umotfw EN ffiSSSMERIJ. LEVENSDURF DE KLOVE Eucharistisch Congres. GEHSNGD NIEUWS. KORTE I&RI5HTESK MARKTNIEUWS. De crisis in het Oosten. Een waarschuwing. Grensverkeer met België. Contact met de kiezers. De loonsverlaging van het spoor wegpersoneel. De Amsterdamsche broodoorlog. De directeur van de Lands drukkerij. UH G91Z3 Oost. Geheime vereenigingen KERK EN SCHOOL Geestelijke gunsten Eucharistisch Congres. Tegenstelling. Het drama te Amsterdam. Het ongeluk aan de Poppe. Een schot door de maag. Een reuzenaardappel. Wratziekte. Weder-oprichting der West- Friesche Hanze-Federatié. De presidentskeuze in Duitsch- land. Ministercrisis in Denemarken. De boschbranden in de Ver. Staten Gaat Lloyd George heen? De minister van Arbeid heeft de aan dacht gevestigd van de bevolking van de Oostgrens op het gevaar, verbonden aan het' gebruik van alcohol, cognac, of zgn. „Weinbrand" in de kroegen over de Duit- sche grens of na import, daar deze dran ken veelal van inferieure hoedanigheid zijn en tijdelijke krankzinnigheid en andere voor de gezondheid nadeelige gevolgen veroorzaken kurtnen. Naar het Limb. Dagbl. verneemt, is het klein-grensverkeer met België aanzienlijk vergemakkelijkt. Nederlanders, die zich in het z.g. klein grensverkeer naar België wenschen te be geven, hebben voorlaan geen groot paspoort meer noodig en geen visum. Zij behoeven zich slechts te wenden tot den commandant der gendarmerie van den dichtstbijgelcgen Belgischen grenspost. Deze kan hun een bewijs geven, dat zij de grens mogen passeeren in het klein grensverkeer. Het „D. v. N.-B." schrijft: Zaterdagmiddag heeft de heer Ir. L. J. M. Feber, lid der Tweede Kamer een zit ting gehouden in hotel De Kroon te Breda, teneinde het zoo noodige contact met de kiezers te behouden. Voor de eerste zitting was onverwacht groote belangstelling, zoowel uit de stad als uit den omtrek. De belangstelling wordt voldoende ge demonstreerd door het feit, dat de zitting van 27 uur heeft geduurdl Voor de vol gende gelegenheid hoopt men met de op gedane ervaringen omtrent den zittingstijd enz. rekening te houden De mededeeling van de Directie der Ned. Spoorwegen, dat de loonen van het personeel met 81/3 pCt. verlaagd moe ten worden, is geschied, naar het Week blad van de Ned. Vereeniging van spoor- en tramwegpersoneel meldt, in een con ferentie met de Directie, waarin de heer Kal ff ongeveer het volgende zeide: Ten einde een beteren toestand in het bedrijf te verkrijgen, zijn wij verplicht een loonsverlaging aan te kondigen. Deze loonsverlaging zal 8V2 pCt. moe ten bedragen. Wij kunnen ons niet aansluiten bij de Rijksregeling, om op de loonen 51/2 pCt. voor de eerste f 3000 en 3 pCt. voor het geheele loon te korten voor pensioenpremie. Stond ons niet te wachten dat ons woordbreuk zou worden verweten, dan zouden wij wel bereid gevonden worden de pensioenkorting in te voeren. Wij zeggen dus nadrukkelijk, dat wij geschreeuw over woordbreuk niet wen schen af te wachten en daarom o. L beter kunnen invoeren een verlaging va® het loon met 8V2 pCt. Indien een dezer regelen tot 6tand is gekomen, beoogen wij te bevorderen, dat de nieuwe pensioenregeling zoo spoe dig mogelijk wordt ingevoerd. Het is duidelijk, dat een algemeene vermindering van het loon met 8V2 pCt. voor ons veel eenvoudiger is en veel minder werk en berekeningen ten ge volge heeft. De voorgestelde regeling geldt ook voor het werkplaatspersoneeh Wij moeten ten slotte van de organi saties weten, of er hij het personeel de wensch bestaat, öf de premie weer zal worden geheven, öf dat de loons verlaging wordt gekozen. Kiest men het eerste, dan dient daar bij tevens de verklaring, dat verwijten van terugkomen op vroegere beslissin gen zullen worden nagelaten, er wor den bijgevoegd." Verder is nog medegedeeld, dat het niet de bedoeling is binnen het jaar met nieuwe voorstellen tot loonsverla ging te komen, tenzij de Regeering voor het Rijkspersoneel maatregelen van der- gelijken omvang zal nemen. De classificatie standplaats regeling zal woijlen herzien en doorgevoerd, evenals andere bezuinigingen o.a. ten aan zien van de kleeding. Een ultimatum van B. en W. Het Comité van Verweer uit de Bak kerspatroonsorganisatie verdedigt in een schrijven aan den Middenstandsraad de actie tegen den bakker Houtman. Deze werkt naar het