Sport en wedstrijden. Derde Blad 21 October 1922 SPORTMOMENTEN. De sport en de Roomsche schoolbesturen. Haarlem heeft het geluk op het oogenblik verschillende Roomsche scholen te bezitten. Met groote energie is er, en wordt er gewerkt om die scholen flink op peil te houden, want en terecht 't is in alle opzichten een ramp te noemen, als't Roomsche kind niet gaat op een Roomsche school. Daarvoor hebben we dan ook maar flink gestreden en met succes. Toch zijn we nog niet klaar onder elk opzicht. Wat betreft de lichamelijke opvoeding moeten we althans een merkbaar te kort constateeren. De schrik voor neutraal onderwijs, neu trale vereenigingen zit ér toch bij ons genoeg in. Maar zie, als een school kind aan gymnastiek wil doen, laat het dan alle roomsche scholen afloopen, nergens vindt het een gymnastieklo kaal, dat naar de eischen des tijds, voorzien van de noodige instrumenten, is ingericht. Nu kunnen de ouders wijzer zijn, en dan hun kind niet naar de gymna stiekles sturen. Maar dat weten we wel. En een feit is dan ook dat verschil lende jongens en meisjes, schoolgaande kinderen een neutrale gymnastiekles bezoeken. Heel gemakkelijk volgt uit de bekendheid met dat neutraal onder richt, uit de kennismaking met die onderwijzers en die vrienden en vrien dinnen, de kennismaking ook met de neutrale gymnastiekvereniging. En haalt ze er dan maar weer uit, "als ze er eenmaal in zijn, omdat de ou ders menigmaal niet wijzer zijm, en een groot voorwendsel bezitten in het Verwijt, dat er op de roomsche scholen ook geen gelegenheid be staat om goed gymnastiek-onderricht te ontvangen, daar de zalen er niet voor zijn ingericht. Bij geruchte vernemen wij, dat er nu wel eenige ka*s is, dat'één der scholen althans gaat beginnen. We zullen dan maar moed houden, doch vreezen dat in elk geval één goed gymnastieklokaal nog niet vol doende is om in de werkelijk bestaan de behoefte te voorzien. Waar toch oefenen de gijmnastiek- afdeelingen der patronaten Waar moet_ de roomsche gymnastiekver eeniging Ursus met haar dames en heeren onderdak zoeken? En dan nog heel veel betalen Niet in de room sche scholen, maar in neutrale, in ge meentelijke zalen. Het is hier inderdaad noodig, dat de schoolbesturen hun geweten eens on derzoeken of ze niet te kort schieten in hun plicht betreffende deze lichame lijke opvoeding die echter zeer veel ge varen kan meebrengen voor de zie! van het kind, wanneer ook die lichamelijke opvoeding niet in roomsche handen is. Wij vragen dus met aandrang om inrichting van de gymnastieklokalen der roomsche scholen, opdat de room sche jeugd niet naar het neutrale on derwijs gestuurd behoeve te worden voor zijn lichamelijke opvoeding. De roomsche schoolbesturen moeten toch genoeg open oog voor 't belang van 't kind hebben, om hier terdege in te grijpen. Caveant consules delijk de competitie zal beginnen, nadat verleden week tevergeefs getracht was den wedstrijd H.B.C.—P.V.C. in te voegen (die moest om Utrechtsche ker kelijke reden worden uitgesteld) heeft hier een afdeeüng van meerendeels oude bekende uit de tweede klasse periode. Alleen Graaf Willem 2 heeft tot nog toe, na 3 wedstrijden, getoond dat haar 1 jarig verblijf in den Overgang haar iets geleerd heeft. De andere oude Over- ganger, Leonidas uit Rotterdam, heeft na 2 wedstrijden 2 nederlagen geboekt. De overige 6 clubs zijnalle gepromoveerde tweede klassers en we gelooven, dat de Heemsteedsche combinatie in deze om geving geen slecht figuur zal slaan, ja, dat stellig de mannen van v. d. Horst tot de sterkste ploegen behooren zuilen. Het programma luidt hier morgen Utrecht P.V.C.Leonidas. Zaandam V.V.Z.—Albatros. Hilversum E.M.M.