IAATJE5 sera* Maandag 23 October 1922 45s*o Jaargang No. 14280 EERSTE BLAD Van hef Vaficaan. 24 OCTOBER Sr i bFrr Dit nummer bestaat uit 2 bladen, STADSNIEUWS. AGENDA DE ALGEMEENE POLITIE VERORDENING. Maatregelen tegen knalpotten; ba nanenschillen enz. W erkloozen-agitatie. De vacantie-toeslag der gemeente ambtenaren. „De hearing" in Amerika. Gevonden voorwerpen. De verzouting en een tegen- middel. LANGS DEN WEG. GEEN BOKSWEDSTRIJDEN MEER IN HAARLEM. Beslag opgeheven. Christelijke Drankbestrijding. Aanbesteding. Niet te zuinig. De Parijsche correspondent van het „Alg. Hbld." schrijft Het volgende stukje, dat ik letter lijk vertaal uit „La République Fran- faise", moge dienen als waarschuwing voor Hollandsche bloembollen-kwee kers die in Frankrijk zaken willen doen, om niet door een verkeerd be grepen zuinigheid hun eigen glazen in te gooien. Het Fransche blad schreef dan Een onzer abonné's wijst ons op een vrij merkwaardig feit waaraan hij ons verzoekt de publiciteit te ge ven die het ten volle verdient. Onze correspondent, eigenaar van een kasteel in de Yonne, ontving on- r langs van een huis in Hillegom dat I z'ch betitelt.(volgt de firmanaam- en dat zijn specialiteit maakt van het leveren van bloembollen, een pros pectus, per post verzonden, maar gefrankeerd met een Duitsch post zegel. De verbazing van onzen abonné was groot, aangezien de werkelijke Hollandsche kooplieden niet gewoon zijn Duitsche postzegels te gebruiken. Ik concludeer daaruit, zoo schrijft hij, dat het Hollandsche huis slechts een fa ?ade is voor een Moffen-product. Ik heb onmiddellijk geantwoord, dat ik geen zaken doe met Boches. Het is goed zoo vervolgt de „République Frangaise" dat de Fransche grondeigenaars op de hoogte gebracht worden van een dergelijk optreden. We glimlachen wel e .ns over menschen die zeggen dat ze Spanjaar den zijn, en dat ze heelemaal niet duur zijn. Maar een glimlach past niet voor lieden die zich uitgeven voor Hollan ders, en die niets anders zijn dan ver momde Duitschers. Waar gaat het heen als de brave Hollandsche tulp zich nu óók al gaat ontpoppen als een bloem made in Germany Het geval lijkt al heel duidelijk de Hollandsche firma heeft waar schijnlijk haar circulaire in Duitsch- land laten posten, omdat dat goed- kooper uitkwam. Maar meteen blijkt nu hoe onverstandig een dergelijke „penny"-wijsheid is. Niet alleen zullen er aan deze firma bestellingen door ontgaan, maar ze heeft meteen wan trouwen doen ontstaan tegen heel de Hollandsche bloembollencultuur. Men weet hoe achterdochtig de Fran- schen kunnen zijn, en een dergelijk geval geeft dien achterdocht weer voor langen tijd voedsel. Juist is kort geleden door de Fransche dou ane-administratie bepaald dat voor Hollandsche bloembollen geen „cer- tificat d'origine" noodig is, hetgeen bewijst dat men in het algemeen, als de bollen uit ons land komen, niet twijfelt aan hun Hollandschen oor sprong. Men zorge er dan nu ook in betrokken kringen voor dit vertrou wen niet door misplaatste op-de- kleintjes-passerij op de proef te stel len. Biljartbond Haarlem en Omstreken. Hinderwet. Te water. rrr v Een zilveren Herdenkingsfeest en een sympatiek idee J. J. WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht Goed afgeloopen. Liefdadigheids-collecte. Giften. Treurig. De" abormemënts.pnjs fee- draagt voor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal ƒ3.25 Per Week ƒ0.25 Franco per post p. kwart, bij vooruitbet. 