oordeel der bakkers on der door hem zelf gekozen voorwaarden, welke, noch geschikt zijn om te dienen tot instandhouding van de individueele on- dereming, noch tot instandhoudig van het bakkersbedrijf als te Amsterdam. De bakkers ontkennen o.m. dat pressie wordt uitgeoefend op leveranciers, indien onder „pressie" iets anders wordt verstaan dan gebruikmaking van de volledige vrij heid, die de middenstander bezit, om zijn inkoopen aan zoodanige adressen te doen, als hij in overeenstemming acht zoowel met de belangen van zijn zaak als met die van het vak te Amsterdam. Intusschen hebben B. en W. van Am sterdam het Comité alsnog in de gelegen heid gesteld de actie tegen den bakker Houtman te staken- en te verklaren, dat voortaan de vrijheid van de bakkers om zelf hun broodprijzen te bepalen zal' wor den geëerbiedigd. Dit schrijven is gericht ter vermijding van anders ingrijpende maatregelen, om welke redenen vóór Dinsdagmiddag ant woordt wordt verwacht. B. en W. zijn voorts van plan aan een in overleg met hen aan te wijzen parti culieren accountant opdracht te geven een onderzoek in te stellen naar de uitkom sten der exploitatie der groot-, middel- en klein-bedrijven, en advies te geven om- 'rent een billijken broodprijs. Een in de drukkerswereld welbekend kranig vakman, schrijft in „Het Tarief" officieel orgaan van de Federatie der Werkgeversorganisaties in het Boekdruk- kersbedrijf In de bladen komt een oproeping voor, waarin sollicitanten worden ge vraagd voor de betrekking van direc teur van de Landsdrukkerij. Deze ad vertentie 13 zoo eigenaardig gesteld dat k niet kan nalaten daarop met een paar woorden te reageeren. Zij luidt f ldus Directeur Algemeene Landsdrukkerij. Vacature 1 Januari 1923. Salaris minimum f 55C0, max. f 7000 met kinderbijslag. Benoeming boven het minimum is mogelijk. Sollicitatien te richten aan H.M. de Koningin. Eenvoud is het kenmerk van het ware, zegt het spreekwoord. Maar deze een voud gaat me toch een beetje te ver. Aan den man, die aan het hoofd van deze inrichting moet staan, wordt geen enkele eisch van vakkennis gesteld! Iedereen kan er naar solliciteeren 11 Het zou me dan ook heelemaal niet verwon deren als een van de boeven, die door zijne Excellentie te Soheveningen in de strafgevangenis worden opgeleid in ons vak voor dit baantje ernstig in aan merking kwam. Tot dusver heeft deze inrichting al leen maar schatten geld gekost, terwijl ze nog niet eens in staat is om hc^ werk, dat b.v. in andere landen in de eerste plaats wordt vervaardigd zcoals postzegels briefkaarten, enz. te maken. En werk wat ze wel zou kunnen fabri- ceeren, wordt door Duitsche drukkers klaargemaakt, nadat het hier aan de particuliere industrie is onttrokken! En wij, drukkers, laten dat allemaal maar kalm zijn gang gaan en doen geen mond open! Reed3 een paar keer heb ik met verlangen naar een woord van ernstig protest van ons hoofdbe stuur uitgekeken. Maar niemand schijnt te voelen met welk een minachting het drukkersbedrijf door den Minister wordt behandeld. Welnu, laat ik dan eens openlijk verklaren, dat ik het meer dan schandelijk vind! Het zal wel niet veel helpen, maar Zijne Excellentie weet dan tenminste, dat er toch nog menschen in ons vak zijn, die zich niet alle3 kun nen laten^ aanleunen. Uit Weltevreden wordt d.d. 7 Oct. ge seind: De „Oosthoekbode" meldt, dat destijds gebleken was, dat in Zuid-Malang een ge heime vereeniging bestond, die door de leden zelf Verzetsbond werd genoemd. Leiders waren twee inlandsche oud-Jour nalisten, waarvan er een tevens president van de Sarekat Islam was. In de verschill- de desa's van Zuid-Malang bevinden zich leiders, die de bevolking lerroriseeren, aangezien de bewoners het bestaan van den bond hadden gemeld. De bevolking durft bijna de woningen niet verlaten. Po litie bewaakt het kantoor van de Oost hoek-Bode. Aangeraden wordt meerdaag- sche oefeningen van militairen te houden, evenals in Cheribon en Tjilegon, waar eveneens geheime vereenigingen ontdekt zijn. Enkele maanden slechts liggen achter ons, sinds de schoone Meimaand het 26e Internationale Eucharistisch Congres te Rome bracht. Met een zekere voldoening mag Roomsch Nederland op die dagen terug zien. Door ijverige opwekkingen en deel namen van Geestelijkheid en Pers vooral, leefde Nederland geestdriftig