iaB Zaterdag 21 October 1922 45s,e Jaargang No. 14279 Moeilijke dagen. Dit nummer bestaat uit vijf bla den, waaronder het Geillustreerd Zondagsbed ?n acht bladzijden. EERSTE BLAB STADSNIEUWS. Kracht en Energie AGENDA 22 OCTOBER AGENDA 23 OCTOBER De St. Vincentius-Bibliotheek is geopend: Tentoonstelling van werken door J. Voerman Jr., in de kunstzaal De Bois. „De Eendracht". Jubileum. Rijkspostspaarbank. De ramp met hef s.s. „Cornells". BILJARTEN. klasse; G. Medaillewedstrijd. LAATSTE NIEUWS. De duurte in Duitschiand. De uitspraak in het proces- Fechenbach. De bevolki.ig van Duitschiand. Mengelberg in Berlijn. Steunregeling werkloozen. Demping Oost-Indische Vaart. Ned. R.-K. Graf. Bond. Tramvertraging. brr Roomsch leven in Haarlem- KLEEREN MAKEN DEN MAN Kleine Hou,weg 5, - Telef. 2225 J. J. WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerberich' HEEMSTEDE. Verlof Drankwet. De' aïotvnemêriTsprijs B§s draagt voor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 3.25 Per Week ƒ0.25 Franco per post p. kwart, bij vooruitbet. 3.5754 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem, Telefoonnummers: 1426, 2741 ~n 1748, Postrekening No, 5970. Advertentiën 35 cents per regel - Bij coi .ract belangrijke korting Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling: 60 cent per regel. Vraag- en Aanbod- advertentiën 14 regels 60 cents per plaatsing; elke' regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. Wij slaan voor moeilijke dingen. Het is verre van gemakkelijk den juisten weg te wijzen. Dat dit geldt op elk terrein der menschelijke ordening, zal dcor nie mand worden tegengesproken. Daarnaast wordt het op en in orde brengen van de zaken niet weinig belemmerd, door het aanwijzen van duizenden recepten, welke ieder voor zich als het middel, om te komen tot genezing, worden beschouwd. Niet zelden zijn de uitgedachte middelen te danken aan de meerdere of mindere interesse, welke de zich opwerpende geneesheer bij een be ëindiging van de crisis heeft. Of met andere woorden: niet altijd •worden de aangewezen middelen, zon der eenige neven-bedoeling gepropa geerd. Waar aldus de positie is en wij achten haar vrijwel juist geteekend mag zeker worden gesproken van geweldig moeilijke lijden. Doch ondanks al die moeilijkhe den, moet naar een spoedige oplos sing worden gestreefd. Daarbij is het goed en nuttig dat ieder hetzij hij zich bouwmeester acht of doodgewoon opperman zijn licht laat schijnen en het niet plaatst onder de korenmaat. Het voorgaande indachtig, deed ook toij besluiten te grijpen naar de pen, nu er dagelijks zoo velerlei en ver schillende zaken worden besproken. Ik heb er op deze plaats reeds meerdere melen op gewezen, dat het naar mijne meening een zaak is van hoog algemeen belang, om te trachten en te bewerkstelligen, dat in Neder land de kleinst mogelijke hoeveelheid tnenschen komt ledig te loopen en üat zij bij en voor hun arbeid op de meest redelijke manier worden ge honoreerd. Ik heb op die noodzakelijkheid niet talleen gewezen, maar binnen den be paalden kring mijner zeggingskracht daar ook naar gehandeld. Ik heb èn voor het uitspreken van mijn meening èn voor daarmee over eenkomstige daden, soms zeer droe vige ondervinding opgedaan. Desniettemin ben ik blijven voort gaan en ik heb de bevrediging ge vonden in het resultaat van mijn .pogen. Het is mede daardoor, dat ik mij thans aangetrokken gevoel, om in deze moeilijke tijden eens zeer open hartig mijne meening publiek te ma ken over al datgene, hetwelk wij da gelijks zien gebeuren. Want