1 iüt IAATJ Sis In en om Haarlem. E Donderdag 19 October 1922 45ste Jaargang No. 14277 Dit nummer bestaat uit twee bladen. - Eerste blad Uit den Gemeenteraad. OPENING 6DE ZAAK i te UTRECHT van L. PAAfci&KKER'S Schoenmagazijn Alléén 46 Sroote Houtstraat 46 LAATSTE NIEUWS. DE CODRO. HET CHINEEZENDRAMA VOOR DE RECHTBANK. DE BEMANNING VAN HET S.S. „CORNELIS." ~AMST£R¥a¥s¥hÈ BËUBSr STADSNIEUWS. AGENDA 20 0GT0BER Het nieuwe gebouw der Sociëteit „Vereeniging". De beslissing van bet Scheids gerecht. Burgerlijke Stand, Faillissementen. Van onze Rechtbank. Haarlemsche Otkestvereemging. TOONEEL. Prinses Marsepeintje. De Kachel vacantie- LANGS DEN WEG. J. J. WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht. Middenstandsver. „De Hanze" Haarlem. Werf Conrad. Propagandaclub Leo XIII. Personalia. Begin van brand. De abonnementsprijs Ke- draagt voor Haarlem en Agentschappen! Per Kwartaal 3.25 Per Week 0.25 Franco per post p, kwart, bij vooruitbet. ƒ3.5754 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. ^Telefoonnummers: 1426, 2741 .n 1748# Postrekening No, 5970. NIEUWE HAARLEMSBHE COURANT Advertentiën 35 cents per regel - Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling: 60 cent per regel. Vraag- en Aanbod- advertentiën 14 regels 60 cents per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. De agenda bevatte gisterenmiddag weer geen enkel punl van eenig be lang en toch hebben wij het van half twee tot vijf uur uitgehouden. Plichtmatig als de plichtgetrouwe Haarlemsche Raad zullen wij dan maar wederom van de gevoerde de batten verslag doen, al kunnen wii met den besten wil de saaie discussies niet tot een aangename vertelling maken. B. en W. stelden voor aan de Ver- eeniging voor Kinderbewaarplaatsen een tusschentijdsch verhoogd subsidie van f 1200 loe te staan, wat den heer Klein tot een protest aanleiding gaf. B. en W. meten met tweeërlei maat, meende hij. Voor de Katholieke Lees zaal kon het niet lijden en hier kan het wel! Wethouder Bruch liet zich dat verwijt niet aanleunen. De heer Klein vergelijkt hier onvergelijkbare grootheden, zei deze. Juist door een uitzondering voor deze vereeniging te maken bevestigen B. en W. den regel, dat tusschentijdsche subsidieverhoogin- gen funest zijn. De Vereeniging voor Kinderbewaarplaatsen kan niet verder wegens gebrek aan geld. Past de ge meente niet bij, dan moet het bur gerlijk armbestuur via de Gemeente kas het werk voortzetten en komt de zaak veel duurder uit. Daarom is de gemeente in haar eigen belang ver plicht te suppleeren. Dat eigen be lang nu bestaat niet bij tusschentijd sche aanvragen van andere vereeni- gingen. Toen kwamen de begrooting, reke ning en suppletoire begrooting van het burgerlijk Armbestuur aan de or de. Het woord „begrooting" alleen is al voldoende voor een tiental raads leden om schrap te gaan staan, alge- meene beschouwingen te houden en fcat dies meer zij. En in dezen tijd van werkloosheid en malaise is een begrooting van het Burgerlijk Arm bestuur een gereede aanleiding om over steunverleening te praten en de gewone klachten te uiten, die in iede- ren gemeenteraad, jaar/ in jaar uit, pe riodiek terugkeeren. De heer Van Castricum was over de gestie van het B. A. niet tevreden en wenschte vertegenwoordigers der vakcentrales in dit instituut te benoe men om toezicht op de uitkeeringem te houden. De heer Koppen wenschte een deel der voorstellen aan te houden en bij de algemeene begrooting te behande len. Dan was er wat meer tijd om de zaak te bestudeeren en had men ook een beteren kijk op hetgeen iiqo- dig zou zijn. Bij het sluiten der zeer lange debatten namen B. en W. dit voorstel van orde over. Was dit da delijk