—H.B.C. Evenals V.V.Z. speelt nu ook H.B.C. den eersten wedstrijd en wel tegen een ouden tegenstander, die niet voor de poes is, maar waarmede de Heemstede lingen nog wat hebben af te rekenen. Want het was immers in den laatsten wedstrijd voor de competitie dat E.M.M. met de 10 overwinning H.B.C. den nek brak voor den Overgang. Daarom ver wachten wij een vurige strijd, waarbij echter niet veel kans is op een Heem steedsche overwinning. Scheidsrechter Mokveld uit Delft heeft de leiding. In de tweede klasse I heeft Damiaten den eersten wedstrijd onverdiend ver loren van de Meer. R.K.A.V. verloor met 41 van D.H.L., wat voor ons een groote verrassing en voor de Delftenaren een groote prestatie was. De wedstrijd Graaf Willem II 2—Wilhelmus ging niet door, omdat Wilhelmus, de club uit Voorburg, zich teruggetrokken heeft uit de competitie, daar zij de reizen naar Amsterdam niet wenscht te maken. De Haariemsche Damiaten gaan Zon dag naar DelftZij hebben daar wat af te rekenen met de Hollandsche Leeuwen uit de oliestad, die nu zullen ondervin den, dat de oranje-zwarte ploeg uit de Damiatenstad heel wat sterker is dan op 3 September, toen Haarlem met 24 verloor. Wij zijn benieuwd, wat de Da miaten nu presteeren zullen, vooral na het éclatante succes der Delftenaren op R.K.A.V. Een Haariemsche overwinning voorspellen zou te vrijmoedig zijn. Laat ons het beste hopen voor de oranje-club. Graaf Willem II 2 ontvangt S.D.E. uit Wormérveer beide zijn debutanten in de Federatie en van den afloop is dus weinig te voorspellen. R. K. F. De wedstrijden van Zondag. De drie Overgangsklassen der R.K.F. zijn alle op 8 clubs gekomen. In de A- klasse is Noviomagum wéér als zoodanig ingedeeld, nu de combinatie met S.D.H. uit Nijmegen weer verbroken is. Natuurlijk is van de ontwikkeling dei- competitie nog weinig te zeggen. In de A-klasse staat „Dongen" nh 2 wedstrij den ongeslagen bovenaan. Eindhovia schijnt tot de zwakkere zusjes te behooren en de prestaties van D.V.C. (ook Dongen) en Union (Nijmegen), vallen tot nog toe niet mede. Het schijnt, dat Mulo en R. K-T.V.V., resp. uit Helmond en Tilburg met Dongen het best zullen mee con curreren om den eere-titelwaarbij in aanmerking moet worden genomen, dat nog moet worden afgewacht, wat No viomagum presteeren zal. Voor morgen luidt het programma hier Nijmegen Union—Eindhovia. Tilburg: R.K.T.V.V.—B.F.C. In de klasse B, Limburg, hebben de beide Maastrichtsche clubs R.K.M.S.V. en Kimbria de leiding, maar dat zal wel niet lang duren, want clubs als Bleijer- heide en Valkenburg zijn sterker als de Maastrichtsche. „Chevremont," dat even als „Bleijerheide," tot de gemeente Kerkrade behoort, moet zich met Heer len en Constantia tot de zwakkeren re kenen. Sittard heeft nog niet gespeeld. Zondag wordt hier gespeeld Heerlen Heerlen—Bleijerheide. MaastrichtR.K.M.S.V -Valkenburg. Venlo Constantia—Sittard. De afdeeüng C is door de indeeling van H.B.C. ook op 8 elftallen gebracht,. De Heemsteedsche club, die morgen ein- In 3 A krijgt Ouddorp bezoek van R.C.IJ. 2. Verleden week kregen de Ouddorpers nog met 52 slaag van W. F. C. 2. Zoo gemakkelijk zullen de ljmuidenaren het wel niet hebben, maar toch zien wij de punten beide naar IJmuiden gaan. Vitesse ontvangt S.V.A. uit Assendelft, wat wel eens op een gelijk spel zou kunnen uitdraaien. S.D.O. 3 zien wij niet winnen van S.D. E. 3. Misschien kunnen de Beverwij- kers op de Wormerveeren een gelijk spel forceeren. Geel Zwart 2 ontvangt thuis Vic- trix en zal hier de 20 nederlaag tegen Concordia wel wreken. Concordia 2 wint wel weer van GeelWit, dat den schrik nog in de beenen heeft van H.B.C. 3. Deze Heemsteedsche ploeg wint natuurlijk ook weer van Kinheim. Voor de vierde klasse ontvangt Kinheim 2 Geel Wit's tweede elftal, dat wel kans heeft op de overwinning. Santpoort 2 zal een karwei hebben aan Geel Zwart 3 en Zilk 2 aan Amici- tia's reserves. HANS. 0. H. B. De wedstrijden van Zondag. Twee béiangrijke wedstrijden staan Zondag in de e rste klasse C. op het program. Men oordeele Warmond S.M.C.S.D.O. Haarlem: WestenR.K.V.Z. De plaatselijke ontmoeting tusschen het Westen en R.K.V.Z. zal wel niet zonder spanning verloopen, omdat het hier gaat tusschen de twee eerste kla sers van het Sportpark. Maar wij ,'eloov n, dat he Westen niet veel kans zal h bben tegen de Zwaluwen, die vorige weck Conco dia met 53 sloegen, waa bij ze het stoute stukje uithaalde, een 3—0 achterstand te veranderen in een 53 overwinning. Onze verwachting is daarom een be hoorlijke overwinning voor de Zwa luwen. In Warmond ontvangt