3.57lA Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 -n 1748, Postrekening No. 5970. Advertentiën 35 cents per regel - Bij contract belangrijke korting Advertentiën tusscben den tekst als ingezonden mededeeling: 60 cent per regel. Vraag- en Aanbod- advertentiën 14 regels 60 cents per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. Men schrijft ons uit Rome: Verschillende Pauselijke Nuntii bevin den zich op 't oogenblik in de Eeuwige Stad. Mgr. Ceretti, Nuntius te Parijs ver toeft hier op vacantie en tegelijk om be sprekingen te houden over de wettelijke regeling van de Kerk in Frankrijk, toe stand die nog steeds beheerscht wordt door de wetten op de „associations cul- tuelles" van Briand, door Paus Pius X niet aangenomen en welke de Fransche regeering nog niet afgeschaft heeft. Ook Mgr. Fedeschini, Nuntius te Madrid, verblijft hier in dezen tijd. naar men zegt, naar Rome gekomen om een bezoek van den koning van Spanje voor te bereiden. Wegens moeilijkheden gerezen tusschen de Spaansche en Italiaansche regeering schijnt dit bezoek, hetwelk tegelijk aan den H. Vader en aan den koning van Italië zou gebracht worden, uitgesteld te zijn. Mgr. Maglione. Nuntius te Bern. brengt in Italië eenige weken vacantie door. Op den feestdag van de H.H. Apostelen Simon en Judas zal Mgr. Smets, Aposto lisch Delegaat in Perzië, de H. Bisschops wijding ontvangen uit de handen van Z.Em. Kardinaal Van Rossum, Prefect der Propaganda. De Latijnsche Bisschop van Bagdad is benoemd tot apostolisch Dele gaat in Mesopofamië, Kurdistan, enz. De missie in Guyane van Venezuela op geheven in 1768 en daarna wederom in 1817 met het ter dood brengen van de Pa ters Capucijnen. is dezer dagen weer her steld. De Paters Capucijnen zijn door de regeering van Venezuela in deze kolonie teruggeroepen. In November zal, gelijk vorige jaren, in de Sixtijnsche kapel een plechtig Requiem gezongen worden voor de Kardinalen, dit jaar overleden. Binnenkort zal een begin gemaakt wor den met de voorloopige werkzaamheden voor het grafmonument van Paus Bene- dictus XV in de Sint Pieterskerk. Sociëteit „St. Bavo" Bollenveiling 10 uuir Reddingbrigade 8 uur Rechtskundig Advies van half 9half 10 Bestuur K. S. A. 8 uur Pluimveeverceniging 8 uur. Grootr Kerk. Orgelbespeling door den heer George Robert van 23 uur. Sociëteit Vereeniging Concert 8 uusr. Bisschoppelijk Museum Jansstraat Da gelijks uilgenomen Zaterdag- Zoh- en feestdagen toegankelijk. K Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstranl 49. Eiken dag geopend ▼an 1012H. van 2 —5 en van 710 u. behalve des Maandagsochtends en op Zon- en Feestdagen. Uitleen van boeken van half 39 uur. 'Jt. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnerastraat 15 Alle werkdagen voorm. van 912 uur, nam. van 25 uur. Zaterdags alleen van 912 uur. Martha-vereeniging Bloemhof straat 1 Betrekkiimgbu.reau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur. Statenzaal Prinsenhof Zitting Prov. Staten Noord-Holland half 12. De bepalingen van de Algemeen© Politieverordening in Haarlem zullen binnenkort aan de vijfjaarlijksche her ziening van den gemeenteraad onder worpen worden. Daarvan zal geprofiteerd wonden om de Algemeene Politieverordening aan een algeheele revisie te onderwer pen en met verschillende bepalingen aan le vullen. Tevens zal de A.P.V. dan herdrukt worden en in een oogelijker kleed, gestoken. Dat is wel noodig, want de tegen woordige Politieverordening is in den loop der jaren versierd geworden met zooveel doorhalingen, aanleekeningen, nieuwe bepalingen, verbeteringen, enz., dat zelfs de meest geroutineerde po litieman er niet dan met zeer veel moeite wijs uit kan worden. Alle nieu we bepalingen, verbeteringen enz., moeien in de bestaande verordening aan de zijkanten bijgeschreven of op geplakt worden. Een groot aantal nieuwe verordeningen liggen op aparte velletjes achteraan of voorin in het boekje. Er is geen wijs uit te wor den. Er zijn zelfs ook bepalingen in die elkander min of meer tegen spreken. De heer Mr. Taconis, hoofdcom mies-redacteur ten