PELTERIJEN MOGEN WIJ VRAAG EN AANBOD In en om Haarlem. COLLIERS MOFFEN WILLEM VAN LIEMT IEDERE ZAKENMAN DIE ZIJN BELANG BEGRIJPT SKUNKS en OPOSSUM VOSSEN en WOLVEN Een urntje bij Mej. N. J. M. Kruijsman. Aanvulling. STADSNIEUWS. Klavieravond Jan van Dantzig- De tuberculose-weer. KERK EN SCHOOL Hef Eucharistisch Congres te Amsterdam. Een schrijven van Mgr. Calller. Speciale Aanbieding: In Meest uitgebreide Collectie - Nieuwe Modellen Billijke Prijzen Verkoop onder garantie. ANEGANG hoek WARMOESSTRAAT Van de nuchtere praktijk. VRAGEHBUSi TRACHT ZIJN AFZETGEBIED TE VERGROOTEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DUS ÏR00LIJK HOEKJE. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZINNENLANDSCH NIEUWS. De Nederlandsche gezant bQ het Vaticaan. GEMENGD NIEUWS. Een boerderij en zes arbeider»* woningen vernield. De „Cornells" gezonken. LEGER EN VLOOT. Bezuiniging bij „Marine". RECHTZAKEN. Ontaarde moeder. Ik kende haar ndet van aanschijn tot aan schijn, wist althans niet haar ooit vis vis ontmoet te hebben, en toch zijn er in Haarlem weinig dames, waarvoor ik meer oprechte achting en bewondering koester de, weinig dames, wier hoffelijkheid en innemende manieren, wier onvolprezen tact ik meer had ondervonden en mij met meer onlzag vervulde, dan mejuffrouw Kruijsman. Wat zeg ik? Geen dame, die zoo tactisch en zeker mij wist te bedaren in bonze buien Gij kent haar niet, pruttelende fcelefoon- abonné, nooit van gehoord, misschien ra zende, tierende hallo-schreeuwci, die denkt dol te worden, omdat gij meent dat elke telefoon juffrouw uitsluitend u> aan gesteld om u het leven te verbitteren *n u toe te roepen: „*a gesprek" of „alle lijnen bezet?" Zij kent u wei en och, niet met op zet, maar willens of niet leert men z'n Pappenheimers kennen! hield u, maar altijd vriendelijk, heel even in de gaten. Het is de chef-telefoniste van het Haar- lemsche telefoonnet, de dame, die u zoo hoffelijk en toch zoo welsprekend te woord stond, indien gij, radeloos van woede, soms u meeaciet te moeten beklagen over on recht, dat u door bedefoondames werd aan gedaan 1. Ha! die dame, de beleefdste van alle be leefde telefoon-juffrouwen, met die vrien delijke, zachte stem, die zoo moederlijk kan vragen: wat is er van uw verlangen? als ik „tweehonderd'' of „afdeeling klachten ©f inlichtingen" had aangevraagd?.... Ja juist, mopperend heer, en beken dat n reeds aanstonds, voordat de dame be gonnen was u te woord te staan, ontwa pend waart door haar vriendelijkheid. Het is de chef-telefoniste, mej. Kruijs man, of liever het was de chef-telefoniste. Want sinds 16 October heeft zij, na 38 ja rigen dienst, ontslag genomen uit haar functie en zal voorlaan als ambteloos burgeres van haar vrijheid en pensioen ge nieten I Daar was te voren niets van bekend en dat strookt alweer volkomen met den eenvoud van mej. Kruysman die trouw haar plicht deed en doet maar wars is van alle officieel vertoon tien haren op zichte! En zoo gebeurde het dat zij het publiek den eenen dag nog te woord stond «n zij den anderen dag verdwenen was van het „andere eind der draad." Maar vergeef den journalist zijn nieuws gierigheid en dat hij de dame, wier stem hij zoo menigmaal hoorde en wier tact en voorkomendheid hem zoo menigmaal als tot balsem was, wilde zien, wilde zien en spreken. En ik heb haar gezien «n gesproken in haar woning aan de Aelbertsbergsbraat, en ik kan u verzekeren dat geheel haar we zen, geheel haar optreden is als haar stem