Donderdag 12 October 1922 45ste Jaargang No. 14271 Menselijke verwatenheid. Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD STASSIIESJWS. AGENDA 13 OOTBEi? Haarlemscïie Orkest-vereeniging. English Association. Kennisgeving. Volksbond tegen Drankmisbruik. „Upsiis" De droogte. Prov. Staten van Noord-Holland. Hinderwet. Kruisverbond. Nieuwe zaak. LANGS DEN WEG. KLEEREN MAKEN DEN MAN Kleine Houtweg 5, - Telef. 2225. Personalia. Eervolle onderscheiding. Aankomst der kinderen van den Landkring Neussnuit Holland aan het station. Onze geesteszieken J. J. WEBER ZOON, Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. Teüesrrsüsch Weerbericht. Aanbestedingen. Kaderlandstorm afd. Kennemer- land. D« fcEonnetaenïaprlis ÜS- draagt vooi Haarlein en Agentschappen: Per Kwartaal J 3.25 Per Week 0.25 Franco per post p. kwart, bij vooruitbet. 3.67 bi Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnui. uers: 1426 2741 en 1748. Postrekening No 5970 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ïdverfentiên per regel Bij contract belangrijke kortiag. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden me- dedeeling: 60 cents oei regel Vraag- en Aar^J advertentiën t—4 regeli 60 cents per plaatsing} elke regel meer 15 cent, bti vooruitbetaling. Het geslacht van den verwaten Franschman, die meende „de lichten aan den ♦ïemel te kunnen dooven en in al zijn nietige menschheidGod te kunnen zijn, is nog niet uitgestor ven. Integendeel, het groeit nog steeds ean, en meent zich met den dag ver- va lener te mogen gedragen, zich meer „God" te mogen voelen. Dat is dezer dagen op meer dan ergerlijke wijze gebleken in een ver gadering van de Vereeniging voor Staathuishoudkunde en Statistiek, on der voorzitterschap van Prof. Ant. van Gijn te 's Gravenhage gehouden. Naar aanleiding van twee p-rae- Bdviezen een van Mr. L. Ries en één van Prof. J. Kohlbrugge over de vraag: „Welke invloed zal de eco nomische ontwikkeling der laatste ja ren oefenen op het bevolkingscijfer, in het bijzonder van Nederland", zijn ter genoemde vergadering meeningen en stellingen verkondigd, welke ieder ge- loovig mensch hemeltergend in de ooren moeten klinken. Hier was de menschelijke verwa tenheid in haar brutaalsten vorm zij het met een vloed van geleerde termen aan het woord, hier vier den. materialisme en ontkenning van liet Godsbeslier, onder vertoon van veel hardheid en liefdeloosheid, hoogtij. De geleerde heeren hebben l;un üneening eens willen zeggen over het bevolkingsvraagstuk. Met welk een God-ontkennende ver watenheid Een heer Smit constateerde ten op zichte van de (over?) bevolking, dat „de abnormale toestanden van thans niet kunnen blijven voortbestaan," en dat, „wanneer West-Europa weder zal zijn aangewezen op eigen productie", wat volgens den alwetenden heer Smit na 100 of 200 jaar onvermijdelijk zal komen, „inons landje geen plaats meer zal zijn voor zeven millioen mensch en." Dus dat volgt er natuurlijk uit moet de mensch ingrijpenin Gods bestier De heer Wibaut een regent nota bene! vond, „dat het nu eindelijk- maar eens uit moest wezen' om rede lijke propaganda voor toepassing van Neo-Mallhusianisme te beperken Een heer Clifford Cocq van Breu- gel noemde na een opsommjnig van verschillende middelen om over bevolking tegen le gaan de „be perking van het aantal geboorten het meest pijnloos" en thans het meest practisch doorvoerbaar. De socialistische heer Kuiper achtte het Neo-Malthusianisme „een zeer bit tere noodzakelijkheid" en hij zou „tot de duizenden jonge menschen" willen zeggen: „Verwek geen nage slacht, wanneer ge niet zeker weet, dat ge het een behoorlijk bestaan kunt verzekeren"! Alsof alweer de menschen „als God" Zijn, en de toekomst kunnen door schouwen! De heer Heyermans maakte het nog afschuwelijker; deze vond het jammer, dat de medische wetenschap zich tot dusver afzijdig gehouden had van het Neo-Malthusianisme. „Daarin," zoo heette het, „moet verandering komen. In verband