r LEOIA'S ERFENIS Elementaire verstandsoefeningen. lio i.- -.1 F. A. van Kiet en u.. t Schuyt, onderwijzers aan de buiten gewone school te Haarlem, zullen op uitnoodiging van een commissie te Leeuwarden, waarvan de wethouder van onderwijs voorzitter is, 25 dezer als sprekers optreden over Elemen taire verstanc'soefeningen voor buiten gewoon- en voorbereidend onderwijs. Tevens zullen leermiddelen ten be hoeve van dat onderwijs worden ten toongesteld. Ned. Reisvereeniging. In het a.s. winterseizoen zal de af- deeling Haarlem van de Nederland- sche Reisvereeniging 12jaar be staan. Teneinde dit feit feestelijk te vieren werd een feestcommissie be noemd, welke thans bekend maakt, dat'tin 't voornemen ligt om bij ge noegzame deelneming een gezelligen cabaret-avond met vermakelijkheden te organiseeren op Zaterdag 23 Dec. a.s. Gevonden voorwerpen. Personalia. Burgerlijke Stand. DAMMER. AMSTERDAMSCHE BEURS. UIT DEN OMTREK. VELSEN. SPAARNDAM. BEVERWIJK. IJMUIDEN. BLOEMENDAAL. DE ANNEXATIE-KWESTIE. De heeren Schulze en Noorman voor annexatie. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij Van der Maas, Kim heimweg 67, Bloemendaal, een gym nastiekschoen R. Rietman, Har- menjanstraat 63, Haarlem, een grijze kat met een geel bandje aan den hals Laan, villa Duinhof, Bloemendaal, een damesbeursjeaan het bureau van politie te Overveert een hamer, e n hondenzweep, een sleutel, waar aan stok, een zilveren medaillon met portretten, een ceintuur, een kinder- iioed, een nummerplaat van een auto G. 20179, een rijwieltaschje, waarin naamkaartje ten name van Ch. Heint- zen, een zakmesje in étui, een huis sleutel, een rijwielpomp, een porte monnaie. HEEMSTEDE. SCHOTEN. ROOKT HET BEKENDE MERK MANNENKOOR „PHILIP LOOTS" CHR. NAGEL, OSTADESTR. 14 KERKBERICHTEN. BLOEMENDAAL. LAATSTE NIEUWS. WEDSTRIJD UITGESTELD. Door een trein overreden. Zijn vrouw vermoord. De Ineenstorting van de Mark. De opvarenden van de „Hopline". GEMENGD NIEUWS. Inbrekers gearresteerd. Griezelige vondst. De postdiefstal te Kerkrade. Het vergaan van de „Cornells". KUNST EN KENNIS. Mengelberg te Berlijn. LANDBOUW EN VISSCHERIJ. Eikels en Aloë. In Engeland zijn jaren geleden her haaldelijk vergiftigingsgevallen voor gekomen bij paarden, runderen en schapen na het gebruik van eikel? De ziekteverschijnselen in deze ge vallen bestonden in bloedige diarrhee gepaard met groote lusteloosheid en algemeen ziek zijn. In den be ginne, toen het lijden nog niet was ondenkend, meende men, dat de zieke runderen aan runderpest lijdende waren. Aloë, hetwelk bij paarden zoo dik- wijls wordt gebruikt, om groote hoe veelheden mest af te drijven, kan, indien te groote hoeveelheden worder gegeven, aanleiding geven tot ziekte verschijnselen. VRAGENBUS. Uit onze Oost. Opzienbarend ontslag. Ontploffing in de Ombilin-mijn. BINNENLANDSCH NIEUWS. 1 De arbeidsconferentie te Genève. De Minister van Marine naar den Helder. T A LI S M A N rijwielen Terug te bekomen bijPolitiebureau, Smedeetraat, armband; damesbont; B. Vermeeren, Burgwal 55B, armbandhor loge; W. v. d. Vossen, Gierstraat 75, borduurlap; M. v. Eyerdingen, Kinder- huiasingel 62L, grijze ceintuur; B. Kloos ter, Bustenburgerlaan 37, blauwe cein tuur; G. W. Havik, Koolsteeg 7, groene mantelceintuur; J. Rosekrans, Amster- damechevaart 3rd., ruigharig hondje; G. B. Kort, Zomervaart 12d., armbandhor loge; J. Brandt, v. Marumstraat 22, Hon denpenning; Kennel Pauna, Parklaan 119, gele hond, gebracht door Nijholt, Reitz- straat 77, grijze kat, gebracht door Bo- zenhart, Smedestraat 16, grijs-witte kat, gebracht door A. Stokvort, Gen. de la Beystraat 2, wit-zwarte kat, gebracht door Smits, Javastraat 30, licht grijs katje, gebracht door A. Hendriks, Gen. Oronjé- straat 119; G. de Bidder, Brouwers>- straat 124, Kruisje; S. Spruit, Klever laan 100, oorknopje; 0. Hirs le Hooge- woerddwarsstraat 25, kinderportemonnaie J. Plooijer, Olycanstraat 30, wollen kin- taschje met portemonnaieW. Keijzer, kinderschoentje; J. Booze, Gasthuissingel 4, Lange Annastraat 19, bruin taschje; P. Korte, Bakenessergracht 55, grijs taschje; v. d. Berg, Paul Krugerstr. 