BUITENLAND De Crisis in het Oosten. LANDBOUW EK VISSCHERIJ. De Crisis in het Oosten: Poincaré keurt het vaststellen der Vredes conferentie op 13 November te Lousanne goed. Amerikaansche waarnemers in den Volkenbond. De politieke crisis in Engeland; Lord Curzon en Derby ministers in het kabinet-Bonar Law? Kamér ontbinding eerst in Januari te verwachten. Engelsche, Fransche en Amerikaansche persstemmen over de crisis. Amerikaansche „waarnemers" voor den Volkenbond. De politieke crisis in Engeland. De toestand te Wladiwostock. SPI*- BIVITENL. Tegen woekerhandel en specu latie. I)e Mahomedaansche moskee te Parijs. flftHEKLANDSCH NIEUWS. R.-K. Bedrijfsraad voor den Manufacturenhandel. Burgemeester Zimmerman. Dr. Ariëns-huidfc. Een man doodgeschoten. Henriette Roland Holst. De ex-keizer ondertrouwd. De standsorganisaties. Faillissementen in Nederland. GELENSD NIEUWS. Door een zakje sigaren. GevaHeti en gedood. De schipbreuk der „Cornelis". De halve cent. DE TELEGRAFOON. komt tot rust, tenzij het rust in God maar de bijzondere aanleg van de vrouw is samen te vatten in liefde geven en liefde ontvangen. Aan wien nu geeft zij hare liefde met meer veiligheid, met meer eer, met zelf veredeling, dan aan Christus van wien heeft zij meer wederliefde te verwachten, dan van Christus Misschien bekijk ik de geschiedenis te veel met vrouwelijke oogen, maar mij doet het goed, dat onder de meest God minnende en door God beminde zielen, de vrouwen zoo talrijk zijn vertegenwoor digd ook al vermeldt het Roomsch Martelaarsboek veel meer mannen dan vrouwen. De vrouw is door God zoo uit- en toege rust, met een hart zóó fijn besnaard, dat zij in staat is Christus in de Eucharistie teerder, warmer liefde te bewijzen dan de man. Beseffen wij dat wel, en zoo ja, zoeken wij dan wel voldoende al onze zielekrach- ten tot ontwikkeling te brengen, om onze schuld van aanhankelijkheid en trouw naar best vermogen in te lossen Wij leven in een tijd, zegt spr., dat offermoed en offerkracht meer dan ooit noodig zijn. De wereld heeft behoefte aan edelmoedige zielen daartoe vormt ons het H. Misoffer en de H. Communie. Niet alleen zijn wij geroepen tot groote daden, maar wel tot het brengen van duizend kleine offers, die ongemerkt altijd weer opnieuw van ons gevraagd worden. Voor het Liefdewerk der aanbidding heeft God onze vrouwelijke natuur bij zonder geschikt gemaakt. Is het u nooit opgevallen, vraagt spr., dat zoover ik weet naast verschillende Congregaties van vrouwen er slechts een enkele van mannen bestaat. De vrouwen vormen een eerewacht om Jezus Eucharisticus en zij houden daar stand. Wanneer, zooals wij, helaas, in verschillende landen zien gebeuren, de mannen zich van Hem afwenden, dan blijven zij Hem trouw. Onze tijd heeft heiligen noodig, in het bijzonder heilige moeders. Zij zijn voor de wereld veel meer waard, dan uitvinders en geleerden, omdat in hare handen be rust de opvoeding, de zedelijke vorrtiing van het nieuwe geslacht. Zonder boven natuurlijken bijstand kunnen wij ons niet opwerken tot hooger volmaaktheid, maar mèt'de goddelijke hulp kunnen wij alles. Daarom moeten de vrouwen bij het altaar knielen, luisterend naar de stem van haren dierbaren Meester en tot Hem bidden met heel den aandrang harer vurige liefde. Als dan in latere tijden sprake is van een hernieuwden bloei der devotie tot het H. Sacrament in de 21ste eei w, uoge er dan tevens vermeld worden gods vrucht der vrouwen overtrof die van alle anderen Ten slotte wekt spr. haar hoorders op tot dienende liefde om haar krachten be schikbaar te stellen tot leniging van den nood der arme kerken om behulpzaam te zijn bij het catechismuswerk. Vergeten wij nooit, aldus besluit spr., dat wij niet minder gelukkig zijn dan Maria en Martha, dat Christus nog leeft, nog leeft onder ons in het H. Sacrament des Altaars. Daar kan de vrouw nog haar dankbaar heid brengen voor wat Christus aan dank baarheid heeft verdiend, daar kan de vrouw nog altijd vinden, wat haar vrou wenhart ztcktliefde geven en liefde ont vangen. Mocht Christus in het H. Sacrament dagelijks van uit Zijn Tabernakel de vrouwen zien, gelijk Hij ze eens zag in het huis van Zijn vriend Lazarus, als Martha Hem dienend, luisterend aan Zijn voeten zittend als Maria. Pries ervergadering. Des middags had