C0RSETTEN liaison Mensa TH wie PT 6ou/ïohI GELEGENHEIDS- AANEIEDiMSI! mat prima Elastieken Buikband DIENSTPERSONEEL Burgerlijke Stand. Gemeenteraad. LAATSTE NIEUWS. Een Nederlandsch stoomschip vergaan. AMSTERDAMSCHE BEURS. UIT DEN OMTREK. BLOEMENDAAL. is voor LEIDEN en OMSTREKEN het aan gewezen Dagblad voor Adverten tiën. VRAAG PROEFEXEMPLAAR LISSE. Aan de «ode is thans de benoeming VELSEROORD. CASTRICUM. IJMUIDEN. 5.25, 7.75, 0.75 Corsetterie WARMOESSTRAAT 26 BIJ DE ANEGANG. HEEMSKERK. „PHILIP LOOTS" SiNNENLANDSCH NIEUWS. De R.-K. Staatspartij en de Nieu we Katholieke Partij. GEMENGD NIEUWS. De ex-Kroonprins. Inbraak te Aalten. Ter bezuiniging. Sluwe oplichsters. IRAADLOOZE TELeF»OW*gv| d llllll ie Crisis in het Oosten. De Amerikaansche troepen aan den Rijn. De politieke toestand in Engeland. Lloyd George over de handels- vooruitzichten. Een dreigende mijnwerkerssta- king in Engeland. Kerktoren ingestort. Hoover over de intergeallieerde schulden. Kabinetscrisis in Chili. Vliegongeluk. SPORT EN SPEL DAMMEN. Simultaanséance J. Siegerist en J. B. Sluiter. MENGELEN. Vischclub „Ons Genoegen". LEGER EN VLOOT. Het gebed voor den maaltijd. ORDE EN ARBEID. Na de Havenstaking. VRAGENBUS. bracht het tot 61 caramboles. Be totaal- uitslag is„Door Eendracht Sterk 561 caramboles. „Oud Meerenstein" 544 ca ramboles. De belangstelling was groot. Ondertrouwd: 18 October, R. Kasper en S. Mathei). B. C. de Vries en B. Sikkema. D. J. Gorter en A. M. Groe- neveld. J. v. Bogget en J. Blom. K. v. d. Wal en C. J. Lijsen, Getrouwd: 18 October, J. Bax en J. Pull. S. Oudhuizen en J. W. Tonnes sen. A. Masen en M. S. Dalebout. J. C. Grootes en H. Smit. J. Otsen en M. W. Dingjan. J. Vlugt en J. H. E. Koek. C. v. J. Laar en J. v. Wester hoven. A. de Vries en A. H. Kasteel. Geboren: d. van A. v, Beusekom- Zwanenburg. Overleden: 17 October, C. van Tonge renv. d. Linden, 70 j., Kamperlaan. Hedenmiddag kwam de Gemeente raad bijeen onder presidium van den heer burgemeester. Afwezig waren de heeren de Zeeuw, Reinalda, Gerritsz,, en Hagemeijer. De heer KLEIN verzocht het adres van de leeraren der Burgeravond school (medegedeeld bij de Ingekomen stukken) in handen van B. en W. te stellen om praeadvies en niet ter afdoening. De heer BRUCH stelt voor het stuk in handen te stellen van B. en W. ter afdoening, maar zegt toe dat het stuk niet zal worden afgedaan vóór de vo\gende vergadering en in dien tijd zullen de stukken ter inzage ge legd worden, wil een der leden dan nog op de zaak terugkomen, dan kan dat gebeuren. De heer KLEIN neemt hiermede genoegen. Eenige discussie werd gevoerd over het ingekomen adres van den heer de Boer. De heer GASTRIC UM wfl f 250 ge ven om het feit dat door het uitbag geren van de sloot de schoeiing verzakt is. De vorige maal stemde spr. tegen met een verzoek omdat toen gezegd werd dat er niet in die sloot gebaggerd was. Tegenover die bewegingen staan nu an dere dat er wel gebaggerd is. Spr is er daarom voor schadevergoeding te ge ven. De leden der commissie van openbare werken waren tegen het voorstel. De heer Poppe ondersteunde het. Aangenomen werd het voorstel van B. ©n W. om het verzoek in handen te stellen van B. en W. ter afdoening met 37 tegen 2 stemmen. (Wordt vervolgd). S'ader seint men ons: Het Nederlandsche stoomschip „Come- lis" is Zondag nabij het Grankulen Vuur schip in de Oostzee gestrand. Het schip was met een lading hout op weg van Ulenborg naar Ter Neuzen, waar het thuis behoort. Maandag is het schip door mid den gebroken en gezonken. Volgens een telegram van Lloyd's Agen cy te Stockholm bevond het bergingsvaar tuig „Diana" zich Zondag bij het schip en wilde de bemanning van het s.s. „Cor- nelis" overnemen. De bemanning weigerde echter