LEOIA'S ERFENIS ÜTt omtrek. TOÖNIEL. „Hamlet". Als ie maar 'n verleden hebt. Statuten. Gevonden voorwerpen. „Herwonnen Levenskracht". De uitspraak van het Scheidsgerecht. Het Amerikaansche gevaar voor de Bloembollenstreek. Overplaatsing zaak. Verkoopingen. GeU no. '29', H. Snsj'on'&S 130CKK Waarschuwing. R.K. Bond v. Onderoffic. St. Martinus LAATSTE NIEUWS. Een schot in den rug. De Directeur van de Centrale Crediet- en Landbouwbank ge arresteerd; BLOEMENDAAL. HEEMSKERK. LANDBOUW EN VISSCHERIJ. Hoe zal een goede melkgeit er uit zien? KUNST EN KENNIS. Het absolute nulpunt bijna bereikt. RECHTZAKEN. Als men huiseigenaar is IIMNENLAHDSCN NIEUWS. Dure sarongs. Door „De Haghespelers" wordt Maan dag a.s. een herhaling gegeven van de voorstelling van Shakespeare's „Hamlet". Door de directie is tot deze voorstel ling besloten, omdat de beide vorige malen de toeloop zoo groot was. Zondagavond 22 October geeft de N.V. Het Schouwtooneel, Directie Adr. van der Horst en Jan Musch, op drin gend verzoek nogmaals een opvoe ring van „Als je maar 'n verleden hebt'' (Der keusche Lebemann), in den Haarlemschen Stadsschouwburg. Men kan om dit stuk en spel niet uit gelachen komen en verlangt het steeds weer te zien. Dit zal reeds de 16e op voering te Haarlem zijn en steeds was de Schouwburg uitverkocht of uitstekend bezet. Dat zegt meer dan welke reclame ook. De „Staatscourant" bevat de statuten van de Electrische Spoorweg Mij., alhier. Terug te bekomen bijJ. Pronk, Gen. de Wetstraat 8 rood, abonnement Ni Z. T. M. H. de Vos, Spaarnwouderstraat 74, boeken in schooltasch. Tenbroek, Pa triarchstraat 15, wollen kinderhandschoen. P. A. Sweerts KI. Ho,utstraat 117 rd-, dameshoarloge met armband. Fenger Graaf Willemstraat 3. mondharmonica. J. Berleman, Nassaulaan 34D., grijze hee- renhandschoen. Op 't Einde, Nieuwegracht 58, jonge hond. Eggerding, Halfweg, Houtrakkerweg 16, doublé horlogearm- band. Kennel Fauna, Parklaan 119: hond (zwart met geel) gebracht door Mulder Nieuwe Gracht 3. Kat (grijs met wit) ge bracht door Ducro, Spaarnelaan 13. Kat (idem), gebracht door Meyer, Brouwers- kade 45 rood. H. Harkmans, da Costa- straat 39, oorbel. L. Scheffer, Gen. Cron- jéstraat 117 rd. pet. H. v. Hooidonk, War moesstraat 14, grijs taschje. G. v. d. Linde, Omvalspoort 10, rozenkrans. Vermeer, Burgwal 55b., rijwielpomp. Gisteravond had in het Gebouw "Sint Bavo" een bijeenkomst plaats van de Feestcommissie der vereeniging tot be strijding der tubercu'ose „Herwonnen Le venskracht". De voorzitter van 't plaat selijk comité opende deze bijeenkomst met den Chr. groet en heette de aan wezigen hartelijk welkom. Tot voorzitter van de Feestcommissie werd gekozen de heer P. Dekkerhet secretariaat zal ge vestigd zijn bij den heer Kerkvliet, Delftstraat 26rood; tot penningmeester werd gekozen de heer J. Ph. Reinerie. Na verschillende besprekingen werd be sloten op Dinsdag 28 November in het gebouw „Sint Bavo" een propaganda- feestavond te houden, ten bate van het kleedingfonds van „Herwonnen Lerens- kracht." Dat belooft wederom als het vorig jaar, een avond te worden, die een gezellig karakter zal dragen. Om de groote belangstelling die het comité het vorig jaar heeft mogen on dervinden, toen de groote zaal van „St Bavo" overvol was, zullen ook dit jaar toegangskaarten gratis verstrekt worden. Het spreekt van zelf, dat hij, die geen toegangskaart heeft, nifet toegelaten zal worden. Indien deze propaganda-feestavond goed slaagt, heeft het comité van ,,H. L." het voornemen, daarna een tooneelavond te organiseeren. Nadere bizonderheden over den te houden propaganda- feest av ond op 28 November, worden neg bekend gemaakt. Wij deelden gisteren de uitspraak mede van het Scheidsgerecht waarbij de voer man H. der Gemeente-reiniging werd ge straft met inhouding van zijn vrije dagen over het jaar 1923. Burgerlijke stand. Bevallen: 18 Oct., C. J. Dingjande Keijzer, z.; M. J. Com missarisDijkman, z.; M. D. de Vos Vink, d.; A. SarinkWalda, z.; 19 Oct., C. Wissev. d Sterre, d.: M. M. Lesrade v. Koningsbrugge, z.; 20 Oct, B. E. JurrjensMetz, d. Overleden: 19 Oct, C. L. Troll, 50 j., Klein Heiligland; J. W. G. Schaeffer Langenberg, 73 j., Pieter Kiesstraat; 18 Oct., A. de Honv. Eijk, 76 j., Amster- damschevaart; 20 