ia het gebouw Ge- lloof en Wetenschap onder voorzitter schap van pastoor G. den Noort een bosloten vergadering voor priesters plaats, waar pater Dr. L. de Jonge S.J. een inleiding hield. De algemeens vergadering. Des avonds te 8 uur had in het Con certgebouw de aigemeene vergadering plaats. Nadat Mgr. Bosman da welerom druk bezochte bijeenkomst geopend had voerda het koor van Ant. Ter PSteega het Quam dilecta, van Ph. Loots uit Daarna was het woord aan pater Hol- konboer. Rede B. H. Molkenboer O. P. over „De Eucharistie in de Lite ratuur." Het H. Sacrament is in zóó vollen zin het Brood des levens, dat niet enkel ziei en lichaam er wél bij varen, maar ook de geestelijke vermogens van den mensch er door gevoed zijn en tot bewonderens waardige hoogten opgestuwd. Onder de Zon der Eucharistie is het gebied van verschillende wetenschappen uitgezet, hebben de schoons Kunsten een heerlij ken bloei bereikt. Spr. zal zich tot de literaire kunst bepalen. De Eucharistische poëzie begint on der de wet der geheimhouding, die tot beeldspraak en symbool noopte, in de Katakomben te ontsluiken. Daarbij slui ten de oudste christelijke dichters zich aan, o.a. Paus Damasus met zijn een voudig maar grootsch grafschrift op den eersten martelaar der Eucharistie, den H. Tarcisius, die zich liever liet neerslaan, dan de .hemelsche ledematen" van Christus, Dien hij bij zich droeg, over te geven aan „woedende handen." In aansluiting bij de Eucharistische liturgie, die het drama der H. Mis ons gaf komt spr. op de Sakramentsgetijden van den H. Thomas van Aquino, dat verheven poëem, waarin het Oude en her Nieuwe Testament hun beurtzang houden voor het Altaar en dat door slingerd is met de hoogvarende hymnen „Lauda Sion," „Pange lingua." enz. die een onmisbaar element geworden zijn in heel onzen Eucharistischen eere- dienst, in Lof, Processie, enz. Spr. geeft een beschouwing van deze liederen van den Doctor Angelicus ter eere van het „Panis Angelicus." liederen, die zoo in nig onze gevoelens van vereering en hulpbehoevendheid onder woorden bren gen. Maar ook buiten de Liturgie heeft hej Brood des levens tot heerlijke scheppin gen geïnspireerd. Spr. herinnert aan den middeleeuwschen, Eucharistischen rid der-roman der ,Percival," zooals wij dien bezitten in de bewerking van den vromen Wolfram von Eschenbach, he laas door den ongeloovigen Wagner in zijn opera misbruikt als een propagan damiddel voor zijn vegetarische levens eer. Na een overzicht van den Graal roman wordt gewezen op de vele Eucha ristische legenden, voornamelijk n het Bienboec van Thomas van Cantrimpé geheimnissen" door Vondel vernuftig in zijn Altaar benut. Spr. leest te be treffende Vondel-verzen (over de bijen) voor, en merkt op, dat veel Sakraments- poëzie haar ontstaan dankt aan Eucha ristische mirakelen. Zoo o.a. het „Spel van den Sacramente van Nieuwervaart," dat een wonderbare terugvinding van een H. Hostie uitbreidt en met een geestige „duivelrije" dramatiseert. Lang zamerhand wordt het historische ele ment in de Eucharistische dramatiek door het allegorische overvleugeld, zoo als de bekende Spaansche „Autos Sa- cramentales" van Lopez de Vega en vooral van Calderon bewijzen. Nederland heeft voor de Eucharisti sche literatuur veel verdiensten. Het vierde Boek der „Navolging" immers is van den Nederlandschen Thomas a Kempis, wiens innige Communie-me ditaties en gebeden de openbare gezangen van Thomas van Aquino aanvullen. Maar van 't heele land spant Amster dam, de Mirakelstad, ook in de literaire hulde aan het H. Sacrament de kroon. Een heele falanx van dichters heeft het H. Sacrament van Mirakel verwekt Marius, Vondel, Broere, Thijm, Schaep- man, Brom, etc. Spr. blijft bij den zan ger der „Altaergeheimnissen" stilstaan en laat zien, hoe hij, na door dit Sakra- ment overwonnen te zijn, voor de Eu charistische devotie, ja voor de veelvul dige Communie ijverde. Met eenige schoone citaten wordt dit betoog geïl lustreerd, en het eerste Euch. Congres, van Amsterdam uitgenoodigd om de zalige nagedachtenis van den vromen Vondel, die hier in ons midden is, te eeren en te huldigen. Ten slotte wijdt spr. een korte beschou wing aan de Eucharistische poëzie van Broere en Schaepman en ook van Guido Gezelle, van wie enkele fragmenten wor den voorgedragen. Spr. eindigt