BUITENLA BINNENLANF Onschuldig veroordeeld Tweede Blad 13 October 1922 Da crisis m hit Oosten SEi. BUITENL BERICHTEN. Tegen het vloeken. BINNENLANDS6H NIEUWS. Tweede Kamer. De Crisis in het Oosten: bijzonderheden over de overeenkomst van Moedania; de indruk in Konstantinopel en Athene. De a.s. Vre desconferentie. De Geallieerden vragen amnestie voor de christe nen. De houding der Ver. Staten. De positie van Lloyd George. Onder de Telegrammen: nieuwe schending der neutrale zone. Grie kenland teekent de overeenkomst van Moedania. Een moratorium voor DuitscMand? Amerika en de Europeesche schulden. Maat- regelen tegen de Valutaspeculatie in Duitschland. Uitspraak in het proces-Fechenbach. Plannen tot Kamerontbinding in Italië we gens de actie der fascisten. De positie van Lloyd George. ment in November zal bijeenroepen én Een oproep om hulp voor Rusland en het Naburige Oosten. De grondwet van Zuid-Ierland. Woensdag heeft het parlement van den Ierschen Vrijstaat bij de artikelsr gewijze behandeling van de grondwet het laatste der 79 artikelen aangeno men. De minister van binnenlandsche za ken zeide, dat het voorloopige par lement noodzakelijkerwijze nog aan zienlijken tijd in functie zou moeten blijven nadat de grondwet in wer king zou zijn getreden en wel totdat de "kiezerslijst zou zijn opgesteld. Geen glijdende loonschalen voor de ambtenaren. De aanvullende bepalingen op het drankverbod in de V. S. ach! neer te leggen hij des aanvullende Belastingontduiking. Ongeregeldheden te Wladi- wostock. Krassin treedt niet af. Hoog bezoek aan het R.-K. Mari nierstehuis te Rotterdam. gesietd als een staaltje" van' de Wijze waar- op door de mariniers hun vrije tijd wordt doorgebracht, en welke door Monseig neur en de aanwezigen met belangstel ling werden bezichtigd. Regeling van het Levensverzeke- ringsbedrijf. Nederl. R.-K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden „St. Franciscus van Assisië." De Amsterdarasche voorstad in het Gooi. Concurrentie van gevangenis- arbeid. FEUILLETON „Blijkbaar is diefstal de drijfveer geweest tot dezen misdaad," zeide de Commissaris. De man, dien gij in de duisternis hebt zien wegvluchten, was ongetwijfeld de moordenaar. Wij kun nen hem nu niet meer gaan vervol gen, daarvoor is het te laat geworden. Morgen zal de opsporing een aanvang nemen. Tijdens het korte verhoor ,dat de Commissaris Jeanne had afgenomen, was de dokter neergehurkt en onder zocht, bijgelicht door de lantaarns der agenten, de wonden. En, dokter vroeg de commissa- ris 'Zij heeft een ernstige verwonding opgeloopen, evenwel niet doodelijk. De baleinen van het corset hebben het wapen gestuit. Ik geloof niet, dat de punt tot de long is doorgedrongen." „Wat is dat riep de Commissaris, die bij het schijnsel van de lantaarns iets glinsterends on den grond zag Ustsien „Dat is een gedeelte van het lem met. Bij het toebrengen van den twee den stoot is het mes op de stalen ba lein terecht gekomen en daarop afge broken." „Wat moeten we doen, dokter?" vroeg de magistraat. „Dit meisje vervoeren, met inacht neming van alle voorzorgen, die haar toestand vraagt." „Ze kan bij mij gebracht worden," zeide de commissarig. „Ik heb een kamer beschikbaar en deze brave vrouw kan haar verzorgen." „Zeker, ik blijf bij haar," riep Jean ne. Lucie, die nog steeds buiten be wustzijn was, werd zeer voorzichtig op de draagbaar gelegd, waarna de stoet zich m beweging zette in de richting van Bois-Colombes. Spoe dig was men gekomen bij het huis, waar Lucie gastvrijheid zou vinden. De vrouw van den Commissaris en de dienstbode maakten in allerijl een bed gereed voor het meisje. Zoodra Lucie te bed was gelegd, onderzocht de dokter nogmaals de wonde en be vond, dat hij zich niet had vergist, toen* hij verklaarde, dat ze hoewel ernstig, niet gevaarlijk was. Hij legde een voorloopig verband. Ondertus- schen doorzocht de commissaris met den brigadier hare kleeren. „Diefstal is zonder twijfel de aan leiding geweest tot 'dézèh 'misdaad," zeide de