Tweede Blad 1 October 1922 Gil5 VRQQLIJK HOEKJE. ELCK WAT WILS De uitersten vinden elkaar. J Bezuiniging. „Herwonnen Levenskracht". Leerboek der R.-K. Vakbeweging. Een nieuwe koers? SfftKEKLAHDSGH MIEÜWS. Zal 't Zegelsplakken verdwijnen? Reizen door de Kamerleden. Arbeidersconferentie te Genève. LUCHTVERKEER. De uitsluiting van Fokker. GEMENGD NIEUWS. Rumoerige uitzetting. Handige dievegge Een valsch bankbiljet van f 1000. Hoe kan dat? De Bennekomsche auto. KORTE BERICHTEN. De bruid verdwenen. KERK EN SCHOOL Inspecteur R.-K. Lager Onderwijs in de Dekenaten Leiden en Zoe- terwoude. R.-K. Universiteitsstad. De plaat van het Eucharistisch Congres. RECHTSZAKEN. Geen poesje maar een kat TREKJES CCLXI. Dc vorige week had ik reeds gelegen heid een paar opmerkingen te plaatsen naar aanleiding van de onjuiste conclusie door mej. v. Dorp getrokken in een arti kel over het spoorwegconflict", voor komende in het Handelsblad van 22 Sept. Ik meende en meen dat nog dat de spoorwegmannen om eenigszins an dere redenen dan door de schrijfster zijn gesteld, de aangekondigde loonsverla ging hebben afgewezen. Het wil mij voorkomen, dat ook de ar gumenten door mej. v. Dorp aangevoerd, niet onbesproken behoeven te blijven, vooral niet omdat er m.i. een niet gering gevaar in gelegen is wanneer in dezen tijd van malaise, meeningen worden ge lanceerd, die, zouden zij ingang vinden, ons in nog grootere ellende zouden bren gen. In bijna eiken zin valt te beluisteren hoe weinig vriendelijk deze economiste tegenover de arbeidersbeweging staat en hoe moeilijk het haar valt een heel klein beetje inzicht te veroveren omtrent het doen en laten dier beweging. Welke waarde heeft de bewering dat iedereen den arbeider zijn 8 uur daags en hoog geldloon „gunt" wanneer het eenigste lichaam dat in staat is om te zorgen dat hetzelve behouden blijft, of niet meer wordt aangetast dan door de omstandigheden wordt geboden, n.l. de (Vakbeweging, door haar in karikatuur beeld wordt geteekend. Is het werkelijk vol te houden, dat men in vakvereenigingskringen de eenvoudige waarheid niet erkent, dat er verband moet zijn tusschen loon en de resultaten .van den arbeid? Tegen die waarheid zal, zooals tegen elke andere wel eens gezondigd worden, maar er is in alge- meenen zin geen enkele redelijke grond voor die bewering. Maar wie beoordeelt de resultaten van den arbeid? En is het redelijk om van de arbeiders te verlan gen, dat zij zonder meer madr elke uit spraak dienaangaande zullen gelooven? Het is absoluut onjuist, dat de arbei der zich onder de leiding van het bedrijf stelt omdat hij daardoor kans ziet een hoogere opbrengst van zijn arbeid te ontvangen dan bij een onafhankelijk be staan. Dat is de' zaak finaal onderst boven zetten want de eenigste reden waarom de arbeider zijn onafhankelijk bestaan prijs geeft, is gelegen in het feit, dat hij niet de bezitter is van de noodige productiemiddelen en 't is dus door den drang der feiten, dat hij daartoe in alge- meenen zin overgaat. Even onjuist is mej. v. Dorp waar zij beweert dat wanneer een bedrijf met groote tekorten werkt, dit op de aller eerste plaats aan de loonen is te wijten wanneer deze hooger zijn dan in andere bedrijven. Dat kan wel zoo zijn, maar behoeft niet zoo te zijn, omdat er veel meer factoren zijn die het resul taat van een onderneming beïnvloeden en de slechtste arbeidsvoorwaarden heb ben lang niet altijd het gunstigst arbeids- resultaat ten gevolge. Binnen bepaalde grenzen kan met veel meer recht het tegenovergestelde ge zegd worden. De vraag is ook gewettigd, waarop de bewering steunt, dat blijkens d e groote werkloosheid ook in andere bedrijven de loonen te hoog zijn opgedreven. Zoo oppervlakkig bezien, zou men ge neigd ■zijn althans deze bewering te accepteeren, want streng theoretisch ge redeneerd kan men er toe komen om dat vol te houden; wie echter even ver der wil zien dan zijn boekenkast en even de moeite wil doen om die theorie aan de practijk te toetsen, ziet oogenblikkelijk dat zij er naast is. Om één greep te doen; De loonen van de veldarbeiders, door Mej. v. Dorp voor