Derde Blad KERK ER SCHOOL 13 October 1922 Hoe de groeien leven. De Provinciaal der paters Franciscanen. Het moeielijke Staatsexamen. échtste Algemeene Directeuren dag der Mariacongregaties in Nederland. Mgr. J. Aelen. Eucharistisch Congres en de Derde Orde. GEMENGD NIEUWS. Het controleeren van legkippen. Een valuta-tandarts. De gedaante-verwisseling van «Had ie me maar." Zwendel met pseudo-rldderorden. Een spoorwegongeluk bij Weesp. Een klacht. Door slechte raapolie. Knoeien met banderolles. De brand in de garage in Den Haag. Een dure wethouder. KORTE BERICHTEN. Ontsporing. Kolossale aardappel. KUNST EN KENNIS. Iets over acoustiek. Een electrische hamer. ORDE EN ARBEID. Het conflict in de Sigaren- nijverheid. LEGER EN VLOOT. Bezuiniging bij het Marine-etablis sement te Amsterdam. LANDBOUW EN VISSGHERIJ. Het opruimen van uitgediende hoenders. De bietencampagne bii Aalsmeer, *Mi- I. - De HoogEerw. Provinciaal der Min derbroeders pater Simon Bennenbroek, ■wordt einde dezer week per s.s. „Gelria" bier ter lande terugverwacht van zijn lisitatiereis in de Franciscaner-missie \n Brazillië. Men schrijft aan het „Vad.": Eenigen tijd geleden maakte het „Vaderland" melding van de bevordering aan de Leidsche universiteit tot doctor in de rechtswetenschap van den heer C. Kruyf, bloembollenhandelaar te Sassen- heim. De heer Kruyf zag, ondanks zijn drukke zaken en zijn gevorderden leef tijd de heer was toen 50 jaar kans zich op het staatsexamen toe te leggen en 't diploma te behalen. Na 3 jaar studie aan de Leidsche universiteit behaalde hij daar toen den doctorstitel. Teekenend voor het staatsexamen zoo ongeveer schreef bet „Vaderland" naar aanleiding van deze kranige praestatie, was dat de heer Kruyf over het staats examen niet alleen langer heeft moeten doen dan over zijn universitaire studie, maar ook, dat hij aan de universiteit over alle examens maar eens heeft gedaan, terwijl hij het staatsexamen meermalen heeft moeten doen. Naar aanleiding van een en ander schrijft de „Tijd": Bovenstaande kwam bij ons in herin nering, toen wij vernamen, dat Donder dag aan de Leidsche universiteit de heer L. Weijl te Leiden met gunstig gevolg het candidaatsexamen in de rechtswetenschap heeft afgelegd. Genoemde heer was tot zijn 28e jaar bij zijn vader, die een broodbakkerij had, werkzaam en moest iederen nacht - de nachtarbeid was toen nog niet afgeschaft arbeid verrichten. Nochtans de heer Weijl gevoelde zich sterk aangetrokken tot de rechtsstudie was de nachtarbeid voor den heer Weijl geen beletsel om zich voor het staatsexamen te bekwamen. Doch jaar in, jaar uit werd de heer Weijl afgewezen, verschillende keeren alleen op grond van een onvoldoend cijfer voor wiskunde, ofschoon aan de staats commissie was overgelegd een attest rtm prof. van der Hoeve, hoogleeraar in de oogheelkunde te Leiden, waarin deze ver klaarde, dat de zeer slechte toestand van de oogen van den heer Weijl geen studie van wiskunde, meer speciaal meetkunde, toeliet. Dertien jaren lang heeft de staatsexamencommissie den heer Weijl het diploma voor bekwaamheid tot studie aan de universiteit onthouden. Eindelijk is de commissie, waarschijn lijk mede tengevolge van de actie door den heer Weijl tegen de steeds terug- keerende rigoureuze beslissing der staats examencommissie gevoerd, gezwicht en heeft hem het diploma toegekend. En ziet, nauwelijks een jaar later, namelijk Donderdag, slaagt de heer Well aan de Leidsche Universiteit ineens voor het kandidaatsexamen in de rechtsweten-- schap. Bij de uitreiking van het diploma zeide de voorzitter der faculteit, prof. mr. J. van Kan, dat het haar een genoegen was den heer Weijl als canditatus juris te kunnen begroeten. Dinsdag li. werd in „Musis Sacrum" (e Arnhem ide achtste algemeene Directeu rendag der Maiiacongregatdes in Neder land gehouden onder voorzitterschap van den HoogEerw. heer M. Glaudemans. De ken-Pastoor dier stad en Kanunnik van het Metropoliteaii Kapittel van Uitrecht. Reeds 3 Jutnii dezes jaars ontving de voorzitter van Z. D. H. den Aartsbisschop van Utrecht, Mgr. Henricus van de Wete ring, een schrijven dat luidde: De aanstaande Directeuren-vergadering der Maxia-congregaties begroeten Wij met groote belangstelling en Wij smeeken Gods zegen over de vergadering en haar werk- laamheden af. De Aartsbisschop t HENRICUS. Het doel van dezen Directeurendag zou volgens een in Maastricht 1921 met alge meen© stemmen aangenomen voorstel zijn: „een sterke propaganda