TSTE NIEUWS E. M. JAARSMA 9 m Tweede Kamer, GEMENGD NIEUWS» De crisis in hei Oosten. Pöiany's te koop HEERENHUIS H@Mt@de - Kerklaan. Heemstede Binnenweg Lief Huis te koop voor f 7500. Te Koop: Burgers Jongens- Te Huur Te Huur BEVERWIJK. NOORDWIJKERHOUT. ÏJMUIDEN. SCHOTEN. SCHOTEN (Dorp). VELSEN. KROMMENIE. KONINKLIJKE HAARDENFABRIEK HILVERSUM te VOLLEDIGE COLLECTIE II VOORHANDEN BIJ II Firma Wed. L. DE JONG GkooteHoutstmat 82-84 BINNENUIltUSRH NIEUWS. Socialisatie-commissie. Steunverleening aan Sigaren makers. Ie 4 .uui 2Q is de Kigadfifipg gesleten, Het geofferde kind. De brand in de auto-garage te 's Hage. Cognac-smokkelaars en rijwiel diefstallen in Noord-Limburg. VAN ONZE AAOLOOZE TELEFOON Uit de Commissie van Herstel. Hindenburg geen candidaat? De postdlefstal te Kerkrade. KERK EN SCHOOL Perslokaal Eucharistisch Congres. Eucharistisch Congresboek. O. L. VROUW V. GOEDEN RAAD. ZONDAG, 7 en 81/2 uur stille H.H. Missen; 10 uur Hoogmis; 12Vs our Ca techismus; 51/2 unr Patronaat. Om 6 uur Roeenhoedje. Rede van den ZeerEerw. ter W. v. Dijk naar aanleiding van 't Euoharistisch Congres, daarna Lof. MAANDAG, 7 uur Conferentie. DINSDAG, Rozenhoedje onder de H. ïlis van 8 uur. WOENSDAG, 7 uur Congregatie. DONDERDAG, 7 uur II. Communie; 8 uur H. Mis; 9 uur gezongen H. Mie voor Bruidegom en Bruid; 4 uur [Biechthooren voor de kinderen7 uur Lof en Rozenhoedje. VRIJDAG, 7Vs uur Algemeens H. Communie voor de kinderen der ver schillende leeringen, onder de EL Mis. (rem H. Mis om 8 uur. ZATERDAG, 481/2 uur Biechthooren. Om 7 uur Rozenhoedje. A.s- ZONDAG, Eucharistische Zondag. Algemeene H. Communie der geheele Parochie. Onder alle H.H. Missen predikatie door Pastoor Annegam uit Den Haag en daarna schaalcollecte voor zijne nieu we kerk aan de H. Familie toegewijd. ST. AGATHA. ZONDAG, 12 uur Catechismus voor de jongens; 1 uur Catechismus voor de meisjes; 3 uur Lof met Rozenhoedjet. Om 6 uur H. Familie; 7 uur Maria- Congregatie voor de jongens. MA AND AG, Rozenhoedje na de H. Mis van 8 unr. DINSDAG, 7 unr Lof met Rozen hoedje enz. Om 7po uur Maria-Congre- gatie voor de meisjes. WOENSDAG, Rozenhoedje na de H. Mis van 8 uur. Geen H. Mts om 9 uur; 10 uur plechtige Trouwmis. DONDERDAG, 4 uur Biechthooren voor de kinderen. Om 7 uur Lof met Rozenhoedje enz. VRIJDAG, onder dé H. Mis van 8 uur Algemeene H. Communie van alle kinderen, bij gelegenheid van het Euch. Congres. Na de H. Mis van 8 uur Ro genhoedje. ZATERDAG, 7 uur Lof met Rozen hoedje enz. A.s. Zondag worden alle geloovigen verzocht de H. Communie te ontvangen. Het solisteneoncert. Stampvol was Donderdagavond het wijkgebonw der Ned. Herv. Gemeente aan de Oosterwijkstraat alhier. Meer dan 500 menschen bezetten de zftolaatsen. terwijl vele" zirh tevreden moesten stellen met een plekje, groet ge noeg voor hun twee voeten. Wat er gebo den werd was dan ook het beluisteren ten volle waard. Een pluimpje aan de mede werkenden, n.l. mej. Utjcie Vos. sopraan, en de heeren B. J. W. Langendijk, bari ton. Louis Stiens, piano, en H. W. Wi- cherink, klarinet. Het batig saldo van den avond voor Lighal en Witte Kruis bedraagt 400. Hoog bezoek. Z. K. H. Prins Hen drik bracht Donderdag j.l. in de om tol rek en door met zijn jachtgevolg. (Menige langoor werd in de duinen 'neergelegd. Vergadering Wijkverpleging. De ttoor veten gevraagde buitengewone Vergadering van de Wijkverpleging, ■waarin besproken zou woixlen het ont- ftlag aan zuster Duinker gegeven, heeft [Woensdagavond in hotel „Ter Burg" pjaats «ehad. Er was enorm veel be langstelling, meer zelfs dan de stoe len bevatten konden. Na opening, notulen, etc. vraagt de heer Boon, voorzitter, aan den heer iSchaafsma het door hem geredigeerde 'en door velen onderteekende verzoek om de kwestie-Duinker in een buiten gewone vergadering nader toe te lich ten. De heer Schaafsma vraagt of het ter voorkoming van dergelijke onver kwikkelijke geschiedenissen niet beter ware om in het bestuur