Vijf en dertig Gulden iiüi Onschuldig veroordeeld Maandag 9 October 1922 45st° Jaargang No. 14268 i ktff EERSTE BLAD Augustinus Josephus Gallier, STADSNIEUWS. AGENDA ëOOGTOBlR tmmmsm Meden keerden wij uit aan den Heer W. AUGUSTINUS, Wilhelminasfraat 64 Noordwijk, de somma van wegens een aan hem overkomen ongeval aan zijn linkerbeen. Directie N. Haarl. Courant Balalaika Orkest. W oningbou w vereeniging „Rosehaghe". Programma Noodlottig ongeval. Werkloozen in de kleeding- industrie. Jubileum. Personalia. De halve cent. Leger des Heils. Aanrijding. Gevonden voorwerpen. LANGS DEN WEG. De Eénmanswagen. rr frr De Tabaksbelasting J. J. WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. Frans Hals. Dit nummer bestaat uit 2 bladen door de genade Gods en de gunst van den Apostolischen Stoel, BISSCHOP VAN HAARLEM, aan de Geestelijkheid en de Geloo- vigen van Ons Bisdom, Zaligheid in den Heer. FEUILLETON concierge was gekomen, riep deze haar toe „Er is een brief voor u, juffrouw Amanda Haastig scheurde zij de enveloppe open en 'las deze weinige regelen „Wederom verhindering Voor „een dringende zaak moet ik dade lijk naar Fontainebleau. Ik zal „eerst morgen vroeg terug zijn. „Vergeet mij niet. In haast Arnold." Amada frommelde het briefje in een. „Wat een pechmompelde zij. „Ik had er zoo op gerekend van avond met hem te eten Den ganschen dag was zij uit hjar '"umeur. NIEUWE HAARLEMSOHE COURANT behalve des Maandagsochtends en op Zon- en Feestdagen. Uitleen van boeken van half 39 uur. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnenstraat 15 Alle werkdagen voorm. van 912 uur, nam. van 25 uur. Zaterdags alleen van 912 uur. 1?. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werft da gen des voorm. van 1012 en des nam. van 2 tot 4 en van 8 tot 9 uur. Wie het orkest, beter gezegd het bala laika-ensemble der Groot-Russen voor het eerst hoort, zou de opmerking kun nen maken dat hij gemeend had iets van de jong-Russische muziek te zullen hoo ren, muzieken die hun oorsprong hebben in de volgelingen van Rimsky-Korssa- kow (de Petersburgers) of die de voet sporen drukten van Tanejew (de Mos- kauer school). Niets is minder waar. Voor wie het eigenlijke volkslied geen bekoring heeft, voor wie zich in de sfeer van het Russisch volkslied niet kan ver plaatsen, hem zal een avond van het balalaika-orkest wellicht een aangename verpoozing zijn, hij zal zich niet voelen meegesleept door de zuivere zielsuiting van dit spel, noch door def ascineerende leiding van den aanvoerder Dr. Swerkoff. Bij geen ras is de volkszang inniger met het zieleleven verbonden dan bij de Slavische volksstammen. Dat zit hem wel in hoofdzaak in de ongunstige maat schappelijke verhoudingen, die haar donkere schaduw tot in dezen tijd blijven werpen. De zanger, die zijn lied aan de hem om ringende stamverwanten voordraagt, is niet anders dan het orgaan van zijn volk, de verkondiger van wat elk van hen aan poëzie latent meestal, in zich draagt. Hij geeft niets nieuws, hij schept uit de bron die altijd vloeit, ht hart van het volk, eenvoudig en ongekunsteld. Individualiteit is er in den aanvang nog niet, vandaar geen satire nog, geen allegorie. Verandering, verruiming va n den hori zon komt eerst dan, wanneer de zanger, alzoo het volk, zich een hoogeren trap van ontwikkeling eigen maakt. Spotten, prijzen, hekelen, in één woord een meer subjectieve beschouwing komt naar vo ren, het lied wordt het lied