht nog Gade's „Ossiansis Nachtklange", „Zwei Eligische me lodieën van Grieg en Symphonische Dichtung zu Björsons Drama. Sigurd Sleinke van Svendsen. In al deze wirken toonde het orkest de tech nische muziekmoeiiijkheden schitte rend te hebben overwonnen en was liet aangenaam op te merken hoe met ons betrekkelijk klein bezette orkest toch prachtige klankeffecten te be reiken zijn en hoe het strijkkwartet afzonderlijk (in Griegs gearrangeerde liederen bovengenoemd) prachtige nuansen kan voortbrengen. Van Swendsen bestaat er maar één „Zora Hayda," waarmede wij bedoe len te zeggen dat zijn Symphonische Dichtung bij eerstgenoemd werk sterk verbleekt. Een medevoerende climax hoorden wij in dit werk niet, doch wel het origineele Noordsche melancholi sche evenals in Gadjs wel eens opper vlakkige ouverture. Zoo bracht, dank zij Gerharz's wil zijn hoorders iets nieuws te brengen, deze avond heerlijke momenten, die de beloften inhielden dat dit seizoen menig concert van buitengewone schoonheid zal brengen. Den heer Koolhoven, wiens rede tot de leden der H. O. V. gericht, pleittevcor belangstelling en mede werking van allen om het orkest in stand te doen blijven, wenschen wij gaarne met zijn pasbegonnen taak succes. Aan zulk een goed spreker kan het niet anders of mag men de noodige suggestieve kracht toekennen velen te bewegen ons orkest blijvend te steunen. K. H. KERKHOFF. Pater Elierbeck. Aanbesteding. KERK EN SCHOOL Eucharistisch Congres te Amsterdam. KERKNIEUWS. SPORT EN SPEL E. D. O. Edo gaat a.s. Zondag naar Alkmaar om Alcmaria te bestrijden. Reitsma c.s. zullen den roodbroeken geen gemak- kelijken middag bezorgen. Toch is het Zeer waarschijnlijk, dat Edo haar pun tental zal vermeerderen. Het volgende elftal zal Alcmaria bekampen: De Kiefte Sparreboom, Boeré Peruhel, J. v. d. Laan, C. v. d. Laan Sleffens, Tanes, S. v. d. Laan, C, v. d. Hurk, Vastbinder. ZWALUWEN-PRAATJE. Wanneer ik naga de prestaties van j.l. Zondag, dan lijkt het mij een voudig, voor de morgen te spelen 3 weistrijden verlies te voorspellen. Het is toch wel eigenaardig, dat Zwa luwen wanneer ze geheel onvolledig zijn, èn schitterend spel te zien geven, èn een Zilveren Beker winnen, terwijl wanneer ze volledig zijn, met 20 verloren moet worden van een pas gepromoveerde 2e klasser. Jelui zijn me leelijk tegengevallen, en dat komt enkel en alleen omdat je niet samen speelt. De voorhoede moest Zondag j.l. beter samengespeeld hebben, dan was de uitslag anders geweest. Wan neer jelui het niet met mij eens zijn, neemt dan a.s. Zondag tegen S.M.C. maar eens de proef, en speelt goed samen middenlinie, blijf de voorhoe de aan het werk zetten, en bestaat er kans op gelijk spel, en anders wordt er met sprekende cijfers verloren. Zwaluwen II moet morgen de vuurdoop ondergaan, tegen Leiden I. Jelui zullen niet op het slagveld blij ven, maar ontredderd en zwaar ge wond zullen jelui de zegevierende Leiden I mannen zien vertrekken naar de Sleutelstad. Wanneer de achter hoede heelgoed speelt wint Leiden I met 30. Zwaluwen III, speelt morgen z'n derde match tegen Santpoort II. Deze club verloor van S.D.O. met sprekende cijfers. Zwaluwen II heeft steeds ge wonnen van S.D.O., conclusie, Sant poort II wordt ingemaakt, met ont stellende cijfers. Niks hoor Wanneer de jonge Zwart-witten heel goed spe len, winnen ze misschien met 2—1. An ders wordt er onverbiddelijk ver loren. Ziezoo, jelui weten thans wat je te doen staat. - „ZWALUW". Otficieeële antwoorden. W