BUITENLAND 9. F. G.Feyenoord. I—I. Hilversum—H. F. G. 1—3. H. F. G. IIAjax II. 3—2. Sloierdijk—Bloemendaal 0-1. Hockey-ultslagen, ZWEMSPQRT. Groots Internationale Zwem wedstrijden in den Haag. Holland—Frankrijk 2—4. GEM. BD9TENL. BERIGHTEM. WÊ mm EH ARBEID. V. V.—Sparfa, 0—1. Alcmaria—E. D, 0. 0—I. Met een magere 10 overwinning is Bloemendaal van de nieuwe derde klassers uit Sloterdijk teruggekeerd. Sloterdijk schijnt één van de meest sterke elftallen in 3C. en de nieuwelingen zullen geducht aan moe ten ranoakken willen ze tegen hun oudere tegenstanders gunstige resul taten bereiken. Dat het dan ook slechts 10 geworden is zat 'm meer in het feit da d Bloemendaal voorhoede minder goed en met opvallend veel p ch speelde dan wel in den sterken tegenstand der Sloterdijkers. In de eerste helft reeds is Bloemen daal het meest aanvallend. Diverse witte voorhoede menschen missen echter diverse gemakkelijke kansen en he doel der gastheeren blijft voor een doorboring gespaard. De aanvallen der Sloterdijkers zijn niet zeer gevaarlijk en worden ge makkelijk door he witte backstd onderbroken. Gevaarlijke momenten voor de Bl'daal goal ontstaan dus niet. Rust komt met 00. Nadat Sloterdijk daarna even flink van zich afbijt is het met hen gedaan en wordt het Bloemendaalsche over wicht des te meer opvallend. Vele kansen worden in deze periode weer niet geaccepteerd terwijl de Sloterdijk doelman er enkele ballen zeer goed uithoudt. Eindelijk, niet zoo lang meer voor tijd, komt het lang verwachte goaltje, o.i. echter één met een buitenspel luchtje. Meer dan verdiend was ze zeker. Nadat B'daal's rechtsbuiten nog een zeer eenvoudige kans voor het maken van een 2de goal onbenut heeft gelaten fluit de heer Faase in rukken en heeft Bloemendaal nog iets minder dan haar toekwam. Om den Dnitschen Voetbalbeker. De Belgische uitslagen. Korfbaluitslagen. Nederlandsche Korfbalbond. Westelijke le klasse. Oostelijke le klasse. Overgangsklasse. Westelijke 2e klasse. Westelijke Af deeling. De crisis In het Oosten: de besprekingen te Parijs hadden een be vredigend verloop; een programma voor de a.s. vredesconferentie. De Geallieerden elschen de ontruiming van Thracië door de Grieken. Het proces-Rathenau. De redding van Oostenrijk. Sterke drank aan boord van Amerikaansche schepen. Conferentie te Reval. Het proces-Fechenbach. Het conflict in de Sigaren- industrie. Men meldt van de zijde van de Pa troons-verbonden Naar aanleiding van de mededeeling van den R. K. Tabaksbewerkersbond, voorkomende in meerdere bladen van 6 dezer, meenen wij verplicht te zijn het volgende mede te deelen In de conferentie van 19 September j.I. tusschen patroons en werklieden, werden aan de werklieden reeds een tweetal concessies gedaan, n.l. een vermindering van het percentage van aftrek op de sigarenloonen van 5 pet. op 4 pet. en het vastleggen van deze regeling, op verzoek der werklieden, tot 1 April 1923. Nu gaat het toch niet aan van de patroons te eischen, dat zij opnieuw een verlaging in discussie zullen brengen, omdat partijen „gelijk be- rechtigd" zijn. Op die wijze kunnen de arbeiders steeds een nieuwe concessie voor stellen en gedeeltelijke inwilliging ei schen, zóólang, totdat er niets meer van het oorspronkelijke voorstel over blijft. De hoofdzaak, waar het om gaat, wordt thans aldus verdoezeld en deze hoofdzaak is le. dat de vertegenwoordigers der arbeiders zéér goed wisten, dat na de gedane concessies het gewijzigde pa- troonsvoorstel was aan te nemen of te verwerpen 2e. dat dit voorstel, bij een 28-urige werkweek, een netto grooter weekloon liet van 1 l/4 pCt. tot 2 1/4 pCt. dan de 45-urige werkweek bij de loonen van vóór 1 October vergeleken. Wij houden ons er van overtuigd dat, wanneer de leiders beide punten vol doende onder de aandacht hunner leden gebracht hadden, deze veel meer voor de patroonsvoorstellen zouden gevoeld hebben.". „De Crt."' schrijft: U.Y.Y. liep hard van stapel, doch na een kwartier nam Sparta het spel vrij wel in handon. Do Stichtenaren moesten met man en macht verdedigen om zich de Spartanen, die veel vlugger en door tastender waren, van het lijf te hon den. Het schieten der Rotterdammers was echter zeer slecht. De spil der Rotterdammers Oosthoek, hiel 1 W. Bui tenweg goed in bedwang. Sparta viel verwoed aan, waarhij de U.V.V.