Maandag 16 October 1922 45ste Jaargang No. 14274 Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD Het Bondsbestuur en de N. K. P. STADSNIEUWS. AGENDA 17 0ST03ER Berooving. Personalia. Klavieravond. Jubileum. Aanrijdingen. De belasting op openbare verma kelijkheden. Industriefilm. Indische kunst. Een principieel proces. TOONEEL Madame Sans-Gène. Als je maar 'n verleden hebt. Gemeenteraad. Een Radioschool te Haarlem. LAATSTE NIEUWS. Ernstig auto-ongeluk. Drie dooden. De duurte in Oostrijk vermindert. De Amsterdamsche havenstaking. DE EERSTE KAMER-VACATU RE VAN PROF. VAN SWAAY. Het conflict in de sigaren-industrie St. Joannes de Deo. HET EERE-DOCTORAAT VAN JAC. P. THIJSSE. Veor den Poliflsrefi&ter. Btsrgerliike Stand. Douchebaden. J. J. WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht. AMSTERDAMSCHE BEURS. Balalika-Orkest. Dl abonneer)en{gprijs be draagt «ooi Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 3.25 Per Week 0.25 Franco per post p. kwart, bij vooruitbet. 3.57 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Teletoonnui. uers: 1426 2741 en 1748. Postrekening No. 5970 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT AdTertentiën 31 per regel - Bij coutract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden me- dedeeling: 60 cents pel regel Vraag- en Aanbod- ad verten tién 1—4 regel» 60 cents per plaatsing; elke regel meer 15 cent( bij vooruitbetaling. i Het dagelijkseh bestuur van den 'Algemeenen Bond van R.K. Rijkskies- kringorganisaties heeft het volgend schrijven gezonden: 14 Octoger 1922. Aan den WelEdelgeboren Heer F. Swane, Voorzitter van het Voor loopig Comité der N. K. Partij, Utrecht. WelEdelgeboren Heer, Naar aanleiding van het onderhoud, dat het Dagelijkseh Bestuur van den Algemee nen Bond van R.K. Rijkskieskringorgani- saties in Nederland op Maandag 2 Octo ber 1.1, mei u en twee andere leden van het Voorloopig Comité der N. K. P. heeft gehad, ter bespreking van het door U tot het Doorluchtig Episcopaat gerichte schrij ven, is door dat bestuur overleg gepleegd met het Bondsbestuur. Na ampele bespreking heeft het Bonds bestuur éénstemmig besloten U het na volgende te melden. Het Bondsbestuur betreurt in hooge •mate de vorming van een afzonderlijke groep R.K. Kiezers, acht de daardoor te weeggebrachte splitsing in de gelederen der R.K. kiezers een groot gevaar voor de Katholieke belangen in Nederland en sluit zich geheel aan bij de meening van het Doorluchtig Episcopaat, neergelegd in de verklaring van Z. D. Hoogwaardigheid den Aartsbisschop, uitgesproken op de openingsvergadering van den Tweeden Nederl. Katholiekendag, nader bevestigd in het door den Aartsbisschop tot U ge richte schrijven, dat het tot eene split sing nooit had mogen komen. Zich stellende op dit standpunt, kan het Bondsbestuur het niet met zijn verant woordelijkheid overeenbrengen, namens de in de R. K. Staatspartij georganiseerde R.K. Kiezers de door U gevormde Nieuwe Katholieke Partij officieel te erkennen, door met haar op eenigerlei wijze bij verkiezingen oficieel samen te werken, of aan provinciale of locale kiesorganisa- ties in dien geest te adviseeren. Ten aanzien van het in uwe kringen bestaande bezwaar, dat de kiesreglemen ten der R.K. Rijkskieskringorganisaties de rechten der minderheden niet voldoen de tot uiting zouden doen komen kan worden verwezen naar het bereids gepu bliceerde besluit van het Bondsbestuur, genomen op 9 September j.l. om eene commissie te benoemen, welke omtrent dit moeilijke en ingewikkelde probleem, dat niet alleen in de Katholieke, doch even zeer in de andere politieke partijen nog steeds om bevredigende oplossing vraagt. van advies zal dienen en een proeve van een algemeen kiesreglement zal ontwerpen. Het Bondsbestuur noodigt U, en allen die achter U staan dringend uit, door toe treding tot de R.K. Kiesvereenigingen te zijner tijd mede te werken aan de defini tieve lot standkoming van deze voorgeno men regeling, en in de vergaderingen der kiesvereenigingen de meeningen, ten dezen in Uwe kringen levend, tot