TSTE NIEUWS. LEVENSDURF DE KLOVE Uit onze Oost. KUNST EN KEKNIS. mnr* BERICHTEN. ts!L VAN9NZE LEGER ËN ÏL00T. LANDBOUW EN ViSSCHERU. MARKTNIEUWS. De Crisis in het Oosten. Voorschriften keuring ingevoerd vleesch, Bemiddelingspoging mislukt. Pasvisum voor Engeland. Het huwelijk van den ex-keizer. Tweede Kamer. Ernstige mijnontploffing. Een komisch incident. Tableau! GEMENGD NIEUWS. Sterfte van gehuwde en onge huwde vrouwen. Slapeloosheid. Het besmeren van de straten tij dens de verkiezingen. Een schipbreuk. Oorspronkelijke roman d. H. B. v. D. Sande Prijs gebondenf 4.50, franco p. p. f 4.75 Prijs gebrocheerd f 3.—, franco p. p. f 3.25 Roman van denzelfden populairen schrijver Prijs gebrocheerd t 2.25, lranco p. t 2.50 Verkrijgbaar bij den boekhandel en bij de N.V. uriUKKErilj „DcSPAAKNESTAD Nassaulaan 49, HAARLEM. Een held der zee. De ramp aan de „Cornells". Een noodlottig schot. JtAADLOOZE TELEFOON! Christelijke kadervorming? Voordeel van het kippenhouden. Het reinigen van Hoender- en Veestallen. De politieke crisis in Engeland. De presidentsverkiezing in Duitschland. Ex-Koning Konstantijn. Brand te Tourc» Een fusillade in Dublin. Niet via Konstantinopel! Treinrooven. De a.s. Vredesconferentie. Het vergaan van de Hammonia. Gearresteerd. doen uiteengaan tot Dinsdag 7 November, als wanneer de begrootingswerkzaamheden een aanvang zullen nemen. Inwerkingtreding uitgesteld. De Minister van Arbeid maakt bekend, dat de datum (1 November 1922), waarop de voorschriften, regelende de keuring van ingevoerde vleeschwaren, vastgesteld bij Kon. besluit van 6 Juli 1922 (Staatsblad no. 395), ten volle van toepassing zouden worden verklaard, tot een nader te be palen tijdstip is verschoven. De bemiddelingspoging van den commis saris der Koningin in Noord-Brabant in conflict in de sigarenindustrie is mislukt. In een schrijven aan den R. K. Sigaren- makersbond zet de commissaris de argu menteering der werkgevers uileen. Uit den Bosch wordt nader gemeld: Thans is ook aan het personeel van de firma Azijnman, een der sigarenfabrieken, waar nog door een 100-tal arbeiders ge werkt wordt, de arbeid tegen 28 October opgezegd, als de nieuwe voorwaarden niet worden aanvaard. Het ministerie van Buitenl. Zaken deelt mede, dat het door de Nederlandsche Re geering verleden jaar gedane voorstel tot wederzijdsche afschaffing van het ver plichte pasvisum thans in beginsel door de Britsche regeering is aanvaard. In vej-band met de regeling van eenige detailpunten zal de totstandkoming der regeling nog eenig uitstel ondervinden. In verband met het huwelijk van den ex-keizer is voorloopig bepaald, dat Prin ses Hermine Donderdagavond 2 November te Doorn zal arriveeren. Burgerlijk zal de huwelijksvoltrekking plaats hebben in het Poortgebouw, terwijl het kerkelijke in de vestibule van het kasteel zal plaats heb ben. De burgemeester van Doorn zal, bij gestaan door zijn secretaris, die tevens ambtenaar van den burgerlijken stand is, het huwelijk voltrekken. Wie het kerkelijk huwelijk zal inzegenen is nog niet bekend, schrijft de „Tel.". Aan de huwelijksplechtigheid zullen ongeveer 50 gasten deelnemen. De bruiloftsgasten komen reeds te Doom aan. De „Neue Berl. Mittagztg." meldt uit Bern, dat aldaar 12 koffers zijn aangeko men. Deze zouden de uniformen van den ex-keizer en de kroon bevatten, die voor de nieuwe koningin van Pruisen bestemd is. Tegelijkertijd met het huwelijk van den ex-keizer zal in strikt particulieren kring de kroning aplats vinden, waardoor prin ses Hermine den titel van „Koninklijke Pruisische Hoogheid" zal worden verleend. De plechtigheid zal in tegenwoordigheid van een uitgelezen gezelschap uit het vroe gere keizerlijke hof plaats vinden. Zitting van Woensdag 18 October. Regeling der werkzaamheden. De interpellatie-Van der Tempel over de werkloosheid wordt toegestaan en zal op een nader te bepalen dag worden ge houden. De VOORZITTER deelt mede de Ka mer tot 27 October bijeen te zullen hou den en 7 November de behandeling der Sjaatsbegrooting te doen aanvangen. Voortgegaan wordt met behandeling der Wijziging in de erfopvolging. Het amendement-Oud om den echtgenoot in ieder geval ten minste een vierde der nalatenschap te doen erven wordt ver worpen met 55 tegen 52 stemmen; het