-verde- dicing herhaaldelijk do kluts kwijt was. Van Rijn bezwoer langen tijd het ge vaar, totdat een minuut voor de rust Oosthoek, uit een cLodworsteling, met een hard schot het eerste en ©enigste doel punt van den wedstrijd maakte. Na de hervatting speelde Sparta beter en U.V.V., die haar voorhoede had ge wijzigd veel minder goed dan daarvoor. De Utrechtenaren misten tactiek, snelheid en het vermogen om door te zetten. Van Rijn hield vele schoten met durf en zekerheid en aan hem dankt U.V.V. dat de Rotterdammers niet met spreken der cijfers dan 10 hebben gewonnen. Feyenoord was aanstonds in den aan val en noodzaakte de verdediging dar Dordtenaren tot een krachtig inspannen. Het binnentrio der gasten, dat in de eerste helft schotvaardig was .vond Van Hemert in een schitterenden vorm zoo dat de schoten, die Pijl, Koonings en l'onnenov inzonden, het net niet troffen. D.F.C. maakte zich langzamerhand vrij maar de verdediging van Feyenoord, waarin Dijke uitstekend werk verrichtte, bespaarde doelman De Zeeuw heel wat werk. Kort voor de rust zond Koonings den bal lang3 v. Hemert (01). Spoedig na de hervatting slaagde Vos er in, gelijk te maken (11). Hoewtel nu ook Feyenoord het meest aanvallend was, reaen waarom Vos de middenlinie ging versterken, waren de Dortenaren bij hun aanvallen gevaarlijker. De D.F. C.-voorwaartsen toonden echter weinig doortastendheid en gedoelpunt werd er niet meer. „Crt/' De blauw-witte Haarlemmers blijven op den goed ingeslagen weg voortgaan. Dit maal werd Hilversum het slachtoffer. On der leiding van scheidsrechter Elzinga zien wij beide elftallen zich als volgt op stellen: Hilversum: Keetelaar v. Velzen Rennes Dinkelman de Zeeuw Reyn Helderman, Bitter, Kramps, v. Oost, Willard De Haarlemmers zijn als volgt opge steld: v. d. Meulen Kervel Verwey Tancrelle Kuypers W. Reydon Cohen Tervaert, Miezerus, de Koning, v. Beekum, Bouvy Er is zeer veel publiek aanwezig als begonnen wordt. Direct eenige H. F. C.- aanvaüen, waarbij de Hilversumsche doelverdediger schoten van de Koning en v. Beekum te verwerken krijgt. Hoewel H. F. C. in de meerderheid blijft, weten de Hilversum-verdedigers, waarin de bei de backs uitblinken, onheil te voorkomen. Bij Hilversum's aanval is de links-bui ten de meest gevaarlijke man, doch ook hij stuit op een hechte H. F. C.-verdedi- ging. Ook blijkt, dat in de Hilversumsche voorhoede geen goed schutter aanwezig is. Miezerus staat nog al eens buitenspel, waardoor het spel herhaaldelijk onder broken moet worden. De doelverdediger der Hilversummers loopt veel en ver uit, hetgeen nogal eens gevaarlijk voor hen blijkt. Dit heeft het eerste H. F. C.-doelpunt, door toedoen van v. Beekum, ten gevolge. Even een kleine Hilversumsche meerderheid, zon der voor de Haarlemmers noodlottig ge volg. Rust gaat in met 10 in H. F. C.'s voordeel. Als weer hervat is, wederom spannend speL Al spoedig is het weer v. Beekum die op fraaie wijze er 20 van weet te maken. Dit is voor Hilversum het sein om zich nog harder in te spannen. Verwey blijkt er een weinig uit te zijn, doch ge lukkig zijn Tancrelle en Kervel goed op dreef. Ook v. d. Meulen verdedigt zijn doel prachtig. Eindelijk heeft de links binnen van Hilversum succes met een voor v. d. Meulen onhoudbaar schot. H. F. C. blijft van nu af aan meer verde digen. Circa tien minuten voor het einde gaat v. Beekum er weer eens in z'n een tje van door. De Hilversumsche doel verdediger loopt hem tegemoet met het gevolg dat de bal in het verlaten doel belandt. Zoo wint ten slotte H. F. C. verdiend met 31. Als uitblinkers bij H. F. C. noemen wij v.d. Meulen, Tancrelle en v. Beekum. De rest goed. Nu blijven vol houden H. F. C. De Haarlemmers hebben het volgende elftal: E. Kaars Sypesteyn Nijboer Adelink Dirken Lamp Wegerif Scignette, Bölger, Vries, Engel, Zwang De partijen wegen aanvankelijk goed te gen