van den zan ger, naar den inhoud, naar den vorm. Het volkslied in zijn typischen vorm heeft plaats gemaakt voor het lied, dat geworden is de spiegel van den tijd, maar gevormd naar de uitdruk kingswijze en de oordeelskracht van bem. die in zich den drang voelde, te zingen wat er in hem leeft. Hel landbouwersvolk der Slaven zong in den aanvang tot zijn mythische goden om een gunstigen oogst. In den eersten tijd van het Christendom was men ijverig in de weer, alle herinnering der voorchristelijke tijden uit de gedach ten der jongen Christenen te verwijderen, maar was dit wel mogelijk met het lied, dat onderwerpen uit het familieleven en andere buitenkerkelijke episoden be handelde Gewijzigd zeker, verdwenen zijn ze niet. Men leze maar eens na wat de Rus Sseroff over door hem gevonden oude Slavische volksliederen zegt. En mij komt altijd bij het hooren dier eeuwenoude melodieën het beeld in de gedachte van het bouwwerk in Spanje dat tijdens en na de Mooren ontstond door versmelting met Christelijke elementen, den stijl die bij de Spanjaarden Mudéjar heet. Wat lag meer voor de hand dan dat nu de oudste liederen zongen van wat het dichtst bij de natuur lagde liefde. Men weet nu dat in Rusland tot op Peter dnn Groote het huwelijksleven, wat de verhouding betreft van de vrouw tot den man, geen wijziging bijna onderging, zoodat het lied dat dit huwelijksleven be zong, zich ook niet merkbaar wijzigde. Hoe ging 't in den eersten aanvang De man „veroverde" zijn bruid, róófde haar eenvoudig. Wat zingt het lied Het houdt de bede in om hulp, gericht tot broeder, tot vrienden „Help ver sperren den weg, dat de vijand, de ver- derver (sic 1) niet naderen kan." Iets vriendelijker toon slaat het lied aan, dat spreekt 'van „koopen, verkoopen." Ge dronken werd daarbij ook. „Waarom hebt ge mij „verdronken", mijn vrijheid versjacherd Deze terecht gegronde vrees voor het huwelijk vindt uitdruk king in het lied, die vrees gaf het lied tekst en melodie beide. En zooals wij onze minnezangers, zoo hadden de Rus sen hun Skomorochie, zij waren zonger en dichter beide. Zij hebben het lied be waard, en overgeleverd. Maar nog zou het lied niet zijn wat het thans is, zoo niet de invloed die het harde juk der Mongolen op Rusland oefende, zich had doen geiden. Het pronkende coloriet, de prachtige fiori- turen zijn gekomen van de Tataren. Nieuwe instrumenten werden inheemsch. Men luistere naar de volksdansen, als Dr. Swenkoff het rythme aangeeft voor den Kopak, van den Kosatsjok, of als hij zelf al dirigeerend onbewust het rythme danst van de Poljanka. Hoe het rythme zich wijzigt, hoe de zesmaat- periode zich oplost, andere elementen opneemt en tot een achtmaat-periode wordtdaar komt het slagwerk, en voor wie eens gezien heeft hoe de jonge Rus met het bleeke gelaat zijn stam verwanten suggereert tot een steeds feller en heviger rythme, tot eindelijk de snaren, zwoe gend, hijgend onder den greep van zijn bespeler, als een benauwende smartkreet naar uiting zoeken, naar leven, naar rythme 1 niets dan rythme 1 dan komt het slagwerk, de domra, het groote snaar tuig op den achtergrond, wordt zelf een slagwerk, de balalaika volgt, en de leider Dr. Swerkoff, de Rus verdwijnt in hem en maakt een moment plaats voor den Tataar. Maar hoe schoon, hoe ontroerend-naïf is die dans, als nog die eerste reine liefde het onderwerp is. Dat is zóó primitief mooi, en de roerend-eenvoudige woor den van 't een of ander