Dinsdag 17 October 1922 OPENING 6"* ZAAK TE UTRECHT 45ste Jaargang No. 14275 Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD Bericht. Het Eucharistisch Congres. Van liet Vaticaan. Het liefdewerk des Pausen voor Rusland. STADSNIEUWS. AGENDA 18 OCTOBER R.-K. Vrouwenbond. Personalia. van L. Paanakker's Schoenmagazijn. Alléén 46 GROOTE HOUTSTRAAT 46 Muziek. Met de Vereeniging „Haerlem" naar „Boekenrode". Het 10-jarig bestaan van het Patronaat „St. Franciscus van Sales". Haarlemsche Orchest-Vereeniging Opheffing drukkerij. Jubileum. Gemeentezaken. De gemeenten en het P. E. N. medewerking de thans bereikte meerder De Koopman van Venetië. MUZIEK. Harold Bauer. J. H. Snijders t. Gevonden voorwerpen. LANGS DEN WEG. KLEEREN MAKEN DEN MAN BROEKMAN is de man die - - kleeren maakt - Kleine Houtweg 5. - Telef. 2225 Burgerlijke Stand. Eerste zitting van het Scheids gerecht. WIT DSH OMTREK. SANTPOORT. SPAARNDAM. J. J. WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteo rologisch Instituut te De Bildt Near waarnemingen verricht in dea ~AMSTERDAMSCHE BEURS. LAATSTE KiEtftf*. De jongelui van goeden huize voor de rechtbank. IJMUIDEN. HILLEGOW De abonnementsprijs De- draagt voor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 3.25 Per Week 7 0-25 Franco per post p. kwart, bij vooruitbet. 3.5714 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 „n 1748. Postrekening No. 5970. Advertentiên 3? cents per regel - Bij contract belangrijke korting. Advertentiên tusschen den tekst als ingezonden mededeeling: 60 cent per regel. Vraag- en Aanbod- advertentiën 14 regels 60 cents per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. iSesturen van Vereenigingen, welke deelnemen aan de Stadion-meeting op a.s. Zondag te Amsterdam, moeten, om zeker te zijn kaarten te krijgen, vóór morgen, Woensdagmiddag twaalf nur, liet aantal verlangde kaarten op geven en vooruit betalen bij den Ad ministrateur van het Gebouw „Sint Bavo", Smedestraat. Men schrijft ons uit Rome: „Wij slaan voor een der verschrikke lijkste rampen der geschiedenis. Onmete lijke scharen van menschelijke wezens met honger geslagen, door typhus en cho lera weggemaaid, zwerven wanhopig rond over een uitgedroogd land en komen naar de meer bevolkte plaatsen, waar ze brood hopen te vinden en vanwaar ze gewapen derhand verjaagd worden." Zoo schreef Paus Benedictus XV aan Kard. Gasparri in 1921. De dood verraste dezen Paus in 't midden van zijn liefdadigheidswerk. Paus Pius XI heeft het werk van Zijn Voorganger doorgezet en volmaakt. Een bijzondere Pauselijke zending daartoe uit gerust, bestaande uit geestelijken en lee- ken vertrok naar Zuid-Rusland om per soonlijk hulp en onderstelling te brengen in den hongersnood. Sedert een paar maanden zijn deze afgezanten vann den Paus daar bezig de hongerigen te spijzen en de naakten te kleeden. Dit werk vraagt schatten. De Pausen Benedictus en Pius deden een beroep op de katholieke we reld en van alle kanten stroomden de bij dragen naar het VatiKaan. nederland had reeds eenige maanden geleden door het Bureau van Katholieke Sociale Actie meer dan een millioen lires afgedragen. In den Iaatsten tijd hebben Engeland en Ierland voornamelijk door de actie der katholieke pers veel geld bijeengebracht. Zelfs het arme Italië, door middel der Bisschoppen stort aanzienlijke sommen. Het liefdewerk des Pausen verdient Jen steun van alle katholieken. Het stelt den H. Vader in staat de grootheid Zijner geestelijken macht aan de geheele wereld te toonen. Zijn plicht als stedehouder van Christus, Die medelijden had met de noodlijdenden en ongelukkigen naar waar de te volbrengen. Het liefdewerk des Pau sen is op z'n best georganiseerd. De ver schillende grondgebieden in Rusland waar de nood heerscht, zijn verdeeld tusschen de afgezanten des Pausen en het secre tariaat in het