j 20.a 18.aangegeven, zijn op verschillende plaatsen nog minstens een derde minder dan door haar genoteerd en toch zal er in weinig bedrijven een zóó groote werkloosheid heerschen als juist in het landbouwbedrijf. Maar dat alles daargelaten: de min of meer bedekte aanval op de vakorgani- 1 satie, noch die onjuiste argumenten zullen ook maar iemand verontrusten; de or ganisaties hebben heftiger aanvallen door staan, dan die van Mej. v. Dorp, wier opvattingen genoegzaam bekend zijn om er eenig gevaar van te verwachten, in- dien.... wij eenigszins normale verhou- I dingen hadden. Zóó is het echter niet. Het bedrijfsleven ondervindt de grootst mogelijke moei lijkheden en met voorbijzien van de fei telijke oorzaak is men over het algemeen zoo spoedig geneigd een zondebok voor die moeilijkheden te zoeken in de naaste omgeving. En het is juist die geestesgesteldheid waarvan Mej, v. Dorp zeer klaarblijkelijk gebruik wil maken om haar liberale the- oriën aan den man te brengen. Het geheele artikel heeft de tendenz, de meening te vestigen alsof de arbeids- loonen, de arbeidsduur en vooral de vak beweging zooal niet de onmiddellijke, dan toch wel de middellijke oorzaak zijn van de moeilijkheden die wij thans beleven. Niet de on-, of liever anti-christelijke politiek van de wereldheerschers, die millioenenvolken in economische slaver nij brengen en ons geheele werelddeel in wendig verbrokkeld en verscheurd in on- derhoorigheid aan den dollar-bezitter zullen ketenen, is het, die zij bestrijdt; niet dengene die den steen werpt, maar den steen zelf bijt zij en de reeds zoo zwaar getroffen arbeidersstand is het die op grond van een reeds lang onhoudbaar gebleken economische opvatting door haar als waanzinnig wordt tentoongesteld. Wie kan nu in ernst volhouden, dat als we maar lang genoeg werkten en maar sober genoeg leefden dat we dan van de wereldmalaise af waren. En a(s voorbeeld neem ik alweer het zwaar getroffen landbouwbedrijf, dat geen hooge loonen en geen korte arbeidsdagen kent, doch een ongekende werkloosheid heeft en zijn producten niet op de we reldmarkt kan afzetten, omdat millioe nenvolken niet meer als koopers op die markt kunnen optreden. We kennen zoo ongeveer de gevoelens van Mej. v. Dorp en we weten, mede uit reeds vroegere geschriften, dat zij den werkloozensteun en alles wat 't vrije ge beuren kan belemmeren uit den booze acht en het is ook deze gedachte, die- feitelijk de grondtoon van haar gansche redenee ring vormt, wat dus zooveel beteekent als: laat de arbeiders vrijwillig op zich nemen of dwing ze te doen hetgeen aan naburige volken onder militairen dwang wordt opgelegd en zij zullen weer met die verdrukte menschen op de wereld markt kunnen concurreeren. Dat daardoor in geen enkel opzicht de koopkracht wordt verhoogd en talloos ve len hun arbeidskracht toch niet produc tief zouden kunnen maken; dat er ook geen enkele rechtsgrond is om de arbei ders anders dan in uiterste noodzaak tot een dergelijken toestand te brengen en ten slotte dat er bij de arbeiders ook niet de minste geneigdheid bestaat om daar aan te beginnen wie kan het hun kwalijk nemen? blijkt haar te ont gaan. Men kan wel spottend schrijven over Sovjet Rusland, men kan zelfs Wijnkoop en allen die de toestanden aldaar nog verheerlijken, dwazen noemen: maar wie is gevaarlijker: Wijnkoop, dié zelfs Sov jet Rusland nog durft verheerlijken of Mej. v. Dorp c.s., die ideeën ontwikkelen welke practisch toegepast het volk tot wanhoop zouden brengen en dus het propagandamateriaal voor de revolutie leveren. De toestand lijkt mij te ernstig om niet tegen zulke ideeën op te komen. Wat on vermijdelijk is, zal moeten gedragen wor den, maar we zijn niet gehouden om aan Wijnkoop bouwstoffen te leveren voor een Sovjet-Nederland. Als er iets uit den huldigen toestand te leeren valt, dan is het wel deze waar heid, dat het starre conservatisme en het ultra-radicalisme in wezen één begrip vormen en dat alleen door toepassing van de Christelijke beginselen verbetering is te verwachten. Toepassing daarvan zou zich niet ver dragen met de economische