met de groote gevaren, verbonden aan de toepassing van 't ge noemde systeem, moest volgens de zen heer „de behandelingniet overgelaten worden aan vroedvrouwen en aborteuses, maar in handen ge geven van bevoegde medici." We zullen verder geen uitlatingen Van deze verwaten heeren hier weer geven. Het bovenstaande kan voldoende lieelen om de bewering, waarmede wij dit artikel aanvingen, waar te ïnaken. Gelukkig zijn le dezer vergadering Van Prof. Veraart en Mr. Kortenhorst ook Katholieke geluiden vernomen, en zeer ad rem was Mr. Kortenhorst's opmerking, dat er volgens beide praeadviseurs toch in ieder geval geen absolute overbevolking bestaat, én dat er geen reden is om naar mid delen te zoeken om een overbevol king, welke er niet is, tegen te gaan. Voor zoover de hier verzamelde ge leerde heeren nog voor leering vat baar zijn, heeft Mr. Kortenhorst hun een goeden dienst bewezen door als zijn hieening uit te spreken, dat hoe minder men zich met dit vraag stuk bemoeit hoe grooter weldaad wordt bewezen aan de menschheid. t Zóó is het! De mensch moet zich afhouden van wat Godes is, en wil hij in zijn ver watenheid Gode gelijk worden, dan zal hij daarvoor gestraft worden even als de eerste mensch, die op in blazing van den duivel „als God" worden wilde. Sociëteit „St. Bavo" Haarlem's Ge mengd Koor 8 uur Rederijkers 8 uur. 'Stadsschouwburg Het Schouwtooneel Als je maar 'n verleden hebt 8 uur. Zang en Vriendschap Voordracht Ned. Letterkunde 8 uur. St. Josephskerk Jansslraat Recollec tie oud-retradtanten kwa:rt over 8. „Zaal Rosehaghe" Hoofmansiraat 12 Van 2-5 en van 810 tentoonstel ling van schilderijen. Bisschoppelijk Museum Jansstraat Da gelijks uitgenomen Zaterdag- Zon- eu feestdagen toezanlieliik. R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49, Eiken dag geopend van 1012!^, van 25 en van 710 u. behalve des Maandagsochtends en op Zon- en Feestdagen. Uitleen van boeken van half 39 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnenstraat 15 Alle werkdagen voorm. van 912 uur, nam. van 25 uur. Zaterdags alleen van 912 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des voorm. van 1012 en des nam. van 2 tot 4 en van 8 tot 9 uur. Er was in de concertzaal en op de tri bune geen plaatsje onbezet. Men moet ook wel dwaas zijn om een dergelijk con cert, dat voor een belachelijk lagen prijs toegankelijk is, te laten verloopen voor gelegenheden van inferieur genot. Gaan we niet werkelijk vooruit? Zagen we toch tal van toehoorders, die, met zicht bare teekenen van verbazing, aanvanke lijk in de concertzaal nog niet geheel thuis voelend, ras bij Dworsjak's muziek alles om zich heen - vergetend, zich een dergelijke emotie niet hadden durven droomen. De emotie van het groote, het overweldigende dat de symphonische vorm, waarin de groote meester als "t ware spontaan zijn gedachten giet, op el- ken hoorder uitoefent. Het heerlijk- frissche werk van den Boheemschen mu zikant, die bij elke nieuwe muziek die uit zijn pen vloeit, steeds weer een ander mensch is, maar bij wien altijd de felle Slavische natuur, de Tsigaan in merg en been naar voren komt. Deze symphonie, het opschrift „Aus der neuen Welt" zegt 't reeds, was de vrucht van zijn verblijf in Amerika, waar hij een der beste orkes ten leidde, waar hij geheel nieuwe ideeën opdeed, waar hij zich verbeeldde dat hij tot dat oogenbiik nooit iets geschreven had. In geen opzicht gelijkt deze sym phonie op de voorgaande, of het moest zijn dat het felle rythme altijd weer den Slavischen muzikant verraadt. Men zegt dat het leven van den negerslaaf, nu hij in Amerika was, zoo geheel zijn geest be- heerschte, dat hij altijd en overal meen de ze nog te zullen ontmoeten. Men heeft dan ook het heerlijke tweede deel (Lar go), waar de doordringende klagende toon van de althobo het geheel be- heerscht, wel den zang genoemd van den negerslaaf, die op het veld bij 't schijnsel der maan denkt aan het geluk, waarop ieder mensch recht heeft, maar