Oct., G. Prins, 68 j., L. Annastraat; E. LampeSwarthof, 64 j. Gasthuisvest. Wij geven hieronder weer de verschil lende overwegingen die het Scheidsge recht tot de beslissing brachten. Kennis genomen hebbende van het ver slag van den wethouder, Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen omtrent het mondeling door hem aan D. W. Hovenier voor noemd afgenomen verhoor; Overwegende, dat het namens den ap pellant gedane beroep op onjuiste toe passing van de artikelen 31 en 32 van het Werkliedenreglement ongegrond is, aangezien gebleken is, dat aan alle voor schriften van de laatste twee leden van artikel 3t, evenals aan die van artikel 32 is voldaan; Overwegende, dat bij de behandelingn voor het scheidsgerecht is komen vast te staan, dat appellant geweigerd heeft te voldoen aan een hem door zijn chefs in het belang van den dienst gegeven be vel, om zijn gereedschappen, na afloop van den dienst, te bergen in het daarvoor bestemde kastje, en dat hij zich tot recht vaardiging van zijne weigering beroept op artikel 2 der speciale voorschriften voor den dienst der Gemeente-Reiniging. Overwegende, dat dit berooep echter niet opgaat, aangezien appellant niet aan nemelijk heeft kunnen maken, dat door het uitvoeren van dat bevel gevaar voor leven of goed zou ontstaan; Overwegende, dat appellant zich mits dien schuldig heeft gemaakt aan dienst weigering, welk feit ook naar het oor deel van het scheidsgerecht in het alge meen eene ernstige bestraffing wettigt en zelfs eene wegzending uit den dienst ten volle zou rechtvaardigen, zulks te meer waar appellant bij herhaling voor de ge volgen van zijn daad gewaarschuwd is en hij heeft nagelaten om, gelijk op zijn weg gelegen zou bebben, zich met zijne bezwaren tot zijne chefs te wenden ten einde zich te vergewissen of deze bereid zouden zijn daaraan tegemoet te komen; Overwegende, dat appellant echter, ge durende den tijd. dat bij in dienst is bij de Gemeente-Reiniging, tot dusverre nim mer is gestraft en zijn dienst over het al gemeen naar behooren heeft vervuld; Overwegende, dat voorts niet is geble ken, dat bij appellant de bedoeling heeft voorgezeten de geregelde uitoefening van den dienst der Gemeente-Reiniging te be moeilijken, terwijl het Scheidsgerecht evenmin den indruk heeft gekregen, dat hij den ernst en de draagwijdte van zijn daad volkomen heeft overzien; Overwegende, dat bovenbedoelde ver- Vrij bewerkt naar den prachtigen roman van de n bekenden Engelschen auteur Gar vice. Circa 370 bladz. druks in handig formaat Prijs f 1.50, franco per post f 1.60. Verkrijgbaar bij den Boekhandel en bij de N.V. DRUKKERII „DE SPAARNESTAD", Nassaulaan 49, HAARLEM. zachtende omstandigheden het Scheidsge recht aanleiding zouden geven, om, in dien het werkliedenreglement de mogelijk heid daartoe openliet, het opleggen van een zware voorwaardelijke straf te over wegen, doch dat het nu die mogelijkheid niet bestaat, op grond van de zoo even genoemde omstandigheid, meent, ondanks den grooten ernst van het feit op zich zelf, voor dit maal te kunnen volstaan met eene minder zware bestraffing, waar door ook niet terstond het gezin van den gestrafte wordt getroffen; Gelet op de artikelen 34 en 35 van het Werkliedenreglement; De „N. Leidscho Crt." verneemt, dat door de Organisaties in de Bloembol lenstreek een telegram werd ontvangen van het Hollandsche Gezantschap te Washington, waarin werd medegedeeld, dat 30 October a.s. weer een Conferen tie in Washington zal worden gehouden. Men schijnt van plan te zijn thans 'n definitieve beslissing in deze zaak uit te lokken. Ook buitenlandsche vertegen woordigers kunnen op deze conferentie worden gehoord. De Commissie uit het vak, die sedert verleden jaar deze zaken behandeld heeft, kwam Dinsdag in spoedvergadering bij een. Algemeen was men van meening dat het ook nu weer noodzakelijk was om evenals in Med een paar Hollandsche af gevaardigden de conferentie bij te doen wonen. In verband met de minder prettige ervaringen, dit voorjaar opgedaan, besloot men niet te trachten Regeeringssubsidies voor deze zaak te verkrijgen, maar de kosten zelf te dragen. De Heeren Ernst H. Krelage van Haarlem, Voorzitter van de Algemeene Ver. voor Bloembollencultuur, en W. Warnaar te Saseenheim, oud-voorzitter