en bleef aan boord van het eigen schip. Maandagmiddag is een reddingsboot van den wal langs zij van de „Comelis" geko men, doch vond het schip toen veriaten. De reddingsboot ontdekte niemand meer op het schip. Ook de scheepsbooten wa ren weg, zoodat aangenomen wordt, dat de bemanning zich in eigen booten gered heeft. Waar zij op het oogenblik vertoeft, is nog niet bekend. Het is mogelijk, dat zij door een passeerend vaartuig is opge nomen of geland op de Aalands-eilanden. De bemanning telt 23 koppen, waarvan de helft thuis behoort te Ter Neuzen en de andere helft uit Amsterdam en Rotter dam afkomstig is. Het s.s. „Cornelis" behoort aan de ree- derij A. C. Lensen te Ter Neuzen en meet 4200 ton D. W. De Beurs opende heden: vast. Staatsfondsen. 5 pet. Nederland 89%, IB pet. Inddë 96 Cultutren. Koloniale Bank 121%, In dische Bank 94, Vorstenlanden 152%, H. y. A. 347%. Inriustrieele waarden. Jurgens 44%. Oliewaarden. Koninklijke 450, Con sols 127%. Tabakken. Dell 212, Besoeki 48, Rot terdam Deii 22, Senembah 300. Rubbers. Amsterdam Rubber 108, De!i Batavia 70, Nederl. Rubber 62, Rott. Tapanoeli 30. .Scheepvaartwaarden. Holl. Am. Lijn 125, HolL Boot 26, Kon. Holl. Lloyd 19, Japanlijn 80, Paketvaartt 88, Scheepvaart linie 98%, Marine 16. Amerikaansche waarden. Hide and Leather 76, Steel 114, Smelting 64, Ana conda 106%, Cigar 82, Atchison Topeka 111, Voting Rails 27%, Denver 1%, Sout hern Pacific 100, Union Pacific 158. 8 pet. N. W. S. 98%, 7 pet. Indië 101%. Door de schoolvereeniging „Aerden houtBentveld", gevestigd te Aerdenhout, werd in verband met het prae-advies van B. en W. van Bloemendaal, uitgebracht op de aanvrage van 22 Juli 1922 tot stich ting eener school te Aerdenhout, een ver zoekschrift aan den raad der gemeente in gediend. Het wijst er allereerst op, dat het prae advies van B. en W. steunt op de drie na volgende gronden: 1. dat de aanvrage slechts vermeldt 38 leerlingen, van wie mag worden aangeno men, dat zij bij de opening der school als leerling zullen worden aangenomen; 2. dat de voorioopige raming van kos ten niet voldoet aande eischen, die daar aan krachtens de wet moeten worden ge steld; 3. dat een lager maximum getal leerlin gen per klasse tot de overeenkomstige openbare scholen mag worden toegelaten. Het verzoekschrift brengt dan, naar aan leiding van gemeld preadvies, het navol gende onder de aandacht van den raad: 1. dat het inderdaad aan adressant is gebleken, dat van het opgegeven aantal leerlingen, enkelen wegens te jeugdigen leeftijd wellicht niet in aanmerking komen, doch sedert de indiening der aanvrage verschillende te Aerdenhout en Bentveld wonende ouders van kinderen hunne in- stemming met de ingediende aanvrage hebben doen blijken en verklaard hebben hunne kinderen de school, wanneer deze gesticht wordt, te doen bezoeken; dat ge zien het sub 1 genoemde bezwaar adres sant hierbij overlegt eene door alsnog een tweetal personen onderteekende lijst, met opgave van 3 kinderen, die bij de oprich ting de school zouden bezoeken; zoodat uit dezt aanvullende lijst blijkt, dat het aantal kinderen, dat de school zal bezoe ken niet zooals in het preadvies wordt gezegd, 38 doch minstens 41 bedraagt; 2. dat de begrooting welke als bijlage van de aanvrage werd overgelegd omvat alle stichtingskosten bedoeld in art. 74 van de L. O. Wet, dus ook met inbegrip van de kosten van eerste inrichting met inbegrip van de schoolmeubelen, waar voor alleen het woord meubilair werd gebruikt; 3. dat het daarin vermelde bezwaar nimmer kan leiden tot afwijzing, daar af wijzing op dien grond niet op de Wet zou steunen; en bovendien adressant, indien zulks wenschelijk of noodig geoordeeld mocht worden, volkomen bereid is aan ieder bezwaar ten