Russisch liefde lied komen je in de gedachten en ver smelten zóó innig, was 't toeval Met het rythme van den dans, dat je een brok in de keel schiet. En je je verwondert over de nuchtere gaapgezichten om je heen. Al juist als op het concert. Dr. Swerkoff is niet doof gebleken voor de hem gemaakte opmerkingen over de samenstelling van zijn program ma. Het Russische lied, opgegaan in Glinka's opera „Russian en Loedmilla", Altrussisc Spiele, nog een lied van Glinka's nakomeling Dargomishky, volks liederen en dansen door den leider be werkt, waaronder de variëerwerken al weer den Tataar naar voren brengen. Dan 't verrukkelijke dansen van Rutsch kowsky en Helene Sokolskaja, dat was een schoon programma. De blanke stem van mad. Valentinova deed ook het hare, en de beide stukken op verzoek oud- Nederlandsch lied en „In der Kirche" van Tschaikowski vonden een mooie omlijsting tusschen de overige nummers. Voor a.s. Zaterdag wordt ons een geheel nieuw programma beloofd. Een opwek king om te gaan hooren en zien is over bodig. G. J. K. Onder groote belangstelling had Za terdag j.l. om 3 uur in het gebouw aan de Hoofmanstraat de opening plaats van de tentoonstelling, georganiseerd door den Kennemer Kunsthandel. Het zeer smaakvol gearrangeerde interieur, waar in de meubels, beschikbaar gesteld door de firma Nederkoorn, het geheel zeer aantrekkelijk maakten, kon nauwelijks de talrijke bezoekers bevatten, hetgeen een rustige bezichtiging en een goed overzicht wel eenigszins in den weg stond. In zijn openingswoord heette de heer Aveling alle aanwezigen welkom en bracht hulde aan het bestuur der Woning- bouwvereeniging „Rosehaghe". In de zaal zagen wij onder de exposee- rende schilders goede bekenden. Al dade lijk bij den ingang rechts zien we vier doeken van Boot, waarvan één een be kend straattype in beeld geeft. Miolée laat ons een vijftal landschap pen zien, waaronder fraaie duingezichten. Van Kees Koeman zijn aanwezig mooie vogelstudies, terwijl W. Stem de aandacht vraagt voor een mooi aquarel (paarden aan den drinkbak) en enkele stillevens. H. J. Wesseling heeft stillevens, even eens P. van Egmond. Van dezen plaatsten schilder trok bijzonder onze aandacht de binnenplaats met de winterflora, die in al haar dorheid een trieste stemming weergeeft. Van Heuff zien we de kerk te Katwijk aan het strand en den St. Lievensmon- stertoren te Zierikzee, die als een massale, grijsgrauwe kolos oprijst. H. van Riet heeft een vijftal bloem stukken, waarvan vooral het stuk met de papavers ons bijzonder goed geslaagd lijkt. Er zijn mooie dingen te zien, sappig van kleur en goed van bouw. Wij kunnen een bezoek zeer aanbevelen. voor do orgelbespeling in de groote of St. Bavokerk te Haarlem, op Dinsdag 10 October 1922 des namiddags van 2 telt 3 uur door den heer George Robert, I. Fantasia G. grt. J. S Bach; 2, Quatre Courantes, G. Erescobaldi; 3. Pas toral Sonate, J. Rheinberger, Pastorale, Vrijdagavond heeft op de Raadhuis straat te Heemstede een ongeval met doodelijken afloop plaats gehad. De conducteur van een electrische tram der N. Z. T. Mij riep de eerst volgende halte „IJzerenbrug" af om de passagiers die aan die halte wilden uitstappen te waarschuwen. Tijdens de conducteur bezig was met plaatsbewijzen af te geven heeft de 80-jarige weduwe U. wonende te Heemstede zich uit het tramrijtuig naar het achterbalcon begeven, waarop zich geen andere personen bevonden en zeer zeker van de in