yik,rr Vrijdag 20 October 1922 45st® Jaargang No. 14278 Dit nummer bestaat uit drie bladen. - Eerste blad Brieven uit Rome. Voor don Politierechter. DE TOESTAND IN ITALIË. De tijden gaan snel, maar men her innert zich misschien dat in de jaren 1918 en 1919 in Italië de aanstaande revolutie aan de orde van den dag was. De regeering die veel, veel te veel, aan de socialisten had toegegeven, scheen ze niet meer te kunnen keeren. De fabrieken waren ingenomen door de werklieden die vruchteloos iets tracht ten voort te brengen zonder kapitaal en zonder technische 'eiding.Staking volgde op staking, het communisme scheen overal te zegevieren, zoodat de toestand onhoudbaar scheen en de uitroeping der Italiaansche sovjets een kwestie van dagen scheen. In de buitenlandsche bladen kon men even eens lezen van de op handen zijnde revolutie in Italië. Maar gelijk het dikwijls gaat, waar altijd en overal over gesproken wordt, wat elk oogen- blik verwacht wordt, komt nooit en gebeurt niet, misschien ook wel omdat men er altijd over spreekt. Een dergelijke toestand als in die jaren van het overheerschende socia lisme beleven we tegenwoordig, maar nu gaat het niet over een revolutie door het socialisme gewild of gezocht, maar juist door de partij of het leger, gelijk men de fascisten wil noemen, waardoor het socialisme en communis me voorgoed in Italië zijn overwonnen. De fascistenbenden laten geen stad, streek of dorp meer in rust. Overal waar politieke tegenstanders aan 't bewind zijn, worden burgemeester en femeenteraad afgezet en een schrik- ewinti aangericht onder de bevolking, die dan heet bevrijd te zijn van de so cialistische dwingelandij of van de heerschappij der katholieke Volks partij Nog onlangs organiseerden de fascisten gewapende ondernemingen tegen de nieuw geannexeerde plaatsen van Bozen en Trento, ondernemingen die misschien voorgoed in het buiten land de oogen gevestigd hebben op het Italiaansche fascisme. Gelijk men weet is het fascisme ge sticht om aan de dwingelandij der socialisten en communisten in de nijverheid en landbouw een einde tes maken. Voorzeker heeft Italië de red ding te danken aan het optreden der fascisten, die de socialistische macht er voorgoed onder gekregen heeft. De verschillende scheuringen die zich in de laatste jaren hebben voorgedaan tusschen de socialisten, en de ééne sterke partij verdeelden in communis ten, maximalisten, unitariërs en wie weet hoeveel andere fracties, deden het overige. Men kan zeggen dat het socialisme in Italië in liquidatie is getreden. Maar een nieuw gevaar bedreigt den Italiaanschen staat door het feit van het fascisme, hetwelk grooter gevaar oplevert dan het socialisme en voor eigen rekening de fascistische revolutie met inkrimping der demo cratie wil ondernemen. De liberale staat, zegt Benito Mussolini, hoofd leider en aanvoerder der fascisten, moet plaats maken voor den fascisti- schen. Deze hoofdleider der fascisten feeft ook aan hoe dit zal gebeuren, n November moeten de kamers ont bonden worden, en in December de nieuwe verkiezingen gehouden wor den,niet ónder de bestaande evenredige vertegenwoordiging, maar met een nieuw kiesstelsel. Met welke vrijheid deze verkiezingen zullen plaats hebben zegt Mussolini niet, maar die een wei nig den tegenwoordigen toestand van Italië kennen, weten dat de fascisten de kiezers die verdacht worden niet van hunne partij te zijn, met alle middelen zulien verhinderen naar de stembus te gaan. De meerderheid zou aldus aan de fascisten komen, en de regeering door hen in handen geno men, zou nog met den koning en de instelling van de monarchie rekening houden, zoover als de vorst zich niet tegen het fascisme zou keeren. Anders zal hij de gevolgen van een fascisti sche strafexpeditie ondervinden en uit het koninklijk paleis gebannen worden, niet meer of