aanzien van het opge geven getal leerlingen per klasse tegemoet te komen; dat adressant derhalve van oordeel is, dat tegen hun aanvrage geen wettelijke bezwaren bestaan, zoodat deze niet mag worden afgewezen; dat zoodanige afwijzing bovendien on redelijk zou zijn tegenover de bewoners van een zeer uitgebreid gedeelte der ge meente, waarin de bevolking steeds toe neemt en waarin desondanks hoegenaamd geen inrichting voor L. O. bestaat en in deze streek tot dusverre ouders van schoolgaande kindwen verplicht waren hunne kinderen per E. S. M. naar Haarlem te zenden, om daar onderwijs te ontvan gen; dat deze onhoudbare toestand waarlijk geen betoog behoeft; dat adressant meent, dat inwilliging van de door haar ingediende aanvrage niet alleen in het belang der leden zou zijn, doch het algemeen belang der gemeente er ten zeerste mede gebaat zoude zijn, waarom adressant verzoekt, de aanvrage in te willigen. Op hol. Maandagmorgen te ruim 9 uur ging het paard,, bespannen voor een brik bloembollen, door het schrik ken van een auto, van den heer Lefeber aan den haal. De voerman, J. Verhaar, werd er afgeslingerd en had zich aan de beenen en de zij gewond. Hij werd bij den coiffeur Geliams ingedragen en werd onmiddellijk Dr. de Graaf ontbo den, welke hem verbond. Per auto werd hij naar zijn woning vervoerd. Zijn toe stand is gelukkig van dien aard, dat hij 'g namiddags zijn werkzaamheden weer kon hervatten. In zijn vaart liep het paard een hand kar van Gerrritsen om, zoodat de daar achter loopende jongen, plus nog een jongen welke daar in de nabijheid was, onder de kar geraakten. Een dezer jon gens had zich tamelijk aan de vingers bezeerd, terwijl de ander hij Schuts werd binnengedragen. Deze was verwond aan het hoofd. Aan de Veldkerstraat werd het paard gegrepen. Van de brik rolde een mand of acht bollen af, welke vanzelf ta melijk werden besohadigd. Overigens liep dit incident wonder genoeg, tamelijk goed af. R. K. Middenstandsuereeniging. De R. K. Middens tandsvereeniging, afd. van de „Hanze", hield in het café van den heer Tijssen een tamelijk goed bezette vergadering. De voorzit ter, de heer F. G. J. van der Eerden, opende met den Christelijken groet en heette allen welkom, waarna de notu len werden gelezen en goedgekeurd. Van de Gewestelijke Federatie was 'n schrijven ingekomen, dat zij inzake de gebrekkige tramverbinding zich had gewend tot de betrokken autori teiten. De directeur van het Hanze- Adviesbureau zal in de kleine zaal van het Patronaatsgebouw, te begin nen op Maandag 23 October, om de veertien dagen zitting houden, des voormiddags van 1012 en des na middags van 2—4 uur. Door het Hoofdbestuur was verzocht naar het Eucharistisch Congres het vaandel te zenden. Hieraan zal gevolg worden gegeven en behalve de vaandrig gaven enkele leden zich tot deelname aan den optocht op. Aan de orde was hierna verkiezing van afgevaardigden naar de Centrale Raadsvergadering. Hiervoor werden aangewezen de be stuursleden Weber, Berkhout en als plaatsvervangers Theissen en Rans- dorp. Aan de orde was thans de behandeling van den beschrijvingsbrief voor de e.v. vergadering van den Cen- tralen Raad. Komende aan het punt „Begrooting" in den beschrijvingsbrief stelde de voorzitter tevens aan de orde het bestuursvoorstel contributie- verhooging met f 2.50. De voorzitter, dit punt toelichtend, deed uitkomen, dat in dit bedrag is ingesloten f 1. voor de verhoogde Bondscontributie; f 1.