BUITENLAND geheugd nmm. Onschuldig veroordeeld Tweede Blad 11 October 1922 Uil onze Oost. De crisis in het Oosten: gunstig verloop der Moedania-conierentie. De campagne tegen Lloyd George. Amerikaansche plannen tot regeling der wereldfinanciën. Onder de Telegrammen: De overeenkomst te Moedania is getee- kend. Lloyd George zal Zaterdag een politieke rede houden. Belangrijke arrestaties te Munchen. De lersche Bisschoppen ver- oordeelen de actie der republikeinen. Het Rathenau-proces. Toenadering tusschen Frankrijk en Rusland. De nieuwe aanvullende bepalingen op het drankverbod in de Vereen. Staten. Amerikaansche plannen tot rege ling der wereld-financiën? De reis van Horne uitgesteld. Krassin afgetreden? Lenin's terugkeer. GEM. BÏSiTllL. BERSSHTEN. Drie jongens vermoord. EliMESil&tfBSCH HIEüWS. De Ministerraad. Jaarlijksche Boekenschouw. Minister Ruys de Beerenbrouck. Invoerrecht op sigaren. De bedreiging van het Gooi. Kamer van Koophandel. Giften. Rumoerige Chineesche koelies. De misdaad te Amsterdam. Een schoolstrijd. 19 jaar onderweg. Auto-ongeluk. Kaasvergiftiging. Gevaar voor 't verkeer. KORTE REREGISTER. Treindiefstal. FEUILLETON „Hoe is 't met mijn vrouw, moeder Lise vroeg hij bij 't binnenkomen. „Heel slecht, mijnheer Lebret, ant woordde de brooddraagster. „Zij vraagt onophoudelijk, of u al terug bentze wil u spreken." Hierop ging Lebret naar zijn vrouw, die hem met ongeduld wachtte. Toen zij hem zag, reikte zij hem de hand. Lebret nam ze en drukte ze in de zij nen. De ziekte had sinds den vorigen dag het lichaam gesloopt. Reeds was de vale doodskleur op dit gelaat zicht baar. De bakker, hoewel niet van een gevoelige natuur, had moeite zijn tra nen te beheerschen. „Het is nog niet veel beter," zeide hij"tot haar op teederen toon. „Het gaat slecht.. ..heel slecht. antwoordde madame Lebret, zóó zacht, dat men het bijna niet hooren kon.™...„Het is afgeloopenik ga sterven." Ttmsb kwamen in gijn oogen». „Kom, kom, niet zoo somber," vermande hij zich. „Zoolang er leven is, is er hoop." „Ik ga sterven..herhaalde ma dame Lebret op zwakken toon. Ik voel het maar al te goed. Ik ga heen van je....voor altijd....en dat is hard, want ik hield veel van je. Maar vóór ik sterf, wil ik je nog wat vra gen. „Wat is dat Spreek op Alles wat je wilt...,." „Ik zou mijn moeder nog eens graag zien." Lebret sprong op. „Je moeder!"herhaalde hij. 0 1 ik weet, dat ze je onrecht heeft aangedaan," hernam de ster vende, „maar dat hebt ook gij gedaan misschien evenveel als zij misschien meerMaar och, wat be- teekent dat feitelijk? Je zult me niet laten sterven, zonder dat ikzeheb ge zien.... Naast jou heb ik niemand in de wereld en 't zou smartelijk voor me zijn, heen te gaan, zonder ze te hebben teruggezien „Zij zal nooit er in toestemmen, om hier te komen, hernam de bakker. Nooit, nooitik ken ze „Je vergist je^" antwoordde de zieke met steeds zwakkere stem. „Zij zal het doen, als gij haar schrijft en spijt betoont over wat is gebeurd. „Dat kan ik niet schrijven," hernam de"bakker kortaf. „Moet ik dan zonder haar troost stervenZoo hard zul je toch niet zijn/'stamelde de arme vroifw, terwijl de tranen over hare wangen vloeiden. De bakker liet 't hoofd zakken en scheen na te denken. Hij dacht „Zij heeft gelijk. Haar weigeren haar moeder terug te zien, nu zij deze wereld gaat verlaten, zou te wreed zijn. Dat zou ik mij mijn heele leven moeten verwijten." Op eens, mot luider stem, voegde hij er bij „Ik zal schrijven "Dank je wel, manmompelde de'stervende, met gevouwen handen., schrijf je dan dadelijk Morgen is het misschien te laat. Ik voel wel, dat ik al zwakker word en dat het einde na bij is...,." ,,Maar hoe moet die brief bij moe der komen „Moeder Lise zal hem brengen. Ze kan dan met moeder terugkomen en zoodoende kan te haar dezen nacht nog zien/L" „ik zal doen, wat je me vraagt." De bakker ging naar beneden en overhandigde moeder Lise een kwar tier later den brief voor Garenne de Colombes. Breng hem gauw weg," zeide hij. Idier is geld. Neem een rijtuig tot het station en kom ook per rijtuig terug van daar. Jeanne Fortier vertrok dadelijk. Om kwart over tien stapte zij in Bois- Colombes uit. Weldra