Brieven uit Frankrijk. BUITENLAND BINNENLAND. Tweede Blad 19 October 1922 Se Crisis in hef Oosfen. HET GROENE LINTJE. Lang niet alle menschen zijn het, zooal theoretisch, practisch eens met den welbekenden uitspraak van den Apostel Paulus, dat trou wen wel goed, maar niet trouwen beter is. Velen zeggen wel dat trouwen houen is, dat er niets gaat boven de vrijheid, maar het ziin juist dikwijls dezelfde perso nen, welke het eerst die vrijheid prijsgeven voor den band des hu welijks. De vraag helaas overtreft op dit gebied, zooals op menig ander, et aanbod. Men zegt althans dat een miliioen Fransche meisjes ten gevolge van de verliezen in den oorlog, zich het lot beschoren ziet, eenzaam en als oude vrijster door het leven te gaan. Dit aantal moge overdreven zijn en voor velen een fatsoenlijke re den om hun ongevraagd blijven te verontschuldigen, een feit is, dat hier het sluiten van een huwelijk op dit oogenblik, moeilijker is dan in andere landen. Het zit hem echter niet alleen in dien overvloed van trouwlustige meisjes, het dure leven maakt veie mannen huiverig de lasten van een gezin op zich te nemen, vooral, waar de eischen van het leven te overdreven worden opgevoerd. Een andere reden schijnt te zijn, de moeilijkheid elkander te vin den. Velen die wel wenschen te trouwen zijn niet jn de gelegen heid een toekomstige levensgezel lin te ontmoeten en menig meisje wacht vergeefs op den waren Jo zef, die er ongetwijfeld bestaat maar die haar bestaan niet ver moedt. Om het sluiten van huwe lijken te bevorderen en te gemoet te komen aan die wederzijdsche onbekendheid, zal een vereeniging in het'leven worden geroepen met den symbolischen naam „het grcené lintje,,. Groen is immers door alle tijden heen steeds als de kleur der hopelijkheid be schouwd. Zonder mii uit te spreken over het al dan niet juiste van deze manier om twee levens samen te brengen voor eeuwig, zoniïer te vragen of niet een andere wijze Verkieselijker is om twee harten gloeiend aan een te smeden, zóó dat het geluk van den huiselijken haard blijvend is verzekerd, lijkt het mii merkwaardig genoeg, u iets meer van deze vereeniging te vertellen. Zii is een carnavalsgrap een uitvinding yan enkele jeiiwdige enthousiasten, zii zal staan onder leiding van den Prefect van de Seine die eerevoorzitter, een der arrondissement® burgemeesters v. Parijs, die president zal ziiri, ter wijl verschelden aanzienlijke da mes het zich tot een eer zullen rekenen eventueel als bescherm vrouwen op te treden. Het is dus groote ernst en de verwachtin gen die worden gekoesterd, ziin niet gefing. Deze vereeniging jd;e haar ver gaderingen zal houden in het Pa nische stadhuis beoogt door het organiseeren van feestelijkheden,, intieme bijeenkomsten, steeds on der het toezicht van het bestuur, jongelui, waarvan het goed ge drag vaststaat, in de geiegenhdd te stellen, elkander te ïeeren ken nen. Dansavonden zullen niet ont breken maar ook bijeenkomsten waar voordrachten zullen worden gehouden, muziek zal v. orden ge maakt, staan op de verlanglijst yan het ijverige comité. Het groene lintje dit de manne lijke leden in hun knoopsgat en de vrouwelijke als roset verplicht ziin te dragen op den linkerschouder, zaï ook in het dagelijksche leven dienst moeten doen om weder zijds te weten, dat men tot deze op trouwlust berekende vereeni ging behoort. Indien aan het bestuur bhjkt dat twee personen op ernstige gron den een huwelijk wenschen aan te gaan, dat maatschappelijk beiden een zekeren waarborg opleveren voor een gelukkige echtvereeni- ging en dat beider lichamelijke ge zondheid, krachtens een overge legd medisch attest, niets te wen schen overlaat, zal het bestuur ziin medewerking verleenen. be staande moeilijkheden uit den weg te ruimen. De leden dezer vereeniging zul len bijzondere voorrechten genie ten. Het woningvraagstuk, zoo be langrijk in dezen