E. R. K. KERKBERICHTEN. BINNENLAND. LEVENSDURF DE KLOVE ZENUWACHTIGHEID De zon van moskou! Verzekerd kapitaal achttien millioen Daling der criminaliteit. Uit onze Oost. Gevecht met een krokodil. KHgr. Hsylsn. Welkom, vreemdeling! Levensverzekering: Maatschappij Spoorstraat 14 Nijmegen de e enig Katholieken maatschappij aangewezen voor Gunstige voorwaarden Billijke tarieven Ongevallen Verzekering Maatschq Tl^l A Spoorstraat 14 Nijmegen jffl lI/DvlA, 8 I Cathechismusberichl aan Ouders en Onderwijzers. K0RT* BERlr,T?| Week v. z2 Oct. tol 28 Oct. Leerstof: 1 Op te zeggen bij den Priester le leerjaar KI. Katecti. v. Comm 14de Les. 13de Les. 2e en 3e leerjaar vleine Katechismus Vraag 114118 Vraag 108-113 4e,5 óen 7e ieerj. iroote Katechismus Les 46 Vraag 358-364 6e en 7e leerjaar, ook de kleine letters. GEMENGD NIEUWS. Ontvangst in Amerika. JURGENS7 PLANTENBOTER LANDBOUW EN VISSCHERIJ. Het mesten van hoenders. Liturgische Wegwijzer. OCTOBER. Toegewijd aan O. L. V. Koningin van den Rozenkrans. N.B. Deze week heeft iedere H. Mis tenzij iets anders wordt aangegeven Glor a en gewone Prefatie maar geen Credo. 22 ZONDAG Twintigste Zondag na Pinksteren. Ev. Jo. 6 4653. Genezing van den zoon des hofbe ambten te Capharnaum. Mis Omnia. 2e gebed A Cunctis 3e naar keus van den priester. Credo. Praef. v. Drievuldigheid. 23 MAANDAG. Mis v. d. Zondag. 2e geb. A cunctis3e Fidelium (gel. zielen)4e naar keus van den priester, Geen Gloria. 24 DINSDAG. Mis als-Maandag, behalve het 3e geb. Fidelium. 25 WOENSDAG. Mis Intret. 2de A cunctis. 3de naar keus van den priester. 26 DONDERDAG. Mis: Statuit 2de geb. A. cunctis. 3de naar keusvan den priester. 27 VRIJDAG. Mis: Intret. Geen gloria. 2de gebed Concede nos. 3de voor Paus en Kerk. 28 ZATERDAG. Mis Mihi autem. 2e gebed v. d. H. Bisschop. Credo. Prefatie van de Apostelen. MARIAKRANS EN ST. AGNES PA TRONAAT. RECHTZAKEN. Annie Pascal. De Justdtieeie Statistiek over 1921 is verschenen. In eersten aanleg werden bij de Recht banken aangebracht 21.104 strafzaken (v j. 27.095); de daling, welke hiervoor na de oorlogsjaren intrad, heeft zich ook in '2 voortgezet, ofschoon niet in die mate ais in het vorige jaar. Het aantal gewezen vonnissen bedra g' 21.133, terwijl in tctaal 24.844 beklaagden terecht ston uou. Vergelijking van deze cijfers met die over de jaren '12 en '13 doet ons zien. dat we niet ver meer van het peil van vóór den oorlog verwijderd zijn. Veroordeeld werden in 1921 21.908 be klaagden of ruim 90 pet. van hen die te rechtstonden; vrijgesproken 1855 of 7.8 pet. van dit totaal. Voorwaardelijk veroordeeld werden 1509 beklaa grien of bijna 7 pet. van alle ver oordeelden. Voorts werden in appèl bij de Recht banken 913 eindvonnissen gewezen (waar bij betrokken 1088 beklaagden). T. a. v. ^>29 personen of bijna 62 pet. werden de vonnissen der Kantonrechters vernietigd. Voorloopig aangehouden zijn in den loop van 1921, 4394 personen. In verzekerde bewaring werden gesteld 4180 personen, van wie 3440 verdacht van misdrijf, 728 wegens bedelarij en landlooperij en 12 wegens overtreding van het s outeneursverbod. Degroote s tijging van het aantal straf zaken, bij den Kantonrechter aangebracht, in de beide jaren 1919 en 1920, welke voornamelijk veroorzaakt werd door een groote toeneming van de overtredingen van de Drankwet, van de Motor- en Rij- wielwet en van de plaatselijke verordenin gen, is in 1921 door een afneming ge volgd (238.626 zaken in 1921 tegen 245.2-32 in 1920). Het aantal gewezen vonnissen geeft voor 1921 het cijfer 238.015, terwijl 252.318 beklaagden bij de Kantongerech ten moesten terecht staan. Veroordeeld werden hiervan 241.022 be klaagden of bijna 97 pet., vrijgesproken 1445 of bijna 2 pet. De „Sum. Post" meldt, dat naar aanlei ding van het bericht van het verschijnen van een krokodil op een gemeenschappe lijke badplaats in de Soengel Piassa, twee inlanders