Brieven uit Frankrijk IS UW ARTIKEL GOED SEBERE ZAKENMAN 0SE ZON BELANG BEGRIJPT LUCHTVERKEER. Advertenties bij de Departe menten. Men schrijft aan het „Vader." Het zal u bekend zijn, dat de regee ring hare publicaties, voor zoover de ruimte toelaat beschikbaar stelt voor reclame. Zoo bevat de Nederlandsche Staatscourant sinds 1 Januari een ru briek „Niet officiëele advertentiën." Het daarmede bereikte resultaat is blijkbaar zeer gun tig te noemen en heeft ten gevolge gehad, dat ver schillende Departementen van Alge meen Bestuur eveneens probeeren de baten voor de chatkist op te voeren. De enveloppen van den Post-chè- que en Girodienst trachten thans het Nederlandsche volk er van te overtui gen, dat men door sparen bij een met name genoemde spaarbank kapitalist kan worden. Het Departement van Financiën zal niet chterblijven en eerstdaags zullen onze aanslagbiljetten in de diverse be lastingen worden versierd met aan biedingen van allerlei firma's. Men verwacht er een goed resultaat van. En niet zonder reden. Zou er wel een biljet zijn, dat aandachtiger bestu deerd wordt dan het belastingbiljet en is er één drukwerk met grooter oplaag? Onder de gegadigden is ook een kleedingmagazijn en er zijn moeilijkheden gerezen. De firma wenscht n.l. den volgenden tekst te bezigen De Staat kleedt U uit, Wij kleeden U aan. In vertrouwen kan ik U mededeelen, dat men aan het Departement „over weegt" of dit contract kan worden geaccepteerd. Ernstige trambotsing te Amsterdam. Bij een rumootsing, Vrijdagoch tend vroeg op de Kattenburgergracht te Amsterdam, zijn twee personen ernstig gewond. Het was circa half zeven, toen van de Hoogte Kadijk de motor-wagen van lijn 13, net twee wagens erachter, de Kattenburgergracht opreed en ver moedelijk doorda de wissel niet ge- werkt heeft, op een verkeerd spoor terecht kwam. Van den anderen kant kwam juist op hetzelfde oogenblik ook een motorwagen van lijn 13, waar bij een botsing tusschen beide wagens volgde. Van het achterbalcon van den bijwagen vielen door den hevigen schok twee passagiers op straat. De eene kreeg een hoofdwond en de ande re viel bewusteloos. Beiden, werklie den van een der fabrieken uit de om geving, zijn in vrij ernstigen toestand naar het binnengasthuis overgebracht. De materiëele schade, door de bot sing veroorzaakt, is grootde voor- balcons van beide motorwagens zijn ingedrukt. DE ECHTE WEENER COUPE Een vreemde geschiedenis. In liet begin van Juli 1919 verdween plotseling zekere R. in dienst van den juwelier A. te Heerlen. Zijn vrouw ontving van hem cp 17 Juli 1919 een schrijven dat hij niet langer in het leven wcnschte te blijven en zich zou zelfmoorden, aldus ver telt de Tel. Aangifte bij de politie werd gedaan en het signalement van den verdwenen R. versch cn in het politieblad, doch zonder resultaat. Voor eenige weken begaf zich de vrouw naar een spiritist, die haat meedeelde, dat ze maar eens moesl informeeren bij de politic te Rotter dam. Haar man zou zich daar wel ge- zelfmoord hebben. De vrouw ging naar Rotterdam. De politie zo ht het register na cn het bleek, dat op 25 Juli uit de Maas was opgevischt het lijk van een onbekend gebleven mansper. oon, waarvan het hoofd geheel onherkenbaar was ge weest. De kleeren, schoenen en eert leutel van dezen man bevonden zich nog op het politiebureau. De vrouw herkende de kleeren als toebeheorenöc aan haar man. Een reche cheur begaf zich met den sleutel naar Heerlen en daar bleek deze te passen op dc deur van het huis waar R. gewoond had. De schoenmaker H. te Heerlen her kende bovendien de schoenen ceor hem geleverd. Öe identiteit van het lijk is dus n< drie jaren th?ns vastgesteld. Onregelmatigheden bij het Christ. Volksdagblad te Amsterdam. Op de Vrijdag gehouden algemeen# vergadering van aandeelhouders van de N. V. tot Exploitatie van De Am sterdammer, Christelijk Volksdagblad te Amsterdam, kwamen o. ra. in be handeling de resultaten van het gehou den accountantsonderzoek naar de administratie, waaruit een nadcelig saldo bleek van f508,399, 82, welk be drag volgens de gedane mcdedceling waarschijnlijk nog belangrijk grocter zal worden in verband met nog te verkrijgen gegevens. Ter vergadering was ingekomen een brief van den geschorsten directeur, waarbij deze voorstellen deed tot in standhouding