elkaar op en het spel verplaatst zich uiterst vlug. De Amsterdammers zondigen herhaal delijk tegen de buitenspelregels, waar door het spel tot vervelens toe onderbro ken wordt. Na een goeden voorzet van Zwang weet Vries voor H. F. C. II te doelpunten, doch het duurt niet lang of Ajax II weet op fraaie wijze gelijk te ma ken. Nog voor rust maakt Engel er 21 van. Rust gaat aldus in. Na de hervatting wederom gelijk op gaand spel. De Haarlemmers hebben en kele malen met diverse schoten weinig geluk. Sypesteyn keert eenige schoten op uitstekende wijze. Circa tien minuten voor tijd krijgt Vries den bal hoog toege speeld en hij weet op werkelijk schitte rende wijze den bal ineens door te schie ten, waarmee hij den Ajax-doelverdediger verrast. Hard werkt Ajax om den achter stand op te halen. Na goed doorzetten van den rechtervleugel weet Ajax II dan nog eenmaal te doelpunten. 3-2. In dezen stand komt geen verandering meer, zoo dat H. F. C. II welverdient wist te win- Een geweldig-spannende wedstrijd, met Edo steeds in de meerderheid, wat echter niet in dodpunten werd uitgedrukt, door een verbazende pech voor doel! Te twee uur stellen de volgende spelers zich op onder leiding van den beer Ophuizen. Alcmaria. Bosman, D. Zwedijk, Hartland, A d. Pof. T. 4 Horst, RozendaaL J. Bosch', Doëscho!, 7. Reitsma. E. D. O. C. v. d. Hurk, Perukel, E. D. y. 'd. Laait, Tanes, St effens, C. v. d. Laan, J. v. d. Laan, J. Perukel, Boeré, Sparreboom, De Kief te. Hartland raadt goed en Edo brengt den hal aan het rollen. De aanval wordt on derschept en Alcmaria valt aan, doch het schot gaat naast. Even daarna een corner op het Edo-doel, welke wordt weggewerkt. Dan is het woord weer aan Edo en aan val op aanval wordt op de Alkmaar veste ondernomen, echter zonder succes. Alcma ria probeert het ook enkele malen .waar tegen de Edo-achterhoede afdoende op trad. Een corner op het Edo-doel wordt onschadelijk gemaakt. De aanvallen van Edo volgen elkaar steeds sneller op, maar de Alcmaria achter-hoede, geholpen door vrouwe Fortuna, hield het doel schoon. Als er voor de rust nog 10 min. te spelen is, krijgt Jan Perukel een vrijen schop te nemen op den kant van het penalty gebied, deze, zuiver genomen, vliegt keihard onder de lat. Edo heeft de leiding. Hard wordt er gezwoegd om deze te vergrooten, althans te behouden. Ook AIcm. zet er alles op en bij een schot op het Edo-doel valt De Kiefte, die den bal echter net nog corner weet te wer ken. Spoedig hierop is het rusten. Na rust is Edo er direct weer in. Tanes breekt door en komt alleen voor den keeper; het schot faalt echter. Kort daarop hetzelfde en weer schiet Tanes naast. Het Edo-spel wordt steeds beter en de wedstrijd is het aanzien ten volle waard. Verschillende corners op het Alcmaria-doel leveren geen resultaat op. Telkens weer ontsnapt het Alcmaria-doel ter nauwemood aan een doorboring. Alk maar heeft zijn voorhoede eenigszins ge wijzigd en Reitsma is binnen-links gaan spelen. Sparreboom en zijn mannen weten van geen wijken. Edo houdt tot het laatst vol om de leiding te vergrooten, het baat echter niets en tegen het eind weet ook Polly een praahtkans rakelings naast te schieten. Dan is het tijd en heeft Edo weer 2 pun ten binnen. BERLIJN, 8 October. Bij de heden ge houden voor-wedstrijden om den Duit- schen voetbalbeker zijn de volgende re sultaten verkregen: Te Halle won Zuid-Duitschland met 53 van Noord-Duitsohland (halftime 1-2). Te Erfurt sloeg West-Duitschland met 53 Zuid-Oost-Duitschland (halftime 42). Te Forst won Berlijn van Midden-Duitsch- land na verlenging met 21 (halftime 0—1). BRUSSEL, 8 Oct. De heden in België ge houden le klasse wedstrijden hadden het volgende resultaat: Union St. GilloiseS. C. Anderlecht 10 Antwerp F. C.Daring C. B. 30 A. A. GantoiseBeerschot A. C. 12 C. S. BrugeoisR. C. Bruxelles 32 Berchem SportF. C. Brugeois 11 Uccle SportR. C. Malines 41 C. S. VerviersStandard C. L. 13 De stand luidt: doelp. Antwerpen F. C. 5 5152 10 C. S. Brugeois 5 5124 10 Union St. Gilloise 5 4 1 72 9 Beerschot A. C. 5 4 1 144 8 Standard C L. 5 2 1 2 8— 6 5 F. C. Brugeois 5 1 2 2 7— 7 4 A. A. Gantoise 5 2 3 911 4 Racing C. B. 5 2 3 1315 4 Berchem Sport 5 12 2 1014 4 S. C. Anderlecht 5 113 7—93 Daring C. B. 5 113 4—8 3 C. S. Verviers 5 113 5—10 3 Uccle Sport 5 1 4 614 2 R. C. Malines 5—14 2—13 1 A. Amsterdam: D. T. V.Vit. (L.) 122 Hilversum: Excelsior-Advendo 41 Rotterdam: O. S. C. R.