\7 HANDSCHOENEN EN SHAWLS TEE 2683 Gemeenteraad. Besmettelijke ziekte» Gewetensgeld. Het cabaret-Pisuisse. R.-K. Athletiek- en Halterclub „Excelsior". Paard gevallen. „Laurens Janszoon Coster". Politie-elital-H. F. C.-combinatie. Dood door schuld. Het aantal in te lijven lotelingen. Gevonden voorwerpen. Biljartbono Haarlem en Omstreken. Goed afgeloopen. Federatie vair Woningbouw- vereenigingen. VOOR D£ GROOTE SORTEERING EN DE VOORDEELSGE PRIJZEN RAADPLEGE MEN DE ETALAGES. yerliefr- en' winsfeakfendn^ tfrer Keï Jaar 1921, betreffende de 77 arbeiderswonin gen aan de Zamerkade, de Van Bere- steynetraat enz., voor den bouw waarvan bij zijn genoemd besluit aan de Coöpe ratieve Woningbouwvereeniging voor Ge meentepers oneel voorschotten ingevolge de bepalingen der Woningwet zijn toege kend, goed te keuren, zooals die stuk ken den 5en September 1922 bij B. en W. zijn ingekomen. mentaliteit vanl Sen Raad te Senricn en te weten waarop B. en W. zich bij de behandeling der begrooting moeten voor bereiden. Zal het botsen tusschen B. en W. of niet? Men denke toch aan de financiën der gemeente. Hier ter stede is in de week van 8—14 October 1 geval van diphtheriti6 voorgekomen. Bij den inspecteur der directe be lastingen te Haarlem, 1ste afdeeling. is ingekomen f 1829.15, f 172.31 en f 105.73 wegens te weinig betaalde inkomstenbelasting; f441.30, f36.40 en f 19.75 wegens te weinig betaalde ver dedigingsbelasting IIf 1800 en f 780 wegens te weinig betaalde oorlogs winstbelasting. Geruimen tijd geleden sckreven we fn ons blad, dat het wenschelijk zou zijn, indien het cabaret-Pisuisse, dat, naar bekend, gevestigd zou worden in de voormalige auto-garage van Gebr. Kimman, aan de Raaks, niet tot stand zou komen. Thans bericht de „Opr. H. Crt." dat het inderdaad niet tot stand komt, want dat het perceel aan de Raaks te koop is aangeboden en de heer Pisuisse van zijn voornemen, alhier een cabaret te openen, heeft if gezien. Bovengenoemde vereeniging hield Dinsdagavond in 't Patronaatsgebouw 'n onderlingen halterwedstrijd, waar aan door alle leden werd deelgeno men. De jury was in zeer goede handen, zij bestond n 1. uit de heeren Sernee en Vierwind, welke zeer tevreden zul len geweest zijn over de „Excelsior"- mannen. Hieronder laten wij den uitslag volgen: Klasse A. A. Schoonderbeek 194%'K.G. A. Verheem 192% P. van Beek 172 Klasse B. .V. de Zwager 146% KG, A. Mulders 108 J. Christiaans 90% Aan den H.A.V.-wedstrijd te Den Haag, 3% K.M. wedloop, nam B. v. Zijl als „Excelsior"-lid deel, waar hij aankwam als no. 8 en dus in 't bezit kwam van een medaille. Hedenmorgen omstreeks 7 uur gleed op het Spaarne een paard, gespannen voor een wagen der gemeentereiniging, waarschijnlijk door de gladheid der hoef ijzers, uit, waardocr het kwam te vallen. Na -enige vergeefsche pogingen, geluk te he. eindelijk, het dier, dat zich ge lukkig niet bezeerd had, weer overeind te krijgen. Ondanks hef vroege morgen uur, had het geval veel bekijks. Tot waarnemend directeur van de Mu- ziekvereeniging „Laurens Janszoon Cos- ter" is benoemd de heer B. Nel. gisterenmiddag heeft op het H. F. C.- terrein een wedstrijd plaats gehad tus- schen een Haarlemsch Politie-elftal en een H. F. C.-comblnatie. Met rust was de stand 30 voor H. F. C. Het einde kwam met een 52 overwinning voor H. F. C. Het gerechtshof te Amsterdam beves tigde heden het vonnis van de Haarlem- sche rechtbank tegen iemand uit Haarlem waarbij deze wegens het veroorzaken van den dood door schuld tot een week ge vangenisstraf werd veroordeeld. Het aantal lotelingen, da. uit Haarlem zal -vorden ingelijfd, bedraagt 257. Tot en met nummer 389 zal worden opgeroepen. Nummer 390 en alle volgenden zijn dus vrij. Terug te bekomen bij: G. Wit, Vooruitgangstraat 125 dames bont; H. Bos, Rustenburgerlaan 27, beige, ceintuur; J. J. Weyland, Velserstraat 8, lederen handbeschermer; Kennel Fauna, Parklaan 119, kat, grijs met wit, gebracht door A. Viveen, Rolsteeg 16; kat, id. id., gebracht door A. H. v. Deum, N. Gracht 62; kat, id. id., gebracht door Hensen, Zijlstraat 41; H. Drost, Eiken houtstraat 7, olielantaarn; D. Gigengack, N. Groenmarkt 7, ijsmuts; Knape, Antho- niestraat 35, kinderportemonnaie; T. Meyer, Heerensingel 37 I, reticule met portemonnaie; Hoogeveen, Dreef 12, ring J. v. Es, Romolenstraat 52, taschje met recepten; J. v. d. Eykhof, Burgwal 59rd., bruin damestaschje; P. Prinse, Essen- straat 