geschied, dan was ons de ge- heele discussie bespaard, welke wij nu aan het eind van het jaar nog eens terugkrijgen. Want het is niet aan te nemen, dat de heer Peper tegen dien tijd niet opnieuw een volle brievenbus met klachten in de raadzaal komt werpen. De heer Peper en het Burgerlijk Armbestuur! Een communist en een bestuur over de armen, dat zich zelf „burgerlijk" noemt! Kan men zich een heftiger stier tegenover 'n roodere lap denken? De heer Peper heeft dan ook wel zijn best gedaan, en de koude voeten op de publieke tribune aan het trappelen geslagen! Hij had het over platvloersche woorden, welke de ambtenaren van het B. A. den bedeel den toevoegen; over stelselloo-oze steunmethode en dischte allerlei ver halen op van armlastigen, die door de ambtenaren en leden van het B.A. op de meest Russische manier behan deld zouden zijn. Ook de burgemees ter moest het nog ontgelden, omdat zijn deur niet den geheelen dag voor de misdeelden openstond. De heer Klein was ook al niet best te spreken over het B.A. Vroe ger had weihouder Heerkens Thijs- sen gezegd, dat men tegenover de komende malaise een ruime opvat ting bij de bedeeling en de uitkeering zou huldigen. Maar in de cijfers dei- rekening en der begrooting was daar van niets te zien. Speciaal de voor ziening met brandstoffen was volgens dezen spreker absoluut onvoldoende. Een anderen noot liet mevrouw Willekes hooren, die er op wees, hoevele fatsoenlijke armen zich te genwoordig tot het B.A. moeten wen den. En uit ervaring wist zij met hoeveel meer vertrouwen dan vroe ger deze menschen hiertoe overgin gen. Wethouder mr. Heerkens Thijssen ging heel verstandig niet op de verha len van den heer Peper in. Met al dien praat iri den Gemeenteraad be reikt men niets, zei hij. De ambtena ren van het B.A. en de leden der com missie hebben een menschelijk hart. Maar de ervaring heeft hen geleerd voorzichtig te zijn met hun gevoel. En ondanks deze voorzichtigheid be merken zij nog dagelijks, dat zij schrikbarend worden beetgenomen. Ofschoon het vaststaat, zei de wet houder, dat de menschen steeds heusch en billijk behandeld worden, is het niet onmogelijk, dat de amb tenaren van tijd tot tijd „een goeden bekende" wat vlug afhelpen om hun aandacht te wijden aan gevallen, waar in hulp hardér en dringender noo- dig is. Het voorstel-Gastricum was niet zoo eenvoudig als bet er uit zag. Het is geheel tegen de bedoeling der wet om bestuurders van vakvereenigingen in die kwaliteit in het B. A. te benoemen. Bovendien worden hier» twee zaken verward. Bij wijze van uitzondering bemoeit het B. A. zich den laalsten lijd ook met de uitkeeringen aan uit getrokken werkloozen. Maar dat is eigenlijk niet de taak van deze Com missie. Men zorgt er voor de uit keeringen aan werklooze arbeiders zoo min mogelijk het karakter van be deeling te geven. En de bestuurders van vakorganisaties zouden den leden van hunne honden al een liêel slech ten dienst bewijzen door de steun verleening, mede onder hun controle, aan het B. A. te trekken. Intusschen viel er te praten over het denkbeeld om genoemde bestuurders te betrek ken in de uitkeering aan de geor ganiseerde werkloozen. Dit denkbeeld zou in overweging worden genomen. Ten slotte, zei de Wethouder, wij worden in dezen tijd overstroomd met aanvragen om steun en met allerlei klachten, 't Is menschelijk, dat daarbij nu en dan fouten gemaakt worden aan twee kanten: dat de een wel eens te veel en de ander te weinig krijgt. In dezen gecompliceerden tijd kan dat moeilijk anders Maar dat neemt niet weg, dat het werk over het algemeen zeer goed, met toewijding en met tact geschiedt. De burgemeester gaf tegenover de verwijten van den