stadhuize alhier, heeft zich bezig gehouden met de samenstelling van een nieuwe Algem. Politieverordening. Geruimen tijd heeft hij aan dat ondankbare werkje ge arbeid, doch is nu zoover gereed dat de A.P.V., na nog eens een laatste lezing te hebben ondergaan, aan de goedkeuring van den Raad zal worden onderworpen. De heer Mr. Taconis heeft daarmede zeker veler dank ver diend. In de nieuwe verordening zullen, naar we vernemen, verschillende nieu we bepalingen worden opgenomen, waarvan de wenschelijkheid is ge bleken. Zoo zullen b.v. strafbepalin gen worden getroffen tegen het ge bruik door automobielen en motorfiet sen van den open uitlaat (de z.g. knalpotten); ook zal een strafbepaling zoo worden geredigeerd dat daardoor strafbaar worden gesteld zij, die ba nanenschillen op straat werpen, waar door gevaar voor voetgangers ont staat. Ook andere ongerechtigheden zullen de aandacht hebben. Zoo zul- er, zijn we wel ingelicht, bepalin gen komen waardoor verbaden wondt het le hoog opladen van goederen van liandhwagens, fietsen enz., zoo dat het uitzicht van den bestuurder belemmerd is. In 't algemeen is zulk een practi- sche herziening van de A.P.V. wel loe le juichen en met belangstelling mogen we ditmaal uitzien vooral naar de nieuwe in le voeren bepalingen. We komen ongetwijfeld ter zijner tijd op dit onderwerp terug. Het (syndicalistisch) werkloozen- en agitatie-comité heeft Vrijdagmiddag ver gaderd. Geëischt wordt: productief werk tegen normaal loon; nitkeering van vol loon bij gedwongen werkloosheid; hand having van den 8-urendag; verzet te gen elke loonsverlaging. Er werd een klachtenbureau gevormd, dat alle klach ten betreffende het Burgerlijk Arm bestuur zal onderzoeken en na grondig onderzoek ter openbare kennis brengen. Een adres van den Raad werd opge steld waarin geëischt wordt gelden te noteeren voor proluctieve werkverschaf fing aan de werkloozen of uitkeering van vol loon, on een motie van scherpe afkeuring werd aangenomen tegen de socia'is'is he leien van den gemeenteraad in 't bijzonder tegen den heer Poppe, omdat zij tegen de motie-Peper gestemd hadden, die bedoelde uitkeering van vol loon bij gedwongen werkloosheid. Zijn onze inlichtingen juist, dan wer den al deze eischen gesteld in een ver gadering, die bezocht was doorvier personen. Wij vernemen, dat Zaterdag een conferentie heeft plaats gehad tus schen den wethouder van financiën, Mr. Bomans, en de voorzitters van de verschillende organisaties, waarin nogmaals besproken werd het denk beeld om in 1923 den vacanlietoeslagl niet te doen uitkeeren. Naar we ver nemen beaamden de voorzitters na de mededeelingen van den wethouder over den stand der gemeenle-finan- ciën, dat uilerste zuinigheid geboden is, doch meenden dat de bezuiniging, welke verkregen zou worden door het derven van den vacantietoeslag door het gemeente-personeel, op andere wij ze moet worden verkregen of door meerdere inkomsten moet worden ge dekt. De voorzitters zegden toe, dat zij een onderlinge conferentie zouden hebben, om le overwegen op welke wijze de gewenschte bezuiniging zal worden verkregen. De zaak staat dus zoo, dat de voorzitters hebben af gewezen het denkbeeld om den va cantietoeslag te laten vervallen, doch nog nader aan B. en W. zullen be richten op welke wijze, naar hun mee ning, de gewenschte bezuiniging kan worden verkregen. Wij betwijfelen echter of van dit laatste nog wel veel terecht zal ko men na alles wat er reeds in het laatst© jaar getracht is te bezuini gen en op dit punt bereikt is. Wij lezen in het „Wkbld. v. Bl.