Woensdag 11 October 1922 45ste Jaargang No. 14207 DE BROODPRIJZEN. stadsnieuws. AGENDA 12 0GT0BER LAATSTE MIEUWS, De Crisis in hei Oosten. Burgerlijke Siaud. Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BUS K. S. A. Tuinbouw en Plantkunde. Ouder-avonden. De invoer van bloembollen in Amerika. Nederlandsch-Duitsche Vereeni ging. Haarlemsche Reddingsbrigade. LANGS DEN WEG. Verduistering van 2000. De havenstaking wordt voortgezet. De Centrale Crediet- en Land» bouwbank te Amersfoort. Dienstplicht. Demping Oost-Indisch Vaartje. Statuten. Enkelvoudige Kamer. Opdracht. „De Eendracht." VAN ONS KANTONGERECHT. Brandje. Belasting op vermakelijkheden. Programma „Boekenrode". J. J. WEBER 5l ZOON. Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht. Frans Rosier voor de Recht bank te Amsterdam. Df iEonneiaenTiprifs W draagt voor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 3.25 Per Week 0.25 Franco per post p. kwart, bij vooruit bet. 3.57 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. [Telefoonnu:. uers: 1426 2741 en 1748. Postrekening No. 5970 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT UEdverTentiën 38 c*i!i per regel Bij contract belangrijke kortiag. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden me- dedeeling: 60 cents pei regeL Vraag- en Aanbod- advcrtentiëo 14 regel» 60 cents per plaatsing: elke regel meer 15 cent. bij vooruitbetaling. Te Amsterdam heeft zich in deze da gen en nog is het niet geëindigd een prijzenconflict voorgedaan, dat van actueel belang mag heeten voor hier en overal in ons goede vaderand. Daar kreeg een bakker het in den zin, zijn brooden voor 16 cent te gaan ver- koopen, terwijl bij al zijn collega's de prijs 20 cent was. De in korten tijd „beroemd" geworden bakker wilde daardoor blijkbaar aantoo- nen, dat het voor 16 cent toch wel „kon" en dat zijn collega's sinds geruimen tijd dus veel te veel gevraagd hadden. Zichzelf daardoor een brevet van waar achtige eerijkheid tegenover de gemeen schap en tevens een uitgebreide clientèle trachtend te bezorgen. Het feit verwekte in de bakkefspa- troonsvereenigingen groote consternatie en agitatie; men poogde den goed- koopen bakker te boycotten en bet han delsleven op alle mogelijke manieren on mogelijk ie maken. Juist daardoor werd de aandacht en. 'de achterdocht van het publiek gewekt. Als die ééne bakker zoo werd er na tuurlijk geredeneerd het brood voor dien lageren, prijs kan geven en hij be weert er" alsdan nog genoeg op te ver dienen, terwijl alle andere bakkers zoo'n gerucht maken en zelfs krachtmiddelen aanwenden om den goedkooperen vak broeder tot het berekenen van een hoo- geren prijs te dwingen, dan zal er aan de algemeen geldende broodprijzen wel „etwas los" zijn, dan zal er wel een soort trust bestaan om het publiek zijn dage- lijksch brood duur te laten betalen, dan zal 't brood behoudens redelijke winst toch wel goedkooper geleverd kunnen worden. Een alleszins verklaarbare redeneering, hoewel men er rekening mee moet houden, dat die ééne bakker wel eens een bijzonder handige reclame-maker kon zijn, die, op opvallende wijze de aan «Kht oji zijn zaak willende vestigen, zich zelf door veel grooteren omzet behoorlijke winsten dacht te verzekeren, ondanks den lageren prijs. Wij achten ons allerminst competent om in dit conflict, dat in „hooge" in stantie in de „hooge" vergadering der Am sterdamsehe vroede vaderen werd uit(?)- gevochten, een oordeel uit te spreken, doch in het algemeen juichen wij het toe, dat zich deze kwestie heeft vóórgedaan, en dat B. en W. van Amsterdam hebben toege zegd, den goedkoopen hakker, die be weert, dat het brood goedkooper geleverd kan worden, te zullen beschermen tegen dwangmaatregeen van de duurdere broe ders. Dêérdoor worden de ooncurrentie-kan- sen weer geluk: in eerlijke concurrentie zal nu vanzelf de eerlijke prijs gevonden worden, zoodat, gelooven wii, inge wikkelde accountants-becijferingen en grootsch opgezette onderzoekingen wel zullen blijken achterwege te kunnen blij ven. Hebben de Amsterdamsehe bakkers ln 't algemeen te groote winsten willen ijia- ken, of heeft de goedkoope enkeling ziin brood voor zijn normalen omzet eigenlijk met bijzondere reclamebedoelingen te goedkoop willen leveren, eerlijke concurrentie zal het in de practijk spoe dig uitwijzen. 