brigadier. „De zak in haar japon is omgekeerd en hier is een knoopsgat ingescheurd. Vermoedelijk is haar iets afgerukt...." „Haar horloge, mijnheerviel Jeanne in. „Zij deed het altijd aan, als ze uitging." Er werd een uitvoerig procesver baal opgemaakt en het was drie uur in den morgen, toen de heeren heen gingen, Lucie, nog steeds bewuste loos, achterlatende onder de hoede van moeder Lise. Ovide Soliveau had spoedig den weg bereikt, die naar Parijs voerde en de richting genomen naar Cour- bevoie waar Paul Harmant hem wacht te. Zonder de minste moeite vond hij het deurtje, waarlangs hij uitgegaan was. „En?"...., vroeg de industrieel, bevend over heel zijn lichaam. „Het is gebeurdantwoordde Ovide. „Wij kunnen naar Parijs terug- keeren." Lucien Labroue blijft niets over dan te trouwen met je dochter Het deurtje werd gesloten en bei den gingen naar het bureau. Haastig trok Soliveau een ander pakje aan. Hij vouwde zijn boerenplunje op, borg die in het valies en stak de porte- monnaie en het horloge van Lucie in een van zijn zakken. „Ik ben klaar....," zeide hij, het vafies nemende. Jacques deed het licht uit en ge volgd door Ovide, ging hij naar den uitgang. Het rijtuig wachtte de beide mannen stapten in. Waar zal ik je heen lqten bren gen vroeg Jacques Garaud. „Boulevard Batignolles. Daar ben ik "vlak bij huis." Na een korte rit werd halt gehou den aan het opgegeven adres, waar de bandieten afscheid van elkaar namen. Mary is gered," dacht hij bij zich zelf, toen hij alleen in het rijtuig zat. Zij heeft geen mededingster meer. Binnen kort zal Lucien uit eigen beweging bij mij komen, om haar hand te vragen." In den vroegen morgen was de commissaris van politie van Bois- Colombes, met zijn secretaris, bene vens enkele agenten op de plaats, waar Lucie door Ovide was aange vallen. Een nauwkeurig onderzoek wees uit, dat de moordenaar, neerge hurkt achter het struikgewas, waar sporen van hem zichtbaar waren, gewacht had, tot er iemand voorbij kwam. In de kamer bij den commissaris zat de dokter bij het bed van Lucie, die na uren van bewusteloosheid, eindelijk weer bij kennis kwam. Zij opende de oogen en keek om zich heen. Zij zag en herkende moeder Lise, die zich over het bed boog. „Herken je mij vroeg zij. "ja," zeide Lucie, met zwakke stem, bij'rfa onhoorbaar, „maar waar ben ik Je bent bij den commissaris van politie in Bois-Colombes." De commissaris trad op zijn beurt naderbij. ,11 waart gewond, juffrouw, zeide hij" tot haar en het was mijn plicht u mijn huis als verblijfplaats aan te bieden. „Jajamompelde Lucie, „n'ü herinner ik mij alles weer. Ik had een baljapon weggebrachte ik ging terug, om in Bois-Colombes den trein te nemen voor Parijs. Op eens stond er een man voor me, met opgeheven arm, die mij heeft aangerand Van af dat oogenblik tot nu is alles duister „Hebt u het gezicht gezien van den man, die u te lijf is gegaan vroeg de commissaris. Neen, mijnheerhet was te don ker." „U hadt een gouden horloge aan, nie't waar een gouden horloge mei ketting." „ja, mijnheer En een portemonnaie zat daarin „Ongeveer dertig franken en een spoorkaartje voor de terugreis." „Het is duidelijk, dat men u heeft willen dooden, om u gemakkelijker te kunnen bestelen. Alle horloges dragen een nummer. Kent u het num« mer van het uwe „Neen, mijnheer." (Wordt vervolgd Een dagorder van generaal Harington. Generaal Harington heeft een dagorder uitgegeven, waarin hij de verkregen over eenstemming met de Turken mededeelt en zegt, dat de regeling alleen mogelijk is ge maakt, ten eerste door de wonderbaarlijke verdraagzaamheid der Britsche troepen onder de meest tartende omstandigheden, welke een schoon voorbeeld is van de Britsche tucht, ten tweede, door de stap pen der regeering, die zonder verwijl prachtige versterkingen uitzond, zóówel militaire!, maritieme als luohtversiterkin- gen. De order spreekt het vertrouwen uit, dat de geteekende conventie allen druk en gevaar voot de Britsche troepen op heft en aanzienlijk zal bijdragen tot een