-C." over den door den Amerikaanschen Board aangekondigde najaarsconferen- tie over den bloembolleninvoer,welke op 30 October te Washington zal plaats vinden. Uit nadere berichten, o. m. een telegram der Regeering, wordt duidelijk, dat deze conferentie maar meteen gecombineerd wordt met de in de wet voorgeschreven „hea ring", zoodat dus 30 October ook bui- tenlandsche afgevaardigden kunnen worden gehoord. Deze „hearing" is dus voor het vak zeer belangrijk, wellicht beslis send, want, al valt zeker pas 6 weken later het besluit van den Mi nastel i v. Landbouw, op de „hearing" wordt door den F. H. B. het advies aan. de Regeering opgesteld. Zooals gezegd, deze berichten kwa men Dinsdag en het is dan ook be grijpelijk, dat dienzelfden dag een spoedvergadering der „Commissie voor den Invoer in Amerika" is gehouden, e Als resultaat van deze vergadering noodigde de Commissie de heeren Krelage en Warnaar uit om naar Ame rika le gaan en op de „hearing" de belangen der bollenkweekers te ver dedigen en wij kunnen hieraan de verblijdende mededeeling toevoegen, dat beide heeren zich bereid verklaard hebben onmiddellijk te gaan. Zoo zal, als dit nummer onzen lezers bereikt, aldus het „Wkbld.", de „Paris" reeds de haven van Havre hebben verlaten emet de heeren Krelage en Warnaar aan boord. In acht dagen kunnen zij dan de overzijde hebben bereikt en resten dan nog eenige dagen, voor op den 30sten de „hearing'n aan vang neemt. Uit het besluit der „Commissie voor Amerika" kan men zien, dat men het noodig achtte om geen middel onbeproefd te laten om den Ameri kaanschen uitvoer te behouden. Het is natuurlijk niet te zeggen, of de Voorzitter der Vereeniging en de in Amerika invloedrijke heer Warnaar, zullen vermogen het gewenschte suc ces te bereiken, en men moet in tldeze reis dan ook niets anders zien dan den ernstigen wil van de Commis sie hier, om geen poging achterwege le laten. Dit is zeker, dat nu de „hearing" ook „foreign delegates" (buitenlandsche afgevaardigden) toe laat, het niet tactisch zou zijn, wan neer Holland daar niet vertegenwoor digd was en den ernst van den toe stand weerspiegelt zich in het feit, dat de uitzending van twee onzer beste mannen noodzakelijk werd ge acht. U wenscht met ons de heeren .een voorspoedige reis en een behou den thuiskomst. Directeur Schouwburg, Wilsonsplein, witte bont; G. v. Zon, Pres. Steijnstr. 18, handbeschermer; „Kennel Fauna", Parklaan 119, herdershond; T. Rader, Oranjeplein 29, grijze kat; R. Beuken kamp, Saenredamstr. 41, grijze jongens pet; A. v. d. Bosch, Zomerstr. 6, bruine rijwieltaschW. Bouman, Spoorwegstr. 2rood bruine schooltasch met hoeken; Th. Donraadt, Groote Houtstr. 3, schaar; Huber, Boekenrodeweg 27, Aerdenhout, speldje; F. v. d. Meer, Kleine Houtstr. 40, Sponsendoos Reeds verscheidene malen hebben we melding gemaakt van de kwestie der ver- zouling van Rijnlands boezemwater. Thans schrijft het Tweede Kamerlid, de heer G. Bulten, in het „Kweekersblad" over deze voor land- en tuinbouwers ac- tueele kwestie een en ander, dat we be langrijk genoeg achtten, over te nemen. „H Zal bij de kweekers, bloemisten en tuinders ongetwijfeld nog versch in l ge heugen liggen' aldus schrijft de heer Bulten, „dat de verzouting van het boe zemwater (en wellicht ook van den bo dem) zoowel in Rijnland als in Delfland in het jaar 1921 zich als een verschijnsel met zeer belangrijke nadeelige gevolgen voordeed. Daarin vond ondergeteekende aanlei ding tot den Minister van Waterstaat en kele vragen te richten, ten einde de bij zondere aandacht der Regeering op deze aangelegenheid te vestigen, en, zoo moge lijk, maatregelen er tegen te doen nemen. Het vraagstuk bleek van dien aard, dat de gestelde termijn van beantwoording der vragen overschreden mooest worden, dat, toen de antwoorden kwamen, deze in hoofdzaak naar een rapport, te dezer zake voor Delfland uitgebracht, verwezen. Ingevolge een besluit van 14 Juli 1921 van het College van Dijkgraaf en