STADSNIEUWS Dit nummer bestaat uit twee bladen. - Eerste blad Een nieuw gelujd? Dinsdag 10 October 1922 45ste Jaargang No. 14269 i 1 OCTOBER VftAGENBUS. AGENDA Ned. R.-K. Bond van Technici Afd. Haarlem en Omstreken. Be vacanüefoeslag van het gemeentepersoneel. Concert Sam Swaap viool en Arendina Kroeze, piano in den Schouwburg Jansweg. Hooge Raad. Personalia. R.-K. Kring. Het conïlict in het Tabaksbedrijf. Op hol. LANGS DEN WEG. Hij is niet meer in tel. Het toene mende verkeer heeft maatregelen in het leven geroepen van allerlei aard, maar over den voetganger heeft nie mand zich erbarmd. Hij moet zich zelf maar zien te redden. De nauwe geul, die Groote Hout- straa heet, waar het verkeer zich concentreert en waar het uitgesloten is, dat allen kunnen geborgen worden op het trottoir, is een dankbaar ter rein voor observatie. Met grenzenlooze arrogantie breekt de wielrijder zich baan door de me nigte, of het terrein hèm en hem al leen behoort. Zijn irriteerend bellen houdt niet op, vóór hij de baan vrii ziet en alles en allen zich hebben ge voegd naar zijn wil. Vaders met_ kin deren reppen zich, om aan het dreigen de gevaar te ontkomen oude moe ders, met zwart-gerande brillen en ko mieke hoedjes, kijken onthutst om, het hoofd ver naar achteren gegooid, om het naderende object te kunnen waarnemen en maken lachwekkende sprongen, om het veege lijf in veilig heid te brengen. De argelooze wan delaar, het dienstmeisje, de professor in ruste, allen worden op hun beurt ge marteld door het vinnig-rinkelende belletje, dat geen mededoogen kent. Om nog te zwijgen van de snelheids maniakken, die zich mèt_ ronkende motors en kannibalengegil een weg banen, of de sonoor-brommende au to's, die zich op den zacht-knorrenden rubber voortbewegen en nog intenser aanslag plegen op ons zenuwstelsel. Hebben we dezen zomer niet twee ongevallen gehad met doodelijken afloopeen in onze gemeente, het andere in den naasten omtrek. Wie zal het getal aanrijdingen op geven, die meer of minder letsel heb ben veroorzaakt Nu moge waar zijn, dat fietsers en motorrijders en auto mobilisten even goed recht op de we gen hebben als de voetgangers, zij betalen immers ook hun belasting van den anderen kant echter zou wat meer waarborg voor de veiligheid van den voetganger zeer gewenscht zijn. IEÜENGD NIEUWS. De postdiefstal te Kerkrade. Eert R K- Politievakschool, Een vechtpartij. Directeur Postkantoor. Ongeluk. Het hooidmagazijn van de Hollandsche spoor. De gemeente-begrooting. T00MEEL. J. J. WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht. Haarlemsche Kegelbond. Haarlemsche Orkestvereeniging. D* abonnementsprijs Be draagt voor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 3.25 Per Week f 0.25 Franco per post p. kwart, bij vooruitbet. 3.57 S Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnui. ners: 1426 2741 en 1748. Postrekening No. 5970 HE COURANT Advertentiën 36 per regel - Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen dei tekst als ingezonden toe dedeeling: 60 cents pei regel Vraag- en Aanbod advertentién 14 regelt 60 cents per plaatsing elke regel meer 15 cent bi) vooruitbetaling. Men herinnert zich misschien dat wij eenige maanden geleden de verschijning van een nieuw weekblad, genaamd „Katholieke Staatkunde", bespraken, een orgaan, waarin dr. E. Verviers optornde tegen ongeveer alle uitingen van open baar Katholiek leven, speciaal tegen de Roemsche politiek en politici, die door de bekende Juli-gebeurtenissen toen de meeste aandacht tot zich trokken. Zoo als gewoonlijk ontmoette het nieuwe weekblad de meeste belangstelling