mee met ge heel de Wereld in één groot Eucharistisch Congres. Heel wat is er sinds dien over de Eucharistische Congressen geschreven. Een der Nederlandsche Paters van het Allerh. Sacrament gaf een mooi en duide lijk Eucharistisch werk uit, getiteld: „De Eucharistische Congressen." De ZeerEerw. inleider, past. van Mulukom noemt het „een handleiding als het ware voor de Eucharistische Congressen, die ook in ons vaderland zullen gehouden worden." Waar dit fraaie boekske ons tevens een over zicht geeft der Eucharistische beweging in Nederland, is verdere aanbeveling wel overbodig. Ondanks allen goeden wil was 't den meesten onzer onmogelijk op te gaan naar de Eeuwige Stad. Nu echter op Donderdag 19, Vrijdag 20, Zaterdag 21 en Zondag 22 dezer zal het eerste Nederlandsche Eucha ristisch Congres plaats hebben. Al zullen wij hier niet een wereld bij elkaar zien, Roomsch Nederland möet en zal er zijn met duizendtallen! Dë laatste Stille Om gang in de H. Stede telde 40.000 deelne mers, als dat getal nu eens met eenzelfde aantal deelneemsters wordt verdubbeld, dan zijn wij al een heel eind op weg. Geestelijke en wereldlijke autoriteiten, zoowel als geleerden gaan voor; aan U, leden van zoovele Eucharistische Bonden en Vereenigingen te volgen. Op, naar Amsterdam! Schaart U om Uw Koning Christus, laat Zijn Eucharistisch Hart heerschen, niet alleen over steden, dorpen en gezinnen, maar ook en boven al over Uw zielen! Mannen en vrouwen gaat U sterken voor den wereldstrijd. Zelfs kinderen mogen er niet ontbreken! „Sinite parvulos venire ad Me" zoo smeekt de Goddelijke Kindervriend. Nog hebben wij in ons vrije Nederland niet het recht onzen God en Heer overal feestelijk in processie rond te dragen. Maar laten wij aan andersdenkenden nu ons groot geloof toonen, door mede te trekken in den optocht op Zondag 22 Oct., om 1 uur! Heer, hoe mocht in vroeger dagen Amstels gansche burgerij. 't Heil'ge door haar straten dragen, Op Uw jaarlijks feestgetij! Allen, allen kwamen juichen In des Heeren Zegetocht Eén geloof den God betuigen, Die het Wonder had gewrocht. Heer, zoo Ge ons dien tocht der vad'ren Niet als vroeger houden ziet, Toch stroomt ons hun bloed in de ad'ren 't Oud geloof verliet ons niet; Maar zoo and'ren U thans honen, Spotten met Uw heil'ge leer, Wil hun ongeloof verschoonen Voer hen naar het altaar weer. Mochten er zijn die achter moeten blij ven, ook al is het Congres in de nabijheid, welnu viert allen mee de huldiging van Jesus Christus! Bidt tot het welslagen van het a.s. Congres.'Heel Nederland moet op Zondag 22 October één groot Eucharis tisch Congres zijn. Geen uitzondering, allen op bezoek bij onzen Goddelijken Meester en allen op dien dag ter H. Communie! Een Eucharistisch Congres is een sa menvoeging van vrome manifestatie's ge organiseerd, met het doel, om in een streek de devotie tot het Allerh. Sacrament te ontwikkelen. (Mgr. Lamérand). Telt het aantSl menschen aan de Com muniebank, zegt de Eerbiedw. P. Eymard en gij weet er het aantal sociale werkers. Gelukkig, wij leven in „de Eeuw der H. Eucharistie." Doch helaas, de grootste helft der wereld is nog zoo ver van Haar verwijderd. Zelfs tot velen onzer Room- schen moet men nog zeggen „In Uw mid den staat Hij, Dien gij niet kent." O, den ken wij in onzen tijd van weelde en zin genot eens aan de zoo schoone regels van P. Joncbloet S.J.: „De Eucharistie: het kernpunt van het leven Voor wie oprecht in Jesus woord gelooft; De groote kracht bij 't christelijk hemel- slreven Die in het hart, alle aardsche lusten dooft. Daarom naar de II. Eucharistiel „Alles herstellen in Christus;' dat is het woord van den onvergetelijken Paus der H. Eucharistie, Z. H. Pius X z.g. O salutaris Hostia! kom ons ter hulp, geef den menschen den verloren vrede en liefde weer! Laat een ieder nu van ons, als van de eerste Christenen, kunnen zeg gen: „Ziet hoè zij elkander liefhebben." Deze woorden kunnen wij niet besluiten zonder-, ook de Moeder der H. Eucharistie te hebben aangeroepen. Ja waarlijk, wij bidden het zoo dikwijls, juist in deze Octobenmaand: „Gezegend zijt Gij onder de vrouwen en gezegend is de Vrucht Uws lichaams"l „Per Mariam ad Jesum" moet ook nu onze leuze zijn, ons opmakend tot de groote Eucharistische wapenschouw in Amsterdam. Dat O. L. Vrouw van het H. Sacrament