't Is te hopen, dat naar aanleiding van het Amsterdamsehe geval die eerlijke con currentie zich allerwege zal doen gelden, indien dit tot op heden niet alreeds geschiedde. Sociëteit „St. Bavo'' Esperanto 8 uur Bestuur Jangevrouwenbond half 3 Technici 8 uur Over heidspersoneel 8 uur Bestuur Spaarkas „St. Nicola as" 8 uut. Schouwburg Jansweg Abonnements concert Olli Suolathi 8 uur. Groote Kerk. Orgelbespeling door den heer George Robert van 23 uur, „Zaal Rosehaghe" Hoofmanstraat 12 Van 25 en van 810 tentoonstel ling van schilderijen. Luxor-theater Groote Houtstraat 139 141 Bioscoop- en variété-voorstelling Bisschoppelijk Museum Jansstraat Da gelijks uilgenomen Zaterdag- Zon- en feestdagen toegankelijk, ft. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49, Eiken dag geopend van 1012J4. van 25 en van 710 u. behalve des Maandagsochtends en op Zon- en Feestdagen. Uitleen van boeken van half 3—9 uur. ft. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jrco- bijnenstraat 15 Alle werkdagen voorm. van 912 uur, nam. van 25 uur. Zaterdags alleen van 912 uur. K. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des voorm. van 1012 en des nam. van t tot 4 en van 8 tot 9 nur. Dinsdagavond vergaderde in het gebouw V,St. Bavo" het plaatselijk comité voor K- S. A. Haarlem en Omstreken onder voor zitterschap van den heer A. G. Th. de Neyn van Hoogwerff,secretaris. De notulen der laatste jaarvergadering iwerden goedgekeurd. Het finanlieeile versiag over 1921 be droeg aan inkomsten f 845.25aan uit gaven 557.79, een batig saldo dus van f 287.46 Het verslag werd in orde bevonden. Het jaarverslag van den secretaris zal 'opgezonden worden naar het Dioc. Co mité en het Centraal bureau der K. S. A. te Leiden, De begrooting voor 1923 is begroot in inkomsten, op f 730 en in uitgaven op f 507, zoodat er dan een batig saldo van f 223 zou zijn. Dan bracht de voorzitter een woord van dank aan den vertrokken geestelijk ad viseur, pastoor J. H. W. Borsboom, terwijl de nieuwe geestelijke adviseur, die aanwe zig was, rector J. P. J. Kok, hartelijk wel kom geheeten werd. Een woord van dank werd ook gebracht ban den afgetreden voorzitter, mr. F. A. M. Hagemeijer. Pok de lieer W. Js B. yan, Liemt had zich niet meer als bestuurslid herkiesbaar gesteld. Herkozen werd de heer J. Ph. H. Caslri- cum en gekozen de heeren J. A. de Lobel en H. J. M. Bartels. In de Haarlemsche R.K. Commissie voor lichamelijke opvoeding (vacature pater C. A. M. Caminada O.F.M.) werd verkozen de Weleerw. pater J. B. G. Verhaar O.F.M. Een commissie werd gevormd voor pro- paganda-voering voor de St. Adelbert- Stichting te Egmond-Binnen. Dinsdag 24 October zal deze commissie vergaderen. Dan was het woord aan den Weleerw. heer kapelaan H. A. C. M. Wennen, die een opwekkend woord zou spreken tot deelname aan het Eucharistisch congres, dat, naar bekend is, van 1922 October a.s. Ie Amsterdam gehouden zal worden. De Eerw. spr. zette uiteen, hoe op dal congres de theoretische en practische ken nis omtrent de H. Eucharistie zal vergroo- ben. Voorls hoe een plicht van dankbaar heid jegens Jezus in het H. Sacrament moet drijven tot deelname aan dit eerste Eucharistisch congres. Dankbaarheid voor Jezus' tegenwoordigheid in het H. Sacra ment dankbaarheid om de inwerking van dat H. Sacrament in hot openbare leven. Deelname aan het Eucharistisch congres zal de liefde tot het H. Sacrament vergroo- '*n en de veelvuldige H. Communie be vorderen. Deelname aan dat congres is een apos- ■telarbeid, want daardoor toornen wij open lijk ons geloof aan Jezus in het H. Sa crament. Jezus zal u voor die deelname aan dat congres rijkelijk beloonen. Met een krachtige aansporing tot deel name aan