m ArtlAATJES Dit nummer bestaat uit twee bladen. - Eerste blad Het Eucharistisch Congres. Cl r I Woensdag 18 October 1922 45ste Jaargang No. 14276 STADSNIEUWS. AGENDA 19 OCTOBER Gemeente-Archief. Waterleidingbuis gesprongen. R.-K. Volksbond. Geloof en Wetenschap. Programma Weldadigheid naar Vermogen. Tramontsporing. Personalia. LANGS DEN WEG. Gestrand. Voorbereidende maatregelen. w l'r- Frr $Lk., Frr Baldadig. De invoer van bloembollen in Amerika. Classificatie van gemeenten. Samenwerking iusschert Gemeente bedrijven. J. J. WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht. Gevonden voorwerpen. Biljartbond Haarlem en Omstr. De openingswedstrijd. De abonnementsprijs He» draagt voor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 3.25 Per Week f 0.25 Franco per post p. kwart, bij vooruitbet, 3.57Yi Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 ~n 1748, Postrekening No, 5970. Advprïentiën 35 cents per regel - Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling: 60 cent per regel. Vraag- en Aanbod- advertentiën 14 regels 60 cents per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. Er zijn oogenblikken in 's menschen levan, dat hij plotseling zijn grootste schatten in den vollen luister van hun waarde ziet, schatten, waarvan de be- teekenis hem door den dagelijkschen sleurgang en het veilig bezit maar al te vaak ontgaan. De dood bedreigt het leven van een onzer naast-verwanten of erger, de on verbiddelijke slaat toe en wij gevoelen eerst recht, wat de vriendschap, de liefde van dien vriend, van dien vader of die moeder, van dat kind of dien echtgenoot beteekende. Wij zelf worden op het ziekbed gewor pen, vorden weker, en maanden aan onze omgeving, aan ons werk onttrokken. De tijd, dien w:.' zoo vaak met twee handen wilden vasthouden, kruipt nu in lange, einaelooze, bittere uren voorbij: dagen vol verveling ei bange nachten in slapeloosheid. De schat der gezondheid, dien wij in vroegere dagen als ons natuur lijk eigendom beschouwden, groeit in zulk een tijd voor onze verbeelding tot het kostbaarste van alle bezit. Doch niet alleen het lijden, ook de vreugde kan onze oogen plotseling voor onze niet genoeg gewaardeerde weelde openen: zijn de herdenkingsdagen in den huiselijken kring, de geboortedagen, een zilveren of gouden huwelijksfeest, een jubileum van anderen aard ,vel iets anders dan gelegenheden om ons weer eens op te wekken tot herinnering aan het vele goede, wat wij in elkanders steun en vriendschap bezitten, blijde te herdenken welke een weldaad de onder linge liefde is. Ev ineens gaat het met onze geestelijke goederen: ons geloof, onzen godsdienst, de genademiddelen der kerk. Zoolang er geen twijfel rijst in ons hart, zoo lang wij uit de schatten dei Kerk naar believen kunnen putten, waardeeren wij die Hemelsche gaven zeer onvoldoende. Maar niet zoodra wordt 't duister in onze ziel, niet zoodra moeten wij om een of andere reden den luister der kerkelijke plechtigheden of de genademiddelen der kerk ontberen, of wij gevoelen, welk een rijkdom wij in het ongestoorde bezit dier geestelijke goederen bezaten. Ons dunkt, het Eucharistisch Congres, dat morgenavond in Amsterdam geopend gaat worden, zal niet het minst tot ver dienste hebben aan de duizenden katho lieken in ons diocees en in heel het land, die het verloop aandachtig zullen volgen, dien heilzamen schok, dat losrukken uit den dagelijkschen sleurgang te geven, waardoor wij de onmetelijke waarde van het Hoog Heilig Sacrament voor het openbare en bijzondere Roomsche leven weer zullen zien in haar luisterrijke vol heid. De H. Eucharistiel dat is de levende Christus onder ons. Beseffen wij wel altijd voldoende, wat dit beteekent? Het wil zeggen, dat wij midden onder ons hebben een vriend, tot wien