14 October 1922 ELCK WAT WILS 3 als aangesloten bij den R.K. Bond van Landarbeiders 2 als aangesloten bij den R.K. Hout- bewerkersbond 1 als aangesloten bij den R.K. Bond van Onderoff. 2 als aangesloten bij den R.K. Bond van Overheidspers. 2 als aangesloten bij den R.K. Bond van Transportarb. 1 als aangesloten bij den R.K. Bond van Verzekenngspers. 5 als aangesloten bij den R.K. Bond van Bouwvakarb. 5 als aangesloten bij den R.K. Bond van Fabrieksarb. 1 als aangesloten bij den R.K. Gra- fischen Bond 1 als aangesloten bij den R.K. Leder- bewerkersbond 5 als aangesloten bij den R.K. Me- taalbewerkersbond 2 als aangesloten bij den R.K. Naai sters- en Kleerm. Bond 6 als aangesloten bij den R.K. Ta- baksbewerkersbond - 2jals aangesloten bij den R.K. Tex- tielbewerkersbond 2 als aangesloten bij den R.K. Dioc. Bond Utrecht 1 als aangesloten bij den R.K. Dioc. Bond Haarlem' 1 als aangesloten bij den R.K. Dioc. Bond Breda. Op 30 September waren in totaal 149 patiënten voor rekening van „Herwonnen Levenskracht" in ver pleging. J. Th. v.d. LAAN Secretaris. slechts op een zeer klein gedeelte daarvan. Volgens Mr. K. zou er bij de leiders der vakorganisatie een gevestigde meening bestaan omtrent loonsver laging en werktijdverlaging. Hij legt dé leiders der arbeidersorganisatie's zelfs in den mond „Wij bestuurders der arbeidersorganisaties zien liever dat er fabrieken gesloten worden, wanneer het loonpeil in de andere fabrieken maar gelijk blijft." Deze voorstelling van zaken, is in haar algemeenheid volstrekt onjuist. Want zóó is het niet. Er zullen er zijn met dergelijke opvattingen, maar er zijn er ook, die op een geheel ander standpunt staan en daaróm moet deze voorstelling als zoowel andere, nood- wend g verwarring stichten. Er zijn mij heel wat leiders der ar beidersorganisaties bekend die het om meerdere redcn:n wenschelijker achten, wanneer beslist tot den een of anderen maatregel moet worden overgegaan, dat het loon iets ver laagd wordt, dan dat de werkloosheid grooter wordt gemaakt. Een algemeene gedragslijn is in deze al zeer moeilijk vast te stellen, omdat uit de aard der dingen in elk be drijf afzonderlijke en geheel afwijkende omstandigheden moeten in acht ge nomen worden. Maar in algemeenen zin, kan niet worden volgehouden, dat de arbeidersorganisatie's op het door Mr. K bedoelde standpunt staan. Men kan niet op enkele gezegden of feiten een algemeene conclusie bouwen. Ware dat zoo, dan zou ook van de werkgeversorganisatie's kun nen gezegd worden, dat zij stelselma tig de werkloosheid willen vergrooten. Want bijna voortdurend kunnen we lezen van pogingen welke aangewend worden om, al of niet gepaard met loonsverlaging, een verlenging van den arbeidstijd te verkrijgen. Dat kan in sommige gevallen noodig zijn om grooter randement van machine's e.d. te verkrijgen, maar zal ook in veel gevallen een uitbreiding van de werkloosheid beteeken n. Bij de huidige omstandigheden en de reeds groote werkloosheid, zal in elk geval met de grootst mogelijke voorzichtigheid tot dergelijke stappen moeten besloten worden. Voor zoover dat practisch is door te voeren, lijkt een kortere arbeidsdag, maar dan een voor zoo groot mogelijk aantal, meer verkieslijk dan het omgekeerde al is het individueel bezien voor een deel der arbeiders schadelijk. Waarmede ik ten slotte maar zeg gen wil, dat het tot niets dienstig is de meening te vestigen alsof er in de arbeidersorganisatie's al was uitge maakt en dientengevolge door de leiders een bepaald standpunt zou worden ingenomen ten aanzien van deze lang niet eenvoudige kwestie. En, indien Mr. K. er belang bij heeft, kan hij zich overtuigen dat door verschillende organisatie's, juist het tegenovergestelde is gedaan, dan hij van haar heeft beweerd. A. J. LOERA KKER. Wat zij aan de R.K. georganiseerde arbeiders verwijten, wordt hun met intrest er bij terugbetaald door de uiterst linksche groepen. Van w, t wij doen deugt niets en elk werk wordt belachelijk gemaakt en zij hebben jaar in, jaar uit, aan schouwelijk onderwijs in die methode gegevenen zij hebben zich niet te beklagen, dat zij geen school gemaakt hebben. En heftiger r.