het eerste Eucharistische con gres besloot spr. zijn bezielende rede. De voorzitter bracht een woord van dank aan kapelaan Wennen voor zijn ge voelvolle woorden; Hierna werd een uitvoerige (discussie! gevoerd omtrent de deelname aan het Eucharistische congres. Besloten werd ten slotte, dat geïnfor meerd zal worden in Amsterdam, of hier in Haarlem programmaboekjes ,en kaarten in depot gesteld kunnen worden. Zoo men hierin slaagt, zal nader in dit blad worden bekend gemaakt, waar en wanneer de kaarten en programma's verkrijgbaar zijn. Na een hartelijk woordje van den gees telijk adviseur, werd de vergadering op de gebruikelijke >vijze gesloten. Gisteravond hield de afdeeling Haar lem van de Mij. voor Tuinbouw en Plant kunde een vergadering in de tüinzaal van Café Brinkmann, onder voorzitterschap van den heer Joh. de Breuk. Deze gaf o.a. een voorloopig verslag uit over de groote Dahlia-keuring en deel de daarbij o.a. mede, dat er nog een voor- deelig saldo is overgebleven. Op voorstel van den heer Bouwer werd dit saldo in een tentoonstellingsfonds ge stort. Bij de besprekingen over verbetering van het leerlingwezen, werd er op gewe zen, dat er zooveel verschillende en uit- eenloopende cursussen worden gehouden. Verbetering van het leerlingwezen is dan ook wel noodig door het mogelijk te ma ken, dat de examens jaarlijks door één commissie worden afgenomen, waardoor de diploma's over het geheele land betee- kenis hebben. Door een ander lid werd opgemerkt, dat de toestand in het vak thans voor veie leerlingen ontmoedigend is, omdat zij geen plaats kunnen vinden, daar deze door vele onkundigen, die niet in het vak thuisbeliooren, is ingenomen. De spr. stemde in met het voornemen om een vak-commissie in te stellen, welke de belangen der leerlingen zal behartigen, door uitwisseling enz. De voorzitter zegde toe, dat deze zaak door het bestuur in overweging zal wor den genomen en dat op de volgende ver gadering voorstellen ter lafel zullen wor den gebracht. Na behandeling van den beschrijvings brief, der algemeene vergadering, werden als afgevaardigden benoemd de heeren Joh. de Beuk en Bouwer. De uitslag der onderlinge tentoonstel ling was als volgt: Odontoglossen grande en Cattlija, ingezonden door den heer Van Cruiningen, 5 punten; een mand met bes sen, van den lie(^ v. d. Hoek, 4 punten; Begonia Duches de Portland, 5 punten en Begonia Cloire de Loraine, 4 punten, in gezonden door den heer Smit; een inzen ding Dahlia's van den heer Carlee, 5 pun ten. Een groep bessentakken verwierf een eervolle vermelding. Na rondvraag werd de vergadering ge sloten. Aan de Hoofden der Scholen nrs. 1 t.m. 31 der U.L.O.- en Rijksleerschool en aan de Ouder-Oommissiën aan de scholen nrs. 1 t.m. 16 en 31 de school voor U.L.O. en de Rijksleerschool te Haarlem, is het volgende schrijven door B. en W. verzonden: Het is ons bekend geworden dat ten opzichte van het karakter, da^ de bijeen komsten van ouders (ouderavonden) be- hooren te dragen, opvattingen worden gehuldigd, welke met de bepalingen der Lager-onderwijswet 1920 en van den daaruit voorivloeienden algemeenen maat regel van bestuur niet zijn overeen te brengen. Hoewel erkend dient te worden dat de genoemde bepalingen daaromtrent geen gepreciseerd antwoord geven, meenen wij, teneinde misvatting uit te sluiten en uniformiteit te bevorderen, als onze op vatting te moeten kenbaar maken, dat op de ouder-avonden geen andere on derwerpen behooren te worden behan deld dan die, welke de school, het on derwijs en de ouier-commissiën betref fen, (naleving dus van art. 12 van het Reglement voor die Oommissiën). Bovendien mogen tot bedoelde bijeen komsten alléén worden toegelaten, de per sonen welke krachtens genoemden alge meenen maatregel van bestuur daartoe hebben, (t.w. ouder3 en verzorgers van de leerlingen, het hoofd en de onderwij zers der school, de Inspecteur van het lager onderwijs of de door dezen aan gewezen schoolopziener.) Uiteraard bestaat er geen bezwaar te gen indien door