heer Peper deze aannemelijke verklaring: het komt tegenwoordig herhaaldelijk voor, dat de menschen, die op het kantoor van het B. A. hun zin niet hebben gekre gen, regelrecht naar het Stadhuis loo- pen en daar hun beklag komen doen. En daarvoor is de burgemeester niet. Elk geval moet onderzocht worden en het orgaan daarvoor is het Bur gerlijk Armbestuur. De heer Peper hield zijn klachten natuurlijk staande. Maar welk een zon derlinge mentaliteit dit lid bezielt, toonde hij hij de repliek. Mij is ook een geval bekend van een man, die ondanks lage uitkeering tevreden is. Deze haalt nu al jaar in jaar uit zijn weekgeld bij het B. A. en laat zijn. vrouw werken, zei hij. En de heer Peper, als raadslid, signaleert zoo iets niet bij het B. A.t interrumpeerde wet houder Thijssen terecht. Maar zoo iets gaat langs den heer Peper heen. Wie niet kan werken, moet het minimum-loon van zijn vak groep ontvangen, want dat is het minste, waarvan n arbeider kan leven, redeneert onze communist. En zoo waar diende hij daartoe een motie in. De heer Visser kwam nog met een rake afstraffing. Waarom komt de heer Peper met al deze klachten in den Raad, zei dit lid van het B. A. Is het om het Burgerlijk Armbestuur gehaat te maken, of om de armen te helpen? Dat laatste bereikt hij na tuurlijk door een openbare uitstalling der klachten n et. Wat hij bereikt is, dat alle ontevredenen, die op zeer goede gronden niet of met niet meer geholpen worden, zeggen: ik ga naar Peper; en deze kan dan dienst doen als klachtenbus! De motie-Peper was natuurlijk den sociaal-democralen ook te har. De heer Poppe moest verklaren, dat de georganiseerde arbeiders het er zelf over eens zijn, dat er een prikkel noodig is, om de werkloozen zoo spoedig mogelijk weer aan het werk te doen gaan. En omdat alle vak centrales, behalve de syndicalistische, tegen een uitkeering ter grootte van het minimum-loon waren, zouden de sociaal-democraten tegen stemmen. De heer Castricum zei op dezelfde gronden eveneens tegen de motie-Peper te zijn; wat mr. Bomans aanleiding gaf tot deze juiste rectificatie: Wij moeten niet tegen zoo'n denkbeeld zijn, omdat de vakorganisaties er zich tegen hebben verklaard., maar omdat het in zich dwaas en onbillijk is. De motie-Peper kreeg ten slotte één stem Er dreigde hij het laatste punt der agenda nog een vinnig debat. B. en W. stelden voor aan de Woningbouwver- eeniging „Bloemenhof" een voorschoot te geven voor den bouw van 120 wo ningen, wat den heer Groenendaal aanleiding gaf, om een lange philip- pica tegen de snoode regeering af te steken, welke niets meer voor de volkshuisvesting zou willen doen. Met voorstellen als deze maken wij dus een mooi gebaar, zei de heer Groenen daal, maar wij bereiken er niets mee; de regeering weigert toch de voor schotten uit te betalen. Daarom wenschte de heer Groenendaal een ander gebaar le maken, n.m. den Raad een voorstel te doen aannemen om B. en W. te machtigen over te gaan lot den houw van honderd woningen van gemeentewege, wanneer de Re- geering steun bleef weigeren. Wethouder Slingenberg wenschte thans geen woningdebat op te zetten; dat kwam wel bij de begrooting (o, zalige tijd!) Het pessimisme van den heer Groenendaal deelde hij niet. De Regeering zou nog wel iels doen, al zouden, z. i. terecht, de bijdragen op houden. Maar voorschotten zouden toch nog wel in beperkte mate ge geven worden. Het voorstel-Groenen- daal kon naar B. en W. om prae- advies. Mr. Bomans verzetle zich tegen dit laatste denkbeeld. Het prae-advies was nu al dadelijk te geven, n.m. dat er geen denken aan is. Wij kunnen, dus het voorstel onmiddellijk af stemmen. Wij gelooven, dat mr. Bomans gelijk had. Bij den huidigen stand der ge meentekas en met een zwarte toe komst vóór ons, moet er niet over Gratis NUGGET GARNITUUR bij lederen aankoop van minstens t 10.