amendement der commissie van rappor teurs om de bestaande practijk, dat be voordeelingen krachts huwelijksgoederen recht en krachlens erfrecht bij het tweede huwelijk niet mogen cumuleeren te bevestigen, wordt aangenomen met 67 tegen 10 stemmen. Het amendement-Oud tot invoering van den „Voraus" (bevoegdheid voor den overlevenden echtgenoot om de meubelen en lijfgoederen tot zich te nemen in mindering van het erfdeel wordt verwor pen met 48 tegen 28 stemmen; het amen dement der commissie van rapporteurs aangenomen met 65 tegen 12 stemmen. Het amendement-Oud om een eind te maken aan het verbod om bij testament aan natuurlijk erkende kinderen meer te vermaken dan de wet bij versterf toe kent; werd met 45 tegen 30 stemmen ver worpen. Na verwerping van de overige amende menten werd het ontwerp zonder hoof delijke stemming aangenomen. 18 dooden. Uit Padang wordt d.d. 17 dezer geseind: In de Ombilin-mijnen zijn ten gevolge van een ontploffing van mijngas achttien personen gedood. Het bedrijf is gestoord, maar niet ontredderd; reparaties zijn mo gelijk. Het „N. v. d. d. v. N.-I." geeft de volgende mop: Zooals bekend, keerde de heer Si- binga Mulder dezer dagen terug vap een dienstreis naar Borneo. De reis werd gemaakt via Soerabaja, alwaar werd over gescheept op een ander schip. Dit laatste lag op vertrek, de loods kwam aan boord, terwijl aan dek eenige heeren zaten, onder wie de directeur van landbouw, „mijn vriend Sibinga Mulder," zooals de heer Zaalberg /a.erdagavond in e.'n ver gadering snoodelijk opmerkte. De loods niemand van l»ei gezelsciap kennende, doch vermoedelijk belust op sen biertje, draaide om de passagiers heen, tot een hunner vroeg: En loods, is er nog nieuws? Nou, nieuws? nieuws? antwoord de de zeeman. Die mijnheer van Selatdja- ran is vandaag met een schip binnenge komen. Die is goed af. Hoe zoo? Wel, een hoog traetement en na tuurlijk valt er nog heel wat af. De laatste opmerking ging vergezeld van het bekende gebaar, dat eigenlijk op „gappen" duidt. Weet je dat zeker, loods? Ja natuurlijk. Dat gaat altijd zoo. Weer volgde de bekende geste. Maar ken je dien heer dan vroeg iemand. Ja natuurlijk. Of ik hem ken! Met zijn rooden kop Hij gaf mij nog een hand, toen hij van boord ging. toen stond iemand uit het kringetje op. Het was de heer Sibinga Mulder. Kijk eens, loods, je mag vertellen wat je wil. Maar je spreekt een onwaar- beid als je zegt, dat ik je een jhani heb gegeven. Verschillende doodsoorzaak. In het „Tijdschr. v. Geneesk." pu bliceert Dr. J. Sanders eenige mede- deelingen over de sterfte te Rotter dam bij de gehuwde en ongehuwtdie vrouwen in den middelbaren leeftijd. De heer Sanders heeft voor dit on derzoek de sterftelijsten van de vrou wen van 20 tot 49 jaar naar burger lijken staat en doodsoorzaak over de jaren 1913 tot en met 1921 nagegaan. Bij de gehuwden rekende hij de ge scheiden vrouwen en de wieduwen; deze twee "groepen waren echter klein. Tegenover 3310 overleden gehuwden stonden 172 weduwen en 85 geschei den vrouwen. Uit de door Dr. Sanders in het „T. v. G." geplaatste tabellen blijkt, dat de sterfte aan tuberculose bij de ongehuwden ongeveer D/s maal zoo groot is als bij de gehuwden. Dit komt doordat het ongehuwd zijn en blijven meestal een gevolg is van het tuberculeuze lijden. Uit verdere tabellen blijkt, dat de tuberculose-sterfte bij de ongehuwden gedurende de oorlogsjaren sneller en hooger is gestegen dan bij de ge huwden. Na den oo-rlog is die van de ongehuwden veel langzamer en min der gedaald, dan die van de gehuw den. Bij bijna alle andere doodsoorzaken overtreft de sterfte van de gehuw den die der ongehuwden. Alleen bii eenige besmettelijke ziekten, organi sche hartgebreken, zelfmoord en ge- welddadigen dood is de sterfte bij de ongehuwden hooger. Het verschil bij de sterfte aan eenige besmettelijke ziekten is waarschijnlijk het gevolg van het sterkere verkeer der onge huwden buitenshuis, waardoor de kans op besmetting grooter is. Dat de sterfte aan kanker en an dere gezwellen bij de gehuwden groo ter is dan bij de ongehuwden, is een algemeen bekend feit en werd reeds vroeger vastgesteld. Doch uit de tabel blijkt, dat de maag-, lever-, darm en buikvlieskanker bij de gehuwden ook een hoogere sterfte (drie