J. J. WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. Westen-nieuws. UIT DEN OMTREK. BEVERWIJK. Het Eugaristisch Congres. Vrijdag avond j.l. had een vergadering plaats, uitgeschreven door het plaatselijk bestuur der K. S. A. tot het houden van besprekingen voor de deelname aan het Eucharistisch Congres e Amsterdam. De voorzitter, de heer Out N. J„ z tte de meening van het bestuur uiteen en spoorde aan tot een zoo groot mogelijke deelname. Het gevolg der verlchïllende bespre kingen was, da een comité, bestaande uit de heeren v. d. Kamer, v. d. Meis, Zeelenberg en van Zutphen het be stuur der K. S. A. zullen ter zijde staan met de voor te bereiden werk zaamheden waarvoor de heeren wol* den verzocht Maandag 15 Oct. deS avonds 8 uur present te zijn. Tijdens de vergadering deelde de Z.Eerw. Heer Pastoor Wouterlood mede dat er op Zondag 15 Oct. des avonds een godsdienstoefening zal gehoude worden als inzet om Christus hulde te brngen in zijn Heilig Sacra ment waarbij Pa er van Dijk uit A'dam een propagandapreek zal houden. Te- cvens spoorde Z.Eerw. de aanwezigen aan mo met de aangesloten vereeni- gingen des Zondags 15 Oct. een gene rale H. Communie te houden om op deze wijze de bedoeling van het H. Sacrament te verwezenlijken. Daarna sloot de voorzitter op de gebruikelijke wijze deze belangrijke vergadering. D< kbonneraen!»prI[s ïfc- draagt «ooi Haarlem en Agentschappen: Pet Kwartaal 325 Per Week f 0.25 Franco pet post p. kwart, bij vooruitbet. 3.57 Vt Bureaux: NassaulaaD 49 Haarlem. Telefoonnui. .erst 1426 2741 en 1748 Postrekening No. 5970 belangrijke korting. Advertentiën tusscben den tekst als ingezonden me- dedeeling: 60 cents pei regel Vraag- en Aanbort advertentiën 14 regel» 60 cents pet plaatsing; elke regel meer 15 cent Mi vooruitbetaling 1Stadsschouwburg Speen hoff-avond 8 uur. Schouwburg Jansweg De hond van Baskerville 8 uur. Luxor-theater Groote Houtstraat 139 141 Bioscoop- en variété-Voorstelling Hotel Spoorzicht Stationsplein. Concert. Sociëteit „St. Bavo" Jeugdme taal bewer kers 8uur Melkhandel „S't. Jo seph'' 8 uur Propagandaclub Vrou wenbond 8 uur. Schouwburg Jansweg Concent door Sam Swaap, viool, en Anenddna Kroese, piano 8 uur. Bisschoppelijk Museum Jansstraat Da gelijks uitgenomen Zaterdag- Zon- en feestdagen toegankelijk. W. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49, Eiken dag geopend van 1012JL van 25 en van 710 u. behalve des Maandagsochtends en op Zon- en Feestdagen. Uitleen van boeken van half 39 uur. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnenstraat 15 Alle werkdagen voorm. van 912 uur, nam. van 25 uur. Zaterdags alleen van 912 uur. ft. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des voorm. van 1012 en des nam. van 2 tot 4 en van 8 tot 9 uur. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstr. 49 van 2half 3 aanvrage om ver sterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. De Zondags- en nachtdienst der apotheken wordt deze week waargenomen door de 'firma's Van Rijn's apotheek, Kleine Ilout- !weg 15 cn C. G. Loomever en Zn., Zijlweg 88. Groenmarkt. 