S.M.C., dat zich als de sterkste ploeg der C-afdee- ling ontpopt, S.D.O. uit Beverwijk, dat vorige week met 21 van W. F. C. won. Wel kan ook hi r een zware kamp worden verwacht, maar onge twijfeld zullen de Warmonders nieuwe successen aan hun triomfen toevoegen, vooral nu ze op eigen veld spelen. De Damiaten-reserves gaan op be zoek bij R. C. IJ. Het elftal van Damia ten zal nu waarschijnlijk in een „nieu we, verbeterde uitgave" verschijnen, waarvanwe de waarde nog niet kunnen beoordeelen. De aanwinst van goede nieuwe krachten doet echter het beste verwachten van het oranje-zwarte eserve-team. R. C. IJ. is echter een sterke ploeg, getuige de 21 over winning op A. D. O., verleden Zondag. S. D. O. 2 gaat nu de Heemskerksche club op eigen grond in Beverwijk ont moeten en zal de overwinning wel in de wacht sleepen. R.K.V.Z. 2, dat nog hoopt op ver plaatsing van 2D naar 2L, wat wel moeilijk zal gaan, nu het program een maal zoo ver is, terwijl in het geheel niet vast staat, dat 2 C zwakker is dan D, waarvoor de Zwaluwenreservés, zich te st rk voelen dit R.K.V.Z. moet nu thuis S.J.C. ontvangen. Als de Zwaluwen nu maar eens volledig uitkomen, zal blijken, dat er nog wel succes te behalen is. Leiden gaat in 2 D met eere aan den kop, en zal zich Zondag nspannen, om ook Lisse er onder te houden, en inspanning, die tegen de krachtige kisser ploeg wel noodig is. H. V. B. De kansen van R. C. H. LANiBOUW EN ÏISSGHERIJ. KORFBAL Zondag kunnen we een bijzonder en wedstrijd zien. De Haagsche cl ub H. K. V. komt bij de zwartwitten op bezoek. De Hagenaars enkele n uit gezonderd zijn onbekend in Haar lem. Volgens de gespeelde wedstrijden zijn ze sterker dan Advendo. Maar indien we de tegenstanders nagaan, die H. K. V. en Adbendo ontmoetten, zouden we geneigd zijn, de beide clubs van dezelfde kracht te houden. De Haarlemmers, die thuis op volle kracht spelen en die fwee puntjes best gebrui ken kunnen, zullen de H. K. V. een warme ontvangst bereiden. Haarlem, dat er verleden Zondag „in" was, gaat naar de Kweekelingen K. V. O. Deze wedstrijd kan voor de Haarlemm rs zijn, als ze spelen, zooals ze het kunnen. Advendo II is de gast van de jonge Haarlemmers, die er tot nog toe wei nig van terecht brachten. Advendo is o.i. de winnende partij. Voor den H. K. B. zijn de volgende wedstrijden uitgeschreven De Kraaien 1Haarlem 3 Macbi 2 G.S.D. en Haarlem 4—De Kraaien 2. „INSIDER". De wedstrijden van Zondag. WIELRIJDEN. Een 100 K.M. Wedstrijd in het Amsterdamsche Vondelpark. VERGIFTIGING BIJ DIEREN. Het weekblad „De Boerderij" ver haalt van een aantal vergiftigings gevallen bij dieren. Aan dit belang wekkende artikel, waarin ook wordt gesproken over den reeds indertijd door ons gesignaleerden venijnboom on'tleenen wij het volgende Rhododendron. Verschillende vergiftigingsgevallen zijn waargenomen bij geiten, die bla- e en van den Rhododendron had den gegeten. Het gelukte nog wel eens deze geiten te redden, wanneer spoe dig hulp werd ingeroepen. Met het oog op vergiftigingen door bladeren van den Rhododendron moeten de eigenaars van geiten dus zeer op hunne hoede zijn. T abakafkooksel. Afkooksel van tabak wordt nog al eens gebruikt om de huid er flink mede af te wasschen, indien dieren lijdende zijn aan schurft. Niet vergeten evenwel moet worden, dat slechts een gedeelte van de huid met tabakaf kooksel kan worden ingewreven, want, zoodra de geheele huid er terdege mede wordt bewerkt, blijven in den regel vergiftigingsgevallen niet uit. De ziekteverschijnselen bestaan dan achtereenvolgen in oprispen, braken, speekselen, veelvuldig wateren, groote spierzwakte, beven, krampen en ten slotte in onvermogen om op de beenen t blijven taan. Soms treedt de dood binnen 24 uur in, terwijl wanneer het dier geneest, er somtijds een tot twee weken noodig zijn om de ziekte verschijnselen geheel te doen wijken. Bittere boter. KUNST EN KENNIS. De Nationale JOpera. CEMEKGD NIEUWS. Watergraafsmeer uit haar isolement. 