slavernij thans aan verschillende volkeren opge legd; zij zouden zich ook niet verdragen met een dictatuur van welke zijde ook op gelegd, doch zij voeren, consequent toe gepast, tot een behoorlijke samenwerking tusschen de verschillende maatschappelij ke groepen. Als deze leering uit de huidige malaise getrokken wordt, dan zal zij, ondanks veel leed, toch nog tot zegen van ons volk zijn doorleefd; maar als we het ongeluk mochten hebben dat we in algemeenen zin, weer tot de on-Christelijke liberale economie mochten afzakken, dan halen we daarmede het paard van Troje bin nen. Want de theorieën, van Wijnkoop en Mej. v. Dorp voeren tot één en hetzelfde resultaat. A. J. L. Het Nederlandsch organisatiewezen is duur en oneconomisch klaagde onlangs prof. v. Aken, de voorzitter van de K. S. A.; de WelEenv. heer J. H. Ilooijman gaat daarop in de „Volkskrant" verder door en gêeft uit het jaarverslag van het R. K. Vakbureau eenige cijfers, die wel in staat zijn om een zekere bezorgdheid te verwekken. 'ntusschen zijn deze cijfers in het zelfde blad weer in hun ware verban 1 geplaalst door den penningmeester van het vakbu reau, waardoor althans een groot deel der b u'org theid kan weggezet worden. Wat niet wegneemt, dat toch wel ge streefd kan worden, om de kosten onzer organisatie tot een uiterst minimum terug te brengen. Het meest doeltreffend en het meest in overeenstemming met onze beginselen zou het zijn de militaire lasten zooveel moge lijk te verminderen; dat wil dus zeggen: een middel te accepteeren waardoor het aantal stakingen en uitsluitingen tot het kleinst denkbare getal werden terugge bracht. We streven ongetwijfeld naar een alge- heelen vrede ook op sociaal terrein, maar wie rekening houdt met de menschelijke onvolmaaktheden zal erg verstandig han delen zich toch' niet gehcd fc Snïwapeiseti zooals dat ook op politiek terrein wel steeds het geval zal zijn. Maar verminderd zouden die lasten on getwijfeld kunnen worden wanneer de goede wil er maar is. De secretaris van het R.-K. Vakbureau had stellig een zelfde beeld voor oogen, toen hij in zijn jaarverslag 1921 zoo kern achtig juist de positie van onze beweging voor de toekomst schetste: „De taak van üe Vakbeweging behoort in de toekomst een gansch andere te zijn dan in het ver leden en hel heden; zij zal noodzakelijk moeten worden een meer de productie en samenleving dienend instituut.'' Maar dat kunnen we wel zoo neerschrij ven, üoeh daarom is het nog geen werke lijkheid. Dat te bereiken ligt ook niet in de macht van de arbeidersorganisatie'* alleen. Daarvoor zal de hulp en de goede wil van de werkgeversorganisatie'* evenzeer benoodigd zijn, als die der arbeiders. Want door wettelijken dwang kunnen wel eenige conflicten voorkomdn worden, maar wordt toch in algemeenen zin niet de geestesgesteldheid geschapen die er noodig is om elkaar te leeren verstaan en begrijpen. En omdat het als een paal boven water staat dat beide groepen daarvan groote voordeelen zouden hebben, moet het be vreemden, dat niet met méér kracht naar reëel overleg wordt gestreefd. Van wèlgemeend overleg naar samen werking is maar één stap en hieruit moet ten slotte toch de bedrijfsorganisatie met tot zekere hoogte vrij beschikkings recht geboren worden. Geen vermeerdering van wetgeving dus, maar zelfbestuur van de bedrijfsgroepen onder Controle van de Overheid. Het is toch tenslotte maar een kwestie van elkaar willen verstaan en willen be grijpen, doch welk een groot finantieel voordeel zou daardoor niet behaald wor den, afgezien van de moreele waarde die we daaraan moeten toekennen. Als de goede wil er zou zijn, om alvast een breed overleg tusschen de organisa- tie's van werkgevers en werknemers te doen plaats vinden; als de beide groepen zich eens met elkaar verstonden om maat regelen te bevorderen welke er noodig zijn om het bedrijf vooruit te helpen, waren we al een heel eind op den goeden weg. Maar als de partij die zich in de sterkste positie waant van geen toenade ring wil weten, zijn we veroordeeld om te strijden en wetten te maken, tot het bittere einde toe. Wij hebben in onze