— voor een fonds voor de a.s. viering van het 121/2-jarig bestaan der afdeeling, terwijl 50 cent ten goede komt aan de afdeelingskas, welke dit douceurtje best kan gebruiken. De voorzitter hield een klemmend, gear gumenteerd betoog tot aanneming van dit voorstel en hoopte dan ook dat de saamhoorigheid van de leden met het Bondsbestuur van dien aard is, dat dit voorstel met algemeene stem men zal worden aangenomen. Op voorstel van een der leden werd eerst de Bondscontribuiieverhooging afge handeld. Met groote meerderheid van stemmen ging deze verhooging er door; er werden maar 4 stemmen tegen uitgebracht. Het bestuursvoorstel van f 2.50 verhooging werd aange nomen met 18 stemmen voor en 9 tegen. Thans werd voortgegaan met de behandeling van den beschrijvings brief. Aangezien uit het bestuur een commissie was benoemd, bestaande uit de heeren Weber en Ransdorp, ter bestudeering van dezen beschrijvings brief, liep de behandeling vlug af. De heer Weber, als rapporteur, las de verschillende punten voor en zette in verband daarmede de zienswijze der commissie uileen. van een commissie voor de feestvie ring van het 121/2-jarig bestaan der afdeeling. Deze taak werd in handen gesteld van de Propagandaclub. Bij de rondvraag zeide de heer We ber, dat de heer Scherts heeft be dankt als bestuurslid van het Santos fonds, zoodat daarin moest worden voorzien. In diens plaats werd be noemd de heer A. van Stijn. De voorzitter sloot na een hartelijk dankwoord voor de aangename ge- dachtenwisseling, met den Christelij ken groet de vergadering. Muziekuitvoering. Onder de bekwame leiding van haren directeur, den heer T. H. Tellings te Heemstede, gaf de muriekver- eeniging van het patronaat „St. Gregorius de Groote" met welwillende medewerking van de patronaats-tooneelvereenigling „Guido Gezelle" in het patronaatsgebouw Maandag en Dinsdagavond hare 6e jaar- lijksche uitvoering. Op uitstekende wijze werden achtereenvolgens een zestal num mers ten gehoore gebracht waarmee de le den hebben bewezen dat zij weer flinke vorderingen hebben gemaakt. Na de pauze kwamen de leden van „Gnido Gezelle'* voor 't voetlicht. Opgevoerd werd het blij spel „Jochem Uilenspiegel" een voordracht „Jan de Bliksemkelner" door P. Schnts en een voordracht „De Gouden Bruiloft van Hein en Trui" door J. Suikerland en C. van der Eist en tot slot een kluchtpanto- mine. Deze 6e uitvoering kan als goed ge slaagd worden beschouwd. Vereenigingsgebouw. Indertijd is hier op initiatief van het Centraal Drankweer-Comité een commissie ge vormd, om te komen tot de oprichting van een drankvrij Vereenigingsgebouw alhier. ©e commissie heeft deze zaak in stu die genomen en in andere plaatsen per soonlijk en schriftelijk een onderzoek naar zulke gebouwen ingesteld. D't heeft de commissie in de meening versterkt dat zulk een Vereeenigingsgebouw zoo spoedig mogelijk moet verrijzen, niet al leen ten bate van het Vereenigingsle- ven in alle geledingen ter plaatse, maar vooral ook om den verheffenden invloed op het jonge geslacht. Het maakt nog een punt van over weging nit, welke vorm van organisa tie aan de stichting gegeven moet wor den. De commissie vraagt echter nu reeds den steun van alle vereenigingen en persoonlijke leden om te komen tot de vorming van een stamkapitaal, waar van grondaankoop enz. bestreden kan nen worden. Men rekent voor grondaan koop f3500 f 4000 noodig te hebben. Kastrikum. Naar wij vernemen wordt door het Centraal Bureau voor de Sta tistiek de spelling van den naam der ge meente niet meer geschreven met 2 c's dns Castricum, maar als Kastrikum, dus met 2 k's. Hierdoor wordt dus teruggegaan met de spelling tot den Oud-Hol3andschen tijd. Sport. Wegens de Missiedagen had Vitesse uitstel van het deelnemen aan de wedstrijden van den Bond, doch werd gis teren op eigen terrein gespeeld tussohen Vitesse I en Vitesse II. De elftallen waren niet compleet en telden verscheidene inval lers. In het doel van Vitesse I zien we den keeper van Vitesse III. Deze wist vooral door mooi