-- gedacht worden om zes of zeven ton voor woningbouw beschikbaar le stel len van gemeentewege. Dat is een voudig belachelijk. Wethouder Slingen berg wilde echter toch de zaak in het college van B. en W. bepraten en omdat men een onzuivere stemming vreesde, werd dan maar prae-advies toegezegd. De rondvraag bracht slechts klach ten over slechte straatverlichting en dure cokes, over handwerkonderwijze- ressen, die bevreesd waren overcom pleet te worden, maar volgens wet houder Bruch zoo maar niet „gelikwi- deerd" kunnen worden. En ten slotte een zware klacht van den heer Kop pen over de school aan de Stoofsteeg, welke bijna tot 'n ruzie voerde; doch ten slotte namen B. en W. tegen den zin van mr. Bomans een niets zeg gende motie van den koppigen heer Koppen over, waarbij werd aangedron gen op ..zoo spoedig mogelijke ont ruiming" van de lokalen dier befaam de school. Men seint ons uit 's-Hage Inlzake de vordering van de coöpera tieve groentendrogerij voor de bloembol lenstreek „Codro" tegen den staat, weid heden voor de Haagsche rechtbank door den procureur van de eischende ven nootschap geconcludeerd, waarna aan den procureur van den Staat uitstel van 4 weken werd toegestaan, om op de con- clussie van eiscbere-sse te antwoorden. AMSTERDAM, 19 October. De Recht bank te Amsterdam deed heden uitspraak in de zaken van het geruchtmakende Chi- neezendrama op 17 Juli 1.1. Het eerst wees zij vonnis in de moordzaak in de loods „Java" van de Sloofhvaart Mij. Nederland op de IJkade. Daarvoor hadden naar men wee'. 17 Chdneezen terecht gestaan. Veertien daarvan werden vrijgesproken. De dertigjarige Young Chew geboren te Kanton en de 26-jarige Dang Foo uit Kwantung werden ieder veroordeeld we gens doodslag samen en in vereeniging gepleegd op Pang Lm tot vier jaar gevan genisstraf. De eisch van het O. M. was zes jaar. De Chinees Loo Kew, die op Tjonkow had geschoten, die evenwel niet aan de wonden overleed, werd wegens poging tot doodslag 'veroordeeld tot 3 jaar gevange nisstraf. De eisch van het O. M. was een jaar. In de tweede zaak, die van de vecht partij op de Prins Hendrikkade, waarvoor vijf Chineezen hadden terecht geslaan, heeft de Rechtbank de twee eerste be klaagden, den 20-jarigen stoker Tiong Long en den 31-jarigen olieman Lio Gnau wegens poging tot doodslag op Jung Poei tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld overeen komstig den eisch van het O. M. De dêrde beklaagde, de 45-jarige stoker Tiong Wai Tsjong is van de ten laste ge legde poging tot doodslag vrijgesproken en in vrijheid gesteld. De vierde beklaag de, de 35-jarige stoker Tiong Wing is we gens bedreiging met een misdrijf tegen het leven van een surnumerair van politie ver oordeeld tot vier maanden gevangenisstraf en de vijfde tevens laatste beklaagde, de 45-jarige Mak Yeh is van de ten laste ge logde bedreiging met een misdrijf legen het leven van een burger vrijgesproken en in vrijheid gesteld., Bij het opleggen der straffen overwoog de Rechtbank, dat gevangenisstraf hier te lande op een Chinees zwaarder drukt dan op een Europeaan. Men seint ons uit Den Haag: Volgens heden ontvangen berichten, zijn enkele lijken van het s.s. „Cornelis", dat in de Oostzee is vergaan, aange spoeld. Men neemt daardoor aan, dat de ge- heele bemanning (23) is omgekomen. De Beurs opende heden: willig. Staatsfondsen. 