van kampong Tinggi Radja, de een met een speer, de ander met een kap mes gewapend het ondier te lijf gingen. Nauwelijks waren zij in de rivier of de krokodil viel hen aan. De met een speer gewapende inlander stak het monster daarop in c(e zijde, doch daarbij ontglipte de speer zijn hand, welke in het lijf van het dier bleef zitten. De krokodil besprong daarop zijn aanvaller, die zich zoo goed mogelijk verweerde. De andere inlander kwam nu toeschieten en gaf den krokodil met zijn parang zulk een hevigen slag op den buik. dat de ingewanden er uitpuilden. Daarmede was de kracht van het dier ge broken en werd het verder afgemaakt. Hef monster had een lengte van acht voet en -n omvang van ongeveer een meter. Oorspronkelijke roman d. H. B. V. D. Sande Prijs gebonden t 4.50, franco p. p. t 4.75 Prijs gebrocheerd f 3.—, franco p. p. f 3.25 Roman van denzelfden populairen schrijver Piijs gebrocheerd f 2.25 iranco p. f 2.50 Verkrijgbaar bij den boekhandel en bij de N.V. DRUKKERIJ „DES PAARNESTAD Nassaulaan 49, HAARLEM. zijne abdij was onder de vacanitie een mid delpunt van samenkomst voor ontelbare Vlaamsche studenien. Zonder naar de ocgen te zien van wie dan ook, bescherm de Mgr. Heijlen hen en moedigde hen aan. In October 1899 werd Mgr. Heijlen be noemd tot bisschop van Namen en was spoedig daarna de door Rome aangewezen voorzitter deT Eucharistische Congressen. Voot dien post is Mgr. de aangewzen man èn als geleerde, èn als organisator van buitengewoon uithoudingsvermogen, èn vooral als polyglottisch taalkundige. Bijna alle voorname talen van Europa spreekt Mgr. Heijlen met het grootste gemak en meestal staaf hij de sprekers op Eucha ristische Congressen in eigen taal te woord. Het Hollandsch spreekt Mgr. Heij len zoo zuiver als weinig Vlamingen dat kunnen. Het communisme in Rusland heet het Bolsjewisme blijft een gevaar voor de orde en de welvaart der volken van Eu ropa. Men zou verkeerd doen met dat ge vaar te onderschatten, doch even verkeerd is de oogen te sluiten voor de werkelijk heid dat de invloedssfeer van de partij, die Wijnkoop in ons land tot aanvoerder heeft, zich niet uitbreidt. Aldus „Overijs. Dagb).", dat vervolgt: „Niet alleen omdat, in Rusland de Sov jet-republiek meer en meer gewone kapi talistische allures aanneemt, maar ook, waarschiinliik, omdat het voorbeeld van de geweldige ellende, die in Rusland óók over de'arbeiders is gekomen, aan klasse- genooten in andere landen de overtuiging biibrengt, dat met het communisme de wereld niet te verbeteren valt. Men zegt, dat zelfs in Duitschland, waar de ontbe ring zoo groot gaat worden, de doorsnee arbeider begrijpt dat wel in hard werken maar niet in revolutie en kiassetvrannie bet heil van den weeronbouw te vinden is. Over Frankrijk vonden wij in de Fran- sche bladen mededeelingen nver bet com munistisch congres te Tours. Daar is rond uit gezegd dat de pariii op een „failliet" aangaat. Hef ledental daalde van 131436 in 1921 op 78828 in 1922. De ..Humanité," het communistisch hoofdorgaan zag haar verkoop dalen van 141000 exemplaren op 115000. en in Par'is daalde het aantal le zers met 11000. De afgevaardigde Jules Rlanc zeide: „Het communisme is ziek, zeer ziek. De afdeelingen smelten als bo ter in de zon van.,.. Moskou." Het spreekt van zelf, dat men op deze mededeelingen niet de handen in den schoot moet leggen ten aanzien der be strijding van het communisme, dat een wpzenliike ramp is voor de wereld, overal waar het zirn anti-christelijke en anti- maatschappelijke dwalingen propageert, maar het is toch verheugend, dat de par- tiien als zoodanig geen winsten schijnen te boeken." Hef is maar jammer, dat het socialis me, dat bij zoovelen het hoofd en het hart in de war stuurt, altijd indirect voor aanhangers van het communisme zorgen blijft. leggen? En toch van eenige actie onzer zijds vernam men nooit iets." Enkele dagen geleden