in het kamp der overzijde, bij Nieuwe Rotter- damsche Courant en t. q., waar men ten onrechte het blad voor het orgaan der N. K. P. hield. Thans is No. 13 van „Katholieke Staatkunde" verschenen, onder een nieu we redactie, die in een artikel „Nieuw getij" de geweldige taak op zich neemt om ons openbaar Katholiek leven te re- organiseeren. Een schoone taak voor waar, maar aan welker verwezenlijking door de thans opgetreden redactie van „Katholieke Staatkunde" wij voorloopig twijfelen. Niet, omdat wij aan het hoofd van het blad oude, bekende namen mis sen, die bij de massa nog altijd het ver trouwen hebben; maar om den zuiver ne gatieven geest, den zin voor enkel af brekende critiek, welke wederom uit het inleidend artikel der nieuwe redactie spreekt. Ziehier enkele aanhalingen: het katholiek leven maakt over de heele linie een zekere malaise door, die waarlijk diepere oorzaken heeft ^an de economische malaise en ook vroeg of laat aan den dag getreden zou zijn, in dien deze economische malaise er niet geweest was. Daar is bijvoorbeeld de schoolkwestie, die een menschenleven lang ons katho liek volk bezield en onze partij groot ge maakt heeft. Deze kwestie heeft einde lijk oplossing gevonden in eene onder- wijs-bevrediging, dienu ja, niemand vredigt. Wij hebben het na lange ja ren inspanning zoover gebracht, dat wij de opvoeding onzer kinderen aan eene knellende en kostbare staatsvoogdij heb ben overgeleverd. En is het dan na zoo'n teleurstelling te verwonderen, dat er in katholieken kring ernstige twijfel ont staat of de zaken wel in de juiste rich ting gestuurd zijn? Er is verder de economische en sociale politiek, naar vrijzinnig recept opge bouwd, door vrijzinnigen ten deele ver wezenlijkt en door katholieken met warmte voortgezet en uitgebouwd. De verhoopte, stoffelijke en geestelijke ver heffing der lagere volksklassen, welvaart en vrede voor de heele maatschappij, heeft zij echter niet gebracht. Integen deel heeft zij bijgedragen tot toenemende ontevredenheid, zedelijke verwildering en ondermijning der maatschappelijke orde." En verder: „Htet Katholiek openbaa/ leven op elk terrein bevindt zich thans op een keer punt; dit is te bemerken in elke uiting van dit openbare leven. „De Pers weet geen leiding meer te geven; onze politici zijn uitgepraat; onze sociale vereenigingen dreigen te verloo- pen; de Regeering kondigt een program aan, waarin enkel geconstateerd wordt, dat we op den verkeerden weg zijn, maar waarin geen lijn voor de toekomst ont wikkeld wordt." En hoe denkt het nieuwe weekblad in dit alles nu verandering te brengen? „De taak van de naaste toekomst is het dus, aldus vervolgt het artikel, om royaal oude vooroordeelen en onhoud bare illusies en stroomingen over boord te zetten en het vele goede, dat we be reikt hebben, stevig vast te houden. Ver volgens, om los van verkeerdelijk aange hangen meeningen naar nieuwe wegen en mogelijkheden te zoeken. Wij meenen met dit jonge weekblad in deze richting met vrucht werkzaam te kunnen zijn. Want wij hebben als betrek kelijk nieuw orgaan geen jaren lang aan gehangen meeningen te verloochenen, zooals bij andere organen dikwijls het ge val is. Ook behoeven wij daarbij geen personen of reputaties te ontzien, die wij jaren achtereen op den voorgrond ge bracht hebben, zooals eveneens bij andere organen het geval is. Het is daarenboven ons vaste voorne men dit weekblad niet in dienst te stellen van eenig groeps- of standsbelang. Of schoon ten gevolge van ons sterk uitge bouwd vereenigingsleven en ons tekort aan intellectueelen, het meerendeel onzer menschen, die