met den wensch, dat door bemiddeling van dit Congres onze schat van Eucharistische pbëzie niet als literatuur alleen ons zal blijven boeien, maar ook als uitingen van en opwekkingen tot een hooge Eu charistische devotie. Na de pauze zong hetzelfde mannen koor het „O sacrum convivium" van Caec. Huygens, waarna dr. Gerard Brom een rede uitsprak over „Nederland en de Eucharistie." Rede dr. Gerard Brom over „Het Allerheiligste en Neder land." Met het onderwerp, dat spreker ge- gegeten is, kan wel niet anders be doeld zijn dan de toewijding van ons volk aan On; Heer. De Katholieken Heen vormen niet heel Nederland en zouden Farizeeërs worden, wan neer ze zich de anderen niet aantrok ken. Het altaar is het middelpunt van gemeenschap en vrede, waar )uiten een kerk enkel een graf lijkt. Dat de Hervorming zoo'n tragisch nisverstand over de Mis had, is al lereerst de schuld geweest van de -■rgernissen, die de geboren Katho lieken gaven. Nog schrikt onze onver schilligheid andersdenkenden van het tabernakel af. De Roomsche Hol landers houden te veel van het nuch- ere Marthatype, om gevaar te loopen voor ongevoeligheid. Onze vrije kerk- rang wordt gehinderd door gesloten leuren, waarop eerst de spontane tudenten een aanval durfden doen, toen zij de pract sche bezwaren met Je regeling van een wachtersfonds ontwapenden. De deken van Amster dam heeft dit werk een gezegen; middel genoemd, om het kerkbezoek teen louter Zondagsprogram voor' Katholieken te laten zijn. Ook niet- catholieken zuilen graag eens buiten Jen dienst een kerk binnenloopen en er de geheimzinnige kracht stii van ondergaan. De spreker toont verder aan, hoe elke groep van andersdenkenden in 'c H. Sacrament de vervulling van zijn positief beginsel vindt. De recht zinnige Protestanten, die de Mis als afgoderij beschouwden, begrepen ten minste. dat er evenals met den persoon van Christus die bezeten reeft öf iets duivelsch öf iets god delijk mee gemoeid was. Maar het itaa staat he kruis volstrekt niet in 't licht, beide hooren bijeen als de onafscheidelijke namen Jezus en Christus. Is 't geen vernietiging van 't Christendom, als het liefdemaal, Jat de eenheid moet uitdrukken, juist oo zaak van de ergste tweedracht vorclt Waar blijft de waarde van ie Verzoeningsleer, wanneer het Offer ie menschen verdeelt De vrijzinnigen vinden in onze per- oonlijke deelneming aan de Offe rande pas den innerlijken godsdienst, iet stil gebed, het vroom beleven, dat ze zoeken. De theosofen mogen in het nysterie van de Consecratie de volle omvatting van het menschelijke in iet goddelijke zien. De spiritisten reffen nergens zoo'n „materialisatie" van den geest als in de Mis, waarbij t contact met de zielen van de ande re wereld levend wordt, niet om ze naar ons toe te halen, maar om ze tot God te helpen brengen. De socialisten vunnen geen samenleving scheppen onder samen bidden, zooal; bij de Communie gebeurt. De a stheten te il op onzen eeredienst, wanneer zij Je cultuur genieten, die ui' den cui us groeide, en dus eigenlijk als kin- 'eren de platen uit het boek scheuren. Aan 't slot zijner rede vroeg spr., nog aller ins'emming voor het Eu charistisch Volkerenverbond in den H. Geest, dat in de Canisiuskerk in Weenen is gesticht, om door de Com- nunie alle zielen te vereenigen. Nam n eiken Nederlander ein- igt de spreker met een toewijding an Christus„mijn Christus, onze Christus." (Zie vervolg pag. 2, derde blad.) Herfsttijloos. Vergiftiging door herfsttijloos (col- chicuin) zijn bij onze huisdieren ook wel eens voorkomende. Ook hier weder krijgen wij de verschijnselen eener snel optredende ontsteking van net slijmvlies van maag en darm kanaal, bestaande in braken, koliek verschijnselen, hevige, soms bloedige diarrhee, slikbezwaren, vermeerderde urineafscheiding, waarbij de urine herhaaldelijk donkerrood is. Zelfs kan bewusteloosheid intreden, gepaard aande met krampen, zweetuitbraak, waarop de dood kan volgen. Vingerhoedskruid. Het vingerhoedskruid, waaruit het sekende middel tot versterking der lartswerking, genaamd Digitalis wordt bereid, kan hevige ziektever schijnselen veroorzaken, wanneer het toevallig als gedroogde bladeren onder het hooi terecht komt. Bij paarden is de doodelijke dosis van de gedroogde bladeren 25 gram. De vredesconferentie. Antwoord