van het bedrijf en vol komen voldoening v. obligatichoude: s en crediteuren op langen termijn, welk voorstel door de vergadering met alge- meene stemmen w:rd verworpen, op grond van het feit, dat instandhouding van het bed ijf tot den door den voor steller aangegeven datum wegens ge brek aan middelen onmogelijk is, en ten tweede omdat men van oordeel was, op grond van het schromelijk wanbeheer en de misleiding ten opzich te van verschillende groepen vr.n pe sa nen, dat de voorsteller, ook al zou het plan op zich zelf uitvoerbaar zijn, niet de per oon is aan wie de verwer kelijking van een dergelijk plan kan of mag wo den toevertrouwd. Door den remachtigde van den ge schorst n directeur werd namens dezen ontslag uit zijn functie gevraagd, het geen hem we d verleend met de beper king, dat voor zijn gestie hem geen dé harge kon worden gegeven. Besproken werden voorts de plan nen die er bestaan tot overneming van d courant, welke een eenigszins vasteren vo m hebben aangenomen. Ingevolge den financieelen toestand is in verband met art. 47 tweede lid van het Wetboek van Koophandel de vennootschap wettelijk in staa van liquidatie get eden, waardoor thans moetworden overgegaan tot benoeming van een liquidatie-commissie, waar in de algemeene ve gadering koos namens commissarissen de heer D. Wijnbeek namens de aandeelhouders de heer N. H. Holdert Hzn namens obligatiehouders mr. H. Mulderye en notaris mr. G. Ruys.4 namens crediteu ren de heer A. G. Kok, firma C. G. A. Corvey. Tengevolge van deze benoemingen zijn de commissarissen buiten functte getreden. Het aanbevelen van een artikel is aüeen Sgoed, indien het artikel hetwelk men aanbiedt aanbevelens- f waardig is. beveel het dan ook door advertentiën in de „Nieuwe Haarlemsche Courant" aan De Katholieke Staatspartij. Wet Invoering kinderrechter. De aanklacht tegen Mr. Troelstra. Het wereldduurrecord. Men meldt, dat volgens een door de Nederlandsche vliegtuigenfabriek uit Amerika ontvangen telegram het we reldduurrecord gedurig vliegen zonder tusschenlanding verbeterd is door een Fokker F 4 bommenwerper, waarvan er twee aan de Amerikaan- sche regeering geleverd zijn. Het we reldduurrecord werd door de vliegers luit. W. Dichman ee luit. Oakley G. Kelly gebracht op 35 uur 18 min. Paspoorten voor luchtvaarders. De Minister van Justitie heeft be kend gemaakt, dat voor vliegers en de verdere bemanning van luchtsche pen en vliegtuigen, voor zoover van Engelsche nationaliteit, de aanwezig heid van een Nederlandsch visum op hun paspoort hier te lande niet meer verplicht is gesteld, zoodat hun bin nenkomst alleen op grond van hun paspoort aan de grenzen en in het lana toegelaten kan worden. @Eüim NIEUWS. De moeilijkheden der levensverze keringsmaatschappij „Germania" In zake het staken van alle betalin gen sinds 1 Oct. j.l. aan Nederlandsche verzekerden door boven genoemde maatschappij, wordt nader nog ge meld, dat gepoogd wordt tot een over eenkomst "te komen op denzelfden grondslag van die, welke onlangs tus schen de Zwitsersche en Duitsche Re geeringen is gesloten. In deze overeenkomst is bepaald, dat voor de benoodigde premiereserve van 30 millioen Zwitsersche francs ten behoeve van de Zwitsersche ver zekerden door de Zwitsersche Regee ring een derde en door de Duitsche Regeering twee derden zal worden gestort. De 20 millioen trans, die de Duitsche Regeering zal hebben te storten, wordt door de Zwitsersche Regeering aan Duitschland geleend. Op deze wijze kan de premie-reserve voldoende worden aangevuld. De aan vulling dezer reserve door Zwitserland evenwel niet in contanten, doch in 3y2 pCt. obligaties, die binnen 20 jaar moeten worden afgelost. Bij het vervallen van den termijn van uitbetaling door eene levensver zekering, zullen de Zwitsersche ver zekerden slechts uitbetaald krijgen het verzekerd bedrag in Marken be rekend naar de nominale waarde van de mark. 