minder dan een socialistisch burgemeester of gemeen teraadslid. Dit alles, men ziet hetge- makkelijk, is hoogst gevaarlijk voor den binnenlandschen toestand in Ita lië en ook voor de naburige staten. Deze revolutie der fascisten zal voor afgegaan worden door een tocht naar Rome van het fascistische leger, waar van die naar Napels, die dezer dagen ondernomen wordt met een leger korps van veertigduizend fascisten, de algemeene repetitie moet zijn. Dit alles zou binnen en buiten Ita lië niet ernstig opgenomen worden indien men te doen had met een sterke regeering Maar nu is deze onmachtig geworden door steeds aan de fascisten de vrije hand te laten. Het gaat zoover dat leden zelfs van de regeering aan gerand worden en zij niet meer kan verhinderen dat de fascisten aan som mige ministers verbieden zich op een of andere plaats te vertoonen. En dit alles wordt ondernomen in naam van de goede orde en het vaderland 1 Juist om deze voorgegevene redenen van hunne beweging hebben de fas cisten zoo buitengewoon veel aan hangers gekregen in den betrekkelijk korten tijd van hun bestaan. De' fascisten zijn een leger geworden het welk zich met het leger van den Ita liaanschen staat op" vredesvoet kan meten. Het fascistisch leger is geheel op militairen voet geschoold. Het heeft een generaal-commando, meer dere distrikts-commando's legioe nen, cohorten, centuria's en eskaders, precies gelijk de oude Romeinen hun troepen hadden ingedeeld. Het gene ra al-commando bestaat uit een tri umviraat, waarvan een generaal van het Italiaansche leger. De uniform der fascisten is zoo eenvoudig moge lijk De gewone soldaten dragen op 't hoofd een Turksche muts, fez genaamd, maar in 't zwart, met op de schouders en rug afhangende kwast; een zwart overhemd, bij velen ver sierd op de borst met een doodshoofd, grijze soldatenbroek met zwarte been banden In den broekriem worden meestal revolver en dolk gedragen, De gegradueerden hebben onderschei- dingsteekens in zilver of goud, en een of meer sterren met vijf punten. Het gewone wapen van den fascist is een dikke stok, maar ze kunnen ook best met revolver of dolk omgaan. Het leger bestaat meestal uit jongelieden die den leeftijd voor den militaiten dienstplicht nog niet bereikt hebben, en niet zelden ziet men in de fascisti sche troepen jongens van dert en tot zestien jaar Onbegrijpelijk is het dat de verschillende regeeringen die zich van af den wapenstilstand en den vre de in Italië hebben opgevolgd, het vormen van zulk een leger buiten het leger van den staat hebben kunnen toelaten. Beter begrijpt men dat het eenmaal gevormde leger blijft bestaan. De zwakheid der regeering, de zucht om groote moeilijkheden te vermij den, zijn oorzaken dat er niet inge grepen wordt en afdoende maatrege len genomen worden tegen een onre gelmatig goed uitgerust leger. Binnen eenige dagen zal ook te Napels de fascistische ruiterij voor 't eerst defi- leeren, en zoo ontbreekt niets meer dan machinegeweren en artillerie. De laatste wapenfeiten der fascisten te Bozen en te Trento schijnen ook in Italië aan velen de oogen geopend te hebben voor het komend gevaar. In 't buitenland lazen we al van Oos tenrijk dat zich in het stukje over gehouden Tirol door de fascisten bedreigd ziet. in Zwitserland kon een lid van den Bondsraad een verster king van het leger verdedigen door te wijzen op het onregelmatig en on verantwoordelijk leger der fascisten, die wel eens een onderneming konden wagen tegen het kanton Ticino, nu Trento en Trieste geen voedsel meer geven aan het Italiaansche irreden- tisme. In de Kamergangen van Monteci- torio, het Italiaansche Parlement, maakt men zich in de laatste dagen erg bekommerd over het fascisme. Volgens sommigen zou het beste mid del zijn om de fascisten in toom te houden, hun eenige ministerieele por tefeuilles af te staan