gevend aan Curzon met be trekking tot het organiseeren der vredes conferentie met Turkije beveelt Poincaré een spoedige bijeenkomst aan en aan vaardt hij den datum van 13 November. Met het oog op de crisis in Engeland sluit hij zich aan bij de keuze van Lausanne. De Grieksche vluchtelingen. De kosten van het onderhoud der mas sa's vluchtelingen uit Thraeië brengen de Grieksehe regeering, volgens een te legram uit officieuze Grieksehe bron, in groote verlegenheid. De onkosten der eer ste paar maanden worden op twee mi.liard drachmen geschat. De Atheensche gemeenteraad besloot bij de Nationale Bank een leening van een millioen drachmen aan te gaan voor de hulp aan vluchtelingen. Naar de correspondent van de „Mor ning Post" te Washington meldt, zal president Harding onofficleele vertegen woordigers aanwijzen als leden van de commissie van den Volkenbond, die be last zijn met de quaesties van het opium en van den vrouwenhandel. Daar de V. S. geen lid zijn van den Volkenbond, kunnen zij niet officieel in deze commis sies vertegenwoordigd zijn, maar in het belang der menschheid en om te voldoen aan de verzoeken van godsdienstige ele menten, die levendig belang stellen in deze onderwerpen, zullen onofficieele ver tegenwoordigers worden benoemd die geen volledige bevoegdheden zullen hebben, doch die naar men gelooft in staat zullen zijn waardevollen invloed te oefenen. Een brief der voornaamste unionistische oud-ministers. De voornaamste collega's van Lloyd George, o. a. Chamberlain, Balfour en Birkenhead, doch uitgezonderd dege nen, die tegen de coalitie spraken op de gehouden vergadering der uni onisten, hebben een brief tot de pers gericht, waarin zij de reden aan geven, waarom zij de resolutie, op die vergadering voorgesteld, niet heb ben aanvaard. In dien brief wordt warme hulde gebracht aan Lloyd Ge orge en verklaard wordt, dat geen verschil van meening is geweest tus- schen hen en Lloyd George, maar ihans was hun gevraagd hem gedaan te geven. Zij weigerden dit te doen. „Wij blijven," zoo schrijven zij, „wat wij altijd geweest zijn, conservatieven en unionisten, en geen conservatieve regeering behoeft onzerzijds 1c vree zen voor deloyale oppositie, fhaar wij kunnen niet gelooven, dat de begin selen, die wij deelen met de meerder heid ter vergadering, bevorderd zullen worden door den weg, dien zij beslo ten is te volgen." De nieuwe regeering. Ofschoon Bonar Law practisch ge sproken het premierschap heeft aan vaard, is zijn beslissing niet absoluut definitief, daar overeenkomstig het Britsche politiek gebruik hij eerst de sanctie van zijn partij moet verwer ven. Deze is ie verwachten in een speciale vergadering,-gis leren of heden ie houden, wanneer verwacht wordt, dat de nieuwe premier zijn politiek zal aangeven De vorming van een nieuw kabinet wordt binnen eenige dagen verwacht. Intusschen is de da- lum der ontbinding van het parlement en van de nieuwe verkiezingen on zeker. Lord Curzon en Lord Derby hebben zich bereid verklaard met Bonar Law samen te werken. Voorlooptge ontbinding van het parlement? De. „Press Association" verneemt, dat men in politieke kringen over tuigd is, dat Bonar Law geen moeilijk heden zal onlmoeten voor de vorming van een ministerie, slerk genoeg om zich eenigen lijd staande te houden cn dat het waarschijnlijk is, dat de ont binding van het parlement tol Ja nuari zal worden verdaagd. Een bijeenkomst der coali tie-liberale ministers. Vocr- loopig geen vergadering der unionistische partij. In een bijeenkomst der coalitie-libe rale ministers is warme hulde gebracht aan den moed van Chamberlain, Balfour en andere conservatieven, die den pre mier bleven steunen ongeacht partij- overwegingen. In verband met den gewijzigden po- litieken toestand besloot het bestuur der Unionistische vereenigingen de gisteren vermelde vergadering af te gelasten. Ook de jaarlijksche conferentie, bepaald op 15 Nov., werd verdaagd. Het oordeel der Britsche pers. In het algemeen gesproken veroor zaakt .de Ineenstorting der coalitie, welke geacht wordt haar nut overleefd te heb ben, weinig leedwezen en het vooruit zicht van een terugkeer naar den toe stand van den ouden eerlijken partij strijd wordt in 't algemeen welkom ge- heeten. Bonar Law's politiek besprekend, voor spelt