In de telefoondraad: voorkomendheid en vriendelijkheid. Ik vroeg haar oordeel over, ik vroeg haar wat ze wel denkt van 't telefoneerend publiek en ik rilde, me voorbereidend op een litanie van klachten, met als telkens tenigkeerend motief een boos woord aan het adres van dat publiek. En ik zou maar al te wel wetejf hoe schuldig het grootste deel van het publiek in dit op zicht staat tegenover de met engelenge duld getooide hallo-dames. En luister nu naar het antwoord op die vraag van mej. Kruijsman en ver heugt u met mij: „Het publiek hier," zei- de zij, „is niet lastig; ik beoordeel het publiek in 't algemeen als heel goed en beleefd. Het is mijn ondervinding dat als men het publiek ter wille is, dat publiek ook dankbaar is. Ho. dikwijls hoorde ik dan niet: Dank u voor de moeite: neem me niet kwalijk u zooveel moeite te heb ben veroorzaakt enz. Zeker, er zijn men- schen, die onhebbelijk zijn; die bij het minste wat zij ondervinden, ontstemd zijn, en soms vertoornd, maar hun aantal Is niet groot. Grooter is het aantal vrien- deliike mensahen." En ook de categorie bokken, scheen mej. Kruijsman nog te willen verontschuldigen, want, als een moeder, die altijd nog weer de fouten van haar kinderen weet te verbloemen, vervolgde zij: „het Is ook niet te verwon deren, dat sommige menschen ontstemd raken, want zij weten zoo weinig af van de techniek van den telefoondienst. Signalen werken b.v. niet. Den telefoon- dames treft dan geen schuld, want zij zien het niet, maar de abonné weet dat niet en wordt ongeduldig van het lange wachten, ofwel de dames hebben het druk en moeten heel even een abonné laten wachten. Overzag deze den toestand, hij zou volkomen goed vinden dat hij even wachten moet, maar nu riet hij het niet en wordt ongeduldig. Ik kan mij dat best indenken," aldus mej. Kruijsman, „en krijg zelf dat gevoel ook wel eens. Men kan zulks het publiek niet kwalijk nemen. De telefoondames moeten ook con troleeren of een gesprek nog aan den gang is om, zoo noodig, de verbinding te verbreken na afloop. Dat kunnen zij niet anders doen dan door op de lijn te vragen of er nog gesproken ■wordt. Wanneer dat twee- of driemaal gebeurt, zegt de abonné al gauw: „maar, juffrouw, blijft toch weg uit de verbinding", omdat hij niet be grijpt, wat de telefoonjuffrouw doet. En een andere bron van klachten is te wijten aan het materiaal, dat lang zamerhand versleten raakt. Maar toch moet ik zeggen, aldus besloot onze zegsvrouwe dit deel van het gesprek, dat het publiek al zijn er enkele lastige abonné's dat het publiek zeer vriendelijk is en dat is ook de ondervinding van mijn assistenten, die ik er wel eens naar vroeg." Dankbaar herdacht zij de aange name samenwerking b.v. met politie, brandweer en reddingsbrigade en de waardeering van andere abonné's, die zich uitte in het zenden van kleine geschenken aan het telefoonpersoneel. Met groote waardeering gewaagde mej. Kruijsman ook nog van de op offeringsgezindheid en van den ijver van het telefoonpersoneel in tijden van groote drukte, „als de velden wit staan". Dat is als er zoovele aanslui tingen gevraagd worden dat de vel den, welke de dames bedienen, gloei end staan van de witte lampjes, die alle een aanvrage om aansluiting be duiden. In dit verband herinnerde zij aan de moeilijke periode van den oor log, van den distributietijd en vooral aan de griepperiode. Dat waren zware lijden en soms heb ik, zeide zij, het hoofd omgedraaid, als ik die overstel pende drukte