24 M, pakje veters. KLASSE B. Gisterenavond had in lokaal Meeren- boer, Ged. Oude Gracht, de ontmoeting ♦laats tusschen de Haarlemsche clubs „Vereeniging 1921" en Korenbeurs. Er is goed gespeeld, behoudens de noe. 5, die er maar weinig van maakten. Korenbeurs heeft gewonnen, doch de thuisclub heeft zich kranig geweerd. De totaal uitslag is: „Vereeniging 1921": 100557289 95 is 411 caramboles. Korenbeurs89100100100—100 is 489 caramboles. Gisterenmorgen omstreeks 10 uur ondervond het Haarlemsche Kleedingma- gazijn Botermarkt 29, een groote stag natie, terwijl een der bedienden bezig was een partij goederen tusschen de stel lingen te plaatsen. De zware balken kon den den weerstand van de zware klee- dingstukken niet verdragen, zoodat de ge- heele winkel-inventaris met donderend geweld in elkaar stortte. De bediende wist zich nog bijtijds te redden onder de bergen winterjassen en costumes anders zou het slecht met hem afgeloopen zijn. De heer de Vries, eigenaar der zaak was genoodzaakt Woensdag den verkoop te staken. Door bovenstaande Federatie zal Woensdagavond a.s.^ in het gebouw Ba- kenessergracht, 63 een lezing gehouden worden door mr. Versteegh, secretaris van den Amsterdamschen Woningdienst, over het onderwerp „De Volkshuis vesting." (Hoe 't was, hoo 't is. hoe 't worden moet). Ingekomen is onder meer: a. Het verslag over 1921 van het Bur gerlijk Armbestuur. b. Door den Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland zijn met ingang van 1 Januari 1923 benoemd tot leden van het College van Zetters voor 's Rijks directe belastingen van Haar lem de heeren: 0. J. Kramer, J. W. v. Santé en L. Modoa c. De Commissie van Bijstand in Jiet beheer der gemeente-bedrijven heeft be sloten de tegenwoordige samenstelling harer sub-commissies voor de nieuwe zit tingsperiode ongewijzigd te laten. d. Gesteld worden in handen van B. en W. om prae-advies: lo. een verzoekschrift van het bestuur der Coöperatieve Haarlemsche Groenten- veiling om met ingang van 1 Januari 1923 den grond aan het Donkere Spaarne waarop het veilingsgebouw is geplaatst onder dezelfde voorwaarden voor een jaar te mogen huren. 2o. een verzoekschrift van het bestuur der Woningbouwvereeniging „Onze Wo ning" om tegen betaling van rente en aflossing een terrein ten Noorden van de Slachthuisstraat in erfpacht te mo gen bekomen voor den bouw van wonin gen. e. Gesteld worden in handen van B. en W. ter afdoening: lo. een schrijven van Mevrouw A. Ever wijn Lange en mevr. W. Haitsma Muiier beiden wonende in het Florapark, waarbij zij de aandacht vestigen op den slechten toestand van de boomen staande langs de tuinzijde van het perceel Florapark 10 en verzoeken om maatregelen te ne men ten einde bij storm schade aan hunne perceelen te voorkomen. 2o. een schrijven van het Hoofdbestuur van den Algemeanen Bond van politie personeel in Nederland houdende verzoek om aan de politie-vakschool van den R. K. Politiebond „St. Michael" te 's Her togenbosch geen subsidie te verleenen of deze school op andere wijze te steunen doch er bij de Regeering op te willen aandringen dat van Rijkswege worde ingesteld eene opleiding tot dienaar van politie. 3o. een schrijven van G. de Boer, Rijksstraatweg 115 t9 Schoten, in houdende een herhaling van het door hem tot den Raad gericht verzoek om betaling van een gedrag groot f 250, voor vergoeding varschade aan zijn per ceel als gevolg vap het uitdiepen eener sloot liggende tusschen zijn perceel en het door de gemeente ingerichte speel terrein. 4o. een adres van J. 0. Caderius van Veen alhier, houdende mededeeling van eenige bijzonderheden betreffende zijn aanslag in de zakelijke belasting op het .bedrijf over 1920, op grond waarvan hij verzoekt deze belasting niet langer toe te passen als zijnde in vele gevallen onbillijk en nadeelig voor een groote ca tegorie van zoogenaamde seizoenarbeiders. 5o. een schrijven van het Bestuur der Haarlemsche Esperanto-Club ten geleide van een circulaire van de Eerste Am- sterdamsche Esperantisten Vereeniging, waarin de belangstelling voor het Es peranto als wereld hulptaal wordt op gewekt, onder bijvoeging van een adres lijst der Haarlemsche Esperantisten- groep met verzoek deze kennisgeving op een voor het publiek duidelijk zichtbare plaats te willen doen ophangen in de leeszaal der Stadsbibliotheek. 