5 pet. Nederland 89, 6 pel. Indië 9654. Culturen. Koloniale Bank 1233/2- In" dische Bank 93 54. Vorstenlanden .159, H. V. A. 353. Industrieele waarden. Jurgens 4454- Oliewaarden. Koninklijke 446%, Consols 128, Orion 39. Tabakken. Deli Mij. 218, Besoeki 47, Rotterdam Deli 19, Senembah 305. Rubbers. Amsterdam Rubber 10854, Deli Batavia 75, Nederl. Rubber 63%, Rolt. Tapanoeli 30. Scheepvaartwaarden. Holt. Am. Lijn i 12154, Holl. Boot 2454, Kon, Holl. Lloyd 20, Japanlijn 77, Paketvaart 87, Scheep vaart Unie 96, Marine 15%r Amerikaansohe waarden. Hide and Leather 76, Steel 112, Smelting 6454. Ana conda 109, Cigar 83, Atahison Tapeka 11154, Voting Rails 27%, Denver 154, Southern Pacific 10054, Union Pacific 157. Sociëteit „St. Bavo" Rederijkers 8 uur Metaalbewerkers 8 uur Jeugd typografen 8 uur Bestuur Bond Groole Gezinnen 8 uur Be stuur Veehouders. Iltmze-gebouw Jacobijinestraat 17 Hanze half 9. Stadsschouwburg Het Noderlandsch Tooneel Madame Saus,Gene 8 u. Zang en Vriendschap Voordracht over Ned. Letterkunde door mevr. W. L. Bol- dingh Gnemans 8 uur. Bisschoppelijk Museum Jansstraat Dik gelijks uilgenomen Zaterdag- Zon- eu feestdagen toegankelijk. H K Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49. Eiken dag geopend van 10—1254, van 2 —5 en van 710 u. behalve des Maandagsochtends en op Zon- en Feestdagen. Uitleen van boeken van half 3—9 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnenstraat 15 Alle werkdagen voorm. van 912 uur, nam. van 25 uur. Zaterdags alleen van 912 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des voorm. van 1012 en des nam. van J tot 4 en ran 8 tot 9 uur. Met den bouw van het nieuwe gebouw der sociëteit „Vereeniging" aan den Zijl- weg worden goede vorderingen gemaakt. Half December denkt men liet voleindigd te hebben. De bouw zal dan bijna een jaar geduurd hebben, want Januari van dit jaar is men er mee begonnen. Verschillende af- deelingen zijn reeds geheel gereed, zooals de kegelbaan, welke een lengte van 30 meter heeft en de rijwielstalling. Deze heeft ook een uitgang „achteruit." In de ruime hall wordt nog druk ge werkt; links hiervan is een vergaderzaaltje. Aan de bestuurskamer, een flinke, gezel lige gelegenheid, wordt de laatste hand ge legd. Morgen vergaderen de gecommitteer den voor het eerst in het nieuwe gebouw. Beneden zijn verder nog toiletten met marmeren afscheidingen en spiegel boven de waschbakken, terwijl tevens beneden nog is ingebouwd een afdeeling voor de bedienden der sociëteit. Langs de granieten trappen, waarlangs de wanden betegeld zullen worden, komt men op de eerste verdieping, waar gelegen zijn, de conversatie-, billard- en leeszaal. Het glas in lood in deze zalen doet hel uit stekend. In de ramen in de billardzaal zijn ingewerkt de ruitjes, voorstellende ouder- wetsche poppetjes, welke ruitjes waren in de conversatiezaal der oude soeëiteit aan de Lange Begijnestraat. De eikenhouten betimmering en de met koper beslagen deuren geven de op deze verdieping gele gen zalen een eenigszins voornaam cachet. De pilasters in de zalen worden betegeld. De lichtinval in h?t geheele gebouw mag wel geroemd worden. In de billard-zaal, welke 2213 meter is, zullen 10 biltards geplaatst worden. Aan de billard-, zoowel als aan de leeszaal is een balcon verbonden. Hel buffet is dus danig gebouwd, dat het zoowel de conver satie-als de billard-zaal bestrijkt. Een lift verbindt het buffet verder met de bene den en hooger gelegen verdiepingen. Het houtwerk, natuurlijk de eikenhouten be timmeringen uitgezonderd, wordt groen geschilderd. Door het geheele gebouw is centrale verwarming aangelegd. Zij is in groepen gemaakt, zoodat, wanneer er soms een lek mocht ontstaan, alleen dat gedeelte, waarin zich het lek bevindt, kan worden afgesloten en dus niet de geheele verwarming stop gezet behoeft te worden. Een flinke zolder biedt ten