van de dames zag en gedacht: dat houd je niet uit. Er was geen wegwerken aan en daarbij kwam, dat er geen personeel te krijgen was. Want het bedienen van de telefoon brengt eigenaardige moeilijkheden mede, als onthouden van veranderde nummers, abonné's met meerdere aan sluitingen, die op een bepaald num mer wenschen opgebeld te worden, enz. Dat is nog zoo dadelijk niet ge leerd en vergissingen maakt het pu bliek korzelig. Mej. Kruijsman is van de oprich ting af bij de telefoon hier ter stede werkzaam geweest en immer als chef- telefoniste. Eerst bij de Bell-maat- maatschappij en nu sinds een jaar of zes geleden in Rijksdienst, nadat het Rijk den dienst had overgenomen. De telefoon werd hier ter stede geopend op 10 Juli 1884, tegelijk met die te Utrecht ongeveer en nadat Amsterdam, Rotterdam en Den Haag reeds een teieroon-inst. 11 tie hadden Mej Kruijs man heeft het aantal abonné's zien groeien van een paar honderd tot ruim vier duizend. In het begin ging het niet zoo vlot met het aantal aan sluitingen, maar langzamerhand weid de behoefte grooter en vooral toen de abonnementsprijs werd verlaagd van f 120 per jaar tot f 60 en later tot f40 kwam er een sterke uitbrei ding. Mej. Kruijsman heeft nog lang niet den leeftijd bereikt, dat zij ontslajj zou moeten nemen en daarom lag de vraag voor de hand, waarom zjj gemeend had haar werkkring te moe ten verlaten. De reden is zeer een voudig en menschel ijk: mej. Kruijs man wenscht, na zooveel jaren in gespannen arbeid een arbeid, die veelzijdig gewaardeerd wondt nu ens van haar vrijheid te genieten. Wat allen haar zeer zeker van harte zullen gunnen. Alleen hopen wij dat we mej. Kruijsman, wier uitmun tende gaven we ook op ander gebied hebben leeren waardeeren, nog dik wijls en lange jaren In verschillen de omstandigheden aan het werk te zien. En ten slotte hopen wij dat dezelfde aangename verhouding tusschen pu bliek en telefoon-bediening als tot nu toe moge behouden blijven. Want dit is zeker, dat wij in Haarlem, als we de klachten uit andere steden, zoo wel in ons land aft daarbuiten, mo gen gelooven, dat wij In Haarlem over de lelefoonbediening in het al gemeen niet te klagen hebben. En dat dit voor een groot deel lag aan het optreden van Mej. Kruijsman, die ook haar helpsters van den haar bezielenden geest doordrong, wie zou er aan twijfelen? ifter tfltocmderfng visa Set hoogste lang die siekte te helpen bestrijden en uitroeien, en hoe eer hoe beter. Iedereen kan gemakkelijk daaraan meedoen door zich aan te sluiten bij de plaatselijke T.B.Ö. Ver. Wie te be ginnen met fl per jaar aan den strijd tegen de T.B.G. deel neemt, ontvangt daarvoor terug cadeau: het orgaan der Ver. waaruit alles is te vernemen, wat van belang is te weten in dien strijd. Wij willen gaarne mede helpen alle in en omwonenden van Haarlem pp te wekken voor deze „levée en mnase" of zooals het propaganda-boekje op het ti telblad vermeldt voor deze „algomeene volkswapening." Moge dan niemand achterblijven, het ledental „Haarlem en Omstreken" tot voorbeeld strekken van alle Vereenigin- gen in ons land en van hier de Victorie beginnen! Op, Allen lid der Haarlemsohe Tu berculose Weer! Onder het ingezonden stuk van den heer C. Jansen, Agent van de V. O. V„ aansporend tot R.-K. organisatie, was het adres weggevallen. Bewijzen van instem ming kunnen worden gezonden aan Van Twlstepleln No. 3, Overveen. 