60, Schoten, zwart taschje; G. Bonman, Wouwerman- straat 43, werkbroek. Bij den dienst der directe belastingen is met ingang van 1 November bevor derd G. A. Kalb, van rijk-klerk te Am- «'er'am ins t D.B. tot adjunct commie'- be Haarlem, inspt. le afd., en verplaatst Ingaande 1 November M. E. Wouwenaar, •dj.-commies van Haarlem, inspt le afd. naar Leeuwarden, dito D. B. en met Ingang van 16 December H. Kleve, com mies le kl-, van Wageningen naar Haar lem, le afd. Getrouwd: 23 October. Ch. M. A. Mar tens en D. P. Remmé. Geboren. 20 October, z. van A. Hek ster—Waterman. 21 October, z. van G, M. PietersSchoort. 22 October, d. van J. LetterVermeulen. d, van F. Schij- venaarVrenegoor. Overleden: 20 October. M. J. v. d. Werff Warmer, 64 j.. Heerensingel. 21 Oc tober. A. M. BiermanEverout, 61 j., Westergracht. 23 October. E. B., 12 m., z. van E. v. Eerden, Nieuwe Spaam- wouderstraat VIERKAMPEN VOOR ALLE DAMMERS VAN JONGENSPATRONATEN IN HAARLEM. Door het district Haarlem van den Ne- derl. R. K. Dambond zijn vierkampen ge organiseerd, waaTaan elke dammer van on ze Jongenspatronaten kan deelnemen. Zondag 29 Oct. kwart voor acht zullen de kampen plaats hebben in het gebouw van de St. Jozefsgezellen vereeniging, in gang Begijnehof. De damliefhebbers kunnen zich hiervoor opgeven bij den Wel Eerw. heer Directeur van hun patronaat. Daar er voor elke i deelnemers, 3 prij zen beschikbaar zijn, vertrouwen wij erop, dat, met welwillende medewerking van de Eerw. Heeren Directeuren van de Patro naten, de -deelname overweldigend zal zijn. Geeft U allen op bij Uw Eerw. Directeur, dan wordt deze propaganda avond voor het R.K. Damleven een schitterend succes! De Beurs open-de heden: willig. Staatsfondsen. 5 pet Nederland 38% 6 pet. Indië 96. Culturen. Koloniale Bank 131)4, In dische Bank 104)4, Vorstenlanden 162% H. V. A. 372. Industrieele waarden. Jurgens 48)4. Oliewaarden. Koninklijke 445, Con sols 134%, Onion 39. Tabakken. Deli 231, Besoeki 42, Rot terdam Deli 19, Senembaih 322. Rubbers. Amsterdam Rubber 116)4, Deli Batavia 72, Nederl. Rubber 65, Rott. Tapanoeli 29. Scheepvaartwaarden. Holl. Am. Lijn 129, Holl. Boot 30. Kon. Holl. Lloyd 24, Japan-lijn 76%, PnScetvaart 87, Scheep vaart Unie 97)4, Marine 15%. Amerikaa-nsche waarden. Hide and Leather 77, Steel 112, Smelting 63, Ana conda 106, Cigar 8354, Atchison Topelka 110, Voting Rails 27, Denver 12, Southern Pacific 99, Union Pacific 156. Gemeentezaken. B. en W. bieden den Baad ter vaststelling aan een ver ordening op den rechtstoestand der amb tenaren in dienst der gemeente. Naar aanleiding van de bekende circulaire van Ged. Staten omtrent de jaarwedde van den gemeente-ontvanger, advisee ren B. en W. den Gemeenteraad aan Ged. Staten te berichten, dat heit salaris van den opvolger van den ge meente-ontvanger thans moeilijk kan wor den bepaald, omdat nog niet bekend is, welie werkzaamheden hem zullen wor den opgedragen. B. en W. stellen voor, het bedrag der kleedingstoelage over 1922 voor den inspecteur van politie te bepalen op f 175 en voor de agenten van politie en de veldwachters op f 135. Burgerlijke stand. Geboren: d. van M. HeeremansKloes z. van E. E. KeeKlaijne d. van M. A. van Es Lammen 4. van M. Hovenier—-Kaa- senberg z. C. M. MolenkampBöhm d. van L. WillemsBrederode d. van M. OnstenkPleging zz. van A. H. de BloisMoerman. Ondertrouwd: A. H. v. d. Pieterman en W. 0. Heeremans J. P. Stet en A. Hoogland J. Deekker en M. H. Zwart J. Kabel en E. G. Huijter C. Dienaar en M. van Zanten W Visser en S. Groot G. Schol en K. Koster. Getrouwd: J. Sintenie en M. E. Schoorl G. A. Dekker en J. B. Pieeprs G. Pirorans en J. H; v. d. Hoek H. Th. v. d. Berg en P. Korte M. M. v. d. Horst en G. Groot. Overleden: P. Bruinsma, 4 maanden H. Vos, 90 jaar, wed. van G. Meijer. -In den Spaarndammerpolder zijn boeren, die pl.m. 