de „Chronicle" met vertrouwen, dat er geen verandering in de buiten- landsche politiek zal worden beproefd. De „Daily News", die onmiddellijke aigemeene verkiezingen streng afkeurt, verheugt zich over het einde der coa lite en daarmede van een periode van misleiding, welke vier jaar lang Bri- tannië's naam op het laagste punt bracht van een generatie. De „Daily Mail" laat zich in gelij ken geest uit. De „Westminster Gazette" voorspelt, dat Bonar Law om gezondheidsredenen niet lang het premierschap zal houden en waarschijnlijk door Lord Derby zal worden opgevolgd. De voornaamste belangstelling is thans geconcentreerd op Lloyd George's rede voeringen in de provincie in de eerst komende dagen, waarvan wordt ver wacht, dat zij, nu hij niet langer don last der verantwoordelijkheid draagt, den toestand zullen behandelen in den scher pen stijl, waarvoor hij in de dagen, dat hij nog geen officieele functie bekleedde, beroemd was. De „Morning Post" acht de gebeur tenissen van gisteren een groote over winning voor het landsbelang en de his torische conservatieve partij. Nu deze be vrijd is van een stelsel, waaronder alle Deglnsel, alle vaderlandsliefde onderge- gesohikt werden gemaakt aan den on- gedurigen wil van die dynamische kracht.. Lloyd George, kan zij thans recht voor uit gaan en antwoorden op het beroep van het land in nood met een zuiver ge weten en een loyale politiek. Het blad is er zeker van, dat Law den vriendschap- pelijken steun zal hebben van de gansche opnieuw vereenigde partij. Het blad ge looft teveiis, dat Law als leider der unionistische partij zal worden herko zen en dat hij binnen twiee, drie dagen in staat zal zijn de voorwaarden te ver vullen om 's konings verzoek in te wil ligen. Uit de Fransche pers. De** „Petit Parisian", die het aftreden aftreden van Lloyd George bespreekt, zeg^ dat het verwonderlijk is te constateeren, dat de premier de noodzakelijkheid eener Fransch-Britsche samenwerking heeft ver waarloosd. Hij was de man, die gedurende- den oorlog scheen te begrijpen, welk een trouwe, dappere kameraad Frankrijk voor Engeland kon zijn Het „Journal" spreekt den wensch uit dat de nieuwe mannen er naar zullen streven de hangende problemen in een geest van verzoening op te lossen in plaats van gestadig elementen van ver deeldheid te zoeken. De „Oeuvre" verklaart dat Poincaré al het mogelijke zal doen om de verzoening tusschen Engeland en Frankrijk te verge makkelijken, daar deze de beste waar borg {egen de oorlogsgevaren is. De mecning in Amerika. Uil New York wordt gemeld, dat voor zoover de openbare meening reeds te pei len valt, er in Amerika leedwezen heerscht over het aftreden van Lloyd George in verband met zijn krachtige politiek en die van zijn regeering voor handhaving der vriendschappeliike betrekkingen met Ame rika. Men verwacht dat de gang van za ken in Brilannië vertraging zal veroor zaken in de aankomst der Britsche mis sie, die in conferenlies mot de Amerikann- séh'e regeering de Amerikaansche positie ten aanzien der internationale schulden moest bespreken. He „Newvork World" schrijft over de Britsche politieke crisis, dat het nooit be ter voor Lloyd George had kunnen top pen. De conservatieven moeten verder tobben met wat van het ongelukkige par lement van 1918 overblijft, terwiïl Lloyd George zich in aigemeene verkiezingen kan begeven ais aanvallende leider der opposilie. De „New-York Herald" vindt het merkwaardigste van den val van het ministerie, dat Lloyd George's vijanden de regeering lieten vallen met aanval len np de Turksche politiek. Indien de premier niet. gedaan had wat hij deed zouden de Turksche en de Europeesehe toestand veel erger zijn dan thans. Lloyd George's actie tegen de Turken ha'l tl0 overstelpende goedkeuring van de Amerikaansche gevoelens. Het commentaar van de „Tribune" is onvriendelijker. Het' blad schrijft den val t°e aar> Lloyd George's practijk om alle belangen van Engeland tegen elkaar uit te spelen, altijd met parle mentair succes, maar Genua en de. Turksch-Grieksche mislukkingen schaad den znjn prestige. De Chineesche regeering zond oor logsschepen naar Wladiwo-tok voor de bescherming der Ohineosdie bewoners en gftf den militairen gouverneur van K>iiungkiang hevelversterkingen naar ,1e grens te zenden, ten einde te voor