ook thans heerscht er een ongemeene Babylonische spraakver warring en schijnt men niet te be grijpen, dat het iels onmogelijks is om alsmaar te blijven beraadslagen, terwijl daar buiten duizenden snakken naar daadwerkelijke hulp. Daar moet worden gedaan, daar tnoet worden gegeven en genomen en ieder die slechts preekt voor eigen parochie, ontloopt geenszins de kans voor een egoïst te worden aangezien. De hoogste, de beste hulp, welke imen het Nederlandsche volk op dit oogenblik kan brengen, is arbeid. Die arbeid is alleen te bereiken indien van alle zijden wórdt mede gewerkt, zij het desnoods met niet gaarne te brengen offers, om dit mo gelijk te maken. In dit licht bezien gaat onze eerste Minister van Arbeid schitterend ons volk voor om de verschillende groe pen, welke in wet bedrijf werken, tot elkander te brengen. Indien dezelfde geneigdheid om taede te werken, aan een zoo goed mogelijke oplossing van de moeilijk heden, bij alle uitgenoodigden aan wezig is als bij den Minister, dan verwachten wij van die samenspreldn- gen en handelingen een goed resul taat. Echter dienen de „stokers", welke er zijn in het kamp der werkgevers als in het kamp der arbeiders, dan ook een oogenblik geduld te hebben. Zij mogen toch bedenken, dat de werklooze arbeiders, wier lot het hier allereerst geldt, een moreel recht heb ben, niet de dupe te worden van kwade veronderstellingen. Trouwens, heel Nederland weet en zij die beweren dat het niet zoo is misleiden bewust dat deze Mi nister steeds naar zijn beste krachten de belangen van de Nederlandsche in dustrie heeft gediend. Het is zeker niet zijn schuld en zijn wil, dat een zoo droevige samen loop van door niemand toen voorziene omstandigheden, de uitvoering of toe pass rig vrn in zich gaede ei nood ge maatregelen thans buitengewoon moei lijk maakt. Zeker, wij weten het, dat er thans lieden zijn opgestaan cok in het Katholieke kamp welke den v< lke komen vertellen, öht 't grootste deel van de leiders, die in de meest moei lijke omstandigheden moeten handelen, niet de geschikte personen zijn. Op mij maakt die arrogantie heel weinig indruk, vooral ook omdat ik meerdere van die jonge menschen, met een doêis schoolsche geleerdheid, maar met weinig practische levens ervaring, zeer van nabij heb leeren kennen. Natuurlijk is het mij niet onbekend waartoe zou hel dienstig zijn het te verzwijgen dat hunne ideeën in meerdere krin.gcn beduidenden invloed hebben.. vinden tallooze menschen dag aan dag door het gebruik van Sanatogen. De Directeur van ..Hel Schouwtooneel". i de heer Adriaan v. d. Horst ie Amsterdam. schreef ons: Jk heb na hel bijzonder Inspannende afgeloopen seizoen, ongeveer 6 weken lang Uw preparaat gebruikt en mij daar zeer wel bij bevonden, zoodat ik in tijden. I waarin meer dan gewoonlijk van mijn J energie wordt gevorderd, weer een poos I achtereen Sanatogen gebruiken zal." Het Zenuwsterkend Voedsel Maar ik poneer daarnaast de stel ling, dat velen van hen, die zoo wil lig naar. hen luisteren en het zoo hartgrondig met hen eens zijn, lang niet altijd door overwegingen van al gemeen belang worden gedreven. 