250 mud aardappelen rooien van den bunder. Er ligt thans aan het Spaarne bij de vazelinefabriek een tweede zuiger, die het zand spuit op het land. Te Amsterdam zijn voor het examen vrije- en orde-oefeningen geslaagd de heeren W. F. J. Mineur en P. de Rijk, alhier. Bezuiniging. Aan het Post- en Te legraafkantoor alhier zijn drie tijdelijke kantoorbedienden ontslagen en zullen 15 November nog eenige tijdelijke telefonis ten ontslag krijgen. Door de heeren C. Schulz en W, Noor man, leden van den gemeenteraad, is het volgende adres gericht aan Ged, Staten van Noord-Holland: Krachtens besluit van 28 September 1922, door den Gemeenteraad van Bloe mendaal, is aan Uw college schriftelijk het gevoelen uitgebracht over het „Ont werp van wet van wijziging van de gren zen der Gemeenten Haarlem, Velsen, Bloemendaal, Heemstede en Haarlem- merliede en Spaarnwoude en opheffing van de gemeenten Schoten en Spaarn- dam." Waar ondergeteekenden, C. Schulz en W. Noorman, leden van den gemeenteraad van Bloemendaal, vormende de minder heid in den Rad, zich met het door ge noemd College uitgebracht rapport niet kunnen vereenigen, nemen zij de vrijheid het onderstaande onder Uwe aandacht te brengen. Alhoewel zij zich kunnen vereenigen met het inzicht van den Raad, dat de thans voorgestelde grenswijziging ten op zichte van Bloemendaal niet wenschelijk is, meenen zij toch waar de geheele geest van het rapport een verzet tegen elke annexatie ademt, van hunne afwijkende meening te dezen opzichte te moeten doen blijken. Zoo begint genoemd rapport reeds in den aanhef met onder sub 2 te zeggen: „dat het de bedoeling is haar zoo mogelijk uit te putten met het oog op de toekomst. Het laatste punt acht de Raad daarom van gewicht, omdat de gevoelens van on rust en onzekerheid, gewekt door de her haling van aanvallen van buiten op het onverkort bestaan van deze gemeente, de lust tot het zich vestigen in Bloemen daal en de arbeidslust en het initiatief der ingezetenen ondermijnen en de stemming drukken, waardoor te kort wordt gedaan aan den eisch van den tijd...." 1. Blijkt hieruit, dat men door dit rap port ook voor de toekomst de an nexatie van de baan wenscht te zien. Zij komen hier in het verloop van hun toe lichting op terug, maar: 2. moeten zij opkomen tegen de be schouwing als zou deze vrees voor an nexatie-mogelijkheden het initiatief te Bloemendaal ondermijnen; integendeel, wanneer zij het rapport verder bezien, in het bijzonder wat betreft bijlage 3 over arbeiderswoningbouw, dan weten zij, dat wanneer in dit opzicht de laatste jaren in Bloemendaal iets tot stand is gekomen, de vrees voor annexatie de zween is ge weest, welke het initiatief van de wo- ningbouwvereenigingen steun heeft doen vinden bij het gemeentebestuur. Doch niet alleen bij den arbeiderswoningbouw, ook bij den middenstandswoningbouw en verschillende publieke werken is de an nexatievrees de stuwkracht geweest en kwam bovendien bij verschillende be sprekingen in den Raad in het geding. Waar de Raad zegt op pag. 3 onder aan „de Gemeenteraad van Bloemendaal moet ontkennen, dat eene bevolkingspo litiek, welke Haarlem's grenzen, zij het ook in geringe mate, over die van Bloe mendaal zou uitbreiden, eenigen aanne- melijken grond vindt in verldeen of he den, en door eenigen degelijken waar borg voor de toekomst", daar moet door hen hiertegen stelling worden genomen; in de eerste plaats omdat het ontegen zeggelijk vaststaat, dat zoowel aan de Kleverlaan, als aan den Zijlweg, en ver der ten deele bij Aerdenl.out, Haarlem vrijwel aan Bloemendaal is vastgebouwd. Maar in de tweede plaats, omdat Bloe mendaal de terreinen mist om haar ar beidersbevolking een behoorlijke woon plaats te vej-iiPnaffen of in de naaste toe komst mar, te worden Het eenige terrein, beir&ive mogelijk te Vogelenzang, is hiervoor uitsluitend beschikbaar aan de Rampenlaan, welk terrein dan nog uitermate geschikt genoemd wordt voor bloembollencultuur en door een der wet houders voor