Valikaan zorgt voor de toe zending van sommen, van levensbehoef ten en kleederen. Het liefdewerk des Pau sen verdient ook krachtdadig gesteund le worden in ons land, waar de katholieken in offervaardigheid en edelmoedigheid voor geen ter wereld onderdoen. Sociëteit „St. Bavo" Haart. Inkoop Combinatie half 9 Haarlemsche Onderwijzers 8 uur Bedirijfsraad L. T. B. 2 uur Bestuursraad Volks bond 8 uur Kleermakers 8 uur. Bisschoppelijk Museum Jansstraat Di> gelijks uilgenomen Zaterdag- Zon- eu feestdagen toegankelijk. R. K. Leeszaal en uitlecnblbllothcek Jansstraat 49, Eiken dag geopend van 101234. van 25 en van 710 u. behalve des Maandagsochtends en op Zon- en Feestdagen. Uitleen van boeken van half 39 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco bijnenstraat 15 Alle werkdagen ▼oorm. van 912 uur, nam. van 25 uur. Zaterdags alleen van 912 uur. ft. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des voorm. van 1012 en des nam. van 9 tot 4 en van 8 tot 9 uur. Prinsenhof. Gemeenteraad, half 2. Het Bestuur van den R. K. Vrouwen bond verwittigt alle leden, dat het Vaandel van Vrijdagmorgen tot Zon dag na de Hoogmis in de St. Cathe- rinakerk, Singel, bij den Heiligen Weg, te Amsterdam is. Vandaar zal het dan gebracht worden naar het terrein van de IJsclub, achter het Rijksmuseum. De leden, die in den optocht achter haar Vaandel wenschen mee te gaan naar het „Stadion", worden verzocht Zondag te 2 uur op het terrein van de IJsclub aanwezig le zijn. i Vrijdagmorgen te half 9 is er een plechtige Hoogmis, in de St. Gathe- rinakerk, voor den R. K.Vrouwenbond met eerherstellende algemeene H. Communie voor alle vrouwen. Het zou zeker een treffend blijk zijn van medeleven met de hulde, die door het Eucharistisch Congres aan het H. Sacrament wordt gebracht, in dien ook Haarlems' vrouwen in groo- ten getale in deze H. Mis tegenwoordig waren. Voor het examen L. O. is te Amsterdam geslaagd dei heer M. Vastenhoud alhier. Voor het examen vrije- en orde- cefeningen zijn geslaagd de heeren .1. Klein Nulent, J. H. v. d. Meer en J. B. Nelis allen alhier. Bij het machinisten-examen is ge slaagd voor het voorloopig diploma, de beer P. J. M. Timmer, alhier. De heer P. v. d. Wolk alhier is be noemd tot cellist bij het muziekkorps aan boord van een der schepen der Holl.Ame- rika-lijn. Aan den heer W. C. Meijer is door het bestuur van de afd. Haarlem van de Mij. tot Nut van 't Algemeen eervol ont slag verleend als concierge van het ge bouw jn de Lange Vecrstraat, terwijl te vens zijn zoon als zoodanig is benoemd. Onze stadgenoot, de heer J. A. Stop- pelstein is te 's-Gravenhage geslaagd voor het examen derde stuurman ter Koop vaardij. Gratis NUGGET GARNITUUR bij iederen aankoop van minstens 110. Te Amsterdam zijn geslaagd voor het examen Vrije- en Orde-oefeningen de heeren J. Mulder, J. F. Nijhoff en J. Oosterling, allen alhier. Donderdag 26 October a.s. zal door het Gemengd Koor „Maarten Luther" de cer- sle uitvoering worden gegeven in de Lu- thersche Kerk aan de Witte Heerenstraat. Mej. Lucie Kos (sopraan) zal haar mei# werking verleenen. Dank zij de welwillendheid van jhr. mr. P. Teding van Berkhout en me vrouw Teding van BerkhoutVan Len- nep waren de leden rum „Haerlem" met hunne dames Zaterdagmiddag in de ge legenheid gesteld om een bezoek te bren gen aan het landgoed en woning „Boe kenrode" te Aerdenhout. Ongeveer een honderdtal dames en hee ren hadden aan deze heusche uitnoodi- ging gehoor gegeven. Met de tram van 2.35 werd uit de Tempeliersstraat ver trokken. De heer Teding van Berkhout ontving persoonlijk het gezelschap reeds aan de halte Aerdenhout, waarna men naar het landgoed wandelde. De fraaie buitenplaats werd met belangstelling be zichtigd, waarna in groepen het prach tige huis in oogenschouw werd geno men en groote aandacht werd geschon ken aan do beroemde