had ze het huis bereikt, dat ze reeds een keer had bezocht en trok' met kracht aan de bel. De oude dienstbode deed open. Ik breng u een brief van mijnheer Lebret"antwoordde Jeanne. „Zijn vrouw is stervende." U bent gisteren ook hier geweest, niet waar Is het zoo slecht met dc dochter „De arme vrouw heeft maar enkele urén meer te leven." De dienstbode stak een kaars aan en ging naar de kamers harer mees teres. „Hier is een brief voor u, madame, van uw schoonzoon, mijnheer Lebret." De oude vrouw verscheurde het enveloppe en las het schrijven zonder if minste ontroering,. „Dat is in ordezeide zij koud, toen ze klaar was. „Mijnheer mijn schoonzoon heeft berouw. Dat "is juist, wat ik hebben wilde." En tot de oude meid „Geef mij een dikken mantel en klé'ed je aan. Wij gaan biet den laat- sten trein naar Parijs. Ik wil mijn dochter niet laten sterven, zonder ze te hebben gezien. Wilt u hier even wachten," verzocht zij Jeanne. „Wij zijn aanstonds klaar. Op de villa van den burgemeester was Lucie eindelijk gereed gekomen met den japon van mevrouw. Het was al vrij laat geworden en voor niets ter wereld had zij den trein wil len missen. Toen ze kon vertrekken, had ze nog veertig minuten tijd, meer dan voldoende om tijdig het sta tion te bereiken. Toch liep ze snel door, want ze zou blij zijn, als ze den eenzamen weg achter den rug had. Ovide Soliveau, verborgen in het struikgewas, had den snellen en lich ten tred van het meisje gehoord. Hij trok het mes uit zijn zak, nam het kurkie, waarmee de punt was be schermd, er af en nam een stand in, gereed om zich op het jonge meisje te werpen, als een jaguar op zijn prooi. Lucie kwam steeds nader. Ondanks de duisternis herkende Soliveau haar. Twee of drie seconden verliepen. Het meisje was gekomen op het punt waar de bandiet op de loer stond. Ovide maakte een sprong en stond midden op den weg, den arm opgehe ven en vóór Lucie het bewustzijn had gekregen van het groote gevaar, dat haar bedreigde, viel zij neer, onder het uitstooten van een gil, getroffen door het wapen vah den sluipmoorde naar. De ellendeling boog zich over het meisje, hief andermaal den arm op en bracht een tweeden stoot toe. ditmaal in de volle borst. Maar de punt van het wapen, die tegen iets metaalachtigs stuitte, brak af, in plaats van door te dringen. „Dat is niet er mompelde de bandiet, „zij heeft wel haar bekomst." Daarna ontrukte hij haar haar hor loge met ketting en haalde uit den zak van haar japon een geldbeursje. „Als ze dat ontdekken, wordt ge dacht aan roofmoord," mompelde hij, terwijl hij zich oprichtte. 'Wordt .vervolgd.)' Venizelos is Maandagavond in Londen teruggekeerd. "Hij verklaarde dat de toe stand in het Naburig Oosten wat gunsti ger is. De vriendschappelijke regeling hangt af van de gedelegeerden te Moe dania. Omtrent de Conferentie te Moedania meldde Reuter gisteren het volgende over het verloop van Maandag: Generaal Harington deelde Ismet pasja den tekst mede van de in overeenstem ming met Charpy en Mombelli opgemaak te conventie, welke de teruggave van Thracië aan Turkije bepaalt op voor waarde, dat de neutrale zóne geëerbiedigd wordt. Deze zóne zal worden bepaald door een gemengde commissie met het eenige doel de veiligheid der troepen en de vrijheid der zeeëngten te verzekeren. Harington hield een rede, waarin hij den nadruk legde op het feit, dat de Turken op het punt staan hun nationale wenschen te verwezenlijken, zonder ver der bloedvergieten. Ismet pasja antwoordde, dat hij de conventie had bestudeerd in denzelfden geest van verzoening en goed vertrou wen als de geallieerden hadden getoond, maar in verband met bepaalde punten en schrappingen was het noodig de conven tie naar Angora terug te verwijzen. Hij beloofde echter het antwoord morgen middag om vijf uur te verstrekken. Gisteren meldde de draadlooze dienst te Londen nader: Tot dusver zijn nog geen betrouwbare inlichtingen over de hervatte werkzaam heden in Moedania ingekomen. Naar wordt medegedeeld, is Moestafa Kemal ter conferentie aangekomen. De gealli eerde generaals hadden krachtige ver- toogen tot de Turksche vertegenwoordi gers te richten over de bewegingen der Turksche troepen