gingen de gebroe ders Str. te Rhoon, des morgens vroeg de deur uit om te gaan melken. Niet ver van hun woning ontmoetten zij iemand, die opmerkelijk dicht langs den kant der sloot ging om zeker niet gezien te wor den. Zij meenden met een politie-man te doen te hebben. Toen zij echter van het melken terug kwamen hoorden zij van de dienstbode, die alleen ihuis achter was gebleven, dat deze na hun vertrek een persoon hard loopende hoorde aankomen, dat direct daarna werd geklopt op de bovendeur en verzocht werd om een touw Ie geven omdat Arie en Jacob, de gebroeders, bij een naburige boerderij in een sloot wa ren geraakt, en hij deze wilde helpen, hetgeen later bleek een verzinsel te zijn geweest. De dienstbode, ter goeder trouw, open de de deur waarop de bereidwillige? per soon dadelijk binnenstapte. Zij begreep als 't ware direct, dat hij met ?e-n zui vere bedoelingen kwam en hoeve' zeer geschrokken, had zij de tegenwoordigheid van geest te zeggen, dat de knecht spoe dig met het touw zou komen, om te hel- i pen, hoewel er totaal geen knecht in huis was. Inmiddels pakte de indringer haar beet, doch het bleek al heel spoedig dat hij met een verkeerde te doen had, want hij ontving van haar een paar stompen tegen de borst en zij aaide hem even met haar nagels over zijn tronie Van dergelijke liefkozingen scheen hij niet gediend te zijn, waarom hij mede de komst van den knecht niet vertrouwende de deur uit vloog Volgens de dienstbode was het iemand, die, hoewel niet uit de omgeving afkom stig. tamelijk goed met de situatie op de hoogte was. Een spoor van den indrin ger is tot op heden niet gevonden („Dgbi. v.' N.B.") Persooniijke Omgevallen-Verzekering op GUNSTIGE voorwaarden. iiiiLi i—i—•mmmmmmmjmmm Spoorwegongeluk te Rotterdam. Rij bet vertrek van trein 212 Don derdag 12 uur 58, die in de richting Dea Haag ging, beeft op het emplace ment van bet station D.P. een niet ernst'g spoorwegongeluk plaats gehad. Waarschijnlijk doordat de machinist te krachtig aanzette, versprong, een wissel, waardoor de beide wagens derailleerden en in ,den grond reden. De personen, die zich in deze wagens bevonden, kwa men er zonder ongelukken af. De materieele schade is niet groot. Den geheelen middag is gewerkt om de beide wagens uit den grond te krijgen. Mgr. Thomas Ludovicus Heylen, bis- jchop van Namen, de kerkvorst, die Am- s' dam bij "genheid van het Eucharis tisch Congres, als hoogen gast in zijn mid den mag ontvangen, is een der meest mar kante figuren onder het Episcopaat der Faillissement van een Notaris. Katholieke Kerk. Zijn naam is over ge- Volgens de „Zutfensche Courant" heeft heel de wereld bekend als onovertroffen de 68-jarige notaris J. P. V., sedert 33 jaar leider der Eucharistische Congressen. Nog notaris te Groenlo Zaterdag de gemeente dezen zomer was de triomf van het Con- verlaten, nadat hij zijn kleit had meege- gres in Rome zijn triomf. deeld, dat hij zijn faillissement ging aan- Mgr. Heijlen is 5 Februari 1856 geboren vragen. Donderdag heeft de Rechtbank te in de Belgische Kempen in het eenvoudige zutfen dit faillissement uitgesproken. Naar dorpje Kasterlee bij Turnhout. Zijne hu- het blad verneemt, zijn verschillende iand- mnnoria maakte hij aan de apostolische bouwers uil Groenlo en omgeving bij dit school der Paters Jezuïeten te Turnhout faillissement betrokken. Zij kwamen in de en onmiddellijk begon daar de schittering laatste dagen hun geld opvragen, maar de zijner buitengewone geestesgaven. klerk was niet in staat hun iets uit te Na vo'einding dezer studiën Irad Louis j betalen. De notaris was ook boekhouder Heiilen, Augustus 1875. in de bekende abdij van Spaar- en Voorschotbank en nam van Tongerloo van de Orde van Premon- a]s zoodanig meermalen sommen gelds in streit, alwaar hij onder den naam van ontvangst. Indien het er niet uitdrukkelijk frater Thomas in 1877 zijne H. Geloften