uiting en, bij za kelijke en goede argumenteering, onge twijfeld ook tot gelding te brengen. Alleen op deze wijze wordt positief werk verricht, terwijl critiek achteraf, nadat dcor anderen het moeilijke werk naar bes te weten verricht is, slechts negatief resul taat kan hebben, zeer ten nadeele der Ka tholiek ebelangen, welke naar wij ons overtuigd houden ook U wilt dienen. Het Bondsbestuur vertrouwt te meer, dat door U aan het bovenstaande zal wor den gevolg gegeven, nu de twee gronden, waarop eenige maanden geleden, sommi gen zich meenden le moeten afscheiden, n.l. vrees, dat zou worden samengegaan met de sociaal-democraten en dat niet zou worden gevoerd een gezonde financieele en economische politiek, in het door U aan het Episcopaat gerichte schrijven niet meer genoemd worden, wat begrijpelijk is, gelet op de houding van het inmiddels op getreden rechtsche kabinet en van de rechtsche partijen. In afwachting van het rapport der bo venbedoelde commissie is het Bondsbe stuur voornemens met het oog op de reeds zeer spoedig te houden stemmingen voor de casididatenlijs'ten voor Provinciale Sla- ten en even later voor de gemeentera den met de haar ten dienste slaande middelen krachtig te bevorderen, dat bij de samenstelling dier lijsten met de ge rechtvaardigde wenschen aller groepen en Slroomingen, welke de R.K. Staatspartij als volkspartij omvat, worde rekening gehou- en, en dat voorkomen worde eenzijdige samenstelling dier lijsten. Het Bondsbestuur is ervan overtuigd, dat zulke eenzijdigheid gevaarlijk is èn voor de algemeen nuttige werkzaamheid der Katholieke fracties in de betrokken colleges, èn voor den goeden geest van Katholieke solidariteit tusschen de ver schillende groepen der Katholieke bevol king. Daarom zal het Bondsbestuur ter be- voegder plaatse ook voor de Provinciale Staten en Gemeenteraadsverkiezingen aan dringen op onderling overleg en samen- spreking, opdat de door de besturen te geven leiding bij de stemmingen, zooveel mogelijk door alle weidenkenden en in vloed beziltenden uit alle kringen gesteund worde. Reeds heeft het Bondsbestuur besloten in zijne vergadering van 9 September j.l. een bijeenkomst te houden van voorzitters en secretarissen der R.-K. Statenkieskrin- gen, om op het groote belang van dit punt te wijzen en in de bovenaangeduide richting te werken. Het Bondsbestuur meent goed te doen ter bevordering mede van den goeden geest onder de R. K. Kiezers juist op dit punt, dat voor de Katholieke politiek van zoo vitaal belang is n.l. de bewuste, prac- tische toepassing der Katholieke solidari teit, dit schrijven aan de R.-K. Pers ter publicatie toe te zenden. Temeer, omdat geheel het Katholieke volk recht heeft te weten, hoe de houding van het Bondsbe stuur is tegenover U en die met U een afzonderlijke groep gevormd hebben. Met de meeste hoogachting Namens het Bondsbestuur, A. VAN WIJNBERGEN, Voorzitter. FRANS TEULINGS, Secretaris, Sociëteit „St. Bavo" Reddingsbrigade 8 uur Rechtskundig Advies van half 9half 10 Bollenveiling 10 uur Bloemisten 8 uur Transportarbei ders 8 uur. Groote Kerk. Orgelbespeling door den heer George Robert van 23 uur, Bisschoppelijk Museum Jansstraat Da gelijks uitgenomen Zaterdag- Zon- en feestdagen toegankelijk. H. K. Leeszaal en uitlcenbibltotheek Jansstraat 49, Eiken dag geopend van 1012%, van 25 en van 710 u. behalve des Maandagsochtends en op Zon- en Feestdagen. Uitleen van boeken van half 39 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnenstraat 15 AUe werkdagen voorin, van 912 uur, nam. van 25 uur. Zaterdags alleen van 912 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 AUe werkdagen des voorm. van 1012 en des nam. van 3 tot 4 en van 8 tot 9 uur, Vrijdagmorgen ongeveer half 12 werd een 14-jarige kantoorbediende van de Haarlemsche Machinefabriek voorheen gebr. Figee, die een blikken trommel bij zich droeg, nabij het Vrouwehek aange sproken door een als heer gekleed per soon, die een oud k-lorboek bij zich had. Hij deed zich v| 'tls iemand van het kantoor van Fi l het boek aan den