komen. dat, vluchtende Hu sisehe „Wit ten" do provincie binnendrongen. Uit Wladiwostok wordt, gemeld, dat het parlement weigerde verantwpqrde- lijlthoid te aanvaarden voor de bescher ming der vreemdelingen. Generaal Die- fleri'hs gelastte a'len bur- T* Wladiwo stok te verlaten en naar Fhina te gaan wanmor schenen worden gorequireerd. Sedert eenige dagen reeds houdt, de Fransche Kamer zich bezig mot de be- juadslag ng ovm liet nieuv e wetsontwerp inzake de onrechtmatige speculatie. De bestaande wot is slechts voor mi be paalden tijd van kracht, n.l. tot 23 Oc tober, zoodat het noodig is h:uu' te ver lengen, indien men voornemens is dc reeds ingestelde vervolgingen voort te zetten. Do rapporteur Baynaldy betoogde dat het geen zin zou hebben om deze vervolgingen te staken, te meer daar de moest ernstige en best voorbereide speculaties langdurige en m nuticuse onderzoekingen van de zijde dor justitie hebben vereischt. Verder woes hij er op dat de speculatie op de huren eon ernstig sociaal gevaar beduidt, en dat zij aan elke straf zou ontsnappen indien de rechtskracht der wet niet werd ver lengd. De afgevaardigde Leon Puech nam hot voor den kleinhandel op, dien hij het slachtoffer der wet achtte, terwijl de heer Leva-sseur een voorstel deed, hetwelk de „kleine luyden" van do knellende banden der wet zou bevrijden. Wel wenschte hij de wet van 1919 in zake do specu latie op de h uren verlengd te zien. De minister van justitie, de heer Col- rat, verzocht ten slotte de Kamer wat haast aöhter de beraadslaging te maken; vóór 23 October moet een beslissing zijn genomen, daar men anders zonder wet telijke maatregelen zou zijn. Donderdag is te Parijs de eerste steen gelegd van de Hohammedaansche mos kee, welke op de Place-de-PÈrmite zal verrijzen. Maarschalk Lyautey hield een rede, waarin hij wees op de verdraag zaamheid van Frankrijk jegens de Mo hammedanen, en den nadruk legde op de hooge eigenschappen der Mohamme danen. Da Baiersche Staatscourant kondigt voorschriften aan tot aanmerkelijke be perking van openbare feestelijkheden, o.a. bij de viering van het Carnaval, in ver band met den financieelsn noodtoestand De „Matin" deelt mede dat het eerste practische accoord tusschen de Lu- bersac en Stinnes gisterochtend te Ber lijn is onderteekend. Het betreft een le vering baksteenen ter waarde van ver scheiden millioenen. Geen opheffing. De R.-K. Bedrijfsraad voor den Manu faclurenhandel is bijeen gekomen met het dagelijksch bestuur van den R.-K. Algc- meenen bedrijfsraad voor het Midden- standsbedrijf en heeft o.m. onder het oog gezien, of onder de huidige omstandig heden een bestendiging van den bedrijfs raad gewenscht was. Zoowel van werkgevers- als van werk nemerzijde was men van oordeel, dat het bedrijf zijn terugslag van de malaise on dervindt, waardoor het tempo van de verwezenlijking der verschillende wen- schen wel vertraging moet ondervinden. Tevens waren de aanwezigen echter van meening, dat zeer zeker het verliezen van conlact tusschen patroon en bediende meer dan ooit thans zou zijn te betreuren en noodzakelijk tot een verwijdering en ver scherping van de verhouding tusschen beide groepen aanleiding' zou geven. Om deze reden achtte men een voortzetting van de werking van den bedrijfsraad noodig. Er werd besloten periodiek bijeen te komen ter bespreking van de bedrijfstoe- standen, Als nummer één op de lijst van candi- daten voor de functie van Hoogen Com missaris van den Volkenbond voor Oosten rijk, staal Burgemeester Zimmerman van Rotterdam. De feestgave aan Mgr. dr. Ariëns bij diens veertigjarig priesterjubileum aange boden en door den jubilaris bestemd voor een leersloel, of een cursus in de Missio- logie aan de op te richten R.K. Universi teit. wijst een zuiver bedrag aan van f 6178.25. (Centr.) Donderdagavond is zekere Coumans wonende te Klein-Gënhoutbeek, in de na bijheid van zijn woning doodgeschoten. De vermoedelijke daders, J. uit Klimmen èn zijn meisje, zijn voortvluchtig. Minnenijd schijnt de aanlciidende oorzaak te zijn ge- weet. Henriëtte Roland Holst is gekozen tot hd van de Sovjet van Petrograd, zoo le zen. we in de Tel. Men meldt uit Doorn: De Duitsche ex-keizer is heden officieel in lie! register van den Burgerlijken Stand van Doorn in ondertrouw opgenomen. In een te