wat meer heeren en minder dames te benoe men en stelt tegenover het der zuster Duinker aangewreven feit, waarom zij verwijderd werd, het vele goede, door haar gedurende lange jaren in trouwe plichtsbetrachting gedaan. Op deze verklaring volgde repliek en uitleg van den voorzitter. Tegen over het bestuiu\ da., algemeen voor het ontslag was, stonden de tegenstan ders. Warme debatten kwamen los. Er werd veel onaangenaams rondge slingerd. Persoonlijkheden kwamen piepensbenauwd in 't gedrang. Er wer den voorstellen tot tegemoetkoming, tot nader ondbrzoek e. a. gedaan. Ten slotte kwam men tot een stemming en een meerderheid met een voorstel van den heer Jongejans, om de hou ding van 't bestuur goed te keuren en een commissie te benoemen, om te zien wat er voor zuster Duinker gedaan kon worden. Een pijnlijke en onverkwikkelijke geschiedenis. C. V., vrachtrijder te Noord wijkerhmit, «tond terecht voor de rechtbank te 's-Gra- rerrha*e ter zake van het onttrekken van goederen, o.a. een gramafoon, stoeien, en «en tafel, aan zijn boedel, terwijl hij. in staat van faillissement verkeerde. Bekt. ontkende. Zijn meesterknecht had de goe deren weggebracht buiten zijn medeweten. Na verhoor van enkele getuigen eéschte hét O.M. 6 maanden gevangenisstraf. Aangehouden. Door de Rijkspoli- «e werd aangehouden E. K., die nog een boete of 3 dagen tegoed bad. K. betaalde de boete en werd daarop weer vrijgelaten. Nu de Engelsche haringdrifters weer komen, gaan de opvarenden zich meermalen te buiten aan de Holland- Bche jenever. Een van de Britsche varenslui was deze week zoo lastig, dat bij in arrest gesteld werd. Politie Studie- en Debatingclub. Op Dinsdag 17 October n.m. 4 uur is door bo vengenoemde club een lezing georgani seerd, in de zaal van café Flora, Prelo- Jiapteèn te Schoten. Spreker is de heer P. A. Perrels uit Amsterdam, hoofdbe stuurslid, over het onderwerp: De toe komstige tijden. In deze lezing zullen worden vertoond eenige wetenschappelijke films, w.o. „De Amsterdamsche veifceersfitai," eigendom der „.VerkeeTSveitigheidscommisgie" en Tuchttmie te Amsterdam. Deze film ts on der deskundige leiding opgenomen van het voorbalcon van een Amsterdamsehen tramwagen en geeft het drukke verkeers leven dezer wereldstad weer. Ongetwijfeld 5s deze film voor de poli tie van groote waarde, daar het verkeer van de politie heden ten dage de grootste oplettendheid vordert, om de veiligheid in het algemeen te waarborgen. Waarschijn lijk wordt deze film vertolkt door den heer Hnizinga, ingenieur van tractie der gemeentetram te Amsterdam, tevens direc teur. De lezing is toegankelijk voor alle po litieautoriteiten en ambtenaren. De toe gang is vrij. Uitvoering „de Held der Euchqristie in het Bondsgeboum. Op veler verzoek zal Maandag a.s. des avotwls om acht uur nogmaals bovengenoemd stuk voor het voetlicht worden gebracht. Het lijdt geen twijfel of het stuk zal weer een volle zaal trekken. Hoogoveribedrijf. Reeds eanige ma len hebben wij een beschrijving gegeven van de Kon. Nei. Hoogovens en Staal fabrieken. We zijn dezer dagen nog eens over de terreinen geweest en heb ben toen kunnen constateeren, dat er al weer heel wat gedaan is sinds ons laat ste bezoek. Van verre reeds vallen thans de hoog ovens en de windverhitters op. De hoog ovens schieten goed op, van de aas windverhitters zijn er vijf klaar en is de zesde in wording. Deze windverhit ters worden van binnen bekleed met steen, waarvoor 7800 ton steen nooiig zijn. Bij de hoogovens worden thans ook de gasreinigers gebouwd, in totaal 8, n.l. vier voor iederen oven. Het gas uit de hoogovens wordt door groote buizen naar deze gasreinigers geleid. Hier wordt het gas gereinigd, gewasschen en ge droogd. Het gas wordt weer gebruikt voor het verwekken van den electrischen stroom. De electrische centrale is bij kans gereed. Deze, met machines van Gebr. Stork, zal zorgen voor alle elee- triw-he energie voor het bedrijf en voor de