invloed op de publieke opinie uitoefenen, ingedeeld, ingepalmd en zelfs bezoldigd is door een of andere standsorganisatie, en hun kijk op het al gemeen belang daardoor min of meer be lemmerd wordt door het speciale stands- belang, dat zij eiken dag dienen, willen wij trachten ons geheel daarvan vrij te houden om het algemeen belang te dienen zonder aanzien van bijzondere standen of personen." Ziedaar, wat ons aan het slagen van de natuurlijk zeer goede bedoelingen, twij felen doet. Wat „Katholieke Staatkunde" wil is al zoo menigmaal op allerlei ter rein en in allerlei kringen beproefd en gewoonlijkmislukt door dezelfde fout. Er is een groote beweging gegroeid, een organisatie is tot een macht van be- teekenis gekomen, een partij heeft een overheerschende positie gekregen en de fouten, aan ieder menschenwerk eigen, doen zich gevoelen. De critiek steekt het hoofd op; maar in plaats van zich in de beweging, in de organisatie, in de partij te doen hooren, plaatst zij zich zelf daarbuiten; „als vrije mannen" zal men het zuiveringsproces beter aan kunnen. Uitkomst: het stichten van ver warring; het opwekken van haat en nijd door stekelige critiek. Resultaat: af braak in plaats van opbouw. •Hoe vaak is datzelfde verschijnsel nu al vertoond, maar 't is menscheÜjk, dat het zich telkens weer herhaalt. Zie maar boven in de aangehaalde zinnen, het oude, oer-oude geluid van alle z.g. her vormers, dat weer als nieuw wordt aan gediend: men staat vrij tegenover ieder, heeft geen oude plunje uit te trekken, geen oude reputaties te ontzien, is niet ingedeeld, ingepalmd, ja zelfs be zoldigd door een of andere organisa tie enz. En dan onder de vier redacteurs aan het hoofd van het blad er een te lezen, wiens uitsluitend beroep bezoldigd secre taris en rechtskundig adviseur van een tiental organisaties is. Men ziet, hoe hier al dadelijk de theorie weer met de prac- tijk in botsing komt. En dat zal zoo blijven, omdat de opzet van deze Katho lieke restauratie verkeerd is. Men zoekt de malaise in den bouw onzer kiesvereenigingen; in de sociale wetgeving; in de leiding der Roomsche pers; in de democratische neigingen van een aantal Katholieke afgevaardigden enz.; maar men vergeet, dat de hoofd fout ergens anders schuilt n.m. in de mentaliteit van den mensch der 20ste eeuw, die de ware levenskunst verleerd heeft ondermeer door het industrialisme der vorige eeuw. Wie daarom aan de geestelijke vernieuwing van het indivi du werken wil, volbrengt voorshands het beste wat in dezen tijd te doen is. In den tijd van verwording, in den overgangstijd, waarin wij thans leven, zullen voorloopig alle nieuwe ondernemingen op politiek, sociaal-economisch en kunstgebied toch maar probeersels en zwakke proeven blij ken, waaruit, misschien, maar dan heel langzaam een nieuwe' cultüur voor onze kinds-kinderen kan opgroeien. In dien tijd van zoeken en tasten moeten wij el kaar steunen en trachten te begrijpen, vast houdend nog zooveel mogelijk aan al het goede, wat 'n groot verleden ons heeft overgeleverd en daarop voortbouwend, met geduld en volharding. Bij dat moei lijke restauratiewerk aan een verworden maatschappij is niets zoo belemmerend als hét ijdele gebaar van wat jeugdige idealisten, die al wat uit het verleden tot ons kwam, met een hautaine gestie af wijzen en met een handomdraai de wereld beloven te hervormen. Zij vergeten dat voor zoo iets een genie noodig zou zijn en 't is juist de eigenaardigheid van tijden van malaise, dat daarin de buitengewone menschen ontbreken. Alles bijeen beschouwen wij daarom de voortzetting van het vernieuwde perio diek „Katholieke Staatkunde" als een van die wrevelige uitingen van ondoordachte critiek, waaraan onze arme tijd zoo rijk is En nu bewere men niet vrat in het boven besproken artikel wordt gedaan dat men geen plaats kan krijgen in de Roomsche pers. Men zou eer het tegen deel kunnen beweren en zeggen, dat er vooral in onze groote Roomsche bladen de laatste jaren een teveel aan allerlei meeningen aan den dag is getreden, waar door de verwarring in de hand werd ge werkt. Dit mag dan ook niet als excuse gelden. Wij zoeken de fout ergens anders. Wat wij indertijd van het doorzetten der N.K.P.- actie schreven, kunnen wij ook hier we derom zeggen; alle pogingen, om buiten de bestaande organisaties zijn critiek te luchten, is gebrek aan zuiver democra tisch inzicht, 't welk eischt, dat de min derheid ten slotte buigt voor de meer derheid en dat men meeningsverschillen in eigen kring uitvecht. En wie geloof ge noeg heeft in de waarheid van zijn eigen overtuiging, behoeft zulk een strijd in den boezem zijner eigen partij niet spoe dig op te geven. Zóó beschouwd is bij de groote uitbrei ding van onze Roomsche pers „Katholieke Staatkunde" minstens een overbodigheid. In de vorige Vragenbus werd op een vraag geantwoord, dat ons de uitgever van „Roeping" niet bekend is. Een vrien delijke lezer zendt ons het adres: Roeping, Maandschrift voor Schoonheid, verschijnt voor de eerste maal 15 October a.s., bij de uitgever J. J. Romen en Zonen Ifi Roer mond. -f Sociëteit „St. Bavo" Hoofdbestuur R.K. Volksbond half 8 Haarlemsche In koop Combinatie half 9 Kruisveï- bond 8 uur Best. Typografen 8 uur. Zaal Rosehaghe" Hoofmanstraat 12 Van 25 en van 8-10 tentoonstel ling van schilderijen. Luxor-theater Groote Houtstraat 139 141 Bioscoop- en variété-voorstelling Bisschoppelijk Museum Jansslraat Da gelijks uitgenomen Zaterdag- Zon- en feestdagen toegankelijk. ft. K. Leeszaal en uitleenbibllotheek Jansstraat 49, Eiken dag geopend van 10\2%, van 25 en van 710 u. behalve des Maandagsochtends en op Zon- en Feestdagen. Uitleen van boeken van half 3—9. uur. ft. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnenstraat 15 Alle werkdagen voorm. van 912 uur, nam. van 25 uur. Zaterdags alleen van 912 uur. ft. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des voorm. van 1012 en des nam. van 2 tot 4 en van 8 tot 9 uur. Trianon-tearoom Concert van 46 en van 811 uur. A.s. Donderdag 12 October 1922, houdt bovengenoemde afdeeling haar eerste wintervergadering in het Geb. „St. Bavo", Smedestraat, des avonds te 8 uur. In deze vergadering zal de heer A. J. Loerakker, van Schoten, een lezing houden over het onderwerp: „Heden- daagsche verwarring". Tot deze vergadering worden uit- genoodigd alle R. K. Technici uit Haarlem en omstreken. Niemand ver- zuime deze vergadering bij te wonen. Het winterprogromma luidt: October, spreker de heer A. J. Loer akker, te Scholen. Onderwerp: ,,He- dendaagsche verwarring November: spreker de heer C. Ver- weij Jr., te Utrecht, Bondssecretari®. Onderwerp: nader op te geven. December: de WelEerw. heer Wen nen, te Haarlem. Onderwerp: „Spi- -ritisme". Januari 1923: als December. Onder werp: Feestrede (jaarvergadering). Februari: de WelEerw. heer A. W. J. Lühn, te Haarlem. Onderwerp: „Lourdes" (met lichtbeelden.) Miaart: de heer H. J Pijpers, te Haarlem. Onderwerp„Kromhoutmo- toren" (met lichtbeelden). April: de Z.Eerw. heer Pastoor Rejj- nenberg, te Haarlem. Onderwerp: na der op te geven. Mei: de heer H. Bijvoet, te Haar lem. Onderwerp: „Kunst". Maandag j.l. kwamen de Commissies van Overleg voor de Ambtenaren, de Werklieden en het