woningbouw vrijwel onge schikt geacht wordt. Het gevolg van dezen toestand is, dat vele arbeiders, die in de gemeente Bloe mendaal werkzaam zijn, moeten wonen in de gemeenten Schoten, Haarlem, Vel sen, Spaa-yidam, hetgeen niet alleen aan die gemeenten grootere lasten oplegt (deze zouden wellicht ten deele op Bloe mendaal te verhalen zijn), maar boven dien van de arbeiders extra moeilijkhe den en extra belasting (forensen-) vor dert. Uit het bovenstaande blijkt, dat de ge meente Bloemendaal niet kan voldoe:, aan den eisch, welke aan een zelfstandige gemeente gesteld moet worden, n.l. dat zij zorgt, dat degenen, die binnen haar grenzen werkzaam zijn niet gedwongen worden, door het niet beschikbaar zijn van terreinen voor arbeiderswoningen, buiten de gemeente te wonen. Ons inziens mist een dergelijke gemeen te haar recht op zelfstandigheid en zou een annexatie, hie hieraan een einde maakt, niet anders dan Billijk genoemd kunnen worden. Wat overigens de opmerkingen in het rapport aan het adres van Haarlem be treft, zij laten deze geheel voor rekening van de meerderheid in den Raad en de bestrijding ervan aan de gemeente Haar lem over. Resumeerend stellen zij dus vast, dat ook hun inziens het thans aanhangige ont werp onlogisch en daarom verwerpelijk is; dat Bloemendaal niet behoorlijk kan zorgdragen voor de huisvesting van hen, die in de gemeente werkzaam zijn. Zü concludeeren, dat eene dergelijke gemeente Kaar rechï op zelfstandigheid verliest, waarom voor eene annexatie, waardoor genoemde bezwaren komen te vervallen, alle grond aanwezig is. Hetwelk doende, enz. Het halve bosch van Sparrenheuvel en omgeving wordt bouwterrein. „Bloe mend. Wkbld." weet mede te dselen dat het gedeelte Verbindingsweg van af de Kleverlaan wordt doorgetrokken en met eenige ronding de scheiding zei vormen tusschen het gedeelte bosch met de vij vers dat blijft bestaan en het overige dat zal worden gerooid en bestemd voor woningbouw. Die weg zal uitkomen aan den Bloemendaahcheweg tegenover „Veel zicht" en aan den Vijverweg tegenover de oprijlaan naar Hartelust. Al de gronden tusschon dien weg en de s poorbaan langs de tennisbaan, de Kweekerij van den heer van der Werff en het terrein van Verschuil worden bestemd voor woningbouw. Dus niet alleen het te rooien bosch gedeelte maar ook de moes- en bollentui- nen tusschen de Ringgracht van 't bosch en de huizen langsden Kimheimweg en verder tot de Spoorbaan, alsmede het weiland ten oosten van het bosch en een breeden strook aan den noordkant wordt bouwterrein (Bloemendaal Oost?) waar op de architecten Mulder en van As- donk een 60-tal vrijstaande villatjes of middo: s a::d w ningea hebben ontwor pen, alsmede eenige blokken woonhui zen achter die van den Kimheimweg. Een groote verandering dus voor ons dorp: uitbreiding en vermeerdering van bevolking. Voor forensen uit Amsterdam zal de nieuwe buurt aantrekkelijkheid verkrij gen als er een weg naar het station tot stand komt. Ook de nabijheid van e tramlijn is een voordeel van de lig- SaAunratjunx nep ttba StreSut o(j 'SmS halte Surendonk zal doorgetrokken ook een toegang vormen naar de nieuwe wijk Van de 60 lotelingen voor de lich ting 1923 uit deze gemeente zullen er 25 in werkelijken dienst worden opge roepen. Uitgezonderd zij, die afgekeurd zijn of vrijstelling verkrijgen, worden opgeroepen de nummers 1 tot en met 43. Gemeentezaken. B. en W. stellen voor, over te gaan tot invoering van muntgaspenningen, van welk systeem een financieel voordeel vaa f 1300 per jaar verwacht wordt. Zij vragen nu een crediet van f 5100 aan voor de aanschaffing van 150.000 koperen gaspenningen en voor het ver- 4anderen van circa 1200 muntmeters met levering van materiaal. B. en W. bieden ter vaststelling aan een overeenkomst betreffende de aan sluiting van Heemstede bij den keu ringsdienst van vee en vleosch, der ge meente Haarlem en verordeningen op de heffing en invordering van keurloon. Volgens de thans voorgestelde overeen