buiten de neutrale li nie van Ismid. De Turken hebben beloofd dat de bewegingen zullen worden ge staakt. Daar Moestafa Kemal echter reeds den Sen October een dergelijke belofte op schrift had gegeven, zijn voorzorgs maatregelen getroffen. Generaal Harington heeft het den Tur ken volkomen duidelijk gemaakt, dat de voortdurende aanwezigheid der Turk sche troepen binnen de neutrale zóne uit den aard de overdracht van Oost- Thracië aan de Turken zou vertragen. De plannen voor deze overdracht, welice thans door de geallieerden zijn voorge legd, zijn volkomen afhankelijk van de eerbiediging der neutrale zónes. Indien deze niet ten volle worden ge ëerbiedigd zullen alle verdere maatrege len voor onbepaalden tijd worden uitge steld. Bij de Parijsche beraadslagingen is het duidelijk gemaakt, dat de sterkte der Turksche gendarmerie, die na de ontrui ming door de Grieksche troepen en ge durende de dertig dagen der geallieerde bezetting in Oost-Thracië zal worden toegelaten, niet het totaal zal overschrij den, hetwelk de geallieerden noodig achten voor het handhaven van orde en wet. Omtrent de campagne tegen Lloyd George waarvan wij gisteren reeds melding maak ten, wordt nader uit Londen gemeld®^ De binnenlandsche toestand wordt lederen dag onzekerder, en de bewijzen van ontevredenheid in de regeeringspo- litiek nemen toe. De „Times" zegt, dat de aanvallen, die de laatste dagen op den premier zijn gedaan, een toestand hebben geschapen, welken noch hij, noch de regeering in haar geheel voorbijzien kan. Wat de regeering zal doen is als nog onbekend. Waarschijnlijk heeft zij haar gedragslijn nog niet vastgesteld, maar iets dient te worden gedaan, indien de regeering de ernstige schade, welke aan haar positie is toegebracht, wil her stellen. De politieke medewerker van de „Daily Mail" schrijft: Op het oogenblik js de premier niet voornemens af te treden. Zelden is hij van zooveel kanten aangevallen, waarvan sommigen hem tot nu toe vriendschappelijk gezind waren. Het is echter zijn uitgesproken voornemen om thans aan te blijven en zijn aanval lers in het Lagerhuis tegemoet te treden waneer dit den 14en November bijeen komt. De verhouding van den premier tot de Unionistische partij wordt moeilijker, en een breuk tusschen hem en de unio nisten maakt den toestand belangwek kend. De „Daily Chronicle" schrijft: De vela geruchten, die in omloop zijn gebracht over de moeilijkheden der regeering zijn grootendeels ongegrond, maax de aanval len der regeeringsvijanden zouden den premier kunnen nopen de beslissing in handen der kiezers te stellen. De Nationale Vereenigde Raad, welke den Algemeenen Raad van het Vakver- eenigings-Congres, de parlementaire Ar beiderspartij vertegenwoordigt, heeft gis teren te Londen vergaderd met het doel den politieken toestand in verband met het Naburige Oosten te bespreken. Hij nam een resolutie aan, waarin wordt verklaard dat de Raad, overtuigd dat er geen schaduw van rechtvaardiging voor een oorlog aanwezig is, daar de verschillende partijen ten aanzien van alle essentieel© punten overeenstemmen 6f een regeling er van, óf over de ver wijzing naar een conferentie. De Raad verlangt een definitieve beslissing en de beëindiging niet slechts van de rampspoe dige politiek, welk© wordt gevolgd, maar ook van de regeering, welke voor de politiek verantwoordelijk is. De Raad is overtuigd dat de regeering zoo zeer in zichzelf verdeeld is en zoozeer in het buitenland in discrediet is, dat zij al leen kwaad kan doen aan de Britsche nationale belangen en in een belangrijke internationale conferentie. De Raad ver langt deswege verkiezing voor een nieuw parlement. Moedania als conferentie-stad. De geallieerde oorlogsschepen zijn in Moedania teruggekeerd en daar voor an ker' gegaan. En -de conferentie, die de vorige week zoo onverwacht werd ge- pchorst, is hervat. De bevolking van Moedania echter schijnt geenszins on der den indruk te zijn van de plotse linge beteekenis harer stad. De „Times"- correspondent vertelt dat het leven er vreedzaam en rustig is als altijd. Buiten de moskeeën hebben als steeds de ri tueel© reinigingen plaats, in de bazaars gaat jhet gesjagger zijn gang, in de