van den Bond van Bloembollenhandela ren, werden verzocht het vak op genoemde conferentie te willen vertegenwoordigen. Beide heeren waren hiertoe bereid en zullen nu 20 October via Havre (Frank rijk) naar Amerika vertrekken. Morgen opent de heer Th. Schoone- beek zijn nieuw ingericht atelier in per ceel Nieuwe Gracht 24. Alles is modern en smaakvol verzorgd. De overplaatsing van uit de Busiken Huetstraat naar het nieuwe perceel is alleszins een verbete- ring. Thans heeft de eigenaar de beschik king over een atelier voor daglicht, en een voor kunstlicht. Een zee van eleo- triach licht (pl.m 5000 kaarsen) maakt het mogelijk, bij korte belichting op namen te doen. Het geëtaleerde werk' zal wel aandacht vragen. Een mooie tuin biedt gelegenheid voor 't fotografeeren van groepen van vereeni- gingen en corporaties. Als iets nieuws op het gebied van fotografie is uitgestald een diapositief van de Groote Markt, Koaldrnk over dracht op glas, een onveranderlijk procédé. Voor expositie van dergelijk werk is één étalage bestemd. Door deze overplaatsing is Haarlem weer een mooi© moderne fotograpbische inrichting rijker geworden. Notitie van de perceelen, die verkocht zijn in 't Notarishuis, Bilderdijkstraat 1 b.d. Zijlweg, te Haarlem, op Don derdag 19 October 1922. Notaris R. C. A. van Cranenburgh. Een heerenhuis met voor- en achtertuin te Haarlem aan den Schotersingel. Gert. no. 103. R. M. L. M, Schreurs qq,, f 13800. Een woonhuis aan de Pieter Kiesstr. Get. no. 29 zwart en Tood. Een woonhuis aan de Pieter Kiesstr. Gei no. 31 zwart en rood. De perceelen 2 en 3 gecombineerd. P. de Ruyg f 16195. Notaris J. Ratelband. Een pakhuis aan de Lange Raamstraat. Get. no. 3. 0. Hoogland f 4000. Notaris P. F. Bordes. Een huis aan de Westergracht. Get. no. 91 zwart en rood. Opgehouden f 6450. Een huis aan de Vaartstraat. Get. no. 12. H. J. Ch. Höck qq. f 3010, Een winkel- en woonhuis en zes bur gerwoonhuizen met erven te Schoten a.d, 2e Hoogerwoerddwarsstraat. Get. no. 5, *7, 9, 11, 13, 15 en 17. Alle per week verhuurd. Een burgerwoonhuis en erf. Get. no. 5. Een burgerwoonhuis. Get. no. 7. Een Burgerwoonhuis. Get. no. 9. Een win kel- en woonhuis en erf. Get. no. 11* De perceelen gecombineerd. Opgehouden f 12700. Een burgerwoonhuis en erf. Get. no. 13. opgehouden f 3050. Een burgerwoonhuis en erf. Get. no. 15. H. J. Edelijn qq. f 3160. Een burgerwoonhuis en erf. Get. no. 17. Opgehouden f 33Ö0. Notaris J. A. Wilkens. Een heerenhuis aan de Wilhelminastraat. Get. no. 24. Opgehouden f 19900. Notaris P. F. de Bordes. Een win kel- en woonhuis en erf aan de Leid- schestraat met zijuitgang hoek Gasthuis laan. Get. no. 119. Opgehouden f 3300. Notarissen A. Bertling en G. Wolzak Hzn. Een heerenhuis aan de Ruycha- verstraat. Get. no. 15, G. Postma f 8000. Notaris P. F. de Bordes. Een hoeren huis aan de Parklaan. Get. no. 23. F. A. Groen f 13850. Een huis aan de Gen. de Wetstraat. Get. no. 32. J. H. Kuyken f 2495, Een huis aan de Schermerstraat. Get no. 29 zwart en rood. Opgehouden f 7475. Een huis aan de Schermerstraat. Get. no. 31 zwart e n rood Opgehouden f 8475. Notarissen A. Bertling en G. Wolzak Hzn. Een huis aan de Kloosterstraat. Get. no. 7 zwart en rood. W. J. Bruyns f 4700. Een heerenhuis met voor- en achter tuin te Heemstede aan het Westerhout- park. Get. no. 7. J. Machielse qqj f 17700. Notaris J. A. Wilkens. Een heerenliuis aan den Zijlweg hoek Duvenvooxdeötraat. Notaris J. Ratelband. Ilen timmer manswerkplaats aan de Ged. Raamgrt. Get. no. 55a. J. H. Boeróe f 7050, Een fabrieksgebouw met pakhuis, loods en erf aan de de Witstraat. Get. no. 7. Ogpehouden f 9950. Men verzoekt ons plaatsing van het vol gende: De N.V. Het Schouwtooneel, Directie Adr. Van der Horst en Jan Musch, geves tigd te Amsterdam, vestigt er de aandacht op, dat deze tooneelonderneming niets te maken heeft met het tooneelgezelschap dat zijn voorstellingen aankondigt onder den misleidenden naam „Het Amsterdam- sche Schouwtooneel." De Directie van de N.V. Het Schouw tooneel heeft zich tot den heer Vincent Berghegge gewend met het verzoek voor zijn tooneel-ondememing een anderen naam te bedenken, die althans niet tot verwarring en misverstand aanleiding geeft Donderdagavond hield de afdeeling Haarlem van bovengenoemden .1, een ledenvergadering. Na opening ..