22, Woensdag en Vrijdag .van 7 9 uur. Generaal de Ia Reystraat 2, Dinsdag en .Vrijdag van 8—9 uur. St. Anth'oniestraat 89rood, Woensdag en [Vrijdag 7—8 lA uur. Klarenbeek straait 00, Woensdag van ÏK—9 uur. De Haarlemsche afdeeling van boven- genoemden Bond hield Donderdagavond een algemeene ledenvergadering waarbij ook de Bondsvoorzitter, de heer A. v. ilamersveld, aanwezig was. De voorzitter deelde allereerst mede, dat gedurende het winterseizoen geregeld iedere maand een ontwikkelingsavond zal worden gehou den. De leden werden aangespoord hier van een druk gebruik te maken. Na voorlezing der notulen en mededeeling der ingekomen stukken gaf de Bonds voorzitter een duidelijke uiteenzetting inzake het voorstel van het Bondsbestuur on: een Bondsraad in het leven te roe pen, waarover in den Beschrijvingsbrief oer a.s. Bondsvergadering gesproken wordt. Gedurende het winterseizoen, zoo deelde daarna de voorzitter mede, zal de propaganda weer met kracht worden terhand genomen. Tot afgevaardigden voor de a.s. Bonds vergadering werden gekozen Mej. L. Buys en de heer H. Stoelenga. Hierna gaf de voorzitter aan de leden een voor- Icopig plan ter overweging om het 12Yz- jarig bestaan van deze afdeeling in M^art 1923 feestelijk te herdenken, ter wijl in de volgende vergadering zal wor den overgegaan tot vorming van een vaandelfonds. 1 enslotte wekte de voorzitter alle le den op om a.s. Zondag te 9 uur de H. Mis in de St. Antoniuskerk bij te wonen voor de levende en overleden leden van or.zc afdeeling. Na de rondvraag, waarvan een druk gebruik werd gemaakt, sloot de voorzitter de vergadering met den gewonen Christelijken groet. De leden worden herinnerd aan de H. Mis met generale H. Communie, welke Zondagmorgen 9 uur in de Paterskerk san de Groenmarkt zal worden opge- «Iragen. De uitslag van den door de firma Daiidev gehouden prijs wedstrijd is als volg)t.J le prijsA. Volbracht, Kasleleim- sdraat 4, 1518T/2 Kg.; 2e prijs E. van Keizerwaardj Generaal Joubertslr. lrd. Io20 Kg.; 3e prijs C. Romijn, Bakenes- s er gracht 17, 1510 Kg.; 4 e prijs T. J. van Dijk, Krocht 14, 1525 Kg.; 5e prijs J. Koorn, Klarenbeekstraal 58, 1525 Kg.; 6e prijs T. van Balen— 'Blonk, Duvenvoordeslraat 71, 1525 Kg. «■n voorts zijn nog 10 troostprijzen toegekend. De hoeveelheid vleesch en worst, ii den winkel aanwezig, was 1516 Km m ,?VarPn 1920 inzenders, waaronder J0 op njm. Is het Douchebadhuis aan den Scho- r!m"k !ipn'J" m (ie afgeloopen week 1200 baden genomen en in 't Douche badhuis aan het Leidsicheplein 841 baden. Naar wij vernemen is door de afdee ling Haarlem van hel Nat. Verbond van Gem.-ambtenaren in verband met het uit blijven van de vet-Dresselhuis een nieuw ontwerp Ambtenarenreglement samenge steld, welk ontwerp bij den raad zal worden ingediend. In tegenstelling met een vroeger bericht, runnen we melden, dat het plan van „Geloof en Wetenschap", om studiekringen te vormen, niet van de baan is, doch in tegendeel bij voldoende deelname alsnog doorgang zal vinden. Met het oog op de asphalteering van den Wagenweg moeten de eigenaars der pcrceelen, welke op de trottoirs faecaliën- puttcn hebben, deze verwijderen en in riolceringen veranderen, waarmede men nu dan ook bezig is. Dinsdagavond 8 uur vergadert in café Brinkman de afd. Haarlem en Omstreken van de Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. Op de agenda komt o. m. voor Voor- loopig verslag groote dahliakeuring cn punten van behandeling Algemeene Ver gadering. De eerstvolgende vanwege de Veer- ecniging van Leeraren in de Handels wetenschappen te houden examens zul len 11, 12 cn 13 December te Haarlem plaats vinden. 28 October zal de heer H. v. Em merik, beambte aan de N. S., den dienst met pensioen verlaten. De lieer van Emmerik is nog een der oprich ters van de stnndsorganisatie, afdeeling Haarlem. Te Amsterdam rijn geslaagd voor het examen vrije- en orde-oefeningen de heeren J. M. Barrevoets, M. Beumer en M. Bijpost, allen alhier. Te 's-Gravenhage is geslaagd voor diploma C, van het machinisten-examen, de heer M. Visser, alhier. Te Utrecht is geslaagd voor het R.