komst zullen de slagers te Heemstede kunnen blijven slachten, terwijl op nader overeen te komen voorwaarden in Heem stede gekeurd zal worden door Haarlem- sche ambtenaren. Tooneeluiluoe ring. Zondagavond gfif de RK Toon rel vereen igin g „Door Eendracht Sterk", onderafd. der afd. Heemstede van den R. K. Volksbond, haar eerste uilvoering in dit seizoen. Opgevoerd werd als hoofdnummer „Zijn Trots", tooneelspel in 4 bedrij ven, van G. Nielen. De zaal was vrijwel geheel gevuld met een aandachtig gehoor. Het stuk is leerzaam en indrukwekkend en het werd zeer goed vertolkt. Het publiek heeft volop genoten: van het spel, dat beslist op een zeer hoog peil stond en waaraan ieder zich geheel gaf. Het tooneel was zeer goed verzorgd. „Het valsche etiket", als nastukje, sloeg wel in. Er is enorm gelachen. „D. E. S." heeft zeker zooveel re clame gemaakt, dat de volgende uit voeringen wel voor een uitverkochte zaal zullen zijn. Van de 93 lotelingen voor de lich ting 1923 in deze gemeente zullen er 31 in werkelijken dienst worden opge roepen. Uitgezonderd zij, die afgekeurd of vrijgesteld zijn, zullen moeten die nen de nummers 1 tot en met 51. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij: Willemse, Voorweg 27, een fantasiebroche en twee hand schoenen; Spanjaard, Cloosterweg, een hond (Dobermann pincher); Kaptein, Bronsteeweg 32, een hondenhalsband; H. Arnoldus, Eikenlaan 61, een gou den broche; Steen voorden, Iepenlaan 41, een postduif; Bureau van Politie, Boekenrodestraat 9, een schroefdraad snijder, een broche, een schaartje en een handschoen. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: P. van Santen en E. v. Huizen. C. J. de Kievit en G. Fennema. Getrouwd: G. H. Bernard met G. E. Lansdorp. D. Uitzinger met J. van Steenbergen. Geboren: zoon van C, C. A. Minse Selhorst. Overleden: Jacs. van der Weiden, 84 jaar. Van het aantal lotelingen voor de lichting 1923 in deze gemeente zullen er 46 moeten dienen. Uitgezonderd zij, die afgekeurd zijn of vrijstelling zul len verkrijgen, zullen opgeroepen wor den de nummers 1 tot en met 71. Burgerlijke Stand. Van 14 tot en met 20 October 1922. Geboren: z. A. Schmidt—van Alphen. z. van S. F. M. Kok—Haije. z. van J. Wou tersvan Veltliuyzen. Ondertrouwd: M. van Thijn en H. Keizer. J. P. Horsmeier en M. A. de .Vogel. G. Raveasber^ea en C,., --- 7, 8, 10 12 Ct. - - r»t>r. p. HEMS Co.. EINDHOVEN AGENT VOOR HAARLEM O Klaver. C. J. ten Bosch en W. Blankwater. S. Swart en M. P. Scholte. Getrouwd: F. J. Verhagen en M. Th. Huisman. Th. Hijnen en M. C. Huijboom. S. van Bezeij en G. P. C. Schoonheijt. K. Hofstra en L. Betlem. F. Helmus en E. S. Klink hamer. Personalia. Te 'sijGravenhage is geslaagd voor het voorloopig diploma van het machinisten-examen L. Rama kers, alhier. DINSDAG 7Va Lof met Rozenkrans. WOENSDAG 12 uur kat., 7% Lof met Rozenkrans. DONDERDAG 12 uur kat., 7% Lof met Rozenkrans. VRIJDAG 12 uur kat., 7% oefening v. d. H. Kruisweg en Rozenkrans. ZATERDAG 12 en 2 uur kat., 71/2 Lof met Rozenkrans. Van 59Va ge legenheid om te biechten. A.s. Zondag Eucharistische Dag. AMSTERDAM, 23 Oot. Na rijpe over weging heeft het bestuur van 't Von delpark gemeend, den voorgenomen 100 K.M. wedstrijd in 't Vondelpark tot het volgend jaar te moeten uitstellen, om dat de tijd van voorbereiding toch te kort bleek en een latere datum met het oog op de weergesteldheid minder ge- wenscht voorkwam, Vrijdagavond omstreeks 5 uur gevoelde de Eerw. Overste der Zuster Ursutinen Mère Marie Louise te Venlo, die sinds eenigen tijd lijdende was aan eert hart kwaal zich onwel. Om de benauwdheid te verdrijven ging zij 'n wandeling ma ken en begaf zich in de richting van de Duiteohe grens. Gekomen in de na- hijheid van den ondersten molen raakte zij, waarschijnlijk door de duisternis mis leid, den weg kwijt. Zij wilde den spoorweg KaldenldrchenVenlo overste ken juist toen een trein van Venlo aankwam. Zij liet dien trein eerst voor bijgaan en stak toen de rails over, met