personen, welke niet tot de genoemden behooren niet-poli- tieke besprekingen of lezingen worden gehouden over onderwerpen, welke; met het belang van de school of van het onderwijs in direct verband staan'; doch de bijeenkomsten mogen door daaraan muzikale voordrachten' e.d. te verbinden, niet ontaarden in z.g. „gezellige avon den" yoor de ouders. Hierdoor toch zou het doel, waartoe do bijeenkomsten zijn ingesteld, gevaar loe pen fé warden voorbij gezien. Het zal ons aangenaam zijn, indien door u met onze vorenstaande meening bij het uitschrijven van ouder-avonden wordt rekening gehouden. Naar het „Wkbld. v. Bl.-Clt. meldt, is van het Departement van Landbouw een schrijven ontvangen door het Hoofdbestuur der Algem. Ver. voor Bloemibollencultuux-, waarin gemeld wordt, dat de Quarantaine voorloopig ongewijzigd gehandhaafd blijft. In het late najaar zal het Departe ment van Landbouw nog de Ameri- kaansche belanghebbenden bij de teelt van en den handel in bloembollen, in de gelegenheid stellen, hunne wen- sehen ten aanzien van verzachting van Quiar. 37 kenbaar te maken. Eerst daarna zal de Minister van Land bouw een beslissing nemen. Het streven der Amerikaansehe autoriteiten blijft er echter op gericht, dat men ten slotte door eigen cultuur in de behoeften kan voorzien en allen invoer van planten weigeren kan. In het algemeen zullen nieuwe beperkin gen inzake den invoer twaalf maan den van, te voren worden aangekon digd. Naar aanleiding van dit schrijven, is bij het Hoofdbestuur onderstaande mededeeling- ontvangen van de Com missie voor den Invoer in Amerika: De Commissie, die dezer dagen over de laatste berichten, die uit Amerika waren binnengekomen, heeft vergaderd, wias er mede bekend, dat de toe stand in het algemeen er niet beter op is geworden. In ieder geval kan men aannemen, dat Minister Wallace die tijdens de conferentie in Mei gun stig gestemd was tegenover de buiten- landsche belangen, gedurende de laat ste maanden weer meer aan de zijde van den Federal Horticultural Board is komen te slaan, een en ander waar schijnlijk in verband met de wenschen van de Amerikaansdie belanghebben den. Waar de toestand ten opzichte van den invoer van planten zeer ongun stig is, blijkt uit het schrijven dat er voor onze artikelen nog eenige lioop bestaat. Het zal toch van de conferen tie, die in dit najaar wordt gehou den, afhangen of de toestand voor de bloembollen dezelfde blijft of on gunstiger wordt. De Commissie zet hare actie voort, mede in verband met hetgeen op de conferentie in Mei wenschélijk is ge bleken ten opzichte van de samen werking met andere buitenlandsche belangen, speciaal Engeland. Gisterenavond hield de 't vorige jaar op gerichte Haarlemsche afdeeling van de Nederlandsch-Duitsche Vereeniging hare eerste bijeenkomst van dit seizoen in een der zalen van „De Nijverheid". In een korte, geestige inleiding stelde de voorzitter, Prof. Dr. G. C. van Wal- sem den spreker van dezen avond, Prof. Dr. Rudolph Martin uit München aan de vergadering voor, waarna deze het woord verkreeg om te spreken over „Bedeutung der Körperkultur für die Entwicklung der Jugend." Spr. leidde zijn lezing in met twee dia logen, die het verschil, of beter de tegen stelling toonden tusschen de opvoeding in het tijdperk der Grieksche beschaving en die van onzen tijd. Bij de Grieken was de lichamelijke op voeding burgerplicht het hoogst wat iemand te beurt kon vallen was de over winning op hunne athletiek-feesten en de gezangen door de grootste dichters aan die overwinnaars gewijd vormen als een geheel apart genre in de Grieksche poëzie, de athletiekfeesten waren een der hoofd-centra van het Grieksche maat schappelijk leven. En nog kunnen wij de volmaaktheid van den lichaamsvorm dier athletén bewonderen aan de marmer-co- pieën die de beeldhouwkunst ons naliet. Tegenover dit staat het tegenwoordige opvoedings-ideaal: de sedert de Middel eeuwen steeds verder opgevoerde gees telijke ontwikkeling. De grootheid van een tijd is echter niet gelegen