Politiepersoneel in ge combineerde vergadering bijeen, onder leiding van den voorzitter van het geor ganiseerd overleg, den heer Mr. J. B. Bomans. Na langdurige discussies werd door de organisaties uitgesproken, dat van haar geen voorstel kan uitgaan tot niet-uitbe- taling van den vacantie-toeslag aan het gemeentepersoneel over 1923, waartegen over de Raad zich zou verplich ten, in dat jaar alle overige ar beidsvoorwaarden onaangetast te laten, voor zoover in zijn vermogen ligt. De or ganisaties verklaarden daartegenover het op prijs te stellen, door het georganiseerd overleg te worden gehoord ten opzichte van voorstellen aan den Raad, de ar beidsvoorwaarden betreffende, ook wan neer deze verslechtering daarvan betee- kenen, mits zij ter beoordeeling daarvan over voldoende cijfers en gegevens om trent den finantóeelen toestand der ge meente beschikken. De hoofdbestuurders van bijna alle or ganisaties waren aanwezig. De voorzitter zeide do wenschen onder de aandacht van het College van B. en W. te zullen brengen, maar kon nog geen enkele zekerheid geven over de te volgen procedure. Ondanks de uitstékende reputatie als solo-violist van 't Rpsidentie-orkest kon de heor Swaap maar weinige muziek liefhebbers naar den Schouwburg trek ken. Want dat Swaap een uitstekend violist is, bewees hij gisterenavond we der en wal in Tartini's Concert in D- Mol, waarin bij prachtige qualiteiten als violist ontwikkelde. Zijn spel kenmerkt zich dan ook door natuurlijke muzikaliteit, beschaafdheid en mooie toonvorming. Tartini vraagt geen virtuoos voor zijn werk, do:h een diepvoelend kunstenaar die aan de qua vorm eenvoudige com positie, het juiste relief weet te geven. En al hadden wij ons het tweede deel van dit concert n.l. „Grave" nog iets warmer van uitvoering gedacht, de geheele vertolking maakte toch 'n voor namen indruk. Als ensemble nummers voerde de heer Swaap met zijn hegeleidster mej. Aren- dina Kroese Mozart's Sonate no. 15, „Suite im Alten Stil" van Max Re- ger en Sonate op 8 F. dur van Eduard Grieg, uit. Hun samenspel was grootendeels uit muntend, doch een enkele maal had de riani |e 'n ander ly hr.i oh gevoel dan de violist, zcoiat we! eens een kleine schom meling ontstond. Om met Mozarts Sonate te beginnen, de concertgevers gaven daar een uitnemende wedergave van in t bijzonder door de juiste klankverhouding en door de prachtig verzorgde techniek. Toch kon ons de pianiste op sommige momenten niet geheel en al voldoen, daar haar touche voor Mozarts muziek ons wel wat te zwaarwichtig en log in de oorea klonk. Het meest schitterde zij als pianists in Griegs' werk, hetgeen zij met vol- Komen beheersching van de technische moeilijkheden vertolkte, terwijl ook de heer Swaap "met enthousiasme dit fris- sche werk vertolkte. Swaap speelde op een op alle snaren goed klinkende viool, wier G snaar een praektigen senoren klank heeft, terwijl de prachtige Bechstein vleugel met de viool zeer schoon van klankverhouding was. Op dit laatste was blijkbaar ook goed gestudeerd, daar de diminuendo's van beide uitvoerenden goed ineensmol ten. Max Reger's Suite eischte naar onze meening, althans voor de pianiste, eigen aardige moeilijkheden door de vele over matige en verminderde intervallenvoor namekjk in dit werk viel het dan ook óp dat mej. Kroese een zeer begaafd pianiste is, en nogmaals, dat Swaap (in het Largo) door zijn prachtige toonont- "Iwikkeling zijn auditorium in spanning blijft houden. Het ongeveer 50 koppen tellend pu bliek was. blijkbaar ook door het on gezellige van de leege Schouwburgzaal maar weinig warm te krijgen voor deze lam