'I*.n nu moge het waar zijn ik ontken nooit wat tastbaar is dat zulks ook aan de z.g. andere zijde beslaat, maar dat geeft hoogstens hel recht om te spreken van „den pol en den ketel". De hier bedoelde elementen zullen echter geenszins tegenspreken, dat zeker geen spoedige en blijvende op lossing is te verkrijgen, door hel op leggen van den wii van den een aan den ander. Welnu, indien dat wordt toegegeven, en bij beide groepen is de goede wil aanwezig, dan achten wij nog veel te bereiken. De werkgevers doen dan ook naar onze innige overtuiging verkeerd, door te hard van den toren te blazen, terwijl zij al even onzinnig handelen door slappelingen le zijn. De werknemers en ik doel hier speciaal op de leiders mogen in deze lijden wel veel bidden om de uiterste lankmoedigheid en veel door zicht, waaruit zij den moed mogen vinden om datgene te doen, wat de nood van het oogenblik van hen vordert. Zij zullen daarvoor in eigen kring tegenstand ontmoeten en de tegen standers van hen met name de so cialistische leiders zullen niet na laten zich op hen te dekken en zich achter hen te verschuilen; als het moet en de takliek gebied het, hen te belasteren. Dat alles zullen zij moeten trofsee- ren en desnoods als het moet verslechteringen accepteeren om het slechtere te voorkomen. De Minister kan hun hulp noodig hebben, en de Kath. leiders zullen die hulp verleenen, ook als het moet bij een terugtrekkende beweging, om de positie van hel geheel le redden. Zij hebben thans le. toonen, dat de taak van officier in het arbeiders- leg,er een roemvolle en moeilijke taak is. Natuurlijk schrijver dezes kan zich dat voorstellen de bedekte en niet bedekte speldeprikken op hen gericht, moeten hen, het meest wel wanneer ze komen uit het eigen kamp, buitengewoon hinderen. Laten zij het goede veronderstellen. De lieden, die u hebben gegriefd en nog'grieven, kennen u niet, en hebben ook veel van uw arbeid niet begrepen. Zoo is hef toch eenmaal in de wereld en :t is nooit anders geweest. Dat zij hun tot troost! Dezen lijd heeft gebrek aan de daad, ondanks alien en alles. De arbeidersbeweging voert thans den strijd om er te zijn of niet te zijn, en alleen die beweging zal blij vend vertrouwen wekken, welke weet te handelen, als het moet met een bloedend hart. In dezen gcdachlengang moeten wij de hand reiken aan een Minister van Arbeid, wien. zeker geen offer le zwaar zal zijn 0111 welvaart te brengen. Maar ook de werkgevers en zeker de Katholieke moeten hem in een dusdanige gesteltenis tegemoet treden. Meerderen Van hen mogen bedenken, dat een gebrek aan solidariteitsgevoel veel voor thans en de toekomst kan bederven. Het gaat er toch om of onze volks kracht in deze moeilijke tijden be houden zal blijven en deze goederen zijn toch zeker van een dusdanige waarde, dat allen wel zeer goed mo gen overwegen, of zij wel naar krach ten en op de goede wijze mede werken om die te behouden. Ik ben nog al eens in staat een beetje achter het scherm te zien; maar, eerlijk gezegd, ik ontwaar dan veel, wat mij buitengewoon hindert. Laat men al was het alleen maar, en dat is toch heel veel, om die: belangen van degenen waarvoor men handelt thans vooral alle verwij dering voorkomen. Deze moeilijke tijden vragen op de eerste plaats samenwerking. Hieronder moet men niet verstaan, dat een ieder bij het spreken van één of meerdere leiders „hoera" behoeft le roepen. Dat is en wordt de vrede of de eenheid van een doodenakker. Zulk een vrede of eenheid is in een maatschappij van levende men schen funest. In behoorlijke taal, zonder anderen te kleineeren of wantrouwen te zaai en, laat men ieder in vrije kwesties zijne meening en die meeningen heb ben recht op waardeering. Gaan wij op een dusdanige manier le werk, dan is er in de Katholieke beweging plaats voor zeer verschil lende nuanceeringen, en dan zullen zij allen medewerken om de goede zaak le dienen. Dan is juist mede daardoor te be reiken, dat wij de moeilijke tijden op de beste manier doorLaaien, tot zegen van duizenden! 