verlichting van de terreinen, gebou wen en woningen, terwijl men dan nog stroom zal overhouden, die aan andere inrichtingen en particulieren geleverd zal worden, waarvoor een stroomverkoop- inriehting reeds is gebouwd. Ook de giethallen, waar het vloeibare staal in vormen gegoten zal worden, zijn bijkans gereed, terwijl van de co kesovens de fundamenten zijn gelegd. De schoorsteen, die 70 Meter hoog wordt, is al bijkans gereed gekomen. Als we aan de kade staan, waar straks de ertsschepen zullen meren, kunnem we de reis al haast maken; die straks- het erts zal afleggen, om in staalblok- ken of staalplaten te veranderen. Op de kade staan de geweldige kranen, die 't erts uit de zeeschepen zullen lossen. De knijpers van deze kranen kunnen acht ton erts dragen. Het er ia wordt ge stort in de bergruimten, dadelijk achter de loskade. Een nog te bouwen kraan op een evenwijdig loopende kade brengt het erts weer naar een nog grootere bergruimte, dichter bij de hoogovens ge legen. Van deze opslagplaats wordt het erts in bakken geladen. Hij sorteert 't erts, weegt het en zorgt dat de gevul de wagens langs de electrische baan naar de hoogovens gaan. In den oven aangekomen wordt het erts gestort op een z.g. klok of dek sel, waarvan er zich dieper in den ovan nog een bevindt. Als het erts omlaag gestort wordt, valt de bovenste klok dicht, opdat er zoo weinig mogelijk gas en warmte verloren gaat. Reeds eerder hebben we beschreven hoe dan het vloeibare staal' door groo te buizen naar de giethallen gaat, waar het staal in de vormen komt. Aan den waterkant staat een porap- eebouw met vier centrifugaalpompen, waarvan twee met motoren van 300 en twee met motoren van 200 P.K. De ze pompen moetan het zeewater bren gen naar den watertoren (die nog ge bouwd moet worden), vanwaar het wa ter gaat naar de hoogovens en de elec trische centrale. Druk wordt er ook gewerkt aan de voorziening van den woningbouw. Tal van aardige houten woningen voor op zichters en arbeiders zijn reeds afgezet, de eerste 50 steenen woningen van het bedrijf zelf zijn in aanbouw, terwijl een woningbouwvereeniging eveneens 50 wo ningen heeft aanbesteed. Men hoopt den eersten hoogoven in het eerste kwartaal van 1923 in ge bruik te kunnen nemen. Aanvankelijk had men gedacht, dit eerder te kun nen doen, maaT door verschillende oor zaken is er inhet bouwwerk denigd vertraging gekomen. Dierenbescherming. Gistermid dag is in Hotel „De Prins" een Ten toonstelling geopend, georganiseerd door de afd. Velsen en Omstreken van de Ned. Vereeniging voor Dieren bescherming. Daarbij waren tegen woordig de heer Ennink, inspecteur der vereeniging; jonkvr. E. des Tombe uit Den Haag, de ijverige strijdster voor de dieren, bestuursleden der af- deeling en belangstellenden. De tentoonstelling is keurig inge richt en er is veel te zien. Wij kun nen niet alles beschrijven, men moet het zelf gaan zien. Alles is op interes sante wijze voorgesteld en een kijkje overwaard. Daarbij krijgt men alle mogelijke inlichtingen. De tentoonstelling is ook heden, Zaterdagmiddag, nog geopend. Van avond is er een kleine fancy-fair met verloting, enz. Witte Kruis. Door de wijkzusters van het Witte Kruis in onze gemeente zijn in het derde kwartaal 3334 bezoe ken afgelegd en wel door zuster v. d. Hoek 960, door zuster Tulp 699, door zuster Valkenier 930 en door zus ter de Beurs 745. Inbraak. In den nacht van Don derdag op Vrijdag is ingebroken in school B, Een der W.C.