koffiehuizen dampen de pijpen, en wan neer niet voor alle winkelruiten splin ternieuwe litografiën van Moestafa Ke mal, en kleine afbeeldingeii van Kemal in nationaal costuum zouden hangen, zou men zich niet zóó dicht bij het oorlogs- tooneel wanen. Niemand stelt belang in de geallieerde generaals; alleen de met camera's gewapende journalisten wekken nieuwsgierigheid op. Deze brengen den tijd zoek met het drinken van groote hoeveelheid koffie, bij gebrek aan betere dranken. Uit den Franschen ministerraad. In den loop vanv den ministerraad in het Elysée heeft minister-president, Poin- caré zijn collega's op de hoogte gesteld van den buitenlandsohen politieken toe stand, o.a. in het Naburige Oosten. De hulp van het Roode Kruis. De jaarconventie van het Roode Kruis heeft instructies naar haar vertegenwoor digers te Parijs geseind voor het onmid dellijk gebruik maken van de fondsen voor den aankoop van voorraden vóór de slachtoffers in den Levant, De ver tegenwoordiger te Athene is gemachtigd honderdduizend dollar uit te geven voor den aankoop van dringende benoodigd- heden voor de vluchtelingen in Grieken land, terwijl de Parijsche vertegenwoordi ger last heeft gekregen voor vijftig duizend dollar blikken melk te koopen voor de onmiddellijke verzending naar de gebieden, waar de nood het grootst is. Het was te verwachten, dat de nieuwe bepaling in zake het vervoer van sterken drank, welke zoo juist is afgekondigd, en waarbij Amerikaansche schepen geen al coholische dranken mogen vervoeren, ter wijl buitenlandsche schepen binnen de Amerikaansche wateren geen drank aan boord mogen hebben, groote beroering zou wekken, zoowel in de Ver. Staten zelf als in Engeland, waar men bij de „drooglegging" van Amerika ten nauwste betrokken is. Er heerscht bovendien nog ontstemming over het feit, dat de geaccre diteerde vertegenwoordigers der verschil lende mogendheden te Washington het nieuws pas uit de filaden moesten verne men, terwijl zoo meldt althans de Was- hingtonsche correspondent van de „Ti mes" de Britsche gezant Donderdag avond nog een onderhoud met staatsse cretaris Hughes had, die met geen woord over de plannen repte. Intusschen heeft president Harding in een brief aan den staatssecretaris van fi nanciën aangekondigd, dat het van kracht worden der nieuwe bepalingen tot den 14en October zal worden uitgesteld, daar de handel anders te onverwachts zou worden geschaad. Trouwens, men ziet in den maatregel een politieke manoeuvre van den president, die aldus de Anti-Sa loon League voor zijn subsidie-plannen in de scheepvaart wil winnen. De slappe wijze, waarop aan het drankverbod de hand wordt gehouden, had de „droge" leden van het Congres tegen den presi dent in het harnas gejaagd. Het wordt echter betwijfeld of er voor de buitenlandsche mogendheden _'den be staat om tegen den maatregel te protestee ren. Het departement van staat is van oordeel, dat de quaestie er een van bin nenlandsche Amerikaansche jurisdictie is, en dat vreemde mogendheden hierin niets hebben te zeggen. Algemeen wordt dan ook geloofd, dat aan het Hooge Gerechts hof, wanneer dit de aangelegenheid als proefgeval te beoordeelen zal krijgen, niets anders zal overblijven dan de be staande wetgeving te handhaven. De Amerikaansche pers houdt zich druk bezig met de mogelijke represailles, welke de andere mogendheden eventueel zouden kunnen nemen. Men vreest, dat het Atlantisch passagiersverkeer naar de Canadeesche havens, en de handel op het Oosten naar Vancouver zal worden over gebracht. Hoe moeilijk het ten uitvoer gebracht. Hoe moeiiijk het ten uitvoer brengen van den nieuwen maatregel voor buitenlandsche schepen is, blijkt b. v. reeds uit het feit, dat een Italiaansche scheepskapitein bij de Italiaansche wet verplicht is zijn bemanning wijn te geven als deel van haar rantsoen. De Washingtonsche correspondent van de „World" verklaart dat de regeering overtuigd is, dat de tijd is gekomen om ernstig te beproeven de wereld-finanoiën in orde te maken. De regeering zal spoe dig definitieve stappen doen voor een rege ling der oorlogsschulden, voorafgaande aan de economische conferentie toet de Europeesche mogendheden. De