stenaars. Jammer dat uitvoeringen van minder kunstgehalte dikwijls volle zalen blijven trekken. K. H. KERKHOFE. Overheidspersoneel. Door de samenwerkende organisaties van overheidspersoneel zal ook te Haar lem een openbare vergadering worden ge houden, tegen de voorgestelde verslechte ring der arbeidsvoorwaarden. Als datum hiervoor is vastgesteld 17 October. Mr. Frenkel, uit Amsterdam, heeft ge pleit inzake het cassatieberoep van K. M., door de rechtbank te Haarlem veroordeeld tot een geldboete wegens het op Zondag verkoopen en afleveren van sterken drank in zijn tapperij te Zaandijk, in strijd met de verordening, houdende een tapverbod in die gemeente. Mr. Frenkel achtte die verordening in strijd met de wet en dus onverbindend, omdat er niet in opgeno men is een uitzonderingsbepaling voor logeergasten, als bedoeld in art. 7 lid 2 der Drankwet. Conclusie O. M. 23 dezer. Voor het examen vrije- en ordeoefenin gen zijn te Amsterdam geslaagd de heeren W. J- Blaauboer en A. Dekker, beiden alhier. De feestelijke in gebruik neming van het nieuwe hiliard van den R.-K. Kring, welke hedenavond zou geschieden, is uitgesteld tot a.s. Donderdagavond. De stand in het tabaksconflict is in Haarlem nog onveranderd. De uitsluiting of staking is zoo goed als algemeen. Zoo als bekend, wordt vandaag te Utrecht een conferentie gehouden tusschen de hoofd besturen van partijen. Gisteravond ongeveer kwart voor 6 is op den Kleverparkweg een paard bespan nen voor een vierwieligen wagen, door 't schrikken van een passeerenden tramwa gen, op hol geslagen. Op het Staten Bol werk brak de spoorstok van den wagen, waardoor het paard losraakte en alleen voortholde. Op den Jansweg werd het door een grondwerker gegrepen. Alles liep zonder ongelukken af. De voetganger. Uit Kéék rade wordt aan de Tijd be richt, dat tot nu toe niet de minste op heldering gekomen is, betreffende den diefstal van 37000 gulden uit een postzak, verzonden van Kerkrade-postkaniloor naar het postkantoor Maastricht, geadresseerd aan den directeur aldaar. Vrijdag hebben de subst. officier van justitie mr. Kode- ritsch, de rechter van instructie mr. van Doornidk, een hooggeplaatst ambtenaar der P. en T. en de inspecteur uit Maas tricht, een langdurig onderzoek ingesteld te Kerkrade, waarbij ook tegenwoordig was de Commissaris van politie. Het onderzoek duurde tot bijna 12 uur im den nacht, begon in den voormiddag en werd een paar uur onderbroken. De direc teur van het postkantoor te Kenkrade was dien dag van verlof uit Berlijn terugge keerd. Hij was, zooals bekend, Zaterdag, teen de diefstal was ontdekt met buiten- landsch verlof vertrokken. De insinuatie in sommige bladen aan het adres van den pc stdirecteur, die bekend staat als iemand van nauwe plichtsbetrachting en waar mo gelijk het Rijk zal bevoordeelen, is voor den betrokkene zeer onprettig. Vrijdag werden in verhoor genomen twee brieven bestellers en een ambtenaar. Een der be stellers lag ziek te bed. Hij werd thuis on dervraagd. Het was laat in den avond, toen de postdirecteur het politiebureau ver tiet. Ondanks het meest uitgebreide onder zoek, blijft de diefstal die van crimineel standpunt beschouwd een interessante zaak is, in diep mysterie gehuld. Waar is de diefstal gepleegd, door wie(n)? De postconducteurs, die den zak met geld aan het station Kerkrade-Rolduc in ontvangst namen, veriklaaren, dat de zak licht woog. Het gewicht zou ongeveer 5 K.G. hebben bedragen. De veronderstelling dait het geld uit den postzak zou zijn gehaald van het postkantoor naar het station van afzen ding, zat wel prijs moeten worden gege