bedrijfsraden er reeds de lichamen voor: als we nu eens niet over den vorm en nog minder over het hoever gingen debatteeren, maar eens als practische menschen erkenden dat er tegen reëel overleg en samenwerking toch geen enkel bezwaar is aan te voeren, dan hadden we de mooiste bezuiniging die we ons denken konden en we zouden heel wat gemakkelijker de crisis het hoofd bieden. Maar of we prachlisch menschen zijn? We zullen het hopen. A. J. L. Maandbericht over September 1922. .Voor rekening van „Herwonnen Le venskracht" werden uitgezonden naar „Berg en Bosch", te Apeldoorn: 4 Sept. een kind uit Amsterdam; 6 Sept. een kind uit Amsterdam; 7 Sept. een kind uit Rotterdam; 18 Sept. een kind uit Amersfoort en een vrouw van een lid uit Boskoop; 22 Sept. een vrouw van een lid uit Nieuwstadt; 25 Sept. een kind uit Leiden en een uit Alkmaar; 26 Sept. een kind uit Rotterdam; 28 Sept. een kind uit, Amsterdam; 30 Sept. een vrouw uit Cothen, in totaal 11 patiënten. Naar het R. K. Herstellingsoord „Maria Auxilialrix", te Venlo, werden voor rekening van „Herwonnen Le venskracht" de volgende kinderen ge zonden 18 Sept. 2 kinderen uit Alkmaar; 19 Sept. 3 kinderen uit Amsterdam; 20 Sept. 1 kind uit Achthuizen en 1 uit Den Haag; 21 Sept. 1 kind uit Gouda en 1 uit Waddinxveen; 22 Sept. 3 kinderen, resp. uit Gemert, Loon op Zand en Kampen; 23 Sept. 2 kinde ren uit Velseroord; 25 Sept. 3 kin deren uit Tilburg en 1 uit Kampen; 26 Sept. 1 kind uit Utrecht en 2 uit Amsterdam; 27 Sept. 3 kinderen uit Cuyk a.d. Maas en 1 uit Den Haag; 28 Sept. 3 kinderen, resp. uit Nijme gen, Ginneken en Etten „(N.Br.); 29 Sept. 1 kind uit Rijswijk en 1 uit Rotterdam; 30 Sept. 4 kinderen, resp. uit Deventer, Herkenbosch, Honseler- dijk en Delft, in totaal 34 patiënten. Deze 45 patiënten ontleenden hun rechten als volgt: 3 als aangesloten bii den R. K. Bond van Bakkers, enz.; 3 als aangesloten bij den R. K. Bond van Landarbeiders; 2 als aangesloten bij den R. K. Houtbewerkersbond; 1 als aangesloten bij den R. K. Bond van Onderofficieren; 2 als aangesloten bij den R. K. Bond van Overheidsperso neel; 2 als aangesloten bij den R. K. Bond van Transportarbeiders; 1 als aangesloten bij den R. K. Bond van Verzekeringspersoneel; 5 als aangeslo ten bij den R. K. Bond van Bouwvak arbeiders; 5 als aangesloten bij den R. K. Bond van Fabrieksarbeiders; 1 als aangesloten bij den R. K. Grafi- schen Bond; 1 als aangesloten bij den R. K. Lederbewerkersbond5 als aan gesloten bij den R. K. Metaalbewer- kersbond; 2 als aangesloten bij den R. K. Naaisters- en Kleermakersbond6 als aangesloten bij den R. K. Tabaks- bewerkersbond; 2 als aangesloten bij £en R. K. Textielbewerkel-sbond; 2 als aangesloten bij den Dioc. Bond Utrecht; 1 als aangesloten bij den Dioc.. Bond Haarlem; 1 als aangeslo ten bij den Dioc. Bond Breda. Op 30 September waren in totaal 140 patiënten voor rekening van ..Her wonnen Levenskracht" in verpleging. Doar den heer P. J. .J. Haazevost zal een leerboek der R.-K. Vakbeweging geschreven worden dat in afgeronde af leveringen zal worden uitgegeven, üe eerste aflevering is thans versche nen en bevat een algemeene inleiding benevens een aandui ling oo welke wijze de schrijver de verschillende onderdeden zal behandelen. Onder bovenstaand opschrift verscheen een persbericht, dat Minister Aalborse die nu ook „Handel en Nijverheid" on der zijn beheer heeft, een bespreking heeft gehouden met dé besturen van de werkgever - en werknemersorganisa- tie's uit de schoen- en leder-industrio teneinde maatregelen te hespreken in het belang va.n het bedrijf. Ook de vertegenwoordigers van de landelijke Vakcentralen waren uitgenoo- digd waardoor het gevaar voor eenzij dige belichting is weggenomen. Het zou dan ook in de bodoeling lig gen voor verschillende takken van in dustrie dergelijke besprekingen te hou den, iets wat op zijn allerminst toch zeer nuttig moet worden genoemd. En eenzelfde methole zij ook Minis ter Ruys, als hoofd van het Departe ment van Landbouw, ten zeerste aanbe volen want onze land- en tuinbouw heeft zeker wel eenige hulp van de Overheid