->g, dan wij worden aangevallen door de socialisten, krij gen zij nu hun trekken thuis van de meer linksche groepen. Het is zeer gemakkelijk anderer werk belachelijk voor te stellen, maar de ervaring daarmede opgedaan, kon de socialistische arbeiders een aan sporing zijn, om dat spelletje te sta ken en zich wat helderder voor oogen te stellen dat de R.K. arbeiders hoe zeer ook ijverend voor een betere sa menleving, voor een betere verdee ling van de economische goederen, toch uit heel andere levensbeginselen hun kracht putten als zij die slechts van strijd en nog eens strijd alle heil verwachten, ofs hoon zij reeds lang hadden kunnen weten, dat ook zij onder die strijd-maniakken al sinds lang geen professionals meer zijn. A. J. LOERAKKER. Meer samenwerking. In de Westlandsche-courant van Wctober worden de berichten, welke sedert den laatsten tijd in de groote pers voorkomen besproken. Met name wordt „de Telegraaf" genoemd, het blad waarschuwt voor de overdrijving welke uit die artikelen spreekt, welke voor den tuinbouw slechts schadelijk kunnen zijn. Voorts wijst het blad op de z.g. oorlogscultuurdaaronder verstaat het dan, het tijdens de laatste jaren 'door den tuinbouw in gebruik geno men land hetgeen veelal door jonge tuinders, al dan niet voorheen tot de arbeiders behoorend, is in gebruik ge nomen. Letterlijk zegt het: „Deze oorlogs teelt mag niet beschermd worden tot geen prijs van mededoogen" en even verder „het ware zwakheid dergelijke scheppingen te beschermen door bijzon dere maatre elen, Deze scherpe conclusie behoeft m.i. niet zonder meer te worden aanvaard. Op de eerste plaats al niet omdat ook de overige bedrijven, zij het wat vroe ger, op zelfde de wijze zijn ontstaan. Daarnaast zal men nog hebben te be denken dat als de overheid ter hulp geroepen wordt voor de instandhou ding van het bedrijf, dat iets anders moet beteekenen als de instandhou ding van een deel der ondernemers. „Het bedrijf" is m.i. iets wijder ge dacht daarbij zijn ook de arbeiders betrokken en die zouden er weinig mee gebaat zijn, als een deel der on dernemingen werd geholpen en een ander deel gewoon om hals werd gebracht. Het is mij dan ook nog lang niet duidelijk waarom een zoodanige scheiding moet gemaakt worden. De regeering zal hulp bieden of zij doet het niet., maar als zij het doet, dan moet dat voor iedereen zijn, die met die hulp zich staande kan hou den. In een ander artikel wijst het blad op de noodzakelijkheid om door mid del van de groote bonden Kamer en Regeering gunstig te stemmen voor de nooden van den tuinbouw. Doch ook hier wordt gemist, wat toch van zoo groot belang is, n.l. dat men de aandacht had gevestigd op de noodzakelijkheid om die samenwer king ook tot de arbeidersorganisatie's dtt te strekken. Heel wat oordeelkundiger zijn dan ook de werkgevers uit „de streek" die voor hun actie samenwerking met de arbeiders gezocht hebben en daardoor de kans om wat te bereiken hebben vergroot. Als dat wat meer algemeen begre pen werd, kon er wellicht nog veel bereikt en voorkomen worden. A. J. LOERAKKER. Staking aan werkverschaffing. De Rijksinspecteur voor steunver lening aan werklooze arbeiders in Drenthe bericht aan de betrokken organisatie's, dat, volgens beslissing van den Minister van Binnenlandsche zaken, indien onverhoopt nogmaals een staking onder de te werk gestelde arbeiders uitbreekt, niet, zooals hij de jongste staking is geschied en met de werkzaamheden kan worden begon nen zoodra de staking is opgeheven. Ook voor het geval dat niet behoor lijk wordt gewerkt zullen maatregelen moeten getroffen