Hoog heemraden van Delfland werd n.I. een Commissie ingesteld, ten einde verslag uit te brenger omtrent: le. Het verschijnsel van verzouting van Delfland's boezemwater, zoo als dat zich in dit jaar (1921) en mogelijk in vorige jaren heeft voor gedaan en den schadelijken in vloed daarvan op land- en tuin bouw. 2e. De oorzaken en de middelen ter voorkoming en verwijdering van deze verzouting. De verleiding is groot uit het hoogst- belangrijke Verslag, door de Commissie uitgebracht ruim aan ie halen. m r>r ,|0 beschikbare kolommen in het „Kweekers blad" worden ook voor andere zaken ge vorderd. Ik zal me dus beperken tot aanhaling van slechts enkele belangrijke gegevens en van de conclusies. De hoofdoorzaak van de verzouting blijkt het lekwater te zijn. „Hoe kan nu het lekwater, dat door de sluizen dringt, die groote verzouting veroorzaken?" zal men wellicht vragen. De volgende mededeeling uit het Delf- landsche rapport zal daarop een kijk kun nen geven. Blijkens waarneming en meting zal men de hoeveelheid binnendringend lekwater zoowel voor de Oranje-bui- tensluis als voor de Bovensluis min stens kunnen stellen oop 15 Liter (één emmer) per seconde en voor de beide sluizen te Maassluis te za- men op 10 Liter per seconde, zulks berekend over een tijdperk van on geveer 10 uur per dag. De hoeveelheid zout, welke op deze wijze per etmaal in den boezem dringt, is bij het door de Commissie geconsta teerde zoutgehalte van het rivierwater als volgt te berekenen: Aan de Bovensluis 3600 X 10 X 15 11 234 gr. 6066.36 K.G. zout. Te Maassluis 3600 XlO X 10 X 11.092 gr. r= 3993.12 K.G. zout. Aan de Oranje-buitensluis 3600 X 1° X15 X 22.659 gr. r= 12235.86 K.G. zout. Totaal 22295.34 K.G. zout. In, 24 uur brengt het lekwater dus 22295.34 K.G. zout binnen, 't Is haast niet te gelooven, maar de cijfers zijn niet te wraken. De conclusies, waartoe bovengenoem de Ccmmisie kwam, luiden: Ad le. Het verschijnsel van verzou- Luchtballonnetjes. De speel-luchtballonnetjes voor de kinderen worden tegenwoordig al me de dienstbaar gemaakt aan de re clame. Vroeger zag men ze alleen op de kermis, De kleine luchtballon netjes behoorden bij het kermisver maak. De kinderen hunkerden er naar. Hadden ze er een gekregen,, hun hand omklemde slevig het touw waaraan het kostbare bezit bevestigd was, angstvallig bewaakten ze hun kostbaar bezit en het verlies van hun schat was voor hen een der smarten, welke reeds het kind doen voelen, dat deze aarde geen paradijs is. Met de opheffing der kermis ver dween in het begin ook de luchtbal lon, doch niet lang duurde het, of hij keerde lerug. Het aantal venters er van nam toe en zij kwamen niet 'alleen omstreeks den tijd, waarin voorheen de kermis viel. Bijna het heele jaar door zag men ze op de vlakte, tot groot genoegen van de klei nen, natuurlijk. En nu is de kinder-luchtballon dan een nieuwe periode ingegaan. Met zoovele andere artikelen doet hij nu mede dienst voor het maken van re clame. Met op in 't oog loopendle1 wijze igroot geschilderde letters staat de naam eener firma er op vermeld en met den ballon sjouwen de kin deren den naam van den gever mee. Als dat nu nog geen mooie, handige reclame is, dan weten we niet, wat het dan wel zou zijn. Want met een variant op een bekend gezegde, zouden we kunnen zeggen: „Om klanten te winnen, moet je met de kinderen beginnen". De kinderen toch koopen het liefst daar, waar ze het prettigst geholpen worden, waar ookde kleine kinderhand gevuld, wordt ling van Delflands boezemwater heeft zich in het voorjaar en in den zomer van 1921 op zeer merkbare wijze doen gevoelen, vooral in de westelijke helft van den boezem, en het werd oook in het verleden, meer bijzonder in 1893, gecon stateerd. In het afgeloopen jaar heeft de tuin bouw