slotte berging voor alles en nog wat. Op de tweede en derde verdieping zijn aangebouwd de ap partementen voor den kastelein, welke langs een aparten opgang zijn te bereiken. Wij meldden dezer dagen dat voor de eerste maal het Scheidsgerecht voor de gemeente Haarlom heeft zitting ge houden en wel voor wat betreft hel beroep, ingesteld door den voerman bij de Gemeente-reiniging, D. W. Hovenier, op een door BB. en W. opgelegde straf voor den tijd van vier weken met ge mis van loon gedurende den tijd der schorsing. H et schoidsjfereclit beslo >t den voerman bij de Gemeente-reiniging D. W. Hovenier, te straffen met inhouding van alle vrije dagen in het jaar 1923. In ons nummer van morgen zullen wij de overwegingen publiceeren, die tot deze beslissing leidden. Ondertrouwd: 19 October, K. Timmer en Z. Polderman. W. J. Scheepers en M. G. Aalderink. H. v. d. Wal en'J. W. Baum. J. Vring en T. Dijkstra. Getrouwd: 19 October, J. Wolterink en E. J. Peper. J. G. Harte] en A. G. Horbeek. J. Hoenderdos en A. T. Int- veld. J. H. Zeldenrijk en J. M. de Jong. Geboren: 16 October, z. van F. C. Bastet-Derx. 18 October, z. van J. Schell-Haven. z. van S. H. Feije-Fen- nis. z. van B. Pfersich-v. Pelt. 19 October, z. van E. F. Beringen-v. Mun ster. Overleden: 18 October, M. E. Kraak- Timmer, 76 j., Potgieterstraat. In staat van faillissement werden ver klaard. 1. C. H. Spitshoven, landbouwer, wo nende te Haarlemmermeer, Spieringweg. B. C. Jhr. Mr. R. de Marees van Swin- deren. Curator Mr. L. V. Hoog. 2. C. Veelenturf. timmerman en aan nemer, wonende te Hillegom. R. 0. Jhr. Mr. R. de Marees van Swinderen. Curator Mr. G. M. Cohen Tervaart. 3. 0. Herzberg, koopman in manu facturen, wonende te Zandvoort. Kostr verlorenstraat 14. R. C. Jhr. Mr. R. de Marees van Swinderen. Curator Mr. F. A. Davidson. 4. De Handelsvennootschap onder de firma Poesiat Pieters en hare indi- vidueele leden B. Poesiat en Pieters, timmerlieden en aannemers te Santpoort gemeente Volsen, Bloemendaalschestraat- weg 122. R. C. Jhr. Mr. R- de Marees van Swinderen. Curator Mr. G. W. O. Pliester. Opgeheven werden de faillissementen van: 1. B. L. Jacohson, koopman te Haar lem, uitgesproken bij vonnis dezer Recht bank d.d. 11 October 1922. 2. C. Kes, winkelier in kruideniers waren, wonende te Schoten, Slaperedijk, uitgesproken bij vonnis dezer Rechtbank d.d. 26 September 1922. Diefstal. Heden had zich t.e verantwoorden II. F. S., wegens diefstal van een» mantel, toebehoorende aan Mej. de C. en bevattende eenig geld en een spoorwegabonnement. Bekl. was in dienst der firma B. K., alhier, had den mantel van Mej. de C., die in dezelfde onderneming werkzaam is, gestolen, met het doel dien te ver- koopen en van de opbrengst op reis le gaan naar een familielid te Rotter dam. Het spoorwegabonnement had hij weggeworpen. Bekl. is kort geleden voorwaarde lijk veroordeeld en rekening houden de met deze omstandigheid, meent het O.M. eene strenge straf te moe ten opleggen en eischt 1 jaar gevan genisstraf. Verduistering. D. J. Z., als reiziger in dienst eener commanditaire vennootschap, heeft len nadeele van zijn patroon gelden geïnd en deze verduisterd. Wegens dit feit stond bekl. heden terecht. Het O.M. eischt 4 maanden gevan genisstraf. Mr. Plicsler, die als verdediger voor beklaagde optreedt, wil geens zins den ernst van de ten laste ge legde feiten ontkennen, doch wenscht alleen onder de aandacht der recht bank te brengen, dat bekl. de zoon is van zeer nelte menschen, die aan vankelijk goed oppasle, doch door onverklaarbare oorzaken misdadig en leugenachtig wordt. Diefstal. Aan V. J. R. wordt ten laste ge legd volgens de dagvaarding, dat hii in de maanden Mei en