voor de Ma riacongregaties te voeren in het Aartsbis dom Utrecht.'' De inleiders moesten daarmede reke ning houden en nog eens de meest alge meene princiepen belichten en verklaren, omdat er auog velen zijn, die de heilzame werking der Mariacongregatie niet ken nen of daarover de meest scheeve voor stellingen hebben, zooals onlangs weer bleek op het R.K. Jeugdcongres. Pastoor H. van Ruth S. J., de grond legger van het Algemeen Secretariaat, was hier wel de meest aangewezen inleider, Idie na het welkom- en openingswoord van den voorzitter en na het jaarverslag van den olg. secretaris nog eens uitlegde in «en bezielend en overtuigend betoog: „We nen, Doel, Werking der Mariacongregatie'' en daarbij de volgende stellingen bewees: 1. De Mariacongregatie is een vereeni- ging, waarin hoogstaande katholieke man nen en vrouwen van eiken leeftijd en stand zich toewijden aan Maria, om door bare hulp in zichzelf en in anderen haar verheven deugden aan te kweefken to ge heel hun leven, volgens den leefregel ,(Tit- VI) der Mariacongregatie. 2. Haar doel is dus: het vormen van loekenapostelen, die nit innige liefde tot Gods Moeder het Marda-ideaal in zichzelf en in anderen trachten te verwezenlijken en zoo in alle rangen, staten en leeftij den een kern vormen van volmaakte chris tenen en echt-ka Iholieke werkers. 3. Hare geschiedenis- bewijst, dat zij niet het minst in onze tijden volkomen in Staat is <fit tweevoudig doel te bereiken. Om voort te bouwen op de grondregels door het R.K. Jeugdcongres aangegeven, behandelde de tweede inleider, Kapelaan W. de Jong te Hilversum: „Jeugdorgani satie en Jeugdcongregatie" en ontwikkel de en bewees de volgende stellingen: 1. Er bestaat tusschen onze tegenwoor dige jeugdorganisatie en de goed-georden- de Mariacongregatie eeni drievoudig we zensverschil: a. de Jeugdorganisatie wil massa-orga nisatie de Mariacongregatie wil kern vorming. b. die Jeugdorganisatie is daarom losser Opgebouwd, opdat er plaats zij voor allen de Mariacongregatie is het streng-ge- daseiplineerde keurkorps; c. de jeugd-organisatie strekt hare werk zaamheid uit over geheel het jeugdleven in ai zijn geledingen de Mariacongre gatie bemoeit zich per se alleen met de godsdienstig-zedelijke belangen. 2. Uit het bestaan dezer verschijnselen volgt, dat Jeugdorganisatie en Jeugdcon gregatie zich vrij en onafhankelijk van elkaar moeten kunnen bewegen en ontwik, kelen. Er worde dus tusschen deze twee niet een physiiek .verband gelegd: de Con gregatie. worde niet een onderdeel yan dg Jeugdorganisatie, noch worden Congre gatie en Jeugdorganisatie vereenzelvigd. 5. Wel worde tusschen Jeugdcongrega tie en Jeugdorganisatie een moreel ver band gelegd en wel in dezen zin, dat de Jeugdcongregatie zich plaatse midden in de Jeugdorganisatie, om daar door voor beeld en apostolische daad haar heilzamen invloed te doen gelden. 4. Wat nu de practische uitvoering dezer ideeën betreft: gezien het groote nut, dat het lidmaatschap eener Mariacongregatie voor de schoolvrije jeugd beeft, richte men, voor zoover zulks mogelijk is, in iedere parochie een of meerdere Congre- Congregaties staan los van ieder vereern- gaties op voor de schoolvrije jeugd. Deze gingsv erband; de leden echter der Congregaties zijn lid der betreffende Jeugdvereeniging en zujlen juist to en door de Congregatie leeren, van die ver- eenigingen de kracht en de ziel te zijn. De Jeugdorganisatie zal het zich tot plicht en eer rekenen te bevorderen, dat hare leden zooveel mogelijk lid der Con gregatie zijn. 5. Het is wenschelijk en in overeenstem ming met de Statuten der Mariacongrega tie (art. 4), dat men verschillende Congre gaties heeft voor de verschillende standen en leeftijden. Na elke inleiding werd in een hóóg- slaand debat vruchtbaar van gedachten ge wisseld en kwam men tot zeer practiscne besluiten. Uit alle deelen des lands waren de Eer waarde hoeren Directeuren en belangstel lende Geestelijken opgekomen, onder wie tot aller leedwezen gemist werden de HoogEerw. heeren Mgr. Bosman, Mgr. Starink, Mgr. Dr. Aniens, Deken Rath, Plebaan Adelmeijer, die o.a. kennis ga ven verhinderd te zijn. Zoo heeft de Congregatie-idee weer meer veld gewonnen en zullen ongetwij feld in korten tijd vele Congregaties wor den opgericht, vooarl voor de jeugd, daar de vergadering eenstemmig van gevoelen was, dat de Mariacongregatie „de" gods dienstige wereeniging is, voor de rijpencre jeugd, die door Maria's navolging moet gebracht worden