tijd voor hen die aan het huwelijksbootje niet vol doende hebben maar ook een vei lig nestie verlangen, zal zooveel jmogeliik worden opgelost, door het beschikbaar stellen van ge meubileerde vertrekken of eigen huisjes in een der Parijsche voor steden, door deze vereeniging te bouwen. Zelfs financieele ondersteuning schijnt in de toekomst niet uitge sloten en zeker zal de invloed der vooraanstaande personen in het bestuur, ook bii het vinden van een betrekking de trouwlustige mannen van grooten dienst kun nen zijn. De bedoeling van deze vereeniging is ongetwijfeld goed en het feit dat zeer streng reke ning zal worden gehouden met de moraliteit van de toekomstige bruid of bruidegom, geeft er groo te beteekenis aan. Een punt echter ontbreekt on der de voorwaarden om lid te kunnen worden en wel voor ons katholieken het kardinaledeze vereeniging zal zijn een niet con- fessioneele en de waarheid dat eenheid van geloof onmisbaar is om huwelijksgeluk i'n tijd erf eeu wigheid te verzekeren, wordt over het hoofd gezien. Het gevaar voor gemengde huwelijken wordt door deze vereeniging niet geteld, al thans het wordt buiten beschou wing gelaten, hetgeen ongeveer op net zelfde neerkomt. Dit is nu wel verklaarbaar in een land, waar bijna een ieder van huis uit katho liek is, maar tusschen katholiek van de daad en katholiek door geboorte is hier vooral een hemels breed onderscheid. Hoe het zij, de vereeniging komt er en het groene lintje zal ver moedelijk binnenkort prijken in menig Jcnoopsgat en op menigen schouder van een trouwlustige Francaise. Of het lintje op zich zelf in het oog zal loopen, betwijfel ik, waar even als de bekende kinderhand, een Fransch knoopsgat al gauw met een officieel lintje is gevuld. Maar heel weinigen, sedert den oorlog is dit al heel sterk het ge val, die zelfs op jeugdigen leeftijd geen dropje mee krijgen van de fel stroomende lintjesregen. Dit lintje moge dan al geen be looning ziin voor betoonde moed, beleid en trouw, het zal in ieder geval een bewijs opleveren van huweliiksmoed en trouwverwach- tingen. De Fransche spotzin zal deze vereeniging niet sparen, revue schrijvers zullen er in het aange broken seizoen stof genoeg uit putten vooir hun geestigheden, maar zij zullen daarmede deze vereeniging niet schaden. „C'est le ridicule qui tue" en zoo dwaas als het oppervlakkig schijnt, is het doel en ook de opzet werkelifk niet, mits men niet vergeet dat bo ven materieele en maatschappelij ke eischen het geloof en de ware liefde de allereerste voorwaarden zijn voor een gelukkig huwelijk. Laten wiï in ieder geval hopen dat het bestuur menig .huwelijks bootje in veilige haven zal doen belanden en dat deze vereeniging het „waar werd oprechter trouw ter wereld ooit gevonden7', als devies zal doen kunnen gelden voor alle huwelijken, door hare bemiddeling tót stand gekomen. Mr. Pi v. S. Parijs, 11 October 1922. KERK EN SCHOOL Het Eucharistisch Congres. De toestand in het Oosten: Fransche troepen naar Thracië. De voorbereidende Conferentie te Londen. Aan de Turksche gen darmerie is verboden over Konstantinopel Thracië binnen te ruk ken. De politieke crisis in Engeland; groote belangstelling voor de vergadering der unionisten op heden. Nieuwe moeilijkheden in Britsch-Indië. Onder de Telegrammen: de houding van Rusland in de Oostersche kwestie. De neutrale zone van Ismid afgebakend. Paniek onder de Grieksche vluchtelingen. De presidentsverkiezing in Duitsch- land vermoedelijk tot 1 Juli 1925 aangehouden. De politieke crisis in Engeland. Critiek op de rede van Lloyd George. mier een jingo-christen, die vredediym- nen zong en met zijn sabel rinkelde op de echte Pruisische manier en zoo nu en dan met zijn dolk zwaaida Tarief verlaging bij de Britsche spoorwegen. Nieuwe moeilijkheden met de Akalis in Britsch-Indië. Een Fascistische overwin»^?. GEM. BUITENL. BERICHTEN. Een vroolijke