in hetgeen het levend geslacht weet, doch in wat het tot stand brengt. Er bestaat tusschen lichaam en geest een verband, een verband tusschen daad kracht van geest en lichaam. Eeuwen van vooruitgang van weten schap en techniek hebben de geestelijke opvoeding noodzakelijk gemaakt, wij kunnen daarin niet terug, maar laat er dan een „ausgleich" komen tusschen geestelijke en lichamelijke opvoeding, juist om wille van kracht en frischheid van geest: neus sana in corpore sano. Plato noemt geest en lichaam twee paarden, voor een wagen gespannen: we moeten beide gelijk ontwikkelen, en de staat die de wetten gaf en verplichtingen oplegde omtrent het onderwijs, de ont wikkeling van den geest, moet evenzeer de ontwikkeling van het lichaam tot plicht stellen. Die lichamelijke opvoeding bestaat uit voeding en uit oefening. Uitvoerig ging spreker dan de krachts-, uithoudings-, snelheids- en handigheids oefeningen na en hare werking, physiolo- gisch en morphologisch op vorm, struc tuur en functie van lichaam, vooral van de spieren, waardoor het type, dat het li chaam door milieu, door afkomst en le vensomstandigheden eigen is, tot zijn hoogste volmaaktheid gebracht wordt. Spr. hield dan een warm pleidooi voor de sport, zooals die tegenwoordig be oefend wordt, en welke de verschillende bovengenoemde oefeningen in zich ver enigt, waarbij hij tevens op de ethische en sociale voordeelen daarvan wees. Interessante proeven aan verschillen de universiteiten genomen, bewijzen den heilzamen invloed der lichamelijke opvoe ding, en niet alleen in de puberteits- Het is niet alleen een „recht op ge zondheid," dat de lichaams-kultuur noodzakelijk maakt, wij hebben een plicht van gezondheid, jegens familie- volk en nakomelingschap. Dus is de lichamelijke opvoeding evenzeer staats zaak als het onderwijs. Na het goede voorbeeld, dat verschil lende landen in deze reeds geven, ge huldigd te hebben, wees spr. in zijn slotwoord erop, hoe het gesprokene niet aalleen geldt voor de manlijke, maar evenzeer voor de vrouwelijke jeugd. Na eene opmerking uit de vergadering, die tot genoegen werd beantwoord, dankte de voorzitter den spreker harte lijk voor zijn interessante rede en werd nog mededeeling gedaan van wat de ver eeniging dezen winter aan wetenschap pelijke- en kunst-avonden bieden zal, welk programma men reeds eerder heeft kunnen lezen. Gisterenavond werd door de Haarl. Reddingsbrigade een algemeene leden vergadering gehouden in de achterboveu- zaal van Brinkmann. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter, de heer A. J. Meijerink, dat de vereeniging een gelukkig zomersei zoen achter zich had. Niet veel onge lukken waren er geweest, terwijl de ver leende hulp succes hadden gehad. Ook de wedstrijden aan de Houtvaart en in het Spaarne hadden bijgedragen tot de propaganda. Ingekomen was een stuk van de di recteur der havenwerken, waarin deze meedeelde dat de staat waarin de haken aan de bruggen verkeerden alle aandacht heeft en zooveel mogelijk voor hernieu wing gezorgd en tegen baldadigheid ge waakt wordt. Hierna ging de voorzitter over tot het uitreiken van de diploma's, behaald door de leden in het afgeloopen sei zoen, hetwelk menig applaus uitlokte, vooral toen ook eenige agenten van po litie hun ucces in ontvangst namen. Besloten werd in het komende winter seizoen wederom te oefenen in Stoop's Bad. Hierna werden nog eenige mededee- lingen gedaan omtrent de te houden, festiviteiten van het a.s. tweejarig be staan, welke nog verder door verschil lende commissies uitgewerkt zullen wor den. De commissie voor do viering dezer herdenking bestaande uit de heeren dr. Maurits, dr. Morons, Kingma, Joh. Schmidt en Meyerink heeft reeds een schema opgemaakt voor de festiviteiten welke zij denkt te houden op Vrijdag 29 en Zaterdag 30 Juni en Zondag 1 Juli 1923. Vrijdagavond zal het bestuur recipiee- ren, waarna een lezing over het red den van drenkelingen volgt, terwijl het plan is een expositie van reddingsmid- ellen te doen organiseeren, waarvoor de rulp van den heer Mathot zal worden gevraagd. Den Zaterdag daarop worden natio nale zwemwedstrijden in open water ge houden. Onder de oogen zal worden ge zien een verzoek van „De Watterratten" om een 2 K.M. wedstrijd te organisee ren. Verder staan op het programma een demonstratie en een gezellig avondje. Om bij elf uur werd deze goed be zette vergadering gesloten. 