wij altijd kunnen naderen, die altijd bereid is onze klachten aan te hooren, ons op te beuren, ons te sterken, ons te voeden, een vriend, die alles vermag, omdat hij God is. Wat zouden onze kerken zijn, zonder onze wetenschap, dat daar in het taber nakel die goddelijke, die almachtige vriend woont? Wat zou ons leven zijn, indien wij hem niet meer voortdurend ontmoetten? Wanneer wij langs onze ker ken komen, weten wij hem daar aan wezig en brengen hem een korten, eer biedigen groet. O, 't is zoo verheffend in deze „protestantsche" streken, telkens, wanneer men in den omtrek van een katholieken tempel komt, mannen en knapen het hoofd te zien ontblooten als hulde aan Jezus in het H, Sacrament. Wanneer wij den priester op straat tegenkomen met de rechterhand op de borst, dan weten wij, dat Jezus, de menschenvriend, naar een zieke wordt gedragen, wellicht als laatste teerspijze Voor de reis naar de eeuwigheid. En wij groeten hem eerbiedig. Wanneer wij in de kerk komen zoekt ons oog als naar gewoonte het taber nakel; daar woont het middenpunt van onzen eeredienst; om Jezus in het H. Sacrament is alle lof en hulde der kerke lijke ceremoniën geweven; hij is het Offer lam der H. Mis, de spijze van de H. Tafel; tot hem stijgen de wierookwolken op, hem zingen de lofzangen toe; al smeekingen van den priester tot den Vader eindigen in fijnen naam: per Christum Dominum Nostrum! Ja, Jezus in het H. Sacrament is het middenpunt van het katholieke leven. Zonder hem zou ons leven leeg zijn; onze dagen zouden vaak moeilijk voorbijgaan; in uren van smart, in uren vooral van geestelijke dorheid en verlatenheid, in oogenblikken, waarin alle menschelijke hulp ons ontvalt en het leed schrijnt tus schen onze slapen, zouden wij de eenige troost missen, welke ons zoo vaak heeft opgebeurd en tot het leven heeft terug gebracht: Jezus, de spijs onzer ziel. Welk een diepe beteekenis krijgt, aldus be schouwd, het woord van den Zaligmaker, dat hij op den avond voor Zijn lijden tot Zijn apostelen en in hen tot al de komen de geslachten sprak: „Ik zal u niet als weezen achterlaten". Inderdaad, zonder den levenden Christus in het H, Sacra ment zouden wij ons als weezen zonder stut of steun, zonder de natuurlijke liefde van een goeden vader gevoelen. Maar thans kunnen wij altijd tot Hem gaan, we tend Jat hij steeds bij ons is, wonend in het stille tabernakel; dat hij altijd naar ons luistert en op onze vragen en klach ten, bidden en zuchten acht slaat. Dien Christus, dien levensvriend, van tijd tot tijd op geheel bijzondere wijze te huldigen, te eeren, te danken, kan men zich schooner taak denken? Dan mogen wij niet volstaan met de jaarlijksche her denking van H, Sacramentsdag in onze kerken; dan moet er nu en dan een grootsch, een luisterrijk feest zijn voor dien verborgen God onzer altaren, een herdenking van zijn liefdegeheim zóó luis tervol, dat onze lauwe harten sneller gaan kloppen, onze liefde vermeerderd, onze verbeelding verlevendigd wordt en wij gebracht worden tot een inniger en de voter eucharistisch leven. Zulk een gelegenheid is voor onzen 'ijd een eucharistisch congres. In vroeger tij den, toen het openbare leven nog on der den invloed van den Katholieken Godsdienst stond, kon men aan den lief dedrang des harten naar volle maat den vrijen teugel vieren en waren de Sacra mentsprocessies de grootste gebeurtenis sen van het geheele jaar. Geheel een stad werd versierd, eerepoorten werden aan gebracht, tapijten uitgespreid, bloemen kwistig gestrooid; de hoogste geestelijk heid en de wereldlijke autoriteiten schaarden zich rondom den Christus-Ko ning, die in triumf werd rondgedragen. De Hervorming en het Jansenisme heb ben veel van dien uiterlijken luister uit 't openbare leven weggenomen en in ver schillende