-dijn de nieuwe leden, die van het garnizoen Delft naar Haarlem zijn overgeplaatst, na een hartelijk welkom door den voor zitter geïnstalleerd. Enkele huishoudelijke zaken werden 6poedig afgehandeld, waarna de voor zitter, de heer Broeken, een keurig ver slag uitbracht over de gehouden ver gadering met alle afd. voorzitters en het Hoofdbestuur te Amersfoort Uit het verslag rakende het heden en toekomst der onderofficieren bleek, dat het voor den beroepsmilitair ern stige tijden zijn, waarom arbeid en saam horigheid meer dan ooit geboden is. Waar het hier gaat om de belangen van een groot aantal staatsdienaren, die straks genoodzaakt zullen worden, de uniform uit te trekken is het pijnlijk te ont waren, dat enkele groote bladen en de „Telegraaf" in het bijzonder, leugenach tige, althans absoluut onvolledige be richten de onderofficierspositie betref fende de wereld inzenden, met een ten- denz om de christelijke onderofficieren aan het wankelen te brengen- Door onze R. K. voormannen, worden telkens bedoelde aantijgingen schitterend weerlegd, waarom de R. K. onderoffi cieren niet zullen wankelen, doch pal staan achter het Hoofdbestuur en uit het geloof onzer vaderen de kracht zul len putten om staande te blijven. Moch ten wij verzekerd zijn van den onmis- baren steun der R. K. pers, dan is over ons het pleidoot beslist. Donderdagnacht is te Didam de met selaar 0. van Vuuren, toen hij met een troep jenever smokkelaars door rijksamb tenaren tot stilstaan werd aangeroepen, door een schot in den rug getroffen. De kogel verliet aan den voorkant het lichaam. De getroffene, vader van 6 kinderen is in bedenkelijken toestand naar het ziekenhuis vervoerd. AMERSFOORT, 20 October. Naar wij vernemen, is de geschorste directeur van de N. V. Centrale Crediet- en Landbouw bank te Amersfoort, de heer Nieu wend ijk, door de politie in arrest gesteld en naar Utrecht overgebracht. GEMEENTERAAD, 1 Donderdag vergaderde de Gemeen teraad onder voorzitterschap van den Burgemeester. Aanwezig alle leden. B. en W. stellen den Raad voor, om het adres van den Alg. Bond van Politiepersoneel in Nederland, waar in verzocht wordt de vakschool van den R.K. Politiebond „St. Michael" niet te subsidieeren. voor kennisgeving aan te nemen. Goedgekeurd. Uit een oogpunt van billijkheid ge ven B. en W. den Raad in overweging om de pacht van het strand voor 1923 aan J. Eijkhuis te gunnen voor de som van f 500, doch de beslissing omtrent de pachtsom voor 1924 aan te houden. Goedgekeurd. B. en' W. stellen den Raad voor, aan den gemeentebode, K. J. van Apeldoorn, ad f 10 per jaar een stukje grond groot 10 bij 40 Meter van het voor raadhuisbouw bestemde terrein te verhuren. Goedgekeurd. Het verzoek van de Woningbouw- vereeniging „St. Jozef om het aan haar verleende voorschot, groot f 18.250, met f 750 te verhoogen en mits dien te brengen op f 19.000, wordt toegestaan. De vereeniging „Werkspoor" vroeg vergunning voor het aanvoeren van zand per motor-tractie langs den Ju- lianaweg. De heer LAAN ontwikkelt hier be zwaren tegen. De daar wonende men- schen hebben er veel last van en wordt het zand op de gewone wijze aangevoerd, dan kunnen we daarmee onze werkloozen helpen met tewerk stelling. Spr. zou het zand liever doen aanvoeren met gewone wagens. Na eenige inlichtingen wordt het verzoek onder nadere voorwaarden toegestaan. Ook van het R. K. Lyceum was een dergelijk verzoek ingekomen, dat even eens onder dezelfde voorwaarden werd ingewilligd. Op verzoek van Haarlem wordt een wijziging aangebracht in de overeen komst lusschen Haarlem en Bloemen- daal in zake de uitvoering der Vleesch- keuringswet. Ingekomen was een schrijven van Blauwhoeden veem e. a. omtrent het in- wegen van kolen, geleverd door de firma Krul. Deze meent, dat zij geheel juist gehandeld heeft. De VOORZITTER zegt, dat deze zaak officieel behandeld is en meent, dat de zaak hiermede is afgeloopen, doch de heer DE ROO ie 't hiermede niet eens. Als de Graaf het niet aanhangig gemaakt had, zouden we nooit wat van een tekort gehoord hebben. De VOORZITTER merkt op, dat die vergissing van de Hollandsche Spoor wel een vreemden indruk gemaakt heeft. De heer SCHULZ zegt, dat dit niet de eenigste Vergissing *s van