mijn bede steune en aan alle Katholieken het Goddelijk Hart van Jesus leere kennen en beminnen in de H. Eucharistiel Ginneken. W. J. A. de V. In den nacht van 19 op 20 October zal in alle kloosters van 't bisdom een nachtelijke aanbidding plaats vinden; alsdan mag te middernacht de H. Mis wonjen opgedragen (gelezen of gezon gen). Voor den Vrijdag is dispensatie der onthoudingswet gegeven. Ben volle aflaat is verleend tijdens het congres aan allen, die, na gebiecht en gecommu niceerd te hebben, hst H. Sacrament, publiek uitgesteld, veresren en aan een gewijde plechtigheid of processie deel nemen; een aflaat van 7 jaren en 7 quadragenen aan allen zoo dikwijls zij 't Congres steunen of aan een plechtig heid of zitting deelnemen. Aan alle pries ters is onder meerder gunsten die van het bineeren verleend, n.l. laan die pries ters, welke in de parochie blijvend, moe ten celebraeren voor de priesters, die bij het congres tegenwoordig zijn. E.E. H.H. geestelijken, die geen re laties onder de geestelijken te Amster dam hebben, worden eraan herinnerd, dat ze zich kunnen wenden tot kape laan W. Bosch, Jacob van Lennepkade 211, Amsterdam. Andere congressisten van buiten kun nen zich voor huisvesting tijdens de con gresdagen, hetzij bij particulieren, hetzij in hotels, wenden tot het Huisvestings comité' p. a. mej. A. Rademaker, Keizers gracht 242. Onder bovenstaand opschrift lezen we in het „O. D.": „Het gebeurde op het perron te Zwolle. Zij stonden te wachten. Dame uit de groote wereld met haar dochtertje. Door het mondaine gedoe vroegen zij aandacht. Op de hooge hakken van de te kleine schoentjes pasten zij been en weer. Wit kiel stond immers in de nabijheid, de zorg over de talrijke bagage, koffer, tasschen, parapluiezak enz. Oolk een andere groep stond te wachten, het waren kinderen, bruirf verbrand met een frissche blos op het gelaat. In hun midden stond een nog jonge vrouw, voi zorg en behoedzaam allen tezamen hou dend. Een tegenstelling bij "de andeie dame. Hier geen mondain gedoe, geen hooge hakken, maar dat stemmige, dat degelijkheid verraadt. Ze waren zoo juist uitgestapt uit den Firieschen trein en wachtten op de „snel" die hun verder moest vervoeren. Ook dame en dochterje namen de groep op. „Zie eens ma", riep de kleine, „die dame heeft een 'lintje". En Ma haar kind terugtrek kend, gaf terug: „Ben je mal kind, dat zal wel wat anders zijn van dat mensch." En hooghartig paste ze op de te kleine schoenen terug. De kleine had goed gezien, dat mensch droeg werkelijk het ordelint van Oranje Nassau in het knoopsgat. Ook een spoorwegarbeider had staan kijütén en zoodra had hij niet gehoord waar de kinderen geweest waren en dat dat Mevrouw was, die hun terugbracht of de pet ging in de hand en met de vereelte werkmanshand vooruit gestoken dankte hij de vrouw die reeds voor honderden kinderen maar ook voor zijn dochtertje ge zorgd had. „Ze het et nog alle dagen over oe en mevrouw wordt nog wel hartelik bedankt." De trein stoomde binnen. Heel gemak kelijk vond dame en dochtertje een plaats in de 1ste klas. Witkiel zorgde voor de bagage. Maar de andere hielp haar zelf, ze had moeite de kleinen te samen te hou den en een leege 3de te vinden, maar spontaan -hielpen spoorwegarbeider en wit kiel mee voor de bagage der kleinen. Eenige minuten later stoomde de trein langzaam het perron uit. Naar de 1ste waar de dame met haar dochtertje op de kussens lag, zij een sigaret rookend, zag zelfs de witkiel niet meer om. De aandacht was voor de 3de waar die andere vrouw zat temidden van de talrijke jeugd die zij weer naar de ouders terug bracht. Het was een gejubel „Vaarwel, 'lief Schiermonnikoog, vaarwel." Witkiel en spoorwegarbeider sto-nden de groep na te wuiven en ook ik nam de hoed af. Ik was blij te weten dat wij nog vrou wen in ons midden hebben zooals dat „mensch." Omtrent de misdaad op het 17-jarige meisje wier lijk te Amsterdam gevonden werd aan den Haarlemmerweg, meldt men nog, dat N. uit de Bilderdijkstraat den betrokken koetsier in de stad heeft opgezocht. Zij zijn toen met het rijtuig naar de Bilderdijkstraat gegaan waar de moeder van N. woont. Daar zijn de juffrouw en ook het lijk van het meisje in het rijtuig gekomen. De tocht is toen door de stad gegaan. Ten slotte zei N.