-H. K. V, 1—2 B, Amsterdam: D. E. V.-Hercules 53 Rotterdam: Rozenburg-Ready 111 A. Nijm.: Be-Quick-Noviomagum 5a B. Enschede: D. O. S.-H. K C. 6—1 Almelo: D. O. V. A.--A K. C. 1—5 A. Koog a/d Zaan: K. Z.-Swift 51 Amsterdam: K. V. O.-D. E. D. 53 D V. D.-Haarlem 64 B. Delft: D. K. C.-H. B. S, (D) 1—2 Rotterdam: Velox-Vitesse (H) 112 Den Haag: A. L. O.-T. O. V. 5—0 A. Amsterdam: Avanti-Velocitas 09 Westerkw.-D. T. V 3-3* K. V. D.—O. H. S. 7—2 C. Westzaan: Roda-Nausikaa II 37 E. Hilversum: Zwaluwen-Here. II 32 Amsterdam: Luto—Excelsior II 21 F. Leiden: Vitesse (L.) II-Fluks II 2—1 Den Haag: H. B. .S (H.)-S. D O, 6—3 H. S. V. II-Rood-Wit 1—3 Zutóen-O.S.C.R.Ïf 3—ü le Klasse. Amsterdam: 'A'damBloemendaal Den Haag: H. D. M.—M. H. C. 4—3 Hilversum: HilverumUtrecht 20 2e klasse. A Bloemendaal: Bloemendaal IIAm sterdam II A 6S Utrecht: Utrecht IIHilversum n 07 Amsterdam: A'dam II BAmersfoort 2-2 B Den Haag: T.O.G.O. II—H.D.M 2 2—3 Zoo heeft eindelijk gisteren in de Hof stad de gewichtige dag plaats gehad waarop de Nederlandsche Zwemband in de overdekte zweminrichting de Regen tes, zijn eerste Internationaal feest heeft gegeven. Het dient gezegd, met voldoening kan deze hierop terugzien, su perieur werk i3 voor het publiek ten aanschouwe gebracht. Echter een kleine bemerking. Alhoewel de zaal goed be zet was, hadden wij een grooterem stroom verwacht naar deze hoogst be langrijke wedstrijden, waaruit blijken zou, dat de zaal eenige malen te klein zou zijn! Dit was echter lang niet zoo het ge val, en hieruit kan dan ook blijken, dat het polospel nog, lang geen volks spel is! Om ruim 2 uur opende de voorzitter van den Nederlandschen Zwembond de heer W. S. Bredius Wz. den middag. Hierna werd begonnen met de afwer king van het programma. Als nummer stond vermeld 100 M. snelzwemmen, deelnemers de heeren d. Water van H. Z. P. 0. uit Den Haag; Padou, kampioen-snelzwemmer v. Frankrijk uit Tourcoing en J. B v. Silfhout van het U uit A'dam. Eerste prijs Padou in 1 min. 6 1/5 sec. num mer 2 v. Silfhout in 1 min. 8 1/5 sec. nummer drie v. d. Water in 1 min. 8 2/5 sec. Vervolgens 100 M. snelzwemmen da mes: Nummer 1 Mej. G. Klapwijk van R. D. Z. uit Rotterdam; nummer 2 Mej. A. Treffers van R. D. Z. uit R'dam, resp. in 1 min. 28 3/5 sec., 1 min., 38 sec. Hierna volgde 100 M. rugzwemmen. Deze werd gemakkelijk gewonnen door P. F. v. Sennus van Maas uit R'dam in 1 min., 21 3/5 sec.; nummer twee J. Reyn- ders van het IJ uit A'dam in 1 min., 26 sec. Een spannend nummer was de Esta- fettenrace van 250 M., waarin de Fransche ploeg de heeren Homy, Tribonillit, Remy, Weill, Debourgie en Padou den eersten prijs wonnen in 2 min., 33 4/5 sec. Nummer twee waren de heeren Köhler, Schutte, Reynders, Mitte en v. Silfhout van het in 2 37 sec., nummer drie de heeren B. en H. Snoeck, Bodde Broese v. Groenva en v. d. Water van W. Z. en P. C. in 2 min., 42 1/6 sec., nummer vier Maas uit R'dam in 2 min., 47 2/5 sec. Thans zijn wij gekomen aan de demon stratie schoonspringen. Hiervoor waren uitgenoodigd de dames Klapwijk, v. Borse- len en Bemte en de heeren Bodden, Lot gering en Hemsing, terwijl ook de Fransche kampioenspringer Remy Weill zijn mede werking verleende. Keurige sprongen zijn er te zien gegeven, waarin de Nederlanders zeker niet onderdeden voor den Franschen springer, maar toch, zoo stijlvol, zoo af en zoo volkomen rustig als de heer Weill sprong er niet een. Nummer 6 van het programma was een estafette-race van 200 M. wissel. Hierin behaalde het IJ volkomen de overwinning in 2 min., 19 4/5 sec., nummer twee Maas uit R'dam in 2 min., 26 3/5 sec. en num mer 3 R. Z. C. uit R'dam in 2 min. 33 4/5 sec. Thans was het oogenblik gekomen, dat de waterpolo-wedstrijd HollandFrank rijk zou aanvangen. Alvorens