landen zelfs onmogelijk gemaakt De koude adem van het protestantisme liet bovendien niet na ook in het Ka tholieke bijzonder' leven veel geestdrift en varme liefde voor den H. Eucharistie te dooven. De tijd ligt nog niet zoo heel ver veg, dat ook voor vele goede Katho lieken Jezus in het H. Sacrament wel een gevreesde an geëerbiedigde Koning was, tot wien men van tijd tot tijd met groo- ten huiver naderde, maar die niet was de vriend van hun leven, het middelpunt van hun bestaan. De latere pausen heb ben daarin verandering gebracht; vooral Paus Pius X heeft de wereld hervormd met zijn opwekking tot dagelijksche H. Communie en de vervroegde communie der kinderen. En de Eucharistische Con gressen hebben het hunne bijgedragen om de kennis van en de liefde tot het H. Sa crament te verbreiden; om ook de aan dacht der niet-katholieken en der ongeloo- vige wereld meer en meer op den verhe- vensten en grootsten aller schatten te trekken, welken de Roomsche Kerk in de geconsacreerde Hostie bezit. Langs den weg der Eucharistische con gressen kunnen wij weer komen tot die openbare en algemeene hulde van den Christus-Koning, welke in vroeger eeuwen aan Jezus in zijn H. Sacrament werd ge bracht. Ziehier een kleine herinnering aan het Eucharistisch Congres te Madrid in de laatste Juni-week van 1911. Geheel Spanje, het Katholieke Spanje nam daaraan deel. Valencia had goede rentreinen vol frissche bloemen geleverd ter versiering der hoofdstad. En door de bloemenstraten trok langzaam-eerbiedig die prachtstoet van meer dan 100.000 Eucharistie-vrienden: Muziekkorpsen in middeleeuwsche kleederdracht, konink lijke pages in galalivrei, de Jagers van Salamanca in groen-fluweel, andere in roode en blauwe uniform, de arbeiders- vereenigingen in verschillende kleeder dracht harer provincies van Arragon, van Andalusië en Asturië en de stoere Bas- ken. Dan volgden de troepen der Mari ne en der Landmacht, het „corps diplo matique", de broederschappen, de Derde Orde van St. Franciscus, de Ridders van het H. Graf, van Sint Jan, van Calavaca en Santiago, ordensgeestelijken en we reldpriesters. Daarna de Kamerheeren, Domheeren en Kanunniken. Als eindelijk het Allerheiligste nadert op een praal wagen, getrokken door 32 granden uit den hoogsten Spaanschen adel, valt alles op de knieën en aanbidt. Achter het H. Sacrament gaat de Kar dinaal-Legaat; de Koning volgt hem in een galawagen, bespannen met acht ara- bische paarden. Dan volgen eenige ba taljons soldaten met hunne vaandels, dan het parlement en de Spaansche adel. Op het plein „de la Armeria", dat net 55 go belins versierd is, betreedt de Kardinaal, door de Koninklijke familie begeleid met brandende kaarsen, het balkon des palei- zes en geeft van daar af den zegen met Ons-Heer. Dan volgde een indrukwekkende ge beurtenis. Op den troon van Spanje rust Jezus in de H. Eucharistie en voor Hem op de onderste trede knielt koning Alfons XIII neder en bidt met den priester: „Sou- vereine Vorst, Die leeft in het allerheilig ste Sacrament der Eucharistie, Koning der Koningen, Heer aller vorsten der aarde, voor Uw verheven troon van ge nade en barmhartigheid werpt zich ge heel Spanje, het geliefde Kind Uws Har ten, neder. Uw volk willen wij zijn. Heersch Gij over ons! Moge Uw rijk eeuwig duren, van eeuw tot eeuw. Amen!" Gelijke en roerender plechtigheden zijn van de Eucharistische Congressen op Malta, in Weenen, Rome en andere ste den te verhalen. Dat zoo iets in dezen onzen modernen tijd gebeuren kon, strekt het geloovig hart tot voldoening. Want, al is alle menschelijke hulde nietig in vergelijking van de verhevenheid van het goddelijk middenpunt, waaraan wij on ze gaven van dan' baarheid offeren, God ziet slechts op de bedoeling en zal het dankbaar aanvaarden wanneer