„rijd ons nu maar eens naar den Haarlemmerweg.''' Nadat daar het lijk van het meisje was gedeponeerd is de koetsier naar de Muiderpoortbuurt gereden, waar de vrouw woont, die in het rijtuig zat. Bij het uitstappen kwam juist een agent van politie voorbij, die aan N. mededeelde, dat er een meisje van 17 jaar zoek was en of zij er ook iets van gehoord hadden. N. wist natuurlijk van niets. De koetsier is daarop naar huis ge reden, heeft zijn paard op stal gebracht en is toen aan de politie gaan vertel len, dat N. van dat zaakje wel meer ■wist. Zooals men weet heeft de politie het lijk toen inderdaad gevonden aan den Haarlemmerweg. N. is evenals de vrouw die in het rijtuig zat, door de politie opgespoord en in verzekerde bewaring gesteld. Het lijk van het meisje is ter schou wing naar het Wilhelmina-Gasthuis over gebracht. Er zijn geen uiterlijke teeke- uea van geweld gevonden. De justitie heeft een onderzoek in da woning van de moeder van N„ in de Bilderdijk straat, bij wie hij woont, ingesteld. De moeder is den geheelen nacht niet thuis geweest. Over het ongeluk aan de Poppe tusschen Oldenzaal en Bentheim, wordt aan het „Hbld." nog het volgende gemeld: De ont ploffing van de 50 kisten knalkurken ge schiedde juist, toen de auto zou vertrek ken en de visitatie, verricht door den om het leven gekomen kommies Van Tilburg, was geëindigd. Het vreeselijk verminkte lijk van den 19-jarigen chauffeur J. Oude Stegge uit Oldenzaal, werd een 50 M. ver weggeslingerd; de kommies, wiens schedel door een stuk van de vernielde auto ge deeltelijk verbrijzeld werd, een 10-tal meters. Stukken van de kisten en van de auto werden op 300 a 400 M. teruggevon den. Toen de ontploffing plaats had, bevond zich de kommies-ontvanger Bos niet zijn vrouw en zijn zoon in het douanekantoor. Alle drie werden gewond door stukken van het vernielde kantoor; de vrouw ern stig aan borst en buik. Haar toestand is echter niet zeer gevaarlijk. Een dochter van den heer B., die zich achter het woonhuis bevond, bleef ongedeerd. Het rijksgebouw, bestaande uit kantoor en drie woningen voor de ambentaren, werd geheel geruïneerd. De zending was afkomstig uit Diissel- dorf en tot Bentheim per trein vervoerd. Daar de Nederlandsche spoorwegen ze niet mocht vervoeren, nam de expediüe- firma Bleckmann Co., te Oldenzaal liet transport naar Almelo op zich per auto, waarmee W. Oude Stegge, broeder van den verongelukten chauffeur, belast werd. I11 voorgaande weken moeten ook reeds een tweetal ladingen knalkurken op de zelfde wijze naar Almelo zijn overge bracht. Van ingelichte zijde vernemen we, dat deze kurken een gering kwantum van een zeer gevaarlijke springstof, picrinezuur, bevatten en dat daarom de kurken steeds zeer zorgvuldig in kisten, omgeven door een dikke laag zaagsel, worden verpakt. Een drietal jaren geleden is ook te Rot terdam een kist met dergelijke kurken, die op een karretje zou geladen worden, ont ploft, waarbij één man werd gedood en een drietal personen werden gewond. Van de beide thans verongelukten was de heer Van T. gehuwd en vader van één kindje. De chauffeur was ongehuwd. De justitie heeft een onderzoek inge steld. De 28-jarige H. W. te Beilen heeft toen hij op jacht zijnde, over een hek wilde klimmen, de volle lading van zijn geweer door de maag gekregen en is aan de ge volgen overleden. Te Wijk bij Duurstede, is een aardap pel gerooid die eventjes anderhalf kilo woog. Voor een huismoeder een kunst om dien in zijn hart gaar te kolken, zonder er moes van te maken. In een 5-tal gemeenten in Oostelijk- Groningen is thans de wratziekte in de aardappelvelden geconstateerd, Duizen den H.L. aardappelen worden in beslag genomen. Dag aan dag komen nieuwe gevallen voor. Ook al ter oorzake van de malaise welke zich than3 in de tuinbouwstreken zoo hij zonder doet gevoelen, werden de Hanze-afdeelingen in West-Friesland de zer dagen door het Oentraal Hanze- Bureau uitgenoodigd tot ecne bespre king te Hoorn. Op deze vergadering waren een 25- tal afgevaardigden der vereenigingen te Bovenkarspel, Hem- en Venhuizen, Hoorn, Medemhlik, Wervershoof, Spier- dijk-Obdsm, Ho gwoud-Spanbrcek, West woud-Blokker, Lutjebroek en Groote- broek tegenwoordig. Selchts één der uitgenocdigde afdeelin- gen was waarschijnlijk tengevolge van een misverstand afwezig. Na langdurige en geanimeerde discus sies, waarbij