'sAf. K„ Stadsschouwburg Pritues Maxsepijntje 2 uur Het Schouwtooneel Als je maar 'n verleden hebt 8 uur. Gem. Concertzaal H.O.V. half 3. Hotel Spoorzicht Stationsplein. Matinée en Avondconcert. Sociëteit „St. Bav\>" Bestuur K. S. A. 8 uur Geloof en Wetenschap 8 uur. Stadsschouwburg De Haghespelers Hamlet 8 uur. St. Elisabeth't Vereeniging Jansstr. 49 van 2half 3 aanvrage 0111 ver sterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Bisschoppelijk Museum Jansstraat Da gelijks uitgenomen Zaterdag- Zon- en feestdagen toegankelijk. H. K Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49, Eiken dag geopend van 10—12K, van 2 -5 en van 7—10 u. behalve des Maandagsochtends en op Zon- en Feestdagen. Uitleen van boeken van half 39 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaéo bijnenstrant 15 Alle werkdagen voorm. van 912 uur. nam. van 25 uur. Zaterdags alleen van 912 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des voorm. van 1012 en des nam. van 3 tot 4 en van 8 lot 9 uur. Oud-Holland Verwulfl Matinée en avondconcert. Trianon-fearoom Concert van 46 en van 811 uur. c-uxor-tearoom, Groote Houtstraat t39 Middag *en avondconcert. Martha-vereeniging Bloemhofstraat 1 Belrekkiingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur. De Zondags en Nachtdienst iter apothe kers wordt deze week waargenomen door de fa. Grijseels en van Hees, Lange Veèrstraat 14 en L. Schoort, Frans Halsplein 1. Groenmarkt 22, Woensdag en Vrijdag van 7 Y-9 uur. Generaal de la Reyslraat 2, Dinsdag en Vrijdag van 8 —9 uur. St. Anthoniestraat 89rood, Woensdag en Vrijdag 78% uur. Klarenbeekstraat 60, Woensdag van 714—9 ur. Voerman was leerling van zijn vader, den vooral technisch zéér begaafden kun stenaar, die tot de belangrijke Nedc-Iand- sche schilders der 19e eeuw gerekend wordt. Waar hij Verder gevormd werd of zich zelf heeft gevormd is mij onbekend, ook kende ik weinig van zijn werk, o.a. de fijne prentjes die hij maakte voor fje Verkade's album De tentoonstelling bij De Bois is dus eigenlijk pas de kennis making met het werk van den jongen Voermarr en wel een kenpismaking waar bij al spoedig sympathie werd opgewekt. Hel is wel merkwaardig in dezen tijd van stroomingen, waarin de jongeren zoo met alle geweld „modern" willen zijn plots en zonder groei en daardoor vaak be ginnen waar eigenlijk het eind is, een jong schilder aan te treffen die daar niet aan mee doel. doch kalm zijn weg gaat. Voerman behoort tot de gelukkigen die de schoonheid, weten te vinden in het een- vooudige en hij voorkeur zoekt hij het in de natuur. Hij is geen schilder van hel „aantrekkelijke geval", geen schilder van landsehapperi, doch van den onmetetiiken riikdom der antuur kiesl hii zich een heel klein onderdeeltje. Hij blijft stilstaan bij een enkele bloem, vrucht of plant, bij een groepje paddestoelen of een enkel stuk gewas'én schoon weet hij dit Bege ven te vertolken. Oo zijn reis naar Zwit serland schilderde hij geen hergen, doch enkele steenbrokken, waartusschen uit wat planten en bloemen opschieten, dit gegeven benutte hij gretig om er een schilderij van le maken en dat schilderij werd zeker niet minder belangrijk dan wanneer het een geheel berglandschap weergaf. We zien van Voerman schilde rijen, aquarellen, teekeningen, pastels en lithos en uit al dit werk snreekt een bij zondere toewiiding. terwijl kleur, gevoel en kennis van het métier den kunstenaar trouw ter zijde staan. Als ik enkele werken wil noemen, doe ik een greep uit het vele dat mij trof. De teekening no. 