oorrespondent beweert tevens dat de regeering de aanneming overweegt van de uitnoodiging ooi deel te nemen aan de algemeene conferentie te Londen over al gemeene fdnandeele en nijverheidskwes ties, welke, naar wordt verwacht, binnen kort zal verzonden worden. De Amerikaansche vertegenwoordiger zal deelnemen aan de besprekingen en meestemmen onder voorbehoud dat zijn actie de goedkeuring van het congres be hoeft. De huidige plannen zijn: Home te polsen, wanneer hij aankomt, over de voornemens van Engeland ten aanzien van de regeling der schulden ;2e. indien de Brit sche voorstellen onvereenigbaar zijn met beperkingen die aan de Fundingscommis- sion zijn opgelegd, zal het Congres ver zocht worden eenige beperkingen op te heffen, zoodat de commissie een basis voor besprekingen heeft. De „Daily Chronicle" heeft vernomen, dat de finanoieede missie van Sir Robert Home naar Amerika is uitgesteld. In Riga verluidt volgens geruchten uit Moskou dat Krassin zou zijn afgetreden, wegens het verwerpen van het contract met de Russo Asiatic. Consolidated. Er worden verstrekkende hervormingen ver- wacht als gevolg van Lenin's terugkeer. Het heet dat de activiteit van den Poli tieleen Raad, vroeger bekend als Tsjeka, beperkt en het personeel met 75 pCt. ver. minderd zal worden. Ook wordt er wijzi ging in de politiek inzake het Verre Oos ten voorspeld. Het heet dat Lenin be reid is het Noordelijk deed van Sakhalin aan Japan af te staan. In een afgelegen laan bij Clondalkin, vijf mijlen van Dublin verwijderd, zijn Maandagochtend de lijken gevonden van drie jongens, zestien, achttien en negen tién jaar oud. Zij hadden Vrijdagavond hun ouderlijk huis in Dublin verlaten, en sinds dien had men niets meer van ze vernomen. De bewoners van een bui tenhuis, dicht bij de plek, waar de moord is geschied, verklaren Vrijdag omstreeks middernacht een auto in de laan te heb ben gehoord. Eenige minuten later had den eenige revolverschoten geklonken- Er is geen enkele aanwijzing aangaande de daders en de beweegredenen van het misdrijf. Bij de Parijsche politie kwamen klachten in over het optreden der taxi chauffeurs aan de stations. Zij weigerden b.v. passagiers te vervoeren of vroegen een bepaald (hoog!) bedrag, met uitscha keling van den taxameter, enz. Nü heeft de nieuwe hoofdcommissaris, Naudin, bij de stations zes agenten opgedragen om de chauffeurs aldaar te oontroleeren. Van 15 Juli23 Sept. zijn 255 be keuringen gemaakt, wegens het weigeren van vervoer; 48 voor het vragen van te veel geld; zeven wegens onhebbelijk optreden en 128' wegens het vervalscben van den taxameter. Tengevolge van voortdurenden he- vigen regenval zijn de rivieren in het gebied van het Schwarzwald zeer ge wassen. Reeds ondervindt de aardappel oogst ernstige schade. Sinds het optreden van het nieuwe Kabinet-Ruys de Beerenbrouck, wordt de gewone Ministerraad niet meer, zooals tot dusverre gebruikelijk was, in den namiddag gehouden, doch op Dinsdag en Vrijdag-voormiddag. Het Nëderlandsche Boekhuis te Tilburg gaat thans den derden jaargang van de „Jaarlijksche ter perse leggen. Dat mogen wij een verblijdend verschijnsel noemen. Het is een bewijs, dat Roomsch Neder land begrijpt, dat het van een dergelijk cultuurdragend werk niet mag verstoken zijn. In een desbetreffende circulaire lezen we daaromtrent: „Toen de eerste jaargang ter perse ging onder dusdanige ongunstige oeconomische omstandigheden, dat bestaande neutrale uitgaven het hadden moeten afleggen, werd het ons wel eens warm gemaakt, in een dergelijke riscante onderneming toch geen geld te steken. Ten onrechte: want de goed geredigeer de „Jaarlijksche" wist zich al spoedig als een onmisbare en gewaardeerde vriend van den huize te doen kennen. Voor deze goede ontvangst onzen dank! De oeconomische verhoudingen zijn er intuschen niet beter op geworden en de boekverkoopers weten hiervan mee te pra ten, waar het goede boek helaas nog maar al te zeer als een weeldeartikel wordt beschouwd, terwijl wij toch dit voedsel aan onzen geest des te minder moesten onthouden, waar deze, in deze moeilijke tijden van zorgen, meer behoefte heeft aan eenige rust en verstrooiing. Maar dat een ieder