-raampjes was op zij gezet en waarschijnlijk zijn de dieven daardoor binnengekomen. Met beitels hebben zij de platenkast en die der natuurkundige instrumenten trachten te foreeeren, maar het is niet gelukt. Behalve in 't lokaal van 't Hoofd der school zijn ze ook geweest in de klas van mej. Grootes. In de kast, die niet gesloten was, lagen vele zaken niet pp hare plaats, maar er werd niets ge mist. Een doosje met eenig spaargeld werd niet meegenomen. De dieven schij nen 'J gebouw eveappas dooi genoemd raampje te hebben verlaten, zonder iets mee te nemen. Zij zijn vandaar door den sohooltuin gegaan naar de achterdeur van den heer Becker, eigenaar van de sigarenfabriek firma. Middelkamp, doch het is hun niet gelukt de deur te openen. Daarna pro beerden ze het kantoorraam op te schui ven, maar ofschoon groote splinters hout afgerukt zijn, de toeleg gelukte niet. Eindelijk hebben ze in de pakkamer een ruit ingeslagen, een tuinbank bij de muur gezet en zoo waren de heeren binnen, 't kantoor, grenzende aan ge noemde kamer, hebben ze weten te be reiken door de gesloten deur open te breken, maar dit kamertje kostte een beitel, die gebroken bij den ingang van 't kantoor lag en verre van nieuw was. Alle laden en laatjes van de groote schrijftafel werden onderzocht en leeg gehaald. Vermist wordt plm. f 20 aan specio en voor een ongeveer gelijk be drag aan zegels. De brandkast, een in gebouwde, werd ongemoeid gelaten. Ten slotte brachten de heeren 'n bezoek aan d© woonkamers. Een kaars werd van een kandelaar ge nomen (ze hadden dus waarschijnlijk zelf geen licht) en bij 't licht daarvan heb ben ze alles nagesnuffeld. Van 't buf fet in de achterkamer werd eenig klein zilverwerk meegenomen, doch 't tafel zilver dat achter slot en grendel zat, bleef onaangeroerd. De inhoud van do salonkast in de voorkamer werd over den vloer gegooid, maar er wordt niets vermist. Alleen viel het oog op de gou den manchetknoop van den heer des hui zes. Een photogTafietoestel in 't kantoor liggende werd ernstig beschadigd, doch niet meegenomen. De heeren probeer den bij 't uitgaan verschillende sleu tels op de achterdeur, maar geen paste en dus werd ze maar op den grond gesmeten. Alzoo hebben ze door de stuk geslagen ruit 't perceel weer moeten verlaten, 't Kan wiel niet anders of rij moeten zich ernstig gewond hebben. Natuurlijk is de politie reeds op on derzoek uit. Een bekende politiehond heeft getracht eenig spoor te vinden, maar tevergeefs. Als we vermelden, dat de heele fa milie boven slaapt en niets gehoord heeft en het perosei aan den hoofdweg' ligt, dam moeten we de conclusie trek ken, dat hier hrutale, sluwe inbrekers aan 't werk geweest zijn. Vermoedelijk is het niet 't werk van één persoon. Het rapport gereed. Naar wij vernemen, is het rapoport der z.e. Socmlisatie-cominrssie gereed en is de verschijning ervan eerlang te verwachten. Hel geeft verschillende meeningen weer. Eenheid en overeenstemming werd tus- sohen de leden niet verkregen. De aankondiging omtrent ret stopzetten der steunverleening aan uitgetrokken werklooze sigarenmakers zal spoedig wor den ingetrokken. Zitting van Vrijdag 13 October. Voortgegaan wordt met de behandeling van de regeling van het leven «verzeke ringsbedrijf. De heer VAN GIJN, V. B. trekt zijn amendement, houdende schrapping van liet verbod het levensverzekeringsbedrijf te combineeren met een ander bedrijf, in. De heer DECKERS R.K. licht een amendement toe, bedoelende te voorko men dat slechts enkele personen een le- vensverzekeringKondeTneming kunnen stich ten door een bepaling dat niet meer dan 1/30 van het kapitaal ten name van één persoon gesteld mag zijn. Minister HEEMSKERK laat de beslis sing aan de Kamer. De heer VISSER VAN IJZENDOORN V. B. meent dat de bepaling van het amendement gemakkelijk zal zijn le ont duiken. De heer BRAAMBEEK S.D.A.P. is hel hiermede eens doch zal voor stemmen. Het amendement wordt verworpen met 49 tegen 29 stemmen. Het anendement-Deckers, om mogelijk te maken dat de verzekeringskamer het ontslag van een vertegenwoordiger ecner buitenlandsche onderneming doet uitstel len. werdt overgenomen. Het amendement-Monté Verloren bedoe lende. de preelscering der opgaven van de maatschappijen aan de verzekeringskamer uil de wet te lichten en over le laten aan een rdgemeenen maatregel van bes uur wordt aangenomen met 80 tegen 1 stem. Het amendement-Van Gijn om aan de Verzekeringskamer bevoegdheid