1 „brandnetels" (wisten we wel dat die zoo mooi zijn?) No. 9 „Rei- gersbek", die door kleur en behandeling sterk aan Japansche kunst herinnert No. 24 „Orchideën", een teekening in pittige, strakke en niettemin gevoelige pollood- omtrekkeri met even wat kleur. De pas- fel „Wilde Zuring" is een mooi decora tief geheel en een zeer aantrekkeliik schilderij is dat naar een roode kool. De bal, met den glans als van rood koner, fe midden van de prachtige blauwe bla deren is een reusachtige bloem gelijk. Over Voerman's grafisehe werk slechts lof. Wal weet hii van de eigenschappen dér techniek fe profiteeren en riikdom te verkrijgen alleen met het zwart en wit. M. v. d. W. Verschenen is het verslag over het 18He boekjaar van de Coöp. Brroibakke- rij en Verbruiksvereeniging „De Een dracht". In een voorwoord wijst het be stuur de leden er on dat al zijn de bedrijfsuitkomsten der vereeniging wat heter gestemd dan het vorige jaar, de Coöperatie zeer moeilijke tijden mede maakt. T-Iet boekjaar werd begonnen met. een aantel leden van 3016, als nieuw'e leden werden ingeschreven 80 personen. Om verschillende redenen werden een aan tal personen van de ledenlijst afgevoerd zoo-lat de vereeniging thans nog 2817 leden telt. De uitkomsten der afdeeling bakkerij ziin ondanks de lage broodnriizen gun stig. Over het afgesloten boekjaar is een overschot van f 20.868.33. De leden kan 6.2 pOt. van het verbruiksbedrag worden uitbetaald. In de afd. Kruideniers- en grutters waren valt weder eenige vooruitgang te bespeuren. Het doorsnee-verbruiksverdrag per lid was thans hooger dan een jaar tevoren. Het nettgf-overschot is f 7072.881/2 waardoor den leden 3 pCt. kan worden uitgekeerd. De afd. Schoenmakerij moest wegens de weinige belangstelling, voortvloeiend uit het normaal worden der reparatie- prijzen, worden opgeheven. Van de afd. Spaarkas werd weder druk gebruik ge maakt. Deze wordt telken jare grooter. In 't afgeloopen boekjaar werd f 2683.14 meer gespaard dan het vorige jaar. Door de leden werd dit jaar gespaard f 75.298.751/0. Het hulpfonds sluit met een batig saldo van f 2839.18. De jaarlijks'he algemeene ledenverga dering zal dit jaar plaats hebben in het gebouw van den Ned. Protestan tenbond op Dinsdag 24 Oct. a.s. Heden herdacht de heer H. Giljou, on der zeer veel blijken van belangstelling den dag waarop hij vóór 40 jaar als lettergie ter bij de firma Joh. Enschedé en Zonen in dienst (rad. Naar aanleiding van het bovenstaande werd de jubilaris bij zijn aankomst op de afd. gieterij door den heer L. Reinders Jr., toegesproken namen zijn collega's, hetwelk gepaard ging mei de overhandiging van een bloemenhulde en een enveloppe met inhoud. Eveneens liet de firma haar belangstel ling blijken door aanbieding van een enve loppe met inhoud met een toepasselijk woord van den oudsten firmant den heer fnr. H. J. D. D. Enschedé, in tegenwoor digheid der andere firmanten. Hiermede was het officieele gedeelte af geloopen en mooht de jubilaris verder den dag thuis vieren. „De Hanze" afd. Haarlem en omstreken. Gisteravond Iiielu bovengenoemde vereeniging hare eerste vergadering in haar eigen gebouw. De voorzitter de heer J. N. Hensen, openden met den Christelijken groet en sprak zijn voldoening erover uit dat door de hulp der leden de exploi tatie van dit gebouw, waarvan 3 z a- len reeds geheel voltooid zijn, moge lijk gemaakt is. De administrateur der afdeeling, de heer van Koningsbruggen las alsnu de notulen der vorige vergade ring, welke onveranderd werden goed gekeurd. Hierna werden eenige ingekomen