maal zooveel) heeft dan bij de ongehuw den. De influenza, die in het bijzonder in 1918 woedde, trof de gehuwde vrouwen meer dan de ongehuwden. Verder blijkt, dat de tuberculose voor de ongehuwden een veel belang rijker doodsoorzaak is dan voor de ge huwden, zooals na bovenstaande te verwachten was, terwijl voor deze laatsten na de tuberculose de kanker en de ziekten van het kraambed op den voorgrond treden als doodsoor zaak. Ik laat zoo schrijft dr. J. C. Mom o.m. m De'dokter in Huis met succes vele der aan slapeloosheid lijdende patiën ten 's avonds vlak voor het slapen gaan een wandeling maken van een of twee kwartier en zeg hun daarbij nadrukkelijk, dat vóór de wandeling alle zorgen des daags uit 't hoofd moeten gezet worden, want men bedenke wel, dat een bekom merd gemoed en een zwaar hoofd zeer te genwerkende factoren zijn om rustig te slapen. Daarom rekene men 's avonds eenige uren voor men naar bed gaat met den dag af; dan behoort de rest van den dag en den nacht aan de zoo noodige geestelijke en lichamelijke rust. Aan dezen bescheiden eisch kan ieder, zelfs de meest zich inspannende beroepsmensch, voldoen als hij maar wil, want men bedenke wel, dat een gezonde slaap een antidotum, een tegengif is tegen de beslommeringen en 'moeiten, die de tegenwoordige tijd ieder onzer op de schouders legt en dat onder de maatregelen, die men tot behoud van zijn gezondheid en zijn werkkracht heeft te nemen, naast een goede voeding als even voorname maatregel ook de zorg voor een goeden en verkwikkendien slaap te noemen is. Naar de „Avp." verneemt, heeft mr. Meindersma, ambtenaar van het O. M. te Amsterdam dezer dagen bij een onder houd aan zijn parket met een Weesper politiebeambte, die een sociaal-democra tisch raadslid aldaar bekeurde, omdat hij in de jongste verkiezingscampagne des nacht op de straatsteenen aanbevelingen schilderde, medegedeeld, dat hij niet voornemens is, deze aangelegenheid te vervolgen. Bedoelde ambtenaar is van oordeel, dat de baldadigheid, waarvan in art. "*4 Wetboek van Strafrecht sprake is, hier niet kan worden ten laste gelegd, omdat er geen onbehoorlijke uitlatingen of voorstellingen in het openbaar werden aangebracht, doch door degenen, die zich met die beschildering belasten, niet anders gedaan wordt, dan propaganda maken voor den een of anderen candi- daat. De politiebeambte, die het proces-ver baal tegen vorengenoemd Weesper raadslid had opgemaakt, voerde hier tegen aan dat er z. i. wel van baldadig heid kon gesproken worden, omdat de betrokken personen, gezien de omstan digheid dat zij het werk 's nachts ver richten, en de omzichtigheid, waarmede zij in de huurt van het politiebureau te werk gaan, zich zeer goed bewust zijn, dat zij een ongeoorloofde handeling ver richten. Ook wees deze politieman nog op het arrest van den Hoogen Raad van Dec. 1920, waarbij het beschilderen van de openbare straat geacht wordt te val len onder art. 424 W. v. S. De ambtenaar van het O. M. bleef ech ter bij zijn meening, dat bedoeld artikel hier niet van toepassing was en dat er geen termen aanwezig waren, om tot ver volging van den geverbaliseerde over te gaan. De „Bacchus", kapt. J. Reckleben, van Archangel naar Amsterdam, bemerkte Zondag j.l. op 57 gr. 38' N. B. en 2 gr. 52' O. L. een wrak, recht vooruit, van een schoenerbrik. Een boot werd uitge zonden met den derden officier, den timmerman en een paar matrozen. Het schip lag op bakboordzijde geheel in het water met de masten gelijk aan het wateroppervlak. Menschen waren niet aan boord. De stuurboordlantaarn stond nog op haar plaats en de zeilen waren nog aangeslagen alsof me i het schip even te voren met grooten spoed verlaten had. Het schip droeg den naam „Danne- brog", dus waarschijnlijk van Deensche nationaliteit, doch waar het thuis behoor de kon men niet nagaan, daar de spiegel geheel onder iter was. De gezagvoerder, constateerde dat het niet meer geborgen kon worden over den grooten afstand van 320 mijlen uit Jmui- den, gaf order net tot zink. i te brengen, teneindhet gevaar voor andere schepen uit den weg te ruimen. De boot keerde naar het wrak terug en de inzitte den hakten er een paar gaten in, waarna het in brand gestoken werd. Vermoedelijk is het schip dus later brandende