tot Christus: „Per Ma- riam ad Jesum." De toestand van Z. D. H. Mgr. J. Aelen, Aartsbisschop van Madras, die thans bij de Zusters op Mariënburg te 's-Hertogeribosch vertoeft, is de laatste dagen wat beter. Het Centraal Bureau der Derde Orde te Weert verzoekt opname van het vol gende: In zeer vele onzer Derde Orde-veree- nigingen in het Bisdom Haarlem is het een vroom gebruik, dat de tertiarissen tijdens Veertig-urengebed of Aanbid- dingsdagen -een bloemenhulde brengen aan het H. Sacrament des Altaars Nu de wensch is uitgesproken dat tij dens de dagen van het Eucharistisch Congres bij elk tabernakel een schat van bloemen prijke, roepen wij alle bij on ze Federatie aangesloten tertiarissen-ver- eenigingen jn het bisdom Haarlem op om door hare krachtige medewerkingen deze grootsche bloemenhulde te doen «lagen op schitterende wijze. Waar een dergelijke actie begonnen is, behooren de talrijke tertiarissen op de eerste plaats ijverig mede te werken .terwijl zij on der leiding van den ZeerEerw. direc teur elders wellicht het initiatief kun nen nemen. Een in alle opzichten krachtig me dewerken tot welslagen van dit heerlijk Congres moeten alle tertiarissen zich tot eereplicht rekenen. Dit vraagt van hen hun heilige Vader Franciscns, wiens bni- tengemeene liefde tot de H. Eucharistie door allen wordt erkend. Dit vraagt van hen de geest der D*>rde Orde, welke door de groote mannen „een school der Eucharistie-vereering" is genoemd. Dit vraagt van hen hun beroemde mede broeder Sint Paschalis Baylon, die tot Patroon werd verheven van alle Eucha ristische Congressen. Tijdens het Eucharistisch Congres mo gen de tertiarissen toonen, dat zij in 't bisdom Haarlem een grootmacht zijn ge worden, die werken wil voor alles, wat goed en edel is, en wel heel bijzonder, wanneer bet geldt den Christus Eucha- risticus. Naar de Tel. meldt, heeft de heer Middelman, fokstationhouder der Pluim- veefokkers-vereeniging „De Barnevelder" te Barneveld, een methode gevonden, waardoor de controle der zoogenaamde valnesten in buitengewone mate wordt vergemakkelijkt. Moesten voorheen alle nesten om het uur worden geïnspecteerd, om te onderzoeken of ook een der kippen had gelegd, na toepassing van bedoelde methode is het voldoende slechts eens per dag, en wel des avonds, een rondgang langs de nesten te maken. Op eenvoudige wijze heeft de heer M. op den rug der kippen een garnituurtje aangebracht, waarin zich een stukje gekleurd "krijt be vindt, dat, wanneer de hen een bezoek aan het nest brengt, automatisch een streepje zet op een aan de valklep aan gebracht stukje wit papier. En aange zien, terwijl de klep, nadat de kip het nest heeft verlaten, niet voor de tweede maal door de beesten zelf kan worden geopend, is uit de kleur der krijtstreep op te maken, welke hen heeft gelegd. Hoewel deze uitvinding, waarvoor reeds octrooi is aangevraagd, uitstekend voldoet, is het toch de bedoeling haar nog te volmaken. De heer Middelman ds na melijk van plan, in plaats van krijt, op den rug der dieren een stempeltje aan te brengen, dat het eigen nommer der kip op het papier afdrukt, waardoor de mo gelijkheid van een vergissing geheel is uitgesloten. Te Beek bij Nijmegeh wordt 's Woens dags om de 14 dagen door een Duitsch tandarts zitdag gehouden. Dat het daar druk loopt blijkt uit het feit, dat volg briefjes worden afgegeven. Op een dag bedraagt het aantal patiënten soms meer dan 50. Van heinde en verre komen de mensohen naar Beek om zich door den Duitscher te doen helpen. Goed gekleed, den baard verminderd tot een mooie, puntige kinbedekking, kon men „mijnheer Had-je-me-maar" dezer dagen des avonds in een der straten van Amsterdam zien loopen, terwijl hij van huis tot huis ging en in elke bus een brïeï wTerp, Wahrirf zrjri VeeEewbgen levensgeschiedenis stond vermeld en hij zioh veroorloofde den volgenden dag terug te komen met het verzoek, of men een heerlijk stuk zeep van hem wilde koopen. Dat ds dus de nieuwe carrière van den heer C. de Gelder, in wien men den „Had- je-me-maar" van vroeger nauwelijks terugkent. De „Maasb." ontving van bevoegde zijde de volgende waarschuwing: Wij waarschuwen voor een zoogenaam de Ridderlijke Orde, die thans in Italië is opgetreden. Het is eenvoudig een vereeni- ging zooals het Roode Kruis, het Gouden Kruis, de Militaire Broederschap in Italië, of zooals het Roode Kruis, het Witte Kruis, het Oranje Kruis, het Groene Kruis in Nederland, maar die zich thans bovendien zelf den