toezie, dat men hem geen stee- nen geeft voor brood, dat hem niet de schoonheid der bloemen bekore ,wier gif tige geuren hem bedwelmen zullen. „Er is geen prediking die het uit houdt tegen de slechte pers," zegt Kar dinaal Pie. „De slechte lectuur is een langzaam werkend vergif," waarschuwt Paus Leo XIII. Pausen en Bisschop pen, schrijvers en geleerden, allen wij zen op de macht van het boek, het goedeen het slechte. Wij leggen dan ook met een blijmoedig vertrouwen, ondanks de algemeene ma laise, den derden jaargang van dezen boekengids ter perse. Immers geen Katholiek, of hij zal van deze onmisbare handleïSing bij de keuze van lectuur gebruik willen maken voor zichzelf en voor degenen, die aan zijn zorgen, zijn toevertrouwd. Geen Katho liek of hij zal door aankoop Tan dit boekwerk voor luttelen prijs de uitgave willen mogelijk maken, waardoor hij als leekenapostel ook anderen in staat stelt, zich door dezen onmisbaren gids te laten leiden. Want alleen een zeer groote op lage en vandaar onze risLo maakt deze kostbare uitgave mogelijk tegen een prijs welke in het hereik moet zijn van iedereen. De eerste en tweede jaargang zijn in beperkte mate nog voorradig. De derde iaargang zal in uitvoering zooveel mo gelijk gelijk rijn aan den tweeden, illustreerd, gedrukt met fraaie leu"r op goed papier. De interessante artiker len, overzichten en boekbeoordelingen behoeven geen aanbeveling. De verschil lende jaargangen vormen te zamen 'n encyclopaedic op het gebied van littera tuur, een waardevolle serie, welke oom pleet, in den loop van jaren in waarde toeneemt, wanneer de eerste deelen zul len zijn uitverkocht. De Minister Ruys de Beerenbrouck is van verlof terug en heeft zijn ambts bezigheden hervat. Een adres van sigarenfabrikanten aan de Tweede Kamer. Door het Verbond van Vereenigingen van Sigarenfabrikanten in Nederland, de Nederlandsche R. K. Vereeniging van Sigarenfabrikanten, de R. K. Vereenigin gen van Sigarenfabrikanten „Eind hoven", „Valkenswaard" en „De Kem pen" is, naar aanleiding van het ontwerp van Wet betreffende de wijziging van het invoerrecht op sigaren, een adres aan de Tweede Kamer gezonden, In dit adres, wordt erop gewezen, dat, door de valuta verhoudingen abnormaal lage productie-kosten elders oorzaak zijn, dat reeds thans hier te lande sigaren uit Duitschland worden ingevoerd tot een prijs van 13 per mille en lager, daaren tegen bedraagt alleen het minimum-loon 21 per mille, Het door de Regeering voorgestelde recht van 15 gld. per mille is volgens adres wel een stap in de goede richting, doch niet voldoende. Zij zijn van meening, dat een afdoende bestrijding van de werkloosheid en een opleving van de Ne derlandsche Sigarenindustrie alleen te bereiken is door het minimum recht op 25 gld. per mille te brengen, zijnde het verschil in productie-kosten. De komst der Kamerleden. De leden der Eerste en Tweede Ka mer, die Maandagmiddag een bezoek ge bracht hebben aan het Gooi ten einde ter plaatse zich een oordeel te vormen over de vermoedelijke uitwerking der spoorwegplannen op het natuurschoon, behoorden tot verschillende partijen. De heeren, die in een zestal auto's te omstreeks 12 uur Hilversum bereikten, werden ten raadhuize door burgemeester Reijmer ontvangen. Deze gaf een uiteen zetting van de plannen, waarna de tocht begon, zooveel mogelijk langs het ontwor pen traject: de vogel-eilanden nabij de Bollelaan, de model-boerderij „Oud Bus- sem", de ontworpen route bezuiden „de Merle" de villa „Bikbergen". Verschillen de gedeelten werden te voet afgelegd om 't onderzoek zoo grondig en uitgebreid mogelijk te doen zijn. Leden van het ge noemde Comité van Actie: de heeren H. Polak, G. Pos, F. Vos, G. Walenkamp en C. P, de Bazel, gaven alsdan inlichtingen en aanwijzingen. Hilversum en Bussum werden op de zen tocht vertegenwoordigd door hun burgemeesters, de heeren Reijmer en De Bordes, Stad en Land door den heer Boer. Thans heeft ook de gemeenteraad van Blaricum in een adres aan den Minister van Waterstaat tegen de spoorwegplan nen geprotesteerd en een aantal wenken gegeven met betrekking tot plannen wel ke op betere en minder kostbare wijs in het verkeer zouden voorzien, zonder