noodig. Onlangs werd meegedeeld, dat de Mi- ter van Arbeid bezig is, een ander stel sel van ouderdomsrente-verzekering te vervaardigen, waardoor wellicht het zegel tjes plakken overbodig zou worden. Naar het „Vad." meedeelt, maken de werkzaamheden goeden voortgang. De anti-revolutionnairen zijn, naar men weet, niet erg ingenomen met de ver hooging van het salaris der Kamerleden tot f 5000. De „Standaard" bespreekt nu een artikeltje van het orgaan der Vereeniging van Handelsreizigers, waar in wordt gepleit voor een afschaffing van het vrije abonnement op de Spoor- (wager^ voor de leden van de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal, nu deze waarschijnlijk hun schadeloosstelling ver hoogd zullen zien met niet minder dan f 2000 per jaar. Precies zooals men het in het ons toegezonden stuk uiteenzet, zal het wel niet kunnen, zegt het blad, maar dat in die richting iets gedaan moet wor den, is ook ons oordeel. Het staat toch o.i. vast dat de ver hooging der sohadeloosstelKng op zich zelf geen meerderheid zou hebben gevon den. De verklaringen der heeren van Gijn, Schokking en Oolijn wijzen dit duidelijk uit. De meerderheid kwam er alleen, omdat de zaak onafscheidelijk vastgekoppeld zat aan andere dingen,. Indien er dus een practische uitweg te vinden is om te rectificeeren, bebooren de tegenstanders van de verhooging der schadeloosstelling daartoe saam te wer ken. Van den steun van ons blad kan men daarbij verzekerd zijn. In de vierde zitting der Intern. Ar- beidsconf eren tie, die op ,18 Oct. a.s. te Genève gehouden wordt, zijn be noemd bij K. B.: a. tot afgevaardigde der Nederland sche regeering, tevens voorzitter der afvaardiging, dr. W. H. Nolens, lid van de Tweede Kamer der Sta toni- Generaalhoogleeraar in de arbeids wetgeving aan de Gemeentelijke Uni versiteit, te Amsterdam: b. tot afgevaardigde der Nederland sche Regeering jhr. J. C. C. Sandberg, directeur van „de Nederlandsche Ver eeniging Landverhuizing" c. tot afgevaardigde, vertegenwoor digende de Nederlandsche werkgevers, J. A. E. Verkade, industrieel, te Zaan dam, voorzitter van de afdeeling „Ne derland" der Internationale Organisa tie van Industrieele Werkgevers; d. tot afgevaardigde, vertegenwoor digende de Nederlandsche arbeiders, E. Kupers, secretaris van het bestuur van het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen e. tot secretaris der delegatie dr. A. M. Joekes, referendaris aan het Departement van Arbeid. t De „Tel." verneemt, dat het bestuur van de 8e Internationale Luchtvaart- tentoonstelling te Parijs inderdaad aan de Nederlandsche A liegtuigenfabriek „Fokker" geweigerd heeft een inzen ding toe te laten. In het schrijven van het ten to o nste 11 i tl gsbe st u ur werd mee gedeeld, dat men in de onmogelijkheid was Fokker loe te staan te exposeeren, na de incidenten, die zich bij ide vorige tentoonstelling hebben voorgedaan. Het blad verneemt verder, dat de N.V. Nederlandsche Vüegtuigenfabriek „Fokker" zich niet zonder meer hij de beslissing van hel tentoon Mlingls- Toen in de Binnen-Visserstraat te Am- terdam de daarvoer aangewezen ambte naren het bevel van den kantonrechter om een woning te ontruimen, ten uitvoer wilden brengen, stieten zij op grooten tegenstand van de buren der bij het geval betrokken bewoners. Leden van de buurtvereeniging Sovjet- Jordaan probeerden het door de ambte naren op straat gezette huisraad weder naar binnen te dragen. Een en ander ging natuurlijk van het noodige rumoer vergezeld. Bereden politie zag zich ten slotte genoodzaakt de straat af te zetten. Pas geruimen tijd nadat de ambtena ren hun werk hadden verricht, keerde de kalmte in de straat terug. (Hbld.) Een tweetal bewoonsters van een der op de Ossenmarkt te Weesp, in verband met de gehouden naj aars-paardenmarkt, staande woonwagens, trok Woensdagavond het stadje in om inkoopen te doen. Bij een winkelier in de Nieuwstraat wisten zij door een truc met een op den grond gevallen kwartje, een trui van de toonbank te ontvreemden, zonder dat de winkelier het merkte. Een te gelijkertijd in den winkel vertoevende koopster maakte den