spel van de beide backs zijn doel bijna schoon te houden. Wat we vooral bewonderd hehben in dezen wed strijd het tactische en vlugge optreden van den keeper van Vitesse II Hemmer. De wedstrijd had een geanimeerd verloop en werd door Vitesse II met 61 verloren. C. S. V. had bezoek van W. A. C. uit Alkmaar. Het spel stond niet op hoog neil. W. A. C. speelde vlug maar ruw. De wed strijd werd gewonnen door Alkmaar met 2—t. Missie. Zaterdag is alhier geopend de 10-daagsche H. Missie, welke gegeven wordt door de paters Redemptoristen, n.l. de Weleerw. paters Voets, Buisen en Haf ken scheid. De laatste is een neef van den beroem den pater-Redemptorist Bernard. Zeer en zeer vele geloovingen komen naar de preeken en oefeningen luisteren. Ook werd op Zondag door veie geloovi- gen de H. Kruisweg gebeden. Gisteravond was de kerk overvol en waren vele vreemdelingen komen luisteren naar de prachtige predicatie van pater Buisen. Zoo doorgegaan zal de H. Missie zeker slagen en veie vruchten afwerpen. Lijst van onbestelbare brieven brief- k,-.„ricn van welke de afzenders onbekend zijn Teren-'"in de te helft der maand October 1922. Binnenlandsche brieven. G. Hing, Den Haag; Philips Bros Ltd., Maastricht; Riikens, Velsen. Binnenlandsche briefkaarten. G. van Dam. Amsterdam; Willem van der Flor, Katwijk aan Zee; H. Groen, Eg- mond aan Zee. De „Staatscourant" bevat de statuten van de Turnvereeniging „IJmuiden" al hier. De haringvisscherij. Het schijnt hee- lemaal niet te willen met de haring visscherij dit jaar. Thans, in den bes ten tijd, zijn de vangsten nog niet groot, in de afgeloopen week kwamen in ons land 60 schepen aan met 17450 tonnen haring, waarvan te IJmuiden 15 sche pen met 5430 tonnen, te Maassluis 5 schepen met 1210 tonnen en te Sch.eve- ningen 23 schepen met 7030 tonnen. In het geheel zijn nu aangebracht 111.353 tonnen in 445 reizen, tegen 185.696 tonnen in 828 reizen in 1021 en 543.534 tonnen in 1920 reizen in 1919 De prijzen liepen flink terug. Goed afgeloopen. Een spoorwegar beider fietste langs de Julianakade, toen hij in aanraking kwam met een daar gespannen draad van het P.E.N. De man bekwam eenige brandwonden, maar verder liep het ongeval gelukkig goed af. De sluis te IJmuiden. Aan den Mi nister van Waterstaat werd besloten een schrijven te verzenden, waarin de Kamer zegt met teleurstelling kennis te hebben genomen van het geringe bedrag hetwelk de Minister blijkens de begrooting in het jaar 1923 voor de werkzaamheden voor den bouw der nieuwe sluis te IJmuiden wenscht beschikbaar te stellen. Een uit- gavenpolitiek waardoor de welvaart be dreigd wordt kan hare instemming niet in alle maten tot 100 c.M. wijd hebben. Dit geval doet zich naar de Ka mer meent ten aanzien van de voltooiing van den nieuwe sluis voor. Het havenver- keer in Amsterdam is thans afhankelijk van twee sluizen, waarvan er eene we gens haar geringe afmetingen de schepen, waarmede het transoceanisch verkeer bewerkstelligd wordt, meerendeels niet kan bevatten Mocht de andere sluis op zoodanige wijze beschadigd worden, dat zij gedurende eenigen tijd buiten gebruik zou geraken dan zou het grootste gedeel te van de scheepvaartbeweging van Am sterdam stilgelegd en onmetelijke schade aan zijn hnndel berokkend worden. De snelle voltooiing van de nieuwe sluis, waardoor onze stad niet langer aan dat steeds dreigend gevaar bloot staat, is dan ook een levenseisch en de Kamer dringt er dan ook op aan, dat de werken met den meesten spoed voortgezet kunnen worden» De prijs der straatmelk is deze week met 1 cent pear Liter verhoogd en al- zoo gebracht op 15 cent de kan. Door enkele particulieren wordt de melk voor 13 cent uitgevent. Burgerlijke Stand. Van 1 tot en met 16 October. Geboren: Maartje Wilhel- mina, d. van R. W. A. Muijem en H. Visser. Johannes Nieolaas, z. van A of Vonk en Adr. Oath. Groot. Getrouwd: Nïc. Pekel en Cornelia M. de Wildt. B. L. Keeeen en Johanna v. Maris. Overleden: Joh. Ant. Kuil B jaar. ROOKT HET BEKENDE MERK MANNENKOOR 7, 8, 10, 12 Cl. r«br. P- HEUS Co., EINDHOVEN AGENT VOOR HAARLEM S O CHR. NAGEL, 0STADESTR. 