schipbreuk. Verslagen van echtscheidings zaken. Een spoorweg-ongeluk. VERTROUWEN, TACT EN INSCHIKKELIJKHEID. DE VRIJHEID VAN DE PERS. EINNENLANDSGH NIEUWS. Tweede Kamer. FEUILLETON l „Dat proces verbaal hebben we 'naodig." ,j. „Hoe komen we er aan We kunnen Unscnuidig VGrOOrdOCid moeilijk het heele register gaan ste- „Ik moet in elk geval weten, of ik me niet vergis." „Wat speelt je eigenlijk in 't hoofó „Dat Lucie de dochter is van Jeanne Fortier, veroordeeld tot levenslange opsluiting. „Hoe kom je tot die veronderstel ing „Dus je geeft 't op vroeg Soli- veau. „Iets opgeven, terwijl het leven van mijn dochter er bij betrokken is Nooit „Wat wil je dan doen Paul Harmant hield zijn medeplich tige een papier voor, dat aandachtig door hem werd gelezen Lucie is in 1861 of 1862 in het Von delingenhuis te Parijs gekomen, waar zij onder nr. 9 is ingeschreven." „En, wat zou dat „We moeten zien op te sporen, wie dat kind daar heeft gebracht." „Ik snap er totaal niets van. Wat voor nut kan 't voor ons hebben, wanneer we dat onderzoeken Daar bij, men zal ons,weigeren inlichtingen daarover te geven, als wij de voor werpen niet kunnen opgeven, welke afgegeven zijn, toen het kind werd gebracht. Een en ander is in het pro- cea yerbaal vermeld,". ling „Ten eerste door haar naam. Het kind van Jeanne Fortier heette ook Lucie." „Er zijn meer honden, die Fik heeten." „Verder door haar leeftijd." „Om dezelfde reden valt ook daar uit niets te besluiten." „Ten slotte door haar gezicht.... Zij gelijkt op Jeanne, toen deze jong was, „Zoo, zoodat is tenminste ietsalthans wanneer je je niet vergist." „Op mijn geheugen kan ik vertrou wen." „Een gelijkenis geeft bijna zeker heid.... of tenminste een zeer groote waarschijnlijkheid." Paul "Harmant vervolgde „Het is in 1861 of 62 geweest, dat Lucie in het vondelingenhuis is geko men. Daar is verband in. Toen. de pleegvrouw niet meer werd betaald, is het kind naar Parijs gebracht." „Dat alles komt mij vrij aanneme lijk voor, antwoordde Ovide, maar het is me ook al weer niet duidelijk welke waarde deze bijzonderheden voor je kunnen hebben." „Als Lucie werkelijk de dochter is van Jeanne Fortier, wordt zij het kind van een dievegge, een brand stichtster, van de moordenares van Jules Labroue. In dat geval zou Lu- cien, als zoon van het slachtoffer, haar stellig van zich afstooten." „Juist, juistNu wordt 't me dui delijk, waar je heen wilt." „Dus, dan moeten we aan 't werk." „Zeer zeker Maar op welke manier? In het Vondelingenhuis worden we niets wijzerWe moeten dus el ders gaan zoekenWeet je, hoe de pleegvrouw heette, bij wie Jeanne Fortier haar dochter had Uitbesteed „Ken je dan misschien de plaats, waar ze woonde „Ja, Joigny." „Welnu, vriend, dan moeten we eerst naar Joigny gaan. Ik vertrek morgen vroeg." „Heb je geld noodig „Dat is ook een vraag! Amanda heeft me handen vol geld gekost. Ik ben zoowat platzak." Ovide, dit zeggende, loog op een on beschaamde manier. Harmant evenwel opende gewillig de brandkast en nam er een bundel bankbilletten uit, welke hij Soliveau overhandigde. „Dank je welzeide de laatste, de bilietten aannemende en ze onge teld in zijn zak bergende. „Morgen ochtend vertrek ik zoo vroeg moge lijk naar Joigny. Nadat haar vader de kamer ver laten had, had Mary last gegeven het rijtuig te doen voorkomen. Zij had lucht noodig, beweging, een of andere afleiding. Zij besloot een bezoek te brengen bij Etienne Castel, den schil der. Het was Etienne een genoegen Ma ry te zien binnenkomen, maar van den .anderen kant werd zjjn medelijden opgewekt, zóó scheen het kind ver anderd. j „U komt zeker hier, juffrouw, om mij een standje te maken, omdat ik nog zoo weinig heb gedaan voor de verzameling schilderijen, die u denkt aan te leggen." „Stel u gerust. Dat is geenszins j het doel van mijn komst. Ik kom u vragen, of u mij een dienst wilt be wijzen. Ik "ben gewoon mijn vader op zijn verjaardag een geschenk aan te bieden. Over twee maanden is hij jarig. Raadt u 't al „Ik geloof 't wel. U wilt dit jaar uw vader uw portret cadeau doen. Is 't zoo niet „Zeer juist en nu heb ik gedacht, dat u mij daarin wel behulpzaam zult willen zijn." „Zeker en met genoegen Wenscht u een portret ten voeten uit „Als u wilt graag." „Hoe groot moet 't worden „Dat laat *ik heelemaal aan u over." „Hoe vindt u deze grootte vroeg Etienne, terwijl hij naar het schilde rij ging, waaraan hij zat te werken, toem Mary binnenkwam en de arres tatie voorstelde in de pastorie, met als hoofdfiguur Jeanne Fortier op één derde der natuurlijke grootte* Eengie oogenblikken stond Mary in groote aandacht voor het doek. Eensklaps riep zij uit „Hoe eigenaardig, het is net, of ik het gezicht van deze vrouw ken, die door de agenten wordt gearresteerd." „Gelijkt het gezicht op dat van ie mand, dien gij kent „Ja, en treffend zelfs." "Betreft het een persoon, die al op leeftijd is vroeg Etienne belang stellend. „Integendeel, iemand, die nog heel jong is. Op zijn hoogst een en twintig of twee en twintig jaar. Het is de naaister van madame Augustine." „En hoe heet ze „LucieKent u ze misschien „Neen, juffrouwik geloof 't tenminste nietWaar woont die Lucie „Bourbonkade nr. 9." „Neen, dan ken ik ze niet." Etienne dacht „Het meisje van Lucien heet ook Lucie en woont op de Bourbonkade." 'Hktionmee'ïne ra-r de VerVKPsnde plaatsen verzonden worden. Men wordt verzocht op de kisten duidelijk den naam der afdeeling te vermelden en ook de gelegenheid, waarmede de kist moet worden verzonden. Alle deelnemers, le den van den Ned. R.K. Volksbond ook uit verschillende afdeelingen, worden dringend uitgenoodigd de H. Mis van Eerherstel Zondag 22 October KJ te wonen om 8 uur in de kerk van St. Angustinus op het Rusland. De besturen en vaandelwachts van de buitenafdeelingen worden ui+ger.oodigd Zondag 22 October tegen 12 uur tot een korte bijeenkomst in het nieuwe ge bouw van den Ned. R.K. Volksbond, Warmoesstraat 139. Het Vaandeldeiilé, Tot deelname aan het vaandeldcfilé voor Z.D.H. den Bisschop van Haarlem in het Amsterdamsche Stadion op Zon dagmiddag 22 October1 worden alle ver- eenigingen uit het bisdom Haarlem, welke zich in het bezit van een vaandel verheugen, uitgenoodigd. Het comité vertrouwt, dat vooral de godsdienstige vereenigingen present zul len zijn. Zondagmiddag half twee moe ten de vaandels aanwezig zijn op het plein tusschen het Rijksmuseum en de IJsclub. Van daar wordt gezamenlijk op getrokken naar het Stadion. Het is niet de bedoeling een zoo groot mogelijken optocht te formeeren. Een vaandelwacht van enkele personen is voldoende. Voor elk vaandel zullen gratis drie toegangskaarten worden ver strekt. Deze kaarten zullen na opstel ling der volgorde worden uitgereikt. De vaandels der afdeelingen van den Ned. R.K. Volksbond bu'ten Amsterdam kunnen vanaf bet Stadion rechtstreeks worden gebracht naar het St. Willibror- duspatronaat, waar ieder zijn eigen vaandelkist zal vinden. Nadat al de va nen in de kisten zijn geborgen, zullen deze kisten door het comité voor de De ontruiming van Thracië. De toestand critieker? Twaalfhonderd man Fransche troepen zijn heden naar Adrianopel vertrokken, van waar een ernstige toestand wordt gemeld, veroorzaakt door de ontruiming door het Grieksche leger. Deze troepen beweging wordt te Parijs aldus uitgelegd, dat zij beteekent, dat de geallieerde be velhebbers den verwarden stand van za ken als ernstig beschouwen. De correspondent van de „Times" te Konstantinopel meldt, dat uit een offici- eele mededeeling van het geallieerde hoofdkwartier blijkt, dat de Grieken Mi- dia (aan de Zwarte Zee) over zee hebben ontruimd en Silivri hebben overgedragen aan de Italianen. Kirk-Kilisse en Loele Boergas zijn evenes schier geheel ont ruimd. De Grieksche militaire