titel van Ridderlijke Orde heeft gegeven, zonder daartoe het recht te hebben. Deze nieuwe vereeniging, die zioh Legioen van Eer dell 'Imma- colata Concezione noemt, is niet tevreden met het ridderschap, maar heeft in zich vereenigd de namen van twee beroemde Ridderorden, n.l. .het Legioen van Eer van Frankrijk en de Conception van Portugal en geeft als insignes uit het Malta-Kruis met hemelblauw emaille en een zwart lint. Men zij dus op zijn hoede, want het Malta-Kruis of Kruis van St. Jan kan al leen worden gegeven door de Souvereine Orde van Malta, in ons land vertegen woordigd door J. J. G. Baron van Voorst tot Voorst, voorzitter van de Eerste Ka mer, de Orde van' St. Jan, Balije van Utrecht, waarvan Prins Hendrik voorzit ter is, of door het Kapitel der Nederiand- sche Malleser Ridders. Wij wijzen in dit verband op de circu laires, die af en toe door zekeren Doucet of ook wel de Ghermont genoemd, van Parijs uit worden verzonden en waarin deze de onderscheidingen van verschillen de vereeniglngen van soherpscbutters e.d. „onderscheidingen" te koop aanbiedt. Van een van de wagens van trein nr. 106, die om negen uur 's morgens uit Groningen vertrekt en die om 12.46 te Am sterdam moest aankomen, is bij Weesp een as gebroken. Het eerste gedeelte van den trein kon, meit vertraging, de reis naar Amsterdam voortzetten. De laatste vier wagens moesten achterblijven. De rei zigers waren overgestapt in de voorste rij tuigen. Het verkeer ondervond ter plaatse vertraging doordat slechts één spoor be reden kon worden. Er is een trein met arbeiders en matera- lien uit Amsterdam naar Weesp vertrok ken om de spoorbaan vrij te maken. (Hbld.) Door de Nedorlandsche Apothekers-ver- eeniging ia bij den minister van Arbeid ©ene klacht ingediend over don heer A. H. van de Velde, inspecteur van de Volksgezondheid te Brrila, door wiens optreden het apothekers (en hun perso neel) onmogelijk wordt gemaakt over eenkomstig de bedoeling der regeering en volksvertegenwoordiging gebruik te maken van het bij de wet verleende recht van Zondag-, avond- en nacht sluiting van apotheken. Na het nuttigen van gebakken visch is de familie H., vertoevende in een woonwagen aan de Binckhorstiaan te 's-Hage, plotseling onwel geworden. Door den dadelijk gewaarschuwden Gemeente lijken Eersten Hulpdienst zijn eenige le den van het gezin ter observatie naar het ziekenhuis, Slijkeinde, vervoerd. Dadelijk werden de resten van <1® viseh in beslag genomen voor het on derzoek. De toestand van de patiënten is bevredigend. Naderhand werd ook zekere S. onge steld. Gebleken is, dat al deze personen met raapolie bewerkte spijzen hadden ge- nuttigd. In verband daarmee zijn bij van der B., filiaalhouder van de firma M., uit de Spaamestraat in de Resi dentie, 2 vaatjes raapolie in beslag ge nomen, terwijl gelast werd dëa overigen voorraad ter beschikking van de Justitie te houden. Maatregelen tegen de knoeierijen. Wij lezen in de „Msb.": Naar aanleiding van de berichten in de pers over het verhandelen en; om de sigaren plakken van reeds ge bruikte banderolles om aldus de ta baksbelasting te ontduiken, hebben wij eens te bevoegd er plaatse geïnfor meerd welke maatregelen tegen deze knoeierij zullen worden genomen. Men wees er op, dat de Tabaks wet reeds hierin voorziet. Artikel 64 dier wet bepaalt, dat hij, die opzette lijk gebruikte zegels (banderolles) te koop aanbiedt, aflevert of verkoopt, gestraft zal worden met 3 jaar ge vangenisstraf. De overtreder kan er dus niet met een enkele boete, afko men. Verder bepaalt art. 45 van de Tabakswet, dat reeds het in den win kel voorbanden hebben van gebruik te zegels, strafbaar is. De boete daarvoor bedraagt ten minste f 100 tot ten hoogste f 1000. Wanneer de koopers en verbande- laars van gebruikte banderolles zich deze strafbepalingen herinneren, zullen ze zich wel tweemaal bedenken, voor dat zij voor een in verhouding kleine winst zulk een groot risico willen be- loopen. Toen de Tabakswet pas in werking was, heeft men wegens onbekendheid der betrokkenen met deze nieuwe wet, het toezicht op de naleving ervan niet zoo heel scherp uitgeoefend. Thans is hierin echter verandering gebracht; de ambtenaren hebben op dracht gekregen nauwlettend op de naleving der Tabakswet toe te zien en bij overtreding pro ces-verbaal op te maken. Zoo zijn reeds eenige pro cessen-verbaal opgemaakt wegens het verkoopen en afleveren van gebruikte banderolles. Ook zal er tegen het ver handelen van