dat voor den neger alleen te vinden is, waar zijn stam woont, de wouden van Afrika. En in 't land van den Dollar, bij 't opklin ken vhn dezen „Moonlightsong", pinkt men graag een traan weg bij 't overden ken van het lot van zoo'n inarmen mensch; lastig, zoo'n medelijden, althans voor 't slachtoffer zelf. Men zegt dat de neger, zoo men hem aan die melodie her innert, stil wordt en peinst aan dingen die hem door moeders mond zijn ver teld in zijn jeugd. Is dat niet die geheime toon van den gedempten hoorn, die de melodie voortzei? De atmosfeer, die Ger- harz hier om deze scène schiep, vergat men ook tijdens de volgende deelen niet. Het motief keert ook daar telkens terug, al is 't dan soms sterk gevarieerd en met het motief van het eerste deel saamgewe- ven. 'k Heb volstrekt niet de bedoeling, van zulk een klaar gebouwd werk een technische analyse tc geven in een ver slag, zulk. een nuchter werk brengt ons bij de muziek geen slap dichterbij. Luis- teren, goed, aandachtig luisteren, dat is 't wachtwoord bij 't aanhooren van deze voor een volksconcert uitnemend geko zen werken. Zoo geniet men ook Liszt's „Préludes" het best. En de sfeer van ro mantiek, waarin wij door de muziek zoo onweerstaanbaar worden getrokken, doet ons den tijd van Lamartine ook juister aanvoelen. De vraag over het gehalte van het orkest raakt geheel op den achter grond, waar men de poëzie van het too- neelstuk zoo zuiver ziet vertolkt door Gerliarz' even knappe als zinvolle di rectie. Maar 't meest ging toch onze bewon dering uit naar de weergave van Mahler. Hoe prachtig ingehouden speelde o.a. het orkest aan het slot van het vierde deel. Mej. Di Moorlag was de soliste. Wat een rijkdom aan schakeering heeft nu die stem gekregen, dan zilverblank, of weer bleek-goud, tegen den achtergrond van velours van diep purper. En in ongekVn- den glans belichten haar hooge kopnoten dit al. Een stem, die je met bewondering vervult. Sinds ik haar de laatste maal hoorde, is zij ook artistiek nu rijper. Thans was ook haar Senta-ballade een zuivere uiting tegenover destijds een vo- kaal kunststuk. De derde strofe was nu ook veel zuiverder beiicht dan voorheen. Dat mocht men ook verwachten van een kunstenares, die zóó Mahler's „Auf der Strasse steht ein Lindenhaum" zong. Haar werd, voor deze geheel helang- looze medewerking, hulde en dank ge bracht bij monde van den voorzitter, den heer Koolhoven. Hij releveerde de betee- kenis van deze medewerking, voor de H. O. V. in 't algemeen, voor dit concert in 't bijzonder. G. J. K. Bijzondere Landstorm. Onder voorzitterschap van het Eerste Kamerlid Mr. Id. Verkoutersn hield de Gew. Landstorm Commissie Zaterdagmid dag in Hotel Krasnapolsky te Amsterdam een zeer druk bezochte vergadering met leiders, plaatselijke besturen en officieren van den Landstorm. Van de Gew. Commissie waren behalve de voorzitter en de secretaris Kapitein K. L. Schel 1 nog aanwezig de heeren Mr. A. Slob, burgemeester van Haarlemmermeer en Kapelaan J. J v. d. Eem, terwijl de Na tionale Commissie werd vertegenwoordigd door de heeren Q. F. Boulogne secretaris, en G. v. Sitteren, administrateur. Na een korte opening door den voor zitter werd de Majoor der Infanterie C. de Veer tot lid der Gew. Commissie ge ïnstalleerd. Hierna werd besproken de deelname door den Landstorm aan de liulde aan H. M. de Koningin in 1923 te brengen en de propaganda in de a.s. wintermaanden, waarna belangrijke besprekingen volgden bereffende de uitgifte van het landstorm blad. Besloten werd om bij wijze van proef gedurende eenige maanden het Land stormblad der Zuidelijke Provinciën ook voor Noord-Holland te doen uitgeven. Uitvoerig werd daarna stilgestaan bij de regeling dr schietwedstrijden. De heeren R. v. d. Meer, Duivendrecht, Joh. Rijsdijk Haarlemmermeer, Jac. Mooy Krommenie, J. C .Tanis Hoofddorp, J. S. Westerveld Sloterdijk, A. M. J. Vocking Bovenkerk gaven nuttige wenken, welke bij volgende wedstrijden ongetwijfeld zul