autoritei ten hebben 15.000 vluchtelingen uit Azië die zich thans op een eiland van de zee van Marmora bevinden, gelast te vertrek ken en zijn bezig voor transportschepen te zorgen. Dertigduizend Grieken en Armeniërs zijn sedert Zaterdag door Adrianopel naar 't Westen getrokken en op den weg tus schen de stad en de rivier de Maritza stroomt een onafgebroken file van man nen, vrouwen en kinderen, met ossen- karren, vee en kam celen. De geallieerde mssies verklaren, dat de omvang van den uittocht er op wijst, dat de Turken bij hun binnenrukken Oost- Thracië schier onbewoond rullen vinden. In het algemeen is de bevolking in Oost- Thracië bezorgd en opgewonden, maar bepaalde gevallen van ongeregeldheden of wandaden zijn niet gerapporteerd. De ge mengde geallieerde missies, die op 5 Oc tober naar Thracië werden gezonden om ongeregeldheden te voorkomen, hebben in het algemeen gunstig gerapporteerd over den toestand. Een lid van van de Turksche Roode Halve Maan en een Turksch^ journalist zijn gisteren in een Britsch vliegtuig uij. gezonden om den toestand van Thracië te bestudeeren. De voorbereidende Confe rentie te Londen. Italië zal op de voorbereidende conferen tie te Londen vertegenwoordigd zijn door commendatore Nogar, Italiaansch verte genwoordiger in den raad van beheer der Ottomaansche schuld. Groot-Britannië zal waarschijnlijk vertegenwoordigd zijn door ambtenaren van buitenlandsehe zaken, handel en financiën. De deskundigen zul len de financieele en economische bepa lingen van het ongeratificeerde verdrag van Sèvres onderzoeken om na te gaan in hoever dit kan dienstbaar worden gemaakt aan de voorbereiding van het nieuwe ont werp-verdrag. Geschenken der Indische Mahomedanen aan de Ke- malisten. Blijkens bericht uit Delhi zijn vooraan staande Mohammedaansche leiders, vor mend het oentraal-comité van het khali- faat, aldaar bijeengekomen ter bespreking van den toestand in het Naburige Oosten sedert den wapenstilstand. Besloten werd aan Kemal een zwaard en aan de regee ring van Angora twee vliegtuigen aan te bieden uit waardeering voor de Turksche overwinning. De deputatie vertrekt naar Angora voor de aanbieding der geschen ken. Een Grieksch schip door de Kemalisten opgebracht. Volgens een Lloydsbencht uit Konstanti nopel is de Grieksche vrachtboot „Urania" van Gala'tz naar Konstantinopel den 7en October in de Zwarte Zee door de Kema listen genomen, die het schip naar Eregli brachten, waaT de bemanning gevangen werd gezet. De kosten der Britsche vlootversterking in het Na burige Oosten. In tegenspraak met persberichten deelde de Engelsche minister van oorlog mede, dat de kosten der vlootversterking in het Naburige Oosten niet de 2miliioen pond te boven gaan. De indruk van de rede van Lloyd George te Konstanti nopel, De rede van Lloyd George te Manches ter heeft hier onder de volgelingen der Ke malisten sensatie verwekt De vertegen woordiger der Kemalisten zeide, dat zij volkomen bet vertrouwen vernietigt, dat men in Groot-Britannië stelde na zijn ver zekeringen aan de Tuitten te Moedania. De zinsnede in de rede, zooals die hier is ontvangen, waarin de Turken werden vergeleken bij oorlogszuchtige dieren, mis haagde den nationalistischen gedelegeerden in het bijzonder. Do belangstelling in de bijeenkomst der unionistische parlementsleden op he den blijft zeer levendig. Het wordt mo gelijk geacht, dat Ohamberlain's gezag onvoldoende zal blijken om een volle dige aanvaarding van de door hem aan bevolen politiek te verkrijgen. De mee ningen over het aantal unionisten, die Chamberlain zullen bestrijden, loopen ver uiteen. Het is weinig waarschijnlijk,, dat de vergadering eindigt zonder een of andere scheuring in de unionistische par tij. De aard der scheuring hangt af van factoren, waarvan de werking nog niet kan worden overzien. Een der voor naamste is de positie, welke Bonar Law zal