winkelier op den diefstal attent, doch toen waren de beide vrouwen al verdwenen. Zij werden ech ter achterhaald en teruggebracht naar den winkel, waar de politie in de zaak gemengd werd. Beide vrouwen, die Duitsch spraken en. blijkbaar het Hol- landsch slecht verstonden, ontkenden iets weggenomen te hebben. Degene, die de trui in werkelijkheid ontvreemd had, dreigde te zullen slaan, indien zij ge fouilleerd werd. Wel wilde zij toonen, dat zij niets onder haar rokken ver borgen hield. Toen het onderzoek vruch teloos bleef, liet men de beide vrouwen weer heengaan, doch juist toen zij den winkel verlieten, viel van onder de rok ken van een harer de trui op de vloer mat Later bleek, dat de verschillende banen, welke in de onderrok waren aan gebracht, even zoovele zakken bevatten, bestemd om de eventueele buit te ver bergen. Een vingerwijzing voor winkeliers om op hun hoede te zijn. In het Alg. Politieblad verzoekt de commissaris van politie in de eerste af deeling te 's-Gravenhage de aanhouding ven zekeren Geertsema of Geertema on geveer 34 jaar oud, die op 18 Sept. '22 in gezelschap van een ongeveer 20-jarig meisje zich vervoegde in den winkel van de firma L. aan de Spuistraat om een bontmantel te koopen. Op 25 Sep tember heeft bedoelde persoon 'n bont mantel gekocht voor f 225 en in betaling gegeven een bankbiljet van f 1000. La ter, nadat het biljet geaccepteerd was, bleek het valsch te zijn. Op het Friesche platteland werden in de laatste dagen aan sigarenwinkeliers sigaren te koop aangeboden tegen 65 gfjd. de 1000 met een bande rolletje van 10 ct. er om. (Hbld.) Naar het „Hbld." verneemt, had de hotelhouder te Bennekom, die in staat van faillissement verkeerde, de auto, welke Zondagmiddag door een heer en een dame op zoo verrassende manier in bezit werd genomen, in huurkoop. De leverander achtte het gewenscht om de auto weder in bezit te krijgen, waartoe hij den autodief stal ensceneerde. De zaak zal geen strafrechtelijke gevol gen hebben. Woensdagmorgen zou een paartje te Deventer in het huwelijk treden, maar op het allerlaatste oogenblik kwam de bruidegom tot de onaangename ontdek king, dat zijn bruid spoorloos verdwenen was. De bruidegom is ijlings naar el ders vèrtrokken om de voortvluchtige zoo mogelijk nog op te sporen. VERKEERD BEGREPEN. Toen de beroemde Fransche generanJ Moreau eens in Engeland was, woonde hij een concert bij, waarop in het stuk door het koor gezongen werd het refrein: To morrow, to morrow. (Morgen, morgen). Moreau, die maar zeer weinig En- gelsch kende, dacht dat men een cantate ter zijner eer zong en meende dat het refrein was: To Moreau, to Moreau. (Aan Moreau). lederen keer dat het refrein gezongen werd, rees Moreau deftig van zijn zetel op en boog naar alle zijden van de zaal, tot groote verbazing van het publiek, dat niet begreep, wat die buigingen van den Franschman te beteekenen hadden ZIJN EIGEN SCHULD. Meester: Hoe kwam het dat zijne groote ontwekking eerst op hare waarde geschat werd lang na Columbus' dood? Leerling: Omdat hij haar niet adverteer de." Postkas tekort. Het blijkt dat het tekort in kas van ruim f 50.000 van den voortvluchtigen directeur van het post kantoor te Kollum, het gevolg is van mislukte speculatie. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem, heeft eervol ontslag als Inspecteur van het R. K. Lager Onderwijs in de dekenaten Leiden en Zoeterwoude verleend aan den WeJeerw. Heer Th. M. P. Bekkers, rector te Voor scholen (Huize Bijdorp) en in diens plaats benoemd den Weleerw. Heer P. J. Kleijn- tjes, rector te Oegstgeest (Huize Duin zicht). „St. Bavo.'' f Het Centrum schrijft: Een onzer bladen heeft weer een bericht gelanceerd over de stad van vestiging der R. K. Universiteit. Bij informaties te bevoegder plaatse deelde men ons echter mede, dat dit weer een dezer berichten is, welke geen ander gevolg kunnen hebben dan onjuiste mee- ningen ingang te doen vinden en verwar ring te stichten. In den tekst van het bericht komt o.a. voor, dat aan de daarin genoemde stad (Nijmegen) zou zijn gemeld, dat het on- nooddg is met andere steden te concur- reenen. Hieruit blijkt voldoende, hoe ab surd dit persbericht is. De Congresplaat, het werk van Dorus Hermsen, voldoet ten zeerste. Op de eerste plaats is zij duidelijk. Zoowel da kunstminnende als de eenvoudig geloo- vige voelt zich aangetrokken door de figuren van priester en misdienaar mtet een wierookvat voor het altaar, waarop tusschen kaarsen en lelies de gouden Ciborie troont Onder de Ciborie draagt het altaarkleed het wapen van Amster. 