bi ij ven den vrede. Bijzonderheden over de tee- kening van de overeenkomst. De Engelsche bladen publiceeren schil derachtige bijzonderheden omtrent de wij ze, waarop te Moedania de teekening van de militaire conventie in haar werk is ge gaan. De „Daily News" meldt dat de handteekeningen aan het document wer den gehecht in een kleine bovenkamer van een heel gewoon huis bij het matte licht ,van een enkele walmende kerosdnelamp, die van de zoldering afhing. De correspondent van de „Times" meldt dat de volledige overeenstemming eerst te middernacht werd verkregen, doch dat de feitelijke teekening meer dan zes uren werd vertraagd tengevolge van de om standigheid, dat de Turksche nationalisten slechts één typiste hadden, die niet in was, het werk eerder te voltooien. De ontvangst van de over eenkomst te Konstantinopel en te Athene. ïn alle Turksche wijken, in het bijzon der de Mahomedaansche handelswijken yan Konstantinopel werden versieringen aangebracht, of werd de vlag uitgestoken, toen het nieuws van de teekening van de conventie van Moedania binnenkwam. Of schoon de conventie waarschijnlijk an ders uitgelegd zal worden in ultra-nationa listische kringen, is het nieuws van de on derteekening door de meeste Turksche be woners toch met wezenlijke voldoening ontvangen. Het nieuws uit Moedania is te Athene biet gelatenheid ontvangen. De vredesconferentie. 'hans wordt de publieke aandacht ge vraagd voor de vredesconferentie, waar- Voor de conventie te Moedania den weg heeft geëffend, wordt uit Londen gemeld, Algemeen wordt opgemerkt dat het voor stel van Angora om deze conferentie te Smyrna te doen plaats hebben, niet kan worden aanvaard. De bladen zijn voor de keuze van een neutrale plaats, dóch niet zoo ver van Angora, dat daardoor gedu rende de onderhandelingen storende ver tragingen in de communicatie tusschen de Turksche gevolmachtigden en hun regee- bing ontstaan. De „Daily Telegraph" verneemt dat het 'de wensch der Britsche regeering is, dat de Britsche Dominions, in het bijzonder Australië en Nieuw-Zeeland, die zoo'n groot aandeel hebben gehad in den oorlog tegen Turkije, aan de conferentie als le den van de delegatie van het Britsche rijk teel namen. De Geallieerden vragen am nestie voor Grieken, Arme niërs en Circassiërs. De correspondent van de „Times' te Konstantinopel meldt, dat in verband met het bericht, dat de regeering van Angora voornemens is om alle Ottomaansche Grie ken, Armeniërs en Circassiërs, die sedert 11919 in het Grieksche leger in Klein- Azië of in Thracië hebben gediend,^ voor den krijgsraad te brengen en hen, indien zij schuldig worden bevonden, terecht te stellen, de geallieerde gezanten gisteren een gemeenschappelijke nota aan de re- geering van Angora hebben gezonden, Waarin zij wijzen op de wenschelijkheid om een algemeene amnestie voor de min derheden af te kondigen. De meening van Franklin Bouillon. Franklin Buoillon heeft een correspon dent van de „Excelsior" in Konstantinopel te woord gestaan. Hij betoogde dat de bij eenkomst te Moedania hel meest prakti sche middel was om elk incident te ver mijden en het ten uitvoer leggen der be sluiten van Parijs te verzekeren. Voor het regelen van de algemeene voorwaarden tan den Oosterschen vrede zal een andere (onferentie moeten volgen. Franklin aeht- i,et waarschijnlijk dat deze in een Ana- toldsche havenplaats zal worden gehouden, want volgens hem kan geen conferentie van nut zijn zonder de rechtstreeksche deelneming van de vertegenwoordigers van het nationalistische leger en de regeering. Men dient dus een punt uit te kiezen, van waar men in directe verbinding met Moes- tafa Kemal en de Nationale Vergadering slaat. Franklin Bouillon verklaarde ten slotte nog dat in het nieuwe historische tijd perk, dat zich voor Turkije opent, het beginsel, waarop men zich inspireert, moet zijn: het vergeten van het verleden. De Vereenigde Staten en de vrijheid der Dardanellen. De Washingtonsche correspondent van de „Times" meldt dat uit berichten