stukken behandeld. O.a. werd hier bij besloten, dat niet met het vaandel aan de Stadionmeeting van het Eu charistisch Congres zal deelgenomen worden, wegens het gevaar voor be schadiging van het kostbare vaandel. De leden werden echter opgewekt in dividueel aan het Congres deel te nemen. Het Centraal Bureau had een schrij ven gezonden, om de leden aan te sporen, zich aan te sluiten bij de on derlinge Risico-Bank. Een spreker zal uitgenoodigd worden, om op eene vergadering hieromtrent nadere in lichtingen te komen geven. Hierna had bespreking plaats van de agenda der Centrale Raadsverga dering op 25 Oct. a.s. te Amsterdam. De voorstellen van het Hoofdbe stuur, die*daar behandeld zullen wor den, werden in details besproken, o.a. die omtrent het marktwezen, de sa menstelling der Kamers van Koop handel, evenals voorsteilen van ver schillende afdeelingen. O.a. werd hij meerderheid van stemmen adhaesiè besloten met een voorstel A'dam tot verplicht voorafgaande goedkeuring door den Centralen Raad van de op richting van instellingen door de af deelingen, waarover zeer in den breede van gedachten gewisseld werd. Ver der werd ook de begrooting van den Centralen Raad aan critiek onder worpen. Tot afgevaardigde naar den Cen tralen Raad werd benoemd de heer Th. G. C. Hooij. Tot idem voor de R.K. Leeszaal werd benoemd de heer H. Holt, die deze benoeming aannam, Dan werd nog even liet winter- program besproken, dat reeds in ons blad werd bekend gemaakt. De voor zitter sprak een hartig woordje om op te wekken tot deelname aan de te geven cursussen. Na een korte rondvraag werd de vergadering op gebruikelijke wijze gesloten. Opgave uitsluitend betreffende 't Past- kantoor Haarlem en zijne bij- en hulp postkantoren over do maand Sept. 1922. Aan bovengenoemde kantoren werd, in. den loop der maand, op spaarbank boekjes ingelegd f 223301.43, en terug betaald f 1 $8.197.62. Derhalve moer in gelegd dan terugbetaald f 25.103.81. Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 228. Hieronder 159 formulieren ad fl in spaarbankzegels van 5 cent en 736 for mulieren ad f 1 in spaarbankzegels van 1 cent (Schoolsparen). Door tüsschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op Staatsschuldboek jes ingeschreven nominaal f 4400 en af geschreven f 7350. Derhalve minder in- dan afgeschreven f 2950. Het aantal nieuw uitgegeven staats schuldboekjes bedroeg 1. Berichten in de pers maken melding, dat van het s.s. „Cornelis", dat dezer dagen vergaan is, gered zou zijn dó stoker W„ uit Haarlem afkomstig. Bij onderzzoek is ons gebleken, dat W. de laatste reis met de „Cornelfe" niet medegemaakt heeft. .Alvorens het schip vertrok, is hij van boord gegaan. Thans maakt hij fian reis mpt een ander schip mede. Maandagavond opent de biljartclub „de Kastanjeboom" te Heemstede, haar sei zoen met een wedstrijd tusschen de le vijftallen van „Kastanjeboom" en „Berg en Dal" van Bennebroek. D. O. S.—D. E. S. In het clublokaal van „Door Oefe ning Sterk" te Schoten ontmoetten Don derdagavond bovengenoemde vereenigingen elkander. Het zaaltje was geheel ge vuld met belangstellenden. Er is in deze klas aardig spel geleverd, vooral de eerste partij voor D. E. S. was bij zonder schitterend en werd in 18 beur ten gespeeld, waar de tegenpartij er slechts 41 telde. De andere partijen had den een meer spannend verloop. De to taal-uitslag is: „Door Oefening Sterk": 41, 100, 97, 87, 80, is 405. „Door Eendracht Sterk": 100, 86, 100, 100, 100, is 486. Gisteravond had in lolkaal Alonopool de ontmoeting plaats tusschen „Door Een dracht Sterk" en „Vriendenkring" De be zoekende vereeniging was lang niet opge wassen tegen de thuisclub en de totaal- uilslag was: D. E. S. 500, Vriendenkring 243. De medaille is dus zoo goed als zeker voor D. E. S. HAMBURG. 