len worden opgevolgd. Een voorslel van den heer de Jong, be treffende het stichten van een fonds werd ter nader onderzoek aangehouden. Na de gebruikelijke rondvraag werd de vergadering met een opwekkend woord door den voorzitter gesloten, nadat deze nog bijzonderen dank gebracht had aan de heeren van de Nationale Commissie voor hunne tegenwoordigheid. Ter vergadering waren aanwezig leiders of plaatselijke besturen der afdeelingen Bijzondere Landstorm uit Amsterdam, Spaarnwoude, Assendelft, Krommenie, Wormerveer, Wormer, Zaandam, Lands meer, Broek in Waterland, Monniken, Volendam, Marken, Watergraafsmeer, Slo terdijk, Sloten, IJpolders, Adm. de Ruy. terkwartier, Duivendrecht, Weesp, Ab- coude-Proostdii, Abcoude-Baambrugge, Hoofddorp, Nieuw-Vennep, Abbenes, Lis- serbroek, Rijk, Aalsmeer Dorp, Aalsmeer- Oosteinde, Kudelstaart, Bovenkerk, de Nes, Amstelveen Onder-Amstel, Leimuiden en Nederhorst den Berg. Men schrijft ons: Naar aanleiding van Shelley's honderd sten sterfdag schreef Willem Kïoos in het Letterkundig bijvoegsel van de „Nieuwe Rotterdamsche Courant": Wij, Hollanders, mogen ook in dit opricht, niet langer bij andere volken ten achter blijven; neen, Nederland heeft zich verplicht te voelen, bij deze eerste eeuw-herdenking, ook iets van zich te laten merken." Inderdaad heeft Nederland er blijk van gegeven dat hier voor Shelley belangstel ling bestaat. Kloos zelf in de Nieuwe Gids en de N. R. Crt. Mr.D. Albert Verwey en J. Kooistra in de Nieuwe Gids, A. Roland Holst, J. de Gruvter, Albert Verwey en J. Kooistra in English Studies hebben allen ihet hunne gedaan om Shelley s ideeën nader tot het Nederlandsche volk te bren gen. Thans, nu de tij4 daarvoor gunstiger is dan in de zomermaand Juli, zullen on der de auspiciën van de English Associa tion in Holland de vereeniging die zich de verbreiding van de kennis der Engel- sche cultuur ten doel stelt, in een tiental plaatsen lezingen over Shelley worden ge houden. Donderdag 12 October zal Las- celles Abercrombie, dichter en criticus, lector aan de universiteit te Liverpool hier ter stede voor de leden van de afdeeling Haarlem der English Association in Hol land spreken. LasceUes Abercrombie js vooral bekend om zijn drama's in verzen: „The Sale of SI. Thomas" (1911, herdrukt in Georgian Poetry 1) „Deborah'' 1912) en „The End of the World" 1914, onlangs herdrukt in „Four Short Plays". Verder door zijn boek over Thomas Hardy en zijn essays waarvan het laatste verscheen de „Essay Towards a Theory of Art". De Burgern. van Haarlem brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat de op den 27en September en 4 October j.l. executoir verklaarde kohieren Nos. 21 en 23 Afd. IV en V op de Person, belasting dienst 1922, op heden aan den ontvan ger der directe belastingen zijn ter hand gesteld. Wordende den ingezetenen tevens herinnerd, dat de belastingschuld^0^ verplicht zijn hunnen aanslag op dm bij de wet bepaalden voet te voldoen. De hier gevestigde afdeeling van dezen bond heeft onlangs in de Huishoud- en industrieschool aan de Schneevoogtstraat een 4-maands cursus geopend, waarop aan ongeveer 16 vrouwen en meisjes kosteloos onderricht gegeven wordt in het doelmatig bereiden van spijzen. Thans bereidt zij een bollenwedstrijd ('n den geest der Fioralia-wedstrijden) voor, waaraan, met welwillende medewerking der schoolhoofden reeds 'n groot aantal leerlingen van openbare en bijzondere scholen uitgenoodigd werd deel te nemen. Ook deze wedstrijd belooft een waar suc ces voor de afdeeling te worden. Re:ds herhaaldelijk heeft men in onze courant kunnen lezen, dat de Haarl- R. IC. Gymnastiekvereèniging „Ursus' in andere plaatsen lauweren heeft verdiend en deze in triomph naar Haarlem heeft medegenomen. Belangstellenden hebben toen zichzelf en het bestuur van „Ursus" gevraagd, wanneer krijgt Haarlem zelf eens wat te zien? Welnu, het oogenbiik waarop dat zal geschieden is weldra daar. Op 15 No vember a.s. zal „Ursus" een uitvoering