uit Parijs het voornemen blijkt om de Ver eenigde Staten uit te noodigen om deel te nemen aan de Vredesconferentie in zake het Nabije Oosten. De correspondent verklaart dat de vraag of de Vereenigde Staten zich daartoe zullen laten vin den, ervan afhangt, of de afkoer van het Amerikaansche volk om zich in te laten met de problemen van Europa, in het bijzonder ten aanzien van de Dardanellen, zoodanig verminderd is, dat de regeering redelijkerwijze steun kan verwachten voor interventie op een be perkte schaal. Indien de teekenen van het oogenblik te vertrouwen zijn, zoo zegt hij verder, is dit inderdaad het ge val, zoodat, indien ook Harding en Hug hes deze teekenen vertrouwen, volgens de meening van bepaalde kringen de Vereenigde Staten zich bereid zullen ver klaren, een vertegenwoordiger naar Skoe- tari te zenden met de uitdrukkelijke op dracht dat hij alleen aan de besprekin gen over de vrijheid der Dardanellen deel zal nemen en 'onder beding dat het feit van zijn tegenwoordigheid ter conferentie geen enkele verplichting me debrengt voor de Vereenigde Staten om deel te nemen aan de administratieve maatregelen, waartoe besloten zal wor den. De toestand in Griekenland. Uit Athene verluidt dat de binnen- landsche toestand in Griekenland kalm is. Niettemin is het besluit met betrek king tot den staat van beleg aan den Ivoning ter onderteekening gezonden. De financieele moeilijkheden van het land worden ingewikkelder door de aan komst van nooddruftige vluchtelingen, wier aantal voortdurend toeneemt. De regeering teekende een overeenkomst met de Grieksehe nationale bank voor een leening van 200 millioen goudfranken voor de bestrijding der onmiddellijke be hoeften. Ondanks de opgewondenheid heerscht er tijdelijke rust in de politieke wereld. Zoowel voorstanders als tegenstanders der regeering reserveeren blijkbaar hun zwaar geschut tot Lloyd George zijn po sitie te Manchester zal hebben uiteenge zet. De eenlge uitzondering is Mc Curdy, de liberale whip en raadsman van Lloyd George. Mc Curdy zeide gisteren in een interview: Laat ons ten Spoedigste terug- keeren tot de binnenlandsche kwestie, daar de vrede van het hoogste belang is niet alleen in Europa, maar ook hier te lande. Wij wensohen een vrede in de Britsche nijverheid tusschen werkgevers en werknemers, gebaseerd op betere waarborgen tegen werkloosheid en schommelingen in het bedrijf, en zoo voort. Dit zijn' problemen, waaraan naar ik hoop het nieuwe parlement veel tijd zal wijden. Deze uitlating wordt in eenige kringen beschouwd als een aanwijzing voor Lloyd George's nieuw program. Terwijl de onderteekening van de over komst van Moedania den internationalen toestand gemakkelijker gemaakt heeft, is de polilieke toestand van Britannië inge wikkelder geworden. Allerlei geruchten doen de ronde. Terwijl in sommige krin gen spoedige verkiezingen, voorspeld wor den, spreekt men in andere van het ont slag van Lloyd George en de vorming van een zuiver unionistische regeering met Balfour als premier. Al deze speculaties rusten niet op een definitieve basis. Naar verluidt, heeft Lloyd George zi-h niet uitgelaten over zijn voornemens. Hij is thans buiten ter voorbereiding van de rede, welke hij Zaterdag te Manchester houdt. Met het oog op de noodwendigheid van de goedkeuring van de wet, welke de Iersche grondwet ratificeert, welker goed keuring door de Iersche Wetgevende Ver gadering thans verzekerd lijkt, is het waarschijnlijk, dat de regeering het parle dat de verkiezing zal worden uitgesteld tot na de sluiting van de parlementaire zitting. Uit de Engelsche bladen blijkt, dat Dinsdagmiddag in de officieele woning van Chamberlain een bijeenkomst plaats had van de unionistische ministers Horne, Curzon, Peel, Worthington Evans, Lee, Stanley Baldwin, Griffith-Boscawen en Crawford, volgens de „Times" ten ge volge van een aanval op den premier uit een onverwaohten hoek, waardoor de moeilijkheden in den boezem der unionis tische partij werden vergroot. Er zou een nog steeds