en zoodoende, als het nog tijd is, de beweging te ka- naliseeren in 'de bedding van de grond wet en de Italiaansche bestaande wet geving. Het is echter een vraag of de fascisten, die slechts een twintigtal zetels in de Kamer innemen, dit zullen willen en of ze geneigd zijn met libe ralen, met volkspartij'ers' of socialis ten van rechts samen te werken. Dan nog doet zich de vraag voor wie van voorgenoemde partijen zitting wil nemen in een kabinet waar de fascisten wel zouden optreden met brutale en gewelddadige manieren gelijk ze in het land doen. De naaste toekomst zal wel veran dering brengen in den toestand die op den duur onhoudbaar lijkt. CIVISROMANUS. STADSNIEUWS. A8 MM 21 OCTOBER Aanrijding. Rechtskundig Bureau. Lloyd George, de algetreden Engelsche premier Van onze Rechtbank. Tentoonstelling bij Smit. Onbestelbare stukken. Personalia. De D. H. V. B. Muziekavond. Lieidadigheidspredikatie. Tentoonstelling van schilderijen en aquarellen. De bollenhandel. De bananenschil. LANGS DEN WEG. Het Scheidsgerecht- J. J. WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht. Opgedragen. De aBbnnemenüsprijs te- draagt voor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 3.25 Per Week 0.25 Franco per post p. kwart, bij vooruitbet. f 3.5114 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem, Telefoonnummers: 1426, 2741 -n 1748 Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSBHE COURANT Adverïentiën 35 cents per regel - Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling: 60 cent per regel. Vraag- en Aanbod- advertentiën 14 regels 60 cents per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. Sociëtrfit StTtavo" Gewone zit tl gen. Stadsschouwburg Abonnementsconcert Harold Bauer 8 uur. Bisschoppelijk Museum Jansstraat Ds gelijks uitgenomen Zaterdag- Zon- en feestdagen toegankelijk. H. K. Leeszaal en uitteenbibllotheek Jansstraal 49. Eiken dag geopend ran 1012J4. van 2 -5 en van 7 10 u. behalve des Maandagsochtend-s en op Zon- en Feestdagen. Uitleen van boeken van half 39 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaro- bijnenstrant 15 Alle werkdagen voorm. van 912 uur, nam. van 25 uur. Zaterdags alleen van 912 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des voorm. van 1012 en des nam. van 3 tot 4 en van 8 tot 9 uur. Oud-Holland Verwulft Matinee en avondconcert. Trianon-tearoomConcert van 46 en van 811 uur. cuxor-tearoom. Groote Houtstraat 139 Middag- en avondconcert. Hedenmorgen half 8 kwam in de bocht StationspleinKruisweg een vrachtauto, komende van Katwijk en met bestemming IJmuiden, in botsing met een tramwagen j der N. Z. H. T. M. De auto werd aan het voorste gedeelte ernstig beschadigd, van de tram werd alleen het stootijzer inge- deukt. E enpersoon, die naast den chauf- i feur van d^ vrachtauto zat, kreeg een I bloedende wonde aan het gelaat en werd 1 in den politiepost op het Stationsplein j verbonden. De heer J. van den Wateren Mzn. heeft te Haarlem, zoo meldt men ons, een Rechtskundig- Incasso- en Informatiebu reau opgericht met bijkantoren te Hillegom en te Zaandam. De heer v. d. Wateren heeft een 37-jarige practische ervaring en was achtereenvolgens werkzaam ter Griffie van de Rechtbank te Haarlem van 1885 1898, bij advocaat Mr. A. Kist van 1898 1903, bij avdocaat mr. F. A. Bijvoet van 1903, waar hij gedurende 1% jaar van mr. Bijvoets leven en ziekte geheel diens kan toor en zeer drukke practijk op eigen in- zicht leidde en verzorgde. Van 19081922 \üoydGeor/?ef&>.ir/A was hij de rechterhand van zijn opvolgen den patroon mr. dr. W.P. Vis. die de prac tijk van mr. Bijvoet overnemende, deze tot ongekenden bloei wist te brengen. Twistende vrouwen. Er bestond al geruimen tijd wrijving tus schen mejuffrouw D. en hare buurvrouw mej. de K. In Augustus j.l. toen mej .D. hare buur vrouw in de Gortsteeg