't Was een succesvolle avond voor on zen stadgenoot Jan van Dantzig, leerling van den bekenden pianist den heer P. de Waardt. Zoo zal dan de jongeling zijn idealen Verwezenlijkt zien! Aanvankelijk voor telegrafist opgeleid, voelde hij zich meer tot de toonkunst aan getrokken en begon zich met ernst op de studie van het klavierspel toe te leggen. Lachend sloeg hij de raadgevingen van hen die het goed met hem dachten te meenen In den wind, om zich toch niet op het zoo moeilijk te beklimmen pad der toonkunst te wagen, doch desniettegenstaande begon hij met energie aan zijn studie. En zoo constateerden wij dan gisteren avond het resultaat van zijn werken en dat van zijn meester niet te vergeten. Want aan hem heeft van Dantzig toch het groote succes te danken hetwelk hij gis teren zoo welverdiend behaalde. Zijn programma was gelijk aan dat van de bekende grootheden, n.l. Bach, Beet hoven, Chopin en Debussy, terwijl hij na de pauze met den heer de Waardt werken voor twee piano's speelde van dezelfde componisten, behalve dan van Beethoven. Verrassend was zijn touche, gezond zijn Voordracht en zeker zijn techniek. Met dergelijke qualiteilen kan een Jong kunstenaar dan ook wel voor den dag komen en zóó voorbereid als hij het podium betrad, kan men zich zijn rustige wedergave van deze moeilijk te vertolken werken, wel voorstellen. Chopin vonden wij vooralsnog het beste van hem, het meest persoonlijke en het rijpst van voordracht. Bach't Prelude en Fuga in Bes gr. t Beethoven! Sonate Op. 31 II d.ki, en het driedeellge werk van C. Debussy goed be studeerd, doch nog niet het indlvidueele ademende. Doch dat komt ookl Op den ingeslagen weg voortgaande groeit er uit dezen jongen man een pianist van beteekenis, die zijn geboortestad alle ieer zal aandoen. Van de werken voor twee piano's was W het verschil van klank der yleugels, 'Af hei ygisohil van aanslag der heide uit voerenden wellicht oorzaak, dat deze na het solistische gedeelte verbleekten. Even wel viel de Waart's Bach stijl en Chopin's elegant rhytme direct te ontdekken. Dat niet alle toehoorders begrepen, dat Chopin's Polonaise op 53. As gr. t. door den heer de Waardt voor twee piano's was gearrangeerd, maakten twee bezoekers van dit concert ons duidelijk, daar hun opinie was, dat deze laatste compositie van Chopin's echtgenoote (sic?) was. Doch dit daargelaten, de geheel gevulde zaal ook met de bekende vrienden der muziek, kletterde van het hangdeklap, de welverdiende hulde voor den knappen meester en veelbelovend en leerling. K. H. KERKHOFF. Door de plaatselijke T_B.0.-Ver zal in haar gebied van die ziektebestrijding een propagandaboekje worden verspreid, ten getale van 20000 stuks, om loden te werven. De Ver. telt slechts 1600 leden. Dat is veel te weinig. Zij kan met 1600 helpers geen ziekte bestrijden en ver drijven, die slachtoffers maakt onder alle standen en rangen van alle 100000 inwoners van „Haarlem en Omstreken". Zij moet kunnen rekenen op den steun van allen, die in staat zijn tot helpen. Dat is in de eerste plaats oen plicht uit zelfbehoud, uit zelfverdediging, voor al ten opzichte van kinderen, wie ze bezitten en in de 2e plaats een mo reels plicht, omdat iedereen profiteert, baat ondervindt van den nuttigen ar beid der Haarlemsche T. B. 0.