8-urige Werkdag. doch ook in latere jaren Na de jaren van grenzenlooze verspil ling op de slagvelden, in een tijd, toen al les riep om productie, is de 8-urige werk dag gekomen. Na eeuwen-lange onderdrukking van den arbeider, wiens geestelijke verzorging in de knel raakte, zou hij de slavende menschheid tot heil en lafenis strekken. Hij zou den zwoeger in staat stelten zich enkele uren daags met geestelijken arbeid bezig te houden, hem. wien voorheen zelfs de tijd ontbrak, de kolommen van zijn krant uit te spellen. Aldus leeraarden zij, die een open oog hadiden voor de nooden der arbeidende klasse. Dat was de theorie. En nu de praktijk. Wandel 's avonds langs onze straten. Merk op. hoe hel opgroeiende geslacht zijn vrije uren zoek brengt met straat schenderij. brooddronken lallen, voetbal len met letterlijk alles, wat weggeschopt Ikan worden, tol ergernis en last der voor bijgangers. Zie hoe ze bijeenstaan op pleinen en aan hoeken van straten. Tracht eens de taal op te vangen waarvan deze veelbelo vende jongelui zich bedienen en luister eens naar de liefelijkheden, die ze voor bijkomende meisjes toewerpen. De ouderen hebben in de vrije uren thuis gewerkt. Kippenlkooien en konijnen hokken en duiventillen werden er ge bouwd. Reparaties, weike geen uitstel ge doogden, uitgevoerd. Het tuintje werd in orde gemaakt. Maar ten slotte kwam er een tijd, dat er geen werkzaamheden meer te verrichten waren. Toen werden er vliegers gemaakt. En op Zaterdagmiddag werden ze opgelaten, tot jolijt van vrouw en kroost. Op hel oogenblik hoor ik in de buurt dag aan dag lot laat in den avond geha mer. Ik ben op informatie uitgegaan en vernam dat daar in de vrije uren clandes tien wordt gewerk. Voor vrienden en ken nissen worden na werktijd karweitjes op geknapt. Zoodoende dijt de 8-urige werk dag uit tol een tien- of meer urigen. Dat is de praktijk. Die bewijst, dat het thans levend geslacht het kostbare goed, dat het in den schoot geworpen is, niet naar waarde weet te schatten, het niet weet aan te wenden tot eigen heil. Onder de leuze van verheffing van den arbeidersstand, is de 8-urige werkdag be vochten. Van dien verheffenden invloed bespeuren wen tot nu toe nog weinig. Wij willen niet generaliseeren met het bovenstaande. Wij weten, dat er reeds zijn, die geleerd hebben of uit eigen drang zoeken den vrijen tijd te gebruiken voor hun geestelijken uitbouw, hun intelleclu- eélen groei. Hun aantal vormt echter nog een minderheid. Hulde aan de geestelijke en wereldlijke pioniers die hunne gaven van geest en hart in dienst stellen van den „opgang" BERLIJN, 11 Oct. Generaal Ismed- Pasja heeft te Moedania aau een cor respondent meegedeeld, dat generaal Riffc- pasja door de Nationale Vergadering be noemd is tot gouverneur van Tracië. De overeenkomst van Moedania. BERLIJN, 11 Oct. Volgens de Assoc. Press, bevat de overeenkomst van Moe dania 14 punten volgens welke de Griek sche troepen binnen 14 dagen Thracië moeten ontruimen. Daarop volgt de in stelling van een civiel bestuur, dat na 30 dhgen door de Gealliëerden aan de Turksche autoriteiten zal worden over gegeven. Voor het handhaven der orde kunnen deze worden bijgestaan door de noodige politiemacht. Alle operaties ge schieden onder leiding der Geallieerde missie met behulp van geallieerde troe pen-contingenten om zoodoende uitspat tingen te voorkomen. De Missie en de troepen der Gealliëerden trekken zich terug na de overgave van het bestuur aan de Turken. De Turksche troepen ontruimen alle neutrale zones der zee- ëngtennieuwe neutrale zones worden door een gemengde commissie bestaande uit gealliëerde en