ontmoette, kwam het tot een uitbarsting en werden door haar beleedigende woorden geuit. Hier over had zij zich heden voor den politie rechter te verantwoorden. Bekt. ontkent. Het O. M. acht het ten laste gelegde be wezen en eischt 15 boeten ol 15 dagen hechtenis. Uit de vragen van den politierechter blijkt, dat de man van bekl. zonder werk is en ondersteuning geniet van J 7,50 per week. Het vonnis luidt 6 of 6 dagen. Bekl. zegt, dat „daar nog wel over heen te komen is", wat wel eenigszins bevreem dend klinkt, in verband met de bescheiden inkomsten. Ook te IJmuiden schijnt het niet zoo vre delievend onder de dames toe te gaan. Mejuffrouw A. K. heeft in September j.l. beleedigende woorden geuit tegen mejuf frouw v. d. P. Bekl. ontkent do woorden gebruikt te hebben, in de dagvaarding vermeld. Uit de verdere behandeling van de zaak blijkt, dat bekl. zich gekrenkt voelt in haar rechten van wettige echtgenoote. Een lijvig document wordt gedeponeerd, waarin de ioedracht der zaak uitvoerig wordt uit eengezet. Het O.M. het ten laste gelegde bewezen achtende, eischt 10 of 10 dagen hech tenis. Uitspraak conform don eisch. Mishandeling. De 19-jarige T. V., wonende te IJmui den, was op 16 September j-k 'e Velser- oord en heeft op dien dag L- B. eene ver wonding toegebracht in het linkerheen met een mes. De getroffene, die aanwezig was, beweegt zich moeilijk voort, steunende op een stok. De jongeling is 24 jaar oud! Het O.M. eischt een zeer milde straf voor deze ernstige mishandeling: 14 dagen ge vangenisstraf. Het vonnis luidt: 1 week gevangenisstraf. Uitspraken van 19 October 1922. A. B. K., te Haarlem, thans geil. H. v. Bew. Haarlem, overtreding art. 248bis W. v. S., 8 maanden gev.straf met aftrek preventieve hechtenis. S. W., metselaar, te Schoten, thans ged. H. v. Bew. Haarlem, diefstal, 9 maanden gev.straf met aftrek prev. hechtenis. V. G., werkman, te Haarlem, ged. H. v. Bew. Haai-lem', diefstal, 6 maan den gev.slraf met aftrek prev. hecht. E. M. L., hvr. C. v. V., te Haarlem, diefstal. 2 maanden gev.straf. J. M. J.. Ie Velseroord, bij verstek, opzettelijk en wederrechtelijk eemg goed, dat geheel aan een ander toe behoort, vernielen, geldboete van f 10 subs. 2 weken tuchtschool. H. H., directeur der N.V. Automo biel- en Taxi-Mij., Ie Amsterdam, bij verstek, appèl overtreding Arbeidswet, vonnis kantonrechter Haarlem be vestigd. T. W., timmerman, te Haarlem, ged. overtreding art. 247 W. v. S., 7 weken, gev.straf met aftrek prev. hecht. J. G., hoofdonderwijzer, te Velsen, ged., overtreding art. 217 W. v. S., 6 maanden gev.straf met aftrek prev. hechtenis. S. B., veedrijver, Ie Zaandam, ged., overtreding art. 247 W. v. S., 5 weken gev.slraf niel aftrek prev. hecht. C. J. C. L., timmerman, te Zaandam, ged., diefstal. 3 maanden gev.straf met aftrek prev. hechtenis. H. G., tapper, te Noordwijkerhout, vrijgesproken. Mishandeling door een poHtie-agent. Gisteren had zich voor do rechtbank te verantwoorden T. v. d. G., 34 jaar, pollitio-agent te IJmuiden, ter zake van mishandeling van G. T. op 22 Mei j-1. te IJmuiden. G. T., die op dien dag dronken was, werd door v. d. T. aange maand naar huis te gaan, waarop T. den agent beleedigende woorden toevoegde. De agent heeft T. daarop bij den arm ge nomen, om hem mee te nemen naar het politie-bureau. T. toonde zich onwil lig hom te volgen, zoodat v. d. G. van wen in den arm en eene bloedende ver zijn sabel gebruik maakte en T. hou- verwonding op het hoofd toebracht. Als eerste getuige wordt gehoord Dr. E., die verklaart, dat de verwondingen ernstig waren en dat T. wel gedronken had, maar toen hij bij hem was, niet dronken was. Na Dr. E. worden nog verschillende getuigen gehoord, benevens enkele ge tuigen a décharge. Het O. M„ het woord nemende, zegt dat het geen aangename taak is in deze zaak recht te spreken, wijl