beweging zijnde tram gestapt, daar zij aan de halte „IJzerenbrug" moest uitstappen. Zij werd althans zwaar verwond achter den volgwagen gevonden en binnen gedragen bij den heer K. aan de Raadhuisstraat alhier, alwaar zij is verbonden door de doktoren Colen brander en Tombrock, waarna zij per politie rijwielbrancard naar de Maria- stichting te Haarlem is overgebracht, alwaar zij bij aankomst reeds bleek te zijn overleden. Het trampersoneel treft in dezen geen schuld. Doordat het hoofdbestuur van den Bond in de Kleedingindustrie geen ver deren steun van den minister kon krij gen voor de werkloozen, werd j.l. Za terdag voor het laatst aan de leden hun uitkeering uit de bondskas betaald. Dcor het bestuur van genoemde organisatie zijn maatregelen genomen, opdat de werk- looze leden thans Zaterdag als „uitge- trokkenen" verderen steun zullen ont vangen. De heer J. v. Maas herdacht den dag, waarop hij voor dertig jaar hij de Centrale Werkplaats als machinebank werker in dienst trad. Te Delft is geslaagd voor het propas- deutisch examen voor werktuigkundig in genieur P. J. N. Stades, geboren f; Haarlem. Naar wij vernemen heeft de Vereeni ging voor den Ilaarlemschen Geld- en Effectenhandel, alhier, besloten om den Attlven cent uit de administratie te doen verdwijnen. Derhalve zal voortaan de halve cent niet meer worden aangeno men, uitbetaald of overgebracht. Dit besluit werd genomen naar aan leiding van een dienovereenkomstig be sluit van de Nederlandsche Bank, de Bankiersvereeniging te Rotterdam en andere instellingen, die hiertoe reeds met 1 October j.l. besloten. Van wege het Leger des Heils is Zater dagavond een optocht georganiseerd, wel ke zeer veel belangstelling trok. Een aan tal banieren en transparanten werd in den stoet meegevoerd. Alles verliep in de beste orde. Zaterdagmorgen omstreeks kwart voor twaalf is in het Florapark een 74-jarige, dame, doordat zij onverwacht den weg overstak, aangereden door een fietsrijder. Zij kreeg een duw van de mand, welke op de fiets bevestigd was, waardoor zij kwam te vallen en een bloedende hoofd wonde bekwam. Na door een agent van politie verbonden te zijn, is zij per atax naar haar woning vervoerd. J. Kroon, Nagtzaamstraat 51, Armband; H. v. Vel sen, L. Heerenstraat 45, Lees boek; G. v. Os, Zomerstraat 16, Boeken enz.; G. Nijhuis, Graaf Willemstraat 19, Gummi bal; C. van Gennip, Oranjestraat 80 of 30, Kinderbontje; G. Bontje, Spaan- De winterdienst. Het is werkelijk opmerkelijk, zoovelen als er in de war geweest zijn. Toch is de overgang duidelijk genoeg bekend gemaakt. De kerken hadden Zondagmor gen van verscheidenen reeds vroeg be zoek. Enfin, de morgenstond heeft goud in den mond. En zij, die te vroeg op waren, hebben er zich niet over be hoeven te beklagen, want, alhoewel wat frisch, was het weer uitstekend. En een morgenwandeling is gezond en zeker op zoo'n heerlijken morgen als gisteren het geval was. schevaart 92, Broche; M. Homburg, Haarlemmerliedestraat 19, Sigarettenko ker met geld; F. Lans, Nassaulaan 40, Bruine ceintuur; W. Smits, Leidschestraat 128, Hondje, (zwart-bruin)J. C. Sparre- boom, Rollandstraat 95, Gummi heerenjas; P. Mars, Wouwermanstraat 41, Koper draad; G. H. v. d. Wel, Graaf Willemstr. 