te geven tot pai licatie van correspondentie met de maatschappijen is verworpen met '75 tegen 3 stemmen. De heer VAN GIJN licht een amende ment toe inzake het toekennen van voor rechten aan de verzekerden ook hij bin- nenlaindsc'he maatschappijen op een af zonderlijk te beboeren nremiereservefonds. De heer VISSER VAN IJZENDOORN betoogt dat hel fonds slechts een schijn waarborg zou beteekenen. DE MINISTER bestrijdt op nieuw het amendement, dat wordt ingetro.ii> en. Het amen Jemen t-Vwu Gijn oia de he langen van .1 ekerten te waarborgen bij herverzekering bij buiten'andsc <c her- vcrzekeringsmaatsch-ppiien, worlt verwer pen met >7 tegen t" stemmen. H.t wets ontwerp wordt 7oni er hoofdc'.d-c stem joins aangenomen. Een andere lezing. Vanwege het hoofdbestuur der Her steld Apostolische Gemeente te Amster dam, is naar het gebeurde te Klazina- veen een grondig onderzoek ingesteld, en daarbij is, naar de „Tel." meldt, het volgende gebleken „Een paar weken geleden had een jonge vrouw, lid van die Gemeente, een droom waarin zij zag dat de voorgan ger ter plaatse in een doodkist vfprd gelegd. Dezen droom heeft zij aan deze en gene verteld, en die kwam ook Ger- rit Visser ter oore. Deze heeft daarop ten antwoord gegeven, dat hij lieveir een der rijnen zou „verliezen", dan dut hij den Voorganger zou willen missen. „Nu werd op 1 October in het gezin van Visser een kind geboren. Dit kind wilde echter niet zuigen, een gebrek dat wel eens meer voor komt. Nu wiarden de lipjes met brandewijn bevochtigd om het kind tot zuigen te brengen en toen dit niet hielp heeft men het met sui-» kerwater geprobeerd. Den volgenden dag was Visser achter zijn huis aan 't werk toen hij geroepen werd, daar zijn kind lang niet goed was. Hij zag ook dat het stervende was. .Visser sprak toen tot zijn vrouw de volgende woorden: „Wij jnoeten dit offer brengen. Laat het kind maar (in den geest) I03, en laat ons het aan God overlaten". Toen hij dit gezegd had stierf het. (Onder hitri offer brengen verstond hij dus de prac- zfsche toepassing van de woorden des tijds door Je3U3 gesproken: Vader, niet mijn wil, maar de Uwe geschiede. Vis ser wilde niet dwingen om het kind te behouden, maar hij plaatste zich op 't standpunt dat het Gods wil was als het kind zou sterven). „Meer is er niet gebeurd! Er zou ook verder niemand eenig» aandacht aan geschonken hebben, ware het niet, dat de lastertongen niet hadden kunnen zwij gen. Deze hebben blijkbaar voorname lijk den arbeid van de Apostolische Ge meente ter plaatse willen treffen. Zij hebben het aanvankelijke gezegde van Visser, dat hij liever een der zijnen wilde missen, in verband gebracht met het woord dat V. tot zijn vrouw sprak, en dat door de aanwezige ooggetuig niet is begrepen. „Ten allen overvloede zij nog medege deeld, dat van den Voorganger te Kla- zienaveen een draadbericht van den volgenden inhoud bij het hoofdbestuur te Amsterdam, den lOen October is binnengekomen „Na gedaan onderzoek wordt ons van hooger hand medege deeld, dat alles wat omtrent Visser ge sproken en geschreven is, totaal laster is." De heeren K. en E., directeuren van de Mercurius-garage in de Van Slinge- landtstraat te 's-Hage rijn Vrijdag op vrije voeten gesteld. Er is voldoende vastgesteld kunnen worden dat de brand en de ontploffing ontstaan rijn, tenge volge van groote roekeloosheid en na latigheid. Niettegenstaande het bestaande ver bod, Werd in de werkplaats toch meer malen gerookt, ook als pas benzine ge bruikt was. Door een der directeuren is dan ook erkend dat hij ongeveer 3 minuten voor dat de ontploffing plaats had loopende naar de voordeur, in de nabijheid van de schuifdeuren van het werkplaatsje een eindje sigaar in het zinkputje heeft geworpen. Daarom ie het vrij zeker dat de ontplof fing ontstaan is tengevolge van 't weg geworpen eindje sigaar. De politie heeft de gedachte aan misdadig opzet laten va ren. Hoewel de beide directeuren dus uit het politiearrest werden ontslagen, wordt tegen hen een strafvervolging ingesteld terzake zich te hebben schuldig gemaakt aan het misdrijf bedoeld bij art. 158 Wetboek van Strafrecht; n.l. bet ver oorzaken van brand, overstrooming of ontploffing, door 6chuld, onachtzaamheid of nalatigheid. 