hiertoe werd overgegaan bood de heer Bredius onzen Franschen gasten een fraaie krans aan, als herinnering aan deze ontmoeting. Vervolgens stellen de zeventallen rich als volgt op: Frankrijk. Paul Dujardin, Fibbé, Delberghe, Padou, Deborgie, Mayand, Van de Vennne. Bokhoven (G. Z. C. Gouda), Plantega (D. J. K. A'dam), v. Silfhout (het IJ A'dam), Cortlever (het IJ), Minnis (U. Z. C. Utrecht), v. Sennus (Maas R'dam), v. Olst (het IJ). Als de bal midden in 't veld ligt, hebben de Franschen hem het eerst in het bezit, doch even later weet Bokhoven het eerste sohot te lossen op doel, de bal vliegt ech ter over de lat. Na eenigen tijd weet Par don, met onhoudbaar schot het eerste tegenpunt te maken. Toch gaat het spel vrijwel gelijk op, de partijen zijn aan el kander gewaagd. Dat neemt niet weg, dat door even vrijliggen van een Franschman de stand met 20 wordt verbeterd. Toch verdwijnt Holland ook niet van het tooncel en zoowel Bokhoven als Plantega schieten menig balletje op het vijandelijk doel. Echter zonder succes. Nu zijn weer de Franschen aan de beurt, maar keeper van Olst is er ook nog en wij hebben ge durende het geheele spel van zijn pres- tatie's genoten. Endelijk ziet Bokhoven zijn beruchte doorzetten van den bal be loond en weet het eerste tegenpunlje te behalen. Met stand 2—1 voor Fr., gaat rust in. Na rust hebben de Nederlanders het eerst den bal in het bezit. Padon doet een gevaarlijken aanval, deze wordt ech ter door de aohterspelers van gevaar ge vrijwaard. Plantega geeft een schitterend schot, doch helaas zonder succes. Even later wordt 2 X maal achtereen door Fr. gesnord. Al moet een der Fr. spelers het veld verlaten, om een gemaakfe fout bin nen de 2 M. lijn, neemt Bokhoven den strafworp, maar hoe goed geschoten, de Fransche doelverdediger laat ook zien, wat hij kan. Hoekworp volgt. Nu wordt het spel met 6 tegen 7 voort gezet, waarvan Bokhoven door goed samenspel weet te profiteeren en den stand weet te brengen op 42. Nog eenmaal schiet Plantage, maar het lot is niel goedgunstig. Ook de Holland- sche doelverdediger heeft het door de Fr. voorhoede dikwijls zwaar te verantwoor den gehad, maar kranig heeft hij zich geweerd. Met stand 42 wordt het spel geëindigd. De voortreffelijke leiding was toever trouwd aan den heer A. Delahaije uit Ant werpen. Wat beter plaatsen en beter dekken, wat v. Silfhout niet altijd deed, had de Neder landers nog een stuk verder gebracht. Niettemin hebben zij zeer zeker geen slecht figuur geslagen 't Publiek was enthousiast. Een volgende maal bij zulk een gelegenheid nog wat mqeï belangstel ling, buitenstaandersl iUt Londen komen tharm nadere mede- deelingen over de Conferentie ran Curzon te Londen. Na oen zeer uitvoerige bespreking, die Saterdag te Parijs is gehouden, zijn Poincaré en de Italiaansche vertegen woordiger het met lord Oorzon eens ge worden over den grondslag, volgens wel ke de regeling kan worden getroffen op de oonferentie tB Moedania. Het standpunt, dat door lord Ourzon werd voorgestaan, was, dat de geallieerde nota van 23 September de basis zou uit maken van die regeling. Dit werd overgenomen door den Fran sehen en Italiaansehen vertegenwoordiger. Men kwam overeen, dat er, overeen komstig den termijn van die nota, het nauwste verband moest bestaan tusschen de belofte, door de Turken te geven, dat zij do neutrale zones zouden eer biedigen, en de uitnoodiging van de ge allieerden aan de Grieksche regeering om hun troepen terug te trekken ach ter de Maritza-linie. Deze twee dingen worden volkomen van elkaar afhanke lijk, en de actie van de geallieerden om het terugtrekken der Grieken te verzekeren zal afhangen van de bereid heid der Turken om de zones te eer biedigen. Als Turkije deze belofte geeft, is er in een formule toegestemd, vol gens welke de geallieerde regeeringen op zich zullen nemen, de orde in Thra cië te handhaven, totdat de Turksche administrie en gendarmerie daar zijn ingevoerd. Dit zou plaats vinden bin nen een periode, niet langer dan een maand. De geallieerde vertegenwoordigers heb ben ook de kwestie besproken van de