geven in 'de Gemeentelijke Concertzaal (voormalige Sociëteit „D© "V eroenigi11^ Nadere berichten volgen. Jac. P. Thijsse schrijft in „D. L, N.": Zeer gaarne zou ik nog veel meer me- dedeelingen ontvangen over den invloed van de droogte der beide laatste )ar.ejl op onzen plantengroei en dierenwereld, vooral nu door de regens van den mat sten tijd op menige plaats alweer herstel intreedt. Een hoofdzaak is echter dat de grondwaterstand nog altijd zeer laag blijft en dat vijvers en waterloopen nog droog liggen. Verscheidene van die droog- geloopen plassen zijn begroeid geraakt, het zou wel interessant zijn te weten waarmee: met landvormen van de verdre ven waterplanten, met lanelplanten uit de omgeving of met planten, die van ver ren afstand zijn komen aanzeilen. Natuurlijk hebben de oppervlakkig wor telende planten het meest geleden. In het najaar van 1921 heb ik in groote bezorgd heid verkeerd over de zeldzame Scro- phularla Verna, die hier in Bloemendaal nog zoo prachtig groeit op enkele bui tens en zich maar weinig verspreidt- De plant was het vorig jaar nagenoeg overal verdwenen. In April van dit jaar vond ik eenige kiemplantjes, maar die waren ook alweer spoedig verdroogd en ik iag de toekomst zeer somber in. Maar nu is alles in orde; sinds Juli zijn duizenden plantjes opgeslagen en thans staan alweer veel forsche wortelrozetten gereed om 't vol gend jaar de mooie en interessante bloe men te leveren. Het aardigst is, dat de plant nu ook alweer verschijnt op plaat sen waar zij al een jaar of zes geleden verdwenen v/as, maar daar hangen weer andere dingen mee samen, waar ik later nog wel eens op terug kom. Onder de planten die in het stuk duin, dat ik ge regeld bezoek, ook veel te lijden hadden, noem ik nog het driekleurig viooltje, scheefkclk, kandelaartjes en steenthym. Pirola rotunditolia kreeg hier den gena deslag. Het wonderbaarlijk uithoudings vermogen der mossen en korstmossen is weer schitterend gebleken en van de grillen der paddestoelen durf ik eigen lijk nog niets te vertellen. Wie wel? Bij de Staten is ingediend de begrooting voor 1923 van het ziekenhuis bij Sant poort. De eindcijfers zijn 2.616,022.50, waaronder een bijdrage der provincie van 717.500 (vorig jaar 958.911.36^) om de rekening sluitend te maken. Voor het ziekenhuis te Bakkum zijn de eindcijfers 1.975.645, waaronder een bijdrage der provincie van 617.500 (vorig jaar f 160.622.2214). Ter inzage is nedergelegd het ingekomen verzoekschrift met de bijlagen van de Di rectie der Naamlooze Vennootschap Haar- lemsche Auto-Centrale om vergunning tot uitbreiding van hare smederij, gevestigd in het achtergedeelte van het perceel aan den Jansweg no. 13, door het bijtrekken van het perceel aan den Jansweg No. 11, kad. sectie B No. 882, en het op het achter ge deelte daarvan bouwen van een garage met herstelplaats voor automobielen en rij wielen, benevens het oprichten van een benzinepomp en tankinstallatie maximum- inhoud 2000 Liter, bij de perceelen nrs. 11/13 en 15. De vergadering van het Kruisverbond, gisteravond in St. Bavo gehouden was niet druk bezocht. De voorzitter deelde mee, hoe de poging om ook te Haarlem* een Sobriëtas-bloemendag ten bate der R.K. Landkolonie te houden is mislukt, door de afwijzende houding van B. en W. Pm althans een deel der voorgenomen taak te vervullen, werden de leden aan gespoord de LI. Mis bij te wonen welke on 22 Oct. a.s. te 7 uur in de St. Joi- sephkerk zal worden opgedragen voor het welslagen van het Katholiek Reclas- seeringswek. Besloten werd om met het vaandel deel te nemen aan het Eucharistisch Congres te Amsterdam. Nadat drie nieuwe leden waren geïn stalleerd, had bestuursverkiezing plaats om te voorzien in de vacature, ontstaan door het vertrek van den heer H. B., Wesseling, die zich als penningmeester voor de vereeniging verdienstelijk had gemaakt he'-joen met waardeerende woor den door den voorzitter werd herdacht. Bij acclamatie werd tot bestuurslid ge kozen