-K. Bewaarschool-examen, akte A, mej. P. Smits, alhier. Tot deskundigen voor liet najaars examen voor onderwijzer(es), voor zoo ver dit te Amsterdam wordt afgenomen, zijn o.m. benoemd: voor Ned. taal en lezen de heer P. H. Greiner, onder wijzer aan de Rijkskweekschool, voor re kenen: de heer H. C. Luyten, oud-on derwijzer aan de Rijkskweekschool, voor natuurkunde: de heer T. Hellinga, hoofd eener openbare lagere school, allen al hier en voor hetzelfde vak nog de heer Witte, oud-dir. der Rijksnormaallessen, te Zaandam. Te Mijdrecht (Hoef) is aan de bij zondere school aldaar benoemd de heer L. Willemse, alhier. Tot onderwijzeres aan een meisjes school te Amsterdam zijn benoemd mej. A. A. A. Ratelband (voor Duitsch) en mej. B. B. Baggelaar, beiden alhier. Te 's-Gravenhage slaagde onze stadgenoot, de heer P. J. Vink, voor het examen van 1ste stuurman groote vaart. Te 's-Gravenhage is geslaagd voor het examen M. O. akte K. I (wiskunde) de heer A. L. van Lohuizen, alhier. Bij Koninklijk besluit van 4 Oc tober zijn met ingang van 1 October 1.1. o.m. benoemd ia het Algemeen College van Advies voor de Lichamelijke Op voeding: tot lid en secretaris de heer P. Otto te Bloemendaal en tot leden de heeren A. H. Gerhard te Heemstede en O. W. de Visser te Bloemendaal. Donderdag 12 October houdt de afd. Haarlem van de „English Association" een bijeenkomst in de bovenzalen van „De Kroon," waar door Mr. Lascelles Abererombie een lezing zal worden ge houden over Shelley. In bovenstaand theater draait deze week het slot der drieweeksche serie film „De drie Musketiers." Ze behoeven er zeker niet bij te voe gen, dat dit ook werkelijk het mooiste gedeelte der heele film is, want de ontknooping is toch gewoonlijk het beste. In deze 5 hoofdstukken, in totaal 21 aCten, ontbreekt zelfs de spanning niet, welke bij de vorige gedeelten wel gemist weid. Het filmwerk boeit de aanwezi gen dan ook wel. Op het tooneei verrichten „The 3 Fric- mels" sterke acrobatentoeren, welke al ler bewondering trekken. De drukbezochte, zeer geanimeerde le denvergadering van de R. K. 8. VI. de Damiaten, gisterenavond in het ge bouw van den R. K. Kring gehouden, heeft de positie van deze Katholieke vereeniging op prachtige wijze versterkt. Men zou kunnen zeggen, dat die po sitie door verschillenden tegenslag in den laatsten tijd wat geschokt was, maar wie de succesvolle vergadering van gis terenavond meemaakte, kan er verzekerd van zijn, dat de toekomst van de Da- mialen volop vertrouwen geeft. Dit bleek alleen reeds uit het feit, dat bij de ballotage 15 nieuwe leden werden aangenomen, waaronder een aantal beste krachten voor het eerste elftal, dat nu weer de competitie van de Fede ratie gerust kan ingaan. Op aanwer ving van nieuwe donateurs werd sterk aangedrongen en we hopen, dat, vooral de Katholieke middenstanders, de leden zullen helpen bij da nakoming der ver plichting, die zij op zich nemen, om ieder binnen één maand 3 donateurs aan te werven. Voorts werden plannen be sproken voor de organisatie van een feestavond, zoo mogelijk nog deze maand. Ook werd besloten, bij wijze van proef, te beginnen deze maand 'n clubavond te organiseeren, in het gebouw van den R. K. Kring. Een voornaam punt was nog de be stuursverkiezing. De aftredende bestuurs leden. die zich herkiesbaar stelden, n.l. de lieeren II. N. Smits, voorzitter, H. v Liemt, J. v 't Hof en J. Vintges. werden herkozen. In de plaats van de heeren H. Star, B. Gussenhoven en A. Roozen, die voor hun functies niet meer in aanmer king wenschten te komen, en wien dank gebracht werd. werden gekozen de heeren G. Roest, M Maas en Th. Hooy. Tenslotte was nog de verkiezing van de elftal-commissie aan de orde, waarin gekozen werden de heeren J. v. 