49, Bontkraag; Th Nieuwenhuizen, Hol- steynstraat 7rd, besjes; J. v. d. Heyden, Schotersingel 115, Bruine portemonnaie; Politiebureau Smedestraat, Grijze pet, zw. portemonnaie; J. Veldmeyer, Zomervaart 22b, Rozenkrans in étui; H. A. Beenhak ker, Vooruitgangstraat 5, Snelheidsmeter; J. Dik, Rustenburgerlaan 67, Schoolspaar- boekje; L. Hendriks, Hagestraat 10, Siga renkoker; P. J. Smit, Gr. v. Wiedstraat 19, Sabel (koppeldrager); L. J. v. d. Weete ring, Zocherstraat 90, Bruin taschje; Den Hollander, Wesiergracht 27, Voetbal. Het „Weekbla d van de Ned. Vereen, van Spoor en Tramwegpersoneel" zet zijn beschouwingen over den Een- manswagen voort en bespreekt in het jongste nummer den eenmanswagen- dienst in Haarlem. Het blad deelt mede hoe de organi satie omtrent den hierdoor ontstanen toestand een onderzoek instelde en hoe zij ook in de conferentie van Mej jl. haar bezwaren tegen dit systeem en de onvoldoende wagens uiteen gezet heeft. Toen reeds, aldus vervolgt de schrij ver, was bij ons onderzoek gebleken, dat de dienst op den eenmanswagen veel afmattender was en om eenige compensatie voor den te zwaren dienst te verkrijgen vroegen we de Directie voor het personeel, dienstdoende op den eenmanswagen, den zesu'igen arbeidsdag in te voeren, terwijl daar naast tal van technische verbeteringen bepleit werden. Onze argumenten dat de arbeid zwaarder was werden door de Directie niet onderschreven, terwij! er nagegaan zou worden of de techni sche verbeteringen doorvoerbaar waren Het antwoord der Directie is in eenige weekbladen terug gepubliceerd, maar we hebben den indruk, dat het ernstig onderzoeken deze maal niet al te ernstig is geschied. Zoo hadden we b.v.b. aangedrongen, om den eenmans wagen bij kruisingen met de andere lijnen de voorkeur te doen hebben. We vroegen dit, om daardoor de mogelijk heid te scheppen, dat de conducteur wagenbestuurder beter op tijd zou ko men. De Directie antwoordt, dat dit niet kan, omdat anders de dienst op Amsterdam vertraging zou kunnen ondervinden. Of er b.v.b. bij de kruising Dreef-Ha- zepaterslaan vertraging voor de E. S. .M. zou kunnen ontstaan. Het 'systeem 'eenmanswagen moest er komen en de Directie stelde zich blijkbaar tot taak, om zoo noodig het personeel door bedreiging met straf en ontslag te dwingen al zijn kracht te geven om de invoering te doen slagen. Het is ons n.l. bekend, dat den con troleurs op het hart gedrukt werd streng tegen het personeel op te treden. Onze Organisatie heeft aan het per soneel geen enkel parool gegeven, om den dienst minder goed uit te voeren en wij zijn er van overtuigd, dat het personeel zijn uiterste best gedaan heeft om van den dienst te maken wat er tenslotte van te maken is. Geen oogenblik heeft het zich precies aan de voorschriften gehouden, om dat dit gelijk zou staan met „lijdelijk verzet" van het spoorwegpersoneel. Wij kennen ze persoonlijk de kerels, die alles in het werk stelden om den dienst behoorlijk uit te voeren en het publiek ter wille te zijn. Wij kennen ze, die wegbleven van onze vergade ringen, omdat ze te vermoeid, te af gebeuld waren. En als ze op on e vergaderingen kwamen, dan konden wij ze aanwijzen. En ondanks deze opoffering van het personeel is het sy steem eenmanswagen mislukt, heeft het de antipathie van het publiek, het publiek dat zich niet kan verplaatsen in den zenuwsloopenden werkkring van den wagenvoerder-conducteur. En als we dit systeem nog eenige ja ren een „eerlijke proef" geven met de onvoldoende wagen en de opjagende Directie, dan zullen we ze kunnen aan wijzen de wrakken, die thans nog jonge sterke kerels zijn. O, we weten wel, dat er eenigen zuilen zijn, die