-Vereen. De Tuberculose is eene ziekte, waar door iedereen kan warden getroffen, on verschillig wie of wat hij la en waar hij woont. De villa-bewoner is evenmin vei lig voor de tuberculose ais het kind uit den achterbuurt. Zjj veraohoont geen stand, vraagt naar geen leeftijd, nie mand en niets is voor haar heilig, rij besmet endood maar. In ons land elk uur een landgenoot, in Haarlem en Omstreken" alle 3 dagen een inwoner. Het ia dus voor alle menschen zon- De samensteller van 't Eucharistisch Congresboek, waarvan een nieuwe op lage van vierduizend stuks heden ge reed komt, mocht volgend schrijven van Z. D. H. Mgr. A. J. Oallier, Bescherm heer van het Congres, ontvangen: Het eerste Euoharistisoh Congres in Nederland, in Ons Bisdom, in de stad van het H. Mirakel; het is een feit van beteekenis, eene gebeurtenis, waar over Wij Ons bijzonder verheugen. Eenerzijds, omdat Wij hierin mogen zien eene uiting van het godsdienstig leven tot volle kraoht uitgegroeid door de genade van het Allerheiligste 8a- orament des Altaars in welke mee ning Wjj eene bevestiging mogen sten, omdat hél aantal H.H. Communiën vol gens de gegevens van dit jaar 't nog nimmer bereikt getal van 18 millioen heeft overschreden anderzijds, om dat Wij vertrouwen, dat juist door dit Congres het veelvuldig en dagelijksoh gebruik van deas Hemel-Spijze zal fee- wezen: een feit, waarover Z. D. H. Mgr. Callier, onze beminde bisschop, zich zoo zeer verheugt in zijn schrijven, waarmede hij het Eucharistisch Congresboek ver eerde. Dit legt den vereerders van het H.H. Sacrament van Mirakel, den duizenden en duizenden deelnemers aan den jaarlijk- schen Stillen Omgang, groote verplichtin gen op. Het Congres moet slagen, moet voorat slagen in zijn eigenlijke, wezenlijke beteekenis: de sectievergaderingen. En daarom worden alle deelnemers aan den jaariijkschen Stillen Omgang, alle vereer ders van het H.H. Sacrament van Mirakel in groeten getale opgeroepen naar de ver gadering, die door het Congresbestuur spe ciaal aan de viering van het Wonder van den Stillen Omgang is gewijd op Zaterdag middag 3y2 uur in het Sint Willibrordus- patronaat nabij den Amsteldijk, achter de Ceintuurbaan. Daar zal de katholieke ma gistraat van Amsterdam schoone afspie geling van vervlogen eeuwen wethou der Wierdels de bijeenkomst leiden, in welke L. A. P. M. van den Broeke, de schrijver van het boekje over den Stillen Omgang, als spreker zal optreden. Geen uwer mag déér ontbreken! De toegang is kosteloos. Kaarten heeft men niet noodig. J. TAKES, Secretaris van het Amsterdamsche Gezelschap van den Stillen Omgang. Congreunmmer van „Op gang". Het prachtig geïllustreerde weekblad „Opgang", onder redactie van Herman van den Eerenbeemt, zal ter gelegenheid van het Congres verschijnen met een Congres- nummer, waarin Rafaêl's meesterwerk de te brengen door middel van open boeken stalletjes, heeft de hoogeerwaarde deken besloten zulk een stalletje in heikerkpor taal te plaatsen. Mogen velen hiervan gebruik maken om goede wetenschappelijke boekjes te lezen. Een ieder kan er nit nemen wat hij wenscht; een busje hangt onder het kastje waarin men den kostenden prijs kan beta len. D zorg voor hst stalletje wordt op alle bezoekers overgedragen. Het koningschap van den Encharia- tischen Christus te vieren op en met het Amsterdamsche Congres, is voor het geloovig hart van ons goed-Roomsche volk een geneugte en een vreugd. In deae dagen van opgewekte Euoha- ristische devotie, die de kerken ver sierd heeft met rijken tooi, en geruid heeft met soharen van vromen, durf ik uw aandacht vestigen op de noodzake lijkheid der blijvende zorg voor Gods- huizien de Eucharistische Koning wil ep moet dicht bij Zijn volk wonen, op dat het gemakkelijk tot Hem kunne komen. Denkt