historische por tretten-galerij. Mevrouw Teding van BerkhoutVan Lennep en de heeren jhr. mr. P. Teding van Berkhout en jhr. F. Teding van Berkhout Jr. leidden de gasten door de kamers en gangen van het huis, ter wijl freule Teding van Berkhout de an deren door het park geleidde. Na afloop werd thee geschonken en hield een gezellig praatje de aanwezigen nog eenigen tijd bijeen. Zondag 1.1. werd op eenigszins fees telijke wijze het 10-jarig bestaan her dacht van het Jongenspatronaat „St. Franciscus van Sales", in de parochie van de H.H. Elisabeth en Barbara., Nadat des morgens na dc H. Mis van kwart over 7 allen tot de H. Tafel genaderd waren, werd des mid dags het feest voortgezet in het pa tronaat. De bekende professor Anto- nini liet den jongens dien middag eenige van zijn talrijke goocheltoeren zien. Dat niet alleen de jongens, maar ook de andere aanwezigen, waaronder de ZeerEerw. heer Pastoor, genoten hebben, behoeft niet gezegd te wor den, daar is prof. Antonini een te goede bekende voor en ook het krachtig applaus na iederen toer be wees dit ten volle. Tijdens de pauze sprak de heer Hetem nog een op wekkend woord en werden de jongens onthaald op Kwatta-reepen, door prof. Anlonini gegoocheld, waarna zij nog «ls toegift kregen „De voordracht der 50-jarige bruiloft van Hein en Trui", welke den lachlust niet weinig op wekte. Het was dan ook alleszins verdiend, 'l hartelijk dankwoord van den Eerw. Directeur, Kapelaan Goes, aan prof. Anlonini en zijn hulp, en de wensch, prof. Antonini eens spoedig weer te zien, was den jongens uit het hart gegrepen. Dankbaar en overvoldaan gingen zij huiswaarts. Gemeenteconcertzaal, Zondag middag. Ledenconcert H.O.V. Soliste: Jonkvrouwe Minnie de Jonge. Men schrijft ons. Het programma van het ledenconcert der H. O. V. van Zondagmiddag bevatte voor de pauze 2 werken van het klassie ke repertoire, terwijl het programma na de pauze aan de meer moderne muziek ge wijd was. Na een zeer mooie vertolking van de Oxfordsymphonte van Havdn (Wat komt Ilaydn toch zelden meer op programma's voor; ten onrechte!) zong de soliste van dezen middag: Jonkvrouwe Minnie de Jon ge de bekende aria van Mozart uit „II re pastore". Jonkvrouwe de Jonge be schikt over een mooi en vol orgaan, ter wijl haar zangtechniek geheel „af" is. Dit kwam dan ook bizonder tot zijn recht in de moeilijke coloratuur-aria van Mozart. Bizondere vermelding verdient hierbij de goede vertolking van de obligaat-vioolpartij door den heer Knikker. Na de pauze zong Jonkvrouwe de Jonge 3 liederen van Gustav Mahler. Een lied van Mahler op een programma is te genwoordig altijd een attractie. Speciaal de 2 laatst gezongen liederen „Rheinle- gendchen" en „Wer hat dies Liedel erdacht" konden mij goed voldoen. De heer Ger- harz zorgde voor een superieure begelei ding. Als noviteit speelde het orkest de legen de voor orkest ..Der Schwan von Tun- neia" van den Finschen componist Jean Sibelius, die zich in de legende weder op zijn best Iaat zien. Het materiaal is knap verwerkt terwijl het geheel virtuoos geïnstrumenteerd is. Reeds dadelijk wordt stemming verkregen door den inzet van de alt-hobo (die uitstekend door den heer F. Wijnands bespeeld werd). Het werk had zeer veel succes. Tot slot speelde het orkest de Meister- singer-ouverture van Wagner, die een waardig slot vormde van dit mooie con cert. Zondagmiddag 22 October wordt dit concert als buitengewoon concert her- .haald- H. Er bestaan plannen, om het bijkan toor van de Rotterdamsohe firma Nijgh en Van Ditmar, drukkerij aan het Spaame alhier, op te heffen met ingang van 1 Januari a.s. De heer N. J. Pfaff herdacht heden den dag waarop hij voor 50 jaar bij de H.IJ.S.M. in dienst trad. Thans is hij smid bij de Centrale Werkplaats. Ilij ontving de gebruikelijke gratificatie van de maatschappij, terwijl chef en ingenieur der werkplaats hem mede complimen teerden. Ingevolge het bepaalde bij art-. 