zijn kinde ren in hui. dank en hulde tot het uiterste van hun vermogen gaan. Laten ook wij dit doen op het 1ste Nederland che Eucharistisch Congres. Wij kunnen niet, althans nog niet, uitgaan in processie door de straten van Neder- land's hoofdstad, de Mirakelstad, om Je zus door heel het openbare léven te doen huldigen. Maar wij kunnen in onze beperkte vrijheid toch veel. Laten wij van die vrijheid dan ook ruimschoots ge bruik .naken door zoo groot mogelijke deelname aan de bijeenkomsten van het congres, of althans door belangstelling en gebed, opdat in de komende dagen in derdaad gebeure, wat zoo herhaaldelijk is gevraagd: dat het Haarlemsche diocees in een eucharistischen gloed sta voor Jezus in het H. Sacrament! Sociëteit „St. Bavo'' Esperanto 8 uur Fabrieksarbeiders 8 uur Propaganriaclub 8 uur Bestuur Herwonnen Levenskracht 8 uur. Hanze-gebouw Jacobijnestraat 17 R. K. Smedenpatroons haJf 8. Groote Kerk. Orgelbespeling door den heer George Robert van 23 uur. bisschoppelijk Museum Jansstraat Da gelijks uitgenomen Zaterdag- Zon- en feestdagen toegankelijk. H. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49, Eiken dag geopend van 1012)4, van 25 en van 710 u. behalve des Maandagsochtends en op Zon- en Feestdagen- Uitleen van boeken van half 39 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaoo- bijnenstraat 15 Alle werkdagen voorin, van 912 uur, nam. van 23 uur. Zaterdags alleen van 912 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen de» voorm. van 1012 en des nam. van 9 tot 4 en van 8 tot 9 uur. St. Elisabethsvcreeniging Jansstraat 49 Van 12 uur aanvraag om verster kende middelen voor arme zieken der S. E. V. Bloemendaal. Gemeenteraad, 2 uur. Verschenen is het verslag over den toe stand van het gemeente-archief te Haar lem over 1921. Het vermeldt, dat ingevolge de liquida tieregeling, het archief van hel voormalige Brandstoffenbureau gezonden werd naar het departement van landbouw, nijverheid en handel, afdeeling Crisis-archieven. Van den directeur, die my dit meedeelde, ont ving het gemeente-archief echter: een vol ledig stel adminislralieve bescheiden, die gedurende het bestaan van het bureau in gebruik zijn geweest. De archivaris vestigde de aandacht van Burgemeester en Wethouders op den toe stand van vervuiling, waarin het ter vlieringe van het Stadhuis geborgen en vergeten archief der gemeentelijke politie zich bevindt. Met het gevolg, dat dit ar chief, loopend over ruim de eerste helft der vorige eeuw, naar de bewaarplaats zal overgebracht worden. Van mevrouw P. .1. Willekes Macdo- naldReijnvaan werden ontvangen: Stukken uit het archief van het voor malige Barbara-gaslhuis en uit dat der Barbara-bewaarschool, 18e en 19e eeuw, 3 bundels. Van den bibliothecaris der Stadsbiblio theek werd overgenomen: Het archief der kegelclub „De Kroon" te Haarlem, 18951900, „Notulen- en Ge schiedenisboeken", 4 deelen. Van den rijksarchivaris in Noord-Holland werden overgenomen: Do oude notarieele archieven van Haar lem, die, overeenkomstig de bepalingen van het Koninklijk Besluit van 28 Augustus 1919, No. 546, tot wederopzegging aan de gemeente in bewaring zijn gegeven! Hét zijn de protocollen van 11 notarissen, samen 210 bundels akten, opgemaakt tus schen de jaren 1811 en 1842. Door den rijksarchivaris in Noord-Hol land werden overgedragen: Stukken afkomstig van Mr. A. J- Enschedé als lid der Commissie van Rijks adviseurs voor de Monumenten van ge schiedenis en kunst, 18731879. 