35. Op den 20sten Maart 1815 over schreed de Frnasche Keizer den drem pel der Tuilerië. Bij het vernemen dezer tijding, lichtte de Prins van Oranje oen schrijven tot den minister van Justitie, graaf da Thiennes, waarvan o nmiddellijk duizenden af drukken onder het volk verspreid werden. De Prins sprak daarin als zijn meening uit, dat de terugkeer van Napoleon uit Elba, een ramp voor Frankrijk was. Wel verre echter, dat het Nederlandsehe volk door deze tijding moedeloos zou worden, ver trouwde hij, dat de onderdanen des konings hun werkzaamheden en ijver zouden verdubbelen, opdat in de gegeven omstandigheden al de noo- ige maatregelen zouden kunnen ge nomen worden. Hij, dè Prins, zou niets verzuimen, om het vaderland voor een vernieuwden inval der vreemdelingen te vrijwarenmaar ook rekende hij op de hulp en mede werking zijner 'landgenooten, wanneer het gevaar dreigend werd. Op den dag dat Napoleon de plaats innam van den naar Gent gevluchten koning Lodewijk XVIII, las Lord Castles ei jh, Groot-Brittanje's mi is- ter van Buitenlandsche Zaken, in de vergadering van het Huis der Ge meenten een verklaring voor, waarin hij duidelijk liet doorschemeren, dat de Europeesche grootmachten het nieuwe Koninkrijk der Nederlanden, hare schepping,-zou weten te verdedi gen en in stand houden. Volgens den Engelschen staatsman was de ver eeniging van België met Holland nóch een concessie gedaan aan den Prins Van Oranje, noch een vereeni ging in het belang van Engeland alleen. Een groot staatkundig begin sel lag in den gedachtengang van den Britschen minister, aan de vorming van het Koninkrijk der Nederlanden ten grondslag en de mogendheden zouden niets onbeproefd laten,om aan dat beginsel een duurzame zege praal te verzekeren. Lord Castlereigh zag in het Koninkrijk der Nederlanden een doeltreffend middel om het staat kundig evenwicht in Europa te be waren. De beide met elkandervereenig- de rijken, aldus liet zich de Lord in zijn gesprekken met de gezanten der groote mogendheden hooren, vormen een machtig koninkrijk door de hulp bronnen, die in hun vruchtbaren bodem schuilen door hun handel en scheepvaart. Natuur en kunst hebben derhalve met elkander een bondge nootschap aangegaah, om de Neder landen in staat te stellen, weerstand te bieden aan de aanvallen, welke van uit het Zuiden en het Oosten mochten dreigen, zóó lang ten minste totdat de andere mogendheden tot hulp kunnen komen opdagen. Lord Castlereigh werd den 23sten Maart door den hertog van Welling ton, een der invloedrijkste deelnemers aan het Congres te Weenen, in kennis gesteld van het wel eenigszins on verwachte feit, dat de souvereine Vorst zich tot Koning der Nederlanden ad laten *uitro§pen. Deze tijding viel achter in goede aarde, zoowel in het Engelsche Ministerie als in de kanse larijen der andere mogendheden. Den 23sten zond Koning Willem I twee gevolmachtigdenBaron van Spaen en Baron van Gagern naar de Oostenrijksche hoofdstad Zij hadden in opdracht, de op het congres ver- eenigde diplomaten, die daar hun Keizers, koningen en vorsten verte genwoordigden, officiéél de verheffing van hun meester tot koning, mede te deelen. Reeds op 30 Maart, omstreeks half zes in den namiddag, hielden koning Willem en koningin Frederika Wilhelmina hun plechtigen intocht in Brussel. Nagenoeg de geheele be volking vulde de straten bij de „joyeu- se entrée" van het vorstelijk paar en juichte het geestdriftig toe. Zijne Majesteit betuigde dan ook den ge meenteraad der Belgische hoofdstad, in warme bewoordingen zijn dank voor de hartelijke ontvangst, waarbij hij niet onduidelijk liet doorschemeren, dat de geestdrift, waarvan zijn be minde onderdanen in het Zuiden des lands zoo spontaan en onverholen blijk gaven, zijn verwachting ver had overtroffen. „Wanneer in de toe komst d omstandigheden zulks vor deren aldus liet zich de opgetogen vorst woorelijk uit dan twijfel ik er geen oogenblik aan, of de Belgen zullen de welgemeende betuigingen van aanhankelijkheid en trouw, die ik uit hun mond mocht vernemen, in daden omzetten." Met den vreugdevollen intocht van or.zen Koning Willem I in Brussel, viel de aankomst samen te Gent van den voor Napoleon uit Parijs gevluch ten koning Lodewijk XVIII, die aldaar zijn intrek nam ten huize van graaf