van de verzouting aanmerkelijke schade geleden. Schade van beteekenis voor den landbouw werd niet waarge nomen. Van geleden schade in het verle den is weinig bekend. Ad. 2e. Als oorzaak der verzouting moet worden aangewezen het binnendringen van rivierwater op den boezem, voorna melijk als lekwater door de Oranje-bul- tensluis en de sluizen in en bij Maassluis, hetweik in verband met de voortdurend droge weersgesteldheid sedert Augustus 1920, in 1921 tot voorheen ongekende gevolgen leidde. Als middelen ter voorkooming en ver wijdering worden genoemd: a. Ter voorkoming: 1. Evenals in voorafgaande jaren door de Oranje-buitensluis nimmer wa ter inlaten. 2. Door de Oranjesluizen slechts dan inlaten, wanneer het zoutgehalte van het rivierwater geen gevaar voor den tuinbouw kan opleveren. Het is gewenscht periodiek (b.v. éénmaal per week) monsters van het boezemwater op zoutgehalte te doen onderzoeken. 3. Het terugbrengen van onvermijde lijk lekwater door de Oranje-bui- tensluis en de sluizen te Maassluis en Vlaardingen tot een minimum, door verbetering dier sluizen op de wijze als hierboven is aangegeven. 4. Hef aanschaffen van een stel reser ve-deuren voor de Oranje-buiten sluis. b. Ter vermijding der verzou ling: 1. Inlating van zooveel mogelijk zoet water aan de Vijfsluizen en te Rot terdam. 2. Afstrooming door de sluizen, waar door het zoute water is binnenge drongen. In Delfland heeft dus een uitgebreid deskundig onderzoek plaats gehad. Voor zoover mij bekend is, heeft Rijnland niet een dergelijk onderzoek ter hand geno men, doch volstaan met de mededeeling, dat geen zout water ingelaten was. 't Is niet vermetel te veronderstellen, dat ook voor Rijnland soortgelijke oorzaken zullen gelden als voor Delfland? De verschijn selen van verzouting zijn gelijk. Indien op *""-schillende bloemisterijen en kas- kvyeh<Wj'>n ;e Hillegom, Aalsmeer, Bos- ko-s p emstede en elders, een grondig o' 'erroê? plaats zou hebben gehad als dat iet Westland gehuden is, zouden de resultaten naar groote waarschijnlijk heid tot oovereenkomstige uitslagen ge leld hebben.'" In Haarlem zal geen toestemming meer gegeven worden tot het houden van openbare bokswedstrijden. Dit besluit moet door onzen Burgemeester in over leg met den Commissaris van Politie, reeds eenigen tijd terug genomen rijn, voordat een zoodanig verbod in Amster dam werd vastgesteld. Echter is tot op beden nog geen enkel verzoek gewei gerd, omdat, nadat bovenbedoeld besluit genomen was, nog geen enkele aanvra ge voor het houden van een bokswed strijd hier ter stede is gedaan. - Naar aanleiding van de bekeuring van den beer Th. G. 0. H. inzake vermeende overtreding van de drankwet is eenigen tijd geleden heel ,wat te doen geweest over bet feit, dat de ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij het Kantonge recht beslag had laten leggen op de hoe veelheid sterken drank in den winkel van H. aanwezig. .Zooals bekend, werd de heer H. ver oordeeld, doch hij kwam in hooger be roep van het vonnis bij de Haarlemsche Rechtbank. Dezer dagen is de zaak aanhangig geworden en, naar we ver nemen, heeft de Officier van Justitie, Mr. Hoyer, zoodra dat mogelijk was, 't be slag doen opheffen, zoodat de heer H. over zijn voorraad wederom beschikken kan. Niet echter natuurlijk voor verkoop in rijn winkel aan de Kleine Houtstraat, daar dit door de rechters in hoogste instantie uitgemaakt moet worden. Zaterdagmiddag werd te Hilversum on der leiding van ds. A. J. Montijn, de na jaarsvergadering gehouden van het Dis trictscomité Noord-Holland der Ned. Chr. Geheelonthoudersvereeniging. Ver tegenwoordigd waren o.a. de afdeelingen Haarlem, Amsterdam, Hilversum, Vel- sen, IJmuiden, Den Helder, Enkhuizen, Alkmaar, Hoorn. Besloten werd, dat voortaan