Utrecht gehouden rede heeft Pater A. A. M. Abels O.S.A., pastoor te Nieuwendam een pleidooi gehouden voor de opheffing der Siandsorganisaties. Hij vvenscht daarvoor in de plaats één groote Katholieke sociale vercendging, onderver deeld in plaatselijke afdeelingen. Volgens niededeeüng van het Handels informatiebureau van Van der Graaf en Co 's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 20 Oct. in Nederland uilgesproken 69 faillissemen ten tegen 46 faillissementen in dezelfde week van liet vorig jaar. Van 1 Januari tot en me! 20 Oct. 1922 2*161 faillissementen tegenover 1694 over hetzelfde tijdperk van hot vorige jaar. Men heeft zich in den nacht van Don derdag op Vrijdag toegang verschaft tot een winkel in vleeschwaren aan den Cool- singel te Rotterdam. Na het overklimmen van een schutting is men door een raam binnengekomen, nadat de ijzeren staven er voor verbogen waren. In liet kantoor werd getracht de brandkast te forcceren. Echter tevergeefs, zoodat de dieven zon der eenigen buil mede te kunnen nemen, moesten heengaan. Hun vergeetachtigheid heeft de dieven verraden. Voordat ze door het raam geklommen waren, hadden ze oen zakje sigaren op den grond gelegd. Ze waren mogelijk bang, dat ze zouden breken Rij hun aftocht lieten ze de sigaren echter liggen. Toen dc politie het gebruike lijke onderzoek instelde, werd hel zakje, waarop de naam van den sigarenwinkelier slnnd, natuurlijk gevonden. De winkelier was in staat het signalement van den koo- per op te geven Het resultaat was, dat de man alsmede zijn kameraad, die aan de inbraak had deelgenomen, werd gearres teerd. Het zijn de opperman J. B. en de toswerkman A. G. De landbouwer E. van Eenloo ging met vrouw en zoon per rijluig op bezoek naar familie loen kort nh hun vertrek de paar den op hol gingen. De man eri zoon kon den van den wageh springen en bleven ongedeerd, maar de vrouw viel van den wagen en is aan de gevolgen iverleden. Het Zweedsche telegraaf-agentschap meldt uit Stockholm nog nader omtrent den schipbreuk van het Nederlandsche stoomschip „Cornelis", dat het tijk gevon den is van den machinist Amhrosius Vis ser en dat er nog drie lijken zijn aange troffen op de naburige rotsen. Het wrak ligt niet diep en is Donderdag door dui kers onderzocht. Het schip is op verschei dene plaatsen gebi'c ken. De lading en de inventaris zijn weggespoeld. Dr. N. G. van Huffel schrijft in de „N. R. Ct." over de verdwijning van de halve cent en wijst er op, dat het noodig is om de poging tot bezuini ging in administratie overal van den mathematischen kant te beschouwen. Ieder mathematicus weet, wat een decimaal meer, in de berekening kost, het gaat dus niet zoo om de halve cent, maar om iets als l/2 procent. Als men bijv. de maandelijksche gas- rekeningen beurtelings naar boven en naar beneden tot halve guldens af rondt, al naar gelang het verschul digde bedrag boven of beneden een halven gulden eindigt, verschilt de eindrekening nauwelijks van de juiste. Inplaats echter van in die richting naar bezuiniging in administratie te streven, draagt men de irfgewikkelde bedragen over aan den Girodienst. Dat moge eenige besparing medebren gen, in hoofdzaak geeft deze struis vogelpolitiek echter alleen verplaat sing van arbeid die nutteloos is. Zoo ooit, kan hier de mathematicus prac tisch nut stichten, en kan op grond van de waarschijnlijkheidsrekening, aan Rijk, gemeenten en spoorwegdien sten, zelfs aan banken, een eenvoudi ger rekenwijze worden aan de hand gedaan. Ook zonder deze, kan de Slaat natuurlijk hij de wet bepalen, dat alle belastingen, inschrijvingen, aanbestedingen enz. afgerond worden tot geheele guldens, tientallen, zelfs honderdlallen van guldens, naar ge lang de grootte van het bedrag. De schrijver voegt hieraan toe, dat als alle belastingen naar boven of naar beneden afgerond worden in ge heele guldens, al naar gelang het be rekende bedrag boven of beneden een halve gulden eindigt, het aldus verkre gen totaal in millioenen guldens min der dan een gulden afwijkt van het nu gevorderde, terwijl de decimalen, d.w. z. zelfs de dubbeltjes, uit de administratie verdwijnen. Reeds in 1900 was op de Parijsche ten toonstelling een toestel te zien, dat als eene combinatie van telefoon en fono graaf gedacht was. Een kleine electro- magneet, die