1 bundel. Bij de vertimmeringen van een der ver trekken in het Stadhuis, kwam een groot aantal pakken voor den dag, die bleken te zijn de archieven van het vrede- en kan tongerecht (1812—1887) van Haarlem. De archivaris heeft deze rijksarchieven, in overleg met den rijksarchivaris van Noord- Holland, voorloopig onder zijn beheer ge nomen, in afwachting van een nadere re geling. Van Dr. J. F. M. Sterck te Heemstede werd ten geschenke ontvangen 1540 Maart 20. Pater Gherrit Jansz ende mater nyesz dyricz 2 der susteren van synt Jans ewanlisten dta ouwe convent byncn Wescept lijen dat wij hebben onffanghen van harlem een pont groet jaerlicx lyfren- ten ende ontfangen daer voer III gulden ende IIII sts. Origineel, papier, met het conventsmerk. De archieven werden geraadpleegd door 101 personen, van welke 69 een persoonlijk bezoek brachten, tezamen 222 bezoeken. Herhaaldelijk werden stukken afgegeven ten behoeve van den loopenden dienst. De historische topografische atlas, een enkele maal ook de verzameling Voorhelm Schneevoogt, werd ook tot andere doel einden herhaaldelijk geraadpleegd. Op het archief werden verscheidene teekeningen gefotografeerd, meerendeels ter illustratie van tijdschrift-artikelen. Gisterenavond, is op de Leidschevaart nabij de remise der tram een buis der waterleiding gesprongen. Het euvel werd zoo spoedig mogelijk verholpen. He maand November belooft voor de leden der afdeeling Haarlem van den R. K. Volksbond een interessante maand te worden. Er wordt dan weliswaar geen ge wone maandèlijksche vergadering gehou den, doch er is iets anders door het be stuur iu elkaar gezet, dat wel zoo aan trekkelijk is, n.l. een lezing met licht beelden. Doch dat is niet het eenige. Zondag 5 November zal des morgens kwart vóór 7 in de Paterskerk een H. Mis gelezen worden voor de overleden leden der afdeeling. Onder deze H. Mis is er algemeene H. Communie. Woensdag 8 November vindt dan de liehtbeeldenavond plaats, welke tevens als missieavond bedoeld is. Een Eerw. Pa ter der H.H. Harten uit Ginneken zal dan komen spreken aan de hand der llichtbeelden over Pater Damiaan, den Apostel der melaatschen, en over de Hawaii-eilanden, waar pater Damiaan gewerkt heeft. O.m. zal een kort over zicht der missie aldaar gegeven wor den, beelden omtrent zeden en gewoon ten der bewoners en eenige episoden uit pater Damiaan's leven. Zondag 26 November ten slotte zal een groote voordrachtenavond voor de leden en hun huisgenooten worden gegeven, waaraan ook een speciale attractie zal verbonden zijn. Maandag 23 Oct. houdt bovenstaande vereeniging een huishoudelijke vergade ring in gebouw „St. Bavo". O. m. zul len de jaarverslagen uitgebracht worden en heeft een bestuursverkiezing plaats wegens periodieke aftreding van de heeren A. B. Michielsen en H. A. 0. van Keulen. Ook zal besproken worden het congres voor vereenigingen „Geloof en Weten schap", dat 30 October te Arnhem ge houden wordt. Donderdag 26 October houdt mevr. El len Russe een lezing over Claudel's Maria Boodschap met voordracht van fragmen ten. Dinsdag 21 November zal prof. Roels, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, een voordracht met lichtbeelden houden over: De toegepaste psychologie in handel en bedrijf. voor de Orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem, op Donderdag 19 October 1922. des namiddags van 2—3 uur, door den heer George Robert. 1. Praeludium b. kl. t., J. S. Bach. 2. Choralvorspiel „Herzlich thut mich ver langen", Joh. Brahms. 3. Evocation k la Chapeile Sixtine, F. Lisxt. a. Miserere: Allegri. b. Ave vemm corpus; Mozart. 4. Cantilène, G. Piemé. 5. Lamentation, Alex. Guilmant Maandelijksch Overzicht van de Vereen. „Weldadigheid naar Vermogen." In September is uitgegeven: Brood 36.80; Wekelijksche onder steuning 194.70; Losse giften 400.