jongen en zeide i. „Geef mij die trommel, want ik moet er nog wat geld in doen. Ga jij maar naar de stad terug om dit boek weg te brengen." De jongen geloofde dit en gaf de trommel over. Op hel kantoor teruggekeerd, bleek evenwel, dat men daar van niels wist. De man be hoorde niet tot het kantoorpersoneel. De politie werd met het feit in kennis gesteld en stelde onmiddellijk een uitgebreid on derzoek in. Het mocht haar al spoedig gelukken, de daders op te sporen. Het waren er drie, die te zamen het plan be raamd hadden; J. H D., tuinder, H. J. B., kantoorbediende en J. J. M., sigarenma ker. Het was hun doel, geld dat anders wel eens in die trommel vervoerd wordt, te bemachtigen, doch Vrijdag hield zij al teen papieren en teekeningen in. De trom mel is terug gevonden in het Bloemen- daalsche bosch. Te Amsterdam zijn voor het examen L. O. geslaagd de dames P. J. v. d,. Berg, I. W» O. Brinkman en Af. P. Viersen, allen alhier. Naar wij vernemen zullen de heeren J. van Dantzig en P. de Waardt op» Dinsdag 17 Oei een kinvieravond ge ven. O.a. zullen worden uitgevoerd da werken voor Piano Solo van Bach, Beet hoven, Ohopin en Debussy. Na de pauze met medewerking van don heer P do Waardt werken voor 2 Piano's, w.o van Bach, Ohopin en Debussy. 2 November a.s. lioopt de heer 0.. W. Bouina den dag te herdenken, waar op hij vóór 50 jaar bij de firma Blom en Zonen in diemst trad. Do 24-jarige D. de J. reed gister middag por rijwiel op den Zijlweg, ia de richting Overveen, toen van den an deren kant een motorrijder in groot» vaart naderde. Door de groote snelheid kon hij niet genoeg de bocht nomen en reed het meisje aan, dat van de fietst geslingerd werd. Zij bekwam 'n wonde aan het- voorhoofd en geraakte bewuste loos. In perceel Zijlweg 21, waar zij binnen gedragen werd, is zij voorloopig geholpen, waarna zij naar haar woning aan de Kinderhuisstraat is gebracht. Tegen den motorrijder, A. A. V. ge naamd, die bekend heeft, een snelheid van 45 k 50 K.M. gehad te hebben, is proces-verbaal opgemaakt. Het motorrij tuig is in beslag genomen. Op den hoek Kruisweg-Parklaan is Zaterdag de 37-jarige loopknecht 0. v. d. Z. door een auto aangereden. H'"» bezeerde zijn rechterarm en werd bij zijn patroon, den heer L., wonende Kruis weg, binnengebracht, waar hij weer op verhaal gebracht werd, want hij was da nig geschrokken. Het Comité van Actie tegen de belas- Ongeveer een jaar geleden maakte deze ting op Openbare Vermakelijkheden, had Zaterdagavond de afgevaardigden van tooneel-, muziek- en soortgelijke vereeni- gingen bijeengeroepen tot een gecombi neerde vergadering in het gebouw Zang en Vriendschap, teneinde daar mededee- lingen te kunnen doen over den uitslag van de actie welke tegen de toepassing der verordening op de heffing der belas- ting op openbare vermakelijkheden is ge voerd. Zooals men weet, is dit comité op een indertijd, op initiatief van de Vereeni- ging Zang en Vriendschap gehouden ver gadering samengesteld en wel uit de hee ren D. Hoogenbirk, A J. Hoeben, A. Kooper, C. Overbeek en A. M. Zonne veld. De heer Hoogenbirk presideerde de vergadering. In zijn openingswoord bracht hij allereerst hulde aan Zang en Vriend schap, die het initiatief tot deze actie heeft genomen en hij dankte vervolgens al degenen, die door het verstrekken van waardevolle gegevens aan de actie heb ben medegewerkt. Hij resumeerde hierna in het kort wat het Comité zooal gedaan heeft. Nadat een request aan B. en W. was verzonden, had een onderhoud met het College plaats; het ging er zeer heftig toe, maar men keerde toch niet onvoldaan terug. Een definitief antwoord bleef evenwel uit; toen nog een brief geschreven was, kreeg het comité een schriftelijk antwoord van het gemeentebestuur, waarin o.m. werd gezegd: „Dat bij de uitvoering der verordening de belangen van het vereenigingsleven uit het oog zouden worden verloren is uitgesloten en toepassing van de veror dening in dien geest geschiedt dan ook allerminst. Wij zullen ons beijveren eér het tegendeel te toonen." En verder: „Wij hopen op uwe mede