het hier eene aanklacht betreft tegenover een politie agent. Van de zijde van het O. M. wordt steeds dit corps hooggehouden. Betrof het hier een grensgeval, dan nog was de zaak voor spv. niet zoo moeilijk. G. T. de getroffene is niet ter recht bank aanwezig, hij vertoeft in het bui tenland. Het O. M. verheugt zich daar over, het onderzoek kan daardoor alleen aan objectiviteit winnen. Uit het getuigenverhoor is overtuigend gebleken, dat bekl. te ver is gegaan. Nadat T. met den sabel is bewerkt en v. d. G. een bloedende wonde ziet, loopt hij naar het politiebureau om assistentie te halen,. Het is of bekl. is geschrokken van zijn eigen daad. In elk geval mag worden aangenomen, dat v. d. T. op dat oogenblik zijn hoofd kwijt was. Eisch 2 maanden gevangenisstraf. Mr. de Vrieze, die als verdediger voor bekl. optreedt, schetst in den breede de buitengewone verantwoordelijkheid van de.rechtbank, die, hoe hoog zij haar taak opneemt en hoe overtuigend de aan klacht ook mag bewezen zijn, toch fa len kan. Voor bekl. beslist het vonnis van de rechtbank over zijn carrière. Het baantje van politie-agent wordt iets beter betaald dan een werkman. Het is zoo gemakkelijk waar te nemen, men be hoeft er niet veel voor te kennen, aldus wordt zoo lichtvaardig door de buiten staanders geredeneerd. Maar als de agent werkelijk zijn ambt moet laten gelden, dan wordt heel veel van hem gevergd. Bekl. is 5 jaar bij hot corps en in die periode is hij tot tevredenheid van zijn chefs werkzaam geweest. Pleiter vraagt ontslag van rechtsver volging voor bekl., subsidiair het op leggen eener mildere straf. Men schrijft ons: Iedereen, die Nederland's koloniën kent, vooral het rijkst en schoonste der eilanden liet eiland Java moet het gevoel begrijpen dat de kun stenaar ondergaat, als hij Java bereist. De schilderijen, thans te zien bij de firma Smit, Gróote Houtstraat, geven hiervan een kleine getuigenis. lo. „Landschap", een gezicht op Prigne, geeft 'n kleinen indruk weer van wat in werkelijkheid niet te be schrijven valt. De schilderes, be- heerscht door de vereering van wat zij zag, gaf spontaan haar indruk weer. Zonder overdenking zonder voorstudie, geboeid door de grootsrhe natuur, kreeg haar doek echtheid. De goddelijke Almacht omga fhaar en het vergezicht, dat horizont heet, was voor haar de afstraling van het on eindige Verre, de bezieling en het verlangen naar heigeen komen moet! 2o. „Als de Gaudasoelie bloeit." Dit werk is vol innig gevoel. De witte bloem, bijna zonder vorm, zich boven verheffende uit een bladeren- koker, bloeit eens in het jaar. De zoele, bedwelmende geur, die zich tot ver in den omtrek verspreidt, boezemt den Javaan angst in. Vol eerbied voor de grootsche en onbe grijpelijke dingen, denkt hij zich dit een lecken, dat uitverkorene afgestor venen zijn opgestaan, om door weder geboorte in vrome en schoone zie len, op aarde wijsheid en goedheid te verkondigen. 3o. „Wijding" heet het schilderij. Hierin komt de schilderes nader tot liet alledaagsehe leven. De ivoorkokos- noot, gebruikelijk bij de feestviering voor jonggehuwden die hun eersteling wachten, wordt 'bij zoo'n gelegenheid na de zegening des priesters, door den echtgenoot doorstoken met een hei ligen kris. Deze daad is van belang voor de jonggehuwden, daar zij hier in den bode zien of 't te verwachten kindje een jongen of wel 'n meisje zal zijn. Bij den Javaan is huwelijks gebruik dat de jonge vrouw vóór dat zij haar huisje betreedt zich voor de huisdeur op den grond werpt. Haar echtgenoot komt dan, zet zijn voet op haar hoofd en geeft hiermee te kennen dat hij de heerscher is: zij, als vrouw, erkent dit teeken als eene belofte hem te dienen en trouw te blijven. De schilderes kan niet nalaten even humoristisch op haar doek aan te merken, n.l. dat waar de liefde (in tense roode kleur) het mannenhart beheerscht, de pantoffels toch ook een groot woord meespreken. 