gezonken, maar dit feit h eit men niet meer kunnen vaststellen, omdat het mistig werd en de „Bacchus" de reis vervolgde. („Hbl,") Bij het grooie Mannegraf op het Huis- duiner Kerkhof stond Zaterdag ook een kwiek, oud manneke. Hij trok onze aan dacht, vertelt het „Vad." omdat op z'n jasje van blauw cheviot een breede rij dikke, glinsterende medailles hing. Somber stond z'n verweerd gezicht. We vroegen inlichting. Wel, ken je die niet, wel man, dat is Dorus Rijkers, gepensionneerd schipper van de Heldersche reddingboot; ik weet niet hoeveel levens ie gered heeft, maar 't benne er heel veul. De nieuwe redding boot, een met 'n motor, wordt naar hem genoemd, 't Is toch wat te zeggen, ken jij Dorus Rijkers niet? Vol schaamte over zooveel onkunde, slopen we weg, om Dorus dadelijk maar zelf te enteren. Wel Rijkers, mag ik je medailles even zien? Zeker, meheer, ga je gang. Een voor een kregen we ze even in de handen; de bronzen en zilveren Koningin- ne-medaille, het broederteeken van den Ned. Leeuw, de medalje der Koningin- Moeder, de medalje van Koning Willem III, de medalje van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, de medalje van de Koningin van Engeland, het burgerkruis 2e klas van den Koning van België, de me dalje van den Koning van Italië. Toen ging het jasje open en diep uit den vestzak werd opgedregd een groot gouden horloge van Keizer YVilhelm (verdiend 9, 10 en 11 December 1887 bij het redden van de opvarenden der Osenau). Einde lijk werd onder de kin gegrepen, waar een diamanten dasspeld zat, ook geschenk van den Duitschen keizer bij de redding van de opvarenden der Elfride. Kerel, dat is een mooie verzameling. Ik hoor, dat de nieuwe reddingboot je naam krijgt, lié? Ja, ze zeggen het meheer en 't is al lemaal heel mooi, maar weet je wat niet mooi is? dat is dat 'k net 13,80 per week heb om van te leven. Vin jij dat mooi? De stoet om de graven te bezoeken na derde. We moesten weg doch vroegen „Dorus, kan je straks nog effen praten, wil je? Bestig meheer. Na een uurtje zaten we weer samen. De 76-jarige Dorus had zich per fiets naar de plaats van afspraak begeven. Ondertusschen hadden we hier en daar ons licht opgestoken over Dorus en ge hoord, dat hij om en bij de 500 menschen het leven redde; dat hij één keer bij de schipbreuk der Rhenau viermaal in het ontzettendst noodweer naar het wrak was gevaren en eindelijk teruggekeerd, den bulderenden storm had overbulderd tegen de menschen op den kant met den glorie- kreet: Ik heb ze allemaal; dat hij toen als een koning door den Helder was ge sleept en op de schouders gedragen en dat Dorus bij het praten graag een har- tigheidje had en ik dus wel wist, hoe ik hem aan het pralen kon krijgen. Een neutje Dorus? vroegen we, toen we weer samen waren. Dank je meheer, 'k lust 'm hoor, maar vandaag mot ik 'm niet, nee van daag niet. Al pratend kwamen we te weten, dat Dorus 27 Januari 1847 zijn moeder door zijn komst verblijdde; dat hij van 1872 bij het reddingswezen diende; dat hij 499 menschen het leven redde; dat hij 6 Maart 1911 gepensionncerd is; dat hij nu 120 pensioen per jaar van de Noord en Zuid-Hollandsche Reddingmaatschap pij geniet; 4 als broeder van den Ne- derl. Leeuw; dat hij 5.41 per week krijgt uit een over het land bijeengebe- deld fonds en dat hij bij zijn eenige doch ter nwoont; dat zij een beste lieve meid is, maar dat zijn schoonzoon nu ook pen sioen heeft; dat hij zoo graag voor de gastvrijheid zou bedanken of deze behoor lijk betalen en dat hij dat met zijn f 13.80 niet kan en dat-ie daarom in groote zorg leeft en zoo somber keek van morgen, daargelaten de triestige plechtigheid. En ja, dat hij ook nog een gouden medalje had gehad van de N. en Z.-H. Redding maatschappij en dat we gerust mochten schrijven, dat hij die verkocht had, om dat hij een fiets moest hebben en dat die fiets ook leelijk gammel werd en dat hij van den zomer nog wat had bijver diend met peilingen voor den Waterstaat. Een geel, half versleten, stukje papier kwam toen voor den dag. 