—; Diversen 54.25; Totaal f 685.75. Gisteravond half 7 is op het Stations plein een van Bloemendaal komende tram door de gladheid der rails ontspoord. Het duurde ongeveer een uur, alvorens alles weer in orde was. Te Amsterdam zijn geslaagd voor het examen Vrije en Orde-oefeningen, de heeren J. M. Ovenneer, W. Renes en K. J. Stassen, allen alhier. J m m m m m m m m m m m M fr De Haarlemmerhout. Kennen wij, Haarlemmers, wel onzen mooien Hout? Komen wij er wel eens? O ja, men treft er altijd wandelaars, maar wande'.en ze nu ook in den juisten zin van het woord, d.w.z. genieten zij op hun tocht van het vele mooie, dat de Hout hun biedt. Wij gelooven, dat op een desbetreffende vraag de meesten ontkennend zouden moeten antwoorden. De Haarlemmers, die er nog gaan wan delen, be ehouwen den Hout zoo'n beetje als een groot park, dat bij een stad behoort. En dan zijn er nog velen, die er zoo goed als nooit komen, die den Hout niet geschikt achten als wandel plaats, die liever ergens anders heen trekken, waar het, nu ja ook mooi mag zijn, maar waar Haarlem met zijn Hout toch niet voor onder hoeft te doen. Vroeger is het toch wel anders ge weest. Lees Hildebrand s „Een onaan genaam mensch in den Haarlemmerhout er maar eens op na. Hoe pittig beschrijft hij daarin, hoe de verschillende klassen der maatschappij als het ware haar vaste bezoekuren hadden voor den Hout, hoe bij rissen de menschen er gingen wan delen. Ja. toon waardeerden de menschen hun Ilout. De aanleg van spoorwegen en de moderniseering van andere ver voermiddelen, welke het verkeer zoozeer vergemakkelijkten, zullen wel voor een groot deel er toe bijgedragen hebben, dat de trek naar den Hout verminderde. En thans dwalen de meesten er als bij toeval heen. Alleen de kinderen amusee ren er zich nog juist zoo als vroeger. De Hout leent zich nog even goed voor kinderspelen als in Hildebrand s tijd, men vindt er ook nu nog zoo goed als vroeger eikels, kastanjes en vooral beu- kenoten. Voor de kinderen is de Hout nog een Eldorado, maar de grooteren ver smaden hem. En toch zal hij nog wel even mooi zijn, zoo niet mooier dan in de vorige eeuw. Maar de grootere Haarlemmers ontvlieden heml Wij lezen in het „Alg Hbld.": De pogingen, om het P. E. N. weer wat vlot te maken, zijn nu Ieelijk mislukt. De zen zomer heeft het een tijdlang geschenen, alsof er iets van de reorganisatie zou ko men. De gemeenten schenen we! wat voor een vrijwillige tariefsverandering te voe len; er was een voorstel daartoe aanhan gig, en óls het aangenomen werd, zou de provincie het hare doen (vroegere verliezen a 6% millioen) afschrijven, om het P.E.N. weer op commercieele basis te brengen. Van een sluitende exploitatie was dan nog wel geen sprake maar in elk geval, het zou er méér op hebben geleken dan nu. In het jaarverslag-1921, dat onlangs uilgekomen is, wordt het voordeel uit de tariefswijziging samen met dat van grooter stroom-afzet op vier ton geschat; het ver lies over het verslagjaar vinden we op bijna zeven en een halve ton gesteld. Voor 1922 zullen deze cijfers trouwens anders en vermoedelijk ongunstiger zijn. Maar in cl kgeval: de reorganisatie is nu zzoo goed als zeker gestrand. De commissie uit de Prov. Staten heeft aan Gedeputeer de Staten geadviseerd, de gedeeltelijke goedkeuring, die het plan bij de (afgevaar digden van de) gemeenten heeft gevonden, niet te accepteeren, maar het nu hard le gen hard te laten gaan: den minister van Waterstaat om een noodwet te verzoeken. De motiveering van dit advies heeft men in ons blad kunnen lezen. Het komt hierop neer: uit de geringe meerderheid (10594) bij het besluit van de gemeente-afgevaardigden blijkt, dat het nóg zeer de vraag is, of alle gemeenten zich nu bij de tariefsver- hooging zullen neerleggen; vooral die gemeenten, welke wij juist noodig hebben (de gemeenten met de nog lang niet afgeloopen contracten!) En bovendien was er van het voorstel, zooals het oorspronkelijk ter tafel kwam, te veel afgeknabbeld. Het ergst ia dit opzicht was het aangenomen