werking, opdat van heden af de uitvoe ring der onderhavige verordening tot uwe en onze tevredenheid kan strekken." Dit antwoord was voor het Comité nog niet geheel bevredigend. Het wenschte een meer posftief antwoord en dit ver kreeg men na een nieuw onderhoud met den wethouder van financiën Het luidt als volgt: „Voor zoover ver- eenigingen, hoewel het nuttige met het aangename vereenigend, hoofdzakelijk ten doel hebben beoefening van kunst en de ontwikkeling van kunst, voor en door haar leden, alsmede de kunstlie vende leden en donateurs vrij te moeten stellen van belasting. Belast wordt elke uitvoering volgens oppervlakte, plus 20 pCt. der alsdan te verkoopen toegangs- wijzen. De staat dezer vereenigingen volgt later." De voorzitter constateerde met vreug de, dat de belasting op dc contributie van de donateurs, leden en kunstlievende leden waar het om gaat! cr voor bijna alle vereenigingen af is. Het Comité heeft op zich genomen om er voor te zor gen, dat er geen ontduikingen zullen plaats hebben. Voor de gemeentekas be- teekent het resultaat dezer actie een ver lies van 50.000. De secretaris las hierna de correspon dentie voor. Meegedeeld werd nog, dat de staat van vereenigingen in den loop dezer week te wachten is. Volgens dezen staat zal bepaald worden welke vereeni gingen niet en welke wel onder de belas ting zullen vallen, want, zoo zeide de voorzitter, het is de bedoeling, dat enkele vereenigingen, zooals Bachvereenigjng, nog wel ónder de verordening zullen be grepen worden. Het Comité fal echter werkzaam blijven en probeeren ook deze vereenigingen vrij te krijgen. Het bleek hierna dat verschillende ver eenigingen de belasting reeds hebben be taald. De voorzitter zeide naar aanleiding hiervan, dat terugstorting van die gelden alleen kan geschieden bij raadsbesluit. Het Comité zal echter ook in deze rich ting werkzaam zijn. De heer Crommelin merkte op, dat er nog altijd willekeur blijft bestaan, daar de verordening niet bepaalt welke ver eenigingen onder de belasting zullen val len; dit wordt dus. aan B. en W. over gelaten De voorzitter antwoordde, dat men on der de belasting valt, wanneer men zelf een openbare vermakelijkheid schept door vreemde en beroepskrachten te engageeren door dus a.h.w. zelf ajs „impressario" op te treden en de eigen leden niet meewerken. Overigens zal de Raad den staat vast stellen. De heer J. Kuiper, van Zang en Vriend- schaap, bracht hierna hulde aan het Comité voor zijn siiccesvollen arbeid. Hij meende, dat men het idee om het comité permanent te doen zijn, met beide handen moest aannemen. De vergadering be tuigde met een luid applaus haar instem ming met deze woorden. Na een dankwoord van den voorzitter, werd de vergadering gesloten. Zaterdagmiddag had de fa. Beijnes voor haar personeel een technische bioscoop voorstelling georganiseerd, welke vertoond werd in de Cinema Palace aan de Groote Houtstraat. Het technische nummer vertoonde kijk jes in de Poldl Staalfabrieken en liet ook voor den buitenstaander zeer interessante opnamen zien. Het verplaatsen van de zware stukken staal uit de hijschmadhine, het smelten van staal, het meten der sta ven en het probeeren der sterkte er van, het vervaardigen der projectielen (kanons kogels), het onderzoeken der sterkte der gemaakte veeren onder locomotieven, het walsen en nog vele andere bewerkingen, dat alles gaf werkelijk een goed inzicht van den arbeid in een groote staalfabriek. De in het vak ervarenen, waaruit voor het grootste deel het publiek bestond, volgde aandachtige de verlooningen op het witte doek en uitte hare tevredenheid meermalen in een luid applaus. Eenige andere filmpjes (o.m. een na tuuropname en een klucht) zorgden er voor, dat de middag niet te eentonig wend. Tegen het einde van de voorstelling werd de fa. Beijnes hartelijk dank gebracht voor den leerzamen en ook gezelligen middag, terwijl medegedeeld werd, dat de fa. Beij nes zich bereid verklaard heeft, ook an dere industrie-filmen te laten verloonen, als daartoe een aigemeene wensch naar voren komt. De kunsthandel