3am met de keizerskroon. Ook de kleur combinaties welke op de .plaat werden aangewend, stempelen haar tot 'n voor. naam geheel. Voor de Rechtbank te Maastricht had zich Woensdag te verantwoorden een ruim 40-jarige gehuwde vrouw uit Kerk- rade. die overal in haar omgeving ala een zeer twistziek wezen bekend staat Zij was nu beklaagd een poging tot dood slag op haar buurvrouw PI. die zij nu éénmaal niet zetten kan. Zwaar, breed en zelfbewust met harde gelaatstrekken, min of meer scheel, treedt zij voor de rechters. Uit de getuigenverkla ringen van vrouw PI. en nog twee an dere buurvrouwen valt op te maken, dat zij op één der laatste dagen van Augus tus weer als gewoonlijk begonnen was, met vrouw Pl. alleriei liefelijks toe te voegen. Toen deze daar niet op inging was zij nog harder beginnen te schreeu wen en in het plaatselijke, half-Duitsche dialect had zij haar buurvrouw toegeroe pen: „Doe schwartze hoor, doe voeloor, doe auw sau, voel heks, enz. Vrouw PI. had enkel geantwoord: „Dat bist doe al- lemaol veur mich gewest." *t Scheen dat bek!, slechts daarop had gewacht om nu eens recht los te komen. Met een ijzeren hark in de hand Was zij op haar tegenstandster losgestormd en onder de woorden: „Ao, doe schwartze hoor, noe slaon ich dich kapot!" had zij met de van scherpe pennen voorziene hark, meermalen naar het hoofd van vrouw PI. geslagen, welke die slagen slechts door achteruit te springen kon ontwijken. Beklaagde ontkende alles, geen oogen blik hield ze haar mond, telkens moest de president haar tot kalmte aanmanen. Het O. M. eischte wegens poging lot doodslag, een jaar gevangenisstraf. Toen vrouw Pl. en de getuigen de rechtzaal wilden verlaten stond bekl. in dreigende houding achter de deur, zoodat een marechaussee moest worden aange wezen, om de vrouwen veilig buiten het gerechtsgebouw te brengen en nog verder een wakend oog op haar te houden. Bn- nenkort zal zij zich voor meer dergelijke feiten te verantwoorden hebben. Schrikt Martelaars. niet, getrouwe en geduldige le zeressen en lezers. 't Wordt geen gruwelen-drama uit mid deleeuwen of eerste Christentijden. Ook met uit 't Armenië van thans of waar er dan oolk nog meer wordt gegru weld. t Wordt zelfs heelemaail niet griezelig; U leest al genoeg narigheid. 'n Tragi-comedie zou je 't kunnen noe men. 'n Haarlemsche tragi-comedie, met dien verstande, dat het met 'n soort comedie begint en tamelijk tragisch eindigt. Misschien ga ik weer erg ondeugende iingen zeggen diie me ZS#£ kwalijk worden genomen, zooals JMÉQt jfcalen hiervóór, maar dat is noa^ÉMMp 'n onhebbelijk heid van nMf.iVhr VOgGttjt enzoo voorts; etf. Ée.fwb *a gottj Aellalje dagers aan jn% intiem» kennissen, ten, dat ik zegt 't «r VooruM bf£ JïtUtt maar weejjjï ik wo.» amd» giwoi wi het gedc«fa*éwamr 4*mtée, trouwe simt- Steenen XK arkrld te verrichten en worden vervangen door 'n grintweg. Die grintwegis al ettelijke jaren een doorn in de deftige oogen der deftige be woners. En ik moet direct toegeven, dat die „oogen-doomerij" rechtmatig is. Bi] droog weder namelijk, blijkt die weg „ontzaglijke" capaciteiten te bezitten voor het produceeren van eltendig-groote hoe veelheden stof. Bij nat weder zie je geen grintweg, maar wel n^ praohtcolleclie riviertjes en vijver tjes, die door glibberige slik-eilandjes van elkaar zijn gescheiden en waaraan menige dorstige hond of paard zich laaft. Is die weg dus 'n „rechtmatige oogen- doom" of niet? Ik vergis me; ik moet schrijven: „Was die wegenz." Want er is verandering gekomen. Er is ingegrepenen duchtig ook. Op 'n goeien morgen de zon wrong zich met hardnekkige ijver door de grijze wolken-bergen wallen we gewekt door ongewoon rupMp^pIk-.