5 der Veewet, bieden B. en VV. ter vaststelling aan een verordening, regelende het veo- markttoezicht in deze gemeente. Zooals wij reeds mededeelden, heeft de Statencommissie voor het P. E. N. aan Gedeputeerde Staten van Noord-Holland aanbevolen de regeering te verzoeken thans de tussehenkomst van den wetgever te bevorderen, nu de gemeenten niet in eik opzicht bereid zijn gebleken de ontworpen nieuwe tarieven te aanvaarden. Naar wij vernemen, heeft deze maatregel ten gevolge, dat op de bedrijfsbegrootingen der gemeentelijke distributiebedrijven voor 1923 niet algemeen op tarief sverhooging gerekend wordt. In de kringen der gemeentebesturen wordt ingrijpen door den wetgever thans niet verwacht. Men acht de in de vergade ring der afdeeling Noord-Holland van de Vereeniging van Nederiandsche Gemeenten vastgestelde afwijkingen niet van zoodanig gewicht, dat ze tot ingrijpen van den wet gever zullen leiden. De brief van de Statencommissie aan Gedeputeerde Staten luidt als volgt. „De S'talen-commissie inzake hel P. E. N. heeft de eer u door dezen te berichten, dat, onder dagteekening van 5 September j.l., bij haar een schrijven is ingekomen van de vereeniging van Nederiandsche gemeenten, afdeeling Noord-Holland. Uit dit schrijven blijkt, dat de algemeene vergadering der afdeeling. op 28 Augus tus j.l., gehouden, de voorstellen lot tariefs wijziging, waaromtrent overeenstemming verkregen was tusschen de gecommitteer den der afdeeling en onze commissie, niet in haar geheel heeft goedgekeurd." De afwijkingen in 't met gecommitteer den overeengekomen voorstel worden dan opgenoemd, waarna het schrijven ver volgt: „De commissie heeft de vraag overwo gen in hoeverre het mogelijk zou zijn, om ook wat deze afwijkingen betreft, nog ver dere tegemoetkoming aan de gemeenten te doen, doch meent deze vraag ontken nend te moeten beantwoorden. Bij deze ontkennende beantwoording heeft zij over wogen, dat de weigering tot betaling voor het medegebruik van een hoogspannings kabel zoowel als het verband, gelegd ten opzichte der tarieven voor polderbemaling, beiden in principieelen strijd komen niet het wederzijds aanvaarde standpunt, dat alleen de gemeentelijke opwekkingskosten als grondslag voor het nieuwe tarief zui len worden aangenomen. Nu dit standpunt op verzoek der ge meenten is ingenomen en te hunnen be hoeve geheel afgeweken is van den aan- vankelijken eisch, dat de tariel'sgrondslag van zoodanigen aard zou moeten zijn als voor het verkrijgen van een zijn kosten behoorlijk dekkend bedrijf noodzakelijk is, meent uwe commissie, dat het niet aan gaat, om de transportkosten, die toch ze ker 'ook bij eigen opwekking van stroom door de gemeenten in aanmerking geno men zouden moeten worden, bij het nieuwe tarief buiten beschouwing te laten. Ook het verband met de tarieven voor derden, in casu de polclerbemaling, tast het principe der overeengekomen tariefs berekening aan, daar dit thans alleen van de noodzakelijk eigen opwekkingskosten uitgaat en tarieven van derden dus hierop van geenerlei invloed kunnen of mogen zijn. Wat den ingangsdatum der nieuwe tarie ven betreft, bestond reeds bij de bespre kingen met gecommitteerden feitelijk geen enkele reden dezen later te stellen dan 1 Januari 1922 en was de concessie, waar toe het wederzijdsch overleg geleid heeft, om dezen niettemin eerst op 1 Juli 1922 te bepalen, alleen te rechtvaardigen door het oogmerk om niets te verzuimen, wat tot overeenstemming in der minne leiden kon. Uwe commisie kan er uit dien hoofde dan ook niet toe adviseeren, een nieuwe, wederom verder gaande, concessie te doen en dezen ingangsdatum nogmaals een halt jaar later te stellen. Wat eindelijk den eisch betreft, om aan de groot-industrie, d.w.z. aan bedrijven, werkende met meer dan 20 