der firma Smit, Groote Houtstraat alhier, zal eenige der schilde rijen tentoonstellen van Mevrouw M. NaessensWardenaar. kunstschilderes een studiereis door Java. Thans tracht zij in beeld weer te geven het mystieke leven van den Javaan Deze kinderen van een geweldig grootsche en een onbeschrijflijke zongloeiende natuur, zijn in hun gemoedsleven naïef gebleven, trouw aan hun geloof en eigen opvattin gen. Voor deze menschen is elke levens gebeurtenis een symbool. Dit houde men bij een bezoek wel in oogenschouw. Onder dit onderschrift lezen wij in „De Maasbode" het volgende stukje: Gelijk men weet is indertijd de dienst weigeraar Groenendaal verdedigd door zijn geestverwant, mr. P. Tideman. Het blijkt echter dat deze heer niet enkel uit edelen drang om zijn benardon prin ciepen-genoot te helpen, heeft gehan deld. Voor zijn arbeid om zijn prin ciepen in don strijd te doen zegevie ren en daarmee tevens zijn anti-mili- tairistisshen geestverwant te helpen, heeft mr. P. Tideman een rekening ingediend van één duizend negen honderd vijf en zeventig gulden 37Va cent (f 1.975.37V2-) Volgens het jaarverslag van het Steun fonds voor slachtoffers van principieel en daadwerkelijk anti-militairisme, op genomen in „De Wapens Neder", heeft echter zoowel de Steunfondscom- missie als de Raad van Toezicht af wijzend beschikt op het verzoek om be taling dezer proceskosten van „onzen geestverwant". Zoodat waarschijnlijk mr. Tideman naar zijn centen kan fluiten en het alleeia met zijn princiepen zal moeten doen. Ofschoon hij enkel van princiepen moei lijk kan leven! Vrijdag 20 October, aanvang 8 uur, geeft de Kon. Ver. „Het Nederlandsch Tooneel" in den Stadsschouwburg te Haarlem een enkele opvoering van Ma dame Sans-Gène, met Mevrouw Magda Janssen? in de titelrol en Hubert la Roche als Napoléon. Men schrijft ons: De belangstelling voor de vertoanin- gen van het dolle blijspel „Als je maar 'n verleden hebt", blijft ook te Haarlem onverminderd. Het schijnt, dat men in dezen tijd van malaise en moeilijkheden behoefte heeft aan verzet, aan lachen en de gelegenheid die de N. V. Het Schouwtooneel, Directie Adr. van der Horst en Jan Musch daartoe biedt met dit ongeëvenaarde blijspel, wordt gretig aangegrepen. Dus besloot Het Schouw tooneel morgen, Dinsdag dit stuk nog maals op te voeren. Wie voor een avond eens een ander menseh wil zijn, weet nu waarheen hij heeft te gaan. Vergadering van den Raad der ge meente Haarlem op Woensdag 18 Octo ber 1922, dos namiddags ten l1/» ure, in de Statenzaal (Prinsenhof). Aan de orde zal worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. Verzoekschrift Mej. J. de Btruin,^ om ontslag als vakonderwijzeres aan ver volgcursus nr. 4. 2. Proces-verbaal van opneming kas en boeken Gem. Ontvan ger, 3e kwartaal 1922. 3. Voorstel B en W. tot goedkeuring belans, winst- en verliesrekening der Coöp. Woningveree- niging voor gemeentepersoneel (77 arbei derswoningen). 4. Voorstel B. en W. tot inbreng v.m. Buiten-sociëteit „Trou moet Blycken" in het gem. woningbedrijf.5. Voorstel B. en W. inzake afkoop eeuwig durende rente door Erven Zwart. 6. Voor stel B. en W. verleenen subsidie aan de Vereen, voor kinderbewaarplaatsen enz., dienst 1922. 7. Voorstel Oommissie, bedoeld in art. 166 der Gemeentewet, tot vaststelling eener verordening, regelende het veemarkttoezicht. 8. Voorstel B. en W. tot goedkeuring van de rekening en verantwoording, dienst 1921; suppletoire begrooting, dienst 1922 en begrooting dienst 1923, Burgerlijk Armbestuur. 9. Voorstel B. en W. tot verleenen voor schot voor den bouw van 120 arbeiders woningen aan de Woningbouwvereeniging „Bloemenhof." 10. Benoeming van a. twee Regenten van het St. Elisa beth's of Groote Gasthuis, b. een leeraar aau het Gymnasium, o. drie tijd. leeraren aan het Gymnasium, d. een tijd. leeraar aan de Meisjessohool voor M. O. e. oen tijd. leeraar aan de 2e H. B. S. met 5- j. o. f. een leeraar aan de Avondschool voor handelsonderwijs. 