gebruikte banderolles op het Waterlooplein te' Amsterdam krachtig worden opgetreden. Mm ver wacht dan ook, dat de gesignaleerde knoeierij spoedig (uit de wereld zal zijn. In verband met den brand van Woens dagavond in de „Mercurius" garage te 's-Hage, deelt men mede, dat de beide directeuren, de heeren K. en E. nog in politie-arrest blijven, totdat het onderzoek naar de oorzaak van den brand zal ziin afgeloopen, Ben Eacfiï ha den brand was 'de o'fiïclër van justitie ter onderzoek aanwezig, met den scheikundige dr. Blomberg, die ver schillende voorwerpen, vloeistoffen enz. in beslag liet nemen. Donderdagmorgen werd het onderzoek voortgezet, nu met den Rechtercommis saris mr. Rueb. .Dit onderzoek is nog niet geëindigd. In verband daarmede is het perceel voorioopig onder politietoezicht gesteld. Uit Leeuwarden wordt gemeld, dat het rapport in de veelbesproken kwestie van den Leeuwarder socialistischen oud-wet houder Schaafsma, waarvan, toen het nog geheim was een gedeelte in een der plaat selijke bladen is verschenen thans is ter visie gelegd. In dat rapport wordt o.a. gezegd, dat de heer Schaafsma als wethouder 'in ge zelschap van anderen, te vele zeer dure reizen voor rekening der gemeente heeft gedaan dat hem een paar malen voor schotten uit de gemeentekas zijn ver strekt, die klaarblijkelijk niet geheel voor de gemeentelijke uitgaven besteed wer den; dat hij menigmaal zonder machtiging van B. en W. zeer belangrijke bestellin gen heeft gedaan die groote uitgaven voor de gemeente tengevolge moesten hebben, dat ten opzichte van den aan hem en den heer Kieiman toebehoorenden polder te Echten handelingen zijn verricht, die aan de gemeente geld hebben gekost, en aan de eigaren van den polder ten goede kwamen. Omtrent gemaakte reizen wordt o.a. vermeld, dat van 12 Januari 1920 tot 23 April 1921 voor reizen in totaal een be drag van 3469 is in uitgaaf gebracht; daaronder trekken vooral de volgende reizen de aandacht: 16, 17 en 18 Februari 1920 Schaafsma en Bottinga naar Am sterdam voor de zaak der vuilverbranding 282.65 6 Maart 1920 samen naar Ech ten, 78.70; 3, 4, 5 en 6 April samen met hun vrouwen naar Amsterdam, 433.52; 1 en 2 Juni 1920 samen naar de Veenkolo niën 338.76; 16 tot 24 Augustus 1920, eerst samen en later met den heer Nop pen naar Dusseldorf, Keulen, Frankfort en Berlijn, 675.95. Herhaalde malen zijn autotochten gemaakt van 50, 65 en zelfs 100. In Berlijn werd in een van de aller eerste hotels gelogeerd en dikwijls na kleine reisjes in de provincie zonder eenige noodzaak in restaurants gedineerd en vele grove verteringen gemaakt. Te Amersfoort is Donderdagmorgen ten gevolge van verkeerden wisselstand een locomotief met palkwagen uit de rails ge- loopen. De schade is vrij groot en het goederenvervoer ondervond vertraging. S.s. Leerdam beschadigd. Het Ne- derlandsch stoomschip Leerdam van de Holland-Amerikalijn, werd op weg van Rotterdam haar Vera Cruz tengevolge van een aanvaring licht beschadigd en bevindt zich thans te Havana. Te Wijk bij Duurstede is een aardap pel gerooid van een gewicht van niet minder dan drie pond. Het Polytechnisch Wkbl. van 6 Oct. publiceert een artikel van Prof. Stürzen- acker uit Karlsruhe over het vraagstuk der acoustiek zooals zich dit bij concert en schouwburgzalen voordoet. Stürzen- acker is de bouwmeester van het nieu we Kurhaus te Karlsruhe en heeft vóór het ontwerpen van dit gehouw een on derzoek ingesteld naar acoustiek van ver schillende bouwwerken van den laats ton tijd. Wij ontleenen er het volgende aan: In de kerk van Schomdorf, de Mar- ouskerk te Stuttgart, de Evangelische kerk te Wiener-Neustatt, de Reinoldi- kerk te Dortmund -was de oorspronkelijk slechte acoustiek opgeheven door beklee ding met kurk. In een concertzaal te Hessen werd een goede acoustiek verkregen door tegen de wanden een bepleistering met olieverf- beschildering aan te brengen en de ach terzijde van de zaal, tegenover het too- neel met draperieën van stof te be- kleeden. Dat laatste werd dan ook toe gepast bij het Neue Gewandhaus te Leip zig. Interessant is vooral de geschiedenis van de Trocaderozaal, te Parijs. In 1878 door Davioud en Bourdam gebouwd, was het gedeelte vanwaar de muziek uitging volgens streng wetenschappelijke regelen als 'n schelp geconstrueerd met de be doeling daardoor de krachtigste stralen bundels en dus de luidste muziek te verkrijgen. Het resultaat was afschuwe lijk en 30 jaren lang was bet een be proeving daar muziek