van Hane de Steenhuijse. De hertog van Berry,1) 's konings neef, vestigde zich met zijn gevolg voor- loopig te Aalst. Tijdgenooten maken met ophef melding van het bonte, levendig en afwisselend gezelschap, dat zich in Grasmaand van het jaar 1815 in de anders zoo stille straten van het al oude Gent, van den vroegen morgen tot den laten avond bewoog. Men zag er prinsen van den bloede uit het verdreven Fransche Koningshuis, maarschalken, generaals en kolonels, die trouw waren gebleven aan de Bourbons, in hun schitterende, van goud en zilver stralende uniformen en die allen als onderscheidingsteeken met de witte kokarde waren getooid. Men zag tr Russische en Pruisische legeroversten, beneven: **1 van hoofd officieren, meerendeels behoorend tot de legers der Noord-Europeesche Sta- den. En al deze personen, door den drang der omstandigheden tot elkan der gebracht, vertoonden zich op de meest bezochte wandelwegen in en om de Vlaamsche stad en namen, om den tijd te dooden, met opgewektheid deel aan de voorstellingen in den schouwburg en aan de openbare fees ten en vermakelijkheden. (Wordt voortgezet.) 1) Charles Ferdinand, hertog van Berry, was een zoon van den graaf van Artois, den Iateren koning Karei X van Frankrijk. In 1816 trad hij in het huwelijk met Caroline Fernan- dine Louise, de oudste dochter van den Erf-Prins van Napels. Op 20 Februari 1820 viel de Hertog van Ber ry bij het verlaten der Opera te Parijs, onder den dolksteek van een dweper, Louvel genaamd. De eenige zoon van den hertog van Berry, bestemd om zijn groot vader Karei X als koning van Frank rijk op te volgen, was de hertog van Bordeaux, in latere jaren meer bekend als de graaf van Chambord, die in 1883 overleed. Heeft R.C.H. kampioens-allures? Het be gint er inderdaad veel op te lijken.. Niet omdat de Racing-club zoo'n buitengewoon schitterend elftal heeft, dat een kampi- oensvorm bezit als in de beste dagen van ons spelpeil bestond, maar omdat no een maal op dit oogenblik weinig ploegen in de Westelijke eerste klasse zijn aan te wij zen, die zooveel beter zijn dan R.C.H De beste dagen van ons spelpeil zijn voorbij dat zal niemand ontkennen. Ook de Sportkroniek klaagt daarover weer en wel in de volgende bewoordingen: ,Ook dit seizoen, nu er toA al ettelijke Zondagen gespeeld is, ziet het er niet naar uit, dat het spelpeil er beter op is gewor den in vergelijking met het vorige seizoen, toen zulks zich voldoende geuit heeft in droevige ervaringen op internationaal ge bied. Zonder twijfel zal de commissie voor de samenstelling van het Nederlandsch elf tal, die in Den Haag vergaderd heeft met de sub-commissie uit de vier districten, voor een zware taak gesteld worden om een elftal te kiezen, dat met succes den 19en November een eervol resultaat zal kunnen behalen tegen Zwitserland in Bern. Wij krijgen tenminste den indruk, dat schier overal het spelpeil er minder op wordt, terwijl daarentegen de gevallen van ruw en ongeoorloofd optreden met den Zondag vermeerderen." Het R.C.H.-elftal is nu ontegenzeggelijk een van de beste onder de twaalf van de Westelijke te klasse. Men raadplege den stand maar eens: 4 2 2 6 5—1 1.50 4 3 1 6 52 1.50 6 3 3 9 17—8 1.50 4 2 115 42 1.25 5 2 2 1 6 8—3 2.20 5 3 2 6 11—10 1.20 5 2 1 2 5 11—9 l._ 4 12 14 7—11 i._ 5 1 2 2 4 7—7 0,80 4 1 3 2 512 0.50 4—131 3112 0.25 4 4 28 Men ziet daaruit, dat op het oogenblik Sparta en H.B.S. alleen R.C.H. op zij stre ven. Nu weten wij wel, dat het nog wel wat vroeg in het seizoen is, om vérstrek kende conclusies uit den compititiestanid te trekken en dat bijv. de plaatsen, door Ajax en Blauw-Wit bezet, op den duur voor deze geroutineerde teams te laag zullen blijken, maar toch vertoont de hui dige stand al wat men noemt eenige „tee- kening." De resultaten, die de club van Scheen tot nog toe bereikte, stemmen ook tot groote verwachingen. Hier zijn ze: R. C. H.—D. F. C. 4—2 R. C. H.Feijenoord 22 R. C. H.Ajax I-1 R. C. H.—V. O. C. 2—2 R. C. H.—Haarlem 6—1 R. C. H.