plaats, waar de voltallige conferentie zou bijeenkomen, maar daaromtrent is niets definitief afgesproken. Het is immers duidelijk, dat er niets daaromtrent kan worden uitgemaakt, voordat er een be vredigende verzekering is ontvangen van de Turken op de bijeenkomst te Moe dania. De openbare meening in Engeland legt den druk op de bereikte overeenkomst. Men hoopt in alle geallieerde landen, dat de Turken, door de erkenning van de neutrale zones, overeenkomstig de ter men van de nota van 23 September, de actie van de geallieerde mogendheden zullen rechtvaardigen: het doen van een beroep op de Grieken om Oost-Thracië te ontruimen. De uit Konstantinopel ontvangen be richten wijzen erop, dat er een groote ontspanning is gekomen in den poli- tieken toestand. Volgens den diplomitieken medewerker van Havas zijn de besluiten van de con ferentie in Turksohe kringen te Parijs met voldoening ontvangen. Poincaré heeft in den ministerraad de voorwaarden van het accoord van Zater dagochtend uiteengezet. De raad heeft met algemeene stemmen de instructie goedgekeurd, die aan de gevolmachtigden te Moedania zijn gezonden. De a.s. vredesconferentie. Nopens het aceoord tusschen de geal lieerden verneemt Havas, dat de geal lieerden tot do vredesconferentie slechts (daar troepen zullen houden, waar zij ze thans hebben, n.l. te Konstantinopel, Tsjatsjalda, Gallipolis en Tsjanak, en eveneens langs de Maritza. Om elke verrassing van Grieksche zijde te voorkomen zal de neutrale zone worden ingekrompen, zoodat de Engelsche strijd krachten van de Kemalisten worden ver wijderd. De geallieerden hebben eveneens ver schillende kwesties besproken, samenhan gende met de vredesconferentie. Ook heb ben zij de volgende beslissing genomen, die van Engelsche zijde nog moet wor den bekrachtigd De conferentie zou op 1 November beginnen. De geallieerden zijn het er over eens, niet Smyrna te kiezen. Het schijnt, dat men Skoetari of Prinkipo zal kiezen. De conferentie zal bestaan uit twee deelen, in de eerste plaats vraagstukken van algemeenen aard, waar de finan- cieele, militair© en oeconomische kwes ties, die het nieuwe verdrag raken, wor den besproken, onder deelneming van de volgende statenEngeland, Frank rijk, Italië, Japan, Roemenië, Zuid-Sla- vië, Griekenland en Turkije. Daarna zou er een bijzondere bespreking plaats heb ben over de vrijheid der engten, die misschien zullen worden geplaatst on der toezicht van den Volkenbond, en waartoe andere landen, zooals Rusland, Bulgarije, de Oekraïne en Georgië zullen kunnen worden toegelaten om hun stand punt uiteen te zetten. Men verwacht, dat de besprekingen vrij lang zullen duren, en dat Poincaré er niet persoonlijk deel aan zal nemen. D© mogendheden zullen kunnen worden vertegenwoordigd door politici en diplo maten, bijgestaan door deskundigen. De regeering heeft daaromtrent nog geen beslissing genomen. De toestand in het Oosten. De geaTiee;de generaals h bb:n Za'er- dag met de Turken vergaderd. De hou ding van Ismet was bedaard, omdat hij het antwoord van Angora op do geal lieerde nota had ontvangen. Ismet sprak zijn voldoening erover uit, dat de geal lieerden drie commissies naar Thracië zenden. De Turken trekken steeds meer troe pen samen te Ismid. De toestand te Tsjanak is onveranderd. De Turken trek ken zich daar terug, ten einde contact met de Engelschen te vermijden. Fethi bei, de minister van binnen- landsche zaken, en Kiazim bei, de mi nister van landsverdediging, zijn le Moe dania aangekomen, waarheen zij opge roepen waren door Ismet pasja. De Turksche bladen melden, dat Moe- stafa Kemal een bezoek gaat brengen aan de heroverde gebieden en Moedania, waar hij hoopt, g©neraal Harington te ontmoeten. Kemal heeft op 4 October in de na tionale vergadering van Angora gezegd: ,Het is niet absoluut noodzakelijk, onze toevlucht te nemen tot de wapens om de nationale doeleinden te verwezenlijken. Nu de vijand naar onze grenzen van 1914 is gedreven, zijn militaire operaties overbodig." De toekomst in Thracië. Het Grieksche gezantschap te Parijs weerspreekt, dat Venizelos zou berus