Werd bijgezegd, dat zij voor de Spaar- en deed en op 11 Juni 1881 tot priester werd Voorschotbank waren, noteerde hij deze gewijd. De jeugdige Witheer werd door gelden op zijn eigen rekening. Op deze prelaat de Swert, den man van hoogen vvijze moet er een paar ton mee gemoeid geestesadel, naar Rome gezonden en be- zijn. De toestand heeft zich ln den loop haaide daar achtereenvolgens het docto- Van eenige jaren aldus ontwikkeld, dat fail- raat in Wijsbegeerte en Godgeleerdheid. Ussement onvermijdelijk werd. Deze laatste promotie vooral werd een gebeurtenis, niet alleen in het leven van Eetl Oplichter den jeugdigen geleerde maar ook in de d vervocgde zich op bet in- geheeie katholieke geleerde wereld §t Marie le Huybergen een net Rome en m de geschiedenis der Oregon- k,eed Duitsch heerschap van circa 20 aansche Universiteit. Nog leeft de traditie aan die promotie voort en deze was dan ook een buitengewone. Ter viering n.I. van het eeuwfeest der Gregoriana zou inhet Vatikaan eene ojjenbare promotie plaats hebben van een leerling in de Godgeleerdheid. De keuze vie! op dr. Heijlen. Op den dag der promotie waren behalve het volled'g corps ptrofessoren der ver schillende inrichtingen van hooger onder wijs, ook in de zaal van het Vaticaan aan wezig een groot aantal Kardinalen en Leo XIII zelf toonde Zijne hooge belangstelling door de plechtigheid vanaf het begin tot het einde bij te wonen. Alles, wat als ge leerde van den eersten rang gold, v?hs me de verschenen, om het den promovendus warm te maken in een hoogstaand en diepgaand theologisch dispuut. Dit verliep zóó schitterend dat allen opgetogen waren over de ontzaglijke ken nis en de slagvaardige geleerdheid van den candidaat, en Leo XIII was zóó vol geestdrift, dat hij den jongen priester in zijn wit halbijt dankbaar aan het hart drukte, en hem meenam naar zijne parti culiere vertrekken. Als anecdote wordt ver teld, dat Dir. Heiilen eene opwerping van een der Kardinalen welke ongeveer een kwartier duurde, woordelijk herhaalde, daarmede zijne instemming betuigde, maar daardoor in dispuut geraakte met zijn Pro motor, Pater Schiffini. uit welk dispuut hij zegevierend te voorschijn kwam. Ter gedachtenis aan deze luistervolle promotie werd een marmeren gedenkplaat aangebracht in de zaal, waar zij had plaats gevonden. Dr. Heijlen was 1887 op reds naar Ro me om daar te gaan doctoreeren in de beide Rechten en verbleef in Parijs, toen zijn medebroeders hem op 31-jarigen leef tijd tot hun Abt verkozen en hem stelden aan het hoofd der beroemde Tongerioo- sche Abdij. Gedurende 22 jaren bekleedde mgr. Heijlen die waardigheid en heeft in dien tusschentijd onnoemelijk veel tot stand ge bracht voor zijne orde en zijne abdij. Hij kenmerkte zich o.a. als energiek bescher mer der Vlaamsche beweging in België en jaar, die eene geldinzameling hield voor het Missionshaus van Ottilien in Obcn- baiem. De Eerw. Overste der Broeders, telegrafische inlichtingen ingewonnen bij den wien de zaak verdacht voorkwam, heeft te- Prior van het Missionshaus, die hebben uitgewezen, dat de student, waarvoor hij zich uilgaf, een oplichter is. Verschillen de klooster-oversten in Friesland, Limburg en Noord-Birabant zijn de dupe van de Duitsche oplichterstruc. De politie heeft de zaak in handen. Dat Amerikaansche ambtenaren niet al te vriendelijk optreden tegen vreemdelin gen, blijkt duidelijk uit hetgeen een Fries, een tweede-klasse-passagier van *de „Nieuw-Amsterdam", den 13en Seplember aan kennissen hier te lande schreef en dat zijn weg vond naar de „Leeuwarder Crt." Hij schrijft: „Zaterdag j.I. (9 September) zijn wij in New-York aangekomen. Ik mag echter, om een reden welke ik niet weet, niet door reizen. „Tot Maandagmorgen waren we gevan genen aan boord en zijn toen naar Ellis Island gebracht. Het is hier een ware hei- Nog erger dan een gevangenis. Zeer wel mogelijk, dat wij hier