't Was Dorus' eerelijst, bevattend het relaas van al zijn reddingen, door vriendelijke hand lot het laatst bijgeschreven. We telden 38 reddin gen tusschen 1872 en 1911. De eers|e red ding betrof de Nederl. bark Australië met 25 opvarenden. Het grootste aan tal menschenlevens (38) redde hij van het Zweedsche schip Minion Gaton in 1907. In al dien tijd verloor de schipper maar één man van eigen equipage. Dat is Dorus Rijkers, die 76 jaar, een borst met mcdaljes, een gammele fiets, een naamgenoot motorreddingboot, en een schiftende internationale reddersnaam heeft, doch alleen maar geen weekgeld- je om rond te komenl Dit contrast we willen er hier nu maar niets meer van zeggen werd en is ons te machtig cn we dachten: Als we dat even aan onze lezers vertellen, komt het met Dorus Rijkers in het reine en, hoe Iaat ook, zal deze kerel, waarop een heele natie trotsch moet zijn, een onbe- zorgden levensavond krijgen, hetzij hij bij z'n dochter blijft óf „op z'n zeivers gaat." De naam van Dorus Rijkers, Helder's trots, zal voortleven in de motorboot, prachtig, maar laten we dan ten minste ook zorgen, dat hij op een nieuwe fiets en met een behoorlijk zaltf^ldje naar den bouw van zijn naamgenoot kan gaan kij ken en den doop gaan bijwonen. *t Lijkt ons toe, dat het huidig lot van den kranigen zeebonk een zeejnansnatic als de <""»n trv ptwmal» onwaardig i«. W>gj| Naar de Tel. verneemt, bestaat de be manning van het verongelukte s.s. „Cor- nelis" uit de volgende personen: Wiebe Teensma, Rijswijk, kapitein; W. van Oppen, Rotterdam, 1ste stuurman; C. Baans, Rotterdam, 2de stuurman; G. Schippers, bootsman; G. van de Vrede; A. Eekman, W. Romijn, A. Derklooster, ma trozen; P. Romijn en L. Oppeneer, licht matrozen, allen Temeuzen; M. Augustijn, Zierikzee: Van Ui.jen, hofmeester, Vlissin- gen; J. Maas, messroombediende, Temeu zen; M. Veerduin, 1ste machinist, Amster dam; A. Visser, Delfzijl, 2de machinist; D. Lagerman, Rotterdam; 3de machinist, G. De Rijke, Temeuzen, donkeyman; J. van Dixhoorn, Temeuzen, en W. W. Albrecht, onbekende woonplaats, stokers; A. Hamed, een Aziaat, stoker; A. M. Faas en P. Griep, Temeuzen, tremmers, en A. Barbe, Temeu zen, marconist. Uit de omstandigheid, dat beide scheeps- reddingsbooten Maandag weg waren, leidt men af, dat de ontscheping regelmatig heeft kunnen plaats hebben. De strandings plaats was 10 mijl van den vasten wal ver wijderd. Gehoopt wordt, dat de bemanning is geland aan weinig bevolkte kusten der Alands-eilanden en niet terstond over de middelen beschikt om bericht te zenden. Dinsdagmorgen is te Duiven de dagloo- ner P. van Gorkum door een noodlottig sehot van een jager levensgevaarlijk ge kwetst. De getroffene is een oppassend huisvader. P-S 4o 7' -Ui.Nf1 Naar de Tel. verneemt, hebben de be sturen van de Nationale Christen-onder- officiersvereeniging en va:n „Sint Marli- nus," vereeniging van Roomsch-Katholieke onderofficieren, een bespreüdng gehad met den majoor van den generalen staf Jhr. W. Röell, hoofd van de Ilde afdeeling van het departement van Oorlog, in zake het herzien van de eischen (in wetenschappe lijke vakken) voor de toelating tot den on derofficiersrang. De gehouden besprekingen staan in verband met het voornemen van den mi nister van Oorlog om te komen tot op richting van christelijke lagerseholen, welk denkbeeld reeds gedurende langen tijd door de confessioneele militaire bonden wordt gepropageerd. He „Veldpost" schrijft over de voor- deelen van het kippenhouden. Wij ont- leenen daaraan het volgende: Zeker is het, dat den laatsten. tijd de hoenderteelt heel wat meer kan opbren gen dan vroeger, afgescheiden van de hooge eierprijzen. Dat komt, doordat zij rationeeler wordt gedreven. Verschillende factoren worden thans in acht genomen, welke op de uitkomsten van invloed zijn. Men let op het ras (gaandeweg ook op den legstam), tijd en wijze van uitbroe den (broedmachine), voederwijze, ouder dom der kippen, huisvesting, reinheid. Kennis is noodig, en zorgvuldige verple ging. Wat dan ean kip kan opbrengen, zegt ons het volgende voorbeeld, dat menigeen misschien ongelooflijk zal voor komen. In „Rust Roest" lazen we een schrijven van iemand, die zijn inkomsten en uitgaven noteerde van September '21 tot September '22 van 55 jonge hennen, 45 van het jaar 1920 en 15 van 1919, alzoo van 115 stuks. Zijn zuivere winst bedroeg f 634.58, zegge zeshonderd vier en dertig gulden 50 ct. Dat is ruim f 5.50 per kip! In dat bedrag is niet begrepen het