de heer Jac. Voorn die de benoe ming aanvaardde. Nu werd het eerste punt van het win- terprogram afgewerkt. De heer H. B. van der Sande hield een zakelijke in leiding over „De plichten van den R.K. drankbestrijder", waarop de leden ver schillende opmerkingen ten beste gaven. Aan die toespraak was een verslagenwed- striid vertonden, waaraan meerderen deelnamen. Op de volgende vergadering zal de uitslag bekend worden gemaakt met uitreiking yin privn- In de maand November wordt weder om een groote propagandavergadering ge houden, hij welke gelegenheid de tooneel- sttib „Excelsior" met een mooi stuk voor het voetlicht zal komen. Ook ligt het in de bedoeling, dezen winter een Oudersavond te geven, waarop het nut van alcoho'.-vrije opvoeding der jeugd door 'n priester, 'n geneesheer en een on derwijzer wordt aangetoond. Na een geanimeerde rondvraag werd de vergadering gesloten. De heer Jac. Wisker heeft in per ceel Barendsestraat 20 een geheel naar de eischen des tijds ingerichte paarden- en varkensslagerij geopend. De winkel ziet er keurig en zindelijk uit en waar alles tegen billijken prijs geleverd zal worden, men leze er de advertentie in dit nummer maar eens op na, zal ook Ideze zaak wel klanten trekken. Een voorspelling. Zou die Berlijnsche weerprofeet nu ge lijk krijgen? Die vraag konden we ons dezer dagen stellen. Die wonderman had voor September regen en stormachtig weer voorspeld. Dat het eerste uitgeko men is, zal niemand ontkennen. En wat den storm betreft, nu, da is nogal los- geloopen. Maar verscheidene malen heb ben we toch wel min of meer krdchtige stormpjes gehad. Voor October had de man neergeschre ven, dat het winterachtig weder zou zijn. En ziedaar, hij scheen het weer te raden. We zagen de vlugge schaatsenrijders nog wel niet langs de banen zwieren, een on der de blank-witte sneeuw bedolven land schap, schitterend en blinkend in onge repte reinheid, had zich nog niet aan on ze blikken vertoond thans; moeilijkheden, ons veroorzaakt door met ij,zei bedekte straten, hadden we gelukkig nog niet meegemaakt, maar toch winterde het reeds. De menschen hadden hun winter- plunje reeds opgezocht en weggedoken in diepe kragen of warme bonten zag men ze al door de straten voortbewegen, zich haastend en reppend, weer spoedig binnenshuis te kunnen zijn. Bij velen brandde de kachel reeds, want anders was het werkelijk te kil in huis. We heb ben zoo nu en dan ook een flinke nacht vorst gehad. Eenige dagen geleden waren plassen in de goot des morgens vroeg bevroren. Allemaal beelden van den strengen koning winter, die schijnbaar hard wil jfaan regeeren. Maar gelukkig is het weer omgeslagen. Het was ook nog wel wat vroeg voor den wintervorst. De temperatuur is heel wat milder geworden. De Berlijnsche weerprofeet had zacht weer voorspeld vanaf de tweede helft van November en verder den geheelen winter door. Zou het niet aardig zijn, als hij zich hierin een maandje vergist had en het j zachte weer nu reeds begon?. BROEKMAN is de man die - - kies-en maakt - - Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen is door het bestuur der St. Radboudstieh- ting benoemd tot lid van het Dioe. Uni- versiteits-comité in het bisdom Haarlem (afd. Noord-Holland). Voor het examen vrije- en orde oefeningen zijn geslaagd de heeren J. Doetz, D. P. de Groot, H. van Hulst, W. J. Blauwboer en A. Dekker, allen van Haarlem. De heer D. J. Groen teBloemen' daal s laagde voor het propaedeutisch exa men electroteehnisch ingenieur. Bij Kon. Besluit is aan mr. A. J. Enschedé, Aerdenliout, verlof verleend tot het aannemen van het ordetesken van ridder in de Orde van de Eikenkroon. Gemeld wordt, dat door de afdee ling Utrecht van 't Nederlandsche kunst verbond is aangekocht; danseres, brons figuur van Th. Vos te Haarlem op ad vies van Tjepke Visser. De WelEerw. Heer Rector J. P. J. Kok, alhier, komt als nummer één voor op de voordracht tot benoeming van voorzitter van het R. K. Juvenaat in het bisdom