amendement: geen retributie voor het medegebruik van een hoogspannings kabel, namelijk door die gemeenten, die meer dan één Iransformatorhuisje gebruiken. Zoo waren er nog een paar andere din gen, waardoor de oorspronkelijke bedoe ling van het voorstel (iedere gemeente be taalt ten naastebij zooveel, als eigen stroomopwekking haar zou hebben gekost) inderdaad half verloren gegaan was. In zooverre is het wel te verklaren, dat de Slaten-Commissie nu zegt: dan niet. Maar het middel, dat zij er tegenover stelt, komt ons ook niet deugdelijk en zeker niet sympathiek voor. In de eerste plaats is het natuurlijk devraag, of de re geering, als het er werkelijk op aankomt, een noodwet zou willen indienen om recht matig gesloten contracten te annuleeren (en of de Kamers zulk een ontwerp zouden aannemen!) Wani al moge dan de houding van enkele gemeenten, die van geen ver hooging willen weten, minder sympathiek zijn het middel blijft even goed van be denkelijk gehalte. Midden in oorlogstijd, toen het „nood breekt wel" méér gold dan nu, had het misschien nog eerder kans gehad we leven nu in een ruslige at mosfeer. En ten slotte: de vorige Minister van Waterstaat heeft zich de verklaring laten ontlokken, dat hij in bepaalde geval leen niet tegen zulk een noodwet zou op zien maar hoe denkt zijn opvolger er over? Minister Van Swaay is directeur geweest van het Brabantsche provinciale bedrijf en heeft daarbij volop gelegenheid gehad om moeilijkheden van openbare electriciteits- bedrijven te leeren kennen. Misschien weet deze titularis wel een weg tot minnelijke schikking te vinden, wat in elk geval te verkiezen zou zijn boven noodwetten en dergelijk fraais. Wij zien tenminste geen ander middel dan hulp-van-buiten-af, nu de organisatie in onderling overleg niet wil lukken. En hoe langer het weer vlot maken duurt, des te grooter wordt de schade. Er is, zoo al geen periculum in mora, dan toch pecunia in mora! Vanwege de gemeente is men bezig met het plaatsen van een electrisch kabelhuis op het trottoir nabij het wachthuisje van de E.N.E.T. op den Wagenweg. Dit wordt gedaan met de bedoeling de electrische draden voor licht enz., onder het trottoir te bren gen met het oog op de asphal teering van den Wagenweg. Tegen den 13-jarigen C. L. is proces verbaal opgemaakt wegens het op den Jansweg baldadig trekken aan een beu- geltouw van een tramwagen der E.N.E.T., waardoor de tram tot stilsland werd ge bracht. Naar het „Wkbld. voor Bl.-C.' ver neemt, zal de conferentie ter bespre king van de eventueele wijzigingen bij den invoer van bloembollen in de Vereenigde Stalen te Washington ge houden worden op 30 October a.s. Uit vroegere mededeelingen kan wor den afgeleid dat hiertoe behalve de Amerikaansche belanghebbenden ook buitenlanders zijn uitgenoodigd. Gisterenmiddag had hier ter stede in de kleine Raadszaal van het Stadhuis onder leiding van den heer F. de Jonge een vergadering plaate van de commis sie voor de Classificatie van gemeenten in verband met het bezoldigingsbesluit van Rijks-Overheidspersoneel. Het werk program werd vastgesteld en een ver deeling der werkzaamheden had plaats. 't Ging hier dus niet over gemeente- personeel, maar alleen over Rijkspersoneel te Haarlem gestationneerd. De bedoe ling is dat aan den Minister een rap port zal worden uitgebracht, waarin zal worden geadviseerd in welke klasse do gemeente Haarlem zal worden ingedeeld. Daartoe diende deze vergadering, waarin een 26 organisaties van rijkspersoneel afgevaardigden hebben gezonden. Besloten werd in de week van 19 tot 25 October hier ter stede na te gaan hoe hoog de levensstandaard is, om in verband daarmede het bovengenoemde voorstel tot klasse-indenting te doen. Dat het nog maar altijd niet botert met de samenwerking tusschen de ge