moeten blijven tot a.s. Zaterdag. Het eenige dat hier eetbaar is, is brood Het andere voedsel is niet ge nietbaar. De behandeling is als van hon den. Slaapgelegenheid is treurig. Mijn pa pieren etc. zijn in orde.... „Ik vroeg om welke reden ik hier opge sloten werd. Het werd mij niet medege deeld. „Als ik vraag om een inspecteur te spre ken, wordt mij gezegd dat ik mijn beurt moet afwachten. Als dat zoo is, dan wordt het wel Zaterdag voor ik hier weg kan.... „Er zijn nog zeven andere tweede-klas passagiers van mijn boot, die hetzelfde moeten doormaken. Enfin, we zullen maar het beste hopen." Dat de Amerikanen kieskeurig zijn op binnenkomende vreemdelingen vindt de „Leeuw. Crt." begrijpelijk, maar hoeft het zóó? vraagt het blad. „En behoeven wij ons daar maar zonder meer bij neer te VOEDZAAM HEERLUK VQORQEELIü In het buitenland mest men veel pluimvee voor den handel, en maakt er aldus tamelijke prijzen van. Bij ons te lande wordt over het algemeen weinig gemest door de hoenderfokkers en daarom moet men de dieren ook tegen lageren prijs van de hand doen. Vooral de oudere hanen en hennen, zoowel als eenden en ganzen, mits goed gemest, kunnen den fokker of landbouwer meer inkomsten leveren. De gemeste dieren worden dan als tafelgevogelie veel gevraagd. Natuurlijk leveren niet alle rassen, ook al zijn ze met zorg en systema tisch gemest, even fijn vleesch. In het bijzonder leenen zich de Fransche rassen wel 't meeste voor 't mesten. Mechelsche hoenders, Plymouth Rock, Wyandottes, Houdans, Witte en buff- Orpinglons, benevens kruisingen. van deze rassen, zijn uitstekende mest- hoenders. In Duiischland en België alsmede in Frankrijk, mest men veelal aldus. De voor het mesten bestemde hoen ders worden op een rustige, eenigs- zins donkere plaals gezet. De ruimte, waarin zij verblijven, is zoo kie n mo gelijk. Men zei bijv. .een aantal bijeen in een afgeschoten gedeelte van stal of schuur, ofwel elk dier apart in een klein hokje, dat alleen van voiTn van tralies is voorzien, om het dier voed sel en drinken toe ie dienen. Dit „opsluiten" is noodig, om zoo voordeelig mogelijk ie mesten. Vrij rondloopende dieren hebben, bij een zelfde voederrsnlsoen en hoeveelheid, wel driemaal langer lijd noodig om vet te worden. Doorgaans is de besle methode de dieren eersl bij elkaar in niet te groo te ruimte te sluiten, en ze eersl na een week ongeveer elk afzonderlijk in een meslhokje te houden. De die ren wennen dan beter aan de voor hen zoo veranderde levenswijze. Natuurlijk kiest men voor te mes ten niet te jonge dieren uit. I Den meslhoenders verstrekken we zooveel mogelijk meelbevaltend voe der, dat men met warm water ge broeid kan geven, veel mais en geen of zoo min mogelijk groenvoeder. Men wenne de dieren er aan, zooveel mo gelijk voedsel tot zich te nemen. Daar toe vérstrekken we hen eerst drie malen per dag voedsel, later vier kee- ren, waarbij wij voor zuiver drinkwa ter zorgen. Hard voeder moeten we de te mes ten dieren geheel onthouden, het voeder moet zoo snel mogelijk ver teeren kunnen. PAROCHIEKERK ST. JOSEPH. ZONDAG de H.H.Missen te 7 uur, half 9 en te half 11 Hoogmis. Te 1 uur leering en te 7 uur plechtig Lof met preek, tot sluiting van de Euch. week. MAANDAG en volgende dagen te half 7 oefeningen van de Octobermaand. Deze week op gewonen tijd leering. DINSDAG 7 uur meisjes-congregatie. WÓÉNSDAG 7 uur jongens-congre gatie. ZATERDAG half 8 H. Mis voor be keering der zondaren in de kapel van het Mirac. Mariabeeld. Na den middag van 4 uur tot half 10 gelegenheid om te biech ten en te half 8 Lof met rozenhoedje. ALLERHEILIGST HART. ZONDAG te 7 en 9 uur de stille H.H. Missen. Te half II de Hoogmis. Het H. Sacrament blijft ter aanbidding uitge steld van 7 uur tot na de Hoogmis. Te 12 uur catechismus. Te 4 uur plechtig lof met predikatie. Vóór het lof zal het rozen hoedje gebeden worden. Gedufende de Octobermaand in de week 's avonds te 7 uur lof met rozen hoedje. DINSDAG te half 8 gez. H. Mis ter eere van den H. Antonius. iet H. Sa crament blijft ter aanbidding uitgesteld tot half 10. Gedurende de uitstelling te verdienen voile aflaat, 's Avonds 7 uur Lof en van half 8 tot 9 uur gelegenheid om katholieke lectuur te verkrijgen. VRIJDAG te half 8 gez. H. Mis ter eere van het H. Hart. 