te hooren. Toen besloten de directeur en een kundig mu sicus Lion de fouten van de zaal gron dig te bestudeeren. Zij besteedden daar bijna een jaar aan en gebruikten alle dankbare hulpmiddelen. Een volledige verbetering werd ver kregen door prijs te geven hetgeen juist bet streven der architecten was geweest: het refleoteerend vermogen van de schelp vormige archestruimte. Door deze geheel met stof te bekleeden -werden de zoo hinderlijke indirecte geluidsgolven uitge schakeld. Uit het voorgaande is af te leiden, dat de dikwijls voorkomende opvatting alsof Igoede acoustiek louter toeval en we tenschappelijk onderzoek ervan waarde loos zou zijn, onjuist is, al valt het niet te ontkennen, dat de vroegere theo rieën het vraagstuk te eenzijdig stelden. De sehrijver komt aan het eind van zijn artikel tot eenige conclusies, waar bij hij aandringt op het oprichten van afzonderlijke leerstoelen voor acoustiek aan de technische hoogesoholen. Deze week vierde Richard Kralik, de Oostenrijksche schrijver, zijn zeventigsten verjaardag. Wie Richard Kralik is? „Ons Noorden" teekent hem als volgt: „Geen „venerabel bokser" zooals Car- pentier in wie de cultuur van het onbeschaafde Europa Is ondergegaan te genover hl zoon van de onbeschaafde Kaffers maar 'n Intellectueel en artiest, meer niet. Zoon van zeer rijke ouders, was hij niet verplicht te levensberoep te kiezen. Toch werd hij geen parasiet, *n niets- doend conventie-mensch gelijk Benson ze zoo satiriek weet te teekenen. Hij werkte harder als de armste bedel- stndent en werd door zijn alomvattende ernstige studies en de ontwikkeling van zijn diepe veelzijdige kunstenaarsziel een trouw en ijverig zoon der Katholieke kerk een apostel: „Freier Beamter Gottes". Hij, de charmante gasthear, .werd het middelpunt van een illtfsfren Kring idea listische werkers en heeft zoo ontzaglijk veel voor den Katholieken opbloei gedaan. Maar ook door zijn eigen beroemde werken op allerlei gebied. Hij is een levenwekker. Waardoor dat? Door zijn artiestenziel? Door zijn universeelen en genialen geest? Zeker, dat geeft veel invloed, maar den grooten invloed dankt hij aan zijn vol- katholieke persoonlijkheid". In „De Tijd" stond een prachtig artikel over hem van Hein Hoeben. We ontleenen daar het volgende aan: „Groote denkers en dichters konden vaak ontstellend-kleine menschjes zijn en zwartgallige misanthropen, maldoene- rige bluffers of norsehe despoten, die prat gingen op hun zelf-verworven gees- tesautonomie Zoo menigeen, die door het publiek op de handen wordt gedragen, is op den keeper beschouwd een erbar melijke nieteling of een groote bel hamel. Want dit is juist het groote in Kralik, ook als mensch groot te zijn. Het Roomsch geloof inspireert niet Heen zijn gedachten en denkbeelden, maar be- heerscht machtig gerust zijn leven. Pas teur zei van zich zelf „dat de weten schap hem tot het geloof der Bretonsche boeren gebracht had": ditzelfde kon Kra lik ook van zich zelf getuigen. Geen mor gen zonder gebed en hymnengezang, geen dag zonder zijn rozenkransgebed, geen Zon- en geen feestdag zonder kerkgezang en H. Communie dat is Kralik's devies en hij beschouwt dit onafscheidelijk ver bonden aan zijn levensplicht.' En nu moge ik u hier een persoonlijk voorval verhalen, dat ten voeten uit tee kent den godsdienstigen mensch in Kralik. Want levendig staat nog to mijn herinne ring die Zondagochtend, toen wij door den aanbleekenden morgen opgingen ter vroegmis. Het wilde dat wij beiden in ge dachten verdiept zwijgend voortwandel- den en in die groeiende stilte viel het mij op naast mij de zachte rinkeling van een rozenkrans te hooren. Op het einde van1 de groene esschenlaan voelde ik een zacht kloppen op mijn arm en met een vochtigen gans in zijn ontroerde oogen vertelde my Kralik, in kinderlijke blijheid hoe hij zooeven reeds zijn tweede rozen- kransgroet gebracht had aan zijn hemel- sche Moeder. Sinds jaren reeds had hij zich gewoon gemaakt iederen dag zeven rozenkransen te bidden en hij meende dat gansch zijn levensweg nu wel om strengeld zou zijn met rozenkransen. En met grooten eenvoud wees hij mij een eenzame esch, die vochtig glinsterde in de herfstzon, waar hij op zijn dagelijk- sche wandeling even een kleine medita tie placht te houden over de geheimen aan den dag. En nu werd voor mij ineens ontraad seld het geheim van zijn onverpoosde werkzaamheid en wonderbare veelzijdig heid je mehr ich Gott loben kann, Je rnehr ich produziere, zei hij