P.K., slecbts door bemiddeling van gemeenten stroom le leveren, acht uw commissie dit voor he' bedrijf onpractiscli en in alle opzichten on- gewenscht, zoodat zij van meening is, dat ook hierop onder geen omstandigheden kan worden ingegaan. Bovendien dient, wat de nieuwe voor waarden in haar geheel betreft, overwogen te worden, dat de meerderheid, waarmede de afdeeling besloten heeft, zelfs onder 't voorbehoud van de door haar gewenschte afwijking den gemeenten te adviseeren om een nieuw tarief te aanvaarden, slechts ge ring is geweest. Zekerheid is dus allerminst verkregen, dat ook na deze concessies gesteld als ze aannemelijk waren, wat naar onze mee ning niet het geval is, dit tarief algemeen vrijwillig zal worden aanvaard. Hierbij dient nog te worden bedacht, dat aanvaarding van het nieuwe tarief vol- slrekt niet ten opzichte van alle gemeenten een voordeel voor de provincie is. Dit is toch alleen het geval bij die gemeenten, waarmede zij nog door langdurige contrac ten rvebonden is, daar bij de overige, wier contracten spoedig expireeren, de prov. de vrije hand komt te missen en ook harer zijds aan den nieuwen grondslag gebonden biijft. Toch hebben de besturen dezer laat ste gemeenten aan de stemming deelgeno men en is vermoedelijk slechts door hunne heid verkregen. Nu alzoo de afdeeling ge- j weigerd heeft zich onvoorwaardelijk neer te leggen bij hetgeen de betrokken gecom mitteerden inzake tariefswijziging billijk ge acht hebben en dus het advies in dien zin aan de betrokken gemeenten zal achter wege lbijven, meent uw commissie dat het oogenblik aangebroken is, hetwelk de mi nister van Waterstaat laatstelijk bij zijn schrijven van 22 Juli 1922 La L afdeeling waterstaat heeft gemeend te moeten af wachten, teneinde de tussehenkomst van den wetgever in deze te bevorderen. Zij meent uw college dus te moeten ad viseeren thans bij Zijne Excellentie op de gedane toezegging een beroep te doen. Ter gelegenheid van het jubileum van den heer Louis Bouwmeester had giste renavond in den Stadsschouwburg aan het Wilsonsplein voor de 2e maal een jubileum-opvoering plaats van „De Koop man van Venetië", waarin onze beken de en zoo gewaardeerde tachtigjarige tooneelspeler wederom de rol van „Sher lock" vertolkte. Evenals bij den eersten jubileum-avond ontbrak het ook gisteren niet aan be langstelling en werd de jubilaris bij ver schillende scènes enthousiast toegejuicht. Het beste bewijs, hoezeer het spel van den heer Bouwmeester gewaardeerd wordt leveren wel de s teeds uitverkochte zalen. Zaterdagavond a.s. zal op den len abon nementeavond van Serie Dr. CL de Ivoos, in den Stadsschouwburg, Wilsonsplein op treden de gevierde pianist Harold Bauer. Het is een groot voorrecht, dat eerste rangs artisten als Harold Bauer ook de Haarlemsche Concert1 iefhebbers zullen lak ten genieten van zijn hooge kunst. Het conoertbureau Vernout deelt medo, dat ook afzonderlijke kaarten (alleen geldig voor bovenbedoeld concert)verkrijgbaar zullen zijn. 1 Hier ter stede is in den leeftijd van 72 jaar overleden de heer J. H. Snijder, in leven gepensionmeerd ambtenaar van den Burgerlijken Stand en commies-chef ter gemeentesecre tarie te Heemstede. P. Aalders, Kolksteeg 22rd., schakel armband. J. de Vogel, Bloemertetr. 13, Duitsch boek. H. G. Cannegieter, Wou- wermanstr. 98, bxoohe. Pardoen, Eiken- str. 10, Schoten, beige ceintuur. J- Koops. Rollandstr. 89, étui met grif- els. .1 Steen, Santpoorterstr. 49 of 44 gebit, L. Wolf, Scheepmakevsdijk 34, gummibal. J. v.L interen., Nagtzaamstr. 14rd., geld. Kannel Fauna, Parklaan 119, kat. zwart-wit., gebracht door v. Ykon, Ged. O. Gracht 18. L. La Court, Zoete- str. 26, ladder. Wassenaar, Damiatestr. 