's Avonds te 7 uur Lof. - ZATERDAGnamiddag van 5 uur tot half 10 gelegenheid om te biechten. ST. BAVO. Leldsche vaart. ZONDAG sluiting van het Eucharis tisch congres te Amsterdam. Generale H. Communie voor alle leden der Paro chie. De H.H.Missen om 6 uur, kwart voor 8 en 9 uur. Om half 11 de plechtige Hoogmis. Om één uur catechismus in de paroch. jongensschool. Om half 7 congre gatie voor de jongens en om- half 8 Lof met feestpredikatie. Vóór het Lof oefe ningen van de Octobermaand. MAANDAG half acht lof met Rozen hoedje voor de gel. zielen. VRIJDAG om 4 uur moeten de kin deren, die Zondag a.s. hun eerste H. Com munie zullen doen, te biechten komen. ZATERDAG de 19de verjaardag der Bisschopswijding, van Z.D.H. Mgr. A.J. Cailier. Half elf plechtige H, Mis van het Hoogw. Kapittel, in tegenwoordigheid van den Bisschop, de E.E. H.H. Pastoors en Rectoren der stad. DezC-week eiken avond om half 8 oefe ningen van de Octobermaand, en dage lijks om 4 uur catechismus in de kerk voor de kinderen die Zondag a.s., d.i. 29 October, hun eerste H. Communie zullen doen. ZONDAG a.s. zal de plechtigheid der lste H- Communie gehouden worden onder de H. Mis van kwart vóór acht. Onder die H. Mis moeten alle plaatsen in het middenschip der Kerk, tot aan de 10de bank gereserveerd blijven voor de Communiekinderen en hunne familie-leden. Aan de betrokken ouders zal tijdig worden bekend gemaakt in welke stoelenrij of bank zijplaats nemen, 't Lof zal worden gehouden om half vijf. H. H. ELISABETH EN BARBARA. ZONDAG de H.H.Missen te half 6, kwart over 7, 9 uur en te half 11 de Hoog mis. Onder de H.H.Missen collecte voor de St. Elisabethsvereeniging en onder de H.H.Missen te 9 uur en half 11 liefdadig heidspredikatie. 12 uur, kwart voor 1, half 2 en kwart over 2 catechismus. Half 7 Rozenhoedje, plechtig Lof, predikatie en opdracht der leden van de Congregatie der H. Familie tot sluiting van het Tri duüm. Gedurende de Octobermaand iederen avond half 8 Lof en Rozenhoedje. DONDERDAG 9 uur H. Mis voor M. Elisabeth Kraak, geb. Timmer als lid der Broederschap van O, L. V. v. Altijd- durenden Bijstand. ZATERDAG g lege h id tot l echen. van half 8 tot half 10 en van 4 um tot half 10. Deze week Maandag en Dinsdag 7 uur en kwart over 8 H.H.Missen voor de overleden familie en tot intentie der genen, die in de bus voor de geioovige zielen geofferd tnbren. AARTSBROEDERSCHAP DER H. FAMILIE. 's Maandagsavonds te 8 uur Congre gatie. Vóór en na de Congregatie gelegen heid zich als adspirant op te geven bij den Directeur of bij de Prefecten. Deze week Maandagavond geen con gregatie. 0. L. VROUW v. d. H. ROZENKRANS. (Spaarne.) ZONDAG heden eerste H. Communie der kinderen. De H.H.Missen zijn te 6, 7 en 9 uur. Half 11 de Hoogmis. Te 12 uur catechismus voor de meisjes. Te 1 uur voor de jongens. Te 3 uur kort Lof en toespraak voor de kinderen, die heden tot de eerste H. Communie zijn toegelaten, 's Avonds 7 uur plechtig Lof, preek en Akte van Toewijding. MAANDAGavond 8 uur vergadering van de H. Familie. ZATERDAGnamiddag van 4 uur tot half 10 gelegenheid tot biechten. Deze week iederen avond, behalve Zaterdag te half 8 Lof met Rozenhoedje en voorgeschreven gebeden voor de Oc tobermaand. AARTSBROEDERSCHAP DER H. FAMILIE, lederen Maandagavond om 8 uur ver gadering. Voor en na deze vergadering gelegenheid zich als aspirantlid der Aartsbroederschap der H. Familie te doen inschrijven in de bij-sacristie. ZONDAG 22 Oct. Alg. H. Communie voor alle sectie's. ZONDAG 22 Oct. Aigemeene H. Com munie onder de H. Mis van 7 uur bij ge legenheid van het Eerste Diocesane Eu charistische Congres te Amsterdam. JOANNES DE DOOPER. (Amsterdamstraat.) ZONDAG de H.H.Missen te 7 uur en half 9 en te half 11' de Hoogmis. 