't Hof, P. v. 't Hoff en W Maas. Eindelijk sprak de geestelijk adviseur, de weleerw. heer kap. J. C. C. Groot, die met een kern achtig woord de nieuwe leden had ge ïnstalleerd. een opwekking tot steun aan "v' IvX-X-X' De welbekende badman, P. PAAP, die 38 jaar lang alts stoelman bij „Groot Badhuis" des zomers op het strand te Zandvoont zijn taak vervulde, is dezer da gen plotselting overleden. het officieel orgaan „De Sportillustratie", waarna de bijeenkomst gesloten werd. Het Concertbureau Vernout deelt ons mede, dat voor de voorstelling van hedenavond in den Schouwburg, Jansweg, voor alle rangen nog toe gangskaarten verkrijgbaar zijn. Terug te bekomen bij: C. te Velt huis, Voortingstraat 16, armbandhor loge; J. Over, Leidschevaart 238, turn- broek; J. Constandse, Tuinwijklaan 4, Heemstede, bont; M. Ramakers, Paar- densteeg 3, broche; J. Vreeken, J. van Nieuwenhuizenstraat 13rood, ceintuur; W. de Geest, Spaarnoogstraat 29, por- temonnaie; Prent, Lange Bogaardslr. 16, sleutels; G. Mensch, Rollandstr. 28b, vulpotlood; J. Groenendaal, KI. Heiligland 3, vleeschzaag; J- v. d. Heijden, Regulierslraat 29, zweep; ,T. Zijlstra, J. v. Nieuwenhuizenstraat 19, R. K. Kerkboek; J. Boekhoven, Korte Poellaan 7, poes, Kennel Fauna; T. Slie, Partyaan 53, poes, Kennel Fauna. Hieronder laten ive nog volgen de solo van den nieuwen voorzitter der H. O. V., den heer A. Koolhoven, die de aanwe zigen als volgt toesprak. Namens het bestuur heet ik u allen welkom op het eerste concert in het nieuwe vereenigingsjaar en grijp ik deze gelegenheid aan, om u met enkele woor den de positie onzer Vereeniging nader mleen te zetten. Zoon Is u bekend zal zijn, heeft de Haarlemsche Orchest-Vereeniging eene moeielijke periode doorgemaakt, maar ge lukkig mag ik constateeren, dat de drei gende onweerswolk aan ons is voorbij ge trokken en de blauwe lucht weer zicht baar wordt. Dat wil nu juist niet zeggen, dat alle moeielijkheden overwonnen zijn en wij gerustelijk ons hoofd op het orchestrale kussen kunnen neerleggen, neen verre van daar, want daar is een epidemie uit gebroken, met name de malaise, een ziek te, die zeer aanstekelijk is en die ook ons leven min of meer bedreigt. Een serum voor deze ziekte te vinden schijnt zeer moeielijk, maar is toch nood zakelijk, daar velen verklaren, aan de ziekte te tijden en waar voorheen een ie der zich liever niet over zijne finanlieele positie uitliet, daar coquetteert thans bij na iedereen met zijn finantieele moeilijk heden en de daaruit ontslane onmacht om die uitgaven te doen, die nu niet di rect tot de allernoodzakelijkste behooren. En nu doet het mij zoo'n groot genoe gen, uit uwe aanwezigheid te mogen con stateeren, dat de genoemde ziekte t: blijk baar niet in die mate heeft aangetast en u bereid gebleven zijt, uwe contributie voor onze Vereeniging te betalen en daar door hei voortbestaan onzer Vereeniging te helpen bevorderen. 