de noodzakelijkheid van grootere onderlinge samenwerking en maatregelen tot steun van den tuinbouw ter sprake kwamen, werd met algemee ne stemmen besloten tot weder-oprich- ting van de West-Frie3che Ilanze-Eede- ratie, voorloopig voor dén tijd van één jaar. In het bestuur werden gekozen de hereen: G. Appelman, Westwoud, voor zitter; Leo Schuld, Hoorn, secretaris; J. S. Wijte, Spierdijk, penningmeester; J. Botman, Wervershoof, N. Hinke, Grootebroek. GOUDA, 9 Oct. Bloemenveiling. Chrys&nten 10—25 ct.; Tfoschrysanteri 48 ct. per stuk; Rozen 10—25 ct.; Dahlia's 530 ct.; Heliantus 610 ct.; Anjers 5—20 ct. per 10 stuks. AMSTERDAM, 9 Oct. Vee. Ter markt waren aangevoerd: 438 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kwal. f 1.10 —1.40, 2e kwal. f 0.80—0.90, 3e kwal. f 0.60—0.70 per K.G,; 110 melk- en kalfkoeien f 350600 per stuk; 45 gras kalveren f 4090, 35 nuchtere kalve ren f 1626, 277 schapsn f 2546 per stuk; 538 vette varkens le kwal. f 1.23—1.'25, 2e kwal. f 1.22—1.20 per K.G. schoongewieht. BEEMSTER, 9 Oct. Vee. Aan de na- jaars-veemarkt waren aangevoerd 150 melkkoeien. De handel en de prijzen wa ren goed. Men besteedde f 175400 per stuk. BROEK OP LANGENDIJK, 7 Oct. Groenten. (Weekbericht Langendijker Groentenveiling.) De prijs der bloem kool onderging bij de vorige opgaaf bijna geen verandering, n.l. bet soort le Oerf f 2.909 en Langendijkers en reuzen f 0.904.60 per 100 stuks. De aanvoer was iets minder, 137.400 stuks. De prijs der koolsoorten liep bij de vorige week nog weer achteruit, beden, Zaterdag sche nen ze weer iets beter, roode kool, aan voer 450.000 K.G., prijs f 0.401,80, middelprijs f 0.801, zoo ook met de gele kool, waarvan de aanvoer bedroeg 251.000 K.G., prijs f 0.301,90 de 100 K.G. Van witte kool werd bijna een mil- lioen K.G. aangevoerd. Deze zijn dan ook dit jaar bijzonder zwaar. De prijs was f 0.701.50 de 100 K.G., per wa gon van 10.000 K.G. f 92—126: Boswor telen, aanvoer 2030 bos, prijs f 1.60 2.70 de 100 bos, losse wortelen (peen) Oaanvoer 70.000 K.G., f 0.801,30, ram menas, aanvoer 6630 K.G., f 1.404 de 100 K.G. Nep, aangevoerd 33.000 K.G, f 2.704.50, drielingen f 1.50-2.50 de 100 K.G. ;uien, aanvoer 56.000 K.G, f 2,20 3 de 100 K.G. Slaboonen aanvoer min der, prijzen hooger, voor mooi goed werd f 915.30 de 100 K.G. besteed, mindere soorten f 56, aanvoer 2650 K.G. Aard appelen, aanvoer 63.375 K.G., prijzen on geveer gelijk gebleven bij vorige opgaaf. Schotsche muizen f 1.702.20, school meesters f 1.302.20, blauwe f 2.80 3.70, Ei enbeimers f 2.302.60, bravo f 1.60—2~20, due f 1.60—1.90, kriel f 1 30 —1.50 de 100 K.G. ENKHUIZEN, 7 Oct. Aardappelen. Blauwe f 1.351 (gemiddelde prijs f 1.11 kleine blauwe f 0.450.50, Eigenheimers f 0.90, bravo's f 0.951.10, blauwbonte f 1.05 per baal 100 pd.) Peren. Groene gratiolen f 1.752.30, sistermain f 2.25, Kamperveenen f 2.35, beurré clairgeau f 7.50—8 per 100 pd. Slaboonen, enkelé, f 1.50—1.35, dubbele f 1.30—0,90, zonder draad f 1.80 per zak (30 pond). ROTTERDAM, 9 October. Zaden. Lijn zaad zaai 2124, idem voer 1820, Mosterdzaad bruin 4045, idem geel f 3033, Blauw Maanzaad 4448, Karwijzaad 100102, Kanariezaad 17 19, Boekweit 1690 per 100 kilo. Aardappelen. Zeeuwsche blauwe 2.60 -2.80, idem bonte 2.602.90, Poters 0.001.30, Zeeuwsche Eigenheimers f 1.501.75, blauwe idem f -*7S)2, Brielsche idem 1.802.10. Eieren. Zeeuwsche en Overmaasche 10.50—12.50. Katoen. Noteering van de Vereeniging voor den Kaloenhandel, Rotterdam Cot ton Association. Fully middling 67 ct. per half Kg. De conferentie te Moedania. PARIJS, 9 Oct. Poincaré heeft van ochtend aan Pelle aanvullende instruc ties geseind, om dubbelzinnige punten uit den weg te ruimen, die op de conferentie te Moedania zouden kun nen bestaan, met betrekking tot de afbakening van de nieuwe neutrale zones en de sterkte van de in Thraciê toe le laten Turksche gendarmerie. LONDEN, 9 Oct. De conferentie te Moedania werd vanmiddag hervat. Tot dusver zijn er geen gezaghebbende be richten ontvangen omtrent de bespre kingen, waarvan het doel was, aan de Turken het antwoord der gealli eerden aan te 'bieden op hun eischen van de vorige week. Dit antwoord) luidt, dat de Geallieerden het Griek - sche leger zullen verzoeken Oost- Thracië zoo spoedig mogelijk te ont ruimen. Als deze ontruiming voltooid