ven; het wagentje rijdt maar goed 20 min. over den afstand. Het cartonpapier dat in de plaats vau het bankpapier gestopt was en netjes gevouwen en met touwtjes was vastgemaakt, kan evenmin op een aanwij zing duiden. Sinds begin der vorige week gaat weer een postgelelder(besteller) met de post naar het station. Uit bezuinigingsreden was hij afgeschaft. Naar verluidt moeten Vrijdag, toen het rijtuigje met de eerste post van het station Kerkrade naar het kantoor reed, een tweetal mannen zich in een hollen weg hebben laten zien, toen de wagen voorbij reed. Een hunner vroeg den koetsier, die voor het paard liep, vuur. Toen ze bemerkten, dat nog iemand in het rijtuig zat, gingen ze huns weegs. Ten poslkantoire te Kerkrade moeten herhaaldelijk klachten gedeponeerd zijn door Banken over het schenden van ver zonden of aangekomen aangeteekende stukken met geldswaarde. Of hieraan de noodige aandacht is geschonken, is niet be kend. Doch alles wijst erop, dat er per sonen waren, die zoodra ze de kans zagen hun slag poogden te slaan. De dief, die blijkbaar alles nauwkeurig heeft weten voor te bereiden, heeft een grooten voor sprong. Misschien dat er goede redenen zijn geweest, om officieele bekendmaking van den diefstal te vermijden, maar als leek vraagt men zich af, of het goed is gezien,om niet eens te publiceeren de num mers van de gestolen biljetten, zooverre ze zijn genoteerd. Te 's-Hertogeribosch is door den R. K. Politiebond een politie-vakschool ge sticht en daartegen is van andere zijde groot verzet gerezen. Na het hoofdbestuur van den Algemee- nen Nederlandsche Politie Bond, dat een „ongevraagd advies" gaf aan de Neder landsche burgemeesters, is het thans het Hoofdbestuur van den Algemeenen Bond van Politiepersoneel in Nederland, dat het aandurft, een adres te richten tot alle leden van de Tweede Kamer en tot alle leden van Provinciale Staten der verschillende provinciën, met het „eer biedige, doch dringende" verzoek, toch vooral „geen gelden op de begrooting te doen plaatsen tot het verleenen van subsidie of steun op andere wijze" aan de te 's-Hertogenbosch gestichte Poli tievakschool. Waarom? Ge raadt in tienen niet het versleten en duizendmaal weerlegde ar gument, dat hiervoor uit het aarsenaal wordt gehaald. De heeren hebben ge lezen dat de nieuwe school, vanwege den Katholieken Politiebond „St. Mi- chaël" gesticht, haar onderwijs wil plaat sen op den Christelijken grondslkg en tegen een dergelijk onderwijs meenen zij de Tweede Kamer ea de Provin ciale Staten te moeten waarschuwen, als gevende dit „een zeer eenzijdige, zoo niet partijdige opleiding aan de aan staande van dit instituut komende die naren 'van politie." Alsof niet duizendmaal dit argument in den vijftigjarigen schoolstrijd is weer- llegdv Haarlem zou Haarlem niet zijn in dien in dit opzicht alweer niet de ko mende dingen hun schaduwen vooruit wierpen. In bepaalde kringen schijnt te gen deze R. K. politievakschool een te genzin te bestaan, die zich dreigt te willlen uiten in het als minderwaardig bestempelen van het diploma der R. K. Vakschool. Wij kunnen wel aan den R. K. Po litiebond overlaten zulk een opvatting te logenstraffen, maar wenschen hier reeds ons vaste vertrouwen uit te spreken dat men in Haarlem niet gaat probeeren een lang overwonnen standpunt als de ongelijkwaardigheid van openbaar en bij zonder onderwijs nieuw leven in te bla zen in de hoop dat iemand daaraan ge loof zal hechten. Wij willen wel zeggen dat ai sellen we wellicht de qualiteit van het on derwijs van den Algem. Politiebond niet lager dan dat van den R. K. Politie bond, een