nog op dien roerloozen Zondagmorgen zijn voort durend gebedsleven was de ondergrond, waarop geleidelijk aan zijn geestesgebouw werd opgetrokken. Het zou waarlijk een wonder zijn, in dien zulk een dagelijksche gebedspractljk den mensch niet in al zijn belangen ver- edelde. Want hieruit kan men afleiden zijn ontroerende bescheidenheid; zijn innig meegevoelen voor de eenvoudige dienst bode en waschvrouw, zijn ascetisch of ferleven in dienst van de goede zaak, zijn warme vriendelijkheid en toeschietelijke voorkomendheid jegens iedereen. Hierin ligt wel het geheim van zijn ongebroken heid te midden der wereldstormen en der ontzinde kreten eener verwordende eeuw van zijn verheven zijn boven alle materiale belangen en successen!" Eiken dag zeven rozenhoedjes! zegt „O. N." 't Is bekend, hoe ook Pasteur wiens eeuwfeest dit jaar door heel de ge- loovige en ongeloovige geleerde wereld op grootsche wijze gevierd zal worden dagelijks dit „leekenbrevier" bad. Groote heiligen en groote geleerden, zij hebben dat eenvoudige gebed gebeden, ze werden er moedig en machtig door „In mij is de genade van alle wijs- en waar heid, bij mij alle hoop op leven en deugd: gelijk een rozenstruik, aan waterbeken geplant, heb ik bloesems voortgebracht", zoo bad de Kerk Zondag op 't Rozen- kransfeest in het offertorium. Uit Stockholm wordt gemeld: De ingenieur Sand'blam heeft een electrischen hamer uitgevonden voor het afbikken van soheepswanden enz. De toe passing dezer vinding zou een groote be sparing van tijd, geld en arbeid met zich brengen. Bij proefnemingen bleek, dat 5 Sand- blomhamers bij het afbikken van een schip meer en beter werk verrichten dan 70 man. Engelsche deskundigen hebben Zwe den bezocht, om het patent te beshide©. ren. Dit bezoek leidde tot de oprichting van de Electric scaling Hammers Ltd. te Londen, om het patent te explodteeren. De bemiddeling. De commissaris der Koningin in Noord- Brabant heeft, gelijk we reeds meldden, aan de bij het conflict, in de sigaren- nijverheid betrokken partijen zijn bemid deling aangeboden. Hij denkt zich de bemiddeling zoodanig, dat de organisa tie hem alle noodige gegevens zullen verstrekken ter beoordeeling van het ge schil, waarna uiterlijk aan 't eind van deze maand een bemiddelingsadvies zal volgen. De commissaris neemt aan, dat bij aanvaarding van zijn bemiddelings voorstel de strijd wordt opgeschort en op de thans geldende arbeidsvoorwaarden tot 30 dezer zal worden voortgewerkt. De commissaris heeft het plan tot be middeling opgevat, omdat hij het uit breken van economische conflicten in dezen tijd ten zeerste betreurt en de strijd in de sigarennijverheid, welke tak van industrie een zoo belangrijke plaats in Noord-Brabant inneemt jijn bijzon dere aandacht heeft. De Nederl. R.K. Tabaksbewerkersbond heeft het bemiddelingsaanbod van den Commissaris der Koningin in Noord- Brabant inzake het conflict in de ei- garenindustrie aanvaard. De werkgeversorganisaties in de ta baksindustrie zullen gezamenlijk haar houding bepalen. Volgens naider bericht den Commissa ris gisteren uit Amsterdam geschreven, dat zij de aangeboden bemiddeling Pp zeer boogen prijs stellen, maar dat zij toch geen positief antwoord kunnen ge ven, omdat het conflict in een stadium verkeert, waarop voorioopig van 't voor stel tot bemiddeling geen gebruik kan worden gemaakt Zij hop«u echter dat de Commissaris aan eenige door de ver bonden aangewezen leden een andiontia zal willen toestaan. Naar het „Hbld." verneemt, zullen ter versobering van de exploitatie-kosten der marine, de navolgende maatregelen, groo- tendeels door den vorigen minister van marine a.i. voorbereid, zoo spoedig moge lijk worden uitgevoerd: lo. het overbrengen van het torpe do-atelier van Amsterdam naar Willems oord; 2o. het terugbrengen van de afd. .Ar senaal" te Amsterdam tot een ontvang en verzendbureau voor de uit het buiten land voor de marine h. t. 1. en in Ooet- Indië bestemde aangevoerde goederen en c. q. ontvang- en verzendbureau vooor de overige door het dep. naar Oost en West-Indië te verzenden goederen. De Rijks Werf te Willemsoord zal wor den belast met het aanschaffen der ar tikelen, tot dusver aan genoemde af deel ing opgedragen; 3o. opheffing van den magazijndienst te Amsterdam, behalve die voor kleeding en levensmiddelen; 4o. het samenvoegen van alle op het Marine-etablissement te Amsterdam over gebleven administratieve bureaux, uit gezonderd dat van kleeding en levens middelen, tot