innemen in verband met zijn gezond heid, welke hem in Maart van het vo rige jaar noopte ach uit het politieke leven terug te trekken. Sedert dien tijd heeft hij op dokter's advies gehandeld, waarvan afhangt of hij de- vergadering al of niet bijwoont om zijn politieke werkzaamheid te hervatten. Zijn rol in de vergadering zal waar schijnlijk zijn de grootste mogelijke een heid te bewaren. Heit is nu bijna zeker, dat het land Zaterdag definitief de voor nemens van den premier zal kennen ten aanzien der algemeene verkiezingen. Hij spreekt Zaterdag te Leeds, wanneer de positie door de vergadering der unionis ten grootendeels opgehelderd zal zijn. Dinsdagavond werd groot vertrouwen uit gesproken, dat Chamberlain in de unio nistische bijeenkomst een meerderheid zal weten te verkrijgen. Hij heeft den krach- tigen steun van bijna alle unionistische ministers. Stanley Baldwin is de voor naamste uitzondering. Eenige bladen schrijven aan de mi nisters het voornemen toe, te trachten de algemeene verkiezingen tot Januari uit te stellen wegens het risico van een volledige scheuring in de conservatieve partij en het gevaar, daardoor veroor zaakt voor de vooruitzichten der regeet- ring van Lloyd George. Het parlementslid Foreman heeft te Hammersmith gezegd, dat hij dacht dat er geen verkiezing1 zou zijn vóór April. Hij had reden te gelooven, dat indien de huidige regeering werd toegestaan voort te gaan, er een groote verrassing voor den "boeg zou zijn in den vorm van belastingverlagingen in het voorjaar. In de „Times" komt Lord Gladstone op tegen de beschuldiging, door Lloyd George in zijn rede te Manchester geuit, dat de liberalen de regeering aanvallen omdat zij haar best doet de Turken te belletten naar Europa over te steken en wreedheden te plegen tegen de christen bevolking. Lloyd George, aldus lord Gladstone, heeft te Sèvres slechts een schijnpoging gedaan om de christenbevol kingen .in Azië en Europa te bescher men, en wierp geheel en al de prach tige gelegenheid na 1918 weg om flink, verstandig en definitief af te rekenen met de toen overwonnen Turken en om autonomie te verzekeren aan de Arme niërs. De noodlottige mislukking van de re- geeringspolitiek in het Naburige Oosten blijkt voorts (aldus Lord Gladstone) uit de erkenning, dat na al de offers van den oorlog, die Turkije aan onzie voeten had gebracht, de laatste vier jaar slechts hebben geleid tot een dreigende ople ving der Turksche agressie tegen de christenbevolkingen en Europa zelf. De liberale oud-minister Runciman heeft, te Portsmouth 't woord voerend, gezegd, dat de premier te verstaan had gegeven, dat hij al zijn moeilijkheden had geërfd en dat hij het slachtoffer der omstandigheden was. Maar, aldus de heer Runciman, groote mannen zijn nooit het slachtoffer der omstandigheden: zij zijn die meester. Spr. noemde den pre De tijd zou komen, zoo zeide de heer Runciman nog, dat alle stukken zouden worden gepubliceerd. Als het parlement bijeenkwam, zouden de heer Asquith en Sir Donald Maclean om die stukken vragen en dan zou men beter in staat zijn te zeggen in hoeverre de medalee- lingen van den premier juist waren. De Britsche S[:oorwegmaa's::happijen verminderen hun tarieven op 1 Januari met 'n zevende, overeenkomende met 'n farthing per mijl. Hierdoor is de tarief- verhooging van vijf en zeventig percent, ontstaan gedurende den oorlog, tot- vijftig percent boven het tarief van voor den oorlog teruggebracht. De maatschappijen leggen er den nadruk op, dat ofschoon de nieuwe tarieven vijftig percent hoo- ger zijn dan voor den oorlog, de exploi tatiekosten, in het bijzonder de loonen, naar verhouding nog veel hooger zijn, weshalve gehooot wordt, dat de onder handelingen met de spoorwegvakvereeni- gingen lot verdere loonsverlaging zullen leiden, alsook dat het verkeer zal toe nemen, waardoor de tien miliioen pond sterling zal worden