9. een tijd. onder wijzeres aan den Vervolgcursus no. 4. De heer H. K„ ambtenaar bij de tele grafie schrijft ons: De radioschool „Haarlem" alhier, vroe ger gevestigd in de Chr. school aan de Bakenessergracht, is verplaatst naar het Hasselaersplein no. 1. Ik behoef niet te zeggen, dat dit een groote verbetering is. De energieke direc teur, de heer Schön, had niet eerder rust, vóór hij zich een school had verzekerd, waarmede hij zijn onderwijs tot den hoog- sten graad op zou kunnen voeren. Of hem dit gelukt is? Wie den heer Schön kent, acht deze vraag overbodig. Zooals ik reeds zeide, is deze verplaatsing een groote ver betering. Vroeger afhankelijk en onder worpen aan verschillende bepalingen werd het onderwijs nog wel eens belemmerd. De heer Schön wilde een inrichting, waar hij zich vrij zou kunnen bewegen en waar hij zijn lessen naar behooren zou kunnen inrichten. Moeite noch kosten zijn gespaard om tot dit doel te geraken. Ik heb mij dan ook gehaast een kijkje le gaan nemen in deze nieuwe inrichting en kreeg een uitsteken den indruk. De leerlingen zitten in verschillende ka mers al naar gelang zij ver of minder ver gevorderd zijn. Het sein-en ontvangmaterieel verkeert in een uitstekenden toestand. Ontvang en morse, seintoestellen van 't allernieuwste systeem, gemakkelijke zitplaatsen, doel matige inrichting der lokalen, kortom, al les is dusdanig ingerichl, dat het volko men aan mijne verwachtingen heefl beant woord en ik durf zeggen, dal ik op dit gebied nogal verwend hen. Ook de leer krachten, verhonden aan deze school, zijn van uitstekende reputatie. Met zulk ecu inrichting, zulke leeraren en bovenal een directeur, die er steeds op uit is zijn leer- FRANKFORT a. d. MAIN, 13 Oct. Op den weg tusschen Bad Soden en Kronberg in den Taunus werd bij een bocht een auto, waarin negen personen zaten, in een sloot geworpen. Drie der inzittenden waren op slag dood, een vier de werd zwaar gewond. BERLIJN, 16 Oct. De Weensche In- dex-comm. berekende van midden-Sept. tot midden Oct. een teruggang van de duurte met 8 pCt. AMSTERDAM, 16 October. De sta king in de haven is opgeheven. DEN HAAG, 16 Oct. Naar wij ver nemen zal in de builengew. Staten vergadering van Zuid-Holland, mor gen in de vacature der Eerste Ka mer, ontstaan door het aftreden van Prof. van Swaay, worden voorzien door de verkiezing van Prof. Dr. Ste ger, die in de vergadering van de R.K. Statenclub als candidaat is aangewe zen. Het Verbond van Vereenigingen van Si garenfabrikanten in Nederland, verzoekt ons te willen mededeelen, dat het in de binden gepubliceerde bericht, dat de Ver- eenjging „Eindhoven'' aan genoemd Ver bond verzoekt de bemiddeling van den Commissaris der Koningin in de Provincie Noordbrabant te aanvaarden, niet den min sten invloed kan hebben op de door de gecombineerde Hoofdbesturen genomen beslissing inzake de sluiting van de fa brieken op Maandag 16 October. Verder kan wonden gemeld, dat biji de firma Gebr. van Schuppen le Veenendaal en de firma Gebr. de Graaf te Groningen de nieuwe arbeidsvoorwaarden, zonder eenige restrictie, door de arbeiders zijn aanvaard; bij eerstgenoemde firma, die mede behoort tot de belangrijkste firma's in het land is gedurende de eerste week, dat op deze voorwaarden werd gewerkt, gemiddeld door de werklieden méér ver diend, ondanks de 4 pet. loonsverminde ring, tengevolge van de uitbreiding van het aantal werkuren in die week, (van 45 op 48). Bekl. zegt, dat hij geenszins de bedoeling heeft gehad v. d. M. te beschuldigen, maar opkwam voor het algemeen belang, in 't bijzonder voor de schildersgezellen, die zich door de handelwijze van v. d. M. in hun loonen zagen bedreigd. Het O. M. kon zich met deze ziens wijze niet vereenigen en achtte het ten laste gelegde, waardoor v. d. M. geschaad kon wonden, in zijn maatschappelijk be staan, b&wozen. Eisch 30.boete of 10 dagen hechtenis. De politierechter veroordeelde bekl. lot 20 boete of 10 dagen hechtenis. Hazardspel. In September j.l. werden bij Velsen wedrennen gehouden en van die gelegen heid maakten J. S. en H. B. gebruik, op zettelijk gelegenheid te geven tot hazard spel. Beiden