Krul. Hij heeft ook al eens Hollandsche in plaats van Belgische anthraciet gele verd. Dan kan hij ook goedkooper inschrijven. In beginsel heeft hij 5 minder geleverd en daardoor kan hij goedkooper leveren. Spr. heeft den in druk, dat Krul niet vrij uitgaat en zou graag zien, dat het Gemeentebestuur 'n anderen weg insloeg voor het verkrij gen van kolen. De heer LAAN brengt ee<n eeresa- luut aan de Graaf, die de knoeierijen uitgebracht heeft en het spijt spr., dat de Graaf niet meer medewerking is verleend vanwege het dagelijksch be stuur. Spr. hoopt, lat dergelijke zaken in den vervolge vlugger zullen behan deld worden. De VOORZITTER zegt, dat bij B. en W. eenigszins de idéé voorzat in den beginne, dat er broodnijd in het spel was. De heer SCHULZ meent, dat het op treden van de Graaf de gemeente een voordeel heeft gebracht. De heer NOORMAN zet uiteen, dat Krul slechts 42.471 van de 50.000 Kg. geleverd heeft en meent, dat hij het te kort geleverde nog na moet leveren. De VOORZITTER meent dit het iuiste. De heer DE ROO vraagt, welke straf Krul zal opgelegd worden. Wethouder VAN NEDERHASSELT merkt op, dat de eerste te min leve ring van 4400 K.G, niet de Bchuld van Krul, doch van do Holl. Spoor is, het geen in een schrijven erkend is. Dit is geschied na de bekendmaking van de Graaf. De heer HOGENBIRK vindt 't toch wel vreemd, dat die vergissing eerst na 6 7 weken bekend is geworden. Voorts meent spr., dat Krul reeds ge noeg gestraft is door de openbare be kendmaking. We stellen vast, dat Krul in gebreke is gebleven en hij moet 't ontbrekende bijleveren. Die bij levering •is 7614 K.G. Aldus wordt besloten. B. en W. stellen den Raad voor, aan mej. A. S. Prins ontheffing te verleenen van art. 7 der Bouwverordening voor ver bouw van perceel Bloemendaalscheweg no. 175. Goedgekeurd; Aan J. Huyser, voor de vergrooting van diens garage aan den Parkweg. De heer DE ROO merkt op, dat er geen garage is. De heer Huysser moet dus een aanvrage tot den bouw van een garage richten tot den raad. Het verzoek wordt aangehouden; aan het R. K. Kerkbestuur der parochie van de Allerheiligste Drieëenheid te Bloe- mendaal voor aanbouw van een toegangs portaal. Goedgekeurd. aan dr. J. Bierens de Haan voor ver bouw van een tuinmanswoning aan den Conollyweg. Goedgekeurd. aan F. J. en A. Gassee voor den bouw van een winkelhuis met bovenwoning aan den Bloemendaalscheweg nos. 10 en 12. Goedgekeurd. B. en W. deelen den Raad mede, dat zij geen vrijheid vinden, om voor te stellen aan de firma C. A. Ruigrok Zonen dis pensatie van art. 7 der bouwverordening te verleenen ten behoeve van een aanbouw aan zijne fabriek aan dé Leidschevaart, aangezien dé vrije ruimte geen 8 meter be draagt. Enkele leden pleiten voor inwilliging van het verzoek, doch uiteengezet wordt, dat de raad het verzoek niet kan toestaan. Het Verzoek wordt dan aangehouden. Ter voorziening in de vacature, ontstaan door het bedanken van mevrouw G. Lan- gelaan-Stoop als lid der plaatselijke Com missie van Toezicht op het Lager onder wijs, werden aanbevolen: P. Blankevoort Czn., Mr. W. M. J. van Lutterveld. Gekozen wordt de heer Blankevoort B. en W. stelden voor, het schoolge bouw der B' o°m"ndaa' scha S hoolvereen - ging ter be ch'kking die: s hoo'. te steil n Aldus besloten, terwijl een orediet van f 6000 verleend werd voor het maken van eenige verbeteringen. Dan werd het verzoek der schoolver- eeniging „Aerlenhout-Eentve'd," om me dewerking voor sohoolbouw behandeld. De VOORZITTER zegt, dat het voor stel van B. en W. afwijzend was, doch nu is het aantal leerlingen, by de wet geëischt, er. De heer LAAN zou dit toch wel eerst eens nader willen onderzoeken. De heer SCHULZ zegt, dat de school- vereeniging toch wel wat oppervlakkig gehandeld heeft. Spr. zou het verzoek af willen wijzen en dan willen onderzoe ken, of de aanvraag in alle oprichten aam de hij de wet gestelde eisohen vol doet. De heer VAN KESSEL zegt, dat het geen prettigen indruk gemaakt heeft, dat deze kwestie vóór de behandeling in den raad, in de pers verschenen is. Wat de zaak zelf betreft, vraagt spr., of er geen compromis getroffen kan wor den, dat er een school komt voor allo kinderen in Aerdenhout. Het is voor de gemeente een groot nadeel, volgens spr., dat er