Juni zich heeft schuldig gemaakt aan diefstal te Zandvoort. Aerdenhout en Heem stede. Hij heeft verscheidene families met een bezoek vereerd en zilver werk cn andere waardevolle voorwer pen ontvreemd. Op klaarlichten dag, terwijl de meesteres haar siësta houdt, gaal hij een woning binnen om zijn slag le slaan. Mei enkele vrienden is bekl. weten te ontvluchten uit de landkolonie, is toen gaan zwerven en stelen. In zijn requisitoir wijst het O.M. er op. dal bekt. liet product is van al lerlei probeersels particulieren, stich tingen, de regeering zelfs heeft zich over hem ontfermd; niets baatte. Het O.M. meent voor het onderha vige geval de belangen van liet in dividu le moeten uitschakelen en in de eerste plaats de vraag te stellen, op welke wijze de maatschappij het meest is gehaat. Eisch 3 jaar gevan genisstraf Mr. Willekes Macdonald pleit cle mentie. Hij is van mcening, dat ge vangenisstraf verbitterend zal werken. Hedenavond assisteert ons orkest bij de uitvoering van de Christelijke Orato- ri urn - v er eeniging te Rotterdam. Uitgevoerd wordt thans het tweede ge deelte van „Jcsus" van Paul Glaser, een dar nieuwere Duiteehe componisten. Zondag a.s. 22 October, zal Mevrouw Hopman-Zwart in don Stadsschouwburg tT 1 Sinds een paar jaren rijn we deze in stelling rijk geworden. Vroeger hoorde je er niet van en in onzen jongen tijd dee je het op de lagere school met eenige we ken vacantie in den zomer en enkele dagen met Kerstmis en met Paschen. Tegenwoordig heeft onze jeugd in de maand Augustus een zeer behoorlijke va cantie met Kerstmis en Paschen een be hoorlijk toegiftje, met Pinksteren een extra tje en zoo wordt dan nu de leertijd van September tot December nog weer onder broken door acht dagen kachelvacantie. Wie er het meeste pleizier van hebben de ouders, de kinderen of de onderwijzers zullen we niet bespreken. De eerste catego rie in alle geval niet, en ook heb ik nooit begrepen op welken grond eigenlijk die vacantie verdedigd wordt. Dat de kinderen het leeren van Septem ber tot Kerstnvs niet waag ik op gevaar af voor ouderwetsch te worden versleten te betwijfelen met een beroep op mijzelf en duizenden ande ren, die nimmer in het leven van deze in qnze jeugd aangedane marteling eenig nadeel hebben ondervonden. Het moet dus wel een echte „kachel vacantie" zijn, wat niet juist de beteekenis weergeeft, want bet is niet een vacantie voor kachels, maar een tijd om de ka chels uit haar vacantie te halen en weer in de school te plaatsen. Maar zijn er dan acht dagen noodig om die dingen te zetten? En wanneer dat zetten van kachels voor het onderwijs zoo belemmerend is in onzen tijd merkten we er niets van en vonden we op een goeden morgen de ka chel gezel in de klas waarom dan die kachels riet gezet in de groote vacantie? Laten we ons toch vooral hoeden al leren we dan in de eeuw van het kind voor overdrijving en al te groote weekheid. Moet ik tusschen twee kwaden kiezen ik spreek als huisvader! dan verkies ik in alle geval een militair opvoedings systeem boven dat van een jongejuffrou- wenkostschool in de slechte beteekenis van het woord. De Sloot. Aan hef begin' van de groote heirbaan, die voert van Scholen naar Rloemendaa! ligt de Ca valeric-kazerne mei haar oefen terrein. En langs dat terrein, langs de heirbaan, lag de sloot. Het was een breede sloot. Het was een diepe sloot geweest. De sloot liep dood. En nu waren daar in de sloot, behalve het nooit ververschte water, dikke lagen rollende overblijfselen van de velerlei waterplanten, die eiken zomer daar tier den. En kroos, en vuil. Naar hoogstcn aesthelischen maatstaf was het dus een zeer bedenkelijk soort van sloot. m En ook naar hygiënischere