Haarlem. Men zendt ons de volgende beschrij ving van de aankomst te Neuss van 23 kinderen, die uit Haarlem aldaar terugkeerden. Liet is een vertaling uit de „Neusser Zeitung" van Zaterdag 7 October. Gaarne verleenen wij daar aan een plaatsje tot verheugenis der Haarlemsche Pleegouders. Wij voegen er aan toe dat de actie nog niet stil staat en dat aanvragen tot opname van buitenlandsche kinderen gaarne worden ingewacht door den secreta ris, den heer P. J. van Kessel, Jans weg 38, Telefoon 2716. Hier en daar dringen vroolijke herfstzonstralen door de glazen van het koepeldak en verhelderen het drukke leven op het station. Zeer nieuwsgierig bezie ik 'n groep, die stil wachtend op een der per rons staat. Het zijn meest eenvoudige boeren vrouwen, waarbij eenige arbeiders, en vroolijk lachende kindergezichten. Bruin vereelte handen houden met roerende zorgvuldigheid eenige bloe men, welkomstbloemen, vast. Steeds in dezelfde richting zien de in verwachting wijdgeopende oogen; steeds dichter nadert de wijzer van de groote stationsklok de minuut van het wederzien, steeds ongeduldiger wordt dat wachten. Daar gelijk een koude waterstraal „De trein uit Holland een uur te laat". In lieve moederoogen pinkt iets, de lichtende vreugde' krimpt in. Doch slechts een oogenbiik, dan glanzen de oogen weder, ook dat uur gaat voorbij. Voor korten lijd was de groep uit elkander gegaan, maar spoedig verza melen zij zich weder en schouwen de spoorbaan langs, immer in dezelfde richting. Eeltige vingers schikken nog eens de bloemen in orde in de verte een dof aanrollen immer nader. De trein dondert in de hal. Uit een wagon wenken uit alle vensters kin derhanden 'n lieven groet en heldere kinderstemmen jubelen de Heimat toe. Er komt leven in de stille groepi. In looppas gaat het op den wagon toe en dan? Ja ik weet niet, hoe zulke vreugde te beschrijven. Eerst ziet men een door elkander zoeken van groote en kleine men schen van kisten en doozen en koffers, en boven alles klinkt een hartelijk gejubel - vreugde, die tra nen in de oogen dringt. Midden daar- tusschen staat de geleidster van het transport, beide armen vol, overvol met bloemen en haar blik zegt dat deze ontvangst voor haar de schoon ste dank is, voor alle moeite en zor gen. Dan zitten wij tezamen met een paar der buitenlandsche reizigertjes. en laten ons vertellen hoe de reis en het verblijf in Holland was. Eerst is het nog een wonderlijk gebabbel, een mengsel van Hollandsch en Duitsch, dat wij te hooren krij-; gen, want de drié maanden verblijf in Holland hebben van de kleinen halve Hollanders gemaakt. Maar spoe dig klinken ook weder Heimattonen in de jonge harten en uiten zich langs frissche kinderlippen. Zie, hoe de lieve oogen lichten, als de mond ver telt, hoe wonderschoon het in Hol land was. Hoe de Pleegouders en ook anderen zoo lief en zoo goed wa ren. Van uitstapjes in de schoone da len en bosschen, ja zelfs naar de zee. Van zoo blij meegevierde feesten. Van al de geschenken en kleedingstukken en spielereien, die nu goed bewaard in de doozen en pakken zijn. En dan het eten.' Ik zal den lezer de kwelling be sparen, om de spijslijst aan te hoo ren, hoofdzakelijk in zijn overvloed en deugdelijkheid, want dan bespaar ik hem ook een klein Heimweh naar het „beloofde land". Nog slechts dit, hetgeen voor zichzelf spreekt, „ieder kind is lusschen 10 en 20 pond zwaar der geworden." Wat uit het vertellen der kinderen naar voren dringt, weerklinkt ook in onze harten: „Dank, hartelijk dank, aan de goede menschen in Holland in Haarlem die met moederlijke zorgen de kinderen van ons arm en hongerend vaderland tot zich nemen. Ook onzen dank aan het Bestuur van het R. K. Huisvestings-Comité» Kring Enorme sommen worden elk" jaar be sleed aan de verzorging van onze geestes kranke medemenschen. Zoo pas verschenen de begroolingen der Provinciale Ziekenhuizen le Santpoort en Duinenbosch. Behalve deze twee zal de provincie Noord-Holland binnenkort ook