groeiende vervreemding on der de unionisten van de coalitie in haar tegenwoordigen vorm geconstateerd wor den. Men zou geen bezwaar hebben tegen het beginsel van coalitie en zou ook niet gaarne zien, dat de komende verkiezingen tot resultaat hadden, dat een individueele partij in staat zou zijn een kabinet te vor men en in het leven te houden. De onte vreden unionisten zouden alleen bezwaar hebben tegen een coalitie, waarvan Lloyd George de leider is. Dit bezwaar zou ge deeltelijk zijn oorsprong vinden in het verlies van vertrouwen in den premier en ook in de sterker wordende meening, dat een coalitie, die voornamelijk op unionis tische stemmen steunt, een unionist aan het hoofd dient te hebben. De unionistische leiders zouden niet bijeen zijn geroepen om zich bezig te houden met een plotse ling opgetreden crisis het aantal onte vreden unionisten is nog altijd in de minderheid doch met een hardnek kige en zich uitbreidende wanorde, die tot nog toe is beperkt, doch niet gestuit kan worden. De „Daily Chronicle" (het blad, dat ge acht kan worden het best van Lloyds Ge orge's doen en laten op de hoogte te zijn) yerneemt, dat alle coalitie-liberarale volgelingen die Lloyd George raadpleeg de, hem aanraden, spoedig algemeene verkiezingen uit te schrijven en dat en keten hunner hem adviseerden, om als premier af te treden. In dit geval iou Austen Chamberlain de aangewezen man zijn om een regeering te vormen, doch hij heeft volgens de „Daily Chronicle" aan zijn vrienden medegedeeld, dat hij in dit geval den koning zou adviseeren, het. parlement te ontbinden, zoodat ook in dit geval algemeene verkiezingen zou den plaats hebben. De drie voornaamste Britsche hulp- organisaties hebben een gemeenschap pelijk beroep gedaan op het publiek, om gelden tot het verleenen van hulp aan de slachtoffers van den hongers nood in Rusland en van de gebeurte nissen in het Nabije Oosten. Het beroep wijst er op, dat het totaal aan fondsen, dat de drie organi saties in de afgeloopen twaalf maan den hadden ontvangen, giften in na- tura medegerekend, ongeveer een mil lioen pond sterling bedroeg. Deze som had in staat gesteld om 520.000 volwassenen en 417.000 kinderen in het Wolgogebied te ondersteimen. De brandende quaesitie van t oogen blik wat het werk in Rusland betreft was, te voorzien in de behoeften van vele duizenden weezen en andere kin deren, die door de Rritsche welda digheid in het leven waren gehouden. Voor dit doel is 300.000 pond ster ling noodig. Zich bezig houdend met de positie der uitgewekenen te Smyrna en el ders in het Nabije Oosten wordt mede gedeeld dat meer dian 400.000 van deze ongelukkigen de wijk hebben ge nomen naar onderscheidene deden Van de kust van Europa en Kleirj- Azië en thans verstoken zijn van de eerste levensbenoodigdheden. Voor dit werk is 100.000 pond sterling noodig. Een telegram van het N. B. meldt: dat volgens de „N. Berl. M. Zde rijksregeering heeft geweigerd de voor-, stellen aan te nemen betreffende glij dende loonschalen voor haar Ambtenaren, daar de economische gevolgen niet te overzien en de practische bezwaren te groot zouden worden. De Noord-Atlantische öcheepvaartcon- ferentie ging niet overtot het bepalen van haar standpunt ten aanzien van de beslissing van den procureur-generaal der Vereenigde Staten inzake het ver voer van sterken drank .binnende drie mij lsgrens. Gemeld wordt echter dat alle passagiersschepen, die deze week uit Li verpool naar Amerika zullen vertrekken, den gebruikelijken voorraad sterken drank zullen medenemen. De Amerikaansche reeders zijn geneigd bepalingen van het drankverbod doch zij dringen aan op .de ^afdoening van het ontwerp-seheepvaartsubsidie. De reeders- bond deelde mede, dat hij verwachtte dat de vrienden van het drankverbod hun toestand zouden inzien en ten krachtigste zouden pleiten om den Amerikaanschen schepen den noodigen steun te geven. De „N. Berl. M. Z." meldt, dat de justitie te Essen bij den Eigenaar van een spiritusstokerij onregelmatigheden en belastingontduiking tot een bedrag van honderd millioen heeft ontdekt, geduren de twee jaar voortgezet. Twee jaar gele den was de man arm, thans is hij mil lion air. Een aantal door hem gekochte huizen is in beslag genomen, hijzelf ge arresteerd evenals een douanebeambte. Volgens een draadloos N. T. A.