32, nummerplaat v. auto. K. v. Ravens- ------------- De Nassaulaan. Het is een wekelijks terugkeerend too- neel. De Nassaulaan, in gewone omstan digheden zich kenmerkend door een vre dige kalmte, wordt eiken Maandag in rep en roer gebracht door de sigaren handelaars. Omstreeks negen uur in den morgen ziet men ze verschijnende zware bun dels op den nek, of als de inventaris een te grooten omvang heeft aangeno men, is alles geladen op een gammele handkar. De mise-en-scene is in minder dan geen tijd geschied. De bundels worden losgeknoopt en de omkloeding op de straat uitgespreid. De inhoud is nu geen geheim meer voor het publiek en het bele spel kan onmiddellijk een aan vang pemeri. De handelaar haast zich niet. Als de zoon van een oud geslacht- heeft hij een zekere vide gekregee op het publiek. Hij heeft geleerd partij te trokken van de omstandigheden en schijnbaar onbe duidende bijzonderheden dienstbaar te maken aan „het bedrijf" Ilij kan wach ten. Hij laat achteloos een sigaret bom- melen tusschen zjjn tandon en doet, of liif eigenlijk heelemaal niet. komt om zijn sigaren te slijten. Maar al- hij slaat, slaa' hij raak. Hij begint mei vier toehoorders, die in min der dan geen tijd groeion tot een haag. Hij houdt het publiek gevangen in den steeds wassenden vloed van woardon en het gebaar vult aan, wat het woord alleen niet vermag. De kistjes met de kloeke modellen en de broede gen lbanden staan 'okkend uit gespreid oa het dekkleed. Hij suggereert zijn hoorder5. Breekt ten aanschouwt? van het publiek een sigaar open en toant de deugdeliike samenstelling steekt er zoo noodig don brand in. Hij laat onsteken. Geen kat in den zak koopen. Een oud manneGe wordt uitgenodigd een pxem- nlfta.r te keuren. Aanvankelijk schroom vallig, vermant hij zich en neemt met een ietwat onhandige beweging aim si gaar. beziet het for=che model en den broeden goudband. Mompelt iets van „zonde, om in den wind te rooken". De linnen omprangen de gronte sigaar, hij zuigt zich knilties in de wangen door het diepe „halon". De kenners strekken do handen uit. Hier een kist en daar oen en nog een. Tegen een zacht .prijsje. Op het fluwee- len kleedje van den winkelier kosten ze 12 en meer. De guldens en rijk daalders vallen als een weldadige regen neer op het dekkleed. De belangstelling mindert en het wach ten is nu op het oogenblik, geschikt om een reprise te beginnen. Ook het oude mannetje trekt zich terug, ongemerkt, confuus over het geval en als hij bui ten het bereik is van des venters oog en niet meer voor „reclame" behoeft te rooken, slaat hij het klontje vuur van zijn sigaar en bergt de reet als iets kosthaars in zijn zak weg. berg, Zijlstraat 71, zwarte portemonnaie. G. Engelman, BBegijnhof 4a rd., zwarte portemonnaie. Mink, Santpoorterstr. 19, bruine portemonnaie. C. v. d. Broek, Tempeliersstr. 24. paspoort. K. Erbink Hen. Bothastr. 85, portefeuille. B Ko- nings, Bolwerkslaan 22, spoor (ruiter-), rijwieltaschje. H. Munsterman, L. Cos- terstr. 10, Engelsche sleutel. D. Wur- kum, Gasthuisstr. 9, stuk touw. P. v. Esveld, Wijde Appelaarsteeg 15, werkkiel. P. Zuurendonk, Korte Poellaan 8, Bank biljet. P. Hesseling, J. F. Helmersstr. 1, bril. J. v. d. Vliet, Eomolenstr. 1, «teil in étui. J. Lubbers, Heerensingel 67, broche. M. de Vogel, BBarbarossa- str. 3, gummibal. A. de Kruif, B Otto- str. 10, horlogeketting. J. Tonis, Smede- str. 17, hondenhalsband. A. Hillen, Bar- teljorisstr. 7. dameshandschoen. P. Kos, Colensostr. 14. Schoten, kwitanties. Ken nel Fauna, Parklaan 119: katje, rood, gebr. d. v. d. Broek, Zijhuizen 5, katje grijs, gebr. d. Moes, Prinsen Bolwerk 2, kat, zwart, gebr. d. v. d. Boogaard, D. Begijnhof 8rd. A. flink, Krelagestr. 20, matrozenmuts. BB. Tongman, Begij- nesteeg 4, zwarte portemonnaie. P. de Vries, Kleverparkweg 72, bruine porte monnaie. C. Hertier, Duinweg 15a, Santpoort (ge:n. Velsen), riem. A. Sluis, Haarlemmerliederir. 