7 uur vergadering van de H. Familie en sluiting van het Triduum. MAANDAG geen vergadering van de H. Familie. DINSDAG 7 uur Lof ter eere van den H. Antonius. DONDERDAG 7 uur lof ter eere van het Allerh. Sacrament. ZATERDAG van 4 uur tot half 10 biechthooren. Op de avonden dat er geen lof is, te 7 uur het Rozenhoedje. PAROCHIEKERK VAN DEN H. ANTO NIUS. ZONDAG de H.H.Missen om half 6, kwart voor 7, 8 uur Kindermis, 9 uur en half 11 de Hoogmis. Om 12 uur catechis mus. Voor de Hoogmis tot aan het Lof van half vier uitstelling van het Allerh. Sacrament en aanbidding voor de leden van den Eucharistischen Bond. Onder het Lof van half vier p redikatie over het H. Sacrament. DINSDAG om 7 uur uitstelling van het Allerh. Sacrament. Om 8 uur gez. H.Mis voor de levende en de overleden leden van 'de St. Antoniusbroederschap. Om half acht Lof en gebeden van de Broeder schap. VRIJDAG om 8 uur gezongen H. Mis. 's Avonds half 8 Lof. Deze week eiken avond half acht Lof en oefeningen der Octobermaand. ZATERDAG van 5 uur tot half 10 gelegenheid om te biechten. DERDE ORDE. ZATERDAG 7 uur twee H.H.Missen voor de Weduwe Wilhelmina Luijten- Koomen. BROEDERSCHAP v. d. H. KRUISWEG ZATERDAG half 8 Nicolaas Braaken- burg. ST. BAVO. Schoten. ZONDAG de H.H. Missen om 7 en 9 uur en om half 11 de Hoogmis. Na de Hoogmis de Octobergebeden. Uitstelling van het Allerh. Sacrament tot en met de Hoogmis. Om 1 uur catechismus. Des avonds om 7 uur plechtig Lof, predikatie, processie. Na het Lof om 8 uim feestver- gadering in de zaai van den Ned. R. K. Volksbond (Kerklaan) toegankelijk voor alle R. Katholieken boven den- leeftijd van 16 jaar. Als spreker zal optreden de Weleerw. Heer N. Warmerdam, Pater van het klooster van het Allerh. Sacra ment te Brussel. Onderwerp Eucharis tisch Congres te Amsterdam. Gedurende de week alle avonden om half 8 Lof met Octoberoefeningen. DINSDAG om half 8 gezongen St. Antoniusmis. ZATERDAGnamiddag van 49 uur gelegenheid om te biechten. HEEMSTEDE. ZONDAG half 8 en 9 uur stille H.H. Missen. Half 11 plechtige Hoogmis. Het Allerheiligste wordt vóór de H. Mis van half 8 ter aanbidding uitgesteld, 's Middags 3 uur Rozenkransgebed en oefeningen. Half 7 plechtig Lof met pre dikatie. DINSDAG, DONDERDAG en ZA TERDAG 's avonds 7 uur Lof met de October nofeningen. overspanning, slapeloosheid, onrust Gebruik MUMHAR.OT'ö Zenuw-Tabletten. r^er koker 7Sd. bijApolb en drogisten. Verkrijgbaar te HAARLEM o.a bij K. van Eden Spaarne 38 en Gr. Hout straat 161, A. v. d. Pigge, Gier straat 3, J. Kuipers, Kruisweg 35, R. Hoogland, Dr. Leydstraat 56; te ZANDVOORT bij C. Luttik. Halte straat 15 en verder bij alle goede drogisten ter plaatse en in den omtrek. DONDERDAG half 8 gezongen H. Mis ter eere van het Allerh. Sacrament des Altaars. SCHOTEN. St. Liduina. ZONDAG 20ste na Pinksteren. Halt Vroegmis. 10 uur Hoogmis. Na de Hoog mis betalen van plaatsengeld en gelegen heid om plaatsen te pachten. Half 1 cate chismus. 7 uur lof met Rozenhoedje. MAANDAG en volgende avonden half 8 Lof met Rozenhoedje en de voorge schreven gebeden. Catechismus naai gewoonte. ZATERDAGavond van 79 uur ge legenheid om te biechten. ATTENTIE. Oprechten dank aan N.N. voor de gift van 25 gulden voor het overige zal accuraat worden gezorgd. Wie volgt dit voorbeeld deze week eens na Elke week een paar zulke giften, dan komen we een eind in de richting ik vertrouw maar op de Voorzienigheid, anders kom ik er beslist niet. Uw zeer dankb. Pastoor C. BROUWERS- OVERVEEN. ZONDAG de H.H.Missen te 7 uur en half 9 en te 10 uur de Hoogmis. Te 3 uur Vespers. Te half 8 Lof met Rozenhoedje. MAANDAG te half 8 Lof met Rozen hoedje. DINSDAG