„stemmen, 0£WTÜMMSHiig) 'n gordijn en ge- U Wonden onder commando tmétv fisem, dfe sweat U dOt» A.t' Aus zo ader» Er werd gewezen, gemelen en gecom mandeerd, 't laatste 't meest. Toen gingen de mannen, plus de bezems, in werking. Er werd geveegd dat 't 'n lust was.... en de weg werd zoo kaal als m'n hand de neervallende boomblaren werden tel kens weer verwijderd. Dat was iets bijzonder; dies bleven we kijken naar de vegende mannen en de ge wichtige heeren, die mot elke bezem-streek „méé keken." Er kwam 'n sproeiwagen (model 1870) aanhobbelen. De voerman en het paard keiken ook al gewichtig, misschien wel omdat de gewich tige heeren er zoo gewichtig bij kwamen staan. De laatste blaadjes werden verwijderd of opgevangen. Toen ging langzaam en gewichtig de sproeiwagen over den geschoren grintweg sproeide geen water, doch teer. Aha! De weg werd geteerd't be kende stofbestrijdiingsmiddel. We waren blij, al vonden we 't jammer, dat de zomer reeds voorbij was. AHizoo werd aan de veel gesmade grint weg overdekt met 'n strooperige teer-mas- sa, die door de bezems, onder heit drie voudige toezicht, behoorlijk over de op pervlakte werd verdeeld. De mannen zwoegdeg, en zweetten, want hun klompen zogen vast in de kleverig heid. Er was veel bekijks van menschen, die het eT gloeiend mee eens waren, dat ein delijk de weg eens terdege moest worden onderhanden genomen. Het geteerde stuk weg werd met paal tjes en ijzerdraad afgezet en de voerlui mopperden, dat ze 'n hailven kilometer moesten omrijden, 't Is ook nooit goed. 'n Oud heertje vroeg aan een der ge- blauwe-kielde mannen of 't nou goed kwam ■roet den weg. „Ja, meneer" zeidiedat komt 'tOver 'n paar dagen is die teer zoo hard als 'n bikkelen de weg is voor minstens 'n half jaar stofvrij, 't Werd tijd!" „Dat werd 't zei 't oude heertje en gaf 'm 'n sigaar. Er kwam regenveel regenen mèt dien regen veel meer riviertjes en vij vertjes dan voorheen, want de teer nam geen water aan en alles bleef er bovenop liggen. De honden wilden weer als van ouds hun dorst gaan lesschien, doch trokken 'n vieze snuit en keerden den weg verachte lijk hum achterlijf toe. De voorbijgangers bleven eens aan dc ijzerdraad-afsluiting staan en vroege^ zich af wat er i>^ -<war «wMtfe pil recht- komen, De gewichtige heeren kwamen ook eens kijken, nu eens om de beurt, dan weer ge zamenlijk, bestudeerden de vele kuilen, die vol water waren geloopen.... en gingen weer weg, gewichtig pratend. 't Weer knapte op. De plassen verdwenen en maakten plaats vcor 'n zwarte pap-massa. En op 'n middag kwamen weer de ge- blauwe-kidden, thans gewapend meit schop pen en in hun midden een wagen met grof zand t kunnen ook gemakkelijk kiezels of schelpen geweest zijn. Het geheel stond wederom onder aan voering van de drie. De pap werd bestrooid met des wagens inhoud. De paaltjes en ijzerdraden werden ver wijderd en de wagens, handkarren, rijtui gen en fietsen kregen gelegenheid het ge strooide er-in te rijden. En 't scheen werkelijk goed te worden met den weg. Er kwam regen.... veel regen En de weg werd een onbegaanbare brei- mnssa, hier een, ginds twee vuisten dik. En we aanschouwen er nu en dan vele martelaars.... trekhonden, paarden en menschen. Ze bezwoegen den wegde voeten verdwijnen in de yuil-zwarle rijst, glijden uit, of blijven er in vastgezogende wielen blijven steken in de pap-kuilen. er wordt gemopperd en gevloekt De grintweg is inderdaad 'n lijdensweg geworden. 'n Man die 't wel kan weten zei me, dat 't heelemaal verkeerd was aangepakt. „Ze hadden eerst de kuilen en geulen moeten stoppen met fijn puin.... en daar had de teer heet op moeten komen, dan had 't direct 'n gelijke harde weg gewor den." Ik gaf 'm gelijk, want ik had er geen verstand van. Ik heb geprobeerd uit te rekenen wat 't stofvrij maken van den weg heeft gekost. Tk Ben er mee uitgescheeë't begon me te duizelen. Maar dat ie nu werkelijk stofvrij is zal niemand durven ontkennen. Wie rekent er ook op nog meer regen ais 't den heden zomer al heeft geregend?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 5