pn- noodig natuurschoon te schenden. Onderling overleg tusschen de kamers. Op Maandag 9 October j.l. vond in het Departement van Landbouw, Nij verheid en Handel een vergadering! plaats van de Kamers van Koophan-i del en Fabrieken, waarbij alle Ka mers vertegenwoordigd waren. De vraag wérd besproken, hoe op de meest practische wijze een centraal orgaan zoude kunnen worden ge vormd teneinde het onderling over leg van voornoemde Kamers in aan gelegenheden van algemeenen aard te bevorderen. Nadat door den chef der afdeeling Handel, den heer F. R. Heringa, die de vergadering leidde, onder algemee ne instemming was vastgesteld dat 'n zoodanig overleg wenschelijk ware, werd staande de vergadering een oom missie benoemd, die deze aangelegen heid verder zal voorbereiden en wel ker verslag binnenkort tegemoet kan worden gezien. Van N. N. voor de Weenscho Pries ters f 1. De „Deli Crt." van 11 September j.l. meldt dat op de onderneming Tandem een ouderwetsche rou heeft plaats ge had onder de Ohineesche veldkoelies. Gisteren waren de credits bekend ge maakt en des avonds toog een troepje koelies naar het huis van een assistent, waar zij hem uitdaagden naar buiten te komen met de bedreiging hem te zullen doodslaan. Toen de administrateur dadelijk per auto de koelies naging, waren ze juist weer afgedropen om inmiddels op het emplacement den boel op Btelten te zet ten. Het kantoor en de fermenteerschuur werden met steenen bekogeld en een ernstige poging werd gedaan om het kantoor maar eventjes af te breken. Uit het administrateurshuis, waar toevaljig mr. Westerhof f, de voorzitter van den Landraad op bezoek was, werd naar Bindjei getelefoneerd Oen hulp. De controleur kon men niet te pakken krij sen, doch de gewapende politie zou dadelijk hulp zenden. Een auto werd hen tegemoet gezonden, die juist op het psychologische moment drie gewapende ■politiedienaren aanbracht. Want de woeste en tierende bende, was inmiddels zoo zeer opgedrongen el kaar opwindend, dat de administrateur, de heer Bal, het geradetu achtte een eeweer voor den dag te halen en een schot in de lucht te lossen als bedrei ging. Vrijwel op dat moment, toen de bende aarzelde, stapten de drie politie dienaren uit de auto en stelden rich op den weg op, het geweer aan den schouder. Daar hadden de heeren Ohineezen toch niet van terug en morrend trok ken ze zich terug in de kongsies. Spoe dig waren- nu nog 24 oppassers met den djaksa en den luit.-Chinees Bindjei op de onderneming aanwezig de heer Eag- ginger Auer, ass. resident van Tand jong Poera en de commandant der ge wapende politie zouden nog komen, zoo dat besloten werd, dadelijk flink en krachtig door te tasten. Niet minder dan 38 man werden nit de kongsies te voorschijn gehaald, op de plaats verhoord en toen o snelste aller rechtspraken dadelijk op de on derneming voor den op bezoek rijnden rechter getrokken. Met het gevolg, dat daar .midden in den nacht een wel hoogst zeldzame rechtspleging werd vol trokken, te eenvoudiger waar alle be klaagden het ten laste gelegde erken den en allen tot 3 maanden werdien veroordeeld, behalve één, die er met 1 maand afkwam. Later op den avond kwam de contro leur nog, maar om 2 uur kon men af trekken, met de gevangenen naar Bindjei. Het sectieonderzoek op het lijk van het aan den Haarlemmerweg te Amsterdam gevonden meisje heeft in alle opzichten het vermoeden bevestigd, dat van een mis drijf tegen het leven in den gewonen zin geen sprake is. De gearresteerde N. en zijn vriendin blijven bij hun verklaring, dat de 17-ja- rige H. de W„ bij hen op visite zijnde, Zondag onwel is geworden en nog dien zelfden avond gestorven is. Van den aard van haar ongesteldheid zeggen zij niets ge weten te hebben. Beiden blijven evenals de snorder, in wiens rijtuig het lijk vervoerd is en die voor dezen dienst 40 ontvangen heeft, vOor verder onderzoek, in bewaring. Dat onderzoek beweegt zich thans hoofdzakelijk in deze richting: of het on gelukkige kind al of niet „behandeld" is geworden door derden en waar dit feit dan heeft plaats gehad. Een andere vraag blijft vervolgens wie van de drie gearresteerden zich hebben schuldig gemaakt aan het, bij art 151 