ten in het ontruimen, door Q^ekenland, en het stellen onder geallieerde con trole, van Thracië binnen de grenzen van 1914. Venizelos heeft alleen toe gegeven, dat de Grfieken zich zouden kunnen terugtrekken tot de Maritza. De plaatsvervangende minister-presi dent van Bulgarije heeft in de Sobran- je verklaard, dat Bulgarije autonomie van Thracië vraagt. De Bulgaaxsche re geering acht het tevens noodig, dat Bul garije op de aanstaande vredesconferen tie vertegenwoordigd zal zijn. Een aanslag op het leven der beklaagden. Het Rathenau-proces is Zaterdag ver daagd wegens ongesteldheid der beklaag den Günther, Wamecke, Ilsemann, Tilli- sen en Salomon, die ziek zijn geworden onder vergiftigingsverschijnselen. Zij had den gegeten van chocolade, die anoniem aan Wamecke en Ilsemann was toegezon den. Nader wordt nog gemeld: In het huis van bewaring te Moabit, waar de beklaagden hebben vertoefd, tot dat zijn aar Leipzig worden gebracht, zijn twee pakketjes chocolade en pralines be zorgd. De pakketten werden door de post overhandigd en waren verpakt in de verpakking van de fabriek Sarotti. Zij waren geadresseerd aan Gunther en Ilse mann. Dezen waren echter met de an dere beklaagden reeds te Leipzig. De post heeft nu de pakketten doorgestuurd en te Leipzig zijn ze aan de geadresseerden overhandigd. Gunther en Ilsemann hebben de chocolade gegeten en hebben aan de andere beklaagden daarvan gepresenteerd. Eerst werden daarop Gunther en War- necke riek. Men schreef hun onwelzijn, dat zich reeds tijdens de zitting open baarde, aanvankelijk aan het eten van haring toe. Daar evenwel nog 200 ande re gevangenen van dezelfde bezending haring gegeten hebben, is deze verklaring niet steekhoudend. Overigens werden gisteren ook Tillessen, Plass, Steinbeck, von Salomonsen en de oudste van de Techouws ziek. Het onderzoek door den gevangenisdokter heeft tot resultaat ge had, dat men te doen heeft met een in gewandsontsteking van typheuzen aard. Men beweert, dat er typhus-bacillen in de chocolade zaten, en men spreekt vrij al gemeen de meening uit, dat men te doen heeft met een aanslag van rechtstaande zijde tegen het leven van Gunther, om dat men vreesde dat hij een en ander zou vertellen, hetgeen lang niet aange naam zou zijn voor zekere hoogstaande personen, met wie hij in verbinding heeft gestaan. (Gelijk men weet beeft men een brief van Ludendorff aan Gunther in be slag genomen, die begint met de woor den „Mein lieber Gunther".) Van andere zijde helt men natuurlijk meer over tot de veronderstelling, dat men met een aanslag van linksche zijde te doen heeft. Het bericht van het afbre ken van het proces en van de vergiftiging werd in Leipzig door extra bladaen be kend gemaakt en verwekte overal groote opwinding. Er loopen nu wederom ge ruchten door de stad over pogingen om de gevangenen te bevrijden. Ebermayer heeft onmiddellijk bevolen, dat hetgeen er nog over is van de chocolade zal wor den onderzocht, want gelukkigerwijze was nog niet alles op. Zooals begrijpelijk is de directie van de Sarrotti-chocoiade-fabriek door het bekend worden van dit incident ten zeerste ge schrokken. Zij heeft een nauwkeurige on dervraging van alle verkoopsters der Sar- rotti filialen te Berlijn bevolen. Naar ik zooeven verneem, is de gezond heidstoestand van al de beklaagden op het oogenblik reed zooveel verbeterd, dat er niet alleen geen sprake van levensge vaar meer is, maar dat men met zeker heid kan rekenen dat het proces Maan dagochtend om 9 uur kan worden voort gezet. Bondskanselier Seipel is bij zijn te rugkomst te Weenen feestelijk ontvan gen floor de Katholieke studentenver- eenigingen, beambten, onderwijzers. Alle ministers waren aanwezig. De voorzit ter van de christelijke rijkspartij be dankte Seipel. Hetzelfde deed de Groot- Duitsche vice-kanselier. Dit is een symp toom, dat de groot-Duitschers de regee ring willen steunen, waardoor het ze ker zou worden, dat de besluiten van Geneve aangenomen zullen worden. Bei de sprekers verklaarden, dat de naaste toekomst zware offers zou eischen, maar dat deze noodzakelijk waren. In