46rl. voetbalschoen. A. O. Koster. L. Poellaan 28, schroef v. wagenwiel. F. v. Leeuwen, Alb. Thym- str. 30, taschje zwart. B. v. Beegen, Rozensteeg lzw., trektouw. T. Landsheer, N. Gracht 32, zakdoek. W. Busé, Groote Houtstraat 168, Hee- renboordei; A. Otter, Hoogstraat 2rood, Bril; A. Plesius, Drossestraat 18rd, Bro che: C. Gouda Ouent, Joh. v. Vlietstrant 80, Boekje: G. Herben, Zuiderstraat 17, Ceintuur (terra-eofta)G. W. de Korte, Ten Catestraat 20. Duif; K. Nobels, Korte Zijlstraat 7rd. Duimstok; .T. de Vendt. Drossestraat 13rd, Doos met maaswoi: J. v. Waard, Amsteramschestraat 3rd, Etui met mesie; B. Vreeuegoor. Zomervaart 20. Hond (Dobermaun): G. Olte, Boogstraal 18. Heemstede. Wollen kin Herbind schoen Kennel Fauna, Pnrklaan 119. Hond, (her der! gebraehl door M Kalkman. Sant- noerterstrnat 30; Hond (geel) gebracht door K. Heerenstraat 3zw.; Kat, wit. gebracht door v. Galen. Amsferdamsehe- vaart 74rd; Kat, griis-wif. gebracht door Blom. Parklaan 2: Kat. grijs, gebracht uit de Sonhiastraat. (zwervende): J. Ie No ble. Kennemerslraat 9rd. R. K. Kinder- kerkbnek: F. Bneknmp, Kenauhofje 8b. Notitieboekje: A. Keur. Kannalweg 37. Zandvoort. Portemonnaie: Alofs, Olveart- straat 13, Zwarte damesnortemonnaie: W. Kort, Zomervaart 12d. Pakje met schorl enz.J. Vcrziilberg-n. Schneevoosrtstrant 12rd. Heerenring; W. Diikman. Spnam- wouderstraat !)6rd.. Sfrenffen wol: J. Siets- ma, Alb. Thymstraat 19. Ring met sleutels: A. v. Beem. Tevlerslrnat 22. Bruin dn- mestasehje: K. Dieben. Groote Houtslraal 183, Zakmes. Getrouwd: 17 October, B. M. Serné en E. J. de Vries. Geboren: 16 October, d. van A. J. J. Admiraal-Meijerink. 17 October, z. van M. A. Bonkerk-de Graaf. d. van A. v. Dijk-v. d. Pol. Overleden: 16 October, M. J. v. d. Vlerk-Koen, 82 j„ Witte Heerenstraat. 17 October, A. Hamberg-v. Velzel, 56 j., Ged. Oude Gracht. Een werkman van de gemeentereini ging had geweigerd schop en bezem op te bergen in een daarvoor aangewezen kastje. Hij was geschorst voor een week door den directeur; B. en W. vonden het geval van ernstigen aard en legden vier weken schorsing op, waarop de werkman in beroep ging bij het scheidsgerecht, dat is ingesteld bij art. 34 van het Werklie den-reglement. Gisterenavond half 8 vergaderde ten sta'huize het Scheidsgerecht. Naar we vernemen, werd de betreffende werkman bijgestaan door een leider van hel Neutraal Vat;verbond te Amsterdam. Eenige getuigen werden gehoord. De be sprekingen met den verdediger duurden tot half 1, de zitting tol half 3. Het is nog niel bekend, of reeds een uitspraak gevallen is of dal het scheids gerecht nog eens bijeen zal moeien komen. Over de besprekingen moei B. en W. verslag worden gedaan, alsmede het hoofd van den dienst. Eerst daarna kan aan de nil spraak openbaarheid worden gegeven. Op de begraafplaats „De Biezen" had Zaterdagmiddag half vier de onthulling en overdracht aan da familie plaats van het gedenkteeken op het graf van wijlen den heer P. Vermeu'en. Eon groot aan tal belangstellenden, w. a ouder verschei dene raadsleden van Velsen waren te genwoordig. Door Ds. Boerkoel werd na mens de commissie, het gedenkteeken ont huld, daarbij nogmaals de groote ver dienste van wijlen den heer Vermeulen in herinnering brengend Door den oud- secretaris van Velsen en voorzitter van het Witte Kruis, den heer J. Th. Wij- nolty Daniëls werd vervolgens 't woord gevoerd namens het Witte Kruis, die ook tevens de groote werkkracht en ver diensten van den overleden heer Ver meulen herdacht.De zoon van wijlen den overledene, E. Vermeulen, oud-wethou der en lid van den gemeenteraad van Velsen, dankte, ook namens zijn oude moeder, allen die haddon bijgedragen om 't mogelijk te maken, een zoo'n passend gedenkteeken te plaatsen op het graf van hun geliefden vader. Daarna werd 't geheel bezichtigd en was de plechtig heid afgeloopen. De 2e muziektent op de Kolk is thans ook afgebroken. Barometerstand 768. Stilstand. OPGAVE VAN; morgen van 17 October. Hoogste barometerstand 775.4 m.M. te Slenseie. Laagste barometerstand 753.3 m.M. te Iledaix. Verwachting van den avond van 17 tot den avond van 18 Oct. Matige, tijdelijk wellicht krachtige Noord- Oostelijke tot Oostelijke wind, licht tot half of zwaarbewolkt, waarschijnlijk droog weer, zelfde temperatuur. De Beurs opende heden: willig. Staatsfondsen. 