14 Het Centrum meldt: Maandagavond kwam in de vergade ring der R. K. Kiesvereeniging te U- trecht een motie van den heer Bruna in behandeling, waarbij het bestuur werd uitgenoodigd onderhandelingen aan te knoopen met het bestuur van de N. K. P. te Utrecht, opdat hij de as, Gemeente raad»- en Provinciale Statenverkiezin gen de strijd tusschen geloofsgenooten worde voorkomen. Het bestuur stelde voor, dat het met enkele leden een commissie zou vormen, om de onderhandelingen met de N. K. P. te beginnen. Er kwam nogal oppositie uit de ver gadering tegen motie en voorstel, omdat men in de ev. aanneming ervan een officieel® erkenning van de N. K. P. zag- Mr. A. baron van Wijnbergen wees ter op, dat ook het Bondsbestuur zon der machtiging van een algemeene ver gadering tot informeele onderhandelin gen met de N, K. P. was overgegaan en daarom raadde hij het bestuur aan, dat het niet-officieel de leiders der N. K. P. eens zou polseu. Het voorstel van den heer Bruna werd tenslotte ingetrokken. Te Tilburg heeft het bestuur der R. K. Kiesvereeniging een bespreking gehouden met de Tilburgsehe leiders der N. K. P. en der partij-Arts. De voorzitter deelde mede, dat althans met de N. K. P. wel overeenstemming zal worden bereikt, m welk geval te Tilburg geen afdeeling van de N. K. P. zal worden opgericht. De ex-kroonprins heeft bij t mo torrijden eenigszins zijn voet verstuikt. Bovendien heeft hij een verkoudheid opgeloopen. In den nacht van Zaterdag op Zon dag is te Aalten (Geld.) ingebroken bij den ZeerEerw. heer C. v. R., den Pastoor. Er is een hoeveelheid tafel zilver ontvreemd Ier waarde van f 1000. Een van de twee daders, een Duitscher, die nog in 't bezit was van al het zilver, is aangehouden. Hij heeft reeds volledig bekend. Ter bezuiniging worden naar Het Hsgez. meldt, dit jaar geen rijksveld wachters meer aangesteld. Alleen indien in 1923 tengevolge der nieuwe Pensioen wet vacatures onstaan, kunnen nieuwe aanstellingen verwacht worden. Ook bij de marechaussees wordt overwogen tot opheffing van standplaatsen te komen, indien zulks mogelijk zou zijn. De politie te Zeist heeft de hand ge legd op een tweetal sluwe oplichtsters, moeder en dochter De W. Deze dames hebben reeds vele jaren lang een deel van het land bereisd en gelogeerd in ho tels en pensions, zonder te betalen. Laat stelijk hebben ze te Zeist weer een drie tal maanden in een pension vertoefd. Toen ze merkten, dat de pensionhouder hen begon te wantrouwen, vertrokken ze per auto naar een andere gemeente, waar ze terstond weer hun intrek namen in een bekend hotel. Verschillende hotelhou ders hebben vorderingen op dit tweetal van 800 a 1000. De dochter, die steeds de besprekingen voerde, is aange houden, en ter beschikking van de justi tie gesteld. De moeder is 84 jaar oud. "O It ij" aït. X Een voorbereidende vredes conferentie te Londen. PARIJS, 17 Oct. De Fransche regee ring heeft in beginsel gunstig geant woord op het Engelsche voorstel om 20 dezer te Londen een conferentie van deskundigen te doen plaats hebben tot het opstellen van de economische en fi- nancieele clausules van het verdrag met Turkije. Het Fransche antwoord zal wij zen op de inconvenienten, die kunnen ontstaan tengevolge van de keuze van Londen als plaats der bijeenkomst in verband met de jongste anti-Turksche ma nifestaties en zal voorstellen, te Parijs bijeen te