Strafwetb., verboden wegvoeren van een lijk. Te Schellinkhout (nabij Hoorn) bestaat naar het „Hbld." meldt, een zeer gespan nen verhouding tusschen onderscheidene ouders van schoolgaande kinderen der lste, 2e en 3de klas en de aan die klassen verbonden leerkracht. Reeds in April werd namens alle betrokken ouders een schrij ven gezonden aan den inspecteur, om een onderzoek in te willen stellen naar den toestand van het onderwijs, door deze leerkracht gegeven. Dit onderzoek had plaats, doch elke gewenschte verbetering bleef uit. De Comm. van Toezicht heeft zich be slist uitgesproken, dat zoo spoedig moge lijk moet worden ingegrepen, terwijl on derscheidene ouders hun kinderen thuis hielden, in de meening dat geen onderwijs beter was dan zulk onderwijs. Thans is door de onderwijzers verzocht zoo spoe dig mogelijk in een raadsvergadering een besluit te nemen, dat een einde maakt aan den gespannen toestand en een verbetering brengt in het onderwijs. Wordt niet ingegrepen, dan zal men vermoedelijk een geheele schoolstaking aangaan of pogingen aanwenden tot d» oprichting eener bijzondere schóól. Een Rotterdammer ontving Zaterdag een briefkaart, afgezonden uit Rotterdam den 13 Februari 1904 en geadresseerd aan rijn adres aldaar. De post heeft voor de bezor ging dus bijna 19 jaar noodig gehad! Maandagavond, heeft te Heilo op den Rijksstraatweg een auto van giet Prov. Waterleidingbedrijf de hondenkar van een vischventer uit Alkmaar aangere den. De kar werd door midden gereden en de eigenaar werd door een der stuk ken zoo zwaar getroffen, dat hij 'bewus teloos viel en naar het St. Elizabeths- gesticht te Alkmaar vervoerd moest wor den. Hij werd nog dien avond geope reerd. Zijn toestand was Dinsdag nog ernstig. Men neemt aan, dat de auto te snel had gereden. Over het alge meen storen automobilisten en autorij ders zich niet aan de door Heilo vast gestelde maximum-snelheid van 20 K. M. en de politie doet ook weinig moeite om meer eerbied ervoor op te eischeru Na het eten van kaas zijn Maandagavond te Rotterdam, naar de „Msb." meldt, drie kinderen van 3 tot 7 jaar van een bewo ner van den West-Varkenoordschendijk, Rijndijk geheeten, ongesteld geworden. Er deden zich vergiftigingsverschijnselen voor in den vorm van braken, groote zwakte, enz. Dr. van Dantrich, die onmiddellijk ter hulp werd geroepen, achtte opneming in het Ziekenhuis noodzakelijk. De meisjes werden per auto van den geneeskundigen dienst naar het Ziekenhuis aan den Cool- singel overgebracht Men vreesde voor het jongste kind aanvankelijk het engste. Bij informatie in den laten avond deelde men evenwel mede, dat de toestand ver beterd was. De twee andere meisjes maak ten het redelijk wel. Ze bleven echter in observatie. De politie heeft de zaak in onderzoek. Nader meldt het blad: Wat van de kaas was overgebleven wend in beslag genomen. De politie be vond echter dat de kaas geen oorzaak van het ongesteld worden der familie kan zijn, zoodat men de vergiftiging het gevolg acht van het eten van ondeugdelijk snoepgoed. De warenkeiuring onderzoekt echter de kaas, daar zij de mogelijkheid, dat deze toch de oorzaak is geweest, niet buiten gesloten meent. De toestand van, de drie kinderen wa» hedenmiddag redelijk weL Men schrijft uit Eist: In deze omgeving, waar, zooals bekend is, afschrikkend wordt opgetreden tegen motorrijders en automobilisten die de maximum snelheid overschrijden, worden d'e het ve:keer in gevaat brengen, flink aangepakt Er zijn reeds verbalen gemaakt wegens niet-uitwijken of verkeerd aanhouden, door karrevoerders, Een streng voorbeeld gaf dezer dagen de kantonrechter te Eist Een karrevoer- der uit het naburige Driel, die geweigerd had op de voorgeschreven wijze uit t« wijken voor een motorrijder, waardoor voort dezen gevaar ontstond, veroordeelde hij tot f 20 boete. Te Alkmaar is een doofstomme Duifc- scher aangehouden, die nit eenige spoor wagens in een der laatste naohten ver schillende voorwerpen had gestolen. Hij had nog enkele van die voorwerpen in zijn bezit en bij het station had hij een groot pak met allerlei goederen ver stopt. 1.UI— 1 1 IW—«I——» 98

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 5