dus aan onze arme nieuwe pa rochiën. En geeft er voortdurend aan! Ons liefdewerk wil een hulp voor arme parochiën zijn als het eerste medevoelen, hetwelk de stichting altijd opwekt, ge doofd is, en de hulp vermindert, ter wijl de behoeften nog groot en zeer groot zijn. Aan dien steun worden jaarlijks reeds duizenden besteed, maar voor dien steun nemen, en dientengevolge het leven in en door het geloof zat worden bevor derd. Moge dan vooral ooi deas laatste ze den het Congres te Amsterdam worden een waar snooes, dan danken Wij den Gever dezer hernelsche gave, dat Hij deze uiting van het godsdienstig leven in de stad van het H. Mirakel heeft beschikt, en kunnen Wij de naaste toe komst, die ongetwijfeld van alle stan den zal vorderen uitingen van waar bo vennatuurlijk leven, met een gerust hart tegemoet gaan. Geve Jezus Christus, Dien Wij aan bidden in Zijn hoogheilig Sacrament, op dit Congres Zijn onmisbaren Zogen 1 Botterdam, den 11 October 1021. f AUGUSTINUS JOSEPHUS Bisschop van Haarlem. R.-K. Journalisten-remde. Vrijdagavond 8H uur heeft in het pers lokaal van het Eucharistisch Congres in het Gildenhuis, Warmoesstraat 139, een reünie plaats van de ter gelegenheid van het Congres in Amsterdam vertoevende R.-K. Journalisten. 2de druk Congresboek. Heden komt een nieuwe oplaag van vier duizend stuks gereed. Kaarten. Congreskaarten zijn alleen nog maar verkrijgbaar bij het Congresbureau, Heerengracbt 259, van 9 tot uiterlijk 8 uur en bjj den portier op het Begijnhof. Vaandels. Tot deelname aan het vaandeldefilé voor H.H. D.D. H.H. de Bisschoppen in het Stadion op Zondagmiddag worden alle vereenigingen met vaandel uilgenoodlgd. Een vaandelwacht van enkele personen ia voldoende. Een nader bericht zal hierover verschijnen. Naar de stad van den Stillen Omgang. De stad van het HJI. Mirakel, van den Stillen Omgang, mag dan de stad van het eerste Eucharistisch Congres in Nederland Disputa wordt behandeld. Een gelukkige, passende gedachte. De Vaandels naar het Sta dion. Tot deelname aan het vaandeldefilé voor Z. D. H. den Bisschop van Haar lem in bet Stadion op Zondagmiddag 22 October, worden alle vereenigingen uit ons bisdom, welke zich in het bezit van een vaandel vérheugen, uitgenoodigd. Hel comité vertrouwt, dat vooral de godsdienstige vereenigingen present zullen zijn, Zondagmiddag half twee moeten de vaandels aanwezig zijn op het plein tus schen het Rijksmuseum en de IJsclub, Van daar wordt gezamenlijk opgetrokken naar het Stadion. Het is niet de bedoeling een zoo groot mogelijken optocht te formeeren. Een vaandelwacht van enkele personen is vol doende. Voor elk vaandel zullen gratis drie toegangskaarten worden verstrekt Deze kaarten zulten na opstelling der volgorde worden uitgereikt. De vaandels der nfdeelingen van den Ned. R.K. Volksbond buiten Amsterdam kunnen van af het Stadion rechtstreeks worden gebracht naar het St. Willlbror- duspatromat, waar ieder eigen vaandel- kist zal den. Nadat al de vanen in de kisten H geborgen,* rullen deze kisten door hel comité voor de Stadionmeeting naar de verschillende plaatsen worden verzonden Men wordi verzocht op de kis ten duidelijk den naam der afdeeling te vermelden en ook de gelegenheid, waar mede de kist moet worden verzonden. Alle deelnemers, leden van den Ned. R.K. Volksbond, ook utt de verschillende af- deelingen, worden dringend uitgenoodigd de H. Mis van Eerherstel Zondag 22 Oc tober bij te wonen om 8 nur in de kerk van St. Augustinus op