't Groote verschil tusschen 't verzekerd bedrag in Zwitsersche francs met dat van de thans uitbetaalde gedeprecieerde Marken krijgen de ver zekerden dan bijbetaald in 3%pCt. obligaties, die door de Zwitsersche Re geering gegarandeerd zijn. Dit zijn in groote trekken de bepa lingen van de overeenkomst, die tus schen de Zwitsersche en Duitsche Re geeringen zijn gesloten, doch die nog door de beide parlementen moet wor den geratificeerd. Men hoopt thans op denzelfden grondslag eene overeenkomst met de Nederlandsche Regeering te kunnen aangaan. Diefstal van f 5000. Het filiaal Emmerik van de 's Hee- renbergsche Bank is Donderdag be stolen voor circa f 5000. Vermist worden 4 biljetten van 1000 en voor circa 1000 aan Engelsche ponden en Zwitsersche francs, Het is nog niet opgehelderd, hoe de diefstal is geschied. De godsdienstwaanzin te Erica. Op vrije voeten gesteld. De arbeider G. Visser, te? Erica, die gearresteerd werd als verdacht van moord op zijn pasgeboren kind, is weder op vrije voeten gesteld. Walter Olijve, de „priester", is na ernstig verhoor, niet in hechtenis ge nomen. Het lijkje wordt te Groningen geschouwd. Geen staking, doch uitstel van betaling. Wij lezen in het N. v. d. D. De vertegenwoordiger van de Le vensverzekering Mij. „Germania" ver zoekt mede te deelen, dat de „Germa nia" haar betalingen niet heeft ge staakt, doch slechts, tegen bijbetaling vm 6 pCt., rente over de verschuf- digde bedragen uitstel van directe betaling heeft verzocht. Ontpolffing met doodelijk gevolg. Vrijdagmiddag te half drie is door tot dusverre nog onbekende oorzaak aan het grenskantoor De Poppe bij Oldenzaai, een 50-tal kisten knalkur- ken ontploft, welke op een vrachtauto waren geladen. De chauffeur J. ter Steghe uit Oldenzaai werd 50 meter weggeslingerd en was onmiddellijk dood. De commies Van Tilburg werd zwaar gewond en overleed kort daarna. Zijn 1 ijkis ter schouwing naar het ziekenhuis vervoerd. Het douarie kantoor is grootendeels verwoest. Van de vrachtauto is alleen het onderstel behouden gebleven de rest werd ver splinterd. Hulde aan een vermoorde Chinees De aanklacht tegen Mr. Troelstra. Omtrent deze gerucht makende kwestie, deelt de „Tel." nog de volgen de bijzonderheden mede Tusschen Neerlandia en de beide andere maatschappijen de Ned. Alge meene en de Amst. Algemeene was een geschil gerezen omtrent den in houd van een zoekgeraakte polis., een c<p!e van die polis, door mr. Troelstra geteekend voor copie con form, was in het bezit van de firma Lazard Van Balen. Toen men het langs schriftelijken weg niet over het gerezen geschilpunt kon eens worden, deelde mr. Troelstra aan de firma La zard Van Balen mede, dat hij haar persoonlijk bezoeken zou. Inderdaad kwam hij Dinsdag jl. in persoon, vergezeld van zijn ad junct-directeur, den heer Joustra, ten kantore van de firma, aan het Rokin 5, A'datn, waar men geruimen tijd van gedachten wisselde over de vraag of de copie afweek van de origineele polis Cp een gegeven oogenblik, zoo heeti een der heeren van de firma La zard Van Balen aan den officier van Justitie medegedeeld verhief mr. Troelstra zich van zijn stoel, en vroeg hij of hij de copie even mocht inzien. Toen mèn, niets kwaads vermoedend, hem het polis-afschrift ter hand stelde, bekeek hij het aandachtig aan beide zijden, zei toen iets dergelijks als „Ja, er is wel een klein verschil, maar dat is toch niet van belang. Ik zou haast zeggen, dat we dit wel konden ver scheuren," waarop hij de daad bij het woord voegde en het document in acht of zestien stukjes verscheurde, welke hij aan zijn adjunctdirecteur den heer Joustra gaf, met de woorden „Stop jij die snippers maar bij je." In de hoogste mate onthutst door het gebeurde wisten de vertegenwoor digers van de firma Lazard Van Balen niets anders te zeggen, dan dat na dit incident het onderhoud natuur lijk geëindigd was. Aanklacht tegen een betaal meester. LEGER m VLOOT, Avondpermissie. Ter kennis is gebracht van de auto riteiten der landmacht dat het ver- leenen van avondpermissie aan min derjarige dienstplichtige soldaten en korporaals later dan tot 11 uur namid dags, tot de zeer zeldzame uitzonde ringen moet behooren. In geval die personen van verlof of bewegingsvrij heid van huis terugkeeren, mag latere thuiskomst in de kazerne, kan p enz. plaats hebben. Voorts is bepaald, dat met eventu- eele verzoeken van ouders ofveogden inzake beperking van het verleenen van avondpermissie aan zoons of pupillen rekening moet worden gehou den. Indien ouders of voogden daaren tegen verzoeken om in bijzondere ge vallen uitbreiding te geven aan het verleenen van avondpermissie m hun zoons of pupillen, kan daar. n slechts worden gevolg gegeven, i.. dien de belangen van den dienst daar door in geen enkel opzicht worden ge schaad. LANDBOUW EN YISSCHERU KERK m SCHOOL Mgr. Dr. J. O. Smit. TRACHT ZIJN AFZETGEBIED TE VERGROOTEM HANDEL EN NIJVERHEID Uit de schoen- en lederindustrie. De commissie van overleg voor d- schoen- en lederindustrie heeft, naar de „Echo v. h. Zuiden" meldt, be sprekingen gehouden met de rechtsche Kamerfracties. Daarbij is gebleken, dat de kans op een verbod van invoer van schoenen zeer gering isin de kringen in Den Haag wordt meer gevoeld voor de bescherming van de industrie door middel van een valuta- recht. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT f Do lijkaufo, bedekt met kransen en bloe men, werd door eoa aantal volgauto's begeleid, waarin familieleden van den overledene en verschillende Chinee zen za ten. Op de Javakade had de Chinecsche kolonie zich bij het overbrengen van het üjk naar het schip van de Maatschappij „Nederland" opgesteld, om haar land genoot de laatste eer te bewijzen. Het lijk al naar China worden overgebracht. is hel kenmerk van enne Damcs-confectie. LAFAYETTE GROOTE HOUTETR, hoek Nicswsiraat. zoeken. De regeling schrijft voor, dat bij niel-uilbclaling op den vast gcstelden dag dc leden 't bestuur binnen een aangege ven termijn daarvan moeten in kennis stellen, waarna de vcilinggelden hun thuis bezorgd worden. De heer dc G. was ruim 30 jaren be- laalmeestcr der vcrecniging. sche Scheidsgerecht, voor korten tijd naar Weenen vertrokken. Naar het „Huisgez." verneemt, heeft prof. dr. J. A. J. Barge, te Leiden, het voorzitterschap aanvaard van de com missie, die zich zal belasten met het ontwerpen van een algemeen kiesre glement voor de Katholieke Staats partij. De wet betreffende invoering van den kinderrechter en van de onder toezicht- stelling van minderjarigen treedt 1 No vember a.s. in werking. Nanr aanleiding van het door ons, on der 't hoofd: „Een aanklacht tegen Mr. Troelstra" uit „Het Volk" overgenomen bericht, verzoekt de directie der beide betrokken Verzekeringsmaatschappijen mede te deelen, dat het verwijt, als zoude het incident zijn uitgelokt door harer zijds gemaakte chicanes door haar uit drukkelijk wordt afgewezen. Integendeel verklaarde Mr. Troelstra in den loop der conferentie herhaaldelijk, dat hij volkomen de door do directie aan gevoerde bezwaren als juist erkende, doch dat hij vertrouwde, dat deze door zijn nadere mededeelingen wel uit den weg zouden worden geruimd. Daar intn^schen door haar de zaak in handen vain den Officier van Justitie is gesteld, achtfto zij het in. dit stadium nog niet noodig harerzijds dienaangaande nadere bijzonderheden openbaar te ma ken. Vrijdagmorgen werd uit het Wilhel- minagasthuis het lijk van den eenige weken geleden doodgeschoten Chineezen- hoofdman van de „Bó-on-partij", mr. Yung, naar de Javakade overgebracht. Naar de „Tel." meldt, hield de veiling- vereeniging dezer dagen een vergadering met 173 leden ter behandeling van de zaak van den betaalmeester, den heer de G., die op 12 September j.l. ontslag vroeg en terstond zijn arbeid staakte, omdat hij wegens te kort in kas de uitbetaling der luinders niet kon bewerkstelligen. De se cretaris-penningmeester, de heer V. F. Valslar, las een uitvoerig schriftelijk rap port voor omtrent het geldelijk beheer van den betaalmeester en den huldigen toestand der geldmiddelen. Daaruit bleek, dat er een tekort was van 25.500, waar van 15.000 door borgstelling was gedekt. De borgen hadden reeds aan hun ver plichtingen voldaan. Het verzoek van den betaalmeester, om de ingediende aan klacht tegen hem in te trekken werd niet ingewilligd. De vergadering besloot de aanklacht te handhaven. Het verzochte ontlag werd verleend als niet-eervol. Daar verschillende leden nog veilinggel- den voor verkocht product van den be taalmeester hebben te vorderen, werd in verband met de bestaande regeling op de uitbetaling besloten omtrent de vorderin gen een afwachtende houding aan te na men en elk geval afzonderlijk te ondcr- Naar wij vernemen, is Zondag j.l. Z.D.H. Mgr. Dr. Jan Oliv. Smit, door zijn voor ganger Mgr. Fallige, in de kerk van den H. Olof te Christiama, plechtig geïnstal leerd. DIT BEREIKT MEN HET SPOEDIGST DOOR TE ADVERTEEREN IN DE

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 7