Turksche officieren vastgesteld; de Angora-regeering ver plicht zich deze zones te eerbiedigen, geen troepen naar Thracië te transportee ren en daar tot het sluiten van den vrede, geen leger te vormen. De over eenkomst treedt 3 dagen na het onder teekenen in werking en werd ondertee kend door Frankrijk, Engeland, Italië Turkije en Griekenland. De gezant van Jcego-Slavië te Konstantinopel verklaar de aan Hamed-Bey de goedkeuring van zijn regeering en de teruggave van Thra cië aan Turkije. MAASTRICHT, 11 Oct. Door het Duit- sche consulaat is aangifte gedaan, dat de bediende de 18-jarige Hans Berta, Duitscher van geboorte, met 2000 naar de Bank was gestuurd, doch tot op he den nog niet teruggekeerd is. Later bleek, dat hij zich met het geld uit de voelen heeft gemaakt. Tot Gangelt heeft men zijn spoor reeds gevolgd. AMSTERDAM, 11 Oct. Heden zou den de stakende havenarbeiders, na twee dagen te hebben gestaakt, weer aan het werk gaan. Intusschen is evenwel het manifest van de S ch e ep va ar t vereen iging-N oo rd verschenen, waarin aangekondigd wordt, dat de werkloozen- en ziekte- uitkeering voor de havenarbeiders, dia gestaakt hebben, zal worden ingetrok ken. In dezen tegenmaatregel van de werkgevers hebben de H.A.R.-mem- schen aanleiding gevonden tot een nieuw protest en hebben zij heden morgen wederom de staking gepro clameerd. Niemand van de H.A.R.-menschen; is aan het werk gegaan;%alleen de kern werkt door. Men seint ons uit Amsterdam: Buiten de f 250.000 kapitaal en de volgestorte aandeelen, heeft deze Bank te Amersfoort, volgens opgave van het Han delsregister f 116.100 in schuldbrieven opgenomen. Het aantal kantoren is den laatslen tijd nog uitgebreid. Ze zijn te Amersfoort, Arnhem, Gouda, Nijmegen, Soest, Steen bergen, Tilburg, Twello en Utrecht De volledige lijst van commissarissen geeft aan J. W. Jorissen, Amersfoort; G. J. A. M. Batenburg, Utrecht; F. J. M. Mathysen, Tilburg; H. Kroes, Amersfoort; H. C. A. de Jong, Amersfoort. J der menschheid Door den burgem. van Haarlem wordt A. J. Borggreve,van de lichting 1919, behoorende tot het regiment Jagers, op geroepen, zich 2 November 1922 in wer- kelijken dienst te begeven tot het volbren gen van de eerste oefening. Met de voorbereidende werkzaamheden tot demping van het Oost-Indisch Vaartje is een aanvang gemaakt. Men is namelijk aan de Leidsche Vaartzijde begonnen met de afdamming. Zooals nien weet is dit werk een der plannen van de gemeente lijke werkverschaffing. De „Staatscourant" bevat de statuten van de Bloemist-Winkeliers-Vereeniging „Haarlem en Omstreken, alhier. Bij Koninklijk besluit van 7 October is bepaald, met ingang van 1 November 1922 dat bij elke arr. rechtbank wordt ge vormd eene enkelvoudige kamer voor de behandeling van burgerlijke kinderzaken, tevens belast met de behandeling yan kin derstrafzaken; en zij aangewezen, met ingang van gemelden datum, voor den tijd van 1 jaar en 10 maanden, in de en kelvoudige kamer voor de behandeling van burgerlijke kinderzaken, tevens be last met de behandeling van kinderstraf zaken, van de arrondissementsrechtbank te Haarlem: tot lid mr. H. van Loghem de Josselin de Jong, rechter; tot plaatsver vangend lid: mr. J. D. Pasteur, rechter; mr. G. Sluis, rechter. Gisteren werd door den architect Corn. Nederkoorn bij onderhandsche besteding, den aannemers Bruyn en Planting te Haarlem opgedragen de bouw van 8 wo ningen aan de Emmalaan en 8 woningen aan de Wilhelminalaan, nabij de Jutiana- iaan te Oven-een, voor de som van 108.000. Door het bestuur der Coöperatieve Broodbakkerij en Verbruiksvereeniging „De Eendracht" wordt voorgesteld dit jaar een dividend uit te keeren 6 2/10 pet. voor wal betreft de broodbakkerij en 3 pet. voor wat betreft de kTuideniersafd^eting. Vooral voor de kruideniersafdeeling is dit een schitterend resultaat, daar verleden jaar in deze branche inplaals van winst, verlies was te bo-eken. Geneeskunst. Wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde moest terecht staan