de voorzitter zal gekozen wor den uit en door het bestuur en niet meer door de algemeene vergadering. Voorts besloot de vergadering om zich te wenden tot het Comité der Noord- Hollandsche Tentzending met verzoek in bepaalde gevallen bij hare openbare bij eenkomsten ook te willen wijzen op het alcoholgebruik. De heer Hoekstra zegde toe dit verzoek te zullen steunen bij het Comilé der genoemde Tentzending. Uit voerige besprekingen werden gehouden over verschillende afdeelingen en de win- lerpropaganda vastgesteld. De heer Overmeer van Haarlem hield een inleiding over den plicht en de taak der leden van de N.C.G.O.V., waarbij hij vooral er den nadruk oplegde, dat de be sturen veelal de oorzaak zijn als een af- deeling slecht werkt. Daarna hield de heer Van der Leer, eveneens van Haar lem, een referaat over de indrukken der jaarvergadering te Lunteren, waarbij ook hij wees op de plichten der leden. Naar aanleiding van het door belde heeren gesprokene, ontspon zich een geanimeerde gedachten wisseling, die tot resultaat had, dat verschillende opmerkingen zullen wor den overgebracht aan de afdeelingen. Tenslotte werd nog bepaald, dat de voorjaarsvergadering te Haarlem zal wor den gehouden. Te zes uur werd de vergadering geslo ten. Des avonds had een bijeenkomst plaats onder leiding van ds. Van Leeu wen te Hilversum. Hedenochtend werd op het raadhuis aanbesteed het .verbouwen en .uitbreiden van het bestaande Gymnasium aan het Prinsenhof te Haarlem en het afbreken ten behoeve van dezen bouw van het te genwoordige bureau van openbare wer ken. Ingekomenwaren 14 biljetten. G. Metselaar Zn., Haarlem 106,775, met metselwerk 110,747. J. T. Spee, Haarlem, 127,400, met metselwerk 132,940. B. W. Lindeboom. Heemstede, 129,104, met metselwerk 136,654. N. Cobelens, Schoten 105,870, metselwerk apart 5645. W. A. v. Zanten Haarlem, 114,620, metselwerk apart 5,900. W. Saeys, Haarlem, 116,860, metselwerk apart 5,600. A. Comelisse, Haarlem, 102,900, metselwerk apart 5,805. D. Bruin 114.000. Firma Putlen, Haarlem, 114,300, metselwerk apart 5,800. D. Bays 115,400. Teunissen en v. Sombeek 109,875, metselwerk apart 4,597. G. Wegers Hz. 106,800, metselwerk apart 5.700. W. Uillenaar, Haarlem 128,891, met metselwerk 136,890. Peters en Tromp 108,934. 23 October: KorenbeursD. E. S. 24 Oct.: VriendenkringOud-Meercnstein. Klasse C. 25 Oct.: Oud MeerensteinKorenbeurs. Klasse D. 25 Oct.: D. E. S.Vriendenkring. 26 Oct. KorenbeursScholen. OUD-MEERENSTEIN—VEREEN. 1921. Klasse D. De spelers van Vereen. 1921 hebben het in De Wijk leelijk laten zitten. Al wa ren er 3 partijen met een spannend ver loop, de beide andere spelers van Haar lem waren geheel de kluts kwijt met als gevolg 8036 en 8037 voor Oud-Mee- renslein. De totaal-uitslag is: Oud-Mee- renstein 80, 77, 80.. 77, 80 394. Vereen. 1921: 71, 80, 36, 80, 37 304 caramboles. BUITEN DE COMPETITIE. Het bestuur van den biljartbond Haar lem en Omstreken meende naar aanlei ding van te weinige deelname in klasse A. een tussclienwedsirijd in deze afdee- liag te organiseeren, waaraan verbonden clubprijzen. De eerste ontmoeting heeft hedenavond plaats en wel in het club gebouw Oud-Meerenstein, waar Vrienden kring uit Haarlem een bezoek brengt. Ter inzage is nedergelegd het ingeko men verzoekschrift met de bijlagen van J. P. Senft, om vergunning tot oprichting van eene inrichting voor machinale hout bewerking, uitsluitend voor eigen bedrijf, in het perceel aan de Nassaulaan no. 70, waarbij electrische beweegkracht zal worden aangewend lol een gezamenlijk vermogen van 18J4 P.K. lot het aandrij ven van le plaatsen werktuigen. Zaterdagavond 6 uur is de 70-jarige B., slecht van gezicht zijnde, wonende aan den Heerensingel, door de duisternis misleid, nabij de Langebrug in