geen school is. Spr. meent, dat, als er een is, er rich meer perso nen voor vast zullen vestigen. Dat zal ook voordeel bieden voor de gemeente kas- Het voorstel van B. en W., het ver zoek der vereeniging af to wijzen, wordt dan aangenomen met 112 stemmen. Te gen dr. Bomwater en de heer Van Kes- sel. Behandeld werden dan de adviezen der Commissie van Overleg inzake: a. Salarisherziening van den voorman bij de Gemeentereiniging; b. Salarisherziening van den adjunct- teekenaar bij Publieke Werken; c. Salarisherziening van de aanplak kers; d. Toekenning van emolumenten aan den gemeentebode; e. Vergoeding van overuren aan den machinedrijver bij de Waterleiding; f. Vergoeding van kleeding aan de schoolbewaarders g. Vergoeding van extradiensten enz. van de parkwachters; voorgesteld wordt over elk der jaren 1921 en 1922 een gratificatie van f 100 te je ven; h. Toekenning van rij wiel toelagen af deeling Publieke Werken: i. Adres A.C.OP. inzake samenwer- kindertoeelag; -. Adres A. O. O. P. inzake samenwer king met de Vereeniging voor Neder- landsche Gemeenten k. Regeling der woningharen van amb tenaren. Punt a wordt verwezen naar de Com missie van Georganiseerd Overleg; punt o zal bij de gemeentebegrooting behan del worden; punt f wordt afgewezen met 94 s temmen. Voor de heeren dr. Bomwater, Schulz, Van Kessel en De Rgo, Bij punt i verdedigt de heer VAN KESSEL het toekennen van kindertoe slag en noemt dit uit een sociaal oog punt een billijkheid. Spr. zet uiteen dat er vele groote gezinnen zijn, waar zonder toekenning van kindertoeslag de inkomsten onvoldoende zijn. Spr. be veelt den raad aan, het verzoek niet botweg af te wimpelen, doch de zaak eens nader te onderzoeken, om te weten te komen, wat invoering van kindertoe slag der gemeente zal kosten. De heer SCHULZ zet uiteen, waar om de Commissie voor Georganiseerd Overleg voorstelt, afwijzend te beschik ken op het verzoek. De Commissie is o.m. van oordeel, dat beloond moet wor den naar den gepraesteerden arbeid en niet naar de grootte van het gezin. De heer HOGENBIRK zou de al- of niet-invoering van kindertoeslag niet af willen lalen hangen van de vraag, wat dit der gemeente kost, doch alleen van het principe, of men kindertoeslag wenscht of niet. Het voorstel der commissie, „dat het niet wenschelijk is, tot kindertoeslag over te gaan", wordt met 112 stemmen aan genomen. Tegen de heeren Van Kessel en Van Nederhasselt. Na langdurige besprekingen wordt met 192 stemmen punt K. aangenomen. Te gen de heeren Van Kessel en Van Ne derhasselt. De overige voorstellen worden vastge steld overeenkomstig het advies der Com missie van Georganiseerd Overleg. Het voorstel „BIoemendaat-Noord" een tweede hypotheek te verleenen voor 10 te bouwen woningen, wordt aangehouden. B. en W. stelden voor, een Werkloo- zen-Commissie in te stellen en tot leden te benoemen de heeren J. G. van Kessel, W. Noorman en P. Verdegaal Rzn. Aldus besloten. B. en W. stellen een wijziging der Alg. Politie-verordening voor, waarbij het ver boden is, de afgewerkte gassen van een motorrijwiel, waarmede over een weg wordt gereden of waarmede op een weg wordt stilgestaan, anders af te voeren dan door een kennelijk goed werkenden geluiddemper. Overtreding van het bepaalde in dit ar tikel wordt gestraft met boete van ten hoogste 25 of hechtenis van ten hoog ste 6 dagen. De heer BISPINCK verklaart zich te gen dit voorstel, omdat het z.i. geen prac- tisch nut zal hebben. Het voorstel wordt aangenomen. Na de rondvraag gaat de raad in ge heime zitting over. Geboren: z. van E. van GulickVogt. d. van F. BakkerVellinga. z. van C. P. KooijDijkgraaf. levenl. d. van C. VreenegoorBakker. Ondertrouwd; P. van Eerde en J. C. Fontijne W. J. Peerboom en P. J. Huizinga. Getrouwd: W. J. Kars en M. M. Schar- roo. J. F. A. de Graaff en C. C. Clay. J. C. F. A. Demarquette en J. M. G. IJzerman. Overleden: H. Dekker, lj. M. B. L. Ëterman, 8 jaar. E. van Kessel, 82 j. B. Schouten, 32 j. J. H. Snijder, 72 j. J. Wilson, 54 j. Kapelaan Warmenhoven had Woens dagmiddag het ongeluk per rijwiel aan den Wijkweg een kind aan te rijden. Door den schok kwam genoemde heer W. te vallen, waardoor hij zich nogal aan het gezicht verwonddei. Het kind kwam ten minste dat willen wij hopen met den schrik