21 Oct. In Hamburg is de melkprijs op 70 Mark per L. vastgesteld. MüNCHEN, 20 Ocl. In het proces we gens landverraad zijn Fechenbach tot 11 jaar en de journalisten Gargas en Lambke tot respectievelijk 12 en 10 jaar tucht huisstraf veroordeeld. ESSEN, 20 Oct. In de zilting van den Raad van Toezicht van de Akener-mijn- bouw maatschappij werd meegedeeld, dat de winst over het bedrijfsjaar '21"22 50.198.000 M. bedroeg.' Vorig jaar 20.840.000 Er zal een dividend van 50 pet. worden voorgesteld. Vorig jaar 20 pet. BERLIJN, 21 Oct. Volgens het Pruisi sche jaarboek voor statistiek bereikte het geboorte-overschot boven de slcrftegeval- Ien in 1920 met 319.266, weder bijna 70 pet. van hel cijfer van voor den oorlog. BERLIJN, 20 Oct. Het eerste concert van Mengelberg in de groote zaal der Philharnionie le Berlijn had hedenavond plaats, terwijl alle plaatsen waren uitver kocht. Eerst tiet Mengelberg het Duitsehe en daarna het Nederl. volkslied spelen, welke eveneens staande werd aangehoord. Onder de aanwezigen bevonden zich vele overheden en andere aanzienlijke perso nen, terwijl de Hollandsche kolonie sterk was vertegenwoordigd. Mengelberg speel de- verder de Oberon-ouverture, de eerste symphonic van Beethoven en hel lied von der Erde van Mahler. Een huilengewone bijval werd door de Hollanders ingeongst. Door liet plaatselijk arbeiders-se cretariaat te Haarlem is aan de leden van den Haarlemschen Gemeente raad een adres verzonden, waarin :t verzoekt namens verschillende or ganisaties. die door financieel" on- nraclit niet meer in de gelegenheid waren aangesloten te blijven bij de Rijkswerkloozenkas de steunregelin" zoodanig te doen inrichten, dat voo' de leden van die betreffende organi saties het teekenen van de werkloo- zenlijst en het ontvangen van de uit- keeringen over de schijf hunner 01- ganisatiebesturen en niet ten kantore van het Burgerlijk. Armbestuur ge schiedt. Daar Burgemeester en Wet houders» ook desbetreffend verzoek van de hand hebben gewezen, wendt hij zicli tot den Raad. Wordt het ver zoek toegestaan, dan vergemakkelijkt dit het werk van het Armbestuur, geeft een betere controle en in sociale opzichten is het een middel om de georganiseerden welke door de wer! - loosheid toch al zeer gedupeerd zijn, voor nog diepere inzinking als mensch te behoeden, en dat is ons aller plicht, aldus het-adres. Lie steeneii walbescuoeiing aan de Leidschevaart is gereed, waardoor de afsluiting van de verbinding van de Oost-Indische vaart met de Leidsche vaart tot stand is gekomen. Met het droogmalen van de Oost-Indische vaart kan nu begonnen worden. Personalia. Tot directeur van de Arbeiders- Muziekvereeniging „Excelsior" is in de plaats van wijlen den heer J. H. J. Mulder benoemd de heer H. W. Hof meester, alhier. Gisteravond hield de afdeeling Haarlem van genoemden Bond eene feestvergade- ring voor hare jongensleden. Nadat door den voorzitter met een enkel woord deze bijeenkomst was geopend en door den Eerw. Adviseur de jongens waren toege sproken over de grondgedachte „solida riteit", werd de avond verder aangenaam doorgebracht met het sjoelbakspel en ezeltje prikken, waaraan verschillende mooie prijzen verbonden waren. De noo- dige tractalies ontbraken niet en het ge heel was een gezellig feestje. Gistermorgen omstreeks 10 uur brak van een tramwagen der