hier werden de malaria-muggen geteeld. En heel onlieflijke geuren ademden daar 's avonds de Schotensche paartjes of de eerzame burgerman, die zijn Zondags wandeling maakte met vrouw en kroost langs de heirbaan. Maar de sloot bleef, zoo ze was. Want wat raken het militaire hart de Schoten sche paartjes of een eerzame burgerman. Of Aesthetical Tot de lieve jeugd zich met het geval bemoeien ging. Een Hollander is nu eenmaal door er felijke belasting een waterrot. En zelfs blooden Jan lijkt het verdrinkensgevaar in een bijna dichtgeveende sloot heel mi niem. En de waardige zonen van het fiere voorgeslacht, dat het lieve Vaderland ont woekerde aan dc baren, konden hier hun waterbouwkundige aspiraties botvieren. Er werd gedamd en bedijkt: eilanden en schiereilanden en landtongen en kapen verrezen: heel een geographisch woorden- hoek in beeld. Geen moeite werd ge spaard: zelfs hardsteenen palen werden in de sieperende, borrelende ptantenmassa geheid. Dat was te veel. Een inbreuk van „ci viele" ingenieurs op de rechten van het militaire territoor! In hel belang van 'stands veiligheid moest handelend wor den opgetreden. Maar niet vlug malen militaire molens. En menig deftig document met breed en deugdelijk betoog zal gewisseld zijn met de militaire overheid. (F.n wie weet. kwam Waterstaat er misschien ook nog aan te pas!) Dan kwam de ontknooping: officieel werd het werk der jeugdige waterbouw kundigen voortgezet en het dempen der slooot maakten hun arbeid overbodig. Straks danken Schotensche paartjes en eerzaam burgerman den aesthelischen zin van het militaire gouvernement. Barometerstand 771. Stilstand. OPGAVE VAN: Medegedeeld door het Kon Ned Meteo rologisch Instituut te De BildL Naar waarnemingen verricht in den morgen van 19 October. Hoogste barometerstand 777.4 m.M. te Lerwick. Laagste barometerstand 754.8 m.M. le Toulouse. Verwachting van den avond van 19 lot den avond van 20 October. Krachtige later afnemende Noordooste lijke tot Oostelijke wind, licht tot halfbe- wolkt, waarschijnlijk droog weer, moge lijk nachtvorst in hel Zuiden, iets zachter overdag. te Haarlem met hare leerlingen de eer ste opvoering hier komen geven, met een der nieuwste sprookjes operettes. Opgevoerd zal worden „Prinses Mar sepeintje", met koren, soli en Spaan- sche tambourindans. Aan deze opvoering is alle zorg be steed. Wij vertrouwen dat het Mevrouw Hopman-Kwast dien middag niet aan be langstelling van de zijde van het Haar lemsche publiek zal ontbreken. De voor stelling zal precies om 2 uur aanvangen Naar wij vernemen zullen door „De Hanze" dezen winter meerdere cursus sen worden gegeven en wel een in het Boekhouden, een voor Economie en een voor Apologie. De cursus voor Econo mie wordt speciaal georganiseerd voor Bestuurderen van Vakafdeelingen en heeft ten doel het organisatorisch inzicht te verruimen. De laatst genoemde cursus zal ook toegankelijk .zijn voor de dames der leden. Naar wij vernemen hebben aan da werf Conrad weer een 8-tal werklieden wegen slapte ontslag gekregen. Het bestuur van de bovengenoemde club meldt ons, dat de vergadering heden avond niet doorgaat. Te 's-Gravenhage is voor het voorloo- pig machinistendip'oma geslaagd de heer H. Gosewehr, alhier. Gisterenavond omstreeks kwart voor 1 is in perceel Houtmarkt 23 een begin van brand ontstaan. Het perceel be hoort aan A. J. H„ wonende te Scho ten, terwijl er in gevestigd is een fa briek van kunstbrons en metaalgieterij. Een houten schot verbrandde, alsmede een klein gedeelte van den zolder en een daar liggende matras. Door de brandweer is het vuur met een slang op de waterleiding gebluscht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1