vrij. Bij afzending van dit bericht konden wij dienaangaande nog geen nadere gegevens vaststellen. De melkprijzen zijn ten onzent schommelend. Reeds eerder hebben wij gemeld, dat ze 1 cent duurder geworden was, Ihans is ze 1 cent af geslagen. De prijs der straatmelk is daardoor 16 cent per liter geworden. Hoe zal het exterieur van een goede melkgeit zijn? De eenzijdige fokker die, met verwaar- loozing van het uitwendig voorkomen al léén oog heeft voor melkopbrengst, komt nog al eens met de meening naar voren, dat slech (gebouwde geiten wel hooge melk- opbrengsten geven, maar hij houdt geen Tekening met het feit dat goede opbrengst op den duur slechts te verwachten is van krachtige, gezonde, goed gebouwde dieren met veel weerstandsvermogen. Wel heeft de practijk bewezen, dat flin ke lichaamsbouw en groote melkgift vaak niet samen gaan, maar het is toch dwaas daaruit te besluiten dat dieren met treurig exterieur, ingezakfen rug, enz. enz. de bes te melkgeefsters zijn. En dat men bij het aanschaffen van een melkdier niet zoo nauw op het uiterlijk heeft te letten is ook een foutieve meening. Neen, wij moeten ook we! degelijk met het uiterlijke rekening houden, willen wij zooveel mogelijk zeker zijn goede krach tige dieren met flinke melkopbrengst te bekomen. Het algemeen vooikomen van een goede melkgeit moet spreken van fierheid en kracht ener mogen zich géén gebreken vertoonen. Het dier moet het slanke lang gerekte type van een melkdier vertoonen, terwijl het vóór-, midden- en achterstel in goede evenredigheid tot elkaar moet staan en geleidelijk in elkaar overgaan. De hoogle gemeten vanaf de schoft, moet on geveer geliik zijn aan de lengle van den romp, gemeten tusschen borst en zitbeen. Schoft en kruishoogte moeten ongeveer ge lijk zijn terwijl bovenlijn over schoft, rug, lenden en kruis recht en vlak verloopen moet. Scherpe hooge schoft en ingezakte of opgewelfde rpg en lendenen of een afhan gend kruis, zijn vaak voorkomende gebre ken. Het achterstel is, als drager van den uier, hoog gewichtig. Rng en lendenen die nen kort en breed en krachtig te zijn. Kruis en borst moeien ongeveer van ge lijke breed le zijn. Het kruis zij van ach teren van voldoende breedte en van voren zoo spits mogelijk toeloopend. De ribben mogen niet plat, maar flink gewelfd zijn. De schouders dienen goed bij den romp aan te sluiten, zij mogen niet hoekig zijn, maar zonder te groole verdieping in den romp overgaan. De pooten moeten van goeden vorm zijn en recht en sterk onder het lichaam staan. „Koehakken", „sabel- beenen" enz. komen nogal eens voor, maar dienen toch beslist als gebreken te moeten worden gekenmerkt. Over deze gebreken brengen wij nog wel eens een afzonderlijk artikeltje met afbeeldingen. De kop moet vief en levendig zijn met veei uitdrukking. T)é oogen moeren vrno- lijk en glanzend staan en spreken van le venslust. De hals zij van goeden bouw en. niet te lang. De tegenwoordige fokrichting wil beslist ongehoornd, hoewel deze om standigheid natuurlijk weinig met goede of slechte melkgift in veTband staat. Natuurlijk moet het dier voldoende melkteekens bezitten. Men lette op een fij ne dunne huid met kort, dicht aanliggend fijn en glanzend haar, dat bij het bestrij ken met de hand eenigszins vettig aan voelt. De zuiver witte kleur is zeer gewild en lang haar ongewenscht. De uier dient flink en volrond van vorm te zijn, hoog aangehecht en zich ver naar voren uit strekkend met niet te groot en goed ge- geplaatste spenen. De melkaderen aan den buik zullen dik en sterk vertakt en kron kelend zijn. Natuurlijk kan ook een dier met een ge brek, b.v, in de pooten, daarom toch een zeer goede melkgeefster zijn. Toch kieze men liefst geheel gebrekvrije dieren. Been- derzwakke, gedegenereerde, voor den fok ongeschikte dieren, zonder voldoende ruim te in borst- en buikholte voor longen, hart en spijsverteringsorganen, zonder breed kruis voor gemnkkeliike geboorte, zonder ruimte voor een goed ontwikkelden uier, moet men weren, om teleurstellingen te voorkomen. Groote melkgift vergt veel van het li chaam en daarom zal ook een zwak dief nimmer een goede melkgeefster kunnen wezen. Het heeft te veel van de voedings stoffen, welke het anders voor melkpro ductie zou kunnen gebruiken, voot