het gevolg, dat zij door een andërön trein, komende van Kaldenkirchen werd gegrepen en vermorzeld. Toen te jrtgeveer 9 uur des avonds Mère Louise nog niet in het klooster terug was, waarschuwde men de politie, die op onderzoek uitging en haar lijk des nachts omstreeks 1 uur op de spoorbaan vond. Mère Louise (in de wereld Eugenie Pilgram) bereikte den ouderdom van 55 ioar. Men seint ons uit Breda: Gisteravond heeft te Breda een af schuwelijke moord plaats gehad. Om streeks half tien meldde zich hij eenige politieagenten op straat de 21- jarige J. B. uit Princenhage met de mededeeling dat hij in het huis van zijn zwager aan den Nijverheidssingel te Breda zijn vrouw vermoord had. De agenten gingen met den man onmiddellijk naar het aangewezen huis en vonden daar de 21-jarige echtgie- noote van B. vreeselijk verminkt op den vloer liggen. Zij gaf nog eenige teekenen van leven, doch was reeds stervende. De onmiddellijk onllioden geneesheer Dr. Bentema kon bij zijn komst slechts den dood van de jon ge vrouw constateeren. Uit het door de politie gestelde onderzoek is gebleken, dat B. zijn vrouw gisteravond had medegenomen naar het huis van zijn zwager, waar van hijden sleutel had. De vrouw bad meermalen omgang met andere mannen en ook lhans was zij pas eenige dagen met een ander uitge weest. Toen er bij den zwager van B- niemand thuis was, schijnt hij in een bui van jalouzie zijn vrouw over vallen te hebben en haar zoodanig met een mes en vermoedelijk met een hamer le hebben toegetakeld, dat zij aan de gevolgen is overleden. De vermoorde is moeder van een twee en half jarig kind. De dader, die heden ter beschikking der Justitie zal worden gesteld, staat gunstig bekend en maakt geen ge bruik van sterken drank. BERLIJN, 23 Oct. De Duitsche rijks kanselier heeft voor heden namiddag de partijleiders uitgenoogd tot het houden van een bespreking over de instorting van den Markenkoers. De toestand is ernstig. LONDEN, 23 Oct. Alle opvarenden van het s.s. „Hopline" zijn gered; 30 uur had den de reddingsbooten vergeefs getracht bet schip te bereiken, daar de hooge zeeën zulks verhinderden. Te Rotterdam kwam Zaterdagnacht een koopman bij de politie aangifte doen, dat hij beroofd was ia pand 41 aan de Gedempte Binnenrotte. Twee inspecteurs en eenige rechercheurs togen er op uit om ©en onderzoek in te stellen. Ten- wijl men met dit onderzoek bezig was, hoorde de politiemannen kraken aan den overkant. Het was alsof een deur open gebroken werd. Inderdaad hadden aan de overzijde der straat, waar de maga zijnen van do Unie-maatschappij geves tigd zijn, twee inbrekers de deur met een breekijzer geopend. Een derde man deed als uitkijk dienst. Een der rechercheurs wist onopge merkt naar het bureau te gaan ten einde om assistentie te vragen. Onmid- vtiij bewerkt naar den prachtigen roman van den bekenden Engelschen auteur Gar vice. Circa 370 bladz. druks in handig formaat. Prijs f 1.50, franco per post f 1.60. Verkrijgbaar bij den Boekhandel en bij de N.V. DRUKKERII „DESPAARNESTAD", Nassaulaan 49, HAARLEM. delijk rukte een unspecteur met een tien tal agenten uit en zette de omgeving af. De twee inbrekers hadden inmid dels de deur van het huis van binnen gegrendeld. De uitkijk werd zonder dat hij zijn kameraden kon waarschuwen ge arresteerd en naar het politiebureau over gebracht. Het bleek de zeer beruchte inbreker J. M. S., te zijn. De twee eerst genoemde inspecteurs staakten him on- zoek in het beruchte huiis, gingen naar de overzijde, om de inbrekers te arres- teeren. Dezen hadden van de gelegen heid gebruik gemaakt en waren naar den zolder gevlucht, vanwaar zij op het dak konden komen. Een jacht tusschen de politie en inbrekers begon. Tenslotte kon den de inbrekers niet verder en werden zij gearresteerd. Ook deze twee waren goede bekenden van de politóe. P. van B. en S. B. Het drietal is in verzekerde bewaring gesteld. Vrijdagmorgen is in een bankje bjj het kasteel Stoutenburg (Utrecht) het in