in den telefoonstroomkring van een telefoontoestel geschakeld was, schoof langzaam vooruit, langs een ijzer- draad of een ijzeren band en magneti seerde dit ijzer meer of tuinder sterk, al naarmate de telefoonstroom sterker of zwakker werd. De magneet legde dus, als het ware, de stroomschommelingen, met magnetisch schrift, in het ijzer vast en was in staat die schommelingen na om schakeling te reproduceeren en zoo het gesprokene weer te geven. Het was eene uitvinding van den Deenschen ingenieur Poulsen en men verwachtte, in zijn tele- fonograaf spoedig een practisch en nut tig toestel te bezitten. De verwachtingen werden echter niet verwezenlijkt, en men hoorde niets meer van deze uitvinding. Dezer dagen echter, schrijft het Hbld. demonstreerde men een toestel, dat op eene andere manier fonograaf en tele foon met elkander verbindt en het auto matisch opnemen van telefonische ge sprekken mogelijk maakt. De verbinding van beide bovengenoemde toestellen is eigenlijk vrij eenvoudig, doch hoogst merkwaardig is de volmaakte wijze, waar op het apparaat, door het aanroepende telefoontoestel, electrisch bediend wordt. De telegrafoon, zooals het toestel ge noemd wordt, bestaat in hoofdzaak uit een fonograaf met whsrol, die acoustisch verbonden is met een luidsprekende te lefoon, en daarmede in een gemeenschap pelijke kist is ingebouwd. Deze telefoon kan als eindtoestel of parallel met een ander telefoonapparaat in de leiding ge schakeld worden. In het laatste geval neemt de telegrafoon het aankomende en uitgaande gesprek op en kan dit te allen tijde met de natuurlijke stemmen der bei de sprekenden reproduceeren. In het eer ste geval neemt het alleen het aankomen de gesprek op en kan dit later weder geven. pi practisch nut van de telegrafoon ligt voor de hand. Elke telefonische be spreking kan vastgelegd worden en tele fonisch gesloten overeenkomsten zijn bin dend, daar het eenmaal opgenomen ge sprek later niet meer veranderd kan worden. Het toestel kan gewone of draadlooze berichten en telegrammen op nemen, zonder dat het personeel er bij de wacht behoeft te houden. Vooral voor nachtgesprekken van redacties van groo te couranten is dit laatste van gewicht, waarbij nog het voordeel komt, dat de fonograaf als versterker dienst doet, en slecht verstaanbare mededeelingen, zooals bij intcrlocale of internationale verbin dingen vaak voorkomen, met duide'/ike stem herhaalt, zoo dikwijls als men het wenschelijk acht. Bij het verlaten van bureau of woning kan men het toestel zóó inschakelen, dat het geheel automatisch de gesprekken in ontvangst neemt en vasthoudt. Een bij zondere rol wordt opgezet en als het nummer opsescheld wordt, is het verbin den der telefooncentrale voldoende, ont de machinerie in beweging te brengen. Het toestel soreekf b.v. „Hier bureau der Firma TT Er is niemand aanwezig, doch ik kan uw gesprek onnemen, spreken als 't u belieft." Door hef ophangen van de telefoon is het toestel weer uitgeschakeld en gereed, een tweeden of derden oproep te beantwoorden en oo te nemen. Na thuiskomst schakelt men het appa raat op zijn eigen telefoon, kan de ver schillende. aangekomen mededeelingen of boodschappen afhooren. en is dus niet meer afhankelük van het soms zeer slech te overbrengen, door personeel. In verbinding met een uiterst gevoelige microfoon, die ergens op de cbriiftafel wordt aangebracht, is het toestel bruik-, baar als ideale dicteermarbine of geschikt een gesprek met al zijn nuances onbe merkt op te nemen en vast te houden. De telegrafoon is het stadium van labo ratorium en proefnemingen reeds te bo ven gekomen en geheel cn al rijp voor de praktiike Het apparaat is door de Duitsche Rijkspost goedgekeurd en aan genomen en mag aan ieder telefoontoestel worden aangesloten of als zelfstandig ne ventoestel worden verbonden. Het schijnt vooral van nut te zullen zijn, voor het opnemen der draadlooze „Rundspriiche die op een overeengekomen tijdstip ge geven, doch niet door een bijzonder sig naal aangekondigd, worden. Óp het oo- genblik moet men, tegen den tijd, dat de mededeeling aan zal komen, met de tele foon aan het oor, zitten wachten, en een verzuimen van het juiste tijdstip heeft een verlies van het nieuws ten gevolge.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 12