instand houding van het lichaam noodig. (De Zaaier.) «-MM Mededeelingen van prol. Kamerlingh Onnes. Prof. Kamerlingh Onnes uit Am sterdam heeft in een bijeenkomst van de Faraday Society in Londen de belangrijke mededeeling gedaan, dat het absolute nulpunt, de laagste graad van koude die ooit bereikt kan wor den, tot op minder dan 1 graad be naderd is. De koudegraden worden op een speciale thermometerschaal gemeten Kokend water heeft daarop een tem peratuur van 373 graden en ijs van 273 graden. Wanneer het absolute nulpunt ooit wordt bereikt, zal men een tempe ratuur hebben gevonden waar, naar men veronderstelt, alle beweging van moleculen moet ophouden. Professor Onnes deelde nu mede, diat hij in 1910 een temperatuur van slechts 1.15 gr. op de absolute schaal had bereikt en dat hij nu reeds tot 0.82 gr. is gedaald. Hij heeft de grens bereikt, waar toe men met de bestaande processen en de ter beschikking staande gassen kan komen. Hij is er echter van overtuigd, dat de moeilijkheid die zich voordoet, overwonnen zal wor den. Hoe buitengewoon laag de tempe ratuur is, die prof. Kamerlingh Onnes heeft voortgebracht, blijkt uit het feit, dat zij evenveel lager als die van vloeibare lucht is, als de tem peratuur van vloeibare lucht lager is dan die van kokend water. Een huiseigenaar te Amsterdam had de! étages van zijn eigendom verhuurd en kon niet gedaan krijgen dat hij er zelf een kon bewonen. Hij mocht wel als gunst van zijn huurders zijn boeltje op zolder zetten en ging vervolgens op dien zolder wonen. Eindelijk kreeg hij van de huur- commissie toestemming om op een étage een voorkamer en kabinet te bewonen, die de bewoonster voor hem moest ont ruimen. Hij had echter waterleiding noch gebruik van de W. C. Dit ontzegde hem de bewoonster. Een bovenbuur was zoo vriendelijk hem toe te laten tot de W. C. en de gelegenheid te geven 'n emmer wa ter te halen. Op 'n goeden dag werd het den huis eigenaar te bar en hij besloot de juffrouw die acher woonde, naar voren te bren gen en zelf de achterkamer en keuken te gaan bewonen. Hij liet de deuren in de alcoof uit de scharnieren lichten en bracht de bewoonster uit de achterkamer in de voorkamer. De juffrouw was aan het gillen geslagen en op den grond gaan liggen. De benedenburen waren te hulp gekomen, doch alle deuren waren gesloten. De politie werd gewaarschuwd en deze verschafte zich met geweld toe gang. De huiseigenaar hoorde nu 2 maanden gevangenisstraf tegen zich eischen, zijn helper 3 weken en klaagde zijn nood over den onhoudbaren toestand. Al 2J4 jaar wachtte hij tot de juffrouw einde lijk weg zou gaan, maar hoewel ze best 'n andere woning kon krijgen, vroeg ze steeds verlenging aan. De laatste dagen zat hij weer zonder water omdat de boven buren uit waren. Zijn vrouw kan niet eens eten koken. De politierechter: Dat geeft U toch nog niet het recht om zoo eigenmachtig op te treden en deze juffrouw met geweld te dwingen vóór te gaan wonen. Uw positie acht ik echter ook niet benijdenswaard. Ik veroordeel U tot 50 boete subs. 50 dagen hechtenis en Uw helper tot 15 boete subs 15 dagen hechtenis. In de steden van Java heerscht ook wo ningnood. Derhalve zijn ook daar vele huiseigenaren erop uit de ongelukkigen, die een woning zoeken te laten bloeden, De „Java Bode" vertelt de volgende nieuw ste truc: Een kennis van me ging naar een huis zien, dat naar hij hoorde. leeg zou komen. Hij kon het wel krijgen De eigenaar was heel minzaam. Of hjj het meubilair over moest nemen? „We! neen, heelemaal niet; dat was van den huurder; die moest zelf maar zorgen, dat hij zijn goed verkocht." „Of hij soms den mandoer wat geven moest?" De man had geen mandoer, „Of er misschen sleutelgeld betaald moest wor den?" Ook dat niet. Dus kon mijn vriend het huis zoo krijgen? Ja, alleen zei de huiseigenaar, hij han delde in kains, had heel mooie, maar zijn voorraad was een beetje groot Als me vrouw nu haar sarongs bij hem wilde koo- pen. Het was toch hetzelfde bij wie me vrouw ze kocht en tweemaal per jaar had mevrouw er toch wel een noodig. Hij zou heele mooie geven. En als men nu afsprak, dat mijnheer vijf-honderd gulden per sa rong betaalde, dan kon hjj hot huis dade lijk in huur krijgen,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2