't Is daarom dan ook, dat ik met vrij moedigheid bij u aanklop, met het ver zoek, om het bestuur te steunen in zijn pogingen, om door uitbreiding van het ledental onze finanlieele posilie te ver sterken en waar gij gezien zult hebben ons verzoek op uw lidmaatschapskaart, dat elk lid dit jaar een nieuw lid zou aanbrengen, daar hebt u het zelf voor een' deel in handen, om tot het gewensch- le resultaat te komen. Dan constateer ik verder met. genoe gen, dat van de zijde van vele bestuur ders van deze stad een ondersteunende toezegging werd gedaan en daarvoor is ons bestuur van harte dankbaar, maar 't is niet alleen de pecuniaire hulp,l die wij noodig hebben, ook naar den morcelen steun van onze vroede vade ren hunkeren wij. Wanneer ook zij de overtuiging kun nen deelachtig worden, dat voor de hoofdstad van Noord-Ho'land voor het mooie Haarlem het degelijk orchest on misbaar is. het orchest dat onder de voortreffelijke leiling van zijn knappen directeur nu reeds wijd en zijd van zich doet snreken, dan kunnen wij zeggen het pleit gewonnen te hebben en met, gerustheid de toekomst tegemoet gaan. Het is daarom, dat ik dames en hpeveo-leden van dc TT,0X Or-a-pst-l er- eeniring o-r-on o-*1, met T w hulp. ge steund door het bestuur dezer stad en met medewerking 'van allen die geloo- ven in de opvoedende kracht van de muziek ..door gezamenlüke krachtsinspan ning het orche=t, te doen wo-den en blijven een or-hest, Haarlem als mu- ziekstad, ter eere. Zocals onze lezers bekend is heeft het Z.D.H. den Bisschon behaagd de bij kerk van de H.H. Martelaren van Gor- cum te Delft te verheffen tot zelfstan dige parochiekerk en heeft Hij tot eersten Pastoor benoemd den ZeerEerw. Pater A. E. Elierbeck, tot dusverre Rector van de Bijkerks Waar Pater Elierbeck bij vele Haar lemmers geen onbekende is, bijna 14 jaar was hij werkzaam als kapelaan aan de N. Groenmarkt zal het hun vreugde verschaffen te vernemen dat Z.Eerw. morgen Zondag 8 October vóór de Hoogmis van 10 uur in het pasto raat zal worden geïnstalleerd door den HoogEerw. Deken Graaf. Morgenmiddag van 1—2 uur houdt de nieuw-geïnstalleerde Pastoor aan de Pastorie van de Raamstraat receptie. Vanwege het ministerie van water staat werd aanbesteed het vergrooten van de doorvaartopening van brug no. 15, in het westelijk jaagpad van het Noord- Hollondsch Kanaal onder de gemeente Landsmeer, voor rekening van die ge meente. Laagste inschrijver was W. H. N. Ne- lissen te Haarlem voor f 7150. Een voorstel! Men schreef ons dezer dagen: „Ik zou het zoo'n mooi idee vinden, als de ver siering van iedere Kerk zou geschie den door de Parochianen zelf. Dan zouden zelfs de allerarmsten op die manier door een klein offertje te brengen, het H. Sacrament huldigen". Een mooi voorstel. Bij het Eucharistisch Congres te Mon treal kwamen heele wagons met bloe men aan voor het Allerheiligste. Maan den tevoren kweekte heel Amerika bloe men voor het Congres. Iedereen bracht zijn bloemen naar Jezus. De Katholieken van de provincie Al berta zonden een wagonvracht van de schoonste korenaren van den jongsten oogst. Zij moesten Christus' Koninklijken praalwagen sieren, morgen tot bloem ge malen worden, overmorgen tot hosties gebakken, om dezelfde week nog te die nen tot sacramenteelen mantel. In Rome zagen we, hoe bij de groote processie door de straten, overal van de boomen, uit de vensters, van de da ken, ja zelfs uit een vliegmachine le vende rozen werden geworpen naar Christus. Die daar zegevierend voorbij ging- De natuur brengt hare edele voort brengselen aan den Koning der natuur ten offer. Katholieken van Amsterdam, Katho lieken van Noord- en Zuid-Holland, en Zeeland, brengt bloemen naar het Ta bernakel! Ieder Tabernakel in het Bisdom moet tijdens het Congres in blan ke bloemen-weelde prijken! Witte bloemen moeten wij in massa brengen Kan niet in iedere parochie, in over leg met den Pastoor iemand (of meer deren) geld inzamelen, speciaal voor de versiering der Kerk Dan zal tijdens het Eucharistisch Con gres ieder altaar in bloemen-weelde ge huld zijn. 