komen. De aanstaande Vredesconferentie, KON ST ANTIN OPEL, 17 Oei Een plaatselijk nationalistisch orgaan meldt, dat de nationale vergadering besloten heeft vast te houden aan Smyrna als plaats van samenkomst voor de confe rentie inzake het Naburige Oosten. Ha- mid bey, de nationalistische vertegen woordiger te Konstantmopel, zeide in een interview met een vertegenwoor diger van een plaatselijk blad, eveneens dat het noodzakelijk was, dat do confe rentie te Smyrna bijeenkwam, voorna melijk teneinde de Nationale Vergade ring in staat te stellen, zich daarheen te begeven en de conferentie op den voet te kunnen volgen. De toestand in Oost-Thracië. LONDEN, 17 Oct. Er zijn op het oogenblik negen geallieerde commissies in Oost-Thracië, die zich bezig houden met het treffen van schikkingen voor de overdracht van het gebied van de Grieken aan de Turken. De geallieerde troepen in Oost-Thracië bestaan uit acht of negen bataljons. Een der voornaam ste moeilijkheden, die zich voordoen, is het verlangen der christenbevolking om onverwijld het gebied te verlaten. Dit brengt groote moeilijkheden met zich me de wat betreft de ontruiming der Grieksche troepen, welke tegen het eind der maand moet zijn voltooid. Een be hoorlijke tijd zal worden gelaten voor het vertrek van de burgers, die Oost- Thracië wenschen te verlaten na de eva cuatie der Grieksche troepenen wel een periode van dertien dagen, gedu rende welke de geallieerden de controle in Oost-Thracië zullen uitoefenen in af wachting van de aankomst van de Turk- sche civiel bestuurders. De geallieerden overreden de Grieksche burgerbevolking om kalm te blijven. i KONSTANTINOPEL, 17 Oct Een communiqué uit het geallieerde hoofd kwartier meldt, dat de evacuatie van 't Grieksche leger voortduurt in over eenstemming met vastgestelde bepa lingen. Een draadloos V. D.Hbericht meldt, dat president Harding, na overleg met generaal Pershing en den minister van Oorlog, den heer Weeks, besloten heeft, nog vóór Kerstmis alle Ame rikaansche troepen van den Rijn terug te trekken. LONDEN, 17 Oct. Terwijl de uit slag van de bijeenkomst der Unionisten op Donderdag a.s. twijfelachtig blijft, neemt de meening in politieke kringen vasteren vorm aan ten aanzien van wat er bij bepaalde gebeurlijkheden zal plaats vinden. Men koestert thans het vertrouwen, dat indien Chamber lain voldoende waarborg ontvangt tot steun van de politiek, die hij in zijn rede te Birmingham heeft ontwik keld, Lloyd George lot ontbinding van het parlement zou overgaan en in verband met de Unionisten een be roep op het kiezerskorps zal doen. Blijkt de Unionistische conferentie Chamberlain evenwel vijandig gezind, dan, zoo wordt gemeld, zullen hij en zijn voornaamste Unionistische medeministers onmiddellijk aftreden, tengevolge waarvan onvermijdelijk ook Lloyd George zal moeten aftreden. Vernomen wordt, dat zoowel Balfour als Bonar Law zouden weigeren een ministerie te vormen en dat niet on mogelijk lord Derby deze taak op zich zou nemen en dat, indien hjj er in slaagt deze taak te vervullen, hij onverwijld een beroep zou doen qn het kiezerskorps. Indien de conferentie zich niet beslist uitspreekt, zou de toestand weer ingewikkelder en duis terder worden dan hij reeds is. LONDEN, 17 Oef. Lloyd George zeide bij het inwijden van nieuwe kantoren van de haven van Londen, dat de handel zich langzamerhand herstelde en dat er een vaste, sterke strooming in de richting van verbetering kon worden geconsta teerd. Men had het vooruitzicht op vele betere tijdden en grootere welvaart. LONDEN, 17 Oct. Hartshorn, de presi dent van de mijnwerkersfederatie van Zuid-Wales, deelt mede, dat er tegen 6 November een algemeene staking zal uit breken in de steenkoolvelden van Wales, tenzij de kwestie der mijnwerkers, die geen lid zijn van de vakvereeniging, wordt geregeld. LINZ, 17 Oct. Gisteravond is de toren der kerk van Taufkirchen aan de Pram ingestort. Het orgel werd vernield en een naast de kerk staand huis gedeeltelijk verwoest. Het daar wonende gezin werd door het puin bedolven, waarbij twee knapen van drie en vier jaar werden ge dood. De instorting van den reeds lang bouw- valligen toren is vermoedelijk door den buitengewoacn regenval bespoedigd, Een draadloos V. D.