-be licht uit Tokio trekken de troepen van generaal Dieterichs, het hoofd van de regeering te Wladiwostock, in gedemo- raliseerden toestand terug ten gevolge van een aanval van Sovjettroepen der republiek in het Verre Oosten. Dezer dagen werd bericht, dat de wei gering van den Baad van Volkscommis sarissen om de door Krassin met Urqu- hart gesloten overeenkomst goed te keu ren, Krassin er toe zou hebben ge leid, ontslag te vragen als vertegen woordiger van de Sovjet-regeering. Thans lezen wij in een telegram van den Ber- lijnschen correspondent van de „Daily Telegraph," dat Litvinof in een bijeen komst van journalisten te Berlijn, waar hij mededecling deed van de verwerping van de overeenkomst, naar aanleiding va.n een vraag van een dor journalisten heeft verklaard, „dat bolsjewistische mi nisters het nooit oneens zijn en nimmer aftreden." Het stemt tot dankbaarhed, zegt de „Ned.," dat Minister Van Dijk een ener gieken maatregel nam om de godslaster lijke gewoonte van het vloeken, welke he laas bij sommigen ook in militairen kring steeds nog bestaat, tegen te gaan. „Het nieuwe Reglement van Krijgs tucht, vastgesteld bij Koninklijk Besluit van 31 Juli 1922 (Staatsblad no. 476), bevat omtrent het vloeken de navolgende verbo d sbepaling Artikel 22Den militair is verboden: a. het bezigen van vloeken en godslaste ringen, van onzedelijke taal of liederlijke uitdrukkingen, zoowel buiten als in dienst." In verband hiermede herinnert het blad tevens aan het voorschrift van artikel 272: „De meerdere die nalaat op te treden tegen de te zijner kennis gekomen krijgs- tuchtelijke vergrijpen, maakt zich daar door zelf aan een krijgstuchtelijk vergrijp schuldig." Mogen officieren, onderofficieren en soldaten het mogelijke doen om deze be palingen na te leven! Of wèl (wat nog beter was) moge spoedig blijken, dat on ze militairen zulk een voorschrift met be hoeven, omdat de zonde.van het vloeken uit hunnen kring voor goed verdreven werd." Woensdagmiddag te kwart over vijf bracht Z. D H. Mgr. Callier een bezoek aan het R. K. Mariniershuis te Amster dam. De heer Th. F. M. Schaepman heet te mamaens 't bestuur der R.K. Mil. Ver- eeniging „Voor Kerk en Vaderland Mgr. welkom Na dezen welkomstgroet hield Mgr. een korte toespraak, waarin Hij dankte voor de vriendelijke ontvangst welke hem te beurt gevallen was. Het verheugt mij, zoo vervolgde Mgr. dat een veertigtal ma riniers zich verbonden hebben om hier hun ontspannirigs-uren door te brengen, niet om die hun van harte gegunde ont spanning, maar om den mood dien zij daardoor oonen als katholiek en om daar voor openlijk uit te komen. Moed, dap perheid zijn de eerste onder de militaire deugden Wij weten dat onze mannen, onze mariniers, onze landsoldaten, wan neer het er op aankomt zich moedig zul len gedragen. In één zaak ontbreekt hun echter de moed wel eens. Er schijnt veel meer moed toe noodig om uit te komen voor zijn beginsel, dan om in het vuur te gaan. Moge in lengte van dagen dit Tehuis een plecht-anker zijn voor de goede, katholie ke en daarom plichtsgetrouwe vaderlands- lieven de mariniers. Nadat Pater Klessens Z. D. H. had be dankt voor zijn bezoek en voor zijn har telijke woorden en den wensch hnd uit gedrukt dat dit bezoek een blijvenden in druk op de jongens zou maken gaf Mon seigneur aan allen zijn Bisschoppelijken, zegen. In de leeszaal lagen eenige producten van houtsnijwerk en figuurwerk tentoon- Het Kamerlid de heer Deckers heeft een aantal amendementen ingediend op het wetsontwerp,, houdende regeling van het Levensverzekeringbedrijf. Een er van heeft tot strekking te voorkomen dat tot stichting van een on derneming tot uitoefening van het le vensverzekeringbedrijf