voordeel van eigen gebruik van eieren (naar schatting 4 per dag), de jonge hanen, welke worden opge geten, en een enkele soepkip. Dit er bij, brengt het winstcijfer op ongeveer f 6. Een 5-tal kippen moest worden afgemaakt. Aan het eind van het jaar (met Sept.) bestond de toom uit 37 jonge hennen, 50 van één jaar en 45 van twee jaar, totaal 132 stuks, dus 17 meer dan een jaar te voren, waarbij echter eenige oude, (van den 2en leg) méér dan in 1921. Dit mooie resultaat zal menigeen wellicht jaloersch maken of ongeloovig de schouders doen op halen- Een grondige, degelijke reiniging van hoender- en veestallen kan nu, in den Herfst, wel het beste geschieden. Niet echter alleen het reinigen, maar ook de regelmatige ontsmetting der stallen en hokken is noodzakelijk om de dieren vrij te houden van ongedierte en om besmettelijke ziekten te voorkomen. On reinheid is een handlanger van de be smetting. Een afdoende ontsmetting kan geschieden door het bespuiten der stal len met creoline. Door 't bespuiten met dit teernroduct door een straalverstuiver is een volledige ontsmetting met geringe kosten voor elk veebedrijf, ook voor oudere stalinrichtingen, mogelijk. Voor de behandeling van de dieren zelve is Creoline, in overleg met den veearts aangewend, in vele gevallen uitmuntend en een zeer goed middel o.m. bij „be smettelijk verwerpen", mond- en klauw zeer, varkenspest, vlekziekte enz., in bot bijzonder om uitbreiding der ziekte te voorkomen. Creoline is ook een uitstekend desin- fectiemiddel voor den boenderstal. Noo dig is het, goede creo'ine te gebruiken, goede creo'ine geeft bij verdunning ,met water eien melkwitte opkrsing. Voor groote bedrijven roert men 11/2 'iter creo line met 50 liter water aan. Voor bo demontsmetting is een sterkere oplos sing, bijv. 6 pCt. noolig. Er is over dit onderwerp zoo juist een leerzaam brochuurtje verschenen, dat bij de N.V. „Utrechtsche AsrihalUVrlrk" op aanvra ge gratis verkrijgbaar is. GOUDA. Bloemenveiling 18 Oct. Chrysanten 825 et.; Tros-Ohrysan- tcn 312 cent per stuk; Dahlia's 5 30 eenf; Rozen 5—PO eent; Anjers 1020 cent; Am. Fik 8—25 cent per 18 Oct. werd be- ccrf De houding van Rusland. ROME, 18 October. Tsjitsjerin heeft zich in een persgesprek met de Tribuna uitgelaten over het Russische standpunt ten aanzien van het Naburige Oosten. Hij stelde voorop dat de kwesties die de Zwarte Zee raken onder Rusland's deel neming dienen te worden geregeld om geldig te zijn. Met de overeenkomst van Moedania zal Rusland zich niet inlaten, omdat zij een wapenstilstand betreft, gesloten door de oorlogvoerende staten, waartoe Rusland niet behoort. Voor de conferentie over de zeeëngten heeft de Sovjet-regeering tot dusver geen uitnoodiging ontvangen, doch zij ver trouwt dat urkije zal staan op haar deelneming. Hier volgen de voornaamste punten van het Russ:s he program dienaan gaande le. Rusland steunt alle aanspraken van Turkije op zijn nationale grenzen, ge lijk die zijn omschreven in het „natio nale pakt," dat indertijd te Konstanti- nopol is opgesteld door het laatste Turk- sche parlement en later bekrachtigd door de regeering van Angora. 2e. Rusland steunt de souvereme roch- ten van Turkije op de kusten van de zeeëngten. we'ke niet mo-jpen worden aan getast; 3e. Rusland zal zich verzetten tegen handhaving der tegenwoordige en schepping van nieuwe onzijdire of inter nationale zones; 4e. Rusland is gekant tegen elk toezicht van den Volkenbond in Turkije; 5e. Rusland is gekant tegen eenig mandaat of andere controle door een vreemden staat over de Dardanellen of over eenig ander Turksch gebied; 6a. 6e. Rusland is voorstander van bet be ginsel der vrijheid van de zeeëngten voor den internationalen handel; 7e. Rus land herhaalt zijn aanspraak op vol strekte vrijheid van zijn handel en scheepvaart door de zeeëngten. De vaststelling der neutrale zones. KONSTANTINOPEL, 18 October. De afbakeningscommissie in de neutrale 70 ~e van Ismid heeft haar we kz'amhe'en geëindigd. De overeenkomst is gisteren geteekend. Protesten tegen de rede van Lloyd George. ANGORA, 18 October. De nationalisti sche regeering uit Kaboel is aangekomen, naar aanleiding van volksbetoogingen, die veroorzaakt waren door de redevoering van Lloyd George. De Emir van Afghanis