worden. De werkloosheid. Omtrent de werkloosheid over de week van 11 tot 16 September geeft de Rijksdienst der werkloosheidsver zekering de navolgende cijfers. Van de 83 gesubs. werkloosheids- kassen welke hun gegevens opzonden met te zamen 313762 leden, waren 22178 leden de geheele week werkloos, zoodat het percentage moet worden vastgesteld op 7-1. De week van 49 September was het percentage 72. Geen opgaven zijn verstrekt door den Alg. Ned. Grondswerkersbond, de Alg. Vereen, te Haarlem en de Land arbeidersbonden, omdat in deze perio de geen uitkeering wordt verstrekt. De Chr. Zeeliedenbond en de Ned. Fed. van arbeiders in de voedingsbedrijven bleven in gebreke gegevens op te .zenden. TREKJES CCLXIII. Winkel-idylle. Vrouw met schort aan de beurt. „En de juffrouw?" „n Pet asjeblief.... zoo'n lichte met groene plekkies.... ze hangen in de kast.... met die groote kleppen d'r an." „Asjeblieft, juffrou w." Winkelier zet vier doozen op toonbank. "Kijk u es.... daar zal uw keus wel bij zijn. Welk nummer moet 't zijn?" „Weet ik veel? Geef maar 'n flinke maat, want hij het 'n reuze-harses". Gelach van klanten, winkeljuffen, win kelier en echtgenoote van dien. „Nummer 59 dan, dunkt me.... kijk u eens.... daar kan nogal 'n hoofd in. Hoe vindt u deze kleur?" „Nee, die heele lichte grijze mot 'k. met die groene en rooie pukkeltjes d'r an. Heb u daar 'n groote kop van?" „Zeker! Kijk, hier hebben we 'm. Dezelfde maat." „Kost die?" „Drie tachtig," „Alle-joden, da's geen kattedrelc afijn, geef maar op. La 'k maar es gek >p 'm weze. En as tie niet na 't zin is?" „Mag u 'm ruilen." „In orde, pak maar in." „Anders nog iets, juffrouw?" „n-Ja.... 's kijke.... zoo'n overhemd iet zoo'n slap boordje d'r an vast. 'n 'cel." „Dat zal wel gaan, juffrouw. Welk immer?" „Ach, loop rond met je nommers.... weet 'k niet, hoor. As 'k 'a poosie ge trouwd ben zal 'k 't wel an de weet komme. 'k Weet geen één nommer van 'm.... Geef ook maar 'n groote.hij heb 'n nek voor twee. Hij zit op 'n bier wagen". Gelach als voren. „Nummer zeventien dan maar. Als 't niet past komt u 'r maar mee terug," „Best. Kost dat?" „Drie twintig." „Goeie morgen.... da's bijmekaar?" „Precies zeven gulden, juffrouw." „Noudan nog maar zoo'n stroppie d'r bij. Ze legge vooran, met die rooie tippies." „Is 't voor 'n dubbele boord?" „Voor 'n dubbelde? Weet ik veel...- 't mot bij dit overhemd." „O, juist-ja Winkelier zet stapels doozen op toon bank.... smijt deksels er af. „Asjeblieft, juffrouwalle kleuren. Dit is die u bedoelt.negentig centjes." „Ja, geef maar op.... 'k heb nie veel tijd." „Anders niet?" „Nou, me dunkt, dat 't raak is.... mekant voor acht soof an mooiigheid. ,,'k Wou 'k ook zoo'n vrouw had" zegt lachend 'n klant, die 'n boord koopt. „Pas getrouwd hè" zegt 'n ander met veel menschen-wijsheid. Gelach als voren. Winkelier pakt 't gekochte in. Vrouwtje met schort kijkt er voldaan naar. Zaterdagavond en mooi weer. Gezellig in de straten dus. En druk. Veel menschen zwermen om hel-yer- lichte etalages met lokkende artikelen voor uit- en inwendig genot en gebruik. Ook veel kijkers voor in-electrisch- licht-zwemmende-etalage van heeren- modezaak. Jonge vrouw, blootshoofds, schort voor, staat er ook tusschen. En bekijkt genietend de serie groote spikkeltjes-petten, die aan lange stang hangen te schitteren. Oogen van vrouw gaan van petten naar paarsche en lichtgroene overhemden. En van overhemden naar gloed-kleu- rende dassen. Kijkt verder, haalt neus tweemaal op en veegt er met hand-rug langs, even eens tweemaal. Blijft dralend kijken. Telt geld in portemonn.aie. Gaat winkel in waar veel koopers zijn Winkelier druk aan 't helpen; winkc juffrouwen en echtgenoote van winkelic dito. Gekraak van vloeipapieren, getink van kassa en geldstukken. Klanten gaan en komen. (Nadr. verboden.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 5