nog een nieuw gesticht le Medemblik openen. Eenige cijfers uit die begrootdngen ge ven een idee van den omvang van dezen Provincialen dienst. Aan jaarwedden voor het geneeskundig personeel wordt in Santpoort f 800.000 en in Bakkum 500.000 besteed; bovendien voor het admindstratievepersoneelf 40.000 en 30.000 en voor het personeel van den huishouddienst f 100.000 in Meerenberg en f 60.000 in Bakkum. Dat is dus aan verzorgend personeel alleen, in Meerenberg een klein millioen met kost en inwoning weninghuur enz. inbegrepen f 1.308.582, en in Bakkum een dikke zes ton. Daar zijn nog andere interessante cij fers b.v. wat de voeding kostVoor Meeren berg wordt daarvoor f 400.000 uitgetrok ken; in Bakkum 150.000; aan kleeding voor Meerenberg f 56.296; de apotheek vraagt een f 44.000 enz. Totaal vergt Santpoort een uitgave van f 2 millioen 1 ton ongeveer en Bakkum anderhalf millioen. Deze kosten worden natuurlijk voor een deel gedekt door bijdragen van de patiën ten zelf b.v. voor patiënten le klas f 3250 per jaaT; voor patiënten 2e klas f 2190 per jaar; voor patiënten 3e klas van f 1040 tot f 1500 en ook gemeenten en Rijk dra gen in de kosten bij. Maar daar staat te genover dat lang alle patiënten nit N.- Holland niet in deze twee gestichten kun nen verpleegd worden en dat tailooze NoordhoUandsche patiënten in Rijks-, Pro vinciale of particuliere gestichten buiten de provincie worden verpleegd. Het zijn enorme bedragen, die de krank zinnigenverpleging eischt. Iedereen zal toegeven dat goede verpleging van onze geesteskranke medemenschen een behoefte is en zeer wenschelijk, maar even sta je ontroerd bij het beschouwen van zulk» begrootingscijfers Alleen ter verzorging van de kranikzin- ndgheüd. Barometerstand 769. Vooruit OPGAVE VAN: Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteo rologisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen verricht in den morgen van 12 October. Hoogste barometerstand 768.0 m.M. te Stelstels en Dyon. Laagste barometerstand 740.2 m.M. te Vestmanoer. Verwachting van den moige: van '12 tot den morgen van 13 October. Meest zwakke Oostelijke tot Zuidelijke wind, nevelig tot half of lichtbewolkt, droog weer, mogelijk nachtvorst, zelfde temperatuur overdag. Haarlem, voor hun pogen, om ons in onzen diepslen nood te helpen. 23 kinderen bracht de trein uit Hoi- land terug en voortdurend zijn nog kinderen in Hollandsche verpleging. Onze jeugd is onze toekomst. Zoude men ons vaderland beter kunnen hel pen en meer goed doen, dan dooi de kinderen gezond te houden en. krachtig te maken? Aan ik firma Metselaar Zn., Aan nemers te Haarlem, is opgedragen het bouwen van een villa op de voormalige buitenplaats „Bosch en Hoven" te Heem stede, onder architectuur van den heer J. v. d. Ban te Haarlem, voor de som van ongeveer 14.000. Het maken van ophoopingswerken voor een oefen- en speelterrein R. K. Ly ceum aan den Zijlweg te Overveen, ar chitect de heer A. J. Prinsenberg, voor de som van 24.743. Het maken van een nieuwe bekap ping op het gebouw Sociëteit „St. Bavo", aan de Smedestraat alhier, voor 3199. Het bouwen van een R.K. School ta Halfweg onder architectuur van de heeren Jos. en Pierre Cuypers te Amsterdam voor 9800. Tevens is voornoemde firma laagste in schrijver, voor een levering van pl.m, 7200Ö M3 zand aan de Gemeente Haar lem. Bij het alhier op 26, 27 en 28 Septem. ber 1922 gehouden examen voor Indivi dueel Geoefend Man, hetwelk recht geeft op vier maanden verkorting van dienst tijd, slaagden 24 der 27 deelnemers, n.l.l J. K. Barens; F. L. W. Zuurendonk: J. van Wijk; II. A. J. v. d. Broek: P H. Borghouts; F. H. Hartog; C. de Kier H. D. Prins; N. C. ten Broeke; C. H Holt} J. P. Magre; J. A. KauJj; Th. A. v. Wes terhoven; Th. S. J. Hooy; A. Huisman; II. Driehuizen; H. F. A. v. Rijckevorsel; J de Graaf; C. J. Laan; W. Beets Jr.; H. C. v. Oort; J. K. Straatema; C. L. Groe- neveld; W. v. d, Werff.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1