tan heeft aan dc bevolking beloofd te pro testeeren tegen de verklaring van den Engelschen premier. Een dergelijk bericht is uit Teheran ge komen, waar men verwacht, dat de regee ring van den sjah officieel bij het Engel- sche minislerie van buitenlandsche zaken zijn beklag zal doen. Ten slotte heeft Kemal van het Indische comité te Londen voor de verdediging van het Kalifaat een telegram ontvangen, waarin het misnoegen van de leden van dat comité wordt uitgesproken. Paniek onder de Grieksche vluchtelingen. LONDEN, 18 October. Het verieenen van bijstand! aan r.nar Griekenland terugge keerde vluchtelingen uit Klein-Azië wordt bemoeilijkt door de vlucht van duizenden Grieksche gezinnen uit Oost-Thracië naar hun moederland. Ofschoon Britsche en andere liefdadige verenigingen hun uiter ste best doen om de nooddruft der vtluch- tdingen te lenigen, blijft hun toestand uiterst ernstig. De repatrieering uit Klein-Azië is ge schied onder toezicht van Engelsche vloot- autoriteiten, bijgestaan door Amerikanen. Daar de Griekscbe schepen niet bij machte waren de drommen te vervoeren, zijn an de.re schepen door de Engelsche regeering gecharterd waardoor reeds meer dan 20 000 pond sterling is besteed. Het aantal vluchtelingen, dat naar Grie kenland is overgebracht, is meer dan een half millioen. Onder hen zijn betrekkelijk weinig jonge mannen en vrouwen, de groote meerderheid bestaat uit kinderen cn ouden van dagen. Bijna allen waren volkomen haveloos en gebrek lijdend. Hun gezondheidstoestand was allertreurigst en hun ellende werd nog verergerd door het feit dat tal van gezinnen gescheiden wa ren De Britsche commissie te Athene, on der leiding van den Engelschen gezant en zijn vrouw, heeft de laatste weken hard gewerkt om de vluchtelingen van het noo dige te voorzien. Zij is daartoe in ruime male in staal gesteld door de inzameling in Engeland gehouden en door de schen king van geneesmiddelen, ter waarde van 10 G00 pond sterling van de Engelsche re- gecring. Bovendien is een bedrag van 16.000 pond sterling gestort voor het Nansen-co- in.ité, als deel van de 50.000 pond sterling, die de Engelsche regeering aan den Vol kenbond heeft aangeboden, op voorwaarde dat andere regeering enecn zelfJe bedrag toezeggen. Britsche slcun-comité's hebben verder een treinlading geneesmiddelen en voedsel gezonden, terwijl honderden hunner leden in verschillende centra van het Naburige Oosten met andere liefdadige genootschap pen samenwerken ter leniging van den n„od der vluchtelingen. ATHENE, 18 October. Volgens geloof waardige inlichtingen, die hier ontvangen zijn. vltrclit de Christen-bevolking in Thra- cië, niettegenstaande den raad van de Grieksche overheid, in een paniek uit hel land. De overheid beeft dan ook schik kingen móeten treffen om het scheepgaan te verzekeren in de havens van de Zwart® Zee, de Zee ven Marmora en de Egeïsche Zea. Men schat het aantal personen, dat in die havens moet scheep gaan, op 138.000, ongerekend de bevolking in het binnen land, die op de treinen wacht. De bevol king uit het binnenland verzamelt zich in de stations, onder bescherming van de ge allieerde troepen en de Grieksche gendar- LONDEN, 18 October. Niet sinds de dagen, toen de kwestie van home rule een scheiding in de liberale partij veroorzaakte heeft een vergadering van een politieke partij zoozeer de belangstelling getrokken als de vergadering, die de unionisten morgen zullen houden. Alle groepen en partijen beschouwen het resultaat van de vergadering als een beslissende factor in den toestand. De verhandelingen zullen waarschijnlijk lang duren, en de vraag wordt gesteld, hoe groot de steun van de unionisten moet zijn, wil Chamberlain hemt bevredigend achten. Er worden nog steeds pogingen gedaan om een compromis-motie op te stellen, maar het is twijfelachtig, of er een compromis zal worden bereikt. De die-hards zullen trachten, uitstel van de beslissing te verkrijgen, met het oog op dc spoedvergadering van den nationalen unio- nistischen bond, die inderhaast is bijeen geroepen, maar naar verluidt, zal Cham berlain verklaren, dat er geen uitstel mo gelijk is. BERLIJN, 18 October. In het onder houd, 't welk de partijleiders heden met den rijkskanselier hebben gehad, is men overeengekomen