het Rusland. De besturen en vaandelwachts van de buitenafdeelingen worden uitgenoodigd Zondag 22 October tegen 12 uur tot een korte bijeenkomst in het nieuwe gebouw van den Ned. R.K. Volksbond, Warmoes- straat 139. Ean boekenstalletje. Gedurende hei Eucharistisch Congres zal er iets nieuws op het Bagijnhof te Amsterdam te zien z(jn. Naar aanleiding van de poging in ver schillende steden om goede lectuur op een gemakkelijke manier onder de menschen zulleo per jaar nog veel meer duizen den noodig worden. De ontzaggelijk-dure tijd heeft de laatste gestichte parochies gedwongen lasten op atoh te nemen, die nu reeds uiterst zwaar, is de toe komst zioh nog zwaarder zullen doen voelen. Daarom moet ons liefdewerk starker, VEEL 8TEBKEB worden; het moet over een veel grooter vast inkomen kannen beschikken, om te kunnen doorgaan met den gelukkig begonnen steun. En daarom, aoh, geeft D op voor een BHEME JAARL1JK&OHE BLIDBAGE, aan onus arme nieuwe parochiën. Beotor Th. M. P. Bekkers. Voorschoten, postrekening 8725. DIT ,^l SPOEDIGST DOOR TE ADVERTEEREN IN DE Vr Kunt m(j ook seggen waar ik mij moet aangeven om lid te worden van den Nederlandschen schaatsenrijders- bond? Anlw.: Secretaris: dr. J. A. Schutter, Heerestraat 16a, Groningen. Vr. 1. Ik heb een jongen thuis met maar één bruikbaren arm, waarmede hij nog eenige losse werkzaamheden kan verrichten. Nu moet htj 24.10 Rijksin komstenbelasting betalen en 33.26 H. Omslag, terwijl het loon wat door hem wordt verdiend over een vol Jaar, slechts kan geschat worden op hoogstens f 700. Deze aanslag is toch zeker te hoog? Tot wien moet ik mij wenden om tegen de zen aanslag te protesteeren? 2. Ik heb een handmof van witte ko nijnenhuid, welke Ik zwart wil verven. Kunt u mij ook inlichten hoe ik die be handelen moet? Antw. 1. Volgens uwe opgave is deze aanslag inderdaad te hoog. U kunt recla meeren binnen den daarvoor gestelden tijd, bij den Inspecteur der Belastingen. Zie den achterkant van nw aanslagbiljet. 2 Wij raden u aan dit geval in be handeling te geven bij een goede chemi sche wasscherij. Dan bent n voor niet te veel geld, afdoende geholpen. Wendt u anders tot een drogist. Deze verkoopt wel kleurstoffen met gebruiksaanwijzing. Vr. van A. K. te H. Antw. Het is moeilijk de oorzaak op te geven. Geef nw poes eens melk te drinken waarin kandijsuiker is opgelost Anders een veearts raadplegen. Vr van P. W. L. te H. Antw. Het ls ons niet mogelijk zonder uitvoerige inlichtingen en zonder inzien van overeenkomsten enz. een antwoord te geven, waaraan n eenig houvast hebt. In 1 algemeen is een borg tot niet meer verplicht dan waartoe hij zich verbonden heeft. De verbintenissen der borgen gaan over op hunne erfgenamen. Vr. 1. Worden er nog vrijwilligers aangenomen bij de marine voor vlieg tuigmaker T 2. Waar moet ik mij dan aanmelden? 8. Hoe oud moet men zjjn (15—25 jaar)? Antw. Wendt n om inlichtingen tot den Commandant van het Vliegkamp De Mok, Helder. H. de B. te H. We ztjn er wezen kij ken, doch hebben er niets onbehoorlijks opgemerkt. Is de toestand wellicht veran derd? Vr.: Hoe maakt men een hectograaf? Antw.: Men neemt 1 deel gelatine en weekt deze in koud water, tot ze geheel zacht geworden is, giet dan het water af en SCHEEP. Componist A. Aan wien zon ik mij ne nieuwe symphonic opdragen? Componist B. 