6o. een schrijven van J. J. Bauer en 14 andere vast aangestelde leeraren der voormalige Burgeravondschool houdende mededeeling dat door het verschil in de uitbetaling van gedeelten van het sa laris aan de vast aangestelde en aan de tijdelijke leeraren der voormalige Bur geravondschool voor eerstgenoemden na deel is ontstaan in de uitbetaling van 't salaris over het tijdvak van September tot ultimo December 1921, waarom ver zocht wordt een besluit te willen ne men dat dit verschil alsnog zal worden uitbetaald. Vakonderwijs. Mej. J. de Bruyn, vakonderwijzeres, aan de Vervolgcursus no. 4, verzoekt haar ontslag te willen verleenen uit haar bovengenoemde betrekking tegen 1 Oc- ber 1922, wegens omvangrijker arbeid aan de Haarl. Huishoud- en Industrie school. Goedgekeurd. Opneming kas gemeente-ontvanger. Uit het proces-verbaal van opneming der kas e>n boeken, van den ontvanger der gemeente op den 30en September j.l. blijkt: 1. Wat de ontvangsten betreft: a. dat de ontvangsten over 1921 hebben be dragen f 32.311.047.361/2 5 b. dat de ont vangsten over 1922 hebben bedragen f 18.147.820.891/2c. dat de voorloopig vastgestelde rekening over 1920 aanwijst een voordeelig saldo van f 1.645.251.681/2 te zamen f 52.104119.941/2- 2. Wat de uitgaven betreft: a. dat de uitgaven over 1921 hebben bedragen f 36.941.727.511/2; b. dat de uitgaven over 1922 hebben bedragen f 14.301.078.09 te zamen f 51.242.805.601/2; zoodat de ontvanger in totaal onder zich moest heb ben f 816.314.34, waarmede de in kas bevonden som hiervoren vermeld over eenstemt Goedgekeurd. Kleingoed. B. en W, stellen voor, de balans- met De heer v. LEEMT vraagt inlichtin gen over een uitgaafpost voor schilde ren, die z.L veel te laag is. Op de re kening staat f 600; de leverancier heeft nog te goed een bedrag van f 2600. De heer SLINGENBERG zegt toe de juistheid van deze opmerking te zullen onderzoeken. De rekening is goedgekeurd door den directeur van Openbare Wer ken en door den accountant en deze waren bekend met het bestaan van deze kwestie. Bestond de vordering al op 31' Dec. 1921? De heer v. LIEMT blijft aandringen op bemiddeling om dezen post zoo spoe dig mogelijk te doen uitbetalen. Er Zit voor een schilder wel 25 procent voor geschoten loon in zoo'n bedrag. Die benoeming wordt door den wet houder toegezegd, waarna het voostel van B. en W. wordt aangenomen. B. en W. stellen voor, in te brengen in. het gemeentelijk woningbedrijf, de voormalige buitensociëteit van „Trou moet blijcken", in Den Hout, met het daar bij behoorende terrein en de op dat ter rein aanwezige muziektent; wordende de ze inbrenging geacht te zijn geschied met ingang van den datum, waarop ge meld perceel in huur werd afgestaan, zijnde 1 Juli 1922 en het bedrag van de schuld, hetwelk ter zake van genoemd perceel ten laste van het gemeentelijk woningbedrijf moet worden gebracht, vast te stellen op f 1500. Goedgekeurd. B. en W. vragen machtiging tegen ontvangst van een bedrag van f 33.20, afstand te doen van het uit kracht van een erfpachtsbrief van onbekende dag- teekening aan de gemeente Haarlem toe komend recht tot vordering van eene jaarlijksche en eeuwigdurende rente van een gulden zes en zestig cent ten laste van het perceel St. Jansstraat no. 23, te Amsterdam. Goedgekeurd. Subsidie. B. en W. stellen voor, het verzoek van het bestuur der vereeniging voor kinderbewaarplaatsen en voor onderwijs in kinderve.zjrg.ng, om subs.die-verhoo ging over 1921, groot f 1000, van de hand te wijzen, en het verzoek om sub- sidie-verhcoging over 1922, groot f 1200. in te willigen. De heer KLEIN Zal niet tegenstem men. maar merkt op dat B. en W. ofwel gedraaid zijn in hun standpunt om tus- schentijds 'geen subsidie toe te kennen, ofwel subsidie toekennen aan vereemgin- gen. die hun sympathiek zijn. Hiervoor "erwees snr. naar nee inaermd arwyzend advies van B. en W. betreffende de R. K. Leeszaal. Nu stelleu B. en W. voor wel subsidie te verleenen. Dat is meten met twee maten. De heer BRUCH verzet zich tegen 't verwijt vap draaien of meer of minder sympathie voor vereenigingen. Als regel moet vaststaan dat niet tussehentijds sub sidie gegeven wordt, maar dat neemt niet weg dat er uitzonderingen kunnen zijn. In dit geval stellen B. en "W. voor subsidie te verleenen, omdat niet- verleenen van dit subsidie tot hoogere uitgaven voor de gemeente zouden lei den waarschijnlijk. Immers, zouden de uitgaven van het Burgerlijk Armbestuur grooter worden, want