ver- regaanden staat van ontbinding verkee- rende lijk gevonden van een onbekend, als heer gekleed persoon van ruim mid delbaren leeftijd. In een zijner zakken be vond zich een bedrag van 20. Voorts werd in de nabijheid een flesch wijn ont dekt, die een paar maanden geleden uit het St. Jozefsgesticht te Achterveld is ge stolen. Nog steeds blijft de postdiefstal te Kerkrade, voor een drietal weken ge pleegd, onopgehelderd. Ondanks de uitgebreide onderzoekin gen in binnen- en buitenland komt er geen klaarheid in de geheimzinnige ver dwijning van de f 37.000 uit den post zak. Met een zeldzame sluwheid is de diefstal geschied. Eén man alleen kan, het is niet aan te nemen, den diefstal niet bedreven hebben. De koetsier van het postrijtuigje, een Dnitscher van nog geen twintig jaren, werd in Aken ge hoord, hij was gedurende eenige dagen m het hospitaal aldaar behandeld. Met de wetenschap, dat een stuk papier, het welk in den postzak zat in plaats van geld, afkomstig is uit een Kerkraad- sche drukkerij, terwijl voorts is kunnen worden nagegaan, waar dit papier is afgeleverd, heeft men oogens'Pijnlijk al evenmin veel nut kunnen doen. Er moet zelfs een anonyme brief geproduceerd zijn, met het voorop gestelde doel, justi tie en politie op een dwaalspoor te brengen. Een massa getuigen zijn ge hoord, maar de verwachte resultaten zijn met het lijvige dossier niet evenredig. B., die naar de gevangenis te Maas tricht was overgebracht, ontkende alle medeplichtigheid aan den djofstal, en is weer op vrije voeten gesteld; hij is thans weer in dienst gesteld. De kapitein van een Duitsche hout bont, die deze week dezelfde route maakte, welke ook de „Cornelis" had moeten afleggen, kwam aan het „Hbl." vertellen, wat naar zijn meening de oorzaak was van de ramp, aan dit vaartuig overkomen. De gezagvoerder kapitein Preu- sehoft van de „Elbing VIII" was met zijn schip op weg van Kemi in Finland naar Amsterdam. Zondagmor gen bevond hij zich ter hoogte van de Alandseilanden. De schepen, die naar of van het Noorden van Finland varen, moeien daar het vaarwater passeeren, dat zich bevindt tusschen de Zweedsche kust en de Alandseilanden. Zij richten bij nacht hun koers naar de seinen van de lichtschepen van Grundhallen en Slorbrotten. Het eerste is het licht schip op de Zweedsche kust, het twee de het Finsche lichtschip aan de zijde van de Alandseilanden. De seinen van het Zweedsche licht schip zijn in den loop van dit jaar gewijzigd. Zij zijn nu bijna gelijk aan die van het Finsche. Beide geven wit licht. Het aantal lichtseinen is het zelfde. Slechts in den tijdsduur is eenig verschil. Verschillende schepen hadden, volgens den kapitein, de sei nen der beide lichtschepen al eens verwisseld. Zondagmorgen, loen het nog sche merde het was tegen achten zag de kapitein van de „Elbing" een groote houtboot, die tusschen de rot sen op de Zweedsche kust verdwaald was en die naar liet scheen in Noord oostelijke richting weer een ruimer vaarwater trachtte te bereiken. Het vaartuig lag stil, toen men het op de „Elbing" kon waarnemen en had slagzijde. De schoorsteen rookte hevig. Er bestond geen mogelijkheid hulp te bieden. De „Elbing" zou tusschen de klippen moeten doorvaren, wilde zij het schip bereiken. Gevaar voor het leven der beman ning bestond er op dat oogenblik niet. Er woei een zwakke Z.-W. wind en er stond weinig zee. In dergelijke omstandigheden gelukt het daar ter plaatse gestrande sche pen meermalen zich met eigen kracht los te werken. Tegen tien uur, toen het gestrande schip uit het gezicht verdwenen was de kapitein van de „Elbing" heeft eerst later aan de hand van de waar genomen kenteekenen kunnen opma ken, dat het stoomschip dat hij gezien had, de „Cornelis" was ging de wind om naar het N.-W. Er kwam toen een stevige bries op. Bij N.