't Beste ia aan hef doofstommen-instituut. JUIST DAAROM. i A. G$ hebt uwe oude huishoudster uit uw dienst ontslagen; ik dacht dat zij een braaf mensoh waszij scheen zeer bezorgd voor u te zijn en zij ruimde steeds alle kleinigheden uit den weg. B. Ja jtdst, daaorm heb ik haar weg gezonden. Telkens miste ik eene of an dere kleinigheid. onzen ge&chten iezera en lezeressen beleefd verzoeken b|j het schrijven op de in onze Nieuwe HaarL Courant voor komende advertentiën van In hun brieven de t te vermeiden? t De Administratie. smelt op een waterbad. Dan voegt men 6 deel en glycerine toe. Ais het zich ver- eenigd heeft, giet men in den bak uit, laat een weinig afkoelen, en verwijdert met een mes zorgvuldig schuim en luchtballet jet. Voor de inkt moet u zich wenden tot uw leverancier. Vr. Ik heb ean herdershond van 9 maan den oud gekocht Hij wil niet blaffen. Ik heb hem reeds 9 maanden. Wat kan ik er aan doen? Antw.: Wendt u voor dit geval tot ean veearts of honden dresseur. Dinsdag is de Nederlandsche gesant bfl het Vaticaan, Jhr. Mr. O. F. A. M. van Nispen tot Sevenaer met sijn echtgenoot* door Z. H. den Paus in bijzondere audiën tie ontvangen. Maandagmiddag 12 uur ontstond brand in d. koemelkerij van A van den S oh uit in Almenum, onmiddellijk over de gren. van Hnriingen. In een minlmnm van Lijd sloegen de vlammen boog boven bet dak ulL Een klein deel van het huisraad koa worden gered. Hoewei de brandweer van Harlingen spoedig ter plaatse was met twee motorspuiten, brandde het geheele huis en de stal met een voorraad hooi af. Zes arbeiderswoningen die onmiddellijk naast de koemelkerij staan, zijn eveneen. geheel uitgebrand. Het huisraad uit deze woningen kon in veiligheid worden ge bracht. De koemelkerij was laag verzekerd. Van de woninginboedel, waren sommige geheel niet verzekerd. Omtrent de oorzaak van den brand is nog niets bekend- De bemanning omgekomeitf Volgens een Lloyd-telegram is het Neder landsche stoomschip „Cornelis" gezonken. Men vreest, dat de opvarenden het leven hebben verloren. De Cornelis, groot 2434/1460 ton, eigen dom der Zuid-Nederlandsche Stoomvaart- Maatschappij te Rotterdam, gebouwd in 1914, vertrok 13 October met een lading hout van Uleaborg naar Terneuzen en strandde 16 dezer nabij het Grankulen Vuurschip. Naar het „Volk" verneemt, zuilen bff diensten, die onder het Departement van Marine ressorteeren, de volgende bezuini gingsmaatregelen worden ingevoerd: Van lJanuari 1923 af zullen bij ambts jubilea geen gratificatiën meer worden toe gekend. Voor de waarneming van hoogere func- tiên worden eveneens te rekenen van 1 Januari 1923 geen toelagen meer verleend, tenzij uit de waarneming direct aanwijs bare en in geld waardeerbare schade voor den waarnemer voortvloeit Van 1 Januari 1923 af zal voor bet per soneel, hetwelk thans een 45-urlge werk week heeft, de 48-urige werkweek worden ingevoerd. Eene evenredige werk tijd verlen ging zal als regel ook moeten worden in gevoerd voor personen, die thans korter of langer dan 45 uren per week arbeiden. De verlenging van den werktijd zal gen verhooging van het week-, maand- of jaarloon tot gevolg hebben. Z(j zal al. regel gepaard gaan met een evenredige inkrimping van het personeel. Tegen een weduwe uit Fijnaart (N.-Br.), beschuldigd van haar pasgeboren kind door verstikking om het leven gebracht te hebben, werd door de arrondissemente rechtbank te Breda een gevangenisstraf van acht jaar geêischt Heb het nitstekendste een te bieden dat Iemand wenschen kan, hoe cal de wereld het weten, indien gij niet adverteert. JOHN. P. ROCKEFELIER,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 7