meente-bedrijven te Haarlem ondanks het herhaald aandringen van den heer W. J. B. va Liemt in den gemeenteraad en ondanks de daarop gegeven stellige veelbelovende antwoorden van den heer Slingenberg, den wethouder van Openbare Werken, meenen wij dezer dagen weer eens met eigen oogen aanschouwd te hebben. Vooraan in de Badhuisstraat zijn een drietal nieuwe huizen geplaatst. Eerst is toen de afdeeling Gemeente- gas verschenen en heeft de straat daar voor opgebroken om gasbuizen te liggen. De gaten werden dichtgegooid en de straat opnieuw gelegd. Een dag of vier daana is Openbare Werken verschenen en maakten straten makers, waarschijnlijk ingevolge het door de bewoners gedane verzoek, de bestra ting in orde, volgens alle regelen der kunst. Zelfs de kuilen uit de oude be strating werden opgehaald: het zag er tip top uit, zoo van boven af te zien. Nog twee dagen later, werd de Badhuisstraat overrompeld door een heel leger werk lieden van de afd. ElectriciteiL Dezen hebben nu de splinternieuwe bestraling weer opgebroken en zullen haar waar schijnlijk weer op hun gewone slechte manier dichtgooien. Komt dan de Waterleiding nog of is deze al tusschen de bedrijs-en door ge weest? Maar is het niet dwaas dat zulks kan gebeuren en dat hoewel zoovele malen op samenwerking is aangedrongen. Is dat onmacht of lijdelijk verzet? Barometerstand 771. Vooruit. OPGAVE VAN: Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteo» rologisch Instituut te De BildL Naar waarnemingen verricht in dca morgen van 18 October. Hoogste barometerstand 777.4 m.M. te Saerna. Laagste barometerstand 753.7 m.M. te Biarritz. Verwachting sran den avond van 18 tot den avond van 19 October: Matige, tijdelijk krachtige Oostelijke wind, half tot Iichtbewolkt, droog weer, mogelijk nachtvorst in het Zuiden, iets zachter overdag. J. Hagen, Emoslraat 2, armband; J. Colegin, Z-Brouwersstraat 16, abon nement Haarlem-Amsterdam; B. Kraak man, Schreveliusstraat 8rood, blauwe mantel ceintuur; G. Keetslaar, Haarlem-» merliedestraat 14, koperen gewichten; B. Voorham, Schoterstraat 19, bruine handschoen; Koningsbruggen, Anegang 7, glacé heerenhandschoenenJ. Tim merman, Jansstraat 16, grijze kinder handschoen, witte dameshandschoen; Kennel Fauna, Parklaan 119, hond (Dobermann) met halsband en ket ting; G. Captein, Schagchelstraat 17a rood, nummerplaat; H. v. d. Sande, Z. B. Spaarne 4rood, naaistersfoumi- turen; G. v. Gymond, Keijzerstraat 11, bruine portemonnaiePolitiebureau, Smedes'r., beh anger sge reed. scha p peni J. van 'tHof, v. Zeggelenstraat 13, zwarte rozenkrans; W. Bouman, Alex- anderstraat 6, bruine reticule; W> Kok, Barendsestraat 56, zilverbon. Gisteravond had in lokaal Monopool alhier de openingswedstrijd plaats tus schen de clubs „Door Eendracht Sterk" Haarlem en „Oud Meerenstein" Bever# wijk. In klasse A werd gespeeld. De bondsvoorzitter sprak allereerst de aanwezigen toe, bracht nog even hulde aan het oude bestuur, waarna hij te kennen gaf dat in klasse A nog een competitie zal worden ingeiascht met ex tra clubprijzen. Dit naar aanleiding van het feit, dat ia deze afdeeling slechts 4 vereenigingen deelnemen. Na den wensch te hebben uitgesproken dat ook deze competitie een aangename moge zijn, eindigde spr. Ook voerde de voorzitter van D. E. S. nog het woord. Daarna werd met den wedstrijd begonnen, waar over het geheel genomen helaas geen le klasse spel te zien weid gegeven. De nos. 2 maakte evenwel een uitzondering en maakte den speler yan D. E. S. deze partij nit in 22 beurten, met als eindstand 125116 caramboles; vervol gens werden overwinnaars van de thuis club de nos. 1, 4 en 5 met den stand 125—101, 125—114, 125—88; de no. 3 van „D. E. S." was geheel uit vorm en 9t

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1