1 Men schrijft uit Venlo aan de Msb.: Sedert eenigen tijd neemt in Venlo en omgeving de alcoholsmokkelarij, spe ciaal van cognac en haarwater, in grooten omvang toe. Er gaat geen dag voorbij of er worden smokkelaars betrapt ol cognacvoorraden opgespoord en geoonfis- ceerd. Dit cognacsmokkelen levert, als het gelukt, een aardig winstje op, doch de rampzalige gevolgen zijn niet te over zien. De cognac en andere aloohol toch, komt meerendeel in handen van den arbeidenden stand en het gebruik van dit goedje heeft zulke noodlottige ge volgen, dat de waarschuwing van den minister waarlijk niet overbodig is. Meermalen toch is gebleken, dat per sonen, die wegens dronkenschap in ar rest werden gesteld, bij hun arrestatie in een soort van delirium vervielen. Bij fouilleering bleek clan meermalen, dat de arrestanten nog in bet bezit waren van een heele of gedeeltelijk gevulds flesch van het verderfelijke goedje. Het spreekt dus van zelf, dat de ge meente- en rijkspolitie met behulp van de rijksambtenaren, alles in het werk stellen om het smokkelen van cognac tegen te gaan. De smokkelaars leggen echter een ge raffineerdheid aan den dag, een betere zaak waardig. De meest beruchte smokkelaars uit de oorlogsjaren zijn ook nu weer de hoofd personen en deze kennen zóó goed de situatie van het terrein, dat zij onge straft hun misdadig werk kunnen voort zetten. De smokkelarij is zóó goed ge organiseerd, dat de scherpste contröle- maatregelen tegen dergelijke sluwe smok kelaars niet hélpen. Gisterennacht is door de politie een uitgebreide bewakingsdienst ingesteld, doch de slimmerikken bleven buiten schot en de vangst was nihil. En 'zoodoende blijft de frauduleuze in voer van Duitsche alcohol onverminderd voortduren, tot groot nadeel voor hen, die er van gebruiken. Want zelfs ook een matig gebruik van dit goedje heeft meermalen zeer schadelijke gevolgen. Ook de rijwieldiefstallen zijn bier ter «tede aan de orde van eten dag. Zeer vermoedelijk zijn het Duitsohers, die hier hun slag slaan. i 'e HUI Griekenland aanvaardt het verdrag van Moedanla. ATHENE, 13 Oct. De regeering heeft het verdrag van Moedania aanvaard. De Turken ontruimen de neutrale zones. TSJATSJALDSJA, 13 Oct. Om 11 uur 40 is de algemeene terugtocht der Turken uit de buurt vian Tsjat- sjaldsja effectief begonnen. KONSTANTINOPEL, 13 Oct. De Turksche troepen, die de nieuwe grens van de zóne van Ismid hebben over schreden, bestaan geheel uit ruiterij. De bevelhebber- verklaarde op Turksch gebied te zijn, zoodat het mogelijk is, dat de inbreuk op de overeenkomst aan een misverstand te wijten is. Er worden maatregelen getroffen, om de grens van de zóne duidelijk af te bakenen. KONSTANTINOPEL, 13 October. Er wordt gemeld, dat de Turksche caval- lerie, die de grens van de zone van, Ismid heeft overschreden, zich terug trekt. In de zone van Tsjanak is de algemeene Turksche terugtocht op de nieuwe linie begonnen. Als de Turken zich terugtrekken achter de nieuwe gren zen, kunnen de Engelsohe troepen het enkele dagen rustig hebben, maar, vol gens berichten uit Angora, is Kemal druk bezig met zijn leger op twee pun ten te organiseerenhet front van Tsja nak, onder bevel van Muredin pasja, en het front van Ismid, onder bevel van Jakor pasja. Men verwacht, dat deze troepen zullen worden gebruikt om pressie uit te oefenen op de geallieer den, tijdens de vredesonderhandelingen. Er worden geallieerde troepen naar Oost-Thracië gezonden, ten einde toe dicht te houden an de ontruiming door de Grieken. De a.s. vredesconferentie. LONDEN, 13 Oct. De Engelsche ro- geering doet haar uiterste best om de conferentie over het Naburige Oosten zooveel mogelijk