te half 8 Lof met Rozen hoedje. WOENSDAG te half 8 Lof met Rozen hoedje. DONDERDAG te half 8 Lof met Ro zenhoedje. ZATERDAG te half 8 Lof met Rozen hoedje. Gedurende de week zijn de H.H.Missen te 7 uur en half 9. In haar licht-blauw verpleegsterscos- tuum, met den donkeren sluier op haar rug hangende, versoheen Donderdag, in de beklaagdenbank Annie Pascal, die des tijds veel oplichtingen gepleegd heeft. Thans stond zij voor de Amsterdamsche rechtbank terecht, wegens verduistering van een rijwiel. Annie Pascal bleek te heeten Guurtje Helder, zij was gehuwd. Deze verduistering had zij gepleegd onder den naam zuster Van der Laan. In Maart kwam zij te Deventer bij een rijwielverhuurder. Zdj huurde een fiets voor vier dagen tegen f 3. Later kwam een verpleegster zeggen, dat „zuster Van der Laan" de fiets nog wat lan ger wilde houden. Deze zou namelijk met een dame naar Zwitserland gaan. De rijwielhuurder hoorde intusschen niets meer van de fiets. Hij deed nu aan gifte bij de politie, en de fiets werd ten slotte door de politie opgespoord. Op 13 Juni werd bekl. gearresteerd De beklaagde had onder den naam van zuster Van der Laan in een vrou wen-tehuis gelogeerd. Naar de directrice mededeelde, kreeg zij nog f 50 van haar. Een kruidenier had ook slechte erva ringen opgedaan. Annie Pascal vroeg hem f 2 te leen. Zij kraag f 3, maax gaf dit bedrag nooit terug. Beklaagde ontkende zich uitgegeven ta hebben voor Zuster Van der Laan. Ook beweerde rij, dat zij van plan was, de fiets eenigen tijd te laten staan bij kennissen, om haar later wel degelijk terug te geven. Dr. 8. E. Heidema, had een onderzoek naar de geestvermogens van bekl. inge steld. Hij verklaarde haar lijdende aan „peudologia fantastica", een vorm van „pathologie". Zij mengt waarheid en leu gen dooreen. Zij is in zekeren zin asoci- abel te noemen. De daad kan haar niet toegerekend worden, wegens ziekelijke stoornis der geestvermogens. Feitelijk is rij een geval, dat onder de psychopathea- wet zou vallen. De officier van justitie mr. Keilingh zeide in rijn requisitoir, dat deze vrouw thans voor de zooveelste maal in de jus- titieele wereld is opgedoken. Zij heeft verscheidene oplichtingen gepleegd, aan vankelijk onder den naam Annie Pascal, daarna als freule van Bylandt, ook onder andere namen en ten slotte als zuster Van der Laan. In den loop van haar leven is rij soms vrijgesproken, en dan weer in een krankzinnigengesticht ge plaatst. Hete juridische bewijs is aller minst sterk. De bekl. heeft op 23 Maart in Deventer een rijwiel gphuurd. Op 29 Maart kreeg rij in Amsterdam een ongeval met de fiets. Zij had niet het plan, de fiets naar Deventer terug te brengen. De verduistering is bewezen. De deskundige was van. meening, dat bekl. ontoerekenbaar is. Eigenlijk moet men groot medelijden hebben met deze vrouw. Zij vervalt van het eene avontuur in het andere, en het wordt haar 6teeda moeilijker aan den kost te komen. De officier vroeg tenslotte ontslag van rechtsvervolging, doch de plaatsing van bekl. in een krankzinnigengesticht, don tijd van één jaar niet te boven gaande. De verdediger mr. Oardozo achtte het bewijs van de verduistering op juridische gronden niet bewezen, en pleitte vrij spraak. Tevens vroeg hij bekl.'s onmid dellijke invrijheidsstelling. De rechtbank ging enkele oogenblik- ken in de raadkamer en besliste daar na, dat bekl. onmiddellijk in vrijheid gesteld zou worden. Beklaagde kwam op tegen de medische conclusie. Zij was in het geheel niet onderzocht. De dokter had wat met haar gepraat. Het rapport noemde rij fanta sie. „Ik ben even goed bij mijn verstand, als u mijnheer de president", aldus rieo zij uit. Over 14 dagen uitspraak. Heb bet uitstekendste aan te bieden dat iemand wenschen kan, hoe cal de wereld het weten, indien gij niet adverteert. JOHN. P. ROCKEFELDER.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 6