mo menteel best tegen dezen dienst kun nen, maar ook hun tijd zal er spoediger zijn, dan ze denken, dat ze afgetobde, afgebeulde menschen zijn Een sy steem 'nvieren dat zoo de menschen afmaaki, omdat het eenige centen meer winst op zal kunnen leveren, is immoreei. m Maar weinig belastingen zijn zoo onpopulair als de zoogenaamde bande rollen-belasting. Die voldoet nu eenvoudig niemand. De uitvoering is zeer omslachtig en onpractisch de banderollen zijn leelijk, onartis tiek en voor het doel feitelijk on geschikt; de winkeliers en fabrikanten ver- wenschen deze belasting, omdat zij er geen voordeel, alleen last en gelde lijk nadeel van hebben; de consumenten, de rookers, zijn natuurlijk ook allerminst te spreken over hun duurdere sigaren zelfs dreigt de wet nog immoreel! te worden, doordat zij ondeugden in de hand werkt, met name de oneer lijke concurrentie. Sigaren, die feitelijk 6 cent kosten, worden geringd met banderolles van 10 cent door sommige handelaars, die het zoo nauw niet ne men en alzoo wordt de indruk ;e- wekt alsof een sigaar van 10 cent waarde voor 6 of 7 cent wordt ver* kocht. Dat mag. Indien de winkelier zulks verkiest, mag hij die sigaren ook tegen iederen gewenschten lageren prijs verkoopen, doch nooit boven 10 cent per stuk. De eenige, die voordeel van de be lasting heeft, is de Staat, zou men zeggen. Maar ook dat dreigt mis te loopen. Als 't een beetje wil, heeft de Staat wel de onkosten van de wet, maar zal weldra het grootste deel der inkomsten missen. Zoo vertelde een ambtenaar aan het „Alg. Hbld." het volgende: „De banderolles kunnen onbescha digd afgenomen worden, en daardoor tal van malen gebruikt, 't Is thans ia de praktijk zoo, dat aan winkeliers ge regeld aanbiedingen gedaan worden van onbeschadigde, reeds gebruikte banderolles. Van het toezicht op de winkeliers, in de theorie zoo mooi geregeld, komt practisch niets terecht. En dat is zoo te betreuren, nu blijkt dat er honderden menschen zijn, die banderolles verzamelen. Heeft men aan die mogelijkheid bij het maken van het ontwerp-wet niet gedacht?' Wat blijft er op die manier van de bruikbaarheid dezer soort belasting- invordering over? Zouden de tegenstanders hun zin krijgen en zou den belasting voortaan op eenvoudiger wijze worden geind? Het ware te wenschen. Dan zou de heer Pull ook kunnen afzien van zijn almaar onverzadigbare lust om steeds nog meer Haarlemsche gebou wen voor bergruimte in te palmen. We vreezen anders dat heel Haarlem één pakhuis voor postzegels, bankbiljetten en tabaksbanderolles wordt. Zoo kon verandering van bande- rolle-belasting nog een speciale wel daad blijken te zijn voor Haarlem. I Barometerstand 772. Stüstam OPGAVE VAN: „Opgang", het welbekende, geïllustreer de weekblad, is uitgekomen met een „Frans Hals-nummer". Het ziet er fraai uit en bevat behalve veel tekst over den Haarlemschen kunstenaar, ook veie en fraaie reproducties van zijn mooiste wer ken. D« küonnemenEspriJs be draagt voor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 3 25 Per Week 0.25 Franco per post p. kwart, bij vooruitbet. 