te bespoedigen ern staat daartoe in voortdurend contact met de andere Geallieerden. Zij hoopt dat de conferentie nog vóór midden November zal kunnen bijeen komen. Over de plaats moet nog van gedach ten gewisseld. Hier geeft man aan Lau sanne de voorkeur, omdat deze stad in een neutraal land ligt aan de recht- streeksche verbindingslijn tusschen de En ten belanden en het Naburige Oosten. Ten aanzien van vraagstukken als da vrijheid van de Zeeëngten en de bescher ming der minderheden, die ook andere dan de oorlogsvoerende staten aangaan, schijnt men het in beginsel eens, dat die staten tot deelneming aan de con ferentie zullen worden uitgenoodigd, als die vraagstukken aan de orde komen. Te officieeier plaatse wordt de bewering van Litwinof die in een persgesprek heeft gezegd, dat Rusland op aandringen van Engeland van de bespreking over de Zee engten zal worden uitgesloten, met nadruk' gelogenstraft als leugenachtig en onge rijmd. Rusland is wiet buiten die bespre king gesloten; zijn belangen bij de kwestie der Zeeëngten zijn an de onlangs gehouden Parijsche bijeenkomst ten volle erkend. Daar Rusland niet lot de oorlogvoerende partijen behoort is zijn vertegenwoordiging! ter aanstaande vredesconferentie niet ter sprake gekomen. Engeland, noch een der andere vertegenwoordigde landen heeft uitsluiting van Rusland voorgesteld. Litwinof's verklaring dat wrok over de ze beweerde houding van Engeland de Sowjet-regeering heeft geleid tot verwer ping van de overeenkomst tusschen Urqur- jiart en Krassin, wordt hier beschouwd ais een poging om een zuivere handelszaak te bezigen als hefboom voor politieke oog merken. PARIJS,13 Oct. De commissie van her stel heeft heden het onderzoek naar den huidigen toestand in Duitschland voort gezet en de bestudeering van Bradbury's memorandum hervat. Barthou heeft tegen de volgende week een voorstel aangekondigd, dat de in zichten der Fransche delegaties weergeeft. BERLIJN, 13 Oct. Maarschalk Hinden burg heeft in de Hannoversche Kurier de verklaring laten publiceeren, dat hij tot dusver een candidatuur voor het pre sidentschap niet heeft kunnen overwegen, daar hem zulk een candidatur van geen enkele zijde is aangeboden. Van dezelfde zijde wordt verzekerd, dat het Duitsch nationale partijbestuur Hindenburg niet heeft verzocht de candidatuur te aan vaarden. Mocht echter van andere zijde de candidatuur-Hindenburg worden opge steld, dan zal de Duitsch nationale partij deze candidatuur met alle middelen steu nen. De Vossische Zeitung houdt niette min haar bericht staande, dat het partij bestuur van den Duitsch nationalen wel degelijk met Hindenburg over zijn can didatuur onderhandeld heeft. Deze „heeren" leggen de grootste bru taliteit aan den dag. De gemeente- en rijkspolitie te Venlo en in geheel Noord-Limburg, heeft dan ook de handen vol werk..... Overdag: rijwieldiefstallen, en 'e nachts cognacsmokkelaars Een arrestatie. De „Msb." verneemt, dat Donderdag middag de brievenbesteller B. van het hoofdkantoor Kerkrade naar het huis van bewaring te Maastricht is overgebracht, in verband met den diefstal van. f 37.000. Het vermoeden wordt meer en meer gewettigd, dat verschillende personen de hand hebben gehad in dezen uitstekend voorbereiden diefstal. Het is niet uit gesloten, dat er een verwisseling van postzakken heeft plaats gehad. D© om standigheid, dat een deel van het waar- delooze pakpapier, dat het waardevolle bankpapier heeft vervangen, v an een pllaatselijke drukkerij afkomstig is en door verschillende personen herkend is, doet vermoeden, dat de diefstal in Kerk rade, en niet in den trein of te Maas tricht heeft plaats gehad. Of B. al of niet de dader of een der medeplichtigen is aan den geraffineer- den diefstal, zal nog nader blijken. Behalve hel congresbureau dat ge vestigd is Heerengracht 259, Amsterdam, kamer 7, telefoon no. 9599, alwaar con gresboeken en kaarten zijn te verkrijgen van 95 uur heeft het Pers- en