kunnen vrouwen, die uit werken gaan hun kinderen niet opbergen, dan moeten zij thuis blijven en derven deze inkomsten. Ze komen dan ten laste van het armbestuur. Deze uitgave voorkomt dus een grootere an dere uitgave van de gemeente. Dit kan niet gezegd worden van de subsidie aan de R. K. Leeszaal. Hier stond geen andere uitgave voor de gemeente tegen over. De heer KLEIN is niet overtuigd en blijft overtuigd dat met twee maten is gemeten. V eemarkttoezicht. Ingevolge het bepaalde bij art. 5 der Veewet, bieden B. en W. ter vaststelling aan een verordening, regelende het vee- markttoezioht in deze gemeente. Goedgekeurd. De Bouw van Woningen. B. en W. stellen voor, onder nadere voorwaarden aan de Woningbouwvereeni ging „Bloemenhof" te verleenen een voorschot van f 570.000 ter tegemoetko ming in de kosten voor de stichting van 120 éénsgezins-arbeiderswoningen, 2 winkelhuizen en 1 kantoor met materia- lenbergplaats, op een aan de gemeente toebehoorend terrein aan en nabij de Brakenburghstraat en haar voorts te verleenen eene buitengewone jaarlijksche bijdrage in de betaling van de annuïteit over het bedoelde voorschot tot een be drag, gelijk aan vier derde maal de somil er bijdrage, welke de gemeente te dezer zake uit 's Rijks kas zal ont; vangen. De heer GROENENDAAL merkt op dat goedkeuren van dit voorstel eigenlijk niets meer dan een schoon gebaar. Niet door de schuld der gemeente, maar doordat van het Rijk niet de vereischte toestemming en bijdrage wordt verkregen. Uitvoerig ging spr. den stand van den woningbouw hier ter stede na. Hij herin nerde aan de vele plannen, die in voorbe reiding zijn, aan de groote moeiten, om den noodigen financieelen steun uit Den Haag te krijgen en aan den nog beslaan- den woningnood in Haarlem. Ten slotte deed hij het voorstel dat de gemeente Haarlem honderd arbeiderswoningen zal bouwen, ook al zou daarop niet den financieëlen steun van het Rijk worden verkregen. De heer SLINGENBERG vindt, dat de be spreking van den woningbouw tot aan de behandeling van de begrodting dient te worden uitgesteld en wil tot dan ook de behandeling van deze motie aanhouden. Geheel afwijzend staat spr. er niet tegen over. Men kan dan zien wat er gebeuren kan. Toch is de heer Groenendaal, wat het onderhavige voorstel betreft, wel wat zwartgallig Spr. is er niet zeker van dat dit voorstel niet zal worden uitgevoerd, zij het dan wellicht niet geheel zooals het hier staat aangegeven Mischien wordt de bouw als premiebouw uitgevoerd. De heer BOMANS is tegen uitstel van de behandeling van de motie-Groenendaal. Hij merkt op, dat een vorige maal lang gedis cussieerd is over de vraag of de gemeente zelf de werkverschaffing moet ter hand nemen. Nu komt weer dit voorstel om honderd woningen te bouwen. Spr. zou nu een beslissing van den Raad willen om de De heer SLINGENBERG merkt op, dat hij nu in geen geval zijn stem zou willen vastleggen, in geen enkel geval bereid te zijn tot het bouwen van deze huizen, acht uitstel van behandeling beter. De heer KLEIN zegt dat de heer Groe nendaal zijn voorstel kan indienen los van dit voorstel. Dan kan over dit voorstel be slist worden. Hij voegt er aan toe, dat, als de heer Groenendaal minister was, hij waarschijnlijk ook wel anders over steun aan woningbouw zou denken. In vele ste den van Brabant, Limburg, Groningen en Friesland staan huizen leeg. De heer GROENEJjDAAL is er voor prae- advies op zijn voorstel te ontvangen. De heer BOSMAN houdt vast aan een beslissing nu direct. De heer LOOSJES ontraadt dat om een onzuivere stemming te voorkomen. De heer BOMANS houdt vast aan een de heer Loosjes zulk een voorstel doet. Spr. legt zich neer om de behandeling dan maar uit le stellen. Het voorstel van B. en W. wordt dan aangenomen. Benoemingen. Tot regenten van het Groote Gasthuis worden benoemd de heeren Mr. H. Ph. Visser 't Hooft en D. A. C. van den Hoorn. Tot leeraar in oude talen aan het Gym nasium de heer Dr. J. H. Thiel; Tot tijdelijk leerares aan het Gymnasium in oude talen mej. C. J. Hengeveld; in na tuurkunde de heer Ir. B. Wigexsma; in geschiedenis de heer J. van Arkel; tot tijd. leeraar in kunstgeschiedenis aan de Meis jesschool voor M. O. de heer J. II. Pfer- sich; tot tijd. leeraar in de Duitsche taal aan de 2e H. B. S. met 5-j. cursus de heer C. P. Henning; tot leeraar in Aardrijkskunde aan de Avondschool voor Handelsonderwijs de heer