3.67 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Teletoonnui. nero: 1426 2741 en 1748. Postrekening No. 5970 tluisprelaat van Z. H. den Paus, Assistent- Bisschop bij den Pauselijken troon, Zooals U reeds bekend is, zal van 19 tot en met 22 October a.s. te Amsterdam een Eucharistisch Congres gehouden wor den. Het is Ons vurig verlangen, dat dit Congres een grootsche hulde worde aan Tezus-Christus in het Allerheiligst Sa crament. In de verschillende sectie- en alge- meene vergaderingen, afzonderlijke bij eenkomsten van mannen, van vrouwen, van Priesters, van studenten, van zan gers, zal het Aanbiddellijk Sacrament voorwerp zijn van studie en devotie, en zullen practische besluiten genomen wor den, om de godsvrucht tot dit Hoogheilig Geheim te doen bloeien. Kunst en we tenschap zullen wedijveren, om den Ko ning onzer Altaren op waardige wijze te huldigen. Plechtige Hoogmissen, generale H. Communiën, aanbidding, predikatie en processies zullen in de dagen van dit Eucharistisch Congres de stad van het H. Mirakel en Ons geheele Bisdom in eucha- ristischen liefdegloed ontsteken. Daarom vermanen Wij u allen, van ganscher harte mede te werken en deel .te nemen aan dit Eucharistisch Congres, opdat Jezus-Christus in Ons geheele Bis dom op grootsche wijze worde gehuldigd en de veelvuldige en dagelijksche H. Communie in alle parochies moge toene men. Mogen vooral in die dagen van het Congres alle geloovigen zooveel mogelijk tot de H. Tafel godvruchtig naderen! Wij doen een dringend beroep op Uw aller ijver en vertrouwen op aller ijveri ge medewerking. En zal dit Ons schrijven op Zondag 8 October in alle tot ons Bisdom behooren- de Kerken, alsmede in de Kapellen waarover een Rector is aangesteld, op de gebruikelijke wijze worden voorgele zen. Gedaan te Haarlem, 9 September 1922. t AUGUSTINUS JOSEPHUS Bisschop van Haarlem. Sociëteit „St. Bavo" L. T. B. Tuinders- bond half 12 K.S.A. 8 uur Sohilderspatroons 8 uur Reddings brigade half 9 Rechtskundig Bu reau van half 9—(half 10 Meubelma kers 8 uur Bestuur Metaalbewer kers 8 uur. Stadsschouwburg Het Schouwtooneel Polly Peikins 8 uur. „Zaal Rosehaghe" Hoofmanstraat 12 Van 25 en van 810 tentoonstel ling van schilderijen. Groote Kerk. Orgelbespeling door den heer George Robert van 23 uur, Luxor-theater Groote Houtstraat 139 141 Bioscoop. en variété-Voorstelling Bisschoppelijk Museum Jansstraat D»> gelijks uitgenomen Zaterdag- Zon- en feestdagen toegankelijk. it. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansslraat 49, Eiken dag gêopend van 10—12K, van 2—5 en van 7—10 u. V. n 06 Je^«e hoorde deze vrouw, wier eigenliefde de moederliefde verstikte, aan. Haar nart kromp ineen. Zij wil de nog enkele woorden zeggen, maar de oude vrouw belette het haar. Wat u ook zegt, of hoe u ook praat, het zal niets baten U weet, hoe ik er over denk. Zeg aan mijn dochter, dat haar toe stand mij erg leed doet, maar ik zal niet bij haar in huis komen, behalve wan neer haar man mij verzoekt te komen en vergeving vraagt_ vcor hetgeen is gebeurd. Dat is mijn standpunt en daarvan ga ik niet af. De brooddraagster, inziende, dat verdere pogingen nutteloos zouden zijn, ging heen,"terneergedrukt, dat zij straks bij de dochter de harde woor den der moeder zou moeten herhalen. Om zeven uur was zij terug in de Dauphinstraat Met het ongeduld van iemand, die weet, dat zijne uren zijn geteld,wachteMadameLebret de terug komst van Jeanne af. Zoo gaarne wilcie zij, vóór haar laatste uur was geko men, nog 'n laatste maal de vrouw om helzen die haar zoo dierbaar was. „Wel, moeder Li-se," heb je mama gespreken vroeg zij met een zwak ke stem. „Ja> madamezeide Jeanne, zichtbaar verlegen, zóódanig, dat de meesteres aanstonds begrepen had, wat er was gebeurd. „Dus, mama is nog niet vergeten, wat er vroeger