-W. wind kon de zee daar op de kust zeer onstuimig zjjn. De hooge zeeën moeten toen de „Cornelis" op de rotsen te pletter hebben geworpen. Kapitein Preusehoft is vast overtuigd, dat de „Cornelis" en haar bemanning een zoo droevig lot gevonden hebben door de zoo moeilijk van elkaar te onderkennen seinen van het Zweedsche en bet Finsche lichtschip. Vroeger bon het sein van Grund hallen duidelijk van dat van Stor- brotten onderscheiden worden. Nu het bijna gelijk is aan dat van Stp.rbro.tten begaan zelfs zij, die geregeld dezg route bevaren, vergissingen. De Duitsche Eijksp resident heeft Vrijdagmiddag den Nederlandschen diri gent Mengelberg met zijn Amsterdamsch orkest ontvangen. Verder waren voor da thé uitgenoodigd de Nederlandscho ge zant baron Gevers, vertegenwoordigers der rijksregeering en der Pruisische re geering, de leden der eere-commissie en de voorzitter der Duitsch-Nedertandsche Vereeniging en eenige Nederlandsch« gasten. Vr. 1. Wanneer een meisje met Novem ber haren dienst verlaat, wat is dan de datum van vertrek uit de oude, en die van gaan in de nieuwe betrekking als dienstbode 2. Welken weg neemt a.s. Zondag de optocht van het Eucharistisch Congrer naar het Stadion? Antw. 1. Bij verandering met Novem ber vertrekt de dienstbode den 3den er treedt de nieuwe den 6den in dienst. 2. Ons onbekend. De „Java Bode" meldde dat den as sistent-resident van Mee der Corne'is een. pas van verlof teruggekeerd ambtenaar, binnenkort eervol ontslag uit 's lands dienst stond te wachten. Als reden werd gemeld, dat deze bestuursambtenaar zich niet zou hebben ontzien, om zich voor zijn ambtelijke bemoeiingen in een zaak door den daarbij betrokken particulier een toezegging van een belooning vaa een kleine twintig mille te laten welge vallen. Van geachte zijde deelde men het blad nog mede, dat door de Regeering de directeur van Binnenlandsch Bestuur ge wezen is op het verontrustend aantal ge vallen, waarin den laatsien tijd van be stuursambtenaren gebleken is, dat hun. integriteit op geldgebied niet boven ver denking is..., Aan dezen departementschef werd of ficieel het verzoek gedaan zijn bijzon dere aandacht aan dat euvel te wijden en met de Vereeniging van Ambtenaren, bij het B.B. in overleg te treden no pens de wijze, waarop dit voor den korps- naam en het prestige van het Ned. Ge zag zoo zeer schadelijke kwaad, zou kun nen worden beteugeld. Vooral op de buitenbezittingen moet het kwaad groote afmetingen hebben aangenomen. De landvoogd heeft zich voorgenomen op krachtige wijze in te grijpen. Van B. B. zijde verzekert men het blad, dat het kwaad in hoofdzaak toe geschreven moet worden aan het ge halte van den laatsten tijd uit Neder land uitgezonden krachten. In de „Ind. Cour." werd hiertegen op gekomen zonder dat het bestaan van bedoeld regeeringsschrijven werd ont kend. Het slot van het betoog in dat blad was, dat de B. B. ambtenaren, niet gedeeld hadden in de laatste sala- risverhoogingen. j Blijkens een bij het departement van koloniën uit Indië ontvangen telegram, heeft een ernstige mijnontploffing in de tot de Ombilinsteenkolenontginning be- hoorende mijn Sawah Rasan plaats ge had, waarbij 18 dooden allen Ohi- neezen te betreuren zijn. Naar de oorzaken van dit ongeluk wordt onder de persoonlijke leiding van den chef der Ombilinmijnen een onder zoek ingesteld. Het bedrijf kan echtee ongestoord doorwerken. Nadere bijzonder heden zullen worden bekend gemaakt, zoodra deze uit Indië zijn ontvangen. Men meldt uit Genève aan het „Hbld.'' Jat dr. Nolons benoemd is tot presi dent van de constitutioneele commissie) der Arbeids-conferentie. De Minister van Marine, de heea Westerveld, zal Dinsdagavond naar Den, Helder gaan om de volgende dagen be zoeken te brengen aan schepen en ma ritieme inrichtingen. De Minister komt op 26 Oct. terug. De Minister wordt vergezeld van dan chef van den Marinestaf, schoutbij-nachtj chef van den Marinestaf, schout-bij-nacht chef van de afdeeling Materieel, van het Departement van Marine. I VANAF F IOO. Met volle garantie Eigen fabrikaat Sterk en! snel LOHMANN, Anthomestr 63,65

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2