—H. V. V. 2—0 De bewering dat de Haariemsche club heeft ze op Quick na, alle zwakkere ont moet is o.i. slechts tien deele juist Wel heeft ze op Quick na, all ezwakkere ont moet en van de „onderste zes" der oogen- blikkelijke lijst er vijf gehad, maar D.F.C. en Feijenoord zal men toch wel niet tot de zwakkeren willen rekenen. R. C. H. heeft Quddk, H.V.V., Spaxta. Blauw-Wit en H.B.S. de volgorde naar de sterkte ónzer waardeeringnog niet ontmoet En ze krijgt zeker nog een zwaar program. Maar van Quick kan wel beide keeren worden gewonnen en van Sparta thuis ze ker. Gaan we het verdere program na. dan is er zeker nog wel een enkele nederlaag in het zicht. Maar ook de andere vooruit stekende clubs hebben al punten verlo ren, en kunnen en zullen er nog meer ver iaezen. Doch in den strijd om het kampi oenschap zal de Racing een der gevaar lijkste mededingers zijn! H.B.S Sparta R.C.H. U.V.V. Ajax Blauw-Wit D.F.C. Feijenoord V.Ó.C. Haarlem Quick H.V.V. Waï ïe tfenlten 'Van V. 'O. C.Haar- T lem? Geen van beide elftallen behooren toot de uitblinkers, maar zijn toch wel aan elkaar gewaagd. V. O. C. doet ech ter op eigen terrein nog al eens vreemd en Haarlem zal wel bedenken, dat er na de eerste twee nog meer punten noodig zijn, om in de eerste klasse te blijven. En ofschoon het onnoodig is, met het be faamde degradatie-spook te gaan dreigen, moet een blik op de 12 uitverkorenen wel leeren, dat aan de degradatie-fataliteit niet te ontkomen is, zonder dat slacht offers vallen onder de grrrootste clubs met grrroote berrroemde traditiën. Zoo niet, dan zal de strijd om de degradatie ditmaal heviger zijn dan de strijd om het kampioenschap. H. B. S. ontvangt Ajax, een strijd, waar bij R. C. H. het grootste belang heeft en waarbij een voorspelling al heel moeilijk is. Wij wachten af! Blauw WitU. V. V. in Amsterdam is ook een belangrijke wed strijd. waarbij Blauw Wit de beste kan sen heeft In Dordt gaat H. V. V. de vijfde nederlaag halen tegen D. F. C. Op Hanenburg krijgt Quick bezoek van Feijenoord Alles hangt hier af van de vraag, of Quick volledig zijn zal. Met Bosschart en Otten kan wel gewonnen worden. H. F. C krijgt Zondag een moeilijken tegenstander, n.l. het Goooi. Die wedstrijd moet en kan gewonnen worden. H. F C. heeft nu een punt verloren tegen Spar taan, en dergelijke dingen mogen niet te veel voorkomen Zeker, H. F. C. heeft een goed elftal. De Sportkroniek schreef deze week Maandag zelfs „het beste voet bal door ons tof dusver dit seizoen aan schouwd. was dat van H. F. C. in haar wedstrijd tegen A.D.O. De Haarlemmers toonden althans over eenige goede schut ters, een zeer goede spil en 'n hechte ver dediging te beschikken met 'n Ben Ver wev als uitblinker" Zulke loftuitingen zijn prettig te hooren en mogen daarom ook worden geciteerd; als ze maar niet aanleiding geven tot het idee: „we komen er toch wel." De strijd zal nog zwaar zijn, gezien den spelvorm van Stormvogels, Excelsior, V. V. A. en Spartaan! De IJmuidensche club moet naar V. V. A. en kon daar wel eens een veer Ialen. Het programma luidt verder: Overgangsklasse: Z. F. C.V. .U. C A. D. O.—O. D. S.; Excelsior—S. V. V.; HilversumSpartaan. Reserve le klasse: Spartaan 2H. F. C. 2; Haarlem 2Ajax 2; Rapiditas 2Z. F. C. 2; 't Gooi 2—V. V. A. 2. Tweede klasse A. ZandvoortAlcmaria Vixtrix HortusE. D. O.; SchotenA. F C.; Hollandia—Z. V. V.; W. F. C.—Q. S. C. Derde klasse C*. BloemendaalT. O. G.; V. S. V.De Kennemers; Sloterdijk Watergraafsmeer. Oostelijke afdeeüng geen eerste klasse wedstrijden wegens den wedstrijd Oost NederlandWest Duitschland. Zuidelijke afdeeling: BredaniaN. A. C.; VelocitasP. S. V.; NoadWillem 2; Eindhoven—Wilhelmina; B. V. V.M. V. V. Noordelijke le klasse: W. V. V.Fries land; AchillesAlcides; VelocitasFor- waard; FrisiaUpright; VeendamBe- Quick. BeTgïscÏÏe TVetrndncfeï, Thijs, Heusghem' enz.); Fransche (de Pelissier's, Alavoine, Bru nier) en Nederlandsehe (K. van Nek, J. v. d. Wiel, Nankman, Erkelens, Straat, Höhle enz.) prof-wegrenners van reputatie. Dan worden de hekken van het Vondel park gesloten en voor een zeer matigen prijs (1 gulden) zal men een evenement te aanschouwen krijgen, dat nog niet in Nederland werd vertoond Morgen wordt de strijd gestreden tus schen Rotteidam