bekennen. Bekl. B. is in 1919 reeds tot een geldboete veroordeeld voor een zelfde feit. Uit het getuigenverhoor blijkt, dat een los werkman een inzel van f 50 heeft verspeeld. Het O. M. verheugt zich over dit feil en hoopt, dat het voor den hetreffenden getuige een les mag zijn voor de toekomst. Tegen bek!. S. wordt 50 boete of 15 dagen hechtenis geëischt, wat door den politierechter wordt bevestigd. Bekl. B„ die zich reeds vroeger aan hetzelfde heeft schuldig gemaakt, tegen wien 2 we ken gevangenisstraf geëischt wordt, werd veroordeeld tot f 75 boeten of 25 dagen hechtenis, met de verzekering dat bij her haling geen rechter meer gevonden zal worden, die hem uit de gevangenis kan houden. De Eerw. Broeder Reynold, tot dusver overste van het ziekenhuis „St. Joannes de Deo," is benoemd tot vicaris der Hol- landsrhe afdeeling der congregatie der broeders van barmhartigheid van „St. Joannes de Deo", waarvan de zetel te 's-Hertogenbosch gevestigd is. De Eerw. Broeder Ananias, eveneens in het ziekenhuis alhier, is benoemd tot novicemeester. AMSTERDAM, 16 Oct. De verlee ning van het eere-doctoraat aan den lieer J. P. Thijsse door den Senaat der Amsterdamsche Universiteit, heeft vanmiddag in de Aula plaats gehad. De Reclor-Magnifirus Prof. P. Zee man, herdacht eerst Prof. "Wertheim Salomonson. waarna Prof. Stams de waardigheid verleende aan den heer Thijsse. Na afloop van deze plechtig- linopn 'f hpslo to scvpn hpn zooveel mo~ i gelijk bij te staan? kan' 't niet anders oC ieid werd aan den hoer Chr. an Gel deze school zal een schitterende toekomst tegemoet gaan. Ik wensch den jongen, energieken direc teur ten slotte veel goeds en een groot aantal leerlingen loe. Bedelarij. S. T. en de W. hadden zich heden voor den politierechter te verantwooren wegens bedelarij. S. is 63 jaar, de beide anderen respectievelijk 23 en 21 jaar. Zonder beroep en zonder inkomsten waren zij op oen goeden dag in Wormer- veer aangeland en besloten door bedelarij wat geld bijeen zien te zamelen. Nu wilde het toeval, dat een van hen hij liet begin der inzameling aanbelde bij den wachtmeester der marechaussee en., dadelijk in de val liep. Het O. M. eischte 1 maand gevange nisstraf met aftrek van preventieve hech tenis. Deze eisch werd bij het vonnis be vestigd. Smaad. In Juni j.l. verscheen in „Ons Week blad", dat te Llsse verschijnt, 'n ingezon den stuk van de hand van C. S. waarin hij v. d. M. ter plaatse beschuldigde van bedrog. Voor dit feit stond S. heden terecht. deren met plechtigheid de gouden eere-penning uitgereikt hem toegekend wegens zijn beantwoording van de prijsvraag der Geneeskundige faculteit Geboren: 12 October, z. van S. de Jong -de Haas. 13 October, z. van C. M. v. d Putten-Driessen. d. van S. Brouwer- v. Ginhoven. d. van A. v. Konings- bruggen-Engels. d. van J. M. G. Spoor- Pistoor. z. van W. M. H. v. Oosten- Stribos. d van H. A. Jacobs-v. d. Horst. 14 October, z. van M. E. A. Schmit JonSbloed-Terbach. d. van A. Ranzijn-de Boer. d. van E. M. Wilkes- de Bonte. d. van .1. Hagen-Exalto. 15 October, d van E. T. Woudenherg- Schabbing. d. van A. C. Busé-Wfn- nubst. z. van J. H. Fiege-Vredenburg. z. van C. A. Knape-Miezenbeek. 16 October, z. van T. Gaus-Sukkel. z. van M J. Martens-de Vries. Overleden: 12 October, A. Visser, 81 j., M. v. Heemskerkstraat. 13 October, A. Kroon-Roozeboom de Vries, 63 i-, Brouwerspiein. C. M. Hanssens, 68 Brouwersvaart. 14 October, E. W. v. Beest-Molitoor, 33 j„ de Haasstraat In het Douchebadhuis aan het Leid- Barometerstand 768. Stilstand. OPGAVE VAN: Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteo rologisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen verricht in dea morgen van 16 October. Hoogste barometerstand 772.4 m.M. te Valdersund. Laagste barometerstand 753.5 m.M. ta Biarritz. Verwachting van den avond van 16 tot den avond van 17 Oct. Zwakke tot matigen Oostelijke tot Noord oostelijken wind, nevelig tot licht of half- bewolkt, waarschijnlijk droog weer, iets kouder. De Beurs opende hedden: vast. Staatsfondsen. 