samenwerking van slechts enkele personen voldoende is. Ter toelichting van een ander amen dement merkt de voorsteller op, dat het noodig kan zijn dat in het belang der Nedeiiandsche verzekerden het ontslag van den vertegenwoordiger eener bui- tenlandsche onderneming tijdelijk wordt uitgesteld. Hij acht hpt wenschelijk, dat, in afwachting van de voorschriften bij Algemeenen Maatregel van Bestuur te geven, de Verzekeringskamer reeds thans het middel verkrijgt om zoo'n uitstel te doen plaats hebben. Men schrijft ons: Te Utrecht is op Zaterdag 7 October j.l. de Bondsvakgroep voor de Bank bedienden opgericht. 27 afdeeling-vak- groepen waren vertegenwoordigd, ©en be stuur van drie personen werd benoemd. De Bondsvoorzitter gaf eene uitvoerige uiteenzetting over het verloop der on derhandelingen met de B. K. Bankiers- vereeniging inzake het collectief con- tracht. Hierna had eene geanimeerde en uit voerige gedachtenwisseling plaats. Be sloten werd over te gaan tot een uit voerig onderzoek over de huidige rechts positie van onze leden Bankbedienden. Bij de rondvraag gaf men zdjn onte vredenheid te kennen over de verkeerde toepassing door sommige patroons van den vrijen Zaterdagnamiddag,, terwijl ook afkeurend werd gesproken over het lange uitblijven van den algemeenen maatregel van bestuur inzake werktij den voor de bedienden. Men schrijft ons: Wordt het plan tot de vestiging van een Amsterdamsche voorstad van 20.000 woningen op de heide der Laarder Le gerplaats werkelijkheid, dan beteekent dit voor Stad en Lande een financieele transactie van belang; de bouw toch zal gekenmerkt worden door een opeenhoo- piag van stadsperceelen, maar naast hy giënische woningen, vragen om ruimte, kerken, scholen, speelplaatsen, pleinen, plantsoenen en breed© wegen. Ten hoog ste zullen 50 woningen per H.A. kunnen verrijzen. Een der Gooische architecten kwam zelfs tot 20 25 per bunder; in elk geval zal dus 20.000:50, dus 400 H.A. gebied van Stad en Lande noo dig zijn, of c.a. 20 °/o van haar geheeL heidebezit. Amsterdam zal dan ook het geheele complex moeten koopen, want verbrokkelde gedeelten hier en daar te laten overblijven, zou geen raison hebben. Ten slotte de prijs. In 1919 bood de Minister van Oorlog voor hetzelfde ter rein f 600 per H.A. als oefeningsgele genheid. De Erfgooiers-vergadering acht te dezen prijs eenstemmig veel te laag en sindsdien is de grondprijs voor woning bouwterrein in het Gooi enorm gestegen. Gedeelten van de bewuste heide nabij den weg Hilversum-Laren, staan op f 1 I f 1.50 per vierkante meter. Herhaalde lijk heeft Stad en Lande de laat ste jaren heide verkocht van f 0.40 lot f 1. Het staat dan ook vast, dat de verkoopsprijs minsltens f 1000 per H.A. zal moeten bedragen en waar de totaal oppervlakte voor deze woonstad, die min stens tot verdubbeling van het Gooische inwonertal zal leiden, aanmerkelijk groo- ter zal blijken dan het bovenaangenomen minimum (2 K.M. iu het vierkant) zal de transactie tusschen de hoofdstad en Stad en Lande minstens over één mil lioen gulden loopen. De Middenstand sbesturenband 's-Gravenhag© heeft in een schrijven aan den Minister van Justitie gewezen op de voortgaande onbillijke benadeeling van het particulier bedrijfsleven, indien de Minister den arbeid in gevangenissen op neg uitgebreider schaal doet voortzetten. De bond acht vergrooting van werkloos heid, met de daaruit voor het Rijk voort spruitende werkloosheidszorg, een ern stige reden om door de Begeering een voorzichtige politiek te dezen aanzien te doen volgen. Ter verduidelijking van een en ander en het verkrijgen van een gezaghebbend oordeel over de bezuinigingsmethoden, die het Bijk, bij het geven van arbeid aan gevangenen en hij het centralisee- ren van zijn inkoopen, in het Centraal Inkoopbureau, doet plaats vinden, zal de bond zich tot enkele bekende economen wenden en hun verzoeken hun oordeel te willen kenbaar maken over de, naar d« ffieening rak den Bond, geheel ver keerde heznirigi g poli iek der regeering