S. Verheus; tot tijd. onderwijzeres in nuttige hand- werden aan vervolgcursus nr. 4 mej. S. M. Hulshoff. Het Burgerlijk Armbestuur. B. en W. stellen voor, I. goed te keu ren de door het Burgerlijk Armbestuur ingezonden: a. Begrooting van ontvangsten en uit gaven voor de»* dienst van 1923, aanwij zende in ontvangst en in uitgaaf met een bedrag van f 299.480; b. rekening en verantwoording over 1921, sluitende in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van f 223.555.50%. c. Suppletoire begrooting van ontvang sten en uitgaven voor den dienst van 1922, aanwijzende in ontvangst en uitgaaf een bedrag van 163.300. allen voor de huiszittende armen- en het Stads-Armen- en Ziekenhuis. II. Te bepalen, dat de subsidies uit de gemeentekas zullen bedragen voor: sub a. f 246.928.38; sub b 172.508.92 sub c f 112.800. De heer CASTRICUM wijst op de ma laise in dezen tijd. Er zijn ruim 900 werkloozen. Hij vraagt of het niet wen schelijk is uitbreiding te geven aan het Burgerlijk Armbestuur en daarin op té ne men vertegenwoordigers van de Vakcen- tralen. Hoe staan B. en W. tegenover dit denkbeeld? De heer KOPPEN maakt bezwaar tegen deze behandeling van de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur. De tijd heeft ontbroken voor een deugdelijk onderzoek. Mede in verband met het denkbeeld van den heer Castrdcum stelt spr. uitstel voor tot de behandeling van de gemeente-be groeiing. De heer PEPER gispt de handelingen van het Burgerlijk Armbestuur ten opzichte van de bedeelden. De wijze waarop deze behandeld worden is beneden alle critrek en getuigt van willekeur. Iemands vrouw in de Tulpenstraat moest opgenomen wor den in het Gasthuis en kreeg 6 per week ondersteuning. Toen de vrouw uit het Gasthuis, natuurlijk veel te vroeg, ontsla gen werd, was dat feit blijkbaar een reden om de ondersteuning van 0 tot 5 te verminderen. De man klaagde daarover bij spreker. Spr. zeide dat dit wel een vergis sing zou zijn en spoorde aan een lid van het Burgerlijk Armbestuur op te bellen. Met een enkel telefoontje bracht dat lid de uitkeering van 5 op 8 met toezeg ging van nog meer verhooging. Een ander kwam klagen bij het B. A. dat zijn uit keering van 5 te laag was en werd door ambtenaren zoo afgesnauwd dat hij met een revolver dreigde. Dat was voldoende om de uitkeering van 5 op 0 en later op ƒ11 te brengen. Een ander uit de Boerensteeg kreeg ten antwoord, dat hij maar werk moest zoeken. Hij kon het niet vinden. Hij stuurt er zijn zuster op af en deze kreeg eindelijk 9 uitkeering. Dat is geen systeem. Telkens hooren aspirant- bedeelden, dat „het rapport van den Armenraad er nog niet is." Het is ge beurd, dat zij dan zelf naar den Armen raad gaan en daar hooren, dat het rapport al verzonden is. Wat dan blijkt juist te zijn als zij dat bij het B. A. komen mede- deelen. Maar dan worden zij nog weer weggestuurd, inplaats dat het B. A. zijn best doet deze fout zoo gauw mogelijk goed te maken door direct te helpen. De bedeelden worden uitgelachen soms. Iemand kwam om bedeeling. Men zeide hem Jat hij maar werk moest zoeken. Toen hij zeer terecht vroeg of men voor hem dan een baas wist, antwoordde die ambtenaar: ik heb vanmiddag een vrijen middag en dan zal ik er een voor je zoeken. Op het stadhuis wordt men blijk baar door het B. A. verkeerd voorgelicht. Iemand kwam klagen en vertelde aan den wethouder, dat hij 5 uitkeering kreeg. Deze zeide hem toeni je hebt toch 13. Hij bad ze niet gehad. Men schijnt op 't stadhuis ook bang te zijn van het B. A. De burgemeester weigert menschen, die daar afgescheept zijn te ontvangen en laat ze afpoeieren door den bode. Deze is daar de aangewezen man niet voor en komt in malie verhouding tegenover die menschen te staan omdat zij tegen hem beginnen te mopperen. De burgemeester heeft bij een fuifje van den Middenstand gezegd, dat hij hoopte, dat het den Middenstanders goed zóu gaan, en dat hem dat genoegen zou doen. Maar de tegenspoed van een groot deel der burgerij moet hem toch ook ter harte gaan. De burgemeester moet direct kunnen helpen. De voorgangers van den burgemeester hadden daaromtrent een andere opvatting. Teekenend voor den geest van sommige leden van het B. A. is, dat b.v. een lid zeide: Ik (let wel: ik) verdraai 't, ik geef geen cent meer. Hij was zich wel bewust over geld te kunnen beschikken. Men leeft bij het B. A. te veel in den ouden lijd. Men denkt daar. dat