diploma van den R. K. Po litiebond om redenen buiten het onder- wijs gelegen voor ons meer waarde heeft dan dat van den Algem. Politiebond, ook bezien uit een oogpunt van ver trouwen dat de burgerij in het politie korps moet kunnen stellen. Gisterenmiddag omstreeks 5 uur heeft er op de Bakenessergracht een vecht partij plaats gehad tusschen een tweetal grondwerkers, waarbij de 58-jarige L. A. W. nog al toegetakeld is. Hij kreeg 3 sneden van 10 a 15 c.M. lengte over het achterhoofd, een snede over de linker hand en een wondje over het rechteroog. Door een agent van politie is hij naar het St. Elisabeth's Gasthuis overgebracht, waar hij ter verpleging is opgenomen. De vermoedelijke dader, G. P., is aan gehouden. Naar we nader vernemen, is de toe stand van den gestokene nogal goed. Bij Koninklijk besluit van 5 October 1922 is, met ingang van 1 Januari 1923, aan den directeur van het postkantoor te Haarlem, den heer J. G. van Nauta Lem- ke, op zijn verzoek, als zoodanig eervol ontslag verleend. Bij het aanbrengen van de dubbele ra men en het afnemen van de zonnescher men aan het Paleis van Justitie in de Jansstraat had 'gistermorgen een ongeluk plaats. Een houten kap van een zonnescherm raakte plotseling los en viel op den arm van den glazenwasscher B. M., die bene den aan de ladder stond. Spoedig werd de geneekundige hulp van dr. Dijkstra ingeroepen, die consta teerde, dat de arm vermoedelijk gebro ken was. Nadat deze voorloopig verbon den was, heeft M. zich naar het St. Elisa beth's Gasthuis begeven. Met ingang van 1 October 1.1. is het hoofdmagazijn van de Hollandsche Spoor, dat gevestigd is geweest in het gebouw aan den Kinderhuissingel, overgeplaatst naar Tilburg. Het leeggekomen gebouw zal waarschijnlijk gebruikt worden voor seininrich tingen. Naar we vernemen wordt de laatste hand gelegd aan de voltooiing van de gemeente-begrooting, dienst 1923. Er wordt nog gewacht op enkele kleine gegevens. Vrijdag 13 October komen cle socië- tajre tooneelisten in den Schouwburg aan den Jansweg opvoeren het Indisch Blij spel: De Suikerfreule. In de hoofdrol mevr. de Boer v. Rij.k, verder de dames: Mien van Atleten, 'Alida Na-gtegaal, en de heeren Hem Harms, Veerhoff, Verzijl en Lauren- tius. Barometerstand 768. Stilstand, OPGAVE VAN: Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteo rologisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen verricht in den morgen van 10 October. Hoogste barometerstand 774.5 m.M. te Memel. Laagste barometerstand 759.0 m.M. te Seydisfjord. Verwachting van .den avond van 10 tot den avond van 11 Oct. - Meest matige Oostelijke tot Zuidooste lijke wind, nevelig tot half of zwaar bewolkt. weinig of geen regen. Zelfde temperatuur. Op de 9 October gehouden Buiten gewone vergadering van bovengenoem- den Bond is met algemeene stemmen aangenomen over te gaan tot oprichting van een eigen kegelgebouw. Dit besluit is gesteld in handen van een commissie en het Bestuur ter uitvoering. Men zal later terugkamen om te beslissen waar het gebouw zal komen te staan. Ver dere bijzonderheden zullen dan kunnen worden medegedeeld. Zondagmiddag, een schitterende middag beloofde niet veel voor het buitengewone concert, doch de opkomst was buiten gewoon en de zaal geheel gevuld met een aandachtig luisterend publiek. W il- lem Knikker's vertolking van het 3e Mozart's vioolconcert was een groot suc ces. Het buitengewone volksconoert op Woensdagavond wordt opgeluisterd door Di Moorlag de bekende Sopraanzangeres. 't Belooft een sehoane avond te worden voor de H. O. V.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1