die thans aan het particuliere bedriji arbeid onttrekt. Bij een en ander let het Bijk meer op directe geldelijke re sultaten dan op meer ideëele en mensch- kundige opvattingen. Gedacht werd aan de thans bij enkek Rijksdiensten plaats vindende bedrijfsme- chaniseering vooral op administratief ge bied, waardoor werkkrachten worden ont slagen met allerlei treurige gevolgen voor de Maatschappij. Het Rijksvoordeel volgen sommige ge meenten na en een en ander is oorzaak, dat de toch reeds overal merkbare cri sisgevolgen, onnocdig worden vergroot. De schatkist moet bovendien soms groo- te uitgaven doen, tot aanschaffing var de, voor bezuiniging noodige machines. Een en ander leidt tot schijnbezuini- ging. Zitting van Donderdag 12 Oct. De nieuwe leden, de heeren Rutten, v. d. Heuvel, Heukels eu Rutgers vaï Rozenburg worden beëedigd. De interpellatie-K. ter Laan. inzake het nieuwe reglement betreffen de de krijgstucht wordt toegestaan en zal op een nader te bepalen dag worden gehouden. De interpellatie-Toelstrt. over den pensioensaftrek van ambtena ren wordt eveneens toegestaan en zal worden gehouden bij de behandeling van de staatsbegrooting. Aan de orde is het wetsontwerp tot goedkeuring van het ontwerpverdrag van Genua ter vaststelling van een mininfum leef tijd van toelating van kinderen tot den arbeid op zee, het voorbehoud der be voegdheid tot toetreding tot de ontwerp verdragen van Genua betreffende plaat sing van zeelieden en betreffende de schadeloosstelling voor werkloosheid in geval van verlies van het schip door schipbreuk. De heer BEUMER, A. R., heeft be zwaar tegen de terminologie van de ont werpen die niet Nederlandsch maar Vol- kenbondsch is. De heer MONTE VERLOREN, A. R., had liever gezien dat de beslissing der Kamer eerst was gevraagd als de de finitieve toetreding tot de verdragen ter sprake komt. De heer BRAUTIGAM, S. D. A. P., beveelt aanneming der ontwerpen aan. Minister AALBERSE betoogt dat er terminologie der grondwet zooveel moge lijk moest worden aangepast aan de ter minologie van het Volkenbondsverdrag. De ontwerpen worden aangenomen z.h.s. Zonder beraadslaging of stemming wordt aangenomen het wetsontwerp tot goed keuring der overeenkomst met de Kon. Holl. Lloyd betreffende het vervoer va» de briefpost. Spoorwegnaasting. Aan de orde is het wetsontwerp tot naasting van den spoorweg langs Win terswijk naar de Pruisische grenzen in de richting van Borkum en Bochelt. De heer MARCHANT, V. D„ bepleit aanhouding omdat de naastingsvoorwaar- den zijn gebaseerd op gunstige jaren en dus bij de tegenwoordige ongunstige omstandigheden een strop zou beteekenen. MINISTER VAN SWAAY betoogt dat de rechterlijke uitspraak wel eens een ongunstiger uitslag zou kunnen geven dun exploitatie bij overneming voor 3l/2 millioen. De motie-Marchant betreffende uit stel van de behandeling, wordt aan genomen met 69 tegen 17 st. Aan de orde is het wetsontwerp tol regeling van het levensverzekerings- bedrijf De heer VAN BRAAMBEEK S.D.AV meent, dat de Staat bij zooveel inmen ging in het bedrijf zich niet had mo gen onttrekken aan de geldelijke ver antwoordelijkheid. Hij pleit voor een gemengd Staatsbedrijf. Spr. zal voor 't ontwerp stemmen, omdat het in ieder geval meer waar borgen geeft aan verzekerden. De heer VAN GIJN betoogt, dat ook hij binnenlandsche maatschappijen voor verzekerden een gewaarborgd executieobject niet mag ontbreken door hun voorrecht te geven op een afzonderlijk te beheeren premie- reservefonds. De heer TROELSTRA S.D.A.P. meent dat Staatstoezicht evenzeer noo dig is op andere verzekeringsbranches vooral brandverzekering. De heer VAN RIJCKEVORSEL R. K. ontwikkelt bezwaren tegen de premie reserve. MINISTER HEEMSKERK verklaart dat het aannemen van het amende ment-Van Gijn betreffende premie reserve intrekking van het ontwerp zou meebrengen, omdat het omwerking van het ontwerp zou noodig maken. Te kwart over 5 wordt de verga dering gesloten. 100

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 5