het nog altijd veron gelukten, luiaards zijn, die daar aankloppen om bedeeling. Maar er komen tegenwoor dig ook heel wat nette menschen, die buiten schuld zonder werk zijn. Spr. wacht af wat B. en W. hierop hebben te antwoorden en zal anders met een motie komen. De heer KLEIN herinnert er aan, hoe hij in 1920 voorstelde 300000 uit te trekken voor bijslag op de kolenprijzen. Dat voorstel werd verworpen. Maar er werd toen gezegd, dat men in het B. A. een ruime opvatting zou hebben om toe slag op de kolenprijzen te geven Hoe ruim die opvatting geweest is, blijkt uit de nu overgelegde rekening. Totaal Is er nog geen 3000 aan arme menschen uitgegeven voor brandstoffen. Dat noemt spr. geen ruime opvatting, zooals beloofd is. Verder be spreekt hij het voorstel-Castricum, dat hij warm ondersteunt Het aantal uitgetrok- kenen wordt hoe langer hoe grooter. Spr. houdt zijn hart vast wat het dezen winter moet worden als het B. A. dezelfde „ruime opvatting" huldigt. Spr. steunt het vaorstel-Castricum ofwel er zal een afzonderlijke commissie voor de uitge- trokkenen moeten komen. Mevr. WILLEKES—MACDONALD wil een woord van hulde laten hooren voor de wijze waarop het B. A. zijn taak op vat. Het is haar bekend dat bedeelden dankbaar zijn, ndet alleen voor den ont vangen steun maar ook voor de wijze, waarop door het B. A. wordt opgetreden. Dat is heel wat anders dan het gemopper dat hier door sommige leden wordt geuit Er zijn de fatsoenlijke annen, die met vertrouwen tot het B. A. komen. Verder vraagt spr. of de post van f 1200, die is uitgetrokken voot de „kindermoeder'' in het Armenhuis niet kan vervallen nu de kinderen niet meer in het armenhuis zijn, maar uitbesteed worden buiten, in gezin nen. De heer POPPE onderschrijft wat mevr. Willekes Macdonald omtrent de kander- moeder zeide. Spr. bepleit de instelling van een kleine commissie naast het Burger lijk Armbestuur en vraagt of B. en W. de noodzakelijkheid niet inzien dat de vak centrales vertegenwoordigd worden nu er een groot aantal uitgetrokkenen komt. De heer HEERKENS THIJSSEN, wet houder en voorzitter van het B. A., vindt de wijze waarop de handelingen van het B. A. hier ter sprake worden gebracht niet gelukkig. Het B.A. doet zijn best. Spr. heeft de gTOOtste waardeering voor wat de leden presteeren. Uit eigen aanschouwing weten zij wat er in de gezinnen omgaat. Nu is het gemakkelijk om eenige feiten te noemen, zooals de heer Peper doet en spr. zal hem op dien weg niet volgen, maar niet verge ten moet worden dat op velerlei wijze ge tracht wordt gelden van het B. A. los te krijgen door menschen, die dat niet ver dienen. Controle moet er zijn een goede controle. Die goede controle is er bij het B. A. Dat wil niet zeggen dat er geen fou ten gemaakt worden. Er zal wel eens te weinig gegeven worden, evengoed ais er ook wel eens te veel gegeven wordt. Dat kan niet anders. Maar om elk geval te be- ocrdeelen moet men van elk geval alle details kennen. Het B. A. doet zijn best en behandelt de menschen, die het verdienen met mededoogen. Spr. is dankbaar voor de hulde gebracht door mevr. Willekes Mac donald. Spr. raadt den heer Peper aan zich niet tot klachtenbus te maken. Spr. komt er tegen op dat men de ambtenaren in een verkeerd daglicht stelt. Hij her haalt hetgeen hij reeds vele malen zeide: ze dragen het hart op de rechte plaats. Het gebeurt echter ook dat zij gevallen krijgen te behandelen, waarbij zij weten bij den neus te worden genomen. Is het te verwonderen dat zij trachten die geval len zoo spoedig mogelijk weg te werken? Betreffende het voorstel-Castricum vraagt spr. of het dan de bedoeling is menschen met de bedeeling te belasten, die geen fi- nanciëeie verantwoording tegenover de gemeente dragen. Dat kan toch niet en is geen systeem. Spr. is altijd bereid verte genwoordigers van vakcentrales te woord te staan en zal altijd helpen waar dat mogelijk is. B. en W. en het B. A. zijn altijd in de omstandigheden Leiden te helpen. In dezen tijd kan niet alles ideaal gaan, maar het B. A. doet zijn best. Spr. heeft nagegaan wat in andere steden aan armenzoTg besteed wordt en heeft bevon den dat we hier aan den hoogen kant zijn. De functie van kindermoeder moet ge handhaafd blijven, want al voldoet het nu gevolgde systeem om de kinderen op het platteland uit te besteden uitmuntend, plotseling komen er weer kinderen in het Armenhuis, zooals verleden week