teruggewonnen ver loren cloor de verminderde inkomsten door tar'efverlagingen. Uit Amritsar wordt gemeld, dat er zich opnieuw moeilijkheden voordoen met de Akalis. De arrestaties nemen dage lijks toe. Reeds zijn er 1500 gevangen gezet. Er bestaat ongerustheid voor de Diwalivieringen op 20 Oct., welke jaar lijks groote aantallen pelgrims naar Am ritsar brengen. De priester van den bepoemden gouden tempel deed een be roep op de Sikhs om in grooten getale op te komen teneinde de regeering de handen te binden door de gevangenis een te overstroomen. De leiders der be weging hebben een manifest gepubli ceerd waarin zij de vrijlating eischen van alle Sikhgevangenen, als voorwaar de voor de bespreking van het regee- ringsontwerp inzake het toekomstige be heer der heiligdommen. De „Uiorna.e d'Itaiia" verneem, uit Rovigo, dat de nationaal-fascistische coa litie in zestig van de twee-en-zestig ge meenten heeft gezegevierd bij de be stuursverkiezingen in het district Pote- sine, dat eerst in handen van het socia listische blok was. De passagiers en de bemanning, bij el kaar 230 personen van het s.s. „City of Honolulu", (een vroeger Duitsch schip) dat de vorige week op zee in brand vloog zijn aan boord van het transportschip „Thomas" te Los Angeles aangekomen. Dank zij de snelle hulp, door draadlooze seinen ontboden, konden zij hun schip breuk een zeer vermakelijk avontuur noe men. Alles was zoo goed geregeld, aldus een der opvarenden, dat het den indruk maakte van een repetitie voor de film. De brand brak overdag uit en begon zich uit te breiden. Op de muziek van een „jazz band" gingen de passagiers in de reddings booten. Zij roeiden rond en zagen hoe de zee wolken van stoom deed opstijgen rond den roodgloeienden romp en hoe de schoorsteenen en het bovenwerk in het schip neerstortten. Toen werden zij opge pikt door een trampboot en kort daarna overgebracht naar de „Thomas," zonder dat iemand zelfs natte voeten kreeg. De schipbreukelingen waren veel minder opgewonden dan hun redders en toen zij de „Thomas" bereikten, begon hun eigen orkost te spelen en moesten de redders all partners voor den dans fungeeren! Nadat in het Lagerhuis door verschillen de parlementsleden hieromtrent vragen wa ren gesteld wordt er volgens de .Manches ter Guardian'' thans dn* ge teekend op een petitie ten doel hebbend de jeugd te beschermen tegen „de moreele besmetting, onvermijdelijk verbonden aan het lezen deT onsmakelijke bijzonderheden in de dagbladverslagen van de behandeling van echtscheidingszaken." Op het parlement wordt een beroep gedaan om a?n rechters bij de wet de bevoegdheid te geven om het publiceeren in de pers le verbieden van ge tuigenissen van onvoegzamen aard en na- deelig voor de publieke moraaL De sneltrein BoekarestConstantza is op een personentrein geloopen. Er werden tien reizigers gedood en een vijftigtal ge wond. Acht wagons zijn vernield. Naar aanleiding van de gepubliceerde correspondentie tusschen het bestuur van den Algemeenen Bond van R.-K. Rijks- kieskringorganisaties en de Nieuwe Ka tholieke Partij, schrijft het „Huisgezin": De kwestie der hereeniging van alle katholieken in de organisatie der kies- vereenigingen is, in verband met de ko mende Statenverkiezingen, er een van actueelen aard. De leiding van de li. K. P. heeft blijk baar aan die der katholieke Staatspar tij het voorstel gedaan, bij de Staten- stembus afzonderlijk op te treden en daarna officieel samen te werken, m.a.w, de lijsten van Staatspartij en N. K. P. te verbinden. Het bestuur der katholieke Staatspartij heeft dit voorstel van de hand gewezen. Wij kunnen ons voorstellen, dat het te gen een officieele erkenning der N. K. P. opzag. Oók opzag, omdat het aanvaarden van een scheuring in de katholieke eenheid, zij het misschien tijdelijk, verder strek kende consequenties zou hebben. Daarnaast moet worden erkend, dat