4e. Bespiegelingen van den Javaan". Dom en klein gehouden en niet geacht, was voor Java's inboorlingen Ide Europeaan een hooger wezen. De oorlog deed hem andere dingen zien. Waar eertijds moordlust en bedrog, dooi- hen gepleegd, met schande en dood werden gestraft, wordt zooiets thans dageiijks door den Westerling bedreven. Het vertrouwen in het gou vernement is weggegleden. Onttroonde vorsten en regeerende vrouwen verdrijven liefde en wijsheid. De Javaan lacht stil voor zich heen en denkt: „Alles en overal leugen, God is trouw gebleven en laat de bloemen voor ons bloeien." M. A. Onbekende binnenlandsche brieven. Mej. Aaltsz, Haarlem; Adv. Bur. D. Y. Alta V. Z. 10720, Amterdam; J. Angelandt Haarlem; Mej. E. A. M. Boskose, Dok- kum; J. W. de Bruijn, Willemtad; Burge meester, Helder; fa. Duivis, Zaandam; Mevr. v. Gelderen, Haarlem; Vrouwe de Jonge v. Ellemeet, Vorden; Koster, Am sterdam; J. Krel, Bussum; fam. Meijer, Haarlem; N. RB. Cournt, Rotterdam; Mej. Toro Obescli, Zandvoorl; v. Schaik, Rot terdam; Kapitein Schlicht, Zaandam; Spindler, Haarlem; F. Stam, Haag; C. Uilhorst, Baam; Mej. J. Veeninga, Lei den; C. Verwey, Mijdrecht; Mevr. De Vries, Amsterdam; W. J. K., Nijmegen. Binnenlandsche briefkaarten. C. Bart els, Amsterdam; A. Branden burg, Amsterdam; Mej. Jo. v. Breemen, Haarlem; G. Hoogeveen, Botterdam; Mr. D. S. Jeserum, Amsterdam; R. Kooimans, Haarlem; Mevr. M. A. v. Marke, Amster dam; Pieterse, Amsterdam; Allie Stuit, Rotterdam; W. Veldkamp, Amsterdam; Willem en Marietje, Rotterdam; 2 brief kaarten zonder adres. Buitenlandsche brieven. Karla Ammerall, Oranz; Gustav Bick, Remscheid; Mrs. Chambers, Wimbledon; Albert Hess, Osterfeld i.W. Hofmann, Viemheim. Erau L. Levenkamp, Mtin- chen. G. ver Loren v. Themaat, Salzburg. Mej. M. Möricke, München. C. P. J, Peters, Diisseldorf. Putters, Londen. Er. Schulte, Essen. Mr. E. C. Stuith, Ber lin. 0. Teves-Kolff, Lugano. Madame Va lentine, Lo Ha,vre. Wed. P. Weiler, Pützbora. Buitenlandsche Briefkaarten. J. J. L. v. d. Brugghen, Bozen, P, Dajne3, Berlin. E. Kok, Paris, A. La gendijk, Eusland, 2 st. Mej. W. de Lange, Weenen. Mej. P. de Lange, Weenen. Mme. André de la Porte, Paris. Fr. Schaefer, Diisseldorf. A. S. Smalt, Keulen. Südd Eisen. Metallwarenfabrik Steinbach. Stukken met port belast. Gem. Electr. bedrijf, Haarlem. J. H. Haantjes, 4-'dam. Haarl. Dagblad, 9020, 9162, 9215, 9595, Haarlem. N. H. Crt., 4588, Haarlem. Harmsen, HaarlemKath. Illustratie, Haarlem. N. J. v. Poelgeest. Haarlem. Bicardo's Adv.-bureau, A'dam. Stads Editie, Haarlem. Technisch bureau Werlinghof, Alkmaar. Adv. bureau Zee vaart, A'dam. NOTA. Aanbevolen wordt om het adres van den afzender op de stukken te vermelden, opdat deze bij onbestelbaar heid kunnen worden teruggegeven. Voorts is het gewensebt alle per post te ver zenden stukken steeds van een volledig adres straatnaam en huisnummer te voormen. Te 's-Giravenhage is geslaagd voor het examen Wiskunde L.O., (art. 86) de heer S. Gonggrijp, alhier. Te Amsterdam is geslaagd voor het examen apotheker-assistent de heer H. Kooy, alhier. Voor het examen Vrije- en Orde- oefeningen zijn te Amsterdam geslaagd de heeren K. Vogelzang, J. J. Walter, H. Warners en J. ten Wolde, allen alhier. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Geestelijk Adviseur van liet district Haarlem van den D. H. V. B. den Weleerw. heer J. Groot, kapelaan aan de parochiekerk van den II. Joannes den Dooper, alhier. Door Haarlem's Muzikale „Vrienden kring" wordt Woensdag a.s. in de kleine gemeentelijke concertzaal een muziek avond gegeven met welwillende medewer king van dc heeren L. van Breugel, ba riton, J. G. v. Bommel, viool, en B. Engelenberg, begeleiding. Zondag a.s. zal in de kerk van de H.H. Elisabeth en Barbara onder de H. H. Mis sen van 9 uur en half elf een liefdadig heids-predikatie gehouden worden door den Weleerw. pater A. II. J. Frankenmo- ten, waarna collecte ten behoeve der tal rijke bezochte gezinnen der St.Elisabeth's- Vereeniging. Het vele goede werk dezer vereeniging achten we te bekend, om deze collecte nog eens extra aan te bevelen. De parochianen van de H. H. Elisabeth en Barbara zullen haar voorzeker wel goed gedenken. In den kunsthandel F. H. Smit, Groote Houtstraat 69, wordt een tentoonstelling gehouden van schilderijen en aquarellen. De Engelsche vakbladen drukken hun verwondering er over uit, dat er in Hol land geen bollen meer te koop zijn. Het Engelsche publiek behoeft zich niet bezorgd te maken geen bollen te kunnen koopen, want de Engelsche zaadhandela ren hadden al flinke orders geplaatst, zoo dat in Engeland voldoende bollen in voor raad zijn weet 't „kweekersblad" te vertel- len. Op de aucties wordt beduidend minder aangevoerd dan in voorgaande jaren. Aan .de wegwerpers van bananenschil len op straat kunnen wij mededeelen, dat gisteravond om 6 uur een oude juffrouw in de Groote Houtstraat op het trottoir, bij bet Proveniersbuis, op zoo'n weggeworpen schil uitgleed en viel. Zij bezeerde zich daarbij zoo, dat de tra nen het mensch over de wangen rol den. Door een paar voorbijgangers werd zij ondersteund en een winkel binnen gebracht, waar verder voor haar werd gezorgd. Wanneer zal men toch eens leeren die schillen niet achteloos op straat te werpen. Knalpotten. In den gemeenteraad van Bloemen- daal is gisteren een bepaling in de Politie verordening opgenomen, volgens welke het in den vervolge op boete of hechte- nis-straf verboden is, de afgewerkte gassen van een motorrijtuig, waarmede over een weg wordt gereden, of waar mede op een weg wordt stil gestaan, anders af te voeren dan door een kennelijk goed werkenden geluiddemper. Een voudiger gezegd, de motorrijders mogen hun knalpotten niet meer laten werken. Een flinke maatregelWant wat ellendige dingen zijn toch die knalpotten. Zooveel motorrijders schijnen er pret in te hebben, die dingen iteo hard mogelijk te laten knallen en liefst zoo lang moge lijk, maar voor hen, in wier buurt het gebeurt, is het lang geen pleziertje. Het is gewoonweg een plaag. In Bloemendaal's raad werd gisteren gesproken over het behoud van de rust in de gemeente. En een der leden merkte ironisch op, dat je die knalpotten wel op 3 a 4 K-M. afstand hoorde. Dat bevorderde niet de rust en landelijkheid. Haarlem kan geen aanspraak maken op deze twee factoren. Daar is het stad voor. Alleen des Zon dags biedt bijna de geheele stad een beeld van rustige vrede. Maar onze stadsdrukte behoeft niet vermengd te worden met akelige, oorverscheurende geluiden, waar toe toch zeker de knalpotten gerekend mogen worden. In de omgeving van zoo'n werkenden knalpot is het werkelijk niet uit te houden. En waar we in Haar lem ook nog al eens last hebben van die „knalpotten-manie," zou het misschien wel aanbeveling verdienen, indien ook hier een bepaling in den geest van die van Bloemendaal tegen de knalpotten- werkers in het leven werd geroepen. En hoe eer, hoe liever V- 1AL t. We hebben dus nu de beslissing van de eerste zitting van het Scheidsgerecht voor de gemeente-werklieden van Haarlem. Wel bestaat dat scheidsgerecht reeds eenige jaren, doch nog nimmer is er door een gemeente-werkman gebruik van ge maakt Thans is dat gebeurd door een werk man van de gemeente-reiniging, die gestraft was wegens dienstweigering. Men kent het geval. De voerman H. heeft geweigerd te voldoen aan een hem door zijn chef gegeven bevel om zijn ge reedschappen, na afloop van den dienst, te bergen in het daarvoor bestemde kastje. Hij werd daarvoor gestraft door zijn chef met een week schorsing en, in beroep ge komen van deze straf bij B. en W„ ver