Propa- ganda-comité tijdens de congresdagen een persbureau ingericht in het Gildehuis, War moesstraat 145 met welwillende mede medewerking der directie ten dienste der leden van de Nederlandsche R.K. Journa- iistenvereeniging en eventueel andere hier dan toevende vertegenwoordigers der pers. Het lokaal is rustig op de bovenver dieping gelegen in de onmiddellijke na bijheid van Hoofd-, Post- en Telegraaf kantoor en station. In het gebouw is tele foon en restaurant aanwezig. Verschenen is het „Eucharistisch Con gresboek" voor het Eerste Nederlandsche Eucharistische Congres, dat in de stad van het H.H. Sacrament van Mirakel, Amsterdam, gehouden wordt, a.s. Don derdag, Vrijdag, Zaterdag en Zondag. Behalve het officieel programma achterin met de vermelding der gunsten, door Z.H. den Paus verleend, en alle noo- dige inlichtingen betreffende de groot- sche'kerkelijke en andere plechtigheden, bevat het schitterend uitgevoerde boek een groot aantal bijdragen, zoodat dit boek geworden is een samengaan van wetenschap en kunst in vereering van het H. Sacrament des Altaars. Op ver zoek van het Dagelijksoh Bestuur heeft het lid van dit bestuur Leonardus van den Brooke zich met de samenstelling belast, die de directie van ,,'t Kasteel van Aemstel" belangeloos bereid vond van dit boek werkelijk een boek van blijvende waarde te maken en de meeste zorg aan de kostbare uitvoering te be steden. Niet minder dan een en dertig platen op kunstdrukpapier, door onze meesters voor dit boek vervaardigd of afgestaan, verluchten den tekst. Histo rische studies, gedichten, muziek-compo- sities, proza, enz. vindt mon erin bijeen. De volgende personen werkten mede: Professor J. D. Aengenent, J. O. Alber- dingk Thijm S.J., Ant. Averkamp, Alas. Asperslagh, Albert Araus, Joa Bekkers, A. H. Biesiot, Eduard Brom, Theo v. <L Bijl, Vincent Oleerdin, Joan Collette, Hu bert Ouypers Jr., Jos. Cuypers, J. van Delft, professor A. J. der Kinderen, Jan Dunselman, E. Everaerts, H. de groot, Dorus Hermsen, G. Hoppen, Paul de Jongh, J. R. van der Lans, Alphons Laudy, Louis de Leeuw, Eug. Lucker, Huib Luns, Pierre Kemp, O. R. de Klerk, Bonaventura Kruitwagen O.F.M., Louis Eortenhorst, Willem Nieuwenhuis, Aug. van Os. M A. P. 0. Poelbekke, dr.Felix Putten Mgr. J. A. S. van Schalk, Marie Sloot (Mathilde), dr. Navier Smits, A. Stegter S.J., Jan Stuyt, Jan Toorop, Bernard Verhoeven, Bernard Wan Vlijmen, Antoon van Welie, Jos. vai Wely O. Pr., G. H. Weustink, W. Wiegmans, W. A. v. d. Winkel. Voor den boekdruk werden de meeste sluitstukjes ontworpen door August van Os, een ervan, H. Hostie in gestyleerde vlammen, is van W. Wiegmans. De om slag is, evenals het geheel, typografisch verzorgd door „'t Kasteel van Aemstel" in witgele kleur met wijnroode letters, de symbolische kleuren van het Congres. Het boek is vereerd met een schrij ven van Z. D. H. Mgr. A. J. Oallier, Beschermheer van het Oongres. Adverfiitiin. 8 Russische Hitten, 5 jaar oud. Adres: F. VAN LEEUWEN, Kan», pervest 25. 468? TE KOOP tot spotprijs, bev. 8 ka mers, serre, gr. voor- en achter tuin, aparte zij-ingang. Modern in gericht, onder architectuur ge bouwd. Te bevr. Makelaar CORNS. L. KWAK, Heemsteedsche Dreef 270. Tel. 28236. Prima stand. Te bevragen Heem» stede's Woningbureau, Makelaar CORNS. L. KWAK, Heemsteed- sche Dreef 270. Tel. 28236. Melkkar 314 B. A. K. Keus uif twee. Nieuw en gebruikt. F. VAN BRUGGEN, Zandvoortschelaan 9" Heemstede. -f Rijwiel (Populair) 35.Spoed. Dames- en Heerenfiets elk 75. 1 jaar gar. en een compleet Heeren rijwiel 45. SCHOTERWEG 74rood, bij inschrijving voor den tijd van 10 jaar, huis met tuin, groot 70 aren, zeer geschikt voor Bloembollen teelt, aan den Rijksstraatweg B. No. 38. Inlichtingen te bekomen bij P. BALTUS Antz., Noordorp, Heems kerk. 400 roeden Bollenland. Ook gene gen het zelf te bewerken. Adress JOH. BEENTJES, Kerklaan F, 107, Heemskej#

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2