zes tege lijk en dan moet de moeder klaar staan. De BURGEMEESTER beantwoordt den heer Peper omtrent zijn klacht over het niet ontvangen van armen. Een echte arme kan bij hem altijd terecht, evenals dat het geval was bij zijn voor gangers. Maar wat is het geval? Het werd systeem van het B.A. direct naar den burgemeester te loopen als men, bij het B.A. niet direct werd geholpen. Het is duidelijk dat het B.A. eerst moet on derzoeken en niet altijd direct een be slissing kan nemen. Men kwam echter dan naar den burgemeester en ook de ze, kon niet beslissen, temeer omdat hij niet beschikt over de organen voor on derzoek, die het BA. wel heeft. Het gaat niet aan de beslissing van het BA. naar de burgemeesterskamer te verleggen. Die menschen, die van het B. A. rechtdoor naar hem komen, wenscht spr. niet te ontvangen, want hij kan toch geen beslissing nemen. Een echte arme, nogmaals, kan immer bij hem terecht. De heer KLEIN is tegen uitstel van behandeling dezer begrooting. Hij wil 'n beslissing met name over het voorstel- Castricum. De toestand is zeer critiek, komt de zaak bij de begrooting ter sprake dan duurt dat te lang en het wordt diep in den winter alvorens iets kan worden gedaan. Spr. wil in 't al gemeen ook wel den lof onderschrijven die mevr. Willekes Macdonald aan het B.A. gaf. Zijn klachten betroffen spe ciale gevallen. Met name het feit der distributie der brandstoffen. Wat dat betreft is het BA. niet goed geoutil leerd. Er is geen kwestie van eenige mensehen in het B.A. te slingeren zoo- als de wethouder het voorstelt. Het BA., zooals het nu bestaat kan uitge breid worden met vertegenwoordigers der vakcentrales, tenzij de Armenwet zich daartegen verzet. Meer wordt niet gevraagd. De heer HEERKENS THIJSSEN merkt op dat men de zaak niet moet verwarren. Er zijn op het oogenblik bij het B.A. ingeschreven armen en werkloozen. Het B.A. is niet ingesteld voor de hulp aan werkloozen. Het B.A. was daarvan zoo overtuigd dat het de uitkeeringen aan de werkloozen door de vakcentrales liet geschieden. Het BA. moet zoo gauw mogelijk de werkloozen kwijt raken. Het is voor de armen. Voor de werkloozen-uitkeering zou dan aan de hulp van vakcentrales kunnen gedacht worden. De heer CASTRICUM merkt ook op dat het zijn bedoeling niet is nu maar eens wat mensehen in het B.A. te zet ten, waarvan de wethouder zegt dat zij geen financieele verantwoording tegen over de gemeente hebben. Hij heeft zich dat gedacht op dezelfde wijze on geveer als dat indertijd in het Steun comité het geval was en de wethouder moge bedenken dat die door hem be doelde menschen ook belastingbetalers zijn en niet zullen denken dat n.aar gegrepen moet worden wat te grijpen is. I De heer PEPER vertelt van een mam die elke week trouw zijn 9 kwam ha len aan het B. A. en zijn vrouw liet uit werken gaan. Hijkwam er rond voor uit dat hij niet werken wilde en trouw haalde hij jaren lang zijn bedeeling. Dat is de controle van het B. A. Stemmen: Dien man moet u signaleeren. De heer PEPER: Dat zal ik niet doen, want die man is een der zuiverste pro ducten van de kapitalistische Maatschap pij. Waarom zou hij niet trachten zonder werken aan de kost te komen. (Applaus op de tribune). Stemmen: Schande! De heer PEPER: De wethouder is trou wens ook niet in staat de zaken en de menschen, die bij hem komen, juist te zien. (Applaus op de tribune). De Burgemeester dreigt de tribune te laten ontruimen. De heer PEPER betoogt dat de wet houder in de bedeelden verlaten vrou wen, nietsnutters en luiaards ziet. Het zijn tegenwoordig voor een groot deel werkloozen, die werk vragen en het niet krijgen van de Maatschappij. Het is een eisch dat die werkloozen ook kunnen le ven en zoo'n uitkeering krijgen dat zij alle voorkomende uitgaven kunnen be strijden. Het bedrag van die bedeeling kan niet anders zijn dan het minumum- loon. Hij stelt een motie voor om als minimum-uitkeering te geven het gemid delde loon. Dat is recht en voorkomt die pijnlijke controle van het B. A. De heer VISSER beantwoordt den heer Klein omtrent de brandstoffengeschiede- nis. Die kwestie is goed behandeld. Er is een commisie voor die taak benoemd; er zijn formulieren gedrukt en alle inge komen verzoeken zijn onderzocht en met zeer ruime opvatting behandeld. Verder zet de heer Visser uiteen hoe het B. A. op waarlijk royale wijze tracht te helpen. Zoo noodig geeft het reeds bij voorbaat