één geheel. De overbrenging van de opleiding tot kustwachter naar Leiden is in voorbe reiding. Met het departement van Financiën is in overleg getreden omtrent de wijze van bestemming van het niet voor de marine benoodigde terrein en woonhui zen te Amsterdam. Een der woningen aan de Marine-werfkade zal worden toe gewezen aan den inspecteur van het Loodswezen. In de „Veldbode" schreef de heer Va/ Asperen Vervenne (hoofd-assistent by d« dienst van den Rykspluimveeeonsulenh>. een artikel over het opruimen van uit gediende hoenders, waaraan wij het vol gende ontleenen: In ieder geval ruime men op alle hoenders, ouder dan twee jaar, daar de meeste oude kippen in hun derden leg weinig of geen winst meer afwerpen in het eerste legjaar legt het hoen het meest, het tweede geeft al een belang rijke vermindering en elke volgende leg- periode gaat het aantal eieren, dat een kip legt,, achteruit. Van de één- en tweejarige hoenders moeten verder war den opgeruimd alle vette kippen. Een feit is ml., dat een goed leggende kip gewoonlijk weinig vet aanzet, zoodat het lichaam soepel blijft en niet stijf wordt en opgezet van het vet. Het vet hoopt zich voornamelijk op aan het achterlijf, eigenlijk de buik; bij een goed leggende kip is de buikwand (dat is het gedeelte van het lichaam, dat zich onder den staart bevindt en met dons is bedekt} beweeglijk en slap, bij een vette kip daarentegen bevindt zich tusschen het vet en de darmen een soms centimeters dikke laag vet, zoodat de buikwand d«m« strak omheen staat en absoluut niet plooi baar is. Het zal ieder duidelijk zijn, dat een kip, die nu reeds overvloedig vet heeft aangezet, in de rust-periode, die vrijwel iedere overjarige kip in de win termaanden doormaakt, zoo ongeveer zal dichtgroeien en dat van een behoor lijken leg onder die omstandigheden het volgend seizoen niets kan komen. Alle vette kippen dus onherroepelijk de l«*n uit; verder houde men niet aan kippen of hanen met pootgebreken, veroorzaakt door mijt (kalkpooten) of jicht Hoen ders, die aan kalkpooten lijden, hebben misvormde pooten, de schubben staan rechtop, inplaats dat zij glad aangesloten liggen; onder de schubben hebben zich n.l. de uitwerpselen opgehoopt van kleine diertjes, mijden genoemd, die onder die schubben leven en zich voeden met de weefsels, die zich onder die schubben bevinden. De hoenders lijden ernstig an der die kwaal, soms wordt het zelfs zoo erg dat ze haast niet meer loopen kun nen; aan den leg doet een en andatf natuurlijk geen goed. Jicht komt zeer veel voor bij hoenders,, zij vertoonen in het eerste stadium verdikkingen van de teengewrichten. Oude hanen vooral lijden er vaak aan; ook zulke dieren bestemme men voor den pot.. Verder houde men niet de hoenders, welke heel langzaam ruiën en toch niet leggen; dat zijn ook de besten niet. Een goede leg kip behoudt bij een langzaam verloop van den rui zijn frisschen, rooden kam en legt door. Alleen by hoenders, die plotseling sterk in den rui vallen, krimpt de kam in. 't Is nu tijd om te verkoo pen; heel veel oude kippen hebben het leggen al gestaakt en iederen dag, dat men die aanhoudt, is verlies. In een tijd, waarin voor de slachtidp- pen een goede prijs te maken is, zon den wij zelfs durven aanraden de hennen na den eereten leg voor de slacht te verkoopen, zoodat meü> alleen het fók- materiaal overhoudt. Hierbij mag °°k twee- en driejarig goed zyn, als het bewezen heeft, dat het zeer productief is. Als men hoenders opruimt, dan doe men het zooveel mogelijk vóór de opening der jacht. Sinds esnige dagen liggen in de Ring vaart bij het Geniekanaal een ««ntaT Duitsche schepen, welke alle geladen moeten worden met beetwortelen die men per vlet aanvoert uit den paid ar. Er zijn schepen bij die een inhoud hebben van 200 Last (400 ton) en hun bestemming is, na geladen te zijn, Duitschland, waar de beetwortelen zullen verwerkt worden, 't Zijn de coöperatief georganiseerde boeren, di« hun bisten aldus doen verwerken. Met het rooien van het product gaat het niet zoo vlot als vorig jaar; de grond is zeer nat en de biet zit vast. Thans is het wat beter geworden en gaat men geregeld door de groote schepen te laden. Toch zal men dit seizoen, hetwelk zioh andere jaren door zoo groote drukte kenmerkte, niet veel vertier hebben; er zijn maar weinig bieten geteeld en velen, die an ders om dezen tijd nog aardig wat kon den verdienen, staan er nu bui tan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 9