5 pet. Nederland 89, 6 pet. Indië 96. Culturen. Koloniale Bank 121, Indi sche Bank 94, Vorstenlanden 150%, H. V. A. 347. Industrieete waadren. Jurgens 47. Oliewaarden. Koninklijke 458, Con sols 128, Orion 3634- Tabakken. Deli Mij. 203, Besoekd 48, Rollerilum Deli 22, Senembah 292. Rubbers. Amsterdam Rubber 95, De- li Batavia 64, Nederl. Rubber 5634, Rolt. Tapanoeli 29. Scheepvaarlwaarden. Holl. Am. Lijn 123, Holl. Boot 24%, Kon. Holl. Lloyd 17K, Japanlijn 80. Paketvaartt 87, Scheep vaart Unie 96%, Marine 16. Amerikaansche waarden. Hide and Leather 75. Steel 114, Smelting 63. Ana conda 10734. Cigar 82, Atcluson Topeka 111, Voting Rails 27X, Denver 1%, Sout hern Pacific 100, Union Pacific 158. 6 pel. N. W. S. 98%, 7 pet. Indië 101%. Men seint ons uit Den Haag: Voor de Haagsche Rechtbank stondea heden terecht zeven jongelui van goe den huize voor 't meerendeel beklaagd zich in 't Statenkwartier en Scheve- ■n in gen te hebben schuldig gemaakt aan diefstal, inbraak, vernieling en het doen ontstaan van gevaar voor tramverkeer, door op de rails van de stoomtramlijn Den HaagScheveningen een bank te plaatsen, enz. Vijf beklaagden waren ge detineerd voor de behandeling. Voor deze zaak was groote belangstel ling. Tegen den niet gedetineerden 20- jarigen IJ. E. werd wegens ingooien van ruiten en vernieling van glaswerk in een villa te Warmond, 100 gulden boete gevorderd. Tegen den niet-gedetineerden. 21-jarigen student J. K. werd 3 maan den gevangenisstraf geëischt wegens he ling in verband met door andere be klaagden gastolen fietsen, ten nadeele van den vader van een dezer beklaagden. De IJsclub „Nova Zembla" houdt 18 October 's avonds 8 uur in het Kof fiehuis van den heer J. v. d. Putte een. openbare vergadering. De agenda ver meldt o.m.: a. Verkiezing bestuursleden, J. v. Wa- geningen en Th. Jukes, vacature Joh. Max. b. Verslag secretaris, c. Rekening en verantwoording van den pennigmees- ter. d. Benoeming van een commissie van 2 leden tot onderzoek van gevor derd beheer door den penningmeester. e. Verslag commissie tot nazien van het beheer van den penningmeester. Begrooting over het jaar 19221923. g. Benoeming commission volgens art. 4 Huishoudelijk Reglement. Hospitaal-kerkschip. Het hospitaal-kerk schip de Hoop is van zijn vierden kruis tocht bij de haringvisschers op de Noord zee te IJmuiden teruggekeerd. Alles was wel aan boord. Op deze reis werden 18 patiënten behandeld, waarvan er geen ineer naar land behoefde worden meege nomen. Veel haring. De vorige week kwamen, niet minder dan 53 Engelsche stoomha- ringdrifters aan de markt, die tezamen 16085 manden versche haring aanbrach ten. De besommingen dezer vaartuigen varieerden van 186 tot 2.308. Doodelijk ongeval. Zaterdagavond ongeveer elf uur is zekere Bouwmees ter, wonende Loo3terweg III, alhier nabij de Lisserbrug onder de stoomtram geraakt en gedood. Het lijk was bijna niet herkenbaar. HFF^STEDP. Het ouderlijk huis ontloopen. Al hier is zwervende aangetroffen de 13- jarige K. B. die opgaf te Zandvoort te wonen. Het bleek echter, dat de jongen te Nieuw Vennep woonachtig ia en de ouderlijke woning was ontloopen. Hij is aan de politie te Haarlemmer meer overgegeven, om door diens tus- sehenkomet naar zijn ouders te warden geleid. Gevonden voorwerpen. Terug te be komen bij H. Mulder, Heerenweg 20, een bal; J. B. Jonkman, Eikenlaan 68, twee boeken Ned. Bank.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1