't Kon gemakkelijk. Ieder doe mee! W. v. DIJK, O. S. Aug. Z. D. H. de Bisschop van Haarüem zal Dinsdag a.s. geen audiëntie verleenen. Zoowel de Staten-Generaal als de Provinciale Staten kennen het instituut van vragen stellen. Indien die instelling niet bestond, zou zij hoog noodig moeten worden uitgevonden tot meerdere rust blijkbaar van de regeerende colleges. Geen gemakkelijker middel om opge wonden en ontevreden burgers, mitsga ders door hen in den arm genomen af gevaardigden te kalmeeren, dan hen in de gelegenheid te stellen vragen te stellen. Als bij tooverslag daalt de opwinding, nadat aan de Regeering of Staten, vragen over een of ander onderwerp, dat de ge moederen in beweging brengt, zijn ge steld, en de rust en kalmte keert weer, vol vertrouwen op een gunstig antwoord van het besturend college. Het antwoord blijft dan eenige maan den uit; de opwinding is in dien tijd ge heel bedaard en feitelijk geeft het dan weinig meer wat de autoriteiten antwoor den. De aanleiding ligt in den regel nog in een vage herinnering en iemand, die zich nog druk om het antwoord zou ma ken, wordt lichtelijk belachelijk. Zoo stelde de heer Bomans dezen zo mer vragen aan de regeering in verband met de vervuiling van het Grachtwater in Haarlem. Hij deed dat op een oogen- blik, dat in geen maanden was gespuid door Rijnland en dat een ondragelijke stank over Haarlem hing. Inderdaad vroeg de heer Bomans op dat oogenblik voor zeker, naar „het hart en den reuk" van alle Haarlemmers. Na maanden komt het antwoord der Regeering, zeer onvoldoen de, maar niemand trekt er zich nog iels van aan. Ongeveer juist eender staat het met het antwoord op de vragen van den heer Bul ten betreffende het hoog zoutgehalte in de wateren van den boezem Rijnland. Dat antwoord heeft 8 maanden op zich laten wachten en nu is het eigenaardige dat het antwoord nog altijd niet volledi ger is als dat 't 8 maanden terug officieus werd gegeven door Rijnland. Het komt Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijn land voor dat waarschijnlijk als oorzaak is aan te merken de omstandigheid, dat in verband met de abnormale droogte de zoetwaterschijf in den bodem verminde ring heeft ondergaan en dat de diepere zoutwaterlaag door vermindering van den druk van het zoet water in den bodem is gaan stijgen. Het geldt hier een groot belang van tuinders en kweekers, die met Rijnlands boezem te maken hebben, en oorzaak is van kostbare voorzieningen voor de ze tuinders. Men had waarlijk van de Re geering mogen verwachten, dat zij zelf standig een deugdelijk onderzoek naar de verzouting had ingestel^ en zich in dezen niet op Rijnland's mededeelingen in hoofdzaak zou hebben verlaten. Barometerstand 771. Vooruit OPGAVE VAN: Morgen speelt 't eerste elftal van Hei Westen om 3 uur tegen S. D. O. uit Be verwijk. Gezien de prestaties van de vori ge week, rekenen we op een overwinning, wat ook kan, als ze allemaal 't beste beentje voorzetten. Om 1 uur spelen de Junioren van Het Westen, tegen de Junioren van Geel-Wil. Ook van dien kant kunnen we op een overwinning rekenen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1