is voorgevallen met mijn man stamelde zij. Weigert ze mij te komen opzoeken „Helaas, ja, madame." „En heb je haar gezegd, dat ik ziek was, ernstig ziek „Dat heb ik." „En wat heeft zij geantwoord?" „Zij wil alleen komen als mijnheer haar schriftelijk vergeving vraagt en haar verzoekt hier te komen." „Mijn God, mijn God," zuchtte de arme vrouw. Ik zal mijn moeder niet meer zien. voor ik steri „Maak u niet bedroefd, madame. Dat windt u te veel op en misschien, dat mijnheer wel aan zijn schoon moeder zal schrijven." „Mijn man is niet thuis." „Maar hij komt toch thuis." „Niet voor morgen avonden wie zal zeggen, of ik morgen avond nog. De zieke wrong hare handen sa men en weende. Jeanne keek haar aan, diep begaan met haar lot. Per rijtuig had Amanda zich met Ovide naar de Bourbonkade begeven, om van Lucie te vernemen, of zij in derdaad in Oarenne de Colombes was geweest, om den japon te passen. Lang zaam was zij de trap opgegaan en ópende de deur van Lucie's kamer. Terwijl Amanda naar boven ging, was Ovide niet, zooals de vorige keer in het rijtuig blijven zitten. Toen reeds had hij daar in de buurt een winkel ontdekt, waar ijzerwaren verkocht werden. Daar ging hij binnen. Een dame stond hem te woord Intermezzo Fughe; 4. Adagietto, L. Boëll- mann; 5a Nach einer Prüfung kurzer Tage, b. Erschienen ist der herrlich Tag, Sigfrid Karg Elert. „Ik zou een keukenmes willen heb ben.. een stevig mes, van hetzelfde soort, dat door slagers wordt gebruikt.' „Hier heb ik waarschijnlijk wat u zoekt," zeide de juffrouw. „Dat is een best mes, dat we zelf vervaardigen en dat ik u kan aanbevelen. Ovide bekeek het nauwkeurig en vond, dat het wel een solied mes was. „Wat kost dat vroeg hij. „Twee franken vijf en zeventig. „Wilt u het in een papier wikkelen Hier is het geld." De juffrouw voorzag de punt van een kurkje en wikkelde he mes in een papier. Zonder verder om te zien, waarheen de kooper ging, schreef zij op een rolEen keukenmes 2 fr. 75. Ovide nam weer in het rijtuig plaats en twee minuten later verscheen Amanda. „En weet u nu, wat u wilde weten vroeg hij. „ja. De japon is morgenavond klcinr „En u gaat met Lucie mee „Neen., ik heb haar wat wijs ge maakt en verteld, dat madame mij morgenavond onmogelijk kon missen. Ze gaat er nu alleen heen. Met belangstelling had Ovide deze verklaring aangehoord. Een kwaad aardige glimlach kwam op zijn lip pen. Het eenige, dat hem een beletsel toescheen bij het uitvoeren van zijn misdaad, was de tegenwoordigheid van Amanda. Dat bezwaar was nu zonder moeite opgelost. De eenige moeilijkheid, die zich voordeed, was verdwenen en de uitvoering van zijn plan werd daarmede al erg eenvoudig. „Welnu, des te beterriep hij uit. „Als het zoo is, behoeven we in onze samenkomsten geen verandering te brens-en." „Wij zullen morgen vroeg zelfs vroe ger kunnen eten," zeide Amanda. „Hoe da „Ik moet morgen om vijf uur stalen brengen naar een dame in Sint Maudé. Gaat u dan met me me We kunnen dan buiten de stad eten." „Bravo ITDat is een schitterend idee! Den volgenden dag ging Amanda op het gewone uur naar beneden, om te gaan lunchen. Toen zij bii de deur der Adverfentiên X cMta per regel - Bii contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden me- dedeeling: 60 cents pet regel Vraag- en Aanbod- advertentiën 1—4 regelt 60 cents per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. j Wordt sewolgd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1