E. N. E. T. op den Kleinen Houtweg een beugel, waar- door ongeveer een kwartier vertraging in den dienst ontstond. Wanneer het in de bouwvakken druk is, ziet men daarin het bewijs dat er algemeene Vel vaart is. Wanneer het den handel en industrie en ook den land bouw goed gaat, laten nijveren en han delaren veel bouwen. In de laatste ja ren, toen er in handel en industrie een hoog-conjunctuur was, kon men daarvan treffende bewijzen zien. Welnu, als drukte in de bouwvakken een bewijs is van voorspoel en groei, dan schijnt het Boomscke leven in Haar lem zich wel in bij zonde ren bloei te verheugen. Nog nimmer werd er zooveel tegelijk voor Boomschea rekening gebouwd als thans en voor geen enkele politieke of godsdienstige richting wordt in onze st d op dit oogenblik zooveel gebouwd als van de Roomsehen. Werden er niet hier en daar Boomsche gebouwen neergeplant, het zou er in de bouwvakken in Haarlem op dit oogenblik nog heel wat erger uitzien mat de werk loosheid. Wij noemen voor de vuist weg op: de bouw van het B. K. Lyceum aan den Zijlweg met straks een kapel en patersklooster; de B. K. kerk in Bent veld; het R. K. Seminarie HagoveH in Heemstede, alfemaal bouwwerken, die er zijn mogen, zoowel wat omvang be treft als schoonheid van vormen. Verder nog een patronaatsgebouw in het Am- s'.erfamsehe kwartier, en st-ahs een R. K. school. Voegen wij daaraan toe de bouwwerken, die zoo pas gereed kwa men als de uitbreiding der scholen in het Schoterkwartier, de R. Iv. kerk van pastoor Brouwer in Schoten, de B. K. Aloysiusschool te Overveen, en iéts lan ger geleden de R. K. scholen aan le Nieuwe Gracht, Zijlringel en de praeht- school aan den Kleinen Hputweg. het R. K. Militairen-Tehuis aan de Zoete traat, enz. Denken wij dan nog aan de zoovele R. Iv. instellingen, die gaarne zouden willen bouwen, maar vooralsnog geen erdd hebben; dat er hoog noodig een R. K. kerk dient te komen, nabij het abattoir over de Zomervaart; aan R. K. soho'en in Amsterdamsche kwartier of omtrent 't Bavo-dorp, aan nog zooveel ander nut tigs, dat door houwen kan tot stand komen; aan de zoove'e verbouwingen, en vernieuwingen, die niet naar buiten blijken, doch getuigen van innerlijken bloei, dan mogen wij wel de conclusie trekken dat Roomsch leven een span kracht bezit, die als de bloemknoppen in do lente, met geweld en ten allen kant, doorbreekt. Wat- voor ons, Róomseh Katholieken, toch een reden tot op re. h te verheugend mag zijn. BROEKMAN is de man die - kleeren maakt - - Barometerstand 763. Vooruit OPGAVE VAN- Medegedeeld door het Kon Ned Meteo rologisch Instituut le De Bildt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 21 October. Hoogste barometerstand 775.5 Ve-tma- uoer. Laagste larometerslar.d 750.5 Bia-r'tz. Verwachting tot den avond van 22 October. Matige Oostelijke tot Noordelijke wind Gedeeltelijk bewolkt. Weinig of geen regen, Mogelijk nachtvorst in het Oos ten. Zelfde temperatuur overdag. Van de 93 lotelingen voor de Edi ting 1923 in deze gemeente zullen er 31 in werkelijken dienst worden opge roepen. Uitgezonderd zij, die afgekeurd of vrijgesteld zijn, zullen moeten die nen' de nummers 1 tot en met 51. Burgemeester en Wethou 'er? vin Haarlem brengen, overeenkomstig art. 37 der Drankwet, ter openbare kennis, dat is ingekomen een verzoekschrift van J. F. van Emmerik om verlof, ingevolge art. 34 dier wet, tot het verkoopen van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in de gelagkamer ven het perceel aan de Spaarnwouderstraat No.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1