we in een soort overgangstoestand verkee- ren. Immers het feit, dat een commissie is benoemd, om het kiesreglement te her zien, geeft aan de N. K. P, het recht te constateeren, dat er iets niet in orde is en dat het, hangende dien toestand, vrijneid van beweging moet hebben, om straks, na de reorganisatie, in het eene verband te rug te keeren. Zou de N. K. P. reeds nu in dat verband willen terugkomen, dan zou ze, zakelijk bezien, een bewijs van inschikkelijkheid en vertrouwen geven. Wederkeerig zal het bestuur van de Katholieke Staatspartij alles doen wat in zijn macht is om hen, die bij de Staten verkiezingen leiding geven, te doordrin gen van de noodzakelijkheid, bij de sa menstelling der candidatenlijsten reke ning te houden „met de gerechtvaardigde wenschen aller groepen en stroomingen, welke de R.-K. Staatspartij als volks partij -nvat." Bij goeden wil aan weerszijden kan de zaak dus terecht komen. Niet, als aan den eenen kant veel Verviersen worden aangetroffen, die de „meer ontwikkelde, nadenkende .(I) en beter-gesitueerd v katholieken" als een hoogere klasse wenschen te zien behan deld; noch als aan den anderen kant onverstandige drijvers worden .vonden, die voor een behoorlijke opvatting van hun taak het juiste inzicht missen. Het is een kwestie van vertrouwen, tact en inschikkelijkheid, eigenschappen die men in onze katholieke leiders in die mate aanwezig wil achten en mag ach ten, dat een breuk zal worden voorko men. Nu behoeft men een tijdelijk uiteengaan niet te tragisch op te vatten, maar van den anderen kant oordeele men over een gesplitst optreden, een broederstrijd, en de gevolgen, die daar ui. kunnen voort spruiten, niet te licht. De Nieuwe Amhemsche Courant had in haar nummer van 4 October er tegen ge protesteerd, dat B. en W. van Amsterdam in de voorwaarden van een aanbesteding gegrepen hadden in het collectief contract, dat de aannemers wilden handhaven. Door een interpellatie in den Raad was vervol gens verkregen, dat de RaaJ over de zaak uitspraak zou doen. De N. A. Crt. sprak van. de slinfcsche methoden van B. en W. De N. A. Crt kreeg daarop een brief van B. en W. onderteekend door burge meester en secretaris, d.d. 6 dezer, aldus luidende: Wij zijn zeer onaangenaam getroffen door den kwetsenden vorm van het artikel „Niet langs slinksche wegen" in Uw blad van Woensdag j.l. Indien de daarin vervatte beleedigink aan ons adres niet wordt teruggenomen, zullen wij genoodzaakt zien, elke relatie met uw blad af te breken. De N. A. Crt. komt nu, in haar nummer van 19 dezer, op tegen deze bedreiging. Ze ontkent, dat het gewraakte artikel een be- leediging bevat en kan dus geen beleedi- ging terugnemen, maar protesteert vooraf tegen de „(vrij brutale) poging tot intimi datie van de dagbladpers.'' En ze vervolgt: Wij weten, dat maar al te dikwijls de plaatselijke pers zoo'n beetje optreedt als spreekbuis van het stadhuis, vooral in klei ne gemeenten. Wij echter staan en blijven staan op het standpunt, dat de journalisten geen ge meente-ambtenaren zijn en zich niet be hoeven, neen niet mogen, laten intimidee- ren door ondoordachte kattebelletjes als het hierboven afgedrukte. Liever dragen wij gelaten de gevolgen van het afbreken der relaties (waarin die bestaan is ons op 't oogenblik nog niet duidelijk), dan dat wij het vertrouwen van onze lezers in onzen vrijen critischen geest van hun dagblad zouden beschamen. En aan het slot veiklaart zij: Een derge lijke inmenging van het gemeentebestuur in de journalistiek „is niet in overeenstem ming met de taak en de waardigheid van het Gemeentebestuur eenerzijds en van de onafhankelijkheid van een eerlijk-denkende Pers anderzijds." Nader kan worden meegedeeld, dat d» voorzitter van de Tweede Kamer voorne mens is de Kamer op Vrijdag 27 dezer te „„Neen." Wordt vervolgd),^

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 5