5 pett. Nederland 89, 6 pet. Indië 96. Culturen. Koloniale Bank 120, Indi sche Bank 94Vorstenlanden 151, H« V. A. 350. Industrieele waarden. Jurgens 47. Oliewaarden. Koninklijke 460, Con sols 128%, Orion 36%. Tabakken. Deli Mij. 206. Besoeki 47, Rotterdam Deli 22, Senembah 300. Rubbers. Amsterdam Rubber 96, Deli Bataria 65. Nederl. Rubber 57%, RotL Tapanoeli 23. Scheepvaartwaarden. HoLl. Am. Lijn 125, Holl. Boot 26, Kon. Holt. Lloyd 17%, Japanlijn 74, Paketvaart 85, Scheepvaart Unie 97, Marine 16. Amerikaansche waarden. Hide and Leather 74, Steel 114, Smelting 62, Ana conda 109, Cigar 83, Atchison Topeka 112, Voting Rails 27%, Denver 1%, Southern Pacific 99%, Union Pacific 158. 6 pet. Nederland 1922B 99. 7 pet. In- die 101%. scheplein zijn in de afgeloopen week 812 baden genomen, in dat aan den Scho tersingel 1320. Hoe dikwijls men het ensemble van Dr. Swerkoff hoort, steeds moet men in den aanvang weer even wennen aan het ge luid, aan 't getokkel en het zwirren der snaren. Maar 't is ook heel opmerkelijk hoe spoedig men weer hiermee verzoend is, enkel en alleen door het vurig musicee- ren van deze rasmuzikanten, het prachtig nuanceeren in al de uitgevoerde stukken en de groote zuiverheid van stemming. Hel mooi-gekleurde seuk van Nassonoff is van een karakter dat hemelsbreed ver schilt van den door Dr. Swerkoff bewerk ten „Possenreissertanz," de heftige synso- penmaat van het laatste stuk geeft aan de muziek een karakter dat wel rechtstreeks aan de Tartaren eigen si, terwijl het eerst genoemde meer zuiver-Russisch aanvoelt maar hoe verschillende het karakter der muziekstukken, altijd ligt er op het per soonlijk chachet. Men moet hen maar het oud-Nedertandsche lied hooren spelen. Bij on draagt het den stempel van de echt- Calvinistische starheid, der overwinnings- trots; de Rus zingt het als de jonge moe der die voor de eerste maal aan de wieg van haar kind vol zelfverwondering haar tied zingt. Dit stuk was een „Einlage," maar er was nog een tooneelstuk van vreemde nationaliteit dat wèi op het programma vermeld stond. En hoewel wij het vorige seizoen de opmerking maakten dat het ensemble zich liever mocht bepalen tot muziek van de Russen, zoo was dit stuk van Grieg toch zoo vol bekoorlijkheid en zoo vol van zuivere poëzie, dat het dezelfde verrassing bracht als de vori ge maal „In der Kirche" van Tschai- kowsky. Er was nog een stuk van den feilen en altijd weer jongblijvenden Moussorgs- ky. 't Was de jaarmarktscène uit een zijner opera's. Hier dezelfde kwintengan- gen die wellicht aan den Italiaan Puccini in de gelijkluidende scène als voorbeeld heeft gediend. Zou inderdaad het Ita- liaansch Verismo niet in Moussorgsky zijn geestelijken vader hebben te zien? Het had dezelfde originaliteit van „Ba- rinja", het oude danslied, dat den arge- loozen hoorder zeer verrast door zijn ty- pischen periodenbouw en dat hem, die bij de schablonie van twee-maal-vier ma ten is grootgebracht, onweerstaanbaar meesleept, vooral als er in de maat een schijnbare verwarring ontstaat door het tuschentijds ingrijpen van het slagwerk! en de syncopen. Daarbij nog de vreemde toonsoort, het stuk eindigt z.g. in den dominant. En dan nog die spontane tem poversnellingen en steeds die groote even wichtigheid van nuance. Waarlijk, deze rasmenschen verjagen wel elke dosis voor behoud die er na een aanvankelijk scep tisch luisteren mocht resten. Maar wij praten over muziekstukken alsof dat al was. Alsof wij niet zitten hunkeren naar het laatste nummer vart het programma de Russische volksdans. Hunkeren, ja, dat is het woord. Want wat zijn deze menschen toch rijk, wat een schalten liggen er toch in 't diepst van deze volkszied geborgen, en wat komen wij toch altijd weer tot 't bewust zijn van onze eigen innerlijke armoe. Is 't wonder dat we hunkelen? Hebben wij die wezenlijkste der schoonheden dan zoo algeheel verleerd door onze „be schaving," zijn we dan zóó verworden dat we nog door een Russische boerendans moeten leeren wat schoonheid is? G. J. K. Ongecorrigeerd»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1