het water van den Kampersingel geraakt. Door een Den 2den Mei van het volgend jaar vieren we het zilveren jaarfeest der con secratie van St. Bavo's Kathedraal aan de Leidsche Vaart. In 1898 werd het eerste deel voltooid; in 1905 kon Mgr. Callier het voltooide tweede deel van den bouw in gebruik nemen. Zooals bekend mag worden veronder steld, is ook nu de bouw nog niet geheel voltooid en vooral ontbreekt er nog heel wat aan de versiering. "Het weekblad „Sint Bavo" komt nu met het sympathieke idee om onze mooie Haarlemsche Kathedraal ter gelegenheid van dit zilveren herdenkingsfeest te vol tooien. G. G. schrijft daarover het voir gende: „Straks is het zilveren jaarfeest der consecratie van St. Bavo's kathedraal daar: 2 Mei 1923. En daarmede zal samenvallen de laatste uitloting der St. Bavo-leening, die in 1903 voor een bedrag van 300.000 gulden was aange gaan. Met de vele kostbare meubelen, die in die jaren de Kathedraal zijn komen sieren, is dus ook dit deel der schuldenlast door Haarlems diocesa- nen betaald. Zouden wij dan niet mogen vertrou wen dat de afbouw der kathedraal zal worden doorgezet en de voltooiing van haar versiering zal worden be reikt? De bouw dezer kathedraal is ons al toos als een symbool voorgekomen van het herleefde geloofsleven onder ons. Die herleving is uitgegroeid tot een krachligen bloei, die Gode zij dank steeds doorgaat. Moge die voortgaande bloei rijn uitdrukking blijven vinden ni het symbool, en de vruchtbare groei van Haarlem's Kerk zich afspiegelen in de volgroeide kathedraal. Dan zal de symboliek nog meer lot haar recht komen, en beeld en- werkelijkheid samen Gode eer bren gen in het volgroeien van het mys tieke Lichaam van Christus." De Haarlemmers kunnen dit idee niet anders dan buitengewoon sympathiek vinden en van harte hopen, dat het mooie bouwwerk aan de Leidsche Vaart, waarop zij terecht zoo trotsch zijn, weldra van binnen en van buiten in al zijn glorie moge stralen. Wij hopen op dit denk beeld nog wel eens terug te komen, maar nu reeds mag worden gevraagd welke per sonen, organisaties of commissies zich ge roepen gevoelen liefde voor dit denkbeeld te kweeken en voor de uitvoering, voor zooveel Haarlem betreft, zorg te dragen. Barometerstand 762. Stilstand. OPGAVE VAN: Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor rologisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen verricht in dea morgen van 23 October. Hoogste barometerstand 769.1 m.M. te Vestmanoer. Laagste barometerstand 749.6 m.M. te Toulouse. Verwachting van den avond van 23 tot den avond van 24 October. Zwakke tot matige Noordelijke tot Oos telijke wind, mees» gedeeltelijk bewolkt, geen, of weinig regen, wellicht nachtvorst, zelfde temperatuur. agent van politie is hij met behulp van een reddingslijn weer op het droge ge bracht. Vanmorgen om elf uur werd op de Nassaulaan, voor de Openbare School aldaar, een kleine jongen, die daar met de andere kinderen in 't speelkwartiertja aan 't spelen was .door een matig hard rijdenden automobiel aangereden. Het ge val liep nogal goed af. De kleine werd de school binnengedragen. Hij klaagde over pijn in de borst, doch oogenschijn- lijk werd geen ernstig letsel toegebracht. De collecte, gisteren ten bate der St. Elisabeth's Vereeniging in de kerk van de H. H. Elisabeth en Barbara gehouden, heeft het bedrag opgebracht van 485.45, Van A. A. voor de Weensobe pries ters f 2. Toen hedenmorgen 9 uur een vader zijn zoontje kwam brengen aan de open bare school op de Nassaulaan, werd hij in de school plotseling overvallen door een aanval van aenuwoverspanmng. Door de zorgen van den gemeentelijken ge neeskundigen dienst is hij naar het St Elisabeth's Gasthuis overgebracht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1