-bericht meldt dat de minister van Handel, de heer Hoover, in een rede te Toledo, in Ohio, verklaar de dat de Vereenigde Staten moesten vasthouden aan de terugbetaling van de 11. 500.000.000 dollar, die zij aan twin tig verschillende landen hadden uitgeleend SANTIAGO (Chili), 17 Oct. Het ka binet is afgetreden. De Senaat heeft een overeenkomst met Peru onder zekere reserve met 19 tegen 12 stem men aangenomen. Vernomen wordt, dat het Ministerie is afgetreden we gens het aannemen der reserve dooc den Senaat. SAN ANTONIO,, 17 Oct. Het be stuurbare luchlschip „Comelio II" is voor den hangar op het proefveld door brand vernield. Het luchlschip werd gereed gemaakt voor een locht toen de brand uitbrak. Een gedeelte der bemanning, dat reeds aan boord was, wist zich te redden. Velen kregen brandwonden en een persoon brak een arm. Luit. A. Ball werd gedood van een hoogte van 500 voet toen zijn vlieg tuig naar beneden stortte. De simultaaniséance welke op Donder dagavond a.s. door den heer J. Siegerist, kampioen der „Haarlemsche Damclub'* 2de klasse, gegeven zou worden in hel clublokaal van genoemde Vereeniging, is uitgesteld tot Maandagavond 23 October a. s. De heer J. B. Sluiter uit Aerdenhout, kampioen der „Haarlemsche Damclub" 3e klasse, zal op Zaterdagavond 28 October a.s in het clublokaal der „Haarlemsche Damclub" eene simultaanséance geven, i Zondag 15 Oct. hield de vischclub „Ons Genoegen," gevestigd te Heemstede een. kaswedstrijd op baars voor hare leden in de Ringvaart Te negen uur werd begon nen en er heerschte al spoedig een aange name stemming waartoe het fraaie weer niet weinig bedroeg. De prijzen bestaande uit luxe voorwerpen werden als volgt behaald: le P. A. Loer akker 2e J. Booms, 3e Th. Nunmink, 4e J. Bank, 5e J. Leuven, 6e H. Heemskerk, 7e H. Loerakker, terwijl laatstgenoemde ook de prijs voor de grootste visch mocht verwerven. Na afloop trok men naar het clubgebouw alwaar de prijzen door den voorzitter met een toepasselijk woord wer den uitgereikt. Door den Minister van Oorlog is be paald, dat ook bij de gemeenschappelij ke maaltijden van de onderofficieren- manage voor den aanvang van den maal tijd eenige oogenblikken stilte zal zijn, om den aanzittenden gelegenheid te ge ven tot bidden. Het werk algemeen hervat. Dinsdagmorgen hebben de arbeiders int grooten getale zich" weer bij de H. A. R. gemeld en voor zoover er werk was zijn zij aan het werk gezet. Bij de tweede besto king om elf uur hebben de veemarbei ders nog eenigszins luidruchtig geprotes teerd tegen de nieuwe voorwaarden, maar voor zoover zij geplaatst konden worden, zijn zij tenslotte toch aan het werk gegaan. De Tel. verneemt dat het in de bedoeling ligt eerlang een wijziging te brengen in de wijze van aannemen van arbeiders. Yr. Kon, wanneer een Katholiek met een Protestant gaat trouwen, hij dan een voor de kerk geldig huwelijk aan gaan? Antw. Alleen met Kerkelijke Dispen satie. Die wordt niet dan zeer moeilijk gegeven. Vr. Waar bestaat in Haarlem gelegen- lassa-j BEZORGT ML LlljbkJ Het antwoord is: Een advertentie ge plaatst In de NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT met haar 13000 exemplaren oplage.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2