den Rijksdaggroepen een voorstel van het Centrum om de verkie zing voor een rijkspresident op 1 Juli 1925 te houden, voor te leggen. ROME, 18 October. Ex-Koning Konstan tijn heeft aan een redacteur van de Epoca gezegd, dat hij van plan is zich met zijn familie te vestigen aan de Riviera of aan de Boven-Etsch. RIJSSEL, 18 October. Vanochtend is er een hevige brand uitgebroken in een spin nerij te Tourcoing, door het warmloopen van een getouw. De spinnerij is verwoest. De 250 arbeiders, die aan het werk waren, hadden maar net den tijd om te vluchten, en moesten hun kleeren in den steek laten. De materieele schade wordt op meer dan 2 millioen geschat. LONDEN, 18 Oct. Da „Daily-Telegr." meldt, dat te Dublin een fusillade heeft plaats gehad. Er is geen enkele trein in de stad binnen gekomen, tengevolge van een staking op de spoorwegen. KONSTANTINOPEL, 18 Oct. Da Hoo ge Commissarissen en de generaals heb ben hedenavond aan den vertegenwoor diger der Nationalisten medegedeeld, dat het de Nationalistische gendarmerie niet kan worden toegestaan bij de bezetting van Thracië via Konstantinopel, daar heen te vertrekken. KONSTANTINOPEL, 18 Oct. Het be sluit dat de Nationalistische Gendarge- rie Konstantinopel niet mag binnenruk ken, werd met algemeene stemmen ge nomen. De Britsche Marine heeft bevel kregen alle schepen aan te honden, welk® Turksche politie vervoeren. Dezs stap pen zijn gedaan in 't belang van de open bare veiligheid. Zij hebben bij de Turk sche bevolking groote teleurstelling ver wekt. BILBAO, 18 Oct. Drie bandieten dron gen op het moment van het vertrek vaal den trein naar Portugalete in een eerst® klasse coupé. Zij overweldigden en be roofden verschillende reizigers, onder wie een beambte van de Maatschappij voor maritieme werken, die een tasch bij zich droeg, bevattende 60.000 peseta's.. De bandieten ontvluchtten, waarbij zij een spoorwegarbeider doodden en een kara- binier, die hen vervolgde, ernstig ver wondde. PARIJS, 19 Oct. De Petit Parisieu meldt, dat Frankrijk heeft voorgesteld de vredesconferentie op 6 Nov. te doet) bijeen komen. De regeering te Angora wenscht, dat de conferentie te Florence of Lugano zal worden gehouden, indien Smyrna voor de Geallieerden onaann® melijk is. HAMBURG, 18 Oct. De Hamburgsche Raad voor de Scheepvaart heeft heden uitspraak gedaan in zake den onder gang van de stoomboot Hammonia. Vol gens den Raad treft de scheepsleiding, geen schuld. Neuenborg, 19 Oct. Hier zijn de twe® Duilsche moordenaars gevangen genomen, die den Amsterdamsclien koopman Engel man beroofd, vermoord en gedeeltelijk verbrand hebben. f 0.901.50, id. per wagon f 106117. Aardappelen. Schoolmeesters f 2; blauwe 2.202.80; Eigenheimers f 2.30; Bravo 2.30: Due f 1.60; rammenas f 2.703; bieten f 0.901.80; gele nep f 2.503.40; drielingen f 11.30; uien le srt. f 2 3,20; losse wortelen f 0.901.10; slaboo- nen 1215.10, alles per 100 K.G. t Aanvoer 8064 st. bloemkool; 94.250 Kg. rooclc kool; 137.000 K.G. witte kool; 46.350 K.G. gele kool; 50.000 K.G. losse wortelen; 19.500 K.G. uien, 6000 K.G. gele nep; 14.725 G.G. aardappelen; 10.000 K.G. bieten 3300 K.G. rammenas; 910 KG. slaboonen. AMSTERDAM, 18 Oct. Aardappelen (Bericht van Jac. Knoop). Zeeuwsche bonte f 3.103.25, blauwe f 2.752.85, Eigenheimers f 1.602. blauwe Eigenhei mers f 1.30—1,80, Noord-Hollandeche blauwe f 1.7 52, bonte f 12, Zeeuw sche Eigenheimer poters f 1.70, Hille- gommer Zandaardappelen f 4.20. AMSTERDAM. 18 Oct. Vee. Ter vee markt waren heden aangevoerd: 254 vette kalveren le kw. f 1.101.15, 2a kw. f 11,05, 3e kw. f 0.900.80 per K.G.; 436 vette varkens Holl. le kw, f 1.18, 2e kw. f 1.16, spekvarkens f 114 per K.G. schoon gewicht. I PURMEREND, 18 Oct. Vee. Qp da groote na'aarsveemarkt waren heden aan gevoerd 2600 runderen (v. j. 2100 st-.)' Melkkoeien golden f 350550, golde- koeien f 15Ó375, pinken f 70240, ^raskalveren f 30110. De handel was stug. Eerste kwalitei ten prijshoudend. Melkkoeien hoogere prijzen. Alle mindere soorten lager in prijs. Er wenien eenige graskalveren ee- kocht voor Fransche rekening. WOERDEN, 18 Oct. Kaas. Ter markt waren 392 partijen, le soort f 66—60, 2e soort f 5254, rijksmerk f 5461 Handel matig.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 6