mej. M. L. B., echtgemoote van J. L. v. 0„ wo- te Velseroord, Zij had, volgens de dag vaarding heel- of verloskundigen bij stand verleend aan verschillende perso nen. Door den kantonrechter werd zij tot 3 geldboeten van f 5 veroordeeld. Ondertrouwd: 11 Oct. A. J. Cense en D. van Sonsbeek. B. P. L. Kastercum en C. H. Prims. Th. J. Boon en P. A. Hogenes. J. H. M. Pardon en M. P. Visser. B. Alberts en A. Nauta. Gelrouwd: 11 Oct. C. J. Ivors en E. M. Turkenburg. Th. F. P. Ermers en C. E. Roode. J. Fennis en E. v. d. Klas- horst. P. Hommels en C. E. Wagener. N. Zonneveld en D. Overmars. A. H. J. Swart en P. H. W. Meijerratken. Ch. v. Altena en J. Droog. S. J. Ten- sen en M. M. Zwarter. K. J. Schön en W. J. v. Essen. J. y. 't Vlie en C. A. H. C. Maquiné. Geboren: 10 Oct. z. van E. A. Peetoom v. d. Eijkhof. z. van A. M. C. v. NieleLycklama. 11 Oct. z. van W. G. Groenv. Roon. Overleden: 9 Oct. J. Son, 52 j., Scho tersingel. C. Willem sen, 84 j„ Jausstr. In de chemische kunstinrichting „Po lygraph" aan de Schouwtjeslaan is gis teravond half 7 door onbekende oor zaak brand ontstaan in eenige kleeding- stukken, welke aan een kast hingen. De brand, welke door het personeel ont dekt werd, is met eenige emmers water gebluscht. Een drietal kledingstukken verbrandden, terwijl een paar planken geschroeid werden. De brandweer was aanwezig, doch behoefde geen dienst te doei^ Zaterdagavond wordt in „Zang en Vriendschap" een gecombineerde verga dering gehouden van vereenigingen voor muziek, zang, tooneel of lichamelijke op voeding, waar de belasting op vermake lijkheden verder zal besproken worden. 0.m. wordt verslag gegeven der gevoer de actie en het antwoord van B. en W. meegqfleeld. van de orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem, op Donderdag 12 October, des namiddags van 2 tot 3 uur, door deu heer George Robert. 1. Passacaglia c kl. t., J. S. Back; 2. Pastorale, L. Vierne; 3. Rhapsodic eur deux Noëls, J. Guy Ropartz; 4. Eerste en tweede gedeelte uit de Sonate d kl. t., A. Mailly; 5. Marche, Alex. Guilmant. Door de welwillendheid van Jhr. Mr. P. Teding van Berkhout en me vrouw Teding v. Berkhout-Van Len- nep worden de leden der Vereeniging „Haerlem" met hunne dames in de gelegenheid gesteld een bezoek te brengen aan hun landgoed en wo ning „Boekenrode" te Aerdenhout, op Zaterdag 14 October. Zooals bekend komt „Boekenrode" binnenkort onder den hamer. i Barometerstand 765. Vooruit I OPGAVE VAN: Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteo rologisch Instituut te De BildL Naar waarnemingen verricht in den morgen van 11 October. Hoogste barometerstand 772.3 m.M. te Stockholm. Laagste barometerstand 739.5 m.M. te Vestmanoer. Verwachting vet» den avond van 11' tot den avond van 12 OctobeT. Zwakke tot matige winden uit Zuidelijke richtingen, nevelig tot zwaarbewolkt, wei nig of geen regen, iets zachter. Onmiddellijk in vrijheid gesteld. Voor de vierde kamer van de Amster damsehe Rechtbank heeft Dinsdag wegens oplichting en valschheid in geschrifte terecht geslaan de thans 48-jarige Frans Rosier, die vijftien en twintig jaar gele den, destijds het heele land in opschud ding bracht door zijn vermetele misdrij ven, maar meer nog door zijn handigheid in het ontsnappen uit gevangenissen, krankzinnigengestichten en arrestantenlo kalen. Zijn laatste zeer langdurige straf heeft hij niet geheel behoeven uit te zit ten; de laatste acht maanden zijn hem voorwaardelijk geschonken. Het gevolg hiervan was echter, dat hem recidieve ten laste gelegd kon worden; het feit waar voor hem deze straf was opgelegd dateer de wel van ongeveer 20 jaar geleden, maar door de voorwaardelijke invrijheid stelling waren er „nog geen vijf jaar ver- loopen, sinds hij deze siraf geheel heeft ondergaan." R. was reeds eenige jaren in vrijheid, en heeft zich sindsdien als een normaal- maatschappelijk mensch gedragen. Hi? was ijverig en zuinig, heeft zich een ge zin gevestigd en had yoor zich en vrouw

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1