den Zaterdag gehouden minister raad heeft de bondskanselier het door hem zelf onderteekende protokol over gelegd. De ministerraad besloot, het pro tocol in de eerstvolgende vergadering van den nationalen raad als regeerings- ontwerp in tb dienen. Attorney-general Daugherty heeft be slist dat het vervoer en de verkoop van sterken drank op Amerikaansche sche pen, hetzij in particulier bezit, hetzij in regeeringseigendom, onwettig i s, en dat daarom ook het vervoer van sterken drank op buitenlandsche schepen binnen de driemijlsgrens onwettig in Amerikaan sche wateren is. President Harding heeft aan den mi nister van de schatkist opgedragen, die uitspraak van Daugherty als van kracht te beschouwen en dienovereenkomstig zijn maatregelen te nemen en de agenten van buitenlandsche scheepvaartlijnen, die op de Ver. Staten varen of daar willen dok ken, van een en ander op de hoogte te stellen. Zondag is le Reval de conferentie tusschen de ministers van buitenland sche zaken van Polen, Finland, Est land en Letland over het Russisch» ontwapeningsvoorstel begonnen. De beklaagde Pechenbach heeft Za terdag nog verklaard dat hij van het najaar 1920. tot Fobr. 1923 aan het BARTHOU, de nieuw benoemde Vooi* zit ter der Commissie van Herstel. ORotterdamsche en het Berlijnsche bu reau der Transatlantic berichten heeft geleverd. In het geheel heeft hij vooor zijn arbeid 40.000 mark ontvangen. Het Openhaar Ministerie heeft ge vraagd de aanklacht in haar vollen om vang ook op dr. Gargas toe te pas sen, en de rechtbank heeft dit verzoek ingewilligd. In verband met den toestand in het naburige Oosten heeft de centrale revolutionaire militaire raad in Rus land bevolen, dat de Zwarte-zeevloot op voet van oorlog zal worden gebracht. In verhand hiermede heeft de bevelhebber van deze vloot alle verloven stopgezet en alle met verlof zijnden teruggeroe pen. In Nikolojes en Sebastopol wordt groote haast gemaakt met het in ge reedheid brengen van mijnleggers en hulpschepen. Polen en Dantzig hebben bij deni raad van den Volkenbond geprotesteerd tegen een besluit van den commissaris van den Volkenbond inzake het deelnemen van Danizig aan internationale congres* sen. De Innsbriidker VoUkszeitung zegt een brief gekregen te hebben van fascisten uit Tren'te, waarin deze zeggen, da.t zij niet langer widen, dat Duitschers den Italiaan sehen grond bezoedelen en hen er uit zuf-i Ien werpen. Bij de gemeenteraadsverkiezingen in! Bulgarije zijn 65 procent der stemmen voor de regee ri ngscan di cl aten uitgebrach t, De communisten handhtven hun posities, Op 17 October zal te Parijs ter uit* voering van een besluit van Genua een bijeenkomst plaats hebben van vertegen woordigers der Europeesche spoorwegad* ministraties over de samenwerking der Europeesche spoorwegen. Duitsdhlandi zal door staats-secretaris Strehller vertegen* woordigd worden. De communisten handhaven hun posities. uet brengen van overeenstemming iu de ta neven. De Hongaarsche regeering heeft maatregelen genomen tegen het ver* spreiden van berichten door de pers, die de staatsorde of den socialen of confessioneelen vrede in gevaar zou* den kunnen brengen. De tooneeldirecties te Weenen! hebben den eisch der werknemers om! de het-jlingen der salarissen volgens da index-cijfers te doen plaats hebben, weer ingewilligd. De passieve tegen* stand der werknemers is ^veer geèin* digd. De geallieerde hooge commissie in het Rijnland heeft besloten, cLafj de vonnissen, door de Duitsche over* heid tegen Smeets (den propagandist voor afscheiding van het Rijnland) ge* veld, niet zullen worden uitgevoerd, Naar aanleiding van de door Rio tegenover de stakers aangenomen hou* ding, heeft de te Marseille gehouden! vergadering van ingeschrevenen bij da marine besloten alle diensten op da schepen stop te zetten. Het bezoek van den koning vaö Italië aan België is definitief vast gesteld op 12 October. De koning zal Brussel, Antwerpen en Luik bezoeken. Een vermogend Zweed heeft 370.000 kronen geschonken voor 6» bestrijding van kanker.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 6