is, zullefn de Geallieerde troepen dit (gebied gedurende 30 dagen bezetten, tijdens welke de Turken hun burger lijke administratie en gendarmerie daar zouden instellen. Deze belofte der ge allieerden hangt echter geheel af van het feit, of de Turken de neutrale zönes eerbiedigen. Uit de termen van het geallieerde accoord blijkt, dat het terugtrekken der Grieken uit Oost-Thracië afhangt, niet alleen van de erkenning der neu trale zönes, maar ook van de eerbie diging daarvan. Op het oogenblik zijn Turksche troepen andere das die in de buurt van de Engelsche stellingen te Tsjanak, de neutrale zóne op het schiereiland Ismid binnengedrongen. De Geallieerde generaals hebben bij Ismet pasja tegen die bewegingen ge protesteerd op de conferentie te Moe dania. Die bewegingen zijn bovendien in strijd met de geschreven belofte, die Mo es la,fa Kemai op 8 October ge geven heeft. Ofschoon er officieus ge meld wordt, dat Ismed pasja beloofd heeft, zijn troepen terug te trekken uit de streek van Ismid, is er tot dusver geen bericht van hun terug- bekken ontvangen. De door de Ge allieerden bepaalde zones zullen heb ben te zijn ontruimd, voordat de Ge allieerden zullen kunnen beginnen, den Thracischen kant van de overeenkomst in werking te stellen. Staking Fransche troepen beweging. BOEDANIA, 9 October, (Reuter). Ismet pasja heeft Harington meegedeeld, dat hij last heeft gegeven, alle troepenbewegingen tc staken. Optimisme te Londen. LONDEN, 9 October. Vanmiddag is hier een bijeenkomst van het kabinet gehou den, waarin lord Curzon verslag heeft af gelegd van zijn besprekingen te Parijs met Poincaré cn den vertegenwoordiger van Italië. LONDEN, 9 Oct. Het kabinet heeft van daag het rapport van lord Curzon over de besprekingen te Parijs behandeld en de voorbereiding van de a.s. vredesconferen tie overwogen. Er zijn geen besluiten ge nomen. De berichten uit Konstantinopel over de houding der Turken ten aanzien van de geallieerde voorstellen waren vandaag op timistisch. LONDEN, 9 October. De Londensche bladen zien den stand van zaken in het Oosten optimistisch in. Men meent alge meen, dat de Turken het terugkeeren tot hen (de Turken) van Oost Thracië niet zullen vertragen door hun binnendringen van de neutrale zónes voort te zetten. Men herinnert eraan, dat de Ismidlinie van de zóne is afgebakend door geallieerde en Turksche officieren gezamenlijk, en dat te Tsjanak de linie door de geallieerde troe pen meer dan drie jaren bezet is geweest. Men laat het aan het inzicht van generaal Harington over daarover een accoord te treffen op een zoodanige wijze, dat de vei ligheid van de engten en van de posities, bezet door zijn troepen, die de engten be schermen, wordt verzekerd. Paniek in Constantinopel. MOEDANIA, 8 October. Er is geen reden voor de paniek, die, naar verluidt, te Konstantinopel is ontstaan tengevolge van berichten over een Turksch ultimatum. Er is geen Turksch ultimatum. LONDEN, 9 October. Reuter verneemt, dat een telegram uit Konstantinopel zegt, dat de Turken individueel vele christenen gevangen nemen, in 't bijzonder in de Aziatische voorsteden van Konstantinopel. Men verwacht, dat de geallieerden daar- Oorspronkelijke roman d. H. B. V. D. SANDE Prijs gebonden f 4.50, franco p. p. f 4.75 Prijs gebrocheerd f 3.—, franco p. p. f 3.25 Roman van denzelfden populairen schrijver Prijs gebrocheerd f 2.25, franco p. f 2.5q Verkrijgbaar bij den boekhandel en bij de N.V. DRUKKERIJ „DESPAARNESTAD' Nassaulaan 49, HAARLEM. Tabak, 20 Oct. komen bij inschrijving ter markt 16,502 pn. Java. Vee. Heden waren aangevoerd: 340 vette Runderen, 306 vette en Graskalveren, 1960 Schapen en Lammeren, 895 Varkens. De prijzen waren als volgt: Koeien le kw. 1.35—1.40, 2e kw 1.30—1.20, 3e kw. 1.10—1, Ossen le kw. 1.32—137J4, 2e kw. f 1.251.15, 3e kw 1.050.95, Stieren le kw. 1.35—1.50, 2e kw. 1.25 1.15, 3e kw. 10.85, Schapen le kw. 0.75-—0.80, 2e kw. 0.650.55, 3e kw. 0.45, Lammeren f 0.800.95, Varkens le kw. 1.03—1.06, 2e kw. 1—0.95, 3e kw. 0.900.80, licht soort 0.90— 0.96 per kilo. Vet vee en vette kalveren met redelijken handel, prima soorten iets vaster. De han del in schapen was matig, in lammeren redelijk. Varkens minder willig wegens ruimen aanvoer, waardoor de prijzen der vorige week niet gehandhaafd konden worden. Vlas. Aanvoer 1650 Kg. blauw 