en Harrlem' Terwijl R. C. H. bezoek krijgt van Sparta, gaat Haarlem naar V. O. C. Als alles goed gaat, krijgen we daar het volgend jaar nog bij FeijenoordH. F. C.I Maar we zullen den huid niet verkoopen vóór de beer geschoten isl Dus R. C. H. krijgt Sparta op bezoek en we geven de Racing, over wier kansen in de huidige compe titie wij elders iets hebben gezegd, goede kans op de overwinning, al is het een feit, dat de Spartaansche verdediging I Hel ligt in de bedoeling tot deelname sterk is. Maar de Haariemsche voorhoede uit te noodigen de meest bekende Duit- is sterker dan de Rotterdamschei sche (de Huschke's en Alberger); De Vereeniging, die het Vondelpark in eigendom heeft en dat gratis voor de Am sterdamsche burgerij openstelt, heeft sinds geruimen tijd geldgebrek. En waar het in dezen malaise-tijd ook aanklopte, bij au toriteiten dan wel particulieren, het stond voor een doovemansdeur Totdat de bekende wielersport-enthou siast, de heer Georges Hogenkamp, op het aardige idee kwam de berooide kas der Vereeniging Vondelpark te helpen vullen met behulp van de wielersport! Na het te Parijs behaalde succes met den wedstrijd in het Bois de Boulogne, waar rondom Longchamps zich onlangs 300.000 toeschouwers verzamelden om daar de meest bekende wegrenners ter wereld in actie te zien, zal nu over eeni ge weken in het Vondelpark te Amster dam een 100 K.M. internationale wegwed strijd worden gehouden rondom de Mee- ren. met als start en finish het bekende Paviljoen Het maandblad „de Boerderij" schrijft over het voorkomen van een bitteren smaak aan melk en boter het volgende: Bij de voedering van de koeien met verschillende krachtvoedermiddelen kan kan het voorkomen, dat de yielk, en de daaruit bereide boter een bitteren smaak aannemen. In enkele van deze gevallen is niet het krachtvoeder op zich zelf de oorzaak, maar de onzuiverheden, welke zich daarin bevinden. Zoo is opgemerkt, dat het voederen der koeien met zeme len bittere boter kan geven, wanneer deze vermengd zijn met sommige onkruid zaden. Ook hooi van land, waarop het onkruid bijna de overhand had, bleek hittere bo ter te geven. Verder geeft een eenzijdige voedering met knollen en met aardap pelen dikwijls bittere boter. En een fac tor, waaraan met het oog hierop itiis- schien ook aandacht dient te worden ge schonken, is het schoonhouden op de boer derij, vap de hakken of krikken waar dit de koeien het krachtvoeder eten. fe verzoeken, de instelling uit den nood te redden, waarop het personeel ver klaarde, des avonds naar Botterdam te zullen gaan en „Aïda" op te voeren. Zondasrmorgen had te Keulen het onder houd plaats tusschen den heer Koop man en de gevolmachtigden van het per soneel der Nationale Opera. Na hen gehoord te hebben, en na zich den toestand hebben laten blootleggen, verklaarde de heer Koopman op na- drukkelijken wensch van het personeel, zich bereid onmiddellijk de leiding te aanvaarden, waarna de gevolmachtigden verklaarden namens het personeel, dat dit zich geheel naar zijne inzichten en zijne aanwijzigingen zou gedragen. De heer Koopman teekende en cheque op een der Amsterdamsche banken tot een bedrag van 50 procent der doen de N. V. Nationale Opera aan bet ner- soneel verschuldigde salarissen, en garan deerde voorts eene gelijke uitbetaling van 50 procent der salarissen van het geheele personeel gedurende de maand October. In tusschen zal de Nationale Opera worden gereorganiseerd volgens de in zichten van den vroegeren directeuT der Nederlandsehe Opera, die, gelijk de ia- ren 19161919 hebben aangetoond, proef ondervindelijk juist zijn uebleken. Daar toe hadden j.l. Dinsdag en Woensdag reeds conferenties plaats en zijn te 's-Gtravenhage ook reeds maatregelen ge nomen. Bij deze reorganisatie echter wordt uit gegaan van het standpunt, dat de Ko ningin, benevens de rijks- en stedelijke autoriteiten, de aan de Onera reeds ver leende subsidies ook voor de toekomst zullen willen blijven verleenen, daar de instandhouding der national» instelling, waaraan ongeveer tweehonderd personen zijn verbonden onder welken vele met gezinnen zonder deze subsidies" niet