zwaarden deze de straf tot 4 weken schor sing. Het Scheidsgerecht veranderde de straf in: inhouding van alle vrije dagen in het jaar 1923. Het Scheidsgerecht was van meening, dat H. zich had schuldig gemaakt aan een feit, dat ernstige bestraffing wettigt en zelfs een wegzenden uit den dienst zou rechtvaardigen, maar nam verzachtende omstandigheden aan en legde een, naar onze meening, mildere straf op. Men kan deze uitspraak en in verband daarmede de werking van het scheidsge recht van verschillende zijden beschouwen. De directeur van de Gemeente-reiniging, Burgemeester en Wethouders en ook het Scheidsgerecht achtten het gepleegde feit zeer ernstig, maar verschilden van mee ning, wat de strafmaat betreft We zijn niet tegenwoordig geweest bij de besprekingen, maar we meenen niet ver van de waarheid af te zijn, wanneer we zeggen, dat bij de beslissing van B. en W. vooral gegolden heeft de beteekenis van het delict en het Scheidsgerecht daarnaast ook in volle zwaarte heeft laten wegen de gevolgen van de op te leggen straf voor den werkman, vooral voor diens gezin. In den regel komen dergelijke overwe gingen op den voorgrond wanneer tus schen een gepleegde overtreding en de oplegging van de straf eenigen tijd ver loopt en waar dit gewoonlijk met de uit spraak van een Scheidsgerecht het geval is. behoeft de op deze gronden opgelegde mildere straf niet al te zeer te verwonde ren. En waar het niet in de eerste plaats om de straf moet te doen zijn, maar meer om het effect, kan, dunkt ons, ook met deze straf wel iedereen tevreden zijn, want het zou ons zeer verwonderen, in dien in dit geval en na alles wat daar over is te doen geweest de bestraffing met het inhouden der vrije dagen niet evenveel indruk zal maken en hetzelfde effect zal sorteeren als de bestraffing met vier weken schorsing. Maar er zit tocli nog iets meer vast aan de zaak. Hier hebben wc het geval dat het Scheidsgerecht een door B. en W. opge legde straf vermindert, niet omdat het van meening is dat het gepleegd delict door B. en W. den delinquent te zwaar is aangerekend, maar op andere bijkom stige gronden. Hier schuilt toch een gevaar en wij wij zen er op zonder daarmede de uitspraak van het Scheidsgerecht in het minst te critiseeren het gevaar n.l. dat de juistheid eener beslissing van een zoo hoogstaand college als dat van B. en W coram populo, publiek, in twijfel wordt getrokken. In 't algemeen moet dit worden verme den. Waar het Scheidsgerecht de overtreding blijkbaar even zwaar aansloeg als het college van B. en W. moest consequent verwacht worden dat bet de door dit col lege opgelegde straf zon sanctioneeren. Ook om het prestige van B. en W. En slechts zeer gewichtige redenen wettigen een afwijkende uitspraak. Het Scheidsgerecht heeft deze gewich tige redenen blijkbaar aanwezig geacht. Fiat! Voor den werkman en vooral voor diens gezin verheugt ons dat. We hebben slechts in t algemeen deze zijde van het vraagstuk willen belichten. Vooral moge geen regel worden dat het Scheidsgerecht een door B. en W. op gelegde straf vermindert. Barometerstand 765. Achteruit. OPGAVE VAN: Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteo rologisch Instituut te De Bildt. Near wnarn-mingen verricht in den morgen van 20 Octobeir. Hoogste barometerstand 778.0 m.M. te Seydisfjord. Laagste barometerstand 748.1' m.M. te Haparanda. Verwachting van den avond van 20 tot den avond van 21 October. Zwake tot matige Noordoostelijke tot Oostelijke wgnd, half tot zwaarbewolkt, wellicht eenige regen, zelfde temperatuur. Door B. en W. van Zandvoort is aan de firma A. v. Hoften, Paul Krugerkade Haarlem opgedragen het bouwen van 6 woning enaan de Marisstraat met bijge bouwen en 4 woningen aan den Parallel weg met bijgebouwen, resp. voor f 26779 en 15698

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1