hulp, vóórdat een beslissing is gevallen. Maar er zijn gevallen waarin het B. A. niet behoeft in te grijpen. Wanneer ie mand één week 48 heeft verdiend, be hoeft de volgende week het B. A. niet bij te springen. Wel als de werkloosheid eenige weken aanhoudt De heer POPPE staat afwijzend tegen» over de motie-Peper. Het feit dat een ar me niet werkt en lui leeft van het B. A. bewijst dat er ook onder de arbeiders zijri evenals onder de kapitalisten, die juist geen engelen zijn. Maar met het gemid deld loon als uitkeering te geven, werkt men dat in de hand. Dat moet niet Trouwens de vakcentrales staan ook niet op dat standpunt, behalve dan de syn dicalisten. Omdat de vakcentrales dat standpunt niet innemen, zal spr. tegen da motie-Peper stemmen. De heer CASTRICUM zal ook tegen deze motie stemmen op dezelfde gronden als de heer Poppe aanvoerde. De heer BOMANS merkt op, dat de heer Castricum zal tegenstemmen op de zelfde gronden als de heer Poppe. Deze stemt tegen omdat de vakcentrales er te gen zijn. Maar spr. wenscht even vast te leggen dat de heer Castricum toch zeker ook wel tegen zou stemmen, al zouden de vakcentrales zijn vóór het geven van het gemiddeld loon als uitkeering. De motie-Peper wordt verworpen met 1 stem vóór. Rondvraag De heer MIEZERUS maakt aanmer king op een aanbestedings-adverten- lie, waarin blijkt dat men de op merkingen van spr. in de commissie van Openb. Werken genegeerd heeft en dringt alsnog op wijzigingen aan. De heer SLINGENBERG beant woordde den heer Miezerus uitvoerig en zet uiteen dat de zaak geheel con form de besluiten is, met uitzondering van een kleinigheid waaraan aandacht zal worden geschonken. De heer BOES heeft gezocht naar: de correspondentie betreffende het conflict tusschen hoofd en onderwij zers aan de buitengewone school voor lager onderwijs. Hij zou prijs stellen, op inzage vooral na de ernstige wen ding, die het conflict heeft genomen. De heer BRUCH zegt toe, dat deze correspondentie Ier inzage zal wor den gelegd. Mevrouw WILLEKES MACDONALD vraagt in verband met de reorganisatiel van de scholen voor lager onderwijs, wat er met de vakonderwijzeressen zal gebeuren, wier taak langzamerhand door de gewone onderwijzeressen! wordt overgenomen. Bij de betrokken personen heerscht ongerustheid daar omtrent. De heer BRUCH antwoordt dat dia positie nog niet door B. en W. ge regeld is kunnen worden. Wel is er herhaaldelijk over gesproken in het college van B. en W. Maar B. en W, voelen, dat zij een taak tegenover deze dames hebben en dat deze da mes zoo maar niet kunnen geliqui deerd worden. Haar belangen worden niet uit het oog verloren. De heer KOPPEN wijst op den slechten toestand van de school aan de Stoofsteeg. De benedenlokalen zul len nu wellicht nog in gebruik ge nomen worden door Openb. Werken. Pe heer BRUCH zegt, dat voor dit laatste nooit toestemming van B. en W. is gegeven, voor zoover hij weet, en persoonlijk zal hij zich daartegen ook verzetten. Met den heer Koppen is spr. het eens dat de school voor normaal onderwijs niet geschikt in, Aan andere scholen zullen school lokalen bijgebouwd worden teneind® deze school te kunnen opheffen. De heer KOPPEN is niet bevredigd en zou de school in de Stoofsteeg zoo spoedig mogelijk buiten gebruik willen stellen. Hij doet daartoe het voorstel. Hij wijst ook op de noodzaak een school te bouwen in het Amsterdamsche kwar tier en oppert het idee dat waar zoo veel bijzondere scholen worden gebouwd er ook wel eens een openbare school mag gebouwd worden. Vanaf de tafel van B. en W. werd betoogd dat de motie overbodig is, om dat wat de heer Koppen wil, reeds lang het voornemen is van B. en W. De heer PEPER wil de school op 23 October reeds buiten gebruik stellen. De heer KOPPEN handhaaft zijn mo tie. Het is om een ruggesteun aan den wethouder van onderwijs te geven. Hij weet wel dat de heer Bruch wellicht veel voor opheffing voelt, maar is daar niet zoo zeker van voor wat betreft de andere wethouders. De heer BOMANS antwoordt dat, wat hem betreft, hij in dezen de opinie van den wethouder van onderwijs deelt. Met aanneming van de motie-koppen wordt een open deur ingeloopen. De heer KOPPEN handhaaft zijn mo tie met gevolg dat B. en W. haar over nemen. De heer KLEIN heeft gehoord dat geen schoolgeld meer wordt geheven en vraagt of dien nu weldra een aanslag is tege-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2