mogelijk is. De symphathie, waarin de door den heer Koopyman e-eleide Nederlandsehe Opera zich in de jaren 19161919 >ocht verheugen, geeft hem hoop voor l e toe komst. Van de zijde van den heer Koopman ontvangen wij het volgende commu niqué: Zooals verschillende bladen reeds hebben medegedeeld, heeft de heer G. H. Koopman, de oprichler en de vroegere directeur der N.V. Nederl. Opera te Amsterdam, in afwachting der reorganisatie weder de leiding ge nomen van de Nationale Opera te 'e-Gra- venhage, die, naar men weet, ongeveer een week geleden, haar ondergang nabij was. Zaterdagmorgen, 14 October, nadat het personeel vernomen had dat er geen geld in kas was om de salarissen uit te be talen, weigerde het langer op dezen weg voort te gaan te meer: omdat het sei zoen pas was begonnen en de direc tie geen vooruitzichten kon. geven voor de toekomët. Men weigerde dus naar Rotterdam te gaan, waar 's avonds „Aïda" zou wordene gegeven, zoodat de opvoe ring aldaar geen voortgang zou hebben. Verschillende leden van het personeel, kennende de warme sympathie, die de heer Koopman zijne immers door hem in het leven geroepen instelling nog altijd toedraagt, wenschten dat er met hem gesproken zou worden, waarop men zich in verbinding stelde met Amsterdam, al waar men vernam dat de heer Koopman te Keulen vertoefde. De directeur, de heer Jan Heythekker, benevens de kapelmeester, de heer A. van Baalte, verklaarden zich nu bereid om met den heer J. Olman, voorzitter van den Ned. Toonkujnstenaarsbond, als ge volmachtigden van het personeel, naar Keulen te gaan en den heer Koopman aan de verwachtingen beantwoordt. Da jaren lang gekoesterde illusie vaa wie eens burgers waren van het goe de Watergraafsmeer en die daarna, no- lentes volentes, hoofdstedelingen zich mochten noemen, het ideaal van al wie waren aan gene zijde van de klapbrug, is gisterochtend klokslag half zeven, werkelijkheid geworden. Oud-Watergraafsmeer heeft zijn stads- lijn, zijn verbinding met de city, niet meer via de gemoedelijke Gooische stoomtram, maar door middel van het ultra-moderne vervoermiddel, dat auto bus heet. Die autobussen, glimmend blauw ge lakt, behalve het bovenstuk dat room kleurig is, zullen voortaan heel den dag en heel den avond snorrep van Kruis- laan langs Nieuweweg, Linnaeuspark- weg, Hoogeweg en Middenweg naar de Transvaalbuurt. Door de Overamstelstraat stuurt de chauffeur, een tramconducteur, zijn ve hikel dan verder langs Weesperzijde en Stadhouderskade naar het eindpunt bij de Leidsche Boschjes. Dkfir had gisterochtend de nieuwigheid nog heel wat bekijks, zoo goed als aan. de verschillende haltes. Wie in de autobus stapte, voelde zich ontdekkingsreiziger. Die monsterde nauwkeurig de met bruin leer bekleede zitplaatsen: een lange bank aan den eenen kant en twee-persoons zetels aan den anderen die had te voren reeds zijn dubbeltje geofferd in wat een grap penmaker noemde den spaarpot van den chauffeur. De meeste passagiers hadden zich reeds „ingericht" op den éénmanswagen. Bij het instappen deponeerden zij hun dub beltje in het busje van den chauffeur alsof in Amsterdam nooit andere usane had bestaan. Enkelen onder de autogasten hadden van de nieuwigheid „geen kaas gege ten." „Mot ik er een dubbeltje in doen?" informeerde een juffrouw met een wan trouwenden blik naar busje en chauf feur beide. En de bestuurder heel goeiig: ,,'t mogen ook twee stuiversstukjes zijn of vier plakken of tien centen. U hebt de keus." „En m'n kaartje dan?" vroeg weer een andere juffrouw. „Als de contro leur komt, ben ik er bij." De overige passagiers glimlachten, we- jen op de gedrukte mededeeling dat geen kaartjes worden verstrekt, waar op de juffrouw hoofdschuddend neer zeeg op de voerende bank. Vijf en twintig minuten duurt de rit van Kruislaan tot Leidsche Boschje, een rit, die nog vele dagen den Am sterdammers de sensatie van iets nieuws kan schenken. Daarna zal moeten blijken, of deze lang gevraagde verbinding inderdaad TIEN JAREN UIT ONZE VADER- LANDSCHE GESCHIEDENIS. (1806—1815) door Jos. P. H Hamers.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 9