1.60 —2; 13000 Kg. Groningseh, f 1.352; 1650 Kg. wit, 1.15—1.25; 1309 K.G. dauwroot 1.201.30. AMSTERDAM, 9 October. Binnen], gra nen. Boerennoteering. Tarwe nievwe f 10 -11, Rogge 9.5010, Wintergerst 9.5010, Haver f 10.5011.50, Groene erwten 18.5021, Vale erwten f 21 26 per 100 Kg.; Karwij 50, Blauwmaan- zaad 23—23.50 per 50 K.G. over vertoogen zullen richten tot de regee ring te Konstantinopel. Lloyd George over de Oos- tersche kwestie, LONDEN, 9 October. Het volledige verslag is thans gepubliceerd van het gesprek tusschen Lloyd George en de afvaardiging uit de vakvereenigingen over den toestand in hetnaburige Oos ten op 21 September. Dit verslag was tot dusver geheim gehouden uit vrees voor complicatie van den toestand. Lloyd George legde er den nadruk op, dat de politiek van de regeering in wezen dezelfde was als de politiek van de arbeiderspartij. Hij zeide; Als wij krachtige maatregelen hebben ge nomen in de "laatste dagen, is dit om dat wij er vast van overtuigd waren, dat die maatregelen tot uitwerking zullen hebben, een conflict af te wenden. Maar als wij de zaak blauw blauw hadden gelaten, verouwende op protesten met woorden, dan zou er een toestand kun nen zijn ontstaan die de toorts van. oor log, plundering, moord en misdaad van Azië naar Europa had kunnen dragen. Wij volgen de eenige methode, die be letten kan, dat de oorlog zich uitbreidt, n.l. door Itto zeggen: „Klein Azië is buiten onze controle. Wij kunnen ons niet storten in ondernemingen in Klein Azië. Maar wij zullen beletten, dat de brand zich uitbreidt naar Europa." Er is gezegd, dat wij de Grieken zou den hebben betaald. Wij hebben nooit een stuiver aan de Grieken betaald. Wij hebben ze nooit gesteund, noch met geld, noch met wapens. Wij zouden gaarne zien dat de engten werden bezet door den Volkenbond, op voorwaarde dat daar een behoorlijke strijdkracht zou worden gesteld door dien bond, die de engten geneutraliseerd en vrij zou houden. Als wij op de conferentie komen, zullen wij met onze macht aandringen op een po litiek, waarbij elk volk zal winnen, n.l. dat de sleutel van de engten in den zak van den Volkenbond zal zitten. De kwesties van de bescherming der min derheden, en van de grenzen van Thra cië zijn kwesties, waarover gesproken kan worden, maar de eenige kwestie, waarop wij niet kunnen toegeven, is dó vrijheid van de engten. BERLIJN, 9 October. Naar het Berliner Tageblatt verneemt, hebben te Konstanz vertegenwoordigers van de regeeringspar- tijen met Dr. Wirth ruggespraak gehouden over de vorming van een buiten de partijen staande commissie voor de canddda'taur van Ebert, voor het rijkspresidentschap. Zij zijn het, zoo meldt het blad, eens ge worden, en hebben daarna contact met de Duitsche volkspartij gezoch't. KOPENHAGEN, Oot. De sedert eenige dagen dreigende regeeringscrisis werd deels ten gevolge van de zaak der Landmann- bank, deels ten gevolge van de kwestie be treffende de regeling van den invoer van sigaren en schoenwerk brandend. De cri sis zal waarschijnlijk eindigen met het af treden of de reconstructie van het minis terie Neergaardt. KOPENHAGEN, 9 Oct. Nadat de Koning heden van den minister-president Neer gaardt het verzoek om ontslag van het geheele kabinet ontvangen had, bepaalde hij, dat de premier en minister van finan ciën Neergaardt in functie zat blijven; het ontslag van den minister van buitenland se he zaken Scavendus, van defensie Remt- sen en van handel Rothe werd aanvaard. De ministers van eeredienst en onderwijs, Appel, van justitie, Ryther, van openbaie weiiken, Slebsagei, van landbouw, Madsen en van binnenlandsche zaken, Kragh, blij ven eveneens in functie. Laatstgenoemde werd bovendien voorloopig tot minister van handel benoemd, de heer Gold tot minister van builenlandsche zaken en hét lid van het Foikething Brorsen tot